Doodvonnissen in Tsjechoslowakije Internationaal toezicht op de H. Plaatsen PROFESSOR HEUSS PRESIDENT VAN DE WEST-DUITSE REPUBLIEK Een dochter van Keizer Karei Familie van beklaagden wachtend- voor tribunaal „Besprekingen zullen niet doodlopen" 21 doden en 61 gewonden Bisschoppen willen opnieuw onderhandelen _Het* weer Grote Vier weer bijeen? Tot hoofd en hart ZANDV00RT MAAKT DE BALANS OP Venlo verontrust over duiven, die het lieten afweten Volautomatische lijnkiezer voor de telefoon DRAMATISCHE FOTO'S UIT PRAAG GESMOKKELD Gevangenen vrijgelaten en ontsnapt Sinds „staakt het vuren Memorandum aan regering voorgelegd Ernstig ongeval te Hoofddorp Bereid formele garanties te geven Prof. Gielen verlaat eveneens Kamer Engelands dollarcrisis Seizoen 1949 beter dan dat van 1948 Felle brand op Rijks werf te Den Helder Belangrijke uitvinding dinsdag 13 september 1949 73ste JAARGANG No. 24562 Mening van de Sultan Politieversterking naar Bandjermassin Kerbjcnstrijd in Tsjechoslowakije Zeven kinderen gewond Prinses Wilhelmina te Amsterdam ISRAËL WENSTt n, V w8, Belgisch spoorwegmaterieel naar Spanje Veldslag te Apeldoorn EEN M1LLIOEN BEZOEKERS PER DAG Habsburgse Prinses in Frankrijk getrouwd Tiny Jonker naar het Kanaal Economische positie van Indonesië BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run» Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. 6 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 55 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. y yeden bereikten ons de eerste foto's, gesmokkeld uit r~J Praag,, van het grote proces dat gehouden werd tegen samenzweerders, die de communistische volks republiek Tsjechoslowakije omver zouden willen werpen. Honderd tot tweehonderd Tsjechen zouden bij het proces betrokken zijn. Van deze beklaagden zouden er zes ter dood veroordeeld zijn; onder ae laatste bevonden zich drie vrouwen. Tijdens het proces, dat aagen duurden, hadden familieleden van de beklaagden op het plein voor het tribunaalgebouw staan wachten. Sommige vrouwen (zie foto rechts) hadden stoeltjes meegebracht. Toen de vonnis sen bekend werden, barstten de wachtenden in *ranen uit. Links kinderen van een der beklaagden, bewaakt door vrouwelijke leden van de militia, bewapend met geweren. Rechts vrouwen bewaakt door gewapende arbeiders op het moment dat de tmnnissen bekend werden gemaakt. Near Aneta uit Batavia meldt zjjn Verleden week Donderdag in Pekalon- Kan 327 en Maandag in Ambarawa 75 Politieke gevangenen en krijgsgevange nen vrijgelaten. In Semarang zullen er deze week nog veertig volgen. Omstreeks 20 September wordt een groot contingent van gevangenen uit Nusakambangan in Semarang verwacht. In totaal worden uit deze plaats ongev. 3000 man vrijgelaten. In geheel Midden lava zullen er voor 1 November om streeks 4000 gevangenen worden vrij gelaten. Zondagmiddag zijn 271 gevangenen 'ijdens het luchtingsuur uit de gevan genis te -Siantar ontsnapt. De wacht V'erd bedwongen met een revolver, die van een cipier gestolen hadden. De °ntsnapten vormden het derde deel Van de totale gevangenisbevolking. De achtervolging had tot dusver tot re sultaat, dat zeven van hen opgepakt berden. „Ofschoon er tussen de republikeinse en «e BFO-dclegatïes enerzijds en de Neder- andse delegatie anderzijds groot verschil ,'an mening bestaat met betrekking tot de cr R.T.C. besproken vraagstukken, heb ik Och niet de indruk, dat de besprekingen 'Uilen doodlopen", aldus verklaarde de '"tan van Djocja aan een vertegenwoor diger van Aneta te Djocja. De Sultan acht'' het Vanzelfsprekend, dat bet Nederlandse leger uit het gebied van ue R.I.S. zal worden teruggetrokken wan neer eenmaal de souvereiniteit zal zijn overgedragen. De wijze waarop dit zal ge schieden dient nog te worden besproken, Naar Aneta van welingelichte zijde Verneemt, bedragen de Nederlandse vcr- "ezen sedert het van kracht worden Van de order tot het staken der vijan delijkheden tot 12 dezer, 14 uur: Op Java J8 doden, 52 gewonden, 2 vermisten; op Sumatra 1 dode en 5 gewonden en in Suid-Borneo 2 doden en 4 gewonden. Op het einde der vorige week is per Joegtuig een volledige brigade politie van Batavia naar Bandjermassin overgebracht. Oit was noodzakelijk geworden, doordat ^oor verschillende oorzaken het politie apparaat in Zuid-Borneo ruim honderd Jban beneden de organieke sterkte was tornen te liggen. Door een gezaghebbende woordvoerder van het Tsjechoslowaakse Episcopaat is gisteren te Praag verklaard, dat de Tsjechoslowaakse bisschoppen opnieuw met de regering onderhandelingen willen voeren over een overeenkomst tussen Kerk en staat, op voorwaarde, dat alle thans geldende beperkende bepalingen tegen de godsdiènstvrijheid worden opgeheven. Het voorstel was vervat in een memorandum, dat op 14 Augustus op een bijeenkomst van bisschoppen in Trnava in Slowakije werd opgesteld en on langs aan de regering is voorgelegd. De bj^i gelegenheid van het wijden van twee nieuwe bisschoppen. Behalve Mgr. Be- ran en de oude bisschop van Hradec, Mgr.- Kralove, die de reis naar Slowa kije niet kon ondernemen, waren alle bisschoppen aanwezig. Mgr. Beran had medegedeeld, dat hij in zijn paleis te Praag „geïnterneerd" was. Een van de eisen in het memorandum is, dat alle bepalingen, die de bewe gingsvrijheid van Mgr. Beran beperken, worden ingetrokken. In het memoran dum worden drie voorwaarden gesteld voor de hervatting van de onderhande lingen: L Het christelijk standpunt dient m het openbare leven en bij het onder wijs met woord en daad te worden er kend. 2. De regering dient de religieuze ju risdictie van de Paus van Rome als Opperherder van de Kerk, alsmede de jurisdictie van de bisschoppen, die in gevolge de geldende kerkelijke bepalin gen aan de Paus gehoorzamen, te er kennen. 3. Alle decreten en bepalingen, die een beperking en een gevaar vormen voor de godsdienstvrijheid van de katholie ken in Tsjechoslowakije dienen te wor den herroepen. In hun memorandum verdedigen de bisschoppen zich krachtig tegen de be schuldigingen van de regering, dat zij verantwoordelijk zijn voor de strijd tus sen Kerk en staat. Zij ontkennen tevens de beschuldiging, dat zij „agenten van de reactie" zijn, „in dienst staan van het kapitalisme" en „gekant zijn tegen de sociale vooruitgang". Zij beschuldi gen de regering ervan, dat deze pogin gen doet, verdeeldheid te zaaien in de Kerk o.m. door middel van de oprich ting van een separatistische „katholieke actie" en het maken van inbreuk op de functies en het gezag van de bisschop pen en priesters. De bisschoppen verklaren zich bereid trouw aan de staat te zweren onder de voorwaarden van de bestaande regeling tussen de staat en het Vaticaan en on der het beding, dat de regering haar aanvallen op de Kerk stopzet, gods dienstvrijheid garandeert en het Pau selijk gezag in kerkelijke zaken erkent. Te Praag is men van mening, aldus meldt Reuters correspondent, dat de aanvaarding door de regering van de in het memorandum vervatte voorwaarden, een algehele ommekeer in het rege ringsbeleid ten opzichte van de Kerk zou brengen. Men acht hét daarom niet waarschijnlijk, dat de regering de voor stellen zal aanvaarden. Verwachting tot Woensdagavond: Tijdelijk overdrijvende bewolking, maar bijna overal droog weer. Mati ge, in het Noorden van het land van tijd tot tijd nog vrij krachtige Ooste lijke wind. Morgen overdag iets ho gere temperaturen dan vandaag. Zon: 6.12—18.59; Maan: 21.11—14.09. Volgens diplomatieke functionarissen te Washington, aldus melden persberich ten aldaar, zullen de ministers van buitenlandse zaken der vier grote mo gendheden tijdens de zitting van de Al gemene Vergadering der V.N. de vol gende week een officieuze bijeenkomst houden. Dit zou hun eerste bijeenkomst zijn sinds die te Parijs in het voorjaar. Men gelooft, dat besprekingen over een vredesverdrag voor Oostenrijk het eer ste onderwerp zullen zijn. Op de Kruisweg te Hoofddorp heeft Maandagavond een ernstig ongeluk plaatsgehad. Omstreeks die tijd reed op deze weg een platte boerenkar in de richting van de Sloterweg. Voor op de kar lag een pasgeslepen ploeg, achterop zaten zeven kinderen. De bestuurder van een auto, die in dezelfde richting achter de kar reed, merkte deze blijk baar niet op, want de auto botste plot seling in volle vaart tegen de boeren kar. De gevolgen waren verschrikkelijk En door de scherpe ploeg èn door de vrachtaüto werden de kinderen op ern stige wijze gewond. Armen en benen werden afgesneden. Zij werden naar ver schillende Haarlemse ziekenhuizen ge bracht. De boerenkar en de vrachtauto waren zwaar beschadigd. Prinses Wilhelmina is heden voor een kort verblijf in Amsterdam aangekomen. Dr. Chaim Weizman, de president van sfacl, heeft gisteren medegedeeld, dat Sraël gaarne zou zien, dat er internatio nal toezicht kwam op de Heilige Plaat- en instellingen in Jeruzalem. De regering van Israël is bereid om ®rihele garanties te geven voor de vei- in de Joodse sector van Jeruzalem '8heid van alle Heilige Plaatsen, gele- *h w het gehele verdere gebied van aël, deelde de president mede. De ^Sering is tevens bereid de vrije toe- tot deze plaatsen te garanderen, s,hede de normale openstelling ervan. "TVij zullen gaarne zien, dat er in- ^riiationaal toezicht komt op deze Hei- 8® Plaatsen en instellingen, zodat deze zullen Wij zfjn van me- dat een dergelijk internationaal panties een levende realiteit "tegenwoordigen. 'icht, gecombineerd met de garanties staat Israël, zowel de belangen van de christenheid als die van de staat Israël ten goede zal komen. Wjj geloven, dat deze belangen zeer wel met elkan der te verzoenen zijn", aldus de presi dent. (Van onze Haagse redactie) Evenals de Amsterdamse wethouder voor Sociale Zaken, de heer W. Stein- metz, zal ook prof. dr. Jos. Gielen, oud minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, ontslag nemen als lid van de Tweede Kamer en wel per 1 Oc tober a.s. De reden van dit besluit van prof. Gielen houdt direct verband met zijn professoraat in Nijmegen. Prof. Gielen zal als Kamerlid worden opge volgd door Barnard Verhoeven. Professor Theodor Heuss, de 65-jarig;e leider van de Vrije Democratische (liberale) partij, is gisteren gekozen tot eerste president van de West-Duitse federale republiek. Heuss behaalde de overwinning bij de tweede stemming. Met 416 van de 800 uitgebrachte stemmen behaalde hij de absolute meerder heid en werd daarmee de eerste Duitse president sinds Von Hindenburg. Dr. Kurt Schumacher, de candidaat van de socialisten, behaalde bij de tweede stemming 311 stemmen eii Amelunxen, candidaat van de Centrumpartij en minister van sociale zaken in Noord-Rijnland-Westfalen, 28. Gistermiddag waren de 402 leden van de West-Duitse Bondsdag samen met 402 door de regeringen der West- Duitse staten aangewezen afgevaardig den in het nieuwe parlementsgebouw te Bonn bijeengekomen. Om vier uur kondigde voorzitter Koehler de ope ning van de zitting aan door het luiden van een reusachtige bel, waarop de ge delegeerden naar de met neon verlich te roomkleurig geschilderde en met zwart en brons gedecoreerde zaal stroomden. Honderden journalisten en radioreporters, die met moeite een plaats vonden in de toch reeds over volle zaal, woonden de plechtigheid bij. Alle West-Duitse zenders gaven een ooggetuige-verslag van de zitting. Bui ten het glazen parlementsgebouw ston den honderden Duitsers op de Rijn oever en luisterden naar het verslag via de luidsprekers. Nadat de op de presidentsverkiezing betrekking hebbende paragrafen uit de nieuwe grondwet waren voorgelezen, was het ogenblik aangebroken voor de candidaatstelling. Een vrije democraat noemde zijn partijleider Theodore Heuss; daarop volgden de socialisten met Kurt Schumacher. Helene Wessel, de enige vrouwelijke partijleider in Duitsland, noemde tenslotte de naam van Rudolf Amelunxen, lid van haar Centrum Partij. De gedelegeerden stelden zich daar op in drie groepen op om hun stem uit te brengen. Een bronzen stembus was in het midden voor in de zaal geplaatst. Aan weerskanten daarvan waren twee houten, zwart geverfde stembussen geplaatst Vervolg op pag. 3 eerste kolom) Theodor Heuss De ministers van Financiën van de Ver. Staten, Engeland en Canada heb ben gisteren aan het slot van de in Washington tussen de drie landen ge houden financieel economische bespre king in een officieel communiqué he kend gemaakt, dat zij zijn overeenge komen maatregelen te nemen, die er toe zullen leiden, dat Engelands dol larcrisis in 1952 zal zijn overwonnen. Al deze maatregelen zullen Engeland in staat stellen meer dollars te verdie nen of Engeland helpen de dollars, die het heeft, te behouden. De ministers menen, dat het vooruit zicht bestaat, dat er in 1952 een „be vredigend evenwicht zal zijn in de be talingen tussen de gebieden van het pond sterling en van de dollar." De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland, heeft gisteren medegedeeld, 'dat België op verzoek van de vakvereniging van me taalbewerkers de verkoop van spoor wegmaterieel aan Spanje zal hervatten. Een delegatie van deze vakvereniging, die Zaterdag door Van Zeeland is te woord gestaan, heeft geklaagd over de grote werkloosheid in de Belgische fa brieken van spoorwegmaterieel. Op grond van deze werkloosheid verzochten zij de regering om aanvaarding te over wegen van de tot dusverre geweigerde Spaanse orders voor spoorwegmaterieel. Van Zeeland heeft de delegatie be loofd, dat de regering de aankopen van spoorwegmaterieel door Spanje zal ver gemakkelijken en bepaalde betalings garanties zal verlangen. Zeg nooit iets van iemand, als gij u er wel voor zoudt hoeden het tot hem te zeggen. Te Apeldoorn heeft een complete veldslag gewoed tussen de families P. en V., waarbij gebruik gemaakt werd. Van een stengun, een ploertendoder en een mes. Een der leden van de familie V. bracht de zoon van P., een marinier die op de „Karei Doorman" dienst doet, twee steken in de hals toe. De tweede V. sloeg er met een ploertendoder op los en derde schoot een stengun leeg op de familie P. Gelukkig werd nie mand getroffen. De politie heeft drie familieleden der V.'s gearresteerd. Op 15 September sluit het Zandvoortse zomerseizoen en hoewel het heerlijke zo merweer nog onverminderd voortduurt en daardoor de overgang van de seizoen- drukte naar de winterstilte in Zandvoort heeft vertraagd, is dit het moment waar op Zandvoort de balans kan^opmaken van hetgeen deze zomer voor de hadplaats heeft opgeleverd. Als men op de man af de vraag stelt: „Heeft dit seizoen aan de verwachtingen voldaan?", dan luidt het antwoord beslist ontkennend. Op zichzelf behoeft men daaruit geen ongunstige conclusie te trekken. Het is een algemeen verschijnsel, dat de mens ge neigd is om de verwachtingen voor de toekomst door een rooskleurige bril te be zien en de mogelijkheid van tegenslagen te onderschatten. Zeker is dat het geval in hef voorjaar als de eerste zomerse dagen in Maart in Zandvoort reeds tamelijk gro te drukte brengen. Vooral degenen die met de wisselende kansen van het seizoenbedrijf niet volleidg bekend zijn, verwTachten van het zomerseizoen gouden bergen en menig zakenman is gestruikeld omdat hij geen of onvoldoende acht heeft geslagen op de waarschuwingen welke hem door „insiders" werden gegeven. Wij kennen maar één sei zoen dat de hoogste verwachtingen heeft overtroffen en dat was het uitzonderlijke zomerseizoen 1947 waarin de weersgesteld heid constant gunstig was voor de bad plaats. Bleef het seizoen 1949 dus zoals ge woonlijk bij de verwachtingen ten ach ter, algemeen is men in Zandvoort van oordeel, dat het beter is geweest dan het seizoen 1948. En dat, dank zii de mooie Augustusmaand. Want het heeft er voor de Zandvoortse zakenmensen slecht uit gezien! Na de mooie Paasdagen kwam „de klad" in het weer. Hemelvaartsdag verregende ge heel, de Pinksterdagen grotendeels. Het duurde tot half Juli voor men van zomers weer kon gaan spreken. Maar toen heeft de natuur ruimschoots goedgemaakt wat Zandvoort aan zon en warmte was tekort gekomen. De grote zomervacantie ken merkte zich door een goede weersgesteld heid en dat is voor Zandvoort van het grootste belang, want men heeft daar tienmaal meer aan een week warmte in het begin van Augustus dan in Mei of Juni, als de scholen nog aan de gang zijn. Hoe groot was het dagbezoek in het seizoen 1949? Een schatting is moeilijk te maken omdat slechts een deel van de bezoekers wordt geregistreerd, namelijk degenen die per tram of trein komen. Hieromtrent zijn nog geen definitieve cij fers bekend, doch wij schatten het aan tal treinreizigers op 450.0000 en dat van de bezoekers per tram op 250.000. Een zeer belangrijke categorie, is die der fietsers. In toenemende mate komen deze naar" Zandvoort. zodat het in het afgelopen seizoen herhaaldelijk is voorge komen dat er in de 16 officiële rijwiel stallingen geen rijwiel meer bij kon. Het aantal fietsers dat Zandvoort in deze zo mer bezocht, schatten wij op 200.000. Ook voor de motorvoertuigen moeten wij met een schatting volstaan. Het aantal auto's dat in Zandvoort heeft geparkeerd (dus zonder het zuivere doorgaand verkeer) schatten wij op 25000 en dat der motoren op 10.000, brengende te zamen 120.000 be zoekers. Deze schattingen totaliserende, komen wij tot de conclusie, dat het dagbezoek aan Zandvoort meer dan een millioen personen heeft bedragen. Naar schatting ging 70 pet. daarvan naar Pastoor Millet van Lignères, een dorp in de omgeving van Bourges (Frank rijk) heeft gisteren het huwelijk inge zegend tussen aartshertogin Elisabeth- Charlotte van Habsburg en prins Henri van Liechtenstein. De aartshertogin is de dochter van Karei I van Habsburg, de laatste keizer van Oostenrijk en koning van Hongarije, en van ex-keizerin Zita. Zij is de eerste van de kinderen van het keizerlijk paar, die in het huwelijk is getreden. Getuigen voor de bruidegom waren zijn broer Jean Maurice en prins Franz Joseph, de vorst van Liechtenstein. De getuigen van de bruid waren haar broers Otto, die aanspraak maakt op de Oostenrijks-Hongaarse troon, en aartshertog Robert. De bruid droeg een ivoorwitte ja pon, een kanten sluier en een diaman ten diadeem van Maria-Theresia van Oostenrijk. Bij de plechtigheid waren aanwezig ex-keizerin Zita, prins Felix van Bourbon-Parma, 'prins Louis van Bour- (Van onze redacteur) Grote verslagenheid heerste er Zondagavond onder de vele duivenhou- ders van Venlo. Meer dan de helft van hun gevleu gelde vrienden was toen nog niet teruggekeerd uit Namêche in België, waar zij Zondagmorgen om kwart vóór tien waren gelost. Van Namêche tot Venlo is een afstand van nauwelijks 125 km., zo dat een kloeke duif niet meer dan twee uur nodig zou hebben om thuis te komen. En inderdaad, om acht minuten vóór 12 kwam de eerste aanvlie gen. Maar daar bleef het voorlopig bij en met grote tussenpozen druppelden de andere binnen. En toen het avond geworden was en de Venlose duivenhou- ders zich in hun stam café verzamelden, was nog niet de helft van het aan tal Venlose duiven op hun basis teruggekeerd. Door de mist, die boven België hing, moeten vele duiven hun oriëntatievermogen zijn kwijtgeraakt, waar door zij de weg niet meer wisten te vinden en uit de route raakten. Maar den weer in Venlo terug gekeerd en thans missen de Midden-Limburgse „duivenmelkers" nog maar vijftien procent van het aantal dat Zondag in Na mêche is opgestegen. Dat zijn de risico's van de sport, wist de kampioen van Venlo ons te vertellen. Met die mist gaan er altijd veel dui ven verloren, maar dit- 11 gistermorgen is het me- I readeel van de verdwaal- Komen ze morgen niet, dan over morgen wel maal zijn het er toch wel heel erg veel! En toen be gon hij ons over zijn dui ven te vertellen. Van de vroege morgen tot de la te avond kan hij er mee bezig zijn, en hij verveelt zich geen ogênblik. Na de oorlog heeft de duiven sport veel terrein ge wonnen. Waren er voor de oorlog niet meer dan een zeventigtal liefheb bers in Venlo te vinden, thans zijn er meer dan tweehondérd. Hijzelfheeft meer dan honderd dui ven deze kampioen, en bij de laatste vluchten in de mist heeft hij er acht tien verloren. De wed vluchten worden gehou den van Maart tot half October. In het begin van het seizoen vliegen de oude duiven afstanden tot 1000 km. vroeger zelfs tot 1300 km. daarna komen de één-jarigen aan de beurt, die 500 km. moeten vliegen en tot slot de jonge duiven, die 300 km. afleggen. Thans zijn vooral jonge duiven in de mist gestrand. O, zeiden wij. die ko men nog wel. Want men had ons verteld dat Bel giëwaar de duivensport zeer intensief wordt be oefend, n gevaarlijk land is voor jonge duiven. De kloeke jonge doffers uit Nederland worden her haaldelijk verleid door de blozende Belgische dof- finnen en waarschijnlijk zit vijftien procent van de Venlose jonge duiven momenteel te kirren en te trekkebekken met een struise Belgische doffin op het dak van een een zaam Vlaams stamineeke,... Als ze morgen niet ko menkomen ze overmor gen welen dan brengen ze hun hele gezin meet zeiden wij tot de kam pioen, die ons daarna een beetje meewarig aankeek Prinses Elisabeth Charlotte en Prins Heinrich van Liechtenstein betreden de kerk. (Radiografisch overgebrachte foto). bon-Parma en prins Xavier, broer van de keizerin, die zijn weelderig kasteel voor het bruiloftsfeest heeft opengesteld Reeds vroeg in de ochtend werd op het gemeentehuis van Lignères het bur gerlijk huwelijk voltrokken. De kleine radicaal-socialistische bur gemeester trilde van opwinding, toen hij de dochter van de vroegere heer ser van het Oostenrijks-Hongaarse kei zerrijk en haar prins tot man en vrouw verklaarde. Bij deze plechtigheid droeg de prinses een blauwe japon en een zwarte hoed. r het strand, 250.000 bezoekers hifurden een strandstoel, ÏOQ.OOO namen een bad in een badinrichting, de overigen begaven zich hoofdzakelijk naar het vrije strand. De burgemeester-van-Alphënweg gaf op vier Zondagen buitengewone levendigheid in de badplaats door de auto- en motor- wedstrijden welke daarop werden gehouden en die ongeveer 150.000 bezoekers trokken. De vuurwerken van de Vereniging tot vie ring van nationale feestdagen leverden ruim 50.000 bezoekers op. Ook het rustige deel der gemeente, de duinen der Amsterdamse Waterleiding, met hun vele natuurschoon, stond in de belangstelling: meer dan 20.000 personen verwijlden daar. ver van alle ru moer en drukte van de badplaats. Wat de verschillende soorten van be drijven betreft: de standpachters en bad inrichtingen zijn tevreden: het zonnige weer in het hoogseizoen heeft een drei gende catastrophe doen verkeren in een bevredigend resultaat. De winkeliers hebben geen reden tot klagen, doch con stateerden wel de verminderde koopkracht der bezoekers. Hiervan ondervonden de caféhouders sterk de weerslag; zij werden bovendien nog ge dupeerd door het Zondagsrijverbod voor auto's hetwelk voor hun exploitatie fnui kend is, want de automobilisten vormen een belangrijke categorie van hun publiek. Weliswaar heeft de minister in de alge lopen zomer enkele Zondagen een rant soentje „Zondagsrijverkeer" toegestaan, doch tenminste twee daarvan gingen practisch verloren door het slechte weer. Wat het aantal in hotels, pensions en in gemeubileerde kamers logerende gasten be treft, dit was lager dan in andere jaren; een gevolg van het slechte voorseizoen, waardoor in Mei en Juni maar matig „gemeubileerd" werd verhuurd, ook de hotels en pensions waren in die maanden onderbezet. Het aan tal gasten wordt geschat op 10.000, het aan tal overnachtingen óp 200.000. Het kampeerterrein was het gehele seizoen volledig bezet; ruim 600 kampeer ten ten le verden een bevolking van rond 3000 perso nen. Een nieuw verschijnsel is dat van de kampeerwagens In de gemeenteraad vestigde de heer Sie gers (K.V.P.) er de aandacht op. dat in Zandvoort nog geen terrein is aangewezen waarop deze wagens een standplaats kun nen innemen. Waar degenen die over een kampeerwagen beschikken in de regel beho ren tot het gegoede publiek, is het ook in het belang van de middenstand, dat voor (leze wagens een terrein wordt aangelegd. De aanleg van de Noord-Boulevard is nog voor het eind van het seizoen gereed geko men; vooral het voet- en rijwielpad, waar vanaf men een vrij uitzicht heeft op de zee en het strand, bleken in een grote behoefte te voorzien. Niettemin deed het gemis aan een bebouwing langs de kust zich vooral in de avonduren sterk gevoelen. De wandelaars trokken zich veelal in het dorp terug waar het dan ook veelal gezellig druk was. Groot was de waardering voor de actieve vereni ging van Haltestraat-winkeliers, welke deze straat gedurende het gehele seizoen met honderden electrische lampjes des avonds een gezellig, enigszins feestelijk karakter heeft gegeven. Na de seizoendrukte is het nu opvallend stil in de Zandvoortse straten, want de bakkers, melkslijters en groentenhandelaren hebben een vacant ie-regeling ingevoerd, ten gevolge waarvan de levensmiddelen gedu rende twee weken niet worden bezorgd, maar moeten worden afgehaald. Hedenmiddag om 2 uur vertrekt Tinv Jonker met tiaar zwemcoatch. de heer Maarten de Ruyter, met de IJmuidcn 272, de „Albatros", naar Engeland, om te traéhten Het Kanaal over te zwem men. Indien het weer en het getij on gunstig zijn in Engeland, zal de tocht van de Franse kust uit worden ondernomen. Het Zaandamse publiek en de Zaanse industrie hebben f 7000 voor deze tocht bijeengebracht. De „Albatros" blijft tot aanstaande Zaterdag ter beschikking van de begeleidende equipe De verschil lende zwemstadia zullen via de radio van boord van de Albatros te beluiste ren zijn op golflengte 137 meter. Omstreeks half acht Maandagavond brak door tot nu toe onbekende oorzaak een hevige brand uit in een der grootste hout- loodsen van de Rijkswerf te Den Helder. Dank zii een achttal brandwagens, die met een groot aantal slangen het vuur bestre den, daarbij geassisteerd door de drijvende marinebrandspuit, wist men het vuur te be perken tot de vfjftig meter lange hout- loods en tot een zojuist gereed gekomen loods. De schade is vrij groot, omdat Juist enkele dagen geleden de loods volgeladen was met scheepshout voor herstel van ver schillende oorlogsbodems Dr. Saroso Wirodihardjo. economisch ad viseur van de Republiek die te Bangkok de ECAFE-conferentie heeft bijgewoond, ver klaarde tegenover Aneta. dat de economi sche positie van de RIS twee aspecten zal vertonen, n.l. die ten aanzien van de in ternationale wereld en die ten aanzien van de Aziatische nabuurlanden. Indonesië zal als agrarisch land in de toekomst kapitaals goederen en technische assistentie nodig hebben, welke zowel van het sterling- als van het dollarblok kunnen worden betrok ken. Indonesië zal in staat zijn zijn leningen terug te betalen in de vorm van natuur producten en mineralen. Met betrekking tot de samenwerking van de Aziatische na buurlanden verklaarde Saroso: „Ook In dia, de Philippijnen en Australië kunnen In donesië z.g. reliefgoederen leveren in ruil met agrarische producten". Wie in Beverwijk naar de heer G. v. d. Wiele vraagt zal moeite hebben zijn adres te ontdekken. Toch is deze man van de techniek, die oorspronkelijk ma chinist was, door een opzienbarende uit vinding na lang experimenteren niet al leen in het middelpunt van de belang stelling gekomen, maar heeft hij zeer waarschijnlijk het Nederlandse volk en de gehele wereld een grote dienst be wezen met de door hem ontworpen vol automatische lijnkiezer voor de telefoon. „U kunt nu gerust de kinderen 's avonds alleen thuis laten," zegt hij. „U slaat heel eenvoudig uw telefoon het nummei aan waar u heen gaat en wanneer het kleine koortje begint te huilen, behoeft de oudste maar even op een knopje te drukken en hij staat met u in contact" Hieruit blijkt, om tot de techniek van uitvinding over te gaan, dat het num mer, waarmede men contact zoekt, en men kan draaien zonder de hoorn van de haak te nemen, op het tableau blijft staan. Intussen kan men tijdens het zelfde gesprek reeds een ander nummer draaien, waarmede men dan na een licht drukje op de knop in verbinding staat Blijkt het gevraagde nummer in gesprek te zijn, dan blijft men daarmede niette min in contact, luistert van tijd tot tijd even of het vrij is en het is niet nodig telkens opnieuw aan te slaan. Men be hoeft intussen niet bang te zijn dat men andere gesprekken in deze tussentijd misloopt, want het eigen nummer zowel als het nummer van degene, met vrie men contact zoekt blijft vrij voor ander telefoonverkeer. Op de vol-automatische lijnkiezer kan men n.l. elf nummers aan- sïaan met inbegrip van de kengetallen. Met deze uitvinding is de heer v. d. Wiele niet over één nacht ijs gegaan. Vele deskundigen zijn geraadpleegd, die van oordeel zijn, dat in de toekomst het moet een verre toekomst zijn, gezien de millioenen thans in gebruik zijnde toestellen van het oude systeem de draaiende lijnkiezer vervangen zal wor den door deze vol-automatische lijn kiezer. Reeds is octrooi aangevraagd door een Nederlandse handelsvennoot schap, waarmede de heer v. d. Wiele sa menwerkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1