Geen impasse in R. besprekingen T. C Nerveuze spanning op Financiën" Een oud lied Gesprek K.A.B. richt zich met protest tot de UNO Roemeense politie ontvoert tienduizenden kinderen Rouwdag voor de provincies Cluj en Satum Ver na middernacht nog min. Lieftinck aan telefoon Tot hoofd en hart Minister Rutten vijftig jaar Tegen communistische geweldenarij K.A.B. heeft 300.000 leden Duidelijke resolutie gevraagd Het weer OVERVAL OP BOEREN LEENBANK Buit van duizenden guldens 22.000 bedden staan in Rome klaar Nieuwe Constellation in ons land UNIE-STATUUT ALS GEHEEL NIET MINDERHEIDSBELANG EEN Gehele oogst wordt gevorderd CENTRALE COMMISSIE NAAR NAMEN NIEUWE DECRETEN STRIJD TEGEN Priesters gearresteerd Millioenen rollen van de persen VAN PRAAG IN DE DE GODSDIENST KETELONTPLOFFING donderdag 15 september 1949 73ste JAARGANG No. 24564 Bedanken nog enkele Kamereden? 99 FRANSE KARDINALEN GEVEN UITLEG Over decreet van het Heilig Officie STEEKPARTIJ IN IJSSALON BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. O O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 oer maand, f 4.55 per kwartaal. Onder de op het eerste gezicht ietwat zonderlinge naam van Ne derlands Gesprekcentrum heeft *ich een dezer dagen 'n instituut ge presenteerd, dat een nadere beschou wing rijkelijk waard is. Deze presen tatie geschiedde rechtstreeks aan de pers en via deze aan het Nederlandse volk. Het belang van 'n instituut als het Onderhavige is nu eens niet van eco nomische of politieke, maar vrijwel Uitsluitend van geestelijke aard hetgeen echter zeggen wil, dat een doorwerking op vrijwel ieder ander terrein niet alleen mogelijk is, doch gelukkig ook gewaarborgd en noodwendig mag worden geacht. Maar wat behelst nu eigenlijk dit Nederlands Gesprekcentrum; wat is zijn doel, welke zijn zijn middelen en Waaraan ontleent het zijn bestaan? Om dit samenstel van vragen te be antwoorden moeten wij teruggaan naar het jongste verleden, toen onwillekeurig en op zo zegenrijke Wijze in practijk werd gebracht, wat nu tengevolge van de veran derde tijdsomstandigheden een opzet telijke organisatievorm van node heeft om niet te blijven steken in het sta dium van een experiment, waarin het onder auspiciën van de Ned. Volks beweging reeds werd gebracht. In de dagen, dat een iedereen gelij kelijk in nood brengende oorlogs storm de ommuring van het geestelijk isolement der diverse bevolkingsgroe pen wegwoei, hebben velen der tot dan toe nodeloos gescheidenen de weg tot elkander gevonden om te erva ren, dat het beter ware geweest indien Zij reeds eerder die weg waren ge gaan tot verrijking van zich zelf en van anderen, tot mildering ook der Vaak ten onrechte gecultiveerde tegen stellingen. Protestant en katholiek, humanist en socialist ontmoetten el kaar in de strijd tegen een gemeen schappelijke vijand. Maar reeds bij een eerste aanraking bleek, dat deze in zekere zin als negatief te karakte riseren doelstelling niet het enige, ja Zelfs niet het beslissende bindende element vormde; zij was eerder een aanleiding tot het hervinden van de altijd aanwezige maar steeds weer sluimerende verbondenheid van één Volk in één nationaal verband.' Leidde dit indertijd tot een verdoezeling der tegenstellingen? Bij de kortzichtigen en sentimentelen misschien wel, maar bij de nuchter denkenden zeer zeker Piet. En ook ten tijde van een allen benardende oorlog behoeft het nuchter denken niet te worden ^uitgeschakeld; het valt dan eerder te verwachten, dat het, brekend met ieder gewild cynis- hte, voldoende nuchter wordt om op hieuw te doen beseffen, dat bij alle Verwerpelijkheid der sentimentaliteit een zekere mate van cordialiteit tot de eerst noodzakelijke elementen be hoort van het klimaat der menselijke samenleving. Men behoeft niet met eigen ogen te hebben aanschouwd, hoe in een gevangenkamp na afloop van een katholieke godsdienstoefening de vloer door enige priesters eigen handig werij aangeveegd voor de daaropvolgende protestantse dienst, om te weten, dat in die dagen de ver- bondenheid in het eendere opnieuw bewust werd beleefd. En die verbon denheid mag dan al naar diepste we ten hier christelijkheid en ginds alge- hiene humaniteit heten, zij vindt een hadere bêpaling in de nationale ver bondenheid over alle verschillen heen. Dit laatste voor ogen houdend, hebben enige representanten van diverse geestelijke stro mingen in ons volksleven beslo ten tot oprichting van het Ne derlands Gesprekcentrum, om door een voortdurende uitwisseling van elkanders standpunten en opvattingen de verschillen tot eerlijke openbaar heid te brengen (hetgeen tevens zeg gen wil deze tot hun juiste propor ties te reduceren) en de verbonden heid weer tot vruchtbare levenswer kelijkheid te activeren. Drie hoofd richtingen uit het geestelijke le ven van ons volk zijn op het ogen blik in dit streven vertegenwoordigd, te weten: de katholieke, de christe lijk-reformatorische en de humanis tische richting. Na de geslaagde proef neming onder auspiciën van de Ned. Volksbeweging, waarvan boven mel ding werd gemaakt en welke voort bouwde op de ervaring der oorlogs jaren, heeft men thans een zelfstan dige stichting opgezet met een cura torium, een dagelijks bestuur en di verse commissies voor bepaalde on derwerpen. De practijk van het „ge sprek" zal zich voltrekken binnen het kader van regionale en plaatselijke Verbanden. Uit de zojuist gekozen formulering der doelstellingen moge reeds geble ken zijn, dat het geenszins in de be doeling ligt de wezenlijke verschillen tot valse unanimiteit te verdoezelen; hien begrijpt zeer wel, dat men eer lijkheidshalve eerst de scheidslijnen dient te weten, voordat de verbonden heid tot nieuwe bewustwording kan Voorden gebracht. En zelfs wanneer deze principiële eenderheid teleur stellend gering mocht blijken, dan blijft de winst bestaan der gepoogde toenadering en der metterdaad ver werkelijkte verbondenheid in het Wederzijdse gesprek. Want ook het gezamenlijk spreken over verschillen 's een vorm van (althans potentiële) Eensgezindheid. Men zal echter moe ten waken voor het zorgvuldig bewa ken van een wederzijds respect. Net respect mildert immers evenzeer de door het sentiment gevoede tegen stelling als de uit diezelfde bron af komstige al te roekeloze toenadering. ®en irenische gezindheid blijft daar bij eis van gelijke orde. En het doet dan wat vreemd aan, wanneer men Jsest, dat een der leden van het dage- hjks bestuur van het Ned. Gesprek- S?ntrum een dezer dagen op een te jNaarlem gehouden bijeenkomst van bet Humanistisch Verbond verklaar de. dat het humanisme bij de vervul- b_Og van zijn taak om aan duizenden fen nieuwe levensbeschouwing te ge- i?n, )>zai hebben te strijden tegen de perken", wanneer het door die Ker ken bij deze taakvervulling zou wor- bedreigd. Zo lezen wij althans in verslag in het Haarlems Dagbad eergisteren. De Katholieke Arbeiders Beweging heeft het volgende schrijven gericht aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties: „Met stijgende onrust en toenemende verontwaardiging volgen de meer dan 300.000 in de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging georganiseerde arbei ders, met hun gezinnen meer dan een millioen katholieke Nederlanders, de ver schrikkelijke gebeurtenissen in Oost-Europa. Daarom wendt het bestuur van ge noemde Beweging zich namens hen tot TJ met een dringend protest en dringend verzoek tevens. Na vijf jaren van oorlog en bezetting, van vervolging en onder drukking, van door de Nazi's met geraffineerdheid en barbaarse wreedheid be dreven martelingen en moorden op millioenen onschuldige medemensen, hoopte de mensheid op vrijheid, vrede, welvaart en geluk. woordelijke personen haar 'morele ver oordeling uitspreekt. Teneinde aan dit protest en aan de veroordeling een practische vorm te ge ven, verzoekt genoemde Arbeidersbewe ging de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties zich in een duidelijke reso lutie uit te spreken tegen de in Oost- Europa bij voortduring gepleegde schen dingen van de in Parijs aangenomen „Universele Verklaring van de Rechten van de Mens". De K.A.B. heeft mede door de recente aansluiting als Vakbond van de A.R.K.A. de 300.000 leden be reikt. In de rubriek Actualiteiten zal Loxns Beumer, algemeen propaganda leider van de K.A.B.Vrijdagavond van 21.3021.40 voor de K.R.O. over dit heuglijke feit een korte toespraak houden. Bij de processen tegen de nazi-misda digers is zoveel onbeschrijfelijke beest achtigheid aan het daglicht gekomen, dat de berechting van de oorlogsmisda digers in Neurenberg en elders als een strenge eis van gerechtigheid is aan vaard en begrepen. Helaas is daarmede aan de met grote wreedheid tegen de mensheid en men selijkheid georganiseerde misdaden geen einde gekomen. Thans zuchten in Oost- Europa, in Rusland en in onder de Com munistische macht en invloed staande landen, millioenen onschuldige mensen onder een wrede terreur, ondergaan de barbaarse vervolgingen en folteringen terwijl millioenen arbeiders als slaven worden losgerukt van familie en geboor tegrond om onder te gaan in onmense lijke dwangarbeid. En wij vragen: moet ook hier geen gerechtigheid geschie den? Helaas beschikken wij, om deze millioenen ontrechten en verdrukten te hulp te komen, over geen andere mid delen dan ons gebed enons scherp protest. Dit protest tegen de communis tische geweldenarij richten wij tot uw hoge Vergadering als een drin gend appèl aan het wereldgeweten. De wereld moet het weten, de we reld moet het veroordelen. De we reld, de mensheid, die nog mens waardig leeft, moet medeleven en medevoelen met de verdrukten en vervolgden in Oost-Europa. Zo wij dan al niet beschikken over de physieke middelen om een einde te maken aan onrecht en verdrukking, die een schande zijn voor onze eeuw en voor de mensheid, wèl kunnen wij de morele wapenen hanteren van de hei lige verontwaardiging onzer leden. Een verontwaardiging, die brandt in hun aller harten om de belediging van God in de ontering van Zijn schepselen. Dezer dagen komt Uw hoge Vergade ring in haar jaarlijkse gewone zitting opnieuw bijeen om te werken aan het vreedzaam samengaan van de volkeren der wereld, om de vrees uit te bannen en de geestelijke en stoffelijke welvaart van de mensheid, van alle mensen, te bevorderen. Daarom kan en mag U het lot van zovele millioenen, wie de heilig ste goederen ontnomen zijn, die leven in vrees en angst, die verkommeren bij on menselijke slavenarbeid, die rechteloos en weerloos zijn overgeleverd aan de wrede beulen in de concentratiekampen, niet onverschillig laten. Namens de georganiseerde katholieke arbeiders van Nederland richt de K.A.B. tot U het dringende verzoek al Uw in vloed en macht aan te wenden om de verantwoordelijke communistische machthebbers, wier vertegenwoordigers mede deel uitmaken van Uw hoge Ver gadering, duidelijk te doen weten, dat-de mensheid tegen de mens-onteren'de toe standen in Oost-Europa ten scherpste protesteert en over de daarvoor verant- Verwachting tot Vrijdagavond: Over het algemeen tamelijk veel bewolkt met bijna overal enkele buien. Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 6.15—18.54; Maan: 22.47—16.20. Woensdagavond hebben vier mannen een overval gepleegd op de boerenleen bank aan de Smeetslandsedijk te IJssel- monde. In de Boerenleenbank, die des avonds van 79 uur geopend is, was behalve de bankhouder niemand aan wezig. Van de vier mannen waren er twee met een automatisch (istool gewapend. Om onherkenbaar te zjjn. droegen zij iets voor hun gezicht. Onder bedreiging van deze pistolen dwongen zij de bank houder een tas met geld af te geven, die zich in een lade naast hem bevond. De tas bevatte énige duizenden guldens. De gehele overval speelde zich in en kele minuten af. Hierna hebben de mannen de bankhouder opgesloten in de kluis van de Boerenleenbank en ver dwenen. Ieder spoor van de daders ontbreekt. Het Centrale Comité voor het Heilig oo nnn uGj j bekend gemaakt, dat er 22.000 bedden gereed zijn voor de pel grims, die men in het jubileum-jaar 1950 verwacht. Daar kqmt nog bij het grote aantal bedden, die in de Romeinse hotels en logementen beschikbaar zijn. Dit cijfer zal waarschijnlijk nog hoger worden voordat de plechtigheden op Kerstavond beginnen. Daar het normale verblijf van een be devaartganger in Rome op drie dagen wordt geschat, betekent dit, dat bijna 2.500.000 pelgrims in Rome tijdens 1950 accommodatie kunnen vinden. Speciale faciliteiten voor maaltijden zullen in een groot gebouw yerschaft worden, dat thans bij de St. Pieter ge bouwd wordt. Het comité deelde tevens mede, dat er in 1950 50.000 Spaanse katholieken naar Rome zullen komen en wel in twee bedevaarten. De eerste 30.000 pelgrims zullen de zaligverklaring van Antonio Maria Cal- bet, de stichter van de Congregatie van Missionarissen van het Onbevlekte Hart van Maria, meemaken, de tweede Spaanse bedevaart komt later in het jaar. (Eigen bericht) Een van de twee Constellations, die enige tijd geleden door de K.L.M. bij de Lockheed-fabrieken besteld zijn, ar riveerde Woensdagmiddag op Schiphol. Het toestel, dat door gezagvoerder Van Rees uit Burbanks (Californië) werd overgevlogen, behoort tot het zwaar dere type Constellation en is uitsluitend bestemd voor het bevliegen van de Am- sterdam-Batavia-lijn. De nieuwe aan winst, die de registratieletters PH T.D.N. draagt, werd. in tegenwoordig heid van de verkoopleider der Lock heed-fabrieken voor Europa, door ir. Luymes, onderdirecteur der K.L.M., in ontvangst genomen Wij, katholieken, mogen in de uit werking van het ondernomen initiatief niet ten achter staan. Want waar no dig en gewenst, dient een niet langer verantwoord isolement te worden op geheven ten bate van een beter be grijpen der anderen en een beter be grip van ons zelf door die anderen. Bovendien zal dan duidelijk worden in hoeverre en op welke terreinen samenwerking mogelijk is zonder ver loochening der eigen principes. En al zal het onmiddellijk tastbare resul taat vellicht teleurste'lend schijnen, indien er (nogmaals: zonder transige ren op enig principieel punt en mét handhaving van het in sommige op zichten strikt nodige isolement) een geest zal groeien van respect en wederzijds begrip, dan zal er voldoende zijn bereikt om het onder nomen initiatief te rechtvaardigen. „Het woord „Deadlock", dat in enige persorganen is verschenen, geeft een to taal vals beeld van de stand van zaken ter R. T. C.", aldus heeft een hoogge plaatste autoriteit in de Nederlandse delegatie tegenover de speciale correspon dent van het A. N. P. verklaard. Het is volkomen natuurlijk, dat de Centrale Commissie, die door de grote om vang der werkzaamheden van de verschillende commissies geen totaal beeld heeft van de vorderingen op alle besproken punten, eens een rustig weekend wil hebben om het geheel te overzien en precies te bepalen hoever men is met de conferentie. Voorts zjjn in de afgelopen weken enige essentiële problemen gerezen, waar voor de conferentie eerst de oplossing moet vinden, alvorens men verder kan gaan. Eén van deze problemen is inderdaad gelegen op het gebied van de Unie zodat men mag aannemen, dat de Unie een belangrijk onderwerp van bespre-' king zal zijn op de weekend-Gonferentie. In gezaghebbende republikeinse en federale kringen was men eveneens zeer uitdrukkelijk in zijn verklaringen, dat van een „Deadlock" geen sprake is. De commissie voor culturele aange legenheden is gisteren opnieuw in ver gadering bijeengeweest. In aansluiting op de vorige bijeenkomst werd thans beraadslaagd over de concrete vragen, welke bij het uitvoering geven aan de culturele samenwerking aan de orde komen. Besloten werd, dat een klein comité, waarin van elke delegatie drie leden zitting zullen nemen, een concre tisering van bepaalde punten ter alge mene bespreking zal voorbereiden. In de subcommissie 3 van de commis sie voor staatkundige en staatsrechte lijke aangelegenheden kwam eveneens Woensdag bijeen, in aanwezigheid van de UNCI, voor een informele bespre king van het onderwerp: de buiten landse betrekkingen. Na vaststelling van en algemene beschouwingen over de verschillende aspecten van deze be trekkingen werd besloten tot instelling van een kleine werkgroep ter voor bereiding van de verdere besprekingen. In de vergadering der Centr. Com missie van 13 September is beraad slaagd over de door de vertegenwoor digers van de Europese minderheid in gediende lijst van onderwerpen, waar over deze vertegenwoordigers gehoord wensen te worden. Ingevolge een be slissing van de centrale commissie heeft de secretaris-generaal van de R.T.C. een schrijve., gericht aan mr. P. A. Blaauw, een der vertegenwoordi gers van de Europese minderheid ter R.T.C. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de Centrale Commissie besloten heeft om de conferentie voor te stellen de Nederlandse minderheid inzake enkele onderwerpen te horen. De Centrale Commissie is echter van oordeel dat het Unie-statuut als ge heel niet een minderheidsbelang is. Mochten echter bij de bespreking van het Unie-statuut onderwerpen worden behandeld, welke de belangen der Ne derlandse minderheidsgroep geacht kunnen worden te raken en dan zal de Centrale Commissie alsnog kunnen be sluiten een vertegenwoordigende groep te doen horen.' Volgens liet Bedrijfschap voor Groente en Fruit zou de uitvoer van groente naar Duitsland onder dezelfde voorwaarden als Woensdag voortgezet kunnen worden. De uitvoer van fruit naar Duitsland is met ingang van he den tot nader order stopgezet. (Speciale correspondentie) Op 11 Augustus j.I. gloeide de zon aan de Roemeense hemel met dezelfde gloed als in de vrije landen van West- Europa, waar duizenden aan zee, in bos en op de heide genoten van hun vacan- tie. Voor tientallen families in de Roe meense provincies Cluj en Satumare was die dag echter een dag van angst en rouw. In verschillende dorpen van deze beide gebieden werd toen n.l. een begin gemaakt met de ontvoering van kinderen. De bestemming van deze gedeporteer de kinderen is onbekend, maar eenieder begrijpt, dat deze ergens binnen de onmetelijke grenzen van het Russische gebied moet liggen. Het doel van deze ontvoering is al even begrijpelijk: in afzienbare tijd zal een gedeelte van deze kinderen naar hun land terugkeren om als leiders en leidsters de in Rusland aangeleerde communistische beginselen onder hun volk te propageren. Voor de provincie Cluj luidt het be vel: 20.000 kinderen van beiderlei ge slacht, vanaf de leeftijd van 10 jaar. In Odoreu in de provincie Satumare zijn op 11 Augustus 2000 kinderen, jongens en meisjes, tot de leeftijd van 21 jaar, door de politie bijeengejaagd en weggevoerd. In het dorp Sanmar- tin, in dezelfde provincie, hebben eni ge huisvaders het gewaagd zich tegen deze kinderroof te verzetten met het gevolg, dat drie van hen daarbij het leven gelaten hebben. Een dergelijk verzet heeft op 11 Augustus een gunstiger gevolg gehad in de onmiddellijke omgeving van de stad Satumare zelf. Terwijl de mannelijke bevolking aldaar op het land aan de arbeid was, had de politie reeds 40 kinderen in de wachtkamer van een klein station bij elkander gedreven. Een oude vrouw, die de bedoeling van deze kinder jacht begrepen had, waar schuwde ijlings de mannen op het land. Bij de hierop volgende aanval op de politie slaagden de mannen er in hun kinderen te bevrijden. Op diezelfde elfde Augustus eiste de plaatselijke communistische politie van de boeren van het dorp Silindra de ge hele oogst op met inbegrip van de enkele zakken graan, die iedere land bouwer, wettelijk, voor het onderhoud van zich en zijn gezin behouden mag. De boeren bleken echter niet bereid goedschiks aan deze eis gevolg te ge ven, waarop de kleine groep politieman nen het beter oordeelde in het naastbij- gelegen stadje versterking te halen. Tegen de wil van de katholieke pastoor van Silindra in, luidden daarop enkele mannen de kerkklok om hun medebur gers op het dorpsplein samen te roepen en de politie met zeisen en knuppels af te wachten. De ongelijke strijd werd natuurlijk in het voordeel van de goed (Van onze Haagse redacteur) Volgens berichtgeving van „Het Pa rool" zou de volledige Centrale Com missie van de Ronde-Tafelconferentie zich dit weekeinde terugtrekken te Caux in Zwitserland voor het aange kondigde overleg in besloten kring. Naar wij echter vernemen zullen de be sprekingen plaats vinden op het Cha teau de Namur te Namen. bewapende politie beslist. De pastoor is op staanden voet in de tuin van de pastorie doodgeschoten, terwijl zijn lijk, op politiebevel, drie dagen ter plaatse moest blijven liggen tot afschrikwek kend voorbeeld voor eenieder, wie de lust nog mocht bekruipen, zich tegen de communistische overmacht te ver zetten. (Van onze Haagse redactie) Nadat de Amsterdamse wethouder, de heer Steinmetz, en prof. dr. Jos Gielen aan de voorzitter van de Twee de Kamer hebben doen weten dat zij ontslag zullen nemen als lid van de Tweede Kamer zij zullen resp. wor den opgevolgd door J. C. v. d. Ploeg en Bernard Verhoeven zouden, naar verluidt, ook ir. Kraaijvanger als lid van de Eerste Kamer en de heer J. IJsselmuiden als lid van de Tweede Kamer gaan bedanken. Een bevesti ging hiervan kon men ons hedenmor gen nog niet geven. Zoals bekend, zou de heer J. IJsselmuiden de Kamer gaan verlaten wanneer het wetsont werp op de materiële oorlogsschade is afgehandeld; hij zou dan opgevolgd worden door mr. E. Roolvink. Omtrent de reden van het eventueel vertrek van ir. Kraaijvanger kan men ons geen mededeling doen. Van een „uittocht" uit de Tweede Kamer is overigens geen sprake. De wisselingen zullen tot de hiergenoem de wel beperkt blijven. Te Praag is gisteren een ministerieel decreet gepubliceerd, waarin de plaat selijke autoriteiten gevolmachtigd wor den toezicht op kerkelijke aangelegen heden uit te oefenen. Volgens het de creet heeft dit toezicht tot doel „de vrijheid van godsdienst te waarborgen en te voorkomen, dat de godsdienst mis bruikt wordt tegen het volksdemocra- tische regiem". Het decreet geeft genoemde autoritei ten tevens het recht om requesten te behandelen betreffende kerkelijke sala rissen en contributies. Het decreet, dat 31 Juli gedateerd is, wordt beschreven als een administra tieve maatregel ter vergemakkèlijking van de overdracht van het gezag der thans opgeheven regionale regeringen in Moravië en Bohemen. (Van onze Haagse redacteur) Terwijl de warmte van die smoorhete Septemberdag nog zinderend in de Haagse straten lagpasseerden ivij tegen het krieken van de nieuwe morgen het ministerie van Financiën en vonden er nog vele lichten brandend Waarom toch het nieuws van deze dagen uitsluitend gezocht achter of onder de Ronde Tafel? In alle stilte is en wordt op de Kneuterdijk ook dit jaar weer een bijkans gigantisch werk verricht, nu nog onopgemerkt en misschien veronachtzaamd door de buitenstaanderdoch straks op de 20e September met een zevenkoloms kop aangekondigd ook in deze krant. Wjj doelen op de Begroting en hier over een reportage te schrijven is een merkwaardige zaak, want de bezetting van de burcht, welke „Financiën" is, beschouwt het van oudsher als een ere kwestie, dat er geen letter en geen cij fer van de nieuwe Millioenennota tot de buitenwereld doordringt voor het de derde Dinsdag van September is. Men gaat dus zitten praten over algemeen heden, daarbij zorgvuldig om alle posten heen manoeuvrerend. Dit dan is de geschiedenis, welke zich elk jaar herhaalt, van het roemruchte staatsstuk met zijn zo'n zoveel duizend pagina's: Reeds in Januari zijn de eerste cij fers op papier gezet, namelijk in een z.g. Begrotingsaanschrijving, waarbij voor elk ministerie gedetailleerde aan wijzingen werden gegeven over sa menstelling en tijdstip van indiening der ontwerpbegroting voor het vol gend jaar. De laatste tijd is het ge bruikelijk geworden, dat daarna te vens voor elk ministerie een „streef cijfer" werd genoemd, zijnde het toe laatbare maximum aan uitgaven. Is dit „wens-programma" van de ver schillende ministeries op „Financiën' binnen, dan nestelt de Inspectie der RgkeÊrastaciëu zich op de Schatkist om Precies honderd jaar geleden, voor de Begroting voor 1850, vernam de Kamer uit de mond van de toenma lige minister Van Bosse: „Ofschoon ons land, dank zij de bezadigdheid van zijn bewoners, be vrijd bleef van de rampen, die de uit spattingen van een dolzinnige frac tie elders verspreidden zoo bleef het nogtans niet geheel verschoond van de gevolgen der beroerten, welke de naburige landen teisterden. Het dreigend aanzien van den staatkun digen toestand van ons werelddeel noodzaakte den Koning de leger- magt van den Staat aanzienlijk te versterken Ja, ja.... Er is niets nieuws on der de zon. Wie Prinsjesdag in de Ridderzaal meemaakt, pleegt geen bagage mee te nemen voor deze plechtigheid. De enige uitzondering maakt de Minister van Financiën voor het transport van de Millioenennota. Hoe simpel zijn koffertje moge zijn, naar de inhoud kijkt op de derde Dinsdag van September geheel Nederland. een boeiende simultaan-'partij minister Lieftinck en zyn ambtgeno ten: eerstgenoemde tracht zijn verla- gingsvoorstellen op grond van de door de Inspectie verschafte gegevens te hand haven en de tegenspelers verdedigen ieder hun voorlopig ingediende cijfers. Xe er na schier eindeloze en zeer ge heime debatten eindelijk overeenstem ming bereikt, dan komen de ontwerp-be- grotingen in gedrukte vorm op tafel, maar elke aangevraagde uitgave op aanvaard- men mene niet, dat dan het ergste leed baarheid te toetsen. wel geleden is: de verdere geschieden.s Het is namelijk zo, dat men op elk telt her„ha"nt®etnhpfneindee ^ewdü^d departement door de verschillende af- herstemden van nieuwe besprekingen de Raad van State is binnengekomen en nog eens op allerlei plaatsen veran deringen zijn aangebracht, kan men pas met de definitieve opstelling van de Nota met de vele bijlagen en verzamel- tussen opgaven beginnen. delingen de verlangde gelden laat voor dragen. De afdeling „Comptabiliteit" en wijzigingen in de cijfers, weer andere besprekingen en nog eens wijzigingen, van elk ministerie voegt deze afdelings- welke veranderingen uiteraard in tal van begrotingen dan samen tot één ontwerp, verzamelstaten en overzichten haar weer- dat, na door de eigen minister beodr- ol=" Omstreeks het emd van d< deeld te zijn, als „voorlopige cijfers" bij Financiën wordt ingestuurd. De In slag vinden. Omstreeks het eind van de maand Juli maakt Financiën dan nog „even" een samenvattend algemeen overzicht voor H. M. de Koningin. Het is een soort voor- Welke zijn toch al die correcties op het laatste moment? Een subsidie, dat veranderd moet worden, een bureau, dat nog niet of juist wel wordt op geheven, een plan,- dat anders dient te worden opgesteld. Dit werkt zo sterk door, dat in laatste instantie bijna alle cijfers nog gewijzigd moeten worden en er tenslotte maar enkele dagen over zijn om het omvangrijke staatsstuk m zn definitieve druk te laten verschijnen. De Staatsdrukkerij houdt hiervoor aparte persen gersser. veerd. Op het moment, dat u dit leest, produceren deze die duizelingwek kende reeks cijfers, waarmee het fi nanciële beleid voor 1950 wordt te boek gesteld. De ene groep ambtena- naren maakt op het departement de kopij klaar, de andere corrigeert druk proeven aan de lopende band. spectie der Rijksfinanciën treedt daarop lcpige Millioenennota in beknopte vorm in de gedaante van een Thesaurie-In specteur voor elk ministerie het tour- nooi binnen en onderwerpt die voorlopi ge cijfers aan een grondig onderzoek. Een leek kan zich nauwelijks voor stellen welk een enorm karwei dit is en er wordt bovendien een wedloop met de tijd geleverd, want begin Augustus moet ieder jaar de Begroting bij de Raad van State zijn en de ervaring leert ieder jaar weer, dat het tevoren vastge stelde tijdschema in het gedrang komt. En zo zal ook dit jaar de Minister van Financiën weer op Prinsjesdag met zijn koffertje naar de vergaderzaal van de De "minister persoonlijk^ de Thesaurier- Tweede Kamer kunnen gaan om kant en klaar over te leggen de begrotingen van alle hoofdstukken, met pijnlijke Een afschrift daarvan gaat met de ont- werp-begrotingen naar de Raad van State. Generaal en de Secretaris-Generaal heb ben, zo werd ons verzekerd, een groot nauwgezetheid "door één legért jT^amb- aandeel in de totstandkoming van de Millioenennota. ZtJ maken menig over- nurtje mee en het is geen zeldzaamheid, dat in de drukste periode Z. Exc. ook ver na het middernachtelijk aur nog om inlichtingen vraagt. tenaren van alle departementen klaar gestoomd. Het .wordt meestal September voor Na interne besprekingen op Financien tiet eerste concept van de Millioenennota is daa bet rooroont aangebroken veer gereed is. Als dan ook het rapport van Een goed humeur is een groot bezit^j (Van onze Haagse redacteur) Vandaag is het een halve eeuw gele den, dat te Schinnen werd geboren Franciscus Josephus Theodorus Rutten. Twee-en-twintig jaar terug promoveer de deze Limburger in Leuven cum lau- de op een proefschrift over Felix Tim mermans en twee jaar daarna deed hjj het nog eens over te Utrecht op een dissertatie over de psychologie der waarneming. In 1931 werd dr. Rutten hoogleraar in Nijmegen en in 1948 mi nister in het kabinet DreesVan Schaik. Moet men echter bij het jubileum van een bewindsman slechts retrospectief te werk gaan en verder volstaan met een vage goede wens voor de toekomst? De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is de man van de onderwijzerssalarissen en van de muziek in Brabant en Twente. In Hilversum verwacht men van hem het grote woord over een nieuw radiobestel en in het Zuiden een tweede Technische Hoge school. Hem wordt gevraagd om ver nieuwing van het onderwijs en om aan dacht voor de massa-jeugd. Ruimere mogelijkheden voor leraren, betere aan sluiting van lager op technisch onder wijs, grotere kansen voor artisten een willekeurige greep wijst reeds op de verscheidenheid van de problematiek op O. K. en W. en de rij is nog lang. Wat de plannen van minister Rutten zijn zal men a.s. Dinsdag uit de Troon rede kunnen vernemen. Wij vertrouwen, dat er meer zal klinken dan het vroe ger gebruikelijke „voorwerp van aan houdende zorg" en wensen Zijne Ex cellentie op deze vijftigste verjaardag een blijvende grote werkkracht toe bii de leiding van zijn departement. De plaatselijke gezagsorganen zijn verder gemachtigd „nota te nemen" van herderlijke brieven om na te gaan of zij geen „ongewenste inhoud" hebben. In het kader van hun alge mene supervisie-volmachten zijn zij ook gerechtigd toezicht uit te oefenen op theologische scholen, zoals dit ook geldt voor onderwijs, kunsten en we tenschappen, kerken, propaganda, openbare bibliotheken e.a. Het Praags gewestelijke comité der commnnistische partij zou onlangs be sloten hebben, elke Zondag naar alle kerken van de hoofdstad drie inspec teurs te zenden, om alle predicaties te beluisteren en de nationale veiligheid in te lichten over „elke verstoring van de openbare orde". Naar het Franse persagentschap meldt zou de prior van het Dominicanen klooster te Praag, pater dr. Vesely, Maandag zijn gearresteerd. Pater Vese ly zou behoren tot de 15 priesters, van wie de arrestatie gisteren reeds werd gemeld. De vier Franse Kardinalen, n.L Hun ne Eminenties Pierre Gerlier, Aarts bisschop van Lyon en Primaat van Frankrijk, Achilie Liénart, bisschop van Rijssei, Emile Roque, Aartsbis schop van Rennes en Gilles Géreaud Saliège, Aartsbisschop van Toulouse, hebben gisteren een verklaring uit gegeven, warin zij voor Frankrijk een nadere uitleg geven van het decreet van het Heilig Officie, waarin het lid maatschap van communistische organi saties veroordeeld wordt. Het document bevat drie delen: een uiteenzetting van de communistische aanvallen op de Kerk en de verdedi ging tegen deze aanvallen; de toepas sing van het decreet in Frankrijk en een overzicht van de fouten, die ver meden dienen te worden bij de inter pretatie van het decreet. In de strocartonfabriek „De Dollart" te Nieuwe Schans is vanmorgen een ketel nit elkaar gesprongen. Een arbei der, de 50-jargie H. Smaal werd onder het puin bedolven en kwam jammerlijk om het leven. De monteur Ter Ellen werd zwaar gewond. Ook de arbeiders Aldenburger en Riemeyer liepen ver wondingen op. De drie gewonden zijn naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. De schade is groot, maar een juist ovèrzicht valt niet te ge ven omdat men de fabriek, met het oog op het neervallend pnin, nog niet kan binnengaan. Woensdagavond omstreeks 7 uur kre gen twee Italianen in een Italiaanse ijs- salon in de Kalverstraat te Amsterdam zo'n hooglopende ruzie, dat een hunner zijn zakmes openknipte en zijn landge noot, de 47-jarige P. M., een aantal ste ken aan voorhoofd en rechterhand toe bracht. Met een particuliere ziekenauto werd het hevig bloedende slachtoffer naar zijn woning in Bentveld vervoerd. De dader F. B. werd gearresteerd en is in het politiebureau Singel opgesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1