AMERIKA ONDERNAM NOG GEEN STAPPEN INZAKE MARINEBASIS SURABAJA Tien jaar geleden begon de oorlog Alle chauffeurs een vakdiploma Aanval op T.N.I. Om kwart voor zes 's morgens op 1 September 1939 Het weer. Tot hoofd en hart K 1 Paniek in Pagerbarang Zetel H.V.K. naar Buitenzorg? 45 NIEUWE TEXTIEL PUNTEN Teleurstelling bij Ned. delegatie ter R.T.C. over uitvoering Staakt het vuren Minderheden moeten gehoord worden Luchtreus komt boven Nederlandse steden >,lk trek dit uniform niet meer uit", zei Hitier Algehele mobilisatie in Bolivia Mgr. Verhoeven bediend r Voorlopige Grondwet voor Indonesië Gezamenlijke bonden stellen CCV in Exameneisen opgesteld naar de praktijk Veertien millioen niet verrekend Amsterdam geen valse munterscentrum woensdag 31 augustus 1949 73ste JAARGANG No. 24551 Grootste landverkeers- vliegtuig ter wereld Henderson reist af en aan Geheime zender ontdekt SALARIËRING BIJ M.O. Nog steeds het M.G. BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: .3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPR13S 35 cents per weefc f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Een goed bewapende groep van de Mohammedaanse Darul Islam van "aar schatting 200 man heeft Pi- Serbarang ten Zniden van Tegal aange vallen en de T. N. I. uit deze plaats ver dreven. Tijdens de gevechten, die ver- *chcidene dagen duurden, sneuvelden 3 "tan van de T. N. I. en 5 man van de Darul Islam. Duizenden personen hebben in paniek hun huizen verlaten en zoeken nu hun toevlucht in Balapulang. Het burgerlijk bestuur in Pagerbarang is echter in tact gebleven. De pas opgerichte politie-overvalbri- gade in Wonosobo heeft een goede slag gelagen. Reeds verscheidene weken leef den de bewoners van Wonosobo ir. angst en vreze voor een bende gewapende 'ampokkers. Enkele mannen van de evervalbrigade vielen dezer dagen de bende aan, toen deze van een rampok- Partij terugkeerde. Daarbij werden de beruchte garong-leider Harman en zijn handlanger Sastrodiroen neergeschoten: beiden waren nog in het bezit van de Pas geroofde goederen. Andere Dende rden werden gewond, doch wisten te bhtsnappen. Nederlandse kringen te Batavia heb ben aan U. P. verklaard, dat de plannen Voltooid zijn om de zetel van de H. V. *L naar Buitenzorg te verplaatsen wan neer de souvereiniteit aan de Indonesiërs overgedragen. Volgens deze plannen 'al de H. V. K. dan zijn intrek nemen het oude Buitenzorg-paleis. De beide Paleizen in Batavia, die vroeger de resi dentie van de It. G.-G. waren, zullen ^aarschqalqk bewoond worden door de eerste president der Verenigde Sta gen van Indonesië. Het ministerie van Economische Za- "en deelt mede, dat met ingang van T September .1949 van de textielkaart "A 905 geldig worden de bonnen ge kerkt „U één punt", „V één punt", "U vjjf punten", „V vijf punten", ',,U re- •erve" ter waarde van 10 punten en kV reserve" ter waarde van 15 punten. Het Franse gerechtshof te Poitiers be handelt op het ogenblik de zaak tegen Marie Besnard, die er van beschuldigd wordt de grootste gifmengster van Frankrijk te zijn. Zij zou haar man en nog veertien familieleden, onder wie haar vader en moeder, vergiftigd heb ben. De familie Besnard was erg rijk zodat het vermoeden gerezen is, dat deze vrouw zich snel van al het fortuin meester wilde maken. Sultan Hamid' II is voornemens dezer dagen de Koninklijke Militaire Acade mie te Breda, waar hij zijn officiersop leiding ontving, te bezoeken. (Van onze parlementaire redacteur) Het blijft een wonderlijke zaak met het door de „New York Times" uit Den Haag: gegeven bericht, volgens hetwelk de Amerikaanse regering de wens te kennen zou hebben gegeven, dat Surabaja in ieder geval in het kader van de defensie in de Pacific, marinebasis zal worden. Het bericht is enige dagen nadien door Aneta-New York uitdrukkelijk bevestigd onder mededeling, dat men te Washington heeft toegegeven deze wens inderdaad aan Indonesië en aan Nederland te hebben kenbaar gemaakt. Uit Batavia is inmiddels reeds het bericht binnengekomen, dat men daar nergens van wist. Wij heb ben thans ook kunnen vaststellen, dat men in regeringskringen te Den Haag evenmin van enige door Amerika geuite wens in deze richting iets weet. direct in aanmerking om een van die bases te worden. Dit is niet alleen een Nederlandse gedachtengang, doch het begrip daarvoor bestaat evenzeer bij de Indonesiërs, die, zoals wij in ons blad van Zaterdag j.l. meldden, ver trouwd zijn met het denkbeeld, dat Surabaja een vlootbasis zal blijven Misschien is het Amerikaanse bericht een proefballon geweest, waarop men reacties wilde zien komen. Die reacties zijn, ook al is men dan officieel on kundig van een Amerikaanse wens, waarvan men voor het eerst uit het „New York Times"-bericht vernomen heeft, gunstig. Intussen verbaast men zich in Den Haag toch nie.t al te zeer. Wat er dan ook raadselachtig mag zijn aan dit be richt, dat nog wel uit Amerika beves tiging kreeg, het lijkt toch zeer plausi bel, dat er een kern van waarheid in moet schuilen, en men neemt dan ook niet aan, dat het geheel en al uit de lucht gegrepen is. Er bestaat inderdaad een groot en dringend defensieprobleem in de Pacific en het ligt voor de hand, dat bij de oplossing van dit probleem de inrichting van enige vlootbases ge moeid zal zijn. Surabaja komt zeker De inwoners van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht zullen Zon dag a.s. tussen 3 en 5 uur een ongewoon groot vliegtuig op betrekkelijk geringe hoogte boven hun steden zien cirkelen. Het is geen Constellation, noch een der Douglasvliegtuigen met wier vormen wij langzamerhand vertrouwd zijn geraakt, doch een Boeing-stratocruiser, die voor het eerst in zijn kortstondig bestaan in Nederland zijn opwachting komt maken. Tweemaal zal het toestel, het flagship „Great Britain" van de American Over seas Airlines, met genodigden, onder wie verscheidene burgemeesters van grote steden, van Schiphol uit langs de kust vliegen tot Scheveningen, om daar na over te gaan tot het brengen van een groet aan de steden Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Amsterdam. Deze groet zal bestaan uit het enige malen cirkelen boven de stad op niet te grote hoogte. Deze nieuwe verschij ning in het Nederlandse luchtverkeers gebied heeft 'n lengte van ruim 33 me ter en een vleugelbreedte van 43 meter. Het toestel kan ruim 100 passagiers vervoeren en voert in zijn vier tanks 31.500 liter benzine mee. De electrische installaties van dit dubbeldekvliegtuig, het grootste landverkeersvliegtuig ter wereld, wegen totaal 1150 kg. De koel- capaciteit is gelijk aan die van 300 nor male ijskasten. Het landingsgestel weegt S500 kg en één luchtband van het lan dingsgestel er zijn er zes weegt 125 kg. Zaterdagavond arriveert de stratocrui- ser op Schiphol. Zondagochtend is gere serveerd voor de massa-bezichtiging van het toestel. Uit kringen van de R. T. C." verneemt het A. N. P., dat er in de Nederlandse delegatie enige teleurstelling bestaat over de tot nu toe bereikte resultaten van de order tot staken van de vijandelijkheden. Ofschoon men het wenselijk acht, dat iets meer aan dacht wordt gevestigd op de gunstige zijde van de situatie dan tot nu toe gedaan is, immers in verschillende gebieden is de ontwikkeling inder daad hoopvol blijft het feit be staan, dat in het bijzonder in Oost en Midden-Java (voornamelijk rond Solo, Semarang en Surabaja) de toe stand bepaald ernstig is. In deze ge bieden voert het republikeinse leger een tactiek van penetratie uit, waar tegen het Nederlandse leger niet kan optreden, vanwege het bevel om niet te vuren. De republikeinse militairen verschijnen plotseling uit hun schuil plaatsen in de dessa's en door hun tegenwoordigheid alleen reeds inti mideren zij de bevolking. Voorts ver beteren de republikeinse troepen Terwijl Stalin en Molotov goedkeurend toezien tekent Von Ribbentrop, die ruim 7 jaar later te Neurenberg zou worden opgehangen, op 24 Augustus 1939 als Nazi-minister van Buitenlandse Zaken, het Duits-Russisch non-agressiepact, waardoor de weg gebaand werd voor de tweede wereldoorlog. Op 1 September konden de Duitsers zonder door de Russen daarin gehinderd te worden Polen binnenvallen. Om precies 5.45 uur in de ochtend van de eerste September 1939 begon de Hellschreiber van het j'ficiële Duitse nieuwsagentschap D.N.B. j? het Berlijnse bureau van United £ress een. proclamatie aan de Duitse |.eWapende macht uit te tikken, welke Jhdigde met de ondertekening „Adolf '"tier". j »De Poolse staat", zo heette het, „heeft vreedzame regeling van onze be dekkingen als buren, naar welke ik 5estreefd heb, geweigerd, en in plaats aarvan een beroep op de wapenen "daan." "De Duitsers in Polen worden ver- «®'8d met bloedige terreur", zo ging het erder. „Er blqft mij geen ander middel e'er om een eind aan deze waanzin te "j^ken, dan van nu af aan geweld tegen- ®ver geweld te stellen. De Duitse gewa lde macht zal met harde vastbesloten- S.e,d de strijd voor de eer van het bitse volk voeren «Lang leve ons volk en ons rijk", zo **s het slot. .,ï(eeds was de Duitse radio begonnen dd kwartier de proclamatie uit te schet- i] u1' gevolgd door het „Deutschland w°er alles" en het Horst Wessel lied 5 de Nazi-stormtroepen. Duiten, aan de Unter den Linden, in En Grijze, regenachtige morgenuur, za- we soldaten van de Duitse lucht- jj'acht kleine stukken afweergeschut Jbhannen. Zwart geüniformeerde SS'ers IC 'n bruin hemd gestoken stormtroepen v Gonnen de route van de rijkskanselarij s°ar het Kroll Opera huis, plaats va:i tijVienkomst van de Nazi-marionetten- &?bag, af te zetten. Sa«iltler' zo hoorden we de Duitse radio Jjjj kondigen, heeft tegen tien uur de ijsdag in spoedzitting bijeengeroepen, }V~P datzelfde moment drongen twee 'aai legergroepen onder kolonel-gene- 'aai Werner von Bock en kolonel-gene- Gerd von Rundstedt in een wijde tj°g over de Poolse grens, in ijltempo tjpk de beroemde corridor van Dantzig ^"jkend en Warschau bedreigend. W°°r de gemotoriseerde Nazi-stoot- 5 ®Pen uit raasden de Stuka's, duik- p/bnrenwerpers van de Luftwaffe, de vliegvelden teisterend en de ge- Poolse luchtmacht vernielend zon- tw Waarschuwing of voorafgaande oor- isverklaring. jaar had Hitier deze oorlog voor- en nu was hij zo ver. t' il i k?Un arm voor de Nazi-groet uit lieten q en nu was mj zo ver. <ie S1. tien uur 's morgens zag ik Hitier bf^jlijksdag binnenstappen, terwijl 600 h hemden in dê houding sprongen s®hietn arm voor de Nazi-groet uit lieten tva«on. Het gezicht van de Fuehrer tjjjj Pafferig bleek en verwilderd en m rauw. toen hij uitkreet: „Mijn ybld is eindelijk uitgeput". d'cta?r de eerste maal droeg de Nazi- LPifn een groenachtig-grijze militaire rbin m in Plaats Fan het gebruikelijke «Ni t hemd met swastika armband. VQo eerder trek ik die uniform uit ebbe„« w'j onze vijanden vermorzeld Tien jaar geledenop 1 Septem ber 1939 begon Hitler ziin Blitz krieg tegen Polen, welke de inlei ding was van de tweede wereldoor log. Joseph W, Grigg versloeg het begin van het conflict en de crisis welke er heen leidde als lid van de Berlijnse staf van United Press. Grigg, die thans United Press-mana ger voor Frankrijk is, memoreert nog eens hoe de aanloop en de start van de eerste Blitzkrieg uit de ge schiedenis zich- ontrolden voor een ooggetuige. 6° schreeuwde hij en stapte toen hisck tribune af, die een enorme teu- k^arto ad?laar en de rood-wit en ha(j e Nazi-swastikabanier tot decor 'ij, °^b hij terugreed naar de kansela- kCaUt A-hlj de stukken luchtafweerge- ede' o om be deytig meter langs de Gestel^ ,st'West-boulevard waren op- -6tte« hon hij nog steeds de mario- feh. rvn, de Rijksdag „Heil" horen roe- *11 eek huiten op straat werd weinig b-Dufui 0ord en evenmin was er gejuich. ?hitse« d was weer in oorlog en de die door Hitier de oorlog in gedreven, waren er onderste boven van en waren bang. Die avond gingen in Berlijn bij het invallen van de duisternis de stads lichten niet aan. Toen ik ze bijna zes jaar later weer zag aangaan, was het in het verminkte, uitgebrande karkas van een stad in welker ruïnes Hitier de hand aan zichzelf had geslagen. In die hete Augustusmaand van 1939 had ik in Berlijn gezien hoe Hitier en zijn Nazi-beulen de wereld onverbidde lijk naar de oorlog dreven. Naarmate de maand verstreek werd de zenuw- en propaganda-oorlog die de Nazi's tegen Polen voerden, tot een gillend-hysterisch crescendo opgevoerd. Met vlammend-rode koppen vertel den de onder beheer der Nazi s staan de kranten van gruwelen die de Polen tegen de Duitse minderheid in de cor ridor van Danzig bedreven. In Berlijn w-erden proefverduisteringen opgevoerd en schijn-luchtaanvallen gedaan Boter, koffie en benzine werden schaars en verdwenen vervolgens. Het station Friedrichstrasse in het centrum puilde uit van de Wehrmacht-reservis- ten, die zich naar hun regimenten haastten. De Britse ambassadeur sir Neville Henderson reisde zo vaak tussen Ber lijn en Londen met diplomatieke nota's heen en weer, dat de correspondenten moeite hadden zijn handelingen bij te houden. Op 24 Augustus ondertekenden de Nazi-minister van Buitenlandse Zaken Joachim von Ribbentrop en zijn Sov jet-tegenhanger Vyachaslav Molotov in Moskou het Sovjet-Duitse non-agressie pact, dat de weg voor Hitler's oorlog vrijmaakte. Die dag wisten wij allen in Berlijn dat oorlog onvermijdelijk was. Dezelfde avond stelde de Duitse regering een scherpe rantsoenering in van voedsel, kleding, schoeisel, zeep, benzine en vele andere artikelen. We gingen naar de stations Frie drichstrasse en Stettiner om de Britse en Franse correspondenten die naar Amsterdam en Kopenhagen gingen, uit geleide te doen. De Duitsers op de perrons, die zich een soortgelijke exo dus herinnerden gedurende de Tsjecho- slowaakse crisis in September van het vorige jaar, riepen: „We zien jullie wel weer over een dag of tien als de crisis voorbij is." De Duitse man in de straat kon nog altijd niet geloven wat zijn ogen hem vertelden dat Hitier onverbiddelijk zijn zinnen op oorlog had gezet en dat niets hem kon tegen houden. Het jaarlijkse partijcongres van de Nazi's te Neurenberg, dat begin Sept zou plaats vinden, werd afgelast. Vervolgens, een voor een, hield het vlieg-, trein-, post- en telefoonverkeer tussen Duitsland en Polen, Engeland en Frankrijk, op. De straatverlichting in Berlijn brandde 's avonds nog, doch licht en zwaar Flak werd opgesteld op -rr-.-r—rr hoge gebouwen verspreid over de hele stad en dag en nacht, om het kwartier, dreunden de troepentreinen Oostwaarts door het station Friedrichstrasse. Laat op de avond van de 31e Aug. riep Hitier de Poolse ambassadeur Jo sef Lipski bij zich en overhandigde deze een ultimatum met onmogelijke voorwaarden en de ambassadeur had zelfs niet de tijd om deze naar War schau over te seinen. i Op dezelfde tijd werden de corres pondenten naar het ministerie van pro paganda geroepen en werd hun verteld dat Poolse bandieten zo juist Duitsland waren binnengedrongen en het radio station te Gleiwitz in Silezië bezet hadden. Die avond zaten we in het United Press-kantoor op het losbarsten van de storm te wachten. Die kwam 's mor gens om 5.45 uur met het tikken, van Hitler's proclamatie aan het Duitse leger op de D.N.B.-machine. Twee dagen later, om elf uur 's mor gens op een hete Zondagmorgen, ver namen de Duitsers op hun radio dat Engeland hun op dat ogenblik de oor log had verklaard. Hitler's „kleine oorlog" tegen Polen was een tweede wereldconflict gewor- den. Deze correspondent bleef in Berlijn om tie eerste twee en een kwart jaar van de oorlog te verslaan, eerst de „on echte oorlog" en daarna de Blitzkrieg in het Westen, tot Hitier op 10 Decem ber 1941 aan de Verenigde Staten de oorlog verklaarde. Met andere Ameri kaanse correspondenten werd hij toen vijf maanden geïnterneerd te Bad Nau- heim, in Duitsland. De oorlog, die ik Hitler op 1 Septem ber 1949 van Berlijn uit zag ontkete nen, zag ik op 8 Mei 1945 ook te Ber lijn eindigen vijf jaar, acht maanden en elf dagen later temidden van de nog steeds rokende ruïnes van de stad, waar de nazi-leider door zelfmoord zich aan de aardse gerechtigheid had ont trokken. Ik zag veldmaarschalk Wilhelm Kei tel op het Berlijnse hoofdkwartier van de Sovjet-maarschalk Grigori Zhukov de uiteindelijke capitulatie van de over blijfselen van Hitler's leger onderteke nen. Ik had Keitel op 1 September 1939 aan Hitler's zijde in de Rijksdag gezien. Thans, nu hij naar Zhukov's hoofdkwar tier te Karlshorst werd gereden, staar de de Nazi-maarschalk met vertrokken gezicht naar de rokende, zwarte ruïnes van de vroegere Nazi-hoofdstad. Hitler had zijn oorlog gewild en hij en Duitsland hadden hem gekregen. JOSEPH GRÏGG hun posities ten koste van die der Nederlandse troepen Maandag is over dit probleem uitvoe rig gesproken met de republikeinse mi litaire autoriteiten, die thans in Den Haag verblijven. Hierbij werd van Ne derlandse zijde gewezen op de schade lijke gevolgen van deze schendingen van het bestand op de Nederlandse publieke opinie en daardoor op de successen van de Ronde-Tafelconferentie. Van republi keinse zijde noemde men de rapporten over de infiltraties onjuist en gaf men als explicatie, dat de republikeinse troe pen in genoemde gebieden reeds aan wezig waren ofschoon verborgen. Na de order tot staken van de vijandelijk heden zijn zij uit hnn schuilplaatsen te voorschijn gekomen, zodat zij niet han delen in strijd met de handleiding tot uitvoering van de order. Ondanks deze uitleg is men van Nederlandse zijde van mening, dat de situatie ernstige gevaren inhondt. De rol, die de UNCI hierin speelt, is noodzakelijkerwijze een van matiging, aldus Nederlandse delegatiekringen, die hieraan toevoegden, dat dè vertegen woordigers van de UNCI in de locale ge mengde commissies t waarvan er nog slechts vijf zijn ingesteld, ofschoon er dertien waren geprojecteerd) zeer be hoedzaam te werk gaan uit de overwe ging, dat al te sterke nadruk hunnerzijds op de schendingen van het bestand zou kunnen leiden tot consequenties, die door niemand worden verlangd. Een ander belangrijk punt, dat op dit ogenblik in kringen van de Nederlandse delegatie de aandacht heeft, is de kwes tie van het „horen" der vertegenwoor digers van de minderheden en der „waardevolle belangen". De Nederlandse delegatie staat beslist op het standpunt, dat deze vertegen woordigers niet alleen gelegenheid moet worden gegeven de vergaderingen der conferentie bij te wonen, maar ook in staat moeten worden gesteld hnn stem te doen horen. Ofschoon volgens het re glement van orde één delegatie in staat is het horen der minderheden te verhin deren, gelooft men in Nederlandse dele gatiekringen niet, dat enige delegatie dit reglement zal willen aangrijpen om dit „horen" onmogelijk te maken. Dit Iqkt onwaarschijnlijk in de eerste plaats uit overwegingen van billijkheid en voorts met het oog op de publieke opinie over Indonesië in het buitenland, die hierop zonder twijfel ongunstig zon reageren. De Boliviaanse regering heeft gisteren de mobilisatie van alle inwoners tussen de 19 en 50 jaar afgekondigd. In overeenstemming met het decreet zijn in het militaire district La Paz alle reservisten van 20 tot 24 jaar onder de wapens geroepen. De drie belangrijkste steden buiten de hoofdstad La Paz Cochamba, Santa Cruz en Potosi zijn in handen van de opstandelingen. De opstandelingen, uiterst rechtse na tionalisten, behoren tot de nationale rovolutionnaire partij van oud-president Gualberto Villaroel. De revolutie tegen de huidige gematigde regering is uitge broken in een aantal belangrijke steden van het tingebied in het Andes-gebergte. Bommenwerpers van de regerings luchtmacht hebben voor de derde maal in 36 uur Cochamba, dat op 240 k.m. van La Paz ligt, aangevallen. P.T.T.-ambtenaren hebben drie inge zetenen van Wiip nabijDeventer ge snapt, die met een geheime zender aan het werk waren. De zendinstallatie is in beslag genomen. Op de algemene vergadering van leraren bq het Middelbaar Onderwijs, die gedurende twee dagen te Enschede werd gehouden, is breedvoerig gespro ken over de salariskwestie. Er waren in de vergadering twee stromingen; de ene richting, voorgestaan door afgevaar digden uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, stelt krachtige actie voor het hoofdbestuur daarentegen voelt meer voor georganiseerd overleg. Met 72 te gen 33 stemmen werd het beleid van het hoofdbestuur in dezen goedgekeurd. De voorzitter, de heer W. van La «e, uit Den Haag, zei in zijn openingsrede, dat de leraren van het M. O. evenveel recht hebben op verhoging als de leraren bij het Nijverheidsonderwijs. De hogere rijksambtenaren worden tengevolge van de regeringspolitiek extra zwaar getrof fen, aldus spr. Zware financiële lasten drukken hen, daarnaast genieten zij niet de sociale voordelen van lager gesalari- eerden. Het is noodzakelijk deze funeste nivelleringspolitiek met kracht te be strijden. Het streven om de Hogere Burger school zesjarig te maken wordt door de organisatie van harte toegejuicht, aldus spr. In welk tempo en op welke wijze de H.B.S. met zesjarige cursus als het algemene schooltype tot stand zal komen is thans nog niet te zeggen. Verwacht mag worden dat het schriftelijk eind examen in Nederland een uitbreiding zal ondergaan, die reeds voor het gym nasium van kracht is geworden. Verwachting tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met morgen plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige, langs de kust nu en dan vrq krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Tamelijk warme nacht. Morgen overdag aanvankelijk onge veer dezelfde temperatuur als van daag, later in het Westen van het land echter iets koeler. Zon: 5.50—19.29 Maan: 17.06—23.27 (Van onze Haagse redactie) De toestand van Mgr. dr. Th. J. Ver hoeven, directeur van het R. K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Op voeding te Den Haag, die gisteren voorzien werd van de laatste H.H. Sacramenten, is op het ogenblik min der bevredigend. De maagstoomis, waaraan Mgr. Verhoeven kort geleden leed, is weer opnieuw ingetreden, ter wijl bovendien een hartaanval zijn toe stand dermate verergerde, dat zijn ge neesheer bediening noodzakelijk acht( te. Zoals men weet, heeft Mgr. Verhoeven op het feest van Maria ten Hemel Op neming zijn veertig-jarig priesterfeest gevierd, waarbij hij tot Protonotarius- Apostolicus werd verheven. De drukte rond dit feest en die van de afgelopen maanden schijnen aan zijn huidige toestand niet vreemd te zijn, zo deelde men ons hedenmorgen mede. Franeker bestaat 750 jaar. Gisteren be gonnen de feestelijkheden waarbij een der burgers aan de schandpaal werd gezet. De delegaties van B.F.O. en republiek hebben een technische commissie tot opstelling van de voorlopige grondwet voor Indonesië benoemd. Deze commis sie werd reeds aangekondigd in de re sultaten van de Inter-Indonesische con ferentie te Batavia. Het ligt in de bedoeling, dat de com missie in haar werkzaamheden gelijke tred zal houden met de resultaten, die op de Ronde Tafel Conferentie worden bereikt. Bepaalde punten, waarover de conferentie overeenstemming bereikt en die in de voorlopige grondwet moeten worden opgenomen, zullen dus eerst na bereikte overeenstemming in de tech nische vorm van grondwetsartikelen worden gegoten. (Van onze Haagse redactie) f Joewel iedereen, die in het bezit t~w is van een geldig rijbewijs, zich chauffeur kan noemen en daar door het recht verkregen heeft ieder willekeurig vierwielig motorrijtuig te besturen, of het nu een „wegluis" is of een zware vrachtauto of autobus, is het lang niet zeker, dat de bezitter van een rijbewijs ook inderdaad elk wille keurig motorrijtuig kan besturen. Voor de bedrijven, die van motorische ver voermiddelen gebruik maken, is het dikwijls een grote moeilijkheid om na te gaan of de solliciterende chauffeur wel vakbekwaam is. Omgekeerd is de werknemer niet altijd in staat aan te tonen, dat hij voor zijn functie geschikt is; dat hij behalve een volledige be kwaamheid in het besturen van het be treffende vervoermiddel ook nog over voldoende technische kennis beschikt en alles weet van de vele verkeersvoor- schrifte n. Hier bestond reeds lang een lacune, een toestand, die voor alle partijen be slist onbevredigend was. Van de zijde van enkele vervoersbonden wordt de laatste jaren veel gedaan, om in Neder land een goed geschoold chauffeurscorps te krijgen en verschillende organisaties hebben zich beziggehouden met de op leiding van chauffeurs en met het af nemen van examens. De juiste oplossing zal echter pas bereikt worden, wanneer uniforme chauffeursdiploma's zullen kunnen worden uitgereikt, die voor elk vervoersbedrijf de zekerheid inhou den, dat de bezitter er van de vereiste vakbekwaamheid bezit. Om nu deze oplossing te bereiken, hebben de gezamenlijke verkeers- en vervoersbonden, alsmede de betreffende werknemersorganisaties en het Verbond voor Veilig Verkeer op instigatie van het ministerie van Verkeer en Water staat uitvoerige besprekingen gehouden, die tot resultaat gehad hebben, dat er een Contactcommissie Chauffeurs Vak bekwaamheid (C.C.V.) kwam. waarin vertegenwoordigers van dertien ver voersorganisaties en vertegenwoordigers van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat en van het ministerie van O., K. en W. zitting hebben. Mr. A. Greebe, algemeen secretaris van de E.V.O., werd benoemd tot voor- Voafc is de blik omhoog nederig b tik omlaag meedogenloos. ig, de I zitter; de heer Westerlakeii van de Cen trale Bond van Transportarbeiders werd vice-voorzitter. De secretariaatswerk zaamheden zullen verricht worden door de Nederlandse Vereniging van Trans portondernemingen. Alle chauffeurs het zijn er 75.000 d 80.000 moeten tn zo kort moge lijke tijd examens afleggen; dat is al thans de wens van de C.C.V. Alles ge schiedt op vrijwillige basis en de C.C.V. is niet van plan vadertje Staat om steun te verzoeken in de vorm van een erkenning of iets dergelijks. De practijk zal uitwijzen, dat een rege ringssteun niet nodig is. Twee diploma's zijn voorlopig inge steld; een A- of bronzen en een B- of zilveren diploma. Zij omvatten beide autotechnische kennis; kennis van ver- jceersvoorschriften en rijvaardigheid; algemene vervoerskennis en administra tieve kennis. Het diploma A kan be schouwd worden als een soort voordi ploma. Bij het B-diploma worden n.l. zwaardere eisen gesteld voor autotech nische kennis en algemene vervoers- en administratieve kennis en dit diploma kan dan ook worden beschouwd als het algemeen vaardigheidsbewijs. Het wordt slechts uitgereikt, wanneer de candi- daat een bewijsstuk van het Verbond voor Veilig Verkeer of van zijn werk gever overlegt, waaruit blijkt, dat hij gedurende één jaar als bestuurder van een motorrijtuig geen schade heeft berokkend aan personen of goederen. Naargelang de onderscheiding die wij in Nederland bij het vervoer ma ken eigen ver voer, beroepsperso- nenvervoer en be- roepsgoederenver- voer krijgt elke chauffeur een aan tekening op zijn diploma. De exameneisen zijn opgesteld naar de practijk en zul len voor geen en kele goede chauf feur moeilijkhe den bieden. Het vak van chauffeur zal door de instel ling van deze di ploma's uniek in Europa op een hoger plan gebracht worden; het ver keer zal er door ver beterd worden en de verkeersveilig heid zat er door worden opgevoerd. In aansluiting op de aantekening trent het onderwerp verrekening van vorderingen met andere rijksdiensten door het Militair Gezag in haar verslag betreffende de werkzaamheden met be trekking tot het Militair Gezag ver klaart de Algemene Rekenkamer, dat uiteindelijk een bedrag van f 14.588.993.20 onverrekend is gebleven. Gespecificeerd naar de onderschei den departementen zijn de bedragen ais volgt: ministerie van Oorlog f 9.753 413.06. Wederopbouw en Volkshuisvesting f 122.818 65, Financiën f 928.137.71. Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening f 665.643.31, Onderwijs, Kunsten en We tenschappen f 642.623.82, Econom .che Zaken f 599.402.29, Verkeer en Water staat f 456.514.63, Soc. Zaken f 253.769 84, Justitie f 58.106.40, Overzeese Gebieds delen f 4.750.90, Marine f 1.81199 In het bedrag der uitgaven ten name van het ministerie van Oorlog is be grepen f 102.500 wegens kasvoorschotten aan de bewakingstroepen Mijnstreek. In het bedrag der uitgaven ten name van het ministerie van Finaiw.iën is begrepen f 22.000 wegens kasvoorschotten aan een officier, in verband met door de Geal lieerden beschikbaar gestelde rijksmar ken. In het bedrag der uitgaven ten na me van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is begrepen f 44.685 72 we gens kasvoorschotten aan het Centraal Transport Bureau afdeling binnen scheepvaart Van de hierbedoelde voorschotten wer den tot dusver geen verantwoordingen aan de Algemene Rekenkamer overge legd. De pogingen om de ontbrekende ver antwoordingen op te sporen worden voortgezet. (Eigen bericht) Naar aanleiding van berichten uit bui tenlandse bron (zie ons blad van 30 Aug.) als zou de politie uit diverse West- Europese landen een enorm valse mun ters-complot op het spoor zijn, waarvan o.a. Amsterdam een belangrijk centrum zou zijn, hebben wq ons gewend tot d« Criminele Voorlichtingsdienst. Men deelde ons mede tot dusver geen enkele aanwijzing te hebben ontvangen, die dit vermoeden ten aanzien van Am sterdam ook maar enigermate wettigt Ook overigens heeft de Ned. politie zich met deze zaak nog niet behoeven in te laten. Men wacht op gegevens van het Internationaal Bureau in Parijs. Ook kennis van de motor wordt vereist op het chauffeurs examen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1