KARAKTERISERING DER UNIE UITERST BELANGRIJK PUNT ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN I Geen „Nederland helpt Indië"- goederen naar Djocja Katholiek officier zijn is een roeping Arko viert 30-jarig bestaan HAAS AZIJN „Ons land zal zich op hogere kwaliteit moeten toeleggen WESPENNEST DE WERELD ROND r HET Plan tot opbouw van federale strijdmacht Nieuwe film van het Rode Kruis Boerderij te Kessel in lichte laaie Perspectieven in de huidige fruitcrisis Wij luisteren naar GEEN GEZAGSVACUÜM BIJ TERUGTREKKING DER NEDERLANDSE TROEPEN nachtarbeid van jeugdige Geruchten tegengesproken KRUISTOCHTPENNING VOOR UNO-ACTIE .J MAANDAG 12 SEPTEMBER 1949 Weekoverzicht R.T.C. PERSONEN Nederlanders voetballen met republikeinen Kinderen op nippertje gered REQUIEMMIS VOOR PATER PATRICIUS &r Hfe HERBEGRAFENIS JAPANSE SLACHTOFFERS 99 99 Voor behoud van bootdienst FolkestoneVlissingen Uniek kerkgebouw te Yenlo Bescherming vakverenigings recht door David Duncan W isselbloed transfusie bij babies HOUDING NIEUW- GUINEA ITALIAANSE SCHEPEN VAREN NIET UIT In de afgelopen week viel geen substantiële vooruitgang te constateren, of- Senoon op informeel niveau hard werd gewerkt en over de resultaten tevre denheid gewettigd is, aldus vernam de speciale correspondent van het A.N.P. «i kringen der drie delegaties der R.T.C. Het uiterst belangrijke punt der karakterisering van de Nederlans-Indone- hesische Unie is in informele contacten der leidende personen van de delegaties tvederom druk besproken. Eenstemmigheid over deze karakterisering werd hog niet bereikt, ofschoon men van Indonesische zijde uitdrukkelijk ver klaarde, dat de moeilijkheden geenszins als onoverkomelijk konden worden beschouwd. Enige formuleringen ter kenschetsing van de Unie werden reeds onderzocht. Een moeilijkheid die zich hierbij voordeed, was voor de Neder landse delegatieleden, dat men van Indonesische zijde wenste zoals in het Jongste verleden overigens reeds herhaaldelijk is gebleken dat de Unie de status van een internationaal verdrag zou verkrijgen en gesloten zou worden tussen twee staten, die volledig souverein zijn op het moment, dat de Unie tvordt aangegaan. De Indonesische delegaties hebben zich voorts onderling beraden over de regeling van de buitenlandse betrekkin gen. Van republikeinse zijde verzekerde men ons, dat op dit gebied noch tussen de Indonesische delegaties onderling noch tussen Indonesië en Nederland moeilijkheden van ernstige aard te ver wachten zijn. Men hoopt dan ook te komen tot opstelling van een gezamen lijk Indonesisch werkschema. In het al gemeen verklaarde een republikeins zegsman ons, dat in de buitenlandse dienst voor Indonesië hulp van Neder landse technische krachten en advi seurs nodig zal zijn. Men hoopt op de belangrijkste posten, zoals Washington, Londen, Parijs, New-Delhi en andere hoofdsteden zo spoedig mogelijk am bassades van de R.I.S. te vestigen. In landen van minder directe betekenis voor Indonesië zal men aan Nederland verzoeken de Indonesische belangen in die landen door de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging te doen behartigen. In dit verband vernemen wjj nog, dat de heer Maramis, lid van de republi keinse delegatie, zich volgende maand naar de V.S. zal begeven om voorbe reidingen te .reffen voor de overdracht van de bestaande buitenlandse betrek kingen van de republiek aan de Ee- publik Indonesia Serikat. Van Indonesische zijde gaf men toe dat deze vraag een belangrijk psycho logisch aspect heeft voor alle delegaties ®n daarom had men in Indonesische kringen de overtuiging, dat men p dit Punt elkander zou vinden. De oplossing kan echter slechts na lange interne be sprekingen binnen de afzonderlijke de legaties worden bereikt, gezien het feit dat in alle delegaties vertegenwoordi gers van de respectievelijke binnenla. d- Se politieke stromingen zitting hebben Intussen is de BFO met een werk schema betreffende de Unie gereed ge komen. Dit werkschema is reeds in een Plenaire vergadering van de delegatie der BFO besproken. Naar men aanneemt Verschilt dit werkschema slechts in de tailpunten van minder belang met de opvattingen van de republikeinse dele gatie. Het militaire vraagstuk werd de af gelopen week niet in commissieverband besproken. De Indonesische delegaties «ebben zich uitvoerig beziggehouden {het het opstellen van een plan tot op bouw van de federale strijdmacht, die op het moment van de souvereiniteits- overdracht moet klaar staan om de taak van de Nederlandse troepen over te nemen. Deze besprekingen hebben tot nu toe een zeer aangenaam verloop gehad. Zij concentreerden zich op vee allesbeheersende vraagstukken: 1. Wan- heer en hoe de Nederlandse troepen zui len worden teruggetrokken en i. Wat kan voor hen in de plaats worden ge steld? Het eerste vraagstuk dient natuurlijk behandelt te worden door de drie de legaties gezamenlijk. Alhoewel de be antwoording van de tweede kwestie fei telijk een zuiver-Indonesische aangele genheid is, komen ook hierbij punten aan de orde, die in overleg met Neder land moeten worden geregeld. De Ne derlandse regering moert n.l. bereid wor den gevonden om materiaal en uitrus ting voor het toekomstige Indonesische gezagsapparaat af te staan, terwrjl net bovendien in de bedoeling ligt aan de Nederlanders zo nodig steun te verzoe ken door aanhouding van Nederlandse troepen. Bij alle besprekingen hierover is uitdrukkelijk gesteld dat het terug trekken derNederlandse troepen nergens een gezagsvacuüm mag doen ontstaan. Naar voorts verluidt, zijn de meningen omtrent et terugtrek ken der Nederlandse strijdkrachten in de verschillende deelstaten sterk verdeeld. Er is een deelstaat (Pasun- dan) welke meent, dat de Neder landse troepen aanstonds kunnen wegtrekken, aangezien men daar de beschikking heeft over strijdkrach ten, die onmiddellijk hun taak kun nen overnemen (de Siliwangi-divi- siej. De besprekingen betroffen verder de vorming van het federale leger, dat vol gens de resultaten van de interim-In donesische conferentie zal worden op gebouwd uit de TNI, de Indonesiërs uit bet KNIL en de verschillende veilig heidsbataljons der deelstaten. De moei lijkheid bij deze opbouw ligt echter, naar ens werd verzekerd, niet zozeer op technisch of organisatorisch terrein, "laar eerder op politiek-psyehologisch gebied. Dit Indonesische leger, zo ver- klaarde- men verder, zal immers dienen te bestaan uit eenheden, die elkandc in de afgelopen jaren hardnekkig heb ben bestreden en verliezen toegebracht Men is er echter aan Indonesische zijde Van overtuigd, dat in de aangename sfeer, welke thans heerst, een oplossing Van deze moeilijkheden zal worden ge- Vonden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een Wetsontwerp betreffende de nachtarbeid van jeugdige personen in de nijverheid Werkzaam. Hieruit blijkt, dat men on- ber „nacht" verstaat een tijdruimte van tfcn minste twaalf achtereenvolgende Wren, (de nachtperiode wordt derhalve Met één uur verlengd); voor jeugdige Personen beneden zestien jaar moet in "ie tijdsruimte het tijdsverloop tussen 10 uur 's avonds en 6 uur 's morgens be- Srepen zijn. Voor jeugdige personen, die de leeftijd Van zestien jaar bereikt hebben, doch bog geen achttien jaar oud zijn, moet in "ie tijdruimte een tijdsverloop, door de bevoegde autoriteit vast te stellen, van Mn minste zeven achtereenvolgende aren, liggende tussen 10 uur 's avonds bh 7 uur 's morgens, vallen. Ook hier kan de bevoegde autoriteit verschillen de tijdruimten voor verschillende stre den, industrieën, ondernemingen of tak ken van bedrijf of ondernemingen voor schrijven, doch zi; is verplicht om, voor- bat zij een tijdruimte, beginnende na M uur 's avonds, vaststelt de betrokken Werkgevers- en werknemersorganisaties M raadplegen. Ten aanzien van de bakkerijen is be haald, dat daar, waar nachtarbeid in broodbakkerijen aan het gehele perso- bbel verboden is, de bevoegde autori- ,eit voor de jeugdige personen van 16 par en ouder, wanneer de leerlingop- piding of de vakopleiding dat vereist, p tijdruimte tussen 9 uur 's avonds eri 4 Uur 's morgens moet zijn. j A. p. vernam uit Surakarta, dat Ne derlandse en republikeinse soldaten ®§en elkaar voetballen, wanneer zij pt patrouilleren tegen plunderaars. Verzoek van Irianen Na overleg met de leiders van het Iriaanse (Nieuw-Guinease) volk, heeft een „Iriaanse politieke vertegenwoord- ging" Zaterdag aan de UNCI te Bata via ter verdere doorzending een offi cieel verzoek aangeboden, gericht tot de algemene vergadering der V. N., welk verzoek behelst, dat ook aan het iriaan se volk de reëele uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht zal worden ver zekerd en mogelijk gemaakt. De Iriaan se politieke vertegenwoordiging zegt van oordeel te zijn, dat, wanneer over leg moet worden gepleegd over de toe komst van Irian dit behoort plaats te hebben tussen de Nederlanders en ver tegenwoordigers van Irian. In het schrijven wordt o.a. gezegd, dat Irian met het Koninkrijk der Neder landen verbonden wenst te blijven, al thans onder geen voorwaarde deel wenst uit te maken van de te creëren Republik Indonesia Serikat. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft indertijd aan de Haagse cineast Otto van Neyenhoff opdracht gegeven een korte film te maken over de vredestaak hier te lande en overzee. In vier maan den tijds is deze film tot stand gekomen. Van Neyenhoff heeft onder de titel „Paraat" in verhalende trant een serie actiebeelden aaneengeregen, die kort en scherp taak en organisatie van het Ro de Kruis bij ongevallen, branden, ram pen, hulp en ontspanning voor zieken, invaliden en ouden van dagen en de medische hulpverlening aan de bevol king van Indonesië weergeven. De sterk wisselende effecten worden door mu ziek en gesproken tekst op de voet gevolgd. Zondagavond ontstond, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting, brand in het landbouwbedrijf van Van Sonsbeek in de Kesselsehoek onder de gemeente Lith. De heer Van Sonsbeek trachtte nog het vuur te blussen, waarbij hij aan beide handen ernstige brandwonden opliep. Men slaagde er op 't nippertje in de kinderen, die reeds in bed lagen, uit de in lichte laaie staande boerderij te redden. De gehele huishoude lijke inboedel, de landbouwinventaris en machines, benevens een achttal varkens werden een prooi der vlammen. Daar men vreesde, dat de brand ook op de nabij ge legen boerderijen zou overslaan werd zowel de gemeentelijke brandweer van Lith als die van Oss en 's-Hertogenbosch gewaar schuwd. Deze waren alle drie spoedig aan wezig en wisten door negen stralen water te geven het vuur meester te worden. Onder grote belangstelling is Zaterdag in de kerk van de paters Capucijnen te Helmond de plechtige Requiemmis opgedragen voor pater Patricius O.F.M. Cap., die Woensdag op 56-jarige leeftijd in het Sobriëtas-gebouw aan een hart verlamming overleed. uoi 25. Geamuseerd staarde Eric de wonderlijke verschijning aan, die nu, tevreden knikkend, voor hem stond en het terrein van de strijd met veldheersblik overzag, kennelijk tevreden met de gevolgen van zijn onverwachtse inmenging. „Ik ben u zeer erkentelijk voor uw hulp," zei de Noorman glimlachend. Doch de kleine man in de versleten pij antwoordde niet onmiddellijk. Hij had een grote stenen kruik van zijn gordel genomen, waaruit hij nu een enorme slok nam. Daarna liet hij de kruik weer zakken, legde voldaan een hand op z'n dikke buik en grijnsde verzaligd. „Strijd maakt dorstig," zei hij opgeruimd. „Doch de wijn is de doder van alle ■zorgen, zoals de dichter zegt. Aeem een teugvreemdeling, en noem mij uw hoog geëerde naam." De prinses was nu ook nader gekomen, en nadat Eric het meisje en zichzelf aan hun vreemdsoortige redder bekend had gemaakt, nodigde deze hen met een hof felijk gebaar uit in het gras plaats te nemen. „Wie zijt ge?" vroeg Eric nieuwsgierig, „en wat voert u hierheen?" De kleine man breidde z'n armen uit in een half verontschuldigend, half zelfbe wust gebaar. „Mijn onwaardige naam luids Tai," verklaarde hij, terwijl hij onder het spreken een reusachtige pastei uit z'n zijtas haalde. „De filosoof Tai placht men mij in de wijnhuizen van Peiping te noemen. Wat mij hierheen voert? Niets in het bijzonder. De ene plek is even goed als de andere en het maakt mij niets uit waar ik ben. De filosoof Tai zwerft rond, op zoek naar wijsheid en wijn, en die zijn overal te vinden." Hij zag plotseling de hongerige blik, die Eric op de pastei wierp, en onder- orak zichzelf: „Maar wat praat ik! Spreek nimmer, zolang de mond nog met iet» anders gevuld kan worden, leerde een oude wijsgeer mij eens, en dat is onverbloemde wijsheid vooral wanneet het wijn betreft. Tast toe, en doe dit nietig maal onmete lijke eer aan!" Het hoofd van de Legergrayendienst te Bandung deelt mede, dat 8 Septem ber j.l. is begonnen met de overbren ging van de stoffelijke resten van de tijdens de Japanse bezetting overleden en op de begraafplaatsen Rantau Pra- pat, Aek Paminke, Si Rengo Rengo, Wingfoot en Padang Halaban begra ven oorlogsslachtoffers. Tenzij anders wordt beschikt door familieleden, zullen deze stoffelijke overschotten worden herbegraven op het ereveld Noord-Sumatra te Medan. Aanvragen voor andere erevelden dan Medan kunnen per toelichtend schrijven worden ingediend bij het hoofd van de Legergravendienst, Ri- ouwstraat 167 te Bandung, en wel tot 15 October a.s. De woordvoerder van de Oost-Indo nesische delegatie ter ETC deelt het volgende mede: „Naar aanleiding van het in de bla den verschenen bericht, dat afkomstig zou zijn van het bijkantoor van de Stichting „Nederland helpt Indië", n.l. dat de regering van Oost-Indonesië waarschijnlijk een hoeveelheid goederen en levensmiddelen, bestemd voor de be volking van de staat Oost-Indonesië en verzonden naar Makassar, heeft over gedragen aan de republiek ter gelegen heid van de terugkeer van de republi keinse regering in Djokjakarta, wordt door de woordvoerder van de Oost-In- (Van onze Haagse redactie) In het Katholiek Militair Tehuis te Den Haag heeft de Algemene Rooms- Katholieke Officierenvereniging Zater dag haar 30-jarig bestaan gevierd. Des morgens werd er in de Kapel van het Tehuis een plechtige H. Mis met mili tair eerbetoon opgedragen door hoofd aalmoezenier Mgr. kol. H. van Straelen. Het katholiek militair koor „Waals dorp" voerde de Missa Regina Marty- rum van Refice uit. De feestvergadering, die om half twaalf begon, werd geopend door de voorzitter, gen.-maj. J. Sitsen, die een begroetingswoord sprak en vervolgens naging, hoe de vereniging al worstelend tot dit gloriepunt van haar bestaan was gekomen. Hij deelde de vergadering mede dat vice-admiraal Doorman, gen.- maj. Nijhoff, overste Boots, oud-hoofd aalmoezenier Mgr. Noordman; Plebaan v. d. Made, oud-aalmoezenier; pastoor Morel, oud-aalmoezenier, en pater Stof fels. S.J. tot ere-leden waren benoemd. Daarop deed Mgr. 'Van Straelen voorlezing van een aan de A.R.K.O. gericht schrijven van Z.Em. Joh- Kardinaal De Jong, waarin deze de vereniging geluk wenste en er zijn spijt over uitdrukte, dat hij niet m de gelegenheid was de feestverga dering bij te wonen. «ATilUUZUN OF Z'N BEST „Uw vereniging, aldus de Kardinaal, gaat ons bijzonder ter harte. Wij dan ken God voor het vele goede, dat in de loop van deze jaren door Uwe ver eniging tot stand is gebracht. De op richting dertig jaar geleden was het resultaat van juist inzicht en grote moed." Het schrijven zegt verder, dat het werk van de A.R.K.O. zeer veel heeft bijgedragen tot geestelijk heil van de katholieke officieren, ja van geheel het leger. ,„De A.R.K.O. heeft U ge leerd, dat katholiek officier te zijn een roeping is, welke gij tot meerdere eer van God en tot Uw eigen geestelijk heil zo volmaakt mogelijk moet volgen." Kardinaal De Jong wijst in dit schrij ven dan verder op de thans wel buiten gewoon verantwoordelijke taak der offi cieren. In zijn functie van Vicarius Castrencis deed hij bij deze gelegenheid een dringend beroep op de katholieke officieren, deze verantwoordelijkheid met grote ernst indachtig te zijn. „Niets kan de zorg, die het Episcopaat voor de katholieke militairen koestert, meer verlichten dan de overtuiging, dat de katholieke officieren hun katholieke plicht indachtig zijn en ten uitvoer brengen." Het schrijven wordt dan be sloten met de bisschoppelijke zegen. Op voorstel van de voorzitter werden aan Kardinaal De Jong en aan H. M. Koningin Juliana telegrammen van trouw en hulde gezonden. Anton van Duinkerken was de feest redenaar voor dit jubileum. Hij had als onderwerp het „Wilhelmus van Nassau- wen" gekozen, dat hij op de van hem bekende wijze voor een uiteraard zeer aandachtig gehoor besprak. Hij toonde aan, dat ons volkslied, dat oorspronke lijk een toespraak tot officieren geweest moet zijn, een rederijkerslied, een af scheidslied en een historisch lied is; hij ging dan de inhoud en de waarde van 't gedicht op zichzelf uitvoerig na. donesische delegatie ter ETC medege deeld, dat bovenstaand vermoeden elke grond van waarheid mist. De regering van Oost-Indonesië heeft kort na de terugkeer van de republi keinse regering in Djokjakarta aan deze regering een hoeveelheid goederen aan geboden, bestaande uit textiel-, medicij nen, melk e.d. voor uitdeling aan be- hoeftigen in het bijzonder van Oost- Indonesisch origine in Djokjakarta. De bedoelde goederen werden door de Oost-Indonesische regering, met volle medewerking van het departement van Economische Zaken van de Voorlopige Federale Regering te Batavia, aange kocht. Zij konden, dank zij de welwil lende medewerking Van de betrokken autoriteiten op Java, op snelle wijze van Batavia naar Djokjakarta worden ver voerd. Het wordt bijzonder betreurenswaar dig geacht, dat een kwaadsappig be richt als het onderhavige in Batavia kon ontstaan en in de Nederlandse pers is gepubliceerd, omdat de aankoop en de verzending allerminst in het geheim heeft plaats gehad, doch is geschied met volledige publicatie in pers en radio van het karakter en de bedoeling van deze zending en van de wijze, waarop aan koop en verzending heeft plaats gehad". Zoals bekend, heeft de Katholieke Actie met het oog op het komende H. Jaar een gedenkpenning met de beel tenis van de H. Vader doen vervaardi gen. De aanvankelijke bedoeling was om uit de büdrage van de verkoop dezer penningen gelden te verkrijgen ter bestrijding van het communisme en godloosheid. Zij kreeg daarom de naam „Kruistochtpenning". De Katho lieke Actie heeft gemeend thans geen betere bestemming aan deze penning te kunnen geven dan haar in de kruis tocht der U.N.O.-actie in te schakelen en haar tot het symbool van deze ac tie te maken. De opbrengst dient ter bestrijding van de kosten der totale U.N.O.-actie. Enthousiast over de zeetocht met het stoomschip „Mecklenburg" van de stoom vaartmij Zeeland, dat de touristendienst FolkestoneVlissingen onderhoudt, ar riveerde Zaterdagavond een aantal le den van de Kamer van Koophandel uit Folkestone te Vlissingen. Het doel van dit bezoek is: het contact met de mid denstandsorganisaties te Vlissingen te verstevigen en te komen tot een inten sieve actie tot het behoud van de boot- dienst. Het adagium, dat „nood vindingrijk maakt", is wel zeer van toepassing op pastoor G. v. Enckevort, een bekende figuur uit de verzetsbeweging, die in 1946 werd belast met het stichten van een nieuwe parochie in Genooy, een buitenwijk van Venlo. Met groot ver nuft heeft pastoor Van Enckevort ideeën uitgewerkt om aan de vele noden zijner parochianen tegemoet te komen. In samenwerking met het architecten bureau Kayser en De Bruin werd een kerkgebouw ontworpen, dat thans ge reed is gekomen en een zeker voor ge heel Nederland unieke inrichting, bezit. Ofschoon nog een noodkerk, zal dit gebouw gedurende vele jaren nuttig dienst kunnen doen, niet alleen als kerk, maar tevens voor verschillende andere doeleinden. In het soeterrain zijn na melijk drie ruime en van alle accommo datie voorziene leslokalen, voor vakon derwijs, naai- en kookcursussen enz. Daarbij treft men drie lokalen voor het „Groene Kruis" aan. De aansluitende grote kelder zal dienst doen als ver gaderlokaal. Hier bevinden zich ook de grote verwarmingsketels voor het ge bouw en voor de binnenkort te openen jongensschool. In de eigenlijke kerk be vindt zich tegenover het priesterkoor, dat met een stalen scherm van de ove rige ruimte kan worden afgescheiden, een toneelpodium. Boven het priester koor is een filmcabine ingebouwd. De stoelen zijn zó geconstrueerd dat zij én als bidstoel èn als fauteuil gebruikt kun nen worden. De nieuwe kérk is naar de H. Nicolaas genoemd. Er was Zaterdagmiddag grote belang stelling, toen even vóór vier uur Mgr. dr G. Lemmens, Bisschop van Roer mond, arriveerde aan de pastorie, een kleine woning in de Karbinderstraat, waar hij door pastoor Van Enckevort begroet werd, in tegenwoordigheid van de deken van Venlo, de hoogeerwaarde heer M. Strijkers, de burgemeester, mr P. Berger en van vele geestelijke en burgerlijke autoriteiten. Een grote stoet schoolkinderen, leden van de jeugdbeweging, afgevaardigden van verenigingen en genodigden om stuwde de Bisschop naar de noodkerk, waar deze een plechtig lof celebreerde, om vervolgens de kerk in te zegenen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot goedkeuring van toetreding tot het verdrag betref fende de vrijheid tot het oprichten van vakverenigingen en de bescherming van het vakverenigingsrecht (San Fran cisco, 1948). Het verdrag behandelt de vrijheid om vakverenigingen op te richten, de be scherming van het vakverenigingsrecht en verschillende maatregelen. Het verdrag is niet te beschouwen als een „code" van de bepalingen van het vakverenigingsrecht, doch legt enkele fundamentele beginselen van dat recht uitdrukkelijk vast. 55 Duitse autoriteiten deelden gisteren aan een Congress-commissie van de Verenigde Staten mede dat zij niet langer in staat waren behoorlijk te zorgen voor de zeven en een half millioen Duitsers die uit de Oos telijke zone in het Westen zijn aangeko men. (Van onze redacteur) „Kr worden in ons land te veel vroege appels en peren geteeld, waardoor ruim zes tig procent van onze totale fruitoogst in minder dan drie maanden op de markt moet worden gebracht, hetgeen een sterke daling van de prijzen en een vernietiging van grote hoeveelheden veroorzaakt. De enige oplossing hiervoor zal zijn, dat de telers van vandaag him bomen omenten met fruit van betere kwaliteit en langere duurzaamheid, of een groot gedeelte van hun boomgaarden rooien en daar andere gewassen voor in de plaats zetten. Dit pro bleem is vooral de laatste tijd uiterst groot geworden daar door de steeds beter wor dende cultuurtechnische hulpmiddelen de productie in hoge mate is gestegen en een ernstige overproductie dreigt te ontstaan", aldus kenschetste de algemeen voorzitter van de Ned. Fruittelers Organisatie, de heer Boudewijn, de huidige fruitcrisis, die de telers bedreigt. De directe oorzaak van deze crisis zijn de weersomstandigheden, die alle cultuur technische voorzieningen teniet hebben ge daan, hetgeen tot noodzakelijk gevolg had, dat de fruitprijzen een sterke en onverhoed se daling vertoonden en enorme hoeveelhe den n^ar de mesthopen moesten verdwijnen. De fruitteler heeft door de huidige stand van zaken de juiste verhoudingen uit het oog verloren en verwijt alle officiële in stanties niet voldoende te hebben gedaan om de huidige crisis te voorkomen. Niets is minder waar, aldus de heer Boudewijn, die sprak op een spoedvergadering van de N.F.O. in Tiel. Door alle instanties die met de uitvoer van ons fruit zijn belast is het uiterste gedaan om deze crisis te voorko men. De oorzaken die de huidige situatie hebben bewerkstelligd liggen dan ook bui ten ieders bereik. Tot heden toe werd dit jaar5 mill. kg. appels geëxporteerd, 4^ mill, kg hier van ging naar Duitsland. 13.250.000 kg. peren vonden een weg over onze gren zen. Engeland ontving daarvan 7 mill, kg. en Duitsland 6 mill. Naar Engeland zullen nog 8 mill. kg. peren uitgevoerd kunnen worden en bijna 10 mill. kg. appelen. Evenwel levert de export naar Engeland grote moeilijkheden op en de vooruitzichten hiervoor zijn allesbehal ve gunstig. De Engelse telers, verenigd in de National Farmers Union, streven ernaar om zelf volledig aan de vraag van de Engelse consument te kunnen voldoen. Wil Nederland daarom zijn plaats op de Britse markt behouden, dan zal er slechts fruit van de aller eerste kwaliteit naar dat land vervoerd kunnen worden. Er bestaat een gerede kans, dat binnen kort een grote hoeveelheid kwaliteitsappels naar Tsjechoslowakije, Noorwegen en Zwe den kan worden uitgevoerd. Van onze al lerbeste kwaliteiten zal ook België en mis schien Zwitserland 'n behoorlijke hoeveel heid afnemen. De handel met Duitsland is sedert de laatste dagen veel verbeterd. Thans is weer een vrije handel mogelijk tot een maximum van 15 mill. Dollars. Wil Nederland echter zijn plaats als een der eerste fruitlanden van de wereld be waren, dan dienen de telers zich nog meer dan voorheen op het kwaliteitsfruit toe te MAANDAG HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 Zapa- kara's, 18.15 sport, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws. 19.15 leeslamp, 19.30 actueel ge luid, 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 vraaggesprek, 20.15 gram.. 21.00 causerie, 21.20 orkest, 22.20 kwartet. 22.45 Avondoverd., 23.00 nieuws, 23.15 concert. HILVERSUM n, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws, 18.15 filmkrant, 18.45 orkest, 19.15 zoeklicht, 19.25 nieuws. 19.30 orkest, 21.00 luister spel. 21.35 Speeldoos, 21.55 cabaret, 22.30 Maria Zamora. 23.00 nieuws, 23.15 gram. DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 orgel. 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.05 Licht baken. 9.30 kwintet, 10.00 kleuters, 10.15 suite. 11.05 gram., 11.30 causerie. 11.40 sonate. 12.00 Angelus, 12.03 harp, 12 30 medelingen, 12.33 luncheonc., 12.55 Zon newijzer, 13.00 nieuws, 13.20 luncheonc., 13.45 Bruckner, 14.30 onder ons. 15.00 zang en vleugel, 15.15 gram., 16.00 zie ken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.15 HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur Wigwam, 17.45 regeringsuitz. ook 245 m. - 7.00 nieuws. 7.15 orkesten. 7.50 Dagopening, 8.00 nieuws, 8.55 vrouw. 9.00 orkest en piano, 9.30 waterst., 9.35 Aubade, 10.00 Morgenwijdingen. 10.15 arbeidsvitaminen. 10.50 kleuters, 11.00 zang en piano, 11.30 Wekker. 12.00 orgel, 12.30 mededelingen, 12.33 platteland, 12.40 Rhythm.club, 13.00 nieuws, 13.15 Renova, 13.45 gram.. 14.00 causerie, 14.30 Mozart, 16.25 Mahler, 16.40 Schoolbel, 17.00 koor, 17.30 zang en orkest. 17.50 R.T.C. Een uit vijf personen bestaande t?ftimissie van onderzoek uit het Ame rikaanse Congress zal 19 September in atavia arriveren, zo deelde de U.S.I.S. U.p. mede. De commissie maakt fv" rondreis door het gehele Verre blijft tot 23 September in 36 „Ga op de divan zitten," zei hij. Ik ging zitten. Nu waren er twee auto's. Eén in de garage en één voor het huis. Wickers- ham haalde een sleutel uit zijn zak en maakte de deur open voor de dokter. Toen deed hij hem weer op slot en borg de sleutel weg. Hij maakte een handbeweging naar de slaapkamer. „Daar is zij. Als u onze hulp nodig hebt, waarschuw dan." De dokter bromde wat en verdween in de slaapkamer. We wachtten zo wat een kwartier. Al die tijd stond Wickershams auto in de garage en de wagen van de dokter voor de deur. Misschien had de dokter de sleutels wel in zijn auto laten zitten Maar de huisdeur was op slot en Wickersham had de sleutel in zijn zak Hij zat aan het andere uiteinde op de divan. Op de theetafel stond een vaas met een lange hals, bruin geglazuurd Wickersham stond op, nam de vaas in zijn handen en bekeek hem. „Sung periode," zei hij. „Omstreeks het jaar duizend, 'k Zou 'm maar niet breken." Hij zette de vaas op een ander tafeltje in een andere hoek van de ka mer en keerde terug naar de divan. Ei zat niets anders op dan te wachten. Beter helemaal geen poging, dan een mislukte. Ten laatste kwam de dokter uit de slaapkamer, met zijn valies in zijn hand. Hij zette het neer en haalde zijn recep tenboek te voorschijn. „Hoe is het met haar?" „Ze knapt wel weer op. Het heeft er veel van weg of ze een plotselinge emo tie te verwerken heeft gekregen, waarbij komt dat ze lichamelijk vermoeid moet zijn geweest. Ik heb haar in bed gelegd. Rust is het beste voor haar. Hoe kwam het zo?" „Ze heeft de laatste dagen nogal in spanning geleefd," zei Wickersham. „Och, natuurlijk," zei de dokter. „Die verschrikkelijke geschiedenis met haar zoon. Er moet iemand bij haar blijven." „Ze heeft Catherinehaar dochter." „Dan lijkt het me het beste dat haar dochter een paar dagen bij haar komt oppassen. Er bestaat geen gevaar, maar ze moet iemand om zich heen hebben, die haar dwingt in bed te blijven. Deze vrouw heeft al jaren achtereen op haar zenuwen geleefd. Ze lijkt mij een vast beraden karakter te hebben." „Ik vreesde dat het haar hart was," zei Wickersham. „Haar hart is altijd in orde geweest. Heeft ze soms slecht nieuws gekregen?" _Zo zoudt u het kunnen noemen." „Zo. Nu, dat kan de oorzaak geweest zijn." Hij scheurde een blaadje uit zijn receptenboek en gaf het aan Wickers ham. „Laat haar dochter dit halen. Het gebruik staat er bij vermeld. Zo, dat is dan op het ogenblik alles. Ik kom Maan dag terug." Hij borg zijn potlood in zijn zak, nam zijn valies op en vertrok. Ge durende al de tijd, dat hij in de kamer was, had hij niet één keer naar mij ge- ksken. Wickersham volgde hem op de voet naar de deur, sloot die achter hem en draaide de sleutel om. Hij keek me een ogenblik aan. „Ik zal je zuster waar schuwen," zei hij. „Daarna telefoneer ik de politie. Aan de ene kant is het vrese lijk, dat je moeder dit alles nog moet meemaken." Hij ging naar de telefoon en vroeg San Francisco aan. Ik wachtte. Zou Ca therine thuis zijn, of was ze ergens bij haar broer? Ze zouden onderhand wel weten, dat hun aanslag mislukt was. Die gedachte troostte mij enigszins. Cathe rine zou op den duur de moed wel op geven, en dan kon ik er achter komen, wat er eigenlijk in haar stak. „Is miss Tremaine daar?" vroeg Wickersham. Hij fronste zijn voorhoofd. „Op het bureau van politie hoezo?" Daarna zei hij niets anders meer dan een paar keer „ja" en „nee". Toen hij de hoorn ophing, stond zijn gezicht grimmig. Hij vroeg een ander nummer in San Francisco aan, terwijl hij mij vanuit de gang bleef aanstaren. Hij weet het, dacht ik. Een beetje speet het me wel, dat hij er op zo'n nuchtere manier achter kwam. Het aangevraagde num- is het pistool op de proppen gekomen." - -J - -1. 1/J A,! ftlGlr O OU TT a4 a m r\ m At» mer kwam door, en hij begon dadelijk met een reeks van vragen te stellen. Ik kon er totaal geen wijs uit worden. „Hoe laat is het gebeurd?" Stilte. „Wat zegt zij?" Een langere stilte. „Wat voor een pistool?" Weer stilte. „Enig ver moeden?" Hij bleef een hele poos zwij gen en luisteren. Toen zei hq zeer be slist: „Nee, Philip Tremaine heeft er niets mee te maken. Ik weet het zeker, want hij is al sinds drie uren hier bij mij. Toen dat gebeurde, was hij hier. Als u hem wilt ondervragen, alvorens een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uit te vaardigen, stuur dan een po litiewagen hier naar toe. Ik zal mee komen en zien wat ik doen kan." Hij hing de hoorn op en keerde terug in de huiskamer. Na enkele ogenblikken begon hij te spreken. „Houd je vol, dat je Earl Clark niet vermoord hebt?" „Inderdaad," zei ik. „Wie heeft het dan gedaan?" Ik had het hem bijna verteld. Toen dacht ik aan al die jaren, die voor mij lagen en waarin ik weinig of geen ple zier zou belaven, en ik besloot te wach ten tot mijn gehoor talrijker zou zijn. Hij scheen het dus toch niet te weten. Hij bleef me aankijken, terwijl hij een sigaret uit zijn koker nam. „Er is iets vreemds gebeurd," zei hij. „Je weet wel, dat het pistool waarmee Clark vermoord is, nooit is gevonden. Men nam aan, dat je het op je vlucht had meegenomen. De politie vond wel de kogel, maar niet het pistool. En nu O, ja?" Het interesseerde me niet erg. Degene, die het gehanteerd had, was niet ver weg. „Ja," sprak hij op langgerekte toon. „En dat niet alleen, maar het heeft op nieuw dienst'gedaan." „Wie heb ik er ditmaal mee doodge schoten?" „Niemand," zei hij. „Je kunt het niet gedaan hebben. Het is vanochtend om half negen in San Francisca gebeurd, terwijl jij hier bewusteloos op bed lag. Ze hebben het pistool herkend. Je zuster heeft het in de garage van jullie huis opgeraapt, vlak nadat het was afge vuurd. Eigenaardig, dat iemand anders dat pistool in zijn bezit had. Er is een man mee neergeschoten. Iemand waar van ik nog nooit gehoord heb een zekere Rex Tuttle. Zegt jou die naam iets?" „Jawel," zei ik. „Zo-zo," mompelde hij. „Je zuster heeft het pistool opgeraapt. Dat ver klaart het feit, dat haar vingerafdrukken er op stonden. Er zijn er trouwens nog meer op gevonden. De moordenaar schijnt zijn zakdoek er omheen gewikkeld te hebben, maar zijn duim is uitgeschoten en heeft een pracht van een afdruk na gelaten. Niet van jou. Dat hebben ze al nagegaan." „Had die vingerafdruk dan van mij moeten zijn?" (Wordt vervolgd) leggen; ditzelfde geldt voor de binnenland se markt, die nog altijd de grootste af nemer van ons fruit is. De geldruimte, die er tijdens de oorlog en de eerste jaren daarna in ons land bestond, is verdwenen en voor het weinige geld dat de Neder landse consument nog beschikbaar heeft eist hij kwaliteitsfruit tegen een lage prijs, hetgeen de beste en noodzakelijke richt lijn is, waarlangs de Nederlandse teler dient te werken. Behalve in Amerika heeft het weten schappelijk bloedonderzoek zich vooral in Nederland zeer sterk ontwikkeld. Speciaal de wissel-bloedtransfusie, welke na de laatste wereldoorlog practische toepassing kreeg, vormde in ons land een onderwerp van voortdurende bestudering voor de practijk. In heel West-Europa is er practisch al leen in Heerlen, in de vroedvrouwenschool aldaar, de wissel-bloedtransfusie bij jong geborenen reeds lang getreden uit de perio de van wetenschappelijke experimenten. In de laatste jaren zijn meer dan 200 babies, die bloedziekten vertoonden welke een bloed-vernieuwing vereisten, met goede resultaten onderworpen aan een wissel- bloedtransfusie, waarbij een bepaalde hoe veelheid ondeugdelijk bloed via de nog aanwezige navelstreng werd afgevoerd, ter wijl nieuw, geschikt bloed werd toegevoegd. Een groep artsen uit vrijwel alle West- Europese landen is dezer dagen het werk van dr. G. J. Lubbers en zijn staf van assistenten in de vroedvrouwenschool aan de hand van enkele demonstraties komen bestuderen. Dit bezoek vloeide voort uit het congres van serologen en gynaecologen, dat de internationale vereniging voor bloedonder zoek, in samenwerking met de stichting centraal laboratorium van de bloedtrans fusiedienst van het Ned. Rode Kruis onder leiding van professor A. Pondman uit Groningen de vorige week in Amsterdam heeft gehouden. Bijna 100 deelnemers (art sen uit Zuid-Amerika. Spanje, Portugal. Frankrijk, België, Italië en Zwitserland» hebben een reeks voordrachten over bloed onderzoek gevólgd. Tot besluit van dit congres werd een excursie georganiseerd naar de vroedvrouwenschool in Heerlen, waaraan ruim 70 congressisten met prof. Pondman deelnamen. In de kliniek van de vroedvrouwenschool kon de directeur-geneesheer, dr. G. J. Lub bers, aan de congressisten de levende en gezonde resultaten tonen: n.l. kinderen, die de wissel-bloedtransfusie hadden onder gaan: de gezondheid werd hier aangetoond bij kinderen in verschillende levens-stadia: enkele dagen, enkele maanden en enkele 'SMet dra. Judith Ultee, zijn assistente, ga4 hij een aantal demonstraties. Tijdens een bijeenkomst te Buitenzorg heeft Johan Ariks, de politieke ver tegenwoordiger van Irian (Nieuw- Guinea) verklaard, dat reeds 85 pCt van de Iriaanse intellectuelen achter hem staan. Hij zeide, absoluut afwij- zend te staan tegenover een bestuur van Nieuw-Guinea onder de R.I.S. Hij wil Nederlandse leiding bij de ontwikkeling en opbouw van het land aanvaarden en wenst daartoe een bijzondere status on der de Nederlandse Kroon. Het volk zou aan een trusteeschap van Australië de voorkeur geven boven inlijving bij de R.I.S. Een Zaterdag in Genua uitgebroken zee- lie denstaking heeft zich tijdens het week einde uitgebreid tot Napels. Triest en Ve netië. De zeelieden wensen hogere gage en verklaren, dat de werkgevers de overeen komst, welke na een staking van enige tijd geleden was bereikt, niet zijn nagekomen. De leider van het vakverbond, Giluetti, heeft geweigerd te Genua met de minister van Scheepvaart, Saragat, te onderhande len. Naar schatting zijn in Genua, Napels. Triëst en Venetië thans vierduizend man in staking. In Genua liggen tien schepen stil. waaronder zeven passagiersschepen. Dui zenden passagiers zijn in de verschillende havens gestrand. Onder meer wachten in Napels tweeduizend personen op overtocht naar New York. De twee schepen waar mede zij zouden vertrekken worden in Ge nua vastgehouden. De Amerikaanse marine zal haar vloot in de Middellandse Zee met vier sche pen uitbreiden, zo is heden medegedeeld. Achttien schepen zullen de huidige vijf tien aflossen. Later zal nog een torpedo jager worden toegevoegd. Gedurende tal vat eeuwen is Gibral tar een vesting en een basis van de Britse marine geweest Het zal thans een basis van de Royal Air Force worden, zo heeft de onderminister van Lucht vaart Geoffrey de Freitas verklaard ai- vorens naar Gibraltar te vertrekken, waar hij de eerste steen voor een per manente R.A.F.-basis zal leggen. In het Londense East-End is het Zon dag weer tot botsingen gekomen tussen leden van de beweging van Sir Oswald Mosley en anti-fascisten, vooral com munisten. Twaalf personen werden ge arresteerd. De trambestuurders en -conducteurs te Marseille hebben besloten van van daag af in staking te gaan. Zij eisen een vacantie-premie, salarisverhoging en een veerig-urige werkweek. Particuliere bussen zullen de bezoekers van de inter nationale jaarbeurs, welke vandaag is begonnen, vervoeren. Te Straatsburg heeft het personeel van trams en bussen Zondag het werk voor 24 uur neergelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3