Staking in Bandjermasin HERDENKING VAN DE TIENDE VERJAARDAG VAN HITLER'S INVAL IN POLEN Thans bouw van kleine woningen De opbouw van Indonesische marine Nederl. leger bezet de voornaamste industrieën Kubelik niet terug naar zijn land Waarom staan Sovjet-legers aan Joegoslavische grenzen? Cursus stafverpleegsters geopend Wit-Gele Kruis begroet 11.000e lid Adelborsten worden reeds opgeleid Tot hoofd en hart i .Het weer. Binnen enkele jaren automatisch telegraafverkeer Geen militaire garanties voor Tito Benelux-kwesties Grootste vereniging in Haarlem met perspectieven wijdse Vice-admiraal Kist en Mgr. Groen vertrokken Geen communistische wethouders Kanonloop ontploft in Enschede vrijdag 2 september 1949 73ste JAARGANG No. 24553 Dirigent van het Praags Philharmonisch Orkest Enfant terrible Geruchten rond Triëst Herfstmanoeuvres Duitsland Economische Zaken bereidt zich voor Mgr. Huibers: Katholiek Nederland ziet naar deze school Regeling der financiering Ook poppenkast aan boord In de Zaanstreek Twee zwaargewonden Nederland ruilt textiel tegen textiel Kleermakers krijgen weer Engelse stof MGR. VERHOEVEN ACHTERUITGAANDE UNICUM IN DE WERELD Telegrammen worden niet duurder Albert Kuyle moet terecht staan BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: StumpMusstr. 45, tel. 3998 klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run< wrtd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 eents per mniimeter- hoogte. Ingezcyiden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 132 per maand, f 435 per kwartaal. h Naar A.P. meldt, is Donderdag in """djermassin een algemene staking "'.'gebroken. Het economisch leven ligt F'I. Deze staking betekent de laatste ïse iif een lange reeks incidenten. Alle egeringsburean's werden gesloten, aan dien geen enkele Indonesische employé ?'ch op het werk meldde. Alleen de grote «andelsmaatschappij^n en banken, die handen der Chinezen zijn. waren ge iend. Daar er geen personeel voorhanden a?, werden de schepen in de haven ar' Bandjermassin gelost door gevan gen. De eersten, die het bevel tot staken Ontvingen, waren de employé's van de "'Metrische centrales, doch spoedig werd directie er van op de hoogte gesteld, ®at- de arbeiders weer aan het werk 'hoesten gaan. .Enkele dagen geleden brak een sta- ?jhg uit bij de divisie D4 van de repu- Phkeinse vloot. De Nederlanders heb- jjon gedurende de afgelopen negen jpaanden in dit gebied van deze vloot "oei wat last ondervonden. Sinds het ®'aken der vijandelijkheden tussen Ne- ï6rlanders en republikeinen is Zuid- eorneo het meest onrustige gebied ge feest. In Bandjermassin was de toestand Donderdag ondanks de staking rustig. De belangrijke industrieën waren bezet floor het Nederlandse leger, dat na het Invallen van de duisternis intensief Patrouilleerde. Indien de staking voortduurt, dreigt fl® voedselpositie in de stad precair te 'orden. Volgens berichten van Nederlandse militaire zijde werd Kandongan Raphael Kubelik, dirigent van het ^aags Philharmonisch Orkest en zoon J*n Jan Kubelik, de bekende violist, heeft besloten niet naar Tsjechoslowa kije terug te keren van zijn huidige 'ournee aldus heeft hij de „Raad van Jeji Tsjechoslowakije" medegedeeld. Raphael Kubelik vertoeft op het ogen blik in Engeland met zijn echtgenote 'eveneens bekend als violiste) en zijn hoon. Reuter meldt uit Edinburgh, dat Ku belik aldaar he.eft verklaard de „Raad •art vrij Tsjechoslowakije te Parijs niet e Hebben gemachtigd tot het publice ren van een verklaring, volgens welke b.'j besloten zou hebben na afloop van '}jn wereld-tournee niet naar Tsjecho- "owakije terug te keren. .,Ik kan slechts dit zeggen", aldus zei ^"belik, „dat ik het laatst in Juli 1948 lfl Tsjechoslowakije ben geweest. Ik '°on thans in Londen, doch ik heb tot *6r in 1951 contracten lopen voor con sorten in Groot-Brittannië, Amsterdam ®h de Verenigde Staten, waardoor al Jbijn tijd in beslag is genomen, zodat ?ot vraagstuk van een spoedige terug keer naar mijn geboorteland thans niet "en de orde is". De Tsjechische regering is ontsticht fl&er het feit, dat de president van de Amerikaanse ambassade in Praag een ">to van Kardinaal Mindszenty in zijn h'trine heeft geplaatst. Een woordvoer- "er van de Amerikaanse ambassade zei- ®e, dat de Tsjechische overheid dit als eew „onvriendelijke daad'' beschouwt. De eigenaar van een nachtclub te Washington vond drie weken geleden een luchtfoto van Washington in zijn zaak, die hij zo moot vond, dat hij haar liet vergroten en aan de muur hing bij andere foto's van de stad. Zo juist heeft de Amerikaanse ma rine ontdekt, dat het een strikt gehei me luchtfoto van de vloot is, waarop alle militaire installaties van Washington duidelijk te zien zijn. De foto is genomen met een geheim, type aamera uit een gevechtsvliegtuig van fle vloot. Woensdag door guerillatroepen aange vallen. De aanvallers werden terug geslagen. Donderdagmorgen is de generaal- majoor van de T.N.I., Suhardjo, naar Kandangan vertrokken voor een ont moeting met de. commandant van de vierde divisie der republikeinse zee macht, Hassan Basri. Te Kandangan zou Suhardjo uitvoering geven aan de opdracht, het bevel over te brengen, de vijandelijkheden te staken. Uit het district Hulu Sungai wordt gemeld, dat in de nacht van 30 op 31 Augustus aldaar een militair kampe ment werd aangevallen door een bende van ongeveer 300 man, gewapend met geweren en automatische wapens. De aanval werd Woensdagochtend voort gezet. Er zijn twee huizen verbrand en een Indonesische verpleegster werd ont voerd. De aanval werd zonder verliezen afgeslagen. Op het terrein aan de Kralingse- weg te Rotterdam- werd Donder dag een Internationaal Concours Hippique gehouden. Z. K. H. Prins Bernhard, die wel had ingeschre ven doch niet meereed, volgde met zijn moeder Prinses Armgard de prestaties der ruiters. Tm officiële kringen te Londen is men nog steeds van mening, dat de Russi sche regering niet bezig is een militaire invasie van Joegoslavië, hetzo meteigen troepen ^>f met Hongaarse, Bulgaarse of Roemeense strijdkrachten, voor te be- 16Algemeen is men van mening, dat de troepenconcentraties slechts een onder deel vormen van de zenuwenoorlog t^gen Joegoslavië, die ten doel heeft om eventuele binnenlandse verzetsgroepen tegen het Tito-regime de morele steun te geven om hun aanval op de maarschalk te openen. In welingelichte kringen te Belgrado Iaat men zich sceptisch uit over de be richten, dat vijf Russische tankdivisies de Joegoslavische grens dicht genaderd zouden zijn, zo meldt Reuter. In Belgrado had men geen bevestiging ontvangen van deze berichten, die ook gewaagden van onderdelen van twee pantserdivisies en vliegtuigen, die zouden worden samengetrokken in het Westen van Roemenie in de buurt van Timisoara. Men was geneigd, deze berichten overdreven te achten. Functionarissen der V.N. en de leiders der delegaties te Lake Success hebben geen aanwijzing ontvangen, dat Joego slavië van plan is bij de Veiligheidsraad een klacht tegen de Sovjet-Unie in te dienen, doch men acht een dergelijke stap hier waarschijnlijk, aldus meldt Reuter uit Lake Success. De Joegoslavische delegatie is niets bekend over de verblijfplaats van de permanente Joegoslavische afgevaardig de José Yilfan, di*. neer ver'v? Me, van Joegoslavië op weg was nfiar Lake Suc cess. Engelse noch Amerikaanse afgevaar digden zijn voornemens het initiatief in dezen te nemen. Zij laten 't aan de Joe goslavische regering over te beslis sen, of haar geschil met de Sovjet-Unie een „situatie" vormt, die een gevaar voor de wereldvrede kan vormen. Func tionarissen van de V.N. wijzen er op, dat tot nog toe in de berichten weinig con crete bewijzen zijn te vinden, dat het gebied of de onafhankelijkheid van Joe goslavië onmiddellijk wordt bedreigd. Zowel het Foreign Office als het State Department houden het oog gericht op de toestand, ontstaan door het vergroten van de pressie op Joegoslavië, aldus Reu- ter's diplomatieke correspondent, doch waarnemers geloven niet, dat er op het ogenblik ook maar enigszins sprake kan zijn van het bepalen van een politiek van militaire garanties voor Tito. Uit Washington meldt Reuter, dat de Amerikaanse en Britse regeringen heb ben besloten de Joegoslavische regering niet van advies te dienen bij het nemen van de beslissing, of het geschil tussen Belgrado en Moskou al dan niet aan de Verenigde Naties dient te worden voor- gelegd. Door middel van een artikel in het Joegoslavische partijblad „Borba heeft Joegoslavië geantwoord op de laatste Russische nota. In dit artikel wordt de beschuldiging uitgesproken, dat de Sov jet-regering haar houding inzake Joego- slavië's aanspraken op Sloweens-Karin- thië uit „valse motieven" heeft gewij zigd. De Sovjet-Unie heeft Joegoslavië beschuldigd van. „verraad" van Slo- wêens-Karinthië, omdat zij zelf „rekent op dollars en soortgelijke voordelen" (op grond van het Oostenrijks vredesver drag), aldus het blad, dat de beschuldi ging herhaalt, dat de Sovjet-Unie Joego slavië heeft aangeraden, direct met de Westelijke mogendheden over zijn aan spraken te onderhandelen. Naar A.P. uit Londen meldt, zouden de drie Westelijke grote mogendheden overwegen een gedeelte van het vrije gebied Triëst permanent af te staan aan Joegoslavië. Een woordvoerder van het Foreign Office sprak echter de Italiaanse pers berichten tegén, dat Engeland en Ame rika pressie zouden uitoefenen op Italië om hierin toe te stemmen. Het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger te Heidelberg heeft bekend gemaakt, dat 110.000 Amerikaanse soldaten, zeelieden en manschappen van de luchtmacht deel zullen nemen aan de najaarsoefeningen, wel ke van 6 tot 17 September tussen Neuren berg en Munchen gehouden zullen worden, zo deelt he* Duitse nieuwsbureau mede. Naar men verwacht zullen genenraal De Lattre de Tassigny, bevelhebber der land strijdkrachten van de West-Europese Unie, generaal Sir Charles Keightly, commandant van het Britse leger aan de Rijn, evenals officieren uit verschillende andere West- Europese landen de oefeningen bijwonen. Ter gelegenheid van de herdenking van de tiende verjaardag van de Duitse inval in Polen, die het begin betekende van de tweede wereldoorlog, hebben de Russen gisteren de grens tussen hun zone en de Westelijke zones van Duits land opengesteld. Organisaties in de Sovjetzone hadden de Duitsers uit het Westpn uitgenodigd de viering van „vredesdag" te komen bijwonen in de Sovjet zone, waar verschillende feestelijkheden zouden worden georganiseerd, doch de stroom mensen ging slechts Westwaarts. Tienduizenden Duitsers trokken naar de Westelijke zones en de Amerikaanse en Britse grensautoriteiten, die gewei gerd hadden voor deze dag de grens open te stellen, waren niet bij machte, de stroom tegen te houden. De grootste invasie vond plaats bij het grensstation Neustadt bij Coburg in Beieren, waar tien- a vijftienduizend mensen de grens overtrokken. Zij be gon reeds om 10 uur in de ochtend. Eerst verschenen slechts enkele Duitsers aan de grens, maar toen hun aantal groeide tot 500 konden de drie Ameri kaanse grenswachten niets meer begin nen. Amerikaanse politie-troepen wer den naar de grens gestuurd. Ook zij wa ren echter niet bij machte de steeds groter wordende stroom Duitsers tegen te houden. De Russische grenswachten keken geamuseerd toe en kwamen niet tus senbeide. Zij vroegen ook geen inzage van identiteitspapieren. De uit de Sovjetzone gekomen Duit sers, voor het merendeel armoedig in de kleren, waren voorzien van rug zakken en tassen en sloegen in Neu stadt allerlei voedingswaren en huis houdelijke artikelen in voor Oost marken of boden textiel, in het bij zonder zijden kousen, aan in ruil voor andere goederen. Velen maakten van de gelegenheid gebruik, een bezoek aan familie of vrienden te brengen. Om 9 uur ging de grens weer dicht. In Duitsland werd slechts in de Rus sische zone en in de Russische sector van Berlijn de inval in Polen herdacht met een door de communisten georgani seerd „vredesfeest". Verscheidene com munistische leiders voerden het woord op een demonstratie in Berlijn. De ondervoorzitter van de Duitse so cialistische eenheidspartij, Walter Ul- bricht, zeide in zijn rede o.m.: „Wan neer de oorlogsprofiteurs in de Verenig de Staten een nieuwe wereldoorlog uit lokken, zullen de democratische mach ten aan het hoofd van de strijdmacht der Sovjet-Unie vechten." Rondom Berlijn werden gistermorgen vroeg vreugdevuren aangestoken ter viering van de door de S.E.D. georgani seerde „Vredesdag". (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zijn op het mi nisterie van Economische Zaken enige voor de hand liggende personeelsver- schuivingen te verwachten, ten doel hebbende een aparte sectie in het leven te roepen, welke zich speciaal met alle komende Benelux-kwesties zal bezig houden. De berichten, dat hiervoor een apart directoraat-generaal in het leven zou worden geroepen, zijn onjuist; wèl is het mogelijk dat een Benelux-directie deze materie te behandelen krijgt. (Van onze Haagse redacteur) In 1860 werd te Londen dank zjj de invloed van Florence Nightingale de eerste verpleegstersschool met tevens scholing voor de leidende verplegings- functies gesticht. In 1949, en wel Don derdagmiddag, is te Voorburg op „Vro- nestein" de eerste Nederlandse cursus voor katholieke stafverpleegstera offi cieel geopend. Wat tussen deze twee data en daarvoor zich nog in het verplegings- wezen aan ontwikkeling voltrokken heeft, werd gisteren bij de openings plechtigheid geschilderd door dr. C. Ban ning, hoofdinspecteur van de Volksge zondheid. Tot aan het laatste oorlogsjaar telde het Wit Gele Kruis te Haarlem nog geen 4000 leden. Na «en grote wervingscam pagne en met de wind mee door de tijdsomstandigheden, waren het er eind 1945 niet minder dan 10.000. Het bestuur ging echter rekenen en kwam tot de conclusie, dat 11.000 bereikbaar was. De mijlpaal is deze week gepasseerd. In het eigen pand aan het Kenaupark waren gisteren bestuursleden, de staf wijkzusters, het bestuur van de Bond van Katholieke Kraamverzorgsters, kan toorpersoneel en propagandisten bijeen gekomen om de 11.000e te begroeten De familie Van Tongeren, wonende aam de President Steijnstraat en komende uit de Zilk, was de gelukkige en genodigde. De voorzitter, de heer R. Schlatmann, gaf zijn dankbaarheid te kennen en wees er op, dat het doel, 11.000 leden, vier maanden voor het berekende tijdstip is bereikt. Dit feit stelt ons dankbaar jegens God en dankbaar jegens degenen, die onder Op vragen van het Tweede Kamerlid Andriessen (K.V.P.) in verband met de wijziging van de „Financieringsregeling woningbouw 1948", heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting o. a. geantwoord, dat de beschikking van 10 Augustus j.I. (waarmee de minister wijziging bracht in de „Financierings regeling woningbouw 1948") is genomen, overwegende, dat het belang van een zeer spoedige verbetering in de woon toestanden medebrengt, dat voorlopig in hoofdzaak kleine woningen worden ge bouwd, waardoor het met het beperkt bouwvolume voor woningen mogelijk is méér gezinnen te helpen. De minister is van oordeel, dat het hiervoor beschreven belang zodanig (Van onze Rotterdamse redactie) Onder de 999 passagiers, die Donder- Sagmiddag met het vlaggeschip van de flotterdamsche Lloyd, de „Willem Ruys" 5"ar Indonesië vertrokken, bevond zich a® opvolger van admiraal Pinke: vice- jjflhüraal F. J. Kist, die wij bereid von- ï\eh enige verklaringen af te leggen. Zo- "l's bekend is, zal de positie van de ma- etoe 'n Indonesië op de R. T. C. gere- Worden. Admiraal Kist meende wel Js zeker te mogen aannemen, dat de Jflarine in de nieuwe verhoudingen zal Ptreden op dezelfde wijze als zij dat r°eger placht te doen. „Ik hoop inder- a,aafl, dat er een vergelijk te vinden is, flus de vice-admiraal, en ik hoop even ts niet gauw hier terug te zijn!" bOp een vraag hoe het staat met de op- d Aw van de Indonesische marine, deel- d® h'J mede, dat reeds begonnen is met ut. °P'e'ding van Indonesische adelbor- h ÏV°P het Koninklijk Instituut te Den Twintig jongelui zijn hiervoor flin n en ZÜ zullen dezelfde oplei- krijgen als de Nederlandse adel- *ch n' "Ie opbouw van de Indonesi an .lnarine zal uiteraard een kwestie llik )nrea zUn en ZÜ zal zich aanvanke- zeer .n richten °P de bestrijding van B0v0Ver«. smokkel en op mijnenvegen. teftdenfl'en gaat deze opbouw met ontzet- de kosten gepaard en 't blijft nog zeer Hl aa£ °f de toekomstige V. S. I. kelin?-.zuUen zijn deze kosten op betrek- te A* korte termijn op te brengen. Wat ogenblik aan Indonesische ma rine bestaat, is slechts een zeer gering aantal schepen, de vroegere z.g. burger marine, die in een nieuwe vorm her leefde. De Koninklijke Marine zal even tueel aan deze opbouw daadwerkelijk medewerken. Het gerucht als zouden de U. S. A. Surabaja als basisplaats begeren, wees vice-admiraal Kist van de hand. Wel schijnen de U. S. A. er bij geïnteres seerd te zijn, dat de basis Surabaja blijft bestaan. Vanwege een geregeld en nauw contact met de regering zal vice-admiraal Kist Batavia als stand plaats krijgen er werd enige tijd geleden in dit verband gesproken over Surabaja. De tweede passagier, die wij voor het vertrek nog even spraken, was Z.H.Exc. Mgr. J. Groen, die op 16 Juni j.I. te Kaatsheuvel tot bisschop gewijd werd. In zijn toekomstige kathedraal de' scheepskapel, die Donderdag nog het aanzien van de scheepsbibliotheek had hebben wij een ogenblik met de eer ste Apostolische Vicaris van Bandjer masin zitten praten. Het is een uitge strekt gebied tien maal zo groot als Nederland waarover Mgr. Groen is aangesteld. Slechts zes en dertig pries ters staan hem in zijn bekeringswerk terzijde, alsmede een aantal broeders en zusters. Vijftien staties moeten zij be dienen. Het missiewerk is echter geens zins ondankbaar: reeds 7000 a 8000 ka tholieken telt het Vicariaat thans. Veel eerder reeds had Mgr. Groen naar zijn missie terug willen gaan; het feest van Haarlems bisschop, een van zijn mede-consecratoren, heeft hem echter voor de maand Augustus nog in Nederland gehouden. Zeer dankbaar was hij gestemd ten opzichtevan de Nederlandse Katholieken voor alles wat zij hem geschonken hadden, zowel door hun gebed als op financieel gebied. Minister Schokking, admiraal Willin- ge, commandant der zeemacht, en oud minister De Booy deden vice-admiraal Kist aan dek uitgeleide. De congregatie oversten van de missiebisschop bleken echter geen kans gezien te hebben ach ter het koord, waar de douane-ambte naren het talrijke publiek gevangen hielden, vandaan te komen. Zij zullen tevoren natuurlijk wel verzuimd hebben de nodige formaliteiten te vervullen De R'damsche Lloyd heeft met deze reis voor het eerst iets aan boord ge bracht, dat wel uniek op de wereld is, n.l. een poppenkast. Guido van Deth, de bekende poppenspeler, maakte de ont werpen zij werden uitgevoerd door Levinus van de Bundt van de Vrije Academie in Den Haag en schreef de spelen. Deze poppenkast is een vol maakt toneel in het klein; een paradijs voor iedere poppenspeler. Kosten heeft de Lloyd hieraan niet gespaard. De poppenkast is natuurlijk hoofdzakelijk bedoeld voor kinderen met de Wil lem Ruys gingen er 331 mee, waaronder 53 zuigelingen maar ook de ouderen zullen haar ongetwijfeld als een wel kome afleiding aan boord zien. De heer Van Deth reist mee tot Southampton; verder zullen de voorstel lingen verzorgd worden door twee leden van de bemanning, die hun „opleiding bij Guido van Deth genoten. Voor ons aller jeugdvriend Jan Klaassen moet deze eerste zeereis ongetwijfeld een evenement van belang zijn. Wij wensen hem goede reis en behouden vaart! zwaar weegt, dat over de door de vra gensteller vermelde bezwaren moet wor den heengestapt. Groepen van de bevol king, die in normale tijden grotere wo ningen plegen te hebben, zullen zich in deze tijd, nu tienduizenden gezinnen nog wonen in de meest kommervolle om standigheden, moeten behelpen, indien zij voor Rijkssteun ingevolge de finan cieringsregeling in aanmerking willen komen. Overwogen wordt een regeling, waardoor het mogelijk is van woningen met bedrijven het woongedeelte te fi nancieren op de voet van woningen zonder bedrijven. De huren van woningen met een in houd groter dan 325, onderscheidenlijk 375 M3, worden vrijgelaten. De zware lasten, die op de schatkist worden gelegd, maken het noodzakelijk de financiële steun van de overheid daar aan te wenden, waar deze in de eerste plaats nodig is. De door de regering ge volgde huurpolitiek wordt naar de me ning van de minister niet doorkruist, wanneer voor de grotere nieuwe wonin gen de huren zijn afgestemd op de bouwkosten. Het Huurprijsbesluit Nieuw bouw 1944 heeft steeds de mogelijkheid opengelaten de huren van nieuwe wo ningen, gebouwd zonder financiële bij drage van het Rijk, op kostprijsbasis te bepalen. Tot 1 Augustus 1949 is aan jaarlijkse bijdragen ingevolge de financierings regeling 1947 toegezegd 4.490.658 voor 11721 woningen, terwijl tot dezelfde datum op de voet van de financierings regeling 1948 2.024.034 voor 5637 wo ningen was vastgelegd. De minister heeft ernstig overwogen, of hij de wijzigingen in de financierings regeling 1948 gelijk met de datum van de beschikking van kracht zou moeten verklaren, dan wel nog korte tijd de gelegenheid zou kunnen openen de on gewijzigde regeling toe te passen om diegenen, die bereids veel voorbereidend werk hadden gedaan voor de bouw van woningen tussen 325 M3 e.g. 375 M3 en 500 M3, al dan niet met bedrijfsruimte, niet te duperen. Hij heeft in het belang van deze groep tenslotte besloten de datum van 1 September 1949 te kiezen, daarbij het risico lopende, dat in deze weken getracht zou worden nog zoveel mogelijk plannen op de oude voet in te dienen. Het spreekt vanzelf, dat ver ruiming van de termijn tussen de be kendmaking en de datum van indiening van plannen op de oude voet de maat regel effect zou doen verliezen en voor de administratie grote moeilijkheden zou scheppen. Daarom moet hij de vraag of hij bereid is het in werking treden van de, beschikking van 10 Augustus op te schorten tot dat met de volksvertegen woordiging overleg is gepleegd, ontken nend beantwoorden. I Zich door het leven moeten vechten, j maakt sterke karakters. ons bestuur hun zo verantwoordelijke doch ook zo verheven taak vervullen, aldus spr. Er zijn grotere W. G. Kruisafdelingen in den lande Tilburg en Amsterdam o.a. tellen meer leden doch gerekend naar het aantal katholieke inwoners, spant Haarlem nog steeds de kroon. Per centsgewijze gaat Haarlem aan de spi* Meer dan 90 pet. der katholieke bevol king is bjj het W. G. Kruis Haarlem aan gesloten. En toch hoe vreugdevol op zich het is niet het zo juist genoemde aan tal noch het bereikte percentage, het welk ons op de eerste plaats zo dank baar en blijde stemt, ging de heer Sfchlatmann voort. Onze grootste vreug de schuilt in de gedachte iets voor zó- velen te mogen doen. Iets te mogen zijn voor de moeder in dat sublieme uur, waarop haar kind geboren wordt. Iets te mogen doen voor dat Godsgeschenk, waarvoor zij desnoods blijmoedig haar leven zou offeren. De behulpzame hand te mogen reiken aan allen die in smart en pijn neerliggen op het ziekbed. Hun lijden te mogen verlichten door het ver strekken van de allerbeste en meest mo derne verplegingsartikelen; ziedaar en kele van de vele facetten waaraan het werk der katholieke gezondheidszorg zo rijk is en die het voor degenen, die er aan deelnemen doet toeschijnen als een voorrecht, waarvoor zij God dankbaar moeten zijn. Het snel groeiende ledental legt steeds grotere verplichtingen op. Het Wit Gele Kruis is in Haarlem onmisbaar gewor den. Hoe omvangrijk het werk der ka tholieke gezondheidszorg hier ter stede is geworden moge blijken uit het feit, dat thans het aantal medewerkenden tct 75 is gestegen. Van ieder van hen wordt verwacht, dat zij hun werk doen met de inzet van alle gaven van verstand en hart welke God hen heeft geschonken. Nadat spr. zich tot de medewerkenden had gericht, bood hij de heer en me vrouw Van Tongeren een grote taaY aan, waarbij de penningmeester de toe zegging voegde, dat de eerstvolgende kraamhulp gratis zou zijn. (Van onze correspondent) De grootste politieke partij in de Zaan. streek, de P.v.d.A., heeft deze week op huishoudelijke vergaderingen in de ver schillende Zaangemeenten besloten geen communisten meer te benoemen in wet houdersfuncties en in de commissies van bijstand. Het besluit werd op de verga deringen met overweldigende meerder heid aangenomen. In Zaandam zal de P.v.d.A. meewerken aan de benoeming van een katholieke wethouder, de heer J. Meulenkamp, die de plaats van de communistische wethouder zal mnemen. President Truman zei gisteren, dat hij niet overweegt wijziging te brengen in de positie van zijn militaire adjudant, gen.- maj. Harry Vaughan, die door de Senaat is gehoord naar aanleiding van de „vijf pro- cent"-affaire. Voor deze feestelijke middag mocht de voorzitter, dr. Bloem, een groot aantal bezoekers, waaronder vertegenwoordig sters van talrijke vrouwenorganisaties welkom heten, maar de meeste luister werd aan de officiële opening ongetwij feld bijgezet door de aanwezigheid van Mgr. J. P. Huibers. Zijne Hoogw. Excel lentie wees in zijn toespraak op twee aspecten in de katholieke verplegings arbeid: de vakbekwaamheid, maar daar. naast het licht des geloofs. Wij zijn veel verschuldigd aan de religieuzen, zo zeide Z.H.E., maar het uur der leken heeft thans geslagen; zij worden nu gesteld voor een taak, die vroeger niet van hen gevraagd werd. Na twee jaar intensieve voorbereiding kan nu deze mooie arbeid beginnen van de opvoeding van ver pleegsters tot het zelfstandig bestuur van een ziekenhuis. Voor de leek is een dergelijke taak niet te dragen zonder de geest van opofferende liefde. Katholiek Nederland ziet naar deze school. Na de Bisschop sprak dr. Banning, die de minister van Sociale Zaken en de di recteur-generaal van de Volksgezondheid vertegenwoordigde. Het ministerie van O., K. en W. was vertegenwoordigd door de heer Sehüttenhelm, die eveneens de geestelijke vorming benadrukte. Ten slotte voerde de heer Nooteboom, burge meester van Voorburg, het woord. Hij sprak de hoop uit, dat „Vronestein" niet alleen een uitwendig sieraad voor zijn gemeente zou mogen zijn. Zuster Groo tenhuis sprak het dankwoord voor de allerwegen betoonde belangstelling. Aanwezig waren ook deken Pompe van Den Haag en het bestuur van de St. Radboud Stichting. De belangstelling van deze zijde houdt o.m. verband met een plan op langere termijn om de cur sus-in enigerlei vorm bij de opbouw van de medische faculteit in Nijmegen onder te brengen. De cursus voor katholieke stafver pleegsters stelt zich ten doel in een pe riode van vijftien maanden gedurende telkens drie dagen per maand lekenver- pleegsters een opleiding te geven voor leidende functies, zodat zij op hun beurt weer anderen kunnen scholen. Een eigenlijke bevoegdheid hiertoe ontbreekt namelijk hier te lande nog steeds; wel is er een neutrale cursus te Amsterdam, doch zoals in verschillende redevoerin gen tot uiting kwam, is de geestelijke basis bjj deze opleiding van zeer groot gewicht. Het docentencollege omvat o.a. een socioloog, een psycholoog, een psy chiater, een jurist, een priester en een diëtiste. De eerste cursus, die ca. 300 les uren zal tellen, begint met 35 verpleeg sters. Verwachting tot Zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen opnieuw enige regen, morgen overdag gevolgd door enkele opklaringen. Meest matige, later iets afnemende wind hoofdza kelijk tussen Zuid-Oost en Zuid-West Enige verdere daling van tempera tuur. Zon: 5.5419.26 Maan: 18.29—0.35 (Van onze correspondent) In het stadscentrum van Enschede ex plodeerde Donderdagmiddag omstreeks 4 uur een onde kanonloop, waarin op onverklaarbare wijze een granaat was blijven zitten. De explosie werd ver oorzaakt door een autogenisch las-appa- raat, waarmede de Enschedese lasser J. F. Arens en diens zoon. de 35-jarige J. Arens, de loop dóór wilden snijden. Bei den werden met zware verw ondingen aan handen en voeten naar het R. K. ziekenhuis overgebracht. De linkervoet van de zoon moet waarschijnlijk geam puteerd worden. De werkzaamheden geschiedden op een open veldje tussen enkele woonhuizen. Het mag wel een wonder heten, dat dit ongeval niet meer slachtoffers heeft ge ëist. Enkele arbeiders, die bij het lossen geassisteerd hadden, waren juist voor het ongeluk naar de werkplaats gegaan. Tal van huizen in de omgeving liepen ernstige schade op. Van één woning werd het dak weggeslagen. Een stuk van de affuit van het kanon sloeg door het dak van een woning op 50 meter afstand, waarbij gelukkig alleen maar een kinderledikantje werd vernield. (Van onze Haagse redacteur) Voor een bedrag van 300.000 Pond is een aanvullende textielregeling getrof fen in het Nederlands-Brits handels- accoord. Nederland zal namelijk Enge land bepaalde textielgoederen leveren en ontvangt daarvoor enkele stoffen retour. De helft van deze import komt ten goede aan de confectieindustrie en is voorts bestemd om weer geëxporteerd te worden. De andere helft gaat naar grossiers en kleermakers. Deze laatsten zullen daardoor op de helft van hun vooroorlogse metrage komen. (Van onze Haagse redacteur) Gisteravond luidden de berichten omtrent de gezondheidstoestand van Mgr. Verhoeven, dat Z.H.Exc. achter uitgaand was. Omstreeks het middag uur heeft Mgr. Verhoeven een kleine inzinking gehad. Nadien was het ziek teverloop weinig gunstig te noemen. Hedenmorgen was de conclusie we derom, dat de toestand nog steeds ach teruitgaande is. De wervelstorm, die Woensdag met snelheden van 135 kilometer per uur over Japan raasde, heeft 68 doden en 223 gewonden geëist. Het aantal vermis ten bedraagt 39. Minstens 150.000 per sonen werden dakloos, terwijl voor 75 miilioen dollar aan persoonlijke bezittin gen verloren ging. Winston Churchill is gisteren in gezel schap van zijn echtgenote en zijn lijfarts Lord Oberon per vliegtuig uit Nice naar Londen teruggekeerd. De oude oorlogslei der is geheel hersteld van de koude, die hij verleden week bij het zwemmen aan de Rivièra had opgelopen. In Amerika neemt men proeven met kleding, waarin iemand in het Pool- water kan verblijven zonder te bevrie zen. De Pool was wel wat ver en daarom zette men een proefkonijn m een bak met ijs. In de toekomst zal het Morse-stelsel uit het Nederlandse telegraafverkeer verdwij nen. De Morse-toestellen zullen plaats ma ken voor moderne zgn. „teletype"-toestel- lcn, verreschrijvers. Dit hangt samen met het besluit om het telegraafverkeer in ons land te automatiseren. Om te zien. hoe de vindingen van Ne derlandse P.T.T.-technici op dit gebied in de praktijk voldoen, is men ruim een half jaar geleden te Amsterdam begonnen met de bouw van een proefautomaat. Deze maakt het thans reeds mogelijk, dat tele grammen, aangeboden op een van de enkele thans op de proefautomaat aangesloten te legraafkantoren, geheel langs automatische weg van de plaats van verzending naar de plaats van bestemming gaan. Dit deelde de heer J. Veen, adjunct-di recteur van het telegraafkantoor te Amster dam mede. Bij het telegraafverkeer in Ne derland zijn de personeelkosten te hoog, zo vertelde de heer Veen. Men is gaan onder zoeken op welke wijze die kosten vermin derd konden worden. Door een verminde ring zou men tevens de telegramkosten laag kunnen houden, hetgeen, als men zou doorgaan met de thans in gebruik zijnde manier van het verwerken van telegram men, in de toekomst vermoedelijk niet zou zijn vol te houden. Op grond van deze onderzoekingen is be sloten het telegraafverkeer te automatise ren. In Amsterdam, en vermoedelijk in Den Haag, Rotterdam, Zwolle en 's-Hertogen- bosch zullen telegraafantomaten komen. Een beslissing over het aantal dezer cen trales is nog niet genomen, een beperking van het aantal tot vijf is in overweging. Als in de toekomst een P.T.T.-ambtenaar in Delfzijl wil telegraferen zal hij slechts enkele handelingen behoeven te verrichten om een telegram te verzenden naar b.v. Maastricht. Hij slaat dan op de toetsen van zijn teletype-toestel het nummer van het telegraafkantoor te Maastricht aan. Via de centrales te Zwolle en 's-Hertogenbosch wordt deze verbinding dan langs automati sche weg tot stand gebracht. De man in Delfzijl drukt op een toets en de teletype in Maastricht geeft automatisch antwoord, dat zij gereed is het telegram te ontvangen. Het telegram in Delfzijl getypt komt op hetzelfde ogenblik in Maastricht aan. De levering van de definitieve automaat is opgedragen aan een buitenlandse maat schappij. Zij zal het apparaat bonwen vol gens aanwijzingen van het Staatsbedrijf der P.T.T. Bij de bouw worden de vindingen van Een leveringstijd van ongeveer vier a vijf jaar werd vastgesteld. Zij zal, voor zover bekend, de enige ter wereld zijn. In 1951 wordt in Nederland het congres gehouden van het „Comité Consultatif In ternational Télégraphie". Dan komen de kopstukken op het terrein der telegrafie uit de hele wereld in ons land samen. Als versnelling van de uitvoering mogelijk zon zijn, zou de fabrikant deze bijzondere ge legenheid kunnen gebruiken om telegra^f- middelen van de modernste constructie te tonen. Naar onze Haagse redacteur verneemt, moet uit de vermelding, dat de tele gramkosten laag kunnen worden ge houden, niet geconcludeerd worden, dat de telegrammen minder zullen gaan kos ten dan momenteel het geval is. Zoals bekend is het telegraafapparaat van de P.T.T. een onderdeel van het grote be drijf, waar thans geld bij moet. Vol ledige automatisering van het telegraaf verkeer zal besparing betekenen op de personeelskosten: daartegenover staan echter weer hogere kosten voor de tech nische installaties. In het gunstigste ge val zal men er misschien in slagen de ongezonde toestand recht te trekken, doch dit wil bepaald niet zeggen, dat de P.T.T. denkt over verlaging van tele gramtarieven, behoudens dan inciden tele geringe verlagingen (en verhogin gen) voortvloeiende uit internationale overeenkomsten. De schrijver Albert Kuyle, pseudoniem van L. M. A. Kuitenbrouwer, te Bilt- hoven, moet 29 September in Utrecht voor het Bijzonder Gerechtshof terecht staan. Hem is ten laste gelegd, dat hij van Mei 1940 tot October 1942 in het weekblad „De Weg", bet Ned. Dagblad (beidé uitgaven van Nationaal Front) en het Algemeen Handelsblad arti kelen heeft laten verschijnen, die af breuk deden aan het gezag van de Ned. regering in Londen en aan de Engelse en Amerikaanse oorlogvoering, waarin de Duitsers werden verheerlijkt. anti- Joodse propaganda werd gevoerd, pro paganda gemaakt voor de strijd aan Duitse zijde tegen Rusland en afbreuk werd gedaan aan de geest van verzet aklus de tenlastelegging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1