Pleidooi voor herwaardering van Europese valuta ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN HIT DOMEIN DER VROUW het WERK MODE- WINTER Internationaal bestuur van Jeruzalem aanbevolen HART voor voorbereidingen HET WESPENNEST Hersenoperatie en menselijk karakter Als de appelen geplukt zijn Commissaris van de V.N. en een bizonaal parlement van Joden en Arabieren Israël wijst het plan af Enige middel tot bevordering van export naar dollargebied Avondje uit Wetsontwerp interim- regeling Suriname Schoten Nederlanders op bruiloftsgangers voor de BRUTALE OVERVAL WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1949 PAGINA 3 CONGRESLEDEN DER V. S. NAAR FRANCO HEUSS RECIPIEERT IN GODESBERG Garry Davis wil in de gevangenis Verklaring van Britse chirurg Hoorspel-prijsvraag van de Ned. Radio Unie Dr. Drees vervangt Lieftinck Snelheidsproeven en Zondagsrust Ingetrokken! TWAALF JAAR GEiïlST TEGEN VIERMANN Sluiting Staten-Generaal DOODSTRAF GEËIST TEGEN LAMMERS door David Duncan DIPLOMA NIET VOLDOENDE Dodelijke ongelukken te Rotterdam De verzoeningscommissie voor Palestina van de V. N. heeft een plan gepubli ceerd voor een internationaal bestuur over Jeruzalem, volgens hetwelk de stad Permanent verdeeld zou blyven in twee gedemilitariseerde zones, een Joodse en een Arabische, die &en hoge graad van zelfbestuur zullen genieten. Volgens het Plan zou er een commissaris van de V. N. voor Jeruzalem komen en een bizonaal Parlement van Joden en Arabieren met een vertegenwoordiging van de minder heden. Het plan zal worden ingediend bij de Algemene Vergadering van de V. N., welke 20 September te Lake Success begint. Volgens het plan zal de V. N.-commissaris een toeziende en coördinerende teak hebben, terwijl de andere bevoegdheden bij de plaatselijke autoriteiten beide zones zullen berusten. De commissaris zou door de algemene Vergadering moeten worden benoemd. Hij zou een garde mogen vormen voor «e bescherming van de Heilige Plaat ten in Jeruzalem en voorsteden en voor Sebruik als lijfwacht voor zichzelf en *ijn staf. Geschillen tussen de commissaris en de plaatselijke zone-autoriteiten zouden Voorgelegd moeten worden aan een in ternationaal hof, samengesteld uit rech ters. die door de Algemene Vergade ring zouden moeten worden aangewe zen. Een gerechtshof, samengesteld uit door de Joodse en de Arabische autori teiten aangewezen, en door het interna tionaal gerechtshof benoemde rechters, teu de burgerlijke en strafzaken moe ien behandelen, waarbij Joden of Ara bieren zijn betrokken. Het plan zegt niets over de wijze, daarop de Joodse en Arabische autori teiten aangewezen zouden moeten wor den. Het plan voorziet in „passende econo mische en financiële betrekkingen" tus sen de Joodse en Arabische zones van Palestina. De verzoeningscommissie, die door de Algemene Vergadering van de V. N. Vorig jaar is ingesteld, heeft met het Ontwerp-statuut voor Jeruzalem een deel van haar drieledige taak volbracht. Zij is er niet in geslaagd het probleem der Arabische vluchtelingen op te los sen of de grenzen van Israël vast te Stellen. De commissie, die de vredesbespre kingen tussen Joden en Arabieren te Lausanne Maandag heeft verdaagd, heeft Joden en Arabieren verzocht tus sen 15 en 20 October opnieuw te New Vork bijeen te komen. Naar V.P. meldt heeft het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken gis teren reeds het plan van de verzoenings commissie van de hand gewezen. Een Woordvoerder van het ministerie noem de het plan „gespeend van werkelijk heidszin"' en was van oordeel dat in Jeruzalem pas een stabiel regiem kan Worden gevestigd, nadat het netelige vraagstuk der souvereihiteit zal zijn op- Oelort. Zijn land zal, zo zei hij verder, vast houden aan de voorstellen voor oplos- Het Amerikaanse Congresslid James L Murphy verklaarde gisteren bij zijn aankomst in Plymouth aan boord van «le lie de France, dat hij deze maand biet nog zeven- andere Amerikaanse Congressleden in Madrid besprekingen Zal voeren met generaal Franco. Mur- Phy is voorzitter van de commissie Voor de koopvaardij van het Huis van Afgevaardigden. Deze besprekingen zullen tot onder werp hebben het verzoek van Franco Zich aan te sluiten bij het Atlantisch Pact en financiële hulp te verkrijgen. Wanneer er oorlog zou komen, zou Spanje een goede belegging zijn, aldus Murphy. Hij zou ook een bezoek bren- 6en aan Italië, Frankrijk en Duitsland. Prof. Heuss, de Maandag gekozen pre- Z'dent van de West-Duitse republiek, heeft gisteren in zijn residentie Bad Lodesberg bij Bonn de eerste officiële receptie gehouden. De uitnodigingen «•'ervoor waren beperkt tot de hoogste Politieke, kerkelijke, industriële en. jour. •'alistieke persoonlijkheden benevens de Voornaamste arbeidersleiders in het 'and. Ook de voornaamste buitenlandse diplomaten in Duitsland waren aanwe zig. De Amerikaanse. Britse en Franse Hoge Commissarissen werden het eerst «oor de grijze president ontvangen. Onder de gasten bevonden zich verder Kardinaal Frings van Keulen en dr. Aloysius Muench, bisschop van Fargo Zn apostolisch visitator van Duitsland. De communistische leider Heinz Ren der, die eveneens van de partij was, liep teet een glas wijn in de hand naar Kar dinaal Frings en onderhield zich gedu rende vijf minuten met hem. Tijdens de receptie so rak de Franse Hoge Commissaris, André Frangois Pon- eet, mede namens zijn Britse en Ameri kaanse ambtgenoten John McCloy en generaal Sir Brian Robertson een geluk wens uit. Dr. Heuss antwoordde daarop: „Ik hen er mij van bewust, dat de taak, die °P ons wacht, onmetelijk veel van ons Zal vergen, doch ons diep geloof in de gemeenschappelijke idealen van de chris telijke geest en de sociale verantwoor delijkheid zal ons de kracht geven om deze moeilijkheden te overwinnen. Ik hen blij, dat de regeringen, die gij ver tegenwoordigt, bereid zijn ons te helpen 0rn onze weg naar de Europese gemeen schap terug te vinden." 1T Brian Robertson, de vroegere Britse fel: "ire gouverneur in West-Duitsland, tteiteerl prof. Theodor Heuss tijdens zijn receptie. sing van het vraagstuk-Jeruzalem, die in Mei 1948 door de Israëlische verte genwoordiger in de assemblée der V. N. te berde zijn gebracht. Die voorstellen zullen volgens de regering van Israël volledige voldoeniiig verschaffen en de rechten en belangen waarborgen van alle kerkelijke instellingen. Garry Davis, de 27-jarige voorma lige piloot van de Amerikaanse lucht macht. die zichzelf tot „Wereldburger no. 1" heeft uitgeroepen, heeft in een brief aan de Franse president verzocht om opneming in de gevangenis, aan gezien een principieel dienstweigeraar, zekere Moreau, tot gevangenisstraf ver oordeeld is. Davis schrijft, dat hij zijn geweten er door bezwaard voelt, dat hij vrij blijft, terwijl Moreau in de ge vangenis zit. Hij zou het „als een eer beschouwen" in de gevangenis te kun nen verblijven, totdat in Frankrijk een wettelijke regeling komt ten aanzien van de principiële dienstweigeraars, zoals in Groot-Brittannië, de V.S. en Scandinavische landen. In Augustus hebben twee Britse Labour-peers, Lord Faringdom en Lord Russel, en dertien Labourparlements- leden ook een schrijven gericht aan president Auriol, waarin op een derge lijke wetgeving wordt aangedrongen. Geoffrey Jefferson, zenuwchirurg aan de universiteit van Manchester, heeft het denkbeeld, dat het menselijk karak ter door een hersenoperatie veranderd kan worden, „fantastisch onjuist" ge noemd. Hij zeide, dat hoe een mens ook veranderen mag door ziekte of beledi ging van de hersenen, hij nooit getrans formeerd wordt in een andere persoon, doch alleen in een modificatie van zich zelf. Deze mededeling werd gedaan op de sectie physiologie en psychologie van de Engelse vereniging ter bevordering der wetenschap. De Nederlandse Radio Unie heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een hoor spel. De termijn van inzending sluit op 30 November a.s. Er wordt een prijs.van f 2000 uitgeloofd. Het onderwerp van het hoorspel dient te zijn een belangrijk gegeven uit het leven van het Nederlandse volk. De auteurs zijn vrij in de keuze van het onderwerp. Het spel moet geschikt zijn voor een nationaal programma. Het ligt in de bedoeling, het bekroonde spel uit te zenden in het avondprogramma van Koninginnedag 1950. Het hoorspel moet vijf en veertig minuten tot een uur duren. De beoordelingscommissie bestaat uit de heren E. Bomli, voorzitter; drs G. J. Ligthart, A. van Nierop, H. Perquin, L. Povel, dr. P. H. Ritter Jr., dr. Stuive ling, D. Verel en S. de Vries Jr. Het secretariaat is gevestigd te Hilversum, Heuvellaan 28. Bij K. B. is bepaald, dat voor de pe riode van 10 t.m. 18 September ter tij delijke vervanging van minister prof. mr. P. Lieftinck het beheer van het ministerie van Financiën wordt gevoerd door de, minister-president, dr. W. Drees. De president van de Internationale Bank voor herstel en wederopbouw, Eugene R. Black, heeft by de indiening van het jaarverslag der Wereldbank op de gemeenschappelijke bijeenkomst der gouverneurs van Int. Monetair Fonds en Wereldbank, openlijk aangedrongen op herwaardering van Europese valu ta's als middel tot bevordering van de export naar het dollargebied. Het belangrijkste voor Europa, zei Black, is de exportkosten te verminderen en de export naar het dollargebied min stens even aantrekkelijk te maken als de verkopen op de binnenlandse markt of in andere gebieden. De tweede maatregel moet zijn ver laging van de binnenlandse productie kosten Volgens Black is het van belang, dat de Europese landen krachtig geconcen treerde maatregelen treffen tot uitbrei ding van hun markt in de Verenig-ie Staten en Canada. Tot dusverre is de steun van deECA (Van onze Haagse redacteur) Tijdens zijn surveillance hoorde een agent van politie uit een perceel aan de Javastraat te Den Haag moord" roepen. Daar de bewoner, de 28-jarige W. v. O., de deur niet wilde openen, verschafte hij zich met collega's toch toegang. Toen bleek, dat de bewo ner met zijn vrouw hooggaande ruzie had over het gaan naar de bioscoop; de echtgenote wilde daar namelijk niet naar toe. Daar beiden enigszins onder drank-invloed verkeerden, wer den zij naar het politiebureau over gebracht voor eigen veiligheid. De vrouw had „moord" geroepen. in de eerste plaats verleend op basis van het te verwachten dollar-tekort der diverse landen en ging het groot ste aandeel naar de landen met de grootste tekorten. Deze stimulans heeft, volgens Black, de neiging, negatief te zijn, daar het beroep op hulpverlening des te groter is naarmate de dollar- kloof groter is. Black stelde voor het aandeel in de ECA-hulp voor de deelnemende lan den in het nog resterende deel van de hulpverlening zo duidelijk mogelijk te omschrijven en elk land de verzeke ring te geven, dat zijn aandeel niet ver minderd zal worden, wanneer het meer dollars, dan verwacht werd, bespaart of verdient. Ook stelde hij voor alle beperkingen op het gebruik van ECA- dollars op te heffen, opdat elk land in de gelegenheid is, om het meest econo mische gebruik van de Marshall-hulp ie maken. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Roosjen (A.R.), heeft de minister van Oorlog en van Marine geantwoord, dat met zijn goedkeuring op Zaterdag 27 Augustus j.l. snelheids proeven zouden worden ondernomen met straaljagers. Zonder voorkennis van de minister is Zondag 28 Augustus daarvoor bestemd. Men heeft niet ge wacht tot Maandag of een daarna vol gende dag om 'de kosten van het ver blijf op Ameland zo laag mogelijk te houden, mede in verband met onzeker heid over het weer op Maandag. De minister heeft de chef luchtmacht staf opdracht gegeven in den vervolge met de handhaving der Zondagsrust re kening te houden. Billijkheidshalve wil de minister hierbij vermelden, dat deze militaire chef overigens tot dusver blijk heeft gegeven voor het hoge belang van Zondagsrust voor zijn personeel een open oog te hebben. 'OOMOM ITyOtt» 27. Urenlang volgden Eric en de prinses de kleine filosoof. Langzamerhand maakte de beboste omgeving plaats voor schaarse akkerswaarop de Noorman een enkele maal armoedig geklede boeren zag arbeiden. Waarheen gaan wij eigenlijk?" vroeg Eric tenslotte aan Tai. „Mijn onwaardig hoofd moge slechts gebrekkige gedachten kunnen voortbrengen,' mompelde Tai, „doch het leek mij het aantrekkelijkst voor de avond een mij van oude reizen bekend zijnd Taoistisch klooster te trachten te bereiken. Daar zullen wij ongetwijfeld onderdak kunnen vinden." Eric was het volkomen met deze „gebrekkige gedachte" eens, doch vroeg wel of Tai de juiste weg wist. „Men behoeft geen weg ie onthouden, die met mijlpalen operdekt is," zei de dikke wijsgeer. En zich tot een boer richtend, die het gezelschap met open mond stond aan te gapen, ging hij verder: „O, jij muis in de muil van de wijsheid, sluit dat gat en zeg me liever hoe ik zo snel mogelijk bij de Pagode der Vergeefse Tranen kom." stotterend duidde de boer de richting aan en keek de kleine groep in stomme verbazing na tot dit door een kromming in het stoffige pad aan zijn blik onttrokken toerd. Doch nauwelijks wos hij weer enigszins van zijn verbazing bekomen of een gemaskerde, geheel in het zwart geklede ruiter kwam op hem toegereden. „O, man," sprak de ruiter dreigend. „Welke woorden spraken deze vreemdelingen, waarmee ik jou zag praten? Spreek!" Als om zijn woorden kracht bij te zetten, tastte zijn hand naar het heft van zijn dolk. Maar de boer had geen dreigement nodig. „Heer," mompelde hij onderdanig, „spaar mij, een slaaf, uw aanschijn onwaardig. De vreemdelingen vroegen mij slechts de weg naar de Pagode der Vergeefse Tranen, er. ikMaar hij kon zijn zin niet afmaken, want reeds had de ruiter zijn paard aangezet en galoppeerde hij weg, zijn route kiezend langs een weinig bekend binnenpad, dat rechtstreeks naar een vreemd gebouw voerdewelks contouren helder afstaken in het zonlicht. „De Pagode der Vergeefse Tranen," mompelde hij. „Uitstekend. Ik ben hun voor...." PRODENTA AMERSFOORT 392 Krachtens bij Kabinetsrescript van 10 September 1949 ontvangen machtiging van H. M. de Koningin hebben de mi nister zonder portefeuille mr. J. R. II. van Schaik, de minister van Overzeese Gebiedsdelen mr. J. H. van Maarseveen en de minister zonder portefeuille de heer L. Götzen aan de voorzitter der Eerste Kamer medegedeeld, dat het ont werp van wet, houdende een interim- regeling voor Suriname, bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend bij Koninklijke Boodschap van 12 Juli 1949, wordt ingetrokken. Het lid der Tweede Kamer, de heer Goedhart (P. v. d. A.) heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen vragen gesteld aangaande een artikel in het te Batavia verschijnende blad „Kritiek en Opbouw", waarin medegedeeld wordt, dat op 1 Augustus een Nederlandse pa trouille in de dessa Gunungsimping (Tjilatjap) met een mitrailleur en sten- guns het vuur geopend heeft op een ar geloos gezelschap bruiloftsgangers, waar bij 27 vrouwen, mannen en kinderen a bout portant doodgeschoten en 31 an deren gewond werden. Friedrich Carl Ferdinand Viermann, kriminal sekretar bij de S. D. in Am sterdam, en een van de naaste mede werkers van Willy Lages, heeft zich Dinsdag moeten verantwoorden voor zijn daden in de bezettingstijd. Het was een lange lijst van beschuldigingen, die de advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. J. C. Louet Feisser, voorlas, zoals „het com manderen van executiepelotons in Over- veen, ZaandamZaandijk, Wormerveer, Purmerend en aan de Apollolaan in Am sterdam, waarbij in totaal 55 verzets strijders werden gefusilleerd en het geven van een opdracht om in Laren een tweetal Nederlanders neer te schie ten". Viermann erkende de hem ten laste gelegde feiten, behalve het neerschieten van de Nederlanders in Laren. De advocaat-fiscaal, mr. Louet Feis ser, eiste 12 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. G. N. Hovius wa6 van mening dat zijn cliënt een beroep kan doen op overmacht en ambtelijk bevel. In zijn laatste woord zei Viermann: „Ik was er destijds van overtuigd, dat ik voor een rechtmatige zaak streed. Ik heb in mijn volk geloofd en ik geloof er nog in. U moet niet denken dat ik naar Nederland ben gekomen om te roven en te moorden". Het hof zal 27 September uitspraak doen. De beide Kamers der Staten-Generaal zullen in verenigde vergadering bijeen komen, ter sluiting van de Staten-Ge neraal, in het gebouw van de Tweede Kamer, op Zaterdag 17 September des namiddags te kwart voor drie. De Bijzondere Strafkamer van de Leeuwarder rechtbank heeft gisterén de zaak voortgezet tegen de S.D.-mede- werker Lammers, voorheen taalleraar te Leeuwarden. De rechtbank hield zich heel de dag bezig met het horen van de getuigen, van wie velen verklaarden door verdachte te zijn gearresteerd en verhoord en daarbij te zijn mishandeld. In zijn requisitoir zeide ae Officier van Justitie, mr. G. R. Nubé, o.m. dat verd. de Duitse taal volkomen beheers te en mede daardoor een waardevol instrument in de handen der Duitsers Hoe dikwijls hebben we in de afgelopen jaren de klacht gehoord, dat de winkeljuffrouw in deze of gene zaak zo onbeleefd was, zo kortaf en weinig voorkomend. De klant werd zonder enige vriendelijkheid behandeld, dikwijls zelfs be paald onbehoorlijk. Als men eens probeerde uit te vissen, wat nu eigenlijk de reden was van deze houding kreeg men gewoonlijk ten ant woord, dat het een soort meerderwaardigheidscom- plex was van de winkelier, die in en na de oorlog zich oppermachtig voelde. Dat is echter een verklaring, die alleen op zou gaan als de klacht over de onverschil lige houding de eigenaar van de zaak zelf of een van zijn huisgenoten betrof. Als het personeel een dergelijke houding aanneemt, kan men er de baas van beschuldigen, dat hij hier niet tegen op treedt, niet echter van het feit, dat het gebeurt. Daar van schuilt de fout bij de meisjes (of jongens) zelf. Hun manier van optreden kan alleen verklaard wor den door een ontstellend ge brek aan interesse voor hun werk. Zij hebben het baan tje nu eenmaal, omdat je zonder baantje niet aan de kost kunt komen, maar uit alles blijkt, dat het werk in geen enkel opzicht hun be langstelling heeft. Misschien is dit wel een van de ergste kwalen van onze tijd: die onverschillig heid voor het werk, dat men verricht en het volkomen gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel dat er mee hand in hand gaat. Er is zo ontzaglijk veel gesproken over de rechten van de ar beider en de sociale plich ten van de werkgever, dat men helemaal vergeet, dat de werkgever ook rechten en de arbeider ook plichten heeft. Als de werkgever zijn ondergeschikten een pas send loon betaalt, heeft hij er recht op, dat het perso neel, of dat nu hoog of laag geplaatst is, zijn werk cor rect en met toewijding ver richt. Wij weten heel goed, dat de klachten, waarover wij in het begin spraken, op het ogenblik niet meer, of althans veel minder voor komen, dan enige jaren ge leden. Wij vrezen echter, dat dat niet te danken is aan een beter inzicht omtrent de verplichtingen, die het werk oplegt, maar veeleer aan het feit, dat het aanbod van personeel is toegenomen en de goederen weer minder schaars zijn. Het gevaar voor ontslag bij onbehoor lijk gedrag is weer groot. Vrees, in welke vorm ook, is altijd een slechte raad geefster voor de menselijke gedragingen. Ook in dit ge val is dat zo. Wie werkelijk iets van zijn baan, welke dat ook is, wil maken, zal moe ten beginnen met het opge dragen werk zo goed moge lijk te verrichten. Het gaat niet aan te zeg gen: „ja maai, de baas zus of de baas zo." Zolang men niet zelf voor honderd pro cent goed werk levert, heeft men geen recht van spre ken. Pas wanneer men zijn werk doet. zoals men het zou doen, als men voor zich zelf werk^, kan men tevre den zijn. Als men zich zo aan zijn taak geeft, zullen klachten over onheuse be handeling van klanten, over te laat komen, over wegblij ven voor kleinigheden en over slordig of niet afwer ken van belangrijke zaken niet voorkomen. Waarlijk hart hebben voor het werk, daar komt het op aan. Amerikaanse herfstjapon voor het niet-slanke figuur. Dit jaar is de oogst aan vroege appelen en peren in ons land zeer groot. De vruchten worden tegen be trekkelijk lage prijs ver kocht, voor de huisvrouw een reden om er terdege gebruik van te maken. Vooral voor de inmaak leent dit fruit zich zeer goed. In de winter, als de prijzen weer- omhoog gaan, kan de inmaak zeer zeker een be sparing betekenen, die zonder twijfel zal opwegen tegen de moeite, die men eraan be steedt. Daarom laten wij hier nog enige aanwijzingen en recepten volgen om op een smakelijke wijze appels in te maken Appelmoes inmaken Van de appelen de lelijke of aangestoken plekken ver wijderen; ze wassen, naar verkiezing schillen en in vie ren snijden. Ze opzetten met een bodempje water, ze vlug gaarkoken en door een zeef of vergiet wrijven. Naar ver kiezing suiker toevoegen. Inmaakglazen, ringen en deksels in heet sodawater goed schoonmaken en met heet schoon water naspoelen. Nieuwe ^ringen 10 minuten uitkoken. De glazen vervolgens voor vullen met appelmoes. De glazen sluiten met ringen en deksels en de klemmen er op doen. Ze vervolgens in een inmaakketel, wasketel of pan plaatsen, waarin op de bodem een treef of wat oude doek jes zijn gelegd. De ketel of pan vullen met lauw water tot op de hoogte van de in houd der glazen. Het appel moes gedurende V, uur ver hitten op een temperatuur van 90 gr. C (gerekend van het ogenblik dat de thermo meter op 90 gr. staat). Heeft men geen thermometer, dan houdt men gedurende een uur het water tegen de kook aan. De glazen dan uit het water halen, ze op een hou ten plankje zetten en bedek ken met een doek om het springen te voorkomen. Eerst als de flessen volkomen koud zijn, de klemmen verwijde ren Appelgelei (2% a 3 potjes) 1F4 kg. appelen, a 1 kg. suiker (sap van 1 citroen of 5 gr. citroenzuur). De appelen wassen, in vie ren snijden en zachtjes ver warmen met een weinig wa ter tot zij flink vocht heb ben losgelaten. Het sap door een zeef of vergiet, waarin een schone doek is gelegd, laten uitlekken. (Men kan uit 1% kg. appelen 1 liter sap verkrijgen). Het sap (met het citroensap vermengd) meten en laten inkoken tot yK van het volume. De suiker toe voegen en de massa inkoken totdat een druppel, afge koeld op een bord, de dikte van gelei heeft verkregen. Het opgeloste citroenzuur toevoegen. De gelei in goed schoongemaakte potjes over doen en afsluiten met een stukje vochtig cellophaan of perkamentpapier, dat met elastiek of een touwtje over het potje wordt gespannen. Wel iedere vrouw neemt met enig hartzeer afscheid van haar zomergarderobe, want ontegenzeggelijk is de zomer de meest feestelijke tijd van het jaar. Maar er is niets aan te doen. De natuur, die haar klimaat wijzigt, dwingt ons er toe. Het is verstandig een beetje bijtijds de opgeborgen winter- en herfstkleren van vorig jaar te voorschijn te halen, ze bij daglicht critisch te bekijken en indien er iets aan veranderd moet worden, bijtijds de hulp van naaister of kleermaker in te roepen. Want iedereen komt nu te gelijk met nieuw werk of vérander-karweitjes aanzet ten. En niets is onaangena mer dan wanneer de eerste koude dag ons overvalt en we zijn er niet voor uitge rust. Het is een niet te on derschatten gemoedsrust voor een vrouw, als ze het komende seizoen paraat, wat haar kleren betreft, kan ver wachten. Deze week beginnen in ons land de mode-shows; die ons zullen tonen, wat he't nieuws is dat ons in het binnenland wacht op modegebied. Ge lukkig voor ons doet de Ne derlandse mode niet mee aan de overdrijving en de verfijn de excessen van Parijs, die trouwens voor onze meer eenvoudige, degelijke manier van leven niet in aanmerking zouden komen. Maar dat neemt niet weg, dat wij uit de verte mee doen en dus ook de nadruk zullen gaan leg gen op het silhouet, dat voor al wordt bereikt door een geraffineerde coupe van de rok. De tailleurs voor deze winter zullen weer veelal de strakke rok vertonen, met hoogstens ruimte van achte- ren. Wat de mantels betreft, speelt de kraag een grote rol. de swagger is nog steeds ge liefkoosd. Deze eerste herfst dagen gebruikt de vrouw, die 'belangstelling voor haar kle ren heeft, doorgaans om zich wat te oriënteren, langs de etalages te gaan en intussen te combineren, te peinzen, te wensdromen en tenslotte be sluiten te nemen. De hier ge toonde foto laat een prettig draagbare japon zien voor de niet allerslanksten, in Ame rikaans ontwerp, van beige gabardine. De openvallende zak geeft het reliëf aan de roklijn, dat in gematigde vorm typerend is voor de mode 1950. ASTRID was. „Ik durf het aantal slachtoffers, die gevallen zijn in de zaak, waarbij deze verd. betrokken is, niet te schatten. Verd. heeft zich uitgesloofd om de ge hate Sicherheitsdienst zoveel mogelijk bezwarend materiaal van landgenoten in handen te spelen en ik acht hiervoor de hoogste straf op haar plaats." De verdediger, mr. S. Boersma uit Groningen, drong aan op de meest mo gelijke clementie. Een brutale overval is gepleegd in het stationsgebouw te Arnhem. Na middernacht heeft aldaar een man. ge wapend met een revolver, een N. S.- ambtenaar gedwongen hem 1000.te overhandigen. Hoewel de man direct achtervolgd werd, wist hij te ontko men. 38 Dit was een reuze mop. Als Catherine werkelijk nog in de mening verkeerde dat de man, die de vingerafdrukken ge maakt had, al uren dood was voordat Dikzak was neergeschoten, dan moest ze op het ogenblik danig in angst zitten. „Maar we hebben die Finney nog niet. Gesteld eens dat hij op de een of andere wijze aannemelijk kan maken dat hij het pistool wel kort geleden in zijn bezit gehad heeft, maar dat hij het niet meer had, toen het schot werd gelost? Dan zou je zuster er lelijk voor komen te staan." „Ja, nietwaar?" „Je bent wel verduiveld ongevoelig, Tremaine. Ik zou zeggen dat je toch wel een beetje meer hart mocht hebben waar het je zuster betreft." „Waarom bekent ze niet dat ze hem neergeschoten heeft?" zei ik. „Ze kan toch zeggen dat ze het uit zelfverweer deed." „Omdat ik geloof dat het waar is wat ze vertelt." „Oké. Nu, de Federale Recherche zal je de gewenste inlichtingen omtrent Finney wel geven." „Zo, dus de Federale zoekt hem?" „Dat ljeb ik tenminste gehoord." „Wat heb je nog meer gehoord? Je deed beter met me alles te vertellen, voordat ieder woord uit je mond opge tekend wordt." „Erg weinig. Ik ben de laatste jaren door de autoriteiten slecht op de hoogte gehouden." „Wordt nu niet sarcastisch. Dat past niet bij de omstandigheden, waarin je verkeert." „Integendeel, ik heb nog nooit zo van mijn sarcasme genoten als op het ogen blik. Bovendien heb ik niets anders om van te genieten." „Je schijnt niet te beseffen wat je te wachten staat. Hiervandaan ga je naar het politiebureau. De commissaris heet Niles. Hij is de man, die als openbare aanklager zal optreden als je terecht staat wegens de moord op Earl Clark. Maar op het ogenblik gaat al zijn aan dacht uit naar die zaak-Tuttle. Laat dat goed tot je doordringen. In ons land heeft ieder mens zekere rechten, zelfs al is hij een moordenaar. Voor de wet ben je pas dan schuldig, wanneer je schuld bewezen is. Een aanklacht is er nog niet tegen je ingediend. Als je dus straks tegenover Niles staat, dan is dat in de kwaliteit van vrij burger, en met de beschikking over alle je uit dien hoofde toekomende rechten. Dat is je laatste kans, want zodra hij je getuigenis heeft afgenomen inzake Tuttle, word je overgebracht naar de gevangenis, en zul je verhoord worden naar aanleiding van de moordzaak-Clark. Wanneer je Niles in die Tuttle-affaire de helpende hand biedt, zal dat je naderhand ten goede komen. Misschien betekent dat levenslang, in plaats van de' electriscne stoel. „Een aantrekkelijke keus!" „Slechter dan op het ogenblik kun je er niet voor staan. Er zijn te veel men sen, die je Clarks kantoor binnen hebben zien gaan en 't schot hebben gehoord. Als je dus iets met die Finney uitstaande hebt dan kan het je zaak niet verslecn- teren, indien je openhartig bent. Finney wordt het vuur zodoende na aan de schenen gelegd, en je zuster Catherine vaart er wel bij." „Dat Finney dan het vuur na aan de schenen wordt «gelegd, is zeker," beaam de ik. „Vertel op dus. Hoe ziet die Finney er uit?" T,De mensen zeggen dat hij op mij lijkt." „Kun je geen betere beschrijving geven?" „Ik zou zeggen dat dat een schitterend signalement is. Schiet je er iets mee op, als ik zeg dat hij blond haar heeft, zowat een meter tachtig meet, en in het bezit is van al zijn armen en benen?" „Goed, goed," bromde hij. „Waarom grijns je zo?" „Spierpijn in mijn gezicht." „Dus hij lijkt een beetje op jou. Wan neer heb je hem voor 't eerst ontmoet?" „Ik ken hem al zo lang als ik me her inneren kan." „Kende je hem voordat je Clark ver moordde?" Volgens hetgeen je zojuist tijdens je preek hebt beweerd, is men onschuldig zolang geen schuld is bewezen. Ik ben nog niet gevonnist." „Dat komt."" „Wacht dan tot zolang met me de moordenaar van Clark te noemen." „Goed, goed. Excuseer me. Kende je Finney al voordat Clark vermoord werd?" „Al lang." „Toen je in Europa was, was Finney daar toen ook?" „Finney was in Europa." „En heb je hem daar ontmoet?" „Hij was er." „Hm. Heb je in Europa ook moeilijk heden met hem gehad?" „Tamelijk veel." „Is Finney iemand, die na blijft wrok ken?" „Onder sommige omstandigheden wel, geloof ik." „Juist, juist." Hij sprak zachtjes voor zich uit. „Nu begin ik de samenhang te zien. Je zei immers dat iemand van nacht geprobeerd heeft je te vermoor den?" „Kennelijk, ja." „Waren er getuigen bij?" „Niet onmogelijk?" „Wie?" „Tuttle" „En die is nu dood. Ja, Niles zal dit zeker willen weten. Vertel me nu eens iets over Tuttle. Wat heeft hij hiermee te maken?" Ik had niet veel lust meer in ironie. De laatste voldoening, die ik nog sma ken zou, stond me te wachten in de vorm van de uitdrukking op Wickers- ham's gezicht, op het momeftt dat hij me uitleverde en er een agent van de Federale naar voren zou treden om me als Mike Finney te herkennen. Hij zou waarschijnlijk een kop als vutir krijgen. Dan zou hij vol moeten houden en ver klaren dat ik met de dood van Tuttle niets uitstaande had. Bleef over Cathe rine met het pistool in haar hand. Toch gaf dit laatste vooruitzicht minder vol doening dan ik verwacht had. Op dat ogenblik ging'de deur van de slaapkamer open en verscheen mevrouw Tremaine. Ze kwam langzaam op ons toe, onder het lopen steun zoekend bij de ruggen van de stoelen, die ze pas seerde. Bij de drempel van de eetkamer kwam Wickersham haar zijn arm aan bieden, waarna hij haar naar een stoel bracht en wachtte tot zij gezeten was. ,.U had niet op moeten staan", zei hij. „De dokter. „De dokter kan mij niets schelen", zei ze kortaf. Ze keek hem aan en haar mond was niet meer dan een rechte streep dwars door haar gezicht. „Mijn zoon moet weggaan". Hij schudde zijn hoofd. „Het spijt mij, mevrouw. Daartoe ben ik niet gemachtigd". „U bent mijn advocaat", zei ze. „U hebt te doen wat ik u zeg." f Wordt vervolgd) (Van onze Haagse redactie) Na de laatste wijziging van de Hoger Onderwijswet schynt er by velen een misverstand ontstaan te zijn omtrent de toelating tot de juridische faculteit en het afleggen van examens voor rechts wetenschappen. Het gerucht gaat n.l. dat het H.B.S.-diploma voor bedoelde examens voldoende zou zijn. Alleen bij de sociale wetenschappen kan men voor de toelating tot de ver enigde faculteiten van rechten, letteren en wijsbegeerte met een H.B.S.-diploma volstaan en kunnen de gewenste exa mens afgelegd worden. Het blijft natuurlijk mogelijk de studie voor rechten te volgen met H. B. S. als vooropleiding; het afleggen van examens is dan echter zonder staatsexamen niet mogelijk. In de kelder van het pand „Austra lië" op het terrein van het vrij entrepot aan de Stieltjesstraat te Rotterdam trachtte de 42-jarige wijnkopersbaas W. van O. een vat van 800 kg. te verrollen. Doordat het stellinghout brak, kwam het vat omlaag en Van O. werd tus sen het vallende vat en een op de grond staand vat beklemd. In 't Zuiderzi^ken- huis is hij later overleden. In de Jonker Fransstraat probeerde de 66-jarige J. B. op lijn 10 te sprin gen. Hij sprong echter mis en werd tegen de achterwand van de tram geslingerd'. In bewusteloze toestand werd de man naar het Bergwegzie kenhuis vervoerd, waar hij bij aan komst Meek te zijn overleden. Dinsdagmorgen tenslotte raakte de 18-jarige mej. H. de Groot uit de Huis manstraat aan de Boergoensehevliet onder de stoomtram. Zij werd op slag gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3