STAD EN OMGEVING Vermist knaapje opgegraven AGENDA Wèt hebben beiden zich voor de was ingespannen... en toch - zie zeif het verschil J. G. KAASENBROOD... Circuit-epiloog 't houdt óók de kleuren fleurig Amerikaanse pers over R.T.C. Broer van S.S.-er bij huiszoeking gedood MEISJES BRANDDEN ZICH AAN KEULS WATER Kapelaan Nijman vertrekt Noodlanding van een Spitfire Fa-Fa-Mi verleden tijd DINSDAG 30 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 WAT HET CIRCUS LAAT ZIEN Het klassieke en het gedurfde EEN JAAR VOOR ZWARE MISHANDELING Geen voorTang verleend Wie mist zijn horloge? „Animato" speelde in Heemstede T.Y.B.B.-JUBILEUM Plechtige dodenherdenking Verenigde Kath. Dammers R.K. Tafeltennisvereniging „Winfried" Burgerlijke Stand HERLEEFT DE IJSCLUB? B. en W. willen financieel helpen De gasbrand aan het Spaarne Nieuws uit de R.K. Leeszaal Muzieksuccessen LAATSTE NIEUWS HAARLEMSE POLITIERECHTER JAVA-KAPOK pondszak 2.53 WASSENAAR Philips - Erres - Waldorp-radio met prima service Technisch groot! GR. HOUTSTR. 131 - SMEDESTR. 7 HEEMSTEDE Het eerste feestconcert „De Eendracht" BLOEMENDAAL Afscheid directeur Publieke Werken Publieke Werken ZANDVOORT Volgend jaar 100.000 bezoekers per keer? Slotvuurwerk Terug naar Zandvoort Federalisten en communisten Fietspad door de duinen was 39 ct. Met Radion krijgt U de war direct stralend wit. En Radion wast alléén't Is niet nodig te bleken en ook blauwen is overbodig. Dat betekent! 2 keer minder spoelen èn 2 keer minder wringen. Spaar toch Uw geld en Uw krachten. En dan heeft Radion nog een andere bijzondere eigen schaphet werkt ook wonderlijk zacht. Doe; de hele was met Radion: wit- «n bontgoed, gekleurde stoffen, wol en zijde. Qngeregeldheden .Piloot zwaar gewond Besommingen Waterstanden VASTE MARKT I Ontaarde moeder veroordeeld Scheepvaartberichten In de nacht van Woensdag op Don derdag zal de extra-trein van het cir cus Strassburger uit Scheveningen naar Haarlem komen, waar dadelijk met de opbouw begonnen wordt op het Phoe- nixterrein. Haarlem is de vijf en twin tigste stad waar het geheel nieuwe pro gramma vertoond wordt. Men ziet voor 't eerst de groep in Nederland getemde leeuwen, waarmede de heer' Jean Mi- chon werkt een vroegere bankbedien de uit Maastricht, die de vrijheid zocht en daarom dierenoppasser werd in het prachtig gelegen dierenpark van de heer Klant te Valkenburg, waar nog meer dierengroepen voor Strassburger ge dresseerd worden en nog meer temmers worden opgeleid, zodat Strassburger voor dit onderdeel dan geen deviezen meer nodig heeft. Dan ziet u de 30 mooiste circuspaarden uit geheel Europa, ge presenteerd door Elly en Karei Strass burger. Mevrouw Regina Strassburger berijdt haar nieuwe schoolpaard. Voorts ziet u kamelen, dromedarissen, lama's, watussie-runderen, zeboe's Schotse Hooglandrunderen, zebra's en beren. En dan komt de stoet van internationale artisten: Chinezen, de beroemde Rivels uit Spanje; Kremo, de vermaarde jong leur uit Zwitserjand; Nederlandse acro baten, de beste clowns van het tfbnti- nent, pas de deux enz. Zeer veel be langstelling heeft het zeeleeuwennum mer. Dan is zeer spectaculair het num mer der olifanten, waarop charmante berijdsters uit Engeland en uit Eind hoven. Vanmorgen deed de Haarlemse recht bank uitspraak in de zaak tegen de 44- jarige werkman M., die in Juni van dit jaar een 29-jarige vrouw uit Voorburg op de Baan met een mes had gestoken. Bij de behandeling van deze zaak eiste de officier van Justitie een on voorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. De rechtbank veroordeelde M. tot een jaar met af trek. Op de hoek KruistochtstraatSlacht huisstraat, ontstond Maandag een aan rijding tussen een personenauto en een motorrijder, toen de automobilist geen voorrang verleende aan het verkeer, nat voor hem van rechts kwam. De motor liep ernstige schade op. Geen persoon lijke ongelukken waren te betreuren Aan het hoofdbureau van de Haar lemse Politie aan het Nassauplein zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de volgende. in de afgelopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: auto peds. agenda, zwemabonnement, arm banden, autobinnenband. tennisbal, boekje met loten, schrijfbloc. presenteer blaadje, broek, badpak, brillen, broches, collier, benzinedop, postduif, duimstok, doosje met penning,textielkaart, foto's in étui, 1 ro! gaas. munt- en bankbiljet ten, badhanddoeken, zwembroeken, pya- mabroek, hoofddoek, halsband, vishen gels, handschoenen, honden, horloges, kinderjasjes, regenjas, kano, kussen, halskettingen, dameskousen. kanarie, lorgnet, medaillon, meisjesmantel, lucht meter. zakmes, pakje met inhoud, rij- wielpomp, portemönnaie's met inhoud; padvinders- en babyriem. zilveren ring, kinderariewieler, motorstep, sjaals, schermpje, schoentjes, sleutels, strand tent, fabakszakje. pakje sjag, tassen met inhoud, herenvest, kindervesten, vulpotlood, vulpennen, kinderkruiwa gen, trekwagentje, juten zakken. Het tokkelorkest van de R.K. Amu- sementsvereniging „Animato". onder lei ding van Chris Mouter, gaf dezer dagen een openluchtconcert in de tuin van Huize St. Bavo aan de Kerklaan te Heem stede. De vele toehoorders, onder wie de ouden van dagen en de zusters, gaven een gul applaus voor de talrijke num mers van het orkest, hetwelk eveneens ten deel viel aan „Dip en Dop", die door zang met gitaarmuziek een vrolijke af wisseling brachten. In het kader van de jubileumviering van TYBB werd Zaterdag jJU een plech tige dodenherdenking gehouden op de R. K. begraafplaats aan het Soendaplein. Talrijke TYBB-leden en oud-leden wa ren hierbij tegenwoordig. Pater Ykens van het Missiehuis te Driehuis had hier bij de leiding. In de loop van zijn ge schiedenis heeft TYBB tientallen leden door overlijden verloren en deze wer den ditmaal in een hartelijk gebed mede betrokken in het jubileum van de ver eniging. Bij het graf van de oud-pen ningmeester werd een krans gelegd. De uitslagen der partijen voor de on derlinge competitie luiden als volgt: Groep A: G. Hesselman-C. Heesakkers 1-1; P. Hollenberg-J. van Berkum 0-2; H. van Gastel-C. Heesakkers 0-2; D. Rump-N. Koomen 2-0. Groep B: P. Mul-A. Zegwaart 0-2; J. v. d. Kroft-P. Mul afg. A. Zegwaart-J. v. d. Kroft afg. J. van Bakel-J. Lucas 1-1 Groep C: C. Castricum-G. Kamp 2-0. Woensdag 31 Augustus houdt „VKD" een zeer belangrijke ledenvergadering in het clublokaal. Aanvang 20 uur. Donderdag opent Winfried haar sei zoen met de eerste oefenavond. Junio ren: meisjes 19.0020.45 uur, jongens 20.4522.15 uur. Senioren na 20 45 uur Nieuwe leden van harte welkom! Dinsdag 6 September wordt de alge mene ledenvergadering gehouden in 't oefenlokaal, Nieuwe Gracht 16. Aanvang 19.30 uur. ONDERTROUWD: C. G. Berendregt en G. C. Tsunissen. GEHUWD: B. Erdtsieck en B. G. van Eerden; G. Eeninkwinkel en J. H. A. Heijberg. GEBOREN: A. A. Huijgen-Kol z; T. Vogel-Faas z; A. P. M. van de Camp- Dieben z; F. Groenendaal-Pan z; M. Geurts-Smits z; M. van der Boon-van Gooi z; C. Weijers-Vlaming d; L. H. Janken-Pubben d; E. Gerritsen-Timmer- man d; A. J. M. Lok-Scholte d; J. van Gelder-Blom d; R. Admiraal-Watson d; A. van Os-Jager d; W. S. Scholte-van den Broek d; E. Schaaf-Delissen d; C. S. D. de Vries-Vastenburg d; H. G. Engel- geer-Broekman d; G. A. Dijkman-Co- majta d. OVERLEDEN: A. H. Verzandvoort- van Soest. 74 j., Rijksstraatweg; J. Va- lent-Breuring, 64 i, Nagtzaamstraat. Het bestuur van de IJsclub voor Haar lem en Omstreken heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek ertoe mede te werken zijn voormalige terreinen aan de Kleverlaan, zolang dit nog niet voor zijn definitieve bestemming kan worden ingericht, weer voor de beoefe ning van de ijssport geschikt te maken. Het is zeer te betreuren, dat er in Haarlem geen ruime gelegenheid is waar de jeugd zonder levensgevaar kan leren schaatsenrijden. Ook bij de ouderen doet zich het gemis aan een goede baan gevoelen, aldus het college. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat het terrein als ijsbaan nog bruikbaar te maken is. De IJsclub be schikt nog over verschillende materia len, welke bij wederopenstelling ge bruikt kunnen worden, o.a. een motor met pomp voor het onderwaterzetten, lampen, banken, enz. Tevens heeft het bestuur aangeboden, behulpzaam te zijn bij de organisatie en exploitatie van de baan en het wil op alle wijzen van ad vies dienen. De aan het openstellen verbonden kosten worden geraamd als volgt: Reparatie motor, aansluitkosten f 650. Afscheidingen, toegangshek, loketten, plankiers, grondwerk 4.550. Palen voor verlichting, funda tie en bescherming motor1.800. f7.000— Door de wisselvallige winters in ons klimaat is het zeer moeilijk een bedrag te noemen van de te verwachten ont vangsten. Een mogelijkheid van inkom sten is de voorverkoop van seizoenkaar ten. Voorts is te verwachten, dat bij openstelling van de baan de dagontvang sten de kosten van personeel, stroom voorziening enz. zullen overtreffen. Mo gelijk brengt ook de verpachting van consumptietent en rijwielstalling enkele baten op. Een bedrag van f 1500.totaal komt B. en W. aannemelijk voor. De raad moet beslissen of hij het cre- diet wil verlenen. De heer P. H. Vooren, lid van de ge meenteraad, heeft aan B. en W. de vol gende vragen gesteld: Hoe is het mogelijk geweest, dat door een manoeuvre van een vaartuig in het Spaarne bij de Catharijnebrug op 19 Aug. j.l. een hoofdleidinggasbuis ver brijzeld is, waardoor een groot deel der bevolking geruime tijd van gas is ver stoken geweest en de gemeente bena deeld is door het verlies van circa 5000 10.000 M3 gas, zoals de Pers vermeldde. Kan uw college mededelen of deze hoofdleidingbuis voldoende beschermd was? Welke veiligheidsmaatregelen acht uw college te treffen, dat een dergelijk on geluk in de toekomst voorkomen zal worden? Op het eind van de vacantie nam de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, nog eens een aantal jeugdboeken op de aanwinstenlijst: Bertus Aafjes en Piet Worm: De vo- gelvis. Giana Anguissola: Het bedrog van tien brutale apen. E. van Achter hoek: Koen vaart orn de Kaap; avontu ren van een scheepsjongen. R. en F. At- water: Mijnheer Popper en zijn pin- guins. Enid Blyton: Het land daarginds. Piet Broos: Een roosje van Onze Lieve Heer: de H. Rosa van Lima. J. en W. GFimm: Sprookjes. A. A. Milne: Winnie- de-poeh. Hans Pennarts: Jeugdstad. Daan Zonderland: Jeroen en de jacht op de echo. BIOSCOPEN: Rembrandt: Voor nu en altijd (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Mariandel (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het ver borgen leven van Walter Mitty (14 j2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Meedogenloos (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Bambi (a. 1.), 2 15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Stad des doods (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 30 Augustus: Grote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Woensdag 31 Augustus: Grote Kerk: Kerkponcert m.m.v. Jo Vin cent, sopraan, en George Robert, orgel, 3 u. Openluchttheater Bloemendaal: Uitvoering Koninklijke Militaire Kapel, 8 uur. Op het solisten-concours te Pijnacker behaalden de volgende leden van de Harmonie Crescgndo een prijs: G. A. Vos, clarinet, le prijs 104 punten; A. H. Bijster, bariton, le prijs 100 punten; G. Boumeester, piston, 2e prijs, 90 punten, G. de Haan, piston, 3e prijs 74 punten; J Officier, piston, 3e prijs, 72 punten. Vanmorgen omstreeks half elf is het Hikje van het drie en een half jaar oude jongetje Abr. van der Mey, dat sedert 28 Juli vermist is, opgegraven. Op het zandterrein tussen de spoorlijn en de Pontanusstraat te Amsterdam. Op dit terrein was het kindje ook het laatst ge zien. Het kind is gevonden door arbeiders van Publieke Werken, die op aanwijzin gen van de kinderpolitie en- met toestem ming van de burgemeester reeds enige tijd bezig waren het gehele zandterrein om te gooien. Men vermoedt, dat het kind, terwijl het hier speelde, onder het zand bedolven is. Het had tenminste toen het vanmorgen gevonden werd, nog een schepje in de hand. De politie heeft het terrein geheel af gezet en stelt een nauwkeurig onderzoek in. Nadere bijzonderheden kunnen dan ook nog niet gemeld worden In Amsterdam gaat een film draaien, waartoe alle hoofdstedelingen, die de naam Jansen dragen onverschillig hoe deze gespeld wordt gratis wor den uitgenoodigd. Hoe staat de zaak er in Haarlem voor? Het officiële adresboek geeft 382 Jansens. Met hun echtgenoten en kin deren zijn er dus zeker meer dan dui zend stadgenoten, die omkijken als er geroepen wordt: Hé, die Jansen! Leuk om dat te weten. Jansweg t/o Station (Adv.) Wethouder A. Angenent zal niet Don derdag 1, maar Vrijdag 2 September s' morgens om tien uur zijn spreekuur houden. De parketwacht had hen stevig beet aan hun schouders, toen zij de rechtszaal werden binnengeleid. Maar zij bleken toch zo kwaad niet te zijn. Het waren twee bedelaars, resp. 49 en 59 jaar, die in vroeger jaren kantoorbediende en kellner geweest waren. De kantoorbe diende droeg nu een baard en bewoog zich daar in die rechtszaal met de hoffe lijkheid van een jonker. De kellner was een flegmatiek gevèl, maar beiden sche nen het goed met elkaar te kunnen vin den. Het was hun niet om geld te doen ge weest, zo vertelden zij de politierechter. Het ging alleen maar om eten. En zo waren zij huis aan huis de Marnixstraat afgegaan. „Zonder eten kan een mens toch niet leven," filosofeerden zij. De officier van justitie gewaagde van een zekere tragiek en eiste 5 dagen hechtenis en een jaar plaatsing in een rijkswerkinrichting. Of de verdachten nog iets te zeggen hadden? Dat was niet veel en de politie rechter sloot zich aan bij de eis van de officier. „Ik ben bang voor niemand en ik durf alles." Dat was zo'n beetje de inslag van de tengere blonde knaap, die ook in het verdachtenbankje «terecht moest staan. Daarvan getuigde ook wel zijn verleden en verschillende malen was hij reeds uit het rijksopvoedingsgesticht, waarin hij geplaatst was, weggelopen. De laatste keer werd hij in Haarlem gesnapt en in een cel op het politie bureau aan de Smedestraat opgesloten. Daar trof hij het niet, want de zon brandde fel naar binnen. Toen werd hij zo'n beetje verhit en sloeg met een beker de ruit aan stukken. De frisse lucht kwam weliswaar naar binnen, maar ook de gevolgen werkten als een fris bad. Een week hechtenis, zei de officier. De politierechter veroordeelde conform. De volgende verdachte was wel erg rap met zijn hand te werk gegaan. De man, een tuinder uit Heemstede, moest herhaaldelijk constateren, dat de wor teltjes, die hij in zijn tuin geplaatst had. er vroegtijdig door vreemden werden uitgehaald. De vorige maand beleefde hij het, dat zijn tuin behoorlijk plat getrapt was en hij verdacht daarvan drie jon gens, die aan de overkant aan het vissen waren. Hij greep een der knapen flink aan, maar deze vijftienjarige jongen wist van de prins geen kwaad. De tuinder bood de vader zijn excuses en verklaarde de onkosten te zullen be talen van eventuele dokterskosten. De vader accepteerde dat niet, en bracht het gevalletje voor de politierechter. De officier kon zich de houding van verdachte best begrijpen, maar vond toch, dat deze wel wat te snel had in gegrepen. De tuinder werd conform de eis tot vijf gulden veroordeeld. Ik kijk voortaan wel beter uit, zo luidde zijn commentaar. Maar ik was helemaal overstuur. Wie dicht bij het vuur zit, brandt zich snel. Zo was het ook in de eau-«de-colog- ne-fabriek „Het Klaverblad", waar men wel niet met vuur te maken had, maar waar verschillende meisjes toch figuur lijk haar handen brandden. Daar was er een, die verschillende keren een fles met dat geurige nat had meegeneftnen en daarvoor verantwoording had af te leg gen voor de Haarlemse politierechter. Het rapport, dat over haar was uitge bracht, was nogal gunstig en daarom vroeg de officier een boete van vijftien gulden. De rechter zag liever een ge voeliger straf en deed er tien gulden boven op. Het zusje stond er echter minder mooi op. Die had een paar flessen meegeno men niet alleen voor eigen gebruik, maar ook om er een klein handeltje mee op te zetten. Bovendien was het rapport niet bepaald gunstig. Zij werd veroor deeld tot veertig gulden boete en twee maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Dan was er nog de huisvrouw J. B. uit Haarlem, wier dochter eveneens haar handen niet had kunnen thuis hou den. Dit meisje had een fles eau-de-co- logne meegenomen en haar moeder ca deau gedaan. „Hoe kom je daaraan?" had ze ge vraagd. En toen haar dochter vertelde, dat ze die van de fabriek had meegeno men, verbood zij haar dat ooit nog eens te doen. Dat was natuurlijk heel ver standig, maar het was niet juist, dat zij later van een vriendin van haar dochter een halve liter had gekocht. De officier repte van de morele schuld van deze vrouw, die overigens een blanco strafregister had. Conform de eis werd deze verdachte tenslotte veroordeeld tot vijf en twinig gulden boete en twee maanden voor waardelijk. Nog een andere verdachte in deze geurige affaire moest terecht staan, n.l. een broer van de meisjes, die de eau-de- cologne had gekocht. Maar veel spijt toonde hij niet. Vijf en, twintig gulden boete en twee maanden voorwaardelijk eiste de officier. De politierechter maak te er een maand van en verminderde de boete met vijf gulden. (Adv.) Begunstigd door mooi weer gaf Maan dagavond de R. K. Harmonie „St. Cae- cilia" uit Haarlem Noord een feestcon cert ter gelegenheid van het veertig-ja rig bestaan van de Heemsteedse zuster vereniging „St. Michaël". De heer J Noom, die ook over deze vereniging de dirigeerstaf zwaait, toonde dat hij er heel wat mee kan doen. Het vrij zware programma werd over het algemeen goed uitgevoerd, waarbij vooral de mar sen een goede vertolking genoten. Aan de Rokowski-ouverture van Keler Bela hadden dirigent en orkest de hande'n vol, maar het werd een zeer goede uitvoe ring. Met de feestmars van Sam. Vles- sing werd dit concert besloten. Woensdagavond geeft de R. K. Har monie „Euphonia" uit Overveen het tweede feestconcert, eveneens op het Raadhuisplein, waarop het volgende pro gramma zal worden uitgevoerd. 1. Etoile du Nord, mars, R. Martin; 2 Berlin, wie es weint und lacht, ouverture, A. Con- radi, 3 Amoretten-parade, H. Schmid, 4 Ecéana, genre-wals, Fr. Popy, 5 Sky- master, mars, R- Sennema; 6 Klompen dans Uit de opera „Zar und Zimmer- mann", Albert Lortzing; 7 Viens pas de Moi, Habenera, Fr. Popy; 8 Rève de valse, wals, Osc. Straus; 9 Jubelklanken, mars, Ernst Uebel. Op het publiek wordt langs deze weg een dringend beroep gedaan, tijdens de muziek rustig te blijven staan en de conversatie even stopte zetten. Men hindert dan de andere bezoekers niet, die wél uitsluitend voor de muziek ko men. De Pluimveevereniging „De Een dracht" hield Maandagavond een leden vergadering waaraan een tafelkeuring voor konijnen was verbonden, welke gehouden werd door de bekende keur meester op dit gebied, de heer L. Ha maker. De voorzitter, de heer H. Koch, open de de korte vergadering die voor de tafelkeuring werd gehouden, en behan delde daarna de ingekomen stukken. Daarbij was o.m. de uitnodiging van een Haarlemse zustervereniging om deel te nemen aan een grote tentoonstelling, welke in November zal worden gehou den in gebouw St. Bavo te Haarlem: alsmede een dankschrijven van het ge meentebestuur van Heemstede voor de twee geschonken sierduiven en een me dedeling van het gemeentebestuur van Heemstede, dat voor de komende ten toonstelling, welke in December gehou den zal worden, een zilveren medaille beschikbaar wordt gesteld. De huldiging en het afscheid van de directeur van Publieke Werken te Bloe mendaal, de, heer J. de Jong Czn, zal niet plaats vinden om 3 uur 's middags, maar morgenochtend om 10 uur. De receptie blijft van 3 tot S aur. Woensdag 31 Augustus zal het gebouw van Publieke Werken de gehele dag gesloten zijn. Het was een ware slag voor de pa rochianen van St. Agatha te Zandvoort toen zij gisteren moesten vernemen dat kapelaan V. G. Nijman is overgeplaatst naar Noordwijkerhout. In de twee jaren dat kapelaan Nijman te Zandvoort heeft gewerkt, heeft hij zich een devoot priester en een begaafd predikant ge toond. Het verenigingsleven had zijn volle belangstelling; zowel „De Hanze" als de K.A.B. verliest in hem een toe gewijd geestelijk adviseur. Ook als mo derator van de katholieke jeugdbewe ging, de verkenners en de jonge vrou wengemeenschap heeft kapelaan Nijman zich grote verdiensten "Verworven. De gebeden en goede wensen van de Zand- voortse parochianen vergezellen kape laan Nijman naar zijn nieuwe stand plaats. Met de motorwedstrijden van 28 Augustus is het zomerseizoen 1949 voor wat het Zandvoortse circuit, de burge meester van Alphenweg, betreft, afge sloten. Er werden op gehouden 2 mo torwedstrijden, 1 autowedstrijd, een ge combineerde motor- en autowedstrijd en 1 wielerwedstrijd, die tezamen rond 140.000 bezoekers trokken. Een belang rijk resultaat, hetwelk beantwoordt aan de verwachtingen van het Zand voortse gemeentebestuur, dat in 1947 onder leiding nog van burgemeester Van Alphen, het van durf getuigende besluit nam om een klein millioen in deze weg te investeren. In de loop Van dit jaar zijn grote verbeteringen aangebracht in de ac commodatie van het circuit, de toe gangswegen en het rennerskwartier werden geasphalteerd; de tegelpaden ver breed. Momenteel worden plannen uit gewerkt om nog in de a.s. winter het aantal stenen tribunes van 1 tpt 3 te vérgroten; de capaciteit wordt dan ruim 4000 zitplaatsen. Een woord van lof komt toe aan de politie, welke de verkeersproblemen met steeds grotere ervaring tot een goede oplossing brengt, zodat van on nodige stagnatie geen sprake is. De verbrede Noord-boulevard heeft veel bijgedragen tot de oplossing van het parkeervraagstuk. Het leeuwendeel van het succes van het Zandvoortse circuit komt toe aan de Kon. Ned. Motorrijdersveijeniging. Deze vereniging beschikt over door lange wedstrijdervaring getrainde en „uitge kookte" organisatoren, die er steeds op uit zijn verbeteringen aan te brengen en er niet tegen opzien duizenden voor advertenties en andere reclame uit te geven. Ha elke wedstrijd wordt b.v. nagegaan uit welke delen van het land de bezoekers vandaan komen en hoe het publiek op bepaalde propaganda methoden reageert. De „KNAC" staat op dat gebied nog in de kinderschoe nen en kan van de motor-enthousias ten nog wel het een en ander leren. De eerste wielerwedstrijd op dit circuit is nog geen succes geworden, hoewel de bezoekers dit, uit zuiver sportief oogpunt bekeken, een der best geslaagde wedstrijden vonden. De of ficials van de wielersport waren en thousiast over het circuit en er is sprake van dat de nationale wielerkam pioenschappen het volgend jaar te Zandvoort zullen worden verreden. In elk geval 'moet het mogelijk zijn om te Zandvoort minstens eenmaal per jaar «een groot wielersport-evenement te organiseren. Het grote vraagstuk voor de evene menten met massaal bezoek is, hoe de te hoge reiskosten' kunnen worden verminderd voor degenen die niet over een eigen vervoermiddel beschikken. De K.N.M.V. heeft al pogingen aan gewend om een reductie-tarief te krij gen van de Spoorwegen voor de be zoekers welke van Amsterdam uit de wedstrijden te Zandvoort zullen bezoe ken. Dit stuitte nog op administratieve bezwaren bij de Spoorwegen. Toch zal men in deze richting een oplossing moeten zoeken, want op het circuit is zonder enig bezwaar een goede plaats aanwezig voor minstens honderdduizend bezoekers. Het circuit is nu zijn winterslaap in gegaan. Niet echter het bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" die het circuit voor rekening van de gemeente exploiteert en in overleg met de ver schillende sportorganisaties aan het werk gaat om voor 1950 met een klin kend programma voor de dag te ko men. Het slotvuurwerk dat de vereniging tot viering van nationale feestdagen Zaterdagavond te Zandvoort gaf, kan met recht „lest best" genoemd worden. De weersomstandigheden waren ideaal, het bezoek groter dan bij vorige gele genheden en het vuurwerk zelf van voortreffelijke kwaliteit. Het hoofd nummer „Zandvoort groet U tot het volgend jaar" viel zeer in de smaak. Nog lang na afloop vulden de duizen den bezoekers waarvan er vele uit Amsterdam, Haarlem en omgeving wa ren gekomen de Zandvoortse str ten De café's en winkels deden dan ook goede zaken. Naar wij vernemen zal de heer H Schoo, agent van politie te Zandvoort die in 1946 naar Indonesië vertrok, binnenkort met zijn gezin naar Neder land terugkeren. De heer Schoo is in specteur van de verkeerspolitie te Ba tavia; zijn dienstverband als zodanig is geëindigd. Met het troepentransportschip ,.Jo- han van Oldenbarneveldt" zullen ver moedelijk op 8 Sept. a.s. te Amsterdam aankomen de huzaar A. J. M. de Ronde, van Ostadestraat 1 en de korporaal H Keur, Pakveldstraat 28 te Zandvoort De voorzitter der communistische fractie, mr. M. D. Proper, stelt de vol gende vragen aan B. en W.: 1. Is het juist, dat Uw College onlangs de officiële stembussen dezer Gemeente gratis ter beschikking heeft gesteld voor het houden van een z.g. proefstemming aan één van de verenigingen die actie voeren voor de invoering van een fede ralistische staatkundige organisatie? 2. Is het wenselijk, dat de overheid aldus één politieke organisatie onder steunt en wordt hiermede geen prece dent geschapen? Men is bezig met de aanleg van een fietspad door de duinen vanaf de Rui- gen Hoek in de richting Vogelenzang, aansluitend op het reeds bestaande fiets pad vanaf Noordwijk aan Zee. Onder de kop „Grote hoeveelheid bonnen gestolen" publiceerden wij Vrij dag 26 Augustus een bericht-, waarin stond vermeld, dat de politie een, om vangrijke bonnendiefstal tot klaarheid had gebracht. De 47-jarige poelier J. P.. die in verband met deze zaak is aan gehouden, is niet de poelier J. P. van het Julianapark. Wethouder D. J. A. Geluk zal Zater- ig 3 September des middags 4.30 uur in museum „Het Huis van Looy" de ten toonstelling van werken van Theo Groe- neveld openen. SLECHTS PER GROOT PAK RAD 58—0144 De meeste eerste-rangs bladen met een uitgebreide internationale nieuws voorziening in Amerika besteden vrij veel aandacht aan de Ronde-Tafelcon ferentie. De mogelijkheid, dat de R.T. C. de communistische bedreiging zou kunnen afwenden of verminderen, is het voornaamste thema in de meeste commentaren, aldus Aneta. In haar weekoverzicht noemt de „New York Herald Tribune" de R.T.C. een „zeer ongewone conferentie" die, indien zij slaagt, „waarschijnlijk grote en weldadige invloed zal hebben op de betrekkingen tussen de blanken en de koloniale volken". Volgens dit blad „hangt de schaduw van agressie in Azië over de conferentie. Indien een harmonieuze verhouding gevestigd kan worden tussen de Nederlanders en de 70 millioen Indonesiërs, zal er een veel betere kans bestaan, dat men eerder de Westerse wereld dan Rusland als vriend van de inheemse volken be schouwt." De artikelenschrijver Stewart Alsop noemt in de „New York Herald Tri bune" de situatie in Indonesië „de meest hoopvolle in geheel Zuid-Oost- Azië", o^ndat het Amerikaanse State Department goed gewed heeft op de Indonesische zaak en dé Indonesiërs op hun beurt op de V.S. gewed hebben. Erwin D. Canham, redacteur van de „Christian Science Monitor", heeft in zijn wekelijkse radio-uitzending, die in genoemd blad is weergegeven, ver klaard dat de langverbeide R.T.C. een uitstekend begin had. Indonesië zal geen algehele onafhankelijkheid ver krijgen, want het is duidelijk, dat het nog hulp van de Nederlanders nodig heeft voor het bereiken van politieke en economische stabiliteit. Foster Hailey schrijft in de „New York Times" dat de R.T.C. een belang rijke schakel zal zijn in de keten Yan gebeurtenissen, die, naar men hoopt, zal leiden tot een economisch verbon den West-Europa voordat de Marshall hulp afloopt. In het weekoverzicht in de „New York Times" wordt ver klaard, dat, ondanks algemene over eenstemming over de toekomstige sta tus van Indonesië, de conferentie in Den Haag, naar men verwacht, niet zonder moeilijkheden zal verlopen. In het debat over verscheidene grote pro blemen zullen de federalisten, naar men verwacht, de positie van bemidde laar innemen. Naar Aneta meldt, zal de delegatie voor „Waardevolle Belangen" 30 Aug. naar Den' Haag vertrekken. De voor zitter van deze delegatie verklaarde, dat zij zich te Den Haag op het reeds bekende standpunt zal stellen, n.l. In de nacht van Zondag op Maandag hebben vier agenten van de Rijkspolitie een inval gedaan in het perceel Noord einde 30 te Rijiisburg. Zij zochten naar de in 1946 uit Duindorp gevluchte SS-er Wim de Mooy. Diens broer Jan de Mooy schijnt zich bij die inval teweer te heb- bengesteld. Hij werd door een der agen ten neergeschoten en is ter plaatse over leden. Op eer. tip, dat de SS-er Wim d: M zich ten huize van zijn broer zou be vinden, gingen de vier agenten op on derzoek uit. Hen werd toegang tot hel huis ontzegd De agenten hebben toen een ladder gehaald om op dezemanier de „vesting" te nemen. Zij kwamen «r. de slaapkamer van Jan de M, die lid van de reservepolitie is. Volgens ver klaring van de politie te Rijnsburg heeft Jan de agenten met een pistool be dreigd. Een der agenten heeft toen ge vuurd en de 25-jarige jongeman dode lijk getroffen. Men vertelde,' dat net pistool van het slachtoffer later een alarmpistool bleek te zijn. Een andere lezing komt van de dis trictscommandant van de Rijkspolitie die verklaart, dat Jan uit zijn bed sprong, toen de agenten door zijn raam naar binnen kwamen. In de verwarring zou hij tegen een der agenten zijn aan gevallen. De dienstrevolver ging af en de kogel trof hem dodelijk. Gebleken is, dat de ex-SS-er Wim de M niet in het huis was. Een derde broer die uit Groningen was overgekomen -t door de tipgevers aan de politie voor de SS-er aangezien. dat alvorens de souvereiniteit wordt overgedragen, aan de gebieden, die zulks* wensen, de mogelijkheid pioet worden geboden zich uit te spreken ten aanzien van de bijzondere verhou ding tot het Koninkrijk nieuwe stijl. Het Australische blad „Sydney Sun heeft een telegram gepubliceerd van zijn Haagse correspondent, waarin ge zegd wordt, dat „waarnemers van de R. T. C. te Den Haag een kans zien voor Australië om te dingen naar het trustee ship over Nederlands Nieuw-Guiinea. Wanneer de Nederlanders en Indonesiërs er niet in slagen een overeenkomst te bereiken over de toekomst van Nieuw- Guinea, dan zou het kunnen, dat Austra lië zich in deze zaak zal mengen en er op aan zal dringen belast te worden met het trusteeship over dit gebied. Australië zou als argument kunnen aanvoeren, dat het de rest van 't eiland succesrijk bestuurt en dat het logisch is, wanneer het gehele eiland dooi- hem bestuurd wordt." Tijdens ongeregeldheden op de Aloon- Aloon in Purwokerto zijn drie Indone siërs gedood en vier gewond, aldus be richt Aneta. Uit Magelang wordt gemeld, dat ge wapende militaire groepen uit de om geving de stad binnendrongen met het doel een grote militaire demonstratie te houden bij de aankomst van de Sultan van Djöcja, die een bezoek zou brengen aan Magelang. Inmiddels wordt uit Djocja vernomen, dat de Sultan zijn uit gestelde reis door Midden-Java heden zal aanvangen en dat hij via Semarang eerst naar Banjumas zal reizen. Bij het vliegveld Twente was een Spitfire van de militaire luchtvaart, bestuurd door de res. tweede lt.-ylieger De Jong, gistermorgen door motorsto ring gedwongen een noodlanding te maken. Het vliegtuig kwam buiten het veld terecht en werd zwaar beschadigd. De piloot werd levensgevaarlijk ge wond naar een ziekenhuis te Enschede vervoerd. IJMUIDEN, 30 Aug. Twee stoom trawlers voor een besomming van f 33.300; IJm. 57 f 12.760; motorloggers Kw. 6 f 2540; Helder 79 f 2430; IJm. 276 f 100; IJm. 213 f 330; IJm. 241 f 250. Aanvoer 4530 kisten, waarvan 3300 ver se haring. Per 1 kg. heilbot f 2.702.20; grote tongen f 2.702.65; groot middeltong f 2.40; klein middeltong f 2.45—2.30; tongen I f 2.30—1.95; tongen II f 1.05— 0.55; tarbot f 2.652.20. Per 50 kg. grote schol f 54—51,50; middelschol f 39—22; kleine schol f 198.50; schar f 13.50 7; verse haring f 1410.50; makreel f 16 —10. Per 125 kg. koolvis f 32—30; kabel jauw f 130—S0; grote hake f 188. Dinsdag 30 Augustus 'Hoog water; 7.50 u. en 20.17 u. Laag water: 3.37 u. en 15.51 u. Maanstand: eerste kwartier 20.16 u. Woensdag '31 Augustus. Hoog water: 8.48 u. en 21.20 u. Laag water: 4.21 u. en 16.39 u. Amsterdam, 29 Aug. 1949 De nieuwe week zette op de aan delenmarkt in met een vaste stemming over nagenoeg de gehele linie. De de valuatievrees had wederom kopers in de markt gelokt en zoals gewoonlijk op een Maandagse beursdag was de handei ogenschijnlijk wat ruimer dan op de overige dagen van de week. De vaste stemming bleef het gehele beursuur goed gehandhaafd en de markt sloot om en nabij het hoogste punt van de dag. Aandelen Kon. Olie verlieten de markt met een avance van ca. 6 pCt Daarnaast kon Philips een verbetering boeken van 7 a 8 'pCt. Scheepvaartwaarden stegen gemiddeld 2 3 pCt. De Indische fondsen waren min of meer verdeeld en hadden enigs zins te lijden van omruilingen in an dere waarden. De staatsfondsenm n-kt opende zwakker, doch kon zich later herstellen. Toen gisteravond de laatste tonen van de pittige en meeslepende muziek van het Beverwijkse Masker „ShoW Orkest The Dio's" op de cour van het Missiehuis te Driehuis waren verklon ken en onder grote belangstelling de trekking van de verloting werd ge houden, was een fancy-fair en tuin feest voorbij. Er heerste een enorme drukte op deze Fa-Fa-Mi, er was gezelligheid en sfeer, menigeen verliet platzak het Missiehuis met angst voor een lekke band, die niet betaald zou kunnen wor den, maar zonder chagrijn om h®t „weggesmeten" geld, blij en opgewekt. Het zou nog een paar dagen zo kunnen duren. „The Dio's" zijn een grote trekpleis ter gebleken. Het Orkest heeft duizen den, voor zich gewonnen. Maar ooK Soli Deo Gloria, de Driehüizér harmo nie en het prachtige gemengde koor „Da Pacem", die beide eveneens op de sluitingsavond optraden, hadden veel belangstelling en bewondering. Een zeer geslaagd feest, waarmee hei actie-comité uit de burgerij veel eer inlegde, een feest, dat alle moeiten en inspanning ruimschoots beloonde en voor het Missiehuis een grote gave opleverde bij het zilveren jub leum. Hedenmorgen was de totale opbreng» van deze fancy-fair bekend. Het fen menale bedrag van f7.070,— was m dubbeltjes en kwartjes bijeengebracht De onkosten gaan hier vanzelfsprekend nog af. De Rotterdamse rechtbank heeft 4® 28-jarige C. de H.S, conform de el tot acht maanden gevangenisstraf ver oordeeld, waarvan vier maanden voor waardelijk met aftrek van de tijd voorarrest doorgebracht, met onderto zichtstelling van een reclasseringsve eniging. Zij had 29 April haar vijf kin deren verlaten, in de hoop dat daardoo voor de kinderen zou worden gezorg AAGTEKERK 29 te R'dam. AALSD1JK 2' te N. Orleans. AALSUM 29 te Colombo ABBEKERK 29 n. Antw. AGAMEMNON n. Carupano. AKKRUMDIJK 28 te A«,tW ALCHIEA 27 n. R'dam. ALDEBARAN te Genua. ALETTA 29 te Pladjoe. ALGP NIB 27 n. Rott. ALGORAB 28'YjParanaftf ALHENA p. 28 Finisterre. ALMDIJK Z» Bremen. ALMKERK 29 te Sydney A* STELDIEP p. 28 Malta. AMSTELDIJK V P. Said. AMSTELL. 29 te Amst. ca. uur. AMSTELSTAD 28 te BandarshaW AMSTELVEEN 28 te Marseille. ANNEN™ 29 te Adelaide. ARIADNE 29 te Izmir. A» MILLA 28 n. Pladjoe. AXELDIJK 27 V. g York. BACCHUS 27 n. Valparaiso. BALI te Semarang. BANTAM p. 29_Ou^„ BENGKALIS 28 te Penang. BENNEK", 27 te Antw. BERKEL 29 te Archange BLOEMFONTEIN p. 27.'K. Verde. BL<J' MERSDIJK 27 v. Antw. BLIJDENDIJK v. N. York n. Rott. BREDA 28 te B. Vfi tura. BRITSUM 27 n. Hampton Roads, LEBES 27 te B. Pappan.. CHAMA 28 na Miri. CLEODORA 28 te Cur. COLYTTO raar Eemst. CONGOSTROOM 27 Matadi. DALERD1JK 26 v. Christl. DE" LAND 28 te Hamburg. DRACO 27 a. r nia. DRENTE 27 te Bat. EEMLANP Pjla Ouessant. ENA 28 te Beyrouth. ERIN* 29 v. Miri te Pladjoe. ESSO Rotte'dam V Aruba te Rotterdam. FRIESLAND O-., Suez. GAASTERK. 29 te P. Elisabeth. ROET p. 27 Azoren. GROOTEK. 28 mS. Amst. Haarlem 28 te Baltim. HEE KERK 29 te Melbourne. HELENA 29 n. „g ramaribo. HERA 27 te S. Juar,. HERCUE 29 te Algiers. HERMES 27 te B. HERSILLIA 28 te Paramar. HILVEW= e. p. 28 Hpltenau. H. DE GROOT p. 28 St- "2g lena. IRIS p. 29 Finist. JAPARA P- .y. Malta. J. V. d. VONDEL 28 te Narvik. PITER 28 n. Rott. K. ONNES 28 „To- KEILEHAVEN 27 v. L. Palmas. KEn v SONO 27 v. Belawan. K. AGOENG f.Q. P. Said. K. BAROE p. 28 Malta. E£ p. KERK 27 te Ros Fanura. LAUREN 23 Gibraltar. LEERDAM 27 te Bostoö STERKERK p. 29 Ouessant. LEOPOE" te 2.7 bij Ceylon. L. VROUWEKERK 27 Madras. LINGE 27 te Gefle. LOMBy Si 28 Dungen-.. R- TaO>' n. Bat. LOPPERSUM p. 28 D""ff0jylA LUTTERKERK 29 te Hamburg. MAVIAlj- 27 te Cur. MADOERA 28 n. Makassar „i- VINA 28 n. Pladjoe. MANTO 27 te £rj pico. MARIEKERK 29 te Singap. 27 v. Montreal. MARPESSA p. 27 O" 28 MATARAM 28 te Londen. MEER,,,nAB P' te R'dam. MERWEDE 27 v. Suez. M"-" j^jj- 28 Gibraltar. MIRZA 29 te pla,di?ERDA>I DRECHT 29 te Londen. N. AM»1® jjlJ- p. 28 Lizard. NIOBE p. 29 Holtenav- ,e MEGEN p. 28 Ouessant. ODYSb^-r Rycka. ORPHEUS 29 te Gibraltar.nuessan** 29 te Singap. PARKHAVEN p. i28 t? PAULA 25 te Bangkok. POLYD vióntre»1; Colombo. PR. W. FRISO 28 m w rA*J PR. WILLEM III 27 te MillwaucB etogH. 27 n. Bangkok. RANDKERK 28 te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2