Bloembollencultuur spreekt zich uit tegen sanering HET TRIESTE VERHAAL VAN IWAN ZUPANCIC Beverwijk, stapelplaats van gedroogde schol ATA „fiavaxLot, Middenstandscentrale Samenwoning leidde tot een conflict Verraders van groep- Sneevliet bestraft Hoe spelen de R.K.clubs? Dr. Van der Vaart Smit voor Raad van Cassatie Burgemeester op de schouders Laatste woord aan de minister 2, 3. AGENDA ANGST BEHEERST SLOVENEN IN MIJNSTREEK Steeds weer uitnodiging „Keer terug Wijk aan Zeeërs ter haringvangst heemskerk Scheepvaartberichten ih fel DINSDAG 13 SEPTEMBER 1949 15 MINUTEN VERGADEREN Lingerie Zijde Japonslof 7e KATH. ARBEIDERS BEWEGING Kader bij eenkomst De pont bij Droste zal weer gaan varen 60 jaar getrouwd Bestrijding van pokken Burgerlijke Stand Het Witte Paard i Voor de politierechter Kanodag op Z.B. Spaarne R.K.T.V.V. „Winfried" BLOEMENDAAL Spreekuur wethouders IN HET VERLEDEN Haringvisserij in de dertiende eeuw Het echte zeemansvolk J. G. KAASENBROOD... Technisch groot! Vonnissen hevig becritiseerd R.K.LANDBOUWWINTERCURSUS BLOEMBOLLENCULTUUR 70 pet. der leden vóór afschaffing CASTR1CUM Heide Mij. Enorm zangsucces LTSSE BOSBRAND DE HARDDRAVERIJVLAG IN TOP! R.K. Damclub „Hillegom'" Collecte voor de St. Martinuskerk VOORHOUT ZWARE JONGEN AANGEHOUDEN Inbraken te Voorhout opgehelderd NOORDWIJKERHOUT PAODNA 2 Geslaagd Visclub „'t Snoekje" GEDRUKTE STEMMING Beurs van Amsterdam Beurs van New York Met een overweldigende meerderheid van 253 tegen 84 stemmen sprak de Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur zich uit voor de afschaffing der saneringsmaatregelen in het bloem- bollenbedrijf. Dat was, in de buitenge wone vergadering, die te Haarlem was uitgeschreven op verzoek van de afde ling Grootebroek en veertien andere afdelingen van de vereniging. WJj vragen ons af, welke de grootste sensatie van deze vergadering was: het feit, dat de anti-saneerders hun werk voor een groot gedeelte bekroond za gen, dan wel het opvallende gebeuren, dat een algemene vergadering van Bloembollencultuur binnen vijftien mi nuten gedaan was. Hoe het ook zij, het ging gisteren allemaal bijzonder vlot van stapel en de algemeen voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, mocht in zijn openingswoord met genoegen constateren, dat er vrijwel geen afde ling verstek had laten gaan, ondanks de ongunstige omstandigheden voor de kweker om te vergaderen. Maar de kwestie: sanering of geen sanering was tè belangrijk om maar achteloos aan voorbij te gaan. Jaren lang is immers de strijd gestreden en steeds weer leden de anti-saneerders 'n échec. Doch daar kwam het voorstel Grootebroek, dat officieel inhield: „dat alle saneringsmaatregelen in het bloem bollenvak moeten worden afgeschaft". De pessimisten, die een urenlange ver gadering verwachtten, werden in het ongelijk gesteld, en toen de voorzitter de afdeling Grootebroek vroeg, of zij haar voorstel nog wilde toelichten, klonk het nuchtere antwoord: „Iedereen weet, wat wij willen. £>aar hoeft geen woord meer bij". Of dan misschien iemand anders uit Eerst even kijken bij BARTELJORISSTRAAT 27 24 90 breed Wollen Ruilen 95 25 140 breed Donderdag 15 September a.s. 's avonds acht uur houdt de Kath. Arbeidersbe weging in het gebouw St. Bavo een zeer belangrijke kaderbijeenkomst voor de gecombineerde besturen en kringbestu- ren ter bespreking van het winterpro- gram 1949/1950, de bondsraad 1949, plan afvaardigers Rome 1951 en verder be langrijke mededelingen. Tot heden werd de veerdienst over het Noorder Buiten Spaarne tussen de Spaamdamseweg en de Veerpolder- straat (tegenover Droste) met de ge meentelijke veerpont hoofdzakelijk on derhouden ten gerieve van het perso neel, werkzaam bij de verschillende be drijven aan de overzijde van het Spaar ne en de schoolgaande jeugd van de Thorbeckebuurt, zodat slechts tussen 79 uur, 11.1514.15 uur en 1618 uur gevaren werd. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben thans besloten aan de ze veerdienst voorlopig bij wijze van proef uitbreiding te geven, zodat met ingang van Donderdag 15 September de pont des morgens, wanneer hieraan de grootste behoefte bestaat, van 714.15 uur zonder onderbreking en vervolgens weer van 1618 uur zal varen: des Zaterdags uitsluitend van 714.15 uur. Ongetwijfeld zal door deze uitbrei ding aan vele wensen van bezoekers, vertegenwoordigers en leveranciers van dit stadsdeel worden tegemoetgekomen. De heer en mevrouw C. Balm en C. BalmKoek, Teylerstraat 40, vieren 1 October hun 60-jarig huwelijksfeest. De bruid is 80 en de bruidegom 83 jaar. Teneinde een volledige onvatbaarma- king van de bevolking tegen de pokken zoveel mogelijk te bevorderen heeft het gemeentebestuur van Heemstede beslo ten, de gelegenheid tot kosteloze inen ting en herinenting nog enige tijd voort te zetten, iedere Vrijdag des namiddags van 3-tot 4 en van 7.30 tot 8.30 uur in het Gezondheidshuis, Lieven de Key- laan 7 te Heemstede. Geboren: 9 Sept. J. H. MichelsBeil- schmidt, d-, 10 Sept. C. Boor—Wou ia, z. H. C. SlagmolenLijnzaat, z., U. R Ka merlingSchroder, z., J. BoxLub, d.. T. J. MedikComelissen, d., J. C. ViiJ- briêfSchaafsma. d., 11 Sept. C. Quist Tolenaars, z., A. A. Tegel—Schuring, z. M. M. MeermanBijster, z., A. P Hon- coopten Boom, z., R. J. M. van Roe denKlaver, z., M. A. BeendersHout kamp, z„ J. van Hulzenvan Dorp. d. M. M. Bakkervan Loon, d., A. W Snij dersVos, d., C. P. Goesvan Straten d., L MenseKunis, d„ A. Heusaens Wiersma, d„ 12 Sept, R. Hess—Vink, A. B. C. HoffmanHerberich, d. Overleden: 9 Sept. H. Hoetmer 3 d Soendastraat, R. Kemp—Haven, 92 j. Jansstraat, 10 Sept. W. C. Nuijts. 'Ij. M. van Heemskerkstraat, J. W. van de- Tol, 82 j., Kamperlaan, M. Vermeule. 43 j„ Kamperlaan, G. BekemaKooomans. 79 j., Bijzantiumstraat, P. C. J. Nieuwen dijk, 7 j., Prinsessekade. 11 Sept. J. G Wepprecht, 66 i, Rijksstraatweg, de vergadering het woord wilde heb ben? Maar dan kort, vroeg de voorzit ter. En deze kreeg zelfs meer dan zijn zin, want geen enkele spreker meldde zich en het applaus, dat op de stilte volgde, kon men als een voorlopige uitslag van de stemming beschouwen. Dat er na de sprekende overwinning van de anti's nog een kort woord werd gesproken, laat zich begrijpen. En ook ditmaal was het de onvervaarde heer Murk uit Hillegom, die op zijn bekende manier sprak van een éclatant succes en het bestuur bedankte voor de loyale houding, die het in deze kwestie had ingenomen. Hij feliciteerde de vergadering en ge bruikte daarbij een van zijn historische volzinnen, toerr hij het vertrouwen uit sprak, dat de minister gehoor zou ge ven aan de uitspraak van de vergade ring om de doodgravers van het bloem bollenvak een halt toe te roepen. En daarmede sloeg de heer Murk de spijker op z'n kop. Want het laatste woord blijft toch altijd nog aan de mi nister. In de onlangs gehouden jaarvergade ring van de Haarlemse Middenstands- Centrale werden de jaarverslagen over 1948 van de secretaris, de heer L. Lam, en van de penningmeester, de heer S. J. Warmer, goedgekeurd. Uit deze versla gen bleek dat het bestuur talrijke ma len op de bres heeft gestaan voor de be langen van de middenstand, maar ook dat vele plannen weger.® gebrek aan medewerking, nu eens van overheids wege. dan weer van eigen leden, de doofpot zijn ingegaan. Ter vergadering werd mededeling ge daan hoe de zaken betreffende de eta lageverlichting gedurende de topuren in de aanstaande wintermaanden zich vermoedelijk zullen ontwikkelen. Ver wacht wordt dat 50 pet. van de be staande verlichting mag branden. De betrokken winkeliers zullen dan een verklaring moeten tekenen, terwijl aan de Kamer van Koophandel terzake enige bevoegdheid wordt verleend voor net verrichten van controle op de betreffen de zakenlieden. Het zou volgens het be stuur een alleszins bevredigende oplos sing van dit netelige vraagstuk zijn, een oplossing welke door de „Centrale" vo rig jaar was voorgesteld en enige dagen te Haarlem werd toegepast totdat er or ders uit Den Haag kwamen welke ver lichting verboden. Voor de onderlinge competitie van de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" werden de volgende wedstrijden ge speeld: Groep I: M. v. d. BergN. Hoogland 01, P. StamTh. van Osch A. HablousE. de Ree 01. Groep II: W. HappelJ. Jïoltkamp 10, J. ReeuwijkP. v. Deyzen 01, J. HaverkortJ. P. v. d. Meer 10. Groep III. B. OverdijkA. Komen 10, J. MeyerTh. Schoorl 10, E. SpookJ. v. d. Berg 01. Groep IV: J. HoldorpG. Reeuwijk 01, M. StevensJ. Bogaard 10, A. RosenhartG. Lunenburg 01, J. Go- sen—-S. G. Winnubst 10. Maandagmiddag viel 'n 21/-jarig meisje in kwam daarbij met haar hoofdje op de de Thorbeckestraat van een bakfiets en trottoirband terecht. Zij kreeg een lichte hersenschudding maar kon naar de ouder lijke woning vervoerd worden. Vier snoeplustige jongelui uit IJmuiden dachten voor een koopje klaar te komen door in te breken in een consumptietent aan de Rijksstraatweg. Een politie-agent zag de jeugdige inbrekers aan het werk en rekende hen in. Zij zullen er bij de kinder rechter wel meer van horen. Op de Vondelweg kwamen een motorbe stuurder en een wielrijder in botsing. De schuld lag bij de laatste, omdat hij geen richting aangaf. Achteraf viel alles nog al mee. Woensdag 14 September zal prof. dr. M. J. Langeveld uit Utrecht in het ge bouw „Dreefzicht" aan de Fonteinlaan 1 alhier tussen 8.45 en 12 uur, ter ge legenheid van de te houden onderwij zersdag, een lezing houden over het kind met leer- en gedragsstoornissen. BIOSCOPEN: Cinema Palace: Het dubbele gelaat (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Onder be dreiging (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: La Traviata (14 j), 2.30, 7 en 9.15 u. Spaarne-theater: De geheime zending (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 13 September Stadsschouwburg: R.K. Toneelvereniging St. Genesius met „Maria Stuart", 8 uur. Woensdag 14 September Concertgebouw: Chopin-avond Theo van der Pas, 8 uur. Dat samenwonen aanleiding tot hui selijke conflicten kan geven, bewees de zaak, die Maandag voor de Haar lemse politierechter werd behandeld, weer eens. Het echtpaar P. leefde on der één dak met hfet echtpaar E. Mevr. E., aan wie het huis behoorde, werd er van beschuldigd, dat zij de heer en mevrouw P. beledigende woorden had toegevoegd en zodoende voor deze mensen tot een last was geweest, zitting vertelde verdachte echter, dat zij juist last had van de familie P. Op een keer was mevr. P. boven uit het raam een mat aan het kloppen, ter wijl mevr. E. precies er onder bij de keukendeur bezig was in het beslag te roeren dat bestemd was voor het bak ken van een lekkere cake. Een groot deel van het stof viel natuurlijk in het beslag en van een cake kwam niets. Mevr. P. verklaarde daartegenover, dat het niet een mat, maar een tafelkleed was, dat ze had uitgeklopt. Later her riep zij deze verklaring echter weer. Ze had eerst gekeken, of er iemand be neden haar was, ze had niemand ge zien en was toen gaan kloppen. Zij gaf toe, dat het mogelijk was, dat er stof m het beslag was terecht gekomen, maar zei, dat het buiten haar schuld zo was gelopen. De hoofdzaak, de belediging, komt echter nog. Die kwam, volgens mevr. P., toen mevr. E. bemerkte, dat er stof in haar beslag was gevallen. Verd. ontkende evenwel pertinent, dat zij toeh beledigende woorden had gespro ken. Nadat ook de heer P. als .getuige on der ede had verklaard, dat verd. ze wel had gesproken, achtte de Officier van Justitie het bewijs geleverd. De eis was een geldboete van 20.De veroordeling was 15.of 9 dagen. Wegens mishandeling stond daarna mevr. A. F. uit Amsterdam terecht. Zij had het bestaan een achtjarig meisje, dat nogal lastig was, met de hak van een schoen op het hoofd te slaan. Een arts had daarna 'ernstige verwondingen geconstateerd op het hoofd van het kind. Wegens mishandeling eiste de Officier, nadat verdachte had ver klaard, dat zij haar zelfbeheersing was verloren, ƒ50.of 30 dagen. De ver oordeling was ƒ30.of 18 dagen. Zondag 18 September organiseert de Haarlemse Kanovereniging „Spaarne- vogels" tot besluit van het seizoen een kanodag op het Zuider Buiten Spaarne nabij het. botenhuis aan de Schalk- v.'ijkerweg. Er zijn o.a. kortebaanwed- strijden, een grachtenrace en gecostu- meerde spiegelgevechten. Dinsdag 6 September hield de R.K. Tafeltennisvereniging „Winfried" haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Het bestuur bleef in zijn oude vorm ge handhaafd, zodat het thans bestaat uit de heer Fr. de Ridder, voorzitter, mej. A. Tromp, secretaresse, de heren Th. de Ridder, penningmeester, P. Hoonhout, competitieleider, en P. Handgraaf, com missaris materiaal. De oefenavonden zijn: senioren Dins dag 19.30 uur en Donderdag 20.45 uur; junioren Donderdag meisjes 19.1520.45 uur, jongens 20.4522.15 uur. Oefenzaal Nieuwe Gracht 16. De wethouder van Sociale Zaken van de gemeente Bloemendaal houdt' heden avond zijn spreekuur van 8 tot 9 uur ten raadhuize. (Van onze correspondent) Iwan Zupancïc heeft zorgen, Alles bijeen genomen heeft hij het niet zo goed getroffen in het leven. Het is nu 25 jaar geleden, dat hij met zijn vrouw en kleine kinderen uit Slovenië naar Nederland vertrok om in de mijnen zijn brood te verdienen. Dat was een tijd van hoogconjunctuur en er was gebrek aan wer kers in de Nederlandse mijnen. Iwan Zupancic hoopte hier goed geld te verdienen. Van zijn spaarcenten zou hij later in zijn geboorteland een huisje en een stukje grond kopen om er met zijn vrouw zijn oude dag door te brengen van een Nederlands pensioentje, waar mee je in Slovenië best kon rondkomen, vooral als je daar nog een koe had en er een paar varkens op na hield. Dit ideaal nam in Iwan's fantasie steeds vastere vormen aan, naarmate hij regelmatig zijn gespaarde guldens naar het vaderland overmaakte. een ware angst-psychose van hem én zijn landgenoten meester, toen zij wer den opgeroepen om bij de politie te verschijnen. Hun paspoorten moesten worden vernieuwd. Zou op de ver strekking van dit paspoort vroeg of laat niet een uitwijzing door de Ne derlandse regering volgen? Iwan's oudste zoon, die hier op school is geweest en hier is getrouwd en dus helemaal vernederlandst is, heeft er nu genoeg van en wil Nederlander worden. Maar de Joegoslavische wet eist daar voor eerst een bewijs van ontslag uit het Joegoslavische staatsverband en dat moet de gezant afgeven. Hij heeft alles gedaan wat nodig is en zelfs 80.ge stort, maar hij hoort niets. „Zie je wel", zegt hij, „ze willen ons niet loslaten, ze hebben andere plannen met ons." Zo hebben Iwan Zupancic en zijn 1000 landgenoten in de mijnstreek en nog vele anderen, vooral Polen, hoewel zij ver van hun land wonen, iets geproefd van datgene, wat de „vrije" Oost-Europese samenleving wezenlijk kenmerkt, n.l. de angst. Toen in de dertiger jaren de hoog conjunctuur voorbij was en Velen van zijn landgenoten werden ontslagen en naar hun land terugkeerden, kon Iwan hier blijven. Het ging allemaal goed tot de tweede wereldoorlog. Sindsdien was het in zijn vaderland niet pluis. Wat velen daarover vertelden, was weinig opwekkend. Daarom had hij het raad zaam geoordeeld niet; mee te gaan met dat transport naar Joegoslavië een paar jaren geleden. Een honderdtal van zijn landgenoten zijn toen gegaan, vrouwen en kinderen meegerekend. Sommigen juichten, dat waren de aafihangers van het regiem, maar de meesten gingen, omdat ze bang waren hun huisje en stukje grond mis te lopen. Hij had enige tijd getwijfeld, want al dat gespaarde gelden dat huisje met dat lapje grondEn er werd gezegd, dat je alles kwijt zou zijn, als je niet meeging. Gelukkig vertrokken er maar enkelen en staat hij niet alleen. En dan is zijn zoon hier getrouwd met een Nederlands meisje en zijn oudste dochter is verloofd met een Nederlandse jongen. Zo is het gekomen dat Iwan Zupancic in Nederland is gebleven, in dit demo cratische land, vrij van dwang, vrij van angst en vrees, vrij om zich te uiten. Vrij? Och, het is met die vrijheid ook niet alles. Want daarginds in Den Haag woont een gezant, ook een Sloveen, en in Amsterdam een consul. Vroeger merkte je daar niets van. Maar nu zij van het regiem zijn, kunnen ze hem en zijn landgenoten niet meer met rust iaten. Zij organiseren voortdurend bij eenkomsten, in Heerlen, Heerlerheide, Sittard en andere plaatsen. De eerste keer durfde Iwan niet goed wegblij ven. Je weet nooit wat er van komt. Daar vroegen ze hem waarom hij niet naar Slovenië terugkeerde. Het vader land had hem en zijn zoons hard nodig. Dat begreep hij toch wel? Trouwens het paste niet voor kapitalistische landen te werken. Hij moest er goed aan den ken, dat hij daar nog familie had en geld of bezittingen. De gezant en de consul hebben ook kernen van helpers gevormd, die de an deren moeten bewerken, want de bijeen komsten, de uitstapjes en feesten zijn niet voldoende. Een tijd geleden kwa men zij geld ophalen voor een cadeau, dat* aan de gezant zou worden aangebo den. Maar dat is door de politie verbo den, want er was geen verlof gevraagd voor die collecte. Trouw iedere week worden nu in Iwan's brievenbus kran ten, geïllustreerde tijdschriften, brochu res en pamfletten gedeponeerd, die rechtstreeks uit Oost-Europa komen of uit Amsterdam en andere plaatsen, zelfs uit Parijs. Op al deze activiteiten kan men, met wetboeken en voorschriften in de hand, misschien geen aanmerkingen maken. Maar Iwan Zupancic heeft het niet begrepen op al deze blijken van belangstelling. Hij voelt zich dan ook steeds onveiliger. Hij heeft het gevoel, dat hij op geheimzinnige wijze wordt ingesponnen en dat hij niets meer kan doen zonder dat dit bekend wordt aan bepaalde figuren in zijn omgeving en in het land. Verleden jaar maakte zich Sinds het Noordzee-kanaal Holland op z'n smalst verdeelde is midden- Kennemerland gesplitst in twee eco nomische werelden, die vrijwel niets gemeen hebben: die van de vis, Vel- senUmuiden, die van de tuinbouw, Beverwijk en omgeving. Na jaren heeft de industrie een nieuwe binding gebracht, die echter geen overbrug ging werd: de wereld van de vis heeft geen contacten met die van de tuin bouw. Vreemd eigenlijk, want wat IJmui den is, was Beverwijk, zij het niet in dezelfde grote proporties, was ook Wijk aan Zee. Menigeen zal dit verbazen; daarom juist is het interessant zich erin te ver diepen op deze streekpagina, die Vel- senLJmuiden. gelijkelijk met Bever wijk en omgeving omvat. Beverwijk en Wijk aan Zee hadden met de visserij te maken eeuwen voor dat er sprake was van de stad aan de zee, IJmuiden. Driehonderd jaar geleden werd reeds over Beverwijk geschreven (1648), dat de stad vanouds de stapelplaats was van „gedroochde schollen ende allerley an dere gedroochde visch, die de geheele zeecant langs wierd gevangen, de wel- cke hier ter stede gebracht, toege- rnaeckt, vercocht ende van hier naar Oostlandt, den Rijn op naer Ceulen en de andere steden en plaatsen in Duytschlandt gevoert wierd". (Schol- tens, uit het Verleden van Midden-Ken- nemerland, X pag. 111). In die dagen voeren regelmatig Rijn schepen van Beverwijk met vis naar Amsterdam, Utrecht en Brabant. Wat wil IJmuiden? Wijk aan Zee is gesticht als vissersplaats, zonder ooit rumoer te maken om een haven! Die had men eenvoudig niet nodig, want de platboomde vaartuigen, er waren er vele, werden op het strand getrok ken tegenover de Relweg, de parkeer plaats, waar altijd een levendige drukte heerste. Visfa allen hadden de Wijk aaaj Zeeër vissers evenmin nodig, want de afslag wasop het strand. Niet zo maar zonder regel en orde, want het was bijvoorbeeld verboden de vis bui ten deze afslag om te verkopen. Regelmatig voeren de vissers met hun buizen en pinken, korte, gedrongen scheepjes, de Noordzee op, terwijl in het dorp de vishandel floreerde, droogschu ren en „droogtuinen" vele handen werk gaven, zoals ook de lijndraaierijen, kui perijen en de zouterijen. Ver in zee werd de korre, het schrob net, uitgeworpen, over de zeebodem ge sleept, op dezelfde manier, als waarop de moderne trawlers dat doen. Ook de practijk van de drijfnetten kenden deze Wijk aan Zeeërs. Reeds in de dertiende eeuw maakten ze er gebruik van om op de haringvangst te gaan. Dat de Wijk aan Zeeër-vloot niet onbelangrijk was, blijkt uit het feit, dat rond 1470 niet minder dan twee- en-veertig pinken, grote en kleine, in de vaart waren. Een echt zeemansvolk, die oude dor pelingen. Eenmaal vechtend om het be staan op het woelige element, wisselden zij de visserij met de koopvaart af. Ze voeren op Engeland, Hamburg en de Oostzee-staten. Ze vertelden daar ster ke verhalen over hun „arendsnest", het dorp tussen de duinen en het plezierige Beverwijk. Soms kwam zo'n vreemde sinjeur uit verre landen mee, Oosterlin gen noemden de Wijk aan Zeeërs die. Maar de ongunst der tijden trof ook Wijk aan Zee. Oorlogen woedden op zee, vissersscheepjes werden in de grond geboord, buit gemaakt door de Fransen. In 1514 was er nog maar één haringbuis over en een twintigtal pin ken. De welvaart verdween. Eeuwen kwijnde het dorp, tot het her-ontdekt werd als badplaats. De zee-visserij, die eens Wijk aan Zee en Beverwijk welvaart bracht, is niet uit midden-Kennemerland verdwe nen. IJmuiden heeft groter glorie ver kregen in het heden dan de twee an dere plaatsen in het verleden. Nog is de strijd om het bestaan zwaar, getuige de rampen tijdens de tweede wereld oorlog. Maar het moge de stad aan de zee nooit vergaan als het vissersdorp Wijk aan Zee! Philips - Erres - Waldorp radio MET PRIMA SERVICE GR. HOUTSTRAAT 131 - SMEDESTRAAT 7 (Adv.) Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde hedenmorgen de 51-jarige G. K. uit Heemstede tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek en ont zetting uit alle openbare rechten voor de tijd van het leven. De 40-jarige Haarlemmer J. H. werd bij verstek veroordeeld tot vijftien jaar met aftrek en levenslange ont zetting uit alle rechten. Beiden was ten laste gelegd, dat zij in Februari 1942 de heer C. H. Gerrit sen uit Haarlem, die het illegale blad „Spartacus" van de groep Sneevliet verspreidde, aan de Duitse politie heb ben verraden, waardoor de sneeuwbal aan het rollen werd gebracht, die leid de tot liquidatie van deze illegale groep. De heren C. H. Gerritsen, H Sneevliet, A. Menist, W. Dolleman, J. Schriefer, G. Koeslag, J. Edel en R Witteveen werden op 13 April na een proces bij Leusden gefusilleerd en de heren K. Barten, G. van der Bunt, H W. Zitman en J. Horeman werden naar concentratiekampen vervoerd. Zij keerden niet meer terug. De advocaat-fiscaal eiste veertien da gen geleden tegen K. tien jaar gevan genisstraf en tegen H., die sinds jaren in het buitenland vertoeft, vijftien jaar gevangenisstraf. Toen het .vonnis van K. werd bekend gemaakt, ontstond op de publieke tri bune een hevig tumult. Daar zaten n.l. de weduwen van de leden der groep- Sneevliet, die hevig verontwaardigd waren over de uitspraak. Een van de dames riep: „En dit is rechtspraak, heren?" De dames moesten door dq parketwachters met zachte drang van de publieke tribune worden verwijderd, want zij hielden niet op luide van hun afkeuring blijk te geven. Bij het vellen van het vonnis al dus het vonnis heeft het Hof over wogen,. dat H. bij dit verraad de hoofd schuldige is geweest en dat K. sterk onder de invloed van H. heeft gestaan. Door bemiddeling van de L.T.B. kan op 3 October in de R.K. Jongensschool te Bermebroek een tweejarige landbouw- wintercursus beginnen, waarvan de Bol lenstreek kan profiteren. Broeder Wil- librord uit Heemstede heeft de leiding van deze cursus in handen. Reeds heb ben ach een aantal cursisten opgegeven. Hiernaast leest U het verhaal van Iwan Zupancic. Het is een triest verhaal en misschien voor Iwan Zupancic zelfs een gevaar lijk verhaal. Daarover moet V zich echter maar niet te veel zor gen maken. Iwan Zupancic komt m geen enkel bevolkingsregister voor. Hij bestaat zelfs niet eens. Hij is een imaginaire mens. Zijn naam is gefingeerd, doch zijn ge schiedenis is helaas waar, triest en onheilspellend. i Angst voor uitzetting uit het land, vJaar zij zo lang gastvrijheid genoten en waarvoor zij hun krachten gaven; angst voor een oproep van de politie; angst voor papieren, paspoorten en brieven; angst om zich te veel te uiten; angst dat familieleden daarginds kwade ge volgen zullen ondervinden van hun be sluit om hier te blijven; angst, dat hun bezittingen daarginds zullen worden geconfiskeerd; angst voor die heren uit Den Haag of Amsterdam en hun agen ten; angst zelfs voor ontvoeringen. Angst, die dikwijls geen directe reden van bestaan heeft, maar soms ook ge motiveerd lükt. Deze „heerschappij van de angst" is een kwaadaardige infectie van hoogst besmettelijke aard, op onzichtbare wijze overgebracht door bacillen, die niet ge makkelijk kunnen worden vernietigd. Het schijnt erg moeilijk te zijn volks- democratische uitwassen uit te roeien in een land, dat maar gewoon democratisch is, en eenvoudige mensen op afdoende wijze te vrijwaren van de wel zeer on democratische gemoedstoestand, die deze angst is. Z.K.H. Prins Bernhard hield Maandagmorgen een rede bij de opening $an de dertigste jaarvergadering van de I.A.T.A. V.l.n.r.: Sir William P. Hildred (directeur- generaal der I.A.T.A.)Prins Bernhard en minister D. G. W. Spitzen. Het liet zich aanvankelijk aanzien, dat de ledenvergadering van de afd. Noord- wijkerhout van Bloembollencultuur maar van zeer korte duur zou zijn. Maar wij hadden het eigenlijk wel kunnen weten. Zet een aantal bloembollenkwekers bij-' een en gooi temidden van hen de knup pel van de bedrijfsmaatregelen en on herroepelijk komen de tongen los. Vrij wel alle vakgenoten hebben hun grieven De één ziet het grote euvel daar, de ander hier, maar allen willen zij hun hart luchten. Na het korte openingswoord van voor zitter Van Leeuwen, waaruit wij aan tekenden, dat voor Duitsland thans een contingent van 1 millioen dollar is vast gesteld, dat het surplus op heden nog maar de helft bedraagt van dat van het vorig jaar, terwijl er nog duizenden bollen uit dit surplus worden wegge haald door de exporteurs en er op heden zelfs weer soorten aan bod komen, die enige jaren niet in tel waren, consta teerde de heer De Groot, dat de vrijwil lige inkrimp de voornaamste oorzaak is van de verbittering, en na hem de heer Blauw, dat de hoge voorlopige kor ting er wel het meest debet aan zal zijn. Beide heren zagen geen heil in lang durige discussies en verzochten onmid dellijk stemming. Maar dat ging zo eenvoudig niet. Velen moesten hun hart luchten en kregen hiertoe volop de gelegenheid. In de loop van de discussie hoorden wij uit de mond van de voorzitter, dat de heffing belangrijk lager zou zijn, als er geen inkrimp was, dat h-t bestuur geen een stemmig standpunt inneemt tegenover het voorstel Grootebroek, dat algehele vrijheid ook grote gevaren medebrengt, zoals wij in 1932 hebben ervaren, dat alleen grotere uitvoer vrijheid zou kun nen wettigen en tenslotte de nodige kri tiek, soms zelfs zeer geharnast, op ,het beleid van het Bedrijfsschap. Volgens de voorzitter neemt echter de minister steeds meer zelf. de touwtjes in handen. De minister is voor de afschaffing van de inkrimp en voor één teeltrecht voor tulpen, hyacinten en narcissen. Dit blijkt uit zijn brief aan het Bedrijfsschap. Laten wij hopen, dat de minister wint. De stemming had tenslotte fot resul taat, dat 52 leden vóór het voorstel Groo tebroek waren, 13 er tegen en 10 blanco stemden. De heren De Groot en Uittenbogaard werden als afgevaardigden gekozen. De rondvraag leverde nog een leven dige gedachtenwisseling op over de vraag, of de afgevaardigden te allen tijde de opdracht van de vergadering moeten uitvoeren, discussie over de hoge kos ten bij het surplus, een opmerking van de voorzitter, dat er vrije aanvoer is en tenslotte een hartig propaganda-speechje voor de eigen Noordwijkhoutse beurs. De personeelsvereniging der Neder landse Heide-Mij. houdt Vrijdag 16 Sept- tember en Woensdag 21 September ex cursie met haar leden en hun dames. Er worden bezoeken gebracht aan en kele grote technische werken, waaron der o.m. de Maastunnel te Rotterdam en eruge herstelde spoor- en verkeers- bruggen over de grote rivieren. Onze plaatsgenoot, de heer H. Maicker heeft op het solistenconcours te Pijn- acker een groot succes behaald. In het solistennummer behaalde de heer Mai cker met 103 punten, zijnde het hoogste aantal van het concours, een ere eerste prijs. Met mej. v. d. Winkel behaalde hij in het nummer duetten een eerste prijs met 133 punten, ook het hoogste aantal punten in die afdeling. Maar niet alleen op het concours blinkt de heer Maicker uit. Bij de heropening van het R. K Ziekenhuis St. Jan te Zaandam zong 'hij met mej. Immink voor de pa tiënten en genodigden en hij oogstte groot succes. Deze week zal de heer Maicker met dezelfde partner een lie- clerenavond verzorgen voor de patiënten van het Provinciaal Ziekenhuis Duin en Bos. Maandagmiddag ontstond door een tot nu toe onbekende oorzaak brand in een gedeelte van het Rijgersbös. De brand breidde zich snel uit, doch de brandweer kon het vuur met behulp van aldaar werkende arbeiders spoedig bedwingen. Het nablussen vorderde veel tijd, omdat steeds weer vuurhaarden de kop opsta ken. Vermoed wordt, dat de brand is ontstaan door het wegwerpen van een brandende sigaret. Men zij voorzichtig en gewaarschuwd. Maandagavond trok de Hillegoirtse Harmonie door het dorp. Voorop liep het bestuur ,van de Harddraverij-vereniging. Het doel was het Lunapark. Toen het gezelschap daar arriveerde, sprak de oud-voorzitter van de vereniging, de heer P. Klaver. Spr. dankte voor de grote belangstelling voor het hijsen van de vlag van de Harddraverij-vereni ging. Toen het bestuur hem had ge vraagd om deze plechtigheid te verrich ten, had hij graag toegestemd. Spr. bracht in herinnering de prachtige volksfeesten, die onder de leiding van de Harddraverij in vroeger dagen zijn georganiseerd. Met nadruk zei spr.: het zijn volksfeesten. Feesten voor oud en jong. Daarna ging de heer Klaver over tot het hijsen van de vlag, en het Hil- legoms Volksfeest was geopend. Donderdag speelt de Hillegomse club haar eerste uitwedstrijd en wel tegen D.O.S. I in het lokaal van deze club, Damstraat 19 Haarlem. Na de zware wedstrijd die Hillegom de vorige week te verwerken kreeg te gen Haarlem II, waarbij de punten eer lijk werden gedeeld, moet Hillegom re kenen; op een gevaarlijke tegenstander, die er naar streven zal de punten bin nen te halen. De bus vertrekt om 7.05 uur vanaf Sistermans. De grote collecte voor de St. Mar- tinuskerk wordt dit jaar gehouden op Zondag 48 September. De zeereerw. pa ter W. Jonckbloedt C.s.s.R. zal de pre- dicaties houden. Op verzoek van de politie te Voor schoten, werd in de afgelopen week te Oegstgeest aangenouden een zekere G. v. d. V. Bij onderzoek bleek dat ge noemde persoon zich te Voorschoten aan een inbraak had schuldig gemaakt. Te vens bekende hij op verschillende andere plaatsen in de omgeving te heb ben ingebroken. Toen de rijkspolitie van Voorhout deze v d. V. verhoorde, bekende hij ook de beide laatste inbraken in onze gemeente te hebben gepleegd. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan inbraken te Wassenaar, Schipluiden, Voorschoten, Oegstgeest en Voorhout. Hij was eerst sedert, een maand op vrije voeten, nadat hij een gevangenisstraf had uitgezeten voor het plegen van vier en twintig inbraken. G. v. d. V., die nog een voorwaarde lijke straf tegoed heeft, zal in de eerst komende jaren niet meer de kans krij gen zijn „bedrijf" uit te oefenen. Op Zondag 18 September SchagenVitesse V.V.E.—K.V.V. HollandiaVeisen H.B.C.Wassenaar T.Y.B.B.G.S.V. I.E.V.—B.P.C. D.S.S.R.K.A.V.I.C. Onze Gez.D.V.A.V. B.S.M.Hillegom V.V.S.B.Rouwkoop Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sport redactie van de Nieuwe Haarl. Courant, N. Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam- Over de prijsvraag wordt niet gecorres pondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 In, bezoekende club 2, gelijk spel 3. De Bijz. Baad van Cassatie hee^t de zaalc tegen de 60-jarige predikant dr. H. W. v. d. Vaart Smit behandeld, die door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf met aftrek. Het verzoek van de raadsman voor on middellijke invrijheidsstelling werd verwor pen. De conclusie van de proc.-fiscaal werd aangehouden tot de volgende week. Burgemeester d'Aïlty van Amster dam is gisteravond op de schouders gegaan. Het gebeurde natuurlijk in de Jordaan. De burgemeester kwam eens een kijkje nemen bij het Jordaan-festival. Hij werd omringd door hossende Jordaners, die hem een „lang zal hij leven" toezongen en hem „de lucht in deden gaan". Wat later zag men de burgervader op de kermis ronddartelen, bonbons presenterend uit een doos, die hij gewonnen had en opnieuw het lucht ruim kiezend middels „De vliegende raket".... Mej. N. Arends slaagde te. Haarlem voor het examen kantoorstenografe in de Engelse taaL Zondagmorgen heeft de visclub „t Snoekje" een viswedstrijd gehouden in het Noordzeekanaal, waarbij de heer C. Koedijk als controleur optrad. Vier en veertig visjes werden buitgemaakt en na telling bleek, dat W. schuijt de le prijs had behaald. De uitslag luidde: I. W. Schuijt, 2 J. v. Tunen, 3 H.Bruin, 4 E. Beentjes en 5 H. van Tunen. Met een toepasselijk woordje werden in het clubhuis bij gebr. Dam de prij zen door de voorziter, de heer R. Bur ger, uitgereikt. AALSUM 9 te Calcutta. ALCOR 13 te Antw. ALPHARD 12 n R'dam. ALWAKI 14 te R'dam. ANNENKERK 12 te Sydney. ARKELDIJK 13 te Antw. BACCHUS 12 n. MónteVid. BALI 13 te Mac. CASTOR 13 te Georgetown. CELEBES 13 te Surabaja. DELFT 13 n. Curagao. DRACO 12 te Gdy nia. ESSO DEN HAAG p. 12 Ouessant- FRIESLAND 11 te Belawan. GANYMEDEs 11 te Santos. GORDIAS 11 te Direus. GROO- TEKERK 13 n. Havre. HAARLEM 13 te La Guaira. JAVA 12 n. Bat. KEILEHAVEN 13 te Schiedam. KERTOSONO 12 v. Djeddah- LEERDAM 11 te N. York LEERSUM 13 te Sorel. LEOPOLDSKERK 12 te Port Said. LINDEKERK 10 te Colombo. LOENER- KERK 13 te Walvisbaai. LUTTERKEEK p. 13 Gibraltar. MAASLAND 13 te Montevld. MACOMA p. 13 Madeira. MANTO 10 n. P> Limon. MATARAM p. 13 Finist. MERWE- HAVEN 12 n. Duinkerken. MIDAS p. 12 Wight. MOLENKERK 12 te Genua. NOTOS 10 n. N. York. NIJKERK 12 n. 6. es Salaam- ORPHEUS 12 n. Gibr. P. LAUT 12 te Marseille. PR. J. W. FRISO 11 te P. Alfred. RIDDERKERK p. 13 Ouessant. RIOUW 13 te Ras Tanura. ROSSUM 12. n. Rafro. RIJN- KERK 12 te Manilla. SLAMAT p. 13 K- Guardefui. SLOTERDIJK 13 te N. Orleans. SOESTDIJK 12 te Suez. ST. DORDRECHT 12 te Huelva. ST. HAARLEM 13 n. Bremen. ST. VLAARDINGEN 13 bij G. Island. STEN TOR 12 n. Famagusta. THEMISTO 13 te Bre men. THESËUS 12 n, Venetië. TIBERIUS 12 II. Laguaira. TITUS 12 te Izmir. VEEN- DAM 13 n. R'dam. WELTEVREDEN 12 te Batavia. W. RUYS p. 12 Guardefui, 18 ZONNEWIJK 13 te Gibraltar. Amsterdam, 12 Sept. 1949- Vandaag stond op de beurs de gedacht» aan een eventuele devaluatie van het pond sterling enigszins op de achtergrond, wa' in het koersverloop duidelijk tot uitdruk king kwam. De dollarlening Nederland had vrö ved van aanbod te lijden en kwam in open hoek op een circa 3 pCt. lager niveau. Ook dollarobligaties Philips lagen gedrukt in d® markt en moesten bijna 2pCt. prijsgeven- De internationale waarden openden mfl koersverliezen van circa 4 pCt., waarna f het verder verloop nog enkele procenten moesten worden prijsgegeven, zodat om eJJ nabij het laagste punt van de dag werd gesloten. Kon. Olie verloor 7 pCt., Unilever moest circa 6pCt. prijsgeven, Philips ein digde 7% pCt. lager. A.K.U. kwam op een ruim 3pCt lager niveau. De meeste bin^ nenlandse industriële waarden lagen eveft" eens gedrukt in de markt. (Niet-officiële 3% Nederi. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 oCt Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij Ned. Seheepv. Unie H V A. Del) Mij eert koenen) Vorig Open** slot 13/® 100A 97% 98 ür 97% 159 136 120 160 156 204y4 252% 290 240% 313% 132% 165 131% 162% gb 152% 142 97# 97# 122' 239 132% 13 0% 16)M 133 Anaconda Copper Bethlehem Steel 'hrysler Corp. general Electric General Motors Hudson Motors Kenneeott Copper Montgomery Ware North American Cc Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwa Tidewater U.S. Steel 12/9 27 27% 52% 37% 62% 12 45% 53 13% 11# 20% 37% 38% 29# 23% 9/® 26% 26# 51# 37 62# 12 50#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2