Een nieuwe {Besprekingen over de Unie thans in beslissend stadium Dieven zaten met geblokkeerde coupures Joseph Reimann vlucht weg uit Sovjet-zone van Duitsland Koninklijk bezoek aan de hoofdstad Week-end in België van groot belang minister Postvervoer per straaljager Staakt het vuren op Borneo Destijds was geen aangifte gedaan Wilde stakingen bij Zaalberg en Velasques Tot hoofd en hart Dienst bij Volkspolitie beviel hem niet Groot verlof voor dienstplichtigen In Haarlem 60 jaar K.A.B. BESLUITEN VOOR ALLE MARSHALL-LANDEN Verzachting Amerik. douane-bepalingen Het weer In afzienbare tijd binnen het bereik der mogelijkheden Spoedig einde van staking Poort van gevangenis stond open Mr. Fr. TEULINGS J lof voor plesman Journalist weigert bron te noemen VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24565 Besprekingen over de dollar-crisis Titoïsme in West-Duitsland Twee doden bij verkeers ongeluk Twee doden bij ontploffing Actieve rol van de U.N.C.I.? Volledige volmacht Beschieting van bruilofts- gangers STAFFORD CRIPPS LACHT ER OM GESTOLEN STUKKEN UIT DUITSE MUSEA op Europese markt GESTOLEN REGERINGSGELD Op Prinsjesdag minister? JEAN PAUL GARNIER Nieuwe Franse ambassadeur in Den Haag Britse gasten in ons land Mr. KLAASESZ GOUVERNEUR VAN SURINAME? Sleep op strekdam Auto door trein gegrepen Wensen Verkeerscommissie van de I.A.T.A. BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mflUmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooate. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1 -52 per maand, f 4.55 per kwartaaL Het is deze maand 60 jaar geleden, dat de afdeling Haarlem van de Kath. Arbeidersbeweging werd op gericht. Ter gelegenheid van dit bijzondere feit hebben wij in een aantal artike len, welke de lezers na omslaan zul len vinden, de geschiedenis van de jubilerende afdeling willen belich ten, een afdeling, die met 60 leden begon en thans meer dan 4"00 leden telt. Een machtige groei van een prachtige organisatie. De Franse ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën, Robert Schuman en Maurice Petsehe, hebben Donderdag op het ministerie van Buitenlandse Za ken te Washington besprekingen gevoerd met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, de Amerikaanse mi nister van Financiën, de administrateur van het Plan-Marshall en de reizende am bassadeur van het Plan-Marshall. Tijdens deze besprekingen werd aan de Franse ministers medegedeeld, dat de besluiten, die genomen zijn tijdens de jongste be sprekingen over de dollarcrisis tussen Engeland, de Ver. Staten en Canada, eveneens van toepassing zullen zijn op alle aan het Plan-Marshall deelnemende landen. De door de V. S. te verlenen hulp zou in het bijzonder betrekking hebben op een mogelijke verzachting van de Ame rikaanse douanebepalingen, de keuze van het land, waarin de E.C.A.-gelden besteed moeten worden, en een herzie- n:ng van het Amerikaanse programma voor de vorming van strategische voor raden. In een door het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken gepubliceerd communiqué wordt gezegd, dat tijdens de bijeenkomst in het bijzonder aandacht is besteed aan het vraagstuk van vrij making van handel en betalingen bin nen Europa. In het communiqué wordt verder medegedeeld, dat de besprekingen een voortzetting vormden van die. welke minister Snyder in Juli te Parijs heeft gevoerd met het doel een internationale handelsstroom te ontwikkelen, zo groot en vrij als mogelijk is. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard Donderdag 22 Septem ber een officieel bezoek te brengen aan Amsterdam. Na de lunch zal het Ko ninklijk Paar aankomen en 's middags en 's avonds in de hoofdstad vertoeven. Kurt Müller, vice-voorzitter van de West-Duitse communistische partij, heeft in een schrijven aan alle partijfunctio narissen aangedrongen op een krachtig optreden tegen „Titoïsten" in de partij. Hij beschuldigde plaatselijke partij- bureaux er van de Sovjet-Unie en de Socialistische Eenheidspartij in de Sov jet-zone verantwoordelijk te stellen voor fouten, die zij zelf hadden gemaakt. Mül ler zegt, dat als gevolg van dit gedrag het communisme in Duitsland verre ten achter is bij de communistische partijen in alle andere landen. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met nog slechts op enkele plaatsen een regen bui en vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iets koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 6.1718.52; Maan: onder 17.06. Donderdagavond omstreeks zes uur deed zich op de Rijksweg GoudaDen Haag, ter hoogte van het viaduct te Nootdorp, een verkeersongeval voor, dat aan twee personen het leven kost te. Waarschijnlijk door gladheid van de weg slipte een motor, welke door twee P.T.T.-ambtenaren werd bereden. De bestuurder verloor de macht over het stuur, zodat de motor kwam te vallen. Een der ambtenaren was op slag dood; de andere overleed na aankomst in het ziekenhuis „St. Antoniushoeve" te Voorburg. De slachtoffers zijn W. Smid en Hoogeveen, beiden uit Den Haag. Naar aanleiding van dit ongeval ver zoekt de waarnemend groepscomman dant der rijkspolitie te Leidsendam de bestuurder vhn de vrachtauto met rode cabine, die getuige is geweest van het motorongeval, zich voor het geven van inlichtingen te melden bij de postcom- mandant te Nootdorp of bij de groeps commandant der Rijkspolitie te Leid- schendam. Donderdagmiddag deed zich btf de katoenfabriek N.V. van Vlissingen te Helmond door onbekende oorzaak een ontploffing voor van een blik met cellu losestof. Tengevolge hiervan werden twee arbeiders gedood. Het zijn de 37-jarige H. Bosman uit Bakel, gehuwd en vader van vier kin deren, en de 30-jarige J. Maas uit Hel mond. Door de ontploffing ontstond bo vendien brand in de graveerderij. De Helmondse brandweer was evenwel on middellijk aanwezig, waardoor uitbrei ding van de brand voorkomen kon wor den. Bovendien slaagde de brandweer er in drie arbeiders, die ingesloten wa ren en in de cellulosedamp dreigden te stikken, tijdig uit hun benarde positie te verlossen. et is merkwaardig, dat de benoe ming van Mr. F. Teulings tot mi nister van Binnenlandse Zaken log vóór deze officieel is bekend ge blaakt reeds vele pennen in beweging heeft gebracht. Vooral in kringen van de Partij van de Arbeid geeft men, wei- big verholen, van zijn ontstemming blijk. Het Vrije Volk van gisteravond schrijft dan ook „niet geestdriftig te Zijn voor een benoeming, waarvan wij eer een toespitsing dan een verzachting Van sommige beleidsverschillen vrezen". Waarom deze ontstemming in de so cialistische gelederen? Omdat zij in Mr. Teulings een geducht tegenspeler zien Van minister Lieftinck. Verwondering baart dit niet. De nieuwe minister heeft in de na-oorlogse jaren als financieel specialist van de katholieke Tweede Ka merfractie herhaaldelijk de degen ge kruist met de socialistische minister van financiën en daarbij menig succes ge boekt. Hij heeft bovendien een ervaring van meer dan twintig jaar in het par lementaire leven, zodat de nieuwe mi nister allerminst het klappen van de Politieke zweep nog moet leren. Natuurlijk is hem in het verleden meermalen door de P.v.d.A. verweten, dat hij tot de zogenaamde conservatieve Vleugel van de K.V.P. zou behoren, vooral toen hij in 1947 bij de behande ling in de Kamer van de heffing-ineens door zijn amendement minister Lieftinck in de hoek drong, hetgeen de P.v.d.A. mr. Teulings nooit heeft vergeven. Intussen zijn wij verheugd, dat een alleszins bekwaam katholiek politicus thans weer zijn volle krachten aan het ministerie van Binnenlandse Zaken kan wijden. Zoals bekend werd dit minis terie thans waargenomen door minister Van Schaik, nadat minister Van Maar- seveen, na het aftreden van Mr. Sassen, het ministerie van Overzeese Gebieds delen had overgenomen. Wij zijn ook daarom verheugd over deze benoeming, omdat zij zeker de gezonde denkbeel den van de minister van Economische Zaken, Dr. v. d. Brink, zullen verster ken. Dit is blijkbaar ook de mening in socialistische kringen, afgaande op het geen Het Vrije Volk gisteravond schreef, namelijk,, dat „de komst van Mr. Teu lings in hetkabinet, alles bijeengeno men, eerder winst voor minister Van de Brink dan voor minister Lieftinck lijkt". Overigens behoeft Het Vrije Volk zich hierover niet te verwonderen daar het immers zelf de vorige week nog con stateerde, dat de' trek naar rechts nog Steeds groeiende is. De besprekingen betreffende de Nederlands-Indonesische Unie zijn thans in een beslissend stadium gekomen, aldus verneemt het A. N. P. in kringen der Ronde-Tafelconfenentie. Algemeen is men van opvatting, dat de aangekondigde week-end-confeBentie van bijzonder groot belang zal zijn voor het verdere ver loop van de besprekingen. gatie van de B. F. O. wordt gezegd: „In verband met berichten in de Ne derlandse pers, als zouden de bespre kingen over de Indonesisch-Nederland- se Unie vertraagd worden door de om standigheid, dat vooral de republikeinse leden ter R. T. C. zich genoodzaakt zou den zien ruggespraak te houden met hun regering en als zouden er in de tweede plaats vele geschilpunten bestaan tussen de republikeinse delegatie en de delega tie der B. F. O., wordt hierbij met na druk verklaard, dat de beide Indonesi sche delegaties een volledige volmacht van hun regeringen hebben gekregen teneinde de besprekingen ter R. T. C. tot een goed einde te brengen. Zoals bekend wil men aan Indonesi sche zijde het internationale karakter van de Unie uitdrukkelijk zien vastge steld, terwijl daarnaast de Unie naar In donesisch inzicht gesloten moet worden tussen twee partijen, die op het moment van ondertekening van het verdrag vol ledig souverein zijn. In de Nederlandse Unie-concep+ie blijft men van Indonesische zijde te veel het karakter van „superstaat" zien. Overeenkomstig het verschil in algeme ne karakterisering van de Unie wotdt ook een verschillende functie en status aan de Unie-organen toegedacht. In In donesische kringen leven ernstige be zwaren tegen permanente Unie-oreanen met uitsluitend beslissende bevoegdhe den. Een ander bezwaar van Indonesische zijde betreft het Nederlandse voorstel om in het Unie-statuut een bepaling over „handhaving der algemeen mense lijke rechten en vrijheden" op te nemen De Indonesische delegaties zijn van me ning, dat een dergelijke bepaling thuis hoort in de constitutie van de R. I. S. Hoewel noch bij de UNCI noch bij de delegaties hiervan bevestiging verkrijg baar is menen welingelichte waarne mers, dat de UNCI de laatste dagen haar louter passieve houding heeft la ten varen. Men dacht hierbij aan de mo gelijkheid, dat in het bijzonder het Ame rikaanse lid, Cochran, bij een ontwerp- compromis betrokken is. Dezelfde waarnemers uiten voorts de veronderstelling, dat het compromis zou gaan in de richting van een „consulta tieve raad", min of meer te vergelijken met die der Westerse Unie. In kringen der delegaties was men echter niet be reid deze veronderstelling te oevesti- gjen. In een gezamenlijk communiqué van de republikeinse delegatie en de del«- Naar aanleiding van de schriftelijke vra gen van het lid der Tweede Kamer, de heer Goedhart, over de beschieting van een bruiloftspartij te Gunung Simpin, ver neemt Aneta, dat er onmiddellijk een ern stig onderzoek is ingesteld. Dit onderzoek is thans ln zijn eindstadium. (Van onze Haagse redacteur) De van de UNO en van het Neuren- bergse. proces bekende koptelefoon-in stallaties, waardoor men het gesproken Woord tezelfder tijd in vertaling be luisteren kan, zijn voor internationale ontmoetingen hier te lande nog niet vaak in gebruik geweest. Op de con ferentie van de „International Air Trans Port Association" bewijst deze vertaal methode echter goede diensten. Gister middag vond men in de grote Rechts taal van het Vredespaleis een groot aan tal luchtvaartdeskundigen, die met de Koptelefoon luisterden naar het verslag, Uitgebracht door de directeur-generaal der Franse P.T.T. voor de Wereld-Post- Unie. De heer J. J. Le Mouel gaf een uit eenzetting, welke enkele uren duurde. Een der belangrijkste uitspraken hierin Was, dat .binnen enkele jaren luchtver voer voor alle belangrijke post normaal tal zjjn. Een nachtpostverbinding tussen de continenten per straaljager, waarvoor geen extra kosten zullen worden bere kend, ligt in afzienbare tijd binnen het bereik der mogelijkheden. Het rapport spreekt voorts over het aanleggen van een luchtnet tussen de belangrijkste steden van Europa voor Het ging er in Washington nogal ge moedelijk. aan toe bij de opening van do vierde jaarlijkse vergadering van directeuren der Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds. Links bouglas Abott, Canadees minister van financiën, in het midden de Nederlandse afgevaardigde dr. Hirschfeld. postvervoer des nachts. Dit is technisch uitvoerbaar; het enige punt dat nader bekeken moet worden is de vraag, of dit rendabel is te maken. De autoriteiten in de postwereld, al dus de heer Le Mouel, zijn over het al gemeen geneigd het luchtvervoer steeds meer in te schakelen zonder dit in de prijs tot uitdrukking te brengen. Een waarschuwing moet de Post-Unie ech ter wel laten horen: het zal niet moge lijk zijn zonder hogere prijzen deze air- mail „automatisch" in te schakelen als de kosten van het luchtvervoer niet omlaag gaan. Het postvervoer is te duur in vergelijking met dat van passagiers en vracht. Als echter deze tarieven ver laagd worden zullen de luchtvaartmaat schappijen zeker een aanzienlijke com pensatie vinden door de toename van het vervoer. De laatste tijd zijn op de Europese kunstmarkt vele waardevolle kunstvoor werpen ten verkoop aangeboden, die tijdens het einde van de oorlog uit Duitse musea werden gestolen. In Lon den heeft Scotland Yard dezer dagen archiefstukken in beslag genomen af komstig uit Neder-Saksen. Zij zijn naar de plaats van herkomst teruggezonden. Onder de gezochte kunstvoorwerpen zijn schilderijen, crucifixen, kerkelijke gebruiksvoorwerpen, deels uit de mid deleeuwen afkomstig en van een on schatbare waarde. In Neder-Saksen werden op het einde van de oorlog 22 musea geplunderd, waarbij muntenverzamelingen, schilde rijen, oorkonden, costuums en antieke meubelen verdwenen. Wat betreft het tweede punt kan ver klaard worden, „dat deze bewering eveneens van elke waarheid ontbloot is." Op Zuid-Oost-Borneo is vandaag de order tot het sta&en van het vpren tussen de Nederlanders en de Indone sische guerilleros van kracht geworden, aldus meldt A.P. uit Batavia. De algemene staking, die 1 Septem ber in de haven van Bandjermassin was uitgebroken, gaat nog steeds voort, maar Nederlandse woordvoerders in Batavia zijn geneigd aan te nemen, dat zjj binnenkort wordt opgeheven. Suhardjo is uit Djocja gearriveerd en heeft bekend gemaakt dat hij Zondag per vliegtuig naar Bandjermasin op Zuid-Borneo zal reizen, om een per soonlijk onderzoek in te stellen naar de cease fire-omstandigheden aldaar, al dus meldt U.P. uit Batavia. Suhardjo verwacht dat hij een week op Borneo zal blijven. Hij zei, dat de algemene staking te Bandjermasin op geen enkele wijze verband houdt met de republiek of het staakt het vuren. Van gezaghebbende zijde is aan Ane ta medegedeeld, dat in Bantam de si tuatie zeer gunstig is. In het gebied ten Zuiden van Buitenzorg opereren nog en kele benden. In Sukabümï heeft geen vaststelling van patrouillegebieden plaatsgevonden. Het aantal inbreuken op gemaakte afspraken neemt toe. Het Engelse vrouwelijke Parlementslid mevr. Barbara Castle is naar Amerika Vertrokken om als enige vrouw deel uit te maken van de Britse delegatie bij de Verenigde Naties te Lake Success. Dit wordt haar eerste bezoek aan Lake Success. (Van onze Haagse redacteur) Kortgeleden is uit New York de ar restatie gemeld van een employé van een bevrachtingskantoor, die Nederland se guldens verkocht tegen een prijs van vier dollarcents. De recherche kon de hand leggen op een bedrag van 28.000, doch dit bleek slechts een fractie te zijn van een som van drie ton, zijnde Ne derlands regeringsgeld, in 1944 bij ver scheping van New York uit spoorloos verdwenen. Het meest opmerkelijke in deze affaire was, dat de Nederlandse autoriteiten destijds van de diefstal geen aangifte zouden hebben gedaan. Nader vernemen w|j thans over deze ontvreemding, dat het hier nieuw papie ren Nica-geld heeft betroffen, dat recht streeks naar Brisbane werd verzonden, zoals bekend ter betaling van Neder landse troepen in Australië en voor het financieren van ondergrondse activiteit Het onderzoek inzake de ontvluchting van 217 gevangenen uit de gevangenis te Siantar heeft volgens het federale dag blad „Mestika" te Medan, uitgewezen, dat toen de aanvoerder van de ontsnap ten, Rikimahu, de cipier zyn revolver had ontfutseld, hij de andere gevange nen toeriep, zich naar buiten te begeven, waarna plotseling alle deuren, die niet afgesloten waren, geopend werden. Ook de hoofdpoort was open. De beheerder van de gevangenis loste enige schoten, waardoor een gedeelte van de gevange nen de ontvluchting staakte en weder om werd opgesloten. Aneta vernam, dat de ontvluchting onmogelijk geweest zou zijn, indien de bestaande regels waren opgevolgd. Voorts vernam Aneta, dat Maandag avond opnieuw een ontvluchtingspoging gedaan werd. Zeven gevangenen hebben de tralies van het luchtgat doorgevijld en getracht daardoor te ontkomen. We derom werd de cipier overvallen en zwaar gewond. Hij slaagde er echter in zijn pistool te trekken en de wacht te waarschuwen door enige schoten te los sen. Eén persoon is verdwenen. (Van onze Haagse redactie) Het is niet te verwachten dat de de finitieve benoeming van mr. Fr. Teu lings tot minister van Binnenlandse Zaken nog vóór Prinsjesdag, 20 Sep tember a.s., zal afkomen, zo vernamen wij hedenmorgen. De mogelijkheid is evenwel niet uitgesloten, dat deze be noeming op Prinsjesdag zelf zal ge schieden. Zesenveertig dekenwevers van de fa briek van J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden, die zich niet kunnen verenigen met het nieuw ingevoerde toonstelsel, ztjn in staking gegaan. De oude regeling kende een basisloon met een toeslag van 25 pet., ongeacht de productie, hetgeen voor arbeiders in de eerste klasse neerkwam op een loon van f 52.50 per week en voor de tweede klas se op f 50.per week. De nieuwe rege ling was opgesteld op hetzelfde basis- loon, doch met een ongelimiteerde toe slag, welke zou afhangen van de be reikte productiecijfers. De arbeiders, die thans in staking zijn gegaan en van wie de meesten in de loop van dit jaar het contact met hun organisatie hebben verbroken, doen dit op eigen risico, aangezien de drie werk nemersbonden niet achter deze staking staan. Donderdagmiddag zijn de stakers bijeengekomen. Enige uit Amsterdam overgekomen functionarissen van de E.V.C. hebben het woord gevoerd. Als uitvloeisel van deze vergadering is een stakingscomité gevormd, dat aan de di rectie van Zaalberg een ongetekend schrijven deed toekomen, waarin om een onderhoud werd gevraagd. Naar de directeur, de heer W. Schrandt, ons mededeelde, is hjj niet van plan het hoofd te buigen voor deze actie. Hjj zal niet ingaan op het verzoek om met het stakingscomité te onderhandelen. Wie zich niet stipt aan zijn afspraken houdt, verspeelt veel achting Bij de Velasquez-sigarenfabrieken te Reusel zijn enige dagen geleden de siga renmakers in staking gegaan. Het be treft hier een „wilde" staking, die 195 arbeiders omvat, van wie ongeveer de helft Belgen. Van de zijde van de directie vernemen wij, dat vijftien arbeiders bezwaar maakten tegen een bepaald soort dek blad, dat moeilijk te bewerken is. Hun was toegezegd, dat zij spoedig een ander soort dekblad zouden ontvangen, maar toen dat niet spoedig genoeg naar de zin van de arbeiders geschiedde, weigerden zij verder te werken. Intussen breidde deze wilde staking zich uit tot 195 man. Donderdagavond heeft de K.L.M. ter gelegenheid van de algemene vergade ring van de I.A.T.A. (International Air Transport Association) een diner in het Kurhaus te Scheveningen gegeven. De directeur-generaal van de I.A.T.A.. sir William P. Hildred, roemde dr. Ples man als een man vol zelfvertrouwen, maar ook als een altijd wellende bron van constructieve ideeën. Van deze eigenschappen heeft de I.A.T.A. ook thans weer de vruchten mogen plukken Hij sprak namens de deelnemers woor den van dank tot dr. Plesman en zijn staf voor al wat zij ter organisatie en ten bate van het welslagen van het con gres hebben gedaan. In de zaal van het ministerie van Economische Zaken, waarin dertig jaar geleden de stichtingsoorkonde van de I.A.T.A. (International Air Transport Association) werd ondertekend, zal, met de toestemming van de Nederlandse re gering, een gedenkplaat worden aange bracht ter herinnering aan deze gebeur tenis. in enkele delen van Indonesië. Het geld was verzekerd voor de papierwaarde en de drukkosten. Het is zeer moeilijk thans nog uit te maken welke autoriteit destijds voor aangifte van de vermissing verantwoor delijk is geweest, doch van Nederlandse zijde wordt het uitgesloten geacht, dat dit verzuimd zou zijn. De nummers van de nieuw gedrukte coupures waren ech ter bekend en deze zijn onmiddellijk ge blokkeerd. De dieven hebben derhalve met hun vangst betrekkelijk weinig kunnen uitrichten, hetgeen zijn beves tiging vindt in de lage koers, waartegen de guldens verhandeld werden. Met de val van het Grammos-gebergte in Griekenland, die enige tijd geleden werd aangekondigd, verloren de op standelingen hun laatste steunpunt. Bijna 1700 verdedigers van dit gebergte kon den door de regeringstroepen worden gevangen genomen. Na de slag hieven Grieks-Orthodoxe priesters, die de Grammos bezochten, het Te Deum aan, terwijl officieren en manschappen toe luisterden. Tot Frans ambassadeur te Den Haag is benoemd de heer Jean Paul Garnier. De nieuwe ambassadeur is geboren in 1904. In 1928 trad hij in diplomatieke dienst. Van 1934 tot 1939 was de heer Garnier secretaris van de Franse am bassade te Rome. Na een rol te heb ben gespeeld in de ondergrondse ver zetsbeweging werd hij na de bevrijding benoemd tot onder-directeur van de afdeling Zuid-Europa van het Franse ministerie. Voorts was de heer Garnier in 1945 eerste ambassaderaad in Bern. Vervolgens te Praag. Hij heeft de func tie van toegevoegd secretaris-generaal bekleed bij de Conferentie van Parijs. Daarna, in 1946, werd hij benoemd tot gevolmachtigd minister. Laatstelijk was hij weer aan het ministerie werkzaam. Joseph Reimann, een zoon van de West-Duitse communistenleider Max Reimann, is uit de Russische zone ge vlucht en heeft zich onder bescherming van de Britse militaire regering ge plaatst, zo is van officiële Britse zijde te Berlijn medegedeeld. Reimann is per vliegtuig van Berlijn naar de Britse zone gebracht. Zijn ver blijfplaats is niet bekend gemaakt. Reimann jr. is verscheidene maanden lid geweest van de Duitse Volkspolitic in de Sovjet-zone. Hij is in Maart j.l. uit een Russisch krijgsgevangenenkamp naar Berlijn te ruggekeerd. Het Duitse nieuwsbureau A.D.N., dat met Sovjet-licentie werkt, meldde van zijn terugkeer, dat Reimann mijnwerker van beroep was en dit vak weer ter hand zou nemen als hij in de Britse zone teruggekeerd was. Hij zou gezegd hebben: „Ik zal naar mijn vader en het werkende Duitse volk gaan en hen helpen in de strijd voor een ver enigd democratisch Duitsland". Tevoren had een anti-communistisch blad in Hamburg het bericht gebracht, dat het leven in het Russische krijgs gevangenenkamp Reimann van zijn communistische gezindheid had gene zen en dat hij geweigerd had zijn va der te bezoeken. In zijn brochure „Dieven in de nacht" had de heer Lunshof, destijds hoofdredacteur van „De Nederlander" te kennen gegeven, dat hij over amb telijke stukken beschikte, waarin de heren mr. G. J. van Heuven Goedhart en Frans Goedhart van enige ernstige feiten werden beschuldigd. Uit deze stukken zou namelijk blijken, dat mr. Van Heuven Goedhart tijdens de Duit se bezetting particuliere brieven door een officiële koerierster naar bezet Ne derland had doen overbrengen. Voorts dat de heer Frans Goedhart bij zijn arrestatie door de Duitsers een lijst bij zich heeft gehad met namen van leden van de Paroolgroep. Voor de rechter-commfssaris gehoord over de vraag van wie hij deze docu menten had ontvangen, weigerde de heer Lunshof de naam te noemen. Hij beriep zich op het recht van de jour nalist, de naam van zijn zegsman ge heim te houden om zijn weigering te motiveren. Donderdagochtend had hij zich des wege voor de Amsterdamse rechtbank te verantwoorden. Ook ter zitting bleef de heer Lunshof bij zijn weigering vol harden. De officier van justitie, mr. H. Kist, eiste een geldboete van f 200.— of 20 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak 29 September. Gistermorgen tegen half elf arriveerde in Arnhem en Oosterbeek een speciale Die- seltrein uit Hoek van Holland, de „Air borne Special", die de Engelse genodigden voor de „Airborne Pelgrimage 1949" naar de Gelderse hoofdstad bracht. Burgemeester Matser was op het Arnhemse station ter begroeting aanwezig. De leider van de Pel grimage dit jaar, vijf jaar na de tragische slag om Arnhem, Generaal Hackett, com mandant van het luchtlandingsleger dat in Arnhem vocht, dankte de Arnhemse bur gemeester voor de ontvangst. De Engelse gasten zijn voor de komende dagen bij Arnhemse en Oosterbeekse burgers inge kwartierd. In de korte tijd na de slag om de Gelderse hoofdstad is de Pelgrimage die elk jaar in September wordt gehouden, reeds tot een traditie uitgegroeid en de deelnemers ervan hebben reeds hun ver trouwde adressen, waar zij in die dagen verblijven. Vandaag bezoeken de Engelse gastan Oosterbeek en de slagvelden in de omgeving bij Arnhem. Vanavond volgt een herdenking bij het Airborne monument. In een Britse verklaring werd later medegedeeld, dat hij zijn vader in Frankfurt had bezocht en hem advies gevraagd had over een carrière. Zijn vader had hem aangeraden naar de Russische zone terug te gaan en dienst te nemen bij de Volkspolitie. „Uit de training, die hij daar kreeg" aldus de Britse verklaring, „begreep Jo seph Reimann al spoedig, welk soort carrière hij gekozen had en hij besloot te ontsnappen". Volgens de verklaring zou Reimann hebben gezegd: „Ik wilde ontkomen aan de terreur in de Oostelijke zone en in het bijzonder aan de politie in die zone" (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, is mr. J. Klaasesz aangezocht het gouverneurschap van Suriname op zich te nemen. Mr. Klaa sesz, die thans burgemeester van Wa- geningen is, heeft in principe zijn me dewerking toegezegd. In de Minister raad is tot op heden nog geen defini tieve beslissing genomen. De minister van Oorlog heeft bekend gemaakt, dat zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk met ingang van 1 October, groot verlof zal worden verleend aan dienstplichtige korporaals (voor zover zij deze rang hebben verkregen zonder een door de chef van de Generale Staf vastgestelde kaderopleiding te hebben gevolgd), aan soldaten eerste klasse en soldaten, die vóór 1 Juli 1947 voor eerste oefening zijn opgekomen en ten minste twaalf maanden in werkelijke dienst zijn geweest, en aan dienstplich tige onderofficieren, die vóór 1 Juli 1946 voor eerste oefening zijn opgeko men en tenminste achttien maanden in werkelijke dienst zijn geweest. Donderdagavond is een sleep, bestaande uit de sleepboot „De jonge Anne", het casco van een kotter en een zandbak, ten gevolge van de storm en onbekendheid van de schipper met de situatie ter plaat se op de strekdam van de Hoornse haven gelopen. Drie vissersvaartuigen en het di- rectiejacht van de Rijkswaterstaat zijn uit gevaren en na urenlang werken zijn de schepen vlot getrokken en de haven bin nengesleept. De schade aan de drie boten is ogenschijnlijk vrij gering. Op de onbewaakte overweg nabij Runxputte te Heiloo is gisteren een personenauto, bestuurd door de heer T. uit Alkmaar, door de trein, komende uit de richting Amsterdam, gegrepen. De auto werd in de spoorberm geworpen en vloog even later in brand. Hulp was spoedig ter plaatse en men wist de enige inzittende uit de wagen te bevrijden. Met een been- en armbreuk werd hij naar het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Het treinverkeer on dervond enige minuten vertraging. In de verkeerscommissie van de lata bracht de heer Leon Schoevaerts van de Sabena (België) als voorzitter de zer commissie verslag uit over resulta ten en wensen van dit college. De aandacht werd gevraagd voor „enige mate van bescherming" van de regeringen voor maatschappijen, die geregelde diensten onderhouden, te genover chartermaatschappijen, die al leen bij grote drukte vliegen en zo doende de markt trachten af te romen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1