Troepen uit Midden-Java naar de grote steden Opnieuw staking in Bandjermasin Bende gevangen genomen ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN LOON- EN PRIJSPOLITIEK ONBILLIJK GEACHT k VLOEISTOFOVENvoorBAKKERS De sterrenhemel in September Majestueuze l van de Melkweg UITZENDINGEN VAN DE RADIO MOGELIJK EEN UUR LATER HET WESPENNEST Vestigingseisen voor de landbouw Schuldig aan moord op zestien Nederlanders Mijn ontploft in plantsoen Staking bij Velasquez ten einde College van Curatoren R.K. Universiteit Besprekingen over nieuwe loonregeling Besparing van meer dan 30 petop de brandstoffen rekening Overbelasting electr. centrales Jupiter stationnair, Venus avondster DINSDAG 20 SEPTEMBER 1949 PAGINA 5 Meerderheid er voor Twintig jaar geëist Koningin ontvangt De Lattre de Tassigny INDONESISCHE GASTEN OP MUIDERSLOT Arbeider gedood te Roermond Mr. J. van Schaik voorzitter Pater L. Kramer O.P. t R.K. FABRIEKSARBEIDERS De melkweg een majestueuze lichtboog "Ju pi (-er door David Duncan Jupiter stationnair Venus verschijnt op het toneel Mars aan de ochtendhemel Naar A.P. uit betrouwbare bron verneemt heeft de Nederlandse re gering er in toegestemd op midden- Java geleidelijk de Nederlandse troe pen naar de grote steden terug te trekken. Een Nederlandse zegsman heeft medegedeeld, dat de waarne mende voorzitter van de Nederland se delegatie mr. s'Jacob vandaag naar Djocja gevlogen was om de toestand op Oost-Java met de repu blikeinse autoriteiten te bespreken. Hij zei, dat de regering in Den Haag ingestemd had met een door Batavia gesteund plan de republikeinse pa- trouillegebieden uit te breiden, het geen, aldus de zegsman betekent, dat deze gebieden geleidelijk onder repu blikeins bewind geplaatst zullen wor den en de Nederlandse troepen naar de grote steden teruggetrokken 'zullen worden. Batavia zou Den Haag geadviseerd hebben een begin te maken met het terugtrekken van de Nederlandse troepen, omdat dit toch over een paar maanden moet gebeuren. Ver der wil men op deze manier trach ten te vermijden, dat na het vertrek van de Nederlanders er een „be- windsvacuum" ontstaat. De republikeinse gouverneur van Oost-Java, kolonel Sungkono, heeft ver klaard dat, hoewel de order tot het sta ken der vijandelijkheden in Oost-Java reeds in werking is, men niet kan spre ken van bevredigende resultaten. Er is nog geen overeenstemming verkregen ten aanzien van de patrouillegebieden. Minister Wongsonegoro verklaarde nog, dat de republikeinse regering bij de regering van Indonesië heeft gepro testeerd „in verband met de teleurstel lende bejegening" ten aanzien van de sultan van Djocja tijdens diens jongste inspectiereis in Oost-Java. Naar Aneta van welingelichte zijde verneemt, is, als een gevolg van ver spreiding van pamfletten gedurende de nacht van 17 op 18 dezer onder de be volking van Bandjermasin, waarin op de bevolking druk werd uitgeoefend, de staking wederom begonnen. Het stakingsbeeld is gelijk aan dat van na 1 September. De post-, telegraaf- en telefoondienst werkt met krachten, die door de militaire autoriteiten ter be schikking zijn gesteld. Voor het overige liggen alle bedrijven stil. Tot dusver hebben zich geen verdere complicaties voorgedaan. In West-Borneo zal men zolanf óe vrije en souvereine staten van Indonesië nog niet zijn gevormd en de officiële vlag nog niet is vastgesteld, de rood witte vlag mogen hijsen. Tegelijkertijd is bepaald, dat niemand gedwongen mag worden de rood-witte vlag te voeren en dat de officiële rood-wit-blauwe vlag rechts van de rood-witte vlag dient te worden gehesen. Aneta verneemt uit bevoegde Neder landse bron dat tot dusver de Neder landse autoriteiten ruim 2200 personen, in Indonesië, 'dip vallen onder de cate gorie politieke gevangenen hebben vrij gelaten. Ten aanzien van de tot deze categorie behorende Nederlanders of Nederlandse onderdanen in handen van de republiek werd intussen van repu blikeinse zijde zelfs geen enkele inlich ting verstrekt. (Van onze Haagse redacteur) In de kringen van de georganiseerde landbouw is sedert enige tyd een on derzoek gaande naar het al dan niet Wenselijk zijn van de invoering van ves tigingseisen voor de landbouw en zo ja of deze eisen betrekking zouden moeten hebben op de persoon en/of crediet- waardigheid en/of het bedrijf. De ver deeldheid der meningen over deze ma terie blijkt echter zeer groot te zijn. Nagenoeg unanimiteit is er slechts in het oordeel, dat het niet aangaat eisen te stellen t.a.v. de credietwaardigheid. Sommigen hebben zich uitgesproken tegen vestigingseisen hoe dan ook. An dere organisaties hebben een meer po sitief standpunt ingenomen, maar in Verschillende nuances. Enkelen zouden wel bepaalde eisen willen stellen t.a.v. de persoon, waarbij het bezitten van theoretische en practische vakbekwaam heid een voorwaarde zou zijn, doch an deren wilden ook eisen gesteld zien t.a.v. het bedrijf op deze wijze, dat in het algemeen niemand zich zou kunnen vestigen op een bedrijf, waarvan men tevoren weet, dat het geen bestaan op levert. Ook met betrekking tot de eventuele Uitvoering van de maatregelen zijn vra gen gesteld. Hier ontmoet men drie meningen en wel, dat de uitvoering zou moeten berusten bij de Overheid, ofwel bij een verticale organisatie, ofwel bij een horizontale organisatie. Het zal de Commissie Grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw moeilijk vallen een samenvattend oor deel over de verschillende meningen te geven. De meerderheid wenst zich uit te spreken voor het stellen van vesti gingseisen aan de persoon met betrek king tot zijn theoretische en practische Vakbekwaamheid. Twintig jaar gevangenisstraf met aftrek Van voorarrest eiste de Officier van Justitie bij de Bijz. Strafkamer van de Arrondisse mentsrechtbank te Groningen, mr. J, C. Louet Feisser,, Maandag tegen de 51-jarige J. Mechels, wiens zaak de vorige tveek reeds grotendeels was behandeld. Mr. Louet Feisser achtte Mechels schuldig aan de moord op zestien Nederlanders in Tri- munt. De moord op twee inwoners van Mep- Pel die te Zuidlaren zijn doodgeschoten Werd Maandag behandeld. Ofschoon de ge tuigen Mechels niet herkenden, achtte de' Officier van Justitie bewezen dat Mecneis bok deze twee moorden had bedreven. Bij *Ün eis hield de Officier er rekening mee, dat verschillende getuigen décharge ver gaarden, dat Mechels ook mensen geholpen H. m. de Koningin heeft Maandag §eheraal de Lattre de Tassigny, op- Perbevelhebber van de West-Europese andstrijdkrachten, op paleis Soestdijk ntvangen. Na de luncji vertrok de ge maal naar Aalsmeer'voor een bezoek an de bloemenveiling, waar hij werd /l,vangen door de burgemeester van aismeer, dr. D. H. Peereboom Voller, rondgeleid door de directeur van veiling. de heer W. Maarssen. Omtrent de uitvoering van doodvonnis sen deelde Aneta's zegsman mede, dat sedert begin Juli 17 requesten om gratie zijn behandeld, waarvan drie gevallen doodvonnissen betroffen, die geheel buiten de politieke sfeer lagen. Van de 14 overige gevallen werd negen maal de doodstraf gewijzigd in gevangenis straf. In Makasser zijn twee en dertig leden van een bende, die vanuit Oost- Java in het gebied van de Westkust van Celebes, ten Noorden van Namudja waren geïnfiltreerd, door Nederlandse troepen aangehouden. Zij waren met een prauw vanuit Java overgestoken. Ook de leider van de bende, die in to taal 45 man omvat, werd gevangen ge nomen. Slotvoogd Ton Koot was Maandag avond voor de vijfde maal in successie gastheer op het in kaarslicht badende Muiderslot. Dit maal bevond zich onder hef exquise gezelschap een aantal Indo nesische gasten, behorende tot de Cul turele sectie van de R.T.C., alsmede mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het Departement van O. K. en W Zoals zijn gewoonte is, had de gastheer ook deze keer voor een delicieus (gees telijk) menu gezorgd, aan welks samen stelling het „Amsterdams Kamermuziek Gezelschap", Erna Spoorenberg, Phia Berghout, Hans Henkemans, Jan Musch, Leon Combé, Felix de Nobel, Geert de Boer en Peter Vos. Hendrik Andriessen was de conférancier-in-het-serieuze; zijn toelichtingen waren beminnelijk licht van toon, maar nochtans zeer ad rem. Het programma was navenant en mu ziek van Ravel en Poulenc bleek won derwel te acorderen met de stemmige sfeer in de historische ridderzaal. Ieder een, de Indonesische gasten niet op de laatste plaats, was terecht verrukt over deze avond. Maandagmiddag even over half twee werd Roermond opgeschrikt door een hevige ontploffing. Deze bleek zich voorgedaan te hebben aan de Minder broedersingel. Daar waren twee stads- arbeiders in een der plantsoenen aan het werk met het herstel va^i een der grasperken. Daarin was een verzakking opgetreden als gevolg van het feit, dat daar in de winter van 1944 een tank versperring met mijnen had gelegen. Deze versperring en de mijnen zijn des tijds opgeruimd; het terrein was afge zocht. Er is toen een aantal mijnen voor de dag gekomen. Eén schijnt er echter te zijn achtergebleven. Toen de stadsarbeider Uiterwijk met een zoden klopper het grasveld egaliseerde, heeft de verborgen mijn de vereiste druk gekregen en is tot explosie gekomen. De arbeider werd op slag gedood. Van de zijde der directie van de Ve- lasquex-sigarenfabrieken vernemen wij, dat bemiddeling van werknemersorga nisaties en de patroonsorganisatie op Zaterdag j.l. geleid heeft tot hervatting van de werkzaamheden in de fabriek te Reusel. Door de directie werd toe gezegd, dat aan bolknak-werkers an der dekblad zal worden verstrekt, om dat het dekblad, waarover het geschil ontstaan was, zal worden verwerkt door andere sigarenmakers voor an dere modellen met de gebruikelijke ge middelde toeslag van 5 pet. De voorzitter van het college van cu ratoren van de R.K. Universiteit, dr. W. A. Boekelman, is wegens hoge leef tijd afgetreden en als zodanig opgevolgd door minister mr. J. R. H. van Schaik in Den Haag. Te Neerbosch is in de leeftijd van 76 jaar overleden de zeereerw. pater L. R. A. Kramer O. P., een der pioniers van de Dominicaanse missie in vreemde gewesten. De laatste jaren was de thans overledene socius van de pater provinciaal der Dominicanen. De plechtige H. Requiemmis wordt opgedragen Woensdag om half elf in de parochiekerk te Neerbosch. (Van onze Haagse redactie) Afgevaardigden uit het gehele land van de Nederlandse R. K. Fabrieksar- beidersbond „St. Willibrordus" zijn thans in het Kurhaus te Scheveningen bijeen voor het houden van hun drie jaarlijkse algemene vergadering. Gister morgen werd deze vergadering geopend met een lange rede van voorzitter Fred. Brussel, die na een korte inleiding al lereerst wees op het huidige lonen- en prijzensysteem, Waaraan voor ons land door de verarming na de oorlog niet meer was te ontkomen. De onbillijk heden, die daarbij echter begaan wor den, doet het hoofdbestuur tegen dit systeem ernstige bezwaren maken. De groepering van de arbeiders in de bedrijven is een eerste onbillijkheid. De onbillijkheid bestaat hierin, dat een on geschoolde arbeider in een blikfabriek meer mag verdienen, dan b.v. de onge schoolde arbeider in de chemische in dustrie en dit omdat de blikfabrieken vallen onder de metaalregeling. Ern stige bezwaren maakt de Bond Ook te gen het gemeenteklassensysteem, waar door de met zoveel moeite getroffen re gelingen met een slag verloren gaan. Mensen uit een plaats verdienen als z.g. ongeschoolde of geschoolde arbeiders verschillende lonen, terwijl ze in dezelf de bedrijfstak werkzaam zijn. „De lo nen moeten geregeld worden door in siders", aldus de voorzitter. De Bond, die thans 30.500 leden telt, wint langzaam aan terrein op interna tionaal gebied en in dit verband noem de de voorzitter de na de oorlog inge stelde internationale industriecommis sies, waardoor men de arbeidsvoorwaar den' bedrijfstakgewijze wil regelen. Belangrijk was de mededeling van de heer Brussel, dat in regeringskringen thans besprekingen worden gevoerd over een nieuwe loonregeling, waardoor de achterstand, die de arbeiders op het gebied van de lonen hebben, wordt in gehaald. Verder betreurde de Bond het stand punt van de K. V. P. met betrekking tot de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering. De K. A. B. huldigde immers het standpunt, dat de werkgevers de premie voor de wachtgeldverzekerin? geheel zouden moeten betalen. De P. v. d. A. diende dienovereenkomstig een amendement in, dat de K. V. P. merkwaardig genoeg niet steunde. De voorzitter bracht vervolgens ern stige critiek uit op het rapport van de commissie uit de Stichting van de Ar beid, waarin de meerderheid voorstelt om te komen tot 22 bedrijfsverenigin gen voor bepaalde onderdelen van het bedrijfsleven en één algemene bedrijfs vereniging voor die bedrijfstakken, die geen plaats kunnen vinden in die 22 bedrijfsverenigingen. Dit zou betekenen, dat verschillende bestaande bedrijfsver enigingen worden opgeheven, iets waar tegen de Bond met klem protesteert. Als gast was bij de vergadering aan wezig de heer Lee Smith, Labour-advi ser uit Amerika, die thans in ons land vertoeft, om hier met anderen een Ne derlands orgaan te vormen ter controle van de productiviteit in verband met de E. C. A.-hulp. Hij deelde mede, dat binnenkort een delegatie naar Amerika zal vertrekken, om de massaproductie te bestuderen. Men zal daartoe fabrie ken, mijnen, behuizingen, recreatie oorden e.d. bezoeken. Prof. dr. J. A. Veraart hield daarop een inleiding over de economische po sitie van Nederland, waarna de verga dering een tweetal resoluties aannam, die een weergave waren van wat de voorzitter in zijn openingsrede had be toogd. Een verrassing vormde de komst van de secretaris-generaal van Sociale Za ken, dr. Van Rhijn, die een van de schei dende pioniers van de Bond, de heer A. A. v. d. Werff, mededeling deed van zijn benoeming tot Ridder in de Orde 32. Met een verzaligde glimlach bracht Tai de beker aan zijn lippenmaar op het zelfde ogenblik spuwde de kleine filosoof de wijn weer uit, terwijl hij de beker met net kostelijke vocht op de ggrond smeet. Bij Tao!" kuchte hij. „Roer die drank niet aan! De duivelsklauw zit er in!" Eric sprong op. Wat meent ge?" riep hij. Tai spuwde de laatste wijnrestjes op de. vloer. „Wat ik meen?" rochelde hij diep verontwaardigd. „De duivelsklauw! De zeven vreugden van het Hemelse Rijk, de wijn, zijn vergiftigd!" Ogenblikkelijk handelde de Noorman. Met een woest gebaar ontblootte hij zijn zwaard en met zijn andere hand greep hij zijn eigen beker, waarvan hij gelukkig nog niet gedronken had. Dreigend stapte hij op de monnik af. Hij stak zijn hand uit en hield hem de beker voor. „Drink!" gebood hij. „Drink! Ge moogt een dergelijk verzoek van uw gasten niet afwijzen. Drink, als ge niet met het scherp van mijn zwaard wilt kennis makenJ Drink, man!" Stap na stap week de Chinees achteruit. Stap voor stap volgden Erie en Tai hem. Onverbloemde doodsangst sprak uit de ontstelde blikken van de be dreigde. „De hoogwaardige heren moeten zich vergist hebben," bracht hij et haperend uit. „Deze wijn smaakt altijd eigenaardig, doch hij is befaamd onder de kenners." „Gij hond van een hond!" rep Tai woedend. „Gij drogmaker van het heilig gastrecht! De vampieren mogen zich aan u vergasten!" Maar op dat moment klonk er van ergens boven in het gebouw een snerpende gil de gil van een vrouw in panische doodsangstEric en Tai verstarden een ogen blik en daarvan maakte de monnik gebruik door snel achter een der vele voor hangen te verdwijnen. Lotus van Jade! flitste het door Eric heen. In Jutphaas, een gemeente gelegen nabij Utrecht, is een industrie ver rezen, die niet alleen in het binnen land, doch ook in het buitenland de aandacht trekt. Het is aan de heer C. K. Wouden berg, een inwoner van Jutphaas, ge lukt een uitvinding te doen, die een ommekeer teweeg zal brengen in vele bakkerijen. Van deskundige zijde werd aan het A.N.P. bevestigd, dat de uitvinding een uitkomst voor vele bakkers kan beteke nen, die bij gebruik van de vloeistof oven een besparing van meer dan 50 pet. op hun brandstoffenrekening bereiken. De haard, die de vloeistof verwarmt, is uitneembaar en slechts 20 cm. lang en kan zonodig vervangen worden. Het is dan mogelijk de vloeistof te verwar men door gas, electriciteit of olie. De vinding is heel eenvoudig. De warmte, die ontstaat door verhitting van een bepaalde vloeistof uit een re servoir tot 400 a 500 graden Celsius, wordt via spiralen met een tempera tuur van 275 graden in de oven af gegeven. De toevoer van de vloeistof wordt geregeld door een afsluiter, die er ook voor zorgt, dat de temperatuur in de oven op peil blijft. Bakker Van Leeuwen uit Jutphaas had de primeur om het eerst in deze oven te mogen bakken en hij is enthousiast. Trots vertelt hij, dat hij een geweldige besparing aan brandstof met deze oven bereikt. Met een heteluchtoven in zijn eigen bakkerij betaalde hij per week bij een omzet van 16 baaltjes meel ongeveer f 18 aan brandstof en thans bij gebruik van de vloeistofoven bij een zelfde om zet zijn de kosten f 6 per week aan brandstof. Een grote besparing aan on kosten en bij dat alles kan hij des mor gens een uurtje langer op bed blijven liggen. Veel buitenlanders op bakkers van Oranje Nassau. De heer M. Grijp uit Amsterdam ontving uit handen van de geestelijke adviseur het ere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice. De heer C. A. de Bruijn, voorzitter van de K. A. B.. voerde als laatste het woord en zeide o.a., dat, wanneer men spreekt over het brengen van offers door het Nederlandse volk, men dan al leen maar denkt aan de arbeiders. „De arbeiders hebben reeds grote offers ge bracht. We erkennen de moeilijke toe stand van het ogenblik, maar we zijn niet bereid om nog meer verslechterin gen te aanvaarden." Hedenmorgen werd de vergadering voortgezet. (Van onze Haagse redacteur) Zoals bekend vormt het electriciteitsver- bruik in de z.g. piekuren vanwege de over belasting der centrales een probleem, waar aan ook deze winter gedokterd moet wor den. Een der maatregelen, waar thans aan gedacht wordt, betreft een beperking in de radio-uitzendingen. Over deze kwestie wordt sinds enige tijd van gedachten gewis seld met radio-deskundigen te Hilversum Allereerst is bij deze besprekingen aan de orde gekomen het electriciteitsverbruik in de morgenuren. De overbelasting van de centrales weegt het zwaarst van circa halt acht tot halt negen. Men heeft er nu over gedacht de radio-uitzendingen een uur later te laten beginnen, derhalve om 8 uur In plaats van om 7 uur. De omroepverenigin gen staan in principe niet afwijzend tegen over medewerking aan de plannen, doch het is vooralsnog geen uitgemaakte zaak of inderdaad het eerste uur zal komen te vervallen. Een deel der luisteraars zou met het weg vallen van ochtendgymnastiek e.d. wel vrede hebben, doch er wordt ook druk ge luisterd naar het nieuws van zeven uur Een moeilijkheid is ook, dat het nieuws van 8 uur met wat daarna komt tot half negen, toch ook nog binnen de piek-periode valt Het is verder niet ondenkbaar, dat ook voor de namiddaguren maatregelen geno men zullen worden. Omtrent hetgeen er gebeuren zal staat, hangende het overleg, nog niets vast. Van overheidswege zouden bepaalde voorschriften kunnen worden uit gevaardigd, doch men ziet in, dat een vrij willig te treffen regeling de voorkeur ver dient. gebied zijn een kijkje in de bakkerij van de heer Woudenberg wezen nemen. Ame rika, Engeland, Frankrijk, België, Noor wegen, Zweden, Duitsland en Denemar ken hebben octrooi aangevraagd. Thans staan twaalf ovens bij de N.V. Unica (in oprichting) gereed om afgeleverd te worden. Tussen de oude, afgedankte oorlogssche pen van de Britse vloot bij Portsmouth ligt een boot met een groot verleden. Het is de „Implacable", die eens in de slag bii Trafalgar streed. Later herberg de ze cadetten en in de tweede wereld oorlog deed de oude „Implacable" dienst als drijvend hotel voor de admi raliteit. Nu is men overeengekomen, dat de boot moet verdwijnen omdat de onderhoudskosten veel te hoog zijn. In - N de Noordzee zal zij tot zinken worden - - gebracht. m 7Z.T- De sterrenhemel vertoont zich thans weer in zyn volle schoonheid. Met vreugde en ontroering begroeten we de oude bekende sterrenbeelden, waarin zich onze ogen zo menigmaal hebben verlustigd. Het is een weerzien dat ons stil maakt en diepe snaren in ons hart doet trillen. Bjj het aanschouwen van de zilveren sterrenpracht kan soms het verlangen in ons opkomen om van de aarde op te stijgen tot hoog boven deze wereld met haar weedom en leed, naar de reine sferen des hemels, naar het onuitsprekelijk zalig-zijn. Dan verstaan wij de dichterlijke woorden van Byron: Ye stars! which are the poetry of heaven! Gij sterren, die de poëzie des hemels zijn! Inder daad, de sterren zijn de poëzie van het nachtelijk firmament, waarop de Naam van de Almachtige Schepper met zilve ren letters geschreven staat. En van die hemelse poëzie kunnen we thans weer met hart en ziel genieten. We willen ons ditmaal beperken tot enkele waarnemingen die deze maand kunnen worden verricht en die voor de sterrenvriend zowel als voor de planetenzoeker van bijzonder belang zijn. We schenken dan eerst onze aan dacht aan de Melkweg, die midden September omstreeks 21 uur groots en indrukwekkend aan de avondhemel staat. Op het aangegeven uur welft zich de Melkweg als een majestueuze lichtboog boven onze nietige planeet, van het Zuiden over het zenith naar het Noor den. Een prachtgelegenheid dus om deze imposante heirweg van sterren eens aandachtig te beschouwen. In de eerste plaats merken we dan op, dat de Melkweg over een aantal heldere en schone sterrenbeelden loopt, die a.h.w. op het ragfijne weefsel van deze zilverige lichtband geborduurd staan. Vlak boven de zuidelijke horizon zien we de grillige sterrenfiguur van de Schutter, hoger de vliegende Arend met de heldere ster Altair. Dicht bij het zenith, het punt van de hemelbol, dat zich loodrecht boven ons hoofd bevindt, prijkt het indrukwekkende kruis van de Zwaan met de schitterende ster Deneb in de top. Over het zenith buigt zich de Melkweg naar het weinig opvallende sterrenbeeld Cepheus, dat rechts boven de Poolster staat, aan de noordelijke hemel. Van daar loopt de Melkweg over de brillante W van Cassiopeia naar het fraaie sterrensnoer van Perseus dat nog juist boven de noordelijke gezichts einder te zien is. De schonere details van de Melkweg zal men alleen kunnen onderscheiden ver van het storend schijnsel van lan taarns en lichtreclames, het best in het vrije veld. Wanneer de ogen eenmaa' aan de duisternis gewend zijn, zal men dan in het teer-wazige lichtweefsel van de Melkweg een rijke verscheidenheid ontdekken. Brillante sterrenwolken naast donkere, soms inktzwarte nevels en groteske schaduwpartijen. Met name het gebied van de Zwaan is een prach tig „oefenterrein" voor waarnemers die de verschillende Melkwegformaties wil len leren kennen. Men lette daarbij vooral op de dichte sterrenwolk langs de lengtebalk van het kruis en op de lange donkere kloof die van Deneb over de Arend naar het zuiden loopt. Overi gens zal men de fijnere nuanceringen 43 „Ik kreeg een klap op het hoofd", zei ik. Ik gevoelde lust om de waarheid van de daken te schreeuwen. „In Mis sion Street, vlakbij de plaats waar ik de auto had achtergelaten. Ik had Cathe rine meegenomen naar een hotelletje in die straat en liet haar daar achter, omdat ik wilde voorkomen dat zij con tact kreeg met de politie voordat ik gelegenheid had gehad om me uit de voeten te maken. Toen Ik het hotel verliet, bleef ik bij de uitgang even staan om te zien of de kust veilig was. Op dat ogenblik werd ik bewusteloos geslagen." „Aha," zei Niles. „Hebt u gezien wie het deed?" „Nee," maar ik heb wel een bepaald vermoeden." „Gelooft u, dat Mike Finney er bij betrokken is geweest?" „Hij is er beslist in betrokken ge weest." „En wat hebt u verder gedaan?" „Zodra ik daartoe in staat was, ben ik naar Palo Alto gegaan." „Naar het huis van mevrouw Tre- maine?" „Ja." „Ik kan deze laatste verklaring be vestigen," zei Wickersham. „Hij heeft sedert vanochtend om een uur of acht voortdurend in mijn gezelschap vertoefd en ik kan u verzekeren, dat ik hem geen moment uit het oog verloren heb." „Uitstekend," zei Niles, weinig toe schietelijk. „Dit betekent dus dat Mike Finney om ongeveer 4 uur vanmorgen ten tonele verschenen is. Tussen vier en vijf uur is hij met de auto over een ravijnrand gereden en op de een of andere manier heeft hij zijn huid weten te redden. Hoe dat in zijn werk gegaan is, zullen we wel horen, zodra we Finney zelf te pakken hebben." Aan het andere einde van de tafel had Catherine haar gezicht in haar handen verborgen. Ze huilde. „Weet u ook," vroeg Niles, „of Tuttle en Finney elkaar kenden?" „Zij hadden elkaar al eens ontmoet," zei ik. „U schijnt heel wat van Finney af te weten. Wat voor iemand is hij?" „Een gewone man. Ik heb nooit bij zondere hoedanigheden' in hem ont dekt." „Hebt u er enig idee van waar hij zich op het ogenblik bevindt?" „Ik durf alleen maar zeggen, dat hij momenteel in San Francisco is." „Hoe weet u dat zo beslist?" „Omdat hij pas vertrekken zal als ik wegga." „Hum," zei Niles. Hij keek de kring eens rond. „Ik moet nog 'n paar vragen tot later bewaren. Kunt u mij zeggen hoe Finney er uitziet?" „Men zegt, dat hij opvallend veel op mij lijkt," antwoordde ik. Hij fronste zijn voorhoofd. „Wilt u werkelijk zeggen, dat er een sterke ge lijkenis tussen u beiden bestaat?" „Ja," zei ik. „Men heeft ons meer malen verward." De rimpels in zijn voorhoofd werden nog dieper. „Hebt u hem bij zijn vlucht geholpen?" „Zeker niet, dat ligt voor de hand." „Ik zie helemaal niet in, dat dit voor de hand ligt. Bedenk wel, Tremaine, dat u niets te verliezen en alles te winnen hebt. Uw antwoorden zijn niet overdui delijk en sommige van uw verklaringen klinken uitgesproken dwaas. Bijvoor beeld die buitengewone gelijkenis. Het komt maar uiterst zelden voor, dat twee mensen zo op elkaar lijken, dat men hen verwart." Hij kneep zijn ogen tot spleetjes. „Zoudt u ook soms durven be weren, dat de gelijkenis zo sprekend is, dat u Finney's plaats zou kunnen in nemen?" „Ongetwijfeld." Hij bonkte met zijn vuist op de tafel. „Belachelijk! Zit ons niet voor de gek te houden, Tremaine. Ik weiger vier kant te geloven, dat Finney zó op u lijkt!" Het donkere mannetje Ferrari sprong eensklaps overeind en dribbelde op Niles toe, met een stapel papieren in zijn hand. „Ik geloof het wel," zei hij. „In andere omstandigheden zou ik het ook niet ge daan hebben, maar hier kunt u het met uw eigen ogen zien." Hij legde een twee tal stukken papier voor Niles neer. „Kijk maar!" Niles boog zich over de foto's, keek dan mij weer aan. Een ongelovige blik kwam in zijn ogen. Nu zou de bom bar sten dacht ik. Hij staarde beurtelings naar mij en naar de foto's. „Wel vervloekt," siste hij tussen zijn tanden, schoof dan de papieren onder Wickerham's neus. Zodoende kon ik ze ook zien. Op het ene stond de kranten foto, die men tijdens mijn arrestatie ge maakt had. Op de andere was een foto. die jaren geleden van mij was genomen. Maar er was iets, dat een moker in mijn hoofd deed stampen. Bij de foto uit de krant stond: Philip Tremaine, bij de andere: Mike Finney. Wickerham keek eerst naar de foto's en toen naar mij. „Grote hemel," mompelde hij. „Je hebt me inderdaad verteld, dat Finney op je leek, maar ik had niet gedacht, dat de gelijkenis zo treffend was." Hij wees op de jeugdfoto. „Is dat de Finney, die jij kent?" „Dat is Finney," zei ik. „Er bestaat natuurlijk wel een zeker leeftijdsverschil," zei Ferrari. Finney is nu veel ouder dan toen deze foto werd gemaakt. Maar met wat fantasie kan men zich voorstellen, dat de overeen komst op het ogenblik heel groot moet zijn." Niles bevochtigde zijn lippen met zijn tong en stak een hand uit naar de foto's. „Dat zal pas blijken, wanneer we Finney hebben," zei hij. Hij schoof de papieren naar Reba Tremaine toe. „Een moeder vergist zich niet. Wat zegt u er van, me vrouw Tremaine. Zoudt u het gezicht op de kleine foto voor dat van uw zoon aanzien?" Reba Tremaine keek hem hulpeloos aan, richtte dan haar ogen op de foto. „O, nee," zei ze. „Ik zou dat gezicht zeker niet voor dat van mijn zoon houden." „Ziet u wel," zei Niles, terwijl hij de documenten weer naar zich toe trok. Hij keek met een liefkozende blik naar de foto waar „Mike Finney" bij stond, en wendde zich toen tot Ferrari. „Ik zou u graag enkele vragen stellen." „Gaat uw gang." zei Ferrari. „Bevat het dosier Mike Finney ge heimen?" „Alleen in die zin, dat al onze dossiers geheim zijn, zolang openbaarmaking niet geboden is. Wij hebben de politie reeds de vingerafdrukken van Finney ver schaft. Wat wilt u nog meer weten?" „Hoe luidt het relaas van Finney's levensloop?" (Wordt vervolgd) van de Melkweg pas goed leren kennen na herhaalde en geregelde waarnemin gen. Welnu, daartoe heeft men in de herfst maanden ruimschoots gelegenheid. Dan zal men, bij de aanschouwing van deze majestueuze lichtboog, nog te beter ver staan, dat de sterren de poëzie des he mels zijn. Links van de Schutter, laag aan de zuidelijke hemel, prijkt de heldere planeet Jupiter. Een schitterende verschijning aan het avondlijk firma ment. Sinds 20 Juli, de dag van zijn oppositie, is Jupiter niet noemenswaard in glans verminderd. In zijn schijnbare beweging is echter een radicale veran dering gekomen. Gedurende de laatste vier maanden bewoog Jupiter zich na melijk al maar in westwaartse richting, en nog wel over een aanmerkelijke af stand. ongeveer 10 graden. Op 18 Sep tember staakt hij evenwel zijn west waartse beweging; hij staat dan a.h.w. een heel klein poosje stil, d.w.z. hij gaat noch vooruit noch achteruit. Of, om het met een vakterm te zeggen: Jupiter wordt op 18 September sta tionnair. Dit is eenvoudig een ge volg van het feit dat op genoemde da tum de verbindingslijn aardeJupiter (de voerstraal) tot stilstand komt. Van 18 September af begint de voer straal. eerst uiterst langzaam, daarna geleidelijk sneller, weer in dezelfde richting te draaien als de wijzers van een horloge. Dientengevolge zal Jupiter na 18 September weer oostwaarts door de dierenriem gaan lopen. Gedurende de maneschijnloze avonden in de twee de helft van September kan men. met een klein kansje op succes, proberen vast te stellen of Jupiter zich ten op zichte van de naburige sterren inder daad beweegt. Die beweging zal in ieder geval zeer gering zijn. Des te meer voldoening verschaft het, wan neer men deze uiterst geringe ver plaatsing met eigen ogen kan consta teren. Intussen is ook Venns op het avond lijk toneel verschenen. Venus is een binnenplaneet, d.w.z. haar baan ligt bin nen de aardbaan. Zij is in de voorbije zomermaanden van West naar Oost achter de zon langs gelopen en is nu links van de zon weer te voorschijn ge komen. Venus is dus avondster gewor den. Dat betekent echter niet, dat we haar nu alreeds bij de eerste oogopslag kunnen vinden. Integendeel, men. zal voorlopig nog naar Venus moeten zóé- ken. want zij staat nog dicht bij de zon en bovendien laag aan de hemel. Toch zal men haar met enige goede wil wel kunnen vinden als een zilveren licht stip in de avondschemering. Kort na zonsondergang, aan de Westelijke he mel. Op de avond van 25 September staat zij rechts van de jonge maansik kel. Gelukkig wordt Venus geleidelijk beter zichtbaar. Zij distancieert zich in de komende weken hoe langer hoe meer van de zon en komt tevens geleidelijk hoger aan de hemel te staan. Zij is dus „the coming woman". Pas over drie maanden, juist op de Tweede Kerstdag bereikt zij haar grootste helderheid. We hebben dus ruimschoots de tijd onze aandacht te schenken aan de blinkende avondster. En ten slotte wie vroeg uit de ve ren wil, heeft deze maand een pracht gelegenheid Mars aan de ochtendhemel te begroeten. Mars staat midden Sep tember omstreeks 4 uur laag aan de Oostelijke hemel, links onder het ster renbeeld. Tweelingen met de heldere sterren Castor en Pollux. De planeet is onmiddellijk te herkennen aan haar ro de kleur. Mars vertoeft momenteel in de buurt van Pollux en is dus gemak kelijk te vinden. Alzo een rijk voorzien planeten-pro gramma voor de maand September. In nevenstaande figuur zijn de banen van de aarde. Venus, Mars en Jupiter op schaal getekend. Ze bewegen zich om de zon in een richting, tegengesteld aan de draaiingsrichting van de wijzers van een horloge. Hoe verder een planeet van de zon verwijderd is, des te lang zamer beweegt zij. Het valt dus gemak kelijk in te zien, dat de planeten ten opzichte van de zon en van elkaar voort durend van plaats veranderen. Het pla neten-verkeer is voor de waarnemers dan ook zeer interessant.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5