STAD EN OMGEVING Haarlemse voetbalclubs voor lastige taak HBC? TOPPRODUCTIE VAN KON. HOOGOVENS s Wijziging van de interlocale telefoontarieven Twee jonge kermisreizigers attaqueerden politie-agent R.T.C. naar Namen Grote personeelsaanwas verwacht Rijswijkse pensionhouder1 verdronk in Haarlem Tariefsverschuiving, „f.avjaAie,t géén verhoging Grote plannen bij s Herinenting wordt stopgezet Lezers klimmen in de pen Gemeenteraad Bloemendaal Drie-minuten stelsel verdwijnt geleidelijk; tarieven gebaseerd op werkelijke duur Officier eiste resp. zes en vijf maanden D. L. M. Smit Iluizenbeheer aa «taan REEME11S AGENDA i BEVERWIJK KENDE OOK VROEGER INDUSTRIE Oudste lakenhal van Holland J. G. KAASENBROOD... Jaarverslag 1948/49 ,VoUè |us VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 Nog vier dagen gelegenheid Gewestelijke besturen- vergadering K.A.B. De wenselijkheid van een personeelschef in een bedrijf VERKOPINGEN Ere aan twee belangrijke doch vergeten K.A.B.- flguren Pater Theodosius van Buul jubileert Verenigde „Kath. Dammers' Het juiste adres Huldiging raadslid Schulz Onroerende zaken Kruisstraat 9 Telefoon 13660 14306 Haarlem Burgerlijke Stand KRUISSTRAAT 35 ZANDVOORT Zandvoort nadert de 10.000! Nieuwe woningen VELSEN-NOORD Ook kalkbranderijen U.N.O.-protest-actie l.E.V. naar Hoogoven-staten „Caecilia" naar Heliomare Alleen le klas STOFZUIGERS Technisch groot! BA RTE L.JOKISSTR A A T 27 Voor Uw avondtoilet of bruidsjapon Franse Ottoman Moiré alle kleuren Zwitserse Broderie v.a. alléénverkoop Japonsiof 140 cm. breed LAATSTE NIEUWS B. E. RUYS Sr. OVERLEDEN Tini Jonker gaat starten BESOMMINGEN BEVERWIJK HERFSTTINTEN OP BLOEMENVEILING Vlotte handel en goede prijs HBC vraagt de aandacht Scheepvaartberichten Sportagenda H.V.B.-programma ZEER VASTE MARKT Beurs van Amsterdam lS?t4 15»:? Beurs van New York De 71-jarige pensionhouder J. J. M. H. uit Rijswijk, die Donderdag voor zaken in Haarlem was, kreeg een ongeluk, dat hem het leven kostte. Met twee andere personen ging hij gisteren naar een pak huis aan de Harmenjansweg. Terwijl zijn twee metgezellen nog binnen ble ven, ging de pensionhouder op een zeker ogenblik uit het pakhuis. Tijdens de wandeling, die de man, die slecht van gezicht is, toen in de onmiddellijke om geving van de Harmenjansweg maakte, viel hij in de Oostsingelgracht. Het was toen kwart vóór twaalf in de mor gen, dus klaarlichte dag! Een 19-jarige schilder, die op de nabijgelegen spoor dijk aan het werk was, zag het ongeluk gebeuren en snelde toe om de man uit het water te halen. Nadat de Ongeval- lendienst door middel van een zuurstof apparaat had gepoogd de levensgeesten op te wekken, werd de drenkeling naar do- Mariastichting gebracht, waar hij is overleden. Naar wij vernemen, wordt de herinen ting (en inenting) tegen pokken stop gezet. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst heeft daartoe besloten, omdat het aantal Haarlemmers, dat zich op nieuw wil laten inenten, belangrijk minder is geworden dan bij hot begin. Het heeft derhalve geen zin een staf mensen gereed te houden om die paar mensen te helpen. Een laatste gelegen heid zal nog worden geboden op 20, 22? 27 en 29 September. In totaal hebben zich 3339 Haarlem mers opnieuw laten inenten terwijl er 199 inentingen zijn verricht. De districtsbestuurder van het rayon Haarlem der KAB., de heer A. v. d. Veldt, opende gisteravond in het gebouw St Bavo een gecombineerde besturen- vergadering. Spr. besprak het gewichtige document van het episcopaat n.l. het laat ste vastenmandement. Dit document zal overal gepropageerd moeten worden; De Kath. Arbeidersbeweging zal daar aan ook mee moeten doen. Spr. behan delde voorts uitvoerig het onderwerp: ,,Geen vrede zonder rechtvaardigheid". Algemeen begrip van vrede zal aan de leden kenbaar gemaakt moeten worden, n.l. vrede in het gezin, vrede in het werk, vrede in de maatschappij, vrede van het bezit of bezitsspreiding. Verder begrip van sociale rechtvaardig heid en publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Spr. gaf enige richtlijnen voor de bijeenkomsten van afdelingen en kringen. Verschillende technische wen ken gaf spreker. De uitgebreide en zakeüjke discussie welke hierna werd gehouden, was zeer vruchtbaar. Punt twee van de agenda was de bondsraad 1949, welke dit jaar in Haar lem in het gebouw St. Bavo zal worden gehouden. Enkele punten van de agenda werden terloops besproken. Plan afvaar 'diging Rome 1951. In Mei 1951 wordt in Rome herdacht de uitvaariging van de encyclieken „Rerum Novarum" en „Qua- dragesimo Anno'. Laat men trachten een waardige afvaardiging in 1951 naar Rome te zenden. Uit elke afdeling of kring dient een afvaardiging gezonden te worden. Benoemt een commissie, die dit werk op zich neemt en gaat werken om dit plan uit te voeren. De Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel hield Donderdag een bijeen komst in restaurant Brinkmann, waarop de directeur-generaal van de P.T.T., oud-minister L. Neher, het woord voer de Hij sprak over de verhouding in het bedrijf tussen de leidinggevenden en de leidingontvangenden. Wanneer er geen goede verstandhouding tussen werkne mers en werkgevers bestaat en de werk nemers hun arbeid met tegenzin ver richten, zal dit de productie onmogelijk ten goede kunnen komen. Ter wille van een goede verstandhouding is het, vol gens spreker, nodig een personeelschef in het bedrijf aan te stellen, een man met een brede ervaring, die op vele ter reinen onderlegd moet zijn. Hij wees op de wenselijkheid van de oprichting van een opleidingsinstituut voor personeels chefs in ons land en bracht naar voren dat dergelijke instituten in het buiten land reeds bestaan. In het Notarishuis aan de Bilderdijk- straat zijn gisteren de volgende perce len geveild: Oranjestraat 73 en Assen- delverstraat achter perceel Oranjestraat 73 voor 3325.C. J. Jacques q.q.; Groenendaalkade 6 Heemstede 26900. J. P. Schouten q.q.; Spoorwegstraat 20 zwart en rood, 22 zwart en rood en 24 zwart en rood voor 7605. H. Th. Fibbe q.q.; Kostverlorenstraat 32 Zandvoort voor 6500.J. J. Bakken hoven; J. v. Goyenstraat 26, Heemstede voor 9700.J. Lammerse; J. C. van Oostzanenlaan 11, Heemstede voor 7750.M. v. Dijk q.q.; J. Nieuwen- huyzenstraat 10 voor 2055.H. M. Sanders; J. Nieuwenhuyzenstraat 16 voor 2050.H. I. v. Goor q.q.; J. Nieuwenhuyzenstraat 33 zw. en rd. voor 5500.M. A. v. d. Bos q.q.; Leidse- straat 33 zw. en rd. 6350.M. A. v. d. Bos q.q.; Anthoniestraat 52 9850.J. W. Th. Fibbe q.q.; Krocht 10 12700.— H. v. d. Pol q.q.; Zijlweg Bouwterrein 2650.P. H. Borghouts q.q.; Vondel laan 15 Aerdenhout 30.000.A. D. Dekker q.q. en Voorzorgstraat 38 2525.- S. de Jong q.q. Een aantal lezers, K.A.B.-leden, schrijft ons: Met gemengde gevoelens hebben wij het programma ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der afd. Haar lem van de K.A.B. gelezen en vooral de memoranda van onze vriend Jos. A. v. Seggelen. Als we aan die tijd terug denken op de Oude Gracht, onder de heer Guskens, later onder Jos. de Lobel in St. Bavo, waarvan de foto's in het progracma ons weer levendig herinne ringen geven, dan moeten wij toch tot ons leedwezen constateren, dat er in het hele programma geen naam van en geen woord over de heren J. P. H. Cas- tricum en G. Scholte te vinden is. De heer Castricum was jarenlang een zeer verdienstelijk voorzitter- met een buitengewoon sociaal gevoel voor de arbeiders. Hij was een man, die niet al léén het materialisme zocht, maar ons ook wist voor te houden: „We zijn op aarde om God te dienen en daardoor in de hemel te komen", een man, die zijn vrije tijd steeds beschikbaar stelde voor de werklozen en hun noden. De heer Scholte, de ziel van 't Volks bondwezen, de administrateur, die in een reeks van jaren op zo'n buitenge woon correcte wijze onze belangen heeft gediend en steeds voor een ieder bereidvaardig was, die niet alleen alle dagen, doch zeer vele nachten in „3t. Bavo" te vinden was, die de vraagbaak was van allen. Helaas, die namen ontbreken in hst zo keurig verzorgd programma. Het is een lege bladzijde, die nu niet meer aangevuld kan worden, al is het begrijpelijk, dat vriend Van Seggelen niet de omstandigheden van de laatste jaren beleefde, doch het afdelingsbe stuur, aldus de briefschrijvers, is hier mede in gebreke gebleven. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig kloosterfeest droeg pater Theodosius van Buul, O.F.M., gistermorgen om 8 uur in de Heilig Hartkerk ln het Kle verpark, geassisteerd door de paters Wijnand Sluys en Amandus Korse, een plechtige Hoogmis op. Vele parochia nen kwamen de jubilaris feliciteren op de receptie, die van elf uur tot half een in de pastorie werd gehouden. De uitslagen der partijen voor d'e on derlinge competitie luiden als volgt: C. CastricumV. Andringa 20; Th. van HoeselN. Koomen 11; N. van BakelP. Hollenberg 02; A. Zeg- waartG. Hesselman 20; P. MulM. Herben 11; A. AndringaTh. Brands- ma 20; A. MastelingJ. Koopman 20; A. HeesakkersTh. van Wort 11; Jac. v. d. KroftN. Koomen 20; J. van BerkumG. Kraak 20; H. RumpD. A. Rump 11. Woensdag speelt het eerste tiental in het clublokaal zijn eerste wedstrijd voor ae clubcompetitie le klasse, dis trict „Kennemerland" tegen E.M.S. uit Bennebroek. Zullen zij het voorbeeld van de reserves volgen door een over winning? Aanvang 19.30 uur. De lijst van militairen, die met de „Sibajak" naar huis terugkeren, ver meldde als adres van H. v. d. Heiden: Rollandstraat. Dit dient te zijn: Van Rechterenstraat 3. Waarvan nota. In het begin van de Bloemendaalse gemeenteraadsvergadering, welke gis teren gehouden werd, is het lid C. Schulz op hartelijke, wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn 30-jarig raads lidmaatschap. Burgemeester Den Tex sprak de jubilaris toe en schetste zijn verdiensten niet alleen als lid maar ook als wethouder, een functie welke hij tot voor kort bekleedde. Spr. noemde hem de kampioen van de woningbouw, die bezield is met grote idealen en een drang om de arbeidersklasse te verhef fen. Namens de gemeenteraad bood de burgemeester een bloemenmand met gele chrysanten aan. Wethouder Rohling wees op de prettige samenwerking die in het college bestaan had en zei, dat de heer Schulz zich getoond had als iemand die veel studie van het raads werk maakte. Nadat de heer Schulz met een gevoe lig toespraakje had bedankt werd de agenda ter hand genomen. Over het voorstel om tot oprichting van een welstandscommissie over te gaan, waarin een vijftal architecten zit ting zou nemen, werd uitvoerig gedis cussieerd. De. heer Pinxter (KVP) had Tijdens de Bloemendaalse gemeenteraadszitting van gistermiddag ontving de heer enige bezwaren tegen de samenstelling C. Schulz (links) van burgemeester jhr. Den Tex een fraaie bloemenmand ter van deze commissie en de heer Tirion gelegenheid van het feit, dat hij 30 jaar gemeenteraadslid van Bloemendaal is. (VVD) wilde haar niet voor vier jaar Z. K. H. Prins Bernhard is Donder dag in de vergadering van de raad van commissarissen van de N.V. Stoom vaartmaatschappij „Nederland" als be schermheer van deze maatschappij ge ïnstalleerd. De bedrijfsleider van 't Sportfondsen- bad te Haarlem, de heer Joh. Schmidt, vertrekt met ingang van 1 October. Za terdag 24 September organiseert hij nog een familie-kinder-zwemfeest, dat des avonds om 8 uur zal beginnen. Resp. zes en vijf maanden gevange nisstraf heeft de Officier van Justitie mr. van der Valk Bouman Donderdag middag in de zitting van de Haarlemse Rechtbank geëist tegen de 19-jarige ker misreiziger J. M. A. en de 26-jarige ker misreiziger B. van G., beiden uit Haar lem. Hun werd het plegen van weder- spannigheid en mishandeling van een agent van politie, die zijn ambt uit oefende, ten laste gelegd. De zaak had reeds voor het Haarlems Kantongerecht gediend. Toen is A. wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken en G. tot vijftien gulden boete veroordeeld. De ambte naar van het O.M. tekende toen appèl aan. Beide verdachten hadden zich op Za terdagavond 26 Mei zeer ergerlijk mis dragen jegens een agent van politie, die zes meisjes wilde verbaliseren, omdat zij geen gehoor hadden gegeven aan het bevel van de agent niet gearmd op de middenweg in de Grote Houtstraat te gaan lopen, waardoor het verkeer be lemmerd werd. Nadat het publiek twee maal gesommeerd was heen te gaan, had A. uitdagend gezegd: „Ik blijf staan waar ik sta." De agent wilde A. arres teren. De kermisreiziger verweerde zich met rukken en trekken. Hij wist te ont komen. Bij het Houtplein was de agent hem meester. Tien meter liep de arres tant uiterlijk rustig mee. Het was schijn. Plotseling, het was in de Grote Hout straat. gelukte het A. zich voor de ■tweede maal met kracht aan de greep van de agent te ontrukken. Daarna had een worsteling plaats, waarbij A. van zijn bokskunst gebruik maakte. Toch leek het of A. het onderspit moest del ven. Dat duldde hij niet en hij riep zijn vriend te hulp. Een tiental jongens ging daarna de agent te lijf. De aangevallene werd aan zijn knie gewond. Tijdens de behandeling voor de recht bank kwam vast te staan, dat beide ver dachten het ook met de waarheid niet zo nauw namen. De Officier van Justitie oordeelde het noodzakelijk, dat de politie kordaat op treedt, anders zou, zo zei spreker, Jan Hagel de baas worden! Beide knapen hebben in zoverre succes geboekt, dat de meisjes niet geverbaliseerd zijn! Na aan gestipt te hebben dat het reclasserings rapport over A. zeer ongunstig luidt, (Adv.) GEHUWD: L. C. Coppens en M. C. Molenaar: A. W. van Brederode en E. M van der Zee; G. H. W. Douwes Dekker en K. Barones UexküllGüldenband; J. H. Le Fevre en M. W. Bos; B. H. M. van Zijl en S. Cop; P. Baas en I. Hessen: H. J. van Keulen en C. M. Steeman; W. Jansen en M. J. Hubregtse; G. H. Ku- vener en H. Kok; A. de Boer en F. P. Dane; B. A. Maas en M. S. Spierdijk. GEBOREN: M. G. Post—Wijnands z; A. S. van HeesLezer; C. Fielmich Versteeg z; M. SmeelsWeijers z; A. de RidderHof er z; W. BoeréeLex z; W C. ZijlstraAbbink z; H. LegiusWind d; I. C. van KleefVan der Poorte d; W. FroelingNieuwenhuis d; C. Valk- Van Winkel d; S. SomerTijmstra d; lil SmeelsWeijers d; G. KampmanDiek- mann d; W. VrielingBruijn d. OVERLEDEN; T. de Hees—Kuiper, 75 j„ Zocherstraat. Wie in de oude Spaarnestad Nooit op zo'n ijs-bar-krukje zat, Bij REEMERS nooit een ijsje at, Heeft later spijt: onthoudt U dat! Clinge Doorenbos. Uitsluitend Roomijs G. heeft vóór dit geval nooit aanleiding tot klachten gegeven werd de eis ge steld. De verdediger van A., mr. P. J. Prin sen Geerlings, wees er op, dat de agent niet bij de uitoefening van zijn ambt was lastig gevallen. Op deze grond vroeg plei ter vrijspraak. Mocht de rechtbank hier niet toe overgaan, dan stelde spreker voor zijn cliënt, die te zwart getekend was, een straf van twee maanden met aftrek op te leggen, hetgeen in over eenstemming zou zijn met een uit spraak van de Hoge Raad. Pleiter ver zocht A. onmiddellijk in vrijheid te stel len. De vier maanden voorarrest zijn volgens hem lang genoeg geweest. Mr. Bijvoet pleitte eveneens voor onmiddel lijke invrijheidstelling van zijn cliënt, die van Joodsen bloede is en door 't lij den in de kampen uit zijn evenwicht is geslagen. Voorts onderschreef mr. Bij voet de opmerking van de eerste verde diger over het juridisch gedeelte van de tenlastelegging. Na in raadkamer bijeen te zijn geweest, werd alleen G. in vrij heid gesteld. Uitspraak iver veertien da- In Augustus nam de bevolking van Zandvoort toe door vestiging met 76 en door geboorte met 19 personen. Zij ver minderde door vertrek met 40 en door overlijden met 5 personen. Per saldo nam de bevolking toe van 9827 tot 9877 zielen. De 49 woningen, welke voor rekening van de woningbouwvereniging „Een dracht maakt macht" te Zandvoort wor den gebouwd aan de Vondellaan enNic. Beetslaan, zullen vermoedelijk in de tweede helft van October betrokken kunnen worden. BIOSCOPEN: Rembrandt: De onsterfelijke wals (14 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Ge kroonde slaven (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Zaken gaan voor het meisje (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: La Tra- viata (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City Hamlet (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Vechtende wakers (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u Vrijdag 16 September Concertgebouw: Laatste zomerconcert H.O.V., 8 uur. Stadsschouwburg: Luit.-Adm. Helfrich b d. houdt voor „Geloof en Wetenschap een voordracht over „Verlies vdn de zee is verlies van de onafhankelijkheid", 8 uur Zaterdag 17 September Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Nachtrepetitie", 8 uur. Aan de Pijp te Beverwijk en rond de haven rijen zich de industrieën aaneen. Vlakbij, gedeeltelijk zelfs op Beverwijk- se grond, liggen de Hoogovens. De pa pierfabrieken van Van Gelder Zonen vormen een machtig blok, op het Vel- industrie-terrein ontstaan nieuwe bedrijven. De indruk Ijeerst als zou een rustig tuindersgebied uit een eeuwen lange slaap zijn ontwaakt, opgenomen in het industrialisatie-proces zonder enige aanknoping met het verleden. Toch is Beverwijk vanouds een plaats waar de industrie en de handel krach tig waren. Bejaarde stadgenoten herin neren zich nog de tijd van de azijnma- kerijen en ver voordien reeds was er veel nijverheid. We laten de visserij met de nevenhan- del, waarover we eerder schreven, nu geheel buiten beschouwing en kunnen er trots op gaan, dat de eerste lakenhal in Holland te Beverwijk stond, nog voor Haarlem ertoe overging. Reeds in 1302 werd gesproken over het Beverwijkse wanthuis, de oude naam voor lakenhal. Dit betekent, dat deze industrie, de la- kennering of draperie, van betekenis was in de stad en de voornaamste tak van nijverheid. Later heeft deze zich over geheel Holland uitgebreid, waar door de nering waarschijnlijk is achter uitgegaan. In de lakenhal werden de ter plaatse en in de omgeving vervaardigde lakens en wollen opgeslagen en op marktdagen voor de verkoop uitgestald. Buiten deze hal mocht niet verkocht worden, zodat de gehele détailhandel er was samenge trokken. Het Beverwijkse wanthuis had een goede reputatie, de Heer van Beaumont en de opvolgers van de graven van Blois vertoefden er meermalen tussen de want-snijders. Het fabricageproces van de ruwe schaapsvachten of de wol was zeer moeilijk en veel-omvattend Van stadswege werd het materiaal gekeurd, door spoelers gewassen in de Meer de tegenwoordige Beverwijker zal den kend aan deze poel hartelijk hierom la chen in kuipen gedroogd, afgestoken dus van de wol ontdaan en dan geverfd metp lantaardige kleurstoffen. Was dit eenmaal gereed, dan kregen de kam- sters, spinsters, wevers en vollers volop hun werk. Veel mensen waren dus ge moeid met de laken-industrie, die tallo zen een bescheiden bestaan verzekerde en anderen rijk maakte. Verschillende onderdelen van de wol- en lakenbewerkmg werden, anders dan tegenwoordig, de tijd van de fabrie ken door thuiswerkers gedaan. Een andere industrie van betekenis was oudtijds te Beverwijk de kalkbran derij, die samenhing met de te Wijk aan Zee en andere kustplaatsen florerende schelpwinning. Er stond dan ook een kalkoven ter stede. Mr. Scholtens ver meldt in zijn boek „Uit het Verleden van Midden-Kennemerland", dat een schat van uitgebreide gegevens biedt op elk terrein van onze streekgeschiedenis dat er tijden waren, dat de productie bijzonder werd opgevoerd en dat in het midden der 14e eeuw voor rekening van de graaf grote partijen kalk bereid zijn. De ovens werden gestookt met turf. Voor de kalk had men speciale zakken, waarvan er honderden verhan deld werden. In Kampen, Leiden en Delft werd deze Beverwijkse kalk ver kocht. Dan waren er de echte Beverwijkse typen, die juist in deze branche hun werk vonden. I^amen als Jacob Een- denbec, Coppekijn met de crommer hant en Grote Pieter, die ons tevens in gedachten terugvoeren naar een gezellige tijd, waarin het werk de le vensvreugde en de geest niet ontnam. Beverwijk was ook bekend door zijn meelmolen en de windmolens. Industrie en nijverheid hebben dus in de vroege Middeleeuwen het Beverwijkse leven gekenmerkt, naast de landbouw en vee teelt, Het is interessant daaraan in deze tijd van industrialisatie van de streek terug te denken. Een groot verleden ligt achter ons, een grotere toekomst gaat komen. maar voor één jaar benoemd zien. De heer De Jong Schouwenburg (CHU) deed het voorstel de bestaande woning wet- en schoonheidscommissie aan te vullen met enkele architecten, hetgeen door de raad werd aanvaard. Over de samenstelling van de commissie zal nog nader overleg worden gepleegd Ook over het voorstel aan het bestuur van de stichting Openluchttheater toe stemming te verlenen om de begroting 1950 op een later tijdstip aan te bieden werd langdurig gesproken. Er waren voor- en tegenstanders. Tenslotte werd accoord gegaan met het voorstel om de begroting tegen April te laten indienen. Zondag zal in de parochie te Velsen- Noord gelegenheid bestaan tot het te kenen van de lijsten voor de UNO-pro- testaetie. Hiertoe zullen Zondagmorgen bij goed weer op het kerkplein of an ders in het gymnastieklokaal tafels ge zet worden met lijsten, waarop alle per sonen boven 18 jaar kunnen tekenen. Personen beneden de 18 jaar kunnen dus niet zelf tekenen, maar wel kan het hoofd van het gezin achter zijn hand tekening het aantal gezinsleden ver melden. De ernstige terreinmóeilijkheden van l.E.V. zijn voorlopig opgelost doordat toestemming werd ontvangen het eerste elftal op het terrein van de Hoogoven- staten te laten spelen. Het is nog niet zeker of deze toestemming voor het ge hele seizoen zal kunnen gelden daar het sportpark geheel wordt vereist voor de eigen Hoogoven-verenigingen. Het be stuur van l.E.V. zal dan ook trachten van de KNVB te verkrijgen, dat het merendeel van de thuiswedstrijden in het begin van het seizoen gespeeld zal mogen worden. Het R.K. mannenkoor „St. Caecilia" zal Zondag 25 September een concert geven voor de patiënten van sanatori um „Heliomare" te Wijk aan Zee. Bet.: 10.p. maand. PRIMA SERVICE GR. HOUTSTRAAT 131 - SMEDESTRAAT 1 Op ons bureau ligt ter inzage de pas sagierslijst van het troepentransport schip de „Sibajak". Eerst even kijken bij (Van onze correspondent) Op een persconferentie, 'die gister morgen te Utrecht werd gehouden, heeft de heer L. Neher mededelingen gedaan over de nieuwe interlocale tele foontarieven. Deze tarieven waren tot op heden gebaseerd op het z.g. drie- minuten stelsel, dat men echter wegens de uitgebreide en kostbare apparatuur, welke voor de registratie nodig is, niet langer zal handhaven. Het systeem zal geheel worden herzien met als belang rijkste gevolg dat de tarieven in de toekomst gebaseerd zullen zijn op de werkelijke duur van het gesprek, ter wijl ook de huidige verdeling in vijf tariefklassen zai worden gewijzigd. In tariefzone A (bevattende gebieden met straal van 10 km.) zal voor de eerste minuut van een gesprek 6 ct. worden berekend en voor iedere vol gende minuut 3 ct. In zone B (1025 km.) is de kortst berekende tijdsduur 30 seconden, waarvoor 15 cent in reke ning zal worden gebracht, waarbij voor iedere volgende 30 seconden weer 3 ct. wordt opgeteld. Dit is ook het ge val in zone C (25 en meer km.) waar dit echter voor iedere 10 seconden geldt; het beginbedrag is 27 ct. per 10 seconden. De nieuwe regeling zal aldus de heer Neher in feite geen tariefsver hoging, doch een tariefsverschuiving zijn. Gebleken is, dat het gemiddelde gesprek korter dan drie minuten duurt en daar vroeger toch de volle drie mi nuten werden berekend, zal de nieuwe regeling voor de gebruiker een bespa ring zijn. Weliswaar mag men conclu deren dat de gesprekken in zone A over het algemeen duurder zullen wor den. doch dit wordt gecompenseerd door de lagere kosten van het lange- afstand verkeer. Duidelijk is de tendenz om de duur der gesprekken te bekorten, waardoor Het persbureau Belga bevestigt thans ons bericht, dat de centrale commissie van de Ronde-Tafelconferentie Zaterdag in het Chateau de Namur te Namen zal bijeenkomen. Op ruim 80-jarige leeftijd is heden morgen vroeg te Rotterdam overleden de heer B. E. Ruys sr., oud-directeur en tot zijn verschelden commissaris van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Het 18-jarige Zaandamse zwemstertje Tini Jonker is heden per veerboot van Calais naar Folkestone vertrokken. Zij zal hedennacht om 1 uur bij Folkestone te water gaan om het Kanaal over te zwemmen. de apparatuur minder belast zal wor den en ook minder uitgebreid zal be hoeven te zijn. De invoering der nieuwe tarieven zal zeer geleidelijk geschie den; om economische redenen kan me' voorlopig niet overgaan tot algehele vernieuwing van de centrales, wat voor de ontworpen regeling noodzakelijk is. Slechts de centrales, die toch hersteld of om practische redenen vernieuwd moeten worden, zoals b.v. in Arnhem, waar de regeling reeds van kracht is. zullen met de nieuwe apparatuur wor den uitgerust. IJMUIDEN, 16 September Twee stoomtrawlers f37.800, IJm. 117 f 10.900. IJm. 6 f 17.800, IJm. 42 f 15.700; motor- loggers: IJm. 53 f 1960, IJm. 75 f 1570» KW 91 f 2500.Kustvisser IJm. 213 f 150.—. Aanvoer 7190 kisten, waarvan 6000 verse haring. Prijzen per kg.: heil bot f 2.50 tot f 1.80, grote tong f 3.15 tot f 2.90, grote middeltong f 2.70 tot f 2.40, kleine middeltong f2.70 tot f2.20, tar bot f3.15 tot f2.20. Per 50 kg.: grote schelvis f 45.50 tot f 38.middel schelvis f 44.50 tot f 38.—, kleine schel vis f 33.tot f 25.wijting f 22.— tot f 15.grote schol f 57.tot 53.—. middelschol f56.— tot f26.—, kleine schol f32.— tot f 14.bot f 18.50 tot f 16.schar f33.— tot f 11.50, verse haring f 13.30 tot f 10.50, makreel f 20. to+ f is.Per 125 kg.: grote kabeljauw f 136.tot f 76.koolvis f 30.tot f27.grote lengen f61.— Het beeld op de bloemenveiling wordt geheel beheerst door de herfsttinten. Het aanbod is vrij groot maar alles gaat vlot weg, vooral de goede kwaliteit, die veel geld opbrengt. Nu de gladiolen van het toneel gaan verdwijnen er werd voor de laatste partijen 10 tot 36 cent betaald zijn de chrysanten in de meerderheid. Het sortiment wordt steeds groter. Voor de „tros" werd 12 tot 48 cent per bos gegeven, terwijl de groot- bloemige varieerden van 8 tot 24 cent per stuk. Asters zijn al heel duur. Voor goede kwaliteit werd tot 38 cent per bos betaald. Dahlia's komen er steeds meer, maar ze hebben veel van de droogte ge leden, Bij de potplanten overheersen de cyclamens, die tot 155 cent per stuk gin gen. De eerste competitie-Zondag is voor de Haarlemse eerste klassers vrij gunstig ver lopen, in tegenstelling met onze R.K. elf tallen welke over het algemeen geen al te beste start hadden. Hier en daar noteerden we weliswaar enkele uitstekende resultaten maar over het algemeen zijn we het beter gewend geweest. De tweede Zondag zal echter kunnen bewijzen in hoeverre we ons enigszins ongerust moeten gaan voelen. Van onze eerste-klassers ondergaat RCH in Amsterdam tegen het roemruchte Ajax de vuurdoop. In het Haarlemse voetbal kamp is men geweldig belangstellend naar het wederoptreden der Racing in de eerste klasse. Wij vanzelfsprekend ook, ook al om dat Biesbrouck c.s. in de laatste wedstrij den nu niet bepaald groots werk hebben laten zien en daarom zou een succesje, al was het slechts in de vorm van een ge lijk spel tegen de Amsterdammers, zeer welkom zijn. EDO's vrij behoorlijke start schenkt het nodige vertrouwen voor zijn strijd in de Maasstad tegen Xerxes al zal daar toch niet meer dan een gelijk spel in zitten voor Schijvenaar en zijn mannen. In Haarlem is de grote trek natuurlijk naar de ontmoeting HaarlemFeijenoord. Een wedstrijd welke oude herinneringen op roept en waar ongetwijfeld iets goeds uit voortkomen kan. We geven onze Roodbroe- ken zelfs een goede kans op de zege, even als VSV dat bezoek krijgt van DOS. De overtuigende 30 zege in Den Haag wijst op een goede vorm der Velsenaren en dat willen Spaans c.s. Zondag a.s. voor eigen publiek nog eens onderstrepen. De sprekende overwinning van Stormvo gels in de eerste wedstrijd heeft aange toond, dat de club van Bremerkamp zich thans zonder steun van KNVB-zijde zo spoedig mogelijk weer in de eerste klasse wil terugzien en wanneer thans in Enk huizen van West-Frisia wordt gewonnen, zullen we toch ernstig rekening dienen te gaan houden met de IJmuider plannen. In het Katholieke kamp was men aange naam verrast door de uitnemende start van HBC. Daarom trekt heel Heemstede Zon dag naar het Sportpark om de HBC-ers in de strijd tegen Wassenaar te komen aan moedigen en men rekent al zo half en half op een zege. Komaan HBC, na regen komt zonneschijn. Ditzelfde geldt ook voor Vel- sen dat ook al kranig is gestart maarthans in Hoorn bij Hollandia voor een heet vuur komt te staan. Wordt ook nu weer gewon nen, dan worden Bakkum en zijn mannen ongetwijfeld favoriet. Ook Vitesse schijnt weer bijzondere plannen te hebben, zodat we na de fraaie zege op Zilvermeeuwen thans ook een succesje verwachten bij Schagen. ADO daarentegen zal eerst nog moeten bewijzen in hoeverre we de Heems- kerkse club onder mogelijke candidaten voor de eerste plaats mogen rekenen, maar na een zwakke start hebben we tegen QSC weinig vertrouwen. Maar WE achten we toch wel in. staat na de nederlaag tegen de Alkm. Boys nu een zege te behalen op KW. En wat doet TYBB? De kampioenen heb ben Zondag wel enigszins teleurgesteld, zo dat we nu op een zege rekenen tegen het bezoekende GSV. In de vierde klas afdelingen begint IEV de strijd met een thuis-wedstrijd tegen BPC. De grote nederlagen van DSS en BSM geven ons weinig hoop op een suc cesje van deze clubs resp. tegen RKAVIC en Hillegom terwijl we ook NAS met een bang hart naar Madjoe zien vertrekken. Onze Gezellen echter zal z'n aanhang na de goede start niet willen teleurstellen en de tweede zege behalen ten koste van DVAV al zal het hier niet zonder strijd ge beuren. Teylingen kan waarschijnlijk de tweede zege behalen op LDWS en incas seert Lisse de tweede nederlaag bij Do- cos? WSB geven we ondertussen wel een kansje op herstel nu Rouwkoop op bezoek komt al zal dan vooral de voorhoede wat meer productiviteit moeten tonen. AALSDIJK 16 te Antw. ADINDA 16 te Pladjoe. ALBIREO 15 n. Kuweit. ALCHI' BA p. 15 Messina. ALDABI 15 bij Reed1- ALDERAMIN p. 15 Holtenau. AMSTEL- KERK 15 te Antw. BAARN 15 te Ham burg. BENGKALIS p. 15 Perim. BEVER WIJK15 te Londen. BORNEO 16 te P-" Said. CELEBES 16 te Bat. CERAM 15 \e Rott. CERONIA p. 16 K. Guardefui. CON- GOSTROOM 15 n. Novoredondo. CORYDA 15 te Pladjoe. DANAE 15 te Genua. DELF LAND 15 bij K S. Vincent. DRACO 15 n. Amst. EEMDIJK p. 16 Lizard. EEM- LAND 16 te Santos. ENA 15 n. BombaY- ERINNA" 15 n. Singapore. EUTERPE p. 1» Oungeness. GADILA 15 n. Pladjoe. GR- BEER p. 16 K. Guardefui. HELENA 15 Southampt. HERA 16 te Amst. HLDA P' 16 Ouessant. INDRAPOERA 15 v. Penang- IRIS 16 te Tanger. JOBSHAVEN 15 te Freetown. KERTOSONO 15 v. Suez. LA' RENBERG p. 15 Ouessant. LUTTERKERK- 15 v. Marseille. MAASKERK 16 n. P. Hat- court. MALVINA 15 n. Miri. MELAMPU» 15 v. Aden. MELISKERK 16 te Mozam bique. MENTOR 15 n. Haifa. MUIDER- KERK 15 V. Dakar. NIOBE 14 te Amst- ORANJEFONTEIN 15 n. Amst. OVULA 1® te Miri. PERICLES 16 te Amst. P. LAU1 15 V. Genua. POLYDORUS p. 16 Finisterre- PR. ALEXANDER 15 bij Portlandf. PK WILLEM III 15 bij B. Sale. RANDKER» 16 n. Genua. ROEPAT p. 15 Gibraltar. SA- ROENA 15 n. Pladjoe. SIBAJAK 15 te Aden. SINGKEP 16 te B. Papan. SOEST' DIJK p. 15 Malta. ST. ALKMAAR 15 b0 Valentia. ST. DORDRECHT 15 n. Amst- ST. LEIDEN 15 n. Rott. ST. MAASTRICHT p. 15 Landsend. STREEFKERK 16 v. 16 De Kon. Ned. Hoogovens en Staalfa brieken te IJmuiden behaalden over 't boekjaar 1948/1949 een brutowinst van f 10.636.035 (3.862.829). Aan de reserve voor diverse belangen wordt toegevoegd f 5 mill. aan de réserve voor per soneelsbelangen f 1.5 mill. (1 mill.); expl. grondbezit en woningen na af schrijvingen vergt een bedrag van f47.688 (16.010), terwijl op woningen extra wordt afgeschreven een bedrag van f656.866 Hierna resteert dan als nettowinst een bedrag van f3.431.500 (2.688.245). Voorgesteld wordt deze als volgt te verdelen: aan houders van prio riteitsaandelen 4 (onv.) pet., aan hou ders van preferente aandelen 7 (7) pet. en aan houders van gewone aande len 9 (8) pet. In alle afdelingen der fabriek en ook in de nevenbedrijven Mekog en Emij werden, mede dank zij de inspanningen van het personeel, topprestaties be reikt, waarbij de productiecijfers allé vorige overtroffen. De export van het bedrijf is, dank zij de bijzondere omstandigheden in het verslagjaar, zeer bevredigend geweest. Hoewel het werkelijk verbruik van ijzer en staal nog niet noemenswaard achteruit is gegaan, is sedert 't begin van dit jaar de vraag naar deze artikelen toch aanmerkelijk achteruit gegaan, doordat de kopers een afwachtende nouding hebben aangenomen, daartoe in staat gesteld door hun vrij ruime voorraden. Hierdoor zijn de exportprij zen sterk teruggelopen. Daar de mij. echter nog zeer goed van orders is voorzien, kan zij de ontwikkeling op de buitenlandse markten rustig aanzien, waarbij de directie de verwachting heeft, dat, zodra de voorraden bij de verbruikers weer een normaler niveau bereikt hebben, de vraag naar de pro ducten der mij. weer aanmerkelijk zal toenemen. Het bij de mij. werkzame personeel bereikte in het afgelopen jaar een totale omvang van 6580 personen. Hoewel de woningbouw in deze streek voortgang vindt, is deze toch onvoldoende om de groei van het personeel en vooral ook de te verwachten aanwas bij te houden. Het komt de directie voor, dat het de taak der overheid is de mogelijkheid te scheppen, dat kapitaal uit andere bronnen in staat wordt gesteld de bij de industrialisatie behorende woning bouw te financieren, zodat hiervoor niet meer beslag behoeft te worden gelegd >op de middelen der industrie. Haarlem: HaarlemFeyenoord, TYBB GSV, DIO—Terrasvogels, SchotenAllen Weerbaar, Onze GezellenDVAV, Ripperda St. Pancratius, HFCRKAVV. Heemstede: Sportpark: HBCWassenaar: R.K. Sportpark: EHSSDZ. HalfwegHalfweg—Succes. Hoofddorp: ETOTDO. BennebroekBSMHillegom. Hillegom: Hillinen—Tonegido. Sassenheim: TeylingenLDWS. Noordwijkerhout: WSB—Rouwkoop. Zandvoort: ZandvoortmeeuwenJOS. Bloemendaal: DSSRKAVIC. Velsen: VSVDOS. Beverwijk: IEV—BPC, Beverwijk—Alw. Forward. Wijk aan Zee: WEKW. O.H.C.-beker: Nw. VennepVan Nis pen, NAS 2Heemstede, Hillinen 2 HBC 3, TYBB 2Ripperda 2, Hillegom 2—Geel Wit, DIO 2—ETO 2, Halfweg 2—DSS 2. DSK—VI. Vogels 2, BSM 2— DIOS, DSB—Beverwijk 2, HFC 3—Con cordia, Bloemendaal 3DEM 2, RCH 4 SVY, Velsen 3Terrasvogels 2, VSV 4Kinheim 2, Schoten 3Haarlem 3A, WaterlooStormvogels 3, Zandvoort meeuwen 4—VVD 2, VVB 3—ADO 2, VVOKSpaarnevogels. Kennemers 4 WE 2, Spaarndam—WH, Spaarnestad —EDO 4, DCO 2THB 2, Hoofdd. Boys OG 2. K'land Beker: VEW 2—Telefonia, Kennemerl. 2RCH, IJmuiden 2Kin heim, HillinenSIZO 2, Zandvoort meeuwenTweede Jeugd, ETOSVJ 2, Nw. VennepWRA. Saïd. SUMATRA 16 te Bat. TAWALI n Bat TELAMON 16 te N. York. TIB A V bij K. St. Vincent. TIBIA 16 te Havre- UTRECHT 15 te Karachi. WATERLANP 15 te Hamburg. WATERMAN 16 n. Batavia- Amsterdam, 15 Sept. 1949. De vrees voor een devaluatie van he* pond sterling op korte termijn had van daag weer sterk de overhand gekregen- Op de aandelenmarkt was de stemming voor de internationale waarden en de dollarleningen dan ook weer zeer vast. Aandelen Kon. Olie verlieten de mark' op het hoogste punt van de dag met een nieuw avance van ruim 8 pet. PhiliP® monteerde ruim 7 pet., terwijl Unileve circa 6 pet. verbeterde. Ook AKU la® weer vrij vast in de markt. Van de bib' nenl. industr. waarden stegen aand. NU' ma en Holl. Kunstzijde Industrie 5 pcl' Op de scheepvaartmarkt was de stem ming eveneens vast. De cultuuronderb- boekten koersverbeteringen van circa 1 a 3 pet. Bij tabaksaand. werden enke' soorten weer in open hoek verhanden* Op de staatsfondsenmarkt konden guldensleningen zich in het verder ver loop enigszins herstellen. De doll3r' lening boekte een nieuwe avance van pet. Dollar-obligaties Philips stegen pet. (Niet-offlclële koersen) Vorig Opent"® slot .16/5 1% Nederl. 1948 100'a 3-3% Nederland 1941 97hgb Ned. 82-64 oei. tae 98 j? „,4 Inschr Grtbfc 1946 3 dC 97ftgb Ned. Handel MIJ. eert 159 A.K.D. 188'-:, gl 1®°" Van Berkels Patent 125'Agb Calvé-Delft eert 165 Van Gelder 15714 Kon. Hoogovens eer' 206 Unilever cert 260 V2 gl Nea. Kabel 293 Philips 247% Kon. Petroleum .321% .Amsterdam" Rubbei 138% Boll Amerika UJn 168 Kon. N Stoomb. MIJ 135% Nea. Scheepv. Ome 165% 8 V.A. 157% Deb Mij eert 144% 25® 3l' 13® 142'/-> Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Coppei Montgomery Wan North American c Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil outhera Pactfu uthern Railw^ aewater S Stee) ex div. 15/9 27% 28% 52% 37% 63% 12 46% 53* 18 11% 20% 37% 39% 30% 23% 23(4 14/® 3®,, 65;* l2/4 3*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2