Verschil van mening ter R.T.C. over Unie en Kroon E Benelux in het donker Gemeenschappelijk burgerlijk bestuur van Surakarta 20 MILUOEN DOLLAR VOOR TIT0 Weinig kans op dogmaverklaring in H. Jaar van Maria's Tenhemelopneming Tot hoofd en hart LONEN EN PRIJZEN Indonesiërs tegen idee van Unie-Gerechtshof Praag weigert visum aan Pauselijke Nuntius Betaling Indon. schuld aan Australië De Kroon slechts symbool.... STAARTJE VAN ANTWERPS MONSTERPROCES VOOR DE HAARLEMSE RECHTBANK Zandvoorter beschuldigd van het in voorraad hebben van valse Belgische francs Amnestie voor deelnemers aan mislukte communistische revolte Het weer. Amerikaans crediet Behandeling in begin stadium VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24559 Nederl. straaljagers naar operatie Bulldog .yM/ u DERTIG JAAR IATA 4 Amnestie Hamid is verbaasd Koldert zal terecht staan Suiker te Batavia weer op de bon S.D.-er veroordeeld ERNSTIGE AANVARING OP DE WAAL LEDEN VAN GIULIANO'S BENDE GEARRESTEERD Koningin ontvangt Critchley BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 2. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfllimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Had men in het begin zijn enthou siasme bij de geboorte van de Benelux ietwat getemperd, dan zou de teleurstelling thans in vele krin gen, vooral socialistische, niet zo groot zijn, nu blijkt, dat dit jonge kind, maar niet wil groeien. Wel heel duidelijk gaf het Vrije Volk deze week van zijn mineur-stemming blijk in een hoofd artikel, naar aanleiding van de jongste maatregelen in België op het gebied der belastingen. „Verder uiteen", zet het socialistisch blad boven het artikel en schrijft dan o.a.: „Ter wille van de Benelux, waar voor een gelijkmatig verdeelde belas tingdruk onmisbaar is, moeten beide landen trachten elkaar te vinden. België moet meer de kant van de directe belastingen op, Nederland moet het zwaartepunt meer in de indirecte belastingen leggen. Daarmee is Neder land ter wille van de Benelux van zijn kant reeds lange tijd bezig, het geen ongetwijfeld een zwaar offer is. Nu echter maakt België rechtsom keert en verlaagt niet de indirecte doch de directe belastingen. De af stand tussen de beide Benelux-part ners wordt dus niet kleiner, doch groter. Wederom moet dan ook en wij doen het met leedwezen worden vastgesteld, dat de Belgische financiële politiek willens en wetens een andere koers vaart dan de Nederlandse. En dat verzwaart de toch al niet geringe moeilijkheden bij de vorming van de Benelux". Wat ons verwondert, is, dat het Vrije Volk niet reeds bij de geboorte van de Benelux heeft begrepen, dat, wi],de het Benelux-kind groeien, niet België zijn financiële politiek zou moeten verande ren, maar Nederland. De zaak zou geheel anders liggen, als wij hier twee gelijk waardige partners hadden. Dit is echter geenszins het geval. België is vrijwel onbeschadigd uit de oorlog gekomen; België stelde in de oorlog zijn rijke kolonie de Congo voor de Amerikanen open; België was na de oorlog geen arm land, zoals het Koninkrijk der Nederlan den dat, zowel hier als -fn het Verre Oosten, op de rand van de afgrond stond. De dollars stroomden België binnen, Want in de Congo bevonden zich grote hoeveelheden uranium, dat in het tijd perk van de atoombom kostbaarder is dan goud. Onze rijke gebieden in Indonesië Waren platgebrand en uitgeplunderd door de Japanners. En zo stonden dan de Beneluxpartners tegenover elkaar: een arm Neder land, dat op zijn knieën smeekte om dollars, met een overzees gebied, dat zijn onafhankelijkheid opeiste, met alle financiële, politieke en economische ge- Volgen, waarover wij hier niet behoeven Uit te weiden en een r ij k B e 1 g ie, dat nu reeds met een groots gebaar kan afzien van de Marshall-dollarhulp. Hier een politiek, welke grotendeels op socialistische leest geschoeid was en is, bij onze Zuiderbuur een politiek, die men meer of minder liberalistisch kan noemen. Hier een groep high brow socialistische theoretici, daar een groep toepele en handige politici, ook al noem den zij zich socialist zoals Spaak, die hun kansen in de na-oorlogse wereld Wisten uit te buiten. Hier een aanleu nen tegen de Engelse Labourpolitiek, daar een volledig medespelen met Amerika. Wie deze feiten even overdenkt ver- Wondert zich niet, dat de wegen tussen de Benelux-partners steeds verder uit een gaan. Wij willen geenszins betogen, dat wij met België's houding in alle opzichten instemmen, maar de harde feiten liggen nu eenmaal niet anders. Wil van de Benelux nog iets terecht komen, dan zal Nederland het.trotse hoofd moeten buigen. De Benelux is vooral Nederlands belang, in veel min dere mate is, op het ogenblik althans, België er bij geïnteresseerd. Hoezeer ook de Indonesische kwestie hij, de ontwikkeling van de Benelux een rol speelt moge nog eens blijken uit een hoofdartikel in het gezaghebbende Franse blad „La vie financière", dat in Zijn nummer van 7 Sept. j.l. deze kwes tie aanroert onder de kop: „Het misluk ken van de Ronde-Tafelconferentie zou het uiteenvallen verhaasten van de economische unie tussen Nederland en België". Het Vrije Volk zal natuurlijk wel weer Zeggen, dat het altijd de financiële pers is en de kapitalistische heren, die er achter staan, die tegen de huidige poli tiek fulmineren. Het zij zo. Anderzijds moet men zich dan niet verwonderen als Nederland op een bepaald mo'ment geheel geïsoleerd in de wereld staat, klèt onze theoretici, maar zonder geld, Zonder bloeiende industrie en mèt een groot aantal werklozen, de zogenaamde, conjunctuurpolitiek ten spijt. Naar wU vernemen, is de interdepar tementale commissie voor de loon- en Prijspolitiek, onder voorzitterschap van Oir. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-ge- Oeraal van het ministerie van Sociale Zaken, namens de regering in overlag getreden met de Stichting van de Ar beid over de in de naaste toekomst te Volgen politiek ten aanzien van de lonen ®n de prijzen. Het laat zich aanzien, dat de bespre kingen enige tijd in beslag zullen ne- h>enu De voornaamste punten van meningsverschil inzake de Nederlands-Indonesi sche Unie, waarover thans een werkgroep van de politieke commissie der Ronde- Tafelconferentie discussieert, kunnen volgens A.N.F.-Aneta als volgt worden gespecificeerd: de Unie-raad, het Interparlementaire College, het Unie-Gerechts hof en de functie van de Kroon als hoofd der Unie. De Unie-raad, die volgens Nederlandse plannen zou worden gevormd door gelijke aantallen Nederlandse en Indonesische ministers, heeft naar Indonesische smaak te veel gelijkenis mei een Unie-kabinet om voor haar delegaties aanvaardbaar te zijn. Men stelt z.ch aan die kant op het standpunt, dat de ministers van elke Unie-partner uitslui tend verantwoordelijk zullen moeten blijven tegenover hun eigen land en niet tegenover de Unie in haar geheel. Volgens dezelfde redenering is men aan In donesische zijde tegen een interparlementair college, dat overeenkomst zou tonen met een Unie-parlement en verwerpt men ook de gedachte van een Unie-ge rechtshof, omdat men vindt dat de rechtspraak in beide landen tot in de hoog ste instantie toe afzonderlijk moet geschieden. Uit kerkelijke kringen te Praag wordt gemeld, dat de Tsjechoslowaakse rege ring heeft geweigerd een visum te ver strekken aan Mgr. Pavel Bertolini, die sinds eind Juli hierop wacht om als zaakgelastigde naar de Pauselijke nun tiatuur te Praag te vertrekken. Mgr. Bertolini is door het Vaticaan benoemd tot opvolger van Mgr. Verolino, die in Juli is teruggeroepen, nadat hij bij een bezoek aan Slowakije door de politie was gearresteerd. Intussen wordt het kleine bureau van de Pauselijke vertegenwoordiging in Praag slechts gedreven door één man, Mgr. Otavio de Liva. De secretaris-tolk werd 7 Juli gearresteerd zonder dat er een beschuldiging tegen hem was inge diend. Mgr. De Liva fungeert op het ogenblik als chargé d'affaires en naar verluidt is hij de enige die toegelaten wordt bij Mgr. Beran. De betrekkingen tussen de Tsjechische regering en het Vaticaan hebben intus sen reeds heel wat moeilijkheden moe ten overwinnen. De Pauselijke nuntius Mgr. Xavier Ritter verliet Tsjechoslowakije om ge zondheidsredenen, maar werd nooit op gevolgd. Mgr. Verolino nam als chargé d'affaires de leiding van het bureau in handen, totdat langzamerhand de toe stand onhoudbaar was geworden en de regering hem dwong het land te ver laten. Zoals reeds gemeld, zal van 23 tot 27 September wederom een geallieerde tuchtoefening „Operation Bulldog" in Engeland worden gehouden. Hieraan neemt de Nederlandse luchtmacht met haar straaljagers deel. Ook de Ameri kaanse luchtmacht zal weer op het appèl zijn, alsmede de Franse en Belgische. Frankrijk en België zullen evenals Ne derland jagers leveren voor de defensie Deze drie landen leveren tevens perso neel voor het bezetten van de radar- stations. Het gaat er ditmaal om het Bomber- Command op de proef te stellen. Bom ber Command heeft de opdracht door te dringen tot vitale punten in Enge land, en het zal zich er op moeten toe leggen de defensie door listige en ver rassende manoeuvres te verschalken Uiteraard houdt Bomber Command zijn plannen strikt geheim. Bij „Operation Foil" destijds lag het accent op de jagers. De Nederlandse straaljagers zullen ge- stationneerd worden op het vliegveld Thorney Island, bij Portsmouth. De Australische premier Chifley heeft bekend gemaakt, dat de Neder landse regering gegarandeerd heeft dat Indonesië Australië 8.500.000 pond zal betalen, aldus meldt A.P. uit Canberra. Dit bedrag vertegenwoordigt Australië's uitstaande oorlogsschuld ten laste van Nederlands Oost-Indië. De Brabazon I, het grootste toe stel dat in Europa vervaardigd werd, maakt momenteel in Enge land proefvluchten. Gisteren vloog de luchtreus over de grote Britse luchtvaarttentoonstelling, die mo menteel in Tarnborough gehouden wordt. Met radartoestellen werd de vlucht van de Brabazon vanaf het expositie-terrein gevolgd. Op de voorgrond een Meteor Mk 7 van Glos Aircraft. Wat de Kroon betreft blijft men vasthouden aan het standpunt, dat deze slechts de functie van een symbool mag hebben en dat het verkeerd zou zijn te pogen, daaraan een functionele inhoud te geven. Hieraan werd in Indonesische krin gen tegenover de correspondent van het A.N.P. toegevoegd, dat tussen In donesiërs en Nederlanders geen verschil van mening meer bestaat over deze be ginselen: dat de Unie gebaseerd moet zijn op de vrije wil van de beide vol ken, en dat geen der partijen de andere ook maar op enig terrein mag over heersen. Het zou, zegt men in Indonesische kring, beter zijn om na de overdracht, wanneer de psychologische verschillen geleidelijk zuüen verdwijnen, de prak tijk te laten uitwijzen hoe bepaalde vormen van samenwerking tussen de Unie-partners tot stand zullen komen Men voegt daar aan toe. dat de kloof tussen het Nederlandse en het Indonesi sche standpunt niet van zodanige aard is, dat zij niet te overbruggen zou zijn -INI AIR TRANSPORT A SS- OPRICHTERS VAN OE IATA IN 1019 OROEl VAN HET NET OER IATA LEDEN NIEUWE LEDEN IN 1920 NIEUWE LEDEN IN 1940 ;..vv NIEUWE LEDEN IN 1939 NCUWE LEDEN IN 1939 NIEUWE LEDEN IN 1940 NIEUWE LEDEN IN 1949 IVPELT-PAU932B Toen in 1919 het luchtverkeer zich be gon te ontwikkelenontstond direct door het internationale karakter hiervan be hoefte aan algemene voorschriften met betrekking tot tarieven, veiligheids maatregelen e.d. Hiertoe werd in 1919 te Den Haag de IATA opgericht. De eer ste leden van deze internationale ver eniging waren NoorwegenZweden DenemarkenDuitslandEngeland en NederlandIn de volgende tien jaar ont wikkelde het bereik van de IATA zich verder over Europa. Enorme vooruit gang was waar te nemen in de jaren 1929—-1939 o.m. door toetreding van de Ver. StatenEgypte en India, waardoor de IATA een wereldorganisatie werd. Na de tweede wereldoorlog breidde het arbeidsterrein van de IATA zich door de verdere ontwikkeling van het trans atlantische verkeer uit over de gehele wereld. In de hierbij geplaatste kaart ziet men behalve de landelijke ontwik keling de groei van het gezamenlijke net vau de deelnemends luchtvaart maatschappijen. Het aantal vervoerde passagiers door de gezamenlijke lucht vaartondernemingen bedroeg: 1919 3.500 passagiers 1939 1.130:000 passagiers, 1949 7.000.000 passagiers. wordt dit jaar in het Haagse Vredespa leis gehouden (1216 September). Dr. De jaarlijkse grote I AT A-conferentie Plesrrian leidt de vergadering als mede oprichter van de IATA in 1919 en als de zojuist 60 jaar geworden president directeur van de 30-jarige K.L.M. De republikeinse minister van De fensie, de sultan van Djocja, heeft, naar U. P. uit Batavia meldt, bekend gemaakt, dat overeenstemming is be reikt over een gemeenschappelijk Ne derlands-republikeins burgerlijk be stuur van de residentie Surakarta met inbegrip van de stad Surakarta. Het Nederlandse leger zal deze week nog het bestuur in de stad overdragen. De patrouillering zal niet meer door de Nederlandse militairen geschieden, maar door de politie. Van Nederlandse zijde werd verno men dat het Nederlandse leger zich evenwel niet uit de stad zal terug trekken. De overeenkomst is enkele dagen geleden tot stand gekomen. Ne derlandse kringen wilden zich er niet over uitlaten of een dergelijk gemeen schappelijk bestuur, als het succes zou hebben, ook in andere delen van Java zou worden toegepast Naar A.F.P. bericht, werd in gezag hebbende kringen te Djocja medege deeld, dat volgens de nieuwe regeling het stadsbestuur van Surakarta weer zal komen onder het gezag van de twee sultans van Surakarta, die zich thans in Den Haag bevinden. De republikeinse radio heeft volgens U.P. bekend gemaakt dat de republi keinse regering een algemene amnestie heeft verleend voor alle organisaties die aan de mislukte communistische revolte van verleden jaar hebben deel genomen. De proclamatie sprak van alle „so ciale, economische en politieke licha men". Blijkbaar betreft zij dus ook de republikeinse communistische partij. F,chter werd gezegd dat leden van deze organisaties die weer in overheidsdienst wensen te treden in de republiek eerst op hun loyaliteit getest zullen worden. De algemene amnestie betreft alleen hen die niet beschuldigd zijn van on constitutionele daden. Zij strekt zich blijkbaar niet uit over de leiding van de bewuste organisaties. Velen daaruit zijn gedood, reeds geëxecuteerd of ge vlucht sedert de mislukte revolte. Een onlangs ingestelde instantie zal de deelnemers aan de communistische opstand ziften en waarschijnlijk de loyaliteit op de proef stellen van een ieder die weer in overheidsdienst wil treden en verdacht wordt communist te zijn of met deze richting te sympa thiseren. Sultan Hamid, het hoofd van de Daerah West-Borneo, heeft tegenover ANP-Aneta zijn verbazing geuit over uitlatingen, die Suhardjo zou hebben gedaan met betrekking tot Borneo, waarbij Suhardjo zou hebben opge merkt, dat elke poging om een afzon derlijke staat Borneo buiten de repu bliek te stichten, tot mislukking is ge doemd. Sultan Hamid zei: „De republiek heeft zowel in de overeenkomst van Linggadjatti als die van de Renville, Borneo genoemd als een samenstellende staat van de Verenigde Staten van In donesië". Sultan Hamid heeft over deze persberichten gesproken met de repu blikeinse vertegenwoordigers op de Ronde-Tafelconferentie. Deze ontken den echter ten stelligste dat bij hen de bedoeling voorzit Borneo in de repu bliek op te nemen. De vertegenwoordiger van de Indo- nationale partij en lid van de groep der vertegenwoordigers van de Europese minderheid op de R.T.C., de heer J. P. Snel, heeft aan het secr.-generaal der conferentie een schrijven gericht, waar in hij verklaart te voren geen kennis te hebben genomen van het schrijven der andere leden dezer groep aan het secretariaat Laatstgenoemd schrijven gaf een opsomming van de punten, waarover de leden van de minderheids groep gehoord wensten te worden. De heer Snel deelt mede, dat hij slechts over het punt van het staatsburgerschap wenst gehoord te worden „aangezien dit burgerschap de basis zal zijn van ons politiek, sociaal en economisch be staan in de R.I.S.". Vorige week is in het Margasarise, te Balapulang, ten Zuiden van Ugal, een politiepatrouille door een aantal gewa pende, in uniform geklede, personen aangevallen, meldt Aneta's correspon dent. Er volgde een kort vuurgevecht, waarbij geen doden of gewonden vie len. In deze zelfde omgeving deed de Da- rul Islam een aanval op enkele door de T.N.I. bezette dessa's, n.l. Tugu-Tengah, Wonosari en Tempal. De bevolking van de dessa's vluchtte naar de politiepost te Margasari. Bij deze gevechten gin gen verschillende huizen in vlammen op. Aneta bericht uit Djocja, dat lt.-kol. Sadibin is bevorderd tot kolonel en is benoemd tot commandant van de Sili- wangi-di visie. Woensdagmiddag zijn in de dessa Katjuk in het gebied van de stadsge meente Malang de stoffelijke resten aan. getrofen van twee employé's van de suikerfabriek Kebonagung, die overdekt waren met schotwonden. Een „staartje" van het monsterpro ces, dat enige tijd geleden in het ge rechtshof te Antwerpen is voor ge weest en waarbij vele personen we gens het drukken van valse Belgische francs tot hoge straffen zijn veroor deeld, is Donderdagmiddag behan deld door de Haarlemse arrondisse mentsrechtbank. De 38-jarige expert in assurantiën G. P. P. uit Zandvoort werd er van beschuldigd, dat hij een pak met 9975 valse biljetten van 500 Belgische francs in voorraad heeft gehad en dat hij opzettelijk behulp zaam is geweest bij het vervoeren van valse biljetten. De officier van justi tie, mr. B. v. d. Burg, zei in zijn re quisitoir, dat hij van mening was, dat het nodige bewijsmateriaal aanwezig was en dat hieruit kan geconcludeerd worden, dat verdachte artikel 209 van het Wetboek van Strafrecht, dat handelt over het in voorraad hebben van vals geld, heeft overtreden. De hoogste straf, dat is negen jaar ge vangenisstraf, achtte spreker in deze zaak op haar plaats. De acht maan den preventief, die P. reeds in Ant werpen heeft gezeten, giaan hiervan af. De eis was dus: 8 jaar en 4 maan den gevangenisstraf. In België is ver dachte reeds bij verstek tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. De behandeling van deze zaak voor de Haarlemse rechtbank heeft nogal veel tijd in beslag genomen, daar ver schillende verklaringen en andere stuk ken voor de duidelijkheid moesten wor den voorgelezen. Verdachte heeft nl. direct na het uitkomen van de zaak een andere lezing daaraan gegeven dan naderhand. In zijn tweede verklaring kwam hij terug op vele punten van zijn eerste verklaring. In December 194a was verdachte naar België gegaan om daar een li- keurfabriek te beginnen. Een bevriende Belg, een zekere M., die hem de moge lijkheid om in België een likeurfabriek te stichten aan de hand' had gedaan, werd' zijn vennoot in het bedrijf, dat werd gevestigd in Brasschaet. P. was met M. in contact gekomen, toen zij tijdens de oorlog beiden verzetsmensen waren. Als directeur van de likeurstokerij kwam verdachte ook na de bevrijding vaak met Belgische verzetslieden in aanraking. Velen van de medeplichti gen in de zaak van de valse francs be hoorden tijdens de bezetting bij de Bel gische weerstand. Op zekere dag, in het begin van het jaar 1946, vroeg M. aan P. of hij in Nederland goud of diamant te koop wist. P. bracht M. daarna in connectie met een handelaar in deze branche in Amsterdam. Het goud zou met valse francs gekocht worden Verdachte vertelde ter zitting, dat hij dat op dat moment nog niet had gewe ten. Eerst toen ze weer in België terug waren, had M. hem gezegd, dat met vals geld betaald zou worden. Verder verklaarde hij, dat hij M. toen had ge zegd, dat hij zich niet met de zaak wilde inlaten. Op de volgende wijze heeft ver dachte valse francs in voorraad gehad. In Antwerpen, waar P. vaak met ver schillende mensen in contact kwam. vroegen enkele Belgische kennissen, die behoorden tot het complot van uit gevers van valse bankbiljetten, hem op zekere dag of zij in zijn wagen mochten meerijden. P. nam ze mee, terwijl hij zou hebben geweten, dat een van hen een pak met 9975 valse biljetten van 00 francs, die gebruikt zouden worden voor de aankoop van het goud in Nederland, bij zich had. Op de plaats van bestemming zette Verdachte de personen af. Ter zitting ontkende P. pertinent, dat hij heeft geweten, dat 't bewuste pak vals bankpapier bevatte. De transactie met de Amsterdamse handelaar in goud is niet doorgegaan. Nadat twee Antwerpse rechercheurs, die in België de leiding hebben gehad bij het uitzoeken van deze zaak, waren ge hoord, hield de officier van Justitie zijn requisitoir. Hij ging er van uit, dat Donderdag 29 September a.s. zal voor het Amsterdams Bijz. Gerechtshof te recht staan de 42-jarige voormalige di recteur van het dagblad „De Tele graaf", Henri Holdert. Holdert wordt er in eerste instantie van beschuldigd in 1941 te Amsterdam dienst te hebben genomen bij de Waffen S.S. Voorts wordt hem ten laste gelegd, dat hij als leider van de N.V. drukkerij „Elsevier" in 1942 heeft laten drukken en uitge ven het dagblad „De Telegraaf" en dit blad met alle hem ter beschikking staande middelen dienstbaar heeft ge maakt aan de verbreiding van natio- naal-socialistische beginselen en doel einden. In de derde plaats moet hij zich verantwoorden voor het hem ten laste gelegde verraad van zijn hoofdadmini strateur G. J. van der Linden. Met ingang van 15 September zal te Batavia weer suiker in distributie wor den verkocht. Het rantsoen is 1.5 kg. per maand per persoon. Het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof heeft de tijdens de bezetting van Haar lem beruchte luitenant van politie, de S.D.-er Kipp, die naar Argentinië is ge vlucht, conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. De veroordeelde had in de laatste drie jaren der bezetting een groot aantal Joden en illegale werkers gearresteerd en aan de Duitsers overge leverd. verdachte tijdens de bewuste autorit in Antwerpen heeft geweten, dat hij vals geld in zijn wagen vervoerde en was verder van mening, dat beide punten van de tenlastelegging: het in voorraad hebben van vals geld het vervoeren zou volgens spreker het in voorraad hebben insluiten en het behulpzaam zijn bij het vervoer daarvan, waren be wezen. De verdediger mr. J. H. Junge. die sprak over de zee van tegenstrijdige verklaringen in deze zaak. hield er ech ter een andere mening op na. Hij trachtte aan te tonen, dat de tweede verklaring van zijn cliënt, die, waarin hij dus de eerste herriep, juist is. Volgens spr. heeft P. in de beruchte Antwerpse zaak een hel geringe rol gespeeld. Ook zou hij in geen geval geweten hebben, wat het pak bevatte, dat hij toén in Ant werpen in zijn auto vervoerde. Hieruit vloeit dus voort, dat beide punten van de tenlastelegging niet bewezen zijn. De verdediger vroeg de rechtbank om. voor het geval zij een andere mening mocnt hebben, rekening te houden met het feit, dat zijn cliënt gedurende de oorlog zeer verdienstelijk werk heeft verricht in het verzet. Uitspraak op 22 September. Verwachting tot Zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met later in het Noord-Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. In de nacht zwakke en overdag meest ma tige wind tussen West en Zuid-West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 6.05—19.08; Maan: 20.00—9.15. Tito inspecteert wapens tijdens zijn jongste bezoek aan het eiland Brioni in de Adriatische Zee. Volgens berichten zou de maarschalk steeds omgeven zijn door een grote lijfwacht. Men kon hem wel eens uit de weg willen ruimen. (Van onze bijzondere correspondent in Rome) nkele dagen geleden hebben som mige Nederlandse dagbladen be richt, dat Z. H. de Paus voorne mens zou zijn, gedurende het H. Jaar de algemeen erkende en door alle gelo vigen reeds aangenomen waarheid, dat de H. Maagd Maria met ziel en lichaam in de hemel is opgenomen, plechtig tot dogma te verklaren. Het bericht was afkomstig van het nieuwsbureau „Uni ted Press". Als kort en bondig nieuws gegeven, wekte dit bericht de schijn, alsof deze dogmatische kwestie iets nieuws is van de laatste tijden. Zij bestaat in tegendeel reeds meer dan 80 jaren. Na de dogmaverklaring van de On bevlekte Ontvangenis van de Heilige Maagd op 8 December 1854 groeide bij priesters en gelovigen het verlan gen ook Haar Tenhemelopneming als dogma door het onfeilbaar leergezag van de Kerk uitgesproken te zien. De onbevlekte ontvangenis, het begin van het aardse leven, en de uiteinde lijke hemelse verheerlijking houden met elkander een dusdanig innig verband, dat de laatste uit het eerste voortvloeit. Weldra bereikten dan ook dé H. Stoel na 8 December 1854 de eer ste verzoekschriften van bisschoppen en gelovigen om tot deze plechtige verklaring over te gaan. Reeds gedu rende het Pontificaat van Leo XIII waren deze verzoekschriften, alsme de de verschenen studies over deze waarheid zo talrijk, dat deze Paus lig Officie last gaf een archief in te aan de H. Congregatie van het Hei hemelopneming van Maria". Pius XII heeft in 1942 zelfs verlof gegeven richten met dé speciale titel „de Ten- deze verzoeken, naar hun dogmati sche, geografische en geschiedkundige waarde gerangschikt, in twee lijvige boekdelen te drukken en uit te geven. En in 1942 was het aantal van deze verzoekschriften reeds groter, dan dat van de Onbevlekte Ontvangenis gedurende het tijdperk van 1617 tot 1848. Pius XII, indachtig, dat op Hem als Opperste Leergezag de plicht rust aan de vurige wensen van de geestelijkheid en de gelovigen tegemoet te komen, zo deze voor de een of andere geloofswaar heid een uitspraak „ex cathedra" vra gen aan Hem, die, geleid door de Hei lige Geest, dit leergezag onfeilbaar be zit, heeft in 1946 een circulaire doen zenden aan alle leden van het katholiek Episcopaat, met het verzoek aan de H. Stoel hun gevoelen te willen mede delen aangaande deze geloofswaarheid met het oog op het meerdere of min dere nut haar tot dogma te verkla ren. Bijna alle patriarchen, aartsbis schoppen en bisschoppen hebben reeds hun antwoord aan de Paus zelf of aan de H. Congregatie van het Heilig Of ficie ingezonden, terwijl de meeste van deze herders ook bij hun seculiere en religieuze geestelijkheid en niet wei nigen van hen ook bij hun gelovigen te rade zijn gegaan met het gevolg, dat zij, bij hun persoonlijk antwoord, dat van priesters en gelovigen gevoegd he*bben. Maar met dit al bevindt het vraag stuk zich, volgens de traditionele ge bruiken voor de behandeling van een dogmaverklaring slechts in het begin stadium. Nadat de Paus in het bezit Het bezit van geld ontheft niet van zorgen.J zal zijn van de verzoeken van 'de ge hele Katholieke Kerk, om tot de on feilbare uitspraak over te gaan, wordt de geloofswaarheid door Hem aan de theologen van de H. Congregatie van het Heilig Officie ter bestudering voorgelegd. Dezen zullen hun studie niet alleen beperken tot de termen van het vraagstuk zelf, maar dienen ook alle documenten te bestuaeren, welke hierover gedurende de laatste 80 jaren door bisschoppen, priesters en gelovigen aan de H. Stoel zijn op gezonden. Hier moet dus een geheel archief bestudeerd worden, een ar beid, welke niet in enkele maanden te volbrengen is. Veronderstellen we echter voor een ogenblik, dat de Paus Zich reeds een dusdanige opvatting zou gevormd heb ben van het vraagstuk, dat het Hem klaar en helder voor de geest staat, zo dat HU veilig tot een dogmaverklaring zou kunnen overgaan, dan nog zien wij de mogelijkheid niet in, dat deze plechtige verklaring in 1950 zou kun nen geschieden. Want het is opnieuw het traditionele gebruik, dat deze zeld zame manifestatie van het onfeilbaar leergezag van Christus" Plaatsbekleder in tegenwoordigheid van het katholiek Episcopaat plaats vindt. Ofschoon dit laatste niet voltallig aan deze plechtig heid behoeft deel te nemen, is het toch de gewoonte, dat het grootste gedeele ervan aanwezig zij. Het samentreffen van Me patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen in eenzelfde tijdsperiode en op een vastgestelde datum in Rome eist, dat deze datum aan de herders van de diocesen maanden van te voren be kend wordt gemaakt. Het gehele vraag stuk bevindt zich echter nog geenszins in zulk een gevorderd stadium, dat de bepaling van deze datum nu reeds mo gelijk zou zyn. Naar A.P. meldt zou in een grot in het dorp Patersberg in de Elzas O.L. Vrouw verscheidene malen verschenen zijn aan een jong meisje. Duizenden mensen hebben reeds een bezoek ge bracht aan de grot. De verschijningen zouden over het algemeen plaats vin den tegen het vallen van de avond. Volgens het blad „Demières Nouvelles d'Alsace" nemen de kerkelijke autori teiten tot nog toe een gereserveerde houding aan. De Amerikaanse Export-Import-Bank heeft bekend gemaakt dat ijj een cre diet van twintig millioen dollar aan Joegoslavië heeft toegewezen. De bank deelde verder mee, dat een lening van 2.350.000 dollar aan Israël voor de aan koop van Amerikaanse materialen voor havenwerken, voornamelijk te Haifa, werd goedgekeurd. Credieten voor Ecuador ter financiering van de aan koop van benodigde Amerikaanse ma terialen voor het herstel van de door de recente aardbeving aangerichte schade zullen door de bank in over weging genomen worden. Het crediet voor Joegoslavië is de eerste rechtstreekse lening aan de re gering van Tito sinds de breuk met Moskou, vijftien maanden geleden. Joegoslavië kan tot een bedrag van 12 millioen dollar onmiddellijk van de lening gebruik maken om zich Ame rikaanse materialen en uitrusting aan te schaffen voor het herstel van do mijnindustrie. De resterende acht millioen dollar zullen dienen als crediet waarover be schikt kan worden, wanneer over do aankoop van goederen en de verkrij ging van diensten overeenstemming kan worden bereikt tussen de bank en de Joegoslavische regering, aldus de bekendmaking. Naar verluidt zou het besluit om de lening aan Joegoslavië toe te kennen voornamelijk op aandringen van Ache- son zijn genomen. Functionarissen ver klaarden, dat de minister van Defen sie, Louis Johnson, zich aanvankelijk tegen het plan verzet had, daar volgens hem Amerika geen „oorlogspotentieel" achter het „ijzeren gordijn" moest scheppen. Acheson daarentegen zou ge zegd hebben, dat de V.S. het „bereken de risico" van economische hulpverle ning aan Tito zouden moeten nemen. In de rivier de Waal is Woensdag middag ter hoogte van Leeuwen-Bene den het m.s. Sophia door de Zwitserse motorboot „Erica" uit Bazel aange varen en gezonken. De schipper en zijn gezin konden ternauwernood worden gered. Ook nabij het dorp Dreumel is een motorboot bij een aanvaring in De Waal gezonken. Er deden zich wonder boven wonder geen persoonlijke ongelukken voor. Wel geraakten twee personen he water. Een der meest geduchte leden van de bende van Giuliano, Felice Milazzo. is te Poggio Reale door gendarmes aange houden. Hij werd bij verrassing gegre pen alvorens hij gebruik kon maken van de pistolen en granaten, welke hij bij zich droeg. De aanhouding had plaats, toen hij zich in de nacht naar zijn ouderlijke woning begaf. Giuliano zelf heeft weer van zich doen spreken, door drie boerderijen van een rijke eigenaar, die geweigerd had de door de bandieten geëiste som te beta len, in brand te steken. H. M. de Koningin heeft hedenmorgen de heer Critchley, het Australische lid van de UNCL op Paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1