Officiële opening R.K. Landbouw huishoudschool Verliezen der Zwitserse Broderie „Vliegende Hollander" in dienst van de scheepvaart WAAROM INDUSTRIALISATIE IN DE BOLLENSTREEK? Economische en sociale noodzaak ZESTIG JAAR K.A.B. TE HAARLEM Op leven en dood Strijdkrachten „tfavahi&t,, AGENDA Redder in de nood NA 36 JAAR WEER EEN GYMNASIUM Herdenkingsbijeenkomst in Gebouw St. Bavo Haar kindje gedood Koningin ontvangt R.T.C.-delegaties Eersi even kijken bij voor U naar de tropen gaat SERIE I f 7.95 per meter SERIE II f 8.95 per meter SERIE III f 9.75 per meter Chopin-avond Biljartvereniging T.O.P. ZANDVOORT Ouden van dagen gingen yd* HEEMSTEDE Commissie Huishoudelijke Voorlichting Postvervoer Ook Kriminalsekretaer Schmitz komt voor PROBLEMEN, DIE DE AANDACHT VRAGEN (I) Gymnasium „Veiserbeek" plechtig geopend Steeds groeiende bevolking Koningin Juliana-Mars DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1949 Burgerlijke Stand R-K. Openbare Leeszaal Timmerman gleed van een balk Sportagenda F aillissementen PAGINA 2 Amsterdammers voor Bijzonder Raad van Cassatie Na „cease fire PRIJSHOUDENDE MARl^ Beurs van Amsterdam Beurs van New York Jubileum bij de P.T.T. Lijk van Amsterdammer gevonden in het Gooi •4* Ifif in Lit*e BIOSCOPEN: Rembrandt: Vergeten levens (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Marlandel (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De lange thuisreis (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Vier stappen in de wolken (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Bambi (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Gezag zon der genade (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 8 September Circus Strassburger (Phoenix-terrein) voorstelling 8 uur. Stadsschouwburg: Ned. Volkstoneel met „Eva Bonheur", 8 uur (volksvoorstelling). Vrijdag 9 September Concertgebouw: Zomerconcert H. O. V„ 8 uur. KEURING NIEUWE FILMS De Kath. Film-Centrale heeft de filn.s, die vanaf Vrijdag in de Haarlemse bioscopen worden vertoond, als volgt gekeurd: Een aubbel leven (Rembrandt) ontoelaatbaar; Het dubbele gelaat (Palace) 18 jaar; Onder de dreiging (Luxor) 18 jaar; La Traviata (Frans Hals) 14 jaar; Vrouwen in de nacht (City) ontoelaatbaar; De geheime zending (Spaame) 14 jaar. BARTEUORISSTRAAT 27 voor middag, en avondjaponnen 90 cm. breed, wasecht Alleen verkoop voor Haarlem Woensdag 14 September geeft Theo van der Pas een Chopin-avond in het Gem. Concertgebouw ter herdenking van deze componist, die honderd jaar geleden op 17 October 1849 te Parijs overleed. Voor het kampioenschap van het dis trict Haarlem wordt een driebanden- tournooi 19491950 georganiseerd door B.V. T.O.P. in café-rest. Gebr. Brink- mann, Gr. Markt. Lengte der partijen 40 car. Deelnemers: J. Groenendijk B.V. B. C.H., J. v. d. Linden B.V. „1939", J. Flot- huis B.V. T.O.P.. H. v. d. Broek B.V. T.O.P. Zaterdag 17 September 8 uur J. Flot- huisH.. v. d. Broek: 10 uur J. v. d. Linden—J. Groenendijk. Zondag 18 September 2 uur J. v. d. LindenJ. Flothuis; 3.30 uur J. Groe nendijkH. v. d. Broek, 5 uur J. Flot huisJ. Groenendijk, 8 uur J. v. d. LindenH. v. d. Broek. Door de goede zorgen van het Zand- voortse comité voor ouden van dagen maakten gistéren 193 Zandvoortse oud'es een uitstapje naar Amsterdam en 't Gooi. Om 9 uur vertrok het gezelschap in zes autobussen, uitgeleide gedaan door talrijke familieleden. In Amster dam werd een boottocht door de ha vens gemaakt en daarna vertrok men naar het Gooi. In de „Beursbengel" te Amsterdam werd gedineerd. 's Avonds kwamen de reizigers zeer voldaan te Zandvoort aan, waar zij in het „Paviljoen" nog werden getracteerd Dit was de 25e tocht die door het co mité werd georganiseerd. Donderdagavond 8 September houdt de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting in het gebouw voor Chris telijke Belangen een beslotéh bijeen komst voor de leijen en hun echtgenoten waarbij een gemeenschappelijk bezoek aan de tentoonstelling „Jeugd van Ne derland" zal worden besproken en wensen en mogelijkheden voor het a.s. winterprogramma. Het ligt daarbij in de bedoeling van het bestuur om 14 Sep tember een bezoek aan bovengenoemde tentoonstelling te brengen Een legende leefde gedurende vele eeuwen onder het scheepsvolk van de zeevarende naties. In havenkroegen en op scheepswerven, in tnanschaps- verblijven en op de brug vertelden dè zeelieden elkaar het verhaal ven de „Vliegende Hollander", het zwarte spookschip, dat, als de wind aanwak kerde tot een loeiende storm en de golven hoog opgestuwd werden, onder vol tuig snel langs voer. Ue dekken van het schip waren leeg en slechts op de campanje stond een eenzame fi guur, die, met de hand de helmstok omklemmend, het jachtige schip in de juiste koers hield; schipper Van der Decken, die volgens de overlevering gedoemd was, zonder onderbreking tot de jongste dag zijn vaartuig over de wereldzeeën te sturen. Jaren kwamen en jaren gingen en al tijd waarde de duistere schim van de „Vliegende Hollander" over de Oceanen Langzamerhand echter vervaagde het schrikbeeld en bleef alleen de naam „Vliegende Hollander" bestaan ais nel symbool van snelheid en onverschrok kenheid. Geen wonder dus, dat toen de Hollanders werkelijk een dertigtal jaren geleden gingen vliegen, daze ere titel op alle luchthavens waar hun ma chines kwamen, hun deel wera. Niet langer was de „Vliegende Hollander' de schrik van alle zeelieden; integendeel hij werd vaak de redder in de nood voor de zeevaarders. Wat dit laatste betreft, spreken de fei ten voor zichzelf. Zo gebeurde net, dat het in de haven van Antwerpen liggen de stoomschip Bel Pareil wegens een defect aan de scheepsas niet kon uitva ren. Telegrafisch werden nieuwe scheepsassen in Amerika besteld. Een vracht-DC-4 van de K.L.M. vervoerde deze gevaarten, die ieder 2V, meter lang waren en tezamen 2500 kg. wogen over de Atlantische Oceaan. Nauwelijks twee dagen later kon het schip met her stelde motoren zijn reis vervolgen. De Nederlandse tanker Mildred leed schip breuk voor de kust van IJsland. De be manning kon worden gered en het was tenslotte een K.L.M.-Constellation. die de schipbreukelingen in korte ti)d naar huis en haard terugbracht. Een Veneze- laanse scheepsbemanning vloog per K L. M. via Amsterdam naar Stockholm om een in Zweden gebouwd schip te gaan ophalen. Deze zelfde manier var> vervoer werd door een Nederlandse be manning benut, die een aantal koop vaarders uit Amerika moest halen. Ook in andere opzichten kunnen luchtvaart en scheepvaart in belangrij ke mate samenwerken. Passagiers en bemanningen b.v„ die per schip reizen ontvangen tijdens de reis voortdurend post, dank zij het vliegtuig. Terwijl het schip reeds in volle zee is, worden de brieven en pakketten per luchtpost ver zonden naar de eerstvolgende aanloop haven van het schip, waar deze oij aan komst uitgedeeld kan worden. Ook an dere service kan de luchtvaart ian de scheepvaart bieden. De scheepsbeman- nnigen hebben soms maanden lang over de zeeën gezworven en zij hunkeren naar huis. Als het schip om de een oi andere reden (b.v. reparatie) enige tijd in de haven blijft liggen, is er voor df bemanning «en mogelijkheid om pei vliegtuig naar het vaderland te reizen Soms gebeurt het, dat een bemanning in Nederland afmonstert. Ook deze schepelingen maken vaak van een K L. M.-vliegtuig gebruik om snei naai huis terug te keren. Op deze wijze bewees en bewijst de luchtvaart nog steeds diensten aan de scheepvaart en ondersteunen beide tak ken van wereldvervoer elkaar, waardoor deze ertoe bijdragen, ieder op zijn go- bied, de grootst mogelijke bloei te be reiken. Niet alleen Viermann, Ruehl en Vie- bahn zullen deze maand door het Am sterdams Bijzonder Gerechtshof worden berecht, want thans is bekend geworden, dat ook de dag bepaald is, waarop een vierde ondergeschikte van Kriminalrat Lages verantwoording voor zijn daden zal moeten afleggen, Kriminalsekretaer M. Schmitz, die op Dinsdag 27 Septem ber terecht zal staan. Hem wordt in het bijzonder ten laste gelegd de moord op Hannie Schaft, waarbij de verdachte, achter haar lopende in de duinen bij Overveen, onverwacht een schot loste, dat op haar schedel afketste. Maarten Kuiper, die inmiddels is terecht gesteld, maakte toen een einde aan dit jonge leven. Hij liep naast het meisje en schoot haar met een vuurstoot uit zijn machine geweer neer. Bovendien wordt Schmitz van brandstichting beschuldigd in Cas- tricum en Weesperkarspel. Het was Woensdag een belangrijke dag in de geschiedenis van Noordwjj- kerhout. De gemeente is op die dag n.l. een belangrijke onderwijsinstelling rij ker geworden. Reeds gedurende 2 ja ren werd een huishoudcursus gegeven in de lokalen van de Voorzienigheid. Thans is een echte huishoudschool tot stand gekomen met dag-, middag- en avondcursus. Het zal zijn een R. K. Landbouwhuis- houdschool, dus was het vanzelfspre kend, dat de dag, waarop de school of ficieel werd geopend, werd ingezet met een plechtige H. Mis in de kerk van St. Victor om God te bedanken voor de totstandkoming van de nieuwe school en Zijn onmisbare zegen af te smeken over het werk. De H. Mis werd opge dragen door rector v. d. Hoogte, de voorzitter van de onderwijsvereniging van de L.T.B. Onder degenen, die deze H. Mis bijwoonden merkten wij haast leden van de onderwijsvereniging op het voltallige college van B. en W. van Noordwijkerhout met de gemeente-se cretaris, de burgemeester en de secre taris van Sassenheim, vertegenwoordi gers van de plaatselijke afdelingen van L.T.B.K.A.B. en Middenstandsvereni ging. Na de H. Mis verzamelden de geno digden zich in het patronaatsgebouw, waar onder voorzitterschap van rector v. d. Hoogte de officiële openingsbij eenkomst werd gehouden. Nadat de voorzitter de genodigden, onder wie wij thans ook mej. Smit, inspectrice van het huishoudonderwijs, opmerkten, had verwelkomd, sprak hij over de geluk kige gedachte hier geestelijke en we reldlijke autoriteiten bijeen te brengen, omdat zowel bij de stichting als bij dc instandhouding van een R. K. Huis houdschool de medewerking van deze beiden onontbeerlijk is. Spreker me moreerde de prettige samenwerking tussen de stichters der school en de in spectrice en sprak woorden van dank voor de hulp bij de stichting ondervon den. Tenslotte wees de voorzitter er op, dat de school officieus reeds is begon nen en de inrichting van de school nog provisorisch is. De nodige verbouwing zal enige tijd vergen, doch men wilde niet langer wachten. Rector v. d. Hoog te verzocht dan de burgemeester van Noordwijkerhout de officiële opening te willen verrichten. Burgemeester Van Iersel sprak er al lereerst zijn vreugde over uit, dat het hem vergund was deze huishoudschool in zijn gemeente te openen. Spreker acht een dergelijke onderwijsinstelling van groot belang en meende te kunnen zeggen, dat het bestaan der school ver zekerd is onder een zo bekwame lei ding als van mej. v. Gent en met het thans reeds totaal aantal leerlingen van 111 op de onderscheidene cursus sen. Spreker besloot met Gods zegen af te smeken over de arbeid van lera ressen en leerlingen. Vervolgens sprak mej. Smit, de in spectrice. Spreekster noemde het ini tiatief tot stichting van de school van zeer groot belang en stelde de vraag: „Wat moeten wij van deze school ver wachten?". Het antwoord moet volgens spreekster zijn: „Mensen vormen in de beste betekenis des woords". Alle vaar digheden, welke de huisvrouw moet be zitten om anderen gelukkig te kunnen maken, zullen hier de meisjes worden bijgebracht. Verder voerde nog een aantal spreek sters en sprekers het woord. De direc trice vertelde van de moeilijkheden, die moesten worden overwonnen, voor dat deze feestelijke openingsdag kon worden gevierd. Zij gaf de verzekering, dat zij haar uiterste best zou doen om de school op zo hoog mogelijk peil te brengen en te houden. Een der leer lingen. n.l. Henriy Koelwijn, vertolkte op keurige wijze de vreugde en de dank van de leerlingen, die tezamen 'n blij openingslied zongen. Pastoor Brink vertelde van de zorglijke omstandig heden, waaronder vele gezinnen in Noordwijkerhout leven, en maakte van de gelegenheid gebruik om met grote nadruk te wijzen op de noodzaak, dat thans ook spoedig een tuinbouwschool in onze gemeente wordt gevestigd. De pastoor mocht hierop van rector v. d. Hoogte de verzekering ontvangen, dat de onderwijsvereniging van de L.T.B. alles doet om Noordwijkerhout zo spoe dig mogelijk zijn lagere tuinbouw school te bezorgen. Tenslotte bracht de heer Elfrich de gelukwensen: over van het Hoofdbe stuur van de R. K. Landarbeidersbond. In het oudste centrum van de Christelijke beschaving en cultuur van Midden-Kennemerland, het En- gelmunduskerkje van Velsen, werd gistermiddag op plechtige wijze gym nasium „Velserbeek" geopend, het eerste openibare gymnasium in Ne derland sinds 1913. Een uitgelezen gezelschap van gees telijke en wereldlijke autoriteiten van alle richtingen was hiertoe in dit stem mige door koperen luchters verlichte gebouw bijeengekomen, terwijl de heer A. Verschoor op het orgel een prae- ludium speelde, sonate no. 3 van J. S. Bach. Nadat namens de kerkeraad en de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk 'n begroeting was uitgesproken, heeft mr. M. M. Kwint, burgemeester-voorzitter van het Curatorium, de openingsrede een klassiek stuk werk uitgespro ken, die geheel in de sfeer van deze bijzondere plechtigheid was. Spreker stelde er hoge prijs op te verklaren verheugd te zijn, dat in deze kerk nauw verbonden met de zegen rijke figuren van Willebrord en Engel- mundus van waaruit eens in Zuid- Kennemerland het Christendom werd gepredikt, een nieuwe voorpost van de klassieke opleiding, kan worden ge sticht, die voor het bewaren, en op peil houden van het culturele leven van ons land in het algemeen en van deze streek in het bijzonder, van zo onschat bare waarde is. Het wonderbaarlijke in Velsen is ge schied, het ideaal van de klassieke op voeding gaat levendig worden, aldus dr. Brommer, rector van het gymnasi um in zijn toespraak, en hoe kon het anders of hij voelde zich gedrongen de gymnasiale opleiding te verdedigen te gen alle aanvallen van vernieuwings mensen. Het 'oude kernpunt van het gymnasium immers is de opvoeding tot volwaardig mens met behulp van de klassieken. Hier wordt de algehele ontvouwing van het mens-zijn bereikt. Spr. besloot met de wens, dat het gymnasium een sieraad van de ge meente Velsen zou zijn. De inspecteur van de gymnasia, sprekend namens de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, zou het bijzonder verheugend vinden, indien dit gymnasium van Velsen een geestelijke elite zou kweken uit alle lagen van de bevolking. In een inleidend artikel (NH.Crt. 25.8) hebben wij de lezers de belofte gedaan in de komende weken een aantal repor tages te geven van industriële inlich tingen in de Bollenstreek. Hoewel wij niet van plan zijn onze belofte te breken, moeten wij haar even schuldig blijven, omdat de zwaarte van het probleem der streek-industrialisatie het nodig maakt dieper daarop in te gaan dan oorspronkelijk in onze bedoeling lag. Er is ons n.l. uit gesprekken met verschillende persoonlijkheden uit de streek gebleken, dat men enerzijds de industrialisatie ziet ais dwingende nood zaak, terwijl aan andere zijde gevaren worden geducht, die, hoewel aange voeld, in die kringen niet geheel en ai worden onderkend, m.a.w. men voelt een zeker gevaar, men weet alleen niet precies vanwaar dit gevaar komt of waar het juist in schuilt. Wij zullen trachten in enkele arti kelen een antwoord te geven op enige, met deze industrialisatie samenhangende vragen. Wij zullen daarbij uitgaan van de cijfers der beide laatste volkstel lingen (1930 en 1947) en ander statistisch materiaal, verzameld en samengesteld door enkele ambtelijke instanties, wier werkzaamheden liggen zowel op het ter rein van het particuliere bedrijfsleven als op dat van de overheid. Daarnaast zullen wij trachten het probleem van ethisch (d.i. zedelijk) standpunt te be naderen. Onze beschouwingen zullen gebaseerd zijn op de gegevens uit de drie voor naamste streekgemeenten Hillegom Lisse Sassenheim. Hoewel in andere plaatsen, o.m. Voorhout en Noordwijker hout, in verband met een enigszins af wijkende structuur van het bedrijfs leven aldaar, op onderdelen afwijkingen zullen voorkomen, menen wij aan de lijn H. L. S. voldoende basis te hebben. Uitgaande van de stelling dat de his torisch gegroeide hoofdbron van be staan is de Bloembollenteelt en dat deze tak van bedrijf ook als hoofdbron (al thans als een der voornaamste bron nen) moet blijven gehandhaafd, dienen we na te gaan: öf er uitbreidingsmoge lijkheden zijn en, of de bloembollencul tuur de grens van haar maximale mo gelijkheden heeft bereikt. Daarmede immers staat of valt de noodzaak van het zoeken naar andere bestaansbron- nen, dus van arbeid. Wij menen dat de bloembollencultuur, afgezien van eventuele conjunctuur schommelingen, als bestaansbron, en dus als werkverschaffingsobject, tot maximale hoogte is gekomen. Boven dien zal de werkverschaffing door het vak in dalende lijn gaan in verband met een zich rustig doch onherroepelijk vol trekkende „lichte" mechanisatie. Teeltbeperking, beter gezegd teeltre geling, staat een vergroting van geplant areaal, dus van werkverschaffing, in de weg en al is het waar dat deze regelina voor een der hoofdproducten, de hya cinten, is opgeheven, wij zijn er van overtuigd dat deze regeling voor de tulpen en de narcissen zal moeten wor den gehandhaafd, wellicht in de toe komst nog zal moeten worden uitge breid tot andere producten. Wij zullen op het voor en tegen, waarover in vakkringen bij tijd en wijle hevig gekrakeeld wordt (de a.s. Alg. Vergadering van Bloembollencultuur staat weer uitsluitend in dit teken) hier niet ingaan. Wij moeten ze echter sig naleren als een factor die een uitbrei ding van de werkgelegenheid in de Bloembollencultuur in de weg staat. Wij zitten in de streek met een steeds groeiende bevolking. Deze bevolking moet ook in de toekomst worden gevoed, de gezinnen moeten worden onderhou den, voor de rustbehoevenden de zorg voor de oude dag zo veel mogelijk weg. genomen. Dit alles voor ogen houdende moet er dus gezocht worden naar middelen om deze doelen te bereiken en wan neer het bloembollenvak deze moge lijkheden niet in zich draagt, zullen daarnaast andere bronnen worden aan geboord. Met de frase dat industrie moet worden aangetrokken om conjunctuur schommelingen in het bloembollenvak op te vangen, schiet men dus het doel voorbij. Waar de agrarische mogelijk heden zijn uitgeput of onbelangrijk zijn, dringt zich de noodzaak van de vestU ging van industrie in de bollenstreek toch onweerstaanbaar op, niet als aan vulling van de bloembollencultuur (als bestaansbron) doch als gelijkwaardig element. Hoe dwingend deze noodzaak wel is leren de volgende cijfers met betrekking tot de bevolkingsaanwas. Wij geven de cijfers van de volkstellingen van 1930 en 1947,, en de lijn doortrekkende, een prognose voor de volgende 25 jaar. Totale bev. Beroepsbev. Percent. 1930 1947 1930 1947 1930 1947 Sassenheim 5260 7171 1824 2637 34'/2 37 Hillegom 10812 13295 4073 5057 37'/2 38 Lisse 847811107 3124 4212 37 38 Totalen 24550 31573 902111906 36J 37| Prognose 1972, aangenomen gemiddel. den van groei met geboorteoverschot als uitgangspunt en groei met inbegrip van vertrek/vestigingsoverschot. Sassenh. gem. 11000 4200 38 Hillegom gem. 19000 7000 40 Lisse gem. 16700 6500 39 Totalen 46700 17700 39 Grafisch voorgesteld krijgen we dus het volgende beeld: I Tarn LI ll*Ki«s BI ftee*E's fttvtcKiwc, 1»* MSICMIif,« 1 ui} m r»r**L Sassenheim Hillegom Lisse Totaal 1972: Sassenheim Hillegom Lisse Beroepsbev. 1930 1947 1824 2637 4073 5057 3124 4212 9021 11906 Totaal 4200 7000 6500 Landbouw 1930 1947 965 918 1846 1775 1570 1627 4381 4320 Landbouw 900 1800 1700 Nemen we aan, dat de aantallen in ver schillende beroepen werkzame personen een „meegaande" stijging zullen ver tonen, doch in de bloembollencultuur misschien nog 'n weinig zullen dalen, dan zien we dat in de drie behandelde ge meenten in de komende ruim 20 jaren voor plus-minus 4000 personen werk gelegenheid zal moeten worden gevon den. We zien n.l. het volgende, wederom uit de cijfers van de volkstellingen: Nijverheid And. beroepen 1930 1947 1930 1947 353 641 506 1078 870 1118 1357 2164 623 824 931 1761 1846 2583 2794 5103 and. beroep dus nijverh. 1500 1800 2450 2750 2495 2305 Een kleine berekening toont der halve aan dat voor rond 4000 mensen arbeid zal moeten worden gevonden, welke alleen gezocht zal kunnen wor. den in (misschien gedeeltelijke uit breiding van bestaande industrie en de vestiging van nijverheid. Wij menen aan de hand van het voren, staande genoegzaam te hebben aange toond de economische en sociale nood zaak van industrialisatie in de bollen streek, vooropgesteld dat de drie ge meenten ook inderdaad de bevolkings aanwas zullen „vasthouden". In een volgend artikel hopen wij de zedelijke noodzaak van dit „vasthouden" aan te tonen. P. Op 17 September wordt te Amster dam voor de Niwin een serie wandel tochten gehouden onder de naam Ko ningin Juliana Mars en wel over af standen van 10, 18 en 25 kilometer. De opbrengst is voor de Kerstpakketten van de militairen overzee. tti Wi Po Wl di( kil ba Neem geen rtoico! TROUW"AUTO'S uitsluitend eerste klas 6-persoons, bij BOUCKAERT ZN., Rozenstraat 7-9 Gevestigd sinds 1910 (Adv.) hartigen van belangen het doelmatigst in organisatorisch verband kan geschie den. Deken Kuilman zegt, dat in Haarlem het resultaat der Pauselijke encyclie ken op sociaal gebied in het grote aan tal leden verankerd ligt. Waarlijk chris. telijke arbeiders zijn er in die zestig jaar gevormd. Ook de oud-adviseur kapelaan F. A. Heemskerk en de voorzitter, de heer A. Angenent hebben een woordje voor dit programma geschreven. De interessante geschiedschrijving was in handen van de heren Jos. A. van Seggelen en J. M. Bonfrer. De deurwaarder had zijn naam niet afgeroepen en toch verscheen hij aan de hand van een wachtmeester in de Haar lemse rechtszaal en nam hij plaats voor het getuigenhekje. Die plaats werd hem toegewezen, ofschoon hij even goed in het verdachtenbankje had kunnen staan. Maar daar stond reeds zijn vriend, van beroep chauffeur, naar deze ver telde. De onbekende getuige trok zich weinig aan van de plechtstatige heren achter de groene tafel en draaide zijn gezicht naar het publiek. Het blitzlicht van de fotograaf deerde hem niet en toen de zitting hem begon te vervelen, ging hij geeuwend liggen. Daar was geen par ketwacht of deurwaarder, die hem toe snauwde: opstaan, en iedereen had ple zier in hem. En toch zou achter de groene tafel beslist worden over dood of leven, een tweesnijdend zwaard, dat boven zijn hoofd hing. Het feit, dat hij het minst riante deel van zijn lichaam naar de rechter had toegekeerd, vermocht hem niet onsym- patniek te maken en zo kwam het ten slotte, dat de Officier de rechtbank vroeg hem in leven te laten. Laten wij aan het mysterie een einde maken door nuchter te vermelden, dat die hij een doodgewone doch fraaie hazenwindhond was, die het gewaagd had op een bouwland een haas achterna te zitten. Daarvoor was zijn vriend en baas, de ware verdachte, gedagvaard en deze was deswege reeds door de kantonrechter veroordeeld tot honderd gulden boete en verbeurdverklaring van de hond. Daar was hoger beroep op gevolgd, waarin ook een opvallend gele dame een rol speelde. Die had het dier zolang van de Dierenbescherming gekregen en nu vond de Officier, dat het maar niet moest worden afgemaakt. Zo werd hier in enkele minuten beslist over leven en dood, als de rechtbank er tenminste accoord mee gaat bij de uitspraak op 22 September. Maar die honderd gulden zag de Officier toch liever gehandhaafd! Een paar boeken over poëzie, een bloemlezing en enkele goede verzen bundels. Voor een deel dankt de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, deze belangrijke aanwinst aan een milde schenker, wiens gebaar zeker de waardering van de leden verdient. D. A. M. Binnendijk: Gewikt, gewo gen. Beschouwingen en critieken over moderne Nederlandse poëzie. D. A. M. Binnendijk: Een protest tegen de tijd. Inleiding tot de poëzie van P. C. Boutens. W. L. Brandsma: Dichterkeur. Een keuze uit verzen dezer eeuw. Anthonie Donker: De einder. Verza melde gedichten. Anton van Duinkerken: Undique car- mina sonant. Twaalf vertaalde gedich ten. Clara Eggink: Landinwaarts. Mathias Kemp: Onder de rosse ko meet. Mathias Kemp: Ravijnen. A. Roland Holst: Een winter aan zee. Jacques Schreurs: Odyssee van het kind Margreet. Gabriël Smit: Spiegelbeeld. M. Vasalis: Parken en woestijnen. J. W. F. Werumeus Buning: Verza melde gedichten. Ernst Wiechert: De dichter in de branding des tijds. Terwijl hij met zijn werk bezig was, gleed de 26-jarige timmerman P. J. v. T. Woensdagmiddag op een bouwwerk aan de Zomervaart van een balk. die over twee muren lag. De Ongevallen- dienst was spoedig ter plaatse om eerste hulp te verlenen. De timmerman had een fractuur aan zijn linkerheup opgelopen. Per ziekenauto werd hij naar de Mariastichting gebracht Noorder Sportpark: EDOVolewij- ckers; Terrein HFC: Jubileumtournooi HFC. Deelnemers: HFC, HW, RCH en HBS. Voorts: DCONAS en WD— Ahrends. Lisse: Lisse—Teylingen. Noordwijk: SJCVVSB. Bloemendaal: Bloemendaal—Helder en VI. VogelsDSS. Santpoort: VelsenDEM en Terras- vogelsSDW. Beverwijk: KinheimDIO, Kenne- mersQSC, WBOranje Zwart Heemskerk: ADOHalfweg. Castricum: Vitesse—Zilvermeeuwen. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 6 September in staat van faillissement verklaard: Theodorus Johannes de Jong, zich noemende en algemeen bekend als Dirk de Jong, caféhouder, wonende te Nieuw- Vennep, gem. Haarlemmermeer, Venne- perweg 471. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. v. d. Hoeven, advocaat en procureur te Haarlem. Jac. Bos, kantoorbediende, wonende te Beverwijk, Duinwijklaan 41. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. Th. G. A. Mul der, advocaat en procureur te Bever wijk. Marinus Eduard Bouwmeester, post- zegelhandelaar, wonende te Haarlem, Teding van Berkhoutstraat 16 rood. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. A. P. C. ten Bokkel, advocaat en procureur te Haar lem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam d.d. 25 Augustus 1949, is na gedaan hoger beroep vernietigd het vonnis der arrondissements-rechtbank te Haarlem van 24 Mei, waarbij de Naamloze Vennootschap voorheen J. Dragt's Bakkerijen, gevestigd te Haar lem, van Oldenbarneveldtlaan 1, in staat van faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. R. K. P. Kalb- fleisch, advocaat en procureur te Haar lem, tot curator. Bij beschikking van de arrondisse ments-rechtbank te Haarlem d.d. 2 September 1949 is voorlopig suréance van betaling verleend aan: Hermanus Heldoom, wonende te Zaandam, Heij- ermansstraat 57 en aldaar aan de Hout havenkade handelende onder de naam „Metabo" fabriek voor metaalwerken, met benoeming van mr. D. Aten, ad vocaat en procureur te Zaandam, tot bewindvoerder. Hoewel w\j nog uitvoerig terug zul len komen op het zestigjarig jubileum van de afdeling Haarlem der Kath. Ar beidersbeweging, willen wij nu reeds het officiële programma bekend maken. Het jubilerende bestuur recipieert Zaterdag 17 September van 3 tot 5 uur in Gebouw St. Bavo. Zondag 18 Sep tember zal in alle parochiekerken van Haarlem een plechtige Hoogmis worden opgedragen tot intentie van levende en overleden leden. Die dag zal des avonds om 8 uur eveneens in Gebouw èt. Bavo een feestelijke herdenkingsbijeenkomst worden gehouden. De heer Dré de Wolf uit Utrecht zal de officiële rede uitspreken en het koor van de Kathedrale Basiliek zal o.l.v. dr. A. Kat een aantal geestelijke en pro fane liederen zingen. De nieuwe toneelzaal zal intussen ge reed zijn om de leden met hun dames te ontvangen. Tussen 19 September en 2 October zal het Zuid-Nederlands To neel o.l.v. Pierre Balledux een opvoe ring geven van het blijspel „De Barbier van Sevilla". Zondag 25 September en Zondag 2 October worden de kinderen der leden in de zaal verwacht, om op een vrolijke wijze het jubileum mede te vieren. Voor deze viering heeft zich een co mité gevormd onder ere-voorzitterschap van de burgemeester en voorzitterschap van Deken Kuilman. De feestcommissie bestaat uit de heren N. A. Schout, B. A, van Soest, T. E. Puts en A. Rood. In het programma schrijft mr. P. Cre- mers, dat hij tot zijn grote vreugde vernomen heeft, dat het aantal leden der afdeling na de oorlog nagenoeg is verdubbeld. Dit wijst op een toenemend inzicht bij de werknemers, dat het be- GEBOREN: 5 Sept.: M. M. Uilen broekHietbrink, 2 z.; 6 Sept.: C. W. H. Prins-Elfrink, z; H. J. Lindström- van Tol, z; 7 Sept.: E. M. Koster-Vel den, z; M. E. List-Smit. z; W. den Har- tigh-Balder, z; A. T. Vermond-Chamot. z; 5 Sept. H. C. de Jonge-Roest, d; 6 Sept.: A. Cassee-Baruch, d; 7 Sept. J. J. Lucas-Greiss, d; O. C. Pik-Scholte, d. ONDERTROUWD, 6 Sept.: H. Schaap en J. G. Bangert; 7 Sept.: T. A. Moer kerk en C. M. Fles; G. A. Baumeister en L. E. Lesselich; A. Enters en B. M. Koopman; P. van der Hoorn en A. L. de Roos; H. P. Sweerts en A. J. M. Kaagman: P. G. Lagerweij en A. C. C. van Wieringen; P. T. Smakman en W. M Bakker; P. J. van Tiggelen en A. H. van Ravensberg; H. Does en Q. de Kwant; F. A. Horstman en M. M. Vis ser; H. Sucher en J. Dijkgraaf; P. C. Derks en L. M. de Jong; G. J. Jansen en T. B. Levendag; R. M. Ubink en J. P. van Wijk; J. J. de Gooijer en A. M. Nijssen; G. J. Bakker en M. E. van der Form; J. C. Duivenvoorden en C. Kors; W. Bogaart en J. Lammens; M. J. Klaassen en C. W. Vogel. GETROUWD: J. Negrijn en J. P. van den Hoek; O. Boehmer en M. J. Baij; W. M. A. M. Abeling en C. W. M. War- nars; H. Eelman en C. A. Fehrmann; C. J. van Steijn en S. Steenken; J. Jels- ma en A. H. Tulen; L. G. van Buurin gen en C. H. Dreijer; W. van der Ende en A. de Kamper. OVERLEDEN: 5 Sept.: G. Gosewehr, 82 j„ Zuiderstraat; J. Stada 70 j., M. v. Keemskerkstraat; 6 Sept.: H. G. van Dam 74 j„ Prinsenhof; L. B. de Gauw van der Plaat, 89 j„ Hagestraat. De totale verliezen der Nederland3® strijdkrachten in Indonesië sedert be ingaan van de order tot staken d*r vijandelijkheden op Java en Suma"® tot 1 September zijn gestegen tot doden, 55 gewonden en 2 vermisten, dus wordt uit gezaghebbende Ned*r' landse bron vernomen. Voor het ingaan van deze order d'j droeg het aantal doden gemiddeld per week. H.M. de Koningin en Z.K.H. Pr'!?» Bernhard zullen Maandagmiddag j. September in het paleis Noordeinde Den Haag een receptie geven voor leden van de delegaties der R.T.C. AMSTERDAM, 7 Sept. Ofschoon de handel over het geheel bleef was de stemming op de aande*e p markt vandaag wat vriendelijker dart de beide voorafgaande dagen. Het voornamelijk de beroepshandel die eP%e belangstelling toonde en waardoor e{ markt na een prijshoudende opening in p verder verloop in koers verbeterde. Op het verhoogde koerspeil volgde het slot echter weer een lichte reac^g waardoor de markt met slechts ed koersverschillen sloot. A.K.U. waren &°<e< prijshoudend. Ook de overige kunstzti^p waarden gaven kleine verbeteringen van 1 2 pet. Verder waren binfl®f, landse industriële aand. enigszins deeld. Aand. Bührmann verbeterden Tjjgj' 1 pet., daarentegen moesten aand. ^fep' fabrieken 5 pet. prijsgeven. De sche vaartmarkt gaf kleine verbeteringen zien van 1 pet. Voor de Indische delingen, die de laatste tijd zeer ven» waren geweest, bestond iets meer bel stelling, al was deze niet groot. IndJJjjjp' bankaand. waren eveneens beter gedijt» neerd. aand. Javasche Bank stegen 4 rljc tot 151, terwijl Ned. Indische Handelshui 3 pet. opliep. De staatsfondsenmarkt goed prijshoudend. De dollarlening in open hoek op lllft. Dollarobli^^l' Philips bereikten een koers van 120. jfjyp. larpandbrieven North Western Pac. p Bank bleven prijshoudend op 110. (Niet-offldële koenen) Vorig OPf/Q slot S/ 1«4 Nederl 1948 100 0t>1 3-3% Nederland 1947 97% V 3 Ned. «2-64 oei. tae. 98"g tffi (nschr. Grtbk. 1946 3pCt. 97-li Ned. Handel RO). eert. 157% igS"' A.K.D. 188-IS go V Van Berkels Patent 122% Calvé-Delft eert 164% Van Gelder 156% Kon. Hoogovens eert 205 gb jêO Unilever cert 261 Ned. Kabel 293 jl3 Philips 247% 322, Kon. Petroleum 320% i3J „Amsterdam" Rubbei 132% Holl. Amerika LOn 168% i3' Kon. N. Stoomb. MQ. 134% j63 Ned. Scheepv. Ome 165% jS3 a.VA 155'4 14? Deb Ma eert 142% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Wart) North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U S Steel ex dividend 26' i 26% 51* „Ik was radeloos", een andere ver klaring kon de 23-jarige J. C. S. uit IJmuiüen niet geven voor de vreselijke daad, die zij stelde op de avond van de 24ste Februari van dit jaar. Dat was de avond waarop zij haar kindje tien dagen oud in het Noordzeekanaal wierp en zo van het leven beroofde. Men kon moeilijk zeggen, dat voor de Haarlemse Rechtbank, waar deze zaak behandeld werd, vanmorgen een meisje terecht stond met een stenen hart, maar evenmin was het iemand die uiter lijk althans geslagen haar verklarin gen aflegde. De president behandelde het gehele geval rustig, maar voelbaar was de stilte, waarin het woord en wederwoord werd gesproken. „Had U direct al de gedachte om het kind te doden?" „Niet zozeer". Verdachte kon slechts het hele drama opnieuw vertellen en zij volstond met een knik op de vragen, die de presi dent haar stelde. Wel wist zij precies te vertellen welke straten zij was doorge- looen en hoe zij in een vlaag het sla pend kindje uit het dekentje in het wa ter had laten vallen, even was blijven staan en toen naar kennissen was ge- £ACIL1. Daarna was het woord aan de acht getuigen, die uitvoerig nog eens de en kele scènes van het drama vertelden. De Officier was van mening, dat ver dachte niet dadelijk na de geboorte zich van het kind heeft willen ontdoen. Hij verweet de verdachte, dat zij in het verleden toch voldoende was gewaar schuwd. Maar hij was er wel van over tuigd. dat het misdrijf gepleegd was in een tijdelijke verstoring der geestver mogens. Spreker kon echter niet meegaan met de conclusie van het psychiatrisch rap. port om haar ter beschikking van de regering te stellen. Mr. van der Burg eiste tenslotte een gevangenisstraf van vijf jaar. De verdediger meende, dat hier al leen sprake was van doodslag en niet van moord. Zijn uitvoerig betoog kwam tenslotte hierop neer, dat hij de recht bank verzocht het rapport te volgen Uitspraak Donderdag 22 September. Maandag vierde de heer J. v. Eyk zijn veertigjarig jubileum als ambte naar bij het P.T.T.-bedrijf. Velen hebber) van de gelegenheid om hem te felicite ren gebruik gemaakt. Bovendien waren tal van schriftelijke felicitaties en bloemen, waaronder een bloemstuk van de Katholieke Bond van Overheidsper soneel, binnengekomen De heer W. Flooren wenste als eerste de jubilaris geluk. Vervolgens sprak de heer J. J. C. Ophuysen. voorzitter van 't jubileumfonds. Hij bood de heer J. v. Eyk namens het fonds twee etsen aan. De heer A. Dekker, chef van het post stationskantoor aan de Baljuwslaan, en vele andere superieuren gaven door hun persoonlijk bezoek blijk van hun waar dering voor de jubilaris. Zaterdag is de jubilaris reeds in de directiekamer ge huldigd. L. S. uit Amsterdam, lid van de CO' lonne Henneicke, werd door het Bij zonder Gerechtshof in Amsterdam ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 2U jaren, met aftrek. S. had zich als h" dezer colonne aan tal van arrestaties van Joden schuldig gemaakt. Bij de behandeling van zijn beroep door de Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage merkte de raadsman, mr. dr. K. Klaassen, op, dat zijn cliënt als een niet belangrijke figuur in de colonne Henneicke beschouwd werd. aan wie de behandeling van minder moeilijke zaken werd overgelaten. De procureur-fiscaal noemde de door requirant gepleegde feiten zeer ernstig, achtte het overbodig een psychiatrisch rapport te doen uitbrengen en conclu deerde tot verwerping van het beroep- H. V. uit Amsterdam was van 193® tot 1938 bij de marechaussee. Hij daarna over tot de gemeente-politie J? Amsterdam. In 1941 werd hij uit d» corps ontslagen in verband met door hem gemaakte schulden. V. werd in 1940 lid van de N.S.B. en kwam la(®r bij de colonne Henneicke en bij de lij'* wacht van Mussert. Als lid van de colonne Henneichf heeft hij tal van Joden gearresteerd, van wie er velen de dood gevonden hebben. Het Bijzondere Gerechtshof 'e Amsterdam veroordeelde hem tot ie' venslange gevangenisstraf. De raadsman van requirant, mr. Russell, betoogde voor de Bijzondere Raad, dat zijn cliënt zich tot 1941 als ee" man met veel karakter heeft gedragen' Spr. vroeg zijn cliënt een kans te geve" en drong aan op vermindering van ?e straf, zulks ook met het oog op z'JD vrouw en twee zieke kinderen. De procureur-fiscaal achtte de Se' pleegde feiten zeer ernstig. In de stral' rechtvaardiging zijn, naar zijn mening' de persoon en de persoonlijke omstan digheden van verdachte echter te wein'8 tot uiting gekomen. Spr. concludeerde tot een vermindering van de straf 15 jaren met aftrek van voorarrest. Dinsdagmiddag te ongeveer half vie' waren enige soldaten op oefening de heide ten Zuiden van deze gemeen te. Tussen het Theehuis „De Zonne- hoek" en Crailoo deden zij een lugU' bere vondst. In een kuil vonden vi n.l. het in verre staat van ontbinding verkerende lijk van een manspersoon De politie werd onmiddellijk gewaar schuwd, terwijl dr. De Vries RÓbb® mede aanwezig was. Deze kon, wegen3 de toestand waarin het lijk verkeerd*; de doodsoorzaak niet vaststellen. veel moeite heeft men de stoffeljiH® resten .daarna naar het lijkenhuis)' van het St. Jansziekenhuis kunne® overbrengen. Uit de papieren die "j; het lijk gevonden werden bleek me® te doen te hebben met de 60-jarige Jr L„ geboren te Sgouw (Duitsland), d>^ een zaak dreef in de Czaar Pete'J straat te Amsterdam. Een rijwiel, waarschijnlijk aan het slachtoffer l°e* behoorde, werd naast het lijk gevo®' den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2