STAD EN OMGEVING GULDEN DEVALUEERT 30 PROCENT Waarde van de dollar wordt 3.80 tegen 2.65 DOODSTRAF VOOR LAGES (Qoèwti. „New York Times" over de R.T.C. MELKDISTRIBUTIE IN HAARLEM? De Barbier van Sevilla" Indrukken uit de West TAXI? SEL 1300® Ernstig ongeluk op de Heemsteedse Dreef J. G. KAASENBROOD... AGENDA Voor-unie 1 November van kracht De moord te Heemskerk Hoe spelen de R.K. clubs? Sipo oefende schrikbewind uit f?! 8# g; DINSDAG 20 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 Rantsoenering met een derde niet uitgesloten Voor K.A.B.-leden in Gebouw St. Bavo Kath. Vrouwenbeweging GEMEENTEZAKEN Woonruimte-commissie Orgelbespeling Sociale wetgeving op de Antillen Zilveren jubileum Voorlopig geen nieuwe pres.-dir. Energiebedrijf Jeugdschaaktournooi HEEMSTEDE 4-jarig meisje aangereden Jaarvergadering H.B.C. ZANDVOORT Cursus vaktekenen SANTPOORT De Friese Fakir Philips, Erres, Waldorp radio Technisch groot Ir. INGEN HOUSZ 25 JAAR directeur van Hoogovens i TE HOGE PENSION- PRIJZEN GEVRAAGD Alliance plaatst zich in de eindronde Verregende sport- demonstratie R.K.S.V. „Leonidas" Kegelconcours LAATSTE NIEUWS Zelfde waardevermindering als het pond Inmiddels heefi de rege ring haar standpunt bepaald inzake de koers van de gul den. Zij stelt er prijs op de Kamer mededeling ie doen dat hei harerzijds noodzake lijk is geacht de koers van de gulden ie bepalen op f 3,80 in de dollar, heigeen, behou dens een kleine technische afwijking, neerkomt op een gelijke devaluatie als die van hei pond tegenover de dol lar. Na raadpleging van het Int. Monetaire Fonds, dat zich met de voorgestelde wij ziging van de pariieiiswaar- de van de gulden heefi ver enigd, is deze koers mei in gang van morgen, Woens dag 21 September, 0,0 uur officieel gefixeerd. Vooraf gaande consuliafie van de regeringen, jegens welke Nederland zich daarioe bij verdrag had verbonden, heeff plaafs gehad. Vrouw krijgt twaalf jaar met aftrek voorarrest Tweede Kamerlid Steinmetz neemt ontslag Beëdiging mr. Teulings L Scheepvartberichten Beurs van New York Zoals bekend is er tussen de „Melk- Inkoopvereniging"' in West-Nederland en de fabrieken in de andere streken een conflict ontstaan, waardoor de melk- voorziening in moeilijkheden dreigt' te geraken. Ook in Haarlem zal de weer slag daarvan niet uitblijven en het mag niet uitgesloten worden geacht, dat in de loop van deze week tot distributie van de melk moet worden overgegaan. Daar het tekort aan melk wordt geschat op ongeveer 30 pet., zullen de Haarlem mers het dus met één derde minder moeten stellen. De regeling is uiteraard geheel in handen van de melkslijters. Een insider uit de Haarlemse „melk- kringen". die de oorzaken van de hui dige moeilijkheden vooral wijt aan de houding van het Bedrijfsschap Zuivel, bestreed de bewering als zouden de Westelijke consumptiebedrijven de leve rende zuivelbedrijven in het nauw heb ben gedreven. Vanmiddag is de kwestie ter sprake gekomen tijdens een speciale vergade ring van de M.I.V., afdeling Haarlem en Omgeving, de detaillistenverenigingen ..St. Joseph" en „Ons Belang" en de: Melkslijtersverenigingen uit Beverwijk en Velsen. Het bestuur van de Haarlemse afde ling der Kath. Arbeidersbeweging heeft om zijn leden mee te laten delen in de viering van het diamanten feest der afdeling het Zuid-Nederlands To neel naar Haarlem laten komen, waar het een lange reeks van avonden in de nieuwe zaal van gebouw St. Bavo tot opvoering zal brengen het geestige to neelspel van De Beaumarchais: „De barbier van Sevilla", in de vertaling van Jan Engelman. Leek het toneel vanwege het décor in het eerste bedrijf nogal eng, gister avond, toen de eerste voorstelling ging, zakte in deze acte tot grote hilariteit van het publiek een balconnetje in; een situatie, waaruit Pierre Balledux, als de geneesheer Bartholo, zich door impro visatie aardig wist te redden in de overige bedrijven, toen een stijlvolle kamer op het podium stond, bleek de ruimte zeer mee te vallen. Wat de acoustiek betreft toneel stelt andere eisen dan zang! het geluid kwam uitstekend de zaal in, zodat iedere aan wezige, waar ook gezeten, zonder in spanning het spel kon volgen. De opvoering zelf was niet altijd even glad. De prestaties van het gezel schap bleven zelfs verscheidene malen beneden het peil van een amateur-en semble. Eerlijk gezegd bezit Haarlem dilettantengezelschappen, waaronder ook „Alberdingk Thijm", de onderafdeling van de K.A.B., gerekend mag worden, die in vele opzichten het Zuid-Neder lands Toneel de loef zouden hebben afgestoken. Vooral in het begin ram melde het nogal eens. Hans Polman, als graaf Almaviva, had de juiste toon wel te pakken (niet in het liedje dat hij zong), maar Bemhard Droog, als Figaro, was dikwijls te gewild leuk en daardoor onnatuurlijk geestig. Just Chaulet deed het beter; hü zette een kostelijke Don Basilio op het toneel. Pierre Balledux, de leider van het ge zelschap, maakte zijn rol als voogd van Rosine, die vlot, een enkele keer wat theatraal, door Rosa Swart werd ge speeld, niet aannemelijk. Er is natuur lijk veel gelachen tijdens de uitvoering van dit komische stuk, al was het al leen maar om de niezende en gapende dienaren van dokter Bartholo, en de K.A.B.-toeschouwers zullen dan ook met een zekere voldoening huiswaarts gekeerd zijn. A. S. Woensdag 21 September om 19.30 uur zal er weer een bezinningsavond gehou den worden voor de leden van de Ned. Kath. Vrouwen Beweging in de kapel van het R. K. Meisjeslyceum „Sancta Maria", ingang Florapark 2. De gemeenteraad van Haarlem zal Woensdagmiddag 21 September om 2 u. in de Statenzaal van het stadhuis ver gaderen. - B. en W. van Haarlem stellen de raad voor ten behaeve van de surveillance dienst der politie een bedrag van ƒ7.500.— ter Deschikking te stellen voor de aankoop van een auto. Verder stel len zij de raad voor voorlopig goed te keuren het plan tot onteigening van bebouwde en onbebouwde percelen en Êerceelsgedeelten aan de Wagenweg, de [erenweg en ten Oosten van de Leid- sevaart m het belang van de volks huisvesting. B. en W. verzoeken aan het bestuur der Vereniging „De Haarlemse Montes sorischool" ten behoeve van het on derwijs aan zijn school voor gewoon la ger onderwijs aan de Louise de Coligny- laan 3 medewerking te verlenen tot stichting van een twee-klassig gebouw tje op de hoek van de Prins Maurits- laan met inbegrip van de aanschaffing van meubelen en leermiddelen en van de uitbreiding van de aanwezige rij wielbergplaats. Daarvoor is een bedrag benodigd van ƒ62.000.—; eveneens een bedrag van ƒ6.000.voor het aanbren gen van een brandtrap. Vervolgens stellen B. en W. voor aan het R. K. Kerk- en Schoolbestuur der St. Liduinaparochie medewerking te verlenen tot het aanschaffen van twin tig stoelen ten behoeve van het hand- werkonderwijs in het zevende en acht ste leerjaar van zijn school aan de Ti- morstraat 38, waarvoor een bedrag van ƒ500.— is uitgetrokken Voor het komende jaar zal een nieuwe commissie van advies „Woon- ruimtewet 1947" benoemd moeten wor den. B. en W. stellen voor de volgende personen te benoemen of her te be noemen: A. van Driel, Schotersingel 125, voorzitter; J. Bakker, Judith Leyster- straat 1, mej. M. H. G. Bijl, Koningin neweg 12 rd„ Th. J. A. M. van Eycx, Ramplaan 2, mej. G. Hoos, Bestevaer straat 15, G. K. Jansen, Jan Haring- straat 11. A. Rood, Bastiaanstraat 2, D. J. van Rijn, Zaanenlaan 31 en J. C. C. Voorvelt, Rijksstraatweg 149. In plaats van de heer J. Schippers, die wegens drukke Werkzaamheden niet langer aan het werk van de commissie kan deelnemen, is notaris Th. van Eyck bereid gevonden, en in de plaats van de heer N. Cobelenz is bereid gevon den de heer J. Voorvelt, architect. Dinsdag 20 September 's avonds van S tot 9 uur zal de heer Dolf Hendrikse, organist van de Nieuwe Kerk, het or gel van de Grote Kerk bespelen. Het programma vermeldt werken van Die trich Buxtehude, John Blow en Johann Sebastian Bach. „De opdracht, die de minister van Overzeese Gebiedsdelen mij gaf voor ik naar de West vertrok luidde, dat ik in samenwerking mei een in de Antil len in te stellen commissie van belang hebbenden een advies moest opmaken omtrent de opbouw van een stelsel van sociale verzekering aldaar." Zo begon mr. N. E. H. van Esveld, voorzitter van de Raad van Arbeid te Dordrecht, Maandag in hotel Royal zijn causerie voor het college en de ambtenaren Van dg. Haarlemse Raad van Arbeid. In zijn interessante lezing vertelde de heer Van Esveld daarna allereerst iets over de grote afstanden tussen de verschillende Antillen en Suriname, over het tropische klimaat met de constant waaiende passaatwind en over de his torie van de West. Alle eilandjes zijn op verschillende momenten ontdekt. Co lumbus ontdekte de Bovenwindse Eilan den Sint Maarten en Sint Eustatius op de naamdagen van deze heiligen. Cura sao is in 1499 door een Portugees ontdekt. De Antillen zijn nimmer, zo als Indonesië, eilanden van handel en nijverheid geweest. In de oorlog met Spanje was de West Indische Com pagnie meer een zeeroverijbedrijf dan een handelsonderneming. De economi sche geschiedenis van deze eilanden is daarom, aldus spreker, even kaal en dor als hun bodem. Tijden van opleving waren en zijn: ten eerste de oorlog met Spanje, toen er wel eens een rijk schip werd buitgemaakt, ten tweede de peri ode van de slavenhandel, toen West Indië een stapelplaats voor deze „han delsartikelen" was en tenslotte de komst van de olieraffinaderijen. Op Curacao verrezen raffinaderijen van de Curacaose Petroleum Industrie Mij, een dochteronderneming van de Koninklijke Shell, en op Aruba die van de Lago van de Standard Oil. De olie komt van Venezuela, want dé bodem van de Antillen bezit geen druppel. De oliemagnaten wilden de raffinaderijen echter niet in de Zuid-Amerikaanse landen vestigen met het oog op de po litiek onrustige toestand van deze lan den. De. Nederlandse- Antillen waren destijds de oasen van politieke rust in een woelige omgeving en daarom bij uitstek geschikt voor de vestiging van de raffinaderijen. Momenteel is het echter op de Ned. Antillen niet geheel politiek rustig en dit houdt het gevaar in, dat men het plan zou kunnen gaan opperen dé raffinaderijen naar het vasteland over te brengen. Dit zou een catestrophe zijn voor de Antillen, want deze „drijven" op de olie. De meeste bewoners hebben een baantje bij de ,olie" en zolang de olie blijft zijn de economische, perspectieven gunstig. Het is duidelijk, dat de olie in het bestuur een hartig woordje mee te spreken heeft. Men kan dus aanvoelen met welke factoren een sociale wetgever te maken heeft. Doet hij te veel, dan wordt het olieproduct onverkoopbaar. De over wogen verbeteringen zijn: verlenging van de uitkeringsduur bij ziekterege ling, verhoging van de uitkeringsper centages, invoering van de invalidïteits- en ouderdomsverzekering en centralisa tie van de uitvoering. Het advies van spreker luidt: ten eerste uitbreiding van de bestaande regelingen een be perkte ongevallen- en ziektewet ten tweede verbetering door het instellen van bepaalde nieuwe wetten en ten derde overdracht van de uitvoering aan een centrale van belanghebbenden. De factoren, welke de verbeteringsplannen remmen, zijn: gebrek aan voldoende gegevens en aan geschoold personeel, politieke onrust en de Latijns-Ameri kaanse. inslag van de bevolking, met al de nadelen vandien. Woensdag 21 September hoopt de heer J/I. de Wit de dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad", afd. smoutzetterij. Het echtpaar BalmKoek, Tey Ier straat 40, viert Zaterdag 1 October zijn 60-jarig huwelijksfeest. DAG EN NACHT Door het vrij komen van de functie van president-directeur van het Gemeen telijk Energiebedrijf,- daar ir. C. A. Doets benoemd is tot directeur van de N.V. Nederlandse Glasfabriek Le?rda*n, zouden B. en W. van Haarlem geroepen zijn voorstellen te doen met betrekking tot vervulling van de ontstane vacature. Er zijn evenwel verscheidene oorzaken welke B. en W. deden overwegen, of wellicht een andere oplossing ten deze de voorkeur zou verdienen. De samen voeging van de lichtbedrijven tot- een energiebedrijf immers heeft een vlot ver loop gehad; de grondslagen zijn in grote trekken gelegd, zodat het er nu om gaat de uitwerking voort te zetten en te vol tooien. Bij benoeming van een nieuwe directeur zou deze zich of geheel moe ten onderwerpen aan de reeds gemaakte plannen of deze plannen opnieuw moe ten beoordelen, hetgeen ongetwijfeld tot stagnatie zou leiden, afgezien nog van de mogelijkheid, dat aanstonds verscnillen zouden ontstaan tussen hen, die in de naaste toekomst moeten samenwerken. In verband hiermede heeft ir. Doets aan het college het voorstel gedaan uem nog b.v. gedurende een jaar aan net Ge meentelijk Energiebedrijf verbonden te laten buiten bezwaar van de gemeente kas, om op deze wijze zo dikwijls dat nodig blijkt geraadpleegd te kunnen worden, in verband met en ten behoeve van de verdere uitwerking van de door de drieledige directie ontworpen plan nen. B. en W. juichen dit voorstel toe en verzoeken de raad de heer Doets ten hoogste een jaar verlof te verlenen en te bepalen, dat gedurende dat jaar de directie over het Gemeentelijk Energie bedrijf zal worden gevormd door twee directeuren. Op Zaterdag 24 September, 1 en 8 October 1949 zal de schaakclub „Rol land" haar derde jeugdschaaktournooi houden. Gespeeld wordt om de Haarlems Dag blad Wisselbeker, welke thans in het be zit is van de winnaar van het Rolland- Jeugdtournooi 1948; tevens worden di verse fraaie prijzen beschikbaar ge steld. Evenals het vorig jaar wordt in kwar tetten gespeeld; de winnaars dezer kwartetten spelen, naar gelang het aan tal deelnemers, in twee of meer groe pen, waarna uiteindelijk de no.'s 1 de zer groepen spelen om de wisselbeker en andere prijzen. De wedstrijden der kwartetwinnaars worden op de clubavond gehouden. Donderdag 22 September zal de so praan Phine van Vlierden in de Be gijnhofkapel een zangrecital geven. Zij wordt aan het orgel begeleid door Paul Chr. van Westering. Het program be vat werken o.a. van Purcell, Bach, Mo zart, Franck, Wolf en Pijper. Maandagmiddag te ongeveer 5 uur wilde het 4-jarige meisje A. T„ wonende op de Heemsteedse Dreef, de Oostelijke rijweg oversteken, juist toen een auto, bestuurd door J. A. uit Haarlem, uit de richting Bennebroek naderde en zich op op een afstand van ongeveer vier meter van het meisje bevond. De bestuurder remde zo krachtig, dat de auto slipte en dwars in het plantsoen terecht kwam. Het meisje kreeg echter met het achterste gedeelte van de auto een he vige klap zodat ze enige meters over de weg werd geslingerd. Het kind werd de ouderlijke woning binnengedragen, waar Dr. Bakker, die de eerste hulp ver leende, inwendige kneuzingen en een vermoedelijke schedelbasisfractuur con stateerde. In ernstige toestand werd het slachtoffertje per ziekenauto naar het Groe Gasthuis te Haarlem vervoerd. Uit het door de politie ingesteld on derzoek is gebleken dat de automobi list met een normale snelheidi reed. De auto werd aan de achterzijde licht be schadigd. De R.K.S.V. H.B.C. hield Maandagavond' haar jaarvergadering. In zijn openings woord constateerde de voorzitter, de heer G. Arthmer, dat de financiële toe stand van de vereniging nog stetds zor gelijk is en hij riep daarom de mede werking van de vergadering in, ten einde door het nemen van -.uinigings- maatregelen tot een sluitend budget te komen. Medegedeeld' werd dat R.C.H. zijn terrein op zeer gunstige voorwaar den wil verhuren. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer E. Kerker, bleek, dat H.B.C. er nog reëel zeer goed voorstaat en het afgelopen jaar zich gekenmerkt ne^ft door verschillende succesoen. Het ver slag van de penningmeeste was min der optimistisch, doch mede ond-de indruk daarvan werden verschillende bezuinigingsmaatregelen goedgekeurd. De penningmeester, i heer P. Kemp, die aanvankelijk zijn ontslag als be stuurslid had ingediend, bezweek voor de op hem uitgeoefende druk en ver klaarde zich bereid, nog één jaar in het bestuur zitting te nemen, echter niet meer als penningmeester. Als bestuurslid werd voorts herkozen de heer G. W. Toledo en als nieuw be stuurslid, in de plaats van de heer C. Ruigrok, de heer J. v. d. Berg. De heer Ruigrok ontving de dank van de voor zitter voor "lies wat hij gecurendé zo veel jaren voor H.B.C. heeft gedaan. Besloten werd een propaganda-com- missi'e in te stellen voor het aanwerven van donateurs. De plaatselijke unie voor het bouw bedrijf te Zand voort is voornemens deze winter weer een cursus in vakte kenen te organiseren en wel voor schil deren, timmeren en metselen. Aanmel ding kan o.a. geschieden bij de verte genwoordiger van de katholieke bond, de heer W. Castien, Haarlemmer straat 15. De prij zencommissie te Zandvoort houdt voortaan weer zitting op iedere Donderdagavond van 78 uur in het gebouw van „Sociale Zaken", Hoge- weg 78. Ten bate van Katholiek Thuisfront zal de Friese Fakir a.s. Donderdag ?2 Seo- tember 8 uur zijn kunsten vertonen in de zaal van café „Zomerlust". Zijn expe rimenten moeten ongeëvenaard zijn Wij raden dan ook iedereen aan deze unieke demonstratie te bezoeken. Het batig saldo zal worden afgedra gen aan Katholiek Thuisfront. met prima service GR. HOUTSTRAAT 131 - SMEDESTRAAT 7 (Adv.) Ir. A. H. Ingen Housz, president-direc teur der Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, wordt op 30 September ter gelegenheid van zijn 25-jarig directeur schap door het gezamenlijk personeel op het bedrijf gehuldigd. Des middags tussen 4 en 5.30 uur zal in Hotel de l'Europe te Amsterdam ge legenheid zijn de jubilaris geluk te wensen. BIOSCOPEN: Rembrandt: De onsterfelijke wals (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Ge kroonde slaven (volw.l. 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Zaken gaan voor het meisje (18 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: La Tra- viata (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Ham let (volw.), 2.15, 4,30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: Vechtende wakers (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 20 September: Gebouw St. Bavo (Smedestraat)Zuid- Ned. Toneel voor de K.A.B. met „De Bar bier van Sevilla", 8 uur. Grote Kerk: Or gelbespeling 89 uur. Woensdag 21 September: Gebouw St. Bavo (Smedestraat): Zuid- Ned. Toneel voor de K.A.B. met „De Bar bier van Sevilla", 8 uur. De Tuchtrechter voor de prijzen ver oordeelde destijds- een bankemployé en zijn vrouw voor het berekenen van te hoge prijzen in het pension, dat zij te zamen dreven. De uitspraak bracht maar liefst drie geldboetes, n.l. f 450. f 350.en f 1000.De man kreeg bo vendien een boete van f200.—. Het echtpaar kwam tegen dit vonnis in hoger beroep, welk appèl gisteren voor de Haarlemse politierechter diende. De man voerde aan, dat niet hij, maar zijn vrouw aansprakelijk was voor de hoge prijzen, want zij dreef het pension. Zij waren buiten gemeenschap van goe deren gehuwd en slechts eenmaal had de man de leiding waargenomen tijdens ziekte van zijn vrouw. De officier deelde deze mening echter niet en vroeg handhaving van het von nis van de tuchtrechter met dien ver stande, dat de boete van f 1000.voor waardelijk werd opgelegd. Mr. J. van der Hoeven, die als ver dediger optrad, onderstreepte nog eens het betoog van de man en verklaarde, dat deze juridisch geen pensionhouder was. De politie sprak de man ten slotte vrij van zijn aandeel in de zaak, maar ver oordeelde hem voor een geval van on derhuur tot een boete van f 100. In de zaak van de vrouw zal Maan dag 26 September uitspraak worden ge daan. Maandag sloeg op de Pijlslaan een paard op hol, dat gespannen was voor een groentewagen. Het dier holde de Geweerstraat in en ging daar door een anderhalve meter hoge schutting. Daar kwam het gespan tot stilstand. Het paard bekwam lichte verwondingen. Op de door aanrijdingen beruchte hoek AntoniestraatLange Herenvest vlogen gisteren een tram en een vracht auto elkander in de haren. Het tram verkeer had veertig minuten vertraging daar de opruimingswerkzaamheden nogal veel tijd vergden, daar de auto prac- tisch onder de eerste tramwagen zat. In de voorronde voor de hockeydag, welke a.s. Zondag te Amsterdam wordt gehouden, heeft de damesploeg van 'Al liance zich geplaatst na een spannend tournooi dat ditmaal te Heemstede werd gehouden. In de A-afdeling had de BDHc. zich weten te klasseren door in de finale met 31 van Rood Wit te winnen. In de B- afdeling klopte DEM eerst Kraaien met 5—0, maar in de volgende wedstrijd te gen Alliance moest DEM zich met een 11 gelijk spel tevreden stellen, waarna Alliance in het doelschieten de Ver -ste bleek. Alliance plaatste zich dus --gen FIT dat Zandvoort met 2—1 had geklopt en ook nu weer kon Alliance na een 11 gelijk spel proberen door doelschie ten de zo begeerde plaats in de eind ronde te Amsterdam te bereiken Dit gelukte, zodat we Alliance met BDHC 3 de volgende week in Amsterdam terug zien. De sportdemonstraties van de Sport school Nauwelaarts de Agé, welke Zater dagavond in het Openluchttheater te Bloemendaal zou worden gehouden, is wegens de slechte weersomstandigheden niet doorgegaan. Deze sportdemonstratie zal thans plaats vinden, ijs en weder dienende, a.s. Za terdag 24 September. Alle lessen van bovengenoemde ka tholieke sportvereniging zijn weer be gonnen. Voor de afdeling gymnastiek kunnen in alle groepen nog nieuwe leden wor den geplaatst. Kleuters reeds vanaf 5 jaar. Aanmeldingen uitsluitend bij: F. J. van Wattingen, Archipelstraat 1 Haarlem Noord. Dinsdags en Donder dags van 1921 uur. De tweede week van het nationaal kegelconcours, dat te Haarlem wordt gehouden, zette in met een flinke deel neming aan de korpswedstrij den. Niet minder dan 17 vijftallen en 21 drietal len kwamen aan de start. Toch wist geen enkel vijftal het totaal, waarmede „de 50 keigeleers" te Maastricht dé eerste plaats bezette, te overschrijden. Men kwam zelfs niet hoger dan 287, welk cijfer behaald werd door „XYZ" uit Rotterdam. Er is dus in de stand geen wijziging gekomen, In de afdeling drietallen heeft „XYZ" uit Rotterdam thans de eerste plaats ingenomen met 187, terwijl „Haarlem" zich nu met dé tweede plaats tevreden moest stellen. Op de overige banen vielen geen wijzigingen van betekenis te noteren. De minister van Financiën, mr. Lief- tinck, heeft hedenmiddag in de verga dering der Tweede Kamer de volgende verklaring afgelegd: De omstandigheden, waaronder de be grotingswetten voor 1950 worden inge diend, zl.in anders dan die, welke de re gering bij de voorbereiding daarvan en van de daarmede samenhangende belas- tingontwerpen, die de Kamer nog heden zullen bereiken, voor ogen hebben, ge staan. Zoals bekend, heeft de regering van het Verenigd Koninkrijk j.l. Zondag be kend gemaakt, dat zij tot een herwaar dering van het pond sterling t.o.v. de dollar besloten heeft, waarbij de koers van het pond tegenover de dollar van 4.03 tot 2.80 is verlaagd. Deze maatregel heeft een golf van devaluaties ontke tend. Een volledig overzicht van de koer sen der onderscheidene geldeenheden, die hieruit zullen voortvloeien, staat op dit ogenblik nog niet ter beschikking en de gevolgen van het proces, dat bezig is zich te voltrekken, kunnen nog on voldoende worden overzien. Als de kruitdamp over het slagveld zal zijn opgetrokken, zal het kabinet zich nader beraden of de thans inge diende ontwerpen van wet ongewijzigd te handhaven zijn, dan wel herziening zullen behoeven. De regering heeft zich bij het nemen der zo juist vermelde beslissing laten leiden door de volgende overwegingen: 1. Dat Nederland, dat in zo sterke mate begunstigd wordt door de Mar shal-hulp, verplicht is tegen de tijd, dat deze hulp een einde zal nemen, zijn betalingsbalans in evenwicht te- brengen en met name moet trachten Sydney Gruson schrijft uit Den Haag in de „New York Times" inzake het „be slissende stadium" van de R.T.C., dat de Nederlanders om wille van hun investe ringen in Indonesië een beslissende stem in de republikeinse centrale bank willen hebben. Terwijl de republikeinen de kroon zuiver als symbolisch hoofd van de unie wensen, aldus Gruson, zouden de Nederlanders, die zich verzoenen met het denkbeeld van een onafhankelijk souverein Indonesië, „t.a.v. dit punt te verstaan willen geven, dat de republiek deel van het Koninkrijk der Nederlan den uitmaakt, zelfs ofschoon dit als een paradox klinkt." „Indien de R.T.C. te Den Haag slaagt, zou het voor de algemene vergadering der V. N. niet nodig zijn de Indonesi sche kwestie te bespreken," aldus ver klaarde de Amerikaanse gevolmachtigde ambassadeur en afgevaardigde bij de Algemene Vergaderingdr. PhHip Jes- sup, op een bijeenkomst te New York. Hij zei te hopen, dat de R.T.C. een „snelle totstandkoming van de onaf hankelijkheid voor het Indonesische volk in nauwe samenwerking echter met de Nederlandse Kroon en het volk van Nederland" tot gevolg zou hebben. Jessup verklaarde verder dat Indonesië en Indo-China „reeds een grote mate van zelfbestuur hebben ontvangen en zich via ordelijke progressieve stadia bewe gen in de richting van volledige onaf hankelijkheid." De Belgische eerste minister Eys- kens heeft verklaard, dat op 15 Oc tober a.s. te Luxemburg een vergade ring zal worden gehouden van minis ters der Beneluxlanden. Dit betekent, aldus Gaston Eyskens, dat de Voorunie der Benelux op 1 November a.s. van kracht zal worden. België heeft het initiatief genomen tot deze bijeen komst. Hedenmorgen heeft het Amsterdams Gerechtshof in hoger beroep uitspraak ge daan in de zaak tegen de vrouw M. C. B. te Beverwijk, die op 19 Januari 1937 te zamen met zekere O. haar man, C. W. te Heemskerk, tijdens een spelletje een koord om zijn hals had gedaan en vervolgens ge wurgd. De procureur-fiscaal, mr. v. Dul- lemen, heeft veertien dagen geleden be vestiging van het vonnis van de Haarlem se rechtbank geëist. De Haarlemse Recht bank had haar tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Amsterdamse Gerechts hof veroordeelde de vrouw thans tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest tot 2 Juni 1946. De heer W. Steinmetz te Amsterdam, die voor de K.V.P. zitting had in de Tweede Kamer, heeft met ingang van heden zijn ontslag als lid van dit c lege1 ingediend. Naar Maandag te Den Hi-ag medegedeeld, is Dij K.B. van 16 Sep tember mr. F. Teulings benoemd .ot minister van Binnenlanc.se Zaken met ingang van 20 September. Mr. Teulings zal heden door H. M. de Koningin, waarschijnlijk te Den Haag, beëdigd worden. op Zondag 25 September VitesseBeverwij k ADO—IW KollandiaWE BloemendaalDEM IEVWMHO RODIOnze Gezellen NFC—NAS RoodenburgTYBB Alphen—HBC ASC—Teylingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sport redactie van de Nieuwe Haarl. Courant, N. Z. Voorburgwal 65—73. Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet" gecorres pondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt- Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men net cijfer I in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. Het hoofdbestuur van het N.V.V. heeft bij de ministerraad telegrafisch met klem aangedrongen op onmiddel lijke afkondiging van een verbod tot verhogirig d'er prijzen zonder toestem ming van de overheid ten einde aldus te voorkomen, dat de devaluatie van de gulden'leidt tot aantasting van het levenspeil of tot het teniet gaan van nieuwe 'exportmogelijkheden. door eigen inspanning zijn dollar inkomsten zodanig te vermeerderen, dat het de bedoelde hulp straks mis sen kan. 2. Dat Nederland in de internationale concurrentiestrijd, die bjj het afnemen der schaarste allerwege aan het toe nemen is en die in verband met de el ders toegepaste devaluaties ongetwij feld nog feller zal worden, zich niet kan veroorloven duurder te zijn dan zijn meest directe mededingers en voor de ernstige economische en socia le gevolgen van een interne d e flatie, die zonder of bij onvoldoende devi- luatie thans onvermijdelijk ware, dient te worden behoed. 3. dat Neerland's belang er in hoge mate mede is gediend de koers van de gulden op een zodanig peil te fixeren, dat het zonder bezwaar actief kan deelnemen aan de bevrijding van het handels- en betalingsverkeer, met name tussen de West-Europese landen, van de vele bindingen en belemmeringen waaraan dit verkeer de laatste jaren onderworpen is geweest. Hoewel de regering op grond van de ze overwegingen van de noodzkaeUjk- heid van haar besluit overtuigd is heeft zij dit besluit genomen met gemengde gevoelens. Zonder in bespiegelingen te treden over de vraag of de maatregel der Britse regering op een opportuun tno- ment werd genomen en of een 'O ver gaande devaluatie van het pond ster ling raadzaam was, acht zij de schok die daardoor in de bestaande externe monetaire en handelspolitieke verhou dingen is teweeg gebracht, en de weer slag daarvan op de interne economi sche en sociale structuur der onder scheidene landen een zaak, die tot be zorgdheid aanleiding geeft. Een devaluatie is gaen substituut voor noodzakelijke interne correcties. Tot op zekere hoogte kan zij het herstel van fundamentele onevenwichtigheden ver gemakkelijken, doch anderzijds maakt zij de oplossing van uiterst belangrijke economische en sociale vraagstukken die zonder devaluatie meer geleidelijk kan worden nagestreefd, plotseling acuut. Het in acht nemen van de eisen der sociale gerechtvaardigheid vergt onder zulke omstandigheden aen zeer zorgvuldig beleid. Psychologische facto ren komen tot gelding, waarvan de be tekenis niet is te onderschatten. In zulk een toestand worden van het vertrouwen in het gévoerde en te voe ren bereid extra hoge eisen gesteld. De regering is zich dit alles ter dege bewust. Zij doet een beroep op de volksvertegenwoordiging en op het Nederlandse volk om haar dit vertrou wen te schenken. Hangende de beslissing der regering werden op grond van het Deviezenbe- sluit 1945 de aan- en verkoop van bui tenlandse vorderingen, buitenlandse be taalmiddelen en buitenlandse geldswaar dige papieren tot nader order verboden en werden de beurzen voor de geld- en fondsenhandel gesloten. Teneinde in het algemeen ongewenste prijsbewegingen te voorkomen en spe culatieve manupulaties de kop in te drukken, hebben de ministers van Eco nomische Zaken, van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening en van Ver keer en Waterstaat, gebruik makend van de bevoegdheden, hun verleend in de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939. onverwijld een prijsstop afgekondigd, door een geleidelijke opheffing dezer bepalingen, wanneer en zodra de om standigheden zulks toelaten, zal zoveel mogelijk worden voorbomen, dat uit de toestand, die is ontstaan, ongëmotiveer- de particuliere voordelen worden geno ten ten nadele van het algemeen wel zijn. Rest mij nog de Kamer mede te de len. dat met betrekking tot de Indone sische gulden door de voorlopige fede rale regering, op ditzelfde uur een overeenkomstige maatregel zal wordzn bekend gemaakt als ten aanzien van de Nederlandse gulden is getroffen. Maandagavond heeft de regering ver tegenwoordigers van de Indonesische de legaties ter Ronde Tafel Conferentie vertrouwelijk omtrent een en ander in gelicht. (Bij het ter perse gaan van dit nummer was bovenstaande rede nog niet geheel in ons bezit.) 'Ongecorrigeerd) Het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof heeft vanmorgen de 47-jarige voor malige SS-Sturmbahnführer en Knmi- nalrat Willy Lages uit Brunswijk, ex- chef van de Duitse Sicherheitspolizei en Sicherheitsdienst in de Euterpestraat te Amsterdam, tot de doodstraf veroor deeld. Onmiddellijk na de zitting had Lages met z«n verdediger, mr. O. G. Veenstra, een bespreking. Het resultaat is, dat Lages besloten heeft beroep in cassatie aan te vragen. Prof. van Hamel las de sententie voor. Hierin kwam tot uiting, dat het Hof Lages „na zorgvuldige overweging van de tegen hem bewezen feiten en met in achtneming van al hetgeen in zijn voor deel was aangevoerd", tot de doodstraf veroordeeld. Deze veroordeling was niet gegrond op handelwijzen, die Lages ver richt mocht hebben op van hogerhand gegeven bevelen of voorschriften, doch op zijn eigen persoonlijke aansprake lijkheid voor de eigen daden als hoogste uitvoerende politiechef in de hoofdstad en de provincies Noord-Holland en Utrecht, gedurende de bezetting. Als be wezen werd aangenomen de leiding door Lages aan talrijke executies gegeven, executies die uitgevoerd werden in strijd met de wetten en gebruiken van de oor log en met de plichten van de bezetter. Een aparte paragraaf was gewijd aan de fusillering van 14 gevangenen in de duinen bij Overveen in de zomer van 1944, waarbij Lages zelf aanwezig was geweest. „Alleen al voor deze executie", zo vervolgde de president, „waarvoor verdachte de volle verant woordelijkheid draagt, omdat hij er als chef bij aanwezig is geweest, heeft hij de hoogste straf verdiend" Als leider van de Jüdische Auswan- derung heeft Lages een werkzaam aan deel gehad in de afschuwelijke Joden deportaties, aldus de sententie, en hij kan zich daarbij niet beroepen slechts ter uitvoering van bevelen van Rauter te hebben gehandeld, Lages heeft per soonlijk de genadeloze leiding in de ten uitvoerlegging gehad. Ook de arbeids- razzia's, door Lages persoonlijk geleid, achtte het Hof in strijd met het Volken recht. De verweren, die ten gunste van verdachte door diens verdediger waren aangevoerd, werden verworpen. Lages werd tenslotte schuldig ver klaard aan alle zeven hem in de dag vaarding ten laste gelegde punten. Bij de strafoverweging overwoog het Hof nog, dat Lages als politiechef van de bezettende macht juist het omgekeerde had gedaan, van wat hij had moeten doen. Hij heeft de bevolking door de felheid van optreden in onrust en ver bittering gebracht en van deze geest heeft hij ook zijn ondergeschikten door trokken, die uiteraard handelen gelijk de chef het' voorbeeld geeft. Zo is de Sicherheitspolizei in Amsterdam een schrikbewind geworden. ABBEKERK p. 20 K. Del Armi. ALCHIBA 19 v. Genua. ALDAB1 p. 20 St. Vincent ALETTA 19 te Pladjoe. AMSTELVEEN 21 te Bombay. ANTONIA 20 te Pladjoe. BA- RENDRECHT 20 te B. Aires. BONAIRE 1» n. A'dam. CELEBES 20 te Singap. U ERAM p. 20 Finisterre. CLEODORA 20 te B, Aires* COLYTTO p. 20 Ouessant. DELFLAND O' 20 St. Vincent. DRENTE 19 n. N York. ERINNA 20 te Miri. GADILA 19 n Kaaps'- GR BEER p. 20 Minicoi. HELENA p j" Ouessant. ILOS 20 te R'dam. INDRAPOE' RA 20 te Bat. JAPARA 19 v. P. SwettenO- K ONNES p. 19 Perim. KEDOE p. 19 Fef' nando Noronha. KERTOSONO p. 20 K. Bon- K Baroe 19 te Aalborg. LAWAK 20 Abadan. LEOPOLDSKERK p. 19 Gibraim'' LOMBOK 20 te Singora. MAASKERK 19 "j P Harcourt. MAFIA 19 n. Cibu. MARKER p. 20 Lizard. MATARAM 20 te P. Said. tA". LISKERK 20 te Mozambique. MOLENKEA^ 20 te P. Said. MIJDRECHT p. 20 Ouessant NIGERSTR. 19 n. Loanda. ODYSSEUS 20 w A'dam. ORANJEFONT. p. 20 Perim CLES 20 te Hamburg. PERNA 19 n. 9 F LAUT 20 te P. Said. SLOTERDIJK te N. News. STENTOR 19 n. Alexandrl*>' STRABO 19 te Kopenhagen. TARAKAN r 20 Gibraltar. THESEUS 20 te Triest. «"V TERMAN p. 20 Gibraltar. WESTLAND n. N. York. ZONNEWIJK 20 te A'dam- Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Coppei Montgomery Ware North American C< Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwa.c Tidewater Ü.S. Steel 19/9 27 27 '/2 52 ?-s 37% 4544 53 18% 1154 20 '4 37 39-4 30% 23% 23% 16/9 27',* 28 V* 53 12 V4 464* is\ 12 4 20 Mi 37 39 30lf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2