Automatische vogelverschrikker wordt gedemonstreerd ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN Zo behandelt men oorlogsvrijwilligers HET WESPENHEST HAASAZiJN Nieuwe snufjes voor de tandartsen Behandeling politieke delinquenten Practijk schrieler dan regelingen op papier ete^sten'hip met NIEUWE BONNEN Wij luisteren naar r Meubelen in monetone hokjes Doorberekening water- leidingkosten David Duncan YOENNAN NAAR TSJANG KAI TSJEK Amoy wordt ingesloten DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1949 PAGINA 3 NAJAARSBEURS 1949 Directoraat van het gevangeniswezen stelde een ondersoek in Aanzeggen van straf en intrekken HUISVROUWEN GAAN OVER OP „ACTIEF WIT' Wasdag krijgt een nieuwe naam! Eigendomsrecht woning wet woningen Dodelijke val van kerkdak Uitreiking onderscheidingen Huender vandaag in ons land Wie meteen betaalt is zijn geld kwijt I HARBNG NAAR DUITS LAND Arsenal wint Sportsnipper* door Cock van Gent heejt haar oor nog PATER MOREL S.J. Jeugdleider St. Vincentiuê- vereniging V. Tweede zege van Ned. waterpoloploeg: 42 ca* Bij- ver- an 20 s lid taties de (Van onze Utrechtse correspondent) Een van de nieuwe vindingen, die op de huidige Jaarbeurs worden gedemon streerd, is een volautomatische vogelverschrikker, die even doeltreffend vogels Wegjaagt als knaagdieren. Het instrument verwekt met onregelmatige tussen pozen een oorverdovende knal, waardoor in de verre omtrek schrik en ver warring worden gezaaid onder de op kersen beluste spreeuwen of de naasjes; toe zich in het groen knollenland hebben gewaagd. En de draaibank van 22000 kilogram, die de Polen meebrachten, is al evenzeer een novum als het kleine Apparaatje, waarmede men de slang van de fietspomp zo op de ventiel van de band kan vastdrukken, dat ze er niet meer af vliegt. Gelukkig, dat de interessen van alle •aarbeursbezoekers niet zo veelzijdig zijn ®ls de onze, want zij zouden in zieken auto's van de uitgestrekte terreinen moe ten worden afgevoerd om, na een rust kuur van enige weken, weer op verhaal te komen. Alleen al het woord zieken auto doet ohs b.v. snellen naar de Ire- "ehal, waar een medische groep voor <ie eerste maal aan de Jaarbeurs collec tief deelneemt. Het resultaat van deze samenwerking is even fraai als huive ringwekkend. En dat zit hem niet in de comfortabele ziekenhuisbedden die men er vindt, maar in instrumenten als de Zogenaamde gips- en extessietafel, waar bij vergeleken het befaamde procrustus- bed nog maar een heel comfortabele fustplaats zou zijn geweest. Wanneer toen iemand eenmaal op deze tafel heeft neergelegd, kan men werkelijk alle el lendige manipulaties bij een patiënt, ver richten, die men maar kan uitdenken. Enige eenvoudige handgrepen zijn vol doende om iemand te vierendelen; men behoeft alleen maar enige licht draa'- bare wieltjes te bewegen. Het instru- toent kan ook benut worden, naar men ons verzekerde, om een versplinterd been weer in het fatsoen te brengen of iemand van boven tot onder in het gips te kluisteren. Ook de tandarts vindt er nieuwe snufjes, om het zijn patiënten zo aan genaam mogelijk te maken, "'iet al leen kan de befaamde stoel buiten gewoon makkelijk in alle standen worden geplaatst zonder enige schok, maar er is ook een speciale lamp ge construeerd, die het mogelijk maakt de mond van de patiënt scherp te be lichten, zonder dat het licht hem in de ogen schijnt. Men moest echter ten slotte bekennen, nadat men ons eerst nog had getracht af te leiden met een zeer gemakkelijke transportabele schooltandarts-installatie, dat de we tenschap tot op heden niets gevonden heeft om het zogenaamde „boren" te omzeilen. Als enige troost kon men wijzen op een toestel, dat de patiënt in de hand krijgt en waardoor hij zelf koel water tegen de boor., aan zou kunnen spuiten, waardoor de onaangename gevoelens in bepaalde delen vap het hoofd zullen worden verzacht. Dan valt er een appa raat te bezichtigen, dat een patiënt met bed en al van de grond beurt en het geheel dar> snel weg kan rijden. Impo sante narcose-instrumenten op diather- misch en eleetrochirurgiseh gebied zijn er naast vele apparaten voor de diagnos tiek. Deze collectieve afdeling leek, ook wat haar aanblik betrof, een zeer groot succes, dat niet behoeft onder te doen voor de steeds fraaiere textielgroep. Dit zelfde kan niet worden gezegd van de meubelafdeling, die ondanks de be moeiingen van de architect Merkelbaeh niet meer dan een lange rij monotone hokjes doet zien, waarvan er niet weinige van binnen de aanblik geven van een weibeladen verhuiswagen. Alleen de kwaliteit van de Beatrixhal, waar de moderne kamers zijn, maakt een zeer goede indruk. De meubelindustrie heeft in de periode na de oorlog een zuive ringsproces dooïgemaakt, waardoor ver schillende niet levensvatbare bedrijven, die als paddenstoelen uit de grond waren gerezen, weer zijn verdwenen. Eén nieuw procédé moet ong worden vermeld, namelijk dat van de hoog frequente verhitting. De oude methode is, dat men eerst de dunne platen op elkaar lijmt en ze dan in de gewenste vorm plaatst. Volgens het nieuwe pro cédé worden de platen pas in de vorm en wel onder zeer hoge verhitting ge lijmd, waardoor er later geen spannin gen kunnen optreden. Er is hier en daar iets te merken van de eisen, die het woningprobleem van deze tijd stelt aan Onder de titel: .Ergerlijk optreden togen politieke delinquenten" hebben wij in ons nummer van 30 Augustus een w gepubliceerd van de hand van Oze Limburgse redacteur, waarin hij ®-a. vermeldde, dat enige politieke ge- angenen gestraft werden met onthou- tong van bezoek gedurende vijf maan- ?en, omdat ze, bjj de overplaatsing van bet ene kamp naar het andere, in bezit "leken te zijn van een paar rolletjes Pepermunt. Het directoraat van het gevangenis wezen heeft hiernaar een onderzoek doen tostellen. Het betrof de gevangenen Mar- "hant et d'Ansembourg en ir. Vos, die ^an de Strafgevangenis Leeuwarden of Groningen zijn overgebracht naar de Strafgevangenis Breda. Uit het ingestelde °nderzoek is gebleken, dat bij aankomst v&n de transporten-gevangenen uit Leeu warden en Groningen in de maand Ja- huari j.l. aan de visitatiebewaarder de opdracht is gegeven alle in bezit zijnde tcokartikelen, versnaperingen en ver- touiksartikelen in het bezit te laten van deze gedetineerden. Deze order is door de betrokken bewaarder stipt uitgevoerd. Hl&chten hieromtrent zijn nimmer geuit. Op. ,19 Juli j.l. werden, na het bezoek, diverse personen bü wijze van steek proef, zoals terzake gebruikelijk, gevisi teerd door de Huismeester. Bij de gede tineerde J. J. H. Vos werd toen aange troffen een rol pepermunt, waarvan rap- Port werd opgemaakt. By verhoor van deze executant verklaarde hij de rol Pepermunt in Leeuwarden op de Kan- 'toe te hebben ontvangen; bij aankomst ?'hier op 22 Juni 1949 mocht hij deze rol Ji bezit houden. Na onderzoek bleek ?eze verklaring aannemelijk te zijn en 18 Vos uiteraard hiervoor toen niet ge straft. Van een inbeslagname van ver snaperingen bij de gedetineerde Mar kant et d'Ansembourg is, ook by na daag, niets bekend geworden. In verband met een andere opmer king in onze publicatie, dat intussen en kele kampen beginnen leeg te raken, Wat voor het kamppersoneel, dat een- toaal overbodig moet worden, minder Aangenaam kan wezen, deelt het secre tariaat mee, dat per 1 Juli 1948 de nog bestaande kampen van het Directoraat Generaal voor Bijzondere Rechtspleging Sijn komen te ressorteren onder het Gevangeniswezen en dat op 1 April j.l. "et laatste bewarings- en verblijfskamp (CrailooLaren) kon worden opgehe ven. Voor zover er nog enkele kampen in gebruik zijn, doen deze thans uit sluitend dienst als strafgevangenis en (of) rijkswerkinrichting, mede voor andere dan politieke delinquenten, ter wijl uitsluitend gevangenispersoneel daarbij is aangesteld. Het Directoraat verzocht dan ook de gepubliceerde ge gevens te rectificeren. Onze Limb, redacteur tekent hier bij aan: Toen we de klachten over be handeling van politieke gevangenen doorgaven, konden we reacties als deze wel voorzien. De betrouwbaar heid onzer bronnen, de hogere be langen ermee te dienen, deden ons evenwel besluiten het vernomene niet te verzwijgen. Natuurlijk hebben we ons, na ken nisneming van het hierboven weerge geven betoog, andermaal met onze zegslieden in verbinding gesteld. Deze handhaven hun mededelingen, evenwel, wat betreft het pepermuntgeval, met de opmerking, dat de straf spoedig werd ingetrokken, nadat ze was aangezegd en ook al in begin van toepassing kwam Zo is er tussen bericht en ingezonden verweer toch minder tegenspraak dan men op het eerste gezicht vermoeden zou. Merkwaardig is de verandering, die zich op het ogenblik in de Nederlandse huishoudens voltrekt. Wij doelen hier op de gezinswas. Duizenden vrouwen maak ten kennis met de methode van het „op tisch bleken" en vol verbazing merken zij op, hoevele malen helderder en zach ter haar was wordt. Voor het optisch bleken wordt gebruik gemaakt van een nieuwe stof, het „actief wit", een van de meest opzienbarende vindingen van de laatste tijd. Dit „actief wit" is toegevoegd aan „Castella" Zelf werkend Wasmiddel. Samen met reeds bekende chemische bleekmiddelen en het wasproces roept het resultaten te voorschijn, die tot nu toe niet mogelijk waren. Men mag aannemen, dat binnenkort de wasdag overal Castella-dag wordt.... en terecht! (Adv.) het meubilair, hoewel men op dit ge bied meer had verwacht. De terreinen aan de Croeseiaan ber gen weer een grote menigte werktuigen voor land- en tuinbouw en voor de zui velindustrie, de laatste voor het eerst in een collectieve expositie, in de grote Canadese vliegtuigloods, die de Jaar beurs onlangs aankocht. Hier zijn inge nieuze eiersorteermachines te zien, ste riliseer- en pasteuriseerketels en grote en zeer ingewikkelde flessen-vulmachi- nes. Bloemisten uit Boskoop verzorgden de bloemen- en heesterversieringen op de terreinen op zeer aantrekkelijke wijze. Een electrisch verlichte maasbal ten slotte moet aan de vergetelheid worden ontrukt, evenals een complete televisie bouwdoos, een electrisehe veehoeder en een hok, waarin de zeug haar biggen niet dood kan drukken. De Staatscourant van Donderdag be vat de huurprüsuitvoeringsbeschikking 1949 van de ministers van Economische Zaken, van Wederopbouw en Volkshuis vesting en van Financiën, waarbij wordt bepaald, dat, indien een woning is verhuurd onder beding, dat de kosten van het leidingwater geheel of ten dele door de eigenaar aan het water leveren de bedrijf worden betaald, de huurprijs verhoogd mag worden met het bedrag, waarmede de kosten voor waterlevering voor de desbetreffende woning ten op zichte van die van 9 Mei 1946 voor de eigenaar zqn gestegen. Aangaande de huurprijsuitvoerings beschikking 1949, die Woensdag in de Staatscourant is verschenen, welke op 8 September 1949 in werking treedt, deelt het ministerie van Economische Zaken ter toelichting mede: de beschik king heeft betrekking op woningen en op bedrijfspanden of gedeelten van pan den, waarin een bedrijf ot beroep wordt uitgeoefend en welke zijn verhuurd on der de conditie, dat de kosten van het door de huurder gebruikte leidingwater geheel of gedeeltelijk door de eigenaar worden betaald. Zij opent de mogelijk heid, dat de eigenaren van genoemde huurobjecten het bedrag, waarmede hun waterleidingkosten sedert 9 Mei 1940 zijn gestegen (b.v. tengevolge van verhoging van de tarieven door het wa ter leverende bedrijf), op de huurders verhalen, zonder voorafgaande toestem ming van het prijzenbureau voor onroe rende zaken. De beschikking is mede van toepassing op inclusief de waterlei dingkosten verhuurde nieuwbouw, Begin 1948 heeft de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting uitslui tend voor oorlogsslachtoffers de moge lijkheid opengesteld om de door hen bewoonde woningwet-woningen, die na de bevrijding gesticht zijn, in eigendom te verwerven. Nu aangenomen mag worden, dat deze categorie in dit op zicht zo goed mogelijk is geholpen, heeft de minister bepaald, dat deze re geling in het vervolg ook voor niet- oorlogsslachtoffers zal gelden. Bewoners van woningwet-woningen kunnen dus de door hen bewoonde wo ning kopen, indien het geen semi-per- manente woning is. Uit verstrekte in lichtingen moet op rcdeiyke gronden vast komen te staan, dat de adspirant- koper de woning in de toekomst be- hooriyk zal onderhouden en bewonen. Belanghebbenden dienen bedoelde verzoeken bij het gemeentebestuur in te dienen. W. Savelkouls en Corn, van Etten zijn door onbekende oorzaak van het dak van de St. Theresiakerk te Waspik- Boven, waar zij herstelwerkzaamheden verrichtten, gevallen. Paters voorzagen hen van de Sacramenten der Sterven den en brachten hen in ernstige toe stand naar het ziekenhuis te Den Bosch over. De opperman C. van Etten, 23 jaar oud en ongehuwd, is hier overle den. Savelkouls is levensgevaarlijk ge wond. Prins Bernhard zal 13 September elf uur in de Marinierskazerne te Botter dam en 14 September elf uur in de Du- moulinkazerne, aan de weg van Amers- foort naar Soesterberg, 'n aantal dapper heidsonderscheidingen uitreiken, waarna een défilé wordt gehouden. Te Rotterdam zullen o.a. twee Ridders M.W.O. beëdigd worden, n.l. de gep. ge- neraal-majoor van het K.N.I.L. S. de Waal en de majoor der mariniers C. G. Lems. Woensdag is het m.s. „Cottica" van de K.N.S.M. in de sluizen van IJmui- den gearriveerd. Aan boord bevond zich de afgetreden gouverneur van Suriname dr. W. Huender. Hij werd in IJmuiden verwelkomd door minister L. Götzen en diens echtgenote, de heer A. Jonkers, hoofd van de West-Indische afdeling van het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen, en de heer A. van Pelt, hoofdambtenaar van hetzelfde minis terie. De heer Huender zal om gezondheids redenen enige tijd met zijn gezin in Zwitserland doorbrengen, waarna hij een functie zal aanvaarden bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. 22. In een woeste galop kwamen de aanvallers nader. Eric greep pijl en boog en wachtte kalm en vastberaden af tot zij binnen het bereik van zijn pijlen zouden komen. En dit ogenblik brak gauw aan. Een meedogenloze pijlenregen snorde de Chinezen tegemoet. De voorste ruiter gaf een akelige gil en stortte levenloos van zijn paard. Vlak daarop deelde de man, die naast hem reed, zijn ongelukkig lot. En pijl na pijlin razend snelle opeenvolging, schoot Eric op de aanranders af. De aanvoerder zag, dat dit blijkbaar niet de juiste manier was om de Noorman te overmeesteren. „Afstijgen!" commandeerde hij zijn volgelingen. ^Afstijgen en ver spreid op hen af gaan! Die blanke barbaar en de prinses zijn ons!" Eric verstarde. Hoe wisten deze mannen, wier gezichten hij nog nooit eerder had geziendat Lotus van Jade de prinses was? Tegelijkertijd viel het hem opeens op, dat er één man was, die zich aldoor wat achteraf hield en die blijkbaar niet zelf aan de strijd deel nam. Een zwarte, gemaskerde figuur, die op de achtergrond rustig op zv>n paard bleef zitten afwachten, wat er zou gaan gebeuren. Meer tijd om na te denken was er niet. De aanvallers naderden en Eric ontblootte zijn scherp zwaard De aanvoerder riep Eric iets toe. „Lever ons de prinses uit, dan laten wij u ongemoeid!" Aha, dat was het dus! Komt haar maar halen!" riep de Noorman schamper terug. Hij duwde Lotus van Jade achter de boom, zodat zij zich enigszins zou kunnen verschuilen in het strijdgewoel, dat komen ging, en wachtte de mannen af (Van onze Brabantse redactie) Nadat begin Juli in dit blad melding is gemaakt van de vaak zonderlinge re sultaten, waartoe het terugvorderen bij oud-militairen van in hun dienst tijd verleende voorschotten blijkt te leiden, bereikten ons nog zovele klach ten omtrent terugvordering van geldsbedragen in het bijzonder en over de ..ou- ding tegenover ex-oorlogsvrywilligers in het algemeen, dat wy ons genoodzaakt zien op deze aangelegenheid terug te komen. Wat moet men byvoorbeeld denken van een regeringsmaatregel om thans de leden van de Kon. Marine aan te spreken voor betaling van loonbelasting oer salaris, dat zij drie a vier jaar geleden hebben genoten? Om technisch-adnini- stratieve redenen, zo heet het, was men toen niet in staat deze loonbelasting tö de uitbetaling van het soldij in te houden. Nu is het algemeen bekend, dat bij een particuliere onderneming de ondernemer verplicht is de Joonbelasting in te houden en te verrekenen. Doet hq dit niet, dan wordt hij dienten gevolge met grote snelheid door de desbetreffende instanties geïnterpelleerd en beboet. In geen geval denkt men er aan deze belasting op de werknemer te gaan verhalen. Anders echter de Staat der Nederlanden. Die vordert vier jaar )at®r van haar oorlogsvrqwilligers een belastingsom terug, die zij zelf verzuimde in te houden en die jsoms, naar ons gemeld wordt, tot duizend gulden bedraagt. Het is duidelijk, dat een OVW-er, wie een dergelijke aanschrijving bereikt, zelfs als hij de redelijkheid der vorde ring zou moeten erkennen, thans niet zo maar in staat is daaraan te voldoen. Maar deze mensen zien de redelijkheid bepaald niet, wat reeds uit het voor gaande verklaarbaar is, maar ook, om dat zij bij ontvangst van hun soldij er nooit op zijn geattenteerd, dat over het uitbetaalde bedrag nog ooit belasting zou moeten worden betaald. Daar komt bij, dat in de zeer verwar de, na-oorlogse dagen eigenlijk niemand in het leger wist waarop hij nu precies recht had. De meeste oorlogsvrijwilligers meldden zich spontaan aan in Septem ber en October 1944. Zij vroegen niet naar hun uitkering, die toen voor onge- huwden zonder bijzondere verplichtin gen neerkwam op een gulden per dag. Eerst in Januari 1945 Werden de Stoot troepen-Limburg officieel erkend als onderdeel van de landmacht. De Stoot troepen-Brabant moesten op deze erken ning zelfs tot 12 Mei 1945 wachten. Toen werd de financiële regeling gunstiger, maar niemand heeft ooit deze mannen, die van drie tot acht maanden dienst als frontsoldaat achter de rug hadden, het in feite, hoewel niet officieel te weinig betaalde, uitgekeerd. De O.V.W.-ers zelf hebben daar ook niet om gevraagd, maar het is te begrijpen, dat het hun bitter stemt, wanneer ze daarentegen als dank voor hqn offervaardigheid slechs een terugvordering in huis krijgen, die niet een-twee-drie te betalen is. Uiteraard zijn ook bij de Oorlogsvrij willigers mannen, die op onrechtmatige wijze een teveel aan soldij hebben ge ïncasseerd. Wij hebben evenwel reden om aan te nemen, dat veel groter is het aantal van hen, die door administratieve misverstanden nu eens te veel, dan weer te weinig uitkering hebben ontvangen. Het is ons bekend, dat de departemen tale instanties wel trachten een al te formalistische gang van zaken te vermij den, doch inmiddels worden toch maar formulieren in zee gestuurd, waarop deze mensen op weinig elegante wijze wordt medegedeeld, dat zij aan de re gering nog een schuld hebben, welke varieert van een gulden of tien tot soms drie-, vierduizend gulden. Wan neer men nu echter hoort, dat een sim pel, maar vrij scherp gesteld briefje vol doende was een bedrag van drie duizend gulden te reduceren tot 240, dan krijgt men een beetje het gevoel, dat hier gespeculeerd wordt. Zo leeft het thans in de kring der oud- O.V.W.-ers: wie meteen betaalt, is zqn geld kwijt, wie protesteert maakt goede kans op vrijstelling van betaling. Onze stellige indruk is, dat er aanvechtbare vorderingen plaats vinden, welke nu niet bepaald getuigen van veel waar dering voor de offerbereidheid der Oor- logsvrywilligers. Niet minder bedenkeiyk is, dat, naar ons wordt medegedeeld, de overheid ook in andere opzichten tekort schiet in haar plichten jegens de Oorlogsvrijwilligers. Volgens het oorlogsvrijwilligersbesluit van 1944, dat niet is herroepen en waar op in een brochure van de Nationale De- mobilisatieraad nadrukkelijk wordt ge wezen, hebben gedemobiliseerde O.V.W.- ers recht op een wachtgeld van twee derde maal het laatst genoten militaire inkomen en wel gedurende een aantal jaren, dat gelijk is aan het aantal jaren dat zij als O.V.W.-er hebben gediend. In de praktijk komt het er echter op neer, dat zij over precies dezelfde kam worden geschoren als de gewone dienstplichtige. Zij ontvangen dus gedurende zes maan den 60 pet. van hun salaris in plaats van 66 2/3 pet., een bedrag, dat daarna wordt teruggebracht tot 30 pet. Na een jaar trekt, volgens onze infor maties, de Sociale Dienst de handen ge heel terug. Voor de mislukking van de Nationale Reserve zijn vele oorzaken aan te geven; wij vermoeden er echter niet ver naast te zijn, wanneer een daarvan toch ook te vinden is in een gebrek aan enthou siasme voor de vaderlandse zaak, omdat nu eenmaal gebleken is, dat op de appre ciatie achteraf beknibbeld wordt. Er zijn meer voorbeelden van een eigenaardige instelling tegenover de oud militair te noemen. Waarom zullen par ticuliere ondernemers zich beijveren voor het te werk stellen van gedemobi- Naar wij vernemen is een handels verdrag afgesloten met Duitsland, waar in ook een post voor verse haring is op genomen. Naar welke gebieden in Duitsland de haring zal gaan, kon de Stichting Haringexport nog niet mede delen. Evenmin wilde men iets loslaten over de grootte van het kwantum en de termijn van levering. Gisteren werden de volgende wedstrij den in de Engelse League gespeeld: Eerste divisie: ChelseaSunderland 31; Huddersf.Charlton 21; Liver poolManch. Un. 11; Manch. C. Everton 00; Middlesbr.Fulham 12; West BromwichArsenal 12. Tweede divisie: BarnsleyCoventry 43; BradfordLuton 10; BuryChes ter! 20; GrimsbySwansea 21; Queens ParkPreston 00. De interleague voetbalwedstrijd SchotlandIerland is met 81 door de ploeg van de Schotse League gewonnen. Gisteravond heeft de wereldkampioen Frosio te Cavaillon een stayarswedstrijd in drie manches gewonnen voor Leseur en Fournier. Bekker werd vijfde. *3 j, He garage lag nu tussen ons, dus holde in gebukte houding naar de overzijde a" het gangetje en liep naar de deur ,?h de andere kant. Ik opende die voor- 'chtig op een kier, en zag nog net hoe gestalte de hoek van het1 huis om |tog. Een paar minuten lang bleef ik Aar ik was. Als er binnen een agent j achtte, dan zou Tremaine hem recht h c'e armen lopen en kon ik het hier "fen. De seconden verliepen, maar £®®h geluid drong uit het huis naar 'ten. hif t°<''n h°°rde ik stemmen. Ze waren sta 20 luid' dat ilc de woorden kon ver- AAn, maar aan het dalen en rijzen van geluid merkte ik, dat er een ge- toen i gevoerd werd. Een van de stem mat boorde aan Reba Tremaine, con to u e"de ik- Haar zoon moest haar nog leen0 aangetroffen hebben en nu over- «q ze samen hoe hij zich het beste Schil1 uit de voeten kon maken. Mis- en had hij geld nodig, en in elk ge val moest hij haar precies vertellen wat er gebeurd was, opdat ze, als het ogen blik daartoe gekomen was, de juiste leugens kon afratelen. Hoogstwaarschijn lijk was hij op het ogenblik bezig haar met zijn onbewogen stem in geuren en kleuren te vertellen hoe ik de dood ge vonden had. Ze zouden het besterven van schrik als ik dadelijk voor hun neus stond. Mijn plan was zeer bondig. Ik zou hem neerslaan, de politie opbel len en de plaat poetsen. De auto in de garage kwam mij goed te pas voor mijn vlucht, en ik zou Reba Tremaine mee nemen en bij me houden, totdat ik zeker wist, dat haar zoon in handen van de politie was. Als ze maar eenmaal de echte Tremaine te pakken hadden, zou den ze in mij geen belang meer stellen. Ik had dan alleen nog met de Federale te maken, maar tot nog toe zocht die mij niet, want uitgezonderd Dikzak, had nog geen mens de naam Mike Finney ter sprake gebracht. Ik opende het garagedeurtje ver ge noeg om door de kier heen te kunnen glippen, en stapte op de zachte aarde van de bloembedden langs het huis. De stemmen klonken nu duidelijker, en schenen uit een kamer aan de voorkant te komen. Dat betekende, dat ik beter eerst mijn geluk bij de achterdeur be proeven kon, want ik had weinig lust de voordeur voor mijn neus dichtgesme ten te krijgen. Vier houten treetjes leidden naar een overdekt balconnetje. De deur ging ge makkelijk open, zodra ik er tegen duw de. Ik stond op het balcon en gluurde dom* een reet onder de neereelaten ia- louzie. Voor mij lag de keuken en door een openstaande deur zag ik een ruimte, die veel van een gang weg had. De stemmen waren nog steeds te horen. Ik legde mijn hand op de knop van de keu kendeur. Zij was op slot, maar erg stevig leek zij niet. Zij scheen nogal vaak dichtgegooid te zijn, terwijl de lip van het slot naar buiten stond, zodat het hout van de deurpost op die plaats was uitgesleten. Ik zette mijn knie tegen de lijst, duwde me met heel mijn ge wicht af, onderwijl met beide handen aan de deurknop trekkend. De lip van het slot schuurde over het hout, tot zij vrij was. Ik stapte naar binnen, trok de deur zover mogelijk achter mij dicht en luisterde scherp. Nu kon ik verstaan wat er gezegd werd. „Het is vreselijk, afschuwelijk," zei Reba Tremaine. „Niets aan te doen," antwoordde de mannenstem. „Zo is het gebeurd. Ik ben dadelijk naar u toe gekomen, want u moest dit weten. Ik hoop, dat u er niet al te veel last mee krijgt." „Ik zal er niets anders dan last mee krijgen," antwoordde zij. „Opnieuw die afschuwelijke artikelen in de kranten. Iedereen kent onze foto's, de verslag gevers staan elk ogenblik voor je neus Ik kan er niet tegen." „Er is niets aan te doen," herhaalde hij. Hij stond zeker op, want ik hoorde een stoel schuiven. „Hoe het ook zij, zo is het gegaan. Ik heb weinig tijd en ik ben doodmoe. Ik ga nu." Het zelfvertrouwen en de onaandoen lijkheid, die uit die man zijn stem spra ken. wakkerden het laatste restje ener gie, dat ik nog miste, in mij aan. Reba Tremaine was niet vol afschuw geweest over de manier, waarop ik de dood ge vonden had, maar over het vooruitzicht, dat haar naam opnieuw op de voor pagina's zou komen. Dat zat haar dwars; voor de rest was alles in kannen er kruiken, dat dacht ze althans. Ik stapte de keuken uit en de gang in, zondeï enige poging om lawaai te vermijden Ik stampte zelfs een beetje extra. „Hier is het vervolg van het verhaal," zei ik, terwijl ik de kamer binnen stapte „En jij daar van weg gaan is nog geen sprake." Ik stapte recht op de man af die midden in de kamer stond. Toen bleef ik staan. Ik keek hem aan en het leek of de kamer begon te wiegelen. Half en half zag ik hoe Reba Tremaine overeind kwam, terwijl ze met ene hand naar haar hals greep. Haar mond viel van verbazing open. „Philip!" kreunde ze. „Philip!" Maar mijn aandacht was niet op haar gericht. Ik staarde naar de man voor mij, en al mijn energie plofte in elkaar en maakte plaats voor een dreinend ge voel van teleurstelling. Ik was zo kwaad geweest, dat de woede mijn ogen ver blind had; ik had niet anders gemeend of ik zou Philip Tremaine vinden. De lange man tegenover mij was Tremaine helemaal niet: het was Wickersham. Blijkbaar was hij mevrouw Tremaine verslag komen uitbrengen van mijn nachtelijke verschijning in haar huis te San Francisco. Op de plek waar ik hem geraakt had, was zijn kaak rood en opgezwollen. Toen hij me zag, bracht hij zijn hand werk tuigelijk er heen; en een verheugde uit drukking gleed over zijn gezicht. „Zo, zo," sprak hij langgerekt, terwijl hij vergenoegd glimlachte. „Ik had niet gedacht, dat ik zo spoedig weer de eer zou hebben." Hij deed een stap naar mij toe en haalde uit. Ik probeerde werk tuigelijk zijn arm te ontduiken, maar ik was zo verbluft door de loop der gebeur tenissen, dat ik nauwelijks van mijn plaats kwam. Zijn grote vuist raakte mij pal op de zijkant van mijn gezicht, en pnmiddellijk daalden er vrede en duisternis over mij. XVIII Ik bleef lang buiten kennis. Mijn lichaam was al door en door afgemat, en de bewusteloosheid, waarin ik ge raakt was tengevolge van Wickerham's klap. verdween slechts om plaats te maken voor een diepe slaap. Toen ik ten laatste mijn ogen opsloeg, bemerkte ik aan de hoek van de in de kamer val lende zonnestralen, dat er verscheidene uren verlopen waren. Het was een flink eind in de morgen. Ik keerde mijn hoofd om en keek het vertrek rond. Het zag er opgedirkt uit, met gordijnen met roesjes, en vol kleine porceleinen pop petjes en dingsigheidjes. Dit was een damesvertrek, geen gevangeniscel. Ik had al mijn kleren nog aan en lag boven op een bed, zonder een deken over mij heen. Door de gang heen kon ik in'n huis kamer kijken het was een huis kamer, die me erg bekend voorkwam (Wordt vervolgd.) liseerden, wanneer officiële en semi- officiële instellingen haar vacatures systematisch aanvullen met lieden, wier grootste verdienste is geweest, dat zij het Nederlandse volk gedurende de afgelo pen tien jaren correct van distributie bescheiden hebben voorzien? Wij hebben niets tegen distributie-ambtenaren, maar toch komt het ons voor, dat op deze plaatsen, zij, die hun leven voor het va derland hebben veil gehad, iets meer recht kunnen doen gelden. Wij zijn er van overtuigd, dat de zorg voor de al dan niet invalide oorlogsvrij willigers een zaak is met veel en moei lijke kanten. Wij weten, dat er neel wat ambtelijke en financiële bezwaren over wonnen zullen moeten worden en toch moeten wij pleiten voor een ter zijde stelling van alle enghartigheid bij de oplossing van dit vraagstuk. Wanneer men de thans aangenomen houding handhaaft, zal ons land, wanneer dit weer nodig mocht blijken, te vergeefs een beroep doen op ons volk, omdat het zelf door een krenterige kruidenierspoli tiek een grote en mooie vaderlandsliefde heeft doodgedrukt. De Nederlandse schilderes Cock van Gent, die vorige maand de uitdaging van Charles Eyck, een beter schilderij van de inhuldiging van koningin Juliana te ma ken, heeft aanvaard, zal Donderdag naar de Bahama-eilanden vertrekken, zonder dat zij enig antwoord van Charles Eyck ontvangen heeft. Cock van Gent, die in Februari j.l. opzien baarde door haar lin keroor te koop aan te bieden door middel van een advertentie in de bladen, ver- Klaarde aan de verslaggever van Aneta, dat zij niet langer kon wachten op ant woord uit Nederland. Intussen is de blonde, 22-jarige schil deres nog altijd in het bezit van haaf beide oren. „Er is geen ernstige candi- daat voor de aankoop van mijn linkeroor opgedoken", zei ze. „Alleen halve garen hebben er op geboden, maar daarop ga ik niet in, want ik beschouw de verkoop van een oor als een ernstige aangelegenheid." Cock zeide kennis te hebben gekregen van geruchten, volgens welke Charles Eyck bakzeil zou willen halen. Cock en haar man, die op het ogenblik bosbouw studeert, verzamelen zoveel mo gelijk schetsen en ander materiaaj van de inhuldigingsplechtigheid, om een basis voor het schilderij te hebben. Voor het tijdvak van 11 September t.m. 24 September 1949 geeft elk der volgende bonnen (Voedingsmiddelen- kaarten 909) recht op het kopen van: 301 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees. 302 Vlees (A. B) 300 gram vlees. 303 Vlees (D) 100 gram vlees. 306 Algemeen (A. B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 312 Algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 307 Algemeen (A. B) 125 gram koffie. 314 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan. waarop de des betreffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZD, ZE, MD, MF, MH 909 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zie ken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter Z. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 September worden gebruikt. De bonnen 285. 287, 288. 289 290, 291. 292, 293, 295, 296, 297. 298 en 299 Alge meen der bonkaarten van voedingsmid delen kunnen worden vernietigd. MATVU1AZUN OP Z'N SIST De Hoofdraad van de Siat Vincentius- vereniging in Nederland heeft tot alge meen assistent van de vereniging be noemd de zeereerw. pater J. J. M. Morel S. J., voorheen moderator van de Ka tholieke Studentenvereniging Sint Lau- rentius te Rotterdam. Pater Morel zal worden belast met het vormings- en scholingswerk in de vereniging, speciaal voor de jongeren. Dezer dagen' heeft de president van de Hoofdraad mr. Zl. G. J. Morshuis in een vergadering van de onlangs opge richte jongeren-werkgroep pater Morel geïnstalleerd. Het is voor de eerste maal tijdens haar meer dan honderdjarig bestaan, dat de St. Vincentiusvereniging in Nederland een priester speciaal voor haar werk zaamheden ter beschikking heeft ge kregen. DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 gram.. 18.15 C.N.V., 18.30 strqdkr., 19.00 nieuws. 19.15 orgel, 19.30 actualiteiten. 19.45 rege- ringsuitz., 20.00 nieuws. 20.05 proloog. 20.15 gram.. 21.00 causerie, 21.20 orkest. 22.15 buitenl. overz.. 22.35 gram., 22.45 Avondoverd.. 23.00 nieuws, 23.15 gram HILVERSUM II. 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws. 18 15 sport, 18.30 populaire muziek. 19.05 re portage, 19.25 nieuws, 19.30 orkest, 21.00 hoorspel, 22.00 Zuid-Am. muziek. 22.30 zang en piano. 22.45 gram.. 23.00 nieuws, 23.15 gram.. 23.35 gram. VRUDAG HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 gewijde muziek. 8.45 gram.. 9.15 zieken, 10.00 gram., 10.30 Morgenwijding, 11.00 zang en piano. 11.30 gram., 11.40 populaire muziek, 12.15 orgel, 12.30 mededelingen, 13.00 nieuw* 13 15 volksmuziek. 13.45 gram.. 14.10 Weense muziek, 14.40 vrouw, 15.00 ka merork.. 15.40 voordr., 16.00 viool. 16.38 gram., 16.40 voordr., 17.00 omroepkoor, 17.20 kwintet. 17.35 gram., 17.50 piano. HILVERSUM H, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws. 7.15 gram.. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.50 vrouw, 9.00 gram.. 9.30 waterst., 9.3S gram., 10.00 causerie. 10.05 Morgenwijding, 10.28 gram., 10.30 vrouw, 10.45 koor, 11.05 voordr.. 11.25 accordeonork., 12.00 gram., 13.00 nieuws, 13.15 zigeunermuz., 13.45 gram., 14.00 kookpraatje, 14.20 solisten - concert. 15.00 boekbespr., 15.20 gram., 16.00 orgel. 16.30 jeugd. 17.00 filmmuziek, 17.20 causerie. Het waterpolozevental van Neder land te Milaan heeft zqn eerste na oorlogse overwinning op België be haald in een wedstrijd die wat spel- kwaliteit betreft teleurstelde. Er was veel ruw spel en betrekkelijk weinig zwemmen, omdat de Belgen voortdu rend de zwempogingen van hun tegen standers onderdrukten. Isselee was weer de gevaarlijke man aan de Bel gische zqde, terwijl bij de Nederlanders bet korte samenspel tussen Van Feg- gelen en Smol telkens hacheiyke situa ties schiep in het Belgische doelgebied. Nederland begon met een aanval uit de achterhoede, die echter iets over het midden strandde. Na tien minuten kre gen de Belgen een doelpunt cadeau na een misverstand tussen Bijlsma en Stam bij een uitgooibal van Rohner. Isselee was er onmiddellijk bij om te scoren: 01. Daarna ontworstelden de Nederlanders zich aan de druk, de achterhoede BqlsmaBraasem stuwde steeds naar voren en Van Feggelen had tweemaal achter elkaar succes, in de derde en in de vijfde minuut: 2—1. Na zes minuten maakte Isselee gelijk uit een directe vrije worp op doel: 22. Stam, die het water was uitgestuurd, kon direct terugkeren. In de tweede helft was Nederland vrijwel voortdu rend sterker. Isselee lag in z'n eendje voor het Nederlandse doel, maar Stam hield hem in bedwang. Steeds weer stuwde onze achterhoede op en na 2% minuut bracht Van Feg gelen de stand op 32. Een minuut la ter zorgde Smol voor 42, waarna Smol, Martin, Van Feggelen en Leen- heers het water uitgestuurd werden. De ploegen speelden tot het einde met vijf man, maar in de stand kwam geen verandering meer. Verdere uitslagen zijn: ItaliëHon garije 31, FrankrijkZweden 31. De stand luidt thans: 1. Nederland 4 pnt.; 2. Frankrijk; 3. België; 4. Hon garije; 5. Italië; alie met 2 pnt„ 6 Zwe den 6 pnt. Twaalf communistische legers rukten gisteren op in de richting van de spoor baan, die een levensader van Midden- China uitmaakt, en tegelijkertijd ver nauwden andere rode eenheden de ring om de eilandstad Amoy in de provincie Foekien. Bovendien zetten de communistische colonnes in het uiterste Noordwesten de opmars voort naar Tsjoenking, de hoof-d stad van China tijdens de oorlog en ook thans weer een centrum van de natio nalistische macht. De nationalistische leiders in Kanton trachten inmiddels tot een politieke re geling te komen met gouverneur Loe Han van de rebellerende provincie Yoennan, voordat men er toe overgaat een aanval op dit gebied in te zetten. Het officiële Centrale Nieuwsagent schap meldt, dat Loe Han zich per vlieg tuig naar Tsjoenking heeft begeven o«n met maarschalk Tsjang Kai Tsjek te confereren, waaruit op te maken valt, dat in het Yoennan-conflict wellicht nog een regeling mogelijk is. Waarnemers in Hongkong houden het voor mogelqk, dat het misschien tot een compromis tussen Tsjang Kai Tsjek en Loe Han zal komen, waarbij Yoennan de geeon- fiskeerde regeringsinkomsten zou mogen behouden en aanzieniyke mate van auto nomie zou krqgen tegen de belofte, dat de provincie een neutrale houding zal aannemen in de burgeroorlog. Zowel de nationalistische als de pro vinciale autoriteiten spreken in verkla ringen de berichten tegen, dat in Yoen nan een formele revolutie heeft plaats gehad. Fungerend premier Li Tsoeng Jen deelde gisteren aan leidende Kwomin- tang-figuren te Kanton mede, dat zq zich dienen te hernieuwen en moeten inzien dat zq in het verleden te kort zqn ge schoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3