Middelbeers wat het eerst niet kon geloven OM DE STRIJD VOOR EEN WERELD TE WINNEN" Gegooi in Goudse glazen Agrarische ECA-dag in Utrecht DE WERELD ROND Vier Haarlemse jongens in de tropen Haarlemse M.T.S. raat feestvieren Congres kath. kunstenaars Verklaring van Bevin en Cripps Attlee mist zijn kans op T.U.C.- Bridlington congres in „We zullen als het nodig is weer voor U strijden en lijden" Bioscopen in Vermakelijkheids belasting in het geding de raad van Gouda School bestaat 30 jaar 1 DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1949 PAGINA 4 Koninklijk bezoek aan St. Catharinadal Ernstig conflict in Bossche gemeenteraad Door benoeming vierde K.V.P.-wethouder Kunst en Christendom Bezoek van Montgomery Bibliotheek Foekema Andreae Venlo boekt augurkenrecord ZES NIEUWE ORKESTEN VOOR DE A.V.R.O. R.K. Vormschool voor Onderwijzeressen Demonstraties en toespraken ere loonklassen Critiek op houding hogi Ziektevacantie Forensen tegen tariefs verhoging N.S. cte (Van onze Brabantse redactie) Twee gebeurtenissen op de glorieuze tocht van Koningin Juliana en Prins Bernhard kenmerkten zich door een ty pisch vrouwelijk aspect: het bezoek aan Middelbeers en dat aan St. Catharinadal te Oosterhout Het eerste gold een vrouw, die door de omstandigheden ge dreven Nederlands eerste vrouwelijke burgemeester werd, het tweede het klooster, dat, mede dank zij de bijzon dere begunstiging van het Huis van Oranje Nassau in moeilijke tijden, er zich op kan beroemen Nederlands oud ste vrouwenklooster te zijn. Een koninklijk bezoek aan Middel beers! Het is iets, wat nog nooit eerder in de geschiedenis is voorgekomen, maar deze eerste keer was ruimschoots vol doende om een onvergetelijke indruk achter te laten. Heel Beers heeft giste ren de Koningin en de Prins gezien. Zij zijn gereden met de auto tot op een paar honderd meter van de boerderij van de weduwe Cato van Veghel en daarna zijn ze te voet verder gegaan, midden tussen de jongens van de Na tionale Reserve en de grensbewaking, de jonge boerinnen en de jonge boeren, de leden van de handboogschutterij en de schoolkinderen, langs de ouden van dagen en de moeders met kleuters en baby's. Uren is er in Middelbeers gewerkt aan papieren rozen en groene erepoorten, die men ter verwelkoming had neer gezet. Maar toen 't koninklijk paar arri veerde, was alles piekfijn in orde. De Koningin kon zien, dat men dankbaar was voor haar komst. Dat was het thema, waarmee mevr. Smulders-Beliën haar toespraak begon: Bezoek aan Middelbeers: De koning van het gilde begroet het vorstelijk paar. Naast Hare Majesteit de burgemees ter esse mevr. Smulders. de dankbaarheid van de dorpelingen voor dit voorrecht. Ze konden het in het begin niet geloven en heel wat keren heeft men gevraagd: „Zou dè nou we zenlijk waar zijn, mevrouw?" En het bleek waar te zijn! Met grote gevoeligheid vertelt de burgemeester van het Julianaboompje, dat nu in het dorp groeit en bloeit in plaats van de bijna vijftig jaar oude Wilhelminaboom, die evenals het dorp zwaar van de oorlog had geleden, zo zwaar zelfs, dat hij er aan was bezwe ken. Ze spreekt van de gebeden, die de dorpelingen hebben gestort voor het koninklijk paar, opdat 't lang behouden moge blijven voor de prinsesjes en het volk. Zij eindigt met de bèlofte: „Wij zullen, als het nodig is, weer voor u strijden en lijden, zoals mijn man ons is voorgegaan, voor God, koninklijk paar en vaderland." De handdruk van de Koningin en de blik waarmee zij deze kordate, goede Brabantse vrouw aanziet, zegt meer dan een lange dankrede doen kan. Op dat ogenblik is er geen Koningin en geen burgermoeder, er zijn slechts twee vrou wen, die elkaar begrijpen. Dan mag Jan Smulders de Prins een cadeautje aanbieden voor de Prinsesies en als hij even aarzelt of hij nu de Ko ningin zijn rechter- of zijn linkerhand moet geven, helpt deze hem gauw op dreef. Jan is welp, dus: „Je linkerhand maar", zegt H. M. vriendelijk en een beetje verlegen slaat het jochie aan. ter wijl hij vorstin en prins een hand geeft Voor de boerderij stelt mevrouw Smul ders de genodigden aan de hoge gasten voor. Het is moeilijk te zeggen wie fier der is de 95-jarige Peer v. d. Wetering, die maar niet uit kan over de eer, die hem te beurt is gevallen om zo maar Koningin en Prins een hand te mogen geven of de weduwe Van Veghel, wier stal tot noenzaal die nen mag. Daar ge bruikt het Konink lijk paar de kof fiemaaltijd, om een uur later, verkwikt de tocht weer voori te zetten. Nagejuicht door de enthousiaste dor pelingen reist men verder, maar in Middelbeers zal de herinnering nog ja ren blijven leven aan deze gulden dag in de nistorie van het dorp Wat het 'oezoek aan St. Catharina dal betreft, wij zou den u gaarne even eens een eigen in druk geven van hetgeen zich bin nen dit oude kloos ter heeft afge speeld tijdens het koninklijk bezoek Door een onbegrij pelijke maatrege1 van de autoritei ten was echter de gehele landelijke katholieke pers .-aa dit bezoek uitge sloten, waardoor 't ons onmoge'qK werd gemaakt 1» lezers in deze ex clusieve gebeurte nis te doen delen In 's-Hertogenbosch is een ernstig conflict ontstaan in de gemeenteraad door de benoeming van een vierde wet houder uit de K.V.P.-fractie. De K.V.P., die bij de laatst gehouden gemeente raadsverkiezing 21 zetels verkreeg te genover de andere partijen, P. v. d. A„ Prot. groep en groep-Kuypers 10 zetels, heeft, menend niet anders te mogen handelen, van haar meerderheid ge bruik gemaakt door ook de vierde wet houderszetel te bezetten. Dit feit heeft bij de andere partijen grote onstemming verwekt, waardoor de groep-Kuypers, die 6 zetels bezet, niet deelnam aan de verkiezing en weigerde deel te ne men aan de samenstelling van raads commissies. Namens de K.V.P. verklaar de mr. dr. v. d. Heuvel, dat de K.V.P.- fractie in volle overtuiging de verant woording van haar houding aanvaardt. De K.V.P. blijft de politiek voeren, die zij steeds heeft gevoerd, zodat zij geen misbruik maakt van haar positie. Het zwaar gehavende Best. De auto stopte voor het monument der gevallenen, waar de vorstin een krans legde. Morgen gaat de Middelbare Techni sche School te Haarlem haar 30-jarig jubileum vieren, omdat het zilveren bestaansfeest in de oorlog viel. Een lijvig feestprogramma met veel arti kelen ligt thans op onze tafel. De burgemeester van Haarlem ver klaart, dat de gemeente zich gelukkig mag prijzen, dat zo tijdig tot de oprich ting van de school besloten werd en dat zij zich in korte tijd een uitstekende naam in den lande heeft verworven. Het onderwijs begon met 46 leerlingen en nu zijn het er ruim 700, van wie twee derde gedeelte niet in Haarlem woon achtig is. Van 1919 tot 1922 moest onderdak ge zocht worden in enige hulpgebouwen aan de Kleverparkweg, maar het laatste jaar kwam dan ook het prachtige ge bouwencomplex tot stand. Er mag. zo gaat de burgemeester voort, gerust enig verband worden gelegd tus sen het bestaan der school en de groei (Van onze Brabantse redactie) Van 14 tot 16 October wordt, zoals reeds eerder gemeld, in het Casino in Den Bosch het congres Kunst en Chris tendom gehouden. Het doel van dit congres is te voldoen aan de behoefte, die bü de katholieke kunstenaars be staat om nog eens principieel de ver houding van de kunst tot het christen dom vast te stellen. Aan dit congres zal tevens verbonden zijn een Guido Gezelle-herdenking ter gelegenheid van de vijftigste verjaring van diens sterf dag. Het geheel geschiedt onder auspi ciën van de Algemene Katholieke Kun stenaarsvereniging, het Provinciaal Ge nootschap voor Kunsten en Wetenschap pen en het Brabants Kamerkoor. Z. Em. Johannes kardinaal De Jong heeft het Beschermheerschap op zich genomen. Ook de Belgische ambassa deur in Nederland, de minister van O. K. en W. prof. Th. Rutten, de com missaris van de Koningin in Noord- Brabant, prof. dr. J. de Quay, de Bis schop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. Mutsaerts en burgemeester Loeff van Den Bosch gaven reeds van hun belang stelling blijk. Minister Rutten zal het congres openen, waarna pater dr. Tesser O.P. de eerste inleiding zal houden, 's Mid dags is de plechtige Gezelle-herden king, waarbij prof. Bauer uit Gent de rede zal uitspreken, 's Avonds zal het Nederlandse Kamersymphonie- orkest het oratorium Hiawatha's Lied van Marinus de Jong uitvoeren onder leiding van de componist. De decla matie geschiedt door Henk Schaer. Solisten zijn Jo Vincent, Annie Woud, Wiebe Draaier en Laurens Bogtman. Het is de eerste maal dat dit orato rium in Nederland wordt uitgevoerd. De tweede dag. Zaterdag, zal prof. M. J. Granpré Molière spreken over architectuur, E. Colette over de beel dende kunst en Hendrik Andriessen over muziek. Na deze inleidingen volgt een bespreking en gedachtenwisseling onder leiding van mr. Jan Derks. 's Avonds worden de katholieke kunste naars op het stadhuis ontvangen. Zondagmorgen zal tijdens de Hoog mis de Schola Cantorum de mis in S kl. terts van Willem Andriessen uit voeren. Na de Hoogmis zingt zij het Magnificat van Hendrik Andriessen. 's Middags zal Gabriël Smit spreken over de bijdrage van de Katholieke Kunstenaars in de kerstening van de Nederlandse cultuur. Ter gelegenheid van de Gezelle- herdenking organiseert het Provinciaal Genootschap een declamatie-concours voor leerlingen van middelbare scholen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, en de Britse kan selier van de schatkist, Sir Stafford Cripps, hebber, bij hun aankomst te New York verklaard, dat zij naar de Verenigde Staten zijn gekomen „om de strijd voor één wereld" te winnen. Zij zeiden, dat het hun bedoeling is een permanente genezing te zoeken voor de economische kwalen van de wereld, die een duurzame vrede in de weg staan. „Wij zijn hier niet om iemand te be schuldigen, maar op onze beurt laten wjj ons door niemand beschuldigen". Bevin legde er de nadruk op, dat de Westelijke wereld aanzienlijk^ politieke vooruitgang heeft gemaakt sedert 1945, speciaal gedurende de afgelopen 18 maanden Hij noemde daarbij het Pact van Brussel, de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking, de Raad van Europa en het Atlantisch Bevin zeide verder, dat hij en Cripps niet naar de Verenigde Staten waren gekomen om meer geldelijke hulp te krijgen, maar om met Canada en de Verenigde Staten te arbeiden voor een duurzame oplossing van de problemen, die in de handelsgebieden van sterling en dollar bestaan. Bevin vertelde, dat hij in Washington met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, zou spre ken over „politieke vraagstukken", Veldmaarschalk Montgomery en de vlag-officier van de West-Europese Unie. de Franse admiraal Jaujard, die op het moment met een Franse ka nonneerboot de Rijn afvaren, worden 9 September te Nijmegen verwacht en de dag daarna te Rotterdam. Het bezoek aan Nederland is niet officieel. waarvoor Engeland en de V. S. zich geplaatst zien en dat hij de Algemene Vergadering van de U.N.O. zou bijwo nen. „Cripps", zo vervolgde hij, „zou tegenwoordig zijn bij de bijeenkomsten van de Internationale Bank en het In ternationale Monetaire Fonds". Bevin wees er op, dat hij en Cripps niet over het Europese herstelprogram of over verdeling van de Marshallhulp zouden praten aangezien dit de zaken van het Amerikaanse Congress en de Marshalladministratie zijn. Het enige commentaar van Cripps was een opmerking over de eventuele devaluatie van het pond. „Ik heb hier over in het Lagerhuis een verklaring afgelegd en daar houd ik het bij", zeide hij. Gelijk bekend heeft Cripps onlangs in het Lagerhuis medegedeeld, dat de valuatie van het pond niet in overwe ging was. De bibliotheek van wijlen mr. dr. J P. Foekema Andreae, oud-burgemeester van Utrecht en commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen zal door A. J. van Huffel's Antiquariaat te Utrecht in veiling verkocht worden in het voorjaar van 1950. Op de Venlose veiling werd Woensdag een recordaanvoer van 703.000 K.G. augurken genoteerd. Dertig pCt. hiervan ging naar Duitsland terwijl de rest ge heel door binnenlandse inleggerijen en conservenfabrieken werd opgekocht. Het New Yorkse blad „American" schreef gisteren, dat mevrouw Tsjang Kai Ssjek de volgende maand naar China terugkeert om haar echtgenoot bij te staan. Dr. Karl Gruber, Oostenrijksminister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag op een verkiezingsbijeenkomst van de Oostenrijkse volkspartij verklaard, dat indien de geallieerden weigerden te luis teren als Oostenrijk zich op diploma tieke wijze tot hen richtte, „wij dan niet zullen nalaten krachtiger taal te bezi gen.". Ook zal het een tentoonstelling inrich ten van allerlei, dat betrekking heeft op het leven en werken van Gezelle. In het Casino zullen de organisatoren een aantal voorbeelden van hedendaag se en waarschijnlijk ook enige speci mina van oude kunst ten toon stellen. Voor het komende seizoen heeft de A.V.R.O. zes nieuwe orkesten gefor meerd, waarvoor 32 musici zijn aange nomen. Deze orkesten zullen alle muziek van het lichtere genre ten gehore bren gen. De critiek, welke naar aanleiding van dit „wegkopen" door de radio van musici van stedelijke orkesten in den lande in verschillende dag- en week bladen is geuit, noemde de directeur van de A.V.R.O., de heer W. Vogt, op een persconferentie overdreven. Van de 32 musici waren reeds 16 te Hilversum aan wezig, de overigen werden gerecruteerd van de „vrije markt". De Bonte Dinsdag- avondtrein zal het komende seizoen grotendeels onder leiding van de heer J. Bakker Niemeyer (James Joland) staan. Medegedeeld werd. dat men zich de veelvuldig geuite critiek op dit instituut ernstig had aangetrokken. Er zal op recht naar gestreefd worden dubbelzin nigheden, en in het algemeen humor welke kan kwetsen, te vermijden. Hu moristische karaktertypen zullen naar voren worded gebracht met aparte trei nen, als o. a. de Plezier Trein, Spook trein, Boerentrein en Sporttrein. De heer Vogt deelde voorts nog mede, dat de regering waarschijnlijk zou be sluiten tot een televisiestelsel van 625 beeldlijnen. Onder supervisie van de televisie-commissie hoopt men na het afkomen van deze beslissing spoedig met het experimentele stadium van de tele visie binnen de sfeer van de omroep te beginnen. Alle omroepverenigingen heb ben zich reeds bereid verklaard hier voor financiële offers te brengen. De verwachtingen van de heer Vogt over de uitvoering van het zg. plan van Kopenhagen van September 1948 voor de golflengtenverdeling, welke regeling 1 Maart 1950 van kracht zou worden, waren niet hoog gespannen. Het ijzeren gordijn heeft ook hier verwarring ge zaaid. De 301 meter, welke verandert in 285, zal dan worden ondersteund door drie regionale zenders in het Oosten des lands. Het plan bestaat voor proefne mingen met een ultra-korte zender met frequentiemodulatie, welke in het cen trum van het land, waarschijnlijk in Lopik, een plaats zal krijgen. De R.K. Vormschool voor Onderwij zeressen aan het Voorbereidend Onder wijs Da Costakade 22 te Amsterdam viert haar veertigjarig jubileum. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit wil men op Zondag 23 October een reünie van oud-leerlingen houden. Zij, die hieraan willen deelnemen, gelieven vóór 15 September a.s. hun adres op te geven aan mej. P. Osseman, Chassé- straat 65 I, Amsterdam (West). Uitbundige vreugde in Hilvarenbeek, waar meisjes in het wit, ronddansten. (Van onze Utrechtse correspondent) Het anders zo vredige Gouda, eldora do voor hen, die zich bij tijd en wijle gaarne gildedeken wanen om zo, plecht statig voortschrijdend, een wandeling te kunnen maken langs de trotse gebou wen van de nijvere stad, is sinds enke le weken ten prooi aan een onrust, die ook tijdens het trekken van de Span jaarden op Leiden moet hebben ge heerst. Niet minder dan een conflict tussen het gemeentebestuur en de bi oscoopexploitanten is hiervan de oor zaak. Evenals elders in den lande bestaan er bij de exploitanten grote bezwaren tegen de vermakelijkheidsbelasting, wel ke verleden jaar voor de bioscopen op 35 pet. werd gebracht en die, volgens hen, een onredelijke last op hun bedrij ven legt. Daar het verzoek om deze be lasting te verlagen door B. en W. niet kon worden ingewilligd, meende men de bioscopen te moeten sluiten, temeer daar voor andere vermakelijkheden een gun stiger fiscale regeling werd getroffen. Daar echter beide partijen van het huidige conflict belangrijke schade ondervinden en de burgerij de ge neugten van het bioscoopbezoek wordt onthouden, zullen B. en W. naar een spoedige oplossing streven, vertrou wende, dat de Goudse bioscoophou- ders hun burgerzin zullen tonen en hangende het overleg hun theaters wederom zullen openen Een oplos sing werd derhalve niet verkregen en ongetwijfeld vraagt de Gouwenaar zich af, of zijn vermakelijke ontbe ringen nog van lange duur zullen zijn. Voor ons, die dwalend langs de Gouwe en genietend van de oude ge vels in de Kuipersteeg geen behoefte aan een bioscoop gevoelden, kost het moeite te begrijpen, dat Dirk Crabeth's glazen het gemis van Rita Hayworth niet doen vergeten. Suhardjo, die betrokken was bij de onderhandelingen over het staken van het vuren op Zuid-Borneo, is gisteren te Djocja aangekomen; aldus meldt U.P. uit Djocja. „De bevolking van Borneo blijft trouw aan de republiek", zei hij bij zijn aankomst, en hij liet er op vol gen: „Elke poging om een afzonderlijke staat Borneo buiten de republiek te stichten is tot mislukking gedoemd". Kort tevoren was van republikeinsè zijde medegedeeld dat een uit acht per sonen bestaande delegatie te Djocja was aangekomen om te verzoeken Madiun in de republiek op te nemen. Deze de legatie had gerapporteerd dat kleine communistische benden zich nog steeds actief toonden op Oost-Java. van het bedrijfsleven in onze omgeving- Maar ook tot ver over de grenzen is de goede naam van de Haarlemse M.T.S. uitgedragen. Dan volgen artikeltjes over het aan deel, dat de M.T.S.'ers hebben gehad in de ontwikkeling van het Prov. Electri- citeitsbedrijf, Fokker, Philips, de Hoog ovens en andere grote bedrijven. De adj .-directeur der Philipsfabrieken schrijft onder andere: Steeds wordt het aantal medewerkers in ons concern, die met het Haarlemse M.T.S.-diploma als ondergrond zich belangrijke en verant woordelijke posities hebben verworven, groter. De directeur van de M.T.S., ir. G. Lu- dolph, geeft enige geschiedenis van zijn onderwijsinrichting. Hij schrijft: Toen ik in 1919 als leraar aan de school werd verbonden, kon men mij niet zeggen waar ik eigenlijk moest zijn en familie en vrienden vroegen zjch af, of zo'n school wel zou blijven bestaan, zodat zij bedenkelijk het hoofd schudden, toen ik er een positie accepteerde. De directeur herdenkt met eerbied de 38 gevallenen der school in de oorlog. De inspecteur voor het Nijverheids onderwijs, de heer G. Hofstede, merkt op, dat de jubilaresse in menig opzicht trots mag zijn op haar verleden, waar na hij een compliment maakt aan het particulier initiatief. Het bestuur der school herinnert zich dat de dagbladen zich in zekere zin ver zetten tegen de vestiging, omdat men de plannen te groots van opzet vond. Ten slotte schrijft ook de voorzitter van de vereniging van afgestudeerden der M.T.S.. de heer G. van Marle. een ar tikel, waarin hij wijst op de band, die tussen de afgestudeerden is blijven be staan. Vrijdagochtend om 9 uur beginnen in 't Sportfondsenbad verschillende zwem wedstrijden en des middags om half twee komen in het Heemsteedse Sport park athletieknummers en voetbal aan de beurt. Bijzonder attractief is een wedstrijd tussen leraren en leerlingen. Zaterdag 10 September vindt om half twaalf de officiële ontvangst ten stad- huize plaats. Om kwart over een wordt in het schoolgebouw een geschenk van de afgestudeerden aangeboden. Na de lunch zullen enige leraren aan de afge studeerden lessen geven. Om half vijf vertrekt de stoet naar Brinkmann, voor- -fgegaan door het muziekcorps van de Haarlemse politie. Van 5 tot 6 uur reci- pieert het bestuur van de vereniging van Nijverheidsonderwijs alhier. Dan gaat men borrelen, dineren, dansen en naar een cabaretprogramma van Chiel de Boer luisteren. Een heftige typhoon, die gisteren in de vroege morgen Hongkong teisterde, nood zaakte een aantal reddingsboten het werk te staken, nadat zij tenminste 41 van de ongeveer 76 mensen die zich aan boord be vonden van het Britse schip Tsjaksang, dat in de lucht vloog, gered hadden. Argentinië heeft de secretaris-generaal der V.N. verzocht, de kwestie van de herziening van het Handvest van San Francisco op de agenda van de aanstaande Algemene Verga dering te plaatsen. Acht leden van de commissie voor koop vaardij en visserij van het Amerik. Huis van Afgevaardigden zullen op 25 September met generaal Franco besprekingen voeren over een Amerikaanse lening aan Spanje, zo deelde de afgevaardigde James Murphy (de mocraat) mede. De volgelingen van Gandhi hebben voor December dit jaar twee wereldvredesbijeen- komsten bijeengeroepen, waartoe 50perso nen over de gehelé" wereld zijn uitgenodigd. De bijeenkomsten zullen de eerste week van December te Santiniketan in West-Bengalen en de laatste week van deze maand te Se- vagram in de centrale provincies worden gehouden. i De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, voorzitter van de ministeriële commissie van de Europese Raad, is te Straatsburg aangekomen voor besprekingen met de voornaamste functio narissen van de consultatieve assemblée. De 74ste Duitse Katholiekendag zal ib September 1950 in Stuttgart worden gehou den. Dit besluit werd door de leiding van de Zondag geëindigde Katholiekendag te Bochum in een speciale vergadering geno men. (Van onze correspondent) Met het trompetgeschal van tientallen ruiters en de schetterende fanfares van muziekcorpsen is gistermorgen de Agra rische E.C.A.-dag geopend, die bij gele genheid van de 53ste Jaarbeurs te Utrecht gehouden werd. Onder de auto- Het verplichte godsdienstonderwijs op de Hongaarse scholen wordt op grond van een beslissing van de Hongaarse re gering op korte termijn afgeschaft. Van 15 September af is alle godsdienstonder wijs nog slechts facultatief. De ouders moeten aan de school mededelen, of zij nog verder godsdienstonderwijs voor hun kinderen wensen. Dr. H. V. Evatt, de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft be kend gemaakt dat hij niet zal deel nemen aan de zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties die 20 Sep tember in New York begint. Koning Abdoellah van Transjordanië heeft gisteren met Gen. Franco geluncht in diens zomerresidentie. In kerkelijke kringen te Praag is men aldus U.P. van mening, dat deze week het verzet tegen de door de communistische regering uitgevaardigde wet, waardoor alle pastoors tot ambtenaren gSmaakt worden, zal beginnen. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenochtend Wellicht wenste Attlee niet de in druk te wekken, dat hij van verre de besprekingen te Washington wilde be ïnvloeden. Misschien was het ook al leen maar zijn bescheidenheid, doch wat de verklaring ook moge zijn, toen hij gisteren te Bridlington de vakver enigingsvertegenwoordigers op het jaarcongres toesprak, maakte hij van de gelegenheid geen gebruik om voor dit belangrijk gehoor een poging te doen, een duidelijk beeld te geven van de catastrofale bedreiging, welke ligt opgesloten voor de Britse welvaart in de huidige moeilijkheden, voornamelijk voortspruitende uit het gebrek aan dol lars en uit het onvermogen van Groot- Brittannië voldoende te produceren te gen concurrerende wereldprijzen. Het kan ook de warme, vriendelijke stemming geweest zijn van het congres, waar het bewustzijn van de naderende verkiezingen een stemming heeft ge schapen van partijtrouw en politiek saamhorigheidsgevoel. Wellicht nimmer in zijn politieke leven heeft Attlee zo'n warme ontvangst gekregen. Men zong hem spontaan toe van dat hü een „joily good fellow" was, en toen de brokken uit de keel gehoest waren en het licht weerkeerde in de omfloerste Britse blik ken en Attlee zijn rede hield, klapte men en klapte men, iedere keer als het eind van een alinea een Kleine pauze vrijliet voor kleine en grotere ovaties. Attlee deed derhalve wat de Britse regering al enige maanden doet, n.l. vermijden al te ernstig te spreken over het potje economisch vergif, dat in Whitehall staat te sudderen en waar van ieder ogenblik door omstandig heden de deksel gelicht kan moeten worden. In zijn rede. waarin Attlee alle hulde bracht aan de prestaties van de Labourpartij, vermeed hij alle po gingen tot bezieling. Engeland zal nog even moeten wachten voordat het tot het publiek doordringt op welke vul kaan men woont. Dat neemt niet weg, dat Attlee enige behartigingswaardige dingen zei. Misschien zijn meest inte ressante punt was een opmerking over loonkwesties. Hij dacht ongetwijfeld aan het dis puut bij de Spoorwegen, waar de laag ste loonklasse geen verbetering van arbeidsvoorwaarden kan krijgen, om dat hun collega's in de vakvereniging insisteren, dat de loonhiërarchie be waard moet blijven en dat een loons verhoging voor degenen, die het wer kelijk hard nodig hebben, samen be hoort te gaan met een loonsverhoging Churchill. voor alle andere arbeidersklassen, op dat niet de gruwelijke toestand zou ontstaan, dat een minder geschoold arbeider bijna evenveel zou verdienen als een meer geschoolde collega. Attlee trok de moraliteit van deze houding in twijfel. Het is jammer dat hij niet verder ging en wees op het ver bluffende verschijnsel, dat zijn party, bij uitstek de partij van de nivellering, de mond vol heeft over nivellering van salarissen en inkomens buiten partij- kringen. „Gelijkheid voor allen" is de leuze, zolang althans deze gelijkheid slechts gereserveerd blijft voor slacht offers buiten de vakbonden. Binnen de arbeiderswereld moet het principe der ongelijkheid zorgvuldig gehandhaafd blijven. Attlee deed ook een beroep op de ar beiders, geen misbruik te maken van de nieuwe sociale voorzieningen. Hij moet hierbij gedacht hebben aan het rapport over de Britse munitiefabrieken en an dere strategische industrieën, waar men niet lang geleden volledige betaling heeft ingevoerd voor zieke arbeiders voor de eerste drie maanden, en het doorbetalen van een verlaagd loon voor een verdere periode. In sommige van deze fabrieken steeg daarop het arbeidsverzuim door „ziekte" tot 20 pet. van het gezamenlijk 'personeel, „mensen die zo ziek zijn," al dus een van de fabrieksinspecteurs, „dat zij alleen maar Zaterdags hun loon kun nen komen halen"; zo ziek ook, dat som migen van hen van ziektevacantie ge bruik maken om een paar weken te gaan werken in de frisse lucht op het land, hetgeen goed is voor de gezondheid en voor de beurs, dank zij het dubbele loon. Overigens kon ook Attlee zich niet ont houden van een beetje verkiezingsrecla me over snode communisten en snode conservatieven en de snode mijnheer -iteiten, die zich op het Lucas Bolwerk hadden opgesteld, om er het défilé af te nemen van een twintigtal landelijke rij- verenigingen, van talrijke tractoren en andere landbouwmachines, beven en zich Clarence E. Hunter, chef van de E.C.A.-missie in Nederland, Frank Norall van het Information Depart ment van de E.C.A.-O.S. R. te Parijs, mr. Borneman, secretaris-gene raal van het ministerie van Landbouw, Lloyd V. Steer, waarnemend ambassa deur van de Verenigde Staten, en de burgemeester van de stad Utrecht. Het was een gewenjel ,van Amerikaan se en Nederlandse vlaggen en vaandels en de zware tractoren deden het asphalt trillen, een sproeimachine onthaalde de autoriteiten op een verfrissende motre gen en ook aan de klederdrachten kon den de Amerikanen hun ogen uitkijken, want wagens met wuivende boerenmeis jes reden voorbij, terwijl 'n aantal tracto ren neus aan neus voorbijdaverden, elk bereden door eer vertegenwoordiger van een der elf provinciën in zijn ka rakteristieke Klederdracht. Aan de Hollandse koffietafel, die hierop volgde, werd het woord gevoerd door de heer B. D. Thibodeaux, het hoofd van de afdeling Food and Agri culture van de E.C.A.-missie te Parijs, Mr. J. Linthorst Homan, lid van de Raad van Advies van het Informatie centrum van het Bedrijfsleven van het Marshall-plan, beantwoordde zijn toe spraak met een gedegen redevoering, waarin hij de positie van de landbouw en zijn organisaties schetste. Hij toon de aan, dat men alle landbouwvragen alleen structureel moet bezien en ging na, welke organisaties zich met de in ternationale samenwerking bezig nou- den. De Algemene Bond van Forensen heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat een schrijven gericht, waar in verzocht wordt de verhoging der abonnements- en trajectkaarten der Nederlandse Spoorwegen ongedaan te maken. Zou hij de beslissing niet her roepen, dan verzoekt de Bond althans goedkopere abonnementen en traject- kaarten in te voeren, welke op Zon en feestdagen ongeldig zijn. Zij zitten in Bodjong-Pitjoong, vier Haarlemse jongens: Van der Kroft, Cre- mers, Spanheim en Bos. In hun brief lieten zijn hun voornamen achterwege, maar dat deed niets af aan de hartelijk heid, waarmede zij vertelden, dat zij ook ver van de oude stad aan het Spaarne met plezier hun krant lazen. En om dat te bewijzen, lieten zij boven staande foto maken. Waar hun ogen wel op gericht zijn? „Oud-stoottroepers beraden zich over het probleem van de woningbouw" staat er met grote letters te lezen op de bin- nenpagina van de krant die zij in hun handen hebben en die wij uit kb"' chief hebben opgeduikeld. En wil nen begrijpen, dat zij met vreU®den^0d- nis namen van het plan om sen oplossing te projecteren voor e te, ningprobleem onder de uit Indones ruggekeerde militairen. Thuis zijn ze nog niet, t"3® krapt zal toch wel komen, dat zü jn eet] niet van overzee krijgen,rievenbus. doodgewone Haarlemse br met d zolang nog, zeggen zij, r de best riemen die je hebt, en verder groeten....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4