Russische manoeuvres aan Joegoslavische grenzen Scotland Yard ontdekt een juwelenschat trix terwindt was in het begin „een WANNEER WORDT DE VLEESDISTRIBUTIE EINDELIJK OPGEHEVEN? Hete brij Tito te Belgrado teruggekeerd? Besprekingen te Washington ECHTE BANGERD" Van X: Goedkoper varkensvlees en duurder rundvlees behoort tot mogelijkheden Tot hoofd en hart Vacantie-lessen Bevin: Eén van de belangrijkste missies in de geschiedenis" In een bankkluis te Londen Twaalf en een half jaar stewardess Dakar en Siam naar Uruguay en Java .Het weer. Internationalisering der H. Plaatsen Bevin op diëet Rantsoenering kost 4- cent per kilogram Wilde honden bijten vijf kalveren dood J donderdag 1 september 1949 73ste JAARGANG No. 24552 Russische deserteur terug naar de Sovjet-Unie Mgr. Ver hoeven Toestand stationnair Naar oplossing van Britse Dollarscrisis? MEVR. HATTA ZATERDAG IN NEDERLAND Plan straks in vergadering der V.N. mmmm IPftil# BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter* hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zigh het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Terwijl de delegaties ter Ronde-Tafel, conferentie nog steeds als poesen rond de hete brij wandelen, blijk baar bevreesd al dadelijk bij het begin de mond te branden, wordt er op tal van Plaatsen van Indonesië gevochten alsof er geen order tot het staken van het vuren is uitgegeven. Het staat er zo heel simpel in de krant: „in de kringen van de Nederlandse delegatie bestaat enige teleurstelling over de tot nu toe bereikte resultaten met de order tot het staken van de vijandelijkheden. In Oost- en Midden-Java is de toestand bepaald e r n s t i g." Wie zei er ook weer onlangs, dat praten en schieten niet samen kon den gaan? Hoewel de conferentie dus nog steeds Piet op toeren is gekomen, is het toch vvel interessant enige geluiden uit het buitenland te vernemen, waaruit blijkt, dat sommige regeringen gereed staan, indien de kans maar even schoon lijkt, een vette kluif te bemachtigen. Het Wordt alles nog niet zo heel duidelijk gezegd, maar een goed verstaander weet Pu al, dat de Ver. Staten van Amerika bijzondere belangstelling hebben voor Surabaja als marinebasis. En Australië, dat de Nederlandse politiek vier jaar lang op alle mogelijke wijzen heeft ge dwarsboomd, voelt zich plotseling ge roepen als beschermer van Nieuw-Gui- Pea op te treden, zo in de trant van twee honden (Nederland en Indonesië) vech ten om een been en de derde (Austra lië) loopt er mee heen. Misschien is het goed, wat Niëuw-Gui- Pea betreft, nog eens te herinneren aan de brief van minister Van Maarseveen aan de voorzitter van de Tweede Kamer Van 3 Aug. j.L Daarin zegt de minister: „Een der gebieden, die ter Ronde- Tafelconferentie niet zullen vertegen woordigd zijn, vormt Nieuw-Guinea, Welks positie een bijzonder punt van bespreking ter Ronde-Tafelconferen tie zal uitmaken, en ten aanzien van welk gebied de deelnemers zich hun standpunt hebben voorbehouden. Het Nederlandse standpunt, hetwelk de Nederlandse Regering handhaaft, vond reeds uitdrukking in de toelichting, welke de Commissie-Generaal gaf op de overeenkomst van Linggadjati, in welke toelichting de mogelijkheid werd voorzien, dat Nieuw-Guinea, als deel van het Koninkrijk en als zodanig me dewerkend in de Nederlands-Indonesi sche Unie, in een bijzondere verhou ding zou kunnen worden gebracht. In aansluiting daarop verklaarde minis ter Jonkman op 10 December 1946 in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, dat Nieuw-Guinea een eigen sta tus moet kunnen verkrijgen en dat in het bijzonder daar de mogelijkheid moest opengehouden worden van gro tere volksplantingen van Nederlanders, op de eerste plaats van Indische Ne derlanders, die onder eigen bestel wil len leven." De suggestie van het Australische blad "Sydney Sun" zal wel geïnspireerd zijn door de wetenschap, dat de Nederlandse regering onder de nodige druk wel eens tot „deviaties" overgaat en door het feit, dat de Unci, met zijn Australische ver tegenwoordiger, altijd een zeer belang rijke „finger irt the pie" heeft, j kunnen ons inderdaad voorstellen, nat de delegaties aarzelen aan de hete brij te beginnen. Anatole Barsof, een van de twee Rus sische vliegers, die het vorig jaar naar "et Westen gedeserteerd zijn, werd van morgen op de brug over de rivier de '•Pns aan de. Russen uitgeleverd, aldus vandaag te Wenen van Amerikaanse llJde bekend gemaakt. Barsof vluchtte in October met zijn ihegtuig naar de Amerikaanse zone van oostenrijk. Volgens in Wenen ontvangen berich- ten zou Barsof spijt over zijn desertie Re kregen hebben en de Russische func tionarissen verzocht hebben zijn terug keer naar de Sovjet-Unie te bewerk stelligen. Een reuzenvliegboot van de Ameri kaanse Marine is bij San Diego in zee Sestort. De gehele bemanning van tien koppen kwam om hët leven. De Russische, ten dele uit tankdivisies bestaande, strijdmacht, die zich ten Noorden van Joegoslavië heeft samengetrokken, zal binnenkort beginnen met manoeuvres op grote schaal, die kennelijk zijn bedoeld als verscherping van de tegen het Tito-regiem gerichte zenuwenoorlog van Moskou, zo voorspelden zegs lieden van de Joegoslavische militaire inlichtingendienst gisteravond. In September houden de Russische strijdkrachten gewoonlijk in Oost-Europa grootscheepse oefeningen. Zij zullen dit jaar toevallig samenvallen met de Rus sische campagne tegen Joegoslavië. Militaire waarnemers waarschuwden, dat de Russische druk hoogstwaarschijn lijk in de komende week zal toenemen. Zij waarschuwden echter tevens voor te grote bezorgdheid naar aanleiding van berichten over Russische troepen verplaatsingen, die tot de uiterlijk nog kalme hoofdstad van Joegoslavië zijn doorgedrongen. De Joegoslaven volharden nog steeds in hun koelbloedige maar voorzichtige houding, welke er op gericht is elk inci dent of vroegtijdig alarm te vermijden. De regeringsvoorlichtingsdienst heeft een démenti uitgegeven van een be richt over beweerde troepenconcentra ties in Macedonië en vah een Tassbe- richt over de staat van beleg, die zou zijn afgekondigd in de haven Fiume naar aanleiding van beweerde sabotage in de petroleumraffinaderjjen. Gisteravond deden geruchten de ronde dat Tito naar Belgrado is teruggekeerd uit zijn zomerresidentie op het eiland Brione in de Adriatische Zee. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, verklaarde gisteren dat de Westelijke mogendheden overleg pleegden over de Russische „ze nuwenoorlog" tegen Joegoslavië. De V. S. hielden de ontwikkelingen zeer nauwlettend in het oog. De ambassa deurs der Westelijke mogendheden in Belgrado pleegden met elkaar overleg zonder evenwel volgens een speciaal program te werk te gaan. Volgens Ache son had Joegoslavië de V. S: geen ver zoek om wapens gedaan. De correspondent van de „New York Times" meldt uit Belgrado, dat de Britse regering de Joegoslavische regering of ficieel heeft gevraagd, welke houding zij zou aannemen, indien de huidige crisis op de Balkan openlijk aan de Veilig heidsraad voorgelegd zou worden. Er was nog geen officieel antwoord ge geven. De Engelse ambassadeur in Belgrado. Sir Charles Peake, staat voortdurend in contact met de plaatsvervangende Joe goslavische minister van Buitenlandse Zaken Ales Bebler. In diplomatieke kringen te Londen werd gisteren bekend gemaakt, dat de Westelijke mogendheden overwegen maatregelen te nemen om de vrede in de Balkan te handhaven. Gezegd werd, dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Veren. Staten van plan zijn de Sovjet- Unie een waarschuwing te doen toe komen zich niet te bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van Joegoslavië. De kwestie zal in Washington ter sprake worden gebracht, wanneer Be- vin en Acheson elkaar volgende week ontmoeten. Schuman zal van het ver loop der besprekingen op de hoogte gehouden worden en hij zal geconsul teerd worden, voor definitieve stappen ondernomen worden. Dr. Joza Vilfan, de Joegoslavische ambassadeur in de Veren. Staten, is vandaag in allerijl uit Belgrado waar hij met verlof was naar Lake Success afgereisd, om, wanneer de vijf divisies die Rusland thans samentrekt aan de grenzen het nodig zouden maken, di rect de zaak aan de Veiligheidsraad te kunnen voorleggen. De Italiaanse gezant te Belgrado. Enrico Martino, die een korte vacantie in Oostenrijk doorbracht, is gisteren met spoed naar Rome vertrokken, waar hij met de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza. besprekingen zou voeren over de Joe goslavische situatie. Later werd bekend gemaakt, dat de gezant vandaag naar zijn post te Belgrado zal terugkeren, in plaats van zijn vacantie in Oostenrijk te voltooien. Functionarissen van het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken deelden gisteravond mede, dat Tsjecho- slowakije om onverklaarbare redenen gisteren de grens met Oostenrijk heeft gesloten. Noch de Oostenrijkse legatie in Praag, noch de Tsjechische legatie in Wenen waren in staat uitleg te ge ven, zo werd aan deze mededeling toe gevoegd. „Het enige antwoord dat wij hebben ontvangen was, dat men niet wist hoe lang deze toestand zou Voortduren en dat er „niets ernstigs" achter stak," aldus genoemde bronnen, die verder verklaarden dat het ministerie bezorgd was over de grenssluiting, „in verband met het toenemend aantal rapporten over manoeuvres der Sovjet- en satel- lietlegers nabij de Joegoslavische grens." (Van onze Haagse redacteur) In de toestand van Mgr. Verhoeven was, naar men ons hedenmorgen mede deelde, nog geen verandering ingetreden. De geneesheer zou Monseigneur in de loop van de morgen wederom bezoeken. SPANNING AAN DE NOORDGRENS VAN ZUID-SLAVIE G A R IJ E 150 KM Z AKANY 5UBOTIC A SOMBORG//TEMISOARA NOVI SAD//V OUZDIN/7 O ZUID - DOOR TITO NIET TE VERD€DIGEN VLAKTE VAN VOYVOINA ORAVITA CRAIOVA KLADOVO SLA VIE V PELT-PA 1493 2a De Kanselier van de Britse schatkist Sir Stafford Cripps en minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin zijn gisteren met de Mauritania vanuit Southampton naar de Verenigde Staten vertrokken ter bijwoning van de financiële besprekingen tussen Engeland, Amerika en Canada te Washington tot oplossing van de Britse dollarcrisis. Voor hun vertrek zeide Bevin tot verslaggevers: „Dit is waarschijnlijk een van de belangrijkste missies in de geschiedenis. Als wij niet het juiste ant woord vinden op de financiële en economische problemen zal er geen ge zonde basis zijn voor de toekomstige wereldvrede." Bevin en Cripps worden vergezeld door dertien deskundigen. De ministers hebben een 20 duizend woorden tellend rapport over de Britse economische moeilijkheden meegenomen, waarin de Britse voorstellen worden uiteengezet. Hierin zou o. a. voorgesteld worden, dat Engeland zijn regeringsuitgaven zal verlagen, dat het zal proberen de industriële productie nog hoger op te Scotland Yard berichtte gisteren, dat de buit ontdekt is van een internatio nale bende van juwelendieven, zo meldt United Press. In een bankkluis in Lon den werd gisteren een kistje in beslag genomen met een grote hoeveelheid losse diamanten ter waarde van naar schatting een half millioen gulden. De juwelen waren nog niet gesorteerd, zo deelde een zegsman van Scotland Yard mede, én daarom moet de schat ting worden beschouwd als een mini mum. In de kluis werden verder goud staven ter waarde van 100.000 gulden gevonden. De buit was daar kennelijk opgeslagen om later, zodra de kust vei lig werd geacht, van de hand te worden gedaan. De politie heeft onmiddellijk verschil lende verzekeringsmaatschappijen ge waarschuwd, die getroffen zijn door de beroving van de Aga Khan. Vertegen woordigers van die maatschappijen zul len in de gelegenheid worden gesteld om de buit te bezichtigen. Dit zal waar schijnlijk vandaag geschieden. Scotland Yard deelde mede. dat niet met zekerheid te zeggen is'welke de herkomst van de juwelen is. De goud staven waren kennelijk verkregen door omsmelting van ringen, broches en arm banden. Hooggeplaatste politie-autoriteiten hebben gisteren druk geconfereerd over maatregelen tot opsporing van de bende leiders, Arrestaties zijn tot dusverre nog niet verricht. „Wij weten op wiens naam de kluis staat, maar wij hebben veel weer belang bij de leiders van de bende. Zij hebben reeds half Europa geterrori- (Van onze verslaggever) Mej. Beatrix Terwindt in de wandeling heet ze ge hoon Trix Terwindt is een jongedame die weet wat ze *Jil. Dat is heel goed te merken aan de bijna abrupte be slistheid waarmee ze een mens begroet en ook aan haar *lare oogopslag, die er geen twijfel over laat bestaan dat ?r met haar niet valt te spotten. Maar die kennelijke door- '^siendheid gaat vergezeld van een natuurlijke charme, aie ?e onmogelijk verbergen kan. Trouwens, anders zou ze geen "°ofdstewardess bij de K. L. M. zijn en anders zou ze van- «aag zeker niet haar twaalf en een half-jarig jubileum als 'ewardess vieren. Er zijn verschillende redenen die Trix Terwindt naar c.e TJmgerij dreven. Ten eerste kan ze niet goed stilzitten en tweede wilde ze graag mensen en karakters leren ken- Welnu, stilgezeten heeft ze in die 12 'A jaar écht niet van het (vliegende) mensdom weet ze onderhand _ok een en ander. V<ua* neemt allemaal niet weg, dat ze °r ze er aan begon ze zegt het zon- ®cht 8en zweem van coquetterie „een <lat vbanSerd'' was- Neem bijvoorbeeld bel vliegfeest in Arnhem. Ieder, die een bad ald stemPel °P zijn toegangsbewijs "nocht een rondvlucht maken. Trix flurf^lndt. had zon stemPel- Maar ze ®en niet en §af het entrée-biljet aan kty-^nder. Toen ze echter bij de K.L.M. "hei01, vond ze dat zó heerlijk, dat ze maal vergat bang te zijn". bij 'S0 heerlijk die functie van stewardess Zo„r K-L.M. moet zijn, wordt een mens «6tl .ar, als hij Trix Terwindt met 0ver 'nnemende vanzelfsprekendheid het ty-en "ehbenhouten neger" in Dakar, hiese iZonder mooie groen van het Sia- ciale Mndschap, de voortreffelijke so- *aanrii?°.r?ieningen in Uruguay, de ver- *ehtin'- d van taxi-chauffeurs in Ar- ■"«scha i en over de in het oog lopende t'aten ybe'd van de Javanen hoort lat er n hot valt hem dan meteen op, ^n jonge vrouw aan het woord Trix Terwindt en Viruly, twee steunpilaren der K.L.M. is, die uit haar, overigens enigszins ener verend, beroep haalt wat er in zit. Ze zegt het ook: „Je kunt er van maken wat je wilt. Je kunt, als je in New York bent, een borrel gaan drin ken of je kunt naar de bioscoop gaan. Maar je kunt ook proberen wat méér te weten te komen. Wij hebben daarbij het nadeel, dat wij overal zo kort blij ven, maar het voordeel, dat we er steeds weer terug komen." Trix Terwindt vertelt van haar erva ringen op een ietwat vrouwelijk-chao- tische manier, maar met een typische neiging om achter de dingen te zien. Zo heeft ze op een van haar reizen van een Belg geleerd waarom Argentijnen altijd zo lastig zijn. U moet dan weten dat die Zuiderlingen altijd maar blijven vragen, soms ook als je al lang aan hun verzoek hebt voldaan. En dat komt, zei de Belg, omdat die heren in hun eigen land zo weinig gewend zijn. Daar hel pen ze elkaar nooit of te nimmer. En 'n Duitse pater-missionaris, die terug keerde uit Zuid-Amerika, vertelde haar van de wonderen der natuur in die streken. Een verhaal, waarvan Trix Terwindt kennelijk nog onder de in druk is. Een ogenblik komt ook, zij bet slechts terloops, haar illegale werkzaamheid ter sprake; met name haar befaamde parachute-sprong in 1943 boven Drente. Ook toen was Trix Terwindt „een echte bangerd". Maar de simpele over weging, dat „het gebeuren moest", was toen voldoende om haar tot die in alle opzichten levensgevaarlijke stunt te doen besluiten. De „techniek" van het beroep van ste wardess? Trix Terwindt kan daar het een en ander van vertellen, want na de bevrijding begon zij met de opleiding van 35 meisjes. Ze heeft zich toen „een rotje" gewerkt, maar zeker niet zonder resultaat. De K.L.M.-meisjes doen al tijd haar best de passagiers het gevoel bij te brengen* dat zij persoonlijk ver zorgd worden. Bij buitenlandse maat schappijen is dat wel eens anders. Nu doet Trix Terwindt vrijwel niet anders dan vliegen. Soms ook, ter in spectie, als passagiere. „Dat is niet", zegt ze, „om de meisjes op haar vingers te tikken, maar gewoon om te zien of er hier en daar nog wat verbeterd kan worden". Kortom, ze heeft geleerd in het leven, dat waar een wil, ook een weg is. Trix Terwindt wilde, en ze vond vele wegen over gans de aardbol. seerd, en wij zullen aan hun daden geen eind kunnen maken eer wij de leiders in handen hebben," zo verklaarde een der hoge autoriteiten van Scotland Yard. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal Zaterdag a.s. op Schiphol arriveren mevr. Hatta, echtgenote, van de republikeinse minis ter-president. Verwachting tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien, maar morgen overdag ook nu en dan zonneschijn. Aanvankelijk weinig wind, later meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Nog weinig verandering van temperatuur. Zon: 5.52—19.26 Maan: 17.550.00 voeren en dat het de Amerikaanse markt krachtig zal gaan bewerken. Engeland hoopt, dat Amerika in ruil daarvoor de invoerbelemmeringen zal verminderen en een koopcontract zal afsluiten voor grondstoffen uit het sterlinggebied als rubber en tin. Bevin zal verder een plan voorleg gen, dat de „integratie" van de dollar en het pond sterling beoogt. Volgens Britse bladen wenst Bevin één be taalmiddel voor Engeland, de leden van het Gemenebest, Canada en de V. S. In Washington hebben de Britse, Ame rikaanse en Canadese onderhandelaars op de voorbesprekingen twee subcom missies gevormd om de besprekingen over het oplossen van het Britse dollar probleem te bespoedigen. Volgens inlichtingen van diplomatieke zijde is de eerste subcommissie bezig met het onderzoeken van middelen om de handelsbarrières tussen Engeland en De waarnemer van de Verenigde Na ties te Jeruzalem heeft bekend gemaakt, dat op de Joods-Arabische conferentie in Lausanne een plan voor de interna tionalisering van de H. Plaatsen uitge werkt wordt. Wanneer dit plan gereed is, zal het worden voorgelegd aan de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Verder verneemt het K.N.P. uit Jeru zalem, dat het ministerie van Eredienst van de staat Israël vier verbindings officieren heeft benoemd voor christe lijke aangelegenheden. Deze officieren zijn belast met de zorg voor de H. Plaat sen en het doen verrichten van de nood zakelijke herstelwerkzaamheden. De of ficieren zijn aangesteld voor het gebied van Haifa, Nazareth, Jeruzalem en Jaffa. Even voor zijn vertrek met de „Mauritania" is Ernest Bevin nog onderzocht door zijn arts, Sir Alexan der McCall. De welgedane Britse minister van Buitenlandse Zaken heeft last van zijn maag en zal de gewoonlijk weel derige lunches op de „Mauretania" niet mogen nuttigen. Hij mag slechts gekookte vis, gevogelte, melkpud- ding en custardvla eten. De dokter heeft hem vers fruit en gebakken voedsel streng verboden en ook, het ergste van alles, gebra den vlees, schaars tn. de Britse huis houdens, maar in overvloed aanwe zig op de grote oceaanstomers. de V. S. te verwijderen, terwijl de twee de zich bezig houdt met de productie- en marktproblemen, die de verkoop van Britse goederen op de dollar-markt be lemmeren. Waarschijnlijk zal een derde commis sie benoemd worden voor het probleem van de wisselkoersen. Deze laatste groep zou dan advies moeten uitbrengen over de wenselijkheid van een eventuele de valuatie van het pond. Sir Stafford Cripps en Ernest Bevin even voor hun vertrek uit Southampton naar de Verenigde Staten met de „Mau retania." In Amerika zullen belangrijke besprekingen worden gevoerd over het acute dollargebrek. (Van onze Haagse redacteur) De toezegging van minister Mansholt dat de vleesdistributie dit najaar zal worden opgeheven, doet bij het ver strijken van de zomer in vak- en con sumentenkringen by herhaling de vraag rijzen wanneer de verwezenlij king van deze belofte te verwachten is. Het Vakblad voor de Slagery noem de enkele dagen geleden de datum 1 September als gewenst en mogeiyk; de regering bewaart evenwel het stilzwij- g6Een vaak voorkomende vraag is ech ter waarom het vleesrantsoen niet ge leidelijk met b.v. 50 gram verhoogd wordt; men zou by een dergelijke trapsgewijze opvoering van het rantsoen toch vanzelf wel een zeker financieel verzadigingspunt bereiken. Bij vele sla gers leeft de overtuiging, dat reeds bij een rantsoen van 350 gram de beperkte koopkracht van de consument remmend zou werken op het verdere verbruik. „Voedselvoorziening" te Den Haag houdt het daarentegen bij het bekende argument: eerst in de herfst is met een, voor het eerst na de oorlog, op peil' staande, veestapel, een „uitstoot" van slachtvee te verwachten, welke groot genoeg zal zijn om in de behoef ten van de consumenten te voorzien. Deze argumentatie becommenta riëren andere vlees-deskundigen ech ter weer met de mededeling, dat de aanvoer van slachtvee op dit ogenblik geen zuiver beeld vertoont: de over- aanvoer ontbreekt namelijk, omdat een niet onaanzienlijk aantal* boeren reeds aan fabrieken en anderen koeien verkocht hebben, die nu nog op het land staan en geleverd zullen worden, zodra de opheffing van de distributie een feit is. Een ander element, door onze zegs lieden in de discussie gebracht, vormt het aanhouden van een reserve voor de export. Niet altijd zijn veeleveranties aan het buitenland te voorzien en het nationaal economisch belang, dat hier mede gediend wordt, zou uiteraard be perkingen in de binnenlandse distribu tie wettigen. Men merkt dan echter op, dat in de overgangsperiode van rant soenverhogingen bij een ongewisse ex port bonverlengingen voorbehouden zou den kunnen blijven. Het ministerie antwoordde ons desgevraagd, dat de uitvoer hoofdzakelijk stamboekveee be treft en nauwelijks gebruiksvee der halve geen invloed uitoefent op de bin nenlandse vleesvoorziening. Dit antwoord wekt bij de opponenten, die o.m. wijzen op de bacon-leveranties aan Engeland, bevreemding. Tussen al deze bomen dreigt de con sument het bos uit het oog te verliezen. Wat hem, behalve de datum van ophef fing der distributie, bijzonder interes seert is de prijzenpolitiek, welke daarbij gevoerd zal worden. De vrees is gewettigd, dat het af wentelen van de toeslagen op de con sument, derhalve prijsverhoging van het vlees, naar de gevreesde derde ioonronde zou voeren. Is deze kwestie van de afschaffing der subsidies reeds acuut bij de behandeling van de dis tributie-opheffing? Het Ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorzie ning wil niet verder gaan dan het voorzichtige antwoord: het kan zijn, dat dit een rol zal spelen. Het schynt evenwel, dat deze kwes tie reeds onderwerp van beraadslaging beeft uitgemaakt in de Raad van Eco nomische en Sociale Aangelegenheden van het Kabinet. De oplossing zou n.l. gezocht worden in dezelfde richting als die, welke gevolgd is t.a.v. boter en margarine: er zou namelyk een groter prijsverschil gecreëerd worden tussen rund- en varkensvlees. Een lage prijs voor het varkensvlees zou ook de minder draagkrachtigen koopmogelijkheid bieden; de rund vlees-subsidies (rond 48 millioen gul den) zouden derhalve geheel of gedeel telijk worden aangewend om de prijs van het varkensvlees te drukken en de prijs van rundvlees zou hierdoor uiteraard stijgen. Dit betekent dus een gedeeltelijk herstel van het voor-oor- logse prijsverschil. Om de boeren nu toch een garantie voor de runderen te geven schijnt men handhaving van de bestaande over name-markten ook bij opheffing van de distributie noodzakelijk te achten. Dit houdt dus in controle op de minimum prijzen en op de leveranties en er kun nen dan toeslagen gegeven worden uit het Landbouw-Egalisatie-Fonds. De slagers zien in een dergelijk systeem evenwel een halve instand houding van de distributie; zü vrezen, dat, wanneer de overname-markten gehandhaafd blijven, de clandestiene vee- en vleeshandel zal biyven voort bestaan, behoudens dan natuurlijk in periodes, waarin het aanbod groter is dan de vraag. Men dient te bedenken, dat het de zwarte handel niet zozeer gaat om het artikel als wel om de prijs. Wanneer en hoe dit alles tot verwer kelijking zal komen is nog onbekend. Sommigen wijzen er maar vast op, dat een toezegging voor de herfst formeel niet eerder behoeft te worden ingelost dan ha'f December! Van vele zijden zou men nu echter wel graag weten wanneer de beëindi ging van de distributie precies te ver wachten is. De „distributie-discipline" is n.l. allerwege zoek: om zijn klanten niet te verliezen ziet menige slager zich gedwongen vast op voorhand zonder bon te verkopen. Sommige gro te instellingen hebben daardoor bij hun leveranciers een enorme bonnenschuld en deze op hun beurt weer bij grossiers en vleeswarenfabrikanten. Er is reeds veel meer geconsumeerd dan Neder land aan rantsoenen beschikbaar heeft en dit maakt een juiste beoordeling van de distributie-verhoudingen er niet gemakkelijker op. Wel is de C.C.D. hier en daar begonnen met controles, maar een duidelijke uitspraak over het tijdstip van de distributie-beëindiging zou stellig meer effect sorteren. Het is overigens wel interessant te weten, dat het distributie-apparaat wat vlees betreft 4 ct. per kg. kost. Sedert enige tijd maakt een tweetal wilde honden de omgeving van Ooster hout onveilig. Deze honden hebben tot nu toe vijf kalveren gedood. De land bouwers beginnen zeer ongerust te wor den en houden 's nachts in samenwer king met de politie de wacht in de omgeving, waar de beesten reeds enige malen gesignaleerd zijn. Vermoedelijk betreft het hier een zwarte verbasterde bouvier-groenendaler en een geel-grijze herdershond. kunnen gaan, ze kunnen in ieder geval toch veel voorbereidend werk verrich ten. Dat is in feite met meer dan een plicht, die op de ouders rust. Want het zijn hun kinderen, waar het hier om gaat. Voor een groot deel zijn het onze gedachten, die ons moe maken. L (Van een bijzondere medewerker) Het lijkt ons nuttig en gewenst, nu zo langzamerhand de vacanties ten einde lopen, eens na te gaan, of de voorbije tijd van uitgaan ons iets te zeggen heeft. Voornamelijk interesseert ons de vraag: heeft de jeugd, en op de eerste plaats de schooljeugd, van de va cantie kunnen genieten? Met genieten bedoelen \4"ij dan, of deze kinderen niet gedoemd waren, de meeste dagen van hun vacantie op de straat door te bren gen, maar ook eens gelegenheid gekre- gèn hebben, een behoorlijke tijd buiten ir. bos of aan zee door te brengen. Eq dan moeten wij dadelijk met vreugde constateren, dat er in de grote steden heel veel gedaan is, om de kinderen een kostelijke vacantie buiten te bezorgen- Wie de verschillende groepen jongens en meisjes voor een week lang naar de kampen zag trekken, wie de enthousiaste ver halen van het plezier, dat ze daar ge had hebben, hoort of leest, die weet, dat hier zeer goed werk verricht werd. Wij weten, dat in sommige van die kampen het specifiek Katholiek karakter nog versterkt werd door de voortdurende aanwezigheid van een geestelijke, die niet alleen iedere morgen voor alle aan wezigen de H. Mis opdroeg, maar die ook, zeker iedere avond, voor het naar bed gaan. nog een kleine overweging hield of een toepasselijk lesje gaf. Hier heeft niet alleen het lichaam genoten, hier heeft ook het geestelijk leven ver frissing gekregen, iets wat in de vacan tie meestal juist achterwege blijft. Dit massale optrekken naar kampen, dat pas van de laatste jaren dateert, blijkt wel één van de goede manieren te zijn, om de stadsjeugd een behoorlijke vacan- tie-ontspanning te bieden. Daar echter deze activiteit nog zeer nieuw is, kon het niet uitblijven, dat men op te grote moeilijkheden stuitte en hier en daar ervaringen opdeed, die niet zo aange naam waren en waarvoor men zich in de toekomst hoopt te hoeden Zo is. om maar een enkel feit .te noe men, het gebrek aan werkelijk goede leiders vaak oorzaak, dat alles niet gaat. zoals het gaan moet. Iedere actie voor de jeugd staat of valt nu eenmaal met het bezit van goede leiders. Nu hebben wij in ons vacantie-artikel, enkele weken geleden, al gezegd, dat het niet aangaat, steeds maar alle leiding in de schoenen van het onderwijzend personeel te schui ven. De ouders, of hun huisgenoten, die van deze vacantie-actie profiteren, heb ben zich wel degelijk te bezinnen, of zij hierin ook niet een handje kunnen mee helpen. Waar de kampen ook huishou delijk personeel nodig hebben, zou het heus zo gek niet zijn, als moeders of grotere zusters zich ook een weekje voor dergelijk werk aanboden. Wij schrijven daar nu juist over, omdat wij overtuigd zijn, dat het gaan naar kampen steeds meer toegepast gaat worden en we het volgend jaar weer voor het feit zullen staan: wie knapt deze zaakjes op? Het is nu inderdaad de tijd, om over de vacantieplannen van het volgend jaar de gedachten te laten gaan. Want al is er dit jaar veel gedaan, het is nog lang niet genoeg. Nog voor veel meer kinderen, en als het kan voor lan gere tijd, moet een vacantie-buiten ge organiseerd worden. Zolang de ideale toestand van ouders met kinderen in een vacantiehuis onbereikbaar blijft, zullen organisaties in de bres moeten springen. En dan valt er voorlopig nog heel wat te doen. Daarom dient er nu begonnen te worden. En dan willen wy als onze mening duidelijk voorop stel len: Niet de school moet deze kamp- vacanties organiseren! Wil men het on derwijzend personeel inschakelen, stel len tal van krachten zich beschikbaar, uitstekend. Dat is hulp, die dankbaar aanvaard wordt en in deze zin zelf* onontbeerlijk is. Maarde organisa tie moet buiten schoolverband geschie den; het best lijkt ons het parochieel verband Met die organisatie bedoelen we dan op de eerste plaats het in stellen van een spaarsysteem, zoals dit hie- en daar trouwens al ge schied is. Wij achten dit spaarsysteem van het grootste belang. De kosten voor een kampweek zijn voor sommige ouders nu eenmaal te hoog. Plotseling voor het feit gesteld, kunnen ze voor twee of meer kinderen het gevraagde bedrag niet opbrengen: gevolg, de kin- deïen gaan niet mee, ofanderen moeten bijspringen. Nu hebben wij heus geen bezwaar, dat aan gezinnen in moeilijkheden hulD geboden wordt. Integendeel. Wij zouden voor grote en arme gezinnen de grootst mogelijke reductie wensen. Maarmen moet hiermede niet te gemakkelijk zijn. Daar wordt nog maar al te vaak op gespecu leerd. Een spaarsysteem kan hier goed werk verrichten. Een kwartje per week is door de meeste ouders nog wel op te brengen. Dan maar wat snoep of ijs minder. Het ligt o.i. dan ook op de weg van deze parochiële organisatie vooral die gezinnen, die zeker in aanmerking komen, op het bestaan van het spaar systeem te wijzen, om die mensen dus op de hoogte te brengen van het feit, dat hun kinderen ook minstens een week buiten kunnen doorbrengen. Want dat moet bij de leiding ook voor op staan: de kinderen, die er het slechtst aan toe zijn. die anders zo goed als niet naar buiten zullen gaan, die komen op de eerste plaats. De ouders van die kinderen moeten als het ware gedwongen worden, blijken van be langstelling te geven en mee te sparen. Wij wensen niemand van deelname aan de kampen uit te sluiten. Maar het zou toch te gek worden, dat kinderen, die eerst met vader en moeder, of per andere gelegenheid al een veertien dagen buiten genoten hebben, mee gingen met de parochiële kampweken, waardoor voor anderen geen plaats zou zijn. Wij zeggen niet, dat dit gebeurd is, maar wij weten wel van kinderen, die. na een week met de verkenners en veertien dagen met vader en moeder mee geweest te zijn. ook nog de eersten voor het kamp waren. Dit is niet be zwaarlijk, mits daardoor maar geen kinderen, die het harder nodig hebben, teleurgesteld moeten worden. Daarom wordt ook dit de taak van de kamp commissie, vooral die kinderen uit te zoeken, die het het hardste nodig heb ben. En daar een der geestelijken van iedere parochie wel enige belangstel ling voor deze kampvacanties zal heb ben, zal het ook niet moeilijk vallen van hem de nodige gegevens te ontvan gen. Wij twijfelen er niet aan, of bij een vroegtijdig begonnen actie, zal voor de vacantie van het volgend jaar aan nog veel meer kinderen een heerlijk verblijf buiten geboden kunnen wor den. Er is in Gods schone natuur nog zo veel ruimte en er zijn nog zoveel gebie den waar de jeugd haar hart kan op halen, dat bij een goede samenwerking nog heel wat te bereiken is. Maar nog maals: er moet niet gewacht worden tot de vacantie weer in zicht is. Reeds nu moet er aangepakt worden. En bij dat aanpakken mogen de ouders niet ach ter blijven. Integendeel. het zou toe te juichen zijn. als zij de initiatief nemers werden. Al zullen de meesten t.z.t. niet als leiders van kinderen mee (Vervolg op 6e kolom)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1