ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN -u HIT DOMEIN DER VROUW Slechte eters overblijvertjes Mr. Djumhana: Samenwerking is geen noodzakelijk kwaad Shirley tegen wil en dank uit het water getrokken Het regent Loflied op de BOERIN HET WESPENNEST r Wij luisteren naar Concrete inhoud voor de Unie msm Italiaanse waterpolo- spelers misdragen zich WEK DE GAL IN UW LEVER OP Bevin en Cripps in New York Weer een desillusie in het Kanaal en op SCHOOL WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1949 PAGINA 3 MONTY NIET NAAR ARNHEM Wedstrijd gestaakt na 41- voorsprong Ned. zevental Egyptische estafette over het Kanaal Oude schoolslagregeling hlijft van kracht Wereldkampioenschap gewichtheffen door David Duncan J AMERIK. OUDSTRIJDER MAAKT AMOK H.H. Wijdingen (Van onze Haagse redacteur) Langs verschillende scheidslijnen kan toen de Nederlandse ideeënvorming over het Indonesisch nationalisme indelen; een daarvan geeft aan de ene kant de sceptische opvatting, dat binnen een zo heterogene bevolking toch nooit van een enigszins representatieve communis- opinio sprake zal kunnen zijn en daar tegenover staat dan de botte bewering, dat dioe het beeld in de overgangs- Phases ook moge zijn de Republiek toch uiteindelijk de alpha en omega van dit nationalisme zal wezen. Zien wij het ?oed, dan vindt men in mr. R. Tg. Djum- hana Wiriaatmadja zowel het bewijs, dat de beide, hier grof aangeduide, menin- Sen een kern van waarheid bevatten als dat ze te simpel gesteld ztfn. Mr. Djumhana is minister-president van de Negara Pasundan (grootte onge- veer gelijk aan Nederland; aantal in woners rond 14 millioen) en het is wel tekenend, dat hij, gevraagd naar zijn Politieke geloofsbelijdenis, het eerst be gint te spreken over het punt in zijn Urgentie-programma, dat luidt: herstel fan de Republiek. Z. Exc. voegt er ter Verduidelijking aan toe: „Niet, dat wij de tekortkomingen van deze Republiek biet zien, naar dit moest vooropgesteld: toen kon niet over een nieuw Indonesië gaan praten en de motor van het natio nalisme uitschakelen." Het Is voor de Nederlander wel leer zaam in dit gesprek te ervaren, dat ook hij het beëindigen van de tweede mili taire actie, in de gedachtenwereld van deze Indonesiër de Republiek niet van de kaart was. Hjj heeft toen naar Su- toatra gekeken en zelfs al waren er daar geen Republikeinse gebieden geweest, dan zo proeft men het uit dit gesprek zou de republikeinse geest toch nog biet geslagen zijn geweest. Duidt dit relaas er op, dat de Pasun- t dan behalve in geografische zin ook in Politieke zin zo sterk tegen de Repu bliek aanleunt, dat ze er, om zo te zeg gen, op een goede of kwade dag wel eens naar binnen zou kunnen tuimelen? De minister-president antwoordt, dat hij Zijn eed gezworen heeft de Staat te zul len handhaven! Mr. Djumhana komt voort uit de frac tie Indonesia, die links georiënteerd is. Dit „links" luidt niet op een communis tische signatuur, maar wil het kenteken Van progressiviteit zijn. Er zou voorts nog het een en ander te Vertellen zijn over de politieke groepe ringen in de Pasundan, maar daarbij komt dan toch weer de kanttekening, dat die nog geen zuiver, uitgebalanceerd beeld te zien geven. „In een ongestoord Oost-Indonesië heèft men daadwerkelijk aan demo cratische opbouw kunnen werken. Bij-óns maakte de onrustige toestand het houden van verkiezingen onmo gelijk en die zijn nu nog niet te or ganiseren. Op de basis van het goed functionnerende systeem, volgens hetwelk een dessahoofd gekozen wordt, zal straks een stelsel van ge trapte verkiezingen worden opge bouwd." Wjj praten hog even door over die in Nederland zo vaak besproken onrust. Ook mr. Djumhana spreekt van een vre selijke terreur, uitgeoefend vooral in Oost-Pasundan door de Darul-Islam, de Volgelingen van Tan Malakka en wilde zampokkers. Hij acht de aanwezigheid Van de gedisciplineerde Siliwangi-divlsie daartegenover gelukkig. De te treffen Zegeling met deze militairen moge door Vertraging van een politiek bestand zjjn opgehouden, er is toch een goede samen- Werking met deze T.N.I.-troepen. De toinister-president bestrijdt de opvatting, dat men hier te maken zou hebben met Sen eigengereid en onhandelbaar mili- tairismus. Vraagt men naar zijn plannen, dan is bet eerste: de strijd tegen de terreur. 2. Exc. is er zeker van, dat deze over wonnen zal kunnen worden. Daarna kan gesproken worden over onderwijsverbe tering en sociale politiek. Zijn standpunt tegenover nationalisa tie? Mr. Djumhana ontkent, dat er een streven zou zijn om coüte que coüte te nationaliseren. Buitenlands kapitaal zal actief kunnen optreden in Indonesië; op Java biedt dit niet zoveel aspecten, de grote toekomst ligt stellig op Sumatra en Borneo. Vragen wü naar de samenwerking met de Nederlanders, dan komt van deze Indonesiër, die begonenn is met de betekenis van de Republiek te onderstrepen, het antwoord, dat de Pasundan deze samenwerking niet kan zien als een noodzakelijk kwaad. Het is daarom zijn mening, dat aan de Unie een concrete inhoud gegeven moet worden. Iedere vraag krijgt in dit onderhoud Van de minister-president een ampele beantwoording. Zo ook die, welke be dekking heeft op het probleem van de *hdo-Europeanen. Z. Exc. oordeelt, dat «eze kwestie gemakkelijker te regelen zijn dan menige andere: wanneer de betrokkenen even over hun sentiment *Wlen heenkomen, kan het niet anders ze zullen op hun plaats willen blijven. ®z behoeft geen vrees te zijn, dat zij zul- *eh terugvallen op het levenspeil van de koelie, al zullen zich vanzelfsprekend Maatschappelijke verschillen voordoen. Mr. R. Tg. Djumhana Wiriaatmadja, Minister-President van Pasundan. Mr. Djumhana acht een „verhuizing" naar Nieuw-Guinea dan ook irreëel. Hoe het geval Nleuw-Guinea zal af lopen, informeren wij. Een gemeen schappelijk trustbeheer van Indonesië en Nederland? Minister Djumhana heeft er over horen praten, maar laat ons raden in welke zin. Brengen wij naar voren, dat reeds een stem is opgegaan om Au stralië met het been van de vechtende honden te laten weglopen, dan is het antwoord van deze kalme verteller, aan wie uitgelatenheid bepaald vreemd moet zijn, een hartelijk gelach. Men kan een dergelijk gesprek voeren in een sfeer van alle tegenstellingen ver doezelende bonhomie, men zal echter, om het inhoud te geven ook zo nodig man en paard moeten noemen. Wij roeren een punt aan, dat door de oppositie in Nederland telkens weer te berde wordt gebracht: zijn de leiders in het nieuwe Indonesië be zield door een waarachtig verlangen de belangen van de bevolking te die nen, of vormen eigen interesse hun drijfveer? De minister-president van Pasundan neemt de beantwoording van deze vraag zo mogelijk nog serieuzer dan die van de voorgaande. Achttien jaar ge leden studeerde hij rechten in Leiden; daarna was hij altijd bij het Indone sisch bestuur als regent. Al werd hij persoonlijk, volgens zijn eigen verkla ring, in Nederlandse kringen steeds ge accepteerd en al werd in Nederland de Indonesiër wel voor vol aangezien, ra het algemeen voelden de Neder landers in Indonesië zich toch ver heven boven de Indonesische samen leving. Dit ziet mr. Djumhana als de kern Bevin en Cripps, de Engelse ministers van Buitenlandse Zaken en van Finan ciën, zijn Dinsdagavond met de „Mau- retanla" te New York aangekomen op doorreis naar Washington, waar vandaag de financiële besprekingen geopend wor den. Bevin verklaarde op een persconfe rentie, dat het doel van zijn missit? was „een strijd te winnen voor het verkrij gen van een wereld van vrije democra tische mensen'. „Wij zullen geen vrede in de wereld hebben, voordat wij dat doel hebben verwezenlijkt in de wereld van politiek en economie", aldus Bevin. Hij zei verder, dat de Britse missie niet naar de V. S. is gekomen om te vragen om verdere schenkingen op basis van hulp. „Ik geloof dat de oplossing op andere wijze moet worden gevonden en dat er stappen moeten worden genomen bij wederzijdse overeenkomst." Bevin zei, dat hij er van overtuigd was, dat .,wij op politiek terrein niet een democratische wereld tot stand kun nen brengen, indien deze economisch op twee werelden is gebaseerd. Wij zijn er van overtuigd, dat een economische ver deling de politieke structuur, die wij trachten op te bouwen, zal verscheuren". Bevin noemde een aantal onderwer pen, die, naar hij nadrukkelijk verklaar de, te Washington niet zouden worden besproken. Hiertoe behoorden het E.R.P (Europees herstelprogram) en de verde ling der Marshall-gelden. Hij voegde er aan toe, dat hij niet de behoeften van andere landen zou be spreken. Deze zouden te zijner tijd kun nen worden besproken. Even verkeerde men in de veronder stelling, dat ook veldmaarschalk Mont gomery de Airborne-herdenking te Arn hem dit jaar zou bijwonen. Dit is echter niet het geval. Leider van de pelgrimage is brigadier J. W. Hackett. De delegatie omvat 285 personen, die allen in Arnhem en Oosterbeek bij particulieren zullen worden ondergebracht. Het gezelschap arriveert Donderdag 15 September. Mgr. Maurice Feltin, aartsbisschop van Bordeaux, zal op 8 October als aartsbisschop van Parijs geïntroniseerd worden. Daags nadien zal hij een plech tige H. Mis opdragen en de vespers zin gen. van het kolonialisme. Welnu, wanneer een nieuwe status zou betekenen, dat de eenvoudige Indonesiër in de plaats daarvan een gemakkelijk object wordt voor de persoonlijke interesses van en kelen zijner eigen landgenoten, dan beeft de nationalistische beweging naar doel gemist. Minister-president Djum hana noemt het een hevige teleurstel ling als dit waar zou zijn. Doch het is zijn overtuiging, dat het anders zal gaan. Corrupte elementen zijn er ook, zowel in de Republiek als elders, maar zü zijn uitzondering.- Het gros der lei ders strjjdt naar zijn stellige mening met eerlijke middelen voor een recht vaardige zaak. Eerlijk gezegd, Shirley, ik was blij toen ze er een eind aan maakten en je 16 km. van de Engelse ktist nolens vo- lens uit het water trokken. Eerlijk, lief kind, het ging niet, heus niet enne heb je je eigenlijk wel gerealiseerd dat 'n Kanaaltocht in de praktijk waarachtig niet zo gemakkelijk is als dat in theorie lijkt, wanneer je op een goede dag er gens in Amerika zegt: „Kom, ik ga dat goeie ouwe Kanaal maar eens over zwemmen"? Gemakkelijk is het alleen maar zo lang je op het strand van Dover zit in een modieus badpak, met een fotograaf links en een fotograaf rechts en dan nog een achter je, voor het geval dat je straks misschien over je schouder zult kijken. Gemakkelijk is alleen het stoeien in de bruisende branding en het eten van overgestuurde biefstukjes in de gastvrije keuken van hotel Normandie. Gemakkelijk is alleen een kalm trai ningstochtje en een interview en een verovering op de boulevard,t want die kuiltjes in je wangen staan je goed en je bent een hele jongedame voor je ze ventien jaar. Maar weet je, Het Kanaal Shirley na haar mislukte poging. werkelijk overzwemmen, dat is iets an ders. Niet voor niets zijn er in de loop der jaren tientallen gestruikeld, die ouder en ervarener waren dan jij. Niet voor niets zei je vader bij de start, dal je toch maar liever niet moest gaan, .orhdat de zee te ruw en de deining te groot was. Maar die tranen van jou.... Ik zal je eerlijk zeggen dat ik mij waar schijnlijk ook zou hebben omgedraaid, zoals hij deed en met een zucht „oké baby" zou hebben gemompeld. Maar toen we je aan het werk za gen, Shirley, je groene badpak en je zelf stevig gewikkeld in een dikke laag wit vet en toen we je badmuts zo nu en dan even boven de schui mend gekopte golven zagen uitko men, omringd door je escorte van schoeners, sloepen, motorkruisers en speedboats, ja zelfs vliegtuigen, toen wisten wij maar al te goed hoe laat het was. Toen wisten wij al dat je niet in Dover zou aankomen, zoals je zelf misschien nog dacht, toen je twintig minuten lang ongevoelig bleef voor de smeekbeden van je vader en van die nurks van een coach Boudahian, om er nu toch maar uit te komen. Ik zal je zeggen, Shirley, ik vond het sneu voor jou. maar ik had je vader uit pure sympathie wel 'n deel van m'n aan boord gesmokkelde oorlam willen geven, toen hij je na 10 uur hopeloos ge worstel met stromingen, getij en misse lijkheid uit het ijskoude Kanaalinferno viste en je ditmaal liet huilen zo hard en zo lang als je wilde. Want jouw plaats, klein, lief kind, was op dat mo ment op de volgboot of beter nog in bed. En luister nou eens, Shirley. Je had' zo graag op eigen kracht Het Ka naal over gewilddat weten wij alle maal; en de filmfirma, die een oogje op je heeft, zou er ook een slordig dollar- tje voor over hebben gehad, wanneer je de overkant had gehaald. Maar neem dat nu aan van een ouderwetse kranten man uit dat goeie ouwe Europa, dat ze in de afgelopen maanden een reclame stunt met je hebben uitgehaald om van te likkebaarden. Droog je tranen en ga weer terug naar Amerika, naar school desnoods. Want geloof me, de wereld, die Nieuwe van jou en die goeie Ouwe van mij, draait even rustig of onrus tig als je wilt verder. Cr. 21. Geen flauw idee hadden Eric en Lotus van Jade van het grote gevaar dat zij regelrecht in de armen liepen. De hele omgeving leek. volkomen veilig en vredig, hel was bladstil en het enige geluid, dal zij af en toe hoordenwaren enkele onzicht baar blijvende vogels, die van tijd tot tijd even hun stem verhieven. Niets kwaads vermoedend liepen de beide vluchtelingen door het onherbergzame Chinese land. Nergens viel ook maar enig spoor van menselijk leven te bekennen en dat was maar goed. ook, want volgens de verhalen van Lotus van Jade men kon van het menselijk leven dat men eventueel in deze streek ontmoette niets goeds ver wachten. Plotseling snorde er iets vlak langs Eric's hoofd en sloeg dan met een felle tik in een dikke boom, die zij juist passeerden. Vlak daarop snorde er weer iets langs hem heen en andermaal klonk een tik. Met een schok bleef Eric staan, de Prinses gaf een gil. Twee venijnige pijlen waren diep in de stam gedrongeti en trilden nog na van de enorme kracht, waarmee zij tegen het hout waren geslagen. Vijanden! Snel keek de Noorman om zich heen. Waar zaten zij? Het antwoord liet niet lang op zich wachten. Onmiddellijk weerklonk wild hoefgetrappel en daar kwam een aantal zwaar gewapende Chinese ruiters aangalopperen. Nu zullen we het hebben, dacht Eric en stelde zich beschermend voor Lotus van Jade op. De mannen hadden kennelijk kwaad in de zin, want zij spanden hun bogen en richtten op Eric Op de eerste avond van het Europees waterpolo-tournooi te Milaan is het tot een schandaal gekomen in de wedstrijd tussen Nederland en Italië, welke drie minuten voor het einde gestaakt werd door de scheidsrechter, de Zweed Suckermann, met de stand 41 voor hel Nederlandse zevental. In de eerste helft van de wedstrijd werd het al spoedig 10 voor Italië, maar daarna was het Nederlands polo zevental sterk in de meerderheid. Met snel en open spel werd het Italiaanse doel belaagd en toen een verre bal bij Rudy van Feggelen terecht kwam, was de stand gelijk: 11. De Nederlanders bleven in de meer derheid en onze doelman, Rohner, kreeg weinig te doen. Met een 31-voorsprong voor de Ne derlandse ploeg kwam de rust. In de tweede helft kon het zevental van ons land, ondanks het feit, dat men een man meer had, geen doelpunten maken. Terwijl de bal aan de andere kant van het veld was. ontstond er plot seling een ernstig incident. De Italiaan De Zanzuane gaf Stam zo'n hevige klap tegen het gezicht, dat onze landgenoot met een bloedende mond uit het water moest. De wedstrijd werd even gestaakt, vanzelfsprekend werd de Italiaan het water uitgezonden. Italië had op dat moment dus nog vijf man over, Neder land zes. Opgezweept door het dolzin nige publiek speelden de Italianen zeer ruw én zij ontzagen zich niet, verschei dene van onze spelers met vuisten te bedreigen. Stam kwam later weer in het water en nu was de numerieke verhou ding zeven tegen vijf. Braasem maakte er met een ver schot 41 van. De wed strijd moest onderbroken worden, om dat het fluitje van de scheidsrechter eenvoudig niet te horen was door het lawaai van het publiek. Tenslotte nam Suckermann de vlag en met een teken van dit instrument werd de wedstrijd weer voortgezet. Het werd een gevecht, dat eigenlijk in een boksarena thuis hoorde. Bijlsma werd boven en onder aan het oog gewond. Tenslotte werd, toen er nog drie minuten speeltijd over was, de wedstrijd gestaakt met de stand 41 voor Nederland. Onmiddellijk na het staken van de wedstrijd heeft de leider van het Ne derlandse zevental, de heer Planjer, een officieel protest ingediend bij het be stuur van de F.I.N.A. tegen het spel van de Italianen. Het bestuur zal nu moeten uitmaken, of de stand 41 voor Neder land blijft, of dat de wedstrijd eventueel met 50 reglementair door ons zevental is gewonnen. Nader vernemen wij nog, dat de Europese Zwejnbond de stand 4-1 als einduitslag beschouwt. Een uit zes man bestaande Egyptische estafette-zwemploeg heeft in de afgelopen nacht Het Kanaal overgezwommen in 11 u. 11 min. Het door de Egyptenaren verbe terde record van 12 uur 13 min. 4 sec. werd door een Franse ploeg gevestigd in 1938. Het bestuur van de FINA heeft in zijn zitting van Dinsdagnacht besloten, dat de oude regeling inzake de orthodoxe school slag en de vlinderslag, welke voor 1 Ja nuari van dit jaar geldig was, wederom van kracht wordt. Dit besluit betekent dat alle recordpogingen, na 1 Januari 1949 op de schoolslagnummers gedaan, als verval-# len kunnen worden beschouwd, tenzij de tijden, bij deze recordpogingen gemaakt, sneller waren dan de oude wereldrecords. De laatste avond van de wereldkampioen- schappen gewichtheffen te Scheveningen brachten de nummers veder- en middenge wicht op het toneel. In de vedergewichtklasse behaalde de Egyptenaar Fayad de wereldtitel. Het kam pioenschap van de middengewichtklasse was voor El Touny (Egypte). De Nederlanders Barand en Spiero werden resp. zesde en ^Hcft^definitieve landenklassement luidt: 1. Egypte 18 pnt. 2. Ver. Staten 17 pnt. 3. Iran 7 pnt. 4. Denemarken 6 pnt. 5. Frankrijk 4 pnt., 6 en 7 België en Zweden 1 pnt. Het lange stilzitten op school heeft bij sommige kinderen een slechte invloed op de eetlust. Zoveel moge lijk buiten spelen in de frisse lucht is hier de remedie. Geen uren treuzelen met huiswerk maken en ook: op tijd naar bed! Heerst er on rust in huis, besteden de ouders overdreven aandacht aan het eten van het kind (dat immers de gewoonste zaak ter wereld behoort te zijn), dan krijgt het vaak te genzin in zijn voedsel. Streef naar een rustige, opgewekte stemming in huis en een ge zonde, geregelde levenswijze; laat geen bezorgdheid mer ken, als het kind slecht eet, dan zal de eetlust vanzelf toe nemen! De dag dient begon nen met een behoorlijk ont bijt, waarbij de familie rustig om de tafel zit, zonder angst vallig de klok in het oog te hoeven houden Er zijn ook kinderen met een te grote eetlust; bij hen is het zaak, er op te letten, dat ze goed kauwen en niet gulzig hun voedsel naar bin nen schrokken. Uw kinderen zullen er hun gehele leven plezier van heb ben, wanneer U ze van jongs- af went aan behoorlijke ta felmanieren Daar komt ook bij: alles eten wat de pot schaft! En denk er aan, nu de le vertraan weer vrij te koop is, dat de oude regel: „lever traan voor de kinderen in de maanden met een r" nog steeds van kracht is. Voor het geval, dat de kin deren tussen de middag over blijven op school en daar voor brood mee moeten ne men, raden wij het volgende: 1. Snijd de boterhammen wat dunner en leg ze dan twee aan twee op elkaar met belegging -er tussen. 2. Maak de boterhammen pas 's morgens klaar, verpak ze in een goed sluitend trommeltje en leg er liefst wat slablaadjes, geraspte wortel, gesneden tomaat, komkommer of dergelijke tussen om uitdrogen te voor komen. 3. Besmeer, wanneer U zuinig moet zijn met de bo ter of margarine, slechts één van de op elkaar gelegde bo terhammen en gebruik op een droge boterham vette beleg ging: pindakaas, bokking, spek, enz. 4. Zorg, dat zoete beleg gingen en vis hun smaak niet aan al het brood kunnen mededelen; pak die boter hammen liefst apart in een boterhampapier 5. Als belegging kunt U natuurlijk worst, kaas, jam, chocoladepasta, strooisel en suiker geven. Maar als af wisseling en aanvulling op dat menu kunnen ook dienst doen: plakjes appel, desge wenst met kaneel en suiker bestrooid, of even gebak ken in de koekepan, een zeer dun laagje reformite en plakjes komkommer, rame- nas (geschaafd of geraspt) met wat zout bestrooid, fijn gesneden paprika (zonder zaad), fijngesneden witlof met slasaus vermengd, een dun pannekoekje (zout of zoet met suiker of jam), plakjes gehakt of een dunne omelette. 6. Geef melk mee in een stevige, goed sluitende fles, liefst een aluminium veldfles 7. Wanneer ze verkrijg baar zijn en niet te duur, geef de kinderen dan vooral een of meer (goed gewassen) appels of ander fruit mee. Op de dag voor boerin nen en tuindersvrou wen vorige week in Eindhoven hebben de ver schillende sprekers en spreeksters veel loffelijks over de vrouw gezegd. Rec tor L. W. J. van Teeffelen zong er 'n waar loflied op onze boeren- en tuinders vrouwen, die geen stof heb ben geleverd voor de dave rende gechiedkundige fei ten, maar die de geschie denis zelf hebben gemaakt. Van hoe groot belang een zuinige huisvrouw is, die met overleg te werk weet te gaan, wisten reeds onze voorouders, die het spreek woord kennen: „Wat een man met karren vol door de voordeur binnen brengt, kan de vrouw in de slip van haar schort door de zijdeur uit dragen." Evenzeer zal dit waar is, is het echter ook waar, dat de goede huisvrouw zelfs'een wankele huishoude lijke wagen nog op de rechte weg weet te houden. Zeer juist karakteriseerde reertor Van Teeffelen de waarde, in goede of kwade zin, voor het gezin, toen hij zei: „Geen boer is sterker dan zijn gens naar rechts, voor meis jes naar links moet sluiten? Bij het verbinde:. van rug- en voorbanen de schouders als aangegeven even inhou den. Van de kap stikt U de middenachtemaad dicht en maakt naar hetzelfde pa troon een voeringkap. Alleen neemt U hierbij de stofvouw middenachter en de naad bo venop. We stikken de kap pen met de goede kant tegen elkaar, draaien ze om en stikken de buitenrand nog eens door. De halsrand blijft open, want daar zet U de halsrand van de cape tussen. U kunt ook een kraagje van dubbele stof op de cape ma ken en de kap met een paar manteldrukkers onder de kraag bevestigen. Voor het knippen kijkt U eerst even of de lengte wel naar Uw zin is. en indien mogelijk maakt U er een flinke zoom in, want de kleuter groeit wel, maar de cape niet. Het regent, het sputtert, het spat. Maar Janneman kan het niet deren, want Mammie maakt een stevige cape voor hem. Hier ziet U het patroontje voor de leef tijd van 2 jaar. In het voor baantje maakt U een split dat U met een patje afwerkt Tegen de voorkanten naait U een beleg, dat U desge wenst ook kunt aanknippen. Bij het aanbrengen van de knoopsgaten denkt U er toch aan, dat de cape voor jon- CAPE VOOR 2 JAAR s vrouw." Hoe de boer ook werkt, sjouwt en ploetert, als het huishouden niet goed beheerd wordt, zal alles te. vergeefs zijn. Daarom nok bracht men op deze ten toonstelling, die een bewijs was voor het boerenkun- nen, hulde aan de vrouwen, die hierin haar niet te con troleren aandeel hebben ge had. Wat hier gezegd werd van de boeren- en tuin dersvrouwen is voor een groot deel natuurlijk ook toepasselijk op de niet- boerinnen. In onze geëman cipeerde tijd is het dikwijls duidelijker te zien wat de vrouw zelf bereikt. Hoe groot echter de invloed is van de vrouw, die niet aan de weg timmert, maar rustig haar huisgezin bestiert en met haar man in goede har monie en samenwerking leeft, is met geen maat te meten. Voor deze invloed is de liefde van de vrouw van groter belang dan haar ver standelij k inzicht. Een ster ke liefde voor geloof, gezin en bedrijf is het die de boe renvrouwen steeds heeft ge dreven. Daarom ook was de aansporing tot de jonge meisjes om deze liefde te. be waren zo belangrijk. Hoeveel boerengèzinnen hebben God een of meer priesters en religieuzen gele verd. Ook in onze tijd stellen zij daar nog een grote eer in. Is het eigenlijk niet diep treurig, dat bij zoveel van onze andere standen het be sef van uitverkoren te zijn als God een kind roept, ge heel is verdwenen? Dat zij nog slechts voelen het of fer van een kind te moeten afstaan en niet meer de grote eer, dat het God is aan Wie zfj het schenken? Waar dit gevoel bij zove- len is verloren gegaan, is het verheugend te mogen constateren, dat bij de jonge boeren en boerinnen nog steeds een hechte bin ding met het verleden en met de eigen stand bestaat De boer is nog trots boer, de boerin nog fier boerin te zjjn. Dat bewijst dat zij niet gegrepen zijn door de moderne geest, die de handenarbeid schuwt. In hun werk voelen zij zich direct afhankelijk van God en hierdoor is hun geloof ook extra stevig verankerd. Zolang de boerin haar liefde voor dit geloof, het gezin en het bedrijf behoudt hoeft het Nederlandse volk zich over de boe renstand geen ernstige zorgen te maken, want zolang zal hij een der pijlers voor ons volks bestaan blijven. li zult 'b morgen» „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Adv.) t 33 R,»Dan kan ik je vast op een teleur stelling voorbereiden. Er is geen con- geld beschikbaar.'" "Dacht je? Misschien denk ik er an- e£s over." e Hij zwenkte van de hoofdrijbaan af jj1 stopte voor een benzine-station. „Dit t een heel geschikte plaats om afscheid hemen. Bonjour, vrind." Len ogenblik later keerde hij de wa- |®n en reed weg in de richting van San t^nciscci, mij bij de benzinepomp ach- n xvii stond bediende van het benzinestation gp_.— toet open mond naar mijn bebloed ik rJ *e staren. „Ik ben gevallen," zei ik h- °bauffeur van die auto zei, dat bivi de bus naar Palo Alto kon op- k£en- Is dat zo?" *èe^aar ginds bij de lunchroom." Hij <Je met zijn duim naar een café langs koiviï'6®' zowat 150 meter verder. „D'r er al tamelijk gauw een." „Kan ik me even wat Wassen?" „Ik zal u helpen." Hij pakte een bos sleutels uit zijn kantoortje en ging me voor naar de achterkant van het ge bouwtje. „Hier. Ik zal u wat zeep ge ven. Auto-ongeluk gehad?" Ik knikte. „Gewonden?" „Ik was alleen," zei ik. „Ik scheen even ingedommeld te zijn." Hij knikte, liep terug naar voren en kwam even later met een handdoek en zeep terug. „Wil u een paar pleisters voor die sneden over uw voorhoofd?" „Ik zal eerst maar eens kijken hoe het eruit ziet, nadat ik me gewassen heb." Ik ging het washok binnen en be keek mezelf in de spiegel. ASn de ene kant van mijn gezicht zat het bloed in korsten aangedroogd, terwijl mijn haar grauw zag van het stof en van geron nen bloed. Ik bevoelde mijn achterhoofd, het was opgezet en klopte lelijk. Ik vroeg me af wat voor wapen ze gehan teerd mocht hebben. Aan mijn overjas ontbraken een paar knopen, en van een van de revers liep een grote scheur om laag. De hele voorzijde zag eruit alsof hij dodr een vleesmolen was gegaan. Ik trok de jas uit en hing hem aan een kleerhaak. Mijn costuum zag er nog vrij draaglijk uit. Ik deed mijn colbert en overhemd uit en begon me te wassen. Ik dompelde mijn hoofd in een bak wa ter en boende flink over mijn haar. Een paar malen duikelde ik bijna voorover, duizelig als ik werd van het staan met mijn hoofd omlaag, maar ten langen leste kwam ik dan toch klaar. Nu het bloed van mijn gezicht af was, zag ik er niet zo erg uit als ik verwacht had. Het was beurs en had overal blauwe plekken, maar alleen in mijn voorhoofd ep op mijn schedel zaten sneden. Ik kamde mijn haar opzij, zodat het ergste bedekt was. Daarna kleedde ik mij weer aan, klopte de overjas af en hing hem over mijn arm. Toen ik buiten kwam, was de zon boven de kim. De bediende was bezig de tank van een auto bij te vullen. Ik bracht de handcfciek op het kantoortje, wierp hem over een stoel, wuifde tegen de bediende, en hinkte weg in de rich ting van het café. Halverwege liep er een droogstaande duiker onder de weg door een mooie plaats om mijn over jas te verstoppen. In het café bevonden zich alleen een paar vrachtauto-chauffeurs en een sla perige kellnerin. De chauffeurs sloegen geen acht op mij. Ik bestelde geroosterd brood en koffie, en ik was nauwelijks klaar met eten, of de bus naar het zui den stopte.... a In ogenblikken van spanning wil soms het juiste idee een mens plotseling te binnen schieten. Ik besloot in eens Philip Tremaine achterna te gaan. Dat te vol voeren was minder eenvoudig dan het voornemen zelf, want ik wist niet waar ik hem vinden moest. Een betere ver momming dan de zijne was niet moge lijk. Hij hoefde gewoon maar zijn eigen gezicht te dragen, en geen mens zou op hem letten; zijn naam was immers voor goed aan mijn gezicht gekoppeld. Hij hoefde zich niet eens verborgen te hou den. Het allereerst, zo redeneerde ik, zou hij naar zijn moeder gaan. Zij moest weten dat ik dood was, zodat ze er op voorbereid was, te gelegener tijd mijn lichaam als het zijne te identificeren. Misschien had hij haar die mededeling al overgebracht. Hij had er alle tijd 4oor gehad. Ik klemde me vast aan de hoop. dat hij zich niet zou haasten, denkende, dat ik uit de weg geruimd was. Mis schien maakte ik nog een kleine kans hem in zijn moeders huis te achterhalen. Tien minuten nadat ik ingestapt was. reed de bus door Redwood City. Daarna duurde de rit niet lang meer. De klok in een café te Alto Palo, waar ik binnen was gegaan om te telefoneren, wees kwart voor acht. Ik ging de telefooncel in en zocht het adres van Reba Tre maine op. Het is geen grote stad, dus waagde ik het niet iemand naar de straat te vragen, die ik zocht. Ik liep maar door, steeds lettend op de naambordjes van de stra ten en op de huisnummers, in de hoop dat mijn lichaam langzamerhand vanzelf weer normaal zou gaan functionneren. Ten langen leste kwam ik in de goede straat, ter hoogte van de nummers, die met elfhonderd begonnen. Het huis, dat ik hebben moest, was nummer driehon- derd-en-zoveel, acht stratenblokken meer naar links. Het was rustig op straat, en de esdoorns wierpen hun scha duw op het plaveisel. Het was ongeveer v.ijf minuten lopen. Het huis bleek een soort zomerverblijf te zijn van maar één verdieping. Het stond nogal naar achteren ten opzichte van de straat, terwijl de beide buur huizen zich een meter of vijf meer naar links, respectievelijk naar rechts bevon den. De 'jalouzieën voor de ramen aan de voorkant waren neergelaten. Eeh po litieagent was niet te zien. Ik liep aan de overkant van de straat voorbij, keerde toen bij de hoek van de straat om en liep om naar de achterzijde van het huizenblok. Zowat halverwege de volgende straat bevond zich een open terrein, waardoor ik op de achterkant van het huis kon kijken. Ook daar was geen agent te zien; de jalouzie voor het keukenraam was eveneens omlaag. Ach ter het huis was een garage met een deur, die uitkwam op een gangetje. De garagedeur stond open en de garage zelf was leeg. Het leek wel of het hele huis verlaten was, maar terwijl ik keek, schoof er een auto het gangetje in en reed even later de 'garage binnen. Ik had maar een kort ogenblik de gelegen heid om de chauffeur te zien het enige, wat ik kon constateren, was, dat het een man was. Maar volgens mij be stond er maar één man die reden had op dit vroege morgenuur bij Reba Tremaine aan te kloppen. Ik rende over het open terrein naar de muur van het huis er naast, sloop naar achteren, stak 't achtererf over en zocht dekking tegen een schuurtje, dat zich recht tegenover Me garage bevond. De bestuurder was al uit de auto gestapt. Ik wachtte tot hij uit de garage zou komen, maar hij nam zijn weg door een deurtje aan de voor zijde. Ik hoorde de deur dichtslaan en vernam het geluid van zijn voetstappen op het pad naar het huis. (Wordt vervolgd) Woensdag HILVERSUM I - 301 M. 18.00 koor, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 kwar tet, 19.30 actueel geluid, 19.45 gram., 19.55 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 progr.- prol., 20.15 cone., 21.20 lezing, 21.40 or gel, 22.15 piano, 22.45 Avondoverd., 23.00 nieuws, 23.15 zang en vleugel, 23.45 gram. HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 nieuws, 18.15 varia, 18.20 trio, 18.30 sociale problemen, 19.00 lezing, 19.15 Indonesië. 19.30 jeugd, 19.40 kroniek, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 Dingen van de dag, 20.15 soc. nieuws, 20.20 Omroep ork., 21.25 luisterspel, 22.25 zang en kwartet, 22.45 klankbeeld, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.25 gram. Donderdag HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 zang, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 vrouw, 9.05 muziek houdt fit, 10.00 piano, 10.15 Morgendienst, 10.45 zang en orgel, 11.00 Zonnebloem. 11.45 gram.. 12.00 Angelus, 12.03 zang en orgel, 12.30 mededelingen. 12.33 lunchconc., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunchconc., 13.45 vrouw, 14.00 strijkork., 14.40 vrouw, 15.00 piano. 15.15 Sangh en Spel, 16.00 lezing 16.45 ouverture, 17.00 jeugd, 17.30 kwintet en piano. HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.50 Dagopening, 8.00 nieuws. 8.15 varia, 8.55 vrouw, 9 DO conc., 9.30 waterst., 9.35 Soft and sweet. 10.00 Morgenwijding, 10.15 gram., 10.50 kleuters, 11.00 orgel, 11.45 voordracht, 12.00 Rhythm. Club, 12.30 mededelingen, 12.33 spionnetje, 12.38 hawaiianmuziek, 13.00 nieuws, 13.15 stafmuziek. 13.45 gram.. 14.00 vrouw, 14.30 recital, 15.00 zieken, 16.00 causerie, 16.45 Promenade ork., 17.00 jeugd. 17.30 gram., 17.40 lezing, 1750 causerie. Een Amerikaanse oudstrijder heeft giste ren in een vlaag van verstandsverbijstering twaalf volwassen personen en vier kinderen in het centrum van Camden in dev staat New Yersey neergeschoten en elf daarvan dodelijk getroffen. Vijf mannen, vier vrou wen en twee kinderen verloren het leven. De dader, de 27-jarige Howard Unruh die bij zijn moeder inwoont, bekend staat als zeer godsdienstig en erg verlegen, gaf zich na in een huis de vlucht te hebben genomen pas over, nadat de politie traangasbommen naar binnen had geworpen. Buren die Unruh als een godsdienstfanati cus beschreven, zeiden dat hij sedert zijn terugkomst uit Europa altijd een bijbel bij zich droeg. De woesteling heeft zijn aanval in minder dan een kwartier uitgevoerd. Hij rende win kels in en uit en loste links en rechts in het wilde weg schoten. In doodsangst liet een ieder in zijn nabijheid zich plat op de grond vallen. Een nauwkeurig onderzoek in de woning die hij met zijn moeder deelde bracht aan het licht dat hij eigenaar was van eeh waar arsenaal van geweren, revolvers en munitie en zelfs in de kelder beschikte over een particuliere schietbaan. Z. H. Exc. Mgr. dr. Hanssen zal mor gen in de kapel van het klooster der paters Franciscanen te Weert de volgen de H.H. Wijdingen toedienen; het H. Priesterschap aan frater Accursius van Eys. Het Diaconaat aan de fraters Bruno Groen, Faustinus Vrijmoed, Leopold Moonen, Justinus Schellart, Victor Kers ten, Baptista van der Sande, Arcadius van Maanen, Berthold Lahaye, Everar- dus Wiegers, Gervasius Janssen. Victo- rinus Peters, Bertwin Bootsma, Edwin Gordijn, Ezechiel van der Linde. Cres- centius van Baarle. Amatus Rozestraten, Julianus Coenen, Clementinus de Jong, Ignatius Dorpmans, Laurentius Hovens, Rogerius Douma, Amulf Camps, Beni- tius Kruidenberg. Didymus Vergeer, Archangelus de Wit Maximinus van der Schoot, allen van de Orde der Francis- Toen Unruh zich overgaf bleek hij ge wond te zijn door"verscheidene kogels. Te voren had hij geprobeerd zichzelf van het leven te beroven maar slaagde in die po ging niet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3