Zestigjarig bestaan van de K.A.B. luisterrijk gevierd Pauselijke onderscheiding voor de voorzitter, de heer Angenent f Eerste plechtige H. Mis van pater Clous De plaats van het Hildebrand-monument Bloemen-klaverjas- concours HERINGA WUTHRICH BOLLENKWEKERS KNOEIDEN MET DEVIEZEN Devaluatie van de gulden Oslofjord bijna gereed MAANDAG 19 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING TOESPRAAK DOOR DE BISSCHOP De bisschop spreekt Pauselijke onderscheiding voor de heer Angenent Herdenkingsbijeenkomst De feestrede Het Kathedrale koor Jonge Toonkunstenaars R.K. Tafeltennisvereniging „Winfried" In Kathedrale Basiliek De uitslagen Pastoor De Vlieger nam afscheid van Spaarne-jeugd Electrische Installaties Grondverwarming HEEMSTEDE Excursie Oud Heemstede- Bennebroek BENNEBROEK Floralia-tentoonstelling Jaarvergadering B.S M. HEEMSKERK „St. Christoffel" CASTRICUM Vergadering bouwpatroons Castricumse Reddings brigade Spreekuur burgemeester Weer vreugde in ons dorp ASSENDELFT Gevonden Geslipt Voor de derde klok Wat de straat opleverde In het kort LAATSTE NIEUWS Dinsdag wordt beslissing van ministerraad bekend gemaakt IJMUIDEN Sleepboot door onbekende oorzaak gezonken BEVERWIJK AFSCHEID VAN HET STRAND Zwaluw tegen grijze lucht Dodelijk ongeval „De grote ontdekking" Pontificale H. Mis In November eerste reis naar New York Scheepvaartberichten De luisterrijke viering van het zes tigjarig bestaan van de afdeling Haarlem van de Katholieke Arbei dersbeweging begon Zaterdagmiddag met de plechtige inwijding van de prachtig gerestaureerde grote zaal van het gebouw St. Bavo in de Smede- straat. In tegenwoordigheid van het afdelingsbestuur en de leden van de besturen van de verschillende in de K.A.B. aanwezige vakorganisaties verrichtte rector F. H. Heemskerk, de oud-geestelijk adviseur van de af deling, de inzegening. Daarna had in de met vele bloemstukken versierde zaai de officiële receptie plaats, die werd opgeluisterd door de aanwezig heid van de bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. De rij van sprekers werd geopend d'oor de heer N. A Schouw, voorzitter van de feestcommissie, die het bestuur namens vak- en onderafdelingen van de K.A.B. harteRjk gelukwenste. Hij roemde de restauratie van de zaal en merkte op. dat het vele en toegewijde werk van de voorzitter, de heer A. J. M. Angenent, er niet weinig toe neeft bijgedragen, dat dit alles tot stand is kunnen komen. Op welgemeende wijze bracht hij de voorzitter daarvoor na mens allen zijn hartelijke dank over. Vervolgens bood hij de vemere ge schenken, bestaande uit een wandschil dering in de zaal, waaraan de kunste naar reeds was begonnen en die in de loop der tijden gereed zal komen, en een fraaie collectie schilderijen aan, die gebruikt zullen worden voor de aan kleding van de andere zalen van het gebouw. De voorzitter dankte de heer Schouw voor zijn woorden en verder al dege nen, die medegewerkt hebben aan de restauratie van de zaal of die gezorgd hebben voor de geschenken. Hij hoopte dat de zaal aan haar doel zal voldoen. Nadat de heren Peters en Schouten als afgevaardigden van de Katholieke Onderwijzersbond en. zoals zij zelf zei den, als arbeiders in een ander genre hun felicitatie aan het bestuur hadden overgebracht en nadat de heer Ange nent hen daarvoor had gedankt, nam de bisschop het woord. Monseigneur bracht het zestigjarig bestaan van de diocesane K.A.B. in her innering en wees er op, dat hij zeer gaarne tegenwoordig was bij deze vie ring van het zestigjarig jubileum van de afdeling in zijn bisschopsstad, waar de Katholieke Arbeidersbeweging reeds zo spoedig werd gesticht. In dit ver band memoreerde de bisschop, dat zijn onvergetelijke voorganger Mgr. Botte- manne altijd sprak over „zijn" Volks bond. Het verheugende feit, dat in onze stad de K.A.B., die bij haar op heffing in de oorlog 2200 leder telde, thans enkele jaren na de bevrijding reeds over de 5000 aangeslotenen heeft, illustreert volgens de bisschop wat de afdeling in de donkere oorlogstijd on danks alles is geweest en heeft gepres teerd. En de hoogwaardige spreker ging verder: de katholieke arbeiders he ben het goede voorbeeld gegeven, toen zij in de bezettingstijd aan de spits gingen van hen, die het -erzet pleegden. Het was een grote slag, toen de bond in de oorlog op last van de bezetter werd opgeheven, maar er werd niet stilgezeten. Er volgde een bisschoppelijk protest tegen deze maatregel en het ondergrondse werk begon. Monseigneur vertelde nog het een en ander over deze tijd, bracht de afdeling vervolgens zijn gelukwensen over en maakte zijn compliment over de fraai gerestaureerde zaal. Daarna richtte Monseigneur zich meer tot de voorzitter, de heer Ange nent, en hij zei, dat hij diens werk, in dienst van de K.A.B. verricht, zeer waardeerde. De bisschop wees op de beide functies van de heer Angenent. die als wethouder van de gemeente Haarlem en die als voorzitter van de K.A.B.-afdeling een samen bundeling, die men tientallen jaren geleden voor onmogelijk zou heb ben gehouden en op het feit, dat hij het devies van de K.A.B. heeft weten te handhaven. Recht voor de arbeiders kan alleen worden verkre gen, wanneer daarbij tegelijk ook de andere groeperingen van de bevolking recht zullen ontvangen. De voorzitter heeft zijn verschillend werk in de beide functies zeer goed weten te scheiden. De bisschop dankte hem als voorzitter en als wethouder voor het geen hij in de loop der jaren voor de K.A.B. heeft gedaan en deelde mede, dat Z. H. de Paus de voorzitter voor zijn werk wilde danken en hem de on derscheiding Pro Ecclesia et Pontifice verleende. Daarna speldde Monseigneur de heer Angenent het onderscheidings teken op de borst. De onderscheidene getuigde van zijn diepe dankbaarheid voor deze hoge on derscheiding en bracht daarna in zijn toespraak, waarin hij de bisschop dankte voor zijn woorden, het werk in de bezet tingstijd nogmaals ter sprake. Daarna was het rector Kraakman, de algemeen geestelijk adviseur van de diocesane K.A.B., die het woord nam om zijn gelukwensen aan de afdeling Haar lem aan te bieden. Nadat de heer J. v. Hetem namens de vier kringen van de Haarlemse K.A.B. had gelukgewenst, ar riveerde deken J. J. A. Kuilman. In zijn toespraak wees hij op het belang van de Katholieke Arbeidersbeweging. De feli citatie van de heer S. Warmer van de R. K. Middenstandsvereniging werd ge volgd door die van wethouder W. C. Bakker, die namens het gemeentebe stuur sprak. Namens de Haarlemse Be- stuurdersbond kwam de heer Christians zijn gelukwensen aanbieden, terwijl de heer Sarie namens de Christelijke Bond hetzelfde deed. De heer Van Seggelen feliciteerde als lid van de oude garde van de K.A.B. Verschillende onderafde lingen van de Haarlemse K.A.B. en zus- terafdelingen uit omliggende plaatsen, hadden vertegenwoordigers of een tele gram naar de receptie gezonden. Het hoofdbestuur van de Ned. Katholieke Arbeidersbeweging te Utrecht zond eveneens een telegram, terwijl de afde ling Haarlem van de Kath. Vrouwen beweging per brief gelukwenste. Verder waren o. m. nog aanwezig bijna alle pas toors van de Haarlemse parochies, het Tweede Kamerlid Th. Hooy, een afvaar diging van de St. Adelbertusvereniging en de heer Knape namens de K.A.J. Vele bloemstukken werden ter receptie over handigd. Zondagmorgen werden ter gelegen heid van het jubileum van de K.A.B. in alle parochiekerken van Haarlem voor de levende en overleden leden van de beweging plechtige Hoogmissen opge dragen. Des avonds stroomde de grote zaal van het gebouw St. Bavo vol met genodig den voor de feestelijke herdenkingsbij eenkomst. Vele geestelijken, o. a. deken J. J. A. Kuilman en verschillende Haar lemse pastoors, autoriteiten wij zagen burgemeester mr. P. Cremers en be stuursleden van K.A.B.-afdelingen en andere katholieke standsorganisaties wa ren aanwezig in de zaal, die wederom getooid was met een schat van bloemen. De voorzitter van de afdeling Haar lem van de K. A. B., de heer A J. M. Angenent, sprak het openingswoord en voelde zich gedwongen om aller., die meegewerkt hebben aan de restauratie van de zaal nog eens in het openbaar stuk voor stuk te bedanken. Het lokaal moest aan vele eisen voldoen, men heeft getracht de opdracht goed uit te voeren en is daar zeer goed in geslaagd Spre ker hoopte, dat de bestuurderen van an dere katholieke organisaties hun waar dering voor het verrichte werk zullen tonen door ook voor hun bijeenkomsten deze zaal te gebruiken. Dit kan de sa menwerking tussen de verschillende or ganisaties alleen maar ten goede komen. Verder wees de voorzitter er op. dat de K. A. B. tegenover haar leden niet al leen een sociale plicht, maar ook en vooral godsdienstige en culturele ver plichtingen heeft. Het culturele erk zal zich vooral in deze zaal afspelen. Na het eerste optreden van het Ka thedrale Koor, over welks uitvoering onze muziekrecensent hieronder schrijft, hield de heer Dré de Wolf uit Utrecht de feestrede. In felle kleuren schetste spreker in het begin van zijn rede de toestand waar in de arbeiders leefden voor het uitko men van de pauselijke encycliek Rerum Novarum aan het einde van de vorige eeuw. In de tijd, waarin het liberalisme hoogtij vierde en de arbeider een ver lengstuk van de machine was, sprongen de pioniers van deze Katholieke Arbei dersbeweging, zo zei spreker, voor ons op de bres. Deze werkers van de eer ste uren moeten wij dankbaar gedenken en hulde toebrengen, zo ging hij verder want dat is onze plicht. Het is de moeite waard om feest te vieren, want de zestig achter ons liggen de jaren laten een film van belangrijke gebeurtenissen zien en de K. A. B bete kent thans iets in het kerkelijk en maat schappelijk leven van onze stad. In dit verband onderstreepte spreker het ge zegde, dat de Katholieke Arbeidersbe weging momenteel de ruggegraat is van de Katholieke Kerk in ons land. Nogmaals terugkijkend naar de perio de van voor zestig jaar, zei de heer De Wolf, dat de grote wraakroepende zon de van die tijd was, dat men de arbei ders hun menselijke waardigheid ont nam. Veel is er nadien veranderd. Ach ter de 300.000 leden, die de Katholieke Arbeidersbeweging, die voor het reent van de arbeiders opkomt, than? telt, staan de duizenden vrouwen, jongens en meisjes, voor wie de beweging mede verantwoordelijk is. Deze arbeidersbe weging is het monument van de solida riteit van de katholieke arbeiders "o ging spreker verder. Hierna behandelde spreker o.m. de verhouding van de arbeiders onderling. Ziet de katholieke arbeider de man, die naast hem op de steiger, in de werk plaats of in de fabriek werkt of hij nu katholiek is of niet wel als zijn broeder? De heer De Wolf wees »r op dat de K. A. B. is, wat de leden zijn Van de leden wordt meer gevraagd dan het betalen van de contribute of het bezoeken van bijeenkomsten. Aan het front van de arbeid, op hun werk, moeten zij strijden voor de goe de zaak door hun juiste houding. Zo dikwijls wordt thans gezegd, dat wij leven op een keerpunt in de geschie denis; het moet een keerpunt, een om wenteling, naar Christus, naar de ge meenschap in Christus zijn. Het ideaal Bij het diamanten feest van de Haarlemse K.A.B. werd het geheel gerestaureerde JSint Bavo"-gebouw aan de Smedestraat in gebruik genomen. Rector F. Heems kerk, tot voor kort de geestelijk adviseur van de jubilerende afdeling, verricht de inzegening. Haarlems Bisschop, Mgr. J. P. Huibers, speldt de voorzitter van de K.A.B., afde ling Haarlem, de heer A. Angenent, de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice op. is niet individualisme, liberalisme of materialisme, maar samenwerking en samenbundelnig van allen en alles in een Christelijke gemeenschap. Spreker wees op de wenselijkheid van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie en op het feit, dat van hetgeen de Paus heeft gezegd in Rerum Novarum, alleen nog niet is verwezenlijkt het in dividuele bezit van elke arbeider Spie ker hoopte echter, dat de toekomst nog vele verbeteringen zal brengen en dat Gods rijkste zegen ook in de komende periode bestendig zal blijven. Nu laten we onze muziekrecensent aan het woord over de uitvoering van het Kathedrale Koor. Het lag blttkbaar in de bedoeling de feest rede een zo'n groots mogelijke, tevens hoogst artistieke, muzikale omlijsting te geven. Men had namelijk niet minder dan het koor van de Kathedrale Basiliek onder leiding van dr. Louis Kat gevraagd het overige deel geheel aan te vullen. En dr. Kat stelde een kunstzinnig, geva rieerd, niet louter uit Latijnse gezangen be staand programma samen, werken voor ge mengd en mannenkoor, bovendien een 7-tal volksliederen voor jongenskoor. Slechts enkele malen treedt dr. Kat's koor buiten de kerk op, het blijf een uitzonde ring. Dit is goed gezien, want een zuiver kerkelijk repertoire kan alleen in de kerk bij een godsdienstoefening volkomen tot zijn recht komen. Wij herinneren ons het optreden van dit koor bij een „Ereschuld en Dankbaarheid"-uitvoering in onze grote concertzaal. Het pro was aldaar: een goed klinkende zaal. prachtig orgel, ruimte voor een goede opstelling, bijzonder ten opzich te van het orgel: contra: het ontbreken in verband met de Latijnse gezangen van de onmisbare kerkentourage, dat slechts voor een deel vergoed werd door de liturgische koorkledij. Thans in de totaal gemetamorphoseerde toneelzaal van het Bavo-gebouw luidde het pro: 'n waardige feeststemming, palmen en ontelbare bloemstukken, een blij-gestemde schare genodigden: het contra: ook hier ge noemd gemis aan kerkelijke omgeving, plaatsing van het grote koor op het toneel tussen gordijnen. Een geweldig grote han dicap. De klank blijft grotendeels op het toneel hangen, wellicht duidelijker gezegd: de klank wordt, voor zover ze niet naar boven trekt (het toneel is hoger dan de zaal), voor een belangrijk deel afgedempt en slechts in zeer geringe mate weerkaatst naar de zaal. Men hoort op het toneel zin gen, de klank heeft z.g. geen ruimtewer king. Maar dit is nog het ergste niet. Het zingt op het toneel verre van gemakkelijk, de klank der verschillende partijen smelt niet voldoende tezaam, alles klinkt ietwat stug en dor. Men staat nog verstomd, hoe dit koor met die talrijke kleine jongens, het uitgebreide programma ten einde heeft ge bracht en bijna voortdurend op toon bleef zingen. Onwillekeurig zal de lezer de vraag stel len: maar is deze keurige zaal helemaal niet voor concertdoeleinden geschikt of in mindere mate dan andere zalen met toneel? Het antwoord kan luiden: nee. De meeste toneelzalen hebben dit nadeel. In deze ultra moderne zaal is echter het geven van een concert wel mogelijk, mits vóór het doek een (los) concertpodium wordt aangebracht, dus een uitbouw van de avant-scène m de zaal. En zo de brandweer geen ijzeren brandscherm eist, dan vlak vóór het doek een achterwand van het concertpodium ge maakt van klankweerkaatsend materiaal. Dr. Kat heeft de nadelen van een toneel genoten, laten de volgende concertgevers de voordelen genieten van een doelmatig podium, dat de klank in de gehele zaal doet resoneren. Evengoed eerbied voor dr. Kat, die on danks de minder gunstige omstandigheden zoveel mogelijk wijding aanbracht bij de Latijnse gezangen, de madrigalen levendig liet voordragen en de volksliederen aller aardigst door de jongens deed typeren. Eerlijkheidshalve dienen wij te vermel den. dat de leider nog meer moeilijkheden ondervond: de gehele zaal stond aldra met rook ook geluiddempend en slechts voor de stembanden de gewijde stemming werd in- en uitgeleid door muziek van een piano-trio, die begrijpelijkerwijze uit de stijl viel. Op zichzelf beschouwd was de tno- muziek verdienstelijk, verre van salon achtig. OL. KOOP. Ook in dit seizoen zal aan een klein aan tal begaafde jonge toonkunstenaars de ge legenheid worden geboden in een klein, artistiek milieu op te treden. Op de eerste avond trad de Haagse pianist Paul Kur- pershoek op (de aangekondigde artisten Tilly de Clercq en Inny Willems treden in Oc tober op) en wel met een programma vanaf Mozart tot en met Voormolen. Het eerste programmadeel bevredigde niet bepaald. Een Impromptu van Schubert deed, vooral rhythmisch, wat nonchalant, een Mozart-sonate nogal vlak, niet hoogst verfijnd aan. De pianist was blijkbaar totaal niet ingesteld op de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum, alles klonk enige graden te sterk en bovendien veelal wat stug. Dit moet ten dele worden toegeschre ven aan de voor deze zaal te grote en van zelfsprekend geheel geopende vleugel Waarom niet die kleinere vleugel van het vorige seizoen genomen? Met Etudes van Chopin bleek de pianist te beschikken over een formidabele tecn- niek, met een Nocturne tevens over uit beeldingskracht. In een vijftal Debussywer- ken toonde Paul Kurpershoek zijn wellicht aangeboren talent voor het vertolken van impressionistische muziek. Bijzonoer in ,-Feux d'Artifice" en „La Puerta del Vino" trof hij op rake wijze de verschillende stemmingen. In „Les fées" en „La terrasse" misten we door de te sterke klankvorming de vereiste ijle en broze stemmingsoeelden. Een Sonate uit 1948 van Alex Voormolen deed ietwat onrustig aan. Of de componist het aldus bedoelt kunnen we momen'ee) niet beoordelen. De pianist had het werk technisch wel goed in zijn macht Volledigheidshalve dienen wij te vermel den, dat de pianist enigszins gehandicapt werd door het onvoldoend snel repeteren van een toets. Vermoedelijk door de slechte weersge steldheid was de opkomst van het publiek middelmatig. De avonden hebben plaats om de drie weken. Men schenke hieraan de aandacht. OL. KOOP. Als de competitie over enkele weken weer gaat beginnen, zal Winfried met 5 heren en 2 dames-teams achter de tafel verschij nen. Het eerste heren-team heeft een kleine wijziging ondergaan, waardoor het echter zeker niet minder sterk zal zijn. Evenals vorig jaar, zal de overgangsklasse-competi tie waarin deze heren spelen, dit laar op Zaterdagmiddag worden gespeeld. De oefenavonden zijn: senioren Dinsdag 19.30 uur en Donderdag 20.45 uur; 'unto.en meisjes Donderdag 19.1520.45 uur: longens 20.45—22.15 uur. Oefenzaal Nw. Gracht 16. Geassisteerd door pater W. Verschuren 5.C.J. als diaken en de weleerw. heer H. Kuipers uit Rome als subdiaken, droeg pater Pieter Clous Zondagmorgen om negen uur zijn eerste plechtige H. Mis in de Kathedrale Basiliek van Sint Bavo op. Pater J. Kockmann S.C.J. fun geerde hierbij als presbyter-assistens en hield verder de feestpredikatie. Het Ka thedrale koor onder leiding van dr. A. I. M. Kat voerde de Missa Christus Rex voor dubbel koor uit. In het ouderlijk huis werd vervolgens een receptie gehouden, waarvan velen gebruik maakten om de neomist geluk te wensen en waarop vele bloemstukken en geschenken werden overhandigd. Om half vijf celebreerde pater Clous met de zelfde assistentie als bjj de H. Mis een plechtig danklof. Ter hoogte van het oude monument van Lourens Coster in de zgn. Grote Hout zal, zoals wij Zaterdag reeds be richtten, het door prof. Bronner voltooi de Hildebrand-monument geplaatst wor den. Het karakter en de fragiele uitvoe ring van dit beeldhouwwerk maken dit ongeschikt voor plaatsing in een grote ruimte. Het zijn feitelijk geen beelden, die vrij kunnen staan in een parkachtige omgeving, zoals bijvoorbeeld het Flora park, waaraan aanvankelijk ook nog is gedacht. Het is bovendien van het allergrootste belang ook in aesthetisch opzicht een goede plaats te kiezen, waar niet alleen de beelden zelf tot hun recht komen, maar waar zij ook bijdragen tot ver fraaiing van de omgeving. Daarbij komt dan nog de moeilijkheid, dat het ter voorkoming van beschadiging nodig is een voldoende veiligheid biedende af scheiding aan te brengen rondom het monument. Het is om deze redenen, dat B. en W. van Haarlem hun keuze hebben laten vallen op bovengenoemde plaats. Waar nu het voetstuk van het oude Coster-monument staat, is het bassin met de acht kleine figuren van de Ca mera Obscura gedacht. Overeenkomstig de bedoeling van prof. Bronner zou Hil- debrand, de hoofdfiguur, dan op een passende afstand van de overige beel dengroep geplaatst kunnen worden. De ruimte om dit monument wil men met een geschoren beukenhaag van plus mi nus 2.20 meter hoog omsluiten. In deze haag kan onzichtbaar een afrastering worden opgenomen met aan de zijde van de Helenalaan een afsluitbaar toegangs hek. Dit plan heeft de instemming ver worven van de schoonheidscommissie en de landsschapsadviseur der gemeente, prof. dr. ir. Bijhouwer. Na gehouden be sprekingen met prof. Bronr.er wordt het nodig geoordeeld, van het Hilde brand-monument een maquette te ma ken, welke tweemaal zou moeten wor den opgesteld, namelijk in de zgn. Klei ne Hout in het doorzicht ten Zuiden van de Hertenkamp, de plaats, welke men vroeger reeds voor het monument had gedacht, doch later minder gunstig werd geoordeeld, en in de Grote Hout. De maquette zal bestaan uit een van hout en board gemaakte borstwering rond de vijver, welke prof. Bronner zich voorgesteld heeft voor de opstelling van de acht kleine beelden, waarvan hij een gipsafgietsel zal beschikbaar stellen. Van Hildebrand, van wie geen afgiet sel bestaat, zal een silhouet met bijbe horend voetstuk gemaakt worden. De kosten van een en ander zullen f 1540 bedragen. B. en W. stellen voor dit bedrag ter beschikking te stellen. Niettegenstaande het slechte weer dat Zaterdag een groot deel van Westelijk Nederland vrijwel ongenietbaar maakte, is het groots opgezette Bloemen-Klaver- jasconcours te Aalsmeer, dat in het ge weldige Veilinggebouw aldaar werd ge houden, een groot succes geworden. Meer dan 1900 deelneemsters en deel nemers ook het vrouwelijk deel was rijkelijk vertegenwoordigd namen aan dit grootse evenement op klaverjasge- bied deel; Amsterdam leverde met 132 clubs en 1320 deelneemsters en deelne mers wel het leeuwenaandeel. Ook Haarlem was behoorlijk vertegenwoor digd. De uitslag luidt: 1. De Vriendschap, Amsterdam, met 23180 punten; 2. Het Westen, Amsterdam, met 23105 pt.; 3 P.T.T. Zuid, Amsterdam, met 23042 pt.; 4. De Ring, Amsterdam, met 22890 pt.; 5. De Blauwe Vogels, Amsterdam, 22745 pt.; 6. Sportief, Amsterdam, 22644 pt.; 7. V. O. G., Amsterdam, 22540 pt.; 8. Ruiten vrouw, Haarlem, 22363 pt.; 9. Pleinzicht, Amsterdam, 22328 pt.; 10. P.A.V.O.C., Amsterdam, 22283 pt.; 11. Amstelbrou- werij, Amsterdam, 22252 pt.; 12. De Hal ve Maan, Badhoevedorp, 22226 pt.; 13. De Hoop, Amsterdam, 22171 pt.; 14. v. Swin- den. Amsterdam, 22124 pt.; 15. O.B.V., Amsterdam, 22119 pt.; 16. De Uil, Aals meer, 22052 pt. De Postdoffers uit Am sterdam wonnen als extra-prijs een zil veren kruik, geschonken door de firma Lucas Bols. Voor de drie clubs die de twee hoogste marsen behaalden waren eveneens extra-prijzen beschikbaar ge steld. Deze werden gewonnen door B. P. J. Amsterdam met 16 punten, De Vriendschap. Amsterdam met 15 punten en De Roemers uit Amstelveen, eveneens met 15 punten. Beijnes uit Haarlem kreeg een extra prijs en een zeer mooie voor het laagst aantal punten, n.L 15380, beschikbaar gesteld door de fa. v. Domburg, terwijl Zandvoortmeeu- wen uit Zandvoort een extra prijs kreeg voor het hoogst aantal tafelpunten, n.l. 1787. Op het plein tussen het jeugdgebouw en de parochieschool achter de Koning- steinstraat gaven de verschillende tak ken van de mannelijke en vrouwelijke jeugdbeweging van de Spaarneparochie demonstraties voor pastoor J. de Vlie ger, die nog eens apart van de jeugd beweging afscheid wilde nemen. Ver kenners, welpen, gidsen en Kaj otters traden in het aardige programma op. Pastoor Beenakker, de nieuwe herder van de Spaarneparochie, bevond zich bij de toeschouwers. Namens de gehele parochiële jeugdbeweging werd pastoor De Vlieger een album aangeboden, die een aantal foto's van de verschillende groepen van deze beweging bevatte. Pastoor De Vlieger sprak tot slot een hartelijk afscheidswoord. HAARLEM i Adv.) „De Haerlemsche Musyckkamer" o. 1. v. André Kaart zal Zaterdag 24 Sept. des avonds 8 uur in „De Stompe Toren" te Spaarndam een uitvoering geven van werken van Purcell, Geminiani, Handel, Bach en Haydn. Een dame, die Zaterdagmiddag om kwart over twee vanuit het Juliana- park de Schoterweg over wilde steken, werd aangereden door een passerende auto. Met ontvellingen en schrammen op verschillende plaatsen werd zij naar haar woning gebracht. Zaterdagmiddag om kwart voor één slipte een jongen met zijn rijwiel in de tramrails op de Leidsevaart. Met een hersenschudding werd hij per zieken auto naar het ziekenhuis gebracht. De leden van de Veren-ging Oud- Bennebroek maakten Zaterdagmiddag een trip naar Edam. In Edam werd het gezelschap ontvangen door de voorzitter van de vereniging „Oud Edam", de heer G. Vermeer, die echter geen Edammer, doch Bennebroeker van origine is en reeds twintig jaar te Edam woont. On der zijn leiding werd eerst de kerk be zichtigd, die bekend is om zijn mooie gebrandschilderde ramen. Edam is voor al bekend geweest door de scheepsbouw en beleefde van 1400 tot 1600 een perio de van grote bloei. Na het bezoek aan de kerk ging men naar het Raadhuis. Terloops werd de aandacht gevestigd op het mooie caril lon, dat uit 1551 dateert en in een toren hangt welke voorheen behoorde bij de O. L. Vrouwekerk, die in de vorige eeuw werd afgebroken. Ook het Waag gebouw, waarin vroeger de kaasmarkt werd gehouden, het z.g. Mauritshuis en tal van oude gevels trokken de aandacht van de bezoekers. Tenslotte werd een kijkje genomen in het museum, dat zeer goed onderhou den is en een zeer mooie verzameling oude schilderijen, oude gebruiksvoor werpen, de middeleeuwse inrichting van een Edamse woning en oude kleder drachten bevat. In een hevige regenbui arriveerde het gezelschap weer te Heemstede, waar de voorzitter, de heer H. Disselkoen, con stateerde, dat de excursie ondanks het minder gunstige weer zeer goed was ge slaagd. Hij deelde mede dat het plan be stond aan het eind van dit jaar een ex cursie te maken naar het Koninklijk Pa leis op de Dam in de hoofdstad. De Floraliatentoonstelling, welke Zater dagmiddag in de openbare school is ge opend, is niettegenstaande het slechte weer een groot succes geworden. Vanzelfsprekend is dit te danken aan de grote zorg waar mede de kinderen de fuchsia's en gera niums hebben verzorgd en ook nu weer hebben verschillende kinderen zich opge geven als lid. De jury had het niet gemakkelijk maar heeft toch naar eer en geweten die kinde ren met een prijsje beloond, die de beste resultaten van hun goede zorgen lieten zien. Het waren Elly Bisschop, le prijs; Jopie v. d. Mooren, 2e prijs; Martha Oosthoek, 3e prijs; Co v. d. Mooren, 4e prijs; Thé Kraak, 5e prijs en Dickie Spierenburg, 6e prijs, allen in de afdeling die twee planten had den ingezonden. In de afdeling die 1 plant, een fuchsia, had ingezonden, won Corrie Zwart de le prijs, Bob Verdonk de 2de prijs, Corrie Dub- bis 3e prijs en R. Wassink, eveneens uit Hillegom, de 4e prijs. In dezelfde afdeling die een geranium had ingezonden won Nelleke de Wit de le prijs, Frans de Wit de 2e pr., Harry Mol de 3e pr. en Kees v. Rooyen de 4e prijs. En nu wordt het langzamerhand weer tijd voorbereidingen te treffen voor de huisbroei en daarvoor bestaan grote plannen, waarop we later nog eens terugkomen. Dinsdagavond a.s. houdt B.S.M. in het café van de heer Timmers de gebruikelijke jaarvergadering. De agenda vermeldt be halve de gewone verslagen o.m. de verkie zing van enige bestuursleden die aftredend zijn en die zich weer herkiesbaar hebben gesteld. De St. Christoffel's Reisvereniging onderafdeling van de K. A. B„ zal op Dinsdag 20 September in de K. S. A. haar jaarvergadering houden. De bouwpatroons van Castricum kwamen in vergadering bijeen in de zaal van „de Harmonie". Enige bestuursleden van de af deling Alkmaar waren als gast tegenwoor dig. Gedurende de vergadering werd beslo ten een excursie te maken naar de K.R.O.- studio te Hilversum op een nader vast te stellen datum. In de vergadering van de Castricumse Reddingsbrigade werd tot voorzitter geko zen de heer Holthuis. De functie van secre taris werd toegewezen aan de heer Kat- testaart. Penningmeester werd de heer v. d. Woord. Het 2e voorzitterschap zal worden waargenomen door de heer Kelder en 2e secretaris werd de heer Bouwhuis en 2e penningmeesteresse mej. Bedeke. De heer M. Bakker werd materiaalcom missaris. Het ligt verder in de bedoeling over te gaan tot aanschaffing van een tweede uit kijktoren omdat de practijk heeft bewezen, dat met één toren het strand niet genoeg te overzien is. Tevens zal getracht worden een vlet ter beschikking te krijgen. Om een hechter verband met de leden tot stand te brengen, zal getracht worden con tactavonden te organiseren. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat dit seizoen twaalf reddingen zijn verricht, wat dus het voortbestaan der C.R.B. wel rechtvaardigt. In de winter zal een filmavond worden georganiseerd bedoeld als propaganda-avond. Nader wordt vernomen, dat het in de be doeling van het bestuur ligt, nu de Castri cumse Reddings Brigade haar bestaansrecht heeft bewezen, een donateurs wervingsactie op touw te zetten. De C.R.B. is een ver eniging welke geheel belangeloos werkt ten behoeve van de baders en zwemmers, dus ten algemenen nutte. Woensdag 21 September zal de bur gemeester geen spreekuur houden. Met de Zuiderkruis zullen de eerste repatriërenden van de 7 December-di- visie naar ons land terugkeren. Onder dezen bevinden zich twee onzer plaats genoten en wel Reinier Stet en Joop Vermeulen. In het gezin Bleeker heerst er dubbele vreugde, daar met de Zui derkruis ook de tweede zoon Bleeker repatrieert. Vorige week is in dit gezin de oudste zoon teruggekomen. 6 October zal de Zuiderkruis in ons land arrive- Bij de Rijkspolitie zijn als gevonden aangegeven een nikkelen dames-arm bandhorloge en een kort damesjasje. Op de Communicatieweg kwam uit de richting Beverwijk een jeep met grote snelheid aangereden, bestuurd door een soldaat. Plotseling slipte de jeep met het gevolg dat de bestuurder de macht over z'n stuur verloor en in de weg sloot terecht kwam. De bestuurder was er ernstig aan toe en bloedde uit vele wonden. Ook zijn bovenarm bleek ge broken. Met een ziekenauto werd hij raar het St. Jan Ziekenhuis te Zaandam vervoerd. De busjes voor de derde klok hebben 't in Augustus uitstekend gedaan en het' mooie bedrag van f 200.72 opgebracht. Aan het politiebureau alhier zijn in lichtingen te verkrijgen omtrent de vol gende voorwerpen: Gevonden: Een blauwe gabardine jas; een rozenkrans; 2 huissleutels; een zil verbon van f 1.een kinderportemon- naie inh. f 0.25. Verloren: een portemonnaie inh. f 0.70, een shawl; een portemonnaie inh. f 0.50; een bril; een schakelarmband; een week kaart N.S. Krommenie-Amsterdam; een bruine heren-portemonnaie. Ten huize van het echtpaar G. Krijgs manBrand, Prins Hendrikstraat 24, zal het spoedig fees. zijn. Dit nog uiterst krasse echtpaar zal binnenkort zijn gouden huwelijksfeestvieren. Maandag was er reeds reden tot juichen toen de echtgenote 70 jaar werd. De heer Krijgsman, die 72 jaar is en een grote bekendheid geniet, is nog vol levens lust. Ruim 50 jaar was hij lid van „On derling Genoegen". Ook op muzikaai- gebied heeft de heer Krijgsman zijn sporen verdiend'. Vrijdag kon men hem zelfs te Krom- meniedijk aantreffen tussen enige muzi kanten, tijdens de festiviteiten, aldaar. Verder is de heer Krijgsman 43 jaar in dienst geweest bij de Ver. Blikfabrieken. Dezer dagen is wel duidelijk geble ken, wat de school voor Krommeniedijk betekent en dat de Krommeniedijkers nog steeds goed' leunnen feestvieren. Het is zo goed bevallen dat reeds stem men opgaan om het volgend jaar het 300-jarig bestaan van de polder „Het Woud" feestelijk te herdenken. Een grote zwendel met deviezen kwam ruim twee jaar geleden aan 't daglicht. Het betrof toen een groot aantal bollenkwekers, aie er wel wat op hadden gevonden de ver schillende voorschriften op dat gebied te ontduiken. Het was uiteraard een gewone zaak, dat deze mensen op geregelde tijden naar Engeland of Amerika gingen om za ken te doen. Zij kregen daarvoor natuurlijk dollars, maar uit die toewijzing zagen zij wel kans een zacht winstje te slaan. Door het wat zuinigjes aan te doen, wis ten zij dollars over te houden, hetgeen onder meer mogelijk was door bij familie, vrienden of kennissen te logeren. Hetzelfde was het geval met de Engelse ponden. Het gebeurde namelijk nog al eens, dat zij bo ven de normale rekening een speciale pre mie ontvingen voor de snelle wijze waarop hun producten werden afgeleverd. Dat ge:d werd niet verantwoord en indien mogelijk werden dollars of ponden voor zwarte prijs verkocht. Dat ging allemaal enige tijd goed, totdat twee jaar geleden deze knoeierij werd ont dekt. Dat het om geen luttele bedragen ging, bleek toen reeds, toen de handelaar P. uit Sassenheim moest terechtstaan voor de economische politierechter. Een jaar geleden stond deze man terecht en de officier van justitie eiste een geldboete van niet minder dan f 25.000. De officier vroeg tevens twee maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De politierechter deed het met f 20.000 boete en bepaalde de gevangenisstraf op zes we ken. Onmiddellijke gevangenneming werd echter niet bevolen. De andere verdachten konden toen niet in eigen persoon terecht staan, omdat zij bijna alien in het buitenland vertoefden. Het grootste gedeelte echter was weer thuis gekomen en zo konden dezer dagen ook hun zaken voor de economische poli tierechter worden afgedaan. Daar was dan de kweker D., die evenals al zijn medeverdachten uit Sassenheim af komstig was, tegen wie de officier een boe te eiste van f 250 met het verzoek een be drag van f 850 verbeurd te verklaren. De politierechter haalde van de geëiste boete f 150 af, maar sloot zich aan bij de ver beurdverklaring. Tegen de kweker R. werd niet minder dan f 3.000 boete geëist en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Ook nier werd verbeurdverklaring gevraagd en wel van een som van f 9.600. De politierechter halveerde in zijn uitspraak de gevraagde geldboete, maar veroordeelde overigens con form de eis. De eis tegen de bolienkweker N. luidde: f 750 boeten en 2 maanden gevangenisstraf (voorwaardelijk) en verbeurdverklaring van f 1697. De politierechter had wel oor voor de argumenten van deze verdachte en wiide het met f 550 minder doen. Het genoemde geldsbedrag werd echter verbeurd. Vijfduizend gulden vroeg de officier in de zaak tegen de bolienkweker Z. Daaren boven eiste hij twee maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf. De politierechter was heel wat milder gestemd en volstond met duizend gulden. Dan was er nog de kweker K„ die een eis tegen zich hoorde van drieduizend gul den en ook twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Het werd tweeduizend gul den minder zonder vrijheidsstraf. De kroon van allen werd gespannen door de kweker Van H. In deze zaak achtte le officier van justitie een zeer gevoelige straf cp haar plaats. Zijn eis luidde: vijftig dui zend gulden boete of zes maanden hechte nis en een onvoorwaardelijke gevangenis straf van vier maanden. De politierechter maakte er twintig duizend gulden van en halveerde de geëiste gevangenisstraf. Hij ging echter niet over tot bevel tot onmid dellijke gevangenneming. Tenslotte was daar nog de kweker D., even eens uit Sassenheim, wiens schuld aar over treding van de deviezenbepalingen de of ficier niet bewezen achtte. Hij verzocht de politierechter dan ook deze kweker van het hem ten laste gelegde vrij te spreken. De uitspraak was hier conform de eis. De regerings voorlichtingsdienst deelde Maandagmiddag te twee uur mede: De Ministerraad heeft vanmorgen zijn standpunt bepaald inzake de de valuatie. Het voorgeschreven overleg met het Internationale Monetaire Fonds te Washington zal thans ter stond worden geopend. Dinsdagmid dag onmiddellijk na de indiening van de rijksbegroting zal de minister van Financiën in de Tweede Kamer van de Staten-Generaal een verklaring af leggen. Dinsdagavond om 20.05 uur zal mi nister Lieftinck zich over beide Ne derlandse radiozenders met een toe spraak tot het Nederlandse volk rich- tCn" 'Ongecorrigeerd) Zaterdagmorgen rond 4 uur is een kleine sleepboot van de N.V. Verenigde Steenkolenhandel te IJmuiden, die ge meerd lag naast een kolenkraan in de Haringhaven, gezonken. De machinist, die aan boord van de kraan overnacht te, vond 's morgens alleen een stukje van de voorsteven en een gedeelte van de mast boven water uitsteken. Op het moment, dat het ongeluk gebeurde, be vond zich niemand aan boord van de sleepboot, zodat zich geen persoonlijke ongelukken voordeden, maar ook nie- man kan vertellen hoe het gebeurd is. Een aanvaring moet volgens de onder havenmeester uitgesloten worden ge acht. Maandagmorgen zou het gezonken vaartuig, dat buiten de vaarroute ligt en dus geen gevaar voor de scheepvaar* opleverde, gelicht worden. Het Is er nu toch van gekomen: de zomer heeft voorgoed vaarwel gezegd na lang dralen. Deze eerste herfstzondag, vorige week puften de elftallen en had de ijs- co-man het druk trof ons op een ver laten strand, waar de meeuw weer al- leen-herser is en een jutter wat rom melt langs de golven. Wijk aan Zee ligt verlaten en stil, als was het dorp ingeslapen. V.V.E. bracht het enige vertier. Een late, verdwaalde, zwaluw scheerde over een Beverwijks trottoir tot verbazing van velen. Even gaf de zon wat gelegenheid tot wande len onder de bomen van het geschil derde Scheybeeck, maar in de huiska mer deed de kilte naar de kachel zien. Er is de stilte, die aan de storm voor af gaat. Bestuursleden komen bijeen, be spreken de laatste punten van het win- terprogramma, het gaat allemaal nog traag, en hoe zal straks het verga- deringbezoek zijn? Tasten en afwachten brengen September ten einde. Maand van de stilte, gevolgd door de drukte van het winterseizoen, dat een grot» bekoring heeft en veel goeds kan tot stand brengen. De zomer is onherroepelijk heen met deze eerste kille herfstzondag van de regenbuien. Zaterdagmiddag werd de hulp-bank werker E. Blaak uit Bloemendaal op slag gedood, toen hij bij werkzaamheden op een kraan in de staalfabriek in aan raking kwam met een stroOmrail. Blaak was 23 jaar oud en gehuwd. Dezelfde jongeren, die destijds het initia tief namen tot de massameting in Utrecht onder de titel ..Dit is leven", hebben nu in Leiden twee bijeenkomsten belegd onder het motto „De grote ontdekking" Dez« worden gehouden op Woensdag 21 Septem ber. De bekende radiopriesters pater Wesseling en Henri de Greeve zullen che avond in de Stadsgehoorzaal en in d« Stadsschouwburg, waar resp. de jongeren en de ouders bijeen zullen komen net woord voeren. Voor de jongeren treedt a!' derde spreker op Joep Stollman en bij de ouders zal het Jan Bakker zijn. die het tri» completeert. Mgr. Paolo Giobbe zal in de dekenale kerk te Leiden op Zondag 9 October een pontificale H. Mis opdragen, bij gelegennei» van de grote missietentoonstelling, die va" 8 t.m. 16 October in de sleutelstad zal wor den gehouden. Tevens zal in de andere pa rochiekerken een missiebisschop pontifice ren. Aan de tentoonstelling, die gehouden zal worden in de Stadsgehoorzaal, welk1 een 15-tal Ordes of Congregaties mede. De „Oslofjord" het vlaggeschip va" de Noorwegen-Amerika scheepvaartlijn» dat door de Ned. Dok- en Scheepsbouw" mij. te Amsterdam wordt gebouwd nadert zijn voltooiing. Negentig, procent van de passagiers- accommodatie is gereed. De beste Noors® kunstenaars hebben aan de decorati® meegewerkt. Op 11 November vertrek het schip van de werf en uit de haven naar Oslo Op 26 November zal de .,Os' lofjord" de eerste reis beginnen New York, waar zij 5 December zal a~ riveren. ABBEKERK 18 v. Genua. ALAMAK 18 Narvik. ALCHIBA 18 te Genua. ALGORAf 16 v. St. Vincent. ALMKERK 18 te Me' bourne. AMSTELKERK 19 te BordeaO»; AMSTELLAND p. 18 Ouessant. AMST&n STAD 17 n. Bocagrande. ANDIJK Is Corpus Christi. ARMILLA 20 te SuraP»J.8 ARNEDIJK 18 te Norfolk. AXELD1JK - te N.-Orleans. BARENDR. p. 18 K F",8 BENGKALIS 19 te Suez. BLOEMFONT te L. Marques. CONGOSTR. 17 n. Awen- DELFT 18 te Trinidad. DRACO 18 te A'da DRENTE 17 te Karachi EEMLAND 'u. 18 te L. Marques. GR. BEER 18 n. t8 GROOTEKERK 18 te Havre. JAPARA Santos. ERINNA 18 n. Miri. GAAS i Lp- te Penang. K. ONNES 18 te Aden J&i' FONT. 18 te Hamburg. LANGKOEAS R'dam. LAWAK 17 te Basra. LEKK-L-o 17 te Genua. LISSEKERK 17 te Ge" j{ LOENERKERK 17 v. Walvisbaai. LOKU?0o 17 v. Belawan. MAAS 18 te Camp» j8 MAASKERK 18 te Calaba. MAASLAnv A te Santos. MALVINA 17 te Miri. MJ» 17 te Manilla. MERWEDE 17 te MUIDERKERK p. 18 L. Pa1™3®' te f4' STROOM 17 te Matadi. NOORDAM tM ful York. ORANJEFONT. p. 19 K Guaroi PAPENDRECHT 18 n. L. End. KLJ»£_r p. 18 Perim, ROEPAT 19 te A dam. oS 18 te A'dam. SALLAND 17 v- 1? SINGKEP 17 n. Dungan. TAWAL1 p- t' Ouessant. WATERMAN p. 1» Tagres. Bizerta.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2