Felle bosbranden op de Veluwe en in het Sticht In Heemskerkse moordzaak weer twaalf jaar geëist Dappere hulpploegen bestrijden het vuur Economische hulp voor Tito Hl NEDERLANDSE TROEPEN MIDDEN-JAVA TERUG? UIT Worden 121 N.-Hollandse gemeenten tot 58samengevoegd? Officiële tekst van het protest bij de Verenigde Naties Tot hoofd en hart Roofoverval in Haarlemmermeer Vacantie-lessen _Het weer. Niet roken in bos of heide Demontage doorgezet Ontruiming zou aan te bevelen zijn SPLITSING STAD EN PLATTELANDSGEMEENTE Een afschuwelijk misdrijf Actie vindt overal veel weerklank k. Hatta bij de Koningin DINSDAG 6 SEPTEMBER 1949 x 73ste JAARGANG No. 24556 Leningen van VS. en Engeland Manoeuvres in Amerik. zone Warmste dag van het jaar Ivoor I T*| ziet het er niet X 1 (lui J.Aj,ecr spoedig veel worden. De kans 'JLZ. Afschuwelijk misdrijf TWEE BOERDERIJEN UITGEBRAND Positie pond sterling Twee zwaar gewonden BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnemehten 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents 'per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zortder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per w'eek. f 1.52 per maand. I 4-55 per kwartaal. Roetzwarte rookwolken stegen Maandagmiddag op boven de bossen van bet landgoed „Bornia", dat aan de rijksweg nabij station Driebergen ligt. Een vonk *an een locomotief moet de kurkdroge heide langs de spoorberm aan de lijn Utrecht-Arnhem hebben aangestoken en in nauwelijks tien minuten tijds bran-de brede strook bos langs die berm als een fakkel. De felle wind blies het vuur aan, dat zich in Noordelijke richting een weg baande. V Driemaal loeide de brandsirene in Driebergei. en als dat gebeurt op een dag, dat de zon verzengend brandt weten de mensen in 't Sticht Wel, wat er aan de hand is. Ze kon den het trouwens duidelijk zien ook, want al spoedig onderschep ten de opstijgende rookzuilen het zonlicht, zodat het zelfs tot in het dorpje Austerlitz midden op de dag schemerdonker werd. De vrijwilli ge brandweer van Driebergen deed haar best, maar kon alleen niet veel uitrichten. De burgers echter lieten zich niet onbetuigd, want zij begre pen, dat in deze bosrijke streek ge makkelijk een ramp kon ontstaan, die aan de recente branden in Frankrijk zou kunnen herinneren. Bij honderden stroomden zy daarom ■oe en sloegen met afgehouwen tak-ien vlammen uit, waarbij de zware rook *u de verstikkende hitte hen voor een bijna bovenmenselijke taak stelden. Ook de bosbrandweren uit de omgeving en de brandweer uit Zeist, alsmede groep jes militairen boden de helpende hand. .De burgemeester van Driebergen- Rijsenburg ,jhr. P. P. de Beaufort leid de het blussingswerk met grote energie. Na ruim twee uur zwoegen, waarbij de blussers elkaar moesten aflossen. *on men zeggen, dat het gevaar voor Uitbreiding bezworep was. Gelukkig had het vuur de huizen, die De Verenigde Staten en Engeland zul- J*U binnenkort Joegoslavië economische rijstand verlenen in de vorm van direc- j* leningen ten bedrage van 60 millioen dollar, zo verneemt XJ.P. te Belgrado. Binnen tien a veertien dagen zal de jDnerikaanse export-importbank, welke •Jas de vorige week er formeel melding jau maakte dat Joegoslavië heeft ver acht om een léning van 25 millioen dol- naar verwacht wordt bekend maken at goedgunstig is beschikt over een 'fzoek om een lening. De Britse regering is, naar verluidt, v°ornemens ongeveer tegelijkertijd be- f®nd te maken dat een vijf jaar geldig Ppndelsaccoord met Joegoslavië is ge goten met hetwelk een wederzijdse goe- dprenruil gepaard gaat van in totaal 250 puilioen pond en een crediet van onge ler 9 millioen pond. j Beide leningen, en wel in het bijzonder ?e Amerikaanse, zijn bedoeld als over brugging tot het tijdstip waarop de we reldbank 'n beslissing zal nemen ten aan- f'en van de door Joegoslavië gevraagde ipuing van 250 millioen dollar. De com missie van onderzoek van die bank, die Ppterdag een onderhoud heeft gehad maarschalk Tito, zal naar wordt *erwacht een maximale aanvangslening jau 50 millioen dollar voorsteilen. Het s echter mogelijk dat de commissie zal aanbevelen. voorlopig niet meer toe te 6'aan dan 30 millioen. Meer dan 110 00C man troepen nemen ®eel aan de manoeuvres van het Ame rikaanse leger in Duitsland, die van daag beginnen. Twee „legers", waaron der strijdkrachten van luchtmacht en floot, zullen 10 dagen in actie zijn. Een heden van het in groene uniformen ge doken leger van de „agressie", dat een km. lang front beheerst van Fulda Passau, zouden een offensief inzet- t6u, gericht op de verovering van het Jprrein rond het punt waar de Rijn en Main, nabij Mamz. samenkomen. „Een volledig bataljon, bestaande uit manschappen, uitgerust met stalen Pp'ttien, machinegeweren en breoguns gistermorgen de grote synthetische P'iefabriek te Oberhausen binnenee- jp°kken om de demontageploegen te ?eschermen tegen de verontwaardigde abrieksarbeidcrs. De demontageploe- Sph 2ijn met trucks uit Wuppertal en lisburg naar Oberhausen gebracht. -De Britse autoriteiten hebben twee p™arte vlaggen, die ten teken van jOUw" waren uitgehangen, van de fa- Jpek laten verwijderen. Gelijk met de- jp vlaggen, die van de hoogste schoor- ®en wapperden, werden de door de ^beiders aangebrachte opschriften Jpbtmantelaars, jullie kunt met het *jpk beginnen", verwijderd. V-, ie Duitse fotografen, rgsp. in dienst }5.h United Press, Associated Press en ij'iernational News Service, werden de Britten gearresteerd. Als reden bukv opgegeven, dat afbeeldingen de vu iieke opinie zouden kunnen beïn- °eden tegen de demontage. vooraan in het bos stonden, onaangetast gelaten, hetgeen ook te danken was aan het tijdig ingrijpen van de blussers. Aan gezien de bestuurders van de tremen tij dig gewaarschuwd konden worden, wer den ongelukken, die anders bij de onbe waakte overweg ter plaatse, waar zich veel publiek had opgesteld, onvermijde lijk waren geweest, voorkomen. Later op de middag arriveerden ook een honderd tal mariniers uit het opleidingskamp „Woestduin" te Doorn, voorts de brand weer en bosbrandweer uit Soesterberg en brandweer van de marechaussee. Van een naburige uitkijktoren af gezien le verden de bossen van „Bornia" om streeks vijf uur des middags een troos teloze aanblik op. Een grote witte walm steeg omhoog en deed het brandend deel van het landgoed een geweldig stoombad schijnen. Hoewel het vuur gestuit was, bleek de schade tegen de avond nog moeilijk vast te stellen. Later in de avond vernamen wij, dat ongeveer 6 ha. bos in vlammen opging. „Bornia" is par ticulier terrein en het eigendom van de in Driebergen woonachtige jhr. mr. dr. J. R. Clifford Cocq van Breugel. rkie- Inmiddels waren Maandagmiddag Wde- bos- en heidebranden van aanzien spre. omvang uitgebroken tussen 01dg,je na_ en Nunspeet op de Veluwe, tg- van ,je spoorlijn AmersfoortZwolle, .gering bij spanning van alle krachten is oor u, voor deze branden tot staan te brerjn dit land elf ha. bos, meest CO-jarige, het hoogste welker kronen het vuur gretfi* wederom had gevonden, is in vlammen o Aldus de Nog tot laat in de avond zijn dégational* weren bezig geweest met het naker liet van de smeulende humus. Ruim t» welke van de verbrande percelen behoorterkie- de gemeente Ermelo. Het overige is .«-aag- ticulier bezit. Ook is er brand ontstaan nabij het tweede militaire voertuigenkamp te Stroe en in de omgeving van Kootwijk. Hier gingen vrij geringe oppervlakken aan heide verloren. 0 In verband met de zeer hoge tempera tuur en de grote droogte doet de com mandant van de bosbrandweren een uiterst dringend beroep op allen, die bos en heide bezoeken om het gebruik van vuur achterwege te laten. (Van onze correspondent) Het was gisteren in ons land de warmste dag van het jaar. Op de middag was de temperatuur bijna overal 33 graden Celsius, dat is veer tien graden meer dan normaal. Het was bovendien de warmste Septem berdag in meer dan honderd jaar. Wij hebben ons tot het K.N.M.1. gewend met de vraag, of deze zomer nog meer records heeft geboekt. Men bleek in De Bilt deze zomer echter dlleen bijzonder droog te vinden. De maand Juni was wel wat kouder dan gewoonlijk, Juli en Augustus ver- Ao.onden een zeer afwisselend beeld. soofi weer was gedurende deze maan- volmacfji zeer snelle veranderingen ■iig. Een en ander had dit dat bijna iedere vacantie- dagen gedurende zijn Mintfe" heeft. Omdat de -tte delen van Europa -tijgen en de depres- "IV T T oceaan nog be- -t~K»(-ifï,-vveelheid regen, die 11 vAvTinde aan de droogte naken, is dan ook nog gering. j Rouaan zag Zondag 'n merkwaardig le ger door zijn straten trekken. Het wa ren soldaten in uniform van de be faamde grenadiers van Napoleon en zij werden gecommandeerd door een offi- cier-anno-1949. Daarbij kwam nog dat zij de intocht in Milaan probeerden voor te stellenDe parade ging vooraf aan het openluchtspel ,£)e dochter van de sergeant-majoor", dat in het stadspark werd opgevoerd. Verwachting tot Woensdagavond: Veranderfijke bewolking met hier en daar een regenbui. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur ais vandaag. Zon: 6.0019.15, Maan: 19.325.42 Welingelichte kringen te Batavia heb ben aan U. P. medegedeeld, dat de Ne derlanders mogelijk overwegen hun troepen terug te trekken uit de gebie den rond Surakarta en Banjumas op Midden-Java. Zij meldden, dat onder handelingen over een dergeiykc evacua tie reeds zijn begonnen, maar dat zij nog niet over nadere bijzonderheden oe- schikken. Van Nederlandse noch repu blikeinse zijde kon hiervan bevestiging worden verkregen. De Indonesische redacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, week- editie te Batavia, die de vorige week reeds de suggestie opperde of het niet verstandiger zou zijn, thans reeds in Midden-Java het republikeinse gezag te doen uitbreiden, komt deze week op dit onderwerp terug en zegt: „Nu staat toch wel min of meer vast, dat in ge bieden als Surakarta, Madiun, etc. de re publiek t.z.t. het weer voor hei zeggen zal krijgen, ook formeel. Het zou met het oog op een juiste bestuursvoe ring te overwegen zijn, de republiek thans reeds zoveel als mogelijk gelei delijk bestuursverantwoordelijkheid te verschaffen, aangezien op deze wijze dan geleidelijk de overdracht zou kun nen worden bewerkstelligd. Doet men dit niet, dan dreigt op de dag van de overdracht een chaos". De Nieuwsgier overziet in een hoofd artikel de situatie in Midden-Java, waar weliswaar het aantal incidenten, waarbij geschoten wordt, is afgenomen, doch waar door infiltraties van de T.N.I. een situatie ontstaan is, die uiterst gevaarlijk genoemd kan wor den. Het blad besluit dan: „Dit betoog heeft tot strekking, thans rechtuit en zonder omwegen de vraag aan de orde te stellen of het niet wenselijk zou zijn dat gebied van Java, dat onmisken baar republikeins is en dat ongetwij feld binnen een maand of vier naar de Soldaten van, het eerste Bataljon van het Manchester regiment es corteren een groep Duitse arbei ders. die vóór de ontmanteling der oliefabrieken in Oberhausen moe ten zorgen. De Britse troepen moes ten de fabrieken bezetten in ver band met demonstraties der be volking tegen de ontmanteling. republiek zal terugkeren, thans reeds geleidelijk te ontruimen". Nederlandse gezaghebbende kringen wensen geen commentaar te leveren op bovengenoemde suggestie, meldt Aneta uit Batavia. De woordvoerder van de republikeinse delegatie deelde evenwel mede, dat het republikeinse civiele bestuursapparaat in staat is, grote delen van Midden-Java zonder moeilijkheden administratief in beheer te nemen, indien een tijdschema wordt opgesteld voor een geleidelijke overdracht. Inmiddels is Maandag mr. Wongsone- goro, voorzitter van de repuolikeinse vertegenwoordiging in de centrale ge mengde commissie, uit Djocja naar Sura karta vertrokken. Naar te Djocja ver luidt, zou Wongsonegoro aldaar bespre kingen voeren over de wijze, waarop de teruggave van de stad aan de republiek zal geschieden. Te Djocja wordt de mo gelijkheid, dat deze overdracht reeds in September geschiedt, niet uitgesloten ge acht. Ten aanzien van dit bezoek deelde men van Nederlandse zijde te Batavia aan Aneta mede. dat, indien dergelijke besprekingen te Surakarta zouden wor den gehouden, hieraan van Nederlandse zijde in ieder geval niet wordt deelge nomen. Bü de Vereniging van Nederlandse gemeenten is verschenen het eerste gedeelte van het rapport van de pro vinciale commissie ter bestudering van de gemeentelijke indeling van Noord-Holland. Dit deel bevat alge mene beschouwen over dit Vraag stuk. In de inleiding deelt de commissie mede, dat zij om aan haar opdracht te vol doen, niet kon volstaan met kleine wij zigingen in het beloop der grenzen voor te stellen, waardoor de in de loop van de tijd ontstane ernstige misstanden zouden worden weggenomen, maar dat zij, teneinde te komen tot krachtige gemeenten, die, voorzover in de toe komst kan worden voorzien, aan de steeds groeiende eisen, aan haar en haar bestuurderen gesteld, kunnen vol doen, met voorstellen moest komen, die diep zouden ingrijpen in de bestaande toestand. De commissie ontveinst zich niet, dat de voorstellen waartoe zy uiteindelijk is .gekomen, ver gaan. Bü aanvaarding Op Woensdag 9 Maart riep hoofd-in- specteur L. H. Molenaar te Beverwijk de pers bij zich, daar hij haar een belangrijke mededeling had te doen. Enkele uren later berichtten de bladen, dat gedeeltelijk door toeval, twist tus sen de bedrijvers, een twaalf jaar oude moord was opgehelderd en dat twee Beverwijkers als verdacht daarvan in hechtenis waren genomen. Op 19 Mei werden door de rechtbank te Haarlem de vrouw M- C. B. en de man O. schuldig bevonden aan het feit dat zij op 19 Juli 1937 opzettelijk en met voorbedachten rade te Heemskerk de man van de vrouw, C. W. van hét leven hadden beroofd door hem een koord of touw om de hals te doen en aan de lus te trekken, totdat de dood intrad. Het lijk Werd daarna in de schuur aan een balk opgehangen. Men kent de geschiedenis. De vrouw had een verhouding met O., zocht een middel om haar man W. uit de weg te ruimen, stelde hem op een avond voor een spelletje te spelen, blinddoekte hem en deed hem het koord om de hals. Om de indruk te wekken, dat W. die als zwaarmoedig bekend stond, zelfmoord zou hebben gepleegd, hing men het lijk in de schuur op, waarbij O. hulp ver leende. Algemeen werd na het gebeurde zelf moord aangenomen. De vrouw is later met O. in het huwelijk getreden en woonde met hem te Beverwijk. Het huwelijk was een mislukking en tenslotte is de waarheid na twaalf jaar aan het licht gekomen. De Haarlemse rechtbank veroordeel de de man en de vrouw tot twaalf jaar gevangenisstraf. Hedenmorgen werd de zaak van de vrouw opnieuw behandeld door het Gerechtshof aan de Prinsengracht te Amsterdam. De vrouw M. C. B. was in hoger be roep gegaan, en verscheen voor het Ge rechtshof. Er bestond weinig belangstelling voor deze zaak. Jhr. mr. v. d. Does de Willebois, pre sident van het Hof, opende de zitting met de gebruikelijke vragen, waarna de verdachte verklaarde de veroordeling te zwaar te hebben gevonden. Op de vraag van de president zei verdachte, berouw te hebben van haar daad en dat O. haar er toe had overge haald. Zij bekende de ten laste gelegde moord met alle bekende omstandigheden. Een meer dan afschuwelijk misdrijf noemde de president het, waarop de vrouw zich meende te moeten verde digen met de opmerking, dat O. haar De officiële tekst van het protest, dat voorzien van de vele duizenden hand tekeningen op initiatief tgm Henri de Greeve, aan de Verenigde Naties zal gezonden worden, is als volgt samenge steld: „Met nadruk protesteren ondergete kenden tegen de schending van de God delijke en menselijke rechten, waaronder de bevolkingen, die zuchten onder een communistisch regiem, te lijden heb ben. Zij protesteren in het bijzonder te gen de godsdienstvervolging, tegen de aantasting der menselijke vrijheid en tegen de onrechtvaardige geestelijke en lichamelijke kwellingen, welke deze re geringen systematisch in practijk bren gen. Zi; vestigen de aandacht der Ver enigde Naties op haar verantwoorde lijkheid tegenover God en tegenover alle volkeren. Het is de plicht der Verenigde Naties te bevorderen dat de Goddelijke en menselijke rechten in alle landen worden geëerbiedigd. Aan deze plicht beantwoordt ook de in de artikelen 10, 13 en 14 van het Charter omschreven taak van de Al gemene Vergadering. Zij &even uit drukking aan hun overtuiging, dat terwille van de thans bestaande ver houding met de betrokken staten de bedoelde onrechtmatige toestanden niet mogen worden geduld. Daarom verzoeken zij de Verenigde Naties haar plicht ten volle te vervullen en al het mogelijk te doen om een einde te maken aan de onrechtvaardige toe stand in de betrokken landen. Moge God baar zegenen in de wrwnTKng van haar verantwoordelijke taak." Tot dusverre heeft deze actie een gun stige weerklank gevonden zowel in Ne derland als in het buitenland. Z.Em. Joh. Kardinaal de Jong, evenals de Apostolische Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe en Mgr. Dr. Jan Olav Smit te Rome hebben zich bereid verklaard bo venvermelde tekst van het prot: ;tschrij- ven mede te ondertekenen. De Katho lieke jeugdbeweging met haar meer dan 100.000 leden he;ft zich eveneens bij het protest aangesloten. De Katholieke ar beidersjeugd heeft eveneens doen we ten, dat zij van harte instemt met deze actie. Het Internationaal Bureau der Kajotters zal aan alle tanden, waar deze beweging leden telt, verzoeken een soortgelijk protest aan de Verenigde Naties te zenden. Zaterdagavond deelde Henri de Greeve in zijn- Lichtbaken mede, uat hij in stemming met de actie en lijsten met handtekeningen had ontvangen uit Nieuw-Zeeland. de Verenigde Staten, Mexico, Brazilië, Chili en Venezuela. In Pakistan wordt spoedig een landelijk centrum opgericht, terwijl in Zwitser land,' de Schweizerische Katholische Volksverein de actie ter hand zal ne men. Met Frankrijk en Engeland was reeds eerder contact gelegd. Pater dr. Geraets M.S.C. uit Heerlen is verder dezer dagen naar Duitsland vertrokken, waar de actie reeds grote bekendheid heeft en deze thans georganiseerd gaat worden. Ieder uitstel in het betrachten van de rechtvaardigheid is een onrecht vaardigheid. tot alles gedwongen heeft en met mes sen meermalen bedreigde. De president merkte op. dat verdachte hiervan te voren nooit iets had gezegd, terwijl zij ook niet zözeer onder de invloed van O. kon staan, dat hij haar zijn wil op drong. De verklaringen van O. stonden lijn recht tegenover die van de vrouw. Deze beweerde, dat alle initiatief van de vrouw was uitgegaan en dat zij reeds lang de moordplannen beraamde. Ten slotte hebben zij samen het plan uitge voerd tijdens het bekende spelletje, dat de vrouw „sterfe-kijken" noemde. Zelf moord werd voorgewend en „de truc ge lukte", aldus de president. In de annalen van de rechtspraak zal deze moord bekend blöven als een van de afschuweiykste misdrijven, bijna on begrijpelijk, aldus begon de procureur- fiscaal, mr. v. Dullemen, zijn requisitoir. Een totale onverschilligheid voor het leven van de medemens is getoond. De wijze waarop het vreselijke feit is ge beurd, moet beneden alle menselijke waardigheid worden genoemd, bijna n et aan te nemen weerzinwekkend. In zijn lange practijk had spreker nog nooit een .dergelijke afschuwelijke moord meege maakt. Redenen voor verzachtende om standigheden zijn niet aanwezig. Was het feit direct ontdekt, dan sou de vrouw tot levenslang zyn veroordeeld. Twaalf jaar z«n verlopen sinds hèt ge beurde, dat is een voordeel voor ver dachte. De opgelegde straf van twaalf jaar is de juiste en spreker vroeg be vestiging van het vonnis. De verdediger van verdachte zei, dat er tweeërlei bezwaren waren tegen de opgelegde straf, formele en materiële. Tussen de verklaringen van de vrouw en O. zijn opmerkelijke verschillen waar te nemen. O. werd door de verdediger als de eerst-schuldige aangemerkt. Ver dachte is nooit met de justitie in aanra king geweest en heeft een ongelukkige jeugd gehad. Een gelijke straf als voor O. is niet rechtvaardig en het gerechtshof moge daar dan ook rekening mee houden. Verdachte had hieraan niets toe te voegen. Uitspraak 20 September. Te Oosterhout in de gemeenté Aal- berg ontstond Maandagmiddag door on bekende oorzaak brand in een schuur bij de boerderij „Rust en Vrede", eigen dom van en bewoond door J. Breunis- se. De vlammen sloegen over en spoe dig daarop stond de gehele kapitale boerderij in voile vlam. De brandweren van Valburg en Nijmegen waren snel aanwezig, doch door de verre afstand duurde het geruime tijd eer water ge geven kon worden. Dit had tot gevolg dat ook de nabij gelegen kapitale boer derij van J. Gramser werd aangetast en eveneens geheel verloren ging. Beide panden waren met riet gedekt. De daarin terecht komende vonken wer den door de sterke wind aangewakkerd en waren niet te blussen. Een tussen liggende woning, bewoond door twee gezinnen, die met pannen was gedekt, kon worden behouden. Van de inboe dels is slechts een gedeelte gered. Vee is niet ofgekomen omdat dit in de wei de was. De verzekering dekt de schade. Het troepentransportschip „Johan van Oldenbarnevelt" wordt in de nacht van vandaag op morgen in de haven van Amsterdam verwacht De ontsche ping begint 7 September negen uur. zal het aantal gemeenten in Noord-Hol land van 121 tot 58 worden verminderd. De provinciale grens meent de com missie tot de meest noodzakelijke wijzi gingen te moeten beperken. De provinciale indeling der gemeen ten Vlieland, Terschelling en Urk werd echter wel aan een onderzoek onder worpen. Hoe de commissie zich de nieuwe gemeentelijke indeling heeft ge dacht, staat vermeld m het tweede deel van het rapport dat nog niet verschenen is. Herinnerd wordt aan het rapport, dat in 1940 de toenmalige secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken over deze kwestie heeft ingediend. In dit rapport werd voorgesteld, 91 Noord-Hollandse gemeenten tot 30 te beperken. Bennebroek 2ou bij Heemstede wor den gevoegd, Laren bij Blaricum, Naar- den bij Bussum om enkele frappante voorbeelden te noemen. De conclusies van het eerste rapport zijn als volgt: Er moet een nieuwe gemeentelijke indeling komen met een duidelijke splitsing in stad en platteland. Het platteland moet gaaf gehouden wor den en beschermd tegen verstedelijking. Het samenbrengen van een stad en een plattelandsgemeente in één gemeente is niet wenselijk. De noodzakelijkheid wordt erkend om het gebied van de ste delijke gemeenten te vergroten met aan grenzend ook landelijk gebied, wanneer en voorzover dit uit een oogpunt van al gemeen belang ten behoeve van de or ganische ontwikkeling der stedelijke ge meenten wordt gevorderd. Zo ral bij voorbeeld Velsen niet bij Amsterdam ge voegd moeten worden. Er dienen geen normen gesteld te worden voor een minimum of een ma ximum aantal inwoners der steden, wel voor de plattelandsgemeenten. Voor de bepaling van het meest ge wenste aantal inwoners op plattelands gemeenten verdient het aanbeveling voor een doelmatig bestuur de eis te stellen van een minimum. Teneinde een krachtig en veelzijdig gemeen schapsleven te bevorderen, moet dit aantal op rond 5000 inwoners gesteld worden. Van de andere zijde moet niet te zeer in de historisch gegroeide toestanden in Noord-Holland worden ingegrepen. In speciale gevallen kan het aantal van 5000 dan ook verminderd worden, maar niet beneden de 2000 gaan. In Noord-Holland hebben 16 gemeenten minder dan 1000 inwoners, te weten Katwoude, Kwadijk, Oudendijk, Beets, Miödenlie; Warder, Schellinkhout, Opmeer, Jisp, Twisk, Wijde Wormer. Ankeveen, Oterleek, Zuid- en Noord-Schermer, Oosthuizen en Wij den es. De gemeenten, die van 1000 tot 2000 inwoners hebben, zijn de volgende: Ab- bekerk, Callantsoog, Graft, Schermer- horn, Opperdoes. Westwoud, Zijpe, Kars pel, Marken, De Rijp, Wieringerwaard, Hensbroek Midwoud, St. Maarten, Oude Niedorp. St. Pancras, Urssem, Avenhorn, Broek in Waterland. Nibbix- woud en 's-Graveland. Uit Grand Rapids wordt vernomen, dat John Snyder, minister van Financiën van de V.S., verklaard heeft, dat hij de besprekingen te Washington zou bijwo nen met een open oog voor de gezichts punten van andere landen, daaraan toe voegend, dat Amerika zo behulpzaam mogelyk zou zyn. In antwoord op de vraag, of hij voor devaluatie van het pond sterling was, antwoordde de minister, dat 't enige standpunt, dat hij innam, was om recht vaardigheid voor iedereen te wensen. Op dezelfde dag verklaarde hij, dat indien de V.S. een depressie zouden krij gen, het de rijkste depressie zou zijn, die men ooit had gezien. De Amerikanen hebben 200 milliard liquide spaargel den en een inkomen van $213.6 milliard. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron wordt vernomen dat de Britse ambassadeur Sir Oliver Franks de ambassadeurs van Austra lië, Nieuw Zeeland, Canada, India, Pa kistan en Ceylon en de zaakgelastigde van Zuid Afrika, heeft uitgenodigd voor een bespreking op de ambassade vandaag ten einde de resultaten te vernemen van de conferentie der experts over de dollarcri- sis. Hierdoor zullen de diplomaten m de gelegenheid zijn hun mening te kennen te geven nog voor de aankomst op Dinsdag van de ministers Bevin en Cripps. H. M. de Koning-in heeft hedenochtend de heer Mohammed Hatta, voorzitter van de republikeinse delegatie ter ron de-tafelconferentie, in audiëntie ont vangen. Maandagavond is in café de Haan op de hoek Bennebroekerweg-IJweg in de gemeente Haarlemmermeer op de twee bejaarde mensen, die dit café beheren een zeer ernstige aanslag gepleegd. De dader heeft met nog twee personen die avond in het café vertoefd. Toen de bei de andere bezoekers waren vertrokken is hö alleen achter gebleven en be stelde nog een flesje bier. De circa 77- jarige heer de Haan moest daarvoor naar zijn kelder. Toen hy weer terug kwam, moet de bezoeker, op hem zqn gesprongen en hem met een hard voor werp op het hoofd hebben geslagen. De Haan's zuster, die te hulp snelde, werd eveneens geslagen en zakte zwaar gewond en hevig bloedend ineen De oude man heeft toen blijkbaar getracht te vluchten door zijn winkeltje aan de achterzijde van het huis. Het is hem niet gelukt tijdig de deur te openen, want ook daar is hij opnieuw door de onver laat geslagen. Buiten de deur is de Haan neergeze gen. De gehele nacht heeft hü daar ge legen. De vrouw lag toen nog m het café. Van voor tot achter ligt het huis vol bloedplassen. Te ongeveer zes uur vanochtend is de Haan een beetje bijge komen. Hij wist een passerende jonge man te waarschuwen, die terstond "de politie op de hoogte heeft gesteld. De slachtoffers zijn naar de Maria- stichting te Haarlem overgebracht. Alle kasten en laden bleken openge rukt, zodat de politie aanneemt, dat roof het motief van de dader moet zijn ge weest. De dader moet, naar de palitle veronderstelt, ook gewond zijn, minstens moeten zijn kleren onder het bloed z't- ten. De toestand van de beide slachtoffers is, naar hedenmiddag werd meegedeeld, zorgwekkend. Naar wij nader vernemen is onge veer twintig jaar geleden op dezelfde wijze getracht een aanslag te plegen op de toen alleenwonende mej. De Haan, een zuster van de caféhouder. De vrouw heeft toen echter de on verlaat met een jachtgeweer door het oor geschoten, waarop deze de vlucht (Van' een bijzondere medewerker) 1 H. AH ls vanzelfsprekend behandelen we in ons vorig artikel het vacan- tieprobleem van de nog school gaande jeugd. Het zijn deze kinderen, die het eerst in het oog lopen. Zij be volken voor een groot deel een maand lang de straat. Trekken zij naar vacan- tiescholen of in groepen naar buiten, dan gaat dat heus niet onopgemerkt voorbij. Gebeuren er ongelukken en die zijn dit jaar ook niet uitgebleven, dan wordt weer veel belangrijker, omdat men daardoor nog sterker voelt, dat er nog meer gedaan moet worden. Bij de schoolgaande jeugd hebben we dus met een tastbare realiteit te maken. Anders wordt het echter als we de vacantie van de oudere jeugd, de jongelui van vijf tien tot twintig, onder de loupe gaan nemen. Een deel daarvan, zij het een klein deel, valt onder de georganiseerde jeugd. Ook voor deze categorie van va- cantiegangers is dit jaar het een en an der gedaan. Via de jeugdorganisaties en de sportbonden hebben heel wat jon gelui een week of langer van de natuur kunnen genieten. Het zal ook hier zeer gewenst zijn. zolang de ouders zelf niet met hun kinderen op reis kunnen gaan. dat de activiteit vergroot, de gelegen heid uitgebreid en de leiding nog meer verbeterd wordt. Er zal hier inderdaad nog heel veel gedaan moeten worden, om het leger van de niet georganiseerde jeugd te verkleinen. Het is de zogenaamd ongrijpbare jeugd, die in de voorbije vacantie meer dan ooit gedemonstreerd heeft, dat het mis gaat met dat deel van de jeugd. De ongrijpbaren. de vroeg-zelfstandigen, de eigen-bonen-doppers hebben duidelijk aangetoond, dat ze met hun, we zouden bijna zeggen gestolen, vrijheid geen raad weten. Hoe ze het klaar gespeeld hebben in zo'n grote massa uit te zwer men is eigenlijk al geen raadsel meer. Wie de klachten van vele vaders en moeders kent, wie hun onmacht door grondt, die weet, dat er geen tegenhou den aan is. Het is tegenwoordig de ge woonste zaak van de wereld, dat zoon of dochter zegt: We gaan hier of daar heen met vacantie. Als verzachtende omstandigheid wordt er nog wel eens bij gezegd: we gaan met vrienden, of met vriendinnen. Ook jongens en meis jes, verloofde paren, trekken er heel gerust op uit naar kamphuizen en va- cantieoorden, waar natuurlijk.... aparte barakken zijn voor jongens en meisjes. Wat dus zeggen wil, dat ze gedurende een dag of veertien alleen maar de kor te nachttijd niet bij elkaar zijn. Sommi ge van die vacantieoorden herbergen een priester, die iedere morgen de H. Mis leest, maar van wie de meeste gas ten zich verder ook niets aantrekken. Ouders, die zich tegen dergelijke uit stapjes verzetten, worden doodgeslagen met het argument, dat die en die het ook doen enz. enz. Hoe het zij, het is een feit dat dit jaar hondërden, misschien wel duizenden jongens en meisjes, op eigen gelegenheid in tenten, kampen en vacantieoorden him vacantie hebben doorgebracht. Het ligt niet in onze bedoeling in dit artikel de zedelijke gevaren van een dergelijk vacantiehouden te bespreken. Wij wensen alleen maar de aandacht te vestigen op het onaesthetische, het ba nale, dat allerwége te zien was. Wij kunnen best de zon in het water zien schijnen en begrijpen heel goed, dat jon gelui niet als oudemensjes door de bos- iaantjes wandelen. Maar de manier, waarop hele groepen jongelui zich ver tonen. de geluiden die soms uitgestoten worden, de schaamteloosheid, die aan de dag gelegd wordt, de banaliteit, die hoogtij viert, gaan werkelijk de perken te buiten. Daaraan moet ieder welden kend mens zich wel ergeren: Dergelijke tonelen vloeken met 't natuurschoon. De door deze jeugd veroverde vrijheid wordt uitgebuit op een manier, die het ergste doet vrezen voor de toekomst van deze jeugd. Het heeft er alle schijn van, dat zij zich bewust zijn, tot de ongrijp baren te horen; in ieder geval laten zij duidelijk zien, dat zij doen kunnen, wat zij willen. Nogmaals we gaan op de ze delijke gevaren en excessen hier niet in. Het gewone, massale openbare op treden zegt al voldoende. Hoeveel va ders en moeders zijn zich bewust, wat hun grote kinderen die veertien lange dagen uitvoeren? Als zij eens een paar dagen ervan getuige warenMaar wij staan machteloos, zullen velen ver zuchten. Ja. inderdaad! Vele ouders staan machteloos. Misschien door eigen schuld, omdat zij hun kinderen altijd al te veel vrijheid gelaten hebben. Mis schien uit laksheid of onverschilligheid. Het is tenslotte ook mogelijk, dat vele ouders niet eens weten, niet kunnen vermoeden, hoe het daar buiten toe gaat. Want de jeugd heeft geleerd wat camouflage is. Waarom nu, aan het eind van de va cantie, deze gedachten naar voren ge bracht? Volgend jaar is dit alles wel zo'n beetje vergeten en zal alles weer op dezelfe manier "gaan! Maar dat is het nu juist, wat we voor komen moeten. Tenminste trachten te voorkomen. Want de moeilijkheden die zich hier voordoen zijn ontzettend groot. Maar we hebben een heel jaar voor ons. Tijd om te bezinnen, tijd om plannen op te werpen en voorstellen te doen. Zoals katholieke en neutrale sportbonden kans gezien hebben, duizenden jongelui onder leiding een kampweek aan te bie den, zo moet het toch ook mogelijk zijn, nog meer jongelui, die buiten alle or ganisatie staan, te verenigen en onder goede leiding naar buiten te doen trekken. Heel veel katholieke jongens en meisjes voelen niets voor 'n congregatie, houden zich afzijdig van de jeugdbewe ging, doen gewoonweg nergens aan mee. Maar als de ouders zelf de handen in een slaan en b.v. kamporganisaties op richten, die tot doel hebben, de niet georganiseerde jeugd goede kampweken te bezorgen, dan hebben op de eerste plaats de ouders zelf een houvast en lopen we vervolgens de kans dat de oudere katholieke jeugd niet in zo'n groot aantal een eigen weg, die der volkomen vrijheid, zoeken zal. Wij moe ten hier wel met een enkele aanduiding volstaan. Waar men meevoelt, dat va- caties-in-yrijheid voor de rijpere jeugd een groot gevaar vormen, daar zullen parochiële instanties, als zij tijdig de za^k onder de ogen zien, ieder op eigen manier een middel kunnen vinden, niet om de zaak volkomen in orde te bren gen, maar om althans het gevaar zoveel mogelijk te verkleinen. Maarwjj moeten het aan het slot van deze twee artikelen nog eens herhalen: de ouders zelf moeten de handen uit de mouwen steken. Het is ondoenlijk alles maar over te laten aan een geestelijke of en kele mensen, die zich bewust zijn van de gevaren. Neen, iedere ouder, die in de zen meent te kunnen medewerken, moet zich melden in de strijd, die gevoerd moet worden, om van de on grijpbare- jeugd-met-vacantie nog te redden, wat les- te redden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1