DOODSTRAF VAN RAJK STAAT REEDS VAST Hatta wenst geen van Japanners in immigratie Indonesië i Pensioen met een staartje Vijftien priesters gearresteerd in Tsjechoslowakije Trekt Griekenland Albanië binnen? Benoeming mr. Teulings vrijwel zeker Tot hoofd en hart —Spionnage Praag wil communicatie-net der bisschoppen vernietigen De bedreiging der guerilla-troepen Geen losbollen meer Materiële oorlogsschade CENTRALE COMMISSIE R.T.C. BIJEEN ter Fraude van 14 mille _Het weer Woensdag u september 1949 73ste JAARGANG No. 24563 Ex-minister van Hongarije zal Vrijdag terechtstaan Verlenging Distributiewet In October in Tweede Kamer ONDERZOEK NAAR VLIEGTUIGONGELUKKEN Darul Islam actief VACATURE BINNENL. ZAKEN Giuliano 1325 jaar Weekend in het buitenland Toestand te Bandjermasin Amerikaanse missie naar Batavia BEVIN CONFEREERT MET ACHESON By Rotterdamse Voogdijraad fcJREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 ^oor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mWlmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal Er is nogal enig gerucht ontstaan over het feit, dat dr. Beel na zijn aftreden als Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon recht heeft op een Pensioen van 12000 per jaar. Zo op het eerste gezicht is dat inderdaad geen jarige beloning voor een functie, die jemand slechts een half jaar bekleed heeft. Van socialistische zijde is er dan °9k dankbaar gebruik van gemaakt om P't dit geval wat politieke munt te slaan, ifet is ons bekend, dat op enkele fabrie ken in Amsterdam-Noord de katholieke drbeiders het socialistisch commentaar jjan K. Voskuil in Het Vrije Volk onder de neus geduwd kregen met de vraag: stemmen jullie nu nóg op de K.V.P.? wij hebben aanvankelijk gemeend, dat net beter was over zulk een precaire kwestie, waarbij het de critici kennelijk tiet zozeer om die 12000 gulden als wel ®ni het neerhalen van de persoon van dr. Beel te doen was, te zwijgen. Nu Prof. Romme echter zelf in een hoofd- srtikel in De Volkskrant de kwestie aan roert en daarin o. a. een mededeling doet, die de critici gemakkelijk de mond snoert, lijkt het ons goed ook enige aan dacht aan het geval-Beel te wijden. Het Vrije Volk schreef 3 Sept. j.l. in antwoord op enkele brieven van zijn lezers: „Voor de oorlog kreeg een gouver neur-generaal een pensioen van 12000 minimum, 15000 als hij langer dan twee jaar in functie was geweest en 18000 als hij langer dan vier jaar had gediend. Het pensioen van dr. Beel komt dus met deze regeling overeen. Hij is een half jaar in functie geweest en krijgt dus 12000. Dat is niet voor hem uitgevonden, maar het was een bestaande regeling." Het gif zit echter in de staart van het ïhtwoord. Tegen die regeling zelf heeft de redactie van Het Vrije Volk geen bezwaar. Maar buitensporig vindt tij het, „wanneer een betrekkelijk jonge Plan, die vijf jaar geleden nog een eer naam secretarie-ambtenaar was en sinds dien een paar jaar minister is geweest, ®en ambt aanvaardt, waarvoor de onmis bare voorbereiding hem ontbreekt, na ®€n half jaar een levenslang pensioen ^an 12000 krijgt. Maar er is niets aan te doen." Zie zo, die zit, dacht Het Vrije Volk. Prof. Romme wees er echter terecht °P, dat, wie wat minder ruw met de goede rraam van zijn medemens wenst om te springen, wel even mag bedenken, dat deze pensioenregeling, die zeker hoog is, vermoedelijk daarom in het al gemeen zo hoog is gesteld, omdat posi- bes, welke aan oud-H.V.K.'s passen, be paald véél min'der opgeschept liggen dan het geval is voor mensen, die de *Waarte en de waardigheid van het ambt Piet hebbengedragen terwijl toch °ok een oud-H.V.K. -nog in zijn stand 'Poet kunnen blijven leven; dat iemand, die geschikt is voor het ambt, aan mo gelijkheden of werkelijkheden, uit finan- eieel oogpunt, nog al iets weggooit. Romme verklapt dan „een geheimpje": Dr. Beel heeft „zich van meet af op het standpunt gesteld en daarvan ook tegetioVBr derden terstond uiting ge geven het hem toekomende pensioen 1 e t te willen toucheren, zolang en oor zover hij het geluk zou hebben, in ®en hem passende functie door arbeid 'e kunnen voorzien in wat zijn gezin Podig heeft." Wij wachten nu maar af, of Het Vrije Volk dit ook aan zijn lezers mededeelt. Miscshien dat Beel's voorbeeld tevens anderen aanspoort eveneens iets derge lijks te doen. Wij menen verder, dat Jbist onder de P. v. d. Arbeid-mensen Pogal eens lieden gevonden worden, die Paar banen jagen in Rijk en gemeente, jaaraan een vrij hoog pensioen verbon- Pen is. En tenslotte, die 12000 gulden, Pet moge een heel bedrag zijn, is toch maar een druppeltje, vergeleken bij de stromen gelds die in de eerste na-oor- mgsjaren zijn weggesmeten. Misschien herinnert prof. Schermerhorn zich hier Pog iets van. Maar nog eens: Dr. Beel wil dit pen sioengeld niet eens. Dat toont karakter, «•venals h;j karakter toonde, toen hij, Pa een half jaar, aftrad als Hoge Verte genwoordiger van de Kroon, omdat hij Pet met de Indonesische politiek der re gering niet eens was. Wij geloven, dat wij Beel's geste niet Peter kunnen waarderen dan in dat ene woord, dat de N. R. Ct. gebruikte: bravo! (Van onze correspondent) Overmorgen zal zich voor het volksgerechtshof van Boedapest weer een proces afspelen. Spelen is het juiste woord, want het vonnis over Ladislaus Rajk, ex-minister van Binnen- en Buitenlandse Zaken van de Hongaarse Volks republiek, Werd reeds enkele dagen na de bekendmaking van zijn arrestatie uitgesproken. Het personeel van alle gevangenissen van Boedapest vaardig le een gezamenlijke verklaring uit, waarin gezegd werd, dat met ongeduld werd uitgezien naar de dag waarop de „verrader Rajk" zou worden opgehangen. De arbeiders van een touwfabriek lieten weten, dat zij maar al te graag de trik zouden maken waarmee Rajk de adem zou worden afgesnoerd, een arbeidster tenslotte schreef een ingezonden stuk naar het communistische officiële orgaan Szabad Nép, waarin zij zich aanbood om Rajk eigenhandig te wurgen. Ladislaus Rajk, die in de afgelopen oorlog een der communistische voormannen was van het verzet en in de Spaanse burgeroorlog aan de kant der roden vocht, zal er niet aan twijfelen, dat zjjn doodvonnis reeds is getekend. Met Rajk werd nog een groot aantal „verraders" gearresteerd waarvan de namen niet werden bekend gemaakt. Het Wofd van de politieke politie Gabriel Peter, de vroegere chef van de generale staf Georg Palfi Oesterreicher, alsmede de hoofdredacteur van het communisti sche blad Népszava Zoltan Horvat be vinden zich echter in ieder geval onder de arrestanten. Officieel werd gemeld dat twintig „spionnen" en „verraders" in hechtenis werden genomen, maar waarschijnlijk waren het er heel wat meer. In ieder geval is het een feit dat alle communisten die onder de oorlog in Zwitserland het Hongaarse Onafhan kelijkheidsfront hadden gevormd, in de folterkamers van Andrassystraat 80 verdwenen. Na de arrestatie van Rajk begonnen de communisten de „Strijd tegen de per soonsverheerlijking". De namen van de vooraanstaande partijleden die tot dan toe herhaaldelijk met grote koppen in de kranten te lezen waren, verdwenen uit de pers. Zo weet bijvoorbeeld nie mand met zekerheid of de staatssecreta- Rajk, beklaagde. ris van het ministerie van buitenlandse Kerkelijke en diplomatieke woordvoerders in Praag hebben gisteren mede gedeeld, dat er in de afgelopen veertien dagen vijftien katholieke priesters in Tsjechoslowakije zijn gearresteerd. De Tsjechische regering tracht, volgens de woo. voerders, het geheime ver bindingen-net tussen de priesters en de bisschoppen te vernietigen en de arrestaties moeten dan ook in dit licht gezien worden. Zoals bekend heeft de Tsjechische regering onlangs een verbod uitgevaardigd yoor de verspreiding van de brieven der bisschoppen en de drukpersen van de kerkelijke instellingen verbeurd verklaard. Door dit optreden van de regering zagen de kerkelijke autoriteiten zich ge noodzaakt een geheim systeem in het leven te roepen om de geestelijken op de hoogte te houden van hun besluiten en maatregelen. Waarnemers te Praag zijn van me ning, dat het memorandum, dat de Tsjechoslowaakse bisschoppen aan de regering te Praag hebben doen toeko men, en waarvan de inhoud gisteren is gepubliceerd, waarschijnlijk tot gevolg zal hebben, dat de strijd tussen Kerk en Staat in Tsjechoslowakije een nog scherper aspect zal krijgen. Van regeringszijde is gisteren ver klaard, dat „te gelegener tijd" een ver klaring zal worden uitgegeven, waarin het standpunt der wereldlijke autori teiten uiteen zal worden gezet. Thans werd slechts te kennen gegeven, dat de inhoud van het memorandum der bis schoppen „niet op waarheid is geba seerd". Namens het ministerie van voor lichting werd te kennen gegeven, dat thans geen verder officieel commentaar zal worden gegeven. De Griekse delegatie zal de Ver. Naties meedelen, dat Griekenland van blan is, zich beroepende op artikel 51 Albanië binnen te trekken uit zelf verdediging, indien de guerilla-troepen hieuwe agressie plegen, zo deelde een der vooraanstaande delegatieleden gis teren mede, aldus A.P. Tot deze maatregel is besloten om *ens en voor altijd een einde te maken ®an de bedreiging der guerilla-troepen •ver de grens, zei de gedelegeerde De Zorgvuldig overwogen stap zou de al gemene goedkeuring van de Griekse 'eiders hebben. Naar schatting houden zich 8000 tot "000 man guerilla-troepen in Albanië Sereed voor een poging om op een daarvoor geschikt ogenblik de Griekse Stens weer over te trekken. De Balkan-commissie der V.N. heeft Albanië er gisteren van beschuldigd j1 de nacht van 13 op 14 Augustus, tij- het jongste offensief der Griekse legeringstroepen in de nabijheid van de J.'rieks-Albanese grens, stellingen te hebben ingenomen op Grieks gebied. Het door waarnemers van de com missie opgestelde rapport vermeldt dat '~0 soldaten, die deel uitmaakten van j:eh Albanese compagnie, werden ge leed en drie anderen gevangen geno den, hetgeen op Grieks grondgebied Seschiedde". In het rapport wordt verder verklaard de Griekse regeringstroepen vanaf Albanees grondgebied zyn beschoten. De Griekse artillerie ging er na deze „uitdaging" toe over het vuur te beant woorden, waarbij de zich op Albanees grondgebied bevindende geschutsstel- lingen werden beschoten. Bij de Tweede Kamer zijn twee wets ontwerpen ingediend strekkende tot be krachtiging van de Koninklijke Besluiten tot hernieuwde inwerkingtreding van eni ge artikelen van de distributiewet 1939 en tot hernieuwde inwerkingtreding van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939. De distributiewet en de prijsopdrijvings- en hamsterwet zouden anders na 26 September niet meer van kracht zijn. In de Tsjechische pers en in de radio uitzendingen werd geen melding ge maakt van het voorstel van de bis schoppen. Waarnemers te Praag zijn van me ning, dat de door de regering geuite beschuldiging, volgens welke de ver klaring van de bisschoppen „onnauw keurig" is, een aanwijzing vormt, dat de wereldlijke autoriteiten niet voorne mens zijn het vredesaanbod van de bis schoppen te aanvaarden. De Tsjechische rode leiders willen nette burgers van hun onderdanen maken en losbollen zullen in de toe komst geen genade meer vinden. In een groot opgemaakt bericht meldde gistêren het communistische partij orgaan Rudi Pravo, dat in het dis tri ct Brno in'het vervolg de namen van beruchte dronkaards de mees ten hunner hebben een afkeer van werken, zegt het blad in de dag bladen gepubliceerd zullen worden. Volgens de Rude Pravo is dit besluit genomen door het „nationale comité" van het district Brno. Naar wij vernemen, zal het wetsont werp op de Materiële Oorlogsschade te de laatste twee weken van October door de Tweede Kamer in behandeling wor den genomen. Langer uitstel is niet mo gelijk, daar het schema van de begro tingsdebatten geen wijziging toestaat. Naar men ons mededeelde, is het hoogst waarschijnlijk, dat. deze zo lang verwachte besprekingen in de Kamer geen nieuwe gezichtspunten zullen ope nen en dat het wetsontwerp vrijwel zonder meer zal worden aanvaard. Mo gelijk is echter, dat de K.V.P.-fractie erop zal aandringen, dat 'n aanvullende regeling wordt geschapen voor degenen die tweemaal getroffen zijn. zaken Ivan Boldizsar, die de kranten oorlog tegen kardinaal Mmdszenty leid de. gearresteerd of geliquideerd is. Hij is echter, evenals zijn plaatsvervanger, uit het ministerie van buitenlandse za ken verdwenen. Het proces in Boedapest heeft na tuurlijk een zeer bepaald doel. Toen Tito bij Moskou nog niet in ongenade was gevallen, bracht Rajk hem als Hon gaars minister van Binnenlandse Zaken een officieel bezoek. Evenals Hongarije's eerste minister Rakosi was Rajk destijds reeds een groot bewonderaar van de Joegoslavische dictator. Maar terwijl Ra kosi later in- opdracht van het Kremlin zijn opvattingen herzag, bleef Rajk in maarschalk Tito een communist zien, die evenals hij zelf niet bereid was de be velen uit Moskou maar zonder meer te aanvaarden. Rajk, die als nationaal- bolsjewist meende, dat hem geen onheil kon geschieden, daar immers Rakosi en diens handlangers herhaaldelijk „natio nalistische" leuzen gebruikten, blijkt zich te hebben vergist. De beschuldiging dat Rajk in dienst stond van de imperialistische machten en een spion der Verenigde Staten was, is slechts een phrase. In werkelijkheid is het een proces tegen Tito. Met de veroordeling van Rajk zal de zuivering -'n de Hongaarse communisti sche partij nog lang niet eindigen. Op het ogenblik worden in talrijke fabrie ken directeuren en bedrijfsleiders we gens inefficiëntie ontslagen. Maar dit ontslag is niet de enige straf voor hun „verraad". Rajk's veroordeling moet ook in het binnenland als een afschrikwek kend voorbeeld dienen om aan allen, die niet onvoorwaardelijk werken in de geest van de partij, te tonen, dat het regiem niemand ontziet en tot het uiterste gaat. Overigens verdienen de beklaagden in het proccs-Rajk, die zoveel moorden op hun geweten hebben, dit lot, ook al worden zy niet voor deze reële mis daden berecht. De juridische commissie van de „In ternational Air Transport Organisation" (lata) zal aan de algemene vergadering een resolutie voorleggen, die behelst dat de organisatie er bij de regeringen op aan zal dringen om vliegtuigbouwers en maatschappijen te doen deelnemen aan commissies van onderzoek by vlieg tuigongelukken. De tegenwoordige richtlijnen van de internationale organisatie voor burger luchtvaart voorziet niet in dergelijke be noemingen. Voorts werd de invoering van een ver handelbare luchtvrachtbrief voorgesteld Paus Pius XII ontving op Castel Gandolfo ruim twaalfhonderd pelgrims, onder wie een groot aantal mijnwerkers. Tijdens de audiëntie hield de Paus zijn belangrijke rede over de sociale rechtvaardigheid. De mijnwerkers gaven de H. Vader tenslotte een mijnwerkerslamp ten geschenke. Drs. Mohammed Hatta heeft tegenover Reuter verklaard, dat de toekomstige R.I.S. elk plan voor emigratie van Ja panners naar Borneo, Celebes of Ne derlands Nieuw-Guinea „volkomen zou verwerpen." Hatta verklaarde dit met betrekking tot recente berichten uit Tokio, volgens welke de adviseurs van generaal MacArthur een dergelijk plan voor stonden. Drs. Hatta noemde drie redenen, waarom hij er tegen was, dat Japan ners zich vestigden op Indonesisch ge bied. Als eerste noemde hij de bittere gevoelens, die in Borneo nog steeds be staan tegen de Japanners. Als tweede reden gaf hij op, dat de toekomstige Indonesische regering geen besluiten wenste te nemen betreffende de te volgen immigratiepolitiek, voor dat de plannen voor herstel en weder opbouw waren uitgevoerd en het nieu we bestur goed' functionneerde. Ten derde zou. het niet mogelijk zijn de levensstandaard in Indonesië op te (Van or e Hzagse redacteur) Naar wij vernemen k het vrijwel ze ker, dat mr. Fr. Teulings V- Vught, oud. lid van de Tweede Kamer en thans lid van de Eerste Kamer, benoemd zal worden tot minister van BinncrJandse Zaken. Mr. F. L. C. J. M. Teulings werd 15 November 1891 te Den Bosch geboren. Hij bezocht de lagere school bij de Fra ters te Den Bosch, doorliep het Sted. Gymnasium aldaar, studeerde vervol gens aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam en promoveerde in 1916 tot doctor in de rechtswetenschappen. Van Februari 1918 tot 1928 was mr Teu lings secretaris der R.K. Rijkskieskring- organisatie Den Bosch, tevens bestuurs lid van de Algemene Bon<i van R K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland In April 1921 werd hij benoemd tot se cretaris van het Bondsbestuur en Dij de reorganisatie van 1926 tot partij-secre taris der R.K. Staatspartij. Vierentwintig jaren was mr. Teulings lid van de Tweede Kamer; vooral bij ie financiële debatten trad hij op de voor grond. Het vorig jaar stelde hij zich als Tweede-Kamerlid niet meer beschik baar; hij werd toen lid van de Eerste Kamer. Mr. Fr. Teulings was directeur vm N.V. C. N. Teulings' Kon. Drukkerijen te Den Bosch en bestuurslid der R. K Vereniging van Directeuren van R K dagbladen. Hij is momenteel voorzitte*- van „Ons Middelbaar Onderwijs" •in Noord-Brabant. De nieuw te benoemen minister is Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Volgens de statistieken van het ge rechtshof in Palermo staat Salvatore Giuliano, de beruchte bandieten-koning van Sicilië, een minimum-vonnis van 1325 jaar gevangenisstraf te wachten, als hij wordt gepakt. In de afgelopen zes jaar zijn er zes bevelen voor zijn inhechtenisneming uitgevaardigd. Giuliano wordt ervan beschuldigd 37 mensen te hebben ge dood, 29 pogingen tot moord te hebben gedaan en 40 rooftochten en 10 ont voeringen te hebben uitgevoerd. Italië kent de doodstraf niet. lidens het internationale volksdans- en ^hziekfestival waren de pleinen van letië in openluchttheaters veranderd, dansers uit een en twintig landen, "^kleed in nationale costuums. hun ^•isen uitvoerden. Ook op het beroem- San Marco-plein werd met uitbundig gedanst Op de achtergrond de kathedraal. Onder presidium van de voorzitter van de week, mr. J. H. van Maarseveen, is Dinsdag de centrale commissie van de R.T.C. in de Trèveszaal bijeen ge komen in aanwezigheid van de UNCI. De leden van de Nederlandse minder heidsgroep ter R.T.C. hebben medege deeld, welke aangelegenheden, naar hun oordeel, hun belangen raken, waarover zij op de vergaderingen ,der R.T.C. gehoord zouden willen worden. Zij hebben daartoe een dertigtal punten opgegeven. Aan de vertegenwoordigers der minderheden zal worden geant woord over welke onderwerpen zij ge hoord zullen worden. De ontwikkeling van zaken in de conferentie is thans zover gevorderd, dat een intensief contact op het hoogste niveau van de conferentie gewenst is. Het is op grond van deze overwe ging, dat de Nederlandse regering de centrale commissie heeft verzocht, haar gasten te willen zijn tijdens het aan staande weekeinde. De uitnodiging werd door de centrale commissie gaarne aanvaard. De centrale commissie zal aanstaande Vrijdag te 11.30 uur op nieuw bijeenkomen. Minister v. Maarseveen heeft na afloop van de vergadering der centrale com missie medegedeeld, dat de voltallige centrale commissie aanstaande Vrijdag zich voor een weekend in het bui tenland zal terugtrekken. Men zal hier op informele wijze de geschilpunten, welke zijn gerezen, bespreken en trach ten op deze wijze de voortgang van de conferentie te bespoedigen. Men hoopt Maandag weer in Nederland terug ie zijn. De voorzitter van de conferentie, dr. Drees, zal bij de besprekingen aan wezig zijn, evenals de Unci. I Zwijgen is vaak moeilijker dan I i spreken. j voeren, indien een groot aantal Japan ners toestemming kreeg zich in Indo nesië te vestigen. De stakingen te Bandjermasin duren onverminderd voort. Het stadsbeeld is rustig, dank zij intensieve patrouille gang door de politie en militairen ge durende de nacht en overdag. De Alri (republikeinse marine) streeft naar erkenning van het door haar ingestelde Comité Nasional Indo nesië als bestuursorgaan, terwijl het K.N.I. op zijn beurt aansluiting van Borneo c.q. Zuid-Borneo bij de repu bliek voorstaat. De resident van Zuió-Boroeo en de territoriale commandant hebben 12 Sep tember een gezamenlijke bekendmaking doen uitgaan aan de bevolking van de Ulu Sungai. Hierin wezen zij er op, dat Hassan Basri niet als gouverneur erkend wordt door generaal Suhardjo en dus niet ge rechtigd is de bevolking enigerlei op dracht te geven. Intussen werd door Hassan Basri nog steeds geen contact opgenomen met de resident en de territoriale comman dant, zoals hem bij de overeenkomst van 2 September werd opgedragen. In verband hiermede heeft de territoriale commandant 12 September bekend ge maakt, dat hij Hassan Basri tot en met Donderdag nogmaals vervoer aanbiedt en volledige persoonlijke vrijheid ga randeert om persoonlijk of door be middeling van gemachtigden het staken der vijandelijkheden te bespreken. Volgens het republikeinse dagblad „Pedoman" ontkent generaal-majoor Su hardjo, dat hij zich ten aanzien van Bor neo zou uitgelaten hebben als zou „elke poging om een afzonderlijke staat Bor neo buiten de Republiek te stichten tot mislukking is gedoemd". Van de sultan van Djocja vernam „Pe doman" dienaangaande, dat de indruk, als zou de Republiek Borneo willen an nexeren, onjuist is. Het volk van Borneo zelf „bepaalde zijn houding om zich achter de republiek te scharen". Aneta verneemt, dat de missie van onderzoek voor het Verre Oosten van het Huis van Afgevaardigden der V.S. 20 September te Batavia zal aankomen. De missie bestudeert de te besteden gelden van de V.S. in het buitenland. Het is mogelijk, dat de missie een tocht naar Bali, Djocja en Padang zal Met ingang van I October zal men door het draaien van 001 de weersver wachting per telefoon kunnen beluiste ren. Voorlopig kunnen alleen aangeslo tenen op het telefoondistrict Utrecht van het telefonisch weerbericht profi teren. Het district Den Haag is na Utrecht aan de beurt. Het ligt in de bedoeling dit geleidelijk uit te breiden over de andere districten. De maximum duur van het weerbericht is drie minu ten, doch dit zal in het algemeen korter zijn. Vier keer per dag zal een nieuw be richt worden gegeven. Het eerste be richt, dat 's morgens om zes uur wordt verstrekt, bevat de weersverwachting tot „hedenavond". Op Zondagen en ge durende het tijdvak van 1 November, tot 1 Maart zal dit eerste bericht om zeven uur worden gegeven. Het tweede bericht, van 's middags 12 uur, geeft allereerst de verwachting voor „heden middag". Daarna van „hedenavond tot morgenavond" en tenslotte een zeer korte beschrijving van de algemene weerstoestand. Dit laatste alleen indien de lengte het toelaat. 's Avonds zes uur wordt het derde bericht besproken. Dit bevat de ver wachting van „hedenavond tot mor- De 23-jarige Nederlander A. O. uit Noordwijk, die zijn vacantie in Bel gië doorbrengt, vatte Donderdag het plan op eens een bezoek te brengen aan zijn Belgische neef, die werk zaam is by de Belgische luchtmacht. Hij parkeerde zijn auto in de nabij heid van de vliegtuigloodsen by het militaire vliegveld Beausechain. Ter wijl hij zich naar het hoofdgebouw begaf suisde er plotseling een Me teor-straaljager voorbij en de jonge Nederlander trachtte enkele malen dit snelle vliegtuig op de gevoelige plaat vast te leggen_ Groot was zijn verbazing, toen hij plotseling door leden van de militaire politie omsin geld en gearresteerd werd onder verdenking van spionnage. Hij werd aan een verhoor onderworpen en hierna in verzekerde bewaring ge steld. Zijn gevangenschap was ech ter van korte duur, want toen bleek, dat hij te goeder trouw u>werd hij in vrijheid gesteld. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson. had giste ren de eerste van een reeks besprekin gen met zijn Britse collega Emest Be- vin over de Brits-Amerikaanse samen werking in de buitenlandse politiek. Naar in bevoegde kringen wordt ver klaard, zullen de besprekingen een week duren en zal het gehele gebied der Ame rikaanse en Britse buitenlandse politiek behandeld worden. Onder andere zouden ter sprake ko men: Voorstellen voor een vredesver drag met Japan: De formulering van een gemeenschappelijke politiek ten opzich te van het communistische China; Maat regelen ter verdediging van Hongkong; De economische toestand van de Zuid- Aziatische landen; Kwesties betreffende het Midden-Oosten en het geschil tus sen de Sovjet-Unie en Joego-Slavië. Hedenavond zal Acheson een bespre king met zijn Italiaanse collega graaf Sforza hebben, waarop, naar verwacht wordt, het probleem van de Italiaanse koloniën en de rol van Italië in het At lantisch verdrag besproken zullen wor den. Acheson heeft verklaard, dat hij eerst daags ook besprekingen zal voeren met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Michael McDermott, heeft gisteren verklaard, dat alle vier de mi nisters van Buitenlandse Zaken der gro te mogendheden naar verwachting aan wezig zullen zijn bij de opening van de Algemene Vergadering der V.N. op 20 September te New York. Hij zeide <at nog niet bekend is. of zij samen het Duitse vraagstuk zullen bespreken. Hij deelde mee, dat de Ame rikaanse ambassade te Moskou aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Vishinsky, een visum heeft uitgereikt. (Van onze correspondent) Het behoort ongetwijfeld tot de zeld zaamheden, dat onrechtmatige handelin gen dienstbaar gemaakt worden aan de beoefening van de wetenschap. De hoofdboekhouder van de Rotterdamse Voogdijraad heeft het echter bestaan om drie jaar lang gelden van de Voog dijraad te verduisteren, die, tot op het moment dat ambtenaren van het depar tement van Justitie een tekort ontdek ten, waren opgelopen tot ongeveer f 14.000.De Rotterdamse recherche, die een onderzoek instelde, heeft deze boekhouder, die de gelden behalve voor het kopen van boeken op wetenschappe lijk gebied ook nog besteedde om er bij zondere onkosten in zijn huisgezin mee te bestrijden, onder arrest gesteld. Het bedrag dat hier verduisterd werd, is afkomstig van gelden toebehorende aan de Staat. Een voor de politie vrij raadselach tige inbraak is na de arrestatie van de hoofdboekhouder gepleegd in het ge bouw van de Voogdijraad. Hoewel men aanvankelijk vermoedde dat deze in braak in verband stond met de gepleeg de fraude, schijnt ze daarvan toch ge heel los te staan; van verband daarmedo is tot op heden althans nog niets ge bleken. rwachting tot Donderdagavond^ genavond", gevolgd door een iets uit gebreider toelichting op de algemene luchtdrukverdeling. Het laatste weer bericht wordt gegeven om 's avonds elf uur, met de verwachting voor de volgende dag benevens een tamelijk uitgebreid w eersoverzicht. Gedurende het wisselen van de tekst op de machine is deze voor de abonné's niet bereikbaar. Dit duurt 10 a 15 mi nuten. Bovendien zal de machine voor lopig van 11.30 tot 12 uur buiten dienst gesteld worden voor onderhoud. Een abonné die gedurende deze tijd 001 kiest hoort de informatietoon (afwisselend hoge-lage-tonen)De weersverwachting kan aan 10 abonné's tegelijkertijd wor den doorgegeven. In tegenstelling met de sprekende klok wordt het volledige weerbericht slechts eenmaal gegeven en dus niet herhaald. Wanneer men op roept op een moment, dat de machine reeds bezig is een bericht uit te zenden hoort men eerst de rest van het lopende weerbericht. Wanneer men na afloop hiervan even wacht, wordt nog eens het gehele bericht doorgegeven. In Zwitserland en Amerika zijn de telefonische weerberichten reeds lang ingeburgerd. Zo worden in Washington gemiddeld bijna zestigduizend oproepen per dag gedaan, terwijl in Detroit zelfs wel eens 267.952 oproepen op een dag zijn gedaan. Ook in Engeland worden de telefonische weerberichten ingevoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1