drie millioen pelgrims trekken ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN VERKIEZINGSCONGRES VAN BRITSE VAKBONDEN Naar Indonesië gaan niet meer troepen dan er terugkeren D' Vele tonnen fruit draaien door IN HEILIG JAAR NAAR ROME Feest der Jaarbeurs in Utrecht HET WESPENNEST Werk voor allen Vooruitgang inzake staakt het vuren O Vele congressen in de Eeuwige Stad SALIM OVER KROON EN UNIE Frankrijk bezworen? Meer hout bij woningbouw Organisatie civiele verdediging Flinterman's record thans vastgesteld Minister Van Maarseveen over R.T.C. Eerbetoon aan madame Benelux" Stabieler export ware zeer gewenst Bill Odom verongelukt Wereldkampioenschap gewichtheffen Tegen wil en dank over het Kanaal Shirley is gestart DINSDAG 6 SEPTEMBER 1949 PAGINA 3 De drie ontvoerde planters vrijgelaten GEHEIM MEMORANDUM VAN CHURCHILL BOSBRANDEN IN Politie-agent gewond Jaarbeurs heeft poorten geopend Gewichtige belangen De man, die het snelst rond de wereld vloog NEDERLANDS VLEES NAAR ENGELAND door David Duncan Nederl. waterpolozevental Autoraces in Olympisch Stadion Duitsland kan lid worden van de F1NA Voetbaltoumooi personeel Sociale Zaken Faanhof te Milaan De periode van voorbereiding en or ganisatie van het aanstaande 25e Heilig Jaar loopt spoedig ten einde; over vier "maanden reeds zal de H. Vader het Heilig Jaar plechtig openen. Reeds heeft het zeer actieve comité voor het H. Jaar *an alle nationale comité's mededelingen gevraagd omtrent de data en het getal der pelgrimages, die te verwachten zijn, °Pdat zich zoveel mogelijk een constant getal pelgrims in Rome zal bevinden. Thans wordt officieel bekend gemaakt, dat „men met voldoende zekerheid een toevloed van ongeveer twee millioen Italiaanse pelgrims en een millioen Vreemdelingen voorziet". Deze worden 20 over het gehele jaar verspreid, dat z'j op de best mogelijke wijze gehuisvest tollen zijn en dat tevens een al te grote toevloed op het ene moment en een Vacuum op het andere wordt voorkomen. Ziehier een eerste officiële opgave van De republikeinse minister van Bui tenlandse Zaken, Hadji Agus Salim, ver klaarde tegenover Aneta t. a. v. de kwestie van de Kroon, waarover uiteen lopende interpretaties ontstonden, dat de Kroon in feite geen probleem is. Be langrijker zijn de regelingen, die door Haar worden uitgevaardigd en de ma- Sier, waarop zij zullen worden opge steld. „De Kroon is slechts het symbool Van de Unie tussen Nederland en Indo nesië, twee souvereine landen, en wij hoeven ons niet ongerust over haar te fhaken", aldus Agus Salim. Hij voegde hieraan toe, dat de Unie geen overkap- Pingslichaam kan zijn, omdat zij ge vormd wordt om de gemeenschappelijke belangen te behartigen. Sprekend over het contract-Fox zeide hij, dat dit uitsluitend een kwestie is tossen de republiek en de heer Fox. Deen enkele instantie heeft het recht dit Contract te veranderen, behalve de beide belanghebbenden. De drie Nederlandse planers, de heren Wolff, Schoorl en Albrechts, die sedert 3 September na vertrek van de onder neming Dalau Salak vermist werden, kijn Maandagmiddag door hurt ontvoer ders naar Bandjermasin gebracht en Vrijgelaten. Gisteren is aan de Consultatieve Eu ropese Assemblee te Straatsburg voor lezing gedaan van een gedeelte van een Seheim memorandum van Winston Churchill, geschreven in October 1942, toaarin uitdrukking wordt gegeven aan rijn streven naar het tot stand brengen Van „Verenigde Staten van Europa" na oorlog. De Britse conservatieve afgevaardigde Harold MacMillan deele mede, dat Chur- hill hem toestemming had gegeven een Passage uit dit document aan te halen to deze passage wordt gewaarschuwd voor „de mateloze ramp, wanneer het toissisch barbarisme de cultuur en de toiafhankelijkheid van de oude Europese ftoten zou dooddrukken". „Hoe zwaar •tot ook valt dit nu te zeggen, aldus het toemorandum, „ik vertrouw, dat de Eu- topese familie eensgezind zal optreden *ls één man onder een -Raad van Eu- topa." MacMillan gaf niet nader aan, tot wie hit memorandum gericht was. „Het werd hoor Churchill geschreven als minister president van Engeland", verklaarde hij. Onder de gloeiende zon hebben giste- ton militairen én brandweerlieden de Sehelè dag gestreden tegen de nieuwe bosbrand, die op 48 km. ten zuidwes ten van Bordeaux over 3000 ha. woed de. Tenslotte kon de commandant van 0e vuurbestrijders verklaren, dat de brand bedwongen was en geen gevaar toeer zou opleveren als de wind zou blijven afnemen. Vier boerderijen zijn geheel verbrand *h dorpelingen moesten de vlucht naar kust nemen. Men is overal bevreesd voor nieuwe toanden, gezien de hoge temperatuur, ^'e het kwik tot 91.6 graad Fahrenheit "toed stijgen. Nadat begin Juli de distributievoor- bphriften betreffende bouwhout waren jtogetrokken bleef nog de bepaling van fracht, dat per woning maximaal 10 m3 ut mocht worden verbruikt, v Thans is ook deze laatste houtbeper- fePde maatregel bij woningbouw inge trokken. ,Te Ammerstol is tijdens de zomerker- Cls een steekpartij ontstaan tussen enige jjhrgers. De wachtmeester der rijkspo- ^.tle A. J. Kool uit Bergambacht trachtte jtoraan een einde te maken, doch werd kjjhrbij met een zakmesje gestoken. Hij d heg een wond aan de rechterzijde van borst. 4 Tto politie heeft twee verdachten ge- resteerd, de 55-jarige T. S. en de 24- bov 6 ^an beiden uit het Schoon- ense garnizoen. het aantal pelgrims uit de verschillende landen (de cijfers vertegenwoordigen duizendtallen): Argentinië 4, Oostenrijk 68, Australië 1, Havana 1, België 21, Ca nada 2, Denemarken 6, Frankrijk 110, Indonesië 1, Engeland 7, Ierland 7, Luxemburg 3, Noorwegen 1, Nederland 9, Peru 1, Prinsdom Monaeo 1, Rhodesia 1, Spanje 18, Verenigde Staten 4 Zwit serland 12. Tanganyka, Kenia en Oegan da 1, Uraguay 1. Van de in het Heilig Jaar te houden congressen zijn vooral vermeldenswaar dig: het wereldcongres voor het leken- apostolaat in December 1950; het congres van de medische missie; het congres over de kerkmuziek en het congres van het Apostolaat der Zee, dat 22 Maart be ginnen zal. De mededelingen van veldmaarschalk Montgomery 15 Juli in de Ridderzaal te 's Gravenhage over dp noodzakelijkheid in het kader van het Westelijk Pact op de kortst mogelijke termijn een civiele verdediging te organiseren, hebben de vraag doen rijzen of hieraan in ons land voldoende aandacht wordt besteed. Bij informatie bleek ons, dat de re gering ter zake diligent is en dat de minister van Binnenlandse Zaken reeds voor enige maanden in overleg is ge treden met de commissarissen der Konin gin, de burgemeesters en de particu liere organisaties, die zich de hulpver lening ten doel stellen, over de wijze, waarop, aan de hand van de eryarlngen van de laatste oorlog, een doeltreffen de bescherming van de bevolking tegen de gevolgen van oorlogshandelingen kan worden tot stand gebracht. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, hedenochtend. Terwijl Bevin én Sir Stafford Cripps de Engelse zaak bepleiten tê Washing ton, zijn de leiders van de Britse vak verenigingen bijeen op het Engelse congres yan vakbonden te Bridlington. Reeds de eerste dag van het congres maakte duidelijk, dat het bestuur zich door en door bewust is van de taak van de huidige bijeenkomst, welke deze keer niet bestaat in het dienen van het pri mair eigenbelang, betere arbeidsvoor waarden, hogere lonen, doch het voorbe reiden van de verkiezingsstrijd en het verlenen van indirecte steun aan de re geringsvertegenwoordigers te Washing ton De'schaduw van de komende verkie zingen lag duidelijk over de vergade ring. en geen van de belangrijke spre kers van de eérste dag verzuimde na druk te leggen op het belang van de terugkeer van een Labourregering bij de volgende verkiezingen. „Voor U, voor ons, voor alle mensen die in dit land van belang zijn, is het van het hoogste belang dat de Labourpartjj wederom met de regering wordt belast". Aldus de heer Griffiths, minister van Nationale Verzekering. Deze zelfde spreker liet ook duidelijk doorschemeren op welke leuze de partij waarschijnlijk de verkie zingen zal uitvechten, namelijk de slag zin „Werk voor allen". Meerdere malen is de laatste tjjd door niet-sociallstlsche sprekers en schrijvers beweerd, dat de afwezigheid van een zeker minimum aan werkloosheid in hoge mate verant woordelijk geacht moet worden voor te lage productiviteit en te hoge looneisen. De socialisten maken van deze uitingen dankbaar gebruik als een boeman voor de arbeiders. Sir William Lawther, de president, gaf in zijn rede duidelijk blijk van het bewustzijn, dat Bevin en Cripps een ruggesteuntje nodig hebben in de on derhandelingen te Washington. Hij wees de vakverenigingsvertegenwoordigers op de plicht van de arbeiders het hunne bij te dragen tot het levensvatbaar ma ken van de heilstaat door zo groot mo gelijke arbeidsprestaties, hij wees op het onverantwoordelijk karakter van sta kingen onder een heilstaatsregering, veroordeelde vooral de havenstakingen, en deed zalf op de wonde door deze en andere wilde stakingen toe te schrijven aan de communisten. Hij verklaarde verder, dat de Britse arbeider zijn werk ofschoon er tijdens de komende econo mische debatten op het congres,, wel enige critiek te horen zal zijn,' wijst alles erop, dat ministers en vakyeretii- gingsleiders erin zullen slagen dit con gres te maken tot een manifestatie van roerende eensgezindheid. naar behoren vervult en niet lui is, een uitlating die duidelijk bedoeld was voor Amerikanen, die, niet gewend aan het Britse flegma, de afwezigheid van alle opgewondenheid bij de Britse arbeiders tijdens hun werk misschien iets te ge makkelijk uitleggen als „lijntrekkerij". Inmiddels is reeds gisteravond geble ken, dat niet slechts de hoogste leiders hebben ingezien, dat men te dicht bij de verkiezingen staat om zich bloot te 'stellen aan het risico van tweedracht. Er werden namelijk door de vertegen woordigers van een aantal individuele vakbonden enige moties en resoluties ingetrokken, welke critiek inhielden op de prijs- en loonpolitiek van de rege ring. Morgen zal Attlee spreken en, Bij K. B. is aan dr. H. M. Hirschfeld terzake en voor de verdere duur van zijn werkzaamheden als regeringscom missaris in algemene dienst de per soonlijke titel van buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur verleend. 20. Enige dagen lang hokken Lotustvan Jade en Eric door de landstreek, die de prinses had aangeduid als de gevaarlijkste van China. Zij voederden slechts lang zaam; de doorgestane emoties hadden het Chinese meisje dermate aangegrepen, dat zij niet al te veel weerstandsvermogen had overgehouden om nog volkomen opge wassen te zijn tegen de slopende vermoeienissen en ontberingen van dagreis na dagreis in weinig comfortabele omstandigheden. Desalniettemin betoonde zij zich erg flink, té flink haast, want als Eric er niet voortdurend op toezag, dat zij niet meer van haar krachten vergde dan zij eigenlijk verdragen kon, zou zij plotseling wel eens niet meer verdegekund heb ben. En dan zou de toestand vrij hopeloos geweest zijn. De met licht kreupelhout bedekte streek ging geleidelijk over in een kaler gebied met stug gras en verspreide boomgroepen. Het was zaak uiterst behoedzaam verder ie gaan. Nu zouden zij veel eerder opgemerkt kunnen worden door allerhande gespuis dan toen zij zich voortdurend ouder de dekking van het kreupelhout oevonden. Om op alles voorbereid te zijn, trokken zij van bosje naar bosje, iedere open vlakte zo snel mogelijk overstekend, terwijl Eric steeds zijn boog gereed hield. Scherp tuurden zij telkens rond of er geen onraad dreigde. Nochtans merkten geen van beiden op, dat zij van achter struikgewas door enige onheilspellend uitziende mannen bespied werdenEen van hen, de aan voerder blijkbaar, was een geheimzinnige, zwaar gemaskerde figuur. Hij sprak enige woorden tot een man, die naast hem stond. En had Eric zijn stem kunnen horen, dan zou hij deze stem herkend hebben als die van de hoge, onbekende oezoeker, die hij aan boord van de piratenjonk had vernomen en die hem toen zo onaangenaam bekend voorkwam. Maar onbewust van enig onheil liepen Lotus van Jade en de Noorman deze nieuwe dreiging tegemoet. Naar de Koninklijke Vereniging voor Luchtvaart mededeelt, is thans uit de metihgen van het Nationaal Luchtvaart Laboratorium gebleken, dat majoor- vlieger J. L. Flinterman tijdens zijn snelheidsvlucht boven Ameland op 27 Augustus een gemiddelde snelheid van 953 km per uur heeft bereikt. Evenals bij het hoogterecord is ook voor de officiële erkenning van 'dit snelheidsrecord, behalve het rapport van het N.L.L., een 'procesverbaal der K.N.V.L. nodigj, ondertekend door de sportcommissarissen, waarna het rap port wordt gezonden naar de Fédération Aeronautique Internationale te Parijs. Eerst dan zal Nederland zijn eerste snelheidsrecord hebben. „Wij zjjn thans het stadium der pro- cedurèkwesties gepasseerd en kunnen beginnen aan de behandeling van de materiële problemen", aldus verklaarde minister Van Maarseveen, voorzitter van de Nederlandse Delegatie ter R.T.C. bij zijn bezoek aan het perscentrum der R.T.C. „Niemand kan zeggen wanneer de conferentie ten einde zal zijn", zo ant woordde hij op een vraag. „Over de Uit voering van het staken van het vuren, heeft de Nederlandse delegatie geen standpunt, aangezien dit niet eèn onder werp voor de conferentie is. Als lid van de Nederlandse regering ben ik van mening, dat nog niet het optimum op dit punt bereikt is, ofschoon vooruit gang te bespeuren is. Wij hopen, dat die vooruitgang zal aanhouden." Over de terugtrekking der Nederland se troepen zei de minister: „Er gaan niet meer troepen naar Indonesië dan er te rugkeren. Met het terugtrekken is nog geen begin gemaakt. De begindatum hiervan zal juist op de conferentie moe ten worden vastgesteld." Over de stand der besprekingen be treffende de Nederlands-Indonesische (Van onze correspon dent) tonrt de „Observer" is te Londen be- L ,7* gemaakt, dat Pakistan India verzocht W" zich er mee eens te verklaren, dat Sesehil over de irrigatie van de ,siaab naar het internationaal gerechts- te 's-Gravenhage wordt verwezen. In- V,w India dit weigert, aldus deze woord- Ve;].der. wil Pakistan, de kwestie voor de gheidsraad bréngen als een spoedzaak. Richard L. Conolly, opperbevel en 3er van de Amerikaanse vlooteenheden 'iike Middellandse Zee en in de Ooste- 8ec!: Atlanitsche Oceaan, heeft gisteren h ,reerd met generaal Francisco Fran- c t Spaanse staatshoofd. slagptoHmnistische arbeldres zijn gisteren kliu' geraakt met politieeenheden in de hi £ese industriewijk Sesto San Giovan- SerWav Politie maakte gebruik van pant- toeldrt en ieeps. De eerste berichten hers tS? dat een politieman en twee arbei- zijn gedood. 'en u.Jtoitse eilanden kregen gisteren ook he te„,Iegolf ie verduren. .In Norwich steeg J*e u"Per»tuur tot 90.9 graden. Het waren nds ?iJPste Septemberdagen, die men «U heeft gekend. e 53ste Jaarbeurs heeft vandaag haar glazen, met chroom uitgemonsterde deuren opengegooid. Deze gebeur tenis vermag echter nau welijks de gemiddelde Ne derlander op te winden. Hij zal deze opwinding vooral bij de broeikastem- peratuur van het ogen blik, gaarne overlaten aan handelsattaché's, fabrieks directeuren. chef-inkopers en meer in het algemeen aan zijn landgenoten, die zich ambtshalve bezighou den met deviezenkweke- rijen. Maar deze Jaar beurs heeft toch een op merkelijk. haast navrant resultaat, dat wij met na druk onder het oog zou den willen brengen vooral van de bewoners van Zui delijke steden, die nog al eens geneigd zijn, de kunst van feestvieren voor zich te monopoliseren. Want welke stad kan er zich op beroemen, dat zij feest ff' viert tot op haar kerkho ven toe? Zo is het dan toch maar in Utrecht, zo als de burgervader, jhr. De Rahitz, het gisteren men, vlaggen en een even imposante als kleurige Be- nelux-worst. En hij ver gat daarbij de directie van de jaarbeurs niet, die vol gerechtvaardigde trots enige deviezeA (Zie boven) opmerkte. Poffertjeskra- men, bloemenstalletjes, aubades en zelfs volksbals, zij zijn er op het Jans- kerkhof en gisteren sloeg een genoeglijke „Madame Benelux" haar tenten op in de Dietsche Taveerne, waar zij de komende veer tien dagen voor haar gas ten open hof zal houden. Het begin is ongetwijfeld veelbelovend geweest. De alom tegenwoordige direc teur van de V.V.V. zong de lof van het gemeente bestuur, die de gevel van het etablissement „Chez madame Benelux" opluis terde met festoenen, bloe- wist te vinden om Luxem burgse wijnen en Belgi sche bieren even kwistig te doen vloeien als de inheemse dranken. Te leurstellend voor menige onbesuisde federalist zal het wel zijn, dat er drie Madames rond liepen tus sen de genodigden. Inmiddels werden gis ternacht de laaljste artike len binnengebracht in de hoge jaarbeurshallen, waar tot aan het ochtend gloren de Jichten bleven branden. Grote schuiten lagen langs de Rijnkade, die langs de gebouwen loopt, en wérden gevuld met enorme stapels car- tonnen hulsels en papieren waar de bloem van 's werelds productie in ge stoken was en waar wij morgen uitvoerig over zullen schrijven. Unie kon de minister niets mededelen. Wel meende hjj te kunnen zeggen, dat op dit punt grote eenstemmigheid be staat onder de leden van de Nederlandse delegatie. Zoals gemeld, heeft de centrale com missie van de R.T.C. in haar vergadering van Zaterdag bij de bespreking van de procedure omtrent het toelaten en horen van de minderheden en de „Gewichtige belangen" besloten een subcommissie in te stellen, waarin elke delegatie een vertegenwoordiger" zal hebben, terwijl i tl^CI deelneemt volgens haar in structies. Deze sub-commissie zal de centrale commissie van advies dienen met betrekking tot het hoten van de „Gewichtige Belangen". Als vertegenwoordigers der delegaties in deze sub-commissie zijn thans aange wezen: Voor de Nederlandse delegatie: prof. dr R. D. Kollewijn. voor de republikein se delegatie: mr. A. K. Pringgodigdo en voor de B.F.O.-delegatie: dr. Soeparmo. De financiële en de economische com. missie der R.T.C. kwamen Maandag middag in de Lairessezaal te Den Haag bijeen voor haar tweede formele ple naire vergadering. De voorzitter van de week, mr. Indra Kusuma, voorzitter van de B.F.O.-vertegenwoordiging in deze commissie, bracht verslag uit over de vier informele besprekingen, welke in de afgelopen week plaats vonden tussen de voorzitter, de vice- voorzitter en eenvlid van elk der dria delegaties in de commissie, bespre kingen, die tot doel hadden het ge hele teétein te verkennen van de fi nanciële en economische betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Dit verslag zal worden toegezonden aan de centrale commissie. Als resultaat Van de besprekingen werd vervolgens een viertal sub-com missies ingesteld. De eerste sub-commissie heeft tot taak: de schuldverhouding te bestuderen eh voorstellen te doen nopens de op lossing van deze aangelegenheid. De tweede sub-commissie is opgedra gen een onderzoek in te stellen betref fende zakelijke rechten als erfpachten, concessies, vergunningen etc., verleend door de Nederlands-Indische regering (regering van Indonesië) na 1942 en daaromtrent te rapporteren. De derde sub-commissie heeft tot taak: de bestudering van handelspoli tieke en monetaire verdragen, teneinde voorstellen te doen t.a.v. de in de toe komst op dit gebied te volgen gedrags lijn tussen Nederland en de R.I.S. De vierde sub-commissie heeft tot taak: bespreking van de monetaire be trekkingen tussen Nederland en de R.I.S., daaronder begrepen circulatie- bankwezen en muntwezen. De bedoeling is dat de vier sub-com missies hierover zo spoedig mogelijk rapport zullen uitbrengen aan de ple naire vergadering. i i - (Van onze redacteur) Nog steeds worden er dagelijks op de veilingen tientallen soms zelfs hon derden tonnen fruit doorgedraaid. Alleen al op de Elster fruitveiling ver dween gisteren vijf en twintig ton naar de mestvaalt. Dat was meer dan tien procent van de totale aanvoer. Tegen het eind van de week verwacht men, dat nog groter kwantums Haar de mesthopen zullen moeten worden gebracht, wan neer de 500.000 dollars, die voor export naar Duitsland beschikbaar zijn, zullen zijn verbruikt. Evenwel wordt dit bui tensporig doordraaien van fruit voor namelijk veroorzaakt door de sterk da lende binnenlandse markt, die geen inte resse meer toont voor het fruit van mindere kwaliteit en die zo langzamer hand verzadigd is. Deze situatie en de .sterk gedaalde prijzen hebben het merendeel van de fruittelers in een moeilijk parket ge- Bill Odom, de houder van het snel heidsrecord voor vluchten om de wereld, is Maandag bij de Amerikaanse natio nale luchtraces te Cleveland om de Thompson-trophee. met tjijn toestel op een woonhuis neergestort, waarbij hij zelf alsmede een 24-jarige bewoonster van het huis en haar zoontje van dertien maanden om het leven kwamen. Odom vloog met een omgebouwde Mustang f-51, eigendom van Jacqueline Cochrane een bekende Amerikaanse pilote, echtgenote van de financier Odum. In April 1947 vloog Odom met de „Reynolds Bombshell" in 78 uur 55 mi nuten en 30 seconden om de wereld met als passagier de vulpenfabrikant Rey nolds. In Augustus van hetzelfde jaar brak hij dit record met een solovlucht in hetzelfde vliegtuig van 73 uur 55 minu ten en 11 seconden. Het Engelse ministerie van Voedsel voorziening heeft, naar A. P. meldt, be kend gemaakt, dat Groot Brittannië tus sen 15 September en 31 Deeemb-"- tus sen 2000 en 2500 ton lams- en schapen vlees uit Nedelanrd zal invoeren. Op Dinsdagavond 13 September begint weer de centrale voetbaltraining voor de topspelers op 't VUC-terreln te Den Haag. De eerste interlandwedstrijd van het sei zoen is die tegen België, welke op 6 No vember te Rotterdam wordt gespeeld. bracht. Elk jaar vordt er veel fruit van mindere kwaliteit doorgedraaid, waar voor de teler dan een geringe vergoe ding ontvangt. Maar altijd levert het kwaliteitsfruit dan nog voldoende op om het bedrijf lonend te maken. Door de lage prijzen van het ogenblik kon het voorkomen, dat -en teler zo weinig voor zijn waren ontving, dat hij op dertien kisten peren nog^en gulden moest bij betalen om alleen nog maar de vracht te voldoen. Velen van hen trachten daar om tegen sterk gereduceerde prijzen hun producten rechtstreeks aan de consu ment of de kleinhandel af te leveren. Op de dorpen in de Betuwe kost een kilo peren niet veel meer dan acht of negen cent. Voor een kilo appelen be taalt niemand meer dan een dubbeltje, terwijl de winkelprijzen in de steden variëren van 25 tot 30 cent. Gezien de huidige situatie, besparen vele boeren in Limburg en Gelderland zich de moeite hun fruit van mindere kwaliteit naar de veilingen te vervoe ren, waarbij ze kans lopen hun verlies door de vrachtkosten nog groter te ma ken. Zij laten hun producten in de boomgaarden liggen en een teler in Ochten had zijn „overdaad" uit protest demonstratief op het grasveldje vóór zijn huis gestrooid. De fabrieken tonen momenteel weinig interesse voor het zomerfruit, omdat zij een ruime aanvoer van winterfruit, dat van veel beter gehalte is, kunnen ver wachten. Evenwel hebben de telers zelf geen' grote verwachtingen wat de prijzen voor het winterfruit betreft. Door het warme weer van de laatste weken is dit fruit te vroeg gerijpt, zodat het geen gelegenheid kreeg uit te groeien. Daar om zal er kwantitatief geen, maar kwa litatief wel een gebrek aan winterfruit ontstaan. Op de veilingen hoopt men voor dit winterfruit op een verandering in de huidige onstabiele export-metbode. Thans wordt nog steeds wekelijks een bepaald bedrag aan dollars voor de ex port naar Duitsland beschikbaar ge steld. Maar dit bedrag is zo laag, dat dit export-potje reeds na drie dagen is uitgeput. De vorige week werden de grenzen reeds na Woensdag gesloten en deze week zal dat wel niet anders ge steld zijn, gezien de ruime aanvoer van Maandag. Men hoopt op de vaststelling van een totaal bedrag voor het gehele seizoen, zodat men zijn kansen en moge lijkheden voor een langere termijn kan overzien en de handel een stabieler ka rakter krijgt. Een groep van vijftig Limburgse mijn werkers, die een zangkoor gevormd hebben, is naar Castel Candolfo gereisd om voor de Paus te zingen. Op de bin nenplaats van het Pauselijk buitenver blijf zongen zij liederen, nadat zij door de H. Vader ontvangen waren. 32 „Hoe het ook zij, Finney zit te tobben hoe hij toch weer thuis kan komen, en daar loopt hij in Mexico Tremaine tegen het lijf. Finney vertelt aan Tremaine wat hem dwars zit, en Tremaine is zo welwillend hem zijn toeristenvergun ning ten gebruike aan te. bieden. Tussen twee haakjes: een valse vergunning. Tremaine merkt op hoe beiden aan het zelfde signalement beantwoorden. Hij weet, dat Finney, als hij eenmaal de grens over is, regelrecht naar San Fran cisco zal gaan. Finnéy accepteert die vervloekte vergunning, zonder er een flauw idee van te hebben in wat voor wespennest hij zich gaat steken. Is het zo?" „Nee", zei ik „Fout. Je slaat die Fin ney te hoog aan." „Hoezo? Heeft-ie de vergunning soms gestolen?" „Hij dacht, dat hij hem stal." Hij meesmuilde. „Ja, ja, ik snap het. Het tweetal hoeft niet eens bevriend te zijn geweest. Ik heb ook wel eens ge dacht, dat Finney misschien Tremaine wel vermoord had om die vergunning in handen te krijgen." „Tremaine leeft." „Dus het is je bekend, wie je in de afgrond heeft willen gooien. Goed, goed zo. Het mag een heel aardig idee lijken hem op te ruimen, maar zonder dat heb je al genoeg op je kerfstok. Een poosje geleden was je alleen maar schuldig aan het vervalsen van een paspoort. Daar had je makkelijk van af kunnen komen. Maar nu ben je opnieuw het land bin nen gekomen met vervalste papieren onder een valse naam. Je hebt je voor een ander uitgegeven, je hebt een poli- tiearts bewusteloos geslagen, bent uit de gevangenis» ontsnapt, hebt een vrouw ontvoerd en naar alle waarschijnlijk heid bovendien een auto gestolen en geruïneerd. Het zou nog beter voor je zijn, als je werkelijk Tremaine was. want dan zou het moeilijk te bewijzen zijn, dat je je eigen zuster ontvoerd had en de familifewagen gestolen." „De auto van de Tremaines?" „Wat dacht je dan?" „Weet je dat zeker?" „Meen je soms, dat ik hier voor mijn plezier rond toer? Ik heb het huis van de Tremaines niet meer uit het oog ver loren sedert jij uit de gevangenis ge vlucht bent. Toen dat meisje vanavond wegreed, dacht ik dat ze alleen was. Ik volgde haar, in de mening dat ik allicht ergens terecht zou komen. Wat een ver rassing, toen ik ontdekte dat jij bij haar in de auto was. En wa een verrassing te bemerken, dat er nog iemand je volgde." Hij bleef doorspreken, psaar ik hoorde zijn woorden niet meer. Er was weinig reden om me nog beroerder er aan toe te voelen, dan ik al deed. maar toch voelde ik me als een bodemloze put. Ik had niet gezien wie me had neerge slagen, en zo lang ik dus geen zékerheid had, bestond er kans, dat Catherine het niet gedaan had. Nu wist ik, dat er geen andere mogelijkheid bestond. Dikzak had zo juist het overtuigend bewijs ge leverd. Het was de auto van de Tre maines geweest, die in het ravijn was gestort dezelfde auto, die Catherine gebruikt had en die ze geparkeerd had in Mission bij de Elfde Straat. Toen hij de afgrond in ging, waren de sleutels er in. En het stond me nog duidelijk voor de geest, hoe ik diezelfde sleutels op het glazen plaatje boven de wasbak gesmeten had. Zij was de laatste ge weest, die in het bezit van de sleutels was, voordat ik weer tot bewustzijn kwam op de vloer van de wagen, ik werd er akelig van. Catherine had me buiten westen geslagen en ze had haar broer geholpen L. zijn poging om mij te vermoorden. „Maar je kunt er niets aan doen Dikzak was nog steeds aan het praten. „Niets behalve weglopen! Alsof de duivel je op de hielen zat. Tremaine is waarschijnlijk op weg terug naar Mexi co, om zich daar schuil te houden, tot ze je lijk vinden en het als het zijne identificeren. Dat gebeurt natuurlijk niet, maar daar wordt je niet beter van. Je bent zo goed als vogelvrij. Je vingerafdrukken staan overal op, en vandaag of morgen komen ze er achter van wie ze zijn. Ik geef je geen vieren twintig uur kans meer. D'r zullen on getwijfeld nog meer mensen zijn, bij wie de foto in- de krant een licht doet opgaan." Ik richtte mezelf zoveel mogelijk op. „Ik begrijp niet waarom dat nog niet gebeurd is." Hij snoof. „De meeste mensen denken, dat ze gezichten kunnen onthouden maar ze hebben het mis. Wat je onthoudt, dat is de hele mens zijn stem, z'n gebaren, z'n verschillende gelaatsuitdrukkingen. Iedere goeie toneelspeler weet dat. Het gezicht is niet zo erg belangrijk. Hoe dan ook, geen mens hier heeft Tremaine in een jaar of tien gezien. Voor de moord was hij in Europa geweest, dus niemand was erg met hem bevriend. Niepwe foto's van he'm waren er niet te vinden, en de oude foto's van hem schiinen door zijn familie verbrand te zijn. Ze.konden niet verhinderen dat het relaas in geu ren en kleuren in de krant kwam, maar wel dat er foto's bij stonden. Ik weet het maar al te goed. Ik heb alle oude kranten doorgesnuffeld om een foto te vinden. Toen ze dus jouw foto afdruk ten, met Tremaine's naam eronder, toen was er geen mens die twijfelde, niet waar? Zeker niet, waar een moeder en een zuster eensgezind verklaarden dal jij Tremaine was. Maar die geschiedenis gaat niet langer op, zodra de een of ander de' vingerafdrukken gaat contro leren, of eens in je oude dossier gaat snuffelen. Zie je, daar zit iets wat ik niet snap. Je moest sterven, niet voor het gerecht komen. Waarom lieten ze je dan de eerste keer door de politie inrekenen? In de gevangenis konden ze je slecht komen vermoorden." „Ik heb aanvankelijk gedacht dat ik het antwoord op die vraag wist. Bij na der inzien weet ik het niet." „Enfin, ik weet in elk geval genoeg. Wat zijn je plannen?" „Heb ik niet." „Je denkt zeker dat ik je aan de po litie ga uitleveren, hè? Geen sprake van. Ik werk niet meer voor de Federale. Als ze je hebben moeten, dan moeten ze zelf maar zoeken. Oom Tuttle is privé-detective, en er is nog geen belo ning uitgeloofd voor je aanhouding. Tenminste niet voor het aanhouden van Mike Finney. Op het ogenblik heb ik met de Tremaines te maken." „O, juist. Wou je ze gaan afpersen?" „Ik weet nog nietof er wat uit te halen is, maar ik kan het licht proberen. Als ze je werkelijk vermoord hadden, dan zat er wel wat voor me aan." „Neem me niet kwalijk dat ik nog leef." Hij knikte baamend. „Zeker. Als je dood was, zouden ze me praktisch allés betalen wat ik vragen zou, om me maar m'n mond te laten houden. Maar nu ze alleen nog maar denken dat je dood bent, nu is het de kunst er wat uit te slaan, voor ze de waarheid te weten ko men. Daarom wil ik je zo ver moge lijk weg hebben." (Wordt vervolgd) In het circus te Scheveningen werd gisteravond het tweede deel van de wereldkampioenschappen gewichthef fen verwerkt In de lichtgewichtklasse behaalde de Olympische kampioen Shams (Egypte) de titel en in de klas se van de zwaargewichten werd de Amerikaan Davis wereldkampioen. De uitslag van de lichtgewichtklasse luidt: 1. en wereldkampioen: Shams (Egypte) 97%, 112% en 142%, totaal: 352% kg.; 2. Pitman (V.S.) 100, 105 en 137%, totaal: 342% kg.; 3. Anderson (Zweden) 90, 102% en 130, totaal: 322% k.g. Anderson kampioen van Europa; 4. Lehtonen (Finland) 87%, 90 en 122%, totaal: 300 kg.; 5. Ferdoss (Iran) 92%, 92% en 115, totaal; 300 kg.; 6. Huyge (België) 85, 92% en 120, totaal: 297% kg. Niet geclasseerd: Caf- fa (Nederlaiid). De uitslag van de zwaargewichtklas se luidt: 1. en wereldkampioen Davis (V.S.) 137%, 1,40 en 165, totaal: 442% kg.; 2. en Europees kampioen Petersen (Denemarken) 120. 112% en 157 to taal 390 kg.; 3. Allart (België) 127%, 115 en 145, totaal; 387% kg.; 4. Her- baux (Fr.) 110, 112% en 142%, totaal: 365 kg.; 5. Knight (Gr. Britt) 110, 110 en 140, totaal: 360 kg.; B. Harper (Ja maica) 120, 100 en 137%. totaal: 357% kg.; 7. Mancinelli (It.) 112%, 100 en 137%, totaal: 350 kg. Niet geklasseerd: Charité (Ned.) Het landenklassement luidt thans: 1. Ver. Staten 14 punten; 2. Egypte 8 pun ten; 3. Iran 6 punten; 4 en 5. Frankrijk en Denemarken 3 pnt.; 6 en 7. België ^en Zweden 1 pnt De ballonvaarder Vanderstraeten tBelgië) is Zondag tegen wil en dank het Kanaal overgestoken. Hij was des namiddags met zijn ballon van zeshonderd kubieke me ier van het plein voor het stadhuis te Knokke opgestegen met de bedoeling eg het strand te dalen. Aangezien hij dus slechts een kort tochtje in de zin had, nam hij geen boordjoumaal, identiteitspapieren of kompas mee en zelfs geen extra kle dingstukken. Op vijfhonderd meter hoogte werd de ballon echter gegrepen door een luchtstroming, die sterker bleek dan de wil en de bedoelingen van de vijftigjarige lucht vaarder. De ballon werd m Noordelijke richting meegesleurd en verdween boven de zee. Tenslotte kreeg men echter be richt, dat de op drift geraakte ballon in Zuid-Westelijke richting over het Kanaal gekoerst was en in het Engelse graaf schap Sussex was geland. Vanderstraeten verkeerde in goe^ie welstand. De zeventienjarige Amerikaanse Shir ley May France heeft zich vanmorgen om 4.26 uur G.M.T. te water begeven voor haar reeds lang verwachte poging om over het Kanaal te zwemmen. Een uur na haar vertrek was zij van de kust af nog zeer goed zichtbaar. Een vuurtorenwachter vertelde dat zij zich omstreeks 5.30 G.M.T. drie mijl uit de kust bevond. Zij werd door de normale stroming enigszins in Westelijke richting gedreven. Het Nederlands waterpolozevental, dat vanavond te Milaan tegen Italië uitkomt, is als volgt samengesteld; Doel: Rohner (Robben); achter: Stam (HZ en PC), Bijlsma (Haarlem) en Braasem (ZLAN); voor: Smol (ZLAN), Van Feggelen (Meeuwen) en Cabout (Goudse Zwemclub). Op 18 September worden op de Wie lerbaan van het Olympisch Stadion te Amsterdam autoraces gehouden met de 500 cc-wagens, die ook in Zandvoort aan de start kwamen. In Amsterdam starten ple Engelsen Stirling Moss, John Habin, Peter Col lins en de Nederlander Lex Beels. Zij rijden een achtervolging over vier ronden in zes ritten a deux. Het bestuur van de F.I.NA. (Inter nationale Zwemfederatie) heeft in zijn zitting van Maandag besloten dat Duits land met onmiddellijke ingang weer lid kan worden van de internationale federatie, met dien verstande, dat Duit sers geen bestuursfuncties kunnen be kleden. noch als officials kunnen wor den gekozen voor Europese kampioen schappen of Olympische spelen. Op de terreinen van de H.F.C. „Haar lem" werd het vierde intercommunale voetbaltoumooi gehouden waaraan deel namen de elftallen, samengesteld uit het personeel van de vijf grootste diensten voor Sociale Zaken in ons land, t.w. Amsterdam. Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem. De eindstand luidt: 1 Rotterdam 4 3 1 0 7 IB— 4 2 Haarlem 4 2 1 1 5 76 3 Den Haag 4 2 115 104 4 Utrecht 4 1 0 3 2 413 5 Amsterdam 4 0 13 1 711 De Nederlandse wereldkampioen Faan hof kwam onlangs uit in een wegwed strijd voor amateurs, welke leidde van Milaan naar Rapallo. een afstand van 217 km. Winnaar werd Minardi (Italië) in 5 uur 48 min. Tweede was Giganti (Italië) op een lengte. Faanhof had péch en arriveerde in de achterste gelederen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3