1 4F4F4F i 4F4>4F4 F KRANIG DEBUUT VAN RCH Kleinst mogelijke zege van gedupeerd Ajax EDO verdiende gelijk spel Feijenoord roemloos ten onder bij Haarlem Geringe successen van R.K. elftallen in H.V.B. Overwinningen van Vitesse en Velsen in lastige uitwedstrijden Fraai herstel van TYBB, HBC stelt teleur rzS*r Ook Tiny Jonker niet geslaagd Cijfers 3-0 zeker niet geflatteerd Wim van Est 2e in Parijs Concordia verliest r MICHELS ERNSTIG GEWOND Coste wint Grand Prix des Nations Uitslag prijsvraag MAANDAG 19 SEPTEMBER 1949 PAGINA 4 (Van een speciale verslaggever) AMSTERDAM, 18 September. Ajax is gesiari. R.C.H. heefi gedebuteerd als eerste klasser. De Amsterdammers zijn niet erg gelukkig begonnen, de Haarlemse club daarentegen heefi een prachtige entree gemaakt, ook al eindigde deze première voor haar mei een onvoordelig saldo. Mei het kleinst mogelijke verschil (01) heeft de Benjamin van zijn veel oudere broer verloren en hei had geen opzien be hoeven ie baren als de winst bij de bezoekende vereniging uit de Spaamesiad was terecht gekomen. Ajax had de om standigheden niet mee: midvoor Brokmann op de zieken lijst, vervangen door Bruins, Michels juist Zaterdag, terug komend van een vacanlieirip, ernsiig gewond bij een auto- ongeluk aan de Nederlands-Belgische grens, vervangen door reservespeler Huijs. Dit trok de ploeg in haar geheel zichtbaar uit haar verband. Dat Ajax toch nog een minimale zege uil hei vuur kon slepen, moei hoofdzakelijk aan de betere kijk op hei spel toegeschreven worden. In uithou dingsvermogen, snelheid en schoivaardigheid deed R.C.H. weinig of niets voor Ajax onder. De Racingclub kan mei groot vertrouwen de toekomst tegemoet zien! Wel 'n Egyptenaar 'n Griek en En familie Tempo zakt Stormvogels blijven op goede pad Sportsnippers SchagenVitesse 01 Q.S.C.A.D.O. 2—1 V.V.E.K.V.V. 2—2 HollandiaVelsen 13 I.E.V.—B.P.C. 5—1 D.S.S.—R.K.A.V.I.C. 1—3 D.VAV.Onze Gez. 22 T.Y.B.B.—G.S.V. 2—1 H.B.C.Wassenaar 23 TeylingenL.D.W.S. 42 B.SJM.Hillegom 14 V.VJ5.B.Rouwkoop 23 D.O.C.O.S.Lisse 4D Ajax trapt af en is er meteen wat men noemt „in". Er ontstaan enige benauwde momenten voor het doel van R.C.H. en de verdedigers in het Haarlemse straf schopgebied kunnen telkens maar net op het kantje af doelpunten van de Ajax-voorhoede voorkomen. De grote man in de veld-defensie van de Haarlem mers blijkt de stopperspil Willemink te zijn, terwijl onder de lat Van de Vliet zich als een zeer intelligent en betrouw baar doelverdediger voorstelt. Fischer als van ouds op de rechtsbuitenplaats bij Ajax neemt zijn eerste hoekschop in deze competitie en men houdt zich gereed om Ajax' eerste doelpunt in het nieuwe seizoen met applaus te begroe ten. Drager die de hoekschop opvangt, weet echter op het doorweekte veld zijn schot niet zuiver te richten, de bal zweeft op veilige hoogte over het Haarlemse doel heen en verdwijnt in de massa op de Noordelijke tribune. Als doelman Van de Vliet goed geplaatst het leer weer het veld in heeft geschoten, duurt het geen drie minuten of linksback Lasschuit der Haarlemmers moet nogmaals, we derom ten koste van een hoekschop, een doelpunt voorkomen. Als de corner geno men is, komt er kentering in de toestand. R.C.H. neemt het offensief in handen en spoedig blijken de beide vleugelspelers Bleeker en Koster hard te kunnen lo pen en ouderwetse doch oerdegelijke voorzetten te kunnen geven, die voor een beetje midvoor kostbaar zijn. Aanvals leider Hanse is inderdaad dat „beetje" midvoor en hij bezorgt in eerste instan tie Ajax' spil Van de Hart, als zijn vaste bewaker, en voorts doelman Leentvaart ménig- zeer zorgelijk moment. Rechts back Potharst verleent echter stevig as sistentie en maakt daardoor goed wat zijn broeder ter linker zijde, Beumer, somtijds populair gezegd verknoeit. De Haarlemse heren maken bovendien de fout hun gegoochel met het leder te veel door te willen voeren, waardoor zij op het critieke ogenblik juist steeds de met zoveel omzichtigheid naar voren ge brachte bal kwijtraken. Ajax stelt hier forse trappen in de lengte tegenover en het wordt duidelijk, dat op deze wijze geen der elftallen tot doelpunten kan komen. Na de pauze vat de thuisclub de koe onmiddellijk bij de horens. Van een wijziging in de speltactiek is echter geen sprake en het wachten is slechts op een kleine fout van de Haarlemse verdediging. Toen rechtshalf Van de Hoeven eminent verbindingsspeler de bal plotseling goed in de richting van het R.C.H.-doel bracht en midvoor Bruins de beste kans om te scoren bood, toen maakte de Haarlemse verdediging die ene kleine beslissende fout en on gehinderd wist Bruins een schot te lossen, dat doei trof (1-0). Ajax: twee punten op de ranglijst. R.C.H.: geen tastbare resultaten dochsportieve voldoening over een kranig debuut. De Nederlander Henk Steeman won met een Engelse „Jap" een internationale mo to rwedstrijd te München en vestigde met 68.5 een nieuw gemiddelderecord.. Zaterdag 24 September wordt weer de Battle of Arnhem-rit verreden, de meest populaire betrouwbaarheidsrit, zoals de praktijk uitwees, van Nederland. Ook de derde Nederlandse Kanaal- candidate, Tiny Jonker uit Zaandam, heeft haar poging om het Kanaal over te steken moeten staken. Ze was Zater dagmiddag om kwart over drie te Do ver in het water gestapt om in de rich ting van de Franse kust de minst ge wone route te zwemmen. Aanvankelijk schoot zij ondanks de stromingen vlug op, maar de zee werd steeds ruwer en de deining langer. Tiny Jonker werd zeeziek en besloot toen de strijd te staken. Ze was minder dan vijf uur in het ijzige en door de wind opgezweepte water geweest voordat zij moest op geven. Ze was toen ongeveer 10 mijl uit de Engelse kust, maar had vele mijlen extra gezwommen door de ver raderlijke stromingen. Ze gaf op om 19 uur 30 (Ned. tijd). Hassan Abd El Rehim, de 41-jarige Egyptische legerofficier, die Zaterdag om 11.34 uur van nabij Folkestone start te om het Kanaal over te zwemmen, is Zondag om 03.32 uur in Kaap Gris-Nez aangekomen. Het vorig jaar zwom hij in zeventien en een half uur van Frank rijk naar Engeland. Voorts is de Griekse majoor Zannos Zirganos, die Zondagmorgen te Cap Gris Nez (Frankrijk) gestart was, er in geslaagd in 1814 uur het Kanaal over te zwemmen. Om even over half twaalf des avonds bereikte hij de Engelse kust, 3 km. ten Oosten van Dover. Een zwemlustige familie, bestaande uit vader (53 jaar), twee zoons (18 en 13 jaar), een dochter (21 jaar) en een tweeling van elf jaar (meisjes), sprong op het Zuidelijk puntje van Manhattan in het water om te trachten Coney Is land zwemmend te bereiken. Papa heeft verklaard, dat het slechts een training betreft, aangezien men het volgend jaar gezamenlijk het Kanaal wil trachten over te zwemmen. De fa milie is nu begonnen aan de tocht ManhattanConey Island, een afstand van 22 km. Men hoopt de afstand in tien uren af te leggen. (Van onze R'damse sportcorrespondent) ROTTERDAM, 18 September. Xerxes is er in geslaagd ook haar eerste thuis wedstrijd te winnen. Het is echter een benauwde zege geworden, die geenszins een zuiver beeld gaf van de krachtsver houding. Een gelijk spel hadden de hard werkende Haarlemmers zeker verdiend. Het was jammer, dat het toch al niet op hoog peil staande spel van beide ploegen in de tweede helft nog meer ongenietbaar werd gemaakt door te stevig spel, waar door het spel herhaaldelijk moest wor den onderbroken en waaronder ook de stemming in het veld had te lijden. Over en weer werden onvriendelijke dingen gedaan en vooral tussen Louwe, de mid denvoor van de Rotterdammers, en Schjjvenaar boterde het helemaal niet. De Haarlemse ploeg kwam met een invaller voor Verdam (Hellingman) uit en had op de linksbinnenplaats een jon ge speler, Pelser, opgesteld, die echter niet tot bijzondere prestaties kwam en verder was doelman Wille vervangen (Van onze speciale verslaggever) HAARLEM, 18 September. Met cij fers welke aan duidelijkheid niets te wensen overlaten, maar die bij lange na niet de juiste krachtsverhouding tot uitdrukking brengen, is Feyenoord he den in de Spaarnestad tegen Haarlem roemloos ten onder gegaan. Roemloos omdat een 3O-nederlaag voor de Rot terdammers nog sterk geflatteerd bleek, roemloos ook omdat Feyenoord een uit gesproken zwakke tegenstand bood, zo zwak zelfs dat er in de tweede helft slechts één partij voetbal speelde en dat was Haarlem. Feyenoord kwam er prac- tisch niet aan te pas en dat de score niet hoger is geworden danken de Rotter dammers aan de hoffelijkheid van de Haarlem-voorhoede welke diverse kan sen onbenut liet. Zij danken dit ook aan bun achterhoede waarin Oldenburg en Kroon bergen werk hebben verzet maar zich uiteindelijk tegen de voortdurend aangolvende Haarlem-aanvallen ook niet meer afdoende konden teweer stellen. „C'est fini" met Feyenoord hoorden we op de overvolle tribune een Rot terdamse zwartkijker zeggen. Inderdaad, de man had gelijk. Het lijkt ons ook afgelopen met de eens roemruchte Rot terdamse ploeg, want nog nimmer is in onze langjarige voetbalgeschiedenis hebben we het meegemaakt dat een Fey enoord elftal zodanig in de minderheid was als wel deze middag. Natuurlijk, we hebben Feyenoord dikwijls zien ver liezen maar dan konden we bijna altijd nog zeggen dat de Rotterdammers tech nisch nog iets behoorlijks lieten zien. Deze middag niets van dit alles. Het was een zeer, zeer middelmatige partij voetbal waarop de Rotterdamse ploeg de toeschouwers tracteerden en deze zwakte kwam wel zeer duidelijk tot uiting in het voorhoedespel waar mid denvoor Kleinjan er bitter weinig van terecht bracht, waar Jan Linssen's wil beter was dan zijn kunnen, waar de buitenspelers v. d Hoek en Van Kils- donk zich absoluut de minderen moeten hebben gevoeld van de beide Haarlem backs Laan en v. d. Linden terwijl ook rechtsbinnen v. d. Korput niet de no dige vaart in de Rotterdamse aanvals- linie kon brengen. Maar ook spelers als De Vroet en Steenbergen, de beide kanthalves. die dus het beroemde ma gische vierkant tot hun domein hadden moeten verklaren, hadden de grootste moeite zich op een enigszins behoorlijk' peil te handhaven en naarmate de strijd vorderde werd ook hun prestatie steeds minder. Het zwaartepunt kwam dan ook volledig op de verdediging te liggen waar Oldenburg en vooral Kroon zich zeer verdienstelijk hebben geweerd en waar doelman Kok zeer goed zijn doel heeft verdedigd. En Haarlem? Ach, bepaald groots spel heeft de roodbroeken-club ook niet laten zien. Het ging in de eerste helft nog wat stroef en het bleex al gauw dat spelers als Smit en Roozen, maar voor al Boerse niet zo best meer mee kunnen en het gevolg daarvan was dat de Haarlemse meerderheid welke reeds in de eerste helft merkbaar was, nog niet tot doelpunten leidde. Wel ontkwam het Feyenoord-doel dikwijls ternauwernood aan een doorboring maar de in de lucht hangende doelpunten bleven vooralsnog uit, ook al omdat Kroon en Oldenburg het thans nog goed konden bijsloffen. De Feyenoord-aanvallen waren over het algemeen te simpel van opzet om het de roodblauwe achterhoede lastig te ma ken al kregen we de indruk dat Haarlem met de linie Laan, Meertens, v. d. Lin den er wel op vooruit is gegaan. De Rot terdammers slaagden er dan ook hele maal niet in om ver in het doelgebied der Haarlemmers door te dringen. Zo verstreek de eerste helft en men dacht reeds aan een 0—0 gelijke stand, welke overigens sterk geflatteerd zou zijn geweest voor Feyenoord, toen een halve minuut voor het rustsignaal Pas toor handig het leder naar Barends speelde en op de prachtige voorzet van Haarlem's half-back reageerde Groene- veld volgens de regelen der kunst en het eerste dodelijke schot van Haarlem's linksbuiten trof de roos, 10. Hadden de bezoekers zich in de eer ste helft dus vrijwel kunnen handhaven, na de pauze bleek het uithoudingsver mogen der Feyenoordploeg zeer min netjes te zijn. Het tempo zakte naarmate de strijd vorderde meer en meer en Haarlem kreeg volop gelegenheid het initiatief geheel aan zich te houden. En toen na een kwartier Groeneveld de eerste wankeling in Feyenoords defen sie met een prachtig doelpunt afstrafte, was het gebeurd met Feyenoord. En had den Roozen en Smit in de het laatste half uur maar slechts 50 van hun op het ogenblik nog geschatte waarde weten op te brengen, het had zeker niet bij een derde doelpunt van Groene veld gebleven, welke laatste dus met drie even fraaie doelpunten een groot aandeel had in Haarlem's zege. We re kenen daarbij nog niet het oerharde schot tegen de paal van de succesvolle Groeneveld, we tellen ook maar niet enkele dotten van kansen welke Roozen en Smit met hun reputatie niet hadden mogen missen. Een 3O-overwinning op Feyenoordd vonden de roodbroeken blijkbaar welletjes. Maar Feyenoord mocht met dit resultaat zeker niet on tevreden zijn. Stahlberg heeft het schaaktoumooi van Treplice gewonnen. Prins werd 7e ex aequo met O'Kelly. door v. d. Berg. Roodselaar was in de voorhoede de gevaarlijkste man en hij had na twee minuten al succes, toen de spil van Xerxes, de Leeuw, over de bal heen trapte en hij alleen voor v. d. Pep pel staande, geen moeite had de Haar lemmers de leiding te geven (01). Nog even hield het offensief, meestal geleid door de snelle vleugelspelers Steendam en Molenkamp aan, waarbij, mede door het onzekere spel van de Rotterdamse middenlinie, kansen ontstonden, doch tenslotte bleek de afwerking niet zui ver te zijn. De Haarlemse middenlinie waagde zich ternauwernood naar voren, waardoor de voorhoede elke steun ont brak. Vrij onverwacht maakte Xerxes na tien minuten gelijk. Beun kreeg de bal van Louwe toegespeeld en hard vloog het leder onhoudbaar in de rech terbovenhoek (11). Dit doelpunt sti muleerde het Rotterdamse spel, maar voorshands wisten Schijvenaar en Vrene. goor, een stevige knaap, die wel voor 'n broer van Schijvenaar kan doorgaan, met de aanvallen van Xerxes wel raad. Zij begingen daarbij echter de fout de bal veel te ver weg te trappen, waardoor de bal telkens een gemakkelijke prooi werd van de Rotterdamse verdediging. Toen na een half uur Xerxes weer een doel punt maakte, ditmaal door Koning, wiens harde schot juist aan de goede kant van de paal in het net vloog (21), werd het overwicht van EDO groter, maar dit overwicht leidde door te door zichtig aanvalsspel niet tot tastbare re sultaten. De rust kwam met 21. In de tweede helft zijn de gasten bijna voort durend in de meerderheid geweest, voor al toen Louwe reeds vrij spoedig van de middenvoorplaats naar de middenlinie verhuisde en de Rotterdammers het ac cent meer op de verdediging gingen leg gen. Onvermoeibaar bleven de Haarlem mers aanvallen, waarbij Pelser voor open doel een prachtige kans miste door ver naast te schieten en even later Roodse laar pech had toen een mooi schot van zijn voet tegen de deklat ging. Door de reeds gesignaleerde onaangenaamheden werd het spel nu herhaaldelijk onder broken, zodat de wedstrijd het aanzien nauwelijks meer waard was. De voor hoede van Xerxes zakte steeds verder af, zodat Schijvenaar af en toe de gelederen in de voorhoede ging versterken. Bijna was Roodselaar vijf minuten voor het einde door de verdediging heen, doch v. d. Peppel was hem te vlug af en het verdiende gelijkmakende punt bleef uit. PARIJS, 18 SEPTEMBER Zonder dat ongelukkige ommetje, dat Wim van Est maakte, toen hij zich te Ver sailles in de weg vergiste, zou onze landgenoot mogelijk een Opzienbarende overwinning hebben behaald in de fa meuze tijdrit, die bekend staat als de Grand Prix des Nations. Nu werd hij tweede op slechts 131/5 seconde achter de Fransman Coste en vóór een keur van internationale matadoren o.w. Coppi, Bobet, Walschot, e. a. Coppi, de favo riet van dit toumooi startgeld, naar men zegt300.000 Franse francs kwam ditmaal niet verder dan de elfde plaats. De lucht was bedekt met wolken, het was zacht weer en uitstekend geschikt voor goede prestaties. Het vertrek was bepaald te Versailles op de weg naar Saint Cyr. Garonzi had na 60 km. de leiding, doch werd in tijd op de hielen gezeten door Coste. Op de Iémge, rechte weg van Rambouillet naar Ablis reed Coste zeer sterk en hij wist na 80 km. de leiding te veroveren met een tijd van 1 uur 56 minuten 26 sec. Op de tweede plaats lag toen Garonzi; derde was Van Est, vierde de winnaar van het vorig jaar Berton, en v,fde de grote favoriet Fausto Coppi. Na 100 km., in het dorp Bullion, was de stand in deze monster-tijdrace als volgt: Coste 2.31.41, Blomme 2.32.26, Van Est 2.32.43 Berton 2.33.45, Coppi 2.33.51, Barbotin 2.34.51, Rolland 2.34.54, Wal schot 2.34.55, Dussault 2.35.01, Redolfi 2.35.12. Hierna kregen de deelnemers de hellingen van de Chevreuse te nemen, waarbij Coste dus nog steeds de leiding had al was de voorsprong niet be- paaid groot te noemen, 45 seconden op Blomme, die weer 23 seconden op Van Est had. De strijd in de resterende 40 km. ging tussen de drie leiders, met ach ter hen een fel duel tussen Berton en Coppi. Onze landgenoot vergiste zich bij het passeren van Versailles in de weg reed een klein stukje om, waar door zijn tijd met enkele seconden on gunstig beïnvloed werd. Coste wist zich te handhaven en bij aankomst op de Pare des Princesbaan, bleek hij winnaar te zijn geworden. Maar het verschil met Van Est bedroeg tenslotte slechts 131/5 seconde. Op de laatste dertig kilometer reed Berton zeer sterk en wist zich nog vóór Coppi in het klassement te plaatsen.. Het resultaat luidt: 1. Coste (Frank rijk) tijd over 141 km. 3 uur 41 mm. 32 4/5 sec.; 2. Van Est (Nederland) 3 u. 41 min 46 sec.; 3. Blomme (België) 3 4150* 4 Berton (Frankrijk) 3.42.05; 5! Barbotin (Frankrijk) 3.42.36; 6. Rol land (Frankrijk) 3.43.53; 7. Dussaurt (Frankrijk) 3.44.35,2; 8 Bobet (Frank rijk) 3 45 43 2; 9- Creton (Frankrijk) 3.46.07- 10. Walschot (België) 3.46.11,4; 11. Coppi (Italië) 3.46.27,8. Het is de Stormvogels blijkbaar ernst met de plannen, het eerste-klasser- schap zo spoedig mogelijk terug te win nen, want na de klinkende zege op lox werd thans West-Frisia in Enkhui zen geklopt. Het werd nu precies de helft minder dan verleden week, n.i. 3if maar daarvoor was het ook een uitwedstrijd en wie met de terreinen in de omgeving van de vroegere Zuider zee bekend is, weet wat zulks betekent. Het veld was daar zwaar te bespelen na de hevige regenval en de IJmuidenaren hadden daar kennelijk last van. Het ver hinderde evenwel niet dat Stormvogels in elk geval de beter spelende ploeg werd en vooral in de eerste helft gaven de IJmuidenaren de toon aan en namen door Visschoonmaker de leiding. De IJmuidenaren bleven het beste van het spel behouden en toen kort voor de rust Rudi de Boer met een prachtige kopbal de stand op 0—2 bracht, zag het er al leszins gunstig voor Stormvogels uit. Maar het beeld van de strijd veran derde aanmerkelijk toen kort na de her vatting West-Frisia een tegenpunt wist te scoren en gesterkt door dit succes ge vaarlijk kwamen opzetten. De mannen van Piet Kraak hielden het hoofd ech ter koel en wisten na geruime tijd het spel weer te verplaatsen en toen Ha mers bij een der aanvallen de stand op 31 voor de Stormpieten bracht, was er geen kou meer aan de lucht en ver diend verliet Stormvogels als overwin naar het Enkhuizer slagveld. Z.H. de Paus heeft twee kostbare vazen beschikbaar gesteld voor de winnaar van de „Wielerwedstrijd der drie zeeën", welke het Italiaanse seizoen besluit. De Nederlander Van Rijswijk werd eerste in de 350 cc klasse en derde bij de 500 cc's tijdens de wedstrijden om de Grote Prijs van Sombreffe. De „Benefraluxwedstrijd" athletiek mooie naam! is gewonnen door Belgie B met 179% punt vóór Luxemburg 1?9^» Noord-Frankrijk 127% en Zuid-Nederland 108%. De HVB heeft het seizoen geopend met de traditionele wedstrijden om de OHC-beker waarvoor gisteren de eer ste ronde werd gespeeld. Onze R. K. elftallen hebben daarin maar weinig succes geboekt en de meeste overleef den de eerste ronde niet. HFC 3 maakte aan de illusies van Concordia reeds spoedig een einde, want nadat de Hillegommers tot betrek kelijk kort voor het einde nog een 32 voorsprong noteerden slaagde HFC er in de eindstand op 43 te brengen. Ook Geel Wit zag zich geklopt en de 63 nederlaag tegen Hillegom 2 is een be wijs van zwakte zodat de Pauselijken straks in de competitie ook een zware dobber zullen krijgen. WE 2 bereikte echter dank zij een gelijk spel tegen Kennemers 4 de volgende ronde maar ADO 2 stelde teleür door een 42 ne derlaag bij VVB 3. Hetzelfde kan gezegd worden van Velsen 3 dat thuis van Ter rasvogels 2 met 42 verloor en even eens werd uitgeschakeld. Gelukkig no teerden we toch nog enkele successen ook want DEM 2 won van Bloemendaal 3 met niet minder dan 71, terwijl TYBB 2 voor een goede prestatie zorg de door van Ripperda 2 met 21 te winnen. DSS 2 kon het tot aan de rust tegen Halfweg 2 aardig redden en stond toen nog 22 gelijk. Het einde bracht echter een 92 nederlaag! Van Nispen ging ten onder bij Nw. Vennep, overi gens eervol met 4—2 en HBC 3 zag zich WEST I Hermes DVS—Zeeburgia 4—2 VSV—DOS i_i SpartaADO 21 KFCBlauw Wit 04 HaarlemFeyenoord 3—0 Sparta 2 2 0 0 4 84 VSV 2 1 1 0 3 4—1 Haarlem 2 1 1 0 3 5—2 Hermes DVS 2 1 1 0 3 42 Blauw Wit 2 10 12 76 DOS 2 0 2 0 2 1—1 Feijenoord 2 10 12 24 Zeeburgia 2 0 111 46 ADO 2 0 0 2 0 1—5 KFC 2 0 0 2 0 1—6 ZUID I Sitt. BoysNO AD 6-4 RBC—MVV 3—1 BrabantiaLimburgia 10 KerkradeVVV 41 HelmondiaPSV 2—1 Helmondia 2 2 0 0 4 41 Brabantia 2 110 3 10 PSV 2 10 12 11—2 MVV 2 10 12 6—5 RBC 2 10 12 4--3 Sitt. Boys 2 10 12 8—9 VVV 2 10 12 3—5 Kerkrade 2 10 12 4—11 Noad 2 0 111 4—6 Limburgia 2 0 0 2 0 03 WEST H XerxesEDO 21 DWS't Gooi 2—1 HBSNeptunus 33 AjaxRCH 10 Vole wijekersSW 23 Xerxes 2 2 0 0 4 31 Neptunus 2 1 1 0 3 53 Ajax 1 1 0 0 2 1—0 SW 1 1 0 0 2 3—2 DWS 2 10 12 2—3 HBS 10 10 1 3—3 Vole wijekers 2 0 111 5—6 EDO 2 0 111 45 RCH 1 0 0 1 0 0—1 't Gooi 2 0 0 2 0 1—3 NOORD GVAVVelocitas 41 HeerenveenSneek 61 FrieslandBe Quick13 LeeuwardenHSC 01 AchillesFrisia 35 Heerenveen 2 2 0 0 4 123 GVAV 2 1 1 0 3 6—3 HSC 1 1 0 0 2 1—0 Be Quick 2 10 12 54 Leeuwarden 2 1 0 1 2 33 Velocitas 2 10 12 2—4 Frisia 2 10 12 7—9 Sneek 2 0 111 3—8 Achilles 1 0 0 1 0 3—5 Friesland 2 0 0 2 0 2—4 OOST Enschedese BoysHengelo 00 Go AheadWageningen 25 Quick N.NEC 00 AGOWHeracles 31 Zwolse BoysEnschede 14 Enschede 2 1 1 0 3 52 Ensch. Boys 2 1 1 0 3 43 AGOW 2 1 1 0 3 42 Hengelo 2 1 1 0 3 21 Wageningen 2 10 12 86 Herasles 2 10 12 44 NEC 2 0 2 0 2 0—0 Quick 2 0 111 1—3 Go Ahead 2 0 111 2—5 Zwolse Boys 2 0 0 2 0 24 ZUID II JulianaEindhoven 01 TSC—BW2—2 Willem IILonga 12 Sc. EmmaBleyerheide 11 NACMaurits 01 Maurits 2 2 0 0 4 42 Bleyerheide 2 1 1 0 3 63 Sc. Emma 2 1 1 0 3 42 Eindhoven 2 1 1 0 3 32 NAC 2 10 12 1—1 Longa 2 10 12 34 BW 2 0 111 2—3 Willem II 2 0 111 3—4 TSC 2 0 111 4—5 Juliana 2 0 0 2 0 26 de weg naar de volgende ronde afge sneden door Hillinen 2. De Hillegom mers wonnen n.l. met 3L Een grote verrassing was het resul taat van NAS 2—Heemstede want we keken er wel iets van op toen we hoor den dat NAS 2 met 7—4 had gewonnen. BSM 2 plaatste zich ten koste van DIOS in de volgende ronde en daar mee hebben we de prestaties van onze R. K. clubs even nader toegelicht. De volgende week draait de compe titie weer en we wensen onze clubs veel succes in het nieuwe seizoen. De uitslagen waren: OHC-beker: Nw. VennepVan Nispen 4—2; NAS 2—Heemstede 7—4; Hillinen 2—HBC 3 3—1; TYBB 2—Ripperda 2 2—1; Hillegom 2—Geel Wit 6—3; DIO 2 ETO 2 61; Halfweg 2DSS 2 92; DSK—VI. Vogels 2 3—1; BSM 2—DIOS 73; Beverwijk 2DSB 41; HFC 3 Concordia 43; Bloemendaal 3DEM 2 1—7; RCH 4—SVY 4—0; Velsen 3—Ter rasvogels 2 24; VSV 4Kinheim 2 16; Schoten 3Haarlem 3A 02; Wa terloo—Stormvogels 3 2—4; Zandvoort- meeuwen 4VVD 2 61; VVB 3ADO 2 4^—2; WOK-Spaarnevogels 23; Kennemers 4WE 2 44; Spaarndam WH 1—2; SpaarnestadEDO 4 35; DC O 2—THB 2 2—2; Hoofdd. Boys— OG 2 afgek. K'land-beker: VEW 2Telefonia afg.; Kennemerland 2—RCH 50; IJmuiden 2Kinheim 14; HillinenSIZO 2 26; ZandvoortmeeuwenTweede Jeugd 7—0; ETO—SVJ 2 afg.; Nw. Vennep— WRA 6—1. De tweede competitie-Zondag heeft duidelijk aangetoond, dat het met Velsen ernst is geworden. De Velsenaren willen het verloren terrein blijkbaar zo spoe dig mogelijk herwinnen en de fraaie 31 zege over Hollandia in Hoorn geeft het nodige vertrouwen. Maar oojt de 10 zege van Vitesse in Schagen was een bevestiging van de goede vorm der Castricumse club die evenals Velsen thans twee overwinningen te boek heeft staan. Het fraaie herstel van TYBB tegen GSV was voorts een aangename verrassing op deze voetbaldag, maar de niet verwachte 32 nederlaag van HBC tegen Wassenaar zette een domper op de vreugde. WE bracht het ditmaal tot een eervol gelijkspel, maar ADO zag zich thans weer geklopt, al was de uitslag, 21 voor QSC, niet oneervol. Bij de vierde klassers vroeg IEV de aandacht door een prachtige start in de vorm van aen 51 zege op BPC en bleef Teylingen op het goede pad door een stevige 42 zege over LDWS. Ook Onze Gezellen boekte een succes, dank zij een gelijkspel tegen DVAV, maar met BSM en DSS bleef het sukkelen. Ook VVSB zag zich ten tweeden male geklopt, evenals Lisse, dat met de zware cijfers 40 van Dotos verloor. Vitesse is na de prachtige zege van verleden week tegen Zilvermeeuwen op de goede weg voortgegaan en heeft de uitwedstrijd tegen Schagen eveneens we ten te winnen. Toch maakte het spel van Vitesse niet zo'n sterke indruk als de vorigep week, maar vergeten mag niet worden, dat de Castricummers op felle tegenstand stuitten. Schagen gaf uitste kend partij en zat fel op de bal, zodat Vitesse z'n gewone spel niet kon ont plooien. Niettemin verwekte het enige doelpunt dat voor de rust door Van Weenen werd gescoord de nodige rust in het Vitesse-elftal, dat dan ook vol ver trouwen het spel voortzette, maar toch alle zeilen moest bijzetten om tegenpun- ten te voorkomen. Schagen slaagde er echter in een doel punt te fokken uit een vrije trap welke volgens de scheidsrechter niet „ineens" genomen mocht worden. Dit deed de Schagenspeler toch en Vitesse's doelman liet de bal rustig gaan, zodat de touwen trilden. Maar de scheidsrechter annuleer de dit doelpunt en hiertegen heeft Scha gen protest aangetekend. Want m de tweede helft kwam ondanks verwoede pogingen van beide kanten geen veran dering meer in de stand, zodat de Cas tricummers voorlopig twee punten rij ker werden en thans weer ernstige plan nen mogen gaan koesteren. Het was een geheel ander ADQ dat tegen QSC de strijd aanbond en vast van plan bleek om de nederlaag van vorige week goed te maken. Het heeft echter niet zo mogen zijn, want na een uitermate spannende strijd, waarin ADO tot vijf minuten voor het einde met 10 de leiding had, slaagde QSC er in de laatste minuten in niet slechts de ach terstand ongedaan te maken, maar met een enigszins gelukkig schot juist nog op het nippertje de zege weg te halen. Een hard gelag voor de Heemskerkse club, welke door Strik voor de pauze de lei ding had genomen. ADO was veelal in de aanval en de anders zo gevaarlijke QSC-voorhoede liep herhaaldelijk dood op de hechte defensie. Zo bleef de strijd uitermate spannend tot kort voor het einde de thuisclub het zwoegen zag be loond met de overigens niet onverdien de gelijkmaker. Dat het echter nog 2—1 voor QSC moest worden had zelfs de vurigste Wormerveerse supporter niet meer gedacht. Toch gebeurde het vlak voor het einde, zodat de tweede neder laag van ADO een feit was. VVE heeft het in de tweede wedstrijd weer niet tot een overwinning weten te brengen en het zag er aanvankelijk naar uit, dat het opnieuw een neder laag zou worden. Gelukkig zag VVE in de tweede helft het gevaar terdege in en tapte uit een heel ander vaatje, zo dat de 2—0 achterstand nog kon worden ingelopen. Deze 20 achterstand had VVE verkregen door Brown en Kat van KW, maar na de pauze waren dan de bordjes verhangen. Nu was het WE dat de toon aangaf en nadat Vrijburg de achterstand had verkleind zorgde v. d. Mey met een kopbal voor de gelijkma ker, 2—2. Hard vocht VVE nu voor de zege, maar thans trok KW zich in de verdediging terug, zodat er voor VVE geen doorkomen aan was. Een gelijkspel was dus het resultaat. Velsen is op prachtige wijze op de reeds met succes ingeslagen weg voort gegaan en klopte in Hoorn het lang niet malse Hollandia met 3—1. Het spel der Velsenaren maakte ook in deze wedstrijd een vlotte indruk en het was ditmaal vooral de hardwerkende middenlinie, welke de eer van de overwinning voor zich kan opeisen. Maarschalk en Bertus Tromp speelden uitstekend en ook Van Bugnum mag met ere genoemd worden. En in de voorhoede was ditmaal Hogen- dijk de man, want deze was het, die Vel sen voor de rust aan een 20 voor sprong wist te helpen. De talrijke ver woede Hollandia-aanvallen liepen steeds te pletter op de massieve Velser defen sie. Ook in de tweede helft gaf Velsen veelal de toon aan en toen Wim Kramer er 30 van maakte was er helemaal geen vuiltje meer aan de lucht. De Velsenaren lieten de teugels nu wat vieren en het SchagenVitesse 2 VVE—KW 3 HollandiaVelsen 2 HBGWassenaar 2 TYBB—GSV 1 IEV—BPC 1 DSS—RKAVIC 2 BSM—Hillegom 2 VVSBRouwkoop 2 De wedstrijd Onze GezellenDVAV is omgezet en dus voor de prijs vraag vervallen. gevolg daarvan was, dat Hollandia het niet onverdiende tegenpunt kon scoren, maar verder liet Velsen het niet komen. Jan Bakkum moest kort voor het einde wegens een blessure nog het veld ver laten, maar van invloed was dit niet meer op de eindscore, 31. IEV heeft in z'n eerste competitie wedstrijd een geheel ander geluid laten horen dan we het vorige seizoen gewend zijn geweest. Met royale cijfers werd van BPC gewonnen al was het begin niet bepaald hoopvol, omdat de bezoe kers al spoedig de leiding namen. Het vlotte aanvalsspel der IEV-voorhoede deed de balans echter reeds voor de pauze in het voordeel van de thuisclub overslaan en bij het rustsignaal luidde de stand reeds 21 voor IEV. Na de rust vlotte de combinatie nog beter dan voor de pauze en met de regelmaat van een klok kwamen de doelpuntjes aan het bord. Het werd tenslotte 51, waarin Schravemaker en Van Meurs een werk zaam aandeel hadden, zodat IEV van een hoopvol begin mag spreken. Het elftal maakte inderdaad een veel sterkere in druk dan het vorige jaar. DSS is er ook in de tweede wedstrijd niet in geslaagd de puntjes te veroveren en moest zich tegen de Amsterdamse club met een 31 nederlaag tevreden stellen. Het begin was voor de bezoekers en in het eerste kwartier legden de Am sterdammers een uitgesproken meerder heid aan de dag. In deze periode wisten zij dan ook de leiding te nemen. DSS kwam er hierna wat beter in, maar slaag de niet in z'n pogen om nog voor de rust deze 01 achterstand ongedaan te ma ken. Ook in de tweede helft waren de be zoekers aanvankelijk in het offensief en wisten uit een corner de stand op 02 te brengen. DSS gaf zich weliswaar nog niet gewonnen,, maar RKAVIC was toch de betere ploeg en toen de stand tot 03 werd opgevoerd, was er geen vuiltje meer aan de lucht voor de gecombineer de Amsterdammers. Toch zag D&S nog kans door Portegies de eer te redden, zo dat de eindscore 1—3 luidde. Onze Gezellen zag z'n thuiswedstrijd tegen DVAV te elfder ure omgezet in een uitwedstrijd, zodat het gelijke spel tegen deze zware tegenstander in een nog gunstiger licht komt te staan. De Gezellen speelden een prima partijtje en namen na 20 minuten door middel van Kok de leiding, maar nog voor rust wist DVAV gelijk te maken. De tweede helft was een vrij getrouwe copy van de eerste helft en ook nu slaagde OG er in de leiding te nemen, thans door Van Schie, die een voorzet van Kok wist te benutten. Tot 2 minuten voor het einde wisten de Gezellen deze kostbare 21 voorsprong te bewaren, maar toen werd toch nog de gelijkmaker geboren, zodat de Haarlemmers met één winstpunt ge noegen moesten nemen, hetgeen overi gens de verhouding wel goed weergaf. TYBB speelde tegen het sterke GSV heel wat beter dan vorige week tegen Alphen. Vooral in de eerste helft was de strijd het aanzien volkomen waard en werd er door beide partijen uitmuntend voetbal vertoond. Het was de snelle linksbuiten Meulenbroek die na een half uur binnen enkele ogenblikken twee maal de roos wist te treffen, waardoor TYBB een kostbare 20 voorsprong ver kreeg, welke De Jong echter nog voor de pauze tot 21 terugbracht. Na de rust was de strijd niet zo mooi meer maar wel spannend. GSV trachtte met alle middelen de stand in evenwicht te brengen, maar TYBB's beproefde ach terhoede was er goed in en wist. zij het dan ook met de grootste moeite, stand te houden en een kostbare zege uit het vuur te slepen. Na zijn uitstekende start heeft HBC zijn aanhang thans wel danig teleurge steld door zijn nederlaag tegen Wasse naar. De Heemstedenaren werden in deze wedstrijd door pech achtervolgd, want nadat in de eerste helft spil Tol moest uitvallen was het na de hervat ting Water, die last kreeg van een oude blessure en vervangen moest worden door Vogel. Daar kwam nog bij, dat de gecombineerden met schieten zeer on gelukkig waren en verschillende malen belandden harde schoten buiten het be reik van de keeper tegen lat of paal. Na twintig minuten nam Wassenaar de leiding met welke stand de rust inging, In de tweede helft was er nauwelijks afgetrapt, of S. de Reus maakte gelijk, maar fouten in de verdediging waren oorzaak, dat Wassenaar twee doelpunten kon maken. Hierna miste H. de Reus voor H.B.C. een strafschop, maar door Vogel werd het tien minuten voor tijd nog 23, waarmede het einde kwam. Teylingen had zijn nieuwe fraaie Sportpark niet beter voor de competitie kunnen openen, door dit te vieren met een overwinning, welke op volkomen re gelmatige wijze werd behaald. Evenals de vorige week kwam ook in deze wed strijd tot uiting, dat Teylingen een uit stekend getraind elftal bezit, waarmede men in deze competitie goed voor de dag hoopt te kunnen komen. Het was voor de rust een zeer spannende strijd, waarbij eerst acht minuten voor de rust het eer ste doelpunt kwam, toen Van Elk hard inschoot. In de tweede helft waren et tien minuten gespeeld toen G. Hooger- vorst nummer twee op de lei bracht, maar toen dé hardwerkende Leidenaren hierna kans zagen tegen te scoren werd de strijd weer volkomen open. Het was G. Hoogervorst, die uit een voorzet van Van der Voort de stand op 31 bracht, maar nog gaf LDWS het niet op en scoorde wederom tegen. Tien minuten voor het einde maakte Van Elk aan alle onzekerheid een einde en bracht met 'n vierde doelpunt zijn club volkomen veilig. Ook in zijn tweede competitie-wed strijd heeft BSM het niet tot een over winning kunnen brengen op volkomen verdiende wijze ging Hillegom met een 41-zege huiswaarts. BSM sukkelde wederom met een invaller-doelman, het geen de verdediging danig verzwakte en mede hierdoor kwam Hillegom op tame lijk goedkope wijze aan enige doelpun ten. De Hillegommers vormden 'n betere eenheid dan de groen-zwarten en het was dan ook niet te verwonderen, dat de gasten in de eerste helft reeds een 30-overwinning hadden kunnen nemen, alvorens Poover voor BSM tegenscoorde. In de tweede helft is BSM meer in de aanval geweest, maar het schot was zoek en toen Hillegom bovendien nog kans zag een vierde doelpunt op het bord te brengen, speelden de Benne- broekers een verloren partij. VVSB heeft geheel onverdiend de eer ste thuiswedstrijd verloren na een zeer aantrekkelijke strijd, waarin het aan spanning niet heeft ontbroken. VVS" was veelal het meest in de aanval, maar kon het net der tegenpartij niet vinden. En toen tot overmaat van ramp een der achterspelers van VVSB te zacht terug' speelde op z'n doelman, was een der Rouwkoop-aanvallers er als de kippen bij, om z'n club de leiding te bezorgen- VVSV bleef het antwoord echter nie' schuldig, maar wist door Th. v. d. Berg spoedig uit een corner gelijk te maken, doch invaller Braun maakte nog voor rust onnodig hands en uit de penalty nam Rouwkoop opnieuw de leiding: 1 De tweede helft gaf wederom aan' trekkelijk spel met de thuisclub hoof"' zakelijk in de aanval. En toen dan ooë de verdiende gelijkmaker ter werel® kwam door B. v. d. Berg, zag het eI alleszins hoopvol uit voor VVSB. M33. het winnende doelpunt ontstond toe aan de andere kant en uit een mP01 aanval scoorde een der bezoekers op fraaie wijze het derde doelpunt v°°( Rouwkoop: 23. Het wil met het Lisser elftal nog bepaald vlotten. De opstelling van enictot jeugdige krachten leidt nog niet succes, maar algemeen is men in r1 ^jt van oordeel, dat het deze kant toen moet om in de toekomst een sterker tal op de been te brengen. De e, krachten missen nog de nodige rou - hetgeen in de strijd tegen Docos wei duidelijk merkbaar was. Maar de n naren gaven in elk geval g°e". pfrried5 lieten zich na de rust, toen het 20 voor de thuisclub stond, me moedigen. Maar zij konden het n 0j het verdiende tegenpuntje breng ^an scheelde het soms maar een haar je- de andere kant vlotte het b®JeL^,oS de twee goede doelpunten bracht eindstand op 40.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4