Aanbeveling om een Opperst Europees Gerechtshof te stichten DE WERELD ROND m ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN Discussies over eigendomsrechten en rechten van de ouders Van Zeeland over economische crisis Britse vakverenigingsleiders scharen zich braaf achter Cripps HET WESPENNEST Wilde schietpartij in parlement van Columbia; liberaal gedood Richard Strauss overleden Tsjechoslowaakse priesters wensen geen staatsdienaren te worden Zwitsaletten r Wij luisteren naar Slotzitting in Straatsburg M 2 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1949 PAGLNA 3 Aanval van Rolin gekeerd De mensenrechten Permanente commissie Na de rel werd beroep op vriendschap gedaan kuur Doe ook ee chocolade vermageringsbonbons Niet tegen de loonstop Protest tegen controle over Kerken Toelage wordt niet aanvaard KOREA BEDREIGD DOOR BURGEROORLOG door David Duncan Telefoonverkeer met Afrika's Westkust Samenspreking van gereformeerde kerken PATER PATRICIUS t Nieuwe Solaf&briek in Zeist Schulte winnaar te Roosendaal I I Met overweldigende meerderheid heeft de consultatieve assemblee van de ®aad van Europa gisteren in haar slotzitting besloten aan het Comité van Mi nisters de oprichting aan te bevelen van een opperste Europees gerechtshof, dat tal toezien op de handhaving van de mensenrechten in de bij de Baad van Euro- Pa aangesloten landen. Tegelijk aanvaardde de assemblée het door de juridische commissie opgestelde advies tot het aangaan van een conventie- inzake de mensenrechten, nadat de sehele dag aan een zeer intensieve en soms hartstochtelijke bespreking van dit onderwerp was gewijd. De aanval op de voortvarendheid van de meerderheid der juridische commis sie, blijkende uit het advies tot het in stellen van een Europees Hof, werd evenals in de commissie ook in de as semblée geleid door de Belgische jurist Rolin, die zich de steun verzekerd had Van de Britse Labour-afgevaardigden De commissie was het er over eens geweest, dat een vorm van „wettige ju risdictie" nodig was om de conventie Werkzaam te maken. Rolin was evenwel van mening, dat eventuele uitspraken Van de in te stellen commissie voor mensenrechten voldoende druk op de aangeklaagde regeringen zouden kan- Oen uitoefenen. Voorts legde hij er de nadruk op, dat het internationaal ge rechtshof te Den Haag competent was om uitspraken inzake kwesties betref fende de conventie te doen. Rolin's standpunt werd gesteund door de Nederlander SchmaL Het voorstel werd op hartstochtelijke Wjjze verdedigd door de Franse gedele geerden Bidault en Teitgen. Rolin's voorstel tot het schrappen van de verwijzingen naar het Hof uit de tekst van de conventie werd tenslotte Verworpen. Tevoren had de Assemblée een niet Jninder vitaal debat gevoerd over een reeks van elf fundamentele mensen rechten, die met verwijzing naar de ver klaring over de mensenrechten van de V. N. in de ontwerp-conventie is opge nomen. Lord Layton had de terugtrekking van drie der punten gevraagd. Het eerste betrof het recht op het stichten van een gezin, een recht, dat volgens hem in een Politieke conventie niet uitdrukkelijk behoefde te worden gestipuleerd. Directe bezwaren bleken er in de Assemblée overigens tegen dit punt niet te bestaan en het werd tenslotte gehandhaafd. Urenlange discussies werden evenwel gevoerd over het recht van ouders in take opvoeding van kinderen en het 'echt op het bezitten van eigendom. Layton achtte het eerste te gecompli ceerd en te zeer een onderwerp van nog niet beëindigde interne discussies in vele landen om in een bindende conventie te Worden opgenomen. De Belg Poussin hield een krachtig Pleidooi voor opneming van dit recht en Werd hierbij gesteund door de Neder lander Serrarens. Dit punt werd even- Wel door een krappe meerderheid naar de commissie terug verwezen en zal Voorlopig buiten de ontwerp-conventie bljjven. Eenzelfde lot verging het „recht op het bezitten van eigendom". Layton's argument in dezen was* dat dit artikel niet dienstig was aan het doel, dat thans werd beoogd. Het ging er immers niet om een volledige lijst yan rechten op te stellen, doch alleen Zodanige, welke door de conventie met terdaad' bekrachtigd zouden kunnen Worden. Daarom waren er verschillende sociale rechten niet opgenomen en het moest volgens Layton enigszins een een zijdige indruk maken, als het eigendoms recht wel vermelding vond. De Britse socialisten namen dit liberale argument gretig over. De Franse socialist Philip wilde slechts bet recht op bezit van eigendom „voor Persoonlijk gebruik" erkend zien. .De Nederlander Serrarens verzette zich terstond tegen deze suggestie. Men moest volgens hem bedenken, dat zoiets als absoluut eigendomsrecht niet be staat. Overigens legde Serrarens er de na druk op, dat de verklaring der V. N., die aan de conventie ten grondslag ligt, In een interview met Agéfi heeft de Belgische minister van Buitenlandse Jaken, Paul van Zeeland verklaard, dat boewei de OEEC, de organisatie voor de Europese economische samenwer king, thans een zeer moeilijke tijd door maakt, het onjuist zou zijn om te gauw bet woord „crisis" te gebruiken. Dit gaat volgens de minister zeker biet op voor wat betreft de taak van deze organisatie als verdelend orgaan yan de Marshall-hulp aan de Europese landen. De minister was echter van mening, dat de OEEC tekort was geschoten waar bet betrof de stimulering van de econo mische samenwerking der Europese landen. Hij verklaarde zich voorstander van de vrije convertabiliteit der Euro- Pese valuta's als voorwaarde voor het berstel van de commerciële balans. De minister achtte het mogelijk, dat de huidige financieel-economische besprekingen in Washington zouden leiden tot een vermindering van de economische moeilijkheden in de we- zeld. Daarvoor zouden echter ener gieke en réalistische maatregelen no dig zijn. De besprekingen, die Van Zeeland onlangs heeft gevoerd in Parijs, Den Haag en Luxemburg, hadden hem de indruk gegeven, dat de omstandighe den gunstig waren voor een samen- Werking tussen de West-Europese buurlanden. Hij wees er echter op, dat West-Europa niet alleen zijn koers kan bepalen. De minister sprak de vrees uit, dat v«s-dere verslechtering van de we- e'deconomie, die een verslechtering *b de sociale omstandigheden zou Toebrengen, het gevaar voor oorlog zou jJOn toenemen. Hjj achtte het daarom oodzakeljjk, dat er een rechtvaardige y juiste oplossing gevonden wordt JOi" de huidige financieel-economische - jj^ilükheden en hij achtte de hoop ^^ebtvaardigd, dat die oplossing zal bden gevonden. de reikwijdte van het eigendomsrecht uitdrukkelijk vastlegt. Dat de sociale rechten niet waren vermeld, achtte Ser rarens normaal, daar zij niet van dien aard waren, dat zij door deze conventie konden worden gegarandeerd. Als Nederlandse vertegenwoordigers in de voorgestelde permanente commis sie van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa zijn door het prae- sidium van de algemene vergadering de heren Serrarens en Van de Kieft voor gedragen. De Australische minister voor immi gratie wees er gisteren in het parlement op, dat de Australische bevolking moet toenemen, wil het land niet ten onder gaan. Tot 30 Juni 1950 verwacht Austra lië nog minstens 170 duizend immigran ten. Bjj de stemming in de Veiligheidsraad over de toelating van Nepal als lid tot de organisatie der V.N. heeft de Sovjet- Unie voor de 31ste maal van haar veto recht gebruik gemaakt. Slechts de Sov jet-Unie en de Oekraïne stemden tegen. Een officier van de „volkspolitie" uit de Sovjet-zone van Duitsland en zijn chauffeur, die gisteren de gehele dag een zakenman uit Saksen schaduwden, werden door de West-Berlijnse politie zelf gearresteerd op het ogenblik, dat zij de zakenman naar de Sovjet-sector wil den slepen. De stafchefs van de Amerikaanse strijdkrachten zijn in Alaska aangeko men voor een inspectiereis langs de de fensieve stellingen aldaar. Gen. Hoyt S. Vandenberg deelde mede, dat Alaska wordt beschouwd als een van de voor naamste sectoren van de verdediging van het grondgebied der Verenigde Sta ten. sss Als Greta Garbo ergens arriveert is er altijd wel een legertje persfotografen bereid haar te belagen. Dat is nu al zo sinds jaar en dag, sinds zij zulke mooie close- ups van zich liet maken. Dezer dagen arriveerde zij te Rome, zij wilde niet op de foto; haar metgezel sprong met afwerend gebaar naar voren, telkens als er een fotograaf naderde en tenslotte wierp zij zelfs haar haar voor het gezicht. Tijdens een wilde schietpartij in het parlement van Columbia werd gister ochtend het liberale parlementslid Ji menez dodelijk getroffen. Vier andere liberale afgevaardigden werden ge wond. Het vuur werd geopend door de con- Ve afgevaardigde Carlos del Castillo, naar aanleiding van een over hem door Jimenez in een redevoering gemaakte opmerking. Andere conser vatieve afgevaardigden begonnen daar op ook te schieten en er volgde een toneel van wilde verwarring. Het debat had tot onderwerp bezwa ren. van de Columbiaanse president, Mariano Ospina Parca (conservatief), tegen een wetsontwerp, dat voorzag in hel houden van presidentsverkiezin gen in November. Toen de rust in de Kamer was weergekeerd, ,liet de politie de afgevaardigden van beide partijen bijeenkomen en opende een onderzoek U hoeft er niet aan te twijfelen als U regel matig Mareil gebruikt verliest U beslist Uw overtollig gewicht Marsil. een volkomen veilig, natuurlijk przfiw raat bevat gegarandeerd geen schadelijke of gevaarlijke stoffen. Wordt weer jong en slank met F. 1.25 marsil Alleen verkrijgb. bij Apoth.en erkende drogisten naar de toedracht van de zaak. De pre sident en het kabinet hebben in een communiqué een beroep gedaan op de partijen om een „patriottische vriend schap" te bewaren. De politieke situa tie in Columbia is de laatste dagen zeer gespannen geweest. In verschillende gebieden zijn gewapende groenen van de verschillende partijen met elkaar m botsing gekomen. Er zijn politietroepen naar de rumoerige gebieden gezonden. Naar A.F.P. meldt, heeft het Colum biaanse Verbond van Vakverenigingen een algemene staking afgekondigd. De liberale partij zou zieh niet bij deze staking, die 250.000 arbeiders omvat, hebben aangesloten. De Oostenrijkse componist, Richard Strauss, is gistermiddag, 85 jaar oud, in zijn woning in Garmisch Partenkirchen overleden. Veertien dagen geleden had hij een hartaanval te verduren, waarna zijn toestand snel verergerde. De vorige week trad er een lichte verbetering in, maar de berichten van de laatste dagen warén weer ongunstiger. Gistermiddag om half drie Duitse tijd ontsliep hij. 23. Langzaam kwamen de belagers naderbij. Ook zij hadden hun bogen wegge- borgen en hun zwaarden getrokken. De Noorman deed een sprong voorwaarts en kruiste zijn zwaard met de wapenen van de beide mannendie hem het dichtst genaderd waren. De beide anderen waren uitstekende zwaardvechters maar thans stonden zij tegen over een onbestreden meester op dit gebied. Een meester wiens wapen een levend ding scheen te zijn gewordeneen in het zonlicht flikkerende verschrikking, welke razend snel langs de parerende beweging van de eerste krijger schoot en deze reutelend terzijde deed vallen. De tweede aanvaller had een pas opzij gedaan, snel, doch niet snel genoeg. Fonke lend suisde het brede zwaard van de Noorman naar voren, staal ketste op staal met een scherp geluid en reeds wendde Eric zich om teneinde zijn andere belagen het scherp van zijn wapen te bieden. Maar de aanvallers schenen begrepen te hebben, dat zij in een open strijd geen kans hadden tegen deze geduchte blanke krijger. Want terwijl enigen van hen naar voren drongen om de gehele aandacht van de Noorman op te eisen, sloop de laatste, een kleine man met een gemeen gezicht, achter hem. En juist toen Eric zich met een forse stoot van een zijner aanvallers ontdeed, hief hij zijn wapen om de man nxt het Noorden een verraderlijke steek in de rug toe te brengen. (Telefonisch van onze Londense correspondent). Londen, hedenochtend. Gisteren behandelde het jaarcongres van de Britse vakverenigingsleiders het belangrijkste punt van de conferentie agenda namelijk de kwestie van de loonstop, welke door de regering voort durend als noodzakelijk gepreekt wordt en welke bloot heeft gestaan aan tal rijke openlijke en verkapte aanvallen van de kant van de arbeiders. Doch zoals te verwachten was, manifesteerde l>et congres van 1949 ook in dit opzicht, dat het de regering wenst te steunen in deze dagen van economische crisis cn prae-electorale manoeuvres. Met een meerderheid van meer dan zes tegen één schaarde zich het congres braaf achter Cripps. Maar het congres ofschoon bestaande uit de leidende figuren van de Britse arbeiderswereld, is minder representa tief dan het in vele jaren geweest is. Voorheen, met de politieke tegenstan ders aan de regering, konden de vak bondleiders zich concentreren op hun primaire taak, namelijk het verdedigen van de belangen van de leden hunner bonden. Nu echter vervullen de leiders ook een politieke rol Zij zitten op de wip tussen regering en arbeiders, en het is vooral in dagen van economische crisis niet wel mogelijk tegelijkertijd te functionneren als rusteloos voorvechter van de eisen der arbeiders en onwrik baar steunpilaar van een socialistische partij-aan-de-macht. Met andere woorden, wat ook de lei ders in Bridlington mogen zeggen en doen, eerst uit de reacties van de ar beiders zelf zal moeten blijken in hoe verre de passie van hun leiders voor de soberheid van Cripps strookt met de passie van de arbeiders voor andere verleidingen. Iemand van erg ver links kon natuur lijk gisteren zijn mond niet houden op het congres en liet een tactloze aap uit de mouw. Hij noemde het vrome pleidooi van de andere vakverenigings leiders „volkomen huichelarij", zulks gezien het feit, dat menigeen van de vakbondsleiders, die gisteren hun hand omhoog staken met de kaart met het aantal stemmen van hun vakbonden om voor de loonstopresolutie te stemmen, tegelijkertijd namens de door hen ver tegenwoordigde arbeiders verwiKkeld is in de procedure voor loonsverhoging. Het was dus wel een nuttige mani festatie in Bridlington, nuttig voor b.v. de besprekingen te Washington. Het werkelijk effect zal evenwel moeten worden afgewacht. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men spoedig in staat zal zijn zich een oordeel te vormen over de werkelijke stemming bij de vakbonden. Gisteren deed het Arbitrage-Tribunaal uitspraak over de eis van de spoorwegarbeiders tot een algemene loonsverhoging van iets meer dan vijf gulden per week plus extra be taling voor Zaterdagse arbeid. Het Tri bunaal heeft deze eisen eenstemmig en botweg afgewezen. Nu zal moeten blij ken of de betrokken vakbonden dit re sultaat van het streven tot loonsver hoging zullen aanvaarden, of dat wij hier in Engeland wederom zullen komen te staan voor de voortdurende bedrei ging met spoorwegstakingen. Robert D. Murphy, hoofd van de af deling voor Duitse en Oostenrijkse za ken van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, is door presi dent Truman tot ambassadeur in België benoemd. De burgemeester en de voltallige ge meenteraad van het Belgische plaatsje Guygoven zijn in sit-down-staking ge gaan uit protest tegen de terugkeer in dienst van een onderwijzeres, die met de Duitsers heeft samengewerkt. Ter gelegenheid van de vijfde herdenking van het begin der spoorwegstaking in Nederland, zal de inter geallieerde vriendschapstrein een bezoek brengen aan Nederland. De trein bevat een verzetstentoonstelling en een bioscoop en zal een vijftiental stations bezoeken. Op 17 September a.s. komt de trein op het station Utrecht-Maliebaan aan. Minister D. G. W. Spitzen zal bij de officiële ontvangst in Utrecht aanwezig zijn. Een doorkijk in een der rijtuigen. Volgens een zegsman van kerkelijke zijde heeft reeds het merendeel der priesters van zeventig procent der pa rochies in Tsjechoslowakije protest brieven ondertekend tegen het voor nemen van de regering tot uitvaardi ging van een wet, volgens welke de Staat de algehele controle over de Kerken zou verkrijgen. De protest brieven, allé gelijkluidend, worden door de pastoors der parochies naar het „centrale actie-comité" gezonden. Men verwacht, aldus de zegsman, dat vrijwel de gehele geestelijkheid dit protest zal ondersteunen. In Bet protestschrijven wordt o.a. woordelijk gezegd: „De voorgestelde wet zou de sociale positie van de gees telijkheid verbeteren ten koste van de vrijheid en de geestelijke taak van de Kerk volkomen afhankelijk maken van politieke functionarissen en belangen. De geestelijkheid verklaart daarom, dat zij haar kerkelijke bediening slechts zal aanvaarden uit de handen van een vrijelijk beslissende kerkelijke hoog waardigheidsbekleder. De voorgestelde verbetering van de positie der geestelijkheid en het ver lenen van bijdragen voor kerkelijke doeleinden zou de onjuiste indruk wek- TEGEN PIJNEN VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. - 18.15 causerie. 18 30 strijdkrachten, 19.00 nieuws. 19 15 koot 19.30 actualiteiten, 19.45 causerie, 20 00 nieuws, 20.05 proloog, 20.15 omroep orkest 21.15 causerie, 21.35 Metropole- ork 22 00 gram., 22.15 koor, 22.45 Avond- overdenking, 23.00 nieuws, 23,15 gram. HILVERSUM II. 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws, 18.15 accordeon 18.45 kwartet, 19.00 „denk om de bocht", 19.15 regeringsuitz., 19.30 cau serie 19-50 kerkelijk nieuws, 20.00 nieuws 20.05 celle en panio, 20.55 boekbespreking, 21.00 gram., 2130 orgel 22.00 buitenl. overz., 22.15 gram., 22 40'causerie, 22.45 Avondwijding, 23.00 niéuws, 23.15 reportage, 23.25 gram. HILVERSUM X. 301 m. ZATERDAG 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgenge bed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.05 gram., 9.25 Hoogmis, 10.45 gram.. 11.00 zieken, 11.45 kamermuz., 12.00 An gelus, 12.03 zang en piano, 12.30 mede delingen, 12.33 Promenade-ork., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 strijdkr., 13.30 Pro menade-ork., 13.50 film en toneel, 1410 Residentie-ork., 14.50 boekennieuws, 15.00 gram., 16.00 causerie, 16.10 piano en orgel, 16.30 Gregoriaans, 17.00 jeugd. HILVERSUM II, 415 m. - 7.00 nieuws 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 8.40 orgel, 9.00 gram., 9.30 waterst., 9.35 gram., 10.00 causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 voordracht, 10.35 arbeiders, 11.30 gram. 12.30 mededelingen, 12.33 populaire muz 13.00 nieuws, 13.15 kalender, 13.20 Metro- pole-ork., 14.00 jeugd, 14.20 gram. 17.40 jeugd. ken, dat de Kerk hiermede genoegen zou nemen als compensatie voor haar grond- en ander bezit, dat zij verloren lieeft door het eenzijdig optreden van de Staat zonder overeenkomst dien aangaande met de Heilige Stoel. De toelagen voor de geestelijkheid zouden verhoogd worden op een ogen blik, waarop men om verschillende redenen voornemens is de lonen van de arbeiders en de uitkeringen aan pensioentrekkers te verjagen. Onder deze omstandigheden doet de geeste lijkheid vrijelijk afstand van de voor delen van de voorgestelde toelagever hoging en verzoekt beleefd de sociale positie van de arbeiders en pensioen trekkers te handhaven op het huidige peil of liever nog te verbéteren." De brief besluit: „De geestelijkheid zal er tevreden mee zijn wanneer, met goedkeuring van de hoogste kerkelijke autoriteiten, de basiswet betreffende de toelagen wordt gehandhaafd en in spe ciale opzichten bijgewerkt en wanneer de restauratie van nationale kerkmonu- menten gefinancierd wordt en aan de behoeften van de Kerk wordt vol daan. (De hier bedoelde basiswet da teert uit de achttiende eeuw en houdt een door Keizer Jozef vastgestelde loon schaal voor de geestelijkheid in). De geestelijkheid dringt er in het bijzon der op aan, dat de godsdienstvrijheid van het volk ten volle geëerbiedigd en gehandhaafd wordt evenals de vrijheid en het geestelijk doel van het pries terlijk ambt der geestelijkheid, die werkt voor het eeuwig en tijdelijk wel zijn van ons volk." De UNO-commissie voor Korea heeft in een rapport gewaarschuwd, dat in Korea elke dag een „barbaarse burger oorlog" kan losbranden. Korea is verdeeld in een Noordelijke republiek, die onder Russische invloed staat, en een Zuidelijke onder Ameri kaanse invloed (de Russische en Ame rikaanse bezettingstroepen zijn uit Ko rea vertrokken). De vooruitzichten op vereniging van Noord en Zuid zijn steeds slechter ge worden, aldus de commissie. Er was veel „militair vertoon" aan beide zijden vein de 38ste breedtegraad, de grens tussen de twee delen. In het rapport wordt gezegd, dat, tenzij de Sovjet-Unie en de V. S. over eenstemming bereiken over het Ko reaanse probleem, er geen vooruitgang kan worden gemaakt wat betreft de verwezenlijking van de doelstellingen der V. N. 34 Ik was nog in Reba Tremaine's huis, waar ik zo juist bewusteloos gesla gen was. Er zat een man in de huis kamer, zó, dat hij het bed kon zien waarop ik lag. Het was Wickersham. Hij had zijn lange benen voor zich uitge strekt en zat met zijn hand onder zijn hoofd naar mij te staren. Toen hij zag, dat ik me bewoog, stond hij op en kwam naar de deur van de slaapkamer. „Je hebt fijn kunnen uitrusten," zei hij. „Ik stel voor, dat je hier binnen komt en gaat zitten." Ik keek hem aan en bracht me zonder moeite alles weer te binnen wat er gebeurd was. Het ge voel van teleurstelling keerde onmid dellijk terug. „Waarom maak je geen korte met ten?" zei ik. „Waar is de politie?" „Ze komen. Je moeder heeft me gé* smeekt, je met rust te laten, zodat je nog eens de kans kreeg om te ontsnap pen, maar dat kan ik niet voor mijn verantwoording nemen. Er zijn dingen, die zelfs een advocaat niet kan doen." Ik keek hem aan en begon te lachen. Het was een akelige lach en ik kreeg er zelf kippenvel van. Moeder had me wil len laten ontsnappen. Schat van een moeder! Moeder had de ruimte voor zich alleen willen hebben, om me zonder ooggetuigen te kunnen afslachten. De andere twee hadden het elk geprobeerd, en zonder succes. Nu was het haar beurt. Wat zou ze Wickersham gesmeekt heb ben weg te gaan! „Waarschuw de politie," zei ik. „Als je er gisteravond zo over ge dacht had, dan zouden we nu niet alle bei met bebloede koppen lopen." Nu hij de kans gekregen had me neer te slaan, deed hij neerbuigend. „Je schijnt je be zeerd te hebben, toen je met je neus op de grond sloeg. Je hebt een paar schram men." Hij verdween en keerde even later terug met een handdoek. Ik veegde mijn gezicht af. Blijkbaar waren de wonden weer open gegaan toen hij me velde. Hij verbeeldde zich, dat ik dat aan hem te danken had. Ik gooide de doek over een stoel en zette mijn voeten op de grond. De rust, die ik genoten had, had me stijver dan ooit gemaakt. Al mijn spie ren deden pijn. „Wat voor een dag is het?" vroeg ik. „Vrijdag. Heb je een afspraakje?" Ik keek door het raam naar buiten waar de zon scheen. Die sarcastische toon scheen Wickersham slecht af te gaan. Ik keerde me om en keek naar de gesp van zijn broekriem, die vier kant was en glom als een uitdagend doelwit. j Ga je gang, zei hij. „Gisteravond overrompelde je mij. Ik dacht toen niet dat je daartoe in staat was. Maar pro- beer het nog eens Ik schudde mijn hoofd. Dit scheen wel het er«ste van alles te zijn. Ik zat met in de gevangenis, ik was met geboeid. Van de buitenwereld werd ik slechts ge scheiden door een dunne glazen ruit. Een paar mijlen verder begonnen de glooiingen der heuvels, daar glansde het Iroen der bomen in allerlei tinten. Ergens in die wereld daar buiten be vond zich een man, die Philip Tremaine heette. Binnen in dit huis was Wickers ham een kolossale waakhond gelijk, gereed om me bij me nekvel te grijpen en, mij door elkaar te schudden, zodra ik een poging waagde om er vandoor te gaan. De kracht ontbrak me er voor. Ik was zo slap als een vaatdoek. Lichaamsgeweld had afgedaan; voortaan zou de geest het moeten opknappen. Ik weet niet wat je eigenlijk bezielt Trèmaine," zei hij. „Ik voel helemaal geen sympatie voor je, maar zo lang je nog tijdelijk op vrije voeten was, had je kunnen proberen de plaat te poetsen, om zodoende je familie verdere schan dalen te besparen". Ik antwoord alleen op vragen van de" politie," zei ik. „Waar is mijn lieve moeder?" „In de andere kamer; ze is gaan lig gen, want ze voelt zich niet goed". „Dat verwondert me niets". „Ik geloof dat ik je niet voor haar ogen had moeten neerslaan". „Integendeel. Ze voelt zich niet lek ker omdat je niet harder geslagen hebt". Zijn ogen fonkelden. „Je moest met wat meer waardering spreken over de enige, die nog aan je zijde staat. Je moeder heeft alles voor haar zoon over". „Dat weet ik". „Het valt me mee dat je dat toegeeft. Aan haar heb je te danken, dat ik je nog niet aan de politie uitgeleverd hebt. Ze smeekte me om te wachten, totdat je weer bij kennis was. Misschien is het de laatste keer dat je als vrij man met haar spreken kunt, dus ben ik voor haar aandrang bezweken". „Ze geeft de moed dus nog niet op, merk ik". „Wat bedoel je?" „Wacht maar af. Je zult er geen spijt van hebben". „Best". Hij liet zijn grote hand op mijn schouder rusten, terwijl we door de kleine eetkamer naar de deur aan de andere kant toeliepen. „Ze zal in elk geval willen weten, dat je nog in het land der levenden ver keert". „Ja, dat zal haar zeker interesseren". Hij klopte op de deur. Ik was er zo zeker niet van dat ze zich in de kamer aan de andere kant bevond. Wie weet, was ze gevlucht. Maar ik hoopte van niet. Mevrouw Tremaine zou alles doen om mij te helpen ontsnappen. Ze zou me om dezelfde reden helpen als Cathe rine gedaan had. Levend deugde ik niet voor hen, maar in het bijzijn van der den konden ze me niet vermoorden. Ze moesten mij eerst onder vier ogen zien te krijgen, en daarna zorg dragen dat mijn dood de kentekenen droeg van een ongeluk of van zelfmoord. En er was nog een tweede reden waarom ze mij moest helpen. De echte Philip Tre maine hield zich ergens in de buurt van San Francisco op, en wanneer de politie mij in handen kreeg, zou ik hun dat ver tellen. Ik moest Reba Tremaine op de een of andere wijze laten merken, dat ik, wat dat betreft, op de hoogte was. Wickersham klopte voor de tweede maal. Van achter de deur antwoordde een weifelende stem: „Ja? Wie daar?" Wickersham deed de deur op een kier open. „Ik. John Wickersham," zei hij. „Ik ben hier met Philip. Hij wil u graag spreken." „Philip," zei ze verwonderd. „Philip? Philip wie?" Wickerham's houding verstrakte merk baar en er kwam een uitdrukking van bezorgdheid op zijn gelaat. „Uw zoon natuurlijk, mevrouw Tremaine. U scheelt toch niets, mevrouw?" „Mijn zoon?" Haar stem klonk nu be hoedzamer. Ik kwam tot vlak bij de deur. maar Wickersham versperde mij de weg, door mjj bjj een arm vast te houden. „U weet toch wel, mevrouw Tremaine. Hij is hier al de tijd al. Ik hoop dat zijn plotselinge verschijning u niet te zeer eh aangegrepen heeft." (Wordt vervolgd) Sinds 1 September is het telefoonver keer geopend tussen Nederland en Gam bia, Goudkust, Nigeria en Sierra Leone. De dienst met Gambia is beperkt tot Bathurst, met de Goudkust tot Accra en Takoradi, met Nigeria tot Lagos en met Sierra Leone tot Freetown. De generale synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, heeft >n haar zitting van Donderdag besloten zieh opnieuw te wenden tot de Gerei. Kerken, onderhoudende art. 31 K. 0„ met het dringende verzoek een samen spreking, teneinde te komen tot her eniging. Zij wil alles bespreken, aldus het be sluit, wat de beide kerkengroepen ge scheiden heeft en totnogtoe gescheiden houdt. In het besluit wordt o.m. gezegd, dat eenzelfde begeerte van samenspreking gebleken is binnen de gemeenschap van de Gereformeerde Kerken (onderh. art. 31 K O.), uit een brief van en een samenspreking met ds. B. A. Bos, uit sprekende, dat niets onbeproefd gela ten mag worden om in de weg van samenspreking met de Gereformeerde Kerken (onderh. art. 31 K. O.) zo mo gelijk tot hereniging te komen. Men hoopt, dat „door deze samenspreking de enigheid des geloofs op een derge lijke wijze zal blijken, dat kerkelijke gemeenschap mogelijk zal zijn". Te Helmond is overleden pater Pa- tricius O. M. Cap., directeur van het Centraal Bureau van de dr. Ariënsver- eniging aldaar. De overledene bewoog zieh vooral op het gebied van het reddingswezen voor drankzuchtigen en de reclassering. Da plechtige uitvaart is Zaterdag in de Kloosterkerk van de Paters Capucijnen te Helmond om 10 uur, waarna begra fenis op het kerkhof van het klooster. (Van onze correspondent) Vandaag werd te Zeist de nieuwe Sola-zilverfabriek M. J. Gerritsen N.V. geopend. Men heeft rond de oude fabriek een nieuw gebouwencomplex op getrokken, terwijl de productie door bleef gaan. Men heeft dit gedaan ge heel met eigen personeel, omdat het anders onmogelijk was een bouwvergun ning te krijgen. Een groot aantal jour nalisten was gisteren in de gelegenheid alle stadia te observeren van het pro ductieproces dat voert tot het ook in het buitenland zeer gewilde, fraai afge werkte en verzilverde tafelgerei Gisteren werd te Roosendaal een weg wedstrijd over 138 km. voor profs en onafhankelij ken gereden om de grote Kermisprijs der gemeente. Schulte (Den Bosch) won in 3 uur 21 min. 10 sec. voor Lakeman (A'dam) op 47 seconden. Daar na kwamen in volgorde binnen Savels- berg (Hoensbroek), Steenbakkers (Den. Bosch), Van As (Roosendaal), H. Smits (A'dam), Bijl (Den Haag), Schoenma kers (Eindhoven)Schellingerhoudt (Zaandam) en Theunis (Brasschaet. België), allen in dezelfde tijd als Lake man. Aan de start verschenen 59 renners van wie er dertig de finish bereikten. In de derde ronde van het beren enkelspel in het internationaal tennis- toumooi te Zurich verloor de Nederlan der Van Meegeren met 63 63 van Puncec (Egypte). De stand van het internationaal schaak- toumooi, dat bij Praag wordt gehou den, luidt na elf ronden: 1. Szabo. 2. en 3. Foltys en Pachman, 4. Rossolino, 5. Stahlberg, 6. O'Kelly, 7. Prins. Shirley May France, hét zeventien jarige schoolmeisje dat er niet in is geslaagd het Kanaal zwemmend over te steken, is vandaag met haar gehele gevolg per vliegtuig uit Londen naar New York vertrokken. In de voorwedstrijd van het voetbal- tournooi om de wereldbeker (de Cou pe Jules Rimet) heeft Eire met 30 van Finland gewennen. Fernand du Moulin, die Zaterdag van kaap Gris Nez naar Dover het Kanaal overzwom, is gisteravond in Dover aangekomen om te proberen ook in de andere richting over het Kanaal te zwemmen. I fu I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3