STAD EN OMGEVING Burcht van Kessel dreigt verloren te gaan T Een gelukskind, dat veertig jaar in Bloemendaal mocht scheppen Ruïne „Dever" voor gulden te koop één EDDY ROOS Vijftig jaar geleden personenauto werd de eerste verkocht BLIKSEMAFLEIDERS ii Zeldzaam historisch document wacht op nieuwe bestemming Door de Duitsers verwoest Wethoudersvraagstuk te Haarlem SLOT DEFECT AGEXDA Afscheid dir. J. de Jong van Publieke Werken B. en W. van Lisse onderhandelen met het Beheersinstituut Hotel Lion d'Or Met kinderwagenveren en fn handle als staar DE NATIONALE SPYKER! HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1949 PAGINA 2 Communisten maken bezwaar R.K.S.V. Onze Gezellen Film voor de zieken Bedrijfsjubileum 80 liter melk en 50 eieren 'w over de straat Gemeentezaken F aill issementen Burgerlijke Stand SCHIP TE WATER GELATEN Aan het Noorder Buiten- spaarne R.K.G.V. „Hercules" „DE SLEUTELSPECIALIST" ilüiii musiceert het ensemble HAARLEM—LEIDEN Bus gaat 's avonds weer om 't half uur R.K. AMBACHTSSCHOOL IN LEIDEN „DE REISDUIF" IN HET ZILVER Jubileum bij de P.T.T. Jubileum bij Droste HEEMSTEDE Onderlinge Tuinlieden vereniging ZANDVOORT Voor do missie Afscheid kapelaan Nijman JONGETJE ONDER HET ZAND TERUGGEVONDEN WRAKSTUKKEN „ROERMOND" NAAR NEDERLAND Onderzoek politie-taak gereed gekomen GESCHIL PRODUCTIE KALKZANDSTEEN BESOMMINGEN IJMUIDEN, 31 Augustus. Stoomtraw lers, één met een besomming van f 575JJ R.O. 15 f15.000, IJm. 20 f19.000, IJm. f 10.200; kustvissers: Sch. 2 f 620, 59 f280, IJm. 213 f250, IJm. 52 f 164'^ IJm. 226 f260, IJm. 249 f480. Aanv°®r 4430 kisten, waarvan 2500 verse haririe' LUIERE MARKT Beurs van AmsterdaD® Si?» 9?1» Ü7% jff7 Naar wij vernemen, is thans na ver schillende onderhandelingen tussen de fracties uitgezonderd de communis ten die in de nieuwe raad vertegen woordigd zullen zijn, overeenkomst be reikt inzake de verdeling der wethou derszetels. De onderhandelaars hebben het ech ter nuttig geoordeeld vooralsnog geen publicatie van deze overeenkomst te doen. Intussen heeft de communistische raadsfractie zich tot de andere ge wend om te protesteren tegen de gang van zaken. Zij meent, dat zij ook uit de verschillende commissies geweerd zal worden en daardoor het volksdeel, dat op haar partij stemde, niet goed te kun nen vertegenwoordigen. Zii acht het vanzelfsprekend, dat de K.V.P., nu er een katholieke burgemeester is, niet meer voor twee wethouderszetels in aanmerking kan komen en dat de vrij komende zetel door haar partij bezet moet worden. Sinds verleden jaar heeft de R.K.S.V. „Onze Gezellen" er een honkbalafdeling bij gekregen. Deze tak van sport schijnt bij de Gezellen wel in de smaak te val len, want de afgelopen competitie had den zij 4 negentallen in de verschillen de afdelingen, n.1. 2 senioren- en 2 juni oren-negentallen. Hiervan is het eerste negental dit jaar ongeslagen kampioen geworden. Een mooie prestatie na zo'n kort bestaan. De promotie, welke ge speeld moet worden om in de 2e klas te kunnen komen begint Zaterdag 3 Sep tember met de wedstrijd Onze Gezellen IRooswijk I. Deze wedstrijd wordt ge speeld op de terreinen aan de Vergier- deweg (eindpunt lijn 5) om half vijf. Het initiatief van de Haarlem se Bioscoopexploitanten om de film van het bezoek van H. M. de Koningin belangeloos aan zieken en hulpbehoevenden, die in inrichtingen worden verpleegd, te vertonen, heeft tot gevolg gehad, dat deze film gister avond in het Rusthuis „Handgraaf" aan de Leidsevaart als eerste in de reeks werd vertoond en wel met uitbundig succes. De fa. Cebufa, die de vertoning even eens belangeloos verrichtte, had boven dien nog enige filmpjes aan de voorstel ling toegevoegd, zodat het inderdaad een echte bioscoopavond voor deze oudjes geworden is. Woensdag 7 September bestaat het levensmiddelenbedrijf J. Keijer en Zn-, gevestigd aan de Gen. Cronjéstraat 27, veertig jaar. In 1909 begon de heer J. Keijer dit bedrijf en dertig jaar lang leidde hij zijn zaak tot grotere bloei. In 1939 trok hij zich terug en kwam de leiding in handen van zijn zoon. de heer A. Keijer. Op de dag van het jubileum, dat natuurlijk niet ongemerkt voorbij zal gaan, is de zaak weliswaar gesloten, maar is iedereen in de gelegenheid de oprichter en zijn zoon te complimen teren. Vanmorgen half acht ontstond in de Kennemerstraat een aanrijding tussen een melkbakfiets en een bestelauto. Met de bak£jets voorop reden beide voertui gen in zuidelijke richting. Plotseling ging de bakfiets naar links om een der zijstraten in te gaan en op dat moment gebeurde de aanrijding. De bakfiets viel om en 80 liter melk en 50 eieren stroom den over de straat. De melkboer ver klaarde aan de politie, dat hij voor hij naar links ging een teken had ge geven. B. en W. van Bloemendaal stellen voor, een tijdelijk wethouder te be noemen, die bij ongesteldheid, afwezig heid of ontstentenis van een wethouder of indien een wethouder met de tijde lijke waarnemingen van het burgemees terschap belast is, deze, zodra nodig, vervangt. Voorts stellen B. en W. voor, voor de komende periode van vier jaren tot herbenoeming over te gaan van het be stuur der Stichting „Openluchttheater Bloemendaal". Dit bestuur bestaat uit de volgene heren, e heer A. van Geluk, vertegenwoordiger, van het gemeentebe stuur, mr. J. W. de Jong Schouwenburg, als vertegenwoordiger van de stichters, mr. H. M. Planten als kunstlievend per soon en als adviserende leden voorts mr. F. P. Th. Rohling als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur, de heer W. A. Fischer als vertegenwoordiger van de stichters en de heer J. B. Schuil als kunstlievend persoon. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 30 Augustus in staat van faillissement verklaard: Jan de Koning, cineast en fotograaf, wonende te Zandvoort, Haltestraat 69. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. A. Th. Boender, ad vocaat en procureur te Haarlem. H. Th. van Poeteren, eigenaar van en te Haarlem handelende onder de firma Café Restaurant „Lido", Wonende te Haarlem, Gibraltarstraat 5. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. L. V. Hoog, advocaat en procureur te. Haarlem. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank te Haarlem d.d. 30 Augustus 1949 is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank d.d. 12 Juli 1949, waarbij Hendrik Boxs, makelaar, wo nende te Haarlem, Hhitsma Mulierstr. 12, in staat van faillissement werd ver klaard, met benoeming van mr. M. A. van Eek, advocaat en' procureur te Haarlem, tot curator. ONDERTROUWD M. A. J. Clomp en R. G. Fluijter; L. C. J. Rumpff en J. S. M. Blom; J. van der Kolk en M. M. Kalf; C. G. van den Berg en J. Feelens; P. Baas en I. Hessen; C. T. Gladpootjes en H. E. van der Wiel; C. P. van der Waarden en J. A. Kruize; F. J. Pie- ters en J. E. Baanders; H. Siteur en G. A. Over de Linden GETROUWD: J. Swaanswijk en D. Keijzer. GEBOREN: T. A. de Lugt—Boekei, z; C. A. van SchieWolvers, z; E. van Aalst—Bruin z; T. de Haan—Berghujjs, z; J. G. LangerakKranenburg, z; S. A. Plugboer—Zielonka z; C. Zwager—van Vrede, d; J. G. Heida—Vroom, d; M. C. OutSpoor, d. OVERLEDEN: M. E. Bijster—de Lil, 62 j„ Zuidpolderstraat; W. H. Loman Boerhoop, 80 j., KL Houtweg; A. Deen Brussee, 54 j.. Hazepaterslaan; M. W. P. DanielsWarnier, 65 j., Sophiastraat; C. Hartman, 44 j„ Slamatstraat; H. W. Muzerie, 75 i, Javastraat; I* Freek, 87 j., SpaanM. 1 - Bij de N.V. Haarlemse Scheepsbouw maatschappij werd de motorrij goederen boot „Salf 5" te water gelaten. Dit schip, dat een laadvermogen heeft van circa 1135 ton, is gebouwd voor rekening van een Belgische reder. Het is voorzien van een Sulzemotor-installatie van 650 P.K. Een zusterschip van de „Salf 5", de „Salf 4", maakte dezer dagen een proef tocht op de Nieuwe Waterweg en be reikte daarbij een snelheid van 22 km. De Belgen zullen deze schepen gebrui ken voor hun vaart naar de Bovenrijn. De tumavonden van „Hercules" zullen aanvangen op de volgende data: Amsterdamse buurt: Donderdag 1 September. Westergracht: kleuters, jongens en heren Vrijdag 2 September; meisjes en dames Woensdag 7 Sept. Overveen: Jongens Dinsdag 6 Septem ber. Voor alle afdelingen gelden dezelf de tijden als voorheen. De lessen van de kleuters te Over veen vangen aan op Maandag 5 Sept. te 4.30 uur en die van de meisjes van 913 jaar te 5.45 uur in de Aloysius-school. De gymnastiekzaal aan de Zijlweg wordt door de paters niet meer ter be schikking gesteld van turnverenigingen. Het bestuur heeft daarom noodgedwon gen naar een andere zaal moeten uit zien, doch is hierin nog niet geslaagd. De oudere meisjes en dames zullen dus nog even geduld moeten hebben. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 (Adv Dinsdagmorgen werd in Castricum (Bakkum) door pastoor G. Goes de St. Cuneraschool geopend. Burgemeester Smeets van Castricum overhanö-,1 de pastoor de sleutel van de school. ezamen met de Leidse Burcht ver tegenwoordigt het Kasteel te .Kes sel het enig overgebleven ronde ourchttype in ons land. In zijn oor spronkelijke vorm dateert het uit de 11de of 12de eeuw. Het werd opnieuw van mergelsteen opgetrokken in 1338. Later, in de 16de en 17de eeuw, zijn enkele ingrijpende wijzigingen aangebracht en zo ontstond het tegenwoordige voor front met zijn twee hoektorens en een lager gelegen bijtoren. De torens, die uitspringen binnen de oorspronkelijke BIOSCOPEN: Rembrandt: Voor nu en altijd (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Mariandel (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het ver borgen leven van Walter Mitty (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Meedogenloos (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Bambi (a.l.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theatcr Stad des doods (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 31 Augustus: Openluchttheater Bloemendaal: Uitvoe ring Koninklijke Militaire Kapel, 8 uur. Grote Kerk: Kerkconcert m.m.v. Jo Vin cent en George Robert, 8 uur. Donderdag 1 September: Circus Strassburger (Phoenixterrein) Gala-openingsvoorstelling, 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert 34 uur. In allerlei toonaarden heeft het ge meentebestuur van Bloemendaal heden morgen in het gebouw van Publieke Werken aan de Zeeweg de heer J. de Jong Czn. gehuldigd wegens zijn 40-jarig jubileum en zijn afscheid als directeur van P.W. Eén der grote gebouwen was tot een toneelzaal omgetoverd en op het podium had de jubilaris met zijn vrouw en zoon plaatsgenomen te mid den van B. en W. De burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zette de toestand van de gemeente Bloemendaal in 1909 tegenover die van vandaag. De gemeente kreeg wel door de heer De Jong een directeur van P.W., maar geen uitbreidingsplan. In 1909 be gon de grote modernisering van de ge meente, de electrische tram, waterlei ding, gasfabriek, verbreding Vogelen- zangseweg, herexploitatie van gronden aan de Kleverlaan, Bentvelt en plannen voor het nieuwe raadhuis. Toen de jubilaris in 1912 commies tekenaar werd. kwamen Boekenrode, het Naaldenveld en de Zeeweg aan de beurt. Landelijke lanen werden brede wegen, steeds meer mensen genoten van steeds minder natuur schoon. Later kwam de Tobeca-ploeg in actie. De Jong was toen gemeen te-architect en hoewel er tonnen door zijn handen gingen, bleek hij ge noegen te riemen met een groene tent. Later werd hij dan directeur van P. W„ en hij bleek tijdens de be zetting een zeer goed vaderlander te zijn. De burgemeester wilde nog wel eens vaststellen, dat het aan de heer De Jong te danken is, dat Stoop's Bad en een rij huizen aan de Prins Hendrikstraat er nog staan. De burgemeester dankte de schei dende ambtenaar voor diens werk kracht en trouw. Wethouder A. van Geluk verklaarde in zijn toespraak, getroffen te zijn ge weest door de eerlijkheid van de jubi laris, die steeds een ambtenaar was in de goede zin van het woord. Deze spre ker wees er op, dat de heer De Jong zijn taak ruim opvatte en dikwijls van 's morgens 6 uur tot 's avonds laat werk te. Daarna sprak mr. F. B. Th. Rohling, wethouder voor Personeelszaken, die de feesteling een goed mens, een ouder wets vaderlander en een uitstekend werkgever noemde. Namens de hoofden van dienst en het overig -personeel roemde de heer J. Dijkstra de prettige wijze van omgang en humaniteit, waar mede de directeur collega's en onder geschikten tegemoet trad. Spreker bood hem een album in lederen band aan, be-' vattende 185 foto's van de belangrijkste personen en werken, waarmede de jubi laris in veertig jaar te maken had. Ir. M. Maas, sprekende namens de direc teuren uit de omtrek, noemde de heer De Jong een gelukskind, omdat hij veer tig jaar in zo'n mooie gemeente had mo gen werken. Met een geestig speech je, waarin hij zich eerst als „advocaat van de duivel" opwierp, maar later de goede eigen schappen van de heer De Jong opsom de, bood mr. F. Theyse namens een co mité uit de burgerij een cheque aan, terwijl mevr. De Jong bloemen ontving. De heer J. Pinxter voegde daarbij als oudste lid van de commissie van P. W. een boek. In zijn dankwoord schetste de heer De Jong zijn ondervindingen in magere perioden en vette jaren, dankte de sprekers en achtte zich gelukkig, dat het Openluchttheater zijn laatste grote werk mocht zijn. In het verleden zijn verschillende stemmen opgegaan om maatregelen te nemen tot voorkoming van verdere on dergang van de ruïne „Dever", vroeger „De Ever" of ..d'Ever" genaamd. Hierbij deed zich de moeilijkheid voor dat de eigenaar Max baron Heereman von Zuydtwijk in Duitsland woonde en weinig interesse voor deze oude bezitting toonde en evenmin bereid was tot ver koop over te gaan. Hoewel de ruïne, uit algemeen histo risch oogpunt bezien, niet belangrijk ge acht kan worden, in tegenstelling tot de ruïne „Teylingen" te Sassenheim, ach ten B. en W. voor de gemeente toch vol doende redenen aanwezig om gebruik te maken van de thans door het Neder landsc Beheersinstituut, hetwelk de eigendommen van voornoemde baron Heereman beheërt, geboden gelegenheid tot aankoop van de ruïne met toegangs weg over te gaan. In de geschiedenis van Lisse kwam een zeer groot aantal leengoederen m landgoederen voor, van welke slechts „Keukenhof" is overgebleven, terwijl il- le andere zijn verdwenen of ten offei ziin gevallen aan de bloembollencultuur, zodat uit dien hoofde het behoud van de ruïne een gemeentebelang geacht kan worden. Om het historisch belang, speciaal voor de gemeente Lisse. van de ruïne ..Dever" aan te tonen, zouden B. en W. zich moe ten verdiepen in de overigens gerin ge gegevens, die hieromtrent oek""nd zijn. Daarom willen zij volstaan met da vermelding, dat het voormalige kasteel „Dever" volgens sommigen een voor burcht van 'n nog ouder kasteel het stamhuis was van de ridders de Ever, van wie Gerrit de Ever, in de oude leenregisters voor het eerst genoemd in Kruisweg Vanaf 1 September de jaren 1281 en 1282, vermoedelijk de eerste bewoner was, zijn zoon Gerrit. omstreeks het jaar 1320 gehuwd met Clara van Heemstede, de tweede en hun zoon Reinier, omtrent wie iets meer be kend is, de derde. Na het uitsterven van de mannelijke lijn van het geslacht De Ever omstreeks 1418 is de bezitting door vererving achtereenvolgens in ver schillende verwante families gekomen, o.a. van Mathenesse, van welke familie Johan van Mathenesse Nicolaaszoon in 1587 de Armen van de Heilige Geest later genoemd het Burgerlijk Armbe stuur, heeft gesticht. Als bijzonderheid willen B. en W. tenslotte nog vermelden, dat de schout de heer van Lisse woonde in la tere eeuwen steeds elders, o.a. in loei den zijn zetel had op „Dever", zo dat de ruïne beschouwd kan worden als het vroegere „raadhuis" van Lisse Bij de onderhandelingen met het Nederlands Beheersinstituut is Komen vast te staan, dat overdracht aan de gemeente van de ruïne met bijbeho rende benodigde percelen mogelijk is voor de totaalprijs van f 1 en voorts onder de volgiende voorwaarden: de overdrachtskosten komen voor re kening van de gemeente; de gemeente aanvaardt de ruïne met de verplichting, dat zij zorg draagt voor de verdere instandhouding en verder verval zal voorkomen; bij de overdrachtsakte zullen als erfdienstbaarheden worden geregeld het gebruik en het onderhoud van de toegangsweg, sectie B no. 1756 (ge deeltelijk) en wel in die zin, dat de eigenaar en de pachter van de boer derij het voortdurend recht van over weg hebben, waartegenover de eige naar tevens de voortdurende plichl van onderhoud van de weg op zich neemt. Nu het drukke seizoen weer achter de rug is, zal met ingang van 11 Sep tember in de avonduren de bus van Haarlem naar Leiden niet meer om de twintig maar om de dertig minuten rij den. Op Zaterdag- ei. Zondagavond ech ter wordt evenwel een 15 minuten-dienst gereden. De rijtijd zal worden teruggebracht tot 55 minuten. In de gemeenteraad van Leiden kwam een voorstel aan de orde, waarin B. en W. de raad verzochten als noodzakelijk te oordelen, dat er een R.K. Ambachts school gesticht zou worden. Een en an der was geschied op verzoek van de stichting R.K. Ambachtsschool „Don Bosco". Na langdurige bespreking, waarbij het voor en tegen naar voren werd gebracht, kwam het voorstel in stemming, dat met achttien tegen veertien stemmen werd aangenomen. Behalve door de K.V.P. werd het voorstel o.m. gesteund door de twee wethouders van de P. v. d. A. Zaterdag 3 September zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de post duivenvereniging „De Reisduif" te Haar lem met 24 leden werd opgericht De vereniging trad o. m. toe tot de Haar lemse Postduivenbond. In de loop der jaren nam het ledental toe en vele kop- prijzen werden in de bond gewonnen. Moeilijkheden vooral in 1938 ble ven niet uit, maar het roer was in goede handen b'j de heer Jansen, die het bootje veilig door de branding heen loodste. Zoals alle vereningen op dit ge bied in ons land, bracht ook haar de oor log niet veel goeds, toen de bezetter het bevel gaf, dat alle postduiven moesten worden gedood. Maar de onderduikers wisten de Reisduif in leven te houden, zodat na de bevrijding weer op de oude voet kon worden voortgegaan. Zo zal dus dit zilveren jubileum fees telijk worden gevierd, wanneer in hotel Vreeburg in Bloemendaal op 3 Septem ber een gezelschap uit Zwolle een revue zal opvoeren en enige attracties de feest vreugde zuilen verhogen. De heer J. van Eijk, thans besteller bij de P.T.T. (Ie klasse), wonende Spaan- schevaartstraat 27 te Haarlem, hoopt Maandag 5 September de dag te her denken, dat voor veertig jaar in dienst kwam bij de Post 1 September hoopt de heer A. Larsson emballeur binnenlandse expeditie bij Drostel cacao- en chocoladefabrieken te Haarlem, de dag te herdenken, dat hij Deze maand is het precies vijftig jaar geleden, dat de eerste personenauto met benzinemotor in Zaandam werd verkocht door de thans 80-jarige heer J. Leonard Lang, van de gelijknamige autozaak in Amsterdam, aan de heer J. v. d. Stadt te Zaandam, van het Franse merk Decauville voor de somma van Frs. 4000 (a 48 ct.). De auto droeg het provincienummer G 3 en was, zoals toen gebruikelijk, geheel open. De wagen had drie zitplaatsen, n.l. een naast de bestuurder en een op het vóórbankje; de passagier die het trof om op het voorbankje te mogen zitten, reed dus achteruit en moest met opgetrokken knieën blijven zitten. Stuurwielen waren toen nog niet al gemeen in het gebruik en de Decauville nad voor besturing 'n handel die men het beste vergelijken kan met de helm stok van een zeilschuit, echter met dit verschil dat de montage over dwars ge schiedde. De besturing was direct, d.w.z. zonder vertraging in de overbrenging, hetgeen tot gevolg had dat het stoten te gen elk obstakel öp de weg of het rijden in een kuil met dezelfde hevigheid als waarmede de wielen dit stoten opvingen, ook de stuurhandel onderging. De op het voorbank je zittende passagier moest dan ook steeds terdege de stuurhandel in de gaten houden wilde hij, al toeren de, niet een verdoveilde klap incasseren. Benzine werd destijds als een zeer ge vaarlijk artikel beschouwd (huismoe ders bewaarden dit „vlekkenwater" in een donkere kast, liefst met een zwart lapje er omheen) en de benzine voor de auto van de heer v. d. Stadt werd be waard in een schuurtje aan de Noord kant op het „eilandje" in de Voorzaan, dicht bij de toenmalige houtzaagmolen „De Rode Leeuw." De montage van het kroonwiel en de versnellingstandwielen was al zeer pri mitief, n.l. geheel open zonder enige be scherming, terwijl de smering van de tandwielen navenant was. Deze ge schiedde door het zo nu en dan uitsme ren van een kluitje vet met grafiet door middel Van een houtje; voor het smeren moest worden gestopt en uitgestapt en een busje vet was altijd aanwezig. Vanzelfsprekend was het gebruikte materiaaltoen niet zo geperfectionneerd als nu. Het gebeurde dan ook meerma len dat na een „snelle" rit met de wind in de rug de inlaatklepveren door de hitte van de motor, die niet voldoende gekoeld kon worden, dusdanig verslapt waren dat demontage moest plaats vin den om er nieuwe in te zetten of ze des noods op te rekken om ze weer op de iuiste spanning te brengen. Lekke banden moesten ter plaatse gerepareerd worden omdat afneembare of reservewielen nog niet waren uitge- voorwielen van het wagentje waren n.l. op een alleszins behoorlijke wijze onaf hankelijk afgeveerd. De carrosserie was achter voorzien van veren van het merk „Victoria" een vergrote uitgave, die men gebruikte voor de kinderwagens des- tijd- Hieruit volgt vanzelf dat alleen de zitplaatsen waren afgeveerd, maar niet de motor enz., wat mede oorzaak was van de korte levensduur. Aan de fabri cage van deze, nu geschiedenis gewor den, auto's werd veel zorg besteed, veel onderdelen waren op koper vernikkeld om ze toch maar roestvrij te houden en alle aanwezige bouten of moeren waren voorzien van een nummer om nabestel ling zo snel mogelijk te doen geschie den. Na 25 jaar had er al een ware revolu tie plaats gevonden in de autowereld, hetgeen men kan zien aan de afbeelding van de zeven-personenauto „Spijker Torpedo" van 1924. Als men dit type gaat vergelijken met de moderne Ford 1949, dan doet 't toch vreemd aan wanneer men in het offi ciële orgaan „De Auto" van 25 jaar ge leden leest: „Wanneer wij in de geest alle mooie chassis en koetswerken die op de RAI-tentoonstelling geëxposeerd waren, nog eens de revue laten passeren, komen wij tot een, voor oris nuchtere Hollanders hoogst eigenaardige, verbluf fende conclusie: de mooiste wagen van dc tentoonstelling is de „Nationale Spij ker." Eer. „Spijker" van het laatst gefabri ceerde type (1925) is in de werkplaat sen van de N.V. v,h. C. Steemeyer te Zaandam, geheel gerestaureerd, nog te bezichtigen. Het is de enige auto die, be halve van Eysink te Amersfoort, in be hoorlijk aantal voor een groot gedeelte hier in ons land werd vervaardigd. De huidige directeur van deze onder-* neming, de heer Poel. verschafte ons ge gevens. Hij is voornemens nog een de monstratie te geven hoe men met deze wagen moet omgaan. De heer Poel heeft een voorliefde voor de techniek van vroeger en het is zijn grootste zorg geweest deze wagen ui de handen van de Duitsers te hou den, al hadden ze dan ook twintig van zijn wagens al weggesleept. Evenals zijn oude Amerikaanse schrijfmachine op zijnhypermodern privé-kantoor, een schrijfmachine met een ronde schijf waarop men naar ver kiezing matrijzen kan zetten met Rus sisch, staand of cursief schrift, houdt de heer Poel het werk van voorbije jaren d gewrocht werd door knappe koppen in ere door het keurig te onderhouden en het op zijn tijd onder de aandacht van een nieuwe generatie te brengen, die o zo vlug leeft en nauwelijks of geen belangstelling heeft voor het werk waarbij pioniersmoed nodig was. lVdaaDegelhedern^on faren^ ™d so^wefeets 3000 K^ mee"" I penningmeester van Droste's Sportver-Op één punt was de vervaardiger van leniging. 1 de Decauville zyn tijd ver vooruit: de omwallingsmuren, moesten de weer baarheid van de burcht verhogen, im mers, de aanvallers konden te gemak kelijk dekking zoeken achter de ron ding van de muur zelf. Om dit gevaar zoveel mogelijk te neutraliseren had men reeds in de muur kleine uitsprin gende rondingen aangebracht. Er werd aangenomen, dat op deze plaats het „Castellum Menapiorum" zou gelegen hebben, waarvan Ptolomeus m zijn geschriften gewag maakt. De fundamenten van het tegenwoordige kasteel evenwei zijn var. de 11e óf 12e eeuw en bestaan uit een lei-achtige steen, afkomstig uit de omstre ken van Visé. ook gebruikt aan de St. Ser- vaas en O. L. Vrouwe Kerk te Maastricht. Niettemin is het mogelijk dat onder de tegenwoordige fundamenten nog die van het „Castellum Menapiorum' verDorgen liggen. Zo zou het ook verklaarbaar wor den, hoe de uitzonderlijk hoge heuvel ont staan is, waarop de burcht gebouwd is. Op gravingen, die hier eerlang onder leiding van dr. Glazema zullen plaats vinden, zul len aan het licht brengen, ir. hoeveire deze hypothese op de werkelijkheid berust. Men houdt het voor zeker, dat in de heuvel zeer belangrijke resten van oe Romeinse tijd gevonden zullen worden. Dat in het tegenwoordige dorp Kessel een Romeins centrum geweest ls. staat vast. In 1879, toen de R.K. kerk afge broken werd om ter plaatse een nieuwe te bouwen, vond men onder de funda menten een Romeins offeraltaar Ir. de vorm van een driegodensteen, voors'el- lende Hercules, Juno en Minerva, in 1942 werd een Romeinse boerderij blootgelegd, terwijl munten van die tijd herhaaldelijk zijn en worden gevonden. Opvallend is, dat Kessel niet eerder in geschriften genoemd wordt dan in de 9de eeuw, wanneer, bij verdeling van het Rijk van Karei de Grote, het Lai-d van Kassei gaat behoren tot het Midden-Rijk. Waar schijnlijk zal in die tijd ook reeds een kasteel op dezelfde plaats als van het tegen woordige gelegen hebben. Ket kasteel is aanvankelijk de residentie geweest van deGraven van Kessel Deze voerden de scepter over het Land van Kes sel, dat zich toen uitstrekte over geheel Noord-Limburg, westelijk van de Maas. Zij hadden het recht van muntslaan en van tol op de voorbijvarende schepen. Zij be hoorden tot de edelsten ir. het land en ver toefden herhaaldelijk aan de hoven van de Keizer en Koningen. Bij hei sluiten van tractaten traden zij vaak als getuigen op. Later, wanneer zij in financiële moeilijk heden geraken, zijn ze gedwongen hun goe deren te verkopen aan hun .neer ior'uin- lijke stamverwant, de hertog van Ge.der. Ze worden nu gewone leenmannen. Loot overerving komt het kasteel In 1539 aan het geslacht der Merwijcks, nadien «n 1799 aan dat der Aldengoors. De eerste der Al- dengoors te Kessel was Karei Lodevrijk, een bekend staatsman onder de regering van Willem I. Als raadsheei van deze laatste werd hij tot voorzitter benoemd van een commissie ter bestudering van het gevangeniswezen, daarna van het armen wezen. Na de dood van Frédéric, een zoon van Karei Lodewijk, in 1876, was er geen opvolger meer en werd het kasteel ver kocht aan de Zusters der Goddelijke Vin- zienigheid, die er een pensionaat voor jon gens in vestigden, later voor meisjes in het bijzonder voor schipperskinderen. Na de verwoesting zijn de zusters in de omge houwen 'gaan wonen, terwijl het pensionaat in .eder geval voorlopig opgeneven werd. De Orde, die ook veel oorlogsschade aan haar huizen heeft geleden, wenst het kasteel niet meer te herbouwen, enerzijds ui' fi nanciële overwegingen, anderzijds omdat het kasteel te groot is voor het beoogde doel. Monumentenzorg wil deze burcht, enig in zijn soort, voor herbouw en sub sidie in aanmerking doen komen, maar eist, dat er dan ook een goede bestem ming aan gegeven wordt. Het is dus zaak, wil voorkomen worden, dat weer een historisch monument van zo'n grote betekenis verloren gaat, allereerst voor het kasteel een nieuwe bestemming te zoeken. Dit zal tenslotte niet zo moei lijk zijn. Immers, de burcht, waarvan slechts de oorspronkelijke omwallings muren nog te gebruiken zijn, moet in wendig geheel vernieuwd worden en leent zich zodoende voor elke vorm van inrichting. De kosten, die de herbouw uiteraard met zich mee zal brengen, kunnen bovendien geen hinderpaal vor men, nu een subsidie te verwachten is, dat in ieder geval het onrendabel ge deelte zal uitmaken. Nu overal in den lande zo'n groot gebrek is aan gebou wen, vooral voor instellingen van alge meen nut, onderwijs e. d., zal ongetvjij- feld een nieuwe en passende bestem ming voor deze oude burcht kunnen ge vonden worden. Moge dan ook spoedig het initiatief hiertoe worden gevonden, want de tijd dringt en uitstel betekent weer meerdere en onnodige kosten Het kasteel, eenmaal herrezen, zal zich dan opnieuw als een wachter op de Maasoever verheffen en voor het nageslacht getuigen van een tijd zo groots en op een plaats, die in het begin van onze jaartelling reeds be kend was en een voorname rol ge speeld heeft. HAARLEM (Adv.J Hedenavond houdt de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving" een zeer belangrijke verga dering in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef. De agenda vermeldt o. m. deelname aan de grote Dahliateri- toonstelling te Haarlem en het houden van een eigen tentoonstelling. Vooral om dit laatste agendapunt worden alle leden verwacht. De na een predicatie door een pater van de St. Jozefscongregatie te Mill Hill in de parochiekerk van St. Agatha te Zandvoort gehouden collecte voor de missie, bracht rond 1250 op. Op Donderdag 1 Sept. a.s. zal des avonds van 8 tot 10 uur in de pastorie gelegenheid worden gegeven om af scheid te nemen van kapelaan V. G. Nijman. Als advocaat en procureur bij de Haarlemse rechtbank werd beëdigd mr. J. H. A. M. van Son, kantoorhoudende te Haarlem, Nieuwe Gracht 53. Wethouder D. J. A. Geluk zal 1 Sept. geen spreekuur houden. In aansluiting op ons bericht van gisteren over het terugvinden van het drie en een half jaar oude jongetje, Abr. van der Mey uit Amsterdam, ver namen wij nog het volgende: Het is aan de opmerkingsgave van een buurtbewoner te danken, dat tenslotte na 34 dagen onafgebroken zoeken en speuren het lijkje van de 3%-jarige Abr. van ter Mey is gevonden. De man had het zandstorten op het terrein aan de Pontanusstraat geobserveerd en het was hem opgevallen, hoe telkenmale trossen peuters aan de zandauto's hin gen als deze het terrein opreden. Wan neer de chauffeur zijn laadbak met zand liet kippen, stonden de kinderen er vlak achter en lieten het zand over zich heen komen. Een rechercheur van de kinderpolitie heeft toen een steekproef genomen en het bleek, dat, toen de laadbak voor de helft was geleegd, vier peuters reeds met hun beentjes onder het zand \varep bedolven. Het geliefkoosre spelletje is naar alle waarschijnlijkheid hun kleine speelmakkertje noodlottig geworden. De politie van het bureau LinnaeUS" straat heeft toen in overleg met P. besloten het terrein af te graven. Gistermorgen om zeven uur werd hier mede begonnen en drie en een half uur later stuitte men op het lichaampje. Inmiddels schakelt de politie echter misdaad niet uit, zodat het nauwkeurig onderzoek word voortgezet. Het lijkje is naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. Wrakstukken van de „Roermond", die bij Bari verongelukt is, worden Woens dag per v liegtuig naar Nederland ver voerd voor verder onderzoek, aldus meldt A.P. De leden van de commissie van onderzoek, die meer dan een maand in Bari gewerkt hebben, zullen eveneens naar Amsterdam terugkeren Naar wij vernemen zal de z.g. politie- commissie Lar-gemeyer dezer dagen haar slotvergadering kunnen houden. Haar voorstellen worden door een meerder heid der commissie gesteund. De inder tijd door de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken ingestelde com missie had de taak aan de hand van de ontworpen politiewetgeving met daarbij behorende Koninklijke Besluiten na te gaan of hierin voldoende is gewaar borgd. dat het politie-apparaat ten bate van de rechtspleging T beschikking staat van de organen der Justitie. Voorts of het politie-apparaat voor de handha ving van het gezag en van de openbare orde en veiligheid ter beschikking staat van de centrale overheid, de burgemees ters en zo nodig de Commissarissen der Koningin. Ook had de commissie o.a. na te gaan of voldoende gewaarborgd is, dat indieri de politie ontoereikend is, andere mili tairen op doeltreffende wijze bijstand kunnen verlenen aan het politie-appa raat. Bij vonnis in kort geding van de ar rondissementsrechtbank te 's-Graven- hage is voorlopig voor een maand een verbod gehandhaafd tot verdubbeling van de kalkzandsteenproductie van de N.V. Kunstzandsteenindustrie „Amoud te Hillegom. De „Arnoud" wilde haar productie door middel van een twee- ploegenstelsel verdubbelen en kreeg hiertoe gelegenheid. Ze is echter ge bonden door een in 1947 gesloten con tract met andere kalkzandsteenfabri- kanten, welk contract middels een cen traal verkoopkantoor de kalkzandsteen voor elk der deelnemers aan bepaalde limieten bindt. Mr. W. Borgerhof Mulder, president van de rechtbank, legde aan het ver koopbureau op binnen een maand deze kwestie aan een arbitragecommis sie voor te leggen. Doet zij dit niet, dan zal de „Arnoud" aan de slag kun nen gaan. In Mei 1950 zal dit bedrijf in elk geval zijn gang kunnen gaan, want dan experireert het contract. Het A.N.P. verneemt, dat mej. Hanri3 Rodriguez de Miranda uit Amsterdam- niet om het leven is gekomen bij be ongeluk m Bergen (België). Dezer dagen zijn bij Dinxperlo nieuW® grenscorrecties tot stand gebracht. Na d® in April aangebrachte correcties wa* geen bevredigende toestana verkrege?' waardoor de situatie eerder ingewikkel der dan eenvoudiger was geworden. Een gebied van ongeveer acht h.a. v bij ons land gevoegd. Amsterdam, 30 Aug. Na de forse koersstijgingen van &K teren heeft de aandelenmarkt vandaa» geen noemenswaardige verdere ve-ng tering te zien gegeven. De gteHUJJJ®* was aanvankelijk wel goed prijsn® dend, doch in het verder verloop dm' den zich geen nieuwe kopers meer a* waardoor de koersen later in vele 8 vallen enigszins afbrokkelden. Binnenlandse industriële aa® a'f- waren enigszins verdeeld met kleins wijkingen naar beide zijden. pS De scheepvaartmarkt was evene enigszins verdeeld, doch de koersver gingen waren in de meerderheid. eiJ. De Indische fondsen waren mm deels zwakker van toon en verlieten y markt op nagenoeg het laagste van de dag. De staatsfondsenmarkt gaf w f. verandering te zien. Alleen de r" t;eS lening lag weer vast. Dollarobug g(1 Philips waren eveneens gevraag" kwamen op 120. (Nlet-offlclële Koersen) Vorig slot ,ipi 3Vt Nederl 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned 62-64 oei tac (nschr GrtbK 1946 3 DCt Ned Handel Mt) eert A.K.U Van Berkels Patent Calvê-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam' Rubbei Holi Amerika Lön Nea Scneepv Unie Kon N Stoom o. MD H.VJL Dek m. 100-% 97)5 98% 97 ii 156'/i 188',% 121% 164 155 203 266% 293 248% 327% 138% 169 135% 165% 160% 149% iss'6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2