katholieke republikein geeft zijn ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN IN NIEMANDSLAND LANGS HET IJZEREN GORDIJN MENING OVER DE R.T.C. Inter-lndonesische conferentie als basis en uitgangspunt HET WESPENNEST Truman waarschuwt tegen terugkeer tot economisch isolationisme Vlucht uit concentratiekamp Hongarije practisch onmogelijk Vergane glorie in Burgenland Wij moeten Nederlandse professoren importerenzegt ir. J. Suwarfo De boycot op Panamese schepen Eventuele leden van het kernkabinet Petities uit Nw.-Guinea DINSDAG 30 AUGUSTUS 1949 PAGINA 3 Politiek K.V.P. wel eens moeilijk Internationale wedstrijden in E.H.B.O. Wintercursus reserve officieren Doeming bisdom Haarlem Ontwijken van intern, voorschriften 155 millioen dollar voor wapenindustrie Pleidooi voor ruimere hulp aan buitenland STAKING IN DE FINSE STAALINDUSTRIE DE KONINGIN OP SONSBEEK door David Duncan LANDEN VAN MOLOTOV- PLAN BIJEEN ft hr. J. M. Suwarto zijn en neemt u de wijze, waarop wij hier ontvangen zijn: die doet ons niet denken aan de strijd in Indonesië". Ir. Suwarto acht persoonlijk een vrij hechte Unie voor mogelijk en wij kregen uit de gedachtenwisseling met deze katho lieke Republikein, diezich excuseerde voor feilen in zijn Nederlands op school vroeger niet zulke beste cijfers en dan in zeven jaren niet gesproken! niet de indruk een „Draufganger" te interviewen. Wat zijn mening was over de politiek van de K.V.P.? Die was voorheen wel eens moeilijk te verterenEn heeft u reeds contact gehad met katholieke politici? „Nog zeer weinig, maar dit had misschien van mij uit moeten gaan. Ik ben echter nog niet tot grote activiteit gekomen, om deze reden.die reden ligt voor hem: een brief uit Solo, mel dende, dat bij de jqpgste gevechtshande lingen zijn vader gedood is. (Van onze Haagse redacteur) Gevaar voor communisme? Neen, dit '®ht ik bij een normale ontwikkeling ®'et reëel. Maar als de R.T.C. geen po- htieke oplossing zou brengen, dan zou "'t het communisme zeker in de kaart «Pelen. Het is niet op de eerste plaats politicus, die ons dit zegt: ir. J. M. "kwarto prefereert een discussie over •eehnische onderwerpen, maar per slot rekening is hij als diensthoofd van Economische Zaken toegevoegd deskun- JJ'Se bij de republikeinse delegatie en ™et zou te onwezenlijk zijn in een gc- «Prek met een overtuigd republikein, de P°'itieke aspecten te negeren. De communistische beweging in Indo- P®sië wordt, zijns insziens, hoofdzake lijk gedreven door hef verlangen «een Pieuwe sociale rechtsorde te vestigen, vele.van de Indonesische gedelegeer- kennen ons land reeds uit hun stu dietijd; ir. Suwarto was hier echter nooit tevoren. Hem is bij het eerste bezoek opgevallen de vrij hoge levensstandaard ook nog bij de minder gesitueerden en "ij kan niet nalaten weer eens te wijzen op het grote verschil tussen de beloning van de arbeidsprestatie hier en ginds: uurloon in Nederland staat gelijk a«n een dagloon in Indonesië. Het is een vaker gehoord geluid en Suwarto kan niet onbekend zijn met ?ile bijkomende factoren, die de verge- 'ijking mede beïnvloeden. Hij wil echter Piaar de aandacht vestigen op het lagere levensniveau ginds en dë trek naar iuiks, hieruit verklaarbaar. Waarom een gesprek juist met deze kleine glimlachende Indonesiër, in 1936 ^gestudeerd als ingenieur te Bandoeng, oaarna directeur van de Regentschaps- ^erken in Lembang, later voorzitter *an de Raad van Bestuur voor de Tex tielbedrijven en binnenkort hoofd van Oe afdeling Nijverheid? Hij bekleedt zeker niet zo'n opval- ■ende functie in het Republikeins ge nschap.... Toch is zijn verschijning «Parte aandacht waard: Jozef Maria Su harto is namelijk de enige katholiek in •Jet republikeinse kamp op de R.T.C. Tot November van het vorig jaar was hij hoofdbestuurslid van de, in haar oor sprong reeds uit 1920 daterende, Ka- 'holieke Partij in de Republiek. Een Jjinderheidsgroep uiteraard. Een aan- «1 van 50.000 leden dwingt in dit land de grote getallen tot samenwer- *'ng met de christelijke groepering, die Watigens groter is. Het staat op het gezicht van deze Verre Van indolente Indonesiër te lezen, dat bedenkingen van Neder landse zijde geuit tegen het Repu blikeins bestel voor hem eigenlijk raadsels zijn. De jongste oorlog is toch, zo zegt hij, gevoerd voor het herstel der rechten en vrijheden van alle volkeren en dat die rechten in het nieuwe Indonesië gewaarborgd Zullen zijn, ligt voldoende veran kerd in de Republikeinse grondwet. Daartoe behoort natuurlijk de vrij heid van godsdienstuitoefening en ook die van .onderwijs. Bij de ko- «xende sociale voorzieningen zal de Positie van de missie niet aange tast worden, aldus Ir. Suwarto. In Politicis kunnen Mohammedanen en Katholieken zeer wel samenwerken. Wij vragen deze katholieke Republi- Jjein. om een analyse van zijn nationa- "Stische gevoelens. Deze is ntef zo ge makkelijk te geven, maar dit blijkt uit Jjet relaas toch wel weer, dat de pro- tkimatie van de Republiek op 17 Augus- 1945 een veel decisiever betekenis m*eft gehad dan zich velen in Neder- ynd in ,die tijd en ook later hebben ge- lealiseerd. Ofdit nationalisme nu ook 1 aangeslagen tn brede kring? In de invang wellicht alleen bij de boven- *?aS7. maar, zo meent ir. Suwarto, juist p politionele acties hebben de menta- lt«i van de dessa-bewoners gewijzigd i* sedertdien nog al wat veranderd n de geesten. Een volgende informatie betreft het prmogen van de Republiek tot inwen- JjjBe organisatie. De verhoorde zo hjoet deze Republikeinse deskundige f!eh wel voelen is optimistisch om- jVnt het resultaat van de R.T.C. Hij 's ook optimistisch op dit punt: over •®nd tien jaar schat hij, dat in het phstige tekort aan leiding gevende in tellectuelen voorzien zal kunnen zijn. tp vraag over hét aantrekken van jpderlapders is voor hem geen punt van "'scussie. Vierhonderd ingenieursplaatsen van Voor de oorlog moeten door negentig teensen worden vervuld. Nieuwe op leidingen zijn dus hard nodig. Wij teoeten Nederlandse professoren im porteren, zo drukt onze gesprekspart ner zich zo duidelijk mogelijk uit. Zouden er geen weerstanden in het ffutact tussen Indonesiërs en Neder- y-nders te overwinnen zijn? Ret ant- koord, to tweemaal toe herhaald, luidt, de Indonesiërs vergevensgezind Ter gelegenheid van het veertigjarig pstaan van de Amsterdamse colonne pn het Rode Kruis Korps zullen Zater- ?aS 3 September in de hoofdstad inter- rjjtionale wedstrijden op het gebied var pfste hulp bij ongelukken worden ge- ?°uden. Van de veertien landen, die °or deze wedstrijd zijn uitgenodigd, ffllen de volgende deelnemen: de Ver- jPtgde Staten, Engeland, Ierland, De- «tearken, Zweden en België. Frankrijk j? Noorwegen zullen een vertegenwoor- ,j!Ser van het Rode Kruis Korps afvaar- ,'Sen. Met Amsterdam er bij zijn er duf pven colonnes in het strijdperk. >m j,, getal tien vol te krijgen, heeft de jvfy. waarvan ar. F. A. Hooftman uit Haag voorzitter is, nog drie Neder- Enrtse c°lonnes uitgenodigd, n.l. die uit j^Oegraygn, Bergen op Zoom en Rhe- sJ^angemoedigd door het succes in het Pi»; n 1948/49 zal de Algemene Vere- teh g Van Nederlandse Reserve-Officie- W°°k in de winter 1949/50 een vrij- "ge wintercursus organiseren voor en Jcserve-officieren van alle wapens hieijjjeostvakken. De cursus is voorna- *eh rt,, °eld voor die reserve-officie- die na 1945 niet meer onder de ber "en zijn geroepen, dan wel niet schoold zijn. Exc. de Bisschop van Haarlem "rt x w JOlSDVIIV^ limai icixi oenoemd tot kapelaan te Amster- /Voorzienigheid) de weleerw. zeer- dr.J. van Dijk, die kapelaan Haarlem (Mar**-Stiefaéin«L Te Rotterdam is een vergadering ge houden van de Internationale Trans- portarbeidérsbond, waarop de kwestie van de boycot van alle schepen, die on der Panamese vlag varen, ter sprake is gekomen. Deze boycot is in Juni j.l. voorgesteld op een sectievergadering te Genève, waar als conditie voor het eventueel niet toepassen er van werd gesteld, dat Panama in overleg zou treden met de reders en de zeelieden over de loon- kwestie en dat tevens voldaan zou wor den aan verschillende sociale en veilig heidsmaatregelen. Op verzoek van de Panamese regering was de discussie hierover uitgesteld tot de vergadering te Rotterdam. De voorzitter, de heer J. de Vries, wenste na afloop van de bijeenkomst geen, inlichtingen te verstrekken. Het enige, dat de algemeen secretaris, dé heer Oldenbroek, toen hij de vergade ring verliet, zeide te kunnen medede len, was dat er enige resoluties waren aangenomen, maar over de strekking ervan wilde hij niets loslaten. Naar het A.N.P. in kringen van transportarbeiders vernam, heeft het euvel vgn het voeren der Panamese vlag, nadat de betrokken commissie er advies over had uitgebracht, een ernstig punt van bespreking uitgemaakt en wel mede in verband met de communisti sche actie. Deze toch, zo werd aange voerd, bewandelt behalve de gewone revolutionnaire ook minder gangbare wegen. Zo ziet men b.v. in het ontwij ken van allerhande internationaal gel dende voorschriften over lonen en werktijden en accommodatie, waartoe het overgaan tot het voeren der Pana mese vlag aanleiding geeft, ook een methode van het Communistisch We reldvakverbond, voorzover dit nog be staat, om te bevorderen, dat het econo misch evenwicht in de wereld niet wordt hersteld en de ontevredenheid blijft. Wrijvingen op velerlei gebied, zo meent men, worden door het W.V.V. als een geschikt wapen beschouwd, om de agitatie gaande te houden. De hier en daar ontketende stakingen zijn wel iswaar een directer middel, maar men zou ze kunnen zien als een afleidings manoeuvre. om de aandacht van het economische wapen af te leiden. De werkzaamheden der R. T. C. op de eerste dag der nieuwe week bestonden hoofdzakelijk uit informele contacten tussen de delegatieleden onderling en agen da-besprekingen tussen de voorzitters der verschillende commissies. Zo hebben de drie voorzitters van de financieel-economisiche commissie, naar uit een mede deling van het secretariaat-generaal blijkt. Maandag een vergadering gehad, waarin besloten werd Dinsdagmiddag om drie uur de commissie bijeen te -oe- pen. De republikeinse delegatie heeft een officiële Nederlandse vertaling ïpge- stcld van het finanjcieel-economische hoofdstuk uit de resultaten der inter-lndo nesische conferentie. Deze vertaling zou nog Maandagavond aan de leden van de Nederlandse sectie der financieel-economische commissie worden overhan digd. Van Indonesische zijde stelt men zich voor vandaag in de commissievergade ring algemene beschouwingen te houden over het terrein van werkzaamheden en hierbij de resultaten van de inter-lndonesische conferentie tot basis en uit gangspunt te nemen. Men hoopt alsdan ook 'te komen tot opstelling van een voor- lopige agenda en een indeling in subcommissies. Individuele gedelegeerden spre ken ngtuurlük reeds over de per sonen, die eventueel zouden zitting nemen in het „kernkabinet", d.w.z. „het beperkt aantal ministers dat een bijzondere positie zal innemen Zoals bekend, worden in dit verband reeds enige tijd namen genoemd. Zo hoort men zowel in kringen van de BFO als in republikeins milieu algemeen de naam van Sukarno als de toekomstige president van de RIS. Als eerste minister wordt veelal Mo hammed Hatta genoemd en als minister van Binnenlandse Zaken Anak Agung Gde Agung. De sultan van Pontianak zou dan de portefeuille van Defensie krijgen toegewezen, ofschoon anderen spreken over de Sultan van Djocja als minister van Defensie en Sultan Hamid als commandant van het federale leger. Voorts noemde men in republikeinse kringen Sjahrir algemeen als minister van Buitenlandse Zaken. Men wees er ons echter op, dat over dit alles nog niets vaststaat en dat b.v. de procedure van de presidentsaan- wijzing nog moet worden vastgesteld. Ook zal over deze aangelegen heid contact worden opgenomen 'met de in Indonesië verblijvende republi keinse autoriteiten en regeringen van de deelstaten. Zo is het b.v. niet uit gesloten, dat Sjahrir. in een bepaald stadium van de besprekingen alhier naar Nederland zal komen en hierom trent van advies zal dienen. Van een telegrafische oproep van Sjahrir, waar over persberichten verschenen, is, naar men ons verzekert, echter nog geen sprake geweest. Nieuw-Guinea Groepen van ingezetenen van het Nederlandse gedeelte van Nieuw-Gui nea hebben petities, handelend over de toekomstige status van hun gebied bjj de Nederlandse en Indonesische auto riteiten ingediend, aldus meldt Reuter uit Batavia. De president van Oost- Indonesië Sukawati heeft te kennen gegeven dat hij verwacht dat Oost- Indonesië, na afloop der Ronde-Tafel conferentie, het gezag over Neder lands Nieuw-Guinea zal uitoefenen. Een groep intellectuelen uit Nieuw- Guinea, die onder leiding staat van de invloedrijke Johan Ariks, heeft een petitie ingediend bij Koningin Juliana, waarin erop wordt aangedrongen dat Nederlands-Nieuw-Guinea een onafhan kelijke staat zal worden, die recht streeks onder de Nederlandse Kroon staat. Volgens berichten uit de republi keinse hoofdstad Djokjakarta zou pre sident Sukarno een petitie uit Nieuw- Guinea hebben ontvangen, waarin het tegengestelde wordt betoogd van het geen er in de petitie van Ariks en de zijnen wordt aangevoerd. De Amerikaanse Senaatscommissies voor buitenlandse zaken en voor de strijdkrachten hebben gisteren een voorstel aanvaard, om 155 millioen dol lar van het wapenprogram van presi dent Truman te verstrekken voor leve rantie van gereedschappen en grond stoffen ten behoeve van de wapen industrieën in de landen van het Atlan tisch Pact. De commissies bepaalden voorts, dat geen gelden zouden worden gébruikt voor de bouw van nieuwe wapenfabrie ken in W.-Europa, voor de bestrijding van de kosten van het onderhouden van fabrieken of uitrusting en voor betaling van andere diensten in fabrieken dan die van technische deskundigen uit de Ver. Staten. De democratische senator Connally zei, dat de stafchefs de commissie heb ben meegedeeld, dat de 155 mill, dollar de pact-landen in staat zouden stellen voor 700 millioen dollar aan wapens en uitrusting te fabriceren. Aldus werd een belangrijke besparing verkregen voor de Amerikaanse belastingbetaler. 14. Toen zij alleen waren in de hutwelke de piraten blijkbaar t>oor haar verblijf hadden ingericht wendde de prinses zich tot Eric. „Ik dank u" zei ze zacht. Haar stem was hoog en zangerig. „Ik dank u noot alles wat ge voor mij hebt gedaan. Hoe luidt uw naam, vreemdeling?" Eric vertelde het haar en informeerde daarna naar de hare. „Ik heet Lotus van Jade," zei ze, met een fiere beweging van haar kleine hoofd. Ik ben de lievelingsdochter des keizers. Zijn er in uw ver land ook keizers, vreem deling?" Ze wachtte zijn antwoord niet eens af, maar bestormde hem, met vragen. Ze scheen haar angst verloren te hebben en de aanwezigheid rxtn de Noorman gaf haar moed. Toen hij haar aankeek glimlachte ze. Ze vertelde ook van zichzelf. Hoe ze hof hield in de oude keizerstad Peiping. Hoe ze sinds kort getrouwd was met een zekere Li Po en hoe bang ze was geweest toen het piratenschip haar jacht had aangevallenMaar Eric luisterde slechts met een half oor. Zijn gedachten waren bezig met de woorden welke de aanvoerder der piraten gesproken had. „Wij hebben een klein plan met de prinses' en „Voor de avond moeten wij de kust bereiken." Er broeide iets aan boord. En terwijl hij afwezig antwoord gaf op de vragen van het meisje, probeerde hij een plan op te maken om deze dreiging uit het onbekende af te weren. Reeds zonk de zon rood onder in zee, toen de zeeroversjonk de kust naderde. Schemering legde zich over de golven. Slechts het schorre gekrijs der zeevogels verbrak de stilte; een stilte die echter geladen scheen met mysterieuze gebeur tenissen, want plotseling flikkerde in de verte een lichtsignaal op, terwijl gelijktijdig tegen de iets lichtere avondhemel rooksignalen oprezen. Vanaf het dek van het schip toerden de tekens beantwoorden het volgende ogen- blik maakte zich een klein vaartuig van de kust los, een lichte sampandie snel het piratenschip naderde Op een gisteren in Philadelphia ge houden bijeenkomst van het American Legion heeft president Truman zijn visie gegeven op de huidige economische cri sis in de wereld. Hü zeide o.m. dat de Ver. Staten de komende financiële besprekingen te Washington met Engeland en Canada zonden beschouwen als besprekingen onder vrienden over vraagstukken, welke allen aangaan. De president zeide van mening te zjjn, dat een gezonde econo mie en een zich uitbreidende wereld economie van essentieel belang zijn voor wereldvrede. Volgens de president be rusten gezonde en voorspoedige betrek kingen tussen de naties op de ruil van goederen en diensten op een zakelijke basis. De vrije landen moeten daarom onophoudelijk streven naar het doel van wederzijdse concessies en naar samen werking. De president achtte het verder noodzakelijk, dat de democratische lan den zich niet bemoeien met elkanders binnenlandse politiek. De president waarschuwde de Ameri kanen er tegen niet terug te vallen in het economisch isolationisme en ver klaarde, dat alle pogingen in het werk moeten worden gesteld om evenals in het eigen land ook in andere landen meer handel, marktuitbreiding en eco nomische ontwikkeling tot stand te brengen. Als plannen op korte en lange ter mijn ter overwinning van de econo mische moeilijkheden noemde bij: 1) Voortzetting van het Europese herstelprogramma, teneinde in de eerstkomende drie jaar in dringende behoeften te voorzien. 2) Aanmoediging van Amerikaanse bedrijven .om in stijgende omvang pro ductieve investering in het buitenland te verrichten. 3) Hulp voor de bevolking in nog niet-economisch ontwikkelde gebieden ter uitbreiding van de productie door moderne industriële en landbouwme thodes. 4) Aanmoediging van nauwere re- Gistermorgen hebben zich bijna 1500 metaalarbeiders van de op een na groot ste Finse havenplaats, Turku, gevoegd bij de door de communisten tegen de loonpolitiek der sociaal-democratische regering gerichte staking. Velen zijn werkzaam in fabrieken, die voor her stelbetaling aan de Sovjet-Unie werken. Karki, hoofd van het Finse herstel betalingsbureau, noemde de staking „een duidelijke schending van het vre desverdrag", daar Finland in het ver drag niet ontheven werd van door de Sovjet-Unie opgeiegde boeten wegens vertraagde afleveringen, veroorzaakt door stakingen. De vakvereniging der metaalarbeiders, die onder sociaal-de mocratische leiding staat, heeft de sta king veroordeeld. In een oproep tot de stakers verklaren Karki en vakverenigingsfunctionarissen, dat Finland in de komende zes maanden ter waarde van 12 millioen dollar meta len producten als herstelbetaling aan de Sovjet-Unie moet leveren. Boeten moesten betaald worden over de gehele levering, ook al was de aflevering van slechts een gering deel vertraagd. In Helsinki was een installatie voor het fabriceren van montagewoningen ge reed voor aflevering met uitzondering van een aantal buizen, die de metaal arbeiders weigerden te monteren. Hier door werd de aflevering opgehouden. H.M. Koningin Juliana heeft Maan dag, vergezeld van de prinsesjes Bea trix en Irene een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van Europese beeld houwwerken in Sonsbeek. Het bezoek had een ongedwongen karakter. De hoge bezoekster vertoefde met de beide prinsesjes ruim twee uur in het park; Koningin Juliana trad zelf als gids op voor de prinsesjes. gionale banden tussen de landen ter verlaging van handelsbarrières en ver hoging der productie. Tenslotte .verklaarde Truman, dat de V.S. de politiek van onderhandeling over handelsovereenkomsten op wederkerig heidsbasis moeten voortzetten ter ver mindering van de internationale han delsbelemmeringen en hun aankopen in het buitenland moeten vergroten om de wereldhandelsbalans in evenwicht te brengen. Duizenden vreemdelingen trokken voor de oorlog naar Middelburg om het prachtige Gotische stadhuis en de oude Abdijkerk met de praalwagen van Johan en Cornelis Ëvertsen te bekij ken. De restauratie aan de door oor logshandelingen beschadigde bouwwer ken vordert goed. Foto geeft overzicht van het reeds herstelde deel der abdij. (Van onze Weense correspondent) Enkele weken geleden werd de Oostenrijks-Hongaarse grens 'aan de Hongaarse zijde volslagen door prikkeldraad afgesloten. Deze grens loopt midden door het zogenaamde Burgenland waarvan het Westelijke gedeelte aan Oostenrijk en het Oostelijke aan Hongarije behoort. Midden in dit. door de zon geblakerde land ligt het nauwelijks een halve meter diepe Meer van Neusiedl, dat tot diep in Hongarije doordringt. Op een tocht naar dit grensgebied bezocht ik kleine Burgenlandse dorpjes en stadjes als Oggau, Kisenstadt, Rust en Mörbisch, die alle beroemd zijn om hun ongelooflijk goede wijn. Het is bijna een wonder, dat in de omgeving van deze fantasieloze en nuchtere dorpjes, waar de dorpsstraat gevormd wordt door de lange een tonige rij van aan elkaar gebouwde, zonder afwisseling gewitte en met geen enkele bloem opgefleurde hoeven, verreweg de beste wijn van Oostenrijk en een van de voortreffelijkste wijnen van Midden-Europa groeit. Maar wie een dag in deze verzengende dalkom heeft doorgebracht, waarbij het naby gelegen meer niet de minste verkwikking biedt, begrijpt dat in deze smorende oven de wijn tot bedwelmende kracht kan rijpen. 't Mensenslag is hier zuiver materialis tisch. Merkwaardig genoeg heeft de wijn de mensen hier niet blijer en vrolijker gemaakt, zoals de Psalm zegt, maar ze verlaagd tot slaven van de laagste harts tochten: dronkenschap, wellust en gie righeid. Nafdat men de wijn hier geteeld en heel duur verkocht heeft, wordt de rest in grote hoeveelheden door de wijn bouwers zelf opgedronken. Toen ik op Zondag het stadje Rust bezocht, hoorde ik 's morgens om elf uur reeds luid ruchtig schreeuwen en lallen in de ver schillende wijnhuizen. Nergens in Oos tenrijk heb ik dan ook zoveel gebrekki ge en halfidiote kinderen gezien, nergens wprdt er zo lichtzinnig en gewetenloos met het geweer omgegaan (de angst voor druivendieven!), maar nergens ook wordt er door de landbevolking zoveel geld verdiend. De pastoor van Rust vertelde mij, dat hij verleden jaar tot herstel van het dak en de toren zijner hoofdkerk 120.000 Schilling had uitgegeven en dat hij in de loop van de laatste vijf maanden reeds 80.000 Schilling had vooruit be taald voor het schilderen van het inwen dige der kerk. Rust moet eens een wel varend stadje zijn geweest, maar nu leeft het ver boven zijn stand, want het heeft nauwelijks 1100 inwoners en bezit drie kerken, twee katholieke en een protestantse. Maar ondanks deze pronkzucht is en blijft het een Hongaars poesta-dorp, waar het wegdek van de éne straat slechts uit mul zand bestaat. De katholieke kerk in Rust en in het gehele Burgenland is rijk, maar nog rij ker zijn de eigenlijke wijnbouwers. En nu begreep ik opeens de opmerking van de overigens zeer sympathieke pastoor, dat na de christelijke Volkspartij niet de Socialisten maar de Communisten hier de sterkste politieke partij vormen, want de bevolking van deze dorpjes be staat alleen uit een kleiner aantal zeer r{ike wijnbouwers en verder uit de slecht betaalde en zeer ontevreden landarbei ders, die in dit gloeiendhete land het zware werk in de wijngaarden moeten verrichten. Al het overige land is eigen lijk in het bezit van de familie Eszter- hazy, maar wordt door de Russische Vennootschap USIA beheerd. Wat de fa milie Eszterhazy eens heeft betekend, kan men afleiden uit het prachtige slot in Eisenstadt, waar Haydn jaren lang huis musicus is geweest en waar ook Frans Liszt meermalen is opgetreden. In dit grensgebied heeft men veel geld verdiend, niet alleen aan de wijn. maar vooral ook aan de smokelhandel, die zich in de laatste jaren vooral met het transporteren van Hongaarse vluch telingen bezig hield. Maar nu is het mensen-smokkelen uiterst moeilijk ge worden door de radicale afsluiting van de grens met .prikkeldraad. Op een snikhete Zondagmiddag ben ik over Rust naar het vroegere Hongaarse dorpje Mörbisch gere den en vandaar te voet over een mulle zandweg, in de richting van de Hongaarse grens gegaan. Met een aanbevelingsbrief van de Com missaris voor het Oostenrijkse Burgenland lieten de Oostenrijkse gendarmen mij on gehinderd verder gaan, maar zij konden toch niet nalaten mij hp het onvriendelijke gedrag van hun Hongaarse collega's te wijzen. Ik ben nu op niemandsland: achter mij ligt de Oostenrijkse grensboom en voor mij op 300 meter afstand de Hongaarse. Onder de smorende middagzon ligt daar een stuk zandweg tussen de wijngaarden en terwijl ik langzaam verder ga zie ik tussen het groen een dubbele haag van prikkeldraadversperringen in het zon- 26 „Dat heb je wel zes keer gezegd." „En geloof je me nog steeds niet?" „Ik geloof geen mens meer. Zoveel wijzer ben ik tenminste geworden. Blijf daar zitten. Ik zal je geen pijn doen." Ze keek me bedroefd aan, maar verroerde zich niet. Met de stroken van het laken bond ik haar stevig aan de stoel vast. Toen maakte ik van een overgeschoten stuk een prop. „O, alsjeblieft, nee," smeekte zij. „Ik word er misselijk van." „Het spijt me." Ik probeerde_de prop in haar mond te duwen. Ze wendde haar hoofd af om mij te ontwijken. Het was voor het eerst dat ze weerstand bood. Ik pakte haar bij het haar, zodat ik haar hoofd in bedwang kon houden, en probeerde het opnieuw. Ze klemde haar tanden op elkaar en hield haar adem in; haar gezicht en hals werden vuurrood. Ze hield haar ogen dicht Ik kon bet niet aanzien, en He gooide de prop op de grond. „Je ziet er te lief uit," zei ik, en mijn stem klonk gesmoord. Ik voelde me een onmens. „We zullen die prop maar achterwege laten." „Dank je," zei ze bedaard. Ik trok mijn overjas uit, na eerst het scheermes uit mijn zak gehaald te heb ben, ontdeed me toen van mijn boord en overhemd en zette de kraan van de wasbak open. Het water was koud. „Ik zal je dit zeggen," zei ik. „Wickers- ham heeft me een paar ideeën aan de hand gedaan. Als ik sterf als Philips Tremaine, dan is mijn dood een ver mogen waard, maar zodra er iemand achter komt, dat ik Tremaine niet ben, dan breng ik geen cent op. Daarom stelde je mij aan Wickersham voor als je broer, en daarom heb je me helpen ontsnappen. Als de politie me te grazen had gekregen, dan hadöén ze me naar de gevangenis terug gesleept, en ik zou alles verteld hebben, zodat jouw plannetje in rook zou zijn opgegaan, af gezien van de verdere gevolgen. Wickersham moet in de mening ver keren dat ik je broer ben, dan kan hij de erfenis regelen zodra ik dood ben. Eenvoudig, nietwaar? Maar ik moet in stilte dood gaan, voordat ik met iemand heb kunnen praten. Daar komt het wel zowat op neer, is het niet?" „Wat kan je dat alles nog sefceien?" vroeg ze. „Omdat er één ding is. Ik begrijp na melijk niet, waarom jij en je moeder me de eerste keer door de politie hebt la ten inrekenen. Het aoa der aasheid ge weest zijn te denken, dat mijn werke lijke identiteit bij de rechtszitting niet aan de dag zou komen. Ib heb me daar voortdurend over verwonderd, totdat Wickersham dat zei over zelfmoord si muleren. Nu is alles me duidelijk. Dat moet de hele opzet geweest zijn, met dien verstande, dat de zogenaamde zelf moord in werkelijkheid moord moest zijn. Ik had dood moeten zijn toen de politie kwam. Helaas kwamen ze te vroeg. Welbeschouwd heb ik aan hen mijn leven te danken. Maar wat ik nog wel weten wil, dat is: wie zou het schot voor haar rekening nemen, jij of je moeder?" Ik pakte een stukje hotelzeep uit een papiertje en probeerde het aan het schuimen te maken, onderwijl wachtend op wat zij antwoorden zou. Ik kon haar zien in de kleine spiegel boven de wasbak. „Weet je 't niet?" fluisterde zij. „Ik moest je alleen maar mee naar huis nemen." „En daarna?" „Daarna zou de politie komen en je weghalen." „Dacht je, dat rk dat geloven zou?" Ik schraapte het scheermes over mijn gezicht. „Nee," zei ze, „ik kan moeilijk ver wachten dat je alles gelooft, maar toch is het de waarheid. Zo heeft men mij verteld, dat het gebeuren zou, en zo is het ook gebeurd." „Waarom moest ik in de gevangenis? Waarom moest ik niet vermoord wor den?" „Be fcan je niet kwalijk nemen dat je verbitterd bent," zei ze. „Wel, omdat ik dwaas geweest ben. Ik dacht dat je een moordenaar was." „Een moordenaar?" „Ik dacht dat jij de man was, die Earl Clark vermoord had." „Het wordt hoe langer hoe gekker. Toen Clark stierf, was ik in Europa. Ik weet niet eens hoe Clark er uitgezien heeft." „Ik geloof je," zei ze. „Maar toen ik je bij het busstation ontmoette, dacht ik nog dat je zijn moordenaar was." „Hoe kwam je daar zo bij?" „Omdat me dat verteld was. In jouw oren klinkt het natuurlijk waanzinnig, maar dat is het toch niet. Ik was veer tien jaar toen Philip vluchtte. In alle kranten stond, dat hij een moordenaar was, en ik ging dood van verdriet. Al te goed kende ik hem weliswaar niet, maar hij was en bleef mijn broer. Moe der had altijd zoveel over hem gepraat, dat ik dacht, dat hij wel de nobelste mens ter wereld moest zijn. Ik kon een voudig niet geloven, dat hij iemand ver moord had. Moeder zei, dat het een leugen was, en dat geloofde ik. Vader wilde er nooit over praten. Ik begrijp nu dat Vader er nooit over sprak, om dat hij wist, dat het waar was, en het moet zijn hart gebroken hebben. Hij sierf een jaar daarna, maar voordat hij overleed, veranderde hij zijn testament. „Hij was tot de conclusie gekomen, dat Philip altijd meer geld had gehad dan goed voor hem was en daarom liet hij moeder een lijfrente na, die net ge noeg was om met ons tweeën wan rond te komen. De rest van zijn vermogen was voor Philip. Hij liet dat geld niet aan Philip na, omdat hij zoveel van hem hield dat zie ik nu wel in. Wilde Philip het geld krijgen, dan moest hij terugkeren en het gerecht zijn loop laten hebben. Het geld was allemaal voor hem, maar pas nadat hij of vrijge sproken zou zijn, of zijn vonnis zou heb ben ondergaan. En vader moet geweten hebben, dat Philip niet vrijgesproken kón worden. Het geld diende alleen als lokaas om Philip op het rechte pad terug te brengen. Hij was van mening, dat de mensen voor hun zonden moesten boe ten. In het testament stond verder, dat, als Philip stierf, ik het geld zou krijgen zodra ik meerderjarig was." „Ik verondersel, dat je sinds een jaar of drie meerderjarig bent." zei ik. „Ja," antwoordde zij. „Maar het geld komt er voor mij niet op aan. Je kunt niet begrijpen wat het betekent, de zus ter te zijn van een man, die van moord beschuldigd wordt, vooral als je denkt, dat het niet waar is. Ik heb na mijn veertiende jaar geen vriendinnen meer gehad. Moeder hamerde er aldoor maar weer op dat Philip onschuldig was. en ik geloofde het omdat ik het brilde geloVbn; ik wilde een reden hebben om mijn hoofd weer rechtop te kunnen dragen. Ze vertelde me dat hii zich op een goede dag zeker van alle blaam zou zuiveren, en de wérkelijke moordenaar van Earl Clark opsporen." (Wordt vervolgd) licht glinsteren, die over de gehele breedte van het land voortslingert. Op 800 meter staat een houten uitkijktoren, dezelfde die ook de Duitsers op de hoeken van hun concentratiekampen bouwden en ik ben er van overtuigd dat de wachtpost mfj reeds lang moet hebben gezien. Concen tratiekamp! Dat is het juiste woord dat hier past op dit arme land der volfcs- democratische vrijheid. Een geheel volk van enige millioenen achter prikkeldraad. Het is hier doodstil, alle leven schijnt geweken, maar als ik aanstalten maak om nog enige stappen voorbij de eigen lijke grenssteen te doen, hoor ik het waar schuwend geluid van een geweer dat ge laden wordt. Hier houdt de wereld der vrijheid op. ginds de laatste afsluiting met prikkel draad komen er bijna geen vluchtelingen meer over de grens, vertelde mij de Oos tenrijkse gendarme. De enige mogelijkheid die nu nog voor de rijke Hongaren open staat is het Meer van Neusiedl, dat echter steeds strenger bewaakt wordt, en verder de Donau waarover nog een enkele rijke koopman kan ontkomen, wanneer hij zich voor veel geld als stoker of sjouwer op een Donau-aak laat aanmonsteren. Er - zijn slechts weinige uitverkorenen, die nog een veilige sprong naar de vrijheid kunnen wagen. Het zijn al diegenen die op 't ogenblik een politieke functie in het bui tenland bekleden die sidderen en beven wanneer zij naar Boedapest, Sofia of Praag ter verantwoording worden geroepen. Tk ken een groot aantal van dergelijke amb tenaren uit de volksdemocratieën, die nog trouw op hun post blijven zolang zij hun vette salarissen kunnen opstrijken, maar die dadelijk onrustig worden, wanr.eer zij door hun regering worden ontboden. Verschil lende van hen hebben na enkele dagen van grote inwendige strijd toch de weg der vrijheid gekozen en leven nu ergens in Boven-Oostenrijk en vooral in Salzburg, m de aanvang nog in goeden doen, maar lang zamerhand tot armoede vervallend. Zo is de Bulgaarse zaakgelastigde in We nen en gezantschapsraad Wladimir Paska- leff, die het iedere Bulgaar in Wenen las tig maakte, na een gelukkige financiële- manipulatie bij de tweede geldsanering uit Wenen verdwenen. Hetzelfde was het geval- met de Poolse gezant Feliks Mantel, die- nog verleden jaar op het Sobieski-feest een gloeiende redevoering hield, maar sindsdien 'n veilige schuilplaats buiten de Russ. zone vond. Minder prettig voor de strijdlustige ambtenaren aan 't Tsjechische gezantschap in Wenen was het plotselinge verdwijnen van - hun chef, dr. Vladimir Falvések. En >n journalistieke kringen tast men hier nog steeds in het duister over het verblijf van de Tsjechische pers-attaché. Jan Rohac. die naar Praag werd ontboden. Het grootste aantal trouwelozen telt Hongarije. Niet al-, leen de gezant dr. Ladislaus Bartok en zijn opvolger Jozsef Garzuli zijn naar veiliger oorden vertrokken, maar ook de leider van het Hongaarse persagentschap in Wenen, dr. Veder, alsmede zijn secretaresse wer den enkele maanden geleden in Salzburg aangetroffen, nadat Boedapest hen ter ver antwoording had geroepen. Hetzelfde onder vond dr. Zsende, die als onderdirecteur van het Historisch Instituut (Collegium Hunga- ricum) naar Wenen werd gezonden om de gedragingen van de directie en de overige employé's te bespionneren, totdat hij zelf korte tijd na het proces van Kardinaal Mindszenti uit Wenen werd teruggeroepen en sindsdien in de omgeving van Salzburg woont. Al deze staatsambtenaren hebben de vrij heid gekozen, omdat hun vaderland achter het ijzeren gordijn ligt en er geen nans be staat, uit deze nieuwste vorm van con centratiekampen te ontlichten. De in Januari te Moskou gevormde „raad van wederzijdse economische bij stand", het z.g. Molotov-plan de Rus sische versie van het Marshall-plan is van 25 tot 27 Augustus in Sofia bij een geweest, aldus meldt Tass. De bijeenkomst werd bijgewoond doop gedelegeerden uit Albanië, Bulgarije. Hongarije, Polen, Roemenië, Tsjecho slo wakije en de Sovjet-Unie. Waarnemers in Londen menen, dat de raad geconvoceerd was om de econo mische blokkade tegen Tito verder te verscherpen en om nieuwe hulpbronnen te vinden voor het koper, lood en de andere belangrijke grondstoffen, die voor de scheuring door Joegoslavië aan het Cominform-blok verkocht werden. Het Britse kabinet kwam gisteren in buitengewone zitting bijeen om te be. raadslagen over de aanstaande finan ciële besprekingen in Washington Ver schillende ministers braken hun vacantie in het buitenland af en haastten zich. naar Downingstreet M, voor een laatste onderlinge bespreking, voordat de mi nister van Buitenlandse Zaken. Ernest Bevin, en de kanselier van de schatkist sir Stafford Cripps, zich Woensdag op de „Mauretania" met bestemming N' York inschepen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3