Ons land tot devaluatie gedwongen Wie devalueren TWEEHONDERD DODEN BIJ SCHEEPSRAMP De galden omlaag Beurs gesloten, aan- en verkoop van effecten verboden Ëegüt dtyj Sovjet-leger groeit DOEL VAN CONFERENTIE TE NAMEN BEREIKT Canadees schip in haven van Toronto prooi der vlammen Den Haag voorzichtig met commentaar Amsterdam reageerde niet Tot hoofd en hart Vijf millioen soldaten op de been R.T.C.-kopstukken zijn het over de Unie eens Overheid contra pers Invloed op kosten levensonderhoud moeilijk te voorspellen Het weer Chr.-Democraten maken voorstellen bekend MAANDAG 19 SEPTEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24567 In verband met de aangekondigde radiorede van de Engelse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, heeft de Neder landse regering Zondagmiddag in een extra kabinetszitting vergaderd. Naar aanleiding daarvan werd het volgende officiële communiqué gepubliceerd: 's-GRAVENHAGE, 18/9. Naar aanleiding van de mede deling, door de Britse kanselier van de Schatkist, sir Stafford Cripps, Zondagavond per radio gedaan inzake de deva luatie van het pond sterling, wordt bekend gemaakt, dal de Nederlandse regering zich hierdoor genoodzaakt ziet een zelfde of soortgelifke slap te overwegen. De beslissing van de regering hieromtrent zal zo spoedig mogelijk worden medegedeeld. In aansluiting hieraan maakt de Nederlandsche Bank be kend, dat zij de op grond van artikel 4 van het Deviezen- besluit 1945 vastgestelde wisselkoersen met ingang van 19 September 1949 alle heeft ingetrokken. Aan- en verkoop van buitenlandse vorderingen, buitenlandse betaalmidde len en buitenlandse geldswaardige papieren als in artikel 5 van het Deviezenbesluit 1945 omschreven, is dientengevolge tot nader order niet toegestaan. Voor dringende door de dcviezenbanken te beoordelen gevallen kan voor het reis verkeer en voor de betaling van documenten hiervan wor den afgeweken, waarbij de definitieve verrekening in gul dens pas mag plaats vinden, zodra nieuwe wisselkoersen door de Nederlandsche Bank zijn vastgesteld. Voorls heef± de minister van Financiën krachiens artikel 2 van de Beurswet 1914 bepaald, dat de beurzen voor de geld en fondsenhandel op Maandag 19 September en Dinsdag 20 September gesloten zullen zijn en dat die dagen voor geldleningen, als bedoeld in afdeling V der beursvoorschrif- ien 1940, niet als werkdagen zullen worden beschouwd. Hei bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep Effectenhandel) maakt aan hare leden be kend, dat het om redenen van algemeen belang de leden der Vereeniging op Maandag 19 en Dinsdag 20 September a.s. niet zal zijn toegestaan: a. hun bemiddeling ie verlenen voor de aankoop of ver koop van effecien,- b. voor eigen of anderer rekening effecten ie kopen of ie verkopen. Daar volgens de beschikking beursverkeer 1947 aan- of verkoop van effecten zonder tussenkomst van een lid der vereeniging verboden is, is door dit samenstel van maat regelen elke handel in effecten voor twee dagen opgeschort. Berucht inbreker achter slet en grendel RTC-gedelegeerden weer in de hoofdstad Mislukte roofoverval te Amsterdam Verlaging broodrantsoen te Surabaja Eerste zorg: de pers COMMUNIQUE DER R.T.C. TE NAMEN West-Duitse kabinet Communisten achter Schumacher BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïHtmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per weet f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Na de herhaalde verzekeringen van Sir Stafford Cripps dat niet tot devaluatie van het pond sterling zou worden overgegaan kan het in zijn radiorede bekend gemaakte besluit om de Engelse munteenheid met niet min der dan dertig percent tegenover de dollar in waarde te doen verminderen als een donderslag worden beschouwd. Weliswaar heeft de ondervinding ge leerd dat dergelijke besluiten tot het laatste ogenblik worden geheim gehou den, maar dit neemt niet weg dat, ge zien de hechte band, welke tussen de Britse en Nederlandse munt bestond, dit bericht ons Nederlanders een schok heeft gegeven. Vrijwel tegelijkertijd liet de Neder landse regering bekend maken dat zij een soortgelijk besluit zou nemen, of schoon uit een verklaring van minister Lieftinek aan Aneta-A.N.P., bij zijn vertrek uit Washington waarbij deze te kennen gaf dat devaluatie van het pond eerst als sluitstuk zou worden overwogen, nadat de inwisselbaarheid van het pond tegenover de dollar zou zijn hersteld en zelfs dan wellicht niet nodig zou blijken te zijn moest wor den afgeleid dat bij de besprekingen van het Internationaal Monetair Fonds geen definitieve beslissingen waren genomen. Thans blijkt dat dit wèl het geval moet zijn geweest, want Sir Stafford Cripps heeft duidelijk gezegd dat voor zijn vertrek uit Engeland naar Amerika alles al in kannen en kruiken was, met me deweten van de Britse dominions, wier devaluaties gelijktijdig werden geannon ceerd, evenals die van Denemarken en Noorwegen. Men ontkomt niet aan de indruk dat de Nederlandse regering zelf door het nieuws van de devaluatie van het pond sterling verrast is. Immers heeft ons ka binet eerst Zondagmiddag vergaderd en was bij het ter perse gaan van ons blad het officiële bericht van de mate, waar in onze gulden tegenover de dollar zal worden gedevalueerd nog niet bekend. Intussen kan reeds thans worden vastge steld, dat, evenals voor Engeland, dit besluit hoogst ernstig is en dat voor ons in grote lijnen dezelfde argumenten naar voren kunnen worden gebracht als die, welke de Engelse minister van Fi nanciën in duidelijke en eenvoudige stijl naar voren heeft gebracht. Ook wij zullen door deze stap de hoop mogen koesteren dat de export naar de dollargebieden een verdere stimulans zal ondervinden, na de reeds door minister Van den Brink aangekondigde tege moetkoming ten gunste van de expor teurs in de vorm van afstand van een tiende gedeelte van de netto-opbrengst Van de naar die gebieden uitgevöerde goederen. Voor ons geldt evenwel tevens de Waarschuwing dat, in het algemeen be lang, de opvoering van prijzen en lo nen met kracht zal moeten worden be streden, wil men in principe behaalde Voordelen niet weder in gevaar bren gen. Ook in ons land zal een verhoging Van die prijzen, welke geheel afhanke lijk zijn van invoer uit de dollargebie den voor een gedeelte onmiddellijk, en Voor zover in de binnenlandse prijzen uit die gebieden ingevoerde grondstof fen verwerkt dienen te worden, geleide lijk niet kunnen uitblijven. In hoeverre hit de kosten van levensonderhoud zal beïnvloeden is in dit stadium dan ook nog onmogelijk vast te stellen. De dollarnood, een der ernstigste pro blemen, waarmede bijna alle Europese landen te kampen hadden en ons land niet het minst, zal door verhoogde uit voer naar- en noodzakelijke inkrimping van invoer uit de dollargebieden aan merkelijk verminderen, zodat onze be talingsbalans met die gebieden zeer ze ker een aanmerkelijke verbetering zal ondergaan, welke voor de stabiliteit Van de nieuwe koers van de gulden te genover de dollar welkome garanties zal opleveren. Dit verklaart evenwel niet, wat minis ter Lieftinck wel kan hebben bedoeld met de mededeling, die hij voor zijn Vertrek naar Washington heeft gedaan, als zou de gulden aardig op weg zijn een harde valuta te worden! Intussen is dit de derde aderlating, Welke het Nederlandse betaalmiddel heeft ondergaan. Nadat de dollar in 1932 met 40 percent had gedevalueerd, kwam deze op 1-50 te staan. Door onze deva luatie in 1936 met circa 20 percent, werd de Amerikaanse munteenheid 1.80 Waard. In 1944 werd door de Neder landse regering te Londen in verband met het accoord van Bretton Woods tot een tweede devaluatie van de gulden met 25 percent besloten, waardoor de dollar de op Zaterdag 17 September nog geldende officiële, doch kunstmatige tvaarde van circa 2.65 kreeg, welke dus slechts 6 percent afweek van de voor de eerste wereldoorlog geldende koers Van 2.50, hetgeen verklaarbaar is om dat, zoals boven gezegd, de dollar zelf biet veertig percent was gedevalueerd. Intussen bleek uit de vrije wissel markten te Zürich, New York, Brussel en andere centra dat men in het buiten land de werkelijke waarde van de dol lar op ongeveer vier gulden taxeerde, hetgeen neerkwam op de verwachting dat de Amerikaanse munt de helft meer Waard was dan men te Bretton Woods *u 1944 had aangenomen en derhalve de gulden, evenals thans met het pond sterling is geschied, met ongeveer een derde zou moeten worden gedevalueerd °m deze internationale taxatie te bena deren. Mocht uiteindelijk de goudprijs van J 35 tot 52 per ons worden verhoogd, hetgeen, in feite, zou neerkomen op een tweede devaluatie van de dollar biet circa een derde en ook aan de kunstmatig laag gehouden prijs van het Soud een einde zou maken, dan zouden aUe Europese munten dit voorbeeld Weer moeten volgen en de Nederlandse Sulden een vierde aderlating meemaken, Welke hopelijk de laatste zou zijn. Ten slotte zij hier nog opgemerkt dat W>or ons de aanpassing aan de in ingeland genomen besluiten onvermij delijk is ter voorkoming van niet op te gangen prijsdalingen en ernstige werk loosheid. Zoals Sir Stafford Cripps het zeer te- J'Ocht heeft onderstreept, kan het risico *an eventuele binnenlandse prijsstijgin gen misschien worden tegengegaan door prijsdaling op de wereldmarkten, Waarvan de mate echter begrijpelijker wijze eveneens onmogelijk is te voor den. - Gat de herziening van de waarde van Nederlandse munt belangrijke gevol- !eh zal hebben blijkt wel uit het besluit F6 Nederlandse effecten- en goederen- 6ürzen en banken Maandag en Dinsdag gesloten te houden. Glans en vreugde verdwijnen uit hot lenen, als iets niet van harte geschiedt. J Gedelegeerden, die te Washington de vierde jaarlijkse bijeenkomst van de Internationale Bank en het Monetaire Fonds bijwonen, luiste ren aandachtig naar de rede van president Truman. Hij verzocht de gedelegeerden alle hindernissen te verwijderen bij het internationaal handelsverkeer in het belang van de wereldvrede. Een inwoner van Assendelft, die Vrij dagnacht aan de ramen van zijn huis hoorde morrelen, waarschuwde onmid dellijk telefonisch de politie. Dank zij deze snelle alarmering kon de Rijks politie te Westzaan reeds enkele uren later een berucht inbreker, de 30-jarige H. S., arresteren. De politie heeft met deze arrestatie een goede vangst gedaan, want S. heeft reeds zeventien inbraken bekend. Hij was 18 Augustus urt de ge vangenis ontslagen, waar hij totaal reeds negen jaar voor diefstallen heeft uitge zeten. Voor de tweede maal hebben vele deel nemers aan de Ronde-Tafelconferentie Amsterdam bezocht. Ditmaal gold hun be zoek de „Oranje"» waar zij talrijke ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven en enige autoriteiten, onder wie oud-minister Jonkman en burgemeester mr A. J. d'Ailly van Amsterdam ontmoetten. Twee mannen hebben Zaterdagavond gepoogd een 74-jarige Amsterdamse kruidenier in zijn winkel in de Rusten- burgerstraat te overvallen. Ongeveer kwart voor tien belden zij aan en vroe gen de kruidenier, die de deur op een kier open deed, of hij een biljet van tien gulden kon wisselen. Toen de win kelier zijn portemonnaie wilde pakken, riep een der indringers plotseling ..han den omhoog" en poogde hij tegelijker tijd, hierbij geholpen door de tweede man, de deur open te duwen. De kor date kruidenier slaagde er echter in deze poging te verijdelen en op geroep om hulp van zijn vrouw namen de beide indringers de vlucht. Engeland. De nieuwe koers van het pond wordt vastgesteld op 2.80 tegen een oude koers van 4.03. Ierland. Als Engeland. Australië. Het Australische pond devalueerde van 3.22 tot 2.24. N. Zeeland. Als Australië. India. De rupee daalde van 32.25 tot 21 dollarcents. Zuid-Afrika. Het Zuid-Afrikaanse pond devalueerde van 4.03 tot 2.80. Egypte. Het Egyptische pond zal ten opzichte van de dollar deva lueren van 4.133 tot 2.87. Denemarken. De nieuwe koers van de Deense kroon bedraagt 1 is D. Kr. 6.92, terwijl de oude koers bedroeg 1 is D. Kr. 4.81. Noorwegen. De koers van de Noorse kroon is vastgesteld op N. Kr. 7.142 per dollar tegen N. Kr. 4.962 per dollar. Israël. Het Israëlische pond is gedevalueerd tot 2,80 tegen een oude koers van 3 dollars. De commissies voor buitenlandse be trekkingen en strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat hebben Zaterdag in een rapport over Truman's program tot militaire hulpverlening aan het bui tenland verklaard, dat de Sovjet-Unie meer dan 5 millioen man op de been heeft en haar militaire macht gestadig vergroot. Sinds 1948 heeft Rusland zijn oor logsbegroting met 19 pet. verhoogd en zijn de Russische strijdkrachten te land „in betere conditie dan ooit sinds de oorlog", aldus het rapport. De gemeenschappelijke commissie verklaart, dat de Russische troepen in Duitsland van 70 tot 100.000 man zijn toegenomen en dat de Sovjet-Unie de veiligheidsmaatregelen langs haar ei gen grenzen en die van haar satellieten heeft versterkt. „Tegenover de algehele demobilisatie van de strijdkrachten der Verenigde Staten en de Europese landen, is het het beleid van de Sovjet-Unie geweest en is het nog om haar militaire macht te vergroten." „Dit beleid", aldus het rapport, is klaarblijkelijk vooropgesteld en vast besloten en onafhankelijk van het feit of Amerikaanse hulp al dan niet aan de vrije landen zal worden verstrekt." (Van onze parlementaire redacteur) De leden van de centrale commissie van de R.T.C., die het weekend in Namen hebben vergaderd, zijn reeds Zondag in het begin van de avond in Den Haag teruggekeerd. De minister-president, dr. W. Drees, was er al Zondagmiddag; hij had nog een vergadering van de ministerraad over de devaluatie te presi deren. De thuiskomst geschiedde betrekkelijk vroeg, doch zij schijnt in dit geval alleen maar als een goed teken te moeten worden uitgelegd. Het com muniqué, dat over de logeerpartij is uitgegeven, zegt, zoals te doen gebruike lijk, weliswaar niets, doch het is uitsluitend positief van toon. Men is tevreden over het resultaat en wij menen niet te overdrijven, wanneer wij de stemming als volgt weergeven: Men acht het doel, dat men met deze retraite gesteld had, bereikt. heerst van meet af aan het verlangen om door middel van organen de Unie band te onderhouden. Wij geloven niet dat het Nederlandse standpunt per sé op organen doelt, die de bevoegdheid zouden hebben de hoogste en bindende uitspraken over Uniebelangen te doen doch men wil tussen de regeringen en tussen de parlementen liefst vast en ge regeld overleg. Wanneer men nu blijkens het com muniqué aan weerszijden tevreden is over het resultaat, dan kan men het uitgesloten achten, dat de ene partij alle concessies heeft gedaan, terwijl de an dere partij deze slechts had te incasse ren. Men zal dus tot overeenstemmingen zijn gekomen, waarin de standpunten elkaar genaderd zijn. Als men dus bedenkt, dat het onder werp van de besprekingen op het Chateau de Namur hoofdzakelijk en zelfs vrijwel uitsluitend de staatkun dige kwestie betrof, dan mag men uit het communiqué concluderen, dat de kopstukken van de conferentie het met elkaar eens zijn geworden over de Unie. Wat dit in concreto betekent, is 'n vraag? waarop het antwoord van te precaire formuleringen afhangt om hier op eigen gezag een poging te onderne men een antwoord te geven. Doch men denkt hierbij uiteraard aan de Nederlandse en Indonesische standpun ten: Bij de Indonesiërs de neiging naar een volkenrechtelijke overeenkomst, die men althans negatief zo kan omschrij ven, dat er in ieder geval niets aan gaande een Uniestructuur kan worden overeengekomen, dat de schijn zou wekken de Indonesische souvereiniteit te ondermijnen. Bij de Nederlanders over- Ruim tweehonderd mensen zijn om het leven gekomen tengevolge van een brand, die Zaterdagochtend vroeg uit brak aan boord van het 6905 ton me tende Canadese stoomschip „Noronic", dat in de haven van Toronto voor an ker lag. Toen de brand ontdekt werd, om 2.40 uur plaatselijke tijd, viel er aan blus- (Van onze Haagse redacteur) Financiële kringen te Den Haag waren gisteren en vannacht nog voorzichtig met commentaar. Wel werd van verschillende kanten de mening uitge sproken door sommigen met enige verwondering overigens dat de Nederlandse regering van te voren niet op de hoogte schijnt geweest te zijn van de Engelse stap, waarop ook het houden van de B.T.C.-bespreking te Namen juist in dit weekend zou duiden. Met Walistreet toonden enkele zegs lieden zich verbaasd over de omvang van de devaluatie van het Engelse pond; men had een percentage van 20 h 25 pCt. verwacht. Een onzer zegslieden zag als eerste effect een gunstige invloed van de prijsverhoging op de invoer uit Ame rika door het wegvallen van de ver leiding om minder noodzakelijke goe deren te importeren. Diezelfde omstan digheid zou echter ten detrimente van meer noodzakelijke invoeren gelden. Een kleinere vraag naar dollarproduc ten kan echter ook bij het wegvallen van de Marshall-hulp van belang zijn. Opgemerkt werd, dat de invloed op onze export-positie niet direct zo groot behoeft te zijn: de exportmoeilijkheden liggen meer bij de invoerrechten dan bij de prijzen. De te hoge waarde van de gulden zou hierbij geen rol spelen. Als indirect gevolg van de devaluatie zagen sommigen, dat de deviezen hun eigen koers zouden kuunnen hervinden: de gulden zou de prijs van de vrije markt te Zürich kunnen benaderen: als, zo verder redenerend, de vrijheid van het ruilverkeer hersteld zou wor den, zou de prijs van de devaluatie voor dit resultaat niet te hoog zijn, zo zei ons een bankdirecteur. Anderen stel den daar echter tegenover, dat niet de valutakoersen de verstoring van het evenwicht bewerkstelligen, maar dat de zaak omgekeerd ligt: de koersen im mers wórden gevormd en daarbij staat het feit dat het evenwicht verstoord is voorop Of er grotere vrijheid zal ko men zal nog moeten blijken! Een op vatting, welke ook geuit werd, is dat de overtollige ongewenste koopkracht zou worden weggenomen, echter op een niet-sociale manier. Politiek evenwel het enige acceptabele middel daar net voor de economische gemeenschap als geheel een besparing zou betekenen. Wat het on-sociale aspect betreft: voor de arbeidersklasse en voor de fa brikant zag men wel een oplossing; doch de groepen van rentetrekkers en mensen in de vrije beroepen zouden weer het kind van de rekening worden Andere zegslieden zagen de kans op een derde loonronde thans nabij. Gewezen werd ook door sommige experts op enige te verwachten daling in de Ne derlandse export naar Engeland. Vervolgens vernamen wij de vraag of er eigenlijk wel veel verandert als vele Europese landen het voorbeeld van Engeland volgen. Een vraagteken meende meer dan een insider te moe ten plaatsen bij de Benelux. Bij de be sprekingen over de voor-Unie zag men een veei grotere discrepantie. Sommi gen achtten het ondoenlijk iets te voor spellen over de invloed van de devalua tie op de kosten van levensonderhoud; het hangt er immers maar van af uit welke landen geïmporteerd wordt. Ook werd de vraag opgeworpen in hoeverre de koersverhouding tussen de Neder landse en Indonesische gulden door de devaluatie zou worden beïnvloed. Zou de Indonesische gulden meer deprecië ren? Het overnemen van de dollarschul den zag men bij het overleg met de Indonesiërs als een nu zwaar wegende zaak. Verwachting tot Dinsdagavond: Vannacht weinig wind en plaatse lijk mist, overigens veranderlijke be wolking en overwegend droog weer. Morgen overdag zwakke of matige wind uit Noordelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 6.22—18.45. Maan: 2.57—18.2». Eerste minister Clement Attlee heeft gisteren aan de eerste kanselier van de nieuwe West-Duitse republiek, dr. Kon rad Adenauer, zijn gelukwensen gezon den. (Van onze verslaggever) Amsterdam reageerde vandaag nau welijks of niet op de berichten omtrent de devaluatie van het Pond.. De beurs was gesloten; maar degenen die een pot dicht beursgebouw hadden verwacht aan te treffen, werden in die verwachting bedrogen. De sluiting gold immers al leen de effectenbeurs; de koopmans beurs vond vanzelf sprekend normaal daargang. Ook in de omgeving van het gebouw van de Nederlandsche Bank aan het Rokin vielen geen bijzondere teke nen waar te nemen. De portier die dit hart van devaluerend Nederland be waakte droeg precies dezelfde stem mige pandjesjas van altijd. Sommige bladen kwamen met extra edities op straat, maar zij vonden be langrijk minder aftrek dan de sport bladen. Op enkele plaatsen op de N. Z. Voorburgwal werd het nieuws bespro ken. maar ook daar was de „stemming matig". Devaluatie werkt nu eenmaal minder op de fantasie dan een vliegtuigongeluk. Met ingang van 1 October is het brood rantsoen te Surabaja verlaagd met 20 pet. Door de slechte deviezenpositie moet de import van meel worden ver minderd. De passagiersboot „Noronic" in lichter laaie in de haven van Toronto. Ruim twee honderd mensen waren nog in het schip opgesloten en werden het slachtoffer van de verschrikkelijkste scheepsbrand die Canada gekend heeft. (Radiografisch overgebrachte foto3 sen reeds niet meer te denken. Na luttele minuten stond het schip van voor tot achter in lichter laaie. De „Noronic" was een luxe passa giersschip voor de vaart op de grote meren. Aan boord bevonden zich 690 personen, met inbegrip van de be manning. De passagiers waren hoofd zakelijk Amerikaanse vacantiegangers uit Detroit en Cleveland. Het schip was Vrijdag uit Cleveland aangekomen en zou Zaterdag vertrekken voor een pleziertocht op de St. Lawrence-rivier. Onmiddellijk na het ontdekken van de brand werd groot alarm gemaakt. Onder de passagiers, die in hun slaap werden verrast, ontstond een paniek. Mensen in nachtgewaad liepen gillend over de dekken. Sommigen sprongen zo van het schip op de kade, anderen te water. Van de wal af werden tou wen en ladders toegeworpen, om het bezit waarvan vaak werd gevochten. Ongeveer honderd passagiers konden door de bemanning worden overge bracht naar een langszij liggend schip. Intussen hadden achttien brandweer auto's en twee drijvende spuiten de hopeloze strijd met het vuur aange bonden. Zo groot was de hitte, dat de brandweermannen pas na vijf uur aan boord konden gaan. Volgens de laatste berichten zijn ten minste 219 mensen omgekomen, 212 lij ken zijn aan boord van het schip aan getroffen, 3 gewonden zijn in het zie kenhuis overleden en 4 lijken zijn uit het water gehaald. De ziekenhuizen en de eerste-hulpposten in twee hotels tellen 189 gewonden, van wie 16 ern stige. Het schip is geheel uitgebrand. De brand ontstond in het achterschip. De president-directeur van de „Canada Steamship Lines" heeft verklaard, dat de brand schijnt te zijn ontstaan in een Blijkens de oprechte tevredenheid, die wij persoonlijk in beide kampen kunnen constateren, zou men geneigd zijn te veronderstellen, dat geen van beide partijen wezenlijke opvattingen heeft behoeven prijs te geven en dit is te meer aannemelijk, omdat beider standpunten niet zo heel ver van elkaar lagen. Het was b.v. niet zo, dat de Indonesiërs van geen enkel orgaan of instantie voor het plegen van over leg wilden weten. Maar als men de uitgangspunten van de partijen be schouwt, dan valt er naar onze me ning niet aan te twijfelen of men s het er over eens geworden dat in staatkundig opzicht de Unie, formeel gesproken, van lichte structuur zal zijn, zoals te verwachten viel. Welke materiële inhoud deze structuur zal krijgen, zal uitsluitend afhangen van de vraag, wat Indonesië en Nederland er van zullen weten te maken. Aangezien wij noch op noch onder de tafel in het Chateau de Namur gezeten hebben, kan het ons niet gegeven zijn de formuleringen te kennen, waarin men het over de détails is eens gewor den. Voor het ogenblik moet men te vreden zijn met de algemene uitblik die het communiqué opent. De historie van deze uitstap naar Namen is overigens vermakelijk genoeg om hier geboekstaafd te worden. Men weet hoe onze brave regering zich de illusie in het hoofd had gehaald ver borgen te kunnen houden, waar zij het weekend met haar gasten zou gaan pas seren-, Die vlieger ging natuurlijk niet op. De plaats van samenkomst werd prompt gemeld. Vrijdagmiddag vertrok men in een stoet van auto's heel ge heimzinnig uit de Molstraat in Den Haag. Alleen de regering dacht, dat niemand het wist. Nauwelijks in Chateau de Namur aan gekomen was de eerste zorg, die mi nister-president Drees bezielde, de pers. Men mag zelfs zeggen dat het vrijwel de eerste keer in zijn ministeriële car rière was dat de heer Drees zich om de pers bekommerde. Hij vroeg: „Zijn wij hier rustig, is de pers hier?" Toen hij van de zijde van de pers op deze vraag uiteraard geen antwoord vernam is dr. van de statiehutten. Hij achtte het niet onmogelijk, dat een brandende sigaret of sigaar de oorzaak is. Het onderzoek is nog niet beëindigd. Nalatigheid van de zijde der bemanning achtte hij na genoeg uitgesloten. Het is de ergste scheepsbrand in Canada sinds 1847, toen de Phoenix" op het Michiganmeer door brand is verwoest, waarbij 247 mensenlevens verloren gingen. Een zusterschip van de „Noronic", de „Hamonic" is in 1945 verbrand. Eén persoon kwam toen om het leven. Dé centrale commissie R.T.C. heeft over de besprekingen te Namen het volgende communiqué uitgegeven: Bij de informele besprekingen te Na men op 17 en 18 September 1949 werd bevredigende vooruitgang gemaakt met het werk der conferentie. De onder scheidene delegaties zullen thans moeten worden geraadpleegd over de resulta ten, die voorlopig zijn bereikt. Drees zeer gerustgesteld met zijn gas ten aan tafel in de eetzaal van het hotel gaan zitten. Aan het tafeltje naastaan zatentwee journalisten. Gewone gasten van het restaurant. Waarom is men dan ook niet op de exclusieve Hos- ge Veluwe gaan vergaderen, binnen de eigen landsgrenzen bovendien, wat wel zo stijlvol mocht heten, als de voor naamste zorg maar was de pers te ont lopen? De zaak is, dat de minister-president wel alle reden meende te hebben voor zijn waan dat hij de pers was kwijt geraakt. Toen enige journalisten, die zich uit Nederland naar Namen wilden begeven, deviezen uit de voor de pers gereserveerde fondsen aanvroegen, werd de toewijzing hun door Buiten landse Zaken, uiteraard niet op het per soonlijk gezag van de betrokken amb tenaar, geweigerd onder de mededeling, dat het een geheime conferentie betrof en dat het dus geen nut had naar. Na men te gaan. Hieruit vallen twee lessen te trekken: Het is dus de hoge overheid die beoor deelt wat de pers wel en niet mag on dernemen. Men tracht doodeenvoudig door middel van de deviezensluis de pers in haar vrijheid te remmen. In de tweede plaats leert men eruit dat de hoge overheid nog altijd gelooft, dat de tuin van' Nederland door een schutting omgeven is. Als zij voor enige journa listen een poortje sluit, dan meent zij blijkbaar werkelijk in heilige ernst, dat de tuin dicht is. Dit tracht de hoge over heid herhaaldelijk en met verschillende middelen te doen. De enige die daarbij steevast het hoofd stoot is de hoge overheid, niet de pers. De pers was ook nu in Namen voor zover zij daar wenste te zijn. En als de pers dan toch dis creet is, dan is dit uitsluitend het ge volg van haar eigen verantwoordelijk heidsgevoel ten opzichte van staatsbe lang, doch dan is het zeker niet te wij ten aan haar onnozelheid waarin de hoge overheid haar met enkele schutte rige pogingen tracht te brengen. Nochtans is het bestaanhaar dat in het Nederland anno 1949 de persoonlijke bemoeienis van de minister-president met de pers, met de voorlichting, zich inzonderheid schijnt te richten op de onoplosbare vraag: „Hoe kom ik van de pers af?" Hoeveel beter ware zijn ener gie besteed, indien h(j zich eens deze vraag stelde: „Hoe haal ik de pers tot mij, hoe bedrijf ik eindelijk eens goede voorlichting?" De West-Duitse Christelijk Democra tische Partij heeft haar uiteindelijke voorstellen voor een federaal coalitie kabinet aan haar partijleider, kanselier dr. Konrad Adenauer, voorgelegd. Volgens de bekendmaking van de partij zullen negen van de veertien ka binetsleden. onder wie dr. Adenauer zelf, lid zijn van de Christelijk Democra tische, drie van de Vrije Democratische en twee van de Duitse Partij. De Vrije Democraten zouden de post van vice-kanselier en minister voor de Marshall-hulp, minister van Justitie en minister voor de Behuizing en Herstel krijgen. De portefeuille van Vervoer en van het contact met de Bondsraad zou aan de Duitse Partij toevallen. Een mi nisterie van Buitenlandse Zaken wordt niet genoemd. De internationale betrek kingen moeten verzorgd worden door een staatssecretaris, die direct onder de kanselier werkt. Men neemt algemeen aan. dat de Christen-Democraten deze bekendma king niet gedaan zouden hebben, indien Adenauer en de andere partijen het niet in grote lijnen met dit voorstel eens waren. Max Reimann, de leider van de com munistische party in West-Duitsland, heeft te Frankfurt op een vergadering van het hoofdbestuur zijner partij be vestigd, dat de communistische fractie in het Bondspariement voor de candi- datuur van dr. Schumacher, leider der sociaal-democratische partij, voor het presidentschap van de Westduitse bonds staat heeft gestemd. „Deze stemming", zo voegde hij er aan toe, „is de eerste stap naar de ge meenschappelijke politiek met de So ciaal-Democratische Partij, zoals door de communistische partij met het oog op de verdediging der arbeidersbelangen is overwogen"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1