RADIO Nieuwe raad geïnstalleerd Honderd babies-passagiers op de „Johan van Oldenbamevelt li Samenstelling college: 2 P.v.d.A., 1 R.K. en 1 Christelijk BLIKSEMAFLEIDERS Personeel „De Spaarnestad" bijeen Zaandams burgemeester zwom te Heemskerk af ii ss Politieke achtergrond der besprekingen AGENDA HERINGA WUTHRICH EERSTE ZITTING NIEUWE GEMEENTERAAD Burgemeester snijdt zijn woningkwestie aan NIEUWE HEEMSTEEDSE RAAD BIJEEN Redevoeringen en een operette Guépin Van der Vlugt Beleggingen - Safe Giroverkeer Dr. PLESMAB vandaag 60 jaar Oorlogsvrijwilligers weer thuis Veroordeeld tot f6.- SLOT DEFECT? Si 84 8« WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 NIEUWE GEMEENTERAAD GEÏNSTALLEERD PATER A. KORSE 12H JAAR PRIESTER KATH. ARBEIDERS BEWEGING AVONDOPLEIDING TECHNISCH INSTITUUT E.R.O. „De Reisduif" 25 jaar H.O.V.-concert Aanrijding tussen bus en auto Orgelbespeling ZANDVOORT „Haarlem en omgeving door de lens" BLOEMENDAAL Spreekuur HEEMSTEDE Taakverdeling B. en W. HET COORNHERT- LYCEUM Lessen kunnen u/orden voortgezet JAARVERSLAG H.V.B. Spaarne 56 - Telefoon 11896 9. OPIOAPBEDDEN WASSEN»^ Zaak buiten verhouding opgeschroefd „DE SLEUTELSPECIALIST' Scheepvaartberichten Welkom Besprekingen te Surakarta Beurs van New York Beurs van Amsterdam Acht en dertig van de negen en dertig raadsleden waren gisteren naar het Prinsenhof gekomen om de eerste zit ting der vroedschap bij te wonen. Al leen mevrouw v. EekThiel (P.v.d.A.) ontbrak. Vier en twintig legden de eed af en veertien de belofte. Daarna wenste de burgemeester de dames en heren geluk met hun benoeming of herbenoe ming, waarbij hij er op wees, dat zij ook buiten de raad veel belangstelling voor de gemeente zouden moeten tonen, om mede daardoor te handelen in het welzijn van onze mooie stad. Toen begon het eerste politieke steek spel in het openbaar, want achter de schermen was reeds lang een onbloedig gevecht geleverd over de verdeling van de wethouderszetels. Mevr. ScheltemaConradi, leidster van 9e thans uit 4 leden bestaande fractie der V.V.D., wilde de vier grote groeperin gen in de raad weer achter de groene tafel zien, zoals vroeger, met korte on derbrekingen, het geval was. De com munist Proper was helemaal niet tevreden, omdat zijn fractie buiten elk overleg gehouden was en deelde mede eigen candidaten te zullen stellen. Onze fractievoorzitter de heer Hooy verklaarde niet de bedoeling te hebben gehad iets te zeggen. Nu er toch een debat ontstaan is legde hij de volgende verklaring af: Voor het voor-overleg waren alle bona-fide partijen uitgeno digd. Het standpunt van de K.V.P. was een zo breed mogelijke basis van het college binnen de begrenzing van bona fide politieke beginselen. De fractie achtte het van het grootste belang dat de partijen, die constructief aan het be stuur van de gemeente deelnemen, een vertegei-woordiging in het college zou den hebben, n.l. 1 RK, 1 P.v.d.A., 1 Christelijk, 1 V.V.D. Toen kwam echter van de zijde der P.v.d.A. het dreigement dat zij niet aan het dagelijks bestuur der gemeente zou deelnemen als zij niet twee wethou derszetels zou behouden. Spr. stelde vast, dat de verantwoordelijkheid daar uit voortvloeiende geheel voor rekening blijft van degenen, die dit dreigement uitten. De K.V.P. zou echter aan haar verlangen blijven vasthouden. Zowel de anti-revolutionnairen als de christelijk-historischen dachten er an ders over. Zij wilden ook wel die ver deling over vier groepen, maar zij acht ten het ongewenst, dat de P.v.d.A. in de oppositie zou komen, zodat zij deze partij zouden steunen in haar eis. De heer Albrecht (P.v.d.A.) wees er op, dat de samenstelling van het col lege toch op een compromis zou moeten berusten, daar er zes partijen voor vier zetels zijn. De uitspraak van het kie zerscorps mag geen geweld worden tangedaan en daaruit is de eis geboren. D. Geluk (links) en W. Happé, beiden _,-3" P. v. d. A. Toen werd er gestemd. Herkozen werden de heren D. Geluk (33 stemmen, 4 op de communist Proper en 1 blanco), A. Angenent (31 stemmen, 4 op Proper, 1 op dr. Schreurs en 2 blanco). Gekozen werden de heren W. C. Bakker (A.R.) met 33 stemmen, 4 op Proper en 1 blanco; W. F. Happé (P.v.d.A.) 21 stem men en 17 op mevrouw Scheltema. De heren Geluk en Happé hadden hun benoeming in eerste instantie in beraad gehouden, omdat zij moesten afwachten hoe de stemming voor de vierde zetel zou aflopen. Toen bleek dat de P.v.d.A. haar zin kreeg deelden zij mede hun benoeming te aanvaarden, namen hun plaats in naast de burgemeester en secretaris en lieten zich met hun col lega's de hand drukken. Maar- toen die gelukwensen aan de orde kwamen had de voorzitter de vergadering al gesloten. Haarlem heeft dus zijn nieuwe stads bestuur. Het moge er in de komende vier jaar wel bij varen. A. Angenent K.V.P. (links) en W. C. Bakker (A.R.) De nieuwe wethouder de heer W. C. Bakker is 58 jaar en ambtenaar ter provinciale griffie, zoals ook de heer Geluk was. In christelijke verenigings kringen is hij een geziene figuur. Se dert 1930 heeft hij zitting in de Haar lemse raad. Vooral op onderwijsgebied heeft hij veel kunnen bereiken. De heer Happé is 41 jaar en voortge komen uit de kringen van de Vrijzin nig-democraten. Na de oorlog sloot hij zich bij de P.v.d.A. aan. Hij is eigenaar van een suikerwerkfabriek te Amster dam en o.a. voorzitter van de federatie Haarlem van zijn partij. Pater Amandus Korse O.F.M. droeg vanmorgen in de H. Hartkerk aan het Kleverpark ter gelegenheid van zijn 12><-jarig priesterfeest een plechtige H. Mis op met assistentie van de paters H. Ponsioen als diaken en Bartholomeus Sluys als subdiaken. x Het feestcomité bood de jubilerende pater om half edf namens de parochie als feestgave een schrijfmachine en een ge schenk onder couvert aan. Daarna was er een druk bezochte receptie, waarop velen hun gelukwensen kwamen aanbie den. Bloemen en geschenken werde» hierbij aangeboden. Er schijnt een misverstand te bestaan bij vele leden van de K.A.B. De circu laire, vorige week verzonden aan de leden, is bestemd om medegenömen te worden naar het gebouw St. Bavo om daar de kaarten te komen halen voor de feestavonden welke gehouden wor den van Maandag 19 September t/m Zondag 2 October. Deze toegangsbewij zen zijn alleen nog te verkrijgen Don derdag en Vrijdag a.s. Tevens is er dan gelegenheid om plaatsen te bespreken. Het gebouw St. Bavo is geopend voor deze gelegenheid 's morgens van 912, 's middags van 35 en 's avonds van 79 uur. Inschrijving geopend cursus beginners en gevorderden -monteur Dipl. n.r.g. -technicus Dipl. n.r.g. -telegrafist Zee" en Luchtvaart Rijkscertificaat COORNHERTSTRAAT 20 Inlichtingen aan het Instituut HAARLEM-WEST De Haarlemse postduivenvereniging „De Reisduif" vierde haar 25-jarig be staan in hotel „Vreeburg" te Bloemen- daal. De voorzitter, de heer Jansen, en de voorzitter van de Haarlemse Post duiven Bond, de heer van Gelder hiel den toespraken. De heer van Gelder bood de voorzitter van de jubilerende vereniging als geschenk een zilveren duif, gevat in een zilveren ring en staande op een standaard, aan. Vele bloemstukken werden verder overhan digd. Onder leiding van de heer Van Elburg werd een revue opgevoerd. BIOSCOPEN: Rembrandt: Vergeten levens (a. 1), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Mariandel (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Luxor: De lange thuisreis (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Vier stappen in de wolken (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: gambi (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Gezag zon der genade (18 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 7 September Circus Strassburger (Phoenixterrein) Voorstellingen 2 en 8 uur. Donderdag 8 September Stadsschouwburg: Ned. Volkstoneel met „Eva Bonheur", 8 uur (volksvoorstelling). Circus Strassburger: Voorstelling 8 uur. Vrijdag 9 September zal de H.O.V., onder leiding van Marinus Adam, haar negende Zomer-concert geven, waar aan de begaafde, jonge violist Dick de Reus zijn solistische medewerking zal verlenen met het vioolconcert van Joh. Brahms. Als omlijsting zal het orkest uitvoeren het symphonisch gedicht „Die Moldau" van Smetana en 0e Symphopie No. 5 „Aus der Neuen Weit" van Dvo rak Op de Zuiderhoutlaan ontstond Dins dag een aanrijding tussen een bus van Maarse en Kroon en een personenauto. De chauffeur van de auto, die in de richting Heemstede reed. probeerde een wagen te passeren en merkte daarbij de autobus, die in tegenover gestelde rich- ting_ reed, te laat op. Met een harde klap' botste de personenauto met de linkervoorzijde tegen de bus. De voor zijde van de auto werd zwaar bescha digd. De inzittenden kwamen echter met de schrik vrij. De bus kreeg slechts lichte schade. Donderdag 8 September zal de heer George Robert 's middags van 15 tot 16 uur het orgel van de Grote Kerk be spelen. Het programma vermeldt: Pre ludium en Fuga C gr t., J. S. Bach; Partite diverse, sopra: „O Gott, du from- mer Gott", J. S. Bach; Air „O Slegp, why dost thou leave me," C.Semele"), G. F. Handel. Preludium G. gr. t., F. Mendelsshon Bartholdy. Lamentation Alex Gujlmant; Toccata, C. F. Hendriks Jr. De leden van de Haarlemse Kunst gemeenschap zullen Zondag 18 September een excursie maken naar Arnhem, waar In „Sonsbeek" de openluchttentoonstelling van Europese Beeldhouwkunst en „De Ho ge Veluwe" met Jachtslot Hubertus be zichtigd worden. HAARLEM (Adv.) De inschrijving voor de fotowedstrijd „Haarlem en omgeving door de lens", die aanvankelijk op 1 September ge sloten zou worden, is in verband met de vacanties nog tot een nader te pu bliceren datum open. De opening van de tentoonstelling, waarop de foto's ge- exposeerd worden, is eveneens uitge steld. De Zandvoortse raad kwam gisterenavond in vergadering bijeen. Na de'beëdiging van de raadsleden sprak de burgemeester, mr. van Fenema, hen toe en wees op het weder- opbouw-probleem dat in draagwijdte ver uit gaat boven hetgeen normaliter tot de taak van de raad wordt gerekend. In de vorige raad is tussen spr. en de raad en de wet houders zelden verschil van mening gere zen; een meningsverschil is trouwens niet verontrustend mits het wederzijds vertrou wen ongeschokt blijft. Spr.'s woningkwestie heeft geen tegenstellingen tussen de raad en spr. gebracht, het betrof hier meer een ver» schil in appreciatie van spr.'s behoefte aan woon- en werkaccommodatie. Spr. betreurt het dat voorzitter noch leden van de wo ningcommissie zich persoonlijk van spr's omstandigheden op de hoogte hebben ge steld en zich tot een verdienste rekenen alle gevallen over één kam te scheren. Spr. keerde zich vervolgens tot de katholieke raadsleden. De heer Siegers heeft in de vo rige vergadering gezegd dat spr. zo weinig op het raadhuis is en de suggestie wekte dat spr. elke dag uit vissen gaat. Spr. kan de belangen der gemeente niet alleen van ach ter zijn bureau behartigen. Spr. had deze opmerking niet verwacht van de heer Sie gers die hem in Januari nog waarschuwde niet teveel hooi op zijn vork te nemen. De heer Lindeman heeft insinuerend gesproken dat spr. bij zijn installatie mooie woorden heeft gesproken en daaraan toegevoegd: ..vul de rest zelf maar in". Tot wethouders .werden benoemd de he ren A. Kerkman CP.v.d.A.) en S. Slagveld (C.-H.) met 9 stemmen, de heer Siegers (K.V.P.) kreeg 2 stemmen, 1 stem was blanco. In het bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" -werden benoemd de heren G. In het Degin van de zitting van de nieuwe gemeenteraad van Bloemendaal, welke gistermiddag onder voorzitter schap van de burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex gehouden werd, werden de negentien leden met de gebruikelijke plechtigheid geïnstalleerd. Toen de wethoudersverkiezing aan de orde kwam verklaarde de fractievoor zitter van de P.v.d-A., de heer Vliegen, dat zijn partij ontstemd was over het feit, dat, terwijl nauwelijks van over leg sprake is geweest, het A.R.-lid Hijs- zeler als vervanger van wethouder Schulz (P.v.d-A.) naar voren werd ge schoven. Hij meende, dat men in de raad niet zoals bij de verkiezingen met de gecombineerde C.H.U. en AR. reke ning moest houden, maar ze als afzon derlijke partijen moest beschouwen. De P.v.d-A-, die de grootste partij na de V.V.D. en K.V.P. is, heeft volgens hem nog steeds recht op de derde zetel in het college. Spr. vond het een misken ning van de verdiensten van de heer Schulz, dat hij, die sinds 30 jaar raads lid is, nu van zijn zetel moet stappen. Het iid De Jong Schouwenburg (C.H.U.) antwoordde de spreker en zet te in een helder betoog uiteen, dat de motivering van de heer Vliegen niet steekhoudend was. De C.H.U. en A.R. wensen, aldus spr., in de raad als een eenheid op te treden, met voorbehoud van principiële punten. Hierna vond de verkiezing plaats, welke tot resultaat had, dat de heren mr. F. P. Th. Rohling, A. van Geluk en mr J. C. Hijseeler tot wethouder wer den gekozen. Op de heer Schulz werden vijf stemmen uitgebracht. De heer H. Smidt van Gelder werd tot plaatsver vangend wethouder benoemd. De voor zitter, jhr. mr. Den Tex sprak een woord van gelukwens tot de nieuwe leden en wethouders. Vooral richtte hij zich daarbij tot de drie vrouwelijke raads leden, die zich hoofdzakelijk met on derwijs en sociale zaken zullen bezig houden. De burgemeester hoopte op een vruchtbare samenwerking en een zegen rijke arbeid. Spr. bedankte de heer Schulz voor zijn werk in het wethou derscollege en deelde mede, dat hij 15 September in verband met zijn afscheid als wethouder officieel gehuldigd zal worden. Tot slot van de vergadering werden de verschillende raadscommissies sa mengesteld. Alle leden van de stichting „Open luchttheater Bloemendaal werden voor een periode van vier jaar herbenoemd. Wethouder D. J. A. Geluk houdt niet Donderdag maar Vrijdag 10 uur zijn spreekuur. In de gisteren gehouden zitting van de Heemsteedse nieuwe gemeenteraad, welke, bij ontstentenis van een burgemeester, werd gepresideerd door het oudste lid, de neer W. J. Reijnders, zijn de nieuwe leden geïnstal leerd. De wethouders uit het vorige college, de heren E. J. van Lent, mr. R- C. Bakhuizen van den Brink en H. J. Disselkoen werden allen herkozen. Op mr. O. van Wijk wer den bij deze verkiezing vier stemmen uit gebracht, afkomstig van de leden van C.H.U. en A.R., die bij bonde van mr, dr. J. van Bruggen verklaarden vanwege htin combi natie recht te hebben op een ketel Tenslotte werden de leden voor de ver scheidene raadscommissies gekozen. Tates (V.V.D.) en ir. P. G. van Kuijk (P.v.d.A.). Tot bestuursleden van het Strandschap Zandvoort de heren A. Kerk man (P.v.d.A.) en J. L. C. Lindeman (K.V.P.). In de commissie Vordering en verdeling woonruimte werden met alge mene stemmen herbenoemd mej. G. Bok- ma en de heren A. van der Mije, D. van Duyn, S. Attema en P. Korstenbroek. Het voorstel- om rond f 9000 beschikbaar te stellen voor de verbouw en inrichting van de stenen barak voor Chr. Kleuter school werd bestreden door mevr. Mol (P.v.d.A.) die zich beriep op een rapport van Publieke Werken, waaruit blijkt dat dit gebouw rijp is om gesloopt te worden. Het zal geen 10 jaren geschikt blijven voor kleu terschool en de kosten komen op rond f 113 per kind per jaar. De heer Lindeman (K.V.P.) zegt dat deze schooi in een behoefte zal voorzien, het openbaar kleuteronderwijs kost in Neder land pl.m. f 112 per leerling. De heer Siegers (K.V.P.) wijst op de nood zaak van behartiging der geestelijke belan gen. Wethouder Slagveld zegt als vakman te kunnen verklaren dat het gebouw wel 10 laren mee kan gaan. Weth. Kerkman heeft Verschillende be zwaren en zal tegenstemmen. Het voorstel wordt tenslotte aangenomen met 75 stem men, (P.v.d.A. en C.P.N.). Aan de speeltuinvereniging „Kinder vreugd" wordt een geldlening van f 8000 verleend. Bij de rondvraag vraagt de heer Blom (C.P.N.) of de burgemeester in die quali- teit volgens de courantenberichten naar Londen zal gaan ter bespreking van de financieringsplannen voor het Butlin- kamp. De Voorz. zegt dat hij dit doet als voor zitter van de Butlin-commissie; de gemeente staat daar buiten. De heer Siegers (K.V.P.) vraagt inlich tingen over het bouwvolume 1949. Weth. Kerkman deelt mede dat particu lieren tot 1 Augustus de gelegenheid had den plannen in te dienen; het overige bouw volume wordt nu gebruikt voor de bouw van 20 woningen aan het Badh.plein, 6 wo ningen aan het Dorpsplein en 38 woningen in plan-Noord. Particulieren komen in het le kwartaal 1950 weer aan bod. Voor ver bouwingen wordt elk kwartaal bouwvolume beschikbaar gesteld. Na de rondvraag reageert de heer Siegers (K.V.P.) op de opmerking van de voor zitter aan spr.'s adres. Spr. wijst er op dat de beslissing over het buiten de gemeente wonen van de burgemeester door de raad op voorstel van de wethouders met algem. stemmen is genomen. Spr. heeft de burge meester in de vorige vergadering gevraagd de discussie te blijven bijwonen, dan had de burgemeester hetgeen spr. gezegd heeft in onderling verband kunnen beoordelen. Spr. heeft ook wel eens nederlagen gele den en die als een goed sportsman aan vaard: spr. had van de burgemeester het zelfde verwacht. Spr. vraagt zich af waar de burgemeester naar toe wil als hij alleen de K.V.P.-fractie uitkiest om zijn bijzonder misnoegen te uiten. Het is niet spr.'s bedoe ling geweest de burgemeester te grieven. Spr. hoopt dat de burgemeester zijn ont stemming niet verder zal laten blijken. De heer Lindeman bevreemd het dat de burgemeester nu is teruggekomen op een discussie welke deze opzettelijk niet heeft bijgewoond. Spr. heeft geen insinuatie ge lanceerd en had niet de bedoeling de bur gemeester te kwetsen. Spr. doelde in de vo rige vergadering op de mooie woorden wel ke de burgemeester sprak bij zijn instal latie over het woningvraagstuk. Spr. is van oordeel dat de burgemeester bij de op lossing van zijn woningprobleem geen juist standpunt heeft ingenomen en daardoor de woorden uit zijn installatierede niet in ver vulling heeft doen gaan. De voorzitter verzekert dat hij de be slissing van de raad sportief heeft aanvaard. Spr. is blij dat deze kwestie openlijk in de raad is besproken en neemt nota van de verklaringen van de heren Siegers en Linde man, waarmede onder deze affaire een streep is gezet. B. en W. van Zandvoort hebben de vol gende werkverdeling getroffen: Burgemeester: Publieke Werken, weder opbouw en strandexploitatie; Weth. Slag veld: Sociale Zaken en bedrijven; Weth. Kerkman: Onderwijs en financiën. Eens per jaar komt het personeel van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" buiten het gebouw van daverende ro tatiepersen, machtige paplerrolleh, vaten drukinkt en chemicaliën bijeen om de verjaardag van dit grafische grootbe drijf fe vieren. Gisteren was het de 43e Dies Natalls en dus was de Stads schouwburg weer geheel gevuld met allen die werken onder de spreuk „Di- vulg&ndo Servimus Humanitati". Ditmaal sprak de adjuhct-directeur, mr. W. H. A. M. Lucas, namens het di rectorium een welkomstwoord. Daarna spelde hij het Spaarnestad-onderschei- dingsteken op de revers van de jubila rissen van het afgelopen jaar, daarbij geassisteerd door de heer J. Douwens, die op zo'n feestavond altijd in de weer is. Onder applaus traden de volgende heren naar voren: L. F. J. Fransen, de tweede medewerker, die een veertig jarig jubileum viert en het „goud" met oorkonde ontving. G, Joosten, H. Ra makers, Th. Straver, M. A. de Rooy, P. Boeree, J. Haver, G. van Lieshout, Joh. Haver, A. Slootmaker, Th, Kuypers, P. Reekers, S. Daenen, J. ter Metz en P. van Amsterdam, die allen hun 25-jarig feest gevierd hebben. De heer Lucas deelde mede, dat er nu 85 personeels leden zijn die langer dan 25 jaar in dienst van het bedrijf zijn. Vervolgens herdacht hij de overle denen, J. Scheepens, H. Loerakker, H. Groen, Wiel van der Randen en Herman Moerkerk. De twee eerst genoemden waren ook meer dan 25 jaar bij „De Spaarnestad". Spr. verzocht de aanwe zigen de overledenen in hun gebed te blijven gedenken. Even verwijlde spr. in gedachten bij de zieken en speciaal bij het oudste lid van de directie, die zijn eenzaam lijden getroost moge dra gen en spoedig hersteld moge terug keren. Op velerlei punten is het afgelopen jaar voor de vennootschap succesvol Na de brand van Vrijdagavond zag het gemeentebestuur zich voor de taak gesteld op korte termijn een regeling te treffen, waardoor het onderwijs toch voortgang zal kunnen vinden. Van vele zijden werd medeleven getoond, ver schillende particulieren boden een of meer kamers aan, die tijdelijk als les lokaal konden worden gebruikt, hoof den van openbare scholen stelden voor lokalen af te staan voor een gedeelte van de dag, besturen van bijzondere scholen boden aan te helpen en velé juders wezen op panden, die misschien als schoolruimte konden worden benut. Voor al deze bewijzen van medeleven zijn het gemeentebestuur en de Rector zeer erkentelijk. Tenslotte is het moge lijk gebleken alle leerlingen in één ge bouw onder te brengen en a.s. Maandag te beginnen met de lessen. Deze week wordt het gebouw aan de Wilhelmina- straat, waar tot voor kort de nu opge heven overbruggingsschool voor Ind. leerlingen was gevestigd, in orde ge maakt. Doordat de brandweer zo spoe dig aanwezig was en de brand wist te localiseren, kon een aanzienlijk deel van het meubilair worden gered. Bo vendien waren veel pas aangeschafte schoolmeubelen op het moment van de brand nog niet op „Oosterhout" aan wezig. Daardoor kunnen de leslokalen a.s. Maandag goed ingericht zijn. Voor de lessen in biologie, tekenen, natuur- en scheikunde zal gebruik 8eiR33kt worden van de H.B.S.A., die dicht bij het gebouw aan de Wilhelminastraat gelegen is. Over de verdere plannen valt nog niets zekers te zeggen. Hoewel de boven verdieping van „Oosterhout" vee' ge leden heeft, wordt restauratie stellig mogelijk geacht. Zo spoedig mogelijk zullen hierover beslissingen worden genomen. Verschenen is het jaarverslag van de H. V. B., tegenwoordig afdeling Haar lem van de K. N. V. B. Het maakt gewag van het feit, aai juist tien jaar geleden het laatsteJaa verslag in boekwerk verscheen, waarin het 40-jarig bestaan van de Bond wes telijk zou worden herdacht. Thans, tien jaar later, staat men aan de vooravond van het gouden jubileum en wanneer we de grote vooruitgang in ledental bezien blijkt duidelijk, dat de Bond, ondanks een periode van vijf jaar oorlog, gezond en sterk staat en dat het aantal leden en elftallen bijna verdubbeld is Het grotere aantal leden brengt diverse consequenties met zich mede, maar de bestuursleden en de talrijke leden van de verschillende commissies hebben in deze periode bergen werk verzet en aan alle moeilijkheden heeft men het hoofd kunnen bieden. De grote uitbreiding van de Bond geeft dus alle aanleiding om m October a.s. het gouden feest in alle op gewektheid te vieren. Aan de competities werd deelgenomen door 515 elftallen. Dit aantal was tien jaar geleden 298. Vooral de uitbreiding van het jeugdvoetbal stemt tot vreugde Aan de adspiranten-competities namen in het afgelopen seizoên 158 elftallen déél, in 1938/39 slechts 70. Er werden in alle categorieën tezamen 4419 wedstrijden gespeeld. Het vorige jaar bedroeg dit aantal 3754 en het jaar daarvoor 3149. Met vreugde wordt melding gemr ikt van de vele sportieve successen welke door clubs uit het Haarlemse rayon zijn behaald, waaruit duidelijk blijkt, dat ae Bond niet slechts organisatorisch at in de melk heeft te brokkelen, maar dat ook op sportief gebied de afdeling Haarlem uitstekend voor de dag komt. Diverse kampioenschappen in alle K. N. V. B.- afdelingen gaven daarvan het bewijs, terwijl het vertegenwoordigende Haar lems elftal ook al reden tot tevreden heid gaf. Het financiële verslag was misschien iets minder optimistisch, omdat in net afgelopen seizoen met een verliessaldo van 80.82 geëindigd werd. Dit bedrag is inmiddels van de kapitaalrekening afgeschreven en geeft bovendien hele maal geen reden tot ongerustheid, om dat de uitgaven in het afgelopen seizoen door toevallige omstandigheden hoger waren dan aanvankelijk verondersteld werd. Bovendien is een fonds gevormd voor de viering van het 50-jarig oe- staan. De begroting van net volgende jaar sluit op een bedrag van i 11670 (vorig jaar f 9870). A.s. Zaterdag wordt in „De Leeuwe rik" de jaarvergadering gehouden. geweest, ging mr. Lucas voort. De stij gende lijn van vooruitgang gaat voort, het aantal tijdschriften is uitgebreid en deze zomer is een nooit gekende totaal oplage van de uitgave bereikt, n.l. een millioen. De personeelsbezetting klom van 550 tot 640. Wij zoeken naar nieuwe objecten, nieuwe wegen, nieuwe relaties, denken aan het werk van de ondernemingsraad en de afdeling maatschappelijk werk. Toch uitte spreker bezorgdheid voor de toekomst. Wij leven in een chaotische wereld, ging hij voort, 'met onze toe- komst-welvaart wordt gemarchandeerd en wij moeten wakker blijven om onze 43-jarige goodwill te behouden. Spr. vroeg daartoe de blijvende medewerking van allen, die journalistiek, technisch en administratief hun arbeid geven. Met Gods zegen zal dan ook in benarde tij den stand kunnen worden gehouden. Werden vorige- jaarfeesten opgeluis terd door cabaret- of toneelgezelschap pen, ditmaal was de keuze gevallen op een operette-ensemble, dat een vlotte vertoning van „Das Dreimaderlhaus" gaf. Naar de commentaren van de feestvierenden te oordelen was deze Dies de best geslaagde. Inderdaad nood de de heerlijke muziek van Franz Schu bert tot wiegen en neuriën en deed de dolle humor van Rob Milton als de de tective in begrafeniskledij en van Josef Baar als de vader der snoezige drie dochters de zaal gieren van het lachen. Wouter Canoy gaf een prachtige ver tolking van Franz Schubert en zong ge- vóelig. Dora Schrama, de dochter Han- nerl, was hef beste in de duetten. Och, men kent „Dreimaderlhaus" en wil het steeds opnieuw leren kennen. Critiek op het ensemble, dat ditmaal onder re gie van Victor Colani voor het voet licht trad, willen we liever niet uiten, omdat het familiefeest van „De Spaar nestad" geslaagd is en de criticus mede genoten heeft. Dat de heer Mathot na een pauze met verfrissingen en gebak de dank van het personeel aan de directie overbracht laat zich begrijpen. Tot slot een opmerking. Lang niet alle leden van het personeel met hun dames of heren konden een plaatsje krjjgen in de Stadsschouwburg, waar het warm en benauwd was. Kan die 6e Sep tember het volgend jaar niet eens ge vierd worden in het Openluchttheater te Bloemendaal? 1400 plaatsen en fris se lucht, goede accoustiek en gegaran deerd droog. Anno 1804 De stemming bij de K.LM. en zeker bij de directie, die kortgeleden door een persoonlijk verlies getroffen werd, is er niet naar om van de zestigste ver jaardag van dr. A. Plesman een uit bundig feest, te maken. De jubilaris, die o.a. Ridder en Officier in de Orde van Oranje Nassau, Ridder in de Dan- nebrog Orde, Officier in de Orde van Leopold II van België en Ridder in de Orde van de Nederlanse Leeuw is, viert zijn verjaardag in stilte. Nietemin ging deze dag dan toch niet geheel onopge merkt voorbij. Een klein bloemstukje van zijn se cretariaat-sierde hedenmorgen dr. Pies. man's bureau en een kleine delegatie van het personeel begaf zich vanmor gen naar de'privéwoning van de direc teur der K-L.M. aan de Tapijtweg, om een bescheiden huiselijk geschenk aan te bieden, namelijk een tapijt. Ook kwamen vertegenwoordigers van de buitenlandse luchtvaartmaatschappijen „Swiss Air" én „A.BA." hem gelukwen sen en vanzelfsprekend bracht de post een enorme stroom brieven uit de ge hele wereld met felicitaties voor de 60- jarige, die de K.L.M. en de luchtvaart groot heeft gemaakt. In 1918 behaalde Plesman reeds het brevet van officier-vlieger en in 1919 begon met de „E.L.T.A." zijn carrière „in de lucht". Verdere details van zijn levensloop behoeven nauwelijks vermel ding: dr. Plesman is stellig een der meest bekende Nederlanders, wiens ver. diensten in 1947 bijzondere erkenning vonden in een eredoctoraat, hem ver leend te Delft. Wie hem ooit ontmoette, kent Plesman als een doortastend man met een zeer persoonlijke stijl in zijn optreden. Wij wensen hem en zijn 30- jarige K.L.M. geluk op deze dag. Maan dag a.s. zal de internationale luchtvaart Plesman zien als voorzitter van de ope ningsvergadering van het congres, dat te Den Haag zal worden gehouden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de „I.A.T.A.". /Ets S De raadsverslaggevers. die gistermid dag trachtten iets te begrijpen van al die politieke kronkelingen, die tenslotte tot een hopelijk rechte lijn hebben geleid, bespraken de nieuwe samenstelling van het college. Iedere richting had er zo haar mening over. zoals de lezer zijn schouders zal ophalen of goedkeurend zal brommen. Ook de namen van de uit verkorenen werden onder de loupe ge- nomen. Geluk, Happé. Angenent en Bakker. „De Partij van de Arbeidmerkte een onzer op, „mag in haar nopjes zijn, Ge luk en Happy, dat is dubbel op". „Maar het was dubbel dik eis", voegde een ander erbij, „met dreigementen zijn ze er gekomen". „Voor de Anti-Revolutionnairen is het maar dik voor de Bakker", zei een der de, tgrwijl hij met een ondeugende blik keek naar onze collega van „Trouw die in Velsen wethouder is geworden. Toen bleef Angenent over om grapjes over te maken. Laten wij hopen dat hij het korter zal doen dan de zinspeling op de naam zou kunnen doen vermoe den. Nog even een pluim op de hoed van ons meer-genoemd zuster-dagblad. Vol ijverig als het is heeft het gisteravond in een deel der oplage de uitslag van de wethoudersverkiezing afgedrukt. Het deelt mede, dat er driemaal gestart moest worden voor de aanwijzing van de vierde wethouder. Het is maar éen stemming geworden. Nou, wij gnuiven» die onze betrouwbaarheid niet verspeel den. STAALCONSTRUCTIE Licht, sterk, fraai, voordelig. Jansweg t/o Station (Adv.l Weer stond vanmorgen een rij van ziekenauto's voor de loodsen van de Maatschappij „Nederland" in de Amsterdamse haven. Zieken auto's uit Amsterdam, maar ook van veraf: Dordrecht en zelfs Zeeuwsch Vlaanderen. De „Johan v. Oldenbamevelt" ligt voor de wal met 2300 passagiers, een van de grohtste contingenten, die het schip ooit vervoerd heeft. Van de 2300 zijn ongeveer 600 afgekeurde mili tairen, van wie weer 114 liggende patiënten. De bevolking van het schip vormt 'n groot mengelmoes. Want wel vaart het nog als troepentransportschip, maar er zijn ook.... honderd babies aan boord. De vrouwen en kinderen van de terug kerende militairen worden immers ook tot de militairen gerekend. Daarnaast zijn er nog 31 „burgers" medepassagier, omdat hun reis met dit schip noodzake lijk was. De „echte" militairen o.a. vier afdelingen veldartillerie zijn meest oorlogsvrijwilligers, die zeer lang Toen de raad van Heemskerk het be sluit nam, kortgeleden, een gedeelte van het strand onder de gemeente van de domeinen te pachten, zat de bedoe ling voor een rustig strandgedeelte te reserveren voor ouders met kinderen en daardoor een nieuw element te brengen in de reeks van Noordzeebad plaatsen. De Heemskerkers, rustige tuinders, die van mondain gedoe niets willen weten, hebben geen ogenblik de droom gehad nog eens een moderne badplaats te bouwen met grote hotels, kurhausen, een boulevard. Heemskerk aan Zee zou geen Scheveningen zijn, geen Zand voort, geen Bergen of Castricum, zelfs geen Wijk aan Zee. Nauwelijks' echter heeft Heemskerk zijn eigen strand of allerwegen ontstaat groot rumoer: bij bezoek aan dat strand avondkleding vereist. Reeds eerder hebben wij aan deze ge schiedenis aandacht gewijd en wa meenden het schertsend te kunnen doen in een daarvoor bestemde rubriek. Het is immers een jaarlijks terugkerend verschijnsel, dat een categorie van mensen zich geroepen voelt een lans te breken voor de „moderne" opvatting inzake het strandleven tegenover het „gedoe" van wat men zedelijkheids-apos telen noemt. Zo gezien is hier dus niets bijzonders aan de hand. Men heeft ech ter het geval Heemskerk aan Zee op geschroefd buiten iedgre verhouding, en niet goed ingelichte journalisten be gingen zelfs de fout te trappen in de klem, gelegd door de „moderne strij ders". Zo kon het zelfs voorkomen, dat Knuvelders' blad „De Nieuwe Eeuw" 'zich denigrerend over het gemeente bestuur van Heemskerk uitliet en over de befaamde hoge hoed aan het strand schreef. Vanmorgen verscheen Zaandams bur gemeester voor de Haarlemse kanton rechter mr. J. G. Gerritsen. Twee over tredingen waren hem ten laste gelegd, waarvan de eerste al heel gauw was afgedaan. Die hield namelijk in, dat burgemeester Thomassen een zeebad had genomen op het strand hetgeen verboden was in art. 113 van de politie verordening. De ambtenaar van het O. M., mr. H. Lagerwaard, kon niet zien hoe het mogelijk was op het strand een zeebad te nemen en was derhalve van mening, dat dit artikel niet bindend is. De kantonrechter sloot zich hierbij aan en sprak verdachte vrij van het hem ten laste gelegde. Anders was het gesteld met het twee de feit, namelijk dat de burgemeester volgens de interpretatie van de Heems- kerkse raad andere dan behoorlijk ge kleed was gegaan op het strand, name lijk in badpak. Deze stelde allereerst dat hij te goeder trouw was gaan baden, omdat daar nooit enige aanmerking op was gemaakt. Plotseling zijn echter de verbodsborden verschenen met de be kende gevolgen. Overigens bracht hü o.m. naar voren dat in dezelfde verordening de mo gelijkheid wordt opengelaten, dat B. en W. een plaats op het strand reser veren, waar men mag baden. In dat geval zon dus op het ene gebied on zedelijk zijn wat op het andere deel niet het geval is. Hierbij beriep hij zich op een vroeger arrest, waarin de rechter tot vrijspraak kwam. Mede op grond hiervan vroeg hü de kanton rechter om vrijspraak. De ambtenaar van het M. deelde de mening van verdachte niet en was de mening toegedaan, dat verdachte -el degelijk zich aan een overtreding had schuldig gemaakt. Hij bracht hierbij nog even naar voren, dat het water bij Heemskerk gevaarlijk is om te zwem men. Hij eiste een hechtenisstraf van één dag. In zijn repliek zei burgemeester Tho massen o.a., dat vele goede zwemmers weten, dat het helemaal niet gevaarlijk is. Waarom zouden anders de kinderen daar wel mogen baden? De kantonrechter deed tenslotte uit spraak en zei daarbij, dat het betreffen de artikel van de politie-verordening bindend was. Hij veroordeelde de bur gemeester tot een boete van f 6. Hier mede wilde hij hem in de gelegenheid stellen in hoger beroep te gaan, wat •„.i deed. LANGE VEERSTRAAT 10 tel. 11493 (Adv. AKKRUMDIJK 5 n. Rotterdam. ALCHIBA p 6 Djeddah. ALGORAB 7 te Bahia. ALM- DIJK 7 n. N. York. ALNATI 6 te Rotterd. ALUDRA 8 te R'dam. AMSTELDIEP 7 te Afnst- AMSTELDIJK p. 6 Buriings. AM- STELKERK 7 n. Amst. AMSTELLAND 7 te Hamburg. AMSTELVEEN 7 te Alexandrië. AXELDIJK 6 n. Galveston. BACCHUS 6 n. Montevid. BERKEL p. 6 Honingsvoy. BE VERWIJK 6 n. Casabl. BLITAR 6 te Penang. BLOEMFONTEIN 7 n. P. Elisabeth. BLIJ- DENDIJK p. 7 Acillus. BONAIRE, 7 n. Pa ramaribo. BOSCHFONTEIN 6 te Teneriffe. BOSKOOP 6 n. Cartagena. BREDA 7 n. Mol- lendo. CERAM 6 n. Hamburg. COTTICA 6 n Amst. DELFT 7 te Manta. DELFTDIJK 6 te Rott. DRENTE 6 v. Singap. FARM- SUM 6 n. Emden. GAASTERKERK 6 n. Dur ban. GADILA 6 n. Miri. GANYMEDES 6 n. K Gr. do Sul. GORDIAS 6 te Alexandr. GROOTEKERK 7 van P. Said. HILVER SUM 6 te Rott. HYDRA 7 te Amst. JACOB CATS 6 n. Narvik. JAVA 6 te Penang. J. v. d. VONDEL 6 n. Narvik. JUPITER p. 6 Oporto. KEILEHAVEN p. 6 Dungeness. KLIPFONTEIN 8 te Amst. K. AGOENG 7 te Rott. LARENBERG 6 n. Rott. LEERDAM 7 te Norfolk. LEOPOLDSKERK p. 6 Perim. L. VROUWEKERK 7 te Karachi. LISSE- KERK 7 te Amst. LOMBOK 6 n. Makass. LOOSDRECHT p. 7 Vlissingen. MAASKERK 7 van P. Bouet. MALVINA 6 n. Pladjoe. MELAMPUS 7 te P. Said. MENTOR p. 6 Finist. MIDAS 7 te Cadix. MODJOKERTO 6 n. Bat. MOLENKERK p. 6 Finist. MUI- DERKERK 7 n. Tahoradi. NEDERLAND p. 6 Malta. NIJMEGEN p. 7 Lissab. OBERON 7 te Puertocabello. ODYSSEUS 6 n. Algiers. PAPENDRECHT p. 6 Perim. P. LAUT 6 V. Antw. PR. J. W. FRISO 7 te Montreal. PR. WILLEM II 8 te Montreal. PR. W. VAN ORANJE 4 tl. Chic. RANDKERK 6 v. Antw. REMPANG 6 v. Penang. -ROEBIAH 6 te N. Orleans. RONDO 6 n. Zamboanga. ROTTI p. 6 Lissabon. RIJNKERK 3 n. Rott. SAL- LAND 7 te R. de Jan. SARANGAN 6 p. P. de Gall. SLOTERDIJK 7 n. P. Arthur. ST. DORDRECHT 6 n. Huelva. ST. HAAR LEM 5 te Bremen. ST. MAASTRICHT p. 6 Finist. TALISSE 7 v. Liverpool. TELAMON 7 te Cur. VAN 't HOFF 7 te IJmuiden. VE NUS 5 n. Alexandr. WATERMAN p. 6 Fi nist. WILLEM RUYS p. 6 K. Bon. WIN TERSWIJK p. 7 Finist. ZEEMAN 10 van Calc. n. Pac. Coast. ZONNEWIJK 21 te Antw. ZIJPENBERG 6 n. Casabl. in de tropen hebben gediend: van Juni 1946 af. Zelfs zijn er bij, die in geen 13 of 15 jaar het vaderland hebben ge zien, omdat zij van Amerika uit naar Indonesië zijn gegaan. Verder worde» ook mariniers ontscheept, Kon. Marine, K.N.I.L., allerlei „loslopende" onderde len van de Kon. Landmacht, kortom ef is van alles wat aan boord. Desniettemin is de stemming op de reis prima ge weest, vertelt de commanderend troe penofficier, overste Werdmölder. De reis w^s zeer vlot, zelfs in de Golf van Biscaje, waar het altijd spookt, was geen deining te bekennen. Het eten waS buitengewoon goed, niemand behoefde onderweg wegens ziekte te debarkeren» de babies kregen op tijd hun melk» maar met dat al iedereen is toch blik dat hij nu van boord mocht! „September is een goede maand oi» thuis te komen", merkte minister rol- yfF. Schokking op, die de gebruike lijke begroetingsrede hield. Dit sloeg speciaal op degenen onder de repatri' erenden, die gaan studeren. Aan d« hoogleraren is verzocht in het bijzondef pp hen te letten. De minister zegde d® gewonden de blijvende hulp van, de re gering toe en liet zich optimistisch ui' over het percentage van hen, dat weef in het maatschappelijk leven kan wor den ingeschakeld. Met een minuut stil te werden dan de gevallenen in Ir"?0,* nesië herdacht, waarna de minister zie» in het bijzónder richtte tot de Indone siërs aan boord, die hier te lande bij de Kon. Marine hun opleiding zullen ont vangen. „Dat is een goed voorteken va» de samenwerking", aldus de minister» „een samenwerking, die moeilijk gebo ren wordt maar toch verkregen ka» worden". De minister sloot zijn toe spraak met de opwekking de kame raadschap, in moeilijke uren ontstaat steeds te bestendigen en zijn „Leve de Koningin" werd met een driewerf „Hoera!" beantwoord. Overste jhr. dr. J, A. A. van Lawick van Pabst sprak een welkomstwoord namens H. M. de Koningin en majoor C. van Goor namons Prins Bernhard- Het trompettercorps van de Huzare» van Boreel speelde vrolijke muziek. In verband met de uit Djocja afkom stige berichten, als zou Wongsonegor® te Surakarta besprekingen voere» over de mogelijkheid van de teruggaf» van Surakarta aan de republiek, is va» Nederlandse zijde aan Aneta medege deeld, dat bij deze besprekingen te> sprake zijn gekomen civiel-bestuurlij'-j aangelegenheden in verband met b® feit, dat te Surakarta dienaangaande een ingewikkelde toestand is ontstaat In dit gebied is men namelijk van Ne derlandse zijde spoedig na de tweed politionele actie er toe overgegaan, bestuurstaak mede in handen te leggeP van de zelfbestuurders. Te Semarang wordt van Nederland* zijde vernomen, dat bij deze bespreki» gen speciaal aandacht is gewijd aan bestuursvoering in het Sunanaat en Mangkunegaran als uitvloeisel van d" order tot staken der vijandelijkheden Ten onrechte zou men uit de uit DjocJ afkomstige berichten de conclusie k» nen trekken, dat de terugtrekking Nederlandse strijdkrachten te Surak» ta bij de besprekingen onder ogen 8 zien wordt. 6/9 Anaconda Coppei 26% Bethlehem Steel 26% Chrysler Corp. 51% General Electric 37 W General Motors 61% Hudson Motors H% Kennecott Copper 45% Montgomery ware 52% North American Cc 18% Radio Corp U Republic Steel 19% Shell Union Oil 36% Southern Pacific 38% Southern Hallway 2914 Tidewater 23% U.S Steel 22% 2/9 27% 51# 36$ 38% 29* 23% 22% (Nlet-offlclële Koersen) Vorig Opefy 1% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 oei. tac inschr Grtbk 1946 3 pC> Ned Handel MIJ. cert A.K.U van BerKels Patent Calve-Delft cert van Gelder Kon Hoogovens cert Unilever cert Nea. Kabel Philips Kon Petroleum Amsterdam' Rubbei 011 AmerlKa Lbn \on N Stoomb Mb eo S cheepv (Jrue d.VA Dell m slot 99% 97% 98% 97 ftgh 157 188 '/2 gb 122 163% 157% 204 259% 244 320% 132% 167 134% '.65'% 154% 142',4 97% P?A 261

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2