EXPORT NATIONALE TAAK OP STRAFFE VAN DALING NIVEAU TEGENWOORDIG EN ONTSTAAN VOORZIENINGS WERKLOOSHEID Algemene prijsstop Schip va staat in stormgetij Koningin Juliana in_ Spoedig bevredigend accoord met Indonesië; Benelux-Unie wordt krachtig bevorderd Nieuwe koersen K.A.B. en devaluatie BEURSTRANSACTIES TE LONDEN OP STRAAT Tot hoofd en hart Nota vol onzekerheid Het weer. STAGNATIE MELK- AANV0ER DREIGT Alleen economisch ver keer met West-Duitsland BEGROTING IN EEN NOTEDOP J DINSDAG 20 SEPTEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24568 Economische Unie Arbeidsvrede behouden Vermindering Marshall hulp Het leek meer langdurige vechtpartij dan geregelde handel -» Vier komende dagen ernstig tekort BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstt. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per IcwartaaL Wel zelden is een troonrede uit gesproken op zulke bewogen ogenblikken als wij thans be leven. Terwijl onze gulden tengevol ge van de buitengewoon drastische devaluatie van het pond sterling, van de branding, waarin onze valuta ver keerde, wordt meegesleurd in de kol kende maalstroom van internationale onzekerheden; terwijl bovendien ons koninkrijk, bij de nadering van de souvereiniteitsoverdracht aan Indone sië voor een der meest ingrijpende gebeurtenissen staat in onze historie, klinkt daar te midden der woedende baren de rede van H. M. Koningin Juliana, bij de opening der zitting van de Staten-Generaal, om de plan nen en het toekomstig beleid der regering te ontvouwen. Het is begrijpelijk bij de huidige stand van zaken, dat de regering het niet aandurft zich al te zeer te bin den aan concrete beloften, omdat de vervulling daarvan goeddeels afhan kelijk zal blijven van een internatio nale ontwikkeling, welke wij niet in de hand hebben. Tegen deze achter grond bezien valt het niet te ver wonderen, dat de regering zich in deze troonrede beperkt tot het sterk benadrukken van de noodzakelijke internationale samenwerking en slechts vagelijk spreekt over de bin nenlandse vraagstukken, welke dan nog voornamelijk beperkt blijven tot het terrein der sociaal- en financieel- economische politiek. Weliswaar komt ook de Indonesische kwestie ter sprake, doch nieuwe gezichtspunten komen daarin niet naar voren. Terzake van het internationale vraagstuk spreekt de troonrede over „fundamentele veranderingen in de internationale verhoudingen, waarbij Nederland ten nauwste is betrokken, welke veranderingen de stoot hebben gegeven tot nieuwe vormen van staatkundige, economische en mili taire samenwerking." Met klem wordt de noodzaak betoogd van samenwer king tot eigen en collectieve veilig heid binnen het kader der reeds ge schapen internationale verbanden. De regering is kennelijk gevoelig geble ken voor de herhaaldelijk in de Ka mer en in de pers tot uiting gebrachte entstemming over de geringe be- moéienis van de Volksvertegenwoor diging met het internationale beleid en zegt met zoveel woorden een nau were samenwerking op dit terrein met het parlement toe. De regering verheelt zich niet, dat zich grote moeilijkheden zullen voor doen bij de samenwerking met onze Zuidelijke buren in éfen volledige economische Unie. Het is immers niet onwaarschüniii v, dat de hu'ditrpi mo netaire verwikkelingen te dezer zake nieuwe belemmeringen zullen ople veren. De uitspraken over het Indonesische vraagstuk getuigen van een gematigd optimisme over de uiteindelijke af loop, welk optimisme wij nauwelijks kunnen delen. Het stemt inmiddels tot verheu genis, dat de begroting voor het jaar 195Ó voor het eerst na de bevrijding sluitend is, al blijven wij een zwaar hoofd hebben in de fiscale maatregelen, waarmede de regering dit zal trachten te forceren. Vertrouwen wij, dat het niet bij woorden zal blijven wanneer wordt toegezegd, dat in de aanhangig ge maakte belastingontwerpen aan so ciale overwegingen aandacht wordt geschonken. De regering stelt de vervulling van haar militaire verplichtingen afhan kelijk van onze economische draag kracht. Bijzondere nadruk wordt ge legd op de noodzaak van exporteren, hetgeen betekent, dat de productivi teit nog aanzienlijk moet worden op gevoerd, wil het dreigende spook der werkloosheid niet opnieuw opduiken. In verband hiermede „acht de rege ring de bevordering van de industria lisatie een der kernpunt0*": van het te voeren economisch beleid.' Het verheugt ons in het bijzonder, dat de regering, nu de zich wijzigen de monetaire verhoudingen ook de arbeidende bevolking niet onberoerd zullen laten, nauw contact zal onder houden met de Stichting van de Ar beid, teneinde de arbeidsvrede, welke Nederland als bijna geen ander land in de naoorlogse jaren heeft kunnen handhaven, te bestendigen. Het ver heugt ons niet minder dat de regering bereid is een einde te maken aan alle overtollige detail-bemoeienissen, wel ke voortvloeiden uit de schaarste- economie, hoewel de jongste finan ciële maatregelen, zoals te verwach ten viel, blijken te leiden tot her nieuwde druk op de prijzen. Wij be twijfelen nu te meer of de toch reeds vage toezegging aan de middenstand wel enig effect zal sorteren. Alles bijeengenomen is het opval lend, dat aan talloze beleidspunten, Waarvan ieder had verwacht dat zij ter sprake zouden komen, stilzwijgend Wordt voorbijgegaan. Geen woord over loon- en prijspolitiek, kinder bijslagregeling, publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, terwijl wat het on derwijs betreft slechts gesproken Wordt over stimulering der vakbe kwaamheid in het ambacht en bij de productie in het algemeen. Waar, zoals gezegd, de onzekerheid der tijden thans groter is dan ooit, behoeft het geen al te grote verwon dering te wekken, dat deze troonrede uiterst sober is gehouden en in de behandelde punten weinig concreet. Ebt des te meer, daar de komende Parlementaire zitting aan onze Volks- Vertegenwoordiging en de regering 2®er hoge eisen zal stellen om het Schip van staat voor stranding te be hoeden. Het vandaag weer voltallige kabi net en de Volksvertegenwoordiging fullen zeker, na de oplossing van het hoofdprobleem Indonesië, voor de vraag gesteld worden, of het in het belang van land en volk niet wense- H. M. Koningin Juliana heefi hedenmiddag de gewone ziiling der Siaien-Generaal geopend mei de volgende Troonrede: „Leden der Siaien-Generaal, Toen ik hei vorige jaar voor de eersie maal na mijn inhul diging in Uw midden verscheen, sprak ik van de moeilijk heden, waarvoor hei Koninkrijk gesield is in een wereld, die, in tegenstelling mei de bij hei einde van de oorlog gekoesterde verwachtingen, nog geen wezenlijke vrede kent. De tegenstellingen, die zich nog sieeds openbaren en tengevolge waarvan hei politieke en economische herstel is vertraagd, hebben geleid tot fundamentele veranderingen in de internationale verhoudingen, waarbij Nederland ten nauwste beirokken is. Deze veranderingen hebben de stoot gegeven tot nieuwe vormen van staatkundige, economische en militaire samenwerking. Ook Nederland heefi in verband daarmede verdere schreden gezet op de weg van bijzondere siaien-groeperingen en zal naar vermogen bijdragen tot de versterking van deze bin dingen van constructief karakter. peld. De regering hoopt, dat een interim, regeling, die aan deze gebieden volledig autonomie geeft, en die tevens betrek king heeft op de behandeling van ge meenschappelijke aangelegenheden, spoe dig in werking zal kunnen treden, nadat gerezen moeilijkheden uit de weg zullen zijn geruimd. De met deze interim-regeling te ver krijgen ervaring zal van groot nut kun nen zijn bij de nadere overweging van de wijze, waarop de nieuwe opbouw van het Koninkrijk zal kunnen worden ver wezenlijkt. Met het oog op het zo gewenste mone taire evenwicht stemt het tot voldoening, dat de Rijksbegroting voor het jaar 1950 voor het eerst na de bevrijding sluitend is. Het niveau, waarop de lopende uit gaven en de middelen tot dekking daar van zich bevinden, is echter abnormaal hoog en stemt vooral in verband met de conjunctuurphase, waarin de wereld ver keert, tot bezorgdheid. Naast de samenwerking met onze Zui delijke buren in het verband van de Benelux is die tussen de Vijf Mogend heden van het verdrag van Brussel ver der gegroeid. In het afgelopen jaar trad Nederland toe tot de Raad van Europa en het Noord-Atlantisch Verdrag. De ontwikkeling van de organisatie van Straatsburg, waarbij 12 Europese landen zijn aangesloten, houdt beloften in voor de groei der zo zeer noodzakelijke grotere eenheid in Europa. In het Noord-Atlan tisch Pact is samenwerking verkregen tussen een aantal staten in West-Europa en op het Westelijk halfrond. Toen het duidelijk werd, dat de Verenigde Naties de collectieve veiligheid vooralsnog niet voldoende zouden kunnen garanderen, heeft Nederland in deelneming aan deze beperktere, maar niettemin ruime kring, een aanvullende waarborg voor zijn vei ligheid gezocht en, naar vertrouwd wordt, ook gevonden. Een waarborg, die medebrengt, dat Nederland ook zijner zijds zijn krachten inzet voor de bescher ming van veiligheid, vrede en recht. Deze nieuwe aaneensluitingen passen in het bestel van het Handvest der Verenigde Naties. Dat de belangstelling voor het buitenlands beleid, dat voor ons land van grote en steeds groeiende betekenis is, sterk toeneemt, stemt tot voldoening. Nauwere samenwerking met de volksvertegenwoordiging, ook op dit terrein, zal de regering gaarne be vorderen. Andermaal zal Nederland in het ko mende jaar de zeer gewaardeerde hulp ontvangen van de Verenigde Staten van Amerika onder het Europees herstelpro gramma. Alleen door een gezamenlijk West-Europees optreden zal dit pro gramma de maximale vruchten kunnen afwerpen. Ondanks onvermijdelijke on volkomenheden is de nog jonge organi satie voor Europese economische samen werking het aangewezen lichaam vöor de vervulling van deze grootse taak; daarnaast zal van de Raad van Europa een stimulerende invloed kunnen uit gaan De regering stelt zich onveran derd ten doel de verwezenlijking van de volledige Economische Unie tussen België, Luxemburg en Neder land zo krachtig mogelijk te bevor deren. Niettegenstaande verheugen de vorderingen, die reeds gemaakt werden, zijn nog grote moeilijkhe den te overwinnen. De verdere ont wikkeling der algemene Europese samenwerking kan aan een snelle verwerkelijking ten goede komen. Het is geboden ook Duitsland, zij het voorlopig slechts West-Duitsland, meer en meer te betrekken in de West-Euio- pese gemeenschap, mits gewaarborgd blijve, dat Duitsland de Europese vei ligheid niet opnieuw in gevaar zal kun nen brengen. Een ruimere ontwikkeling van het economisch verkeer tussen Ne derland en Duitsland is in het belang van beide landen en tevens van een ge zonde Europese economie. Zwaar is de druk, die nog steeds op de volkeren van! Nederland en Indonesië rust als gevolg van het uitblijven van definitieve overeenstemming over een nieuwe rechtsorde. Smartelijk zijn in het bijzonder de verliezen aan mensen levens. Met dankbaarheid en eerbied denk ik aan hen, die vielen als slacht offer van hun plichtsvervulling. Het bijeenkomen van de Ronde- Tafelconferentie, die thans hier ter stede wordt gehouden, heeft echter de hoop doen herleven, dat, noe ern stig en ingewikkeld de vraagstukken ook zjjn, die zy tot oplossing moet brengen, de partijen erin zullen slagen spoedig een bevredigend eindresul taat te bereiken. Moge daaruit voort komen een samenwerking op voet van gelijkheid tussen de volkeren van een vrij en souverein Nederland en van een vry en souverein Indo nesië, die in de geschiedenis zal kun nen gelden als een voorbeeld van zegenrijk samengaan van Oost en West. Ten aanzien van Suriname en de Ne derlandse Antillen is de weg, die tot een nieuwe rechtsorde leidt, reeds uitgestip- 1 overleg met het Internationale Mone taire Fonds, zullen zonder twijfel in vloed uitoefenen op de concurrentie positie der onderscheidene landen. Ook Nederland zal de omstandigheden, waar onder het handels- en betalingsverkeer met het buitenland zich voltrekt, in menig opzicht zien wijzigen. Nochtans zal de taak, waarvan ik zoeven sprak, slechts ten volle kunnen worden vervuld, indien de krachten worden gericht op het bereiken en handhaven van 'n in internationaal ver band, concurrerend niveau der produc tiekosten en vergroting van de produc tie. Verhoging van de arbeidsproducti viteit, mede door opvoering van de ef ficiency, zal daartoe noodzakelijk zijn. Ook omvangrijke investeringen voor vervanging, modernisering en uitbrei ding zijn hiertoe vereist. Deze investe ringen zullen een uitvoerbevorderend of invoerbesparend karakter moeten dragen. Zij dienen vooral in de industrie tot stand te worden gebracht. Ook met het oog op de werkgelegenheid, die voor de snel toenemende bevolking moet worden geschapen en die in het bijzonder van beslissend belang is voor de positie der arbeiders, acht de regering de bevorde ring van de industrialisatie een van de kernpunten van het te voeren econo misch beleid. Daarnaast zal zij aan de emigratie bijzondere aandacht schenken. Het stemt tot verheugenis, dat on danks na-oorlogse spanningen en moeilijkheden de arbeidsvrede kon worden behouden. Dat dit in de ja ren na de bevrijding mogelijk is ge weest, heeft in belangrijke mate bij gedragen tot wat aan herstel van de welvaart des lands is bereikt. Hand having van een goede samenwerking tussen overheid, werkgevers- en ar beidersorganisaties zal ook voor de verdere ontwikkeling van grote be tekenis zijn. Ook over de nieuwe si tuatie, die een gevolg zal zijn van de zich wijzigende monetaire verhou dingen, zal met de Stichting van de Arbeid overleg worden gepleegd. Pogingen om tot verruiming en vrij making van het internationale goederen en dienstenverkeer te geraken worden Ondanks de belangrijke stijging der productie en de verbetering, die is in getreden in de verhouding tussen in- en uitvoer, vertoont voorts de betalings balans, in het bijzonder met de dollar- gebieden, nog een groot tekort, dat vooralsnog slechts overbrugd kan wor den dank zij de hulp, die ons land ten deel valt in het kader van het Europees herstelprogramma. Deze hulp is echter van tijdelijke aard. Zij is reeds vermin derd en zal over enkele jaren aflopen. Na de sanering van het geldwezen en van de begroting is thans allereerst die van de betalingsbalans geboden. Grote moeilijkheden staan ons volk hierbij te wachten, moeilijk heden, die slechts bij een gecoördi neerde actie op verschillende ter reinen van regeringsbeleid en grote krachtsinspanning van allen zullen zijn te overwinnen. Met de gewijzigde economische noodzakelijkheden zal op realistische wijze rekening moe ten worden gehouden. In de aan hangig gemaakte belastingontwer pen is zowel aan deze omstandighe den als aan sociale overwegingen aandacht gegeven. Ook bij de militaire verplichtingen, die Nederland in het belang van de collectieve veiligheid op zich neemt in internationaal verband, zal rekening zijn te houden met hetgeen economisch en financieel kan worden gedragen. Vertrouwd mag echter worden, dat de vervulling van die verplichtingen door te verkrijgen materiële hulp zal worden vergemakkelijkt. De zoeven genoemde economische noodzakelijkheden worden in sterke mate beheerst door het feit, dat de concurrentie op de wereldmarkt voortdurend in kracht toeneemt. De verkopersmarkt heeft zich in een ko persmarkt gewijzigd. Onder deze om standigheden zal Nederland zijn zware exporttaak moeten vervullen op straffe van een aanzienlijke daling van het tegenwoordige voorzicnings-niveau en het ontstaan van werkloosheid. Hier ligt een waarlijk nationale taak waar aan een ieder op de plaats waar hy is gesteld, zal moeten medewerken. De wijzigingen op monetair gebied, die bezig zijn zich te voltrekken in door Nederland krachtig gesteund. Bin nenslands wordt een einde gemaakt aan detailbemoeienissen, die zijn voortge vloeid uit de schaarste-economie, maar die thans verstarrend zouden kunnen werken en gemist kunnen worden. De positie van de middenstand, die aan de ene kant door de liquidatie der schaarstemaatregelen ruimer armslag krijgt, doch aan de andere kant door toe nemende concurrentie, gepaard met zware bedrijfslasten, in sommige opzich ten voor financiële moeilijkheden komt te staan, zal de bijzondere aandacht van de regering vragen. Verdere stimulering van de vakbe kwaamheid, in het bijzonder ook in het ambacht, moet. mede met het oog op de bevordering van de export, van grote betekenis worden geacht. De toenemende behoefte aan voeding voor het snel in aantal groeiende Neder landse volk en de belangrijke bijdrage in de uitvoer, welke de landbouw moet leveren, maken het noodzakelijk, dat de productie op eigen grond en met eigen arbeid zo hoog mogelijk wordt opge voerd. Het landbouwbeleid blijft er op gericht de voorwaarden daarvoor te scheppen door te streven naar bestaans zekerheid op lange termijn door middel van productie- en marktordening en voortgaandg verbetering van onderzoek, onderwijs en voorlichting. Ofschoon op dit ogenblik de interna tionale verhoudingen, het Indonesische vraagstuk en het financieel-economisch beleid zeer in het bijzonder de aandacht vragen, wordt met kracht doorgewerkt aan de verdere verwezenlijking van het program ten aanzien van wetgeving en bestuur, dat het vorige jaar werd ont wikkeld. Ook andere onderwerpen in verband met de ideële en materiële be langen van ons volk dan toen werden genoemd zijn op verschillende departe menten ter hand genomen. Hoezeer de economische en finan ciële toestand beperkingen oplegt, het mogelijke zal worden gedaan om het herstel van onze volkskracht, stoffelijk zowel als geestelijk, dat zich in de sedert de oorlog verstre ken jaren op een in menig opzicht verheugende wijze heeft voltrok ken, verdere voortgang te doen heb ben en om ons uit nood en verwoes ting herrezen land een waardige plaats te doen innemen in de in ternationale samenwerking. Uw taak zal ook in de komende jaren veel omvattend en moeilijk zijn. Met de bede, dat Gods onmisbare ze gen op onze gemeenschappelijke arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor ge opend." 's-GRAVENHAGE, 19 Sept. Het Directoraat-generaal van de Prijzen deelt mede, dat in de Nederlandse Staatscourant van 20 dezer, de be schikking Prijs-Stop 1949, ondertekend door de ministers van Economi sche Zaken, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Verkeer en Waterstaat zal worden gepubliceerd. Op grond van deze beschikking is het niet geoorloofd de prijzen van goederen en diensten, waarvoor de prijsbeheersing was opgeheven, te verhogen boven het niveau, dat op 17 September algemeen gebruikelijk was. Dit wil dus zeggen, dat degenen, die goederen verkopen of te koop aanbieden geen hogere prijzen mogen berekenen, dan zij op 17 September deden. Degenen, die afgaand op geruchten van devaluatie hun prijzen reeds hebben verhoogd, zullen deze dienovereenkomstig moeten verlagen. Voör de niet in prijs vrijgelaten goederen blijven uiteraard de bestaande voorschriften van kracht. De controle op de prijzen zal over het gehele gebied voorlopig worden verscherpt. Frankrijk: De nieuwe koers van de Franse franc is 1 fr. 350 tegen voorheen fr. 280. Ten opzichte van het is de koers: 1 fr. 980 (was 1097). Zweden: De koers van de Zweedse kroon is vastgesteld op 1 5.18 kroon; de oude koers was kr. 3.60. Canada: Nieuwe koers: Eén is Canad. $3.08; één Amerik. is Canad. 1.10. Ceylon: Rupee gedevalueerd tot 1 4.75 rupees (was 3.30 rupees). IJsland: Ook de IJslandse kroon is t.o.v. de dollar gedevalueerd. De verhouding tot het pond bleef on gewijzigd. Finland: Nieuwe koers 1 is 231 Fin se kroon (was 160). IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIItllllllllllllllllllllllllllllllllll De meest opmerkiijke punten in de begroting zijn de volgende: 1. Door de hedenavond aan te kon digen devaluatie van de Nederland se gulden zal de thans ingediende begroting duchtige herzieningen be hoeven. 2. De Gewone Dienst en de Buitenge wone Dienst I sluit met 'n voordelig saldo van f20 milL 3. De Buitengewone Dienst n blijft echter zorgen baren met een nadelig saldo van f 390 mill. 4. T.a.v. de begroting van 1948 betekent een en ander echter een aanzienlijke vermindering van het totale tekort. 5. Wel wordt o.a. de inkomstenbelas ting verlaagd, doch door verzwaring van andere belastingen wordt de totale belastingdruk ca. f 310 mill, hoger. 6. Wederom wordt het ambtenaren apparaat op de diverse departemen ten verminderd, doch 7. Marine en Oorlog breiden hun appa raat sterk uit, welke departementen tezamen f 104 mill, meer toucheren. 8. Het Landbouwegalisatiefonds pa- raisseert weliswaar nog met een na delig saldo van f190 mill., doch de minister verwacht vermindering van dit saldo. 9. De brandstoffensubsidies worden we derom verlaagd. 10. Exporteren of sterven. Voor nadere bijzonderheden over de mil- lioenennota verwijzen wij naar pag. 3 en 4 van dit nummer. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiitiiiiiiiiiii nu Op de gisteren gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de Ne derlandse Katholieke Arbeiders Bewe ging is uitvoerig aandacht besteed aan de devaluatie van het pond sterling. Het bestuur houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat in navolging van het pond ook de gulden in waarde zal dalen. Het bestuur van de K.A.B. is van oordeel, dat het overleg met de regering inzake het loon- en prijsbeleid, gegeven de nieuwe situatie, dient te worden opgeschort totdat ten aanzien van de devaluatie en de gevolgen daarvan, met name voor het levenspeil der arbeiders klaarheid is verkregen. De drie geallieerde Hoge Commissaris sen voor West-Duitsland zullen Woensdag het bezettingsstatuut aan Bondskanselier Adenauer ter hand stellen en daarmede officieel de Bondsrepubliek afkondigen. Dr. Adenauer zal tezelfdertijd de leden van zijn regering aan de Hoge Commissa rissen voorstellen en hun het officiële do cument van de constitutie overhandigen. Londen, 20 September Ofschoon de Effectenbeurs gesloten was, vonden er gisteren in de Londense City beurstransacties plaats, welke een waarde van tientallen millioenen pon den toevoegden aan de aandelen, welke tengevolge van de krasse devaluatie van het Pond aan sterlingwaarde hadden gewonnen. Vooral goudaandelen schoten omhoog, op een afstand gevolgd door industriële aandelen en olie. Staatsfond sen werden niet verhandeld, doch men verwacht voor heden een aanzienlijke daling. De transacties vonden, daar de Effectenbeurs gesloten was, plaats op straat. Het leek meer op een langdurige vechtpartij dan op geregelde handel. De makelaars werden bestormd, en menig boordje en menige das liet het lieve leven. De politie was gedwongen het verkeer om te leiden. Sir Stafford Cripps hield gisteren een conferentie voor ongeveer 500 persver tegenwoordigers uit de gehele wereld. Hij zag er uitstekend uit na zijn verblijf in Zwitserland en was erg zeker van zichzelf. Wederom handhaafde hij open lijk het optimisme, dat zoveel Engelse en niet-Engelse waarnemers aanleiding heeft gegeven tot de vraag, welke ge heimen nog niet onthuld zijn om Cripps zo optimistisch te stemmen op een ogen blik, waarop nog zal moeten blijken of de nieuwe maatregelen het begin be tekenen van een eindelijke economische sanering of van een grote catastrofe. De conservatieve en liberale opposi tie hebben bij monde van hun leiders van ce regering geëist het Parlement, dat anders eerst half October bijeen zou komen, uiterlijk de volgende week bijeen te roepen. De Britse regering heet niet veel voor deze stap te voelen, doch men verwacht, dat de druk van de pu blieke opinie te sterk zal blijken om te kunnen worden weerstaan. Een bijeen roepen van het Parlement is de voor de hand liggende methode voor het ver strekken van verdere informatie aan een volkomen verbijsterd publiek, ver bijsterd vooral door de onverwacht Een verschrikkelijke ruïne van verwrongen staal is alles wat er van de ,,Noronic", het passagiersschip, dat in de haven van Toronto door brand verwoest werd, overbleef. De brand greep zo snel om zich heen, dat de reddingsboten niet eens uit gezet konden worden en verschroeid in de davits hingen. Brandweer mannen zoeken tussen de ruïnes naar de lijken der opvarenden. lijk is de regeringsbasis te verbreden of zodanig te wijzigen, dat een thans nog in oppositie verkerende partij ge roepen zal worden in constructieve j zin aan 's lands beleid deel te nemen. 1 sterke daling van het Pond. Afgezien van politiek-extremisti- sche en niet toerekenbare kranten kan over het algemeen gezegd wor den, dat de eerste reactie van de pers gunstig was, ofschoon van alle kanten de vraag werd gesteld wat de regering verder beoogde te doen om aan het gedevalueerde Pond een concrete inhoud te geven door ver hoging van de productie en door verlaging van staatsuitgaven. Het antwoord', dat gistermiddag door Sir Stafford Cripps werd gegeven op de laatste vraag, is weinig bemoedigend. Hij deelde mede, dat er geen sprake kon zijn van bezuiniging op defensie en so ciale diensten en dat derhalve de enige bezuiniging kon worden gevonden op administratieve uitgaven van de rege- ring. Zeer opmerkelijk was de reactie van het publiek, zoals deze viel waar te ne men in de Londense café's omtrent het lunchuur. „Verbijstering" is het enige woord dat toereikend lijkt. Men had de gewone reserve laten varen en iedereen sprak zijn buurman aan. Men bleek diep geschokt, zonder over het algemeen de fijnere punten van de de valuatie te begrijpen. Men sprak met bitterheid, alsof heiligschennis was be gaan aan een van de goden van de stam, het Pond Sterling. De mystiex van het -symbool deed zich gelden. Er werden vele harde woorden gezegd over de socialisten en men deed pes simistische voorspellingen over stijgen de prijzen. Vooral dit laatste punt werd druk besproken. Het is weinig bemoedigend, dat, nu de devaluatie wederom aanleiding werd voor de Britse regering een dringend beroep te doen op de arbeiders, hun werk naar behoren te verrichten en geen hogere lonen te eisen, nog op de eerste dag van de devaluatie door de vertegenwoordigers van minstens 50.000 spoorweglieden besloten is, Donderdag een go-slow-staking te beginnen, welke dreigt te zullen leiden tot een volkomen verkeerschaos in Londen. Ook elders in de vakverenigingen kraakt het luid. Indien de laatste drastische maatregelen van de Britse regering om het Pond Sterling nieuwe levensvatbaarheid te geven slechts zouden leiden tot verdere ontevredenheid in het eigen land, dan kan men de toekomst voor Engeland slechts donker inzien. Devaluatie is niet meer dan een hulpmiddel, een prikkel voor grotere inspanning. Indien deze laatste uitblijft, is het middel erger dan de kwaal. De straf, die met zachtheid, niet de straf, die met bitterheid wordt op gelegd, is heilzaam. Tengevolge van de hedenavond af te kondigen devaluatie van de Ne derlandse gulden zal de thans in gediende millioenennota van minister Lieftinck ongetwijfeld op tal van pun ten ernstige correctie behoeven. Het zou vrijwel ondoenlijk zijn hier alle posten aan te geven, welke door een nota van wijzigingen zouden moeten worden ge wijzigd. Veilig moet echter worden aan genomen. dat deze inderdaad niet on aanzienlijk zullen zijn. De millioenen nota is hierdoor echter allerminst waardeloos geworden. Zij blijft n.L be langrijke aanwijzingen geven van 's lands financiële toestand. Wij mogen ons. zij het in mindere mate, met minister Lieftinck verheu gen, dat hij in staat is geweest, een ontwerp-begroting over te leggen, waar bij een vergelijking van middelen en uitgaven op de Gewone Dienst en de Buitengewone Dienst I tezamen geno men een zodanig overschot aanwijst, dat ook het tekort van het Landbouw Egalisatie Fonds voor 1950 hieruit kan worden gedekt. Ook de Buitengewone Dienst n geeft een aanzienlijk lager tekort weer dan in 1949. Het tekort van deze laatste dienst mag, zoals bekend gedekt wor den door leningen, maar dat neemt niet weg. dat het tekort er niet minder om wordt. Het genoegen wordt echter aan zienlijk getemperd, wanneer wij zien, dat deze gunstige wending in de be groting in het geheel niet is verkregen door de zozeer gewenste bezuinigingen Integendeel, verschillende departemen ten, en vooral de militaire departemen ten zullen aanzienlijk hogere bedragen toucheren dan vorig jaar. Deze verho gingen worden weliswaar gedeeltelijk gecompenseerd door lagere begrotingen van Economische Zaken enz., maar het evenwicht moest toch weer grotendeels gevonden worden in een verder aan draaien van de belastingschroef Men mag wat dit laatste betreft dan stellen, dat voor de lagere inkomens een ver mindering van de inkomstenbelasting in het uitzicht wordt gesteld, doch deze vermindering wordt op haar beurt weer ongedaan gemaakt door de eveneens in het voornemen liggende huurverhoging van 75 pCt. Verder constateren wij een aanzien lijke verhoging van de omzetbelasting, waarvan de lasten ongetwijfeld voor een deel op de consument zullen worden afgewenteld, terwijl de ramingen van vrijwel alle andere belastingen verho gingen te zien geven, zeer bijzonder ook de personele belasting. De minister is niet spaarzaam ge weest met de lof te steken over het bereikte resultaat, maar er is slechts één passage, die ons uit het hart is gegrepen, en dat is de laatste van zijn inleiding, n.l. waar hij zegt: „Boven staande overwegingen sluiten echter niet uit, dat het hoge niveau van de ontwerp-begroting voor 1950 de rege ring zorgen baart, omdat het mede in verband met de conjunctuurphase, waarin de wereld verkeert, gevaren in zich draagt." De millioenennota is ingediend onder samengepakte wolken van de devalua tie, die als een dreiging boven het Ne derlandse volk hangt en die niet zal nalaten het mes diep in het vlees van eenieder te zetten, vlees dat bovendien nog gekerfd wordt door de consequen ties van de voor ons liggende begro ting. Verwachting tot Woensdagavond: In de nanacht en vroege ochtend tamelijk koud en op vele plaatsen mist. Overigens wisselende bewolking met voornamelijk in het Noorden plaatselijk enkele buien. Langs de Waddenkust zwakke tot matige Noor delijke wind. elders weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.23—18.42; Maan: 4.30—18.34. De melkaanvoer naar de drie grote steden in het Westen van ons land dreigt in de komende dagen te stagne ren. Dit is een gevolg van strubbe lingen tussen de „melkinkoopvereniging" iu het Westen van het land en diverse fabrieken in gebieden, waar voldoende melk voor verkoop naar elders beschik baar is. Naar schatting zal in de grote steden in de komende dagen twintig tot dertig procent melk minder te koop zijn, dan doorgaans het geval is. Hoe lang deze situatie zal duren, is niet te voorzien. De inkoopvereniging zal voor de komende vier dagen 3.5 millioen liter te kort komen. De voorraden melkpoe der zijn geblokkeerd voor de winter. Dit jaar is voor het eerst sinds de oorlog door het Bedrijfschap Zuivel de directe handel tussen verkopers en ko pers weer vrijgegeven. Het is thans dus weer mogelijk voor consumptiemelk inrichtingen, te kopen, waar men wil. De melkinkoopvereniging wil de ge vraagde prijzen niet betalen. Op deze manier komt er minder melk voor con sumptie naar het Westen, dan noodza kelijk is. Volgens deskundigen zal de strubbe ling, die dus zuiver een handelskwestie is, vrij spoedig moeten worden opgelost. Een zekere leveringsplicht hebben de verkopers altijd, maar zij staan er vrij in aan welke consumptiemelkverkoper zij willen leveren. De thans door som mige bedrijven aan de inkoopvereniging gevraagde hoge prijzen acht men uit sluitend het gevolg van de lage prijzen, die men in de afgelopen zomer wilde betalen, toen de melk overvloedig te krijgen was en de boterafzet slecht bleek. De boterfabrieken trachten thans hun verlies van de afgelopen zomer ia te halen. Naar het oordeel van deze deskundi gen ware het beter geweest, indien de betrokken partijen van het „begin van de vrijheid' af een contract voor langere duur met bevredigende prijzen voor alle twee gesloten zouden hebben. De „melk inkoopvereniging" heeft daarvan echter niets willen weten en nu hebben de leveranciers weer het heft in handen. De gevolgen van een en ander gaan zich thans aan de huisdeuren afspelen. In sommige gevallen zal slechts mondjes maat melk te krijgen zijn. De melkinko- pers verzoeken om clementie bij he» publiek. Zij vragen dringend uitsluitend melk voor zieken en kinderen te kopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1