Apostolische constituties over de aflaten Pleidooi van dr. Plesman voor vrijheid in de lucht WAARSCHUWENDE WOORDEN VAN HEILIGE VADER TOT ARBEIDERS Over de macht van de organisaties Paleisrevolutie verrast Adenauer BEPERKING VAN ELECTRICITEIT Builenpest te Djocja MGR. BERAN PROTESTEERT TEGEN OPTREDEN VAN DR. HOUSKA Tot hoofd en hart Ark van Noë blijft onvindbaar Reeds 7680 Nederlandse pelgrims ingeschreven Het weer Belgen 7 December-divisie vóór 31 Dec. terug Het Heilig Jaar in voorbereiding Z.H. de Paus schenkt f 10.000.- Ronselt China Japanse oorlogsvliegers Vormt de C.D.U. alleen de regering? Prins Bernhard spreekt op Luchtvaartcongres Wordt „Willem Barendsz" doorgezaagd? Constellation bijna geramd Reeds 120 doden Vrijheid der seminaries aangetast Nieuwe arrestaties Poolse regering wenst „Nationale Kerk" 300.000 sigaretten in beslag genomen Drie gewonden bij treinongeluk MAANDAG 12 SEPTEMBER 1949 73sfe JAARGANG No. 24561 V er zoek aan dr. Drees: Monument onthuld te Baarle-N assau Voor Kath. Mil. Tehuis te Deelen Nederlands vee naar Peru Ook deze winter tijden* de spitsuren POLITIE-LUCHTMACHT IN DE SOVJET-ZONE Stijging werkloosheid in Augustus OFFENSIEF TEGEN DARUL ISLAM 80 fanatici gedood BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten' over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wrtd. hoofdredacteurs W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal Z. H. de Paus heeft Zondag: op Castel Gandolfo 1200 leden van het Belgisch Algemeen Christelijk Werkersverbond in audiëntie ontvangen. Onder de pelgrims bevonden zich de ministers Segers en Behogne en een delegatie mijnwerkers, die hun zwarte helmen en blauwe overalls droegen en die hun brandende mijnwerkerslampen bij zich hadden. In Zijn toespraak wees de H. Vader de arbeiders op het gevaar dat gelegen is in het misbruik maken van hun organisaties en beval Hij opnieuw dringend de verdere uitwerking aan van een publiekrechtelijk statuut van het bedrijfs leven om dit gevaar af te weren. I standers, die de Kerk ervan beschuldi- Topsnraak t"Of" 1 200 gen de leken aan de leiband te houden, A ue&prddiv lül A lzonder hun enige persoonlijke activiteit toe te staan en zonder hen een eigen In zijn begroeting zeide de Paus, dat de pelgrims gekomen waren „uit een land, dat door omvang en kracht van zijn industriële ondernemingen aller be wondering afdwingt". De Paus sprak verder over de ar beidersbeweging en verklaarde: „De Vakbonden zijn ontstaan als een spon taan en noodzakelijk gevolg van het ka pitalisme, dat tot een economisch stel sel is uitgegroeid. Als zodanig heeft de Kerk aan de vakbonden Haar goedkeu- ving gehecht, op voorwaarde echter, dat zy, steunend op de wetten van Christus als onwankelbare basis, trach ten de christelijke orde in de arbeids- Wereld te bevorderen. Dat is, wat uw vakbond wil; daarom zegenen Wij deze". De Paus sprak verder de wens uit, dat deze zegen de christelijke arbeiders klasse zou helpen om te ontsnappen aan het gevaar, dat bijna overal de arbei dersbeweging bedreigt Wü willen zeggen de verleiding om misbruik te maken van de macht der organisatie, die even gevaariyk is als de bekoring om misbruik te maken van de kracht van het particulier ka pitaal. Van dergelijk misbruik ver wachten, dat het voor de staat of de gemeenschap een stabiele toestand zal scheppen, zou in elk geval een begoocheling, om niet te zeggen ver blinding zün, een begoocheling en een dwaasheid, die trouwens fataal zou zijn voor het bezit en de vrijheid van de arbeider, die zichzelf in sla- vemy zou storten. De kracht van de organisatie, hoe machtig men deze zich ook voorstelt, is uit zichzelf en op zichzelf geen ele ment van orde. De jongste en de huidi ge geschiedenis levert daarvan voort- hurend het tragisch bewijs. Wie ogen heeft om te zien kan zich daarvan gemakkelijk vergewissen. Van daag evenals gisteren, in de toekomst evenals in het verleden, kan een vaste en stevige toestand slechts opgebouwd Worden op bases, die door de natuur Zijn gelegd in werkelijkheid, door de Schepper als grondvesten van de enige werkelijke stabiliteit. Ziedaar, waarom wy nooit moe wor den, de uitwerking van een publiek rechtelijk statuut van het bedryfsleven en van het gehele maatschappelijke le ven in het algemeen, volgens de be roepsorganisatie, met klem aan te be velen," aldus de H. Vader. De Paus waarschuwde de arbeiders, dat hun gedrag een lichtend antwoord moet zijn op de laster van de tegen- Het hoofdbestuur van de Iandeiyke brganisatie „Voor Onze Militairen Over zee" V.O.M.O.", kwam Zaterdag met de '*ndelijke raad te Amsterdam byeen. Kesloten werd een telegram te zenden aan de minister-president, waarin hem Verzocht wordt alles in het werk te stellen om het mogeiyk te maken, dat de gehele 7 December-divisie vóór 31 December van dit jaar in Nederland Zai zijn teruggekeerd. Dr. Aaron Smith, de leider van de Amerikaanse expeditie, die reeds twee Weken naar overblyfselen van de Ark Van Noë heeft gezocht, heeft zün pogin gen opgegeven. Vandaag zal hy naar Tftstanbul en vandaar naar de V S ver dekken. De expeditie was „zeer teleur gesteld", zo zeide Smith. Hy was er echter nog steeds van overtuigd, dat de ark zach in de buurt van de berg Ararat aan de Armeense grens moest bevinden en wellicht in een berg kloof verborgen was. Smith zeide te hopen het in de toe komst nog eens te kunnen proberen fuj vond de berg Ararat de moeilijkste berg, die hij ooit beklommen had. Vijf hagen werd gekampeerd aan de basis JJan de ruim vijfduizend meter hoge Perg om een werkwijze uit te stippe- '6m Tien dagen lang zocht men in klei de gToepen, met de hulp van Turxse Sjdsen, de berg af. Het koude weer -pe daal 's nachts, en watergebrek noopten J°t afbreken van de speurtocht. Smith P®eft echter de overtuiging gekregen Qat de ark gevonden kan worden Door het oprichten van een monument ji5 de symbolische plek, waar Baarle- vlassau en Baarle-Hertog, Nederland en jplgië dus, elkaar raken, hebben beide ktensgemeenten drie helden van het -pfzet willen eren, die na hun hulp aan jPeer dan tachtig geallieerde piloten in j bhden der Duitse bezetters vielen en jy! Sreda werden gefusilleerd. Het waren C. Verhoeven en de twee Mare- j^aussee's A. van Gestel en G. Gerrit- Zaterdagmorgen werd het monument, gebeeldhouwd door L. van der Meer Kin ®reda en iti brons gegoten door ^hder uit Overveen, onthuld in tegen- k°?rdigheid van vele autoriteiten uit jjmrland en België. ige sprekers, o.a. de burgemeesters, rde het woord. taak op kerkelijk terrein aan te wijzen. „Dit is nooit de houding van de Kerk geweest. Is het niet voor een groot deel te danken aan de actieve rol van de katholieke leken, dat België zoveel prachtige resultaten bereikt heeft voor het welzijn van uw land? En hetzelfde zou gezegd kunnen worden van vele andere landen Toen de Paus Zijn troon verliet werd Hij luide door de pelgrims toegejuicht. Daarna hieven de pelgrims in spreek koor aan „Evviva Pio Duodecimo". De Paus sprak de Belgische pelgrims in het Frans toe. De arbeiders gaven de Paus een mijnlamp ten geschenke. Op de zwarte markt in Irak werd een Sumerisch beeldje ontdekt, dat geschat wordt 4500 jaar oud te zijn. Het stelt de figuur Dudu voor, een hogepriester en hof-tovenaar. Het is gehakt uit harde lava-steen en zou in 1943 door een ploe gende boer zijn gevonden. De handela ren probeerden het voor een hoge prijs van de hand te doen. ROME, 10 September. (Van onze bijzondere correspondent) De Osservatore Romano van 11 September vermeldt de publicatie van de drie Aposto lische Constituties van 10 Juli 1949 in de Acta Apostolicae Sedis. Deze Constituties vormen samen de regeling voor het verdie nen van de Juibileumaflaat van het Heilig Jaar. De eerste Constitutie, beginnend met de woorden „Fore confidimus" bepaalt, dat gedurende het Heilig Jaar buiten Rome geen aflaten meer verdiend kunnen wor den, mits die, welke op de gelovige zielen worden toegepast en dat daarenboven de bijzondere volmachten van alle biechtvaders ophouden van kracht te 'zijn. Voor de afla ten noemt deze zelfde Constitutie ae vol gende uitzonderingen: de volle aflaat in het stervensuur en de aflaten verbonden aan het bidden van de „Engel des Heren", aan het bezoek aan het Heilig Sacrament gedurende veertig-uren-gebed, aan net oe- geleiden van het H. Sacrament naar de zie ken en aan het gebed van het H. Jaar zelf. De tweede Constitutie ,,Decessorum Nostrorum" noemt de buitengewone Z. H. de Paus heeft f 10.000 over gemaakt ten bate van de.bouw van het Katholiek Militair Tehuis op Deelen. Zijne Heiligheid heeft voorts verlof verleend Zijn naam Pius XII aan het nieuwe tehuis te verbinden. De Chinese nationalisten zyn begon nen met de aanwerving in Japan van Japanse officieren en soldaten, die zy clandestien naar Formosa zenden, zo hebben functionarissen van de Chinese diplomatieke missie te Tokio verklaard, Dit is bevestigd door de Japanse politie en is door de bestuursautoriteiten niet tegengesproken. Reeds ruim 200 voormalige Japanse oorlogspiloten hebben zich te Tokio la ten aanwerven; een vijftigtal hunner bevindt zich reeds op Formosa. Chinese geheime agenten trachten nog 300 andere piloten aan te werven. Ex- generaal Hirosji Nemoto is op 28 Juni j.l. met een staf van 6 voormalige Ja panse officieren in het geheim naar Formosa afgereisd om de details van het plan uit te werken. Volgens functionarissen van de Chi nese missie te Tokio heeft Tsjiang Kai Sjek 12 millioen dollar uitgetrokken voor de aanwerving van Japanse pilo ten, militaire adviseurs en technici. Generaal Mac Arthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, stelt een onderzoek in naar de Chinese ronsel- practijken. (Telefonisch van onze correspondent in Bonn) Op het splinternieuwe parlements gebouw van de West-Duitse staat waait de zwart-rood-gouden vlag, de vlag van de Bondsstaat Duitsland, die in deze dagen wordt opgericht. Vandaag wordt de Bondspresident gekozen en vanavond nog zal hij zijn eerste rede tot het Duitse volk richten. Maar als men het moderne, in vier maanden tijds opgebouwde Bundes- haus betreedt, dan kan men uit de on afgebroken bedrijvigheid opmaken, dat er veel meer aan de hand is dan enkel de voorbereiding voor de presidents verkiezing. In de heldere gangen en zalen, waar moderne clubfauteuils, fleurige gordij nen, elegante lampen en het prachtig gezicht op de Rijn een vrolijke sfeer van ongegronde zorgeloosheid schep pen, lopen de schildersknechts met emmers tussen de groepen rondkijken de reizigers, gewichtig fluisterende po litici en joviale Amerikaanse journalis ten door. Het goed verzorgde restaurant rhaakt de indruk van de ontspanningszaal van een modern concertgebouw en er heerst inderdaad een stemming zoals vijf mi nuten voor een groot concert. Alle mu sici oefenen druk en chaotisch door el kaar, terwijl op de achtergrond de nieuwe dirigent Adenauer reeds met het stokje begint te zwaaien. Men ziet de vermoedelijke toekomstige Bonds president, de liberale professor Heuss, veel magerder dan op de foto's, rustig door de gangen lopen, terwijl de socia listische leider dr. Schuhmacher, met een scherp en vinnig gezicht, door een dame geholpen zich moeizaam naar zijn fractie sleept. De christen-demo craat Arnold draagt zijn titanenhoofd met bewuste waardigheid, terwijl Ja- (Van onze Haagse redacteur) Achter de lange tafel in de rechts zaal van het Vredespaleis in Den Haag zaten hedenmorgen in plaats van de le- ,den van het Internationaal Hof van Justitie, de bestuurderen van het I.A.T.A., The International Air Trans port Organisation, met in het mid den als hoge gasten Z.K.H. Prins Bernhard, in het generaals-uniform van de luchtmacht, en minister Spitzen. Vertegenwoordigers van 70 luchtvaart maatschappijen uit alle delen van de wereld, talrijke vertegenwoordigers van het corps diplomatique en verder ver tegenwoordigers van organisaties, die betrokken zijn bij het internationale luchtverkeer, woonden hier de ope ningsvergadering bij van het jaarcon gres van de I.A.T.A., die thans cUrtig jaar bestaat. Dr. A. Plesman, president-directeur van de 30-jarige K.L.M., die als voorzit ter fungeerde, sprak een kort inleidend woord en verwelkomde de talrijke aan wezigen. Hij opende daarop de vergade ring en gaf het woord aan Z.K.H. Prins Bernhard. Prins Bernhard wees er in zijn rede o.m. op, dat het totaal-beeld van de burgerluchtvaart heden ten dage overal een koortsachtige ontwik keling vertoont. Voor zover wij het kun nen bezien, aldus de Prins, zal deze in de komende jaren blijven bestaan. De situatie is in het kort gezegd nog niet bestendigd, doch ik aarzel niet te zeg gen, dat m. i. geen enkele reden tot bezorgdheid bestaat. Hier ligt een ter rein voor activiteit waarin de scheppen de geest zichzelf tot verwerkelijking kan brengen, waarin moedige initiatie ven in vrije mededinging zich een weg kunnen banen, waarin onbegrensde energie nimmer gebrek aan werk zal hebben en waarin zegenrijke verbeel dingskracht niet gesmoord zal worden in de stoffige mappen van de bureau cratie. „Ik beschouw het als een voorrecht" vervolgde prins Bernhard zijn rede, „dat de I. A. T. A. in mijn land is samenge komen ter bijzondere gelegenheid van haar dertigste verjaardag. Omdat de vo rige algemene vergadering te Brussel werd gehouden, kan deze eer eigenlijk niet aan Nederland te. beurt vallen. Ik ben bijzonder trots op uw beslissing hier te komen, omdat ik hoorde, dat deze genomen werd op grond van het jubileum van onze K. L. M., die dezelf de leeftijd als de I. A. 1'. A. bereikte: u hebt aan dr. Plesman en aan de K. L. M. een buitengewoon compliment gebracht door hem als uw voorzitter te kiezen. Dit is voor mij een reden tol trots en dankbaarheid, temeer ook, om dat dr. Plesman zijn dertigste verjaar dag viert.ik bedoel als directeur." Vervolgens sprak de minister van Waterstraat, mr D. G. W. Spitzen. In een beschouwing over de problematiek van het wereld- en burgerluchtverkeer zeide hij, dat dit zowel ideologisch als feite lijk voor de overheden, van een zodanig dwingend belang is, dat geregeld mter- nationaal overleg op hoog niveau er- eist wordt. Een juiste hantering stimu leert de verstandhouding tussen de vol ken in bijzondere mate. Bij het „ver schijnsel" luchtvaart zijn politiek en technisch grote positieve mogelijkheden aanwezig, zodat het hanteren gevoelig en met groot beleid dient te geschieden op straffe van het veroorzaken van de- sastreuse gevolgen. In de toespraak van dr A. Plesman vormde de vrijheid in de lucht het hoofdmotief. Tot de moeilijkheden jij de ontwikkeling van de internationale luchtvaart rekent hy in de eerste plaats de technische vraagstukken. Hierbij stelde hy vast; dat het vliegtuig en zyn bemanning in hun technische ontwikke ling verder zyn, dan de grondorganisa- ties. Een tweede moeilijkheid, aldus Dr Plesman, is de vryheid van doortocht die door verschillende regeringen te engharig wordt bekeken. Een derde moeilijkheid acht dr Plesman gelegen in de financiële resultaten van de exploi tatie van luchtlynen. Z.i. zouden de fi nanciële resultaten van alle luchtlijnen stellig verbeteren, indien de regeringen een vryere ontwikkeling van commer cieel luchttransport zouden toestaan. In het begin van zijn rede nad dr Plesman een uitvoerig overzicht gege ven van de ontwikkeling van de samen werking der overheden op burgerlucht vaartgebied, die in 1919 met de conven tie van Parijs begon. Sir William Hildred, directeur-generaal van de organisatie, merkt in zijn jaarver slag op, dat het niet mogelijk is tarieven te verlagen in dit tijdsbestek met stijgende kosten. Voor lange tijd nog zullen de lucht lijnen van hulp en bijdragen van de over heden afhankelijk blijven. De heer Hildred bepleitte grotere flexibili teit in de prijs-aanbevelingen van de IATA ten behoeve van evenwichtigheid in seizoen- vervoer en ten behoeve van speciale gebeur tenissen. Ook moet door de luchtvaart wereld gestreefd worden naar vermindering en vereenvoudiging van verordeningen be treffende douanerechten, immigratie en andere grensformaliteiten. In 1948 hebben de leden van de IATA ruim 19 milliard passagierskilometers, 160 millioen tonkilometers met vracht, en 400 millioen tonkilometers met post gevlogen. Deze cijfers geven, speciaal ten aanzien van het vrachtvervoer, een indrukwekkende vooruitgang in vergelijking met 1947 te zien, aldus de rapporteur. kob Kaiser, vroeger leider der C.D.U. in Oost-Duitsland, zijn zorgen niet kan verbergen. Want er wordt door Adenauer reeds nu aan de samenstelling van het or kest gewerkt voor er een Bondspresi dent is, die hem de opdracht tot rege ringsvorm geeft. „Er is nog niets beslist", vertrouwde ons Jakob Kaiser gistermiddag toe, nadat de C.D.U. - fractie de gehele dag vergaderd had. Een aantal interne gebeurtenissen heeft nieuwe moeilijkheden geschapen: in het begin van de week werd Ade nauer verrast door een soort paleis revolutie van de linkervleugel van de C.D.U. Zij hebben zonder Adenauer in te lichten Arnold tot voorzitter van de Bondsraad gekozen. De Bondsraad is een soort Eerste Kamer, waarin de afzonderlijke Duitse landen vertegen woordigd zijn. Adenauer werd bleek, toen hij het hoorde en was afwezig bij de installatie van Arnold. Dit heeft echter gevolgen. De Beier se minister-president Ehard van de C.S.U., de Beierse zusterpartij van de C.D.U., had namelijk vast gehoopt als voorzitter van de Bondsraad het fede ralistisch element sterk te kunnen on dersteunen. Nu is hij opzij gezet en de Beierse C.S.U. heeft in de laatste twee dagen daarom haar eisen met klem naar voren gebracht, namelijk meer Beierse ministers in het Kabinet. Daar Adenauer echter het ministerie van Binnenlandse Zaken aan zijn vriend Waitz, een christen-democraat uit Düs- seldorf, welde geven, werd door deze actie van de linkervleugel zijn gehele lijst van ministers wankel. Het werd hem duidelijk, dat de groep der chris telijke arbeiders, gesteund ook door de manifestatie op de Katholiekendagen te Bochum, een tactisch sterke positie had weten te verwerven. Plotseling staat daardoor nu zelfs de mogelykheid van de coalitie tussen C.D.U., Liberalen en Duitse Partij op losse schroeven. De linkervleugel van de C.D.U. dringt aan op vorming van een minderheidskabinet, door de C.D.U. alleen gevormd, waardoor de invloed van de Kaiser-Arnold-groep, namelijk de christelijke arbeiders, sterker zou worden. Maar of de C.D.U. zich sterk genoeg voelt deze uitweg uit het dilem ma te kiezen, zal in de komende dagen nog moeten worden beslist. Voor het eerst in de geschiedenis van de vee-export van ons land zullen Ne derlandse runderen naar Peru worden uitgevoerd. De Peruaanse regering heeft n.l. goedgekeurd, dat 3000 stuks melk vee (vaarzen) in Nederland mogen wor den aangekocht. volmachten op, waarvan de biechtva ders in Rome gedurende het Heilig Jaar gebruik mogen maken. De Consitutie verdeelt de biechtvaders in twee groe pen, n.l. die van de vier hoofdbasilieken en die in de overige kerken van de stad. De eerste, „penitenziarii" van het Jubi leum genoemd, genieten ruimere vol machten dan de andere biechtvaders. Bij de derde Constitutie „Jam pro mulgate" worden aan de gelovigen, die vanwege bijzondere omstandigheden buiten hun schuld %iiet naar Rome kun nen komen, zoals religieuzen onder clau sure levend, gevangenen, zieken en ou den van dagen, het voorrecht verleend in hun woonplaats de jubileumaflaat te kunnen verdienen. Hierbij moet opgemerkt worden, dat de Paus ook gedacht heeft aan de ka tholieken in die landen, waarin door bijzondere politieke omstandigheden, het de gelovigen onmogelijk wordt ge maakt de reis naar Rome te onder nemen. Op 8 September j.l. heeft Zijne Heiligheid de Paus Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. Va- leri. President van het Comité van het Heilig Jaar, vergezeld van Mgr. Sergius Pigndoli, Algemeen Secretaris van hetzelfde Comité, in speciale audiëntie ontvangen. De President heeft gedurende dit onderhoud de Paus ingelicht over enkele bijzonderhe den van het Heilig Jaar. Mgr. Valeri kon de Paus het aantal pel grims mededelen, die reeds hun naam heb ben doen inschrijven voor een bezoek aan Rome. Deze bedragen tot nu toe in totaal 743.241, waarvan de helft tot de Italiaanse nationaliteit behoort. Uit Nederland hebben 7.680 pelgrims reeds voor de jubileumreis ingeschreven. Dit aantal zal over negen pelgrimages verdeeld worden. België staat geboekt met 21.400 pelgrims, Engeland met £.782, Frankrijk met 122.500, Oostenrijk met 24.469, Spanje met 9.000 en Zwitserland mat 14.525. Een van de moeilijkste vraagstukken btyjf voor het Comité de verzorging van de logiesgelegenheid. Maar ook in dit opzicht zijn er de laatste maanden grote vorderin gen gemaakt. Terwijl in het begin van ail jaar het Comité slechts 10.000 bedden oer dag disponibel stonden, is dit aantal reeds tot 22.000 gestegen. Het Comité heeft eveneens reeds gedacht aan de minder bedeelden, die, na zich op de een of andere wijze van de reiskosten voor zien te hebben, in Rome zelf de middelen missen hun verblijf te bekostigen. In een der nieuwe gebouwen in de Via delta Con- ciliazione, aan de zijde van het St. Pieters plein, zal een economische keuken worden ingericht, waarin elke behoeftige pelgrim gevoed zal worden. Vele leden van het Episcopaat hebben de Paus verzocht de toewijding van de mens heid aan het H. Hart van Jezus, door Leo XIII in het begin van deze eeuw verrichi en die aan het Onbevlekt Hart van Maria. door Pius XII in 1942 gedaan, gedurende het Heilig Jaar te willen vernieuwen. Pius XII heeft hierin met blijdschap ingestema en gedurende een der Pontificale Pausmis sen, die door de H. Vader gedurende hei Heilig Jaar in de St. Pieter gecelebreerd zullen worden, zal Zijne Heiligheid deze twee toewijdingen herhalen. Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. On geveer dezelfde temperaturen als de afgelopen 24 uur. Zon 6.10—19.01 Maan 20.44—12.55 (Eigen bericht) De „Willem Barendsz" die omstreeks 1 November vertrekt zal dit jaar waar schijnlijk voor de laatste keer in de oude status uitvaren. Naar wij vernemen isi de mogelijkheid n.l. aanwezig, dat het schip na zijn terugkomst in de let terlijke zin van het woord verlengd gaat worden. Zelfs schijnt het de bedoe ling te zijn de „Barendsz" daarbij door te zagen en het nieuwe segment tussen de twee stukken in te passen. Een K.L.M.-Constellation, die met 43 passagiers van Amsterdam naar New York onderweg was, is bijna bij het Mitchell-vliegveld door een met een motor voortgestuwd model-vlieg tuig geramd, aldus meldt A.P. uit New- York. Gezagvoerder Bruens deelde mede, dat het toestel op 600 meter hoogte vloog, toen de piloot, Henry, hem op merkzaam maakte op een rood en geel geverfd model-vliegtuig, dat met flin ke snelheid rechtstreeks op de Con stellation afvloog. Direct daarna schoot net toestel op ongeveer 7.5 meter onder de Constel lation door. Het vliegtuigje had een spanwijdte van 60 a 90 cm. Het departement van Economische Zaken deelt mede, dat in November, De cember en Januari wederom maatrege len dienen te worden genomen ter be perking van het electriciteitsverbruik tijdens de spitsuren. Deze spitsuren vallen van Maandag tot en met Vrijdag 's morgens tussen 7 en 9 uur en 's middags tussen 4 en 6 uur. 's Zaterdags uitsluitend 's morgens va» 79 uur. In de Staatscourant van heden is be kend gemaakt, dat gedurende de spits uren het electriciteitsverbruik voor ver lichting en verwarming in electrische treinen en trams tot de helft dient te worden beperkt. Voorts dat reclame verlichting, buitenverlichting van open bare gebouwen, van Horeca-bedrijven en van amusementsinrichtingen als ook etalageverlichting tijdens de spitsuren is verboden. Etalageverlichting is wel toegestaan aan die winkelbedrijven, wel ke een afspraak hebben gemaakt met het electriciteitsbedrijf, om in de spits uren slechts de helft van de verlichting, zoals die het vorig jaar in bedrijf was, voor etalage en winkel te ontsteken. De directeur-generaal van de Wereldge zondheidsraad-Organisatie zeide gisteren dat de atoombom geheel was verdrongen door de opzienbarende bacteriologische uit vindingen die in de laatste tijd gedaan waren. De hele mensheid kan vernietigd worden met zeven ons van een bepaalde stof, wanneer die stof maar goed genoeg verspreid wordt. De Canadese psychiater Brock Chisholm deed een beroep op de mensheid om op haar schreden terug te keren. De republikeinse gezondheidsdienst heeft bekendgemaakt, dat er in het ge bied van Djocja een builenpestepidemie is uitgebroken. Dr. Mardjaban, hoofd van de republikeinse gezondheidsdienst deelde aan Reuter mede. dat de epidemie al gevaarlijke afmetingen had aange nomen. Sinds Augustus zijn er 74 per sonen aan builenpest gestorven. Dr. Mardjaban heeft aan het Pasteurinsti- tuut in Bandung dringend verzocht om vaccins te sturen. Deze vaccinszouden Zaterdag per vliegtuig naar Djocja ver zonden worden. Nader meldt Reuter, dat het aantal dodelyke gevallen thans is gestegen tot 120. Mgr. Berian, Aartsbisschop van Praag, heeft in een brief dd. 17 Augustus, die Zaterdag te Praag werd gepubliceerd, bij de Tsjechoslowaakse regering ge protesteerd tegen het machtsmisbruik van dr. Miroslov Houska, de rege ringsagent, die zich in het paleis van de Aartsbisschop heeft geïnstalleerd. Mgr. Beran zegt in zijn brief van oordeel te zijn, dat, niettegenstaande de bestaande wet de staat de bevoegd heid geeft, toezicht te houden op de Kerk, een agent van de regering daar om nog niet gemachtigd is de bevoegd heden van een Aartsbisschop uit te oefenen. Hij deelde het ministerie van Onder wijs mede, dat dr. Houska dispensaties verleende en kerkelijke functionarissen aanstelde, hetgeen in strijd was met de bestaande wet, die, aldus de Aartsbis schop, de bevoegdheden van de staat beperkte tot het toezicht op de Kerk. De wet gaf de Kerk het recht haar in terne zaken onafhankelijk te regelen. Door 'n kerkelijke woordvoerder is medegedeeld, dat de Tsjechoslowaak se autoriteiten krachtig hebben ge protesteerd tegen een besluit van het ministerie van Onderwijs om in de seminaries lezingen te doen hou den over de onderwerpen: volksde mocratie, economie in een socialisti sche staat, kapitalisme en socialisme, de Tsjechoslowaakse grondwet, schep pende arbeid in het kader van de tweejaren- en vijfjarenplannen, ie internationale toestand en Tsjecho- slowakije, de samenwerking van de Kerk met de volksdemocratie. In 't communiqué wordt gezegd, dat de geestelijkheid ten krachtigste tegen deze inmenging protesteert, maar dat dit marxistische onderwijs soms moet worden toegelaten om erger te voor komen. Indien dit gebeurt, dan heeft de lei ding der seminaries uitdrukkelijke op dracht er voor te waken, dat „tijdens deze lessen niet gesproken wordt over godsdienstige overtuigingen en gevoelens van de studenten, die onmiddellijk de collegezaal zouden verlaten, indien dit zou gebeuren. „Ons standpunt is, dat het aan geen leraar bij deze z.g. wetenschappelijke onderwerpen toegestaan mag worden onkies te spreken over de Kerk, de H. Vader en de bisschoppen. Hem moet verboden worden officieel te spreken voor de studenten in de godgeleerdheid over dialectisch materialisme." De kerkelijke verklaring vervolgt: „Een paar wetenschappelijke lezingen en de gebruikelijke zwakke argumen ten zullen overigens een katholiek theologisch student geenszins bekeren tot het dogma van het communistische materialisme". Ut katholieke bron verneemt A.P., dat de Tsjechoslowaakse politie twee monniken, een rector van 'n seminarium en twee nonnen in het diocees van Hra- dec Kralove in Oost-Bohemen heeft ge arresteerd. Volgens de zegslieden is een der ge arresteerden de secretaris van Mgr Picha, bisschop van Hradec. De 80-ja- rige bisschop zelf heeft al eerder ver klaard, dat hij sedert Juni onder politie toezicht staat. In kringen van het diocees van Olo- mouc wordt verklaard, dat de Tsjecho slowaakse autoriteiten de Moravische aartsbisschop, dr. Josef Matocha, met politiemaatregelen hebben omringd. Ma tocha is de op een na hoogste katholieke ambtsdrager in het land. De Poolse communisten hebben, reage rend op de brief van de H. Vader aan de Poolse bisschoppen, te kennen gegeven, dat de regering van Polen vastbesloten is haai plan tot vorming van een Nationale Kerk zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. De communistische dagbladen in Warschau eisen van de Katholieke bisschoppen dat zij de gelovige mededelen, dat de brief van de Paus de werkelijkheid niet weer geeft. De Amsterdamse politie heeft Zater dagavond niet minder dan 300.000 Lucky Strike-sigaretten, verpakt in zestien balen, in beslag genomen op een binnen vaartuig, dat gemeerd lag aan de Prins Hendrikkade. Vier personen, die er van verdacht' worden bij de smokkel betrok ken te zyn, werden gearresteerd. Naar gebleken is, was het binnen vaartuig over het IJ naar het s.s. „Am- stelkerk" gevaren, nadat dit de haven van Amsterdam was binnengekomen. Er werd een touwladder uitgehangen, via welke de balen een voor een in het bin nenvaartuig werden geladen. Volgens het Berlijnse blad „Sozial- demokrat" hebben de autoriteiten der „Volkspolitie" in de Russische zone van Duitsland opdracht gegeven dat alle politie-mannen, die vroeger dienst heb ben gedaan bij de Duitse luchtmacht, moeten worden ingeschreven. Zij zullen worden ingelijfd bij een binnenkort te stichten „politie-luchtmacht". Tijdens de maand Augustus nam 't aantal bij de gewestelijke arbeidsbu- reau's geregistreerde werkloze manne lijke personen toe met 3.162 en kwam daardoor val) 42.788 op 45.950. Dit aan tal van 45.950 werklozen kan gesplitst worden in 32.437 geheel werklozen (vo rige maand 29.560), 12.628 DUW-arbei- ders (12656) en 885 wachtgelders (572). Het aantal geheel werklozen steeg dus met 2877; het aantal DUW-arbeiders verminderde met 28 en het aantal wachtgelders nam toe met 313. De stijging van het aantal werkzoe kenden is voornamelijk het gevolg van eerste inschrijving van jeugdigen, die de school verlieten en nog niet onmid- c.ellijk een werkkring konden vinden. Dit verschijnsel doet zich telkenjare Deugdzame mensen zijn als sommige welriekende kruiden. Zij verspreiden pas hun geur als ze gebroken of ge- 'i kneusd worden. J Abdullah, de mohammedaanse ko ning van Hashemiti-Jordanië, brengt een officieel bezoek aan generaal Franco en is daarmee de eerste vorst, die sinds 1929 Spanje bezoekt. Vorige week werd hij op Da Coruna met groot militair ver toon ontvangen. In de witte uni form Alberto Martin Artapo, Span je's minister van Buitenl. Zaken. Naar UP te Batavia verneemt 's **et Nederlandse leger op West Java een offensief begonnen tegen de Darul islam een fanatieke religieuze groep van de rechtervleugel die probeert in Indonesië een Mohammedaanse staat te vestigen. In de afgelopen vier dagen hebben de Nederlandse troepen tien maal contact gemaakt met Darul-eenheden, zo wordt gemeld. Tachtig Darul-strijders werden gedood, doch de Nederlanders leden geen verliezen. De Nederlandse zuiveringsactie is aan de gang, ongeveer 50 km ten Zuid- Oosten van Bandung. Men meent dat het Darul-hoofdkwartier ergens in de Krat jak- en "Fjikuraj bergen in dat gebied gelegen is. De actie volgde op een overval der guerillastrijders op een Nederlands con- vooi in de vorige week en vormt een onderdeel van een algemene zuiverings actie in deze streek, welke geschiedt in samenwerking met republikeinse strijd krachten. Uit republikeinse legerkrin- gen wordt vernomen, dat ongeveer acht duizend guerillastrijders van de Darul Islam, die zich niets aantrekken van de erder tot het staken der vijandelijkhe den, in West-Java zowel republikeinse troepen als Nederlandse convooien aan vallen. Omstreeks 11.30 uur Zondagavond is een militaire trein op de route Utrecht Arnhem komende uit de richting Utrecht ter hoogte van Wolfheze door tot nu toe onbekende oorzaak op een stootblok ge reden. De locomotief werd geheel ver nield. De eerste coupé, waarin zich vier militairen bevonden, werd vrywel ge heel vernield. Drie der intittenden wer den ernstig gewond. Ook de machinist liep verwondingen op. De sneltrein, die om 11.30 uur uit Arnhem vertrok, waar van de bestuurder niet meer gewaar, schuwd kon worden, ramde de militair* trein. De sneltrein werd slechts licht bescha digd. Hij vervoerde gelukkig geen pas sagiers. Tengevolge van het treinongeluk on dervond het spoorwegverkeer op de lijn UtrechtArnhem tot tien uur Heden ochtend enige vertraging. Een ambtenaar van bet Amerikaanse mili taire bestuur in Beieren heeft medegedeeld- dat een uitgebreid onderzoek zal worden in gesteld naar het bestaan van een massagraf van slachtoffers van net concentratiekamp Dachau. Benjamin P. Groves, „Refugee Of ficer" bij het militaire bestuur, zeide be richten te hebben ontvangen dat spoorwegar beiders bij het werken in een zandgroeve te Etehausen bij Dachau beenderen hadden opgegraven die vermoedelijk afkomstig zijn van geallieerde onderdanen, die ie Dachau zijn terechtgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1