Strassburger bracht weer een verrassend program TYBB viert met ere zijn 30-jarig jubileum Rector F. Heemskerk nam afscheid Korst jens Mgr. Verhoeven overleden HET WESPENNEST „favo.Kiet" Haarlemse schouwburg uitgebreid AGENDA -REEMERS „Kareol" voor een appel en een ei J. G. KAASENBROOD... Huren van woningen boven 325 IP MUGGEN hODAT VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMCEVING van interparochiële verenigingen Eersi even kijken bij Zuiver wollen japonsiof i 5.50 Mantelstoff 8.75 Mantelvoering f 3.70 Met 52 zitplaatsen „GELOOF EN WETEN SCHAP" Reddingsbrigade bestaat 30 jaar „Vergeten levens" 18 jaar Duik in het water WISSELVALLIGE GROENTENMARKT De week op de veiling Olijkerd bood f 50.000 I 1 eta acMVi EEN AVOND ROND DE PISTE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM VOOR HET KANTONGERECHT SPAARNDAM Eerste ouderavond R.K. school KINDERWAGENS WANDELWAGENS POPPENWAGENS GEN. CRONJéSTRAAT 82 Voorz. Van Turnhout jubileert mee Alleen le klas STOFZUIGERS Technisch groot! HEEMSTEDE FEESTCONCERTEN BLOEMENDAAL Spreekuur ZANDVOORT Kleuteronderwijs Het feestprogramma RADIO-AUTODIIENST HAALDE RINGSLANG OP Oude heer kreeg glasscherf op het hoofd Aanrijding door de duisternis Franse militairen naar laatste rustplaats JA VA-KAPOK MATRASSEN- WASSENAAR LAATSTE NIEUWS Waterstanden ZWAKKE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York VLIEGEN radicaal uitroeit door David Duncan Nadat kapelaan F. H. Heemskerk vo rige week van zijn parochie aan de Paul Krngerstraat had afscheid genomen, wa ren het gisteravond de interparochiële organisaties, die hem een vaarwel toe riepen. De grote zaal van het gebouw Sint Bavo was feestelijk versierd, toen rector Heemskerk de zaal betrad. Het was allereerst wethouder Ange- nent, die namens de K A B waarvan kapelaan Heemskerk geestelijk adviseur was, een woord van hulde en dank sprak en daarin naar voren bracht, dat de Haarlemse K.A.B. niet zonder weemoed haar geestelijk adviseur had afgestaan. Hij tekende de scheidende priester als eer. uitstekend sociaal werker, die zich met hart en ziel aan de beweging gaf. Spreker overhandigde tenslotte een ge schenk onder couvert. De heer J. Knape, die sprak namens de K.A.J I, vond de slag voor deze be weging zo mogelijk nog groter, en hij wees er op, hoe kapelaan Heemskerk bijna altijd aanwezig was. Ook hi"er wer den de dankwoorden omgezet in een enveloppe met inhoud. Ook de K.A.J. van het district Haarlem bleef hierbij niet achterwege. BARTELJORISSTRAAT 27 140 breed per Meter zeer mooie kwal., 140 br. per Meter in div. tinten per Meter Uw punten zijn bij ons jroed besteed! De Haarlemse stadsschouwburg heeft een kleine, maar opvallende verande ring ondergaan. Degenen, die het ko mende seizoen de schouwburg bezoeken, zullen de indruk krijgen, dat de zaal veel breder is geworden en minder diep. Die indruk is het gevolg van het feit, dat het middenpad tussen de rijen ver dwenen is en die kostbare vierkante me ters gebruikt zijn om het aantal zitplaat sen in de zaal te vergroten. Daar is vier weken aan gewerkt, maar het resultaat is dan ook zeer bevredi gend, want en passant neeft men meteen maar enkele veranderingen aangebracht. Zo zijn er nu aan alle stoelen zgn. voetlatten aangebracht op een hoogte van 15 centimeter, zodat de toeschou wer met korte benen zijn voeten op die lat kan laten rusten. Waar er nu toch twee en vijftig stoe len moesten worden bijgezet hetgeen Betekent, dat de stadsschouwburg thans 300 plaatsen telt heeft men de zit plaatsen wat gunstiger opgesteld. Zo veel mogelijk zijn alle stoelen steens- gewijs geplaatst, zodat iedereen tussen de hoofden van zijn „voorburen" door kan kijken en er vanaf iedere plaats goed zicht is op het toneel. Bovendien kan men nu in de zaal rond lopen, omdat aan de zijkanten een doorlopend pad is gebaand. De nieuwe stoelen zijn achter in de zaal geplaatst, zodat de eenheid zoveel mogelijk is bewaard. Doordat daar de bekende (of beruchte) trapjes nu ver dwenen zijn en er een geleidelijke op loop voor in de plaats is gekomen, ral het storende gestommel tijdens een voorstelling tot het verleden behoren en de toeschouwer zelf niet de kans be lopen een onverwachte duikeling te ma ken. Al met al veranderingen, die door de trouwe bezoeker van onze stadsschouw burg zeer zeker op prijs gesteld zullen worden en evenzeer door de artisten, daar voor hun gerief ook de kleedka mers wat gerieflijker zijn ingericht o.m. door het aanbrengen van een warm water-geiser. In de Donderdagavond gehouden alge mene ledenvergadering van „Geloof en Wetenschap" bracht de secretaresse me vrouw Th. VorstmanCoelen verslag uit over hetgeen in het afgelopen sei zoen werd verricht en tevens gaf zij een overzicht van de financiële toestand van de vereniging vanaf 1 September 1947, waaruit bleek, dat het batig saldo was opgevoerd tot ƒ2584.81. Nadat de heer H. Hoomans namens de verificatiecom missie had verklaard, dat de rekening en verantwoording van de penningmees- teresse was nagezien en in orde bevon den, en nadat hij het bestuur hulde had gebracht voor zijn beleid, sloot de voor zitter mr. F. Vorstman, die de wens uit sprak, dat de ledenvergaderingen voort aan even druk bezocht zullen worden als de programma-bijeenkomsten, de ver gadering. Zaterdag a.s. gaat de Heemsteedse Reddingsbrigade het heuglijke feit her denken dat zij dertig jaar bestaat. In deze periode heeft de vereniging uitste kend "werk verricht Zaterdagavond gaat zij dit feit feeste lijk herdenken in het Sportparkrestau rant waarbij het cabaret-ensemble van de Haarl. Politie-muziekvereniging haar medewerking zal verlenen. Zondagmid dag van 35 uur recipieert het tegen woordige bestuur, waarvan de heer H. Hessels de onvermoeide motor is, in de Heemsteedse Cafetaria. In tegenstelling met wat wij gisteren meldden onder het kopje „Keuring nieu we films" draait in Rembrandt deze week niet de film „Vergeten leven", maar „Vergeten levens". De katholieke film centrale heeft de laatste film voor 18 jaar gekeurd. Een stier, die naar het slachthuis werd gebracht, kreeg het onderweg hij liep langs de Raamsingel plotseling warm en kreeg zin in een duik in het koele water. Vóór zijn begeleiders het konden beletten, sprong de stier in de Raam singel en, na een 200-tal meters gezwom men te hebben, klom hij over het stei gertje bij de Groote Houtbrug, waar de rondvaartboten gewoonlijk aanleggen, weer op de wal Daar stonden zijn be geleiders klaar om hem vertier naar het abattoir te brengen. Dan was er nog de Stichting van de arbeidersjeugd, waarvoor de heer Keu lenaars de woordvoerder was. Deze ge waagde ervan, dat alle plannen van ka pelaan Heemskerk nog niet in vervul ling waren gegaan, maar dat zijn ruste loos werken voor de anderen een stimu lans was om door te zetten- Ook de „Watertrappers" hadden geen verstek laten gaan en de heer Slenders verklaarde onverbloemd: als de bisschop u niet benoemd had, zouden wij u nooit laten gaan Een geschenk onder couvert onderstreepte nog eens de gevoelens van dank. En last but not least kwamen de voet ballers aan de beurt, die het de heer Van Turnhout nog duidelijk lieten zeg gen, welke aangename herinneringen zij hadden aan hun vertrekkende adviseur. Spreker sloot zich, ook wat de enveloppe betreft, bij zijn voorgangers aan. Rector Heemskerk nam als laatste het •woord en zeide, dat er nog veel moet gedaan worden. Hij wees op de belang rijkheid van vele dingen, maar vroeg vooral alle aandacht te blijven schenken aan een eigen katholieke ambachts school. „Het duurt misschien nog enkele jaren, maar komen zal de school". Zich speciaal richtend tot de jongelui, wees hij er op, dat zij een grote taak te vervullen hadden in de K.A.J. om zo vat te krijgen op de jongeren. Spreker bracht tenslotte aan allen dank voor de pret tige samenwerking en dit genoeglijke afscheid. Daarna hadden alle aanwezigen ge legenheid om persoonlijk afscheid te ne men, waarvan een druk gebruik werd gemaakt De avond werd verder opge luisterd met muziek en goocheltoeren. Op de groentenmarkt is het deze week veel minder vlot gegaan dan een week geleden. Vooral de bonen moesten een veer laten, al maakten de sperciebonen, die duurder werden, daarop een uitzon dering. Snijbonen, die in aardige partijen kwamen, brachten van 3554 cent per kg. op Sperciebonen liepen in prijs op tot 67 cent per kg.: de pronkbonen daalden in prijs van 25 cent tot 1215 cent per kg. De slechte blikpositie van de fabrieken is hieraan niet vreemd. Sla is nog steeds goed te verkopen, met prjjzen tot 25 cent per stuk. Andij vie draaide rond de 18 cent per kg.; spinazie ging tot 5 cent per kg. Bospeen is wel zeer wisselvallig m prijs en varieerde van 8—19 cent per bos; waspeen bracht het tot 15 cent. Bloemkool ziet men weinig in goede kwaliteit Zelfs de nolderkool is slecht. Toch haalde men tot 57 cent per stuk. De tomaten bewogen zich rond de 45 cent per kg. Komkommers worden m grote hoeveelheden aangeboden met prijzen tot 19 cent oer stuk. Groenekool ging voor 814 cent per kg. terwijl de eerste prei 21 cent per kg- opbracht. Bij het fruit brengen oppels en peren weinig op, hoogstens 24 cent per kg. Druiven varieerden van 78100 cent per kg. Meloenen liepen op tot 65 cent per stuk Voor bramen betaalde men van 120190 cent per slof Het bestuur van het Wit-Gele Kruis, de Bond van Katholieke Kraamverpleegsters, bestuursleden, kantoorpersoneel en propagandisten waren gisteren in het eigen pand aan het Kenaupark bijeengekomen om het 11.000ste lid te begroeten. Wanneer u met vrienden van buiten Haarlem „Kareol" in Bloemendaal, dat destijds 214 millioen gekost heeft, zoudt bezichtigen, en u zou vragen hoeveel waarde denk je dat dit com plex met 70.000 vierkante meter grond kosten moet, dan mocht een half mil lioen niet dwaas genoemd worden. Over het buiten „Kareol" is veel ge schreven en er is veel om te doen ge weest, maar het einde van het liedje was dat het Ned. Beheersinstituut bui tenplaats en opstallen, onverhuurd, bij inschrijving openbaar wilde verkopen. In alle bladen verschenen advertenties en van alle kanten kwam men kijken, niet in het minst van de zijde van overheidslichamen en bedrijven, die daar een vacantiecentrum voor perso neel dachten in te richten. Gisteren is de inschrijving gesloten en vanmorgen deelde notaris H. M. v. Weel ons mede, dat er in totaaltwee liefhebbers met een bod uit de bus waren geko men. De een wilde voor 50.000.ei genaar worden en de ander voor het dubbele. Wanneer men bedenkt, dat alleen de grondwaarde volgens Bloe- mendaalse prijzen op twee ton geschat kan worden, dan is het toch wel dui delijk, dat „Kareol" als „Kareol" geen waarde heeft. Wij vroegen de heer P. Tjabes, de beheerder, wat hij over deze inschrijving dacht. Hij antwoord de; „Niets heeft erop gewezen, dat er zo weinig animo zou zijn. De dagen van grote buitenplaatsen zijn blijkbaar geteld, want onlangs is nog een land huis, te bewonen door één gezin, voor ƒ80.000.verkocht. Een koper moet 2000.straatbelasting per jaar op brengen en misschien dat men daar geen geld meer voor over heeft". Het Ned. Beheersinstituut in Den Haag zal nu moeten beslissen, wat er verder moet geschieden. Het zal niet gemak kelijk zijn. BIOSCOPEN: Rembrandt: Vergeten leven (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Mariandel (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De lange thuisreis (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Vier stappen in de wolken (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Bambi (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Gezag zon der genade (18 j2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 2 September Circus Strassburger (Phoenix-terrein) voorstelling 8 uur. Zaterdag 3 September StadsschouwburgToneelgroep Comedia met „Nacht-repetitie", 8 uur. Circus Strassburger: Voorstelling 8 uur. REEMERS ijs heeft vele „smaken Maar elk ijsje smaakt naar meer: Groot is steeds 't ijsbar-genoegen, En toch klein de ijsbar-beer. Clinge Doorenbos Uitsluitend Roomijs KRUISSTRAAT 35 m Op het Phoenixterrein staat sedert gisteren weer dat dorp van tenten en woonwagens en leeft daar die kleine gemeenschap van artiesten en vaardige werklui, waarin wij in onze jeugdjaren die wonderschone romantiek van moed en kracht zochten, die het gebrul der leeuwen van verre al deed vermoeden. Die jeugddromen zjjn reeds lang voor bij, maar iedere circusavond blijkt toch weer, dat die honderden rond de piste kinderen gelijk zijn in hun spanning, bewondering en langgerekte oh's! En dan is het pas goed. Zo ook gisteravond, toen circus Strass burger weer de eerste voorstelling in Haarlem gaf en het publiek een pro gramma bood, dat klonk als een klok. Karei zou geen Strassburger heten en Strassburger geen Karei, als het niet de paarden waren, die een groot deel van het programma voor hun rekening na men. Want speciaal hier wordt de tra ditie van het klassieke paardenspel hoog gehouden, een spel, dat nimmer blijkt te vervelen. Daar waren weer schone staaltjes van rij- en dressuurkunst te bewonderen, toen Elly en Karei Strass burger hun fraaie raspaarden met charme en hoffelijkheid hun nummers lieten afwerken. En het was mevrouw Regina Strassburger, die rijke staaltjes liet zien van moderne en klassieke rij kunst. Maar ook zij, die in het circus het meer sensationele en gedurfde zoeken, komen aan hun trek. Dat begint al, wanneer Jean Michon, Nederlands jong ste dresseur, in de grote ijzeren kooi met een groep Afrikaanse leeuwen speelt alsof het kinderen zijn. Adembenemend zijn de toeren, die de drie meester-acro- baten, de Rethlems, verrichten en het was geen wonder, dat een donderend applaus losbrak, toen zij met een onge lofelijk evenwichtsnummer hun optreden besloten. Natuurlijk ontbraken ook de olifanten niet, die met hun optreden een even groot succes boekten als de gracieuze danseressen, die een opvallend bekoor lijk tintje aan dit nummer gaven. En wat te zeggen van de voetballende hon den, die in Manuela Bergh een goede scheidsrechtster vonden? Een jongleur is altijd een bijzondere attractie, maar Béla Kremo bracht zijn toeschouwers zó in bewondering, dat men zich ging af vragen, waarom de zitplaatsen het niet begeven hadden. Zo zou men het hele programma kun nen doorlopen: Charley Chaplin mi zijn partners aan de trapeze, de wonderlijke piestaties van de Chinese hofkunstenaars eti de jonglerende, acrobatische en mu sicerende zeeleeuwen. En tot slot die monumentale apotheose in de vorm van een monstercaroussel, waarin niet min der dan vijf en veertig paarden een fees telijk einde maken aan een welverzorgd program. Maar over een circus kunt ge blijven schrijven en praten. Wilt ge er even in leven, dan moet ge de geur geroken heb ben van de stallen en de sfeer proeven, die er leeft in en vooral buiten de piste, als de lampen vanuit de nok hun fel licht naar beneden werpen en het orkest onvermoeibaar de meest mogelijke com binaties maakt. Kortom, men moet het zien. Een gang naar het circus is nooit verloren tijd en bovendien, men is er altijd: hooggeëerd publiek. Woensdag 7 September zal de heer J. Thomassen, de burgemeester van Zaandam, die zich onlangs geroepen voelde de wet te overtreden door zich niettegenstaande de verordening gekleed in een badcostuum op het Heemskerkse strand te vertonen, voor de Haarlemse Kantonrechter moeten verschijnen. De burgemeester heeft zich laten bekeuren om een proefproces uit te lokken. Bij hem zit n.l. de be doeling voor in de bres te springen voor de vele Zaankanters, die hun zomerse genoegens door de wet bedreigd zien, nu zij niet meer in badpak op het Heemskerkse strand mogen vertoeven. Een 56-jarige dame weifelde Donder dag bij het oversteken .van de Grote Houtstraat. Een wielrijdwer reed haar aan en zij viel met haar achterhoofd op de straat. Per auto werd zij naar een ziekenhuis gebracht. In het Verenigingsgebouw kwamen, de ouders van de kinderen, die de R- K. School zullen bezoeken, bij het begin van het eerste schooljaar bijeen. De lo kalen van de school zijn nie.t op tijd klaar gekomen, zodat men zich nog enige weken moet behelpen in het ver enigingsgebouw. Op Maandag, Woens dag en Vrijdag zal er een Schoolmis zijn. De cursus begint 5 September, 9 uur voor de derde tot en met de. zesde klas en half twee voor de eeste en de tweede klas. Het hoofd der school, de heer Poncin, vroeg de. medewerking van de ouders, opdat een aangename sa- medewerking met de. school zal kunnen plaats vinden Grote sortering: Er is feest in het TYBB-kamp. Op 1 September was het dertig jaar ge leden dat enkele St. Josephsgezellen van de „Spaame-parochie" de koppen bij elkaar staken en tot oprichting be sloten van een R.K. voetbalclub. Het was in die tijd dat in alle delen van het land katholieke voetbalclubs het levenslicht aanschouwden en ook in Haarlem roerde men de trom. In de Spaameparochie werd Geel-Zwart ge boren en weinigen zullen hebben ver moed dat dit jongensclubje, want dat was het slechts, zou uitgroeien tot een der grootste sportclubs van de aloude Spaarnestad. Maar de feiten liggen voor ons. Van een jongensclubje dat heel schuchter op de voetbalgemeenplaatsen in Haar lem zoals „Het Kalf", „Bosch v. d. Poll", het „Grijze Zandje", de voetbal voor het eerst in verenigingsverband liet rollen, is Geel-Zwart inderdaad de grootste R.K. Sportvereniging van de stad Haarlem geworden en er zijn maar weinig neutrale clubs welke de Geel-Zwarten in grootte overtreffen. Met in totaal 140 seniorleden, 300 jeugdleden, een honkbalafdeling van 50 leden en een handbalafdeling van 65 leden plus een kleine 400 donateurs, behoort TYBB tot de grootste sport clubs en deze getallen zijn nog aan da lage kant, omdat de cijfers ons reeds enige tijd geleden zijn verstrekt en de aanwas nog steeds aanhoudt. Aanvankelijk speelde „Geel-Zwart" op het R.K. Sportpark. Men verenigde zich later met „Het Westen" toen de club onder de naam C.G.Z.W. de zaak voortzette, veranderde verschillende malen van terrein-inrichting om ten slotte als T.Y.B.B. in de R.K. Federatie naam te gaan maken. Na het kam pioenschap van de toenmalige D.H.V.B. in 1925 werd het eerste elftal inge deeld in de R.K.F. om in 1928 te pro moveren naar de hoogste afdeling. Na een vierjarig verblijf in de eerste klas R.K.F. werd het afdelingskampioen schap behaald en ontging T.Y.B.B. op wel zeer zonderlinge wijze het R.K.F.- kampioenschap. Toen in 1940 de fusie tot stand kwam werd T.Y.B.B. bij de derde-klassers ingedeeld en daar heeft de geel-zwarte club steeds een toon aangevende rol gespeeld. Vooral in de periode na de oorlog deed T.Y.B.B. geducht van zich spre ken door tweemaal het afdelingskam pioenschap te Veroveren, zonder er echter in te slagen de tweede klasse te bereiken. Bij deze gelegenheden hebben we T.Y.B.B.'s geschiedenis al eens de re vue laten passeren en namen genoemd uit het grijze en glorievolle verleden. Wé kunnen ditmaal dan ook kort zijn, maar voor één persoon uit T.Y.B.B.'s geschiedenis willen we voor vandaag toch een uitzondering maken. Dat is Henk van Turnhout, die met dit feest zijn dertigjarig jubileum viert als me de-oprichter en bestuurslid; tot voor kort steeds de volijverige secretaris, thans voorzitter van dé jubilerende club. Van Turnhout en T.Y.B.B., het zijn in de loop der tijden onafscheide lijke namen geworden in de Haarlem- Bet.: f10.p. maand. PRIMA SERVICE GR. HOUTSTRAAT? 131 - SMEDESTRAAT 7 TELEFOON 13053 HAARLEM (Adv.) Het derde feestconcert, dat Donder dagavond ter ere van de veertigjarige „St. Michaël" op het Raadhuisplein werd gegeven, bracht ditmaal de Harmonie „Eensgezindheid" onder leiding van de heer Adr. Nieman in de muziektent. Deze eveneens Heemsteedse vereniging voerde een met zorg samengesteld pro gramma op keurige wijze uit. Hedenavond geeft het Heemsteeds Fanfarecorps „Excelsior" een feestcon cert onder leiding van de heer J. Beek hoven. Zaterdagavond concerteert de R K. Harmonie „St. Caecilia" uit Voorhout en Zondagavond tenslotte zal de feestvie rende vereniging zelf 'n slotconcert ge ven, waaraan medewerking wordt ver leend door het Katholiek Gemengd Koor onder leiding van de heer Evert Haak. De wethouder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk, zal in de maand September geen spreekuur houden. Het eerstvolgende spreekuur is op 8 October, des morgens van half negen tot half tien uur op het kantoor van P. W. B. en W. stellen voor de stenen barak aan de Van Lennapweg te verbouwen tot tijdelijke school voor christelijk kleuteronderwijs. Een crediet van f 8950 is daarvoor noodzakelijk. se en Nederlandse voetbalwereld en we zijn er van overtuigd, dat T.Y.B.B.'s voorzitter vooral op de herdenkingsdag met vreugde op de afgelopen periode zal kunnen terugzien. Speciaal omdat de toekomst voor zijn geliefd Geel-Zwart er zo hoopvol uit ziet, want binnen enkele weken hoopt T.Y.B.B., na talrijke omzwervingen, een prachtig terreinencomplex te be trekken dat door de gemeente Haarleirf, welke zo uitermate met het wel en wee van onze grootste R.K. Sportver eniging meeleeft, aan de Schalkwijker- weg wordt aangelegd. A.s. Zaterdag tijdens de receptie bij „Brinkmann" zal het de Geel-Zwarte club zeker niet aan belangstelling ont breken. Ook niet a.s. Zondag, wanneer het feest kerkelijk en sportief wordt gevierd. Het programma daarvan ziet men hieronder vermeld en daarbij zullen we vele namen vinden van de echte Geel-Zwarters, die vroeger hun kleuren zo fier hebben verdedigd en thans nog eens hun stramme benen in een heuse voetbalwedstrijd willen lostrappen. Zaterdag 3 September; receptie in „Brinkmann" van 5 tot 7 uur. Oude jaarsavond om 8 uur, einde 11 uur. Zondag 4 September, 8 uur: H. Mis met algemene H. Communie in de St. Josephkerk aan de Jansstraat, waarna gemeenschappelijk ontbijt in „Brink mann". 12 uur; Handbalwedstrijd T.Y. B.B.Ambon. 13 uur: Veteranenwed- strijd T.Y.B.B. 1932—T.Y.B.B. 1931/32. 14.30: Erewedstrijd T.Y.B.B.Concordia S.V.D. (Den Bosch). 19.30 uur: Gezellig samenzijn 'in „Brinkmann". De opstelling der elftallen: T.Y.B.B. 1919: Doel: H. Balm; achter: J. Diependaal, M. Mulders; midden: H. v. Honschoten, P. v. Paradijs, G. Snoeks, P. Beaufort, A. Divendal, P. Slenders, W. Lasschuit, G. Slenders. T.Y.B.B. 1932: Doel: W. v. d. Lit; achter: J. van Es, J. Fictoor; midden: R. Kamer, H. Draijer, Th. v. Turnhout; vóór: P. Rot teveel, G. Metten, J. v. Honschoten, J. Put. J. Kuipers. T.Y.B.B. 1: Doel: J. Bakker; achter: F. de Wildt, M. Winnubst; midden: J. v. d. Vlugt, J. Smit, F. Buschman; vóór: P. van Berkel, C. van Berkel, B. Snoeks, C. Vessies, B. Meulenbroek. Concordia S.V.D. ('s-Hertogenbosch) Doel: J. Boerboom; achter: B. v. En gelen, J. Miltenburg; midden: A. Ver hoeven, E. Brok, Th. Zaunbrecher; vóór: N. Galiart, C. Houdijk, P. v. Zoom, H. Kwaks, A. Sluiters De derde ontmoeting in de nederlaag wedstrijden van TYBB ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan tegen Schoten, werd door TYBB met 133 gewonnen Schoten speelde met drie invallers. HHC is winnaar van het tournooi ge worden. Deze ploeg was de enige die TYBB een nederlaag toebracht, n.l. met 8—0. Het personeel van de radio-autodienst van de Haarlemse politie heeft Donder dag uit de Kloppersingel, nabij de Spaarndamgeweg een ringslang van één meter •lengteopgehaald. Het dier Werd gedeponeerd bij een der leden van de Haarlemse Terrariumvereniging. Hoe de slang in de Kloppersingel is geko men, weet men niet. Donderdag brak plotseling het touw van een raam van een perceel in de Kleine Houtstraat. Het raam, dat na tuurlijk opengeschoven was, viel naar beneden. De ruit brak en de scherven vielen op de straat. Een scherf trof een 62-jarige voorbijganger. De oude heer kreeg op zijn voorhoofd een snee van drie centimeter lengte. In het Gasthuis is de wond gehecht. Vanmorgen om half zes ontstond een aanrijding op de -hoek Plein-Gasthuis- vest. Door de regen en. de duisternis zag een automobilist een wielrijder zo onverwachts, dat een aanrijding niet meer te wermijden was. Een uitwijk- poging mocht niet meer baten. De wiel rijder, een typograaf, viel op straat en kreeg een hersenschudding en een smj- wond boven zijn rechteroog. Hij werd naar het Elisabeths Gasthuis vervoerd. Gistermorgen zijn de stoffelijke resten van 23 gesneuvelde Franse militairen, die tijdens de laatste wereldoorlog op Terschelling aanspoelden en begraven werden, per schip naar Harlingen ver voerd, vanwaar zij naar hun respectie velijke laatste rustplaatsen zullen wor den overgebracht. Tevoren waren de overblijfselen van de op Vlieland be graven Franse militairen eveneens naar Terschelling vervoerd. Si SS De ochtend is op onze redactie be slist onrustig geweest. Boven de ramen van de Smedestraat waren plotseling de koppen van olifanten t® zien, waarop kerels met vuurschietende ogen gezeten waren. Even later liep ®r een leeuvv in de gang, gelukkig nog aan de hand van een robuste temmer. Een zeehond schuddebuikte de redactieka mer binnen, terwijl buiten de deur In* dianengeschreeuw weerklonk. En dl® olifanten maar duwen tegen- de gevel, tot grote angst van de vredige pas ge* huwde bovenbewoners. Wat was er aan de hand? Al dat cir cusspul nam de berichtgeving in or.z® krant van gisteravond niet. Er stond g®" drukt: „In een maximum van tijd heb ben de mensen van het circus de grote tent op het Phoenixterrein opgericht En dan te weten, dat ze bekend zijn oi# de maximlm-inspanning ten einde i® een minimum van tijd een circustent neer te zetten of weg te halen. De oli" fanten schudden terecht het hoofd oi® zo'n krant. (Adv.) Hedenmiddag tegen half twee is i® Den Haag op 66-jarige leeftijd Mgr. dr- Th. J. F. Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Opvoeding en Onderwijs te 's-Gravenhage, over leden. Het antwoord van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting op de vragen van het Tweede-Kamerlid AB* driessen heeft hier en daar tot misver stand geleid, zo deelt het minister)® van Wederopbouw en Volkshuisvesting mede. In deze beantwoording wordt n-l medegedeeld, dat de huren van wonin gen met een inhoud groter dan 325, on derscheidenlijk 375 kubieke meter, wor den vrijgelaten. Dit antwoord heeft in enkele gevallen aanleiding gegeven tot de opvatting, dat de huren van alle woningen met de g®' noemde inhoud voortaan zouden worden vrijgelaten. Dit is onjuist. Het vrijlaten van de huren geldt slechts voor die wo ningen van de genoemde inhoud, die ®a 1 September 1949 zullen worden g®' bouwd, en die vallen buiten de bepaliB" gen van de financieringsregeling-wo' ningbouw 1948. ÏJMUIDÉN, Vrijdag 2 Sept. Hoog water 11.33 uur. Laag water: 6.37 uur en 19.18 uur. Zaterdag 3 Sept.: hoog water 0.14 uuf en 12.59 uur; laag "water 8.12 uur en 20.47 uur. Amsterdam, 1 Sept. 49 De scheepvaartmarkt hield zich vrf goed en bleef merendeels prijshoudend Bij de Indische fondsen waren d® koersverschillen per saldo eveneens iJ®* groot. (Nfet-oCfldële 3 Nederl. 1948 1-31/, Nederland 1947 J Ned. 62-64 bel. tac tnschr. Grtbfc. 1946 3 pCi Ned. Handel Mi) eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon. Petrolepm „Amsterdam" Rubbei Holi. Amerika Min N ed. Scheepv. Unie Kon. N. Stoomb. Ml) H.VJL Del) Mt) een koersen) Vorig Opening slot 2/9 100 971} 98% 97%gl 1581/. 187% 123% 164 1551/4 199 262% 293 2441,4 321% 135% 166 133% 113% 156% 144 9 187 y* 264 323$. 134$ 134$ 164 34 156$ 141$ 1/9 31/6 Anaconda Copper 27%* 27(4 Bethlehem Steel 26% 26$ Chrysler Corp. 51% SI* General Electric 37 37 V* General Motors 61% 61$ Hudson Motors 11% 11$ Kenneeott Copper 45 £2 Montgomery Ware 52% 52% North American Co 18% 18$ Radio Corp. 11 Vi 11$ Republic Steel 20% 19» Shell Union Oil 36% 36 Southern Pacific 39% 38$ Southern Railway 30% 29$ Tidewater 23% 22* U.S. Steel 22% 22% Er lj één middel, dat O.D.T.-POEDER in de practische. voordelige stuifzak 65 cent 29 „Vooruit maar," zei Tremaine. „Als ik klaar ben, rijd dan terug en haal mij op. Ik zal ginds, aan de overkant van de weg, op je wachten." De auto naast ons startte, en enkele ogenblikken was het weer stil. Toen hoorde ik het vöorste portier open gaan en even later voelde ik een kou de windvlaag en ging de achterdeur open waar ik lag Een hand trok de jas weg. Ik bleef doodstil liggen, met mijn ogen gesloten. Als er een kogel door mijn lijf gejaagd werd, kon ik er niets tegen doen. De hand pakte het touw waarmee mijn handen en voeten aan elkaar gebonden waren en begon mij uit de wagen te slepen. Ik bleef volkomen slap, terwijl de man, al vloe kend en scheldend, mijn lichaam een zwaai liet maken en me op de voor bank smeet. Daarna deed hij het por tier dicht, liep om de wagen heen en stapte aan de andere kant in. Hij was nog niet klaar met mij. Hij deed het raampje naast mij zover open dat hij mijn hoofd naar buiten kon duwen. Toen draaide hij het raampje weer omhoog, zodat ik de rand van het glas tegen mijn keel voelde drukken, ter wijl de bovenrand van de sponning op mijn schedel drukte. Hij bevond zich achter mij, dus kon ik mijn ogen open doen. We Waren temidden van de heu vels. Opzij van de weg was een steile helling en in de verte zag ik een reeks lichtjes langs wat ik veronderstelde dat een hoofdweg was. Er lag een vale schemering langs de kim, waaruit ik opmaakte dat de dageraad op komst was. De handen waren weer aan het werk gegaan. Nu waren ze bezig de touwen los te maken, waarmee ik ge boeid was. Ik voelde de gladde, sterke vingers over mijn polsen gaan. Zodra mijn benen vrij waren, smakten ze te gen de vloer, en even later vielen mijn armen langs mijn zijden. Ze waren zwaar en krachteloos, als knotsen. De glasrand drukte nog heviger tegen mijn keel, nu het gewicht van mijn lichaam mij omlaag trok. Ik moest proberen de slinger van het raampje te vinden en mijn hoofd los te trekken. Ik moest het zo vlug doen dat ik de man naast mij beet kon grijpen, voor hij een hand naar mij kon uitsteken. Ik moest het doen met een paar handen waar geen gevoel in zat. Het was een probleem waarvoor ik geen tijd kreeg om over te denken. Op dat ogenblik zoefde cte starter, de motor sloeg aan en de auto sprong vooruit, zodat mijn hals bijna afge knepen werd. De koplampen brandden nu. Ik staarde voor mij uit en zag links van mij het zwarte wegdek voorbij vliegen. Langs de weg stond een wit geschilderd hek, met in de bocht rode glazen reflectors tegen de paaltjes. Achter het hek was een afgrond. Opnieuw maakte de wagen een woeste sprong voorwaarts, alsof het gaspedaal tot de bodem toe werd in gedrukt. Tegelijkertijd voelde ik een koude luchtstroom, terwijl de deur links van mij opensloeg en weer dicht- smakte. Onverwacht kwam er leven in mijn lichaam. Mijn hand raakte de kruk van het raampje en een ogenblik later viel ik» achterover op de verlaten plaats achter het stuurwiel. Bij de rem kon ik niet meer komen. Ik greep het stuurrad en rukte, terwijl ik tegelijk de deurkruk naast mij omlaag duwde. Door de plot selinge ruk aan het stuw vloog het portier wijd open en ik werd in een halve duik naar buiten geslingerd. Ik kwam even buiten het witte hek op de grond terecht, op het begin van een steile helling en ik schoot door met mijn gezicht langs de grond, terwijl ik met beide armen maaide naar een hou vast om me aan beet te grijpen, voor dat ik de rand van de afgrond over ging. Een seconde later kreeg ik een struik te pakken, die met zijn wortels nog juist in de rand van het ravijn stond. Mijn vaart werd gestuit, op het zelfde moment dat ik een dikke dertig meter beneden mij de auto met een slag op de rotsen terecht hoorde ko men. Onmiddellijk vloog het benzine reservoir in brand. XV. Wel een minuut klemde ik me uit ajle macht aan de reddende struik vast, half verlamd van schrik. Mijn voeten staken omhoog, mijn hoofd naar be neden, en het leek wel alsof ik door een onzichtbare macht naar de vlam men daar in de diepte werd getrokken. Nog vaster omhelsde ik de struik. Dan besefte ik pas dat ik niet meer naar voren gleed. Ergens aan de overkant van de kloof werd er licht opgestoken en ik kon de gestalte van een man in een deuropening onderscheiden. Ik trok mijn benen op tot ik met mijn knieën de stam van de struik kon omklemmen. Toen werkte ik mij zover op dat mijn hoofd omhoog stak. Voort durend raakten er kiezelsteentjes uit de grond los die over de rand heen de afgrond in wipten. Ik wurmde me zelf omhoog, greep me vast aan bosjes gras, aan takken van struiken en aan de scherpe kanten van half in de grond begraven stenen. Naarmate ik vorderde, werd de helling flauwer, en tenslotte bereikte ik een stomp van een van de paaltjes van het hek. Daar bleef ik hijgend liggen. Rechts van mij reed een auto lang zaam de heuvel af, met gedoofde schijnwerpers en alleen de stadslichtjes aan. Hij reed door de bocht heen mi kwam recht tegenover mij tot s. stand. Ik kon de chauffew niet 21 e, maar wel zag ik hoe een donkere e f daante uit de struiken opdook en e de wagen toe liep. Dat moest Trema, zijn. Een ogenblik later werd er j portier dichtgeklapt en de auto r verder. Van mij veronderstelden ze .er ik met een gebroken nek dertig m t lager in de vernielde wagen lag. was de tweede keer dat ik dood moeten zijn. Alleen had hij zich a"fd® eigen persoon vertoond. Ik beh° voortaan niet meer te hopen °b gen- troost van een paar weemoedig® jjg- Ongeveer vijf minuten bleef "Lfpe- gen. onderwijl mijn krachten verruaatd lend. Mijn gezicht was openg®s® en bloedde; mijn overjas beSCs en bevuild en mijn lichaam v/as grote, bonzende blauwe plek. voOr' Ik moest weg zien te komen, e6r dat er iemand voorbij kwam jePo het dag werd. Ik kwam te jo- overeind en begon de heuvel arts® pen. Alleen in die bene mii 1,0 richting wilden mijn benen dragen. tint fL®» De wereld begon een Sr^r{je. te nemen, de dageraad na„,„tersPie^,n links van mij kon ik een W«» v»® onderscheiden en de _er va® heuvels. Dat moest een u4tl°*Ln 0v®r baai zijn. Ik liet mijn mijn zakken glijden. ,1 (Wordt vervoH

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2