Lazlo Rajk bekent schuld DE WERELD ROND ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN Cciifafott Propaganda forum voor Tito Engeland herdenkt Slechte waterwegen bedreigen aardappelmeelcampagne Internationaal Cellulair Centrum te Muiden r Wij luisteren naar v.. Slag bij Bergen HET WESPENNEST Chefs der luchtmachten wisselen boodschappen „Diplomatiek dynamiet" GUERILLA-ACTIVITEIT IN ROOD CHINA STATUS NIEUW-GUINEA Rector Bokeloh Oranjekanaal90 cm. diep! Groningen en Drente vragen kanalen 19 September 1799: Ned. Vaas-team na vier dagen vijf strafpunten Zege van Ned. zwemmers te Londen VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1949 PAGINA 5 „Battle of Britain" De toestand tussen Albanië en Griekenland Benoeming Amerikaanse ambassadeur Secr. Soc. Charitatief Centrum Pater L. Panis G.ss.R. f Was Uw wol veilig fn gj'029 ALK AU VRIJ door David Duncan om Britannia Shield Wielerwedstrijden 01. Stadion vanavond K. van der Meer leidt Z.-SlaviëFrankrijk Het proces tegen de voormalige Hon gaarse minister van Buitenlandse Za ken, Laszlo Rajk en zeven andere be klaagden, die beschuldigd worden van verraad en spionnage, is hedenmorgen in het gebouw van de bond van Hon gaarse metaalarbeiders te Boedapest ge opend. De rechtszaal wordt door politieke politie, gewapend met geweren, be waakt. Gewapende politie heeft de straat voor het gebouw afgezet, terwijl de huizen in de omgeving in het oog gehouden worden. De president van het hof, Deter Jan kof, verzocht de aanwezigen nadrukke lijk zich van betogingen tijdens het proces te onthouden. De chef van de Hongaarse politieke politie, Peter Gabor, die volgens de Joegoslavische pers zich enige tijd geleden „had op gehangen", woont het proces bij. Rajk deelde het hof mede, dat hij zich sedert 30 Mei in arrest bevond. Naar men meent te weten, werd Rajk sinds 16 Mei onder huisarrest gesteld, daags na de algemene verkiezingen, waarbij hij optrad als woordvoerder van de regering. Toen de beklaagden ondervraagd wer den naar persoonlijke bijzonderheden, noemde Rajk als zijn beroep „school meester die per uur betaald wordt". Hij vertelde op 30 Mei gearresteerd te zijn. Hij sprak zacht en de rechter beval hem de mierophoon te gebruiken en luider te spreken. De andere beklaagden zeiden in Juni en Juli gearresteerd te zijn. Vervolgens begon de prosecutie de lange akte van beschuldiging voor te lezen. Toen dit geschied was vroeg de presi derende rechter aan Rajk: Begrijpt u d# aanklacht? Ja, antwoordde Rajk. De rechter vroeg vervolgens: Bent u het er mee eens? Rajk antwoordde: Ja, dat ben ik. Hier mede beaamde hij dus de schuldvraag. Terwijl Rajk sprak werden de andere beklaagden de rechtszaal uitgestuurd. Met diepliggende ogen en geelbleek gezicht stond Rajk voor de mierophoon en zeide, dat hij in 1932 uitvoerige in structies had ontvangen. Ik tekende een verklaring voor de politie om de com munistische partij te ontmaskeren en er Gisteren is te Londen de „Battle of Britain" herdacht, 250 Britse en Ame rikaanse vliegtuigen met één enkele Hurricane-jager het symbool van het Britse verzet' tegen de Luftwaffe in 1940 aan het hoofd, vlogen over de stad. De chefs van de Britse en Ameri kaanse luchtmacht wisselden bood schappen met elkaar uit. Gisteren kwamen 110 piloten van de Battle of Britain t^ij ^Ikaar om. nog eens herinneringen, oef te. halen. Qrjder.hen bevonden zich beroemdheden als Douglas Bader,,- die ïn een speciaal uit geruste Spitfire vloog - hij had geen benen en „kattenoog" Cunningham, die 's nachts zijn vernietigend werk deed. Kleinere formaties vlogen gisteren elders boven Engeland, vooral over de steden, die onder het geweld van de Luftwaffe te lijden hebben gehad, zo als Coventry, Hull, Plymouth en Bristol. Zondag zal er in Westminster Abbey een dankdienst worden gehouden. Lord Tedder, air-chiefmarshall van de R.A.F.. Zal na de dienst een krans leggen op het R.A.F.-gedenkteken bij de abdij. Buitenlandse waarnemers te Moskou schenken bijzondere aandacht aan de ontwikkeling van de verhouding tussen Griekenland en Albanië, daar zij ervan overtuigd zijn, dat er „diplomatiek dyna miet" in de toestand zit. Indien Griekse troepen de Albanese grens zouden overschrijden om welke •"eden dan ook zo zeggen zij dan zou de Sovjet-Unie dit zeer waarschijn lijk als een hoogst ernstige zaak be schouwen. Britse en Amerikaanse diplomaten Zouden volgens A.P. op het ogenblik po gingen doen, om Griekenland af te hou den van het voornemen, de strijd tegen de opstandelingen, indien nodig, tot in Albanië voort te zetten. De Britse ambassadeur, Sir Clifford Norton,1 arriveerde onverwacht in Athe ne en vroeg onmiddellijk een onderhoud aan met de Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, Constantin Tsaldaris. Be Amerikaanse ambassadeur, Henry Grady, vroeg eveneens 'n onderhoud aan thet Tsaldaris. De Griekse regering heeft een aantal manschappen van zes lich tingen opgeroepen, waaronder de lich ting van 1948. Men meent dat het hier gaat om enige duizenden technici. Graaf Gottfried von Bismarck ®chönhausen, de 48-jarige kleinzoon Jan de „IJzeren Kanselier", en zijn 43-jarige echtgenote Melanie, zijn gis teren bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Graaf von BismarckSchönhausen Jjeeft in de oorlog terchtgestaan, ver dacht van medeplichtigheid aan de bomaanslag op Hitler in 1944. Hij werd vrijgesproken. T Be Franse communistische auteur Louis Aragon, directeur van het pro- pommunistische blad „Ce Soir", heeft *'jn burgerrechten verloren. Niet twee andere communisten is hij door een Frans gerechtshof veroordeeld y'ogens het publiceren van een artikel ver de stakingen van de vorige herfst. v Be president van Bolivia heeft be land gemaakt, dat de „grootste revolu- e, die het land ooit gekend heeft" gis pen met de inneming van Santa Cruz °or de regeringstroepen geëindigd is Reuter meldt uit Buenos Aires, dat 24 Pstandelingenleiders in twee vliegtui- h in Argentinië zijn aangekomen. Groot-Brittannië, de Ver. Staten en ^a-hada zullen op 20 September in l ashington de gedachtenwisseling over jjfb atoomgeheimen voortzetten, aldus ue®it het Britse ministerie van Buiten- s oase Zaken mede. Alle overeenkom- l^.n> die eventueel tijdens de bespre ken?11 wor(len getroffen, zullen ter gen g aan QG betrokken regerin- d Worden voorgelegd. de feiten over te verzamelen, aldus Rajk. Rajk beschuldigde zekere hoge func tionarissen van Tito's intieme kring er van als agenten te zijn opgetreden van de Franse geheime dienst in een inter neringskamp in Zuid-Frankrijk na de Spaanse burgeroorlog. De vroegere com munistische leider vertelde het hof, hoe hij 18 jaar geleden een spion van de po litie werd onder de toen illegale Hon gaarse communistische partij. Rajk noemde o.m. Vakmanovictemp en Kosta Nagy, beiden thans generaals van het Joegoslavische leger en voor aanstaande leden van de Joegoslavische communistische partij, van de Joegosla ven, die agenten van de Franse geheime dienst zouden zijn geweest in het kamp voor geïnterneerde oud-strijders van de Spaanse burgeroorlog in Frankrijk. De communistische strijdkrachten zijn een grootscheepse campagne begonnen tegen de nationalistische guerillatroepen in Oost-China. In een proclamatie aan de Chinese be volking zegt de communistische com mandant van Oost-China Tsjen Yi, dat het volk moet medewerken aan de ver nietiging van de „restanten" der natio nalistische strijdkrachten door het orga niseren van een rode militie ter onder steuning der rode soldaten. Deze proclamatie bevestigt indirect de berichten, die meldden, dat er activiteit van opstandelingen heerst in het door de communisten bezette deel van China. Vooral in het gebied ten Noorden en ten Westen van Shanghai zou voortdurend gevochten worden. Woensdag heeft in de voorsteden van Tsjoengking, de hoofdstad tijdens de oorlog met Japan, gedurende drie uren een brand gewoed, waardoor duizenden mensen dakloos zijn geworden. Dit was de derde grote brand in Tsjoengking binnen veertien dagen. Men vermoedt te doen te hebben met communistische sa botage. Een aantal personen is gearres teerd. De door Johan Ariks naar voren ge brachte mening ten aanzien van de sta tus van Nieuw Guinea als een gebied, dat rechtstreeks onder de Kroon zou ressorteren, kan inderdaad representa tief worden geacht voor de gevoelens, welke leven bij het grootste deel van de Iriaanse bevolking, aldus vernam de correspondent van Aneta in gesprekken met enige vooraanstaande Irianen. „Men kan in de republiek wel zwaaien met een telegram uit Hollandia, doch men verzuimt er bij te vermelden, dat dit telegram door slechts zeven perso nen is ondertekend, die niet representa tief kunnen worden geacht voor de be volking van dit deel van Nederlands Nieuw Guinea. Wanneer men bovendien bedenkt, dat van deze handtekeningen er vier vervalst zijn, komen dergelijke propagandamiddelen wel in een vreemd licht te staan." „De Nederlandse opvatting over de Nederlands-Indonesische Unie, is onaan vaardbaar," aldus verklaarde de repu blikeinse minister Sarmidi Mangunsar- kcro vhn Onderwijs tegenover de pers. „Het is duidelijk," zo vervolgde hij, „dat volgens de Nederlanders de Unie oiganen zal moeten bevatten, zoals een unie-kabinet, een unieparlement, een ur.iegerechtshof enz., hetgeen er een su perstaat van zou maken. Ik kan de ge dachte niet van me af zetten, dat de Nederlanders trachten de overdracht van de souvereiniteit te vertragen," aldus besloot hij zijn verklaring. Onze Haagse redacteur verneemt over de benoeming van een nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Nederland dat het zeer wel mogelijk is, dat deze nog enkele weken op zich zal laten wachten. Naar het K.N.P. verneemt, heeft Z. H Exc. de Bisschop van Haarlem rector W. Bokeloh ontheven van zijn functie van algemeen adviseur der sociale organi saties te 's-Gravenhage en mede van het adviseurschap van diverse bonden. Tot zijn opvolger is benoemd rector F. Heemskerk van Huize „Groenestein" te Den Haag. Rector Bokeloh zal zich ge heel wijden aan de taak van secretaris van het Diocesaan Sociaal-Charitatief Centrum in het bisdom Haarlem. Direct na de oorlog heeft het Hoog waardig Episcopaat een Bisschoppelijke adviescommissie ingesteld op sociaal- charitatief terrein. Deze commissie heeft toen in een rapport de dringende nood zakelijkheid betoogd van onderling over leg en samenwerking tussen de vele katholieke organisaties op katholiek ter rein. Zij drong aan op stichting van „Katholieke sociaal-charitatieve centra", welke parochieel zouden moeten worden ingericht, om daarna samen te komen in interparochiële en diocesane centra, die ten slotte geheel overkoepeld moeten worden door een landelijk centrum. Thans is ook in het bisdom Haarlem een begin met de uitvoering daarvan gemaakt door de oprichting van het Diocesaan Sociaal-Charitatief Centrum in het Bisdom Haarlem. Dit Diocesaan Centrum zal advies uitbrengen over alle aangelegenheden, die het sociaal-chari tatief terrein raken. Ook zal het leiding geven en voorlichten bij de oprichting en de werkzaamheden van de nog te vormen parochiële en interparochiële sociaal-charitatieve centra in het bis dom. In de Missie van Brazilië is overleden pater L. Panis C.ss.R., die zijn gehele priesterleven in Zuid-Amerika gewerkt heeft. '4.9. „Is Kwan Ling Foe dood?!" vroeg Tai verschrikt aan de portier met het onbe trouwbare uiterlijk. „Kwan Ling Foe is overleden," herhaalde de laatste somber. „Zjn waardigheden zijn door een nieuwe overste overgenomen." De monnik liet het drietal binnen en ging hun voor. „Ha, het is goed weer in de Pagode der Ver geefse Tranen te verkerem" zei Tai monter. „Hoe is het tegenwoordig gesteld met ae wijnkelder? Nog nieuwe aanwinsteA, die het hart eens kenners in vreugdevolle gloed kunnen doen verkeren?" Maar de monnik ging niet in op het vrolijke gebabbel van Tai. Terwijl zij door de gangen liepen, nam het gevoel van onbehagen, dat Eric reeds voor de kloosterpoort had bevangen, toe. Wat voor geheimzinnige onheils- sjeer hing hier? Tenslotte werden zij in een vertrek geleid, waar een man, kennelijk de overste, op een soort verhevenheid zat. In het vertrek heerste schemering. Vage wierook dampen geurden rond, bezwangerden de atmosfeer, prikkelden de neusgaten De wanden en de vloer waren bedekt met kostbare tapijten en kunstig bewerkte zijden doeken. Voor de zetel van de overste bleven de drie reizigers en de portier staan. Er heerste een geladen zwijgen. Eric keek de overste aan. Alweer zo'n hoogst onguur gelaat! De beweeglijke, sluwe oogjes namen het gezelschap van tussen de smalle oogspleten nauwkeurig op. Door al zijn zenuwen tinkelde bij Eric het gevoel van naderend onheil, van omgzven te zijn door vijanden Waar waren zij in 's hemels naam terecht gekomen? Wachtte hun een valstrik? Misschien speelde die kleine Tai wel een dubbele rol! Maar zodra hij het zwervende filosoofje in zijn trouw hartige gezicht keek, besefte hij, dat dit uitgesloten was. 11/**7* J 35 ct per pak Netto 100 gr.. Bij K.B. is met ingang van 16 Sept. benoemd tot burgemeester der ge meente Nieuwstadt M. J. P. M. Corbeij, wethouder van de gemeente Sittard en oud-burgemeester van de opgeheven gemeente Broeksittard. Met ingang van 15 October is benoemd tot burgemees ter der gemeente Appeltern H. Geb- bing, wethouder van de gemeente Steenderen (Gld.). (Van onze correspondent) Nog hoogstens een week zal het duren en dan heerst in Veenkoloniaal Gronin gen en Drente weer de volle seizoens bedrijvigheid, die deze streek kenmerkt gedurende de aardappelmeelcampagne. De plannen zjjn gemaakt. Deze cam pagne zal bijna tien millioen hl. minder aardappelen omvatten dan die van het vorige jaar, die 25 millioen hl. groot was. Tegen Kerstmis hoopt men klaar te zijn, tenminste, als. Dit „als" heeft betrekking op de toe stand van de waterwegen in dit gebied, die kan veroorzaken, dat alle gemaakte plannen onjuist blijken, zodat het tijd stip, waarop de aardappelmeelcampagne kan worden beëindigd, móet worden ver schoven, misschien wel tot ver in Ja nuari van het volgende jaar. Het is toch wel heel erg, dat, zoals de directie van een der grote aardappel meelfabrieken verklaarde, het deze toe- stand van de kanalen en vaarten is, die met zich' meebrengt, dat er thans reeds verschillende fabrieken zijn, die al met de campagne zouden zijn begonnen, ware het niet, dat de schepen, die de aardappelen van het veld naar de fabrie ken moeten vervoeren, niet kunnen varen wegens het lage water. In som mige kanalen en dat heeft practisch niets met de huidige droogte te maken waaronder het Oranjekanaal, een van de voornaamste waterwegen in Drente, staat slechts 70 tot 90 centimeter water, waardoor de vaarbreedte zodanig is ge reduceerd, dat niet normaal kan worden gevaren. Hier is eigenlijk geen sprake meer van kanalen, beter kan men spreken van sloten. Het is overigens niet voor de eerste keer, dat een klaaglied opstijgt over de Maarschalk Tito maakt zich blijkbaar niet erg bezorgd om de Russische dreiging. Deze week stond hij heel onbezorgd een groep mijnwerkers te woorddie hem in het „Witte Kasteel", zijn residentie te Belgrado, kwamen bezoeken. Rechts Alya Sirotanovich, die volgens Russisch voorbeeld staghanovist is onder de arbeiders en alle records bij de kolendelving sloeg. erbarmelijke toestanden, die hier heer sen op het gebied van de waterwegen. De moeilijkheden, die daardoor ontstaan tussen fabrikanten en schippers, die nu vaak met onvoldoend beiaden sche pen moeten varen en daardoor niet ren dabel kunnen werken, zijn dan ook zeer groot. Alleen de aardappelmeelindustrie betaalt telkenjare al een som van honderdduizend gulden aan extra toe slagen voor de schippers die alleen met een hun toegezegde premie in het verschiet zijn te bewegen voor de fa brieken te varen. Een ander groot be drijf, eveneens aangewezen op het vervoer per schip, de V.A.M., die het compostvervoer door Drente in han den heeft, moet ook jaarlijks een halve ton besteden aan extra premies voor de schippers. ?e*ï scRUnt echter of dit alles geen indruk maakt, want ofschoon de nood klok hier al zeer vaak werd geluid, door autoriteiten zowel als door be drijf sinstanties, de regering blijft doof. Van goed onderhouden en capabele rijkskanalen blijft dit gebied verstoken. Bij deze slechte toestand komt bo vendien nog het telkenjare terugke rende watertekort. Hierdoor wordt de ontplooiing van het ecenomische leven in ernstige mate belemmerd en ge schaad. Hoe kan men zonder water aardappelen vervoeren, de fabrieken draaiende houden, de welvaart van de veenkoloniën handhaven zolang de aarts vijand van Groningen en Drente: het lage water, dit proces, waarin alles is afgesteld op een continu doorwerkend bedrijf, grondig kan verstoren? Het is dan ook geen wonder dat men uitkijkt naar mogelijkheden, die hier verbetering kunnen brengen. Friesland loste het probleem van het watertekort op, toen in 1938 de Te- roelsterkolk bij Taeozijl gereed kwam en per etmaal drie millioen kubieke meter water door deze inlaatsluis kon worden ingelaten uit het IJselmeer. Hierdoor had Friesland de water stand ir eigen hand. En het spreekt wel haar vanzelf, dat de buurprovincies Groningen en Drente proberen hiervan mee te profiteren. Voor wat Groningen betreft zal, zoals wij van de Provinciale Water staat vernamen, gelukkig binnen en kele jaren een einde zijn gekomen aan de ergste ellende. De werken nodig voor toevoer van IJsselmeerwater in de Groninger kanalen zijn reeds in uitvoering. Op- malingsinstallaties te Dorkwerd en te Oosterhoogebrug pompen het IJssel meerwater dat in Friesland is ingelaten op tot in het Zuidlaardermeer, van waar het de veenkoloniale kanalen wordt ingelaten. Hiervoor komen op- malingsinstallaties aan het Eexterveen- se verlaat en aan de sluizen van het Stadskanaal. Zo wordt na Friesland Gronin gen uit de moeilijkheden geholpen, dank zij de watervoorraad van het IJsselmeer, dat straks water zal geven tot aan de Duitse grens toe. En Drente? Het is geen wonder dat men in Dren te ook van deze plannen tracht te pro fiteren. Men beijvert zich in Drente Internationaal Cellulair Centrum zou men het slot te Muiden mogen noe men; vogels van elke pluimage zijn er in zeven eeuwen tijds in de kelder gewelven gevangen gehouden, het laatst nóg de politieke deliquenten van 1945. Ten dage van Pieter Cor- neliszoon Hooft maakten zij zulk mis baar die gevangenen, dat het tafel discours van de doorluchtige drost er finaal door overstemd werd, zodat hij een dienaar omlaag moest zenden om de heren tot matiging te manen. In het Internationaal Cultureel Cen trum in het Vondelpark heeft Herman van den Eerenbeemt zijn gasten zulk een sensatie nog niet kunnen bieden, ofschoon de stemming in zijn caveau ook wel eens geani meerd is. Wonderlijk, dat de leven dige, joviale Herman van den Eeren beemt en de stille serieuze Muider slotvoogd Ton Koot eigenlijk zo'n beetje concurrenten zijn. Want ook het slot is als cultureel centrum vol op in wording, ook Ton Koot heeft zijn taveerne en laat hij nu c-ezer da gen in zijn kasteel als gastheer en enige man aanzitten aan een lunch bij kaarslicht met vijftig vrouwen van hier te lande congresserende luchtvaartautoriteiten. Dat heeft zelfs P. C. Hooft niet bestaan. Wij willen de heer Van den Eeren beemt volstrekt niet jaloers maken, maar zo'n slot is toch wel wat. Er is een tijd geweest, dat Ton Koot en wij als Amsterdamse bengels haasje over sprongen over de blauwe zuiltjes van de Westermarkt. Ton was toen al een ridderlijk knaapje, een echte page, maar wie had kunnen dromen, dat zijn carrière hem nog ooit tot de tinnen van het Muiderslot zou voeren. Nu ontving hij ons op zijn kasteel en leidde ons rond door zalen en kamers, langs weergangen en schietsleuven en voorbij de mezenkooien in het poort huis boven de ophaalbrug, openingen in de borstwering, waardoor Ton Koot, in een speelse bui, kokende olie zou kunnen gieten op de hoofden van niets vermoedende dagjesmensen. Dat doet hij natuurlijk niet, want de loop zou er uitgaan en hij vindt het veel te leuk, dat er zoveel belangstelling is voor het slot: al bijna 60.000 bezoekers dit seizoen. Slotvoogd Koot vertelde ons, dat hij een tienjarenplan heeft voor de res tauratie van het Muiderslot. Het kas teel, dat uit de dertiende eeuw dateert en als grensvesting tussen Hollandse graven en Bisschoppen van Utrecht menig beleg doorstond, waar Floris de Vijfde gevangen zat en P. C. Hooft zijn vriendenkring van geleerde en kunstzinnige mannen en vrouwen ont ving, werd in 1825 voor afbraak be stemd. Maar daartegen verzette zich zelfs toen de openbare mening; daar voor speelde het slot in de volksver beelding een te grote rol. Door per soonlijk ingrijpen van Koning Willem I bleef ..et kasteel behouden, maar latere restauraties zijn niet altijd ge lukkig geweest, zodat er voor de huidige slotvoogd heel wat te doen valt. Ook in de omgeving, waar lang overleefde forten nog altijd onaantast baar zijn, een afzichtelijke noodwoning uit de eerste wereldoorlog het aspect volkomen bederft, zal veel moeten veranderen voor de illusie verwezen lijkt kan worden om tuin en boom gaard uit Hooft's dagen te herstellen, waar als toen kwee-peren en pruimen zullen rijpen. Ook de inrichting van het kasteel geschiedt zoveel mogelijk als ten tijde van Hooft en de Muiderkring. Uit de arsenalen van het Rijksmuseum kan Ton Koot te kust en te keur de meest uitgelezen zeventiende eeuwse meube len requireren, schilderijen, wandtapij ten, gebruiksvoorwerpen. Nog deze zomer op vacantiereis constateerde hij dan ook dat de inrichting van het Muiderslot die van de vermaarde Loire-kastelen in Frankrijk verre over treft. Dat in deze atmosfeer de muziek avonden, uitgezonden door de P.C.J., een groot succes zyn. kan men zich voorstellen. Deze uitvoeringen worden op gezette tijden herhaald,, zoals Maandag a.s. weer, en verheugen zich in een dusdanige belangstelling, dat de slotvoogd zegt meer displezier te heb ben van de velen, die hij onvermijde lijk weigeren moet dan genoegen te beleven aan hen, die hij toe kan laten. Slotvoogd zijn, zo werd ons al pra tende duidelijk, is niet zo onverdeeld schoon als het wel lijkt. De eerste de beste IJselmeervisser. die de haven van Muiden binnenloopt, verdient per week doorgaans méér dan het hele jaarlijks douceurtje bedraagt, waar het Rijk de kasteelheer mee afscheept. Toch zit er voor een man met de lief de en belangstelling van Ton Koot muziek in, niet alleen de muziek ^der avondlijke uitvoeringen of van de wind in stormnachten rond het kasteel, maar van de schone illusie, waar men zich gaarne de vele beslommeringen voor getroost. Vaak brengt hij zijn Zondag ochtenden door in de torenkamer van Hooft en daar in die venstemis met uitzicht op Buiten IJ en Pampus, Rans- dorp en Uitdam in het verschiet, moet een man, die van stilte houdt, van de ruimte en van het water, zich oprecht gelukkig voelen. Met als enig gezel schap een kleine dwergpapegaai in het antieke kooitje aan de zoldering, die even zijn schorre stem verheft, doe zelig op zijn stok, de hoornachtig wit te leden telkens dicht voor de felle oogjes. VRIJDAG HILVERSUM I - 301 M. 18.00 piano, 18.20 actualiteiten, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 klankbeeld, 19.30 Brabants halfuur, 20.00 nieuws, 20.05 gewone man, 20.12 omroepork., 20.45 causerie, 21.00 omroepork., 21.30 actualiteiten, 21.40 kwintet, 22.08 hoorspel, 22.45 Avondge bed, 23.00 nieuws, 23.15 dansmuziek. HILVERSUM II - 415 M. Na 18 uur ook 245 en 1875 M. 18.00 nieuws, 18.15 orgel, 18.45 gram., 19.00 denk om de bocht, 19.15 regeringsuitz., 19.30 cause rie, 19.50 kerkelijk nieuws, 20.00 nieuws, 20.05 piano, 20.30 causerie, 20.55 boek bespreking, 21.00 verzoekpitogr., 21.35 popul. muziek, 22.00 buitenl. overz., 22.15 gram., 22.40 causerie. 22.45 Avond wijding, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ZATERDAG HILVERSUM I 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgenge bed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.40 Hoog mis, 10.15 gram., 10.45 kleuters, 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 piano, 12.30 mededelingen, 12.33 Metro- pole-ork., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 strijd krachten, 13.30 Metropole-ork., 13.50 film en toneel, 14.10 koor, 14.50 boeken nieuws, 15.00 gram., 15.30 amusements- ork., 16.00 causerie, 16.10 amusements- ork., 16.30 Gregoriaans, 17.00 jeugd. HILVERSUM II - 415 M. Voor 10 uur ook 245 en na 18 uur ook 245 en 1875 M. 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.40 orgel, 9.00 gram., 9.30 water standen, 9.35 gram., 10.00 causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 voordracht. 10.35 arbeiders, 11.30 piano, 12.00 orgel, 12.30 mededelingen, 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.15 kalender, 13.20 Roemeens orkest, 13.45 gram.-muziek, 14.00 Nederlandse lied, 14.20 orkest. 14.50 Limburgse uitz.. 15.15 orkest, 16.00 komt u binnen, 16.15 amateurs-uitzending, 16.45 sport, 17.00 gram., 17.30 jeugd. 19 September 1799 streden Engels- Russische troepen bij Bergen in Noord- Holland onder de Hertog van York te gen het Gallo-Bataafse leger, dat aan gevoerd werd door Generaal Vandam- me. De 27ste Augustus van dat jaar wa ren de Engelsen tussen Petten en Cal- lantsoog geland om te strijden tegen de Fransen, met wie ons land in gedwongen bondgenootschap verkeerde. Enkele dagen later was de Russische troepen macht ontscheept. De slag bij Bergen verliep, na aanvankelijk succes, minder gunstig voor de invallers, die zware ver met alle kracht om gedaan te krijgen, dat er pompinstallaties zullen komen, die het water via Hoogeveen en Beilen brengen in Beilervaart en Oranjeka naal. Wanneer deze plannen zullen zijn verwezenlijkt, dan heeft Noord-Neder land voldoende water. De bede „Geef ons goede kanalen" blijft echter ook dan onverminderd van kracht Zal zij verhoord worden liezen leden. 2 October keerde de krijgs kans: Alkmaar werd bezet, en de Erf prins, die zich bij de Engelsen had aan gesloten, trok de kaasstad binnen. De Gallo-Bataven trokken terug op Bever wijk en Purmerend. Generaal Brune evenwel voerde op 6 October de Gallo- Bataven opnieuw ten strijde en bracht de Engelsen en Russen bij Castricnm een zware slag toe. 18 October werd in Alk maar een overeenkomst gesloten: de overlevende invallers kregen vrije af tocht; 19 November scheepten zij zich by Den Helder in. Dat is 150 jaar geleden en Bergen gaat de strijd sober herdenken met een tentoonstelling in het kunstenaarscen trum „De Rustende Jager". Gravures, prenten en aquarellen uit de gemeente archieven van Bergen en Alkmaar en uit het Rijksprentenkabinet te Amster dam zullen er te zien zijn, en verder nog geweren, kogels, een trommel en andere uitrustingsstukken, afkomstig van de slag bij Bergen. Bergens burgemees ter, dr. W. Huygens, opent deze exposi tie Zaterdag 17 September om 4 uur. De tentoonstelling duurt tot 26 Sep tember en is dagelijks te bezichtigen van hall drie tot half zes en van half acht tot tien uur. De ochtenden zijn beschik baar voor scholen, op aanvraag bij de gemeente-secretarie van Bergen, afd. algemene zaken. 40 Dat betekende dus dat Catherine het schot gelost moest hebben. Maar afgezien daarvan zag ik de toekomst duister in. Ik was nog steeds Mike Finney vervalser, bedrieger, ontvoerder, de knaap, die een politie- dokter had neergeslagen en die een behoorlijk aantal jaartjes zou moeten brommen. Hoe dat ook zij, een moorde naar te zijn was nog veel minder ple zierig. Het net werd nauwer aangetrok ken, maar mijn brein zat verstrikt in talloze spinnewebben. Telkens als ik mijn ogen dicht deed zag ik weer een bepaalde draad uit al die webben duidelijk voor mij. Het was een ragfijn zilveren spinsel, dat zachtjes tegen het donker fluweel van mijn ge sloten oogschellen sidderde. Ik knipper de met miin ogen het beeld ver dween niet. Telkens als ik mijn ogen dichtdeed was het daar weer en leidde het mijn gedachten van de strenge, rechte weg der logica af. Ik trachtte te vergelen hoe heerlijk het zou zijn de Tremaines straks te roosteren boven het vuur, dat zijzelf ontstoken en aange blazen hadden. Wraak is zoet, maar wee de wreker. Ik zou er niet gelukkiger om sterven als ik wist dat ik met de Tremaines had afgerekend. Zoveel be tekenden zij tenslotte niet voor mij. Waar het op aankwam was vrijheid. Ik moest mijzelf in een zo gunstig mogelijk licht stellen teneinde zoveel verzach ting van straf te krijgen als doenlijk was.. Het vooruitzicht over tien jaar vrij man te zijn was te verkiezen bo ven levenslange gevangenisstraf. Wer kelijk? Daarom zag ik steeds opnieuw die zilverige, ragdunne draad, die draad, die een rest van hoop verbeeldde. Hij sidderde en wuifde tegen een achter grond van enkel zwart. XXI De auto stopte en we betraden een gebouw. Het enige, dat ik wist, was dat het geen gevangenis was. Links en rechts van mij liep een agent. Wickers- ham en Reba Tremaine kwamen achter ons aan. We stapten allemaal in een lift en suisden omhoog naar de vijfde verdieping. Daar stapten we uit en lie pen een gang door tot we bij een kan toor kwamen,. Niemand zei iets. Op de deur van het kantoor stond: Districts commissaris Grover Niles. We gingen door een wachtkamer, Weer een korte gang door en kwamen in een vertrek, dat blijkbaar gewoonlijk als een soort vergaderkamer diende. Toen we de kamer betraden, klonk er een kreet. Het was Catherine Tremaine. Ze zat aan het einde van een lange tafel. Zodra we binnenkwamen, rees ze op. Haar gezicht was asgrauw. Ze steunde op de tafel en staarde mij aan. „Het spijt me, Catherine", hoorde ik Wickersham zeggen. „Ik ben je broer tegen het lijf gelopen en ik moest hem wel vasthouden. Ik had geen andere keus". Ze wankelde op haar voeten, maar ze viel niet. Ze keek mij onderzoekend aan, vestigde toen haar ogen op Wick ersham en haar moeder. Ik zag hoe ze even opflikkerden. Naast mij beant woordde haar moeder haar boze blik. Catherine bleef zwijgen. Ze liet zich weer op haar stoel neervallen. „Het spijt me indien u niet begrepen mocht hebben dat hij hier naar toe ge bracht zou worden", sprak een grijsha rige man. vDat moest Grover Niles zijn, meende ik. Ik werd mij tegelijkertijd van heel wat meer dingen bewust. Ca therine had verwacht haar werkelijke broer te zien, niet mij. Daarom had ze gegild. Ik was dood gewaand. Maar ze had zich hersteld, en nu zouden we doorspelen tot de bom viel. Zij noch haar moeder dorst zeggen dat ik Philip Tremaine niet was. Dat toegeven bete kende alles toegeven. Zij moesten in hun rol blijven, zodat, als straks mijn identiteit aan de dag gebracht werd, zij verontwaardigd en miskend konden doen. Behalve Catherine en Niles zaten er nog meer mensen aan de tafel. Twee stenotypisten, een kleine, donkere man, en twee mannen in burger. Niles nam ons eens op en maakte toen een uitno digend gebaar naar een aantal lege stoelen aan de overkant van de tafel. „Ga zitten", zei hij. Hij keek van mij naar Wickersham. „Zo, John. goed werk. Heb je soms iets te verzoeken?" „Ja", zei Wickersham, „ik kan niet neutraal zijn". Niles knikte. „Voor wie treed je op?" „Ik mag aannemen dat dit verhoor uitsluitend tot de aflaire-Tuttle beperkt blijft?" Wickersham was zakelijker dan ooit. Zijn stem klonk eens zo langge rekt. „Tuttle jazeker". „Dus alleen Tuttle. Dan is het moge lijk dat ik voor niemand als raadsman behoef op te treden". Hij keek Cathe rine aan. Ze knikte; er lag een smeken de blik in haar donkere ogen, en ze beet vertwijfeld op haar onderlip „Mocht dat toch het geval zijn, dan kom ik op voor de belangen van de familie Tremaine. Wat echter Tuttle aangaat, kan mijnheer Tremaine bepaalde in lichtingen verschaffen". Niles schonk mij een koele blik. „U zult verstandig doen alles te vertellen wat u weet. Alles wat u nu doet om ons te helpen, komt u naderhand ten goede". Hij richtte zich weer tot Wickersham. „Ik kan u beter dadelijk vertellen dat ik Miss Tremaine reeds een verklaring afgenomen heb. We weten bijna zeker wie we hebben moeten, dus het enige wat ik nodig heb, is voldoende aanwij zingen. die tot zijn opsporing en gevan genneming kunnen leiden". „Hebt u er bezwaar tegen die verkla ring voor te lezen?" „Ik zal het onmiddellijk doen". Hij spreidde voor zich op de tafel een stuk papier uit. „Ik zal de inleidende vragen weglaten; het relaas van Miss Tremaine komt dan neer op het volgende. Ik lees: „Om ongeveer 8.30 uur vanochtend was ik alleen in huis, toen ik een schot hoor de. Het geluid scheen uit de garage te komen. Ik was juist uit de eetkamer naar de keuken gegaan. Van de keuken gaat er een deur naar de garage. Ik deed die open en zag een man op de vloer van de garage liggen. Vraag: Was de garage leeg, d.w.z. stond er een auto? Antwoord: Er stond geen auto. Ik zag die man daar liggen, en tegelijkertijd zag ik een gedaante over het grasveld achter het huis rennen. Langs de oprij laan loopt een heg, dus zag ik de ge daante maar even. Vraag: Kunt u de gedaante beschrijven? Antwoord' Neen Ik zag de gestalte maar even. Hij was donker. Dat wil zeggen, zijn kleren wa ren donker. Vraag: En wat deed u toen? Antwoord: Ik zag een pistool bij het lijk liggen. Het lag op een ineengefrommel- de zakdoek, alsof de zakdoek eromheen gezeten had. Ik raapte het pistool op. Wordt vervolgd) Officieel maakt de KNMV bekend, dat aan het einde van de derde dag der internationale motorzesdaagse de Ne derlandse rijders Knijnenburg, Roest, Flinterman, Van Rijssel, Bestebreurtje, Haaker, Van Dinter en Lichtenbeld nog zonder strafpunten zijn. Jansema heeft er 13, Zuur bleef cp 10 strafpun ten staan. Het Nederlandse A-team (Vaas-team) is dus eveneens na drie dagen nog ge heel strafpuntvrij, evenals het Engelse A-team en het Tsjechische B-team. Hon garije B komt met 4 punten op de vier de plaats, Zwitserland B noteerde 7 punten, Ierland A en Italië resp. 21 en 23. Volgens officieuze berichten van een KNMV-jurylid heeft ons team evenwel gisteren (vierde dag) vijf strafpunten opgelopen, doordat Flinterman te veel tijd verspeelde met kleine reparaties. Hoewel hij aanvankelijk alle verloren tijd wist in te halen, kreeg hij kort voor de finish wederom pech, welke juist te veel tijd vergde. Het CZ-team heeft geen kans meer op een prijs, omdat merkenteams geen strafpunten mogen hebben. De Nederlandse militaire ploeg, die deelneemt aan de wedstrijden om het Britannia Shield te Londen, is er gis teren in geslaagd de eerste prijs in de zwemnummers te behalen. Korevaar werd derde op de 200 yards rugslag, Van Daatselaar en Van Rooy werden winnaars resp. van de 200 yards school slag en 100 yards schoolslag. In de esta- fettenummers werd de Nederlandse ploeg tweemaal tweede achter Frank rijk. Het klassement van de zwemwedstrij den luidt: 1 Nederland 40 pnt., 2 Frank rijk 39 pnt, 3 Gr. Brittannië 36 pnt., 4 België, 5 Noorwegen, 6 Griekenland. Het landenklassement na de wedstrij den van gisteren luidt: 1 Frankrijk 109 pnt., 2 Gr. Brittannië 88 pnt., 3 Nederland 73 pnt., 4 België 70 pnt., 5 Noorwegen 63 pnt., 6 Grie kenland 43 pnt. De internationale wielerwedstrijden, die gisteravond in het Olympisch Sta dion te Amsterdam zouden worden ge houden, zijn wegens de regen afgelast. Men heeft het programma voorlopig een dag uitgesteld, zodat de wedstrijden, in dien de weersomstandigheden dat ten minste toelaten, vanavond worden ge houden. In de voorronde van het tomooi om de wereldbeker (coupe Jules Rimet) wordt op 9 October a.s. te Belgrado de voetbalwedstrijd ZuidslaviëFrankrijk gespeeld. Karei van der Meer zal de ontmoeting leiden, bijgestaan door twee Oostenrijkse grensrechters. Tiny Jonker, het 18-jarige Nederland se meisje is gisteravond vergezeld van haar trainer, Maarten de Ruyter, te Calais aangekomen. Zij zei, dat zij hoopte Zaterdag te kunnen starten voor haar Kanaaltocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5