BEGROTING VOOR HET EERST SINDS DE OORLOG SLUITEND Verdere bezuiniging nodig Vandaag opent de vierde Alg. Vergadering der V.N. Alle beklaagden in proces-Rajk bekennen DE WERELD ROND nu mm mum DE ENGEL-s BAZUIN FRANKRIJK EN ZWEDEN HEBBEN OOK GEDEVALUEERD VISHIN SKY ONDER SNELVUUR Teveel textiel- detaillisten r Wij luisteren naar Toonaangeverj ook voor R.K. MEISJE BAKKERSLEERLING Verzet in Z.-China stort ineen Zal Romulo Evatt en? opvolgi West-Duitse kabinet thans bekend SLOWAAKSE BOEREN MOETEN TERECHT STAAN Zij verdedigden hun priesters Sanering van deze branche is nodig Herhaling van R.T.C. in conclave Vorrink over samen werking met K. V.P. "A J VROOM a DREESMAViV KETELMAKERS BANKWERKERS PIJPWERKERS DINSDAG 20 SEPTEMBER 1949 PAGINA 4 Tekort van 390 millioen op kapitaaldienst MAATREGELEN VAN N.S. Voorzitter Eerste Kamer Conferentie Oostenrijks vredesverdrag hervat Am. mijnwerkers in staking Van der Vaart Smit in cassatie Doodstraf geëist Middlesex Wanderers tégen bondselftal 975 N. V. NEDERLANDSCHE ELECTRO- LASCH MAATSCHAPPIJ, LEIDEN, Gevraagd Tuilenaar Zijlweg 10 Overveen VAN VBIJDAG AF «n De Minister van Financiën heeft hedenmiddag zijn traditionele millioenennota aan de Tweede Kamer aangeboden; in de inleidende beschouwingen werd op de eerste plaats opgemerkt hoezeer het tot voldoening stemt dat thans een ontwerp-begroting kan worden overgelegd, waarbij een vergelijking van mid delen en uitgaven van de Gewone Dienst en de Buitengewone Dienst I, te zamen genomen, een overschot aanwijst. Dit overschot is zodanig dat het tekort van het Landbouw-Egalisatiefonds ad 171 millioen, hetwelk in de begroting voor het dienstjaar 1949 tot een bedrag van 227 millioen nog ongedekt was gebleven, voor 1950 hieruit kan worden gefinancierd. Zelfs dan is er nog een overschot van 20 millioen, dat na herziening van de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds mogelijk ruimer zal uitvallen. Dit stemt naar het inzicht van de Regering des te meer tot verheugenis, om dat deze verbetering van de budgetaire toestand is verkregen ondanks de vele noodzakelijke verhogingen, welke in de begroting 1950 dienden te worden opgenomen. Voor het eerst na de oorlog kan derhalve de gehele begrotingsdienst, uiteraard niet uitzondering van de Kapitaaldienst, uit de lopende middelen worden gefinancierd. De ontwerp-begroting 1950 vertoont in totaal een nadelig saldo van 370 millioen tegen 059.679.246 volgens die van 1949. Voor de Gewone Dienst vertonen de ramingen in vergelijking met die van 1948 de volgende cijfers: Uitgaven 2681 (8417) millioen; middelen 3518 (3156) millioen; voordelig saldo derhalve 837 (738) millioen. Buitengewone Dienst 1: Uitgaven 669 (1515) millioen; middelen 23 (71) mil lioen; nadelig saldo derhalve 646 (739) millioen. Voor de Gewone en Buitengewone Dienst te zamen zijn de uitgaven ad totaal f 3350 millioen of f 246 millioen lager geraamd dan voor 1949, terwijl de middelen ad totaal f 3541 een hogere raming van 309 millioen vertonen. Der halve zijn de uitgaven met circa 7 pCt verminderd, de middelen met ongeveer 9 pCt. verbeterd ten opzichte van de cijfers van 1949. Het gezamenlijk voordelig saldo ad f 191 millioen steekt gunstig af met het gezamenlijk tekort van f 364 millioen in 1949. Van dit voordelig saldo dient ech ter te worden afgetrokken het nadelig saldo van het Landbouw-Egalisatie fonds ad f 171 millioen, zodat dit op f 20 millioen wordt teruggebracht. De Buitengewone Dienst (1) (hieron der vallen kapitaalsuitgaven en ont vangsten) vertoont uitgaven ad f575 (365) millioen en middelen ad f185 (71) millioen en een nadelig saldo van f 390 (294) millioen. Het uiteindelijk totaal- tekort van alle Diensten is derhalve f 370 in 1950 tegen f 460 millioen in 1949. Hierbij merkt de Minister op dat de kapitaalsuitgaven door leningen mogen worden gedekt, terwijl deze leningen ingevolge de Comptabiliteitswet niet oneer de middelen worden geraamd. Bij het opstellen van de ontwerp-be groting voor 1950 is in de eerste plaats geen rekening gehouden met de gevol gen voor het Staatsbudget van de nog te nemen maatregelen op het gebied van levensmiddelensubsidies, enz. Aan gezien de bedoelde maatregelen thans nog een onderwerp van beraad uitma ken acht de Regering deze werkwijze ook de meest juiste. Dit uitgangspunt is wel in zeer bij zondere mate van invloed geweest op de samenstelling van de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds. Deze begroting, waarvan de basis-gegevens zijn ontleend aan de thans bekende feiten, draagt dan ook een zeer voor lopig karakter. Het ligt in het voornemen, zodra zulks mogelijk is, een Nota van Wij ziging in te dienen, waarvan, naar verwacht kan worden, het eindsaldo zeer belangrijk lager zal liggen dan het saldo van het thans ingediende ontwerp. Voorts is in de huidige ontwerp-be groting geen rekening gehouden met de budgetaire gevolgen van de maatrege len, vervat in de wetsontwerpen Belas tingherziening 1949 en wijziging van het Besluit op de ondernemingsbelas ting 1942 en evenmin met de voorgeno men verlaging van de loon- en inkom stenbelasting, welke in het bijzonder is bedoeld als verlichting van de druk op de lagere en middelbare inkomens Tegenover de zo juist genoemde be lastingverlichtingen zullen echter, zoals elders wordt uiteengezet, naar het oor deel van de Regering, een aantal be lastingverzwaringen moeten worden opgelegd, die de middelen weer zullen versterken. Samenvattend kan dus worden ge zegd, dat het na aftrek van het tekort van het Landbouw-Egalisatiefonds res terende voordelig begrotingssaldo ad f 20 millioen nog zal toenemen tenge volge van: a. de te verwachten lagere raming van het nadelig saldo van het Landbouw- Egalisatiefonds in de definitieve be groting van dat fonds; b. de vermeerderde inkomsten van het Rijk voor 1950 als gevolg van de hiervoorbedoelde belastingverzwa ringen (ruim f190 millioen). Het begrotingsresultaat zal daarente gen in ongunstige zin worden beïn vloed door: c. de verminderde inkomsten van het Rijk voor 1950 als gevolg van de belastingherziening 1949 (ongeveer f 155 millioen) en door de uitkerin gen in 1950 uit 's Rijks kas ter com pensatie van inkomstenderving door de gemeenten als gevolg van de her ziening der ondernemingsbelasting f 52,8 millioen; d. de voorgenomen verlaging van de loonbelasting en de inkomstenbelas ting (ongeveer f140 millioen). Bovendien zal factor c ook nog door werken op de dienstjaren 1948 en 1949 en voor die jaren waarschijnlijk tot een hogere belastingderving aanleiding ge ven. Ter voorkoming van misverstand zij er nadrukkelijk de aandacht op geves tigd, dat de hierboven genoemde be dragen betrekking hebben op de gevol gen van de voorgenomen belastingmaat regelen voor 's Rijks kas. Aangezien het hier om belastingen gaat, die ook voor een deel ten goede van de provin cies en gemeenten komen, zijn de ge volgen voor 's Rijks kas met identiek met de gevolgen voor de belastingplich tigen. Deze laatste worden hierna onder het hoofd Belastingpolitiek vermeld (Zie pag. 3). De gevolgen van een eventuele unifi catie van accijnzen in Benelux-verband vormen nog een onzekere factor, ter wijl in overeenstemming met het be staande gebruik geen rekening is ge houden met de financiële gevolgen van wetsontwerpen, welke tijdens het sa menstellen der begroting nog bij de Staten-Generaal in behandeling waren. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat in de thans opgestelde begroting geen rekening is gehouden met aan het Rijk over te dragen middelen, ontstaan als tegenwaarde van de in het kader van het Europese Herstel Programma ont vangen schenkingen. De Franse regering heeft Maandagavond na een zitting die bijna vier uur duurde en om tien uur eindigde, besloten de Franse franc ten opzichte van het pond sterling met tien percent te revalueren. De Franse franc wordt met circa 20 pet. gedevalueerd ten opzichte van de dollar. Hieruit blijkt, dat tegenover het pond steling, dat t.o.v. de dollar met 30 pet. devalueerde, een waardevermeerdering van 10 pet. is ontstaan, waardoor het pond nu maar 980 francs waard is tegenover eerst fres. 1097. De nieuwe officiële wisselkoers van de franc t.o.v. de dollar is thans vastgesteld op 350 tegen voorheen 280, hetgeen overeenkomt met de op de vrije markt geldende koers en impliceert, dat het stelsel van meervoudige wisselkoersen alsmede de exportfranc zijn afgeschaft in overeenstemming met de wensen van het Int. Monetair Fonds. De Zweedse regering heeft besloten de koers van de Zweedse kroon ten op zichte van de dollar te devalueren van 3.60 tot 5.18 kr. De wisselkoers tussen de kroon en het pond sterling blijft onveranderd. De regering van IJsland heeft beslo ten de kroon te devalueren t.o.v. de dol lar. Douglas Abbott, de Canadese minister van Financiën, heeft bekend gemaakt, dat de Canadese dollar 10 pCt. gedeva lueerd is. Dit houdt in, dat het pond in Canada 3 dollar 8 dollarcents waard zal zijn. De Amerikaanse dollar is thans gelijk aan 1 Canadese dollar 10 cents. Ceylon heeft de rupee gedevalueerd van 3.3 op 4.75 rupees voor een dollar. De Finse Bank heeft de Finse mark gedevalueerd en de nieuwe dollarkoers van de mark op 231 vastgesteld (de oude koers was 160). De goud-pariteit van de Zwitserse frank blijft voorlopig ongewijzigd, aldus heeft de Zwitserse regering Maandag bekend gemaakt. Volgens Zwitserse financiële bronnen zou de regering zich zolang mogelijk tegen devaluatie van de frank verzetten Zwitserland zou echter als land, dat op de buitenlandse handel en het toeristen verkeer is aangewezen, mettertijd geen alternatief hebben, verklaarde men. In kringen van de Belgische financiële deskundigen, die met de Benelux te ma ken hebben, verwacht men, dat ook de Belgische regering nog in de loop van deze week de mogelijkheid van herwaar dering van de Belgische franc onder ogen zal zien. Vijftig Europese journalisten hebben Maandag de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Vishinsky, in het holst van de nacht op de Canadese luchthaven Gander geïnterviewd. De journalisten waren met de Stratocruiser „Europe", waarmee zij een vliegtocht van veertien dagen door de Ver. Staten hebben gemaakt, op terugweg naar Londen en hadden op het vliegveld Gander op New-Foundland een tussen landing gemaakt. Plotseling herkende een hunner daar een heer met grijs haar, die bij de souvemirstand stond te De samenstelling van het eerste West- Duitse kabinet, dat door dr. Konrad Adenauer is gevormd, is thans in Bonn officieel bekend gemaakt. De ministers z(jn: Dr. Konrad Adenauer, kanselier. Dr. Franz Bliicher, vice-kanselier en minister voor het E.R.P. Heinrich Hellwege, Betrekkingen met de Bondsraad. Prof. Ludwig Erhard, Economie. Dr. Fritz Schaffer, Financiën. Jakob Kaiser, alle Duitse zaken (Oos telijke zone). Dr. Gustav Heinemann, Binnenlandse Zaken. Dr. Thomas Dehler, Justitie. Wilhelm Niklas, Landbouw. Anton Storch, Arbeid. Dr. Hans Seebohm, Transport. Hans Schubert, Post. Dr. Eberhard Wildermuth, Behuizing en Wederopbouw. Dr. Hans Lukaschek, Vluchtelingen. Een aantal Slowaken, die met de vuist en met de zeis in Juni gestreden heb ben ter verdediging van hun priesters zullen wegens activiteit tegen de staat terecht staan, zo meldt het orgaan der communistische rechtsgeleerden. Dit te Bratislava verschijnende or gaan, Pravo a Zivot (Wet en Leven) ge naamd, geeft te kennen, dat de proces sen misschien al aan de gang zijn. Er werd niet aangeduid hoeveel person ?n gearresteerd zjjn. De maximumstraf voor de beweerde .misdaad" is de doodstraf. De lang verwachte aankondiging der processen wijst er op, dat de regering zich gereed maakt om in ernst tegen de Kerk op te treden nu de oogst binnen is. Dezer dagen is opnieuw een commu nistische partijfunctionaris in de Mora vische stad Kelc tijdens wanordelijkhe den die ontstonden na de arrestatie van een priester gedood. Een grote afdeling van de veiligheidspolitie is naar de stad vertrokken „ten einde een onderzoek in te stellen." De Praagse staatsrechtbank heeft gis teren meegedeeld, dat Theodor Funk secretaris van de Aartsbisschop van Olomouc, dr. Josef Matocha, tot Hen jaar dwangarbeid is veroordeeld. Funk heeft volgens mededeling toegegeven dat hij schuldig is aan het verspreiden van illegale pamfletten. In de mededeling wordt verder nog verklaard, dat Funk de Tsjechoslowcak- se priesters een circulaire heeft toege zonden, waarin hij hun verzoekt het pauseljjk decreet, betreffende de excom municatie van die katholieken, die uit vrije wil leden zijn van de communisti sche partjj, ten uitvoer te leggen. Het door de regering ingestelde comi té van „katholieke actie" heeft oekend gemaakt, dat alle activiteit der kloosters onder toezicht der regering zal worden geplaatst en dat de priesters zullen wor den geschaduwd. Regeringsagenten zullen in de biecht stoel belijden, dat zij communisten zijn en de priesters, indien zij zich houden aan het excommunicatiedecreet, aan brengen. Volgens U.P. heeft een hooggeplaatste Tsjechische autoriteit verklaard, dat in Bohemen en Moravië reeds meer dan tweehonderd priesters zijn gearresteerd. Tezelfder tijd beschuldigde de com munistische regering het Vaticaan van steunverlening aan spionnen. Dit is de eerste keer, dat zij dit openlijk doet. On der de gearresteerden zouden zich as sistent Vondra van de St. Jindrichkerk in Praag, dr. Doskocyl, de secretaris van bisschop Moric Picha van Hradec Kra- love, vier vicarissen uit Pilsen en bijna alle monniken uit een klein Capucjjnen- klooster bij Cheb bevinden. Tenminste één priester werd reeds veroordeeld tot vier jaar dwangarbeid in de mijnen in Noord-Tsjechoslowakije. Hij werd alleen op verdenking veroor deeld. In October worden meer arresta ties verwacht, daar de staat langzaam maar zeker haar offensief tegen de Kerk verscherpt. kijken, als de Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken. Binnen enkele ogenblikken stonden de journa listen in een kring om hem heen en vuurden een groot aantal vragen op hem af. „Gelooft u niet, dat een reis van een groot aantal journalisten naar de Ver enigde Staten zal bijdragen tot een beter begrip tussen de landen onderling?" „Inderdaad', antwoordde Vishinsky, „dat is de enige manier om tot een betere verstandhouding te komen". „Denkt u, dat de Sovjet-Russische re gering bereid zou zijn een groep jour nalisten voor een dergelijke „Russische ontdekkingsvlucht" uit te nodigen?" „Misschien", was het antwoord. Mogen we dit als een informele in vitatie beschouwen?" „Laten we het liever als een infor mele conversatie beschouwen", ant woordde Vishinsky lachend. „Enige verklaring af te leggen, mijn heer Vishinsky?" „Ik denk, dat u mij na uw vlucht meer vertellen kan over uw ontdekkin gen in Amerika dan ik". Toen Vishinsky verzocht werd com mentaar te leveren op de devaluatie van het Britse pond sterling, zeide hij: „Ik bezit noch ponden, noch dollars en daar om maak ik mij voorlopig niet erg on gerust. Ik ben een slecht financier". Vishinsky vertelde, dat hij van Moskou op weg was naar Lake Success voor de bijwoning van de opening der Alg. Ver gadering van de U.N.O. „Heeft u al koffie gedronken, heren?" Dat hadden de heren. „Ik echter nog niet". Dat was het sein voor het einde van het onderhoud. Doch Vishinsky was in een uitstekend humeur en tijdens zijn kopje koffie zette hij voor iedere journalist zijn handte kening op elk stuk papier, dat hem werd toegeschoven. Vishinsky verliet Gander vijf minuten voor de journalisten, die in tegenovergestelde richting hun reis voortzetten. Generalissimus Tsjang Kai Sjek zou Maandag de terugtrekking van de ge regelde nationalistische troepen gelast hebben uit Noord-Kwantoeng, en hier mede, volgens een gewoonlijk betrouw bare bron, de ineenstorting van het na tionalistisch verzet in Zuid-China heb ben aangekondigd. Enige uren later werd van nationalistische zijde de val van het eiland Pingtan, het hoofdkwar tier van de nationalistische troepen in de provincie Foekien, toegegeven. Men is verder van mening, dat het gemelde bevel om Kwantoeng te ontruimen en op Kanton terug te trekken, ook de ver. plaatsing van de regeringszetel naar het eiland Formosa (Taiwan) inhoudt. Door de val van Pingtan wordt bet contact tussen Formosa en het vaste land zeer moeilijk. De order om op Kanton terug te trek ken zou aan generaal Lioenantsji, bevel hebber van ongeveer 60.000 nationalis tische troepen, gegeven zijn, die echter zou dralen om het bevel na te ko men, daar zij goede posities innemen in de bergen van Kwantoeng. De 1200 ton metende torpedojager „Tsjang Tsjih", het vlaggeschip van de nationalistische vloot der Tsjoesaneilan. den, is de communisten in handen ge vallen. Een twintigtal matrozen zou er in geslaagd zijn de overige leden van de bemanning op te sluiten. Vijf offi cieren, die weerstand boden, zijn gedood. De Nederlandse Spoorwegen hebben in overleg met de Belgische Spoorwe gen bepaald, dat op de grensstations in de treinen naar België alleen reizigers zullen worden toegelaten, die kunnen aantonen, dat zjj, of we) een tot de buitenlandse eindbestemming geldig plaatsbewijs bezitten, ofwel over vol doende vreemde valuta beschikken om om het in het buitenland af te leggen traject te betalen. Men begeve zich dus niet op reis naar het buitenland met plaatsbewijzen geldig tot een Nederlands grensstation zonder in het bezit te zijn van Belgi sche francs en zonodig van andere valuta, die men voor betaling in de landen waar men doorreist, nodig heeft. (Van onze Brabantse redactie) „Er heerst een tendenz naar over bezetting in de textieldetailhandel," aldus betoogde drs. H. J. J. Neefs gis teren op de jaarvergadering van de R. K. Textieldetaillistenbond „St. Willibrordus" in het Casino te 's Her togenbosch. Sinds 1938 is de Neder landse bevolking met ongeveer 12% toegenomen; de vestigingstoename in de textielbranche bedraagt echter 37%. Telde ons land in 1938 13566 tex- tieldetaillisten, thans beloopt hun aantal 18622. Nbg steeds besteedt Nederland een tiende van het nationale inkomen, dat thans 12 milliard gulden bedraagt, aan textiel, waarvan 850 millioen aan kle ding en linnengoed. Houdt men echter rekening met de prijsstijging, die spr. op 350% schatte, en met de bevolkingsaan was, dan blijkt, dat het absolute textiel- verbruik slechts 76% is van dat van 1938. De genoemde toename van het aantal nieuwe zaken geeft reden tot ernstige bezorgdheid, omdat niet te verwachten is, dat spoedig de kooplust voor textiel aanmerkelijk zal toenemen en er, zeker nu nog pas onze nationale armoe officieel is bezegeld, ook geen gerechtvaardigde hoop is op een reële welvaartstoename op korte termijn. In verband met de komende tijd zal de middenstandsorganisatie zich die nen aan te passen. Het persoonlijk ini tiatief achtte spr. ook van groot be lang. Men zal de structuur van zijn be drijf en van zijn hushouden in overeen stemming moeten brengen met het al gemene welvaartspeil. Ook een textiel- detaillistenconventie, die tot nu tea mede door de tegenwerking van de grootwinkelbedrijven nog niet is tot stand gekomen, achtte hij zeer gewenst. ft De informele besprekingen te Namen tussen de leiders van de drie delegaties ter R.T.C. hebben de standpunten ten aanzien van de Nederlands-Indonesi sche Unie nader tot elkaar gebracht, zo verklaarden welingelichte waarnemers tegenover de speciale correspondent van het A.NP. De B.F.O. en de repu blikeinse delegatie hebben zich Maan dag beraden. Van de Nederlandse de legatie was slechts bekend, dat zij Maandag niet meer bijeen zou komen. Het experiment om „in conclave" te gaan wordt algemeen geslaagd geacht en zou, naar werd medegedeeld, mo gelijk in andere gevallen worden her haald. Bij K.B. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de zit ting, welke zal aanvangen op de 20ste September 1949, benoemd professor mr. R Kranenburg, lid dier Kamer. Heden wordt in Lake Success de Vierde Algemene Vergadering van de U.N.O. geopend in een atmosfeer, die belangrijk verschilt met die van de vorige zitting. De Duitse kwestie is naar de achtergrond verschoven en de Balkan en het Verre Oosten staan nu in het middelpunt der belangstelling, hoewel het in het geheel niet zeker is, dat en de Joegoslavische en de Chinese kwestie een punt van bespreking zullen uitmaken. De belangrijkste kwesties, die ter sprake zullen komen, zijn: Het lot der voormalige Italiaanse koloniën; de burgeroorlog in Grieken land; Indonesië en Nederland; de be schuldiging dat Bulgarije, Hongarije en Roemenië inbreuk hebben gepleegd op de bepalingen uit de vredesverdragen omtrent de mensenrechten, door de processen tegen Kardinaal Mindszenty en andere kerkelijke leiders: inter nationalisatie van Jeruzalem, bescher ming der heilige plaatsen aldaar en het vraagstuk der Arabische vluchte lingen uit de Palestijnse oorlog; Korea en het conflict in dit land tussen de Noordelijke en de Zuidelijke regering, die respectievelijk gesteund worden door Rusland en de Verenigde Staten; de vetokwestie in de Veiligheidsraad, waarover Argentinië een voorstel heeft gedaan om een drastische beperking van het vetorecht van kracht te doen worden; het oprichten van een U.N.O.- bewakingsdienst voor de bescherming van U.N O.-missies in de gehele wereld. Achttien ministers van Buitenlandse Zaken, onder wie Acheson, Bevin, Vishinsky en Schuman, zullen de ope ningszitting bijwonen. Waarnemers geloven, dat de Philip- pijn Carlos P. Romulo de Australiër Evatt zal opvolgen als voorzitter der Algemene Vergadering. Voor het eerst sedert negen maanden heeft Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, na zijn vliegon geluk in Kopenhagen, zijn partijgenoten Maandag in de Apollohal te Amsterdam toegesproken. Vorrink's rede was getiteld „Voor vrijheid en vrede". Hij keerde er zich allereerst in tegen de Sovjet-Unie, sprak over de terreur achter het „ijze ren gordijn", over de vazalstaten en over het feit, „dat Rusland het enige land is geweest, dat zich als overwin nende mogendheid aan gebiedsuitbrei ding te buiten is gegaan." Hij wijdde ook enige woorden aan de samenwerking tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. „Wij, democratisch-socialisten. hebben voor het compromis geen angst", zo riep hij uit, „wanneer het tot de verwezenlijking van onze idealen kan bijdragen." Rusland heeft er zich accoord mee verklaard. dat de onderhandelingen over het staatsverdrag voor Oostenrijk vandaag in New York worden hervat. De ónderhandelingen werden op 1 September in Londen onderbroken. Volgens het State Department heeft Gromyko,, de Russische pl.v. minister van Buitenlandse Zaken, in hervatting der onderhandelingen toegestemd op een Zondag in Moskou gehouden conferen tie met de Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs. De leden van de Amerikaanse Ver enigde Mijnwerkersbond, die onder lei ding staat van John Lewis, zijn van daag begonnen met een staking ter ondersteuning van hun eisen met be trekking tot pensioenen en sociale voor zieningen, aldus meldt Reuter uit Pitts burgh. Men verwacht, dat vanavond het grootste deel der 480.000 mijnwerkers in staking zal zijn gegaan onder de leus: „Geen pensioen, geen werk". De mijnen in Pennsylvanië en West-Vir ginia meldden reeds, dat er geen enkele arbeider op het werk verschenen is. De procureur-fiscaal van de bijzon dere raad van cassatie, mr. baron Tuyll van Serooskerken, concludeerde gister morgen in de zaak tegen de 60-jarige voormalige predikant dr. H. W. van der Vaart Smit tot verwerping van het be roep en vernietiging van de sententie. Het bijz. gerechtshof te Amsterdam had hem veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf met aftrek. De acht communistische leiders, onder wie Laszlo Rajk, de voormalige Hon gaarse minister van Buitenlandse Zaken, die te Boedapest op beschuldiging van verraad en spionnage voor Amerikanen en Joegoslaven terecht staan, hebben thans allen bekend. Mogelijk zullen eind dezer week de vonnissen worden uitge sproken. Lazar Brankof, die aan het hoofd ge staan zou hebben van de Joegoslavische inlichtingendienst in Hongarije, deed bij zijn Maandag voortgezette verklaring mededelingen over de organisatie van de Joegoslavische spionnage in Tsjecho. Slowakije. Hij noemde Drndic, assistent leider van de Joegoslavische militaire missie te Praag, als de leider hiervan. Een der andere beschuldigden, dr. Ti- bor Szonyi, die tot zijn arrestatie cen traal personeelsecretaris was bij de Hon. gaarse communistische partij, verklaarde Volgens Radio-Madrid zal koning Faroek van Egypte binnenkort een bezoek aan Spanje brengen als officiële gast van gene raal Franco. Dit is de tweede Arabische vorst, die een bezoek zal brengen aan Franco. Vorige week was koning Abdoel- lah van Transjordanië op bezoek. Achttien mensen zijn omgekomen in een Halifax van de Franse luchtmacht, die bij landing te Brazzaville in Frans Equatori aal Afrika in brand vloog. Een der slacht offers was dr. Stefanopoulos, de voornaam ste feele-koortsdeskundige van het insti tuut-Pasteur te Parijs. Het zoeken naar de twee vermiste Itali aanse vliegers is opgegeven. Zij deden een poging de Atlantische Oceaan over te ste ken in een eenmotorig vliegtuig, van de Azoren uit. De vliegers hadden het plan geld bijeen te krijgen voor Italiaanse oor logswezen door een non-stopvlucht Lissa- bon-New York. William Hearst, de Amerikaanse uitge ver van de Hearst-kranten, is door Z.H. de Paus benoemd tot ridder in de Orde van St. Sylvester. DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 orkest» 18.20 sport, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 orkest, 19.30 Dit is leven, 19.45 R.T.C., 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 luisterspel „Miguel Manara" door O. V. de Lubio Milosz, 22.35 actua liteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 concert. HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 Skymasters, 19.00 Paris vous parle, 19.05 piano, 19.30 koor, 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.20 orkest, 21.15 Perron perikelen, 21.45 Speeldoos, 22 05 buitenl. overz., 22.20 cabaret, 23 00 nieuws, 23.15 gram. WOENSDAG 301 m. - 7.00 nieuws HILVERSUM I. 7.15 gymn., gram., 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 gewijde muziek, 8.45 gram., 9.00 zieken, 9.30 gram., 10.30 Morgendienst, 11.00 piano, 11.30 gram 12.00 sextet, 12.30 mededelingen, 12A3 muziek, 13.00 nieuws, 13.15 volksmuziex 13.45 gram.. 14.00 orkest, 15.30 fluit, 16.00 gram., 16.15 jeugd, 17.30 muziek. HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.50 vrouw, 9.00 gram., 10.00 causerie, 10.05 Morgenwij- 11.00 gram., 12.00 orgel, 12.30 medede- ding, 10.20 kookpraatje, 10.35 vrouw lingen, 12.33 platteland, 12.38 kwartet, 13.00 nieuws, 13.15 kalender, 13.20 gram., 14.00 gesproken portretten, 14.15 conc., 15.00 zieken, 15.30 koor, 15.50 kinderen, 16.00 gram., 16.15 kinderen, 17.15 dans muziek, 17.45 Rijk overzee. o.a„ dat Alan Dulles, een broer van de Amerikaanse senator John Foster Dul les, tijdens de oorlog chef was van de Amerikaanse inlichtingendienst in Zwit serland en dat hij een aantal Trotzkis- tische politieke immigranten in Zwitser land in dienst had genomen. Szonyi zeide verder, af te weten van contact tussen maarschalk Tito en de Amerikaanse in lichtingendienst. Hij zeide ook nog, er prijs op te stellen te verklaren, dat zijn getuigenis „oprecht en waar in elk de tail" was. „Ik weet uit ervaring", aldus Szonyi, „dat er bij politieke processen zoals dit, altijd mensen zijn, die menen, dat de bekentenis van de verdachte aan verdovende middelen of pressie te wijten is. Ik als deskundige weet, dat dit onmogelijk is". De staatsgreep, waartoe de beschul digden gecomplotteerd zouden hebben, zou deel uitgemaakt hebben van een plan tot vorming van een anti-Sovjet- Russische Balkanblok onder leiding van Tito, aldus Szonyi. De laatste, die een verklaring aflegde, was Paul Justus, voormalig voorman van de Hongaarse sociaal-democratische par tij. Er werd luid gelachen toen hij zeide „zeer, zeer veel spijt" te hebben van alles wat hij gedaan had. Vandaag begint het verhoor der ge tuigen. De procureur-fiscaal bij het Amster dams Bijzonder Gerechtshof heeft de doodstraf geëist tegen de 53-jarige voormalige commandant van het SS- wachtbataljon Nord-West, P. A. Helle uit München. Hij was er van beschuldigd in het laatste oorlogsjaar in de provincies Utrecht en Gelderland zijn manschap pen opdracht te hebben gegeven in deze provincies personen te arresteren en deze naar het Polizei Durchgangslager in Amersfoort te sturen, gevangenen te mishandelen en woningen te plunderen. Uitspraak 1 October. Gemeld wordt, dat het bestuur van de K.N.V.B. de Middlesex Wanderers heeft uitgenodigd naar Nederland te komen om Woensdag 26 October te Rot terdam een oefenwedstrijd te spelen te gen het voorlopige Nederlands elftal. Het elftal van de Middlesex Wanderers is voor deze ontmoeting als volgt sa mengesteld: Doel: R. Ivey (Romford); achter: L. J. Wallis (Leytonstone) en R. Gadsen (Hydes); midden: L. Topp (Hendon), D. Stoker (Kingstonians) cn E. Fright (Bromley). Voor J. Lewis .Walthams- tow), D. Kelleter (Barnet), R. Shipps (Barnet), H. Rawlings (Hayes) en G. Robb Finckley). Meisjesmanlel, warme tlauschstof, geheel ge voerd, diverse kleuren, leeftijd 6 jaar 2275 plus stijging p. maal. Vlotte schooljurk, zuiver wol, frisse kleuren, leef tijd 6 jaar plus stijg. p. maat Aardig kleuterjasje met hoedje, prima velours, lijne pastel tinten, O S 7 c 3 jaar ZÓ plus stijging p. maat. GEVRAAGD BESCHAAFD voor dag en nacht, die zelfstandig de huishouding kan doen en goed met kinderen kan omgaan. Brieven onder no. 46535 bureau van dit blad. zoekt voor de bouw van HD-ketelhuisinstaHaties zeer bekwame Jonge arbeiders als zowel voor werk in de fabriek als op montage. Prettige werkkring, vast werk. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen te richten aan: Nederlandsche Electrolaseh Mij. N.V., Leiden. PAULA WESSELÏ {■Z&i &v?e& de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4