BLIKSEMAFLEIDERS Krijgt Heemstede een plastic-fabriek? r> AGENDA Splinters Automatische piloot nog niet in gebruik Bosbrand op de Veluwe SLOT DEFECT? „ST. GENESIUS" VOERDE „MARIA STUART" OP HERINGA WUTHRICH SSfjcf PAY WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING H.V.B. heeft tekort aan scheidsrechters Burgerlijke Stand „ALLIANCE" Zij „leenden" even een auto Dief aangehouden Grasberm spoordijk in brand Ongeval Aanrijding „Steun Wettig Gezag" LICHTWEDSTRIJD HAARLEM—S.V.V. Orgelbespeling Faillissementen R.K. Openbare Leeszaal HILLEGOM R.K. Lagere Tuinbouw school L.T.B. HARDDRAVERIJ DE ZllK Duinbrand Ongeval Echo der Duinen Bloembollencursus L.T.B. R.K.V.V. Van Nispen VOGELENZANG Bijeenkomsten Kajotters beginnen weer Waterstanden 4 Schoonheid van eigen plaats Bridge-ontmoeting Never-Down Zwembad „Adrichem" dicht Diefstal van rioolbuizen ASSENDELFT In het kort 50 ha. prooi der vlammen LAAG WATER IN DE WAAL Aangifte overlijden van vermisten Deense gezant op Soestdijk Scheepvaartberichten „DE SLEUTELSPECIALIST" ONGEANIMEERDE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York WlliMll Het getuigt van grote stoutmoedig heid (gn tevens van idealisme) als een dilettanten-toneelvereniging haar keuze laat vallen op klassieke toneelwerken. De voortvarende regisseur van de R.K. Gem. Toneelvereniging „St. Genesius"', de heer J. Kraay, heeft het aangedurfd met zijn mensen Von Schiller's „Maria Stuart" in studie te nemen en gister avond werd in de Stadsschouwburg een voorstelling van dit drama gegeven. Wij moeten eerlijk bekennen, dat on ze verwachtingen niet hoog gespannen waren en we waren dan ook zeer ver rast, toen we de verrichtingen van het gezelschap gadesloegen. Over het ge heel genomen waren de prestaties, ze ker voor amateurs, van een behoorlijk gehalte. Het was overigens duidelijk, dat er voor het tot een opvoering kon komen intensief gestudeerd is. Een toneelensemble, dat zelfs alle bij rollen in $it zware stuk goed kan be zetten, is met een lantaarntje te zoeken. Ook „St. Genesius" is niet zo rijk, maar voor de hoofdrollen heeft men uitste kende spelers kunnen krijgen. Corry Smits had de moeilijke taak Maria Stuart leven te geven. Zij deed dit gevoelig en met warm stemgeluid, dat soms echter wat eentonig klonk. Wij hadden graag gezien, dat iets van de trots der koningin van Schotland, als gelijkwaardig rivale van de koningin van Engeland, tot uiting was gekomen. Zo kon het gebeuren, dat Maria Stuart in het derde tafereel, wanneer zij in het park van Fotheringhay Elisabeth ont moet, niet tijdens deze scène maar daar na pas over haar nicht zegevierde. Haar triomf bleek namelijk niet in die ogen blikken, waarin ze tegenover de En gelse koningin stond, want daarvoor was de vertolkster van deze rol, die zichzelf overtrof, haar te machtig. Het was waarlijk een imponerende Elisabeth-figuur, die mej. M. van Oos- trom op de planken zette. Hoe beslist klonk haar voordracht, hoe majestueus waren haar houding en gebaar. jjlaar Maria, die tenslotte een heel andere geaardheid heeft, had ook vele goede momenten; vorstelijk was haar verschijnen en prachtig haar toon in het voorlaatste tafereel, wanneer zij af scheid neemt van haar getrouwen en ook wanneer ze haar biecht spreekt. Onder de omringende hovelingen vie len op Chr. Eichhom als graaf Shews- bury en P. Kooiman als graaf van Lei- cester. G. van Kessel en T. Elferink hadden resp. als baron van Burleigh en Mortimer verschillende zwakke mo menten. J. v. d. Veldt voldeed meer als de hofmeester Melvil. welke rol hij bijzonder goed aangevoeld speelde, dan als de bewaker Poulet. Bij de hofdames excelleerden E. Koning en C. Verbrug- gen. De Haarlemse Voetbal Bond zit weer net een tekort aan scheidsrechters. Men oeschikt momenteel over ee< 140-tal ar- oiters voor minstens 170 afdelingswed strijden en zou men de juniorenwed strijden ook door Bondsscheidsrechters willen laten leiden, dan bedraagt het aantal wedstrijden meer dan 200. Aan Jeze bijkans onhoudbare toestand wil de H.V.B. een einde maken en doet hierbij een beroep op oud-voetballers of andera belangstellenden, om dit tekort aan scheidsrechters op te heffen. De bedoeling is om reeds na een cur sus van twee avonden de nieuwe scheids rechters „het veld in te sturen". Eenmaal per maand is er dan een cursus-bijeen komst, waarop de scheidsrechters in de geheimen van het vak zullen worden ingewijd. Aanmeldingen kunnen ge schieden bij de heer G. W. H. de Korte, Mamixstraat 152, Haarlem. Het H.V.B.- bestuur vertrouwt er op, dat vooral oud voetballers aan deze dringende oproep gehoor zullen geven. Ondertrouwd; 12 Sept. A. Kossen en G. A. Whitby. 13 Sept. J. Steeneken en A. M. Vliek, J. Schreijers en G. M Eter man, B. L. Hubert en B. A. Leijdekker, N. T. Lambrechtsen en A. L. van der Vlugt. Geboren: 10 Sept. E. van Wierirgen de Groot, d., 11 Sept. E. P. A. M. J. Luns- IJzermans. z„ G. GerritsenErbrink, z. W. J. A. Thijssenvan Kessel, z., J. A. van GalenPeperkamp, 2 d., W. van DamBos, d.. J. G. DuitsWinter, d., 12 Sept. C. Florievan Dijk, d„ H. M. T. Bercht—Schmidt, d. Overleden: 10 Sept. H. W. Brakel, 78 j., Jansstraat, 11 Sept. H. J. Breijer, 80 j., Gasthuisvest, P. de Bruin, 88 j., Brou wersstraat, 12 Sept. G. C. van Dok Tuinzaad, 38 j., Gasthuisvest, J. M. Jan senWeustink, 83 j., Saracenenstraat, E. J. Kievit, 73 j., Nieuwe Kruisstraat, W. Haaijer, 41 j., M. van Heemskerkstraat, 13 Sept. F. A. Heerens, 46 j., Gasthuis straat. Er waren verschillende spelers die zich geen houding op het toneel wisten te geven; de manier waarop bijvoor beeld de twee soldaten in een der tafe relen aftrokken, was bepaald belache lijk. De décors waren eenvoudig, doch smaakvol; de costumes zagen er kost baar uit. Al mag men niet spreken van een gave uitvoering hoe kan het ook an ders toch moet gezegd worden, dat St. Genesius" een waardevolle vertol king van „Maria Stuart" gegeven heeft, waardoor op de eerste plaats zijn eigen spelers, maar ook de meesten zijner do nateurs kennis hebben kunnen maken met een groot werk uit de toneellite ratuur en tegelijkertijd met een belang rijke, tragische periode der geschiedenis. Langdurig was het applaus, waarmee actrices, acteurs en regisseur werden beloond. Er was een overvloed van bloemen. A. S. Donderdag 15 September 's avonds om 8 uur houdt ..Alliance", de hockeyclub van het Triniteitslyceum een algemene ledenvergadering in de aula van het lyceum. Het nieuwe hockeyseizoen, dat 2 October begint, zal besproken worden. De Haarlemse recherche hield giste ren drie jongelui van 17 jaar uit het RipperdaparR en omgeving aan, die Maandagavond met een voor een café aan de Jansweg onbeheerd staande auto een gratis ritje door de stad hadden gemaakt. De jongens zijn, nadat proces-verbaal was opgemaakt, aan de afdeling kin derpolitie overgegeven. Als verdacht van diefstal van twee dozijn haarmassageborstels uit een fa briek aan de Bakenesserg^acht heeft de recherche aangehouden de 27-jarige kantoorbediende J. N. Verdachte heeft bekend. De echtgenote van verdachte, die deze borstels aan te Haarlem gevestigde winkeliers had verkocht, krijgt een proces-verbaal wegens heling. Ter hoogte van het Harmenjansweg- viaduct geraakte gistermiddag de gras berm van de spoordijk over een lengte van ongeveer 60 meter in brand. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door vonken van een passerende locomotief. De brandweer heeft het brandje met een straal op de waterleiding geblust Dinsdagmiddag viel een acht-jarig meisje tijdens haar spel van het tuin hekje van een woning aan de Rijks straatweg. Een punt van het hek drong in het lichaam van het kind. Na door een lid van de Ongevallen- dienst te zijn behandeld is zij naar de ouderlijke woning overgebracht. Op de hoek SchoterwegPaul Kru- gerstraat had Dinsdagmiddag een aan rijding plaats tussen een vrachtauto, welke in de Paul Krugerstraat van Oost naar West reed en een bestelauto, rij dende op de Schoterweg in Noordelijke richting. Oorzaak was, dat de bestuur der van laatstgenoemde auto aan de voor hem van rechts komende vracht auto geen voorrang verleende. Beide auto's kregen lichte schade. Donderdag 15 September, des avonds acht uur, belegt „Steun Wettig Gezag" een grote propaganda-avond in het Patronaatsgebouw in IJmuiden-Oost. Het woord zullen voeren burgemeester H. Nielen van Heemskerk en de heer H. G. Smit, lid van de commissie Noord-Holland „Steun Wettig Gezag". BIOSCOPEN Cinema Palace: Het dubbele gelaat (18 j 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Ónder de dreiging (18 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: La Traviata (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne-theater: De geheime zending (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 14 September Concertgebouw: Chopin-avond Theo van der Pas (piano-recital), 8 uur. Donderdag 15 September StadsschouwburgToneelgroep Comedia met „Tramlijn Begeertè", 7.30 uur. In het kader van de herdenking van het 00-jarig jubileum der H.F.C. „Haar lem" wordt hedenavond (Woensdag) als ere-wedstrijd gespeeld HaarlemS.V.V., kampioen van Nederland. In deze eerste lichtwedstrijd in dit seizoen komt Haarlem uit met: Kluit, Van der Linden. Laan Meertens, De Voogd, V^n Gooi, Van Osch, Boeree, Roozen, Smit, Groeneveld. Barends kan in verband met een tegen Zeeburgia ontstane hoofdblessure in deze wedstrijd niet worden opgesteld. Donderdag 15 September, des nam. van 15.00 tot 16.00 uur zal de heer George Robert het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het programma ver meldt: Passacaglia, D. Buxtehude; Auf meinen lieben Gott, D. Buxtehude: Pre ludium en Fuga b kl. t„ J. S. Bach; Fantasia super „l'Homme armé", Joh. Nep. David; Variation op Psalm 107, C. F. Hendriks Jr.; Verset de procession sur „l'Adoro te", L. Bóëllmann. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 13 September in staat van faillissement verklaard: Adrianus Casper Duivenvoorden, bloemkweker, wonende te Haarlemmer meer, Hillegommerdijk 132. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. H. A. M. van Son, advo caat en procureur te Haarlem. W. P. Wassenberg, schilder, wonende te Haarlem, Coomhertslraat 13. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. E. J. Groenevelt, advocaat en procureur te Heemstede. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslij st. is geëindigd het faillissement van: Chr. Groebe, bouw ondernemer, wonende te Zandvoort, Zee straat 60. Rechter-Commissaris: mr: C. E. Muller. Curator: mr. W. G. J. Veen- hoven, advocaat en procureur te Haar lem. In het verschenen jaarverslag over 1948 van de Vereniging tot verbetering van het lot der blinden, afd. Haarlem, lezen wij hoe deze vereniging in staat was menige blinde in zijn zo moeilijk lot steun te verlenen. Aan blinden of zeer slecht zienden werden bijdragen geschonken, waaronder een radiotoe stel, blinde-horloge, enz. Breimateriaal werd verstrekt aan blinde dames, die verkoopbare artikelen vervaardigen, welke door de vereniging aan particu lieren worden verkocht, waarvoor deze dames loon ontvingen. Waar mo gelijk werd steun verleend, ook aan behoeftige instellingen voor blinden. HAARLEM (Adv.) Door de Ned. Metaalgieterijen te Heemstede is opgericht de N.V. Inter nationale Kunsthars Company, waarvan alle aandelen in het bezit zijn van eerstgenoemde maatschappij. Deze nieuwe maatschappij heeft niet alleen de verkoop-, maar ook de fabricatie- rechten in alle landen van de wereld, doch zal zich voorlopig bepalen tot de verkoop van de beste plastic-producten in de meest uitgebreide zin van het woord. Deze producten zijn zeer uiteenlo pend, want er worden niet alleen tech nische plastic-producten als tandwielen e.d. gefabriceerd, doch ook b.v. appa raten ten behoeve van de textiel-in- dustrie, waaronder automatische scha kelaars, die op de draden van textiel- Honderden Londense brandweerlieden liepen van County Hall naar Caxton Hall met grote spandoeken, waarop zij hun eisen voor hogere lonen kenbaar hadden gemaakt. Deze demonstratie was op touw gezet nadat de onderhandelingen over 'nogeve lonen op een dood punt waren gekomen. machines worden geplaatst en die ma-' chines doen stoppen wanneer er een draad breekt. Behalve deze technische onderdelen zullen ook alle soorten plastic-platen zowel met als zonder linnen inlaid in de handel worden gebracht. De platen zonder inlaid worden vervaardigd in óe mooiste kleuren en kunnen zowel gepolijst als ongepolijst worden ge bruikt en zullen met succes houtboard, triplex en soortgelijke houtsoorten vervangen, zodat daardoor tevens een belangrijke deviezenbesparing kan wor den verkregen. Deze p'aten kunnen vooral in de tro pen uitstekende diensten bewijzen en reeds zijn verschillende verzoeken binnengekomen tot het leveren van complete woningen, vervaardigd van «fit soort platen. Zij worden niet aan getast door insecten zoals met hout en bamboe wel het geval is en bij het uitbreken van besmettelijke ziekten behoeven de aldus vervaardigde wo ningen niet te worden verbrand ge steld dat dit mogelijk zou zijn doch kan worden volstaan met een grondige desinfectie. De bacillen die de pest over brengen, kruipen in. bamboe en daarom moet vaak een gehele kampong worden uitgebrand, doch zij vinden op het gladde plastic geen toevluchtsoord. Ook de boorworm die hout aantast en vaak ongelukken veroorzaakt, omdat de aldus ondermijnde balken plotseling ineenstorten, heeft geen vat op plastic. De kans dat ook plastic-meubelen worden vervaardigd is zeer groot, want verschillende meubelfabrikan ten, aie niet zo bijzonder met stalen meubelen dwepen, tonen grote be langstelling voor dit nieuwe product, mede omdat hout erg duur en nog steeds schaars is. Ten aanzien van deze plastic-platen kan nog worden medegedeeld, dat uitgebreide proeven worden geno men, om deze ook voor gebruik in Nederland geschikt te maken. Daar mede zal de oplossing naar leniging van de woningnood zeker versneld worden en het gaat er nu maar om, dat men dé vele mogelijkheden ook toepast en ze niet door bureaucrati sche vooroordelen onmogelijk maakt. In tal van industrieën is belangstel ling voor plastic; in Mexico heeft men reeds wielen voor spoorwegwagons van dit materiaal vervaardigd en van een stalen band voorzien en plastic-rem- blokken worden al jaren achtereen in Duitsland gebruikt. De mogelijkheden zijn vrijwel onbe perkt en daarom hoopt men niet alleen in Nederland een behoorlijk afzetge bied te vinden, maar bovendien spoe dig te kunnen overgaan tot het oprich ten van een grote kunstharsfabriek, waarvoor op de terreinen van de Ned. Metaalgieterijen nog voldoende ruimte aanwezig is. Men wil daar niet alleen halffabrikaten maken, doch het gehele eindproduct en daarmede tevens een bijdrage leveren voor een doeltreffende industrialisatie van Nederland Wan neer daartoe zal worden overgegaan, zullen de beste buitenlandse technici hun medewerking verlenen, terwijl dan tevens beschikt kan worden over goed ingerichte laboratoria van de oudste fabrieken op dit gebied. Op de aanwinstenlijst van de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, N. Gracht 70, van deze week is de wijsbe geerte bijzonder vertegenwoordigd: A. Adam: De grootste echter is de liefde. (Beschouwingen over ae heden daagse kuisheidsopvaning). L. Bender: Het recht. Rechtsphiloso- phische verhandelingen voor juristen en andere ontwikkelde personen. Bernard Delfgaauw: Wat is existen tialisme? Jacques Maritain: Thomas van Aqui no en zijn betekenis voor onze tijd. Brocardus Meyer O. Carm.: Katho lieke geloofsverdëdiging. Friedrich Muckermann: Hier spreekt de ziel van* Rusland. Bolowiew als kruispunt tussen Rusland en het Avond land. C. A. van Peursen: Korte inleiding in de existentiephilosophie. Hans Redeker: Exintentialisme. Een doortocht door philosophisch frontge bied. B. J. F. Steinmetz: De belastingen naar het inkomen en naar de winst; in komen-, loon-, dividend-, vennoot schapt-, ondernemings-, superdividend en comfnissarissenbelasting. Arnold' J. Toynbee: Beschaving in het geding. Roger Troisfontaines: Existentialisme et pensée chrétienne. J. A. Veraart: Beginselen der pu- bliekrecthelijke bedrijfsorganisatie. De R.K. Lagere Tuinbouwschool be gon dit jaar met een vermeerdering van 22 leerlingen (max. mogelijkheid 26L Met de 17 leerlingen die naar de 2e klas overgingen is dit een prachtig re sultaat. Als bijzonderheid vermelden wij, dat alle leerlingen die de lessen bij deze Tuinbouwschool volgen R.K. zijn. De plaatselijke afdeling van de L.T.B. vergadert Maandag 19 September des avonds om 8 uur bij Sistermans. Er was grote belangstelling voor de jaarlijkse draverij, die als vanouds op de Van de Endelaan werd gehouden. Er verschenen 19 paarden aan de start. Nadat de draverij, voor het eerst met de „Toto", was begonnen bleek al spoe dig welke paarden tot de prijswinnaars zouden gaan behoren. Deze werden ten slotte als volgt: le prijs f 1000: Laetare A eigenaar Botteman en berijder Jan van Leuven. 2e prijs f4.50: Jan Mac Gre- goire van de stal I.L.E.C. berijder Ten Hage. 3e prijs f 150: „Frans", eigenaar Haan, berijder J. Wagenaar. 4e prijs f 50: gedeeld door J. de Vlieger en L. Enziës, resp. met Albanez en Hano ver. Na afloop kwam het bestuur van de Harddraverij met genodigden en prijs winnaars bijeen in Hotel Sistermans waar de voorzitter van de Harddraverij- vereniging, de heer H. Verbruggen, allen welkom heette en een woord van dank aan de heer De Vlieger bracht, die de vereniging bij het gehouden „bloemen corso" een belangrijke dienst had be wezen, door het ter beschikking stellen van tuigen enz. Daarna ging de burgemeester tot de prijsuitreiking over en herinnerde er aan hoe deze wedstrijd weer had bewe zen dat de Hillegommers paardenlief hebbers zijn. Dat er verschillende in woners zijn die paarden bezitten en dat er ook piqueurs in Hillegom wonen. Spr. hoopte dat de resultaten van de gehouden draverij er toe zullen aan sporen om het 't volgend jaar nog beter te doen. Dezer dagen heeft ter hoogte van het Paardenkerkhof ee® duinbrand gewoed, waarvan de oorzaak moet worden ge zocht in het achteloos wegwerpen van een sigaret. Gelukkig was een tiental arbeiders, dat in de omgeving aan het nieuwe fietspad werkte, zo actief met zanf het vuur te stuiten, hoewel niet verhinderd kon worden, dat enkele honderden meters kaal brandden. Hoe wel het ten strengste verboden is in het duin te roken, zijn er altijd nog mensen, die zich daar niets van menen te moeten aantrekken, met gevolg dat veel natuurschoon ernstige schade wordt toegebracht. Tijdens een reisje, dat de leden van de St. Martha-vereniging alhier maakten, had een der leden, mej. R„ het ongeluk te vallen, jvaardoor zij haar been bezeerde. Zo goed en zo kwaad als het ging, bleef zij de verdere dag lopen, doch moest des avonds toch per auto naar huis worden vervoerd. Een medisch onderzoek wees intussen uit, dat zij haar enkel had gebroken. De jaarvergadering van de R.K. Gem. Zangvereniging „Echo der Duinen", wordt gehouden Donderdag in café De Groot. Op de agenda komen, behalve de gebruikelijke jaarverslagen voor: bespreking winterprogramma en ver kiezing bestuursleden, wegens perio dieke aftreding. De vergadering begint om 8 uur. De afdeling Zilk van de L.T.B. or ganiseert reeds jaren lang een tuin- bouwcursus. Begin October a.s. zal weer een tweejaarlijkse cursus aanvangen bestemd voor jonge mensen vanaf 15 jaar, indien er voor deze cursus vol doende deelname is Is de deelname niet voldoende, - dan bestaat de mogelijkheid een z.g. voorbe reidende cursus te volgen, waarvoor de leeftijd is vastgesteld vanaf 14 jaar. Met inbegrip vun deze voorbereidende cursus zal dan de leergang 3 jaar duren. Gegadigden voor deze cursus kunnen zich tot en met 20 September aanmel den bij de heer C. J. Ruigrok, Zilker- binnenweg 22, alhier. De R.K. Voetbalvereniging „Van Nispen" houdt op Donderdag 15 Sep tember de jaarvergadering in het café van de heer G. Geerlings. De aanvang is vastgesteld op 8 uur. Aan de agenda ontlenen we o.a.: jaarverslagen, bestuursverkiezing en bespreking feestavond. Hedenavond beginnen in het R. K. Verenigingsgebouw weer de bijeen komsten van de Kajotters. Alle jongens tussen 17 en 21 jaar worden te 8 uur verwacht. Op de ouders wordt een drin gend beroep gedaan hun medewerking te verlenen. IJMUIDEN. Woensdag 14 September Hoog water: 7.25 u. en 19.44 u. Laag water: 3.06 u. en 15.13 u. Donderdag 15 September Hoog water: 8.09 u. en 20.35 u. Laag water: 3.38 u en 15.51 u. Maanstand; laatste kwartier 15.29 u. Uit de morgenwind zwieren lange spinragdraden op, gele en bruine vlel^ ken kleuren de ruisende berk: de herfst is toch gekomen over Kennemerland met het pure goud van de lage zon en de bloedrode gloed van de bessen. De vruchten krijgen hun bestemde kleur, de wingerd kleurt paars en de snelle Oostenvjjpd blaast de eerste tak ken kaal aan Beuk, iep en populier. Het leven wordt inniger in de kleine stad, waar de winterstoffen achter eta lages liggen donker van tint, terwijl de meisjes het moeilijke afscheid nemen van de luchtige zomerkleding. Het zand stuift aan het lege strand, waar tegen de zee woedend klotst met ver nieuwde kracht. Nu is het beter in de Brees'traat, waar de bomen hoog staan tegen de stralende herfstlucht en de vrouwen langs de winkels gaan. Het gras ligt groen op de gazons, een herfstblad dwarrelt erop neer. Er is de stemming van een goede tijd, al joelen de kin deren uitgelaten en zijn de knikkers te voorschijn gekomen. Beverwijk in herfsttooi is mooi en aantrekkelijk. Langs de landwegen- lig gen de akkers mild en schoon, tegen de duinkant hangt het onbestemde, myste rieuze, sfeer van het oude land, waar over de seizoenen gingen, jaren en eeuwen in dezelfde regelmaat. In de drukke straat heeft een vrouw de na- jaarsschoonmaak ingeluid, wijd open de ramen en geuren van wrijfwas en zeep sop. Het licht blijft korter de dag sie ren en de avond valt snel, met de licht reclames, rood en groen em gecJ van de theaters en de grote zaken, met het rode kruis, op de kerk en het witte to renuurwerk van de oude waker boven de stad «Men moet van de eigen omgeving, van eigen plaats houden om dit alles te waarderen, ervan te genieten, er zich blij om te voelen en verheugd.' Maak nu de lange wandelingen door stad en om geving, langs de tuin met de zonne bloemen en de verstilde pracht van de chrysant; door het duin heen, waar het konijn schichtig zijn winterwerk on derbreekt en het kardinaalshoedje kleurt, waar de vogel bedrijvig op vliegt; naar de industrieën, die hun eigen vreemd rhythme hebben en vreemd genoeg het herfsttafereel niet verstoren, maar accentueren met de rose gloed tegen de avondhemel, als bleef de zon juist hier dralen. Vergeet ook de pol der niet en de dijken, waar na een overvloedige oogst de landen braak lig gen, maar geruimd, donker tot aan de einder, en de ringvaart helder stroomt, gerimpeld door de wind uit,het Oosten, een drijvend blad als een snelle boot erin. Straks roept het werk van de vereni ging, de organisatie. Nog enkele weken en de rustperiode is voorbij. Dan zitten we in de grote en kleine zalen, terwijl de rook uit de pijpen, stijgt, en wa be spreken de problemen. Ni* is er alleen nog de genieting van een schone herfst, mooier dan ooit, plotseling' gekomen en zeer te waarderen. Onze plaatselijke R.K. Bridgeclub opent z'n winterseizoen met een ont moeting tegen het sterke Amsterdam- Noord. Met 40 leden komen de gasten Don derdag 15 Sept. naar Beverwijk, zodat er met 10 teams gespeeld zal worden en er 80 spelers rond de bridgetafels zi#len plaats nemen. Het zal er span nen in het clublokaal-Restaurant „Park- Zaterdag zal het zwembad van de Stichting D.E.M. in sportpark „Adri chem" voor het' publiek worden 'geslo ten. Gedurende het seizoen is er een zeer druk gebruik van gemaakt, terwijl door vele jongens en meisjes het di ploma zwemmen werd behaald. De R.K. Kennemer Zwemclub heeft een tweetal belangrijke wedstrijden georganiseerd, die de aandacht op deze jonge vereni ging hebben gevestigd. Ten nadele van de gemejnte werden een aantal rioolbuizen ontvreemd. De daders zijn opgespoord, kregen proces verbaal, terwijl de buizen netjes op de oude bestemming terug kwamen. Voorts vermeldde het politie-rapport gisteren, dat een wielrijder in de don kere avonduren bekeurd werd, wegens het rijden zonder voor- eri achterlicht. Het R. K. Fanfarecorps „Crescendo" zal Zondag de dag herdenken waaron het 30 jaar geleden werd heropgericht Het echtpaar DuineveldDe Jong heeft dezer dagen zijn 50-jarig huwe lijksfeest gevierd. „Crescendo" bracht het echtpaar een serenade. De organisatoren van de tentoonstel ling en de fancy fair hebben eer van hun voorbereidend werk gehad, want in totaal hebben, uitgezonderd de school kinderen, 1300 personen de expositie bezocht. De bruto ontvangst gedurende deze drie dagen bedroeg ongeveer f 1800. Het is niet waarschijnlijk, zo deelt de K.L.M. ons mee, dat de electrische auto matische piloot in de Constellation vóór het einde van dit jaar Weer in gebruik worden gesteld. In de Bendix-fabrieken in Amerika, waar deze electrische automatische piloot wordt vervaardigd, is men thans nog volop bezig met het nemen van proeven. Wel is het waarschijnlijk, dat de elec- tridsche automatische piloten van de DC-6 en de Convair, die een kleine principiële verandering hebben onder gaan, binnenkort weer in gebruik zul len worden genomen. Maandagmiddag is op het terrein van het artillerieschietkamp van de Legerplaats Oldenbroek een bos- en heidebrand ontstaan, die weldra een grote omvang aannam, aangewakkerd door een straffe Oostenwind. Toen het eigen personeel ontoereikend bleek om het vuur te bestrijden, werd de hulp van het garnizoen van Wezep ingeroe pen; bovendien kwamen burgers uit de omgeving assistentie verlenen. Helaas verzuimde men in de hitte van de strijd de Veluwse bosbrandweer te alarmeren, die met zijn tankwagens waarschijnlijk krachtdadiger had kun nen ingrijpen dan nu mogelijk was. Tegen zes had men het vuur overwon nen. Vijftig ha. gingen in vlammen op De stand van de Waal voor Nijmegen zakt met de dag. Van de Bovenrijn ko men evenmin bemoedigende berichten. De vaargeul wordt door de Rijkswater staat steeds smaller afgebakend. De ambtenaren ijken de schepen op diep gang. De slepen, die op de Waal een grotere diepgang hebben dan gemiddeld twee meter, moeten hun lading verlich ten. Bij algemene maatregel van be stuur van 9 Aug. j.l. is ingesteld de commissie tot het doen van aangifte van overlijden van vermisten, d.w.z. van hen, die tussen 9 Mei 1940 en 1 Juni 1945 in Nederland woonplaats hadden en van wier bestaan sedert laatstge noemde datum niets meer is gebleken, terwijl er goede gronden zijn om aan te nemen, dat zij zijn overleden. De commissie is reeds met haar werk zaamheden begonnen. Het ligt in de bedoeling, dat elke week op Donderdag een bijvoegsel van de Staatscourant zal verschijnen, waarin wordt bekend gemaakt van wie aangifte van overlijden is verricht. De bijlagen van de Staatscourant van 1 en 8 September 1.1. bevatten een lijst van resp. 500 en 850 namen. H. M. de Koningin en Prins Bern- hard hebben vanmorgen ten paleize Soestdijk de buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Denemar ken, A. Wassard en mevr. Wassard, in afscheidsaudiëntie ontvangen. ABBEKERK 13 te Marseille. AKKRUM- DIJK p. 13 Landsend. ALBIREO 13 te Rost- tanura. ALCHIBA p. 13 Kreta. ALCINOUS 14 te Makassar. ALDABI 14 te Bahia. AL- PHACCA 13 n. Trinidad. ALWAKI 14 te Rott. ANDIJK 13 te Tampico. ARIADNE p. 14 Ouessant. ARKELDIJK 14 te Rott. AR- MILLA 14 te Pladjoe. BENGKALIS 14 v. Aden. BENNEKOM 13 n. Cur. BEVERWIJK Z. K. H. prins Bernhard reikte gister morgen in de Marinierskazerne te Rot terdam een groot aantal dapperheids- onderscheidingen uit, terwijl een tweetal ridders M.W.O. werden beëdigd. Over zicht tijdens de plechtigheid. Prins Bernhard neemt de eed af. Op de voor grond de twee te benoemen ridders, links de gepensionneerde generaal-majoor van het K.N.I.L., S. de Waal, rechts de majoor der Mariniers C. G. Lems. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Adv.) p. 14 Ouessant. BORNEO p. 13 K. Bon. BOSCHFONTEIN 14 te Amst. CASTOR 13 11. Gulfport. COLYTTO 14 te Huelva. DELFT 14 te Cur. DRENTE 13 te Colombo. EEM- LAND 15 R. de Jan. ENA 14 te Abadan. ESSO AMSTERDAM 13 n. Aruba. ESSO DEN HAAG 14 te Aruba. ESSO ROTTER DAM 13 te Aruba. FARMSUM 13 n. Rott. FRIESLAND 13 te Penang. GROOTEKERK 13 v. Marseille. HERCULES 13 te Belawan. JAPARA 13 n. Batavia. JAVA 14 te Bat. K ONNES 18 te Aden. KELBERGEN p. 14 Gibraltar. KERTOSONO 14 te Suez. LAAG- KERK 14 te Khouranshar. LEERDAM 13 n. Antwerpen. LOENERKERK 13 te Walvisbaai. LUNA 13 te Patras. LUTTERKERK 14 te Marseille. MAASKERK 14 te Kotonau. MA- DOERA 14 te P. Swettenham. MARPESST 14 te Cur. MELAMPUS p. 14 Perim. MELIS- KERK 14 n. Mozambique. MERWEDE 11 te Mombassa. MUIDERKERK 13 n. Amst., N. AMSTERDAM 14 v. South. OBERON 14 te P of Spain. PAPENDRECHT 13 te Abadan. PERICLES 13 te Antw. PERNA 14 te B. Aires. P. LAUT 14 te Genua. 'PR. JOH. W. FRISO 13 n. Rott. RANDKERK 14 te Marseille. RIDDERKERK p. 13 Dungeness. RONDO 12 te Davao. ROSSUM 13 te Raf- so. SALLAND 14 te Santos. SAMARINDA 9 te L. Angeles. SÏBAJAK p. 14 K. Guar- defui. SOESTDIJK 13 v. P. Said. SOMMELS- DIJK 13 n. Semarang. STUYVESANT p. 12 Ouessant. SUMATRA 14 te Dabo. SUNETTA 14 te Pladjoe. TABIAN 13 te Amst. TA- BINT A 13 n. Amst. VEENDAM 13 n. Rott. WAAL 4 te N. Orleans. WINTERSWIJK 13 n Rott. ZIJPENBERG 14 te Kralingseveer. AMSTERDAM, 13 Sept. 1949 Óp de aandelenmarkt was de stem ming vandaag wederom niet geanimeerd. Het waren vooral de valutafondsen, welke de laatste tijd sterk waren opgelopen op devaluatieverwachtingen, die van aanbod te lijden hadden. De dollarlening Nederland werd weder om in - open hoek verhandeld en verliet de markt op nagenoeg het laagste peil van de dag met een nieuw koersverlies van 2(4 pet. Dollarobligaties Philips waren even eens flauw en moesten bijna 5 pet. prijs geven, op 113. Bij Internat. waarden moesten aand. Kon. Olie opnieuw een veer laten en ver lieten de markt met een verlies van 6% pet. Philips verloor 3 pet.. Unilever móest 1V2 pet. prijsgeven. Scheepvaart- waarden verloren in doorsnee 2 a 3 pet. Ook de Ind. fondsen lagen ongeanimeerd in de markt en moesten een kleinigheid prijsgeven. De staatsfondsenmarkt had voor guidensobligaties een vrij gunstige onder toon. (Ntet-officiële koersen) Vorig Opening slot 14/9 3kt Nederl 1948 3-3% Nederland 19J7 97 j| 3 Ned. 62-64 oei fac 98% Inschr Grtbk 1946 3 DO 97% Ned Handel Mij. eert 158 A.K.O 1861/4 Van Berkels Patenl 122 Calvé-Delft eert. 159 Van Gelder 154 Kon Hoogovens eeri 1991/2 Unilever cert. 251 Ned. Kabel 285gl Philips 237 Kon Petroleum 307% ..Amsterdam" Rudbei 132% Holi Amerika Ltln 161 Kon. N Stoomb. Mi.1 129% vea Scheepv. (Jme 160% HV.A. 152% Ueb Mij eert 140%gb 97% 186% 123% 254% 240 314 137 130 162 156 142% 13/9 Anaconda Copper 27% Bethlehem Steel 29% Chrysler Corp. 53 General Electric 37% General Motors 63% Hudson Motors 12% Kennecott Copper 46% Montgomery Ware 54 North American Co 18% Radio Corp. 12 Republic Steel 21 Shell Union Oil 38% Southern Pacific 40% Southern Railway 31% Tidewater 24% U.S. Steel 24 De A.N.W B. heeft de filmstudio „De Hooge Vuursche" opdracht gegeven tot vervaardigen van de speelfilm „De horizon wijkt", die een tijdsduur van vWJZ minuten zal krijgen. In deze film wordt de ontwikkeling van het verkeers, tourisme in beeld gebracht. Zowel een postkoets als de eerste auto, velocipec~,g1l en loopfietsen hebben een belangrijke rol. In de buurt van Schipluiden wof opnamen gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2