H Moderne martelaren in Rusland Bevordering van export naar de dollargebieden Proces-Lages ten einde Narommelen R.T.C.-deelnemers moeten de excursies beperken Tot hoofd en hart Republikeinen willen aan bod R.T.C.-leden bezoeken Maasdriel Kloosters in Praag zullen dienst doen als gevangenis „Ernstige inbreuken op eigendomsrechten" Stad en platteland Kerstpakkettenactie ingeluid Subcommissie: Waardevolle Belangengeen formeel recht om gehoord te worden De geschiedenis van Lydia en Cyrillus Koerier naar Djocia KARDINAAL SCHENKT f 25.000.- Minister Van den Brink zet exportslag in Nieuwe middelbare meisjesscholen Als officier en mens voel ik mij geen misdadiger, als Duitser buig ik het hoofd Abessinië vraagt uitlevering Het weer. Dader roofoverval gearresteerd woensdag 7 september 1949 73ste JAARGANG No. 245S7 Bestuur Zuici-Borneo Voor Militair Tehuis te Deelen t '-m En wonen raadszitting te Kerkdriel bij PHILIPS STAAKT VOOR LOPIG TELEVISIE irf verband met technische werk zaamheden aan de zendinstallatie zul len de experimentele televisie-uitzen dingen van Philips voorlopig niet wor den hervat. Men hoopt begin 1950 weer te kunnen beginnen. Minister gelast stichting af Van Badoglio en Graziani 200.000 pakketten voor een millioen gulden „MADOERA" TE WATER f BUREAUX: SMEDESTRAAf 5 - HAARLEM Tëlefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruw* Wnd. hoofd redacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. 1 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. 4 et verwondert, ons niet, dat het in de pers nog steeds blijft na rommelen over hetgeen in het tomité-generaal van 13 en 14 Juli jl. fteschied is. Wij juichen dit zelfs toe, orhdat. er uit blijkt, dat de pers, als spreekbuis van het Nederlandse volk, Afkerig is van alles, wat naar geheim zinnigheid zweemt. Dit is een gezond -®ken en we geloven dan ook, dat legering en Kamer er wel zoveel uit Beleerd hebben, dat zij niet zo heel ge makkelijk tot een reprise zullen over- Baan. Intussen blijft het, zoals gezegd, Narommelen. Was het enige weken ge leden prof. Gerretson, die onthulde, dat ■ien van de veertien Chr. Historische 'eden van het parlement tijdens het CQmité-generaal hun vertrouwen in de 'egering hadden opgezegd, Zaterdag jl. *as het De Nieuwe Eeuw, die in een Artikel „Getemde leeuw" enige mede delingen deed, welke moesten dienen Jjr verklaring van de houding der Kath. Tweede-Kamerfractie inzake de Indo nesische kwestie, welke tot uiting ?wam in de openbare vergadering der Warner van 16 en 17 Augustus aan de yooravond van de Ronde-Tafelconferen tie. Zijn tot dusver de „onthullingen" van Pfof. Gerretson geenzins van Chr. His torische zijde tegengesproken, prof. gomme heeft over het artikel van De Nieuwe Eeuw terecht geen gras laten Broeien. Zijn reactie is niet zo, dat wij Ju een helder beeld voor ogen hebben, Noe de gang van zaken precies is ge feest, dat zou waarschijnlijk te veel Bevraagd zijn van de voorzitter van de Kath. Tweede-Kamerfractie, maar wel Neeft hij op een enkel punt zich cate- Borisch uitgelaten, waarvan wij dank baar akte hebben genomen. De Nieuwe Eeuw schreef Zaterdag jl. het volgende: „Wij hebben er in „De Nieuwe Eeuw" direct na de vergadering in comité-generaal reeds op gewezen, dat in de katholieke fractie zich met betrekking tot de Indische politiek een scheiding der geesten voltrokken had. Had prof. Romme aanvankelijk op drie man na de gehele fractie ach ter zich, na de klaarblijkelijk over tuigende particuliere toespraken van minister Van Maarseveen hield de heer Romme slechts 13 volgelingen over tegen 17 manschappen die de regeringspolitiek hun consent wilden geven. Waarop ook prof. Romme is »om"gegaan. Hier Jigt de verklaring van de hou-, ding der katholieke fractie, welke houding dit parlementair debat be heerst heeft. Hier. ligt ook de verkla ring van het feit, dat Van Maarseveen dit parlement kon ringeloren: hij wist dat de meerderheid uit zijn hand at". Prof. Romme heeft gemeend, dat hij *®ze nogal boude beweringen het best Non tegenspreken door een interview N»et hemzelf. Ziehier enige passages uit N»t vraaggesprek tussen prof. Romme *h de kath. fractie-voorzitter: „Wij naar de katholieke fractie voorzitter. En hem beleefd, maar daarom niet' minder dringend ge vraagd, hoe dat nu allemaal zat. Wat het 'standpunt van de fractie betreft, was de heer Romme uitvoerig. Hij las ons zijn Kamerrede voor van de vorige maand. „Duidelijker reken schap en verantwoording kan ik niet geven; en wie, van welke kant ook, er een verloochening in wil zien van onze politiek in het verleden hij ga zijn gang, maar hij kijkt dan mijns inziens toch meer door de nevel van Zijn sentiment dan door de bril van zijn verstand". En .die phalanxen in de fractie, pro fessor van 17 tegën 13 man? „Eeuwige kletsika". zei hij. Dat „eeuwige kletsika" klinkt wel niet jo erg parlementair, maar het antwoord 'j k t in ieder geval afdoende. En nu maar wachten of het narom melen ophoudt. Tenslotte is Prinsjesdag Nt aantocht. In de Dinsdagavond gehouden verga dering van de Centrale Commissie der R.T.C., die onder voorzitterschap stond van Sultan Hamid H, is in beginsel be sloten, dat geen excursies meer op Woensdagen zullen worden georgani seerd, doch bij voorkeur op Zaterda gen. De conferentie-werkzaamheden zijn n.l. in een dusdanig stadium geko men, dat men excursies dient te be perken, teneinde zo spoedig mogelijk de door allen gewenste resultaten te bereiken. Het verslag van de subcommissie voor het uitbrengen van advies over het horen van vertegenwoordigers der Waarde volle Belangen' zal in de eerstvol gende vergadering aan de orde komen. Deze bijeenkomst werd vastgesteld op Vrijdag a.s. De subcommissie, die ingesteld is om de positie van de z.g. „.waarde volle belangen" te bestuderen, heeft, naar het A.N.P. verneemt, besloten, dat deze „waardevolle be langen" geen formeel recht kunnen doen gelden om gehoord te worden. De Indonesische leden van- de sub commissie stonden op het stand punt, dat deze vertegenwoordigers in het geheel niet moesten worden gehoord, aangezien zij, naar hun mening, voldoende in de beide dele gaties vertegenwoordigd zijn. Van Nederlandse zijde werd betoogd, dat de praktijk der democratie eist, dat aan de vertegenwoordigers- van deze belangen gelegenheid wordt gege ven hun standpunt uiteen te zetten. De subcommissie heeft tenslotte een stemmig besloten, dat elk verzoek om gehoord te worden afzonderlijk zal wor. den onderzocht. De subcommissie zal dan in elk afzonderlijk geval een aanbe veling doen aan de centrale commissie. Het zal dus de permanente taak blijven van deze subcommissie om dergelijke verzoeken aan de conferentie te bestu deren en hieromtrent aanbevelingen te doen aan de Centrale Commissie. Naar verluidt zijn tot nu toe elf aan vragen van vertegenwoordigers van „waardevolle belangen" .bij het secre tariaat ontvangen. Heironder is een ver zoek van de „Twapro". Ingevolge de beslissing van de Cen trale Commissie op haar vergadering van 3 Sept. j.l. heeft de secretaris-ge neraal van de conferentie een schrif telijk verzoek gericht aan de leden van de Nederlandse minderheidsgroep om opgave te verstrekken van al die onder werpen, die naar hun oordeel geacht moeten worden hun belangen te raken. Hierop is door de vertegenwoordigers van de Nederlandse minderheidsgroep geantwoord met een lijst van onderwer pen. Vooraf wordt in een gemeenschap pelijk schrijven echter opgemerkt, dat de leden van deze minderheidsgroep zich beschouwen als nauw verbonden met Indonesië en dat zij daarom ten nauwste betrokken zijn bij alle onder werpen, die ter conferentie worden be sproken en geregeld. Zij zijn daarom volgens dit schrijven van mening, dat alle onderwerpen die ter sprake komen, hun belangen raken en zij tot alle be sprekingen toegang zouden moeten hebben. De subcommissie II van de com missie voor staatkundige en staats rechtelijke aangelegenheden is Dins dag bijeen geweest in aanwezigneid van de UNCI ter bespreking van het onderwerp: de Nederlands-In donesische Unie. Daar dc algemene besprekingen voldoende zijn gevor derd, werd overgegaan tot instelling van een kleine werkgroep ter voor- De geschiedenis van de moderne Orthodoxe martelaren Lydia en Cyrillus is, volgens een Russische Vluchteling, die onlangs in de Britse *ot»e van Duitsland aankwam, een van o vele getypte verhalen van de onder grondse literatuur, welke thans in de ?°vjet-Unie circuleren. Deze gevluchte Kus vertelde, dat de herderlijke brieven »an gevangen of gedeporteerde bisschop- Pen ook ondergronds circuleren en tel kens weer worden gecopieerd. De ge- *ehiodenis van deze moderne martelaren N't de Orthodoxe Kerk is in het kort *'s volgt: - Bij een inval in het huis van een Priester, in 1940, ontdekte de politie van Nloskou een collectie van brieven van j'Orscheidene gedeporteerde bisschoppen. 5? deze brieven werd de metropoliet ?ergei, de latere patriarch, beschuldigd Van verraad. Deze brieven waren alle Betypt en blijkbaar gecopieerd op de- ?elfde typemachine. Dit bleek uit de jatter K, die verschoven was, terwijl er ?Ng meer aanwijzingen waren, die de N°litie op een spoor brachten. Na een Btondig onderzoek bleek, dat de brieven g®copieerd waren op het administratie- -NNeau van de nationale houtvesters, en jel door een typiste, Lydia Gromakova fNhaamd. Het meisje bekende, dat zij brieven had gecopieerd. maar weiger- namen van medewerkers te noemen. Werd gemarteld en met gummiknup- geslagen, maar zij bleef standvastig bad met luide stem voor haar beulen. i Toen de politie bleef doorgaan met te slaan kon tenslotte een der be i-Kers, Cyrillus Atayev, het niet langer *N*en en hij wierp zich voor de beulen haar te verdedigen. De chef der Lpberche en een lid van zijn staf sloeg Zj' neer. Maar toen keerden de anderen hen tegen hem en zij gebruikten bajo- hii geweerkolven en messen. Voor Ne» s"erf riep hij uit: „Heilige vrouw, •bis mee!" Lydia, die bloedend en .,Ja ?aht op de grond lag, antwoordde: Oq, ik zal je meenemen!" Toen werd ZU met geweerkolven doodgeslagen. T-ater vluchtte een van de soldaten, 1 &et I Ju» 15 met e roem vaak rnet I v Vnurwerle. Als de kruitdamp is i r'r,eeatdt staan aan de hemel de oude V vertrouwde sterren. J die ook bij deze scène tegenwoordig was geweest, van de politie weg en be keerde zich tot het christelijk geloof Hij was het, die het verhaal van de moderne martelaren Lydia en Cyrillus heeft neergeschreven. De getypte copie, welke de vluchte ling in Rusland gezien heeft, eindigde als volgt: „De schrijver van dit verhaal, een ooggetuige van de dood der heilige martelaren Lydia Gromakova en Cyril lus Atayev, werd in 1942 door de god deloze communisten gearresteerd en hij stierf onder de handen der politie als een nieuwe martelaar voor de glorie van God en de Kerk". Koning Alfonso XIII van Spanje, die in 1941 in ballingschap stierf, heeft zelf zijn zoon Don Juan aangewezen als „erfge naam van de troon", aldus blijkt uit Alfonso's testament dat gisteren open baar gemaakt is. bereiding van de komende bespre kingen betreffende het karakter van de Unie. Het ligt in het voornemen van de re publikeinse delegatie om tijdens de R.T.C., elke week een koerier naar Djocja te doen vertrekken, teneinde president Sukarno en de republikeinse regering op de hoogte te stellen van de gang van zaken op de conferentie en voorts de republikeinse delegatie voldoende contact met haar eigen re gering te doen onderhouden. Een aantal leden van het bestuur van Zuid-Borneo is vandaag afgetreden en heeft daarop een Indonesisch nationaal comité gesticht, onder republikeinse lei ding, aldus meldt U. P. Het comité richt te het verzoek tot de Nederlandse resi dent om het bestuur van Zuid-Borneo over te nemen. Ook het plaatselijk be stuur van Bandjermasin is afgetreden. Het is nog niet bekend, of de Neder landse resident dé ontslagaanvragen heeft aanvaard. Inmiddels wordt gemeld, dat de sta king in Bandjermasin zich verder heeft uitgebreid. Nederlandse militaire bron nen verklaarden verder, dat de situatie op Java en Sumatra uiterlijk kalm is- Welingelichte Nederlandse bronnen zei den, dat bij de centrale gemeenschappe lijke commissie van de UNO een pro test was ingediend, waarin op terugtrek king van de republikeinen uit de posi ties rondom de Nederlandse posten werd aangedrongen. Zondag zijn op 3 km. afstand van Ma- lang 13 volledig bewapende guerillastrij- ders door een Nederlandse post aange houden. De wapens moesten bij de post worden gedeponeerd. Dit leidde tot eeh kort vuurgevecht, waarbij twee guerilla- strijders werden gedood en drie ge wond. De rest vluchtte. Dinsdag werd in de gemeente Malang de mobile bri gade van de Malangse politie met au tomatische wapens beschoten. Z. Em. Joh> Kardinaal de Jong heeft 25.000 beschikbaar gesteld voor de bouw van een Katholiek Militair Tehuis te Deelen. Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts schonk voor hetzelfde doel 5.000. Brabant heeft Koningin Juliana en Prins Bernhard Dinsdag een grootse ont vangst bereid. De intocht in Den Bosch overtrof alles. Êij de aankomst der Koninklijke gasten spreidden de ven deliers van alle schuttersgilden, die bij het stadhuis waren opgesteld, hun eeuwenoude vaandels neer als eerbe wijs. De trommels roffelden. Dan ver hieven zich de vaandels weer. Hun belagstelling voor de werkwijze van de Nederlandse gemeentebesturen was aanleiding, dat zes leden, deskun digen en adviseurs van de Indonesische delegatie bij de R.T.C. gisteren een be zoek brachten aan de gemeente Maas driel in de Bommelerwaard. In het dorpje Kerkdriel woonden zij de eerste zitting van de nieuwe gemeenteraad bij. Het was de burgemeester van deze ge meente, mr. T. de Graaf, tevens lid van de Nederlandse delegatie van dë R.T.C., die de vertegenwoordigers van de re publiek had uitgenodigd deze raadszit ting bij te wonen. Mr. De. Graaf bracht in zijn welkomstwoord naar voren, dat de komst van de delegatieleden aller sympathie heeft. Honderden leidende figuren uit het Nederlandse bedrijfsleven en bankwezen woonden Dinsdagmiddag een belangwek kende redevoering van de minister van Economische Zaken bij. Magistraal gaf professor Van den Brink een uiteenzet ting van de redenen, waarom een zeer aanzienlijke toeneming van de export in de komende jaren moet worden bereikt, wil het.betalingsevenwicht ontstaan, dat nodig is om een redelijke voorziening van het Nederlandse volk, ook voor de toekomst ,te waarborgen. Iedere verdere stap, die zal moeten leiden tot vergroting van de Nederlandse uitvoer zal moeten worden bevochten. Wanneer ons land er niet in zou slagen de strijd te winnen, dan zou daarvan een daling van de wel vaart beneden het niveau, dat in Neder land thans allerwegen als redelijk wordt beschouwd, het onvermijdelijke gevolg zijn. Het is dringend noodzakelijk, dat 't komende jaar een belangrijke vooruit gang in de multilateralisatie (veelzij dige toepassing) van het Europese ver keer te zien zal geven. In de komende jaren zal het dollarvraagstuk de kern van het iriternationale betalingsver keer blijven. Er is slechts één con structieve weg: vergroting van de Eu ropese dollaruitvoer. De concurrentie op de Amerikaanse markt is evenwel zwaar. Een moeilijke wedloop zal moe ten worden ondernomen met de zeer gedifferentieerde en efficient geleide Amerikaanse industrie zelf. Zoals gezegd, culmineert het Neder landse betalingsbalansvraagstuk in het dollarprobleem. De Regering heeft daar- De communistische regering van Tsje choslo wakije is voornemens twee Praag se kloosters te confiskeren en te gebrui ken als gevangenis, zo meldden kerke lijke kringen gisteren. Een van de -wee kloosters is in gebruik als katholiek zie kenhuis. De regering wil zelfs zo ver gaan ook het bij een van de twee kloos ters behorende kerkhof in beslag re ne men. Genoemde kringen kenschetsten de voorgenomen confiscaties als „ern stige inbreuken op de eigendomsrech ten". Het ene klooster is dat van de grij ze zusters van de H. Franciscus", '-et andere behoort aan de „Zusters van Barmhartigheid". Het ziekenhuis vorm de éen onderdeel van het klooster van de Zusters van Barmhartigheid. He* klooster van de Zusters van de H. Fran ciscus omvatte een opleidingsschool vooi jonge zusters en een rusthuis voor oude nonnen en is reeds overbevolkt, omdat zeven maanden geleden een aantal non nen uit destijds geconfiskeerde kloosters moest worden opgenomen. De „Grijze Zusters" beschikken over vier gebouwen in de Bartolome.iska- straat, pal naast het hoofdbureau van de veiligheidspolitie: Betrouwbare be richten melden, dat op dat hoofdbureau dagelijks 500 personen worden binnen gebracht. Hét gebouw is slechts bere kend op 80 gevangenen. Kerkelijke kringen meldden dat de zusters slechts 24 uur de tijd hebben ge kregen om te antwoorden op een ulti matum van de regering tot ontruiming of verkoop van de gebouwen. Indien de zusters weigeren aan dat ultimatum ge volg te geven, zullen zij uit de gebouwen worden gezet, zo meldden die kringen verder. mede rekening gehouden door het xn het leven roepen van een bijzondere prikkel ter bevordering van de uitvoer naar de dollargebiedeh, het afstaan van 10 pCt. van de netto-opbrengst van uit voer naar deze gebieden ten gunste van de exporteurs. De exportbevordering is een nationaal vraagstuk. De Overheid alléén vermag hier niets. De meest vruchtbare activi teiten, individueel en georganiseerd, zul len van het bedrijfsleven zelf moeten uitgaan. Voor 'de vervulling van de exporttaak is een belangrijke mate van bewegingsvrijheid voor het bedrijfsleven onontbeerlijk. Dit geldt ook, hoewel op andere wijze, voor het georganiseerde bedrijfsleven. Indien bepaalde groepen van bedrij ven kunnen aantonen, dat zij in com binatie een ionend afzetgebied zullen kunnen vinden, is de Regering bereid gedurende de aanlooptijd van één a twee jaren in bepaalde mate financiële steun te verlenen. Het is de Regering doelmatig voor gekomen met de feitelijke uitvoering van het exportplan één persoon te be lasten. Met ingang van 1 September 1949 is de heer L. Smit, voorheen ge- biedsdirecteur bij de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, als directeur van de Exportbevordering met deze taak belast. Een Adviescommissie zal worden in gesteld, waarin vertegenwoordigers van het bedrijfsleven zitting hebben. Voorts is rekening gehouden met de versterking van de Nederlandse officiële handels vertegenwoordiging in de Verenigde Staten. Als z.g. „Chief Trade Commissioner" zal in de Verenigde Staten optreden de huidige „Director of Trade Promotion" bij de Ned. Kamer van Koophandel te New York de heer L. Smilde, die de activiteit der „Trade Commissioners" en der consulaten zal coördineren en nauw met de Kamer van Koophandel zal samenwerken. (Van onze Haagse redacteur) Volgens telegrafische mededeling van de Minister van O. K. en W. aan de rectoren en directeuren van twee openbare lycea en acht Rijks-H.B.S.-en zal de opening van Middelbare Meisjesscholen, welke bij de des betreffende Inrichtingen van onderwijs op 6 September zou hebben moeten plaatsvin den niet doorgaan. Waar het hier een onverwachte beslissing betreft en de nodige praefaratieven voor de nieuwe cursus reeds waren getroffen, heeft de jongste beslissing van O. K. en W. de nodige beroering gewekt bij de betrokkenen. Begrotingstechnische redenen schijnen voor dit schrappen van tien M.M.-Scholen de doorslag te hebben gegeven. Ten De- partemente kon men gisteren echter geen i nader commentaar geven. In Weghel: bezoek aan de Coöperatieve Boerenbond. De Prins stak er temidden van de Zondagse sigaren een ferme pijp op. Op de achtste dag van het proces tegen Lages heeft de procureur-fis caal, mr. Van Rij, gelegenheid ge had de verdediger op diens pleidooi van repliek te dienen. Hij besteedde hieraan bijna twee uur, waarna de verdediger, mr. O. G. Feenstra, met een dupliek, die nog anderhalf uur in beslag nam, het gevecht om het leven van Lages voortzette. Over en weer vielen verdediger en procu reur-fiscaal elkaar op vele geschil punten aan, verscheidene malen ook interrumpeerde president prof. Van Hamel de discussies. En aan het einde van dit lange proces kreeg tenslotte de verdachte zelf gelegenheid voor het uitspreken van zijn onder doodse stilte aange hoorde laatste woord, dat hij besloot met: „Als officier en. mens voel ik mij geen misdadiger, als Duitser buig ik het hoofd." In zijn repliek merkte mr. Van Rij op, dat Lages stellig geïmponeerd moest zijn door de behandeling van zijn pro ces, dat in normaal opzicht zo vet bo ven de methode stond, die de Duitsers volgden in de tijd, dat Lages zelf zijn brute politiemacht in Nederland uit oefende. Volgens de procureur-fiscaal had de verdediger de zaak te veel ge zien volgens Duitse subjectieve regels, zoals b.v. ook de Duitse verdedigers bij het proces in Neurenberg. De raadsman kon hij voorts niet in het gelijk stellen, waar deze meende, dat Lages van het lot der Joden niet op de hoogte zou zijn geweest. Terugkomende op de uiteenzetting van de verdediger over artikel 91 van het wetboek van Militair Strafrecht, waarbij Nederlandse militairen, die opzettelijk tegenover de vijand han delen in strijd met een verdrag gel dend tussen Nederland en de vijand, tot ten hoogste drie jaar kunnen wor den veroordeeld, viel de procureur- fiscaal de verdediger aan, omdat deze van mening was, dat men dit artikel ook op Lages moest toepassen en hem dus hoogstens tot drie jaar zou kun nen veroordelen. Volgens mr. Van Rij had dit artikel niets te maken met het besluit Bijzonder Strafrecht en was het geschreven voor een nor male tijd. De Ethiopische gezant in Londen heeft gisteren de Italiaanse ambassa deur om uitlevering van maarschalk Badoglio en gen. Graziani gevraagd, zodat zjj als oorlogsmisdadigers berecht kunnen worden. Een woordvoerder voor de Italiaanse ambassade heeft later gezegd, dat ge zien het feit, dat er geen diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen be staan, het Ethiopische verzoek niet for meel in overweging genomen zou wor den. Hij wilde hierover verder niet uit weiden. Maarschalk Badoglio had de leiding van de militaire verovering van Ethio pië, terwijl gen. Graziani tijdens de be zetting gouverneur-generaal en onder koning was. De Ethiopische regering wil een in ternationaal gerechtshof in het leven roepen, waarvoor de twee- Italianen zich zullen moeten verantwoorden. De communistische regering van Tsjechoslowakije heeft gisteren in een nota aan de regering van de Verenigde Staten beweerd dat de USA schuldig is aan de ontvoering van 22 volwassenen en een kind van 9 jaar, aldus meldde de Tsjechische radio gieter-en. Mr. Feenstra ontkende in zijn dupliek dat hij zich „op nationaal-socialistisch standpunt" zou hebben gebaseerd bij zijn pleidooi. Hij kon zich niet accooró verklaren met de opmerkingen van mr. Van Rij over artikel 91. „Dit artikel geldt alléén tijdens een oorlog en al mogen wij dan zo langzamerhand aan die toestand gewend zijn geraakt, ik kan het toch nog steeds niet, zoals de procureur-fiscaal, een normale toestand vinden." Om half negen kreeg tenslotte Lages het laatste woord, waarin hij zijn verde digers bedankte voor de onbaatzuchtige moeite, die zij zich voor hem getroost hadden en waarin hij zeide zich in dienst te hebben gesteld van een sata nisch regiem. President prof. Van Hamel sloot daar op de zitting met de mededeling, da: het Hof 20 September a.s uitspraak zal doen. Verwachting tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met hier en daar een enkele regenbui en in de nacht en ochtend plaatselijk, nevel of mist. Aanvankelijk zwakke wind uit uit eenlopende richtingen, later in het Westen van het land zwakke tot ma tige wind tussen West en Zuid. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 6.02—19.13; IVJaan: 19.41—6.54. Het rapport der provinciale com missie ter bestudering der ge meentelijke indeling van Noord- Holland, waarvan wij gisteren reeds een excerpt publiceerden, bevat over stad en platteland nog zoveel interessante ge gevens. dat het ons goed dunkt in een tweetal artikelen hierop nog enigszins uitvoeriger in te gaan. De commissie werd ingesteld op 12 Maart 1941 door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en had tot taak: Een geografisch, sociografisch, economisch en stedebouwkundig onderzoek in te stellen betreffende de provincie Noord-Holland en de gemeenten waaruit deze gevormd is. Op de voorgrond behoorde te staan de vraag, in hoeverre de huidige ge meentelijke indeling geacht kan wor den te voldoen aan de eisen, welke daar aan uit een oogpunt zowel van doel matig overheidsbeheer als maatschap pelijk belang moeten worden gesteld. De kern der huidige moeilijkheden is niet alleen die van de te kleine platte landsgemeenten. maar ook die van de grote stad. Vele plattelandsgemeenten beschikken over een te gering aantal in woners, verschillende steden hebben ge brek aan grond. De ene categorie mist de mensen, de andere de ruimte. Samen werking van gemeenten kan tot oplos sing van de moeilijkheden leiden, hoe wel daardoor aan de noodzaak tot sa menvoeging van gemeenten niet kan worden ontkomen. De krachtige, zelf standige gemeente past in ons staats bestel. Het eerste probleem dat de commis sie onder het oog heefF' gezien, is dat van de verhouding tussen stad en platte land. De commissie wijdt beschouwin gen aan de sociale en geestelijke ver schillen tussen stad en platteland en hun economische betekenis. Het platteland dient zich zelf te besturen. De samen voeging bij Amsterdam van de dorpen Schellingwoude. Durgerdam, Ransdorp enz. in 1877 dient geen navolging te vinden, hoezeer Amsterdam zich ook, beijverd heeft om het agrafische karak ter van het plattelandsgedeelte te be houden. Randgebieden met een stedelijk ka rakter, onmiddellijk aansluitende bij de stad, zoals indertijd Schoten bij Haar lem en Watergraafsmeer bij Amsterdam, dienen in de stedelijke gemeente te wor den opgenomen. Moeilijker wordt het als woonkernen, hoewel verder van de stad gelegen, blijkens de culturele en economische betrekkingen met de stad en de aard der bewoners, sociaal tot de grote stad kunnen worden gerekend. Bijvoorbeeld de in de gemeente Haar lemmermeer gelegen kernen als Bad hoevedorp en Zwanenburg; behoren die bij Amsterdam te worden ingedeeld? Hier zal het algemeen belang de door slag moeten geven. In de toekomst zal men het ontstaan van dergelijke kernen behoren tegen te gaan. Aangaande de vestiging >van industrie op het platteland komt de commissie tot de conclusie, dat ter handhaving van het karakter der plattelandsgemeenten dient te worden voorkomen, dat het pro ces der industrialisatie verder door dringt tot het platteland dan noodzake lijk is. Dit geldt niet voor industriële ondernemingen, welke onmiddellijk met de oerpföductie der streek samenhangen. Wat de aard en de godsdienst der be volking betreft, concludeert de commis sie, dat er bij het vormen van gemeen ten zoveel mogelijk acht op moet wor den geslagen, dat naar de aard der be volking werkelijke eenheden worden verkregen. De ervaring leert evenwel, dat in Noord-Holland verschil in gods dienstige richting geen bezwaar op levert voor een goede en vruchtbare sa menwerking in het gemeentebestuur, zo dat in het algemeen de samenstelling der bevolking uit een oogpunt van ker kelijke gezindte geen factor behoeft te zijn bij de beoordeling van het beloop der grenzen. Uitzondering wordt ge maakt, wanneer in een bepaald gebied de gehele of vrijwel de gehele bevolking dezelfde godsdienst belijdt, afwijkend van de opvattingen, op godsdienstig ge bied gehuldigd in de omgeving, en wan neer zij zich daardoor in aard en ge woonten van de bevolking dier omge ving onderscheidt. Het rapport ver meldt in dit verband de geboortecijfers van de 12 Noord-Hollandse gemeenten met in 1930 meer dan 70 pCt. Rooms- Katholieken der totale bevolking, nl Bovenkarspel, Egmond Binnen, Grote broek, Heemskerk, Limmen, O ba am, Oude Niedorp, Spanbroek, Ursem, Wer- vershoof (94.4 pCt. katholiek), Wognum en Zwaag. In deze gemeenten variëren de geboortecijfers van 25.6 tot 37.4 per 1000 inwoners. In de 15 gemeenten meer dan 70 pCt hervormden varierert het geboortecijfer van 10 tot 21.6 per 1000 inwoners. In de bossen van Meyendel onder Was senaar is Dinsdag een vreemde, win terse figuur waargenomen. Hij had een witte baard, droeg een rode muts en sneeuwlaarzen en trok een slede met pakketten, de nieuwe NIWIN-pakketten, waarvan dit jaar 200.000 stuks naar de militairen, overtée zullen worden gezon den. Dat wil zeggen: deze pakketten zullen worden gezonden, indien uit vrijwillige bijdragen ongeveer één millioen gulden zal kunnen worden bijeengebracht. Ook dit jaar is de prijs der pakketten op f 5 per stuk gesteld. Daarnaast echter wordt het voor iedereen mogelijk ge maakt aan de actie mede te werken door de verkoop van bonnetjes, waarvan de waarde varieert van 50 cent tot f 2.50. De NIWIN, in samenwerking met de Humanitas, katholiek, Limburgs en pro testants interkerkelijk thuisfront, met de band Nederland-Indonesië en met het Rode Kruis, heeft nu met de samen komst in Meyendel de Kerstpakketten- actie ingeluid. De groepscommandant van de rijks politie te Haarlemmermeer en zijn man schappen hebben vanmorgen bij de Aals- meerderdijk de 28-jarige T. G„ wonende in Haarlemmermeer, gearresteerd, verdacht van de roofoverval op de café houder De Haan en diens znster. De ver dachte heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het geroofde geld ad 400 is door de' politie in beslag genomen. bi de toestand van de beitje slacht offers K enige verbetering ingetreden. De grondlegger van ons nationale luchtvaartbedrijfdie vandaag zes tig jaar werd: dr. A. Plesman. pre sident-directeur van de K.L.M. Van een der hellingen van J. en K. Smit s Scheepswerven N.V. te Kinderdijk is gisteren de slibzuiger „Madoera" te water gelaten. De „Madoera" is bestemd voor het departement van Verkeer, Energie en Mijn wezen, afd. havenwezen, te Batavia en zal dienen om havens en riviermonden in In- donesië voor scheepvaart toegankelijk t* maken en te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1