GEVECHT MET DE ZOON" Burgemeester Simons viert zijn ambtsjubileum l Feestelijke herdenking oud-leerlingen door REGERING VRAAGT MACHTIGING WETS ONTWERP IN TE TREKKEN TENTOONSTELLING WERKEN THEO VAN REIJN OFFICIEEL GEOPEND DSS wint de Van der Aart-beker HERINGA WUTHRICH Officiële ontvangst door gemeentebestuur Gouden jubileum pater Th. Rateland AGENDA TWEE SLACHTOFFERS VAN VERGIFTIGING Jeugdproblemen op de planken Interim-regeling Suriname Indrukwekkende hulde der burgerij Werkzaamheden R.T.C. MAANDAG 12 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 Hajaarskampvuur der Verkenners Züeclrische Installaties Grond verwarming VELSEN Twee concerten Waterstanden Jaarvergadering „Zang en Vriendschap" KATH. ARBEIDERS BEWEGING Kaarten voor de serie feest avonden Ned. Kath. Grafische Bond HEEMSTEDE HAARLEMSE M.T.S. 30 JAAR Bloembollencultuur Tekenmiddag in de speeltuin „Soldatenmoeder" blijft in hechtenis Geen audiëntie 99 Mogelijk weer nieuw overleg Besprekingen in hoopvolle sfeer REPUBLIKEINS PROTEST Amerika ziet Benelux Scheepvaartberichten Beurs van Amsterdanfl In de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum waren Zaterdagmiddag vele genodigden bijeen om de officiële opening van de tentoonstelling van wer ken van de Haarlemse beeldhouwer Theo van Reijn, georganiseerd ter ge legenheid van zijn 65e verjaardag, bij te wonen. Een leerling van de kunstenaar,, de jonge beeldhouwer J. J. Beljon, hield een rede, waarin hij al degenen, die de expositie hebben mogelijk gemaakt, vooral het gemeentebestuur van Haar lem, waarvan wethouder D. Geluk als vertegenwoordiger aanwezig was, en het Nederlands Kunstverbond, dank zegde. Wij hadden, aldus spr., een ereplicht te vervullen jegens de 65-jarige beeld houwer, die zo'n grote rol in de ontwik keling van de Nederlandse beeldhouw kunst gespeeld heeft. Nog nimmer is de gelegenheid geboden zijn oeuvre bijeen te zien, thans bergt het museum de vruchten van een werkperiode van veer tig jaar. Belangrijk was Van Reijn in de eerste jaren van zijn opgang en in de laatste jaren als schilder. Een heil zame invloed heeft hij op de jongeren uitgeoefend. Spr. noemde de kunstenaar Van Reijn een voortrekker, een gang maker, in wiens werk het levensthema steeds het menselijk element vormt. De jongste evolutie in de kunst, het af sterven van het abstracte, zal Van Reijn verheugen. Na deze woorden verklaarde de heer Beljon de expositie voor geopend. Hierna las de beeldhouwer J. Haver- mans, lid van het erecomité, een toe spraak voor, die Hildo Krop, als voor zitter van de Nederlandse Kring van Beeldhouwers, gehouden zou hebben, als hij niet door ziekte verhinderd was ge weest, een toespraak, waarin op gees- Waar in de zomervacantie en op vrije Zaterdagmiddagen de schooljeugd stoeit en in het warme, mulle zand rolt, waar op andere tijden een diepe rust heerst slechts nu en dan onderbroken door een langsdenderende trein, die badgasten naar Zandvoort stuwt, daar, temidden van het Overveerse bos en juist achter „Kraantje Lek" had de districtsleiding der K.V. te Haarlem het kampvuur ge projecteerd, dat men ieder najaar pleegt te houden. Welpen, verkenners en Voortrekkers, samen 1500 enthousiaste jongens, waren uit Haarlem vertrokken op de roffels en marsen, die de districtsband der K.V., versterkt met de band der N.P y. hadden doen klinken. Hopman Nooy, de districtscommis saris, opende het kampvuur. De welpen van de Rafaël-horde kwa men als Kozakken met een dans. Tref fend werd een groot koor uitgebeeld en een goede sfeer bereikt in het Wolga- lied. dat door een welp geleid werd. Met een donderende (echt) Russische yell werden de Kozakken bedankt voor hun demonstratie. Toen kwam als hoogtepunt van de avond Pater Sweers die met een span nend verhaal een indruk gaf van de grote gevaren waaronder de missiona rissen in de binnenlanden van Z. Ame rika moeten werken. Guido Schütz droeg daarna een Maria- gedicht voor waarna het kampvuur met een gebed door Hopman Van Raven- stein en het zingen van het Wilhelmus werd besloten. Het Junioren-elftal van DSS zorgde voor een fraai succes in het toumooi om de Van d. Aart-beker. Voor de finales hadden zich vijf R.K. ploegen geplaatst en tot de vier overblijvenden behoorden twee R.K. ploegen nJ. DSS en WE. DSS ging met de fraaie beker strijken, terwijl WE de derde plaats bezette, omdat het de beslis sende strafschoppen met VSV minder goed nam dan de Veïsenaren. Overigens een fraai succes voor onze R.K. junioren. De uitslagen waren Groep A: DEM—Schoten 5—0, VSV—DEM 3—0. Schoten—VSV 0—1. Winnaar: VSV. Groep B: StormvogelsVI. Vogels 60, Geel WitStormvogels 04, VI. Vogels Geel Wit 05. Winnaar: Stormvogels. Groep C. ZandvoortmeeuwenHoofddorp Boys 10, DSSZandvoortmeeuwen 41, Hoofddorp BoysDSS 12. Winnaar: DSS. Groep D: BloemendaalWE 02, EDO Bloemendaal 00, WEEDO 10. Win naar: WE. Finales: WE—VSV 0—0, Stormvogels— DSS 1—1, DSS—WE 2—1, VSV—Stormvo gels 0—0, StormvogelsWE 01. DSS VSV 0—0. Uitslag: 1. DSS; 2. VSV: 3. WE; 4. Storm vogels. BAAiUJU) (Adv.j Evenals de vorige week, wordt Dins dagavond zowel in het park Velser- beek als in het Burg. Rijkenspark een openluchtconcert gegeven en ook nu be ginnen beide concerten om half acht. In Velserbeek concerteren de IJmui- der Harmonie, onder leiding van de heer J. Groot, en mandolineclub Excel sior, onder leiding van de heer G. Blok, met het volgende programma: Excelsior: 1. Con Brio, Joh. B. Kok; 2. Toledo, idem; 3. Mascotte, idem; 4. Spanola, idem; 5. Strauss-klanken, arr. J. Linard; 6. Joska, Joh. B. Kok; 7. Melo dieën uit de operette De Vogelkoopman, C. Zeiler, arr. J. Linard. IJmuider Harmonie: 8. De Garden- mars, C. J. M. Cori; 9. La poupée de Neu renberg, ouverture, Adam, arr. O. Guil- lon; 10. Rossiniana, ouverture, G. H. Boe- dijn; 11. Nelly, concertwals, A. Rulland; 12. Saint Triphon, mars, A. Ney. In de muzieknis in het Burgemeester Rijkenspark zullen plaats nemen de R.K. Harmonie St. Caecilia, onder leiding van de heer M. J. Laarveld en het R.K. Ge mengd Koor „Inter Nos", onder leiding van de heer Lou Tervoort. Hier wordt het volgende programma afgewerkt: St. Cacilia: 1. L'Entré des Gladia- teurs, J. Fucik, arr. G. Witteman; 2. Suite d'Orchestre sur Rosamunde, F. Schubert, arr. L. Chomel. Inter Nos: 3. Ave Maria, Arcadelt; 4. Lied van de maan, Jos. Vranken; 5. De Molen. Dina Apeldoorn; 6 Sup. flumina Babylonis, C. Gounod. St. Caecilia: 7. Sinfonia, Joh. Chr. Bach, arr. A. Meyns; 8. Stiffelio, ouver ture, G. Verdi, arr. A. Rossow; 9. Finale. UMUIDEN. Maandag 12 September Hoog water: 6.20 u. en 18.36 u. Laag water: 2.12 u. en 14.17 u. 13 September Ho' '1 50 u. en 19.07 u. aag water. 2.38 u. en 14.44 u. tige wijze een kijkje in het leven van de kunstenaar Van Reijn gegeven werd. De heer Havermans voegde er nog enkele persoonlijke woorden aan toe en memoreerde hierbij, dat de beeldhouwer 20 jaar lang het moeizame ambt van se cretaris van de Kring heeft uitgeoefend. „We kunnen je helaas geen tweede erelidmaatschap van de Kring aanbie den, maar we zeggen je namens alle aan gesloten beeldhouwers hartelijk dank." Tot slot beklom de gefêteerde kunste naar, die in gezelschap was van zijn echtgenote en twee zoons, zelf het po dium. In enkele woorden schetste hij de opkomst van de kunst. De moeilijke pe riode, aldus Theo van Reijn, i: thans gelukkig voorbij en als we zien, hoe het gemeentebestuur de kunst in Haarlem stimuleert, dan mogen we constateren, dat we vooruitgegaan zijn. Hierna begaf het gezelschap zich naar de grote zaal, waar de tentoonstelling, die smaakvol en systematisch is inge richt, werd bezichtigd. Onder grote belangstelling vond on der leiding van de nieuwe voorzitter, de heer A. J. van Houten, op Vrijdag 2 en Vrijdag 9 September de jaarverga dering van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", plaats, die wegens de zeer uitgebreide agenda over 2 avonden moest worden verdeeld. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, alsmede van het Mu- ziekfonds en Propaganda-Commissie bleek een zeer gezond verenigingsleven. De periodiek aftredende bestuursle den, de heren J. E. Voet, G. D. van Wengen en A. A. Ramaker, werden bij acclamatie herkozen. Om verschillende redenen bleek het noodzakelijk het be stuur met 2 leden uit te breiden, waar voor gekozen werden de heren P. de Graaff en J. G. Ruitenbeek. De dirigent, de heer Jack P. Loory, gaf een uiteenzetting van de plannen voor het komende concertseizoen. Op het eerste ledenconcert op 20 Januari wordt o.a. uitgevoerd een mannenkoor- werk met fluitsolo van onze stadgenoot, de heer Jos. de Klerk, door de compo nist aan „Zang en Vriendschap" opge dragen. In verband met het 120-jarig bestaan op 20 Februari zal het tweede concert op 14 April een feestelijk karakter dra gen. Medewerking zal dan worden ver leend door de H.O.V. en Annie Woud, alt. O.m. zal dan op veelvuldig verzoek een herhaling worden gegeven van en kele opera-koorwerken met orkest en soli Zeer vele leden hebben nog steeds niet hun kaarten voor de serie feestavonden af gehaald, Deze feestavonden zijn 19 Sept. tot en met 2 October. Vanaf heden zijn deze toegangsbewijzen in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, te verkrijgen; tevens gelegenheid tot plaatsbespreken zowel 's morgens als 's middags. Voor leden of hun huisgenoten zijn nog extra kaarten verkrijgbaar tegen vergoeding. Voor deze feestavonden treedt op het gezelschap van het Zuid-Nederl. Toneel onder leiding van Pierre Balledux met het vier bedrijvig blij spel „De Barbier van Sevilla". De leden van bovengenoemde organisatie wordt er op gewezen dat de secretaris wegens ziekte het secretariaat de eerste weken niet kan vervullen; voor eventuele inlichtingen en klachten kan men zich ver voegen bij de voorzitter, de heer J. J. Lijnzaat, Kortenaerstraat 10. m iwmmmmm Ter ere van het 30-jarig bestaan van de Haarlemse M.T.S. boden de oud-leerlingen een bank. aan het bestuur van de M.T.S. aan. De directeur, de heer ir. G. L. Ludolph, bekijkt met het bestuur de bank. Zaterdagmiddag kwam de afdeling Heemstede van de Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur in spoedvergade- bijeen ter behandeling van het voor stel Grootebroek inzake afschaffing van de sanering. Op voorstel van de voor zitter, de heer J. F. Dix Sr. werd direct met de behandeling van dit agendapunt begonnen en uit de vergadering voer de één voorstander en één tegenstan der het woord. Daarna werd overgegaan tot stemming en het resultaat was, dat 17 leden tegen het voorstel Grootebroek en dus vóór handhaving van de sane ring stemden en 12 leden voor het voorstel-Grootebroek en dus tegen de sanering waren. Twee leden stemden blanco. Nadat de voorzitter bekend had ge maakt, dat blijkens ontvangen inlich tingen op 12 September minister Mar.s- holt bekend zal maken of de sanering gaat verdwijnen of wel gehandhaafd blijft en de uiteindelijke beslissing ten slotte bij de minister ligt, bracht hij dank aan het lid van de afdeling, de heer J. Compier, die op een vorige ver gadering naar aanleiding van een op merking van een der leden, toezegging had gedaan, voortaan ter gelegenheid van een vergadering voor bloemen te zullen zorgen en zijn toezegging heden op keurige wijze was nagekomen. De vergadering stemde met een hartelijk applaus met deze woorden in. Deze lof was wel verdiend want door toe doen van de heer Compier zag de zaal er zeer prettig uit. De illustrator Jan Wiegman heeft de kinderen van de R.K. Speeltuin „Kin dervreugd" Zaterdag een prettige mid dag bezorgd door in hun bijzijn enige aardige en vlotte tekeningen te maken De hoofdpersonen uit de meest beken de sprookjes verschenen achtereenvol gens op het papier en de vreugde steeg ten top toen sommige kinderen zelf mochten tekenen, waarbij er één was die op verbluffende wijze een molen schetste. Na afloop van de tekenarii werden de tekeningen verloot en ver schillende kinderen togen met een mooie tekening huiswaarts. Twee en een half jaar geleden werd mevr B. M. van der HofKooyman uit Rotter dam, die bekend stond als „de soldaten moeder, tante Bertha" gearresteerd, ver dacht van het verduisteren van gelden en goederen, die Joodse landgenoten haar in de bezettingstijd in bewaring hadden gege ven. Het Bijzonder Gerechtshof te Rotter dam veroordeelde haar tot vijf jaar gevan genisstraf. Zij ging in cassatie. De Raad van Cassatie te Den Haag vernietigde het von nis en beval dat de zaak voor een nieuwe instructie werd verwezen naar het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam. Dit hof bepaalde vandaag, dat de zaak wordt terugverwezen naar de rechter commissaris. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag geen audiëntie ver lenen. Dertig jaar M.T.S. in Haarlem was een goede aanleiding tot een bijzondere herdenking en feestelijke viering. En van deze dubbele taak heeft zij zich dan ook in alle opzichten uitstekend gekweten. Was het Vrijdag de sport, die min of meer een aanloopje moest ne men tot de eigenlijke viering en waar bij de deelnemers elkaar bekamp- ten in verschillende nummers, Zater dag ging het er wat plechtiger aan toe. De N.Z.H. wilde bij al die feestelijk heden niet achter blijven en zo reden die dag bussen af en aan in de stad, getooid met oranje of rood-wit-blauwe vlaggetjes. In Royail werden in de mor genuren de reünisten ontvangen, van waar het gezelschap afmarcheerde naar het stadhuis, waar het begroet zou wor den door het gemeentebestuur. Daar was het voltallig gemeentebe stuur tegenwoordig met de gemeente secretaris en zette de burgemeester, mr. P. O. F M. Cremers, in enkele woorden uiteen, welke waarde de M. T. S. heeft voor Haarlem en heel het land. Spreker memoreerde, hoe er in de jaren 1939 en 1944 geen sprake kon zijn van een lustrumviering. Hij zeide verder, dat men er trots op kon gaan, op wat er in die dertig jaren aan werk is verzet, waardoor de M.T.S. zich in Haarlem een plaats heeft ver overd, die niet meer gemist kan wor den. De burgemeester achtte zich de tolk van duizenden leerlingen, die op deze school de kans hadden gekregen om te slagen in het leven en die nu met hun gezinnen ongetwijfeld in dankbaarheid terug dachten aan de mooie jaren van hun studietijd. Zich speciaal richtend tot de reünis ten, zeide spreker van mening te zijn, dat aillen zich nog wel een beetje Haar lemmer voelden, al was het dan alleen maar om de herinneringen, dat zij ook buiten de school om aan Haarlem had den. De voorzitter van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs, ir. P. J. v. Zwie- ten, sprak een kort dankwoord, waarin hij jegens het gemeentebestuur zijn waardering uitsprak voor de grote be langstelling en verder hoopte, dat deze ook in de toekomst altijd zo zou blijven. 's Middags om kwart over een kwa men de afgestudeerden in de M. T. S. bijeen om op officiële wijze het feest geschenk aan de school aan te bieden. Ir. G. L. Ludolph verwelkomde de re ünisten in een geestige speech, waarin hij zijn toehoorders schertsend „jonge lui" noemde. Daarna hield de heer G. van Marle, voorzitter van de Vereni ging van Afgestudeerden, een toe spraak, waarin hij met plezier over de goede oude school sprak en er op wees. dat de faam van de Haarlemse M.T.S. over de gehele aardbol reikt. Op vele plaatsen kan men afgestudeerden vin den. Het gezelschap ging daarna naar de hall, waar het geschenk van de afge studeerden, een mooie eikenhouten bank, werd aangeboden. Toen allen weer in de met prachtige bloemstukken versierde zaal waren ge arriveerd. beklom de voorzitter van de Vereniging van Nijverheidsonderwijs te Haarlem, ir. P. J. van Zwieten, het spreekgestoelte. In hartelijke bewoor dingen dankte hij de reünisten voor het geschenk. De heer C. van Schieveen, ere voorzitter van de Vereniging van Afge studeerden, zei daarna, dat niet alleen de school jubileerde. Er is ook nog een aantal mensen, dat gedurende der tig jaar, dat de M.T.S. bestaat, aan deze school verbonden is geweest en het past ook hen te huldigen. Ir. G. L. Ludolph, de directeur, is een van hen en daarom moest hij zich laten welgeval len, dat de heer Van Schieveen hem hulde toezwaaide. Spreker uitte na mens alle afgestudeerden zijn waarde ring voor de wijze, waarop de directeur zijn leerlingen gedurende al die jaren niet alleen had klaar „gestomt" voor het eindexamen, maar ook had getracht iets van hen te maken. Als geschertk bood hij ir. Ludolph een vulpenhouder aan. De tweede jubilaris, ir. J, H. van der Have, letraar aan de M.T.S. en even- In een stille hoek van de kloostergang in het Missiehuis Driehuis heeft sinds jaar en dag pater Th. Rateland zijn ka mer. Een oude, grijze pater, die rustig zijn gang gaat, de studenten biechthoort, gebogen zit over documenten en uit gaven, die hij nauwkeurig corrigeert, die een geestig confrater is, van het oude slag met de echte Franse geest een beminnelijk man, die sinds de oorlog vergeten is, dat de dokter hem een streng diëet voorschreef, maar zich ge zonder voelt dan, ooit. Deze bescheiden kloosterling, die op zijn hoge leeftijd nog de ontzetting van de snelle evacuatie van het Missiehuis moest meemaken en te Driel tussen de fronten geraakte, zal op 19 September het middelpunt zijn van een grote viering, daar hij die dag zijn gouden professiefeest herdenkt. Een zldzaam ju bileum, dat hem tot een van de patriar chen van de Congregatie van de Missio narissen van het H. Hart stempelt Tegelijk met hem viert pater J. v. d. Kooy hetzelfde jubileum. Deze is nog steeds als missionaris op Nieuw-Guinea i werkzaam. eens dertig jaar op de school werkzaam, ontving een aantal boeken. De heer Deelder, de derde jubilaris, was niet aanwezig en zou later gehuldigd wor den. De heer Woudstra, de concierge, werd voor zijn dertigjarige getrouwe dienst een enveloppe met inhoud aan geboden De heren v. d. Have en Woud stra dankten daarna voor de geschen ken en de vriendelijke woorden. Vervolgens was het de beurt aan de heer Ten Houten de Lange om het woord te voeren, als leerling, die met de hoogste leeftijd zijn eindexamen haalde Hij bood de directeur een Mitchell Thurst-lager, een model, aan. Ten slotte was het woord aan ir. Ludolf. Hij dankte allen, die hartelijke woorden hebben gesproken over de school en over hemzelf of geschenken hebben aangeboden. Hartelijke woorden sprak hij tot de vorige directeur van de M.T.S., ir. G. Hofstede, thans inspec teur-generaal van het Nijverheidsonder wijs ir. Ludolf is gedurende de der tig jaar niet steeds directeur geweest. Na afloop van de bijeenkomst ging men in een feeststoet met het muziek corps van de politie voorop naar res taurant Brinkmann. Achter het muziek corps reden twee grote versierde vrachtauto's met leerlingen. Daarna volgde een aantal rijtuigen, waarin de directie en het bestuur van de M.T.S. en verder de leraren hadden plaats genomen, terwijl een zeer lange stoet van oud-leerlingen honderden waren naar de school gekomen de rij be sloot. De oud-leerlingen waren in groe pen verdeeld en aan de kop van iedere groep werd 'n bord meegevoerd, waarop vermeld stond in welk jaar de daar achter volgende personen hun eind examen hadden behaald. De oudste groep ging in 1921 van school. In de bovenzalen van restaurant Brinkman hielden de directie en het bestuur een receptie, waarvan velen gebruik maakten om te komen felici teren. Na de borrel volgde de gemeenschap pelijke maaltijd, waarvoor de beide grote benedenzalen van Brinkmann gebruikt moesten worden. Cabaret en een dansje besloten het feest. BIOSCOPEN Cinema Palace: Het dubbele gelaat (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Onder de dreiging (18 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: La Traviata (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne-theater: De geheime zending (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 13 SEPTEMBER: Stadsschouwburg: R.K. Toneelvereniging „St. Genesius" met „Maria Stuart", 8 uur. Donderdag overleed in Enschede zeer plotseling de 32-jarige mevrouw W. E. V.-P., die bij haar moeder inwoonde. Als doodsoorzaak werd vergiftiging ver ondersteld. In hetzelfde huis wonen kostgangers en gisteren werd een hun ner, de 28-jarige W. W. uit Hoogeveen, plotseling ziek. Hij werd in allerijl naar het ziekenhuis overgebracht en over leed kort na aankomst. Het bleek, dat de man aan dezelfde vergiftigingsverschijnselen was over leden als de vrouw. De politie is van oordeel, dat beide slachtoffers na afloop van een bioscoop bezoek in de stad ondeugdelijk vlees of vis moeten hebben gegeten. De overige bewoners van dit huis hebben geen enkele verandering in hun gezondheidstoestand bespeurd. De po litie, en ook 't laboratorium voor patho logische anatomie en bacteriologie stel len een onderzoek in. Misdrijf moet volgens de politie uitgesloten worden geacht. Het is een waarlijk boeiend toneel stuk geworden, dat Cas Baas in op dracht van het Nationaal Verbond van de Katholieke Arbeidersjeugd ge schreven heeft, dat heeft men Zon dagavond tijdens de eerste opvoering op de tentoonstelling „Jeugd van Ne derland" in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam kunnen ervaren. Dat het zulk een succes werd is trouwens voor een niet gering deel daaraan te dan ken, dat de Kajotterstoneelgroep „De Spiegel" onder regie van Egbert van Paridon er een vertolking van gaf, die de kwaliteiten ervan pakkend tot hun recht deed komen. Dit stuk „Gevecht met de zoon" is overigens op een merkwaardige manier tot stand gekomen: het heeft eigenlijk tijdens de repetities en er is hard en met enthousiasme aan gewerkt zijn definitieve vorm gekregen. Daardoor leeft er in de dialogen een fris realisme en daardoor ook werden de figuren in de handen van deze amateurspelers geen bewegende poppen, maar reële jonge- mensen, die voelen wat zij zeggen en doen. Cas Baas had overigens de uit stekende gedachte gehad, op de moeder, figuur na, alleen jongere mensen op de planken te brengen en Egbert van Pa ridon had zijn spelers zelf de juiste plastiek voor hun rol uit eigen beleving laten vinden. Overigens was het een stuk vol ex perimenten. Het is weliswaar opge bouwd uit drie bedrijven, maar elk be drijf bestaat uit een aantal korte scènes, die snel op elkaar volgen en zich noch De regering heeft H. M. de Ko ningin machtiging gevraagd het wetsontwerp betreffende de interim regeling voor Suriname in te trek ken. In haar memorie van antword op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer zegt; de regering o.m.: Uit het voorlopig verslag mag wor den afgeleid, dat een niet onbelangrijk deel der Kamer geneigd schijnt, het wetsontwerp niet in zijn tegenwoordige redactie te aanvaarden. Nu de voorge stelde regeling door de loop der ge beurtenissen in stede van de verhoopte wederzijdse bevrediging voor een der partijen een steen des aanstoots blijkt te zijn geworden, acht ook de regering met de handhaving van het ontwerp geen enkel belang gediend. In verband met de behandeling door de Tweede Kamer zegt de memorie, dat het steeds het voornemen van minis ter Van Schaik is geweest, subvertie- ve, dus het wezen van de interim regeling aantastende amendementen op het wetsontwerp, onaannemelijk te verklaren. Hij heeft van dit voornemen aan de wederpartij doen blijken en daarbij het vertrouwen uitgesproken, oat de regering zich met dit standpunt zou verenigen. Ofschoon nu de beide amendementen Op indrukwekkende wijze is burgemees ter L. H. Simons ter gelegenheid van het feit dat hij dertig jaar lang de uitgestrekte gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft bestuurd door de ^gehele burgerij ge huldigd op een wijze die enig genoemd mag worden. De reeks van huldigingen begon Zater dagmorgen allereerst in het feestelijk ver sierde gemeentehuis aan de Amsterdamse- straatweg waar de gemeente-ambtenaren hun burgemeester feliciteerden. Vooraf was in de R.K. kerk te Halfweg ter intentie van de feesteling en zijn gezin een plechtige H. Mis opgedragen. Daarna kwamen alle schoolkinderen voor het gemeentehuis een aubade brengen. 's Middags was er voor het gemeentehuis een défilé waaraan 25 verenigingen deel namen. Het hoogtepunt van deze dag werd be reikt tijdens de officiële huldiging die in de grote zaal van café „Modern" op het Dr. Baumannplein werd gehouden. De voorzitter van het comité, de heer A. Biesheuvel, hield de feestrede. Hij roem de de onpartijdigheid van de burgemees ter en memoreerde vervolgens de dag uit de bezetting, toen commissaris Backer kwam vragen, of de burgemeester geen moeilijkheden in de gemeente had en waarop het antwoord kwam: Neen, dank zij het feit dat we slechts één N.S.B.-er in ons midden hebben. Prompt daarop werd hij uit zijn ambt ontheven. Als bewijs van dank en waardering van de gehele burgerij bood spreker een fraaie boekenkast aan. Een lange rij sprekers kwam daarna getui genis er van afleggen hoe geacht en gezien burgemeester Simons is. De eerste spreker was pastoor H. A. Bots, die namens alle katholieken van de gemeente dank bracht voor de steun die zij van de burgemeester steeds hadden mogen ondervinden en die er op wees dat de burgemeester nimmer enige groep had voorgetrokken. Daarna volgde ds. D. Zwart. De héér S. Dijkstra, scriba van de Ned. .Herv. Kerk, voerde het woord namens ds. Kromhout die door ziekte niet aanwezig kon zijn. De heer R. B. Vink sprak namens het Burger lijk Armbestuur waarvan de burgemeester voorzitter is en bood als bewijs van waar dering een gouden horloge aan. Namens de kring Haarlemmermeer van burgemeesters bood de heer B. Bakhuizen, burgemeester van Leimuiden, zijn gelukwensen aan en liet die vergezeld gaan van een fraai bor- relstel. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer H. A. de Graaf, oud-gemeente- opzichter, de heer P. M. v. Essen namens alle verenigingen (in het bijzonder het Witte Kruis). Hij liet zijn goede wensen vergezeld gaan van een zeer fraaie drie- armige zilveren kandelaar. Jhr. ir. Six van Wimmenum sprak namens het bestuur van de Houtrakpolder. Ook voerde ir. J. Jur- rissen, directeur van de N.Z.H.het woord. Als laatste sprekers traden op mr. C. Leemhorst, oud-burgemeester van Hoorn, en de heer A. v. Wieringen, algemeen voorzitter van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, en een broer van^ de jubilaris, dr. P. Simons. Tenslotte gaf spr. uitdrukking aan zijn Hij bracht dank aan de organisatoren en het comité dat voor een zo schone dag heeft gezorgd en herinnerde er verder aan, cïat er nog een jubilaris ih de zaal aan wezig was, n.l. de voorzitter van het co mité, de heer A. Biesheuvel, die vrijwel gelijk met de burgemeester tot lid van de gemeenteraad is gekozen en die dus dertig jaar met hem samen heeft gewerkt, waar van'twaalf jaar als wethouder. Daarna gaf spreker uitdrukking aan zijn grote waardering voor het feit dat men zijn vrouw in de huldiging had betrokken. Door de ingezetenen van Halfweg en Haarlemmerliede werd Zaterdagmiddag de burgemeester wegens zijn 30-jarig burgemeesterschap in café Modern gehuldigd. De burgemeester en zijn echtgenote in de bloemen.' te kort deen aa de resultaten van het gemeen overleg waren zij niet als sub versief te beschouwen. De regering meent, dat zij 9P Snede gronden niet het voorstel van de Staten heeft overgenomen om gedelegeerden van de Staten in de Staten-Genera 1 doen binnentreden. Voorts ligt het geenzsins in d- bedoeling dat e staatsraad in bui tengewone dienst voor Suriname geen effectieve stem in d'e Raad van State zal hebben. In het advies van -e Staten is dan ook ten aanzien van de positie voor die functionaris geen wijzi ging bepleit. Of de staatsraad in buitengewone dienst voor Suriname anders dan de andere staatsraden in buitengewone dienst, steeds in de vergadering van de Raad van Stat zal worden toegelaten, is verplichtend voorgeschreven. Hij moet in de gelegenheid gesteld worden aan alle werkzaamheden deel te nemen, waarbij Suriname betrokken is. In antwoord op de vraag, of de re gering er reeds toe is overgegaan, het overleg met Suriname te heropenen, worde opgemerkt, dat indien blijkt van een voldoende basis voor het plegen van overleg de regering niet zal aarzelen, daartoe over te gaan. Wanneer de Staten van Suriname uit uitlatingen van de minister de indruk hebben ontvangen, dat hij alle amen dementen. die een bepaald onderdeel van het verkregen compromis zouden aan tasten. onaannemelijk zou verklaren, dan hebben zij hem misverstaan. Zoda nige toezegging zou als het ware ge ïmpliceerd hebben de bereidverklaring bij voorbaat, het recht van amende ment der Tweede Kamer ten aanzien van het ontwerp te frustreren. Ten aanzien van de in de Tweede Kamer gestelde vraag of Nederland te zijner tijd een eventueel tekort op de Surinaamse begroting zal dekken, moge worden geantwoord, dat een land, dat zijn eigen autonome aangelegenheden wil behartigen, een permanente deficit huishouding moet voorkomen. Mocht dit onverhoopt Suriname niet gelukken, dan zal nader moeten worden overlegd hoe daarin zal kunnen worden voorzien. De regering is voornemens zo spoedig mogelijk het overleg inzake het deelge nootschap in de Unie te doen plaats heb ben met Suriname en de Nederlandse Antillen. De benoeming van de gouverneur zei onder de werking der interimregeling blijven geschieden bij K. B. Echter ai aan het daaraan voorafgaande ministe rieel overleg ook de algemene /erte gen woordiger van Suriname deelnemen. Zoals bekend heeft de centrale com missie van de R.T.C. besloten, dat zo vaak de omstandigheden dit wenselijk maken, verslagen omtrent de vorderin gen en de stand der werkzaamheden zullen worden gepubliceerd. De com missie heeft thans het eerste verslag doen opmaken. Hierin wordt opgemerkt, dat de aan de R.T.C. deelnemende de legaties zich bewust zijn, dat na de grote mate van publiciteit, die aan de opening van de conferentie werd ge wijd, het publiek wellicht de mening is toegedaan, dat de daarop volgende ontwikkeling niet die voortgang ver toonde die men verwacht had. Daarom wensen de deelnemers de aandacht te vestigen op het feit, dat bij deze, zowel als bij iedere andere conferentie van dergelijke omvang, een periode nodig is voor het uitwisselen van gezichts punten, het in beschouwing nemen van problemen, en om het werk ivan de conferentie dat in de commissies gedaan moet worden, op gang te brengen. Uit de aard van de zaak zal deze periode de algemene aandacht niet op dezelfde wijze kunnen boeien als de resultaten die men mag verwachten van het werk dat thans aan de gang is. Ten aanzien van verschillende onder werpen is het stadium bereikt waarin de confererende partijen kunnen beginnen het resultaat hunner oriënterende be sprekingen vast te leggen. Zij kunnen er tevens met voldoening op wijzen dat een groot aantal onderwerpen op vol ledige en openhartige wijze werden be sproken. terwijl in het algemeen kan worden gezegd dat er wederzijds begrip bestaat voor elkanders standpunt. De sfeer waarin de besprekingen plaats vonden is zodanig dat dit voor het verdere werk der conferentie de beste verwachtingen wekt. De viee-voorzitter van de Indonesische Nationalistische Partij in het K.N.I.P. heeft verklaard, dat de Indo-Europea nen automatisch Indonesisch staatsbur ger zullen worden, wanneer de R.I.S. tot stand komt. Er zal echter een rede lijke bedenktijd worden gegeven aan hen, die het Indonesisch staatsburger schap niet onmiddellijk wensen te aan vaarden. aan eenheid van plaats, noch aan een heid van tijd storen. Wat dat betreft heeft het 't een en ander aan de film ontleend. Schrijver en regisseur hebben daarvoor 'n décor gevonden, dat, vooral op de kleine toneelruimte, aanvanke lijk weliswaar iets gedrongen aandoet, maar dat in de practijk zeer goed blijkt te voldoen: huiskamer van het ene eb zolderkamer van het andere huis gren zen aan elkaar, daarvóór loopt de straat en er is nog een bruggetje en een muur en een dakvenster. Het stelt enige eisen aan de fantasie van de toeschouwer, maar die heeft dat snel door, het voor komt changementen, en bovendien heft dat het stuk precies iets uit boven de alledaagse realiteit. Er zijn trouwens ook nog andere factoren die in deze richting werken, maar die vallen dan buiten de meer technische regionen. En daar schuilen ook een behoorlijk aantal verdiensten. De voornaamste is misschien wel deze, dat Cas Baas een eerlijke taal spreekt. Hij had de opdracht de problemen van de heden daagse arbeidersjeugd op de planken te brengen en hij windt er geen doek jes om. Integendeel, hij brengt ze bin nen het kader van een boeiend ge" vonden verhaal concreet tot leven, me* een stoutmoedigheid die niet altijd feilloos is, maar die wel steeds over tuigt van zijn eerlijkheid. Natuurlijk heeft hij niet alles kunnen aanraken het zou zelfs onvergefelijk geweest zijn, als hü het geprobeerd had maar hij roept een beeld op van het leven der jongeren, dat raak de sfeer en de gedachtenwereld treft en da* daarom voortdurend boeit en herhaal delijk eerlijk ontroert, en daarvoor ziet men grif enkele zwakke momen ten over het hoofd. Zondag a.s. wordt er in het Gezellen- huis aan de Stadhouderskade een re prise gegeven. Het is alleszins de moeite waard, daar heen te gaan Want dit JS dan toneel dat iets te zeggen heeft en dat het in pakkende vorm doet °ok De Republikeinse regering heeft van daag bij de V. N. geprotesteerd tegen de executie van negen nationalistische ge" vangenen. Ze hebben geëist dat de Ne derlanders de executie van andere ge vangenen zullen uitstellen, aldus meldt U. P. uit Batavia. De Nederlandse delegatie merkte op dat de zaak der negen mannen scrupu leus en zorgvuldig onderzocht is alvo rens het vonnis werd gewezen en ten uitvoer gelegd. t De Nederlandse autoriteiten zeiden dat zij het republikeins verzoek om verder- doodvonnissen te veranderen in levens lang, zouden overwegen De „Wall Street Journal" heeft thans in een tweede artikel de Benelux aan een beschouwing onerworpen- „Er is één lés", aldus het arti kel. „die uit de onderhandelingen over de Benelux getrokken kan wor den, die tevens kan gelden voor all® plannen voor eer Europese econom1' sche unie tussen de V. S. en het ster- ilinggebied: geen enkel dergelijk plan za slagen anders dan op basis van een vrU economisch stelsel in alle deelnemend landen." „De voornaamste hinderpaal voor 0 verwezenlijking van de Benelux," aldi wordt betoogd", „is het verschil tus sen de vrije economie ih België en d geleide economie in Nederland en u® moeilijkheid om deze béide tezamen te brengen heeft tot dusverre de pogingef der onderhandelaars in Brussel en Den Haag doen mislukken. Het schijnt dat op een of andere wijze de vrije econo mie altijd tot een overschot op de inter nationaie betalingsbalans leidt en da de geleide economie, ondanks de krach tige argumenten, die er voor spreken- vrijwel altijd genaard gaat met een n' deïig saldo. In België zegt men, Z® gaat het artikel voort, „laat de Neder landers hun controlemaatregelen oph® fen laten zij hun valuta het natuur lijk'e niveau laten zoeken en o Benelux kan verwezenlijkt worden u Nederlanders staan aarzelender en oO* met verschil van mening tegenover o Benelux. Zij zien de voordelen van o Unie. maar willen niet met het Ster lingb'lok breken". AARDI.TK 10 n. L'den. ABBEDIJK W N. York. ABBEKERK p. 11 St. Vine. AL CHIBA 10 v. P Said. ALDABI 12 te V'. toria. ALDEBARAN 10 n. Bombay. ALG" RAB p. 11 Fernando. ALNATI 11 te Anry' ALDURA i0 n. B. Aires. ALWAKI 11 Antw. AMSTELDIJK 11 te R'dam. A1» STELLAND 11 te A'dam. ANDIJK 11 te Cruz.,ANNENKERK 11 te Sydney. AREND* DIJK 10 n. Santos. ARIADNE p. U B"', linghs. ARNEDIJK 12 te N. York. ATLAS n. Gothenburg. BENNEKOM 11 te Trinida0' BERKEL p. 11 Bergen. BLIJDENDIJK te Antw. BONAIRE 11 n. Demarara BOT NEO p. 11 Gibr. BOSCHFONT. 11 n. Ant"' CASTOR 10 n. Mobile. CELEBES 12 1 Probolingo. CERAM 12 te Antw. CORYD£ 12 te Miri. DANAE 10 n. Savona DELr LAND p. 11 Dungeness. DORDRECHT 11 Dakar. DRACO p. 11 HoltenaU. EDAM H G Antw. EEMDIJK 11 te Antw. ESSO A'DA? 10 te R'dam. ETREMA 10 n. Hull. EUTEJ* pe 12 te A'dam. FARMSUM 11 te Emdcn GAROET 10 n. N. Orl. GOOILAND p-L Ouessant. GORDIAS 11 n. Pireas. GR BEI" 11 v. Suez. GROOTEKERK 11 v. Gen»® HERCULES 12 te Bourgas. HESTIA 10® P. Cardon. HILVERSUM 11 te Gdynia. B* DRA 11 te Antw. JOBSHAVEN 10 n. Fran=, Congo. JUPITER 11 te R'dam. KEDOE mj, Barbados. KEILEHAVEN 11 n. R'dam. BERGEN 10 n. A'dam. KERTOSONO 11 1 P. Soudan. LARENBERG p. 11 Gibrah®' LAURENSK. 11 n. Bremen. LEERSUM V 10 B. Isle. LOMBOK 11 n. Belawan. MAA' HAVEN p. 11 Finist. MALVINA 11 n. S<' gapore. MARPESSA 11 n. Maracaibo. MA TARAM p. 12 Ouessant. MELAMPUS 11 g Suez. MENTOR 12 te Malta. MERWEP 11 te Mombassa. MOLENKERK 12 te .'jp, nua. MUIDERKERK 11 te Monrovia. DERLAND 11 v. Suez. NIGERSTR 11 P. Noire. NIJMEGEN p. 11 Ouessant. 0»7j RON 11 te Carupanto. ODYSSEUS P-„v, Gibr. ORPHEUS 12 te Palermo. PR. ALE£ p. 11 B. Isle. PR. WILL. Ill II n. Antw- WILL. IV 11 te R'dam. RAKI 10 te MaC^'g EANDKERK p. 11 St. Vincent. REMPA' p 11 Colombo. ROEBIAH 11 n. CharleSJV RONDO 10 n. Zaoboanga. RIJN p. 11 Fin SALAWATI p. 11 Gibr. SARPEDON lu„f Philad. SLOTERDIJK 11 te Mobile, ARNHEM 10 te A'dam. ST. DORDREG I«a- 11 te Huelva. ST. HAARLEM 12 te LU'g. ST. MAASTRICHT 10 te R'dam. ST. SCW*)S. DAM p. 11 Gottland. STENTOR 12 te TjJ te TARAKAN 10 n. Alexand. TAWAL1 L A'dam. THESEUS 11 te Oran. VOLENDa 11 te N. York. WESTERDAM 10 n WIELDRECHT 11 n. Abadan. ZONNEW' 10 n. Gibraltar. ZUIDERKRUIS 11 te ZIJPENBERG 13 te R'dam. (Niet-officiële /s Nederl 1948 1-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 oei tae Inschr Grtbk 1946 .3 dCi Ned Handel Mil cert A.K.O van Berkels Patent "alve-Delft eert. van Gelder Kon Hoogovens een Unilever cert. Nea Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam' Rubber Hoh Amerika Lijn o.on N Stoomb Mi) \ea. Scheepv. Unie avA Dell Mi), eert. koereen) ,w(2 Vorig Opeh^g slot 971J gl -- mi 9lr> 97# 158 189'A 123gb 163 Vf 158 H 20Ggb 25844 293 V?. 247 y2 320 133 167% 134 -.65% 157 gl 144 l&l 243 31* 134 132, l63Vf l$iV>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2