ENGELS POND GEDEVALUEERD Meest drastische maatregel ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN DERDE BISSCHOPSWIJDING IN TSJECHO-SL OWAKIJE HAAS AZIJN I Verplaatsing der troepen 1 Jan. overdracht souvereiniteit? Maatregelen in alle landen van de wereld Spionnage in de haute couture Bezorgdheid in Zwitserland En in Indonesië... Palffy en Brankoff verklaren zich eveneens schuldig HET WESPENNEST I die regering kon nemen RADIOREDE VAN STAFFORD CRIPPS New-Yorkse beurs normaal open Verlaat geschenk voor Prinses Wilhelmina Dodelijk ongeval op Haagse kermis TitoIn Hongarije kunnen wij goed werk doen ZONDER TOESTEMMING DER REGERING I MAANDAG 19 SEPTEMBER 1949 PAGINA 3 PROCES-RAJK EXTRA-TREINEN OP PRINSJESDAG door David Duncan 1 I I I Het Engelse pond is Zondagavond ten opzichte van de dollar gedevalueerd. De nieuwe koers van het pond is vastgesteld op 2,80 dollar tegenover een oude koers van 4,03 dollar, of iets meer dan 30 pCt. De devaluatie van het pond werd vrijwel onmiddellijk gevolgd door vele andere valuta's, terwijl nog veel meer landen, waaronder ook Nederland, reeds stap pen hebben aangekondigd, om spoedig tot devaluatie over te gaan. De deva luatie van het Engelse pond werd aangekondigd door de Britse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps middels een radiorede. „De maatregel, die ik thans heb bekend gemaakt, zo zeide sir Stafford Cripps, is de meest drastische die de regering heeft kunnen nemen. Wij hebben die genomen, omdat naar onze mening de huidige sterling-moeiliik- heden anders niet opgelost konden worden". „De regering nam het besluit en wij stelden onze Amerikaanse en Cana dese ambtsgenoten van dit besluit op de hoogte op de eerste dag van onze aan komst te Washington, vóór de eerste besprekingen of beraadslagingen over verlaging van de wisselkoers van het Pond sterling tegenover de dollar begon nen. In de laatste paar dagen hebben wii vastgesteld, wat de nieuwe koers zou zijn en hoe de uitvoering. De goudprijs zal opnieuw worden vastgesteld en in verband daarmede blijven Maandag de effectenbeurzen ge sloten. Cripps stelde verder in 't vooruit zicht dat de prijzen van brood en meel zullen stijgen en zei onmiddellijke prijs verhogingen van verschillende gesub sidieerde voedingsmiddelen noodzakelijk tG achten. Hij deed een beroep op fabrikanten en exporteurs hun pogingen te ver dubbelen tot plaatsing van orders in het dollargebied. „Het belangrijke feit, dat ik U allen bewust wil doen worden, is, dat er geen enkele reden bestaat voor een onmiddel lijke prijsverhoging in de winkels, uit gezonderd voor brood en dat wij niet zullen dulden, dat iemand uit eigen be lang voordeel trekt van de toestand." Daarnaast zullen ook andere prijsver hogingen noodzakelijk worden, zei hij. Hy voegde daaraan echter toe, dat oa Verloop van enige maanden verbetering zou kunnen intreden door de verhoogde invoer van goederen, vooral van grond stoffen. Cripps zei, dat de stap in strijd was tnet hetgeen hij in de afgelopen herfst en in Juli had verklaard, maar hij voerde te zijner verdediging aan dat de dollar reserves van Engeland zo snel waren Verminderd, dat de regering die afvloei ing niet meer heeft kunnen stuiten. Hy schatte dat de kosten van levens onderhoud zouden stijgen met ongeveer een procent. Hy achtte die stijging niet groot genoeg om loonsverhogings- eisen te rechtvaardigen. Het grote verschil, zo zeide Cripps, Zal zich voordoen in de gevallen waar bij goederen geïmporteerd moeten Worden in het bijzonder tarwe én meel, die uit het dollargebied van Koord-Amerika komen. Cripps waarschuwde voor het gevaar Van verhoging der binnenlandse prijzen tengevolge van inflatie, indien, zoals de bedoeling is, de export toeneemt „Dat moeten wij vermijden. Wij moeten er Voor zorgen, dat wij niet teveel tegelijk trachten te doen." „Er is dit voorjaar gesproken over onze dollarkoers", zeide Cripps. „Mensen hebben geprobeerd op allerlei soorten manieren het pond sterling in goud en dollars om te zetten. Wij waren Van mening, dat wij ons verliezen van deze aard-niet konden permitteren. Wij moesten de een of andere stap onderne- hemen." Hij vervolgde: „het was van essentieel belang om de nieuwe koers vast te stellen op een niveau dat wij konden handhaven. Wij kunnen nog altijd omhoog gaan wanneer wij tot de conclusie komen dat wij te laag zijn gegaan". Innerlijke waarde onveranderd De minister zeide voorts, dat de nieuwe kbers de innerlijke waarde van het pond niet verandert en dat men met de lonen en salarissen in het binnenland precies evenveel dingen, die in Engeland geproduceerd worden, kan kopen als Voorheen. Wii willen onze sociale diensten en onze persoonlijke inkomsten handhaven De buitengewone hulp van de V.S. en Canada verdwijnt langzamerhand en v moeten weldra ons zelf I pen op het niveau, dat wij met onze eigen inspanning kunnen bereike^ Da, betekent, dat wy onze kapitaalvoramg moeten matigen en op de reg gaven moeten bezuinigen, waar wij kun nen, willen wy ons niet uitputten en zo inflatie aanmoedigen." „Wy hebben tot deze stappen beslo ten, omdat wij vastbesloten zqn geen poging tot oplossing van dit vraagstuk te doen ten koste van grote werkloos heid of door de sociale diensten te on dermijnen, die de laatste jaren ingesteld zijn. Deze stappen zullen gevolgd wor-ien door hetgeen waarover wij te Washing ton het eens werden tijdens de bespre kingen, die gekenmerkt werden door de grootste oprechtheid en samenwerking die ik ooit heb meegemaakt. Onze Amerikaanse en Canadese vrienden, die ons reeds zoveel lijde lijke hulp hebben verleend, hebben uitdrukking gegeven aan hun bereid heid, met ons samen te werken voor de blijvende versterking en stabilisa tie van de sterling, die zij erkennen als een hoogst belangrijke internatio nale handelsmunt. Zij zijn eveneens bereid hun bijdrage te leveren voor de verhoging van onze dollarinkomrten die de eigenlijke basis vormen voor een hoog handelsniveau tussen de ster ling- en dollargebieden. Dit vormt een grote aanmoediging voor ons en voor alle vrye democratieën ter wereld. Het geeft ons de hoop en de overtuiging, dat wij door onze eigen op deze wqze doelmatig geworden krachtsinspanning tenslotte met goed ge volg uit onze na-oorlogse economische moeilijkheden zullen geraken", aldus be sloot Sir Stafford Cripps zyn rede. Van bevoegde Nederlandse militaire zijde heeft men tegenover Aneta ver klaard, dat „uiteraard nog tijdens de maanden, die aan de overdracht van de souvereiniteit voorafgaan, zal dienen te worden gestreefd naar een verplaatsing van Nederlandse troepen van zodanige aard, dat bij de overdracht ook in mi litair opzicht de nodige voorbereidingen zijn getroffen". De militaire woordvoerder verklaarde het bovenstaande naar aanleiding van een bericht van Reuter uit Batavia, dat zegt, dat de residenties Solo, Banjumas en Pekalongan binnen enkele dagen door de Nederlandse troepen zullen worden verlaten. Ten Zuid'en van Buitenzorg is een Nederlandse patrouille in botsing geko men met een communistische strijd groep. Twintig leden van deze groep werden gedood. De Nederlanders leden geen verliezen. Ten Zuiden van Garut is een Neder landse patrouille in contact gekomen met troepen van de Darul Islam. Deze verloren 41 man. Aan Nederlandse zijde werden geen verliezen geleden. Van welingelichte zijde wordt te Ba tavia vernomen, dat van 13 tot en met 16 Sept. van de Darul Islam 73 man zijn gesneuveld. Aan Nederlandse zijde wer den geen verliezen geleden. De Indonsische communistenleider Ali- min heeft in een interview met de cor respondent van het Chinese dagblad „Sinpo" de dood bevestigd van o. a. Sardjono, Sjarifuddin, Saripno, Soedjono, Hardjono, Djokosujono, Daruta en Dr- rusman. Naar schatting worden sinds de putch van Madioen 2000 tot 3000 com munisten als gesneuveld beschouwd. Antara verneemt van hoge gezagheb bende zijde dat op de R.T.C. overeen stemming is bereikt over overdracht van de souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië per 1 Januari 1950, aldus meldt U.P. uit Batavia. Het republikeinse agentschap zegt dat het bereiken van de overeenkomst een gevolg is van Amerikaanse druk. „Dit is het resultaat van de wens der Ver. Sta ten het Indonesisch geschil zo spoedig mogelijk te regelen in een poging de onstabiele politieke situatie, die momen teel in Azië heerst, te verbeteren", al dus Antara. De in wilde staking zijnde deken wevers der dekenfabriek J. C. Zaalberg en Zn. te Leiden hebben vandaag het werk hervat op de voorwaarden zoals deze door de drie textielarbeidersbon den zijn gesteld. Reserve eerste luitenant der artiHene D. Kappert te Doetinchem, die rtim jaar in Indonesië heeft vertoefd, laatste lUk als hoofd van een iitfichtingen- Veiligheidsdienst in het gebied, dat bez Werd door het Madoerese KNIL-korps „Korps Barisan Tjakra Madoera heet dezer dagen namens dit korps aan H.»- Prinses Wilhelmina nog ter gelegenheia Van haar gouden regeringsjubileum twee tnassief zilveren enkelringen overhan digd. Dergelijke enkelringen worden ge dragen door de Madoerese vrouwen. Prinses Wilhelmina zei het op hoge Prijs te stellen, dit geschenk dat verge zeld ging van een oorkonde, die gete kend was door alle Europese en Madoe rese officieren van bedoeld korps, te hebben mogen ontvangen. De Parijse politie is bezig met- het ontrafelen van een complot, dat zich bezig houdt met het verhandelen van hiodeontwerpen van de grote modehui zen Kort geleden werd een Amerikaan se mannequin gearresteerd, die 20 a 30 Papieren patronen bü zich had, gemerkt biet de namen van de modehuizen Ro bert Piquet, Christian Dior, Jacques ï'ath en Carven. Zij had die gekocht Van een zekere George Stevens, die foeds lang verdacht werd van „spion- Page in de haute couture". Hij werd Za terdag gearresteerd, maar tegen borg stelling van 800.000 frs. weer op vrije Roeten gesteld. Naar de politie meeat tornen er smokkelarijen op grote schaal ï°or in de haute couture. Er is nog een ransman gearresteerd, een derde is Voortvluchtig. De Amerikaanse is, na- ?at met de betrokken modehuizen een Phanciële regeling was getroffen, op riie voeten gesteld. Het Intern. Monetaire Fonds heeft Zondag bekend gemaakt dat het zyn medewerking heeft verleend tot de de valuatie van het Britse pond sterling en diverse andere valuta's. De medede ling dienaangaande werd gedaan door Camille Gutt, president van het Intern. Monetaire Fonds. De heer A. Magain, chef van het kabinet van de Belgische premier, heeft aan A.P. medegedeeld, dat geen speciale maatregelen door de Bel gische regering zyn genomen in ver band met de devaluatie van het pond. De premier had hem gemachtigd te verklaren, dat de Belgische regering Zaterdag in kennis was gesteld van het Britse besluit. Dit besluit treft de situatie in België niet zoals het dit in andere landen doet. De Belgische regering heeft de Na tionale Bank verzocht vandaag de no teringen van buitenlandse wisselkoer sen op te schorten, aangezien het eens deels onmogelijk blijkt heden noterin gen te bepalen en daar de Britse rege ring anderdeels besloten heeft de ban ken te sluiten. Voorts dient gewacht te worden op de beslissingen van het In tern. Monetair Fonds ten aanzien van sommige buitenlandse deviezen. Uit dien hoofde bleven ook de beurzen ge sloten. Het Franse kabinet komt vanmiddag om vüf uur in een extra zitting bijeen ter bespreking van de „monetaire vraagstukken". In Frankryk bleven de effectenbeurs, de goudmarkt en de vrye geldmarkt vandaag gesloten om „spe culaties te voorkomen". Het overmaken van bedragen in bui tenlandse valuta uit Frankrijk is opge schort, de buitenlandse bankrekeningen in Frankrijk zijn tijdelijk geblokkeerd, terwijl er voor wordt gezorgd, dat de in Frankrijk vertoevende buitenlandse toe risten geen moeilijkheden ondervinden In Griekenland bleven vandaag de banken eveneens gesloten. Zweden heeft alle betalingen tussen Zweden en andere landen stopgezet, hangende de vaststelling van een nieuwe wisselkoers van de kroon in verhouding tot de dollar. In financiële kringen in Zwitserland drukte men zijn ernstige bezorgdheid uit over de devaluatiegolf. De Zwitserse valuta is even gezocht als de dollar. Gevreesd wordt, dat devaluatie van de Zwitserse frank noodzakelyk zal zyn om een „rampspoedige slag voor het Zwitserse toeristenwezen" te voorko men, zo werd door sommige ingewijden gezegd. In Argentijnse zakenkringen verwacht men, dat de koers van de peso tegen over buitenlandse valuta in dezelfde mate zal worden gedevalueerd als het Britse pond. Egypte heeft goudexport in alle vor men verboden. Langs de grens zal ver hoogde waakzaamheid in acht worden genomen om illegale export te voorko men. Prof. Ludwig Erhard, directeur vau het economische bestuur in Bizonië. zei Zondag, dat devaluatie van de Deutsch- mark waarschijnlijk moest worden ge acht. De New Yorkse effectenbeurs is van daag normaal geopend. De bank van Finland heeft alle wis selkoersen ingetrokken in verband met de devaluatie in tal van landen. De maatregel blijft van kracht tot een nieuwe koers van de Finse mark zal zijn vastgesteld. De Italiaanse premier De Gasperi heeft Zondagavond onmiddellijk een spoedzitting van het kabinet zyn voor naamste financiële experts geraad pleegd over het devaluatievraagstuk. De Canadese regering heeft stopzetting van beurstransacties tot Dinsdag bevo len. Camil Gutt heeft verklaard, dat de directeuren van het I.M.F. Zaterdag op het eigen initiatief genomen besluit van Groot Brittannië en van nog enkele landen goedkeurden, en Zondag de ove rige. Hij wilde niet meedelen of er nog meer aanvragen waren ontvangen. Hij herinnerde er aan, dat hij drie jaar geleden voorspeld had, dat er ingrijpend monetaire wijzigingen plaats moesten vinden, zodra in de 31. Maar Eric volgde de terugwijkende monnik op de voet. Vooruitkerel, spreek op! Hoe weet ge, dat dit de prinses is?" De man slikte een paar maal iets weg en stotterde enige onverstaanbare klanken. „Hihihi!" kwam opeens net kirrende lachje van de argeloze Tai. „Haar schoon heid heeft haar ongetwijfeld verraden! Iedere zoon van het Hemelse Rijk weet immers, dat geen vrouw zo schoon is als 's keizers dochterDe monnik herademde, de spanning was verbroken. Maar Eric keek nu Tai met verbijsterde verontwaar- aiging aan. Hoe haalde die dikke domkop het in zijn hoofd zo voor die onbetrouw bare monnik op te komen? Enfin, er was niets meer aan te doen. Zij wensten Lotus van Jade welterusten en begaven zich naar beneden, want, hoewel ook zij zeer vermoeid waren, plaagde de honger hen zeer. Weldra zaten zij aan een goed voor ziene dis, die Tai in een staat van opperste verrukking bracht. Hij praatte aan een stuk door over de voortreffelijke eigenschappen der gerechten en vooral over de prima wijnkelder, die een keur van de meest uitgelezen wijnen zou moeten bevatten. De Noonnan luisterde maar half toe. Hij had zijn wapens niet afgelegd. Het beviel hem hier niets. De sombere sfeer, de ongure gezichten van de overste en de portier en de monnik, die daarnet kennelijk zijn mond voorbij gepraat had, het deugde niet, er was iets, iets verraderlijks „En ziedaar, mijn sombere, blanke vriend," zei Tai, terwijl hij Eric een beker toereikte, „ziedaar een beker met het kostelijkste product, dat Chinese zonen ooit tot gisting hebben gebracht." Opeens viel het de Noorman op, dat de monnik, die hen bediende, met kennelijk stijgende spanning stond toe te zien hoe zij de wijn zouden gebruiken. Tai oracht de beker aan zijn lippen en nam een teug Laszlo Rajk, de veertig-jarige oud minister van Buitenlandse Zaken in Hongarije staat bleek en nerveus voor het hof in Budapest, waar hij zichzelf beschuldigde van spionna ge voor de Amerikanen en voor Tito. Hij bekende een aanslag te gen de staat beraamd te hebben. Zaterdagavond geschiedde op de kermis te 's-Gravenhage een dodelijk ongeval. Personeel van de kermis was bezig met het laten inlopen van de schuitjes op de z.g. „Zig-Zag Wolkenkrabber". Dit is een ongeveer twintig meter hoge stellage, waar langs een spiraalvormige rails naar beneden loopt. In een schuitje kan men over deze spiraal rijden. Toen de kinderen van de constructeur van het gevaarte een proefrit maakten op deze nog niet ingebruik ge nomen inrichting kantelde het schuitje en viel van ongeveer twintig meter hoogte naar beneden. Eén der Inzittenden, de 32-jarige D. Steins, werd op slag gedood, terwijl de 15-jarige Annie Steins een schedelbasisfractuur opliep. Drs. A. Oudt, staatssecretaris van Financiën, die in de afgelopen nacht een onderhoud heeft gehad met Lo- vink en leden van de voorlopige fe derale regering in Indonesië, heeft naar aanleiding van de devaluatie van de Sterling verklaard, dat, in dien de Nederlandse regering tot devaluatie besluit, de Indonesische gulden zal volgen. Alle banken in Indonesië zijn heden gesloten. Van avond zou drs. Oudt een radiorede houden, doch deze is in verband met nog lopend overleg met Ne derland uitgesteld tot Dinsdagoch tend. In bcmkknngen m Batavia ver wacht men. dat de Nederlandse gulden en de Indonesische gulden hun onderlinge pariteit zullen hand haven. wereldeconomie het accent van de verkopersmarkt naar de kopersmarkt verschoof. Gij zijt thans getuige van een van de" meest treffende wijzigingen. de wijziging in de waarde van het pond sterling", zei hij. Stap in de goede richting, zegt Gutt Gutt noemde de devaluatie „een stap in de goede richting", doch ging niet in op een vraag over de gevolgen. Hij ver klaarde geen voorstellen te hebben ont vangen'tot het intrekken van de reso lutie van 1948, waarbij aan de landen van het Marshall-plan verboden werd, dollars uit het fonds te putten. Men acht het in officiële kringen te Washington onwaarschijnlijk, dat de raad van directeuren van het fonds de kwestie van het intrekken dezer reso lutie zal overwegen, voordat enigszins gebleken is, wat de gevolgen van de de valuatie zijn. Zaterdag is het proces-Rajk in Boedapest voortgezet met het horen van generaal George Palffy, de voormalige Hongaarse stafchef en pl.v. minister van Defensie, en van Lazar Brankof, voormalig Joegosiavisch zaakgelastigde in Boedapest, die in October j.l. aftrad en zich toen uitsprak voor de Comin- form en tegen Tito. Palffy bekende, evenals Rajk dit Vrijdag reeds had ge daan, al het hem ten laste gelegde. Ook Brankof verklaarde zich schuldig, doeh hij stelde het voor alsof hij gehandeld had op bevel en onder chantage van de Joegoslavische minister van Binnenlandse Zaken en chef van de politie. Rankovitsj. Palffy verklaarde in 1944 tot de com munistische partij te zijn toegetreden, omdat hij carrière wilde maken en niet omdat hij in de communistische ideolo gie geloofde. In 1945 kreeg hij voor het eerst contact met Rajk en beiden kwa men spoedig tot de bevinding, dat zij dezelfde idealen koesterden. Beiden wa ren namelijk gekant tegen „overheer sing door de arbeidersklasse". In 1946, toen hij commandant werd van de Hon gaarse grenswacht, vertrouwden hij en Rajk elkander geheel. Beiden waren zij anti-Sovjetgezind en tegen de Hongaarse communistische partij Ten aanzien van de plannen tot een staatsgreep zette Palffy nader uiteen dat er volgens het oorspronkelijk plan drie groepen van elk twaalf man ge vormd zouden worden om tegelijker- tyd Rakosi, Farkas en Geroe te ar resteren en, indien noodzakelyk te li quideren. Hy had het gehele plan in April j.l. besproken met kolonel Ko- rondy van de politieke politie een der beklaagden in het proces-Rajk die het commando zou hebben moeten voeren over speciale stoottroepen voor de arrestaties en de bezetting van sleutelposities te Boedapest. Palffy zeide verder, aan Korondy ge zegd te hebben, dat hij hulp zou ont vangen van generaal Rankovitsj (de Joegoslavische minister van Binnen landse Zaken) in de vorm van Hongaars sprekende Joegoslavische manschappen in Hongaarse uniformen. Na Palffy legde de derde beschuldigde. Lazar Brankof, een verklaring af. Hij verklaarde zich schuldig, doch zeide, dat sommige détails van de tenlastelegging niet juist waren. De voormalige Joego slavische diplomaat, die in October j.l. aftrad en publiekelijk verklaarde, dat hij voor de Cominform en tegen Tito was, zeide thans, vloeiend Hongaars sprekend, dat hij op bevel van de Joegoslavische minister van Binnen landse Zaken, Rankovitsj, slechts pro forma afgetreden was, doch in feite op. getreden was als leider van de Joego slavische spionnagedienst in Hongarije, en dat de meeste leden van de Joego slavische militaire missie voor de Joego slavische geheime politie werkten. Volgens hem had maarschalk Tito ge. zegd: „De situatie in Hongarije is niet stabiel en wij kunnen daar goed werk doen". Hij noemde zyn medebeklaagden de een na de ander „Zuid-Slavische agen ten" en verklaarde, dat Rajk hun chef was geweest. Van Rajk zei hij: „Er was geen geheim dat hij ons niet wilde geven". Verder noemde hij de namen van tal loze Hongaren, die thans niet terecht staan, Dit wijst er op, dat er nog meer processen van deze aard zullen volgen. Onder de genoemde bevonden zich Endre Szebeny, onder-secretaris van staat in het ministerie van Buitenlandse Zaken van Rajk, en Zoltan Horvat, par- Iements-lid en communistisch uitgever. Ook beschuldigde hij Allan Dulles, broer van de Amerikaanse senator John Fos ter Dulles, ervan met de samenzwering te maken te hebben als chef van de Amerikaanse „spionnage-oorganisatie" in oorlogstijd. Hij noemde ook de naam Winston Churchill en betoogde, dat deze de Anglo-Amerikaanse invloed in Zuid- Slavië en Hongarije door middel van spionnage wilde vergroten. Brankof zeide, dat er zeker nog andere personen waren, die h« nog niet had opgenoemd en die ook als Joegoslavische agenten hadden geopereerd, doch de president van het hof viel hem in de rede, zeggende, dat het niet nodig was deze personen thans te noemen. Verder verklaarde hij, dat het een gewoonte van de Zuid-Slavische mili taire missie in Boedapest was om in lichtingen en documenten uit te wisse len met generaal Edgcumbe in 1945 en In verband met het te verwachten druk reizigersvervoer naar en van Den Haag, ter gelegenheid van Prinsjesdag, is Dinsdag een aantal extra treinen in gelegd op de lijnen: DordrechtDen Haag H.S., Rotter- dam-FeyenoordDen Haag H.S., Am sterdam C.S.Den Haag H.S., Utrecht C..S.Den Haag S.S., GroningenDen Haag S.S. Bovendien wordt op verschillende stations materiaal in reserve gehouden, dat gebruikt kan worden zodra daar aan behoefte bestaat. 1946 verbonden aan de Britse militaire missie aldaar en met de Amerikaanse legatie in Boedapest. Brankof vertelde, dat de samenzwe ring tussen de Zuid-Slavische en Ame rikaanse spionnage-organisatie dateerde van de oorlogsjaren en in Zwitserland tot stand gekomen is. Het relaas van Brankof duurde 40 mi nuten. Daarna werd de zitting verdaagd. Het basiskamp van de expeditie van dr. Aaron J. Smith, ongeveer vier kilometer verwijderd van de top van de berg Ararat, waar men de Ark van Noë hoopte te vinden. Men moest van de bestijging afzien, toen het watergebrek voor de vier Amerikanen en de dertig Turkse gidsen en dragers te groot werd. V.l.n.r.: E. New ton, dr. A. J. Smith, een Turkse legerdokter, Walter Wood, Wendell Ogg en Dogan Poyraz, reporter van het bureau te Ankara van Associated Press. Op de achter grond de bijna onbegaanbare top van de Ararat. Naar uit kerkeiyke kringen te Praag wordt vernomen, is Zaterdag te Praag voor de derde maal zonder toestem ming van de regering een katholieke bisschop gewyd. De nieuwe bisschop, die hulpbisschop van Mgr. Beran is geworden, is de 33- jarige voormalige Praagse parochie- geestelijke Matousek. Mgr. Antonin Eltschner, een oudere hulpbisschop van Mgr. Beran, ver richtte de ceremonie. Er zijn geen be richten over de aanwezigheid van an dere kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders. Het Tsjechoslowaakse nieuwsagent schap Ceteka heeft een verklaring ge publiceerd, toegeschreven aan Mgr. Frantisek Ondarek, apostolisch beheer der van Ceske Tesin, waarin hij zijn steun aan de kerkelijke overheid in trekt en de regeringspolitiek t.a.v. de Kerk steunt 42 Hij keek mij verachtelijk aan. „Mijnheer Tremaine slaagde er in mij te beletten weg te gaan, en afgaande op zijn houding en ge drag op dat tijdstip, ben ik ervan overtuigd dat hij zijn zuster gedwongen heeft hem bij zijn vlucht te helpen. Na uit het huis ontsnapt te zijn, heeft mijn heer Tremaine zijn zuster genoopt uit de auto te stappen. Hij heeft mij na derhand verteld dat hij de wagen heeft achtergelaten op de Elfde Straat, vlak bij Mission, maar daarvan heb ik geen enkel bewijs." Niles maakte een afwerend gebaar. „Kalm, kalm, John. Niet te haastig met je gevolgtrekkingen. Ik ben er hele maal niet op uit Miss Tremaine als me deplichtig aan mijnheer Tremaine's ont snapping te doodverven. Ik heb alleen maar belangstelling voor Tuttle en Fin ney. Je kent de feiten niet. Ze zijn zeer interessant. Ze sluiten aan bij jouw verhaal. Zoals ik al zei, heeft men de auto gevonden. Maar geen chauffeur. Eigenaardig, vind je niet? Maar wat nog eigenaardiger is, dat is het volgende: Op het stuurwiel van de auto bevonden zich de vingerafdrukken van mijnheer Tremaine. Dat is logisch, niet? Goed. Ook de vingerafdrukken van Miss Tre maine stonden erop. Ook logisch, niet waar klopt met jouw getuigenis". „Mijn verklaringen dienen niet als getuigenis", merkte Wickersham op. „Al goed", gaf Niles toe. „Maar nu dit. Op het stuurrad bevonden zich bo vendien de vingerafdrukken van Mike Finney. En dat niet alleen: nee, het feit dat zijn vingerafdrukken op som mige plaatsen die van de andere twee overdekken, wijst erop dat hij de laat ste is geweest die de auto bestuurde, voordat het ongeluk plaats had". Eensklaps begreep ik wat er gebeurd was. Eindelijk waren dan de vingeraf drukken van de werkelijke Philip Tre maine ten tonele verschenen. En dat niet alleen, maar ze waren ook her kend als de zijne. Maar behalve de tweè Tremaines was iedereen in dit vertrek in de veronderstelling dat die vingerafdrukken van mij afkomstig wa ren. Het draaide mij voor de ogen. Er was ergens iets verkeerd Als ze Tremaine zijn vingerafdrukken herkend hadden, dan kon dat alleen omdat ze ze hadden kunnen vergelijken met vroegere van lang geleden. Die moesten ze dus in hun bezit hebben. Tremaine mocht dan na de moord op Earl Clark ontvlucht zijn zonder een enkele foto achter te laten hier of daar een vingerafdruk had hij toch niet kunnen vermijden. De po litie had ze bewaard. Maar waarom wisten ze dan nog niet dat ik Tremaine niet was? Ik sloot een ogenblik mijn ogen. Ik was ziek geweest. Zieker dan ooit te voren in mijn leven, door een plot selinge aanval van tropische koorts. Ze hadden mij naar de gevangenis gebracht terwijl ik wild met armen en benen sloeg. Ik had geijld en gegild. Ik her innerde me er niets meer van, maar hier lag de oplossing. Ze hadden mij regelrecht naar de ziekenzaal gebracht, zonder eerst mijn vingerafdrukken te nemen. En de volgende dag, voor zij er kans toe kregen, was ik al weer ont snapt. De politie had mijn vingeraf drukken nog niet. Een stuurwiel. Met vingerafdrukken erop van Tremaine en mij. Ik had het verwenste ding gegrepen vlak voordat de wagen de afgrond in ging. Maar zolang ze zich niet van mijn vinger toppen vergewisten, zouden die afdruk ken van Tremaine als de mijne be schouwd worden. Wickersham was aan het woord. „Dat zal, denk ik, mijnheer Tremaine wel kunnen verklaren", zei hij. Catherine Tremaine heeft op geen enkele wijze iets uitstaande met Mike Finney. Tre maine kent hem, maar zij heeft nog nooit van hem gehoord". „Ik was bezig met mijnheer Tre maine enkele vragen te stellen, toen dit rapport binnenkwam", sprak Niles „Ik zal daar nu mee doorgaan". Hij richtte zijn blik weer op mij. „Bent u het met mijnheer Wickersham's lezing eens wat betreft de wijze waarop u de wagen achterliet?" „Ja. in grote trekken wel'. Dus u beschikte over de auto. Op welk ogenblik werd Finney in deze yaak betrokken?" Ik was niet de enige, wiens hart angstig klopte. Catherine was er ook nog Ze zat daar aan het andere einde van 'de tafel als een porcelemen beeldje Hoe kwam het toch dat ik juist op dit ogenblik alleen maar zag hoe mooi ze eigenlijk was? „Op welk ogenblik werd Fmney hier bij'betrokken?" herhaalde Niles. „Hij is er aldoor bij betrokken ge weest", zei ik. „Dat kan ik geen antwoord noemen. Als u ons nu helpt, kan u dat nader hand te nas komen. Weet u hoe Fmney in de auto gekomen is, nadat u die had verlaten?" ,Nee", zei ik. Nu kwam het. De sleu tels van' de auto. Ik had ze bij Catherine in de hotelkamer achtergelaten. Zó was Mike Finney in de auto gekomen na eerst bewusteloos geslagen te zijn. En zo was Philip Tremaine in de auto gekomen nadat Catherine hem de sleutels verschaft had. Nu kreeg ze het op haar brood. Ik zou nu zeggen dat zij de sleutels had gehad. „Had u de sleutels bij u?" vroeg Ni les. „Ik heb ze in de wagen laten liggen", zei ik. Ik hoorde het mezelf zeggen en ik kon mijn oren niet geloven. Ik voel- die mijn lippen de woorden vormen en ik hoorde het geluid van mijn stem. Nu kon ik het niet meer herroepen, of het op een andere manier oververtellen. Ik had verteld dat ik de sleutels in de auto had achtergelaten, waardoor Catherine uitgeschakeld werd. Nadat ze eerst ge probeerd mij te vermoorden. Haar gezicht vertoonde schrik. Waarom? Waarom? Ik had haar toch gered? Ze zag zo wit als een doek. Opnieuw was ik zo dwaas geweest aan mijn idealisme toe te geven. Nog aldoor probeerde ik geloofd te hechten aan het verhaal, dat ze mij in de hotelkamer gedaan had. „Juist," zei Niles. Mijn antwoord be viel hem al even weinig als mij. „Dus de mogelijkheid bestaat dat Finney de auto gestolen heeft?" „Ja." „Gelooft u dat hij u misschien ge schaduwd heeft?" „Zeer angstvallig zelfs." Wickersham boog zich naar voren. „Vertel hem hoe je aangevallen bent." „Ik ben degene die vragen stelt," zei Niles. „Bent u aangevallen?" (Wordt vervolgd) (Ceske Tesin is het Tsjechische deel van de stad Teschen. Het andere deel is Pools). Mgr. Ondarek bevond zich op 14 Augustus te Tranava in Slowa kije by de wijding van twee nieuwe bis. schoppen. Zijn handtekening komt voor op het memorandum van de bisschop pen aan de regering d.d. 14 Augustus, dat een veroordeling behelst van de nieuwe wet, waarbij de staat het toe zicht op alle kerken overneemt. Uit een later bericht blijkt, dat Mgr. Ondarek zich tot de volgende verkla ring had beperkt: „Ik erken, dat het opgestelde wetsontwerp verbetering zal brengen in de materiële toestand van de geestelijkheid en de geestelijk heid in staat zal stellen haar geeste lijke missie te volbrengen. In dit op zicht is de geestelijkheid erkentelijk voor het streven der Tsjechoslowaak se regering om haar sociale positie veilig te maken en te verbeteren. Ik geef daarom mijn toestemming, dat alle verdere ondertekening van nega tieve verklaringen zal worden stop gezet en dat alle verklaringen, die reeds zouden zijn getekend, naar mijn bureau worden teruggestuurd". Deze verklaring impliceert, dat Mgr. Ondarek zijn steun aan de bisschop pen heeft ingetrokken, en zijn hand tekening onder het memorandum heeft herroepen. Naar Reuter meldt, heeft Mgr. Onda rek telefonisch de verklaring van Ca- teka bevestigd. Hij zeide echter, dat hy slechts met die punten van het wetsontwerp instemt, die over de materiële positie van de priesters handelen. Hij had tevens besloten, dat de pries ters onder zijn jurisdictie geen kerke lijke protestbrieven hoeven te onderte kenen, daar hij zijn priesters niet in moeilijkheden wilde brengen. De met regeringsinstemming werken de „katholieke actie" heeft besloten de viering van de 28ste September, de feestdag van de nationale Tsjechische heilige St. Wenceslaus, over te nemen, om de traditie van St. Wenceslaus „te zuiveren van invloeden uit de Duitse bezetting", aldus heeft het centrale co mité van de „katholieke actie" heden meegedeeld. Het comité wijst op de opvatting, dat St. Wenceslaus pro-Duits zou zijn ge weest, omdat hij Duitse priesters naar Bohemen had gebracht. Daarnaast zou St Wenceslaus de diensten in de Sla vische taal hebben gehouden en het is op deze Slavische traditie, dat men thans de nadruk wil leggen. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3