Eerste Kamer aanvaardt ontwerp verplichte verzekering 1 Juli 1950 in werking? Jacht op Giuliano tot toe zonder succes nu WEST-DUITSE PARLEMENT TE BONN GEOPEND Waarom het bier weer best is Sprekende cijfers Troepen blijven op Midden-Java Wervingsactie „Steun Wettig Gezag" te Vlaardingen Triomftocht door Brabant Formeel bestaan van republiek na ingeluid Export stijgt Tot hoofd en hart Stad en platteland Het weer „Elk gezin één man voor verdediging van huis en haard,y Hoof en moord aan de orde van de dag Offensief tegen politie uitgesteld VROUW VERMOORD Arnold voorzitter Bondsraad MILLIARD DOLLAR VOOR WAPENHULP? DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24558 MEER KAAS VOOR DE HOREC A-BEDRIJVEN HERREMANS BIJ OE KONINGIN BANDITISME OP SICILIË Giuliano besluit: Pamfletten in straten van Palermo Ruzie met dodelijk gevolg - REIZEN NAAR DE BRITSE ZONE Beieren ontevreden Volgende week waar schijnlijk de goedkeuring BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Inqezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooote. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 55 cents per «eek, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Hoewel men altijd voorzichtig moet zijn aan cijfers en statistieken te vérgaande conclusies te verbinden, ®Preken zij toch vaak in al hun nuchter heid een duidelijke taal. Zo heeft dezer Jagen het Centraal Bureau voor de Sta tistiek de resultaten bekend gemaakt Jan de op 31 Mei 1947 gehouden volkstel- jjhg voor zover deze de verdeling der bevolking naar kerkelijke gezindte betreft. Zaterdag j.l. hebben wij in een Klein staatje de belangrijkste procentuele bijfers reeds gepubliceerd, doch het lijkt voor onze lezers buitengewoon in teressant aan de hand van de door het Centraal Bureau hierover nog verstrekte Jhededelingen, op deze uitkomsten wat bieper in te gaan. Deze cijfers zijn daarom ook belang wekkend, omdat tussen 1930 en 1947 geen ijolkstelling in Nederland is gehouden, wij kunnen ons dus thans een beeld vor ken van de veranderingen die zich in ben periode van zeventien jaar hebben v'oltrokken. Allereerst blijkt, dat de bevolking is toegenomen van 7.935.565 in 1930 tot 9-629.605 in 1947, d.i. met 21.3 pCt. Op 31 Mei 1947 behoorden 3.7 millioen perso den of wel 38.5 pCt., tot de Rooms Ka tholieke Kerk; 3 millioen of 31 pCt. tot Je Ned. Hervormde Kerk en verklaarden t-6 millioen of 17 pCt. niet tot een kerk genootschap te behoren. .Ten opzichte van 1930 valt, in absolute tin, voor vrijwel alle kerkgenootschap ben een toeneming te constateren Slechts de Evangelisch Lutherse Kerk vertoont een aanmerkelijke achteruit gang, evenals, naar kon worden ver- Wacht, het aantal Israëlieten, n.l. van 112.000 tot ruim 14.000. Relatief genomen vormen de katho lieken thans, zoals gezegd, 38.5 pCt. der 'ntale bevolking tegen 36.4 in 1930. Voor Je Ned. Hervormden is het percentage jeruggelopen en bedraagt thans 31 pCt. 'egen 34.5 bij de vorige telling. Het is triest te móeten constateren, bat de sterkste groei valt waar té nemen Jan het aantal personen, dat opgaf niet Mt een kerkgenootschap te behoren. Sinds 1930 vermeerderde hun aantal met bijna een half millioen of 43 pCt. en deze Srocp vormt thans 17 pCt. der totale bevolking tegen 14.4 pCt. bij de vorige Volkstelling. Terwijl de katholieken ir. Noord-Bra bant en Limburg op 31 Mei 1947 resp. en 94 pCt. der bevolking uitmaakten, blijft hun aantal in de drie Noordelijke Movincies Groningen, Friesland en "rente beneden de 10 pCt. De percenta ges in de andere provincies en in de l'ier grote gemeenten variëren tussen 21 h 38 pCt. In absolute cijfers gezien, wo- "en van de 3.7 millioen katholieken in hls land 1.7 millioen in Noord-Brabant Limburg en 2 millioen in Zeeland en °oven de Moerdijk. Intussen is het op vallend dat de katholieken sinds 1930 Jooral in Drente en Groningen een gro fste plaats zijn gaan innemen. Schrik barend zijn de cijfers der vier grote ge- Meenten: In Amsterdam behoort '5 pCt., dat is dus bijna de helft, biet meer tot een kerkgenoot schap. Voor Rotterdam en 's-Graven- bage is dit cijfer belangrijk lager, n.l. ïesp. 31 en 27 pCt., terwijl het voor Ptrecht 18 pCt. is, ongeveer gelijk aan ftet Rijksgemiddëlde, 17 pCt. Wat de grote gemeenten betreft is nog Vermeldenswaard, dat in Rotterdam, in .egenstelling tot de andere, het katho- "eke deel der bevolking verminderde -h wel van 23 tot 21 pet. De groep per- s°hen zonder kerkgenootschap ver- Meerderde hier van 22 tot 31 pet., een Mlatief grotere toeneming nog dan in ai sterdam, waar de onkerkelijkheid 0Pliep van 35 tot 45 pet. „Ziehier een aantal nuchtere cijfers, jjbeten wij ons aan de ene kant ver- Jcugen over de groei der Katholieke 5erk in ons vaderland, van de andere Jant achten wij de enorme toename van b«n, die tot geen kerkgenootschap zeg- vjen te behoren, ontstellend. Bijzonder Rebben ons getroffen de cijfers over Jyhsterdam. Vijf en veertig procent der bevolking van Nederlands hoofdstad 'Mrners behoort tot geen enkel kerkge nootschap. Het is nauwelijks te geloven, j °ch de cijfers lieden niet. Het zijn cij- 6rs, die een droeve taal spreken. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer is een voortreffelijk instituut, dat men moet leren kennen om ervan doordrongen te raken welk een nuttige functie het als Kamer van revisie in ons staatsbestel vervult. Zij heeft zich altijd te verweren tegen een zekere geringschatting, die haar doet beschouwen als een doublure van de Tweede Kamer. Vaak verweert zij zich daar door haar practijk uitmuntend tegen. Soms echter glijdt het eerbiedwaardig college bedenkelijk uit en is zij werkelijk niet veel anders dan een doublure. Zulk een slechte dag had de Eerste Kamer gisteren, toen zij van de middag tot diep in de avond praatte over het wetsontwerp Verplichte verzekering van werknemers tegen de gel delijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid. Het was een tergend langdradige ver gadering, die vrijwel geen nieuws van belang opleverde, tenzij men b.v. nieuws zou willen noemen, dat de heer Van Lieshout een veel ongunstiger oordeel had over het wetsontwerp dan zijn collega Andriessen aan de over kant bleek gehad te hebben. De stem van de overheid in de werkloosheids verzekering was de heer v. Lieshout nog veel te sterk en hij ging zelfs zo ver, te verzekeren, dat hij, indien de Kamer het recht van amendement had bezeten, niet geaarzeld zou heb ben door middel van dit recht te pogen de overheidsinvloed belangrijk te be perken. Daar heeft de heer Andriessen met tal van amendementen zich enige maanden geleden in de Tweede Kamer zo voor uitgesloofd. Minister Joekes heeft daartegenover eenvoudig volgehouden, dat de over heid in zulk een belangrijke aangele genheid een zekere positie nodig heeft, Dit is niet omdat zij met wantrouwen vervuld is tegen het particuliere be drijfsleven, maar omdat het haar van nature gegeven plicht is de algemene belangen, die hierbij betrokken zijn, te behartigen. Men kan ook zeggen, dat de pverheid de behartiging van het alge meen belang niet alleen aan de vak centrales kan overlaten, want al zijn die verschrikkelijk machtig in de Staat der Nederlanden, zij vertegenwoordigen daarom niet minder van nature groeps belangen. Voorts deelde de minister mede er naar te streven de uitvoerende orga nen van de werkloosheidsverzekering te doen samenvallen met de bedrijfs verenigingen, die ook optreden bij ziekteverzekering en kinderbijslag. De aandrang om zelfs de toekomstige organen van de P.B.O. hierbij in te schakelen weerde de minister voor lopig voorzichtig af. Men moet eerst eens zien, hoe het zich ontwikkelt. In aansluiting op een opmerking van de heer Oosterhuis (P.v.d.A.), die deze wet een belangrijke bijdrage noemde tot een sluitend systeem van sociale verzekering, wees de minister er op, dat de wet in ieder geval nog niet het sluitstuk is. Men moet de noodvoorzie ning voor ouden van dagen nog om zetten in een wettelijke regeling. De Wet is natuurlijk-aangenomen met alleen de stemmen der communisten tegen. Het zal nog even duren voor zij kan ingevoerd worden. De minister vertelde, dat er nog heel wat voorbe reidend werk moet worden gedaan. Hij hoopte, dat de wet op 1 Juli 1950 in werking zal kunnen treden. Bij het begin van de vergadering heeft de heer Pollema zijn misnoegen Tot dusver mochten de Horeca-bedrij- ven (hotels, restaurants, enz.) slechts bij het ontbijt kaas aan gasten verstrekken. Thans mag in deze bedrijven ook buiten het ontbijt kaas worden verstrekt. In verband hiermede deelt het Centraal Distributiekantoor mede, dat de toewij zingen X 428 en X 430 van de coupure- kaart XA en XB elk zijn aangewezen voor het betrekken van 50 rantsoenen kaas. uitgesproken over een stuk betreffende de besteding van een deel der tegen waarde van de Marshall-hulp. In de eerste plaats vond hij het stuk te laat ingekomen, maar zijn bezwaar ging vooral tegen de besteding. Van de 240 millioen, die zijn vrijgegeven, is 58 mil lioen bestemd voor directe productieve doeleinden. Het restant is gebruikt niet in overeenstemming met het aan de be steding ten grondslag liggende crite rium. Hij wenste, dat de minister geen nieuwe beslissing meer zal nemen zon der overleg met de Kamer. Het be trokken stuk is voor kennisgeving aan genomen. Verwachting tot Vrijdagavond: In de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag droog weer en gedeeltelijk bewolkt met een matige wind tussen West en Zuid- West. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 6.04—19.10. Maan: 19.50—8.05. Naar aanleiding van enkele berichten, die de laatste dagen hebben gecirculeerd over plannen tot terugtrekken van de Nederlandse troepen uit enkele delen van midden-Java en in het bijzonder uit Surakarta, deelt een woordvoerder van het ministerie van Overzeese Gebieds delen mee, dat de Nederlandse regering zich strikt zal houden aan de bepalingen van de gesloten overeenkomsten, zodat van een dergelijke terugtrekking van Nederlandse troepen geen sprake kan'' zijn. De heer Herremans, Belgisch lid van de UNCI, is hedenmorgen door H. M Koningin Juliana op paleis Soestdijk ontvangen. (Van onze Rotterdamse redactie) Ondanks de twee vermoeiende da gen, die Z.K.H. Prins Bemhard bij zijn bezoek aan Brabant gehad moet heb ben, was hij toch gisteravond te Vlaar dingen aanwezig om een wervings avond mee te maken voor de nationale reserve. Onder luide toejuichingen van de Vlaardingse bevolking arriveerde hij rond acht uur op het met Oranje-lamp jes versierde voetbalterrein. Na het spelen van het Wilhelmus door de Ko ninklijke Militaire Kapel inspecteerde Prins Bernhard de troepen. Tevoren hadden batterijen luchtdoel artillerie demonstraties gegeven en hun vuurmonden gericht op een jachtvlieg tuig, dat niet naliet alsmaar denkbeel dige luchtaanvallen uit te voeren. Er werd dan ook hevig geknald, maar het vuur kwam niet uit de lopen der ka nonnen. Het werd veroorzaakt door pa tronen, die door de soldaten bij het commando „vuren" over het veld ge worpen werden. 'Vanuit de lucht moet deze schijnschieterij het zeker gedaan hebben! Burgemeester L. de Kool van Zuid- land, lid van het gewestelijk bestuur „Steun Wettig Gezag", hield een toe spraak, waarin hij er allereerst op wees, dat met deze bijeenkomst de campagne in dit gewest weer begonnen was en waarin hij herinnerde aan de woorden van de minister van Binnenlandse Za ken, die de nationale reserve zag als een samenbundeling van die elementen die de vrijheid, orde en rust in de staat voorstaan. „Een eventuele aanvaller mag ons nooit onvoorbereid aantref fen", aldus de heer De Kool. „Er wordt thans geappelleerd aan Uw nationale gevoelens". Kolonel Termaten, directeur van de nationale reserve, zei op echt mili- tairistische wijze wat hij van de be volking verwachtte: „Elk gezin één De Italiaanse pers en het Italiaan- ®e publiek zjjn ernstig verontrust °ver de terugkeer van de bandiet Giuliano in de koppen der Italiaan se dagbladen. Vrijdag 26 Augustus Ijerd weer een nieuw delict gemeld, Jat opnieuw aan twee soldaten het 'even heeft gekost. .Des avonds 9 uur stond n.l. een pa- v °uille carabinieri te Belcampo op het Ijjet de kazerne te verlaten. Nauwe- Jks waren de eerste twee soldaten de jjyort gepasseerd, of een mitrailleur cSon te schieten, terwijl tegelijkertijd ^.bdgranaten werden geworpen. Beide l'daten werden dodelijk getroffen. Hun ^«meraden, die zodoende de poort niet (jjMden verlaten, sprongen ijlings naar O. tarnen van de belendende kamers en ba®nden van daaruit het vuur op de s ddieten, die zich verscholen achter oj?* stuk muur. Een afdeling, die zich W drie kilometer afstand bevond en lyj schieten hoorde, kwam toegerend, w,r te laat. De bandieten waren al- ö„,er in de nachtelijke duisternis ver- Hnen- J(,j®ze incidenten staan niet alleen. liost een week eerder ontving de po- b0,?. bericht, dat het hoofdkwartier der )>al Me te Belcampo, vijf mijlen buiten werd aan- e*>r g6veJm°, door de bandieten 5 'en. Onmiddellijk tr t>ai e vrachtwagens met carabinieri De e^° u*t naar het bedreigde punt. Met jandieten namen de vlucht, maar nadat zij anti-tankmijnenhadden <taaiaatst- Een van de wagens kwam 1.:onmiddellijk gevo^^e in aanraking; 'Ise" zes doden en negen gewonden; Q^ tijd later overleed de zevende. V^.fniddellijk kwamen de generaals Mo jani en Polani per auto uit Paler en °GSesneld, teneinde zelf de leiding Me,, G tegenaanval in handen te ne- Mtl, Vn bun wagen werd aangeval- bof' "laar ofschoon wonder boven won- 9ahva, tmand werd gewond, was de Seb rn rev'g genoeg. De bandieten wier- boor uj' handgranaten, terwijl de auto 8po0n!^Jcbinegeweren onder vuur werd ^liCdU'Urt nu reeds vier jaar, dat bet gebied rondom Palermo beheerst, dat hij daar steelt, rooft, moordt, wondt, in gijzeling zet en de bevolking de doodschrik constant op het lijf jaagt. Meer dan 2000 politie manen zijn al sinds lang tegen hem in het geweer geroepen en ofschoon vor deringen zijn gemaakt en belangrijke mede-schuldigen zijn gearresteerd, lijkt dit alles vrijwel belachelijk. De pers verbergt dan ook haar mis noegen niet en met name het linkse deel daarvan vindt hierin een nieuwe aanleiding om haar afkeer van minister Scelba, minister van Binnenlandse Za ken, eens te meer te demonstreren en straks zal ongetwijfeld in Kamer en Senaat opnieuw zijn aftreden worden geëist. Dan zal minister Scelba van te weinig doortastendheid worden beschul digd, van precies het tegenovergestelde dus, waarom hij gemeenlijk zo wordt gehaat. Want diens succes bij het op rollen van wapendepots is het, wat deze linkse heren zo hoog zit. Het ge val Giuliano is dan voor hen ook slechts een voorwendsel om te trachten hem ten val te brengen. Al kan een buiten staander waarschijnlijk de moeilijkhe den niet beoordelen, waarmede de nu al maanden durende en nog steeds mislukte vangst van Giuliano gepaard gaat; al zit achter het geval Giuliano waarschijnlijk meer dan het banditisme van één man of één bende; met andere woorden, al is het waarschijnlijk, dat Giuliano medeplichtigen en zelfs hoge medeplichtigen heeft, toch blijft net een feit, dat hij deze nieuwe aanvals oorlog zelf in het begin van Augustus beeft aangekondigd. Hij stelde toen één van zijn beroemd geworden ultimatums, waarin hij de vrijlating eist van zijn familieleden en vrienden uit de gevan genis. „Sinonla guerre!" Men kan niet zeggen, dat Giuliano zijn belofte niet is nagekomen. Maar wel moet men misschien beweren, dat de politie te weinig rekening heeft gehouden met het inlossen daarvan, wat haar op nog maals zeven doden is komen te staan. Het communistische blad II Paese weet nog te vertellen, dat Giuliano drie krachtige motorboten tot zijn beschik king heeft, waarmee hij, als de grond hem te heet wordt onder de voeten, de zee op trekt en waarmede hij dus ook in het ergste geval naar Afrika zou Salvatore Giuliano heeft gisteren be sloten zijn offensief tegen de politie tot 30 September uit te stellen. Oor spronkelijk was dit vastgesteld op de vijftiende. Het uitstel werd bekend gemaakt in pamfletten, die gisteren in de hoofd straat van Palermo werden gevonden. In andere pamfletten werden de ca rabinieri uitgenodigd geen wapens te gen Giuliano te gebruiken, omdat deze streed voor de bevrijding van zijn moeder, die gevangen wordt gehouden. Inmiddels hebben Giuliano's hand langers in de nabijheid van Alcamo 'n boerderij in brand gestoken. kunnen vluchten. De politie ontkent dit. Minister Scelba, die dagen achtereen onafgebroken besprekingen heeft ge voerd, heeft aan de journalisten ver klaard, dat deze besprekingen ten doel hadden te onderzoeken of tegen het Siciliaanse banditisme in het geweer gebrachte manschappen en materieel voldoende waren én of er soms voor zieningen vereist werden van wetge vende aard. zoals sommigen suggereer den. Op deze vragen heeft de minister de volgende antwoorden gegeven: 1. De situatie is over geheel Sicilië normaal met uitzondering alleen van de zone van Montelepre. 2. Het aantal manschappen en mate rieel worden voldoende geacht. 3. De activiteit aer o-ü-^e-en gedu rende de laatste tijd wordt gekenmerkt door verraderlijke aanvallen in de vorm van een guerilla-krijg. Daarom is er, in egenstelling met de tot nu gevolgde gedragslijn, een een hoofdig commando ingesteld voor cara binieri en politie en zijn er tevens ver schillende andere voorzieningen getrof fen, bijvoorbeeld een totale herziening van de toestemming om wapenen te dragen in de geplaagde zone. Sommige chefs zijn door anderen vervangen, en kelen wegens nalatigheid gestraft. De minister deelde mede, dat aan de strijd meer dan 2000 man deelnemen en dat 120 onderofficieren door jongere krach ten vervangen zullen Worden. Ook voor wat Sardinië betreft is een coördinatie getroffen. man voor de verdediging van huis en haard. Hier langs de Waterweg moet een aaneensluitende rij van Iucht- doclartillerie komen, ter beveiliging van de voedselvoorziening van het volk in oorlogstijd. Ik hoop, dat dit goed begrepen is!" In de pauze bestond voor het publiek gelegenheid tot het bezichtigen van de stukken geschut en voor het aanmel den als vrijwilliger. De Koninklijke Militaire Kapel liet zich van haar beste zijde horen en zien. Na de pauze werd de Amerikaanse documentatiefilm „Verdeel en heers" vertoond, waarna burgemeester mr. J. Heusdens de slottoespraak hield. Een défilé van alle troepen vóór het stad huis besloot deze wervingsavond, die o.m. werd bijgewoond door generaal mr. H. J. Kruis, mr. W. Fockema An- dreae, staatssecretaris van Oorlog, en luitenant-kolonel J. Ie Fèvre de Mon- tigny. (Van onze correspondent) In de nacht van Dinsdag op Woens dag heeft tjjdens een ruzie te Maastricht een schoenmakersvrouw haar bovenbuurvrouw met een mes zo ernstig gewond, dat zjj is over leden. Haar echtgenoot viel ZO" buurman met een breekijzer aan. In ernstige toestand moest hij in het zie kenhuis worden opgenomen. Beide echt paren woonden sinds 1938 in hetzelfde huis. Zjj hadden al geruime tijd voort durend onenigheid. Agenten, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag het huis passeerden, hoorden er een vrese lijk lawaai. Toen zij zich toegang had den verschaft was het onheil al ge schied. Zij hebben de schoenmaker en zjjn vrouw gearresteerd. De slachtoffers, een mijnwerkersgezin, man, vrouw en kind, woonden boven de schoenmaker. Zij waren de bewuste nacht laat thuisgekomen en hoorden de schoenmaker en zijn vrouw, die al te bed lagen, allerlei minder fraaie dingen roepen. Daarop zijn zij naar beneden gegaan. De schoenmaker ëry?P een breekijzer, dat hij al geruime tijd naast zijn bed had liggen en viel de mijn werker aan. Zijn vrouw haalde uit de keuken een broodmes en takelde daar mee haar buurvrouw toe. De vrouw kreeg enige steken in de hartstreek en was vrijwel onmiddellijk dood. Toen de Koningin en de Prins voor de tweede maal op het balkon van het Bossche stadhuis verschenen, gingen daar plotseling duizenden ballonnetjes de lucht in. In St. Michielsgestel legden kindertjes bloemen op de grond, voordat de Koningin uitstapte. Het nieuwe Westduitse parlement heeft gisteren te Bonn zijn eerste zitting ge opend, waarmede het formele bestaan van de Westduitse republiek is ingeluid. De Bondsraad, de senaat, vergaderde te elf uur Duitse tijd. Tevoren waren ker kelijke diensten gehouden, waarbij vele van de 43 benoemde leden van de Bonds raad en van de 402 gekozen leden van de Bondsdag aanwezig waren. Josef Kar dinaal Frings van Keulen droeg een Mis op in de kathedraal van Bonn en dr. Otto Dibelius, de evangelische bisschop van Berlijn, hield een dienst in de Lu therse kerk van Bonn. Van de openbare gebouwen in de stad woei de zwart-rood-gouden vlag. In de vergaderzaal van de Bondsraad hingen de vlaggen van de Westduitse staten naast die van de republiek. De Berlijnse beer kwam ook voor op net gordijn met de verschillende wapen schilden achter het spreekgestoelte in de zaal van de Bondsdag. Dr. Karl Arnold, de christelijk-demo- cratische minister-president van Noord- rijn-Westfalen, werd met de stemmen van tien staten, bij onthouding door Beieren, tot voorzitter van de Bonds raad gekozen. Heinrich Wilhelm Kopt. de socialistische premier van Nedersak- sen, en dr. Gebhard Mueller, de chris- telijk-democratische premier van Zuid- Wuerttemberg, werden met algemene stemmen gekozen tot vice-voorzitters. Een eeuw geleden had ieder orden telijk huisgezin een vaatje bier in zijn keuken, maar thans gaat het er zo lang zamerhand naar uitzien, dat het buiten, land meer bier drinkt dan wij, Neder landers. zelf. Nederlands bier wel te verstaan. Want bier in het algemeen drinkt het buitenland allang véél meer dan Nederland. Terwijl men in ons land per hoofd der bevolking met nog geen 14 liter bier per jaar volstaat, is dat cijfer in b.v. Engeland 61 liter, in Luxemburg 99 liter, in Denemarken 65 liter en in België zelfs 150 liter! We zijn dus wel een zeer matig volk, want ons hoogste verbruik bedroeg tijdens de oorlog nog maar 25 liter. En toen was het bier helemaal niet best! Ondanks de optimistische klanken, die op een persconferentie ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Centraal Brouwerijkantoor werden gehoord, zit de brouwerijindustrie een beetje in zak en as. Er is één lichtpunt: de ex port is tot een kwart van de productie gestegen en neemt nog steeds toe. Hol. lands bier is verkrijgbaar in alle uit hoeken van de wereld. De Neder landse brouwerijen hebben dankbaar gebruik gemaakt van de mogelijkhe den, die het uitschakelen van de Duitse brouwerijen bood. Deze brouwerijen leverden veel aan de tropen, de Nederlandse hebben deze ex. port overgenomen en men hoopt die te behouden, al wordt de Duitse concur rentie weer voelbaar. Het Centraal Brouwerijkantoor werd in 1939 opgericht om een herhaling van de débacle van de vorige wereldoorlog te voorkomen, toen van de 420 Neder landse brouwerijen er 150 sneuvelden. En inderdaad: het kantoor heeft de brouwerij industrie door de laatste oor log kunnen heenhelpen, al kon het niet voorkomen, dat, door de verminderde koopkracht en andere oorzaken, na de oorlog toch een kwart van de Neder landse brouwerijen is verdwenen, waar van Van Vollenhoven wel de grootste is. Vooral in het Zuiden des lands moes ten in de laatste jaren verscheidene kleine brouwerijen met andere fusion- neren. Toch is er in Nederland nog in totaal voor 100 millioen gld. in brou werijen en dochterondernemingen (ho tels en café's!) belegd. Zij betalen per jaar ongeveer 13 millioen gld. aan lonen en brengen een deviezenwinst van 20 millioen gld. per jaar in de Nederlandse schatkist. Wel een bewijs, dat deze in dustrie nog meetelt! De opbrengst van de stijgende export komt ons land vrijwel geheel ten goede, omdat een van de voornaamste grond stoffen: de gerst, thans in Nederland wordt verbouwd. Zo leveren de land bouwers thans 20 a 30.000 ton gerst per jaar. Zelfs wordt dit brouwgerst ge ëxporteerd. De slagzin „Het bier is weer best", wil dan ook eigenlijk niets anders zeggen dar. dat het bier weer vooroorlogs is. Van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken schrijft men ons: Het komt voor, dat Nederlanders, in het bezit van een permit voor de Britse zone van Berlijn, deze van West-Duits- land uit trachten te bereiken door clan destien de Russische zone binnen te dringen. Lukt hun dit niet, dan blijft het bij een vergeefse reis. Lukt hun dit wel, dan kunnen zij in grote moeilijk heden geraken, aangezien de controle bij het verlaten der Russische zone zeer streng is. In geval zij in moeilijkheden zijn, kunnen de geallieerde autoriteiten te Berlijn niets voor hen doen. Voor de Russische zone is een transit-visum nodig. Karl Arnold drong in zijn inaugurele rede aan op eenheid tussen regering en oppositie in kwesties van buitenlandse politiek, op spoedige gelijkberechtiging van Duitsland in internationaal opzicht en op matiging bij het naar voren brengen van nationale eisen. Hij noem de de Bondsraad een bemiddelaar tus sen de federale regering en de staten en een rem op de politieke hartstochten. De vergadering werd geopend door het oudste aanwezige lid, de zeventig jarige senator Johannes Boell van Ham burg. Deze verwelkomde de drie geal lieerde hoge-commissarisssen, Sir Brian Robertson, John J. McCloy en André Frangois Poncet, die alle drie in burger verschenen waren en op een der ach terste rijen hadden plaats genomen. De voornaamste partijleiders van de Bonds dag, namelijk Konrad Adenauer (Chris, ten-democraat) en Kurt Schumacher, de leider van de oppositie (sociaal-demo craat), waren niet aanwezig. Wel was o.a. tegenwoordig Mgr. Alois Muench van Fargo (Noord-Dakota), de apostolische visitator in Duitsland. De Berlijnse delegatie, onder leiding van professor Ernst Reuter, had een plaats ge kregen volgens alphabetische volgorde, en werd bij het aflezen van de presentielijst afgeroepen, doch niet bij de stemmingen. Een muzikale achtergrond op deze ope ningsvergadering werd gevormd door uit voering van werken van Mozart en Beet hoven. Karl Arnold zeide nog in zijn openings rede, dat zijn verkiezing tot voorzitter van de Bondsraad een eer betekende voor Noordrijn-Westfalen, „een van de staten, die het meest getroffen worden door de eenzijdige beperking van onze souvereini- teit gedurende een periode van minder- berechtiging in de internationale verhou dingen, welke, naar ik hoop, spoedig voor bid zal zijn". Noordrijn-Westfalen moest ge bieden afstaan aan buitenlands bestuur en leed meer dan andere staten onder de beperking van de Duitse industrie. Na de verkiezing van de vice-voorzitters werd de plechtigheid besloten met uitvoe ring van muziek van Mozart. De Beierse afgevaardigden in het West-Duitse parlement toonden zich gis teren buitengewoon teleurgesteld over de verkiezing van Karl Arnold tot pre sident van de Bundesrat. Zij beweerden, dat reeds alles was geregeld voor de verkiezing van dr. Hans Ehard. minis ter-president van Beieren, en protesteer den, dat zij op oneerlijke wijze van het presidentschap waren uitgesloten. Dr. Konrad Adenauer, de toekomstige kanselier van West-Duitsland, heeft in een interview met de Mainzer Allge- meine Zeitung verklaard, dat hij zou aandringen op opneming van Berlijn in de nieuwe West-Duitse federatie als twaalfde staat, zo spoedig als dit zou kunnen gebeuren. I Die altijd vol zorg voor zijn rust is, leeft het minst rustig. (Van een bijzondere medewerker) H Uit het rapport der provinciale commissie ter bestudering der ge meentelijke indeling van Noord- Holland'blijkt, dat deze commissie het niet wenselijk acht normen aan te ge ven voor het aantal inwoners van ste delijke gemeenten. Wat de plattelandsgemeenten betreft, stelt de commissie c(at een minimum aantal inwoners nodig is om bij een be paalde financiële draagkracht aan de gemeente een redelijk bestaan te ver zekeren. Een minimum aan welvarende inwoners is nodig voor een bevredigen de organisatie van de gemeentelijke huishouding en waardoor zij in staat is, het nodige deskundige personeel aan te trekken. De commissie is geen voor standster van combinatie van de be trekkingen van burgemeester en secre taris zoals deze thans meestal plaats vindt in gemeenten toi 5000 inwoners. Functie en aard van beide ambten zijn zo verschillend en de verdeling daarvan over twee personen biedt zoveel voor delen, dat een dergelijke combinatie moet worden afgekeurd. Zoekende naar normen voor de bepa ling van het minimum-aantal inwoners voor plattelandsgemeenten, stelt de com missie, dat de gemeenten een behoor lijk aantal inwoners moeten hebben, dat daaruit een voldoend groot aantal be kwame en vrije bestuurders voortkomt. Dit slaat op het lidmaatschap van de gemeenteraad en de gemeentelijke com missies e.d. Op grond van verschillen de overwegingen komt de commissie tot de conclusie, dat dit minimum moet worden gesteld op 5000. Van de 121 Noordhollandse gemeenten hebben er 81 of 67% niet dit minimum aantal in woners. Met het oog op de historisch gegroeide gemeentelijke verhoudingen en met begrip voor de waarde die hier in kan liggen voor het leven, het zelf bewustzijn en de kracht der gemeente, meent de commissie dat in bepaalde gevallen met een geringer aantal inwo ners moet worden volstaan, dat niet lager mag zijn dan ongeveer 2000. Aan het rapport is als bijlage gevoegd een voortreffelijk historisch overzicht van de gemeentelijke indeling van Noord-Holland, samengesteld door de heer K. Blauw, hoofdcommies ter pro vinciale griffie. Zoals wij reeds vermeldden stelt de commissie voor, het aantal gemeenten in Noord-Holland te verminderen van 121 tot 58. Concrete gegevens hieromtrent staan vermeld in het tweede deel van het rapport, dat evenwel nog niet ge publiceerd is. Vragen als deze: hoe groot zal Haar lem worden?, blijven Bloemendaal en Heemstede als zelfstandige gemeenten bestaan?, zal de gemeente Haarlemmer meer een deel van haar gebied aan Am sterdam moeten afstaan? kunnen nog niet beantwoord worden. Het gepubli ceerde rapport kan slechts dienst doen als een soort orakel aan welks uitspra ken men bepaalde conclusies zou kun nen verbinden. Tenslotte dit: dit rapport is de eerste stap op een lange weg, welke nog be wandeld moet word,en voordat de nieu we gemeentelijke indeling van Noord- Holland een feit zal zijn. Gedeputeerde Staten zullen dit rapport thans in stu die nemen en daarna beslissen of dit in zijn geheel of gedeeltelijk zal worden genomen als basis voor de te onderne men procedure tot grenswijziging. Daar na zullen Ged. Staten de raden der be trokken gemeenten moeten horen. Tot de Kroon richten zij dan het verzoek, een voorstel van wet te doen, waarbij de grenzen der gemeenten worden ge wijzigd; de mening der gemeenteraden moeten zij tevens aan de Kroon mede delen. Als de Kroon gunstig op het ver zoek beslist, nodigt Zij Ged. Staten uit binnen een bepaalde termijn een wets ontwerp in te zenden. Dit ontwerp wordt in alle betrokken gemeenten ter visie gelegd en de ingezetenen en rechts personen krijgen gelegenheid bezwaren bij Ged. Staten in te dienen. Alle ge meenteraden moeten hun gevoelen ken baar maken en hun gemachtigden wor den door Ged. Staten in openbare ver gadering gehoord. Ook de raadsleden individueel kunnen aan de openbare be handeling deelnemen. Daarna gaan alle stukken naar de minister van Binnen landse Zaken, die dan uiteindelijk be slist of hij de Kroon zal adviseren het betreffende wetsontwerp bij de Staten- Generaal in te dienen. Dr. Karl Adenauertoekomstig kanselier van West-Duitsland, arri veert in Bonn. Het begon in de regen. Senator Tom Conally, voorzitter van de samengevoegde senaatscommissies voor buitenlandse betrekkingen en ge wapende diensten, heeft voorspeld, dat de senaat een milliard dollar zal toe wijzen voor wapenhulp aan Europa. Hij zeide van oordeel te zijn, dat de com missies begin volgende week het wapen program zonder belangrijke verande ringen zouden goedkeuren „en het zal ook door de senaat aanvaard worden", zo voegde hij er aan toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1