„Wij Duitsers vergeten te snel ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN HAAS AZIJN MINISTER STIKKER TE NEW-V0RK r Wij luisteren naar HET WESPENNEST i mm a Tito wil baas in eigen huis blijven Ontwikkelingsplan van Britse koloniën Mijn land levert zijn bijdrage Internationale motor- zesdaagse begonnen THEODOR HEUSS PRESIDENT 99 Engels blauwboek Paramaribo bespreekt interimregeling President Heuss Knecht van Rauter voor zijn rechter Nieuwe luchtschacht voor Willem Sophia Prins Bernhard op de Jaarbeurs Man door huishoudster neergeslagen Receptie op Paleis Noordeinde Dr. Zoetmulder professor k in Indonesië i Lustrum Stoottroepen Maximum-prijzen voor kaas blijven Studenten-sanatorium H.H. Wijdingen I.A.T.A.-CONGRES Tegen papieren-rompslomp Nationaliteit ter R.T.C. besproken Rabaud overleden j door David Duncan scheermes/es Maastrichtse kegelaars blinken uit te Haarlem De Harder krijgt lof van alle kanten Hooyschuur verongelukt (Vervolg van pagina 1) Bij de eerste stemming kreeg Heuss tiet de absolute meerderheid. Hij verwierf toen 377 van de 801 geldige stemmen tegen de sociaal-democraat Schumacher 311 en Amelunxen 28. Er Waren 76 onthoudingen en 2 ongeldige stemmen; 6 stemmen werden uitge bracht op de niet-officieel gestelde candidaat Schlange-Schoeningen, 1 op Karl Karl Arnold, 1 op Josef Müller en 1 op Alfred Loritz. De overwinning behaalde Heuss bij de tweede stemming, waarbij 800 af gevaardigden hun stem uitbrachten. Het aantal onthoudingen was tot 37 gedaald en dat der ongeldige stemmen tot 3 gestegen. Dr. Schlange-Schoenin gen, die niet officieel candidaat gesteld Was, kreeg ditmaal 2 stemmen. Voor zitter Koehler nodigde daarop prof. Heuss uit om op het podium te komen, waar hij hem vroeg of hij zijn benoe ming aanvaardde. Toen prof. Heuss „ja" antwoordde, zei dr. Koehler: „Herr President, ik feliciteer u met uw be noeming. Daarop volgde de plechtige eedsaflegging. De rechterhand opgeheven herhaal de Heuss met duidelijke stem de zin nen, die Koéhler hem voorzei: „Ik zweer, dat ik al mijn krachten zal wijden aan het welzijn van het Duitse volk, het verrijkend met dat gene wat tot zijn voordeel is, afwen dend datgene wat het kwaad kan be rokkenen, steunend en beschermend de fundamentele wetten en de wetten der federatie, gewetensvol mijn plich ten vervullend en recht doende aan elkeen. Zo waarlijk helpe mij God." Heuss had de linkerhand op een in leder gebonden exemplaar van de nieuwe grondwet gelegd, toen Koeh ler de tekst van de eed van een vel papier voorlas. Met een van ontroering trillende stem hield professor Heuss na zijn benoeming een rede. Hij begon met hulde te bren gen aan zijn vader, die een eeuw gele den, in 1848, gevochten had voor de de mocratie in Duitsland. Heuss wijdde in zijn rede veel aandacht aan de Duitsers, die zie hin de Russische zone bevinden. Hij verzekerde de inwo ners van de rijkshoofdstad, dat Berlijn gebonden is aan het lot van West-Duits- land, doch geheel Duitsland evenzeer aan het lot van Berlijn. Herinnerend aan het lot der Oost-Duitse gebieden, zeide Heuss, dat het Duitse land, dat thans onder Polen ressorteert, Duits gebied is en Duits zal blijven. Heuss, die zeer snel sprak en dikwijls moeilijk te verstaan was, vertelde, dat hij zijn functie nimmer geamoieerd had, maar dat hij nooit voor zijn plicht uit de weg was gegaan. Hij verklaarde zich tegenstander van centralisatie. „Wij hebben genoeg van Nazi-experi menten," zeide hij. „Wat een geluk, dat wij kunnen vergeten. Maar het bezwaart mij, dat wij Duitsers te snel vergeten. Wij dienen niet te vergeten wat Hitier over Duitsland en de wereld heeft ge bracht." Heuss' rede duurde 25 minuten. Hij Werd na afloop luide toegejuient door zijn aanhangers, doch de socialisten en communisten bleven op hun plaats zit ten en applaudisseerden niet. Maarschalk Tito heeft Zondag in een 'ede tót élite-mijnwerkers verklaard, dat Joegoslavië „een onneembaar fort" is en dat de Sovjet-Unie zijn land ook met de bajonet niet zal kunnen veranderen- Hij deed echter een beroep op het Krem lin, een vergelijk met zijn land mogelijk te maken. Sociale hervormingen zijn, aldus ver klaarde Tito, nimmer bereikt door mid del van bajonetten, die slechts slavernij kunnen brengen. Niettemin bracht hij hulde aan de Sovjet-Unie dat hij het eerste socialistische land noemde en aan de „grootse Qctoberrevolutie". „De Sovjet-Unie behoeft echter niet te interveniëren in de binnenlandse aan gelegenheden van landen, die aan het Socialisme bouwen, want dat kan alleen schaden. Daarom moeten wij deze zaak ophelderen en zeggen zoals Lenin eens tegen Trotsky zei het is mogelijk om een socialisme in één land te stichten," aldus Tito. De Amerikaanse minister van Defensie Louis Johnson sprak gisteren voor de Jadio de berichten tegen volgens welke tussen hem en Acheson een scherp me- hingsverschil bestaat over de kwestie van hulp aan Joegoslavië, en in het bij- Zonder het beschikbaar stellen van een Amerikaanse staalfabriek aan Tito. Engeland heeft een „blauwboek" op gesteld inhoudende een programma voor ontwikkeling van zijn koloniën biet Amerikaanse hulp. Hiermee zal een bedrag van 400 millioen pond gemoeid 4ijn, aldus meldt A.P. Britse autoriteiten verklaarden, dat «e Britse koloniën in Afrika en Zuid- Host-Azië waarschijnlijk het meest be dacht zuilen worden, indien het plan doorgaat. Maandagmiddag heeft de waarnemend gouverneur van Suriname, M. de Niet, •on bespreking gehouden met het col- ,?ge van Algemeen Bestuur, de voor ster der Staten en de fractieleiders 'ver de Memorie van Antwoord inzake •w interimregeling. Twee duizend personen waren giste- ~On te München bijeengekomen om Ri chard Strauss de laatste eer te oewij- ~®n. De lijkrede werd gehouden door dr. Hans Ehard, de minister-president 'an Beieren, die Strauss roem m als van de weinige creatieve compo nrsten van deze eeuw. Tijdens de plechtigheid werd muz.ek ,£h Beethoven en een gedeelte uit f^auss' eigen „Rosenkavalier" ten ge- °re gebracht. He commissies voor buitenlandse be wakingen en voor gewapende diensten W de Amerikaanse Senaat hebben gis- ?*en eindelijk het op 20 Maart aan deze C^nnnssics voorgelegde plan voor mili- n,fc hulp voor de landen van het At- dhtisch Pact en enkele andere landen gekeurd. 20 tegen 3 stemmen spraken de rtjjhnissies zich uit voor een bedrag van ^«.oiojjoo dollar. Prof. Theodor Heuss, de eerste pre sident van de West-Duitse fe derale republiek, is een van de weinige mannen, die de Bondsdag, waar de partijtegenstellingen scherp getrokken zijn, vrijwel ieders res pect genieten. De enige smet, die zeljs zijn bitterste tegenstanders hebben kunnen vinden, is het feit, dat hy m 1933, als liberaal-democratisch lid van de Rijksdag, zijn stem uitbracht voor de volmachtwet, die Hitier aan de macht bracht. In 1932 daarentegen had hij een boek gepubliceerd, „De weg van Hit- Ier", dat hem de haat van de dictator op de hals haalde. In 1933 werden dit en andere boeken van zijn hand door de nationaal-socialisten veroordeeld en verbrand. Hijzelf werd van alle of ficiële functies ontheven. Herhaalde lijk werd hij door de Gestapo onder vraagd, doch nooit gearresteerd. Gedurende de laatste verkiezings campagne verwierf de 65-]ange Heuss, die door sommige van zijn tegenstanders „een democratische Hindenburg" wordt genoemd, aan zien, omdat hij de enige partijleider is, die zijn redevoeringen niet door spekte met eeQ luidruchtig natio nalisme. Professor Heuss werd op 31 Ja nuari 1884 geboren in Brackenheim Württemberg). Zijn vader was ci viel ingenieur, zijn moeder de doch ter van een Russische officier. De voorvaderen van Heuss behoorden tot de eerste Duitse strijders voor de democratie. Na zijn schoolopleiding en univer siteitsstudie promoveerde hij op 21- jarige leeftijd tot doctor in de po litieke wetenschap. Hij werd journa list en werkte bij een aantal Duitse tijdschriften en kranten. Na de eerste wereldoorlog gaf Heuss college aan de Berlijnse po litieke hogeschool. Hij raakte ge lieerd met de links-georiëntèerde democratische partij van vóór Hit- Ier. In 1933, toen de Nazi's het be wind in handen namen, werd Heuss uit al zijn functies ontslagen en on der scherp toezicht gesteld. Na de tweede wereldoorlog werd hij minister van Opvoeding in de staat Wuerttemberg-Baden in de Amerikaanse zone. Hij is afgevaar digde in het wetgevend lichaam van de staat en professor aan de tech nische hogeschool in Stuttgart. De president pleegt precies te 7 uur op te staan en gaat zelden vóór 1 uur des nachts naar bed. Hij spreekt gemakkelijk en maakt voor zijn redevoeringen slechts enkele kor^e aantekeningen. Hij was een hartstochtelijk sigarenroken, doch de dokter heeft zijn rantsoen ver kleind tot twee of drie sigaretten per dag. (Van onze correspondent) In April-Mei 1943 was men nabij de Fries-Groningse grens bij Trimunt bezig boompjes te rooien. Dat was tijdens de staking en een van de gerooide stam metjes werd dwars over de weg gelegd, waarop een Duitse patrouille voorbij gangers sommeerde het boompje te ver wijderen. Toch kwam het boompje weer op de weg. Volkomen willekeurig arres teerden de Duitsers een aantal Neder landers langs de weg en in hun wonin gen. Zonder enige vorm van proces en zonder enig rechterlijk vonnis werden drie slachtoffers daarna neergeknald. Behalve de kwestie van het boompje waren er ook nog enkele auto's onklaar gemaakt, waardoor de stemming onder de Duitsers nog geïrriteerder werd. Toen dan ook de Grüne Polizei in de „Flie- gerstellung Trimunt" arriveerde, was het besluit tot een fusillade in het wilde weg snel genomen. Onder de zestien ge vallenen waren een vader met drie zonen en een jongen van dertien jaar. Voor deze zaak stord gisteren te Gro ningen in de eerste zitting van de Bij zondere Strafkamer van de Arrondisse mentsrechtbank de 51-jarige Duitser Johann Mechels, vroeger Polizeirat te Aurich, terecht, die thans gedetineerd is in de strafgevangenis te Groningen. Mechels was een paar weken in Neder land. Hoge Duitsers stuurden hem naar Groningen, waar hü de orde moest her stellen en handhaven. Mcehels werd commandant van de drie Noordelijke provinciën. Zolang het standrecht "uur- de, was hij slechts verantwoording schuldig aan en had hij slechts hevelen in ontvangst te nemen van Rauter zelf. Vijf dagen was Johann Mechels een heel hoge Piet, knecht van Rauter. Tranen stroomden verdachte over de wangen, toen een der getuigen, een vrouw uit Marum, verscheen, die op één dag haar man, drie zoons en een aan staande schoonzoon verloor. Trillend van aandoening kwam zij voor het hekje en vertelde zij van deze verschrikkelijke dag. „Het was de verschrikkelijkste dag uit mijn leven", zei Mechels na deze ge tuigenis. Maar een van de getuigen heeft de „majoor" direct na de executie lekker zien eten.... Hierop begon Mechels te huilen en te ontkennen en zei: „Ik heb het bevel voor de executie doorgegeven. Verder heb ik niets gezien, want ik was in een zware depressie. Ook heb ik niets gegeten." Daarna werd de zitting geschorst tot a.s. Maandag. De N.V. Ned. Steenkolenmijnen „Willem Sophia" te Spekholzerheide, zal binnenkort in het z.g. Langveld te Simpelveld een nieu we' luchtschacht .aanleggen. Dit houdt ver band met de ontginning van de thans nog braak liggende concessie Sophia van de N.V., waarmee over enkele jaren wordt begonnen. De nieuwe schacht zal moeten zorgen voor de ventilatie in het Sophiaveld. Het bekleden van de schachtwand zal ge beuren volgens een nieuw procédé, dat tot dusver in ons land nog niet werd toege past bij het aanleggen van mijnschachten. Dit nieuwe procédé is gebaseerd op een speciaal soort metselwerk; het levert pen belangrijke deviezenbesparing op. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, die Maandagochtend met de ,„Queen Mary" te New York arriveerde, heeft aan de pers het volgende medegedeeld: „Er zijn ditmaal drie redenen voor mijn bezoek aan de Ver. Staten. 17 Sep tember beginnen de besprekingen over de practische tenuitvoerlegging van het Atlantisch Pact en 20 September vangt de algemene vergadering der V.N. aan, doch reeds enige dagen trekt het vraag stuk van dollar en pond sterling de aandacht van alle politici. Mijn land zal niet in deze discussies treden, doch dit probleem is thans wellicht het be langrijkste voor de gehele wereld en zeker voor het Verre Oosten. Het stormcentrum ligt naar mijn me ning niet in Europa, maar in het Verre Oosten, politiek en economisch. Poli tiek gesproken bewegen wij ons, voor zover Nederland betreft, niettegen staande er grote moeilijkheden zijn, op de Ronde-Tafelconferentie in de rich ting, waarin met goede wil van weers kanten een oplossing kan worden ge vonden. Doch welke besluiten ook Rheumatiek ondermijnt Uw héle gestel. Want 't knaagt en Knaagt en knaagt maar Maak toch een einde aan die ondraaglijke plaag, die U ziek maakt en moedeloos en allengs tot niets meer in staat. Pak Uw kwaal in de oorzaak aan. Met de weldadige Kruschen-kuur. Om Uw bloed te zuiveren van die pijnverwekkende onzuiverheden, die zich nu meer en meer vastzetten m hoeken en gaatjes en.. die zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs werden tot dagen en nachten van onafgebroken pijn. Zoals ettelijke tien duizenden Rheumatieklijders over de hele wereld verlossing vonden bij Kruschen, zo zal ook voor U de weldadige werking zich haast als een wonder openbaren. Met de kleine dagelijkse dosis Kruschen voelt ge U al gauw weer een heel ander mens: fit, monter en opgewekt en met geen zweem van pijn meer, omdat Kruschen Uw bloed zuiverende organen weer nieuwe energie ievenskracht schonk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) bereikt zullen worden, zij kunnen niet van blijvende waarde zijn, indien er geen gezonde basis bestaat voor de economie van Indonesië. De monetaire en economische toestand daar is veel ernstiger dan de meesten zich gewust zijn. En daar Indonesië een van de voornaamste producenten van rubber, tin, copra en olie is, is het van essen tieel belang voor de oplossing van het dollar-sterling-vraagstuk, dat Indonfesië zo spoedig mogelijk wordt geholpen, opdat het kan terugkeren niet alleen tot politieke stabiliteit, maar vooral tot gezonde monetaire en economische be ginselen. Dit zal slechts mogelijk zijn door de gezamenlijke krachtsinspan ning van alle vrijheidlievende landen, welke een vreedzame ontwikkeling van het Verre Oosten ter harte gaat. M\jn land levert zijn bijdrage", aldus de minister. Maandagmiddag bracht Prins Bern hard een informeel bezoek aan het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan. Gedurende een uur maakte hij een rondgang over het terrein en door tal van paviljoens. Bij zijn vertrek werd Prins Bernhard een theemuts van rood koningslaken aangeboden namens de deelnemers der jaarbeurs. Maandagmiddag is te Kampen een aanslag gepleegd op de bejaarde heer J. S. Na een hevige huiselijke twist sloeg zijn huishoudster het slachtoffer dat met zijn broer een klein pand aan de Burgwal bewoont, met een ham°r de schedel in. De heer S. is in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis te Kampen vervoerd, waar hij heden morgen is overleden. De huishoudster is in arrest gesteld. 26. Na het maal stond Eric op om afscheid van Tai te nemen, en Lotus van Jade volgde zijn voorbeeld. Doch tot zijn verwondering pakte de kleine filosoof hem bij de arm en trok hem terzijde. „Het moge onvergeeflijk vrijpostig klinken," zei hij gedempt, „doch welke plannen hebt ge met de prinses?" Eric wierp hem een snelle blik toe. Tot nu toe had Tai door woord noch gebaar laten merken dat hij zich de hoge waardigheid van het meisje bewust was; zelfs al had Eric hem die terloops verteld. Nu echter bleek dat het hem niet ontgaan was en onwillekeurig vroeg Eric zich af wat de ander met deze vraag bedoelde. Tai bemerkte de aarzeling vgn de Noorman. „Ik vraag het, omdat ik weet hoe gevaarlijk deze streek is," verduidelijkte hij. „Het is niet dat ik twijfel aan uw kundigheid en kracht, maar ge zijt een vreem deling in dit gebied. Hier oefenen vreemde machten hun invloed uit, mijn vriend, en velen zijn over de bergen getrokken om nimmer terug te keren." Zijn stem daalde tot een fluistering. „Ik waarschuw u, wees voorzichtig. Welke route wilt ge nemen met de Dochter van de Draak?" „Ik wil haar zo snel mogelijk naar Peiping brengen," antwoordde Eric, „om haar onder bescherming van haar vader, de keizerte stellen." De kleine filosoof floot tussen z'n tanden. „Ah, Peiping. Een prachtige stad. Men schenkt daar de voortreffelijkste wijn uit het gehele keizerrijkIk voel neiging mij bij uw hoogwaardig gezelschap aan te sluiten, mijn vriend." Een voorstel, dat Eric dtc meer en meer sympathie voor de merkwaardige wijsgeer begon te voelen gretig accepteerde. Maar terwijl zij zich op weg begaven bemerkte geen van hen, dat de geheim zinnige zwarte ruiter, die ook bij het gevecht tegenwoordig was geweest, hen uiterst behoedzaam op een afstand volgde De Koningin en Prins Bernhard heb ben Maandag in het Paleis Noordeinde te Den Haag de gedelegeerden ter R. T. C. tijdens een receptie ontvangen Aanwezig waren de voorzitter der R. T. C„ de minister-president dr. W. Drees de voorzitter der delegatie der repu bliek, de voorzitter der delegatie van B. F. O., ae voorzitter der Neder landse delegatie, leden en adviseurs van de republikeinse en B. F. O.-delegaties leden der Nederlandse delegatie, de le- den der voorlopige federale regering, die als adviseurs dér Nederlandse dele gatie optreden, de leden en de secreta ris der UNCI, de waarnemers van de Nederlandse Antillen ter R. T. C., de secretaris-generaal en de adjunct-secre tarissen-generaal der R. T. C. Nadat de Koningin en de Prins alle aanwezigen hadden begroet, onderhiel den Hare Majesteit en Zijne Koninklij ke Hoogheid zich geruime tijd met mi- nister-president dr. Drees, met leidende figuren uit de verschillende delegaties en met de -eden der U.N.C.I. De Nederlandse ministers en ver schillende der Indonesische gaswn wa ren door hun echtgenoten begeleid. Naar het K.N.P van officiële zijde verneemt is pater dr. P. Zoetmulder S.J. uitgenodigd tot het geven van bijzondere colleges in de Oosterse wijsbegeerte en wereldbeschouwing aan de Universiteit van Indonesië. Pater Zoetmulder, geboren te Utrecht in 1906, trad in de Sociëteit van Jezus ra 1924. In 1925 naar Java gezonden, stu- uesrde hij philosophie te Djocja van 1928 tot 1931, waarna hij aan de Univer siteit van Leiden zijn studies voortzette in de Indonesische letteren (Javaans). Iri 1935 promoveerde hij op het proef schrift „Pantheïsme en Monisme in de Javaanse Soeloek-literatuur". In 1938 werd hij priester gewijd te Maastricht. In 1940 keerde hij naar Java terug. Daar gaf hij colleges in de Oos terse philosophie aan het Ignatiuscollege dei paters Jezuïeten te Djocja en was tevens professor aan het Groot-Semina rie aldaar. t Na de Japanse capitulatie was hij we derom tot op heden te Djocja werkzaam als professor van het Ignatiuscollege en het Groot-Seminarie. Met het begin van het nieuwe studie jaar is benoemd tot professor in de mo- raal-theologie aan. het Groot-Seminarie der paters Carmelieten te Malang, pater dr. Mollink O. Carm. Pater dr. Mollink, die dezer dagen in Malang is aangekomen, promoveerde in het begin van dit jaar te Rome tot doc tor in de theologie. Het vijfjarig bestaan van het Regiment Stoottroepen zal 21 September te 's-Her- togenbosch worden gevierd. Voor de eerste maal zal dan het regimentsvaan del, dat 29 April door Prins Bernhard werd uitgereikt, worden meegevoerd. Het programma van deze dag vermeldt kerkdiensten, het döden-appèl op de Parade, défilé langs het stadhuis en ont vangst in het Casino. Te Maastricht zal 18 September een bijeenkomst worden gehouden van de stoottroepers uit Zuid-Limburg, waar aan een herdenkingsplechtigheid is ver bonden bij het gedenkteken voor Wij- ckerveld. Te Leeuwen-Beneden zal 9 October de jaarlijkse landelijke bijeenkomst wor den gehouden, die een bijzondere bete kenis verkrijgt door de onthulling van het herdenkingsmonument. Bij dit mo nument zullen de eerste gesneuvelden rusten, die hier in 1944 gevallen zijn. Het monument heeft de vorm van een kapel. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S L. Mansholt, zal Donderdag 15 September een bezoek brengen aan de jaarbeurs te Keulen, die onder de naam „Rei- nischer Landwirtschaftsschau Köln 1949" van 11 t.m. 15 dezer wordt ge houden. HAIUUIAZUN OP Z N BEST Minister Mansholt heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid J. de Ruiter (C.H.) betreffende de kaasprijzen en de handhaving van de kaasdistributie o.m. geantwoord, dat hoewel een spoedige beëindiging van de huidige toestand op het terrein van de binnenlandse kaas handel aanbeveling verdient, hij het ongewenst acht op dit moment tot vrij lating van de maximum-prijzen over te gaan. Andere maatregelen zijn in overweging bij het Bedrijfschap voor Zuivel. Met de handhaving van de kaasdistri butie tot op dit ogenblik werd onder meer beoogd een stijging van het bin nenlands verbruik ten koste van de zo noodzakelijke en in dit geval ook zeer lonende export te voorkomen. De noodzakelijke handhaving van de vleesdistributie was hierop eveneens van invloed. Het Bestuur van de Stichting „Het Nederlands Studenten Sanatorium" heeft van het Ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting toestem ming gekregen, over te gaan tot de bouw van een nieuw Studenten-Sa natorium, dat plaats zal bieden aan 83 patiënten, te weten 59 mannelijke en 24 vrouwelijke. Na openbare aanbesteding is het werk gegund aan de laagste inschrijver, de firma Siemerink en Markvoort te Wier den (O.), die reeds met de voorberei dende werkzaamheden begonnen is. De plechtige eerste-steenlegging zal bin nenkort geschieden. Begin 1947 is een voorlopig Studen ten-Sanatorium geopend in een land huis aan de Naarderstraat te Laren (N. H.), op een terrein van 7 ha., daartoe door de Stichting aangekocht. In dit sanatorium worden thans 20 patiënten verpleegd, waarmede de alleruiterste grens der capaciteit bereikt is. Het nieuwe sanatorium, waarin over circa anderhalf jaar de eerste patiënten kun nen worden opgenomen, wordt gebouwd op hetzelfde terrein. Het thans als sa natorium gebruikte gebouw wordt ver bouwd tot zusterhuis. Zondag 2 October zal in de parochie kerk van Sint Jozef te Broekhem (Valkenburg) Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens de heilige pries terwijding toedienen aan fr. Salesius Dijkstra uit St. Michielsgestel, fr. Lu cius Roof uit Den Haag, fr. Fidentius Penders uit Voerendaal (L.), fr. Edwin van Veen- uit Blesse (Fr.), fr. Bavo Kerstholt uit Haarlem, fr. Sigismundus Mooy uit Oldam (N.-H.) en fr. Ivo Ra- meckers uit Voerendaal (L.) van de congregatie der Heilige- Harten. Verder zullen nog 6 paters de sub- diaconaatswijding en 3 paters de kruin schering ontvangen. In de voortgezette vergadering van- de I.A.T.A. heeft de heer René Briend directeur-generaal van de „Air France" namens het dagelijks bestuur van de „International Air Transport Associa tion" de leden een rapport aangeboden, waarin wordt aangedrongen op onder steuning van de pogingen van de door de regeringen gestichte internationale organisatie voor burgerluchtvaart C. A. O.) tot vereenvoudiging en standaar disering van douane, immigratie en an dere grensregelingen en -procedures. Ter vergadering werd steeds over „red tape" gesproken in verband met bureaucratische maatregelen. Met een „red tape" plachten ambtenaren in Engels sprekende landen hun pape rassen samen te binden. De betekenis van „red tape" is tegenwoordig „pa pieren rompslomp". Het rapport maant tot bestrijding van de euvelen hiervan aan. Tijdens een ontvangst voor de deelne mers aan de I.A.T.A. heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, Maandagavond de volgende buitenlanders de onderscheiding ven commandeur in de orde van Oranje Nas sau overhandigd: Gilbert Perier oresi- dent van de Sabena, René Briend •»- :i va i de J >r France. Per A. Norlin directeur van de S. A. S, en J. Rona'd Mac Gridle, plaatsvervangend directeur van de B. O. A. C. Eveneens werd deze onderscheiding toegekend aan Juan Terry Trippe, president van de P. A. A die echter niet aanwezig was. Maandag is een informele bijeen komst gehouden van subcommissie I sectie A van de commissie voor staat kundige en staatsrechtelijkg aangelegen heden der R.T.C., ter bespreking van het onderwerp nationaliteit en burger schap. Een aantal deelnemers aan de Ronde- Tafelconferentie zal Zaterdag 24 Sep tember een bezoek brengen aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Maandag is de heer G. E. J. Kersten, lid van de delegatie der samenwerken de vak-organisaties van overheidsper soneel, en adviseur ad hoe bij de R.T.C., wegens dringende ambts-aangelegenhe- den naar Batavia vertrokken. In zijn plaats is ir. J. D. Carrière, lid van de S.V.O-delegatie, bij de Nederlandse re gering voorgedragen als adviseur bij de R.T.C. Op 76-jange leeftijd is te Parijs over leden de componist Henri Rabaud. In 1894 had hij de Prix de Rome verwor ven, werd dirigent aan de Grand Opéra en volgde in 1920 Fauré op als direc teur van het Conservatoire. Hij compo neerde de opera's „La fille de Roland", „Le premier Glaive" het oratorium „Job", twee symphonieën en schreef ook muziek voor Shakespeare's „Koop man van Venetië" en „Antonius en Cleopatra". Zijn liatste werk was „Les jeux de i'amour et du hasard", dat einde van dit jaar zijn première in de „Opéra Comique" beleven zaL DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 orkest, 18.20 sport, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 orkest, 19.30 Dit is leven, 19.45 re- geringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 de ge wone man, 20.12 gram., 20.15 concert, 21.00 Ronde-tafelgesprekken, 21.15 conc., 21.45 actualiteiten, 21.55 zang, 22.30 sex tet, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM H, 415 m. - Na 10 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 Orkest, 19.00 Paris vous parle, 19.05 gram., 19.15 toneel, 19.30 piano, 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 kapel, 20.45 cabaret, ^21.20 Hammond orgel, 21.35 buitenl. overzicht, 21.50 trio's, 22.30 orkest, 23.00 nieuws, 23.15 concert. WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 gewijde muziek, 8.45 gram., 9.00 zieken, 9.30 orkest, 10.30 Morgendienst, 11.00 gram., 11.20 zigeu nerorkest, 12.00 sextet, 12.30 mededelin gen, 12.33 koor, 13.00 nieuws, 13.15 man- dolinemuziek, 13.45 gram., 14.00 piano. 14.30 oratorium, 15.15 orkest, 16.00 post zegelverzamelaars, 16.15 jeugd, 17.30 kwintet. HILVERSUM H, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.0Q nieuws, 8.15 orgel, 8.50 vrouw, 9.00 gram., 9.30 waterst., 9.35 gram., 10.00 causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 vrouw, 11.00 R.V.U., 11.30 gram., 12.00 solovox en ac cordeon, 12.30 mededelingen, 12.33 plat teland, 12.38 piano, 13.00 nieuws, 13.15 kalender, 13.20 orkest, 14.00 „gesprotten portretten", 14.15 kwartet en piano, 15.00 zieken, 15.30 koor, 15.50 jeugd, 16.00 gram., 16.15 jeugd, 17.15 gram., 17.45 re- geringsuitz. 37 „Zo bedoel ik het niet," zei hij, en voor het eerst klonk zijn stem alsof hij een menselijk wezen toesprak. „Ik wil maar zeggen, dat ze onmogelijk jou de schuld kunnen geven. Zonder het te willen hoorde ik daar straks, hoe je iets tegen je moeder zei over iemand anders." „Vertel jij eerst verder." „Ik snap het niet," zei hij. „De politie heeft snel werk geleverd. Die vinger afdruk hebben ze geïdentificeerd. De naam van de man stond, in Tuttle's aan tekenboekje." „Hebben ze hem?" Hij schudde zijn hoofd- »Nee, maar ze hebben 'n dossier over hem. Hij kan zich niet uit de voeten maken. Toch kan ik er niet bij. Ik zie het verband niet. Ik heb nog nooit van die man gehoord. Je zei immers, dat je die Tuttle kent. Mis schien weet je ook iets af van de man, die hem vermoord beeft." Ik ging met mijn tong langs mijn droge lippen. „Wie heeft het gedaan?" „Een zekere Finney," zei hij. „Mike Finney. Alleen zijn vingerafdrukken en die van je zuster staan op het pistool. Heb je wél eens van die naam gehoord?" „Jazeker," zei ik. „Kan ik een sigaret krijgen?" XX Buiten scheen de zon nog steeds. Door de kruinen van de esdoorn voer een lichte wind, die de gele bladeren af schudde en ze naar de grond deed dwar relen. Ik was vergeten dat de herfst in aantocht was. In Mexico waren de jaar getijden veel minder merkbaar. Zelfs in Californië blijft haast alles groen, maar de esdoorns maken daarop een uitzon dering. Waar esdoorns groeien, worden de bladeren in het najaar geel en dwar relen neer tot gouden lanen, waarin de wind dartelt en dolt, onder het warme licht van de zon. Zo moest het na ook in Montans zijn, waar weldra de eerste sneeuw alle vergankelijkheid zou be dekken. „Ik zou maar liever alles vértellen wat je weet," sprak Wickersham. „Als de politie er eenmaal is, krijgen we geen kans meer." Dit was iets nieuws iets dodelijks. Mijn vingerafdrukken stonden op een pistool, waarmee een moord gepleegd was. Ik herinnerde mij het pistool heel goed. En ze wisten mijn naam. Ik was opgejaagd als een stuk wild en nu had den de honden een cirkel om mij ge trokken. ,Ik zie niet in waarom ik zou spre ken," zei ik. Zijn spieren waren niet stijf, dacht ik. Terwijl hij praatte, bleef hij mij gedurig gadeslaan. „Het kan je zuster te pas komen," zei hij. „Voorzover ik het tijdens het tele foongesprek begrepen heb, hoorde ze een schot in de garage van jullie huis in San Francisco. Ze ging er heen en kwam nog net op tijd om een gedaante te zien weghollen; het pistool lag naast het lijk op de grond. De politie was vlakbij. Ze hebben niemand zien weglopen, maar ze hebben het schot wel gehoord, en ook het pistool in beslag genomen. Als je mee zou werken die Finney te achter halen, zou dat je van' pas kunnen ko- mjen." „Ik schiet er geen zier mee op," zei ik. „En, trouwens, de politie zal het wel zonder mijn hulp kunnen stellen. Zon der mij krijgen ze hem ook wel te grazen." „Je schijnt daar nogal zeker van te zijn." „Ben ik ook. Ze zullen Finney rrfbk kelijk genoeg vinden." „En hoe zit het met Tuttle? Wie is dat? Je zei toch dat je hem kende?" „Een zakenrelatie." Ik haalde Dikzak's visitekaartje uit mijn zak en wierp het op de theetafel. „Ziedaar". Wickersham nam het kaartje en bekeek het. „Zo", zei hij. „Een detective. Black- stone Opsporingsmaatschappij. Die ken ik wel. Tamelijk solide zaak. Ze hebben natuurlijk een dossier over de zaak waar hij op uit is gestuurd." i „Waarschijnlijk wel." zei ifc ,De naam Finney stond in Tuttle's notitieboekje. Daarom hadden ze die vingerafdruk zo gauw geïdentificeerd." „Luister eens", zei ik. „Wie heeft je gisteravond van die stoel losgemaakt?' Hij keek mij verbaasd aan. „Cathe rine. Wist je dat niet? Vanochtend om een uur of half zeven. Ik heb haar daar achtergelaten en ben hier naar toe ge reden." „Om half zeven ongeveer." Dat klopte zowat. Na het auto-ongeluk was ze re gelrecht teruggereden en had haar broer ergens onderweg uitgelaten. Ze had Wickersham bevrijd en was in het huis achtergebleven, Toen was Dikzak ge komen om chantage te plegen en had zij hem neergeschoten. „Ze wond er geen doekjes om. Ze zei, dat ze je had helpen ontvluchten. Wat haar persoonlijk betreft, kan' ik haar daarom niet hard vallen." „Heeft ze dat gezegd?" „Zeker," zei hij op scherpe toon. „En ik geloof het. Misschien verbeeld jij je. dat je haar er toe geprest hebt, Tre- maine, maar ze wilde je alleen maar ver weg hebben. Evenals je moeder dat wil!" „En op wat voor manier zei ze, dat ze me geholpen had?" „Op de enig mogelijke. Ze kwam met de wagen langs de politieagenten, reed je op een veilige afstand, en liet je toen in het bezit van de wagen. Zelf moest ze naar huis lopen." „Zegt ze dat het zo gegaan is?" „Is het soms niet waar? Ik heb de iauto zelf weg horen rijden. Ik was toen al weer bij kennis. Ais ik niet die ver wenste prop in mijn mond had gehad, was je niet ver gekomen." „Net of ik nu wel ver ben gekomen." „Wat heb je met de wagen gedaan, nadat je Catherine had achtergelaten?" „Geparkeerd op de Elfde Straat, vlak bij Mission." „En toen?" „Toen heeft iemand me geprobeerd te vermoorden." „Is dat zo?" „Zeker." „Was dat de man, over wie je het tegen je moeder had?" „Die was het." „Is het soms dezelfde als die op het ogenblik gezocht wordt?" „Zeker, het is de man, die jullie zoe ken." „Laat dan eens wat meer horen. Wat weet je van die Mike Finney?" „Je bent mijn advocaat niet." „Maar ik moet misschien als advocaat optreden voor Catherine, wanneer zp in moeilijkheden komt." „Acht je dat mogelijk?" „Je bent toch niet blind, wel?" zei hij. „De politie trof haar aan met een pis tool in haar hand, .staande bij het lijk. Verder is er alleen haar verklaring, dat ze iemand weg heeft zien rennen, nadat het schot gevallen was." „Finney's vingerafdrukken staan toch op het pistool." (Wordt vervolgd) Al kan een drama hem evenzeer boeien als een blijspel hij scheert zich uitsluitend met AMEFA FABRIEKEN APELDOORN 8. NEEDE Meer dan 200 motorrijders uit dertien landen zjjn gisteren gestart voor de in ternationale zesdaagse in Wales, waarbij men in totaal bijna 1250 mijl moet af leggen over bergwegen en door modderr poelen. In feite is deze zesdaagse de zwaarste betrouwbaarheidsrit voor mo toren. Hoewel de officiële lijsten met straf- punten Maandagavond nog niet bekend waren gemaakt, mag toch op grond van informaties, verstrekt door de K.N.M.V.- officials, worden aangenomen, dat de Nederlandse vaasteams er niet geheel zonder kleerscheuren zijn afgekomen. In het a-team op B.S.A. met Knijnen- burg, Roest en "Flinterman, incasseerde de laatste 2 strafpunten, waartegen ech ter inmiddels bij de jury protest is aan getekend. Volgens de officiële lijsten, die echte* nog bevestiging behoeven, is de stand aan het einde van de eerste dag: International trophy: Gr. Brittanmë en Tsjechoslowakije 0 strafpunten; Ita lië 1 strafp.; Zwitserland 159 strafp. Zilveren Vaas (A-teams): Gr. Brit- tannië, Italië en Hongarije 0 strafp.; Ne derland 2 strafp.; Ierland 21 strafp.; Tsjechoslowakije 24 strafp.; Zwitserland 100 strafp. Zilveren Vaas (B-teams): Tsjechoslo wakije en Zwitserland 0 strafp.; Hon garije 3 strafp.; Italië 14 strafp.; Ierland 32 strafp.; Gr. Brittannië en Nederland 100 strafp. Van de individuele rijders bereikten Lichtenbeld, Zoontjes en Pellikaan zon der strafpunten de finish. Op het nationaal kegelconcours, dat te Haarlem wordt gehouden in verband met het 40-jarig bestaan van de bond, zijn gisteren geen cijfers van betekenis gemaakt Vermelding verdient, dat de vijftig kegelaars uit Maastricht, een serie van 333 maakten in de afdeling vijftallen en dat de I#\K.C. (Wagenin gen) met 71 won in dp afdeling drie tallen. Aan het eind van de tweede dag zijn de standen; Korpswedstrijd vijftallen heren: 1. 50 kegeleirs, Maastricht, 333; 2. S.T.J.K., Maastricht, 313 (47—13); 3. Kollefit, Maastricht, 313 (47—8). Korpswedstrijd drietallen dames: 1. V.V.V., Den Haag, 183; 2. Rondom de Koning, Delft, 179; 3. W.K.C., Wage ningen. 177. Korpswedstrijd vijftallen dames: L Togido. Hengelo, 255; 2. Willen is Kun nen, Alkmaar, 250. Korpswedstrijd drietallen dames: L Willen is Kunnen, Alkmaar, 142; 2. To gido, Hengelo 132. Jubileum wedstrijd heren: 1. De Haas, Schagen, 115. Vastebaan wedstrijd heren: 1. Leuf- kens, Maastricht, 45. Vrije baan wedstrijden heren: 1. Wij- nands, Maastricht, 3 x 45. Vrije baan wedstrijd dames: 1. v. d. Werf, Haarlem, 43. Hamburger telling heren: 1. Stubbe, Hengelo, 2 X 120. De Franse bladen roemen het uitste kende spel van B/srtus de Harder in alle toonaarden. „L'Equipe" schrijft (Marcel Hansenne, de bekende athleet) over de ontmoeting tussen Bordeaux en Mont- pellier, waarin Bordeaux met 70 zege vierde, dat de Harder wederom de beste van het veld was. Hoewel de Neder landse prof slechts één doelpunt scoorde, het eerste na tien minuten, had hij in de resterende goals een groot aandeeL De verslaggever prijst de balcontröle van De Harder, zijn beweeglijkheid, zijn afgemeten passes en zijn tactisch spel, waardoor de verdediging van Montpel- lier herhaaldelijk werd verrast Intus sen is zijn vereniging op de tweede plaats van de ranglijst gekomen. De Zaanse amateur-wielrenner D. Hooyschuur is in een wegwedstrijd in België ten val gekomen. Hü werd met een ernstige hoofdwonde en een zware hersenschudding in 't ziekenhuis te St. Truiden (België) opgenomen. Van een stilstaande auto werd het portier plot seling geopend en Hooyschuur, die juist passeerde, werd tegen de grond gesme ten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3