Concurrentie eist een so laag mogelijk binnenlands kostenpeil Verlaging inkomstenbelasting vangt druk op van de huurverhoging De begroting in cijfers Marshall-gelden voor volks gezondheid, inpoldering \en wetenschappelijk onderzoek Het leger kost 852 millioen Geraamde opbrengst van de belastingen Zal ook België moeten volgen? MINISTER LIEFTINCK DOET BEROEP OP HET NEDERLANDSE VOLK Krijgshaf tiger ambtenaren Nog geen hechte economische basis Besprekingen met E,C.A. gaande VERDELING VAN DE UITGAVEN OVER VERSCHILLENDE POSTEN In millioenen guldens Omzet- en personele belasting stijgt Huren niet meer danl5 pet. omhoog SWp cnwps DEVAÊUFS-f the only m I..,. Benelux-kwesties veranderen grondig van aspect Britse toeristen opgejaagd Geen crediet zonder overeenkomst mgsmmtëm mür België in het intern. handelsverkeer Uitgifte sommige invoer vergunningen gestaakt Standpunt Indonesië nog niet definitief DINSDAG 20 SEPTEMBER 1949 PAGINA 3 In de slotbeschouwing van de millioenennoia geefi de Minister van Financiën een schets van enige der voornaam ste aspecten van de Nederlandse economie en van de be langrijkste problemen, die onder de huidige omstandig heden om een oplossing vragen. Na een overzicht van de bevredigende- ontwikkeling van de industriële bedrijvigheid volgt een beschouwing over de stand van de werkgelegenheid, waarbij ervan wordt uit gegaan, dat een verdere doelmatige modernisering en uit breiding van hei productie-apparaat, mede gezien de nood zaak tot hei scheppen van voldoende werkgelegenheid voor de snel groeiende beroepsbevolking, binnen de gren zen der beschikbare middelen geboden is. 210 fi IDatiy \lirror Ö.S. sloriced- exjjecteif fa*g is kmr thasi mm i TIMES thtihf h°^*£1sU§HED BY 30 SI tSBl;» - BREAD DfcARI eJf tvi ri j. THE POUND IS P€VAtU£pJ£fyALUgó WW 5 Financiële verhouding met Indonesië Uiterste zuinigheid dringend nodig Er is nog steeds n hausse in de vraag naar ambtenarenzo concluderen wij al thans uit 's ministers cijferreeksen. Wel blijft de stroom van ambtenarendie het departement van Economische Za ken verlaat, gestadig vloeien, maar deze stroom, nog versterkt door zijrivieren vloeit met krachtige golfslag in een iet wat krijgshaftiger bedding, in casu de departementen Oorlog en Marine Ziehier de nuchtere cijfers: Aantal ambtenaren op niet-militaire departe menten zal in 1950 verminderen met ca. 3300 personen. De ambtenarenstaven van Oorlog en Marine zullen daarentegen worden uitgebreid met ca. 5700 personen. De stand van de werkgelegenheid geeft op het ogenblik in het algemeen nog geen reden tot ongerustheid, al treedt in sommige bedrijfstakken wel enige verruiming van het aanbod op. Daarentegen overtreft in een aantal an dere bedrijfstakken, zoals de metaal- en de textiel-nijverbeid, de vraag naar som mige categorieën arbeidskrachten nog steeds het aanbod, zij het in afnemende mate. Na ook de voorziening van consump tiegoederen te hebben belicht komt de Minister tot de conclusie, dat thans in vele sectoren van het economische leven een terugkeer tot meer normale toe standen te constateren valt. Inussen kan niet genoeg worden herhaald, dat deze ontwikkeling nog geenszins inhoudt, dat thans ook een hechte basis zou zijn verkregen, waarop men zonder meer kan voortbouwen. De verwezenlijking van de tot dusverre bereikte resultaten was slechts mogelijk door het interen op het bezit aan buitenlandse activa en met behulp van omvangrijke buiten landse steun. De erkenning, dat boven dien ook thans nog voor de handhaving van het bereikte een aanzienlijke bui tenlandse hulpverlening niet kan wor den ontbeerd, betekent tegelijkertijd het blootlèggen van de zwakke funde ring der huidige Nederlandse econo mie In verband met de ook in het bui tenland waarneembare tendentie tot evenwicht in de vraag- en aanbodver houdingen wijst de Minister vervol gens met het oog op de noodzaak tot verdere verbetering van de handels balans op het voor Nederland toene mende belang, dat het zijn producten tegen concurrerende prijzen kan aan bieden. Het dient derhalve zijn bin nenlands kostenpeil zo laag mogelijk te houden door een verdergaande verbetering van de kapitaalsuitrusting in industrie én landbouw, een ver sterkte rationalisatie en een verdere Opvoering van de arbeidsproductivi teit. Voor de oplossing van het laatste pro bleem acht de Minister het van belang, dat wordt gestreefd' naar een zo conse quent mogelijke toepassing van het stel sel van beloning naar prestatie. In verband met de essentiële beteke nis, welke voor het sluitend maken van de Nederlandse betalingsbalans moet worden gehecht aan de verdere vergro ting van het productievolume belicht de Minister tenslotte de mogelijkheden tot opvoering van het investeringspeil, Hiertoe blijft een verhoging der be sparingen een dringende eis en is het geboden, dat het thans redelijke con sumptieniveau geen verdere stijging van betekenis zal ondergaan. Het streven van de Minister is er bij voortduring op gericht, de uitgaven van de overheid, welke tot de consump tieve sfeer zijn te rekenen, zoveel mo gelijk te beperken. De mogelijkheden hiertoe zijn evenwel als gevolg van het starre karakter van een groot deel der Staatsuitgaven, van de militaire uitga ven afgezien, aanzienlijk geringer dan somtijds wordt aangenomen. Reeds meermalen heeft de Minister een beroep gedaan op het Nederlandse volk tot het betrachten van de uiterste zuinigheid in het verbruik en tot het vergroten van de besparingen. H« schroomt niet, dit beroep aan het slot van zijn Nota met klem te herhalen. Slechts indien alle lagen van de bevol king zijn doordrongen van de noodzaak hiervan en zich ook dienovereenkomstig gedragen, zal de buitenlandse hulp een zo groot mogelijk rendement kunnen afwerpen en zal men het resultaat kun nen verwezenlijken, welke met die hulp werd beoogd, nl. het stellen van de Nederlandse economie op een hechte basis. Eerst nadien zal het mogelijk zijn het economische en financiële beleid in sterkere mate te richten op een directe welvaartsvergroting. Een beschouwing van het niveau van de ontwerp-begroting 1950 heeft naar de overtuiging van de minister slechts zin, indien men zich daarbij voor ogen stelt, dat deze begroting is opgesteld voor een periode, waarin ons land geoukt gaat onder zware militaire verplichtingen, tegelijk het herstel van de oorlogsscha den moet financieren en bovendien een in de oorlog zeer hoog opgelopen Staats schuld te torsen heeft. Duidelijk blijkt dit, wanneer men nagaat welke buiten gewoon grote bedragen voor 1950 moes ten worden geraamd voor militaire uit gaven, voor het oorlogsherstel en voor de dienst van de Staatsschuld, n.l.: militaire uitgaven in eigenlijke zin uitgaven voor oorlogs. herstel dienst Staatsschuld f 852 millioen 490 559 f 1.901 millioen Aangaande het nadelig saldo van het Landbouw-Egalisatiefonds bestaat de verwachting, dat, wanneer een nieuwe begroting voor dat fonds zal worden op gesteld, het nadelig saldo tot een be langrijk lager bedrag zal kunnen worden teruggebracht. De mogelijkheden tot verdere bezui niging zullen, behalve op militair gebied, in hoofdzaak moeten worden gevonden bij de uitgaven van de Gewone Dienst en de Buitengewone Dienst I ad f 1.675 millioen. Het hoge niveau van de ontwerp-be groting voor 1950 baart de Regering zor gen, omdat het mede in verband met de conjunctuurphase, waarin de wereld ver keert, gevaren in zich draagt. Categorieën Nationale Schuld Afschrijvingen Buitenlandse Dienst Politie en Justitie Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Herstel oorlogsschade 1) Militaire uitgaven 2) Waterstaat Verkeer Luchtvaart Uitgaven ter bevordering van handel en nijverheid Uitgaven ter bevordering van land bouw en visserij Distributie-, contrdle- en prijsbeheer- singsapparaat Prijssubsidies, exclusief landbouw- Egalisatiefonds Sociale voorzieningen 346 Volkshuis-esting 31 Overzeese Gebiedsdelen 1 Bestuurskosten 116 Pensioenen 71 Wachtgelden e.d16 Gewone dienst Buitengewone Buitengewone Dienst 1 Dienst II 1949 1950 1949 1950 1949 1950 544 473 oc 52 86 34 OD 38 1 0 168 175 29 12 3 4 339 371 0 9 10 52 33 485 456 0 1 517 601 137 112 134 139 74 91 78 75 17 16 8 3) 122 3) 12 12 19 8 19 21 0 3 64 78 55 67 3 2 7 8 24 14 385 45 2 127 114 10 30 10 39 2 10 1 12 13 44 6 8 0 1 54 1 39 Totaal 2436 Landbouw-Egalisatiefonds Totaal-Generaal 2436 2681 2681 802 227 1029 171 840 381 381 575 575 1) 2) 3) Inbegrepen uitgaven, welke niet vallen onder die, genoemd in de stukken nopens het wetsontwerp op de materiële oorlogsschaden (Gedrukte Stukken Zitting 1947-1948-705). Uitgegaan is van de uitgaven van de Departementen van Oorlog en van Marine. Hierop zijn in mindering gebracht de uitgaven voor demobilisatievoorzieningen (welke tot de sociale voorzieningen zijn gerekend), die voor militaire pensioenen (onderge bracht in de rubriek pensioenen) en die voor loodswezen en voor hydrografie (opge nomen in de rubriek verkeer). Daarentegen is wel rekening gehouden met de uit gaven van het Departement van Overzees Gebiedsdelen voor de landmacht in Suri name en in de Nederlandse Antillen. De hierin opgenomen post wegens kapitaalverstrekking aan het Staatsbedrijf der P.T.T. is in 1949 voor memorie uitgetrokken en in 1950 voor 111 millioen. Inzake de besteding van ter beschik king van het Rjjk komende tegenwaarde van in het kader van het Europese Her stel Programma ontvangen schenkingen, deelt de minister van Financiën in zjjn toillioenennota mede, dat buiten de reeds Vrijgegeven f 240 millioen, welke zullen Worden aangewend voor uitgaven die Worden verantwoord op de begroting 1948, terzake van schenking van Mar shall-goederen gedurende de periode April 1948April 1949 nog een bedrag Van ca. f 600 millioen van de op speciale rekening bjj De Nederlandsche Bank ge storte gelden beschikbaar zal komen. Omtrent de bestemming van deze gel den zijn besprekingen met de E.C.A.. autoriteiten gaande, nadat daaromtrent tevoren overleg was gepleegd tussen de verschillende ministers, het Bureau van de Regeringscommissaris voor het E.H.P. en De Nederlandsche Bank. Bij dit over leg wordt zowel aandacht geschonken aan de monetaire consequenties, voort vloeiende uit de wijze van bestemming, als aan het belang, welke de overeen te komen besteding kan hebben voor de Wederopbouw van Nederland. In dit verband wordt vermeld, dat bij de opstelling van de ontwerp-negroting Voor 1950 een aantal posten is gereser veerd, wélke betrekking hebben op uit gaven, uitgaande boven die, welke in genoemde begroting zijn opgenomen. Het betreft hier verschillende projec ten tot een bedrag van ruim f72 mil lioen, waarvan de uitvoering zal bijdra gen tot verhoging van het nationale pro. ductievermogen en tot verbetering van de betalingsbaianspositie. Als voornaamste projecten kunnen worden genoemd deelnemingen van de Staat in de vestiging of uitbreiding van industriële ondernemingen, ver strekking van kapitaal ten behoeve van de indijking en droogmaking van de Zuidelijke IJsselmeerpolders, be vordering van technisch-wetenschap- Pelijk onderzoek, maatregelen op het gebied van de volksgezondheid. Aan deze posten, is voorts toegevoegd een bedrag ter financiering in guldens van de in het kader van het F.uropese Her stel Programma te ontvangen techni- sche hulp. **aar het oordeel van de minister zijn deze gereserveerde posten weliswaar van essentiële betekenis voor de Nederlandse volkshuishouding, doch moet het voors hands niet verantwoord worden geacht daarmede de begroting van 1950 te be lasten. Wel ligt het in de bedoeling tot het doen van deze uitgaven in 1950 over te gaan, indien en voor zover additionele middelen ter beschikking komen. Het is nog niet met zekerheid te zeggen van welke aard deze middelen zullen zijn, doch hierbij wordt gedacht aan de moge lijke beschikbaarstelling van de guldens- waarde van de onder het Europese Her stel Programma ontvangen schenkingen. In afwachting van het beschikbaar ko men van zulke additionele middelen dient elke beslissing omtrent de hier be doelde uitgaven te worden opgeschort. Van belastingverlagingen, waardoor nieuwe begrotingstekorten zouden in treden, mag en kan thans nog geen sprake zijn, aldus verdedigt prof. Lief- tinck in de nota zjjn belastingpolitiek. Maatregelen van belastingpolitieke aard kunnen echter op hun plaats zijn voor zover zij een uitstel van be lastingheffing teweeg brengen, dan wel belemmeringen voor het bedrijfsleven en voor het ontplooien van nieuwe initiatieven verminderen en aldus de toekomstige belastingopbrengsten ver groten. Staan deze elementen in de bij de Tweede Kamer aanhangige wetsont werpen Belastingherziening 1949 en Wijziging Ondernemingsbelasting op de voorgrond, zij spelen mede een roï in de plannen tot verlaging van de tarieven van inkomsten- en loonbelas ting. Bij de laatste plannen komt echter bo vendien een ander element aan de orde: verschuiving van druk in het heden. De verlaging van de inkomsten- en loonbe lasting zal namelijk m zeer belangrijke mate de verzwaring van druk opvangen, welke gepaard zal gaan met de voorge nomen proportionele verhoging van de woninghuren met 15%, de verlaging der levensmiddelensubsidies en met de ver hoging van enige verteringsbelastingen. Enerzijds wordt thans een aantal ver lichtingen van belastingdruk voorgesteld, welke, verbonden met het overige over heidsbeleid, de algemene strekking heb ben de productie aan te moedigen en in vesteringen in nieuwe productiemidde len te vergemakkelijken, verlichtingen, welke ook overigens de van belastingen op inkomen en winst uitgaande rem mende werking op het entameren van bedrijvigheid en op de arbeidslust zullen matigen. Daartegenover dringen èn de noodzaak van het behoud van het budge. taire evenwicht èn de eis van beperking van niet strikt noodzakelijke consumptie Teneinde een inzicht te geven aangaande de belastingopbrengsten volgt hieronder nog een vergelijking van de raming daarvan voor 1950 met die voor 1949. De daarin vermelde netto-bedragen zijn die, welke aan het Rijk ten goede komen na aftrek van de aandelen, toekomende aan het Gemeentefonds en aan het Provinciefonds en, voor zoveel de accijns op gedistilleerd betreft, na aftrek mede van het aandeel, toekomende aan het Landbouw-Egalisatiefonds. (in mill, guldens) Omschrijving Inkomstenbel. (na aftr. v. voorheffing) Vermogensbei. van natuurl. personen Dividendbelasting Commissarissenbelasting Vereveningsheffing 200,0 Motorrijtuigenbelasting Bijzondere wijnbelasting Invoerrechten 235,0 Statistiekrecht Accijns op zout Accijns op gedistilleerd Accijns op bier Accijns op suiker Accijns op tabak Bel. op gouden en zilveren werken Omzetbelasting 780,0 Rechten van zegel Rechten van registratie Rechten van successie, van overgang en van schenking Raming Raming Raming Raming voor voor voor voor 1949 1950 1949 1950 bruto bruto netto netto 700,0 740,0 639,1 675,6 55,0 60,0 50,2 54,8 175,0 250,0 159,8 228,3 500,0 560,0 456,5 511,3 40,0 45,0 36,5 41,1 4,0 6,5 3,7 5,9 200,0 210,0 200,0 35,0 40,0 35,0 40,0 0,2 0,0 0,1 0,0 235,0 300,0 214,6 273,9 7,0 7,0 6,4 6,4 7,0 7,0 6,4 6,4 70,0 90,0 59,1 76,0 21,0 16,0 19,2 14,6 65,0 80,0 59,3 73,0 170,0 190,0 155,2 173,5 0,9 0,7 0,8 0,6 780,0 800,0 712,1 730,4 20,0 18,0 18,3 16,4 30,0 35,0 27,4 32,0 65,0 65,0 59,4 59,4 3.180,1 3.520,2 2.919,1 3.229,6 tot het verhogen van verteringsbelastin gen. Met betrekking tot deze verteringsbe lastingen bevat de Nota enige belang rijke mededelingen. Ten aanzien van de huurbelasting komt de minister tot de conclusie, dat, al is een verzwaring van de huurlasten onvermijdelijk, het niet raadzaam is onder de bestaande omstan digheden een grotere proportionele huur verhoging dan van 15% voor vooroorlog se woningen toe te laten. Dit betekent echter voor de eigenaren van de huizen niet meer dan een com pensatie voor de stijging, sedert 1940, van de vaste lasten en van het onder houd van hun bezit. Nu is het alleszins redelijk en met het oog op 't voorkomen van kapitaalverlies aan de huizen in hoge mate wenselijk, dat genoemde stij ging van kosten en lasten wordt goed gemaakt door een huurverhoging ten bate van de eigenaren. De motieven vóór en bezwaren tegen het heffen van een huurbelasting zijn dan ook buiten beschouwing gebleven. Een verdere verhoging van de aan het woninggebruik verbonden kosten en lasten kan in verband met de bestaande verhouding tussen lonen en prijzen onder de huidige omstandigheden het best plaats vinden met inachtneming wederom van een zekere differentiatie, waarbij in het oog wordt gehouden, dat een verzwaring van de druk op dit punt in het algemeen relatief meer be tekent naarmate het inkomen lager is Daartoe leent zich wel een verho ging van de personele belasting. Door de vrijstellingen en verminderingen roept deze verhoging in veel mindere mate de bezwaren van sociale en eco nomische aard op welke verbonden zijn aan een huurbelasting. Nochtans corrigeert zij de bestaande toestand waarbij de gebruikers van woningen tengevolge van de verschillende door de Overheid getroffen maatregelen voor de door hen genoten woondien sten minder betalen dan die woon diensten eigenlijk waard zijn. In plaats van een huurbelasting zal dan ook worden voorgesteld het heffen van 100 opcenten ten bate van net Rijk op de personele belasting naar de grondslag huurwaarde. Voorts zal een herschatting van het meubilair een hogere opbrengst van de belasting naar laatstgenoemde grondslag op leveren. De technische herziening van de per sonele belasting zal onder meer omvat ten een verhoging van de vrijgestelde bedragen met in het algemeen 20 pCt. Een bijzondere voorziening zal worden getroffen met het oog op tijdens en na de oorlog gebouwde woningen, waar van de huren op een hoger niveau lig gen dan die van vóór-oorlogse wonin gen. Voorts wordt opgemerkt, dat de voor genomen wijzigingen van de tarieven van zegel- en registratierechten binnen kort aanhangig zullen worden gemaakt. Naast de reeds aangekondigde ver hoging van het tarief van de omzetbe lasting zal tenslotte de invoering van een bijzonder tarief voor die belasting, liggende tussen het normale tarief en het weeldetarief worden voorgesteld. Dit tarief zal betrekking hebben op een aantal goederen, welker aanschaffing in de tegenwoordige omstandigheden de toepassing voor een enigszins hoger tarief dan het gewone rechtvaardigt, zonder dat die goederen evenwel weel-i deartikelen kunnen worden genoemd. De hier opgesomde nog in te dienen voorstellen, tezamen met de reeds aanhangig gemaakte verhoging van het bijzondere invoerrecht op benzine zullen voor de Rijksmiddelen, het Provinciefonds en het Gemeentefonds tezamen naar globale schatting ople veren: Wijziging van de omzet belasting f140 mill. Wijziging van en opcenten op de personele belasting 29 Wijzigingen van zegel- en registratierecht Verhoging van het bljz, in voerrecht op benzine 40 Totaal f 217 mill. Daartegenover staan belangrijke ver lichtingen bij ö!e directe belastingen, nl. de verlaging van inkomsten- en loon belastingen (zeer globaal geschat op f 150 millioen belastingverlichting)de belastingherziening 1949 (welke de be lastingopbrengst over 1950 met ongeveer f 170 millioen zal verminderen, doch ten aanzien van een zeer groot deel van dit bedrag de betaling slechts opschort) en de wijzigingen in de ondernemings belasting (direct gevolg f 53 millioen belastingverlichting. IWUWJWH! mn <m ax m t&ZWM* *^|)mnrTTTf 4h'r*iUmlk>n: «Mfef HURil fc-ss «w «t w» 'W f,(-i n P -i— «V «SJ -f «n.«B whm mtnn IM1 «UIÜ'W ym c* wa» «aai t f i ----- Grote koppen in de Engelse dagbladen kondigen het nieuws der devaluatie aan. Uier is een staalkaart der verschillende lettersoorten, waarmee de gebeurtenis onder de ogen van een gretig lezend publiek werden gebracht. Een vindingrijke groenteman te Amsterdam heeft in de devaluatie van het Pond Sterling aanleiding gevonden zijn klanten ervan te overtuigen, dat zij bij her» nog het volle .fond" krijgen. Omschrijving GEWONE DIENST BUITENGEWONE DIENST I Uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter Uitgaven 669 Middelen Nadelig saldo GEWONE DIENST EN BUITEN GEWONE DIENST I Uitgaven 3.350 Middelen 3.541 Nadelig/voordelig saldo 191 Nadelig saldo Landbouw-Egalisatiefonds. BUITENGEWONE DIENST II Kapitaalsuitgaven en -ontvangsten Uitgaven Middelen Saldo Ontwerp Vastgestelde Gecorrig begroting begroting begroting 1950 1949 1949 (in millioenen guldens) 2.681 2.436 2.754 3.518 3.156 3.569 837 720 815 669 802 886 23 76 76 646 726 810 3.350 3.238 3.640 3.541 3.232 3.645 191 6 171 227 227 20 233 - 222 575 381 505 185 71 71 390 310 434 Aldus reageerde honden op de devalua tie van het pond. De makelaars werden bijna onder de voet gelopen, de me nigte drong en duwde en de sfeer was er allerminst een, welke men bij „rus tige transacties" pleegt aan te treffen. Een koerier verlaat een der departe menten in honden met een bundel bulletins, die het nieuws over de deva luatie behelzen. Ze zijn bestemd voor de Engelse kranten en nieuwsagent schappen. BRUSSEL, 19 September (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Hoewel te Brussel geen devaluatie stemming heerst en men van hogerhand beklemtoont dat een dergelijke maat regel niet wordt overwogen, is er sinds Zondagavond niettemin druk gecon fereerd, terwijl ook de vervroegde terug keer van de ministers van Buitenlandse Zaken en van Financiën alsmede van de gouverneur van de Nationale Bank, die alle drie nog in Washington vertoefden, wordt aangekondigd. Eerste minister Eijskens hield heden middag een persconferentie, waarin hij verklaarde, niet pessimistisch te zijn omtrent de toekomst van de Benelux. „Natuurlijk", zo liet hij er op volgen, „gaan de kwesties die zich in dit kader stellen, grondig van uitzicht veranderen en het is onmiskenbaar dat het con currentievermogen van de Nederlandse export gaat toenemen. De Nederlandse betalingsbalans vertoonde ten opzichte van ons een debetsaldo. Dat alles kan zich nu wijzigen". Betreffende de vaste gang van zaken verklaarde Eijskens dat de Belgische regering verzocht had tegen 15 October in huxemburg een conferentie van de Benelux-ministers bijeen te roepen. „Dat betekent", zo zeide hij, „dat de voor- Unie rond 1 November in werking zou kunnen treden". Op een desbetreffende vraag heeft Eijskens categorisch geantwoord, dat geen druk op België werd uitgeoefend om de Belgische franc te devalueren. Intussen verwondert men zich hier in technische kringen over de omvang van de devaluatie van het pond sterling en vraagt men zich af of een devaluatie van de franc uiteindelijk toch niet nood zakelijk zal blijken met het oog op de exportmogelijkheden Er is echter geen enkel teken dat een dergelijke maatregel imminent zou zijn. Bovendien wijst men erop dat het niet devalueren van de Belgische franc een goedkopere import impliceert, terwijl de nu mogelijke omwisselbaarheid van de munt de wereldhandel zal vergemak kelijken, wat ook België op den duur zeer ten goe'de zal komen. In een officieel communiqué maakt de Belgische regering bekend, dat in verband met de devaluatie van het En gelse pond de uitgifte van bepaalde in voervergunningen is opgeschort totdat een studie is gemaakt van de door de herwaardering ontstane nieuwe toestand in het handelsverkeer. De staatssecretaris van Financiën van In donesië, drs. A. Oudt, heeft Dinsdagochtend te Batavia in een radiotoespraak medege deeld, dat de Indonesische regering nog niet definitief haar standpunt heeft bepaald met betrekking tot het vraagstuk der devaluatie. Hij zei, dat sluiting van banken en spaar banken niet in de bedoeling ligt, doch dat, in afwachting van een definitieve bepaling van het standpunt der Indonesische rege ring, het Deviezenfonds voor Indonesië tij delijk alle wisseltransacties met het buiten land heeft stopgezet. Het bestuur van de Nederlandse Antillen heeft met betrekking tot de devaluatie van het pond sterling en een eventuele deva luatie van de Nederlandse gulden zijn hou ding nog niet bepaald. Honderden nerveuze Britse toeristen be legerden Maandag banken en reisbureaux in België. Zwitserland, Frankrijk en Italië met reischèques, die plotseling een derde minder waard waren geworden. Maar de banken waren gesloten en de reisbureaux konden niet helpen. Vele Britten beschik ken niet meer over middelen om hun ho telrekening te betalen. Sommigen kunnen zelfs geen lunch meer bekostigen. Het Franse ministerie van financiën gaf ter tegemoetkoming toestemming, dat de banken Maandag aan elke buitenlandse toerist 10.000 francs uitbetaalden tegen de oude wisselkoers. De trek terug naar Engeland is Maandag al begonnen. Honderden auto's passeren Parijs op weg naar de Kanaalhavens. In Zwitserse regeringskringen vreest men dat een dodelijke slag aan het toeris tenverkeer is toegebracht. In het kader van de beschouwingen over de financiële verhouding met Indonesië, welke nog steeds een belangrijk punt voor de beoordeling van de financiële toestand van het Rijk uitmaakt, bevat de Nota enige opmerkingen over de stand van de crediet- verlening aan Indonesië, waartoe in het verleden de nodige ontwerpen van Wet door de Staten-Generaal zijn goedgekeurd, dan wel aan de Staten-Generaal ter behan deling zijn aangeboden. Hoewel mag worden aangenomen, dat In donesië ook in 1950 een beroep zal doen op credietverlening van de zijde van Neder land, zal dit beroep door Nederland eerst gehonoreerd kunnen worden zodra o m. ter Ronde-Tafelconferentie een overeenkomst tot stand zal zijn gekomen, waarbij de fi- nancieel-eeonomische verhoudingen tussen Nederland en Indonesië op bevredigende wijze zijn vastgelegd. Over dit onderwerp stellen wij ons voor tu>g nader terug te komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3