SPEURTOCHT NAAR MENINGEN OVER DEVALUATIE PROF. LIEFTINCK: STIJGING VAN KOSTEN EN PRIJZEN IS ONVERMIJDELIJK OVERVAL OP CHAUFFEUR BIJ OVERSCHIE OOK BELGIE IS GEVOLGD Doodstraf geëist tegen Rajk c.s. MEER EN GROTERE HERBOUWPLANNEN De gewone man: word ik er beter van? Twee van de drie daders in arrest Tot hoofd en hart Dollar duurder en Pond goedkoper Het weer. Beschouwingen bij begrotingshoofdstukken GEEN DEVALUATIE SURINAAMSE GULDEN Rijkspolitie wordt met 500 man verminderd Zwevend probleem Regering wenst ellende van de dertiger jaren te voorkomen Koninklijk bezoek gaat niet door Verbouwing Eerste en Tweede Kamer Bekend voetballer als dief ontmaskerd Gezin „woonde" onder jutezakken WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24569 Volledige opheffing distrïbutiedienst en vermindering subsidies op kolen In 1950 nog 15.000 politieke delinquenten PRIJSST0P WORDT BEVRE DIGEND NAGELEEFD Houding van België belangrijk De koopkracht wordt minder Nieuw gebouw voor de Staatsdrukkerij Wegens ongesteldheid van Z. K. H. Prins Bernhard Hel bezoek, dal H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard Donderdag aan Amsterdam zouden brengen, gaal niei door wegens de on gesteldheid van Z. K. H. Prins Bernhard. By na negen ton nodig VIER JEUGDIGE KERKDIEVEN GEARRESTEERD BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hooqte. Inaezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hooate. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per nr^and. f 4.55 per kwartaal. De Belgische minister van Financiën heeft verklaard, dat van 22 September 1949 af de officiële koer- van de Bel gische franc ten opzichte van de dollar van 43.8275 op 50 franc wordt gebracht. De koers van de Belgische franc ten opzichte van het pond sterling zal van 176 tot 140 franc verlaagd worden. Dit betekent dus een devaluatie t.o.v. de dollar met 12,34 pet. en een hogere waardering t.o.v. het pond sterling van 26.4 pet. Met ingang van 22 September is in België de wisselkoers van de gulden 13 Belgische francs in plaats van 16, zoals tot nu toe. Verwacht wordt, dat de verschil lende devaluatie van de gulden en van de franc een gunstige invloed zial hebben op de ontwikkeling van de Benelux. De Nationale Bank van België heeft alle noteringen voor buitenlandse mun ten per 21 September geschorst. De Luxemburgse franc zal de Belgi sche volgen, aldus werd van regerings zijde te Luxemburg vernomen. Deze beslissing werd genomen tij dens een kabinetszitting onder voorzit terschap van Eugène Schaus, de Luxem burgse minister van Justitie en Binnen landse Zaken. In regeringskringen verwacht men dat de devaluatie ongeveer 15% zal bedragen. Tot dusverre was de koers voor de dollar 43.7732 francs Vernomen wordt, dat de Belgische autoriteiten van mening waren, dat de Belgische franc niet gedevalueerd had behoeven te worden, indien de waarde van het pond sterling met niet meer dan 20 a 25% verminderd zou zijn. Deze devaluatie is de vierde van de Belgische franc sinds 1913. Hij werd gedevalueerd in 1925, 1935 en 1944. In het officiële communiqué wordt gezegd: „Omdat het belang van de monetaire maatregelen in het bui tenland alles wat verwacht werd overtreffen en vanwege hun invloed op de pariteiten, de wissel- en com pensatieovereenkomsten heeft de re gering besloten de Belgische Natio nale Bank te machtigen de offi ciële koers van de Belgische franc ten opzichte van de dollar met ingang van 22 September te devalueren. In het communiqué belooft de rege ring te zulen waken, dat de koopkracht Van de lonen gehandhaafd blijft. Hedenmorgen Is te Boedapest tegen de veertigjarige Hongaarse oud-minister van Buitenlandse Zaken en tot voor kort een der meest vooraanstaande commu- nistenleiders in Hongarije, Lazlo Rajk, de doodstraf geëist. Rajk werd ervan beschuldigd pogingen te hebben onder nomen om Hongarije aan Joegoslavië uit te leveren. Tegen de zeven medc- beklaagden in (lit proces is eveneens de doodstraf geëist. In de gisteren ingediende millioenen- nota wordt een beschouwing gewijd aan de diverse begrotingshoofdstukken. Wij laten hieronder de verschillende opmer kingen in beknopte vorm volgen. Justitie: De opmerkelijke daling van de- uitgaven bij de Buitengewone Dienst I is voornamelijk een gevolg van de op heffing van de commissie voor oorlogs pleegkinderen en van de bijzondere ge rechtshoven, de massale opheffing van het beheer van landverraderlijke vermo gens, de liquidatie van de bewarings- en interneringskampen de inkrimping van het afwikkelingsbureau Directoraat- Generaal voor de Bijzondere Rechtsple ging. Binnenlandse Zaken: De aanmerke lijke stijging van de uitgaven wordt voornamelijk veroorzaakt door de op neming van de kosten der toeslagen op pensioenen. Deze vergoeding zal t.z.t. in een annuïteit moeten worden gefixeerd en zal volgens ruwe schatting ongeveer f 25 mill, bedragen. Ook voor het jaar 1949 zal dit bedrag suppletoir moeten worden aangevraagd. Hogere uitgaven op deze begroting worden verder ver oorzaakt door de opneming van de kos ten van de Binnenl. Vrijheidsdienst, ter wijl de vroegere Centrale Veiligheids dienst onder het ministerie van Alge mene Zaken ressorteerde. Onderwijs: De vermeerdering van uit gaven van dit departement wordt in hoofdzaak veroorzaakt door de wijziging van het bezoldigingsbesluit voor ambte naren en onderwijzend personeel en door de toeneming van het aantal leer lingen bij de verschillende takken van onderwijs. Nationale schuld: De gevestigde en vlottende schuld zijn beide verminderd. De vermindering van de gevestigde schuld vindt plaats door verplichte af- r ssing en door het in betaling geven van Staatsschuld ter voldoening van aanslagen in de Vermogensaanwasbelas- ting en in de Heffing ineens. Financiën: Ten aanzien van de hogere raming van de uitgaven voor de wederopbouw Dc heer Stoffelen, directeur postkantoor: „De mensen zijn gelukkig verstandig genoeg". van publiekrechtelijke lichamen wordt erop gewezen, dat rekening moest wor den gehouden met het afnemen van be lemmerende factoren in de wederop bouw en met het feit, dat meer en gro tere herbouwplannen ter hand worden genomen. De raming van uitkeringen van oor logsschade aan roerende goederen, be horende tot een bedrijf of. dienende tot het uitoefenen van een beroep, kan, in verband met de in 1950 te verwachten opneming van gelden door getroffenen, worden verlaagd. Voor bijdragen in oor logsschade aan huisraad kan voor 1950 een lager bedrag worden uitgetrokken, aangezien kan worden volstaan met het opbrengen van een bedrag voor uit betaling van het eerste gedeelte op de aanvullende regeling huisraadschade. Oorlog: een beschouwing van de stijging van de uitgaven van het Ministerie van Oorlog voor 1950 t.o.v. die van 1949 mag niet uit het oog worden ver loren, dat voor 1949 enkele belangrijke suppletoire begrotingen zullen worden ingediend. De meerdere uitgaven voor 1950 zijn in hoofdzaak een gevolg van de uitbreiding van de legersterkte ten gevolge van de internationale samen werking op militair gebied. Verder wordt de stijging op dè gezamenlijke diensten veroorzaakt door de versnel de demobilisatie van militairen uit Indonesië. Wederopbouw en volkshuisvesting: De stijging van de gewone Dienst is hoofd zakelijk het gevolg van hogere ramingen voor de bijdragen in de exploitatietekor ten van woningwetwoningen en voor de bijdragen in de lonen van D.U.W.-arbei- ders. Verkeer en Waterstaat: Door verho ging van de posten voor noodzakelijke onderhoudswerkzaamheden bij de Rijks waterstaat, de technische herziening va», het Bezoldigingsbesluit, een hogere uit kering aan de provinciën tengevolge van een hogere raming van de opbrengst der Motorrijtuigenbelasting en het opbren gen van een bedrag voor deelneming in de ontwikkeling van de vliegtuigindus trie, veroorzaken alle een stijging van de Gewone Dienst. Economische Zaken: Aangezien aan net einde van het huidige kolenseizoen, mede tengevolge van de prijsdalende tendentie voor de nodige in te voeren buitenlandse ko len, naar een andere oplossing kan worden gestreefd, terwijl tengevolge van het betere voorzieningspeil in Ne derland en de algemene neiging tot daling van de prijzen in het buiten land een kleiner beroep verwacht kan worden op het beschikbaar stellen van subsidies ter handhaving van een be- paald en voor Nederland gewenst prijspeil, wordt voor 1950 slechts wei nig meer nodig geacht voor uitgaven voortvloeiende uit prijspolitieke over wegingen, dan in de begrotingswet 1949 van dit hoofdstuk is opgevoerd. Tengevolge van de gebleken moge lijkheid een toenemend aantal distri butie-, prijs- en vestigingsmaatregelen op te heffen, waardoor behalve de to tale liquidatie van de distributiedienst een sterke inkrimping van de Rijks- bureaux zal kunnen plaatsvinden, ge paard gaande aan de opheffing van de controlemaatregelen nodig ter uitvoe ring van het distributiebeleid, kan in totaal de in hoofde genoemde dienst ten opzichte van 1949 niet onaanzien lijk worden verlaagd. Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening: Het is noodzakelijk, dat het ap- Verwachting tot Donderdagavond: In het binnenland een tamelijk koude nacht en ochtend met weinig wind en op vele plaatsen mist. Over dag wisselende bewolking en in het Zuiden van het land enkele versprei de buien, maar eldefs droog weer. Langs de Waddenkust weinig wind, overigens zwakke tot matige Ooste lijke wind. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zon: 6.25—18.40; Maan: 6.02—18.46. De voorzitter van het College van Al gemeen Bestuur van Suriname, de heer De Miranda, heeft Dinsdag medege deeld, dat het bestuur van Suriname van mening is, dat er onder de huidige om standigheden geen aanleiding bestaai tot vermindering van de waarde van de Surinaamse gulden; dat deze waarde verandering daarom niet in 's lands be lang kan worden geacht en dat der halve niet tot devaluering van de Su rinaamse gulden zal worden overge gaan. Blijkens de Justitie-begroting zal de totaalsterkte van het corps Rijkspolitie verminderd worden met 500 man. In 1950 zullen, naar verder uit deze begroting blijkt, nog ongeveer 15.000 politieke delinquenten onder toezicht staan. Het bestuur van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten gaat 1 Januari 1950 in liquidatie. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is na de afkondi ging van de prijsstop tot nu toe nergens in den lande een verontrustend teken van enige vorm van prijsopdrijving ge meld. Zoals bekend, is het Directoraat Generaal voor de Prijzen enige tijd ge leden niet onaanzienlijk ingekrompen; het directe controle-apparaat bestaat echter nog en kan in staat geacht wor den ook een vrij uitgebreide taak als die welke is opgelegd door het afkon digen van de prijsstop, te vervullen. Daarbij vormen de plaatselijke prijs commissies, door wier activiteit onmid dellijk geconstateerd kan worden waar prijsvoorschriften worden overtreden, een belangrijke steun. paraat van de Directie van de Landbouw nog enigszins wordt uitgebreid. Tevens vormt de verhoging van de uitgaven ter bevordering van de mechanisatie en ra tionalisatie van de kleine boerenbedrij ven hiervan een onderdeel. Tegenover deze betrekkelijk geringe verhogingen staan zeer belangrijke ver lagingen. Sociale Zaken: De stijging van de uit gaven wordt voornamelijk veroorzaakt door de verleende tijdelijke bijslag op de uitkeringen Noodwet Ouderdoms voorziening en kinderbijslag. (Van onze verslaggever) Devaluatie is een weinig spectaculaire zaak; ergens in Washington wordt een cijfer veranderd. De aarde verandert niet van aanschijn en zelfs vallen er geen doden. Maar plots is heel de wereld in rep en roer. Want de mensen worden geraakt in datgene waarin zij zich veelal het meest kwetsbaar voelen: in hun geldelijk bezit. Vraagt men de gewone man r.aar zijn mening over de devaluatie, dan beantwoordt hij feitelijk de vraag: word ik, of hoogstens worden wij er beter vaij? Welnu, wat dat betreft ontmoetten wij op onze speurtocht uiteraard maar weinig optimisme. De K L.M.-stewardess bijvoorbeeld vond 'de devaluatie „verschrikkelijk". Waar moet nu het geld voor nieuwe machines vandaan komen, roept ze schier in vertwijfeling uit Goed. De directeur van een groot confectie-bedrijf verwachtte 'n zeer tijdelijke opleving in zijn branche. „Ieder een wil nog kopen tegen de oude prijzen". Maar daarna? Neem mijnheer Jansen, café-houder. Hij is op de eerste plaats van mening dat „de mindere man in de boot zit". Overigens- vindt hij die devaluatie maar betrekkelijk be langrijk. Want <je hele wereld „ligt in de soep" en dat kun je monetair toch niet redden. Het is eenvoudig ,,een strijd tussen de dollar en de rest, Rusland uitgezonderd". Op zijn vak zal het alles maar van weinig invloed zijn. Tenzij er accijnsverhoging komt. Dat zou „niet fris" zijn, want het is toch al beroerd.... Devaluatie is een min of meer zwevend" probleem. Geleerden en deskundigen spreken elkaar tegen, als zij hun mening er over ten beste geven. Ieder standpunt in deze mone taire kwestie schijnt verdedigbaar. In hoeverre echter beïnvloedt de theorie in dezen het practische leven? Wij hebben enkele mensen, die misschien weinig van de monetaire theorie, maar alles van de monetaire practijk afweten naar hun opinie gevraagd. Zij hebben haar gegeven; ongezouten meestal. Zoals mensen van de prac tijk gewend zijn te doen. Na zijn verklaring voor de Tweede Kamer, waarin h(j de devaluatie van de Nederlandse gulden aankondigde, heeft de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, gisteravond voor de radio een rede gehouden, waarin hij aan het Nederlandse volk de motieven uiteenzette, die de regering bewogen hebben tot devaluatie van de gulden over te gaan. Minister Lieftinck zeide o.m. dat het Nederlandse kabinet, dat Zaterdag j.l. door de Britse regering over de aanstaande devaluatie van het pond was ingelicht (de minister had Vrijdagmiddag in Washington reeds van het voor nemen gehoord), in de afgelopen dagen uitvoerig beraadslaagd heeft over de gevolgen, die een en ander voor de Ned. gulden moest medebrengen. spellingen ten aanzien van de omvang daarvan. Eén ding is echter zeker, zo vervolgde hij, namelijk, dat de invloed van de devaluatie op ons kosten- en prijsniveau zeer aanzienlijk geringer zal zijn dan het percentage van de waardevermindering van dé gulden tegenover de dollar. De prijsstijging ten aenzien van de ingevoerde goederen blijft beperkt tot die enkele landen, die de buitenlandse waarde van hun geld niet of minder wij zigden dan Engeland en Nederland. De invoeren uit de Verenigde Staten zullen voor ons duurder worden. Naast de Ver. Staten zijn België en Luxemburg voor ons van groot belang. Met bijzondere belangstelling wachten wij het besluit met betrekking tot de Belgische en Luxemburgse franc af. Laat ons vurig hopen, aldus prof. Lief tinck, dat dit besluit zodanig zal zijn, dat de voorwaarden voor een verwerkelij king van de Benelux daardoor niet slechter maar beter worden. De regering is er zich van bewust, dat Het Nederlandse belang is er in de eerste plaats mede gediend, dat Neder land ten opzichte van zijn buitenlandse mededingers zijn concurrentiemoge lijkheden behoudt. Zowel de Neder landse uitvoer als zijn handel en scheepvaart moeten in staat zijn zich op het sedert de bevrijding moeizaam verworven terrein te handhaven. Ook als toeristenland mogen wij voor bui tenlanders niet te kostbaar worden. Het is daarom ontoelaatbaar, dat de diensten in de meest uitgebreide zin, die Nederland aan de rest van de wereld zou kunnen bewijzen, door monetaire oorzaken relatief duurder zouden worden dan zij thans zijn. Zou Nederland derhalve een afwijkende en in dit geval een lager devaluatie percentage hebben gekozen, dan zou daaruit stellig een ernstige economi sche teruggang in het binnenland zijn voortgevloeid De regering heeft gemeend de Neder landse volkshuishouding te moeten be hoeden voor de economische en sociale gevolgen van een aanpassing van geld- Ionen en prijzen omlaag, die van een onvoldoende koersaanpassing het on vermijdelijke gevolg zou zijn geweest. De ellende en werkloosheid uit de 30-er jaren wordt immers door niemand onzer teruggewenst. De thans tot stand gebrachte' koers- verlaging van de gulden vormt stellig geen automatische oplossing voor de economische moeilijkheden, waarmede Nederland kampt. Zoals van regerings zijde herhaaldelijk is uiteengezet, zijn in de Nederlandse economie nog steeds verschillende spanningen aanwezig,' die vrijwel zonder uitzondering kunnen worden beschouwd als een erfenis van dt; oorlogstoestand. De regeringspolitiek was er tot dusverre op gericht deze spanningen langs de weg der geleidelijk heid tot een oplossing te brengen. De devaluatie schept op dit punt een nieu we toestand, en wel in dien zin, dat zij de oplossing der bedoelde vraagstukken plotseling acuut maakt. De zwakke plek ken in het economische bestel van ons land worden als het ware blootgelegd en vragen thans om een geneeskundige be handeling op korte termijh. Het lijdt geen twijfel, dat een van de gevolgen van de devaluatie van de gulden stijging van een aantal kosten en prijzen zal zijn. Spr. wenste zich op dit tijdstip niet te begeven in voor- De sneltekenaar: Niet erg ingevoerd in monetaire vraagstukken. valuatie wilde de heer A. W. J. Stof felen, directeur van het Amsterdamse Postkantoor, ons liever niet vertellen. En ambtelijk had hij weinig opwin dends te vertellen. Nu ja, het buiten landse postwissel verkeer was tijdelijk stopgezet. Vanzelfsprekend: eerst moe ten de nieuwe wisselkoersen worden vastgesteld. En daar is ook een „mati ge toename" voor wat betreft het op nemen van spaargelden. Gisteren was het ongeveer merkwaardige coïnci dentie dertig procent meer dan nor maal. „Maar de mensen zijn gelukkig verstandig genoeg om zich niet onge rust te maken; en daar is dan ook geen reden voor", zegt de heer Stoffelen. Nog meer ambtelijks? Wel, de ambte naren vrezen uiteraard een verlaging van de levensstandaard. Maar dat heb ben zij gemeen met vele anderen „Ik vind 't niet mooi", zegt Jan Bos, fruitkoopman, die er eerst „niet an Fruitman: „Ik vind het niet mooi". wou." En hij lacht er bij. Maar hij meent het toch echt. De koopkracht wordt minder, dat is duidelijk. En „de rommel" wordt duurder, daar hoeft óók al geen twijfel over te bestaan. Nou ja, het is altijd zó geweest; Jan Boezeroen, weet u? De indrukwekkende, gewapende por tier van h^t nóg indrukwekkender ge bouw van de Nederlandse Bank heb ben wij óók gesproken. Maar even la ter bleek, dat het om niet nader genoemde redenen niet mócht van „de heren' binnen", die misschien wel wat zenuwachtig waren in deze wan kele dagen. De portier hééft echter niettegenstaande dit alles een mening; dat mogen wij u wèl vertellen. Werkend en handelend Nederland praat over de devaluatie; het maakt zich zorgen en het is niet helemaal te vreden. Maar het werkt niets ontziend dóór! Wat wilt u? Niet fris. Dat vindt Marten Gewrs een struise auto-sloper, annex auto handelaar, in de Jordaan ook. „De toestand van de werkende bevolking zal niet op vooruitgaan", zegt hij om te hegMnien altruïstisch. Trouwens de toe- De Nederlandse Bank: Vat van onrust. stand in zijn bedrijf al evenmin. Nieu we automobielen zullen nog maar wei nig worden ingevoerd. En waar geen nieuwe zijn, daar zijn tenslotte pok geen oude meer.... Bovendien, de reparatie kosten worden uiteraard, mét het stij gen der prijzen van auto-onderdelen, ook hoger. En tenslotte: wie zal zich nog de weelde van een auto kunnen ver oorloven? De benzine-prijs gaat omhoog, dat is duidelijk. Alles bij elkaar zal het onderhoud van een auto, dat tot nu toe f 50 a f 60 in de week bedroeg, mis schien wel stijgen tot f 100. De Spoor wegen, die worden er beter van. Dat is het enige, zeer betrekkelijke, lichtpunt dat Marten ziet. J. de Jong, sneltekenaar op de Am sterdamse Dam, klassieke figuur in het woelige hoofdstedelijke leven was een tikkeltje verrast toen wij hem a bout portant met onze vragen op het lijf vielen. „Ik ben niet erg inge voerd in monetaire vraagstukken", zei h(j plechtiglijk. Wat hem zelf betrof? Ach, gaat de conjunctuur omhoog, dan gaat het hem goed, gaat zij omlaag wel, u raadt het al. „Europa gaat mij aan het hart. Ik voel voor West- Europa" stelde de heer de Jong ten slotte peinzend vast. Misschien lag het aan ons, maar deze, niet helemaal ter zake doende woorden, klonken ons een beetje dreigend in de oren Zoja persoonlijke mening over de de- de etonomiseh zwakkeren onder ons volk, en inzonderheid zij, die op kleine vaste inkomens zijn aangewezen, het meest worden geschaad, indien de binnenlandse prijzen verder zouden stijgen. De gevol gen, die de devaluatie kan hebben voor de binnenlandse inkomstenverdeling, hebben dan ook de volle aandacht der regering. Zoals in de Troonrede reeds is ver meld. zal over de nieuwe toestand, die een gevolg zal zijn van de gewijzigde geldkoersen, ook met de Stichting van de Arbeid in overleg worden getreden. De minister zeide verder o. m„ dat de aanvaarding van een meer reële koers- verhouding tussen sterke en zwakke va luta's stellig zal leiden tot een meer normale ontwikkeling van in- en uit voer en van het dienstenverkeer en, naar de minister stellig verwacht, tot een verruiming van de wereldhandel. Een grotere mate van overeenstemming tus sen de binnenlandse en de buitenlandse waarden van de onderscheiden geldeen- heden, baant de weg tot een nauwere internationale samenwerking. De inter nationale handel is sedert de oorlog in hoofdzaak geregeld door middel van handelsverdragen, die tussen de ver schillende landen twee aan twee werden afgesloten. Het is voor alle ingewijden duidelijk, dat de wereldhandel, in dit keurslijf geperst, nimmer tot een bevredigende ontplooiing kan geraken. Wanneer de nagenoeg algemene muntherziening, die thans geschiedt, een bijdrage levert tot de doorbreking van dat na-oorlogse stelsel, zal zij alleen reeds uit dien hoofde als een feit van het grootste gewicht moeten worden beschouwd. In de toelichting op de begroting der Staatsdrukkerij voor 1950 wordt voor gesteld een nieuw gebouw te stichten ten bedrage van drie millioen gulden. Mijnheer Jansen, café-houder: wereld ligt toch in de soep" „De Marten Geurs, auto-handelaar: ,£>e Spoorwegen worden er beter v*m". Gisternacht hebben drie mannen op de Rijksweg no. 13 bij het viaduct van Overschie een poging gedaan om de 24-jarige taxi-chauffeur Koster uit de Nicolaas Beetsstraat te Rotterdam te beroven. Om twaalf uur had de chauffeur bij het station D.P. drie jongemannen in geladen, die onder de invloed van ster ke drank verkeerden. Zij vertelden hem, dat zij ergens in Overschie moes ten zijn. Toen men Overschie had door kruist vroegen zij ter hoogte van het viaduct of de chauffeur wat langzamer wilde rijden, dan konden zij beter zien wëar ze moesten zijn. Plotseling kreeg de chauffeur echter een klap met een straatsteen op zijn - hoofd. Hij had ech ter de tegenwoordigheid van geest te stoppen, daarna het portier open te ma ken en zich uit de wagen te laten val len, terwijl hij luidkeels om hulp rièp De mannen namen daarop de benen, maar een van hen waarschuwde een agent, dat hij een chauffeur op het via duct had horen schreeuwen. Tezamen met enige bewoners trok hij naar de politiepost in Overschie om assistentie te halen, mogelijk met de bedoeling zelf niet in de gaten te lo pen. Maar' in de omgeving van het ge beurde vond men de tweede man ver borgen in een ligusterhaag. Dat had de hulphalende man vermoedelijk niet ge dacht; in ieder geval werd hij nu ook als dader ontmaskerd. Beiden werden in het posthuis Overschie opgesloten. Alleen de derde man had weten te ont komen. Bij het verhoor gaven ze toe. het pian te hebben gehad de chauffeur te beroven. Het drietal was afkomstig uit Den Haag. Twee er van, de 19-ja- Het gebouw van de Tweede Kamer voldoet sedert lang niet meer aan re delijke eisen. Niet alleen is de ruimte op de tribunes, vooral op de publieke tribune, veel te gering en verkeert de toegang tot de publieke tribune en de perskamers in een toestand, welke niet overeenkomt met de waardigheid van de volksvertegenwoordiging, doch er is ook ernstig gebrek aan kamers voor de verschillende fracties. De Rijksgebou wendienst heeft plannen ontworpen, die het mogelijk maken door verbouwing het aantal voor de dienst der Kamer beschikbare vertrekken uit te breiden, de vergaderzaal te verbetereru en een aantal met een en ander sam<mhangen- de verbeteringen tot stand te brengen. De totale kosten van de verbouwingen worden geschat op ƒ778.500. De werk zaamheden zullen tot in 1951 duren. De vergaderzaal en d^ afdelingsgang de Eerste Kamer verkeren voorts in een zodanige staat, dat restauratie dringend noodzakelijk is. Naar schatting zal met de restauratie in totaal een bedrag van 100.000 gemoeid zijn. Ons leven is vaak zo gebonden aan gewoonten, dat het hart er buiten is komen te staan.I rige J. van H. en de 24-jarige J. C. V„ die thans nog voortvluchtig is, waren ontslagen bij een kermisexploitant in Den Haag. De zoon van deze exploitant, de 17-jarige P. B., behoorde ook bij het drietal. In een café te Rotterdam werd het plan de campagne opgemaakt. Ze zouden de chauffeur bewusteloos slaan en dan met zijn geld er vandoor gaan. De chauffeur bleek gelukkig niet ern stig aan het hoofd gewond te zijn. Na bij een dokter in Overschie behandeld te zijn, kon hij met de taxi naar huis gaan. In de nacht van Zondag op Maandag heeft de Geleense politie een bekende Sittardse voetballer (die Zondag nog bet enige doelpunt voor zijn club maakte) aangehouden, nadat hij in een kledingmagazijn was binnengedrongen en daar enkele costumes en een regen jas had ontvreemd. De dief was door de eigenaar ontdekt en op de vlucht gejaagd. In een portiek op de Rijks weg werd hij door de politie gearres teerd. Het bleek later dat hij in de nacht van Zaterdag op Zondag zich te Meers- sen eveneens schuldig had gemaakt aan diefstal uit een kledingmagazijn, waar hij eveneens gestoord werd. Ook was hij enkele dagen te voren te Geleen in een kelder van een mode zaak binnengedrongen en had daar een partij levensmiddelen ontvreemd. De dief, zekere Ph. uit Helmond, die meestal in een woonwagen verbleef, is volgens de politie een recidivist. Vorige week Donderdag trof de politie aan de Waalhaven, pier zeven te Rotter dam, een gezin aan. dat woonde onder jute zakken. die over struikgewas waren gehan gen. Het gezin, bestaande uit man. vrouw en drie kinderen resp. twee jaar. een jaar en drie maanden en vier weken oud woon de hier sinds 10 September. Zij sliepen op de grond en bij gebrek aan beddegoed wa ren zij toegedekt met zakken en lappen, terwijl de kinderen haast geen kleren aan hadden. Ook was er geen huisraad. Bij on derzoek bleek, dat het hier het gezin betrof van de 40-jarige schippersknecht A. H. B., die, omdat hij ruzie met zijn baas had gehad, met zijn gezin hgt schip moest ver laten. Het jongetje van vier weken was ernstig ziek. Na te zijn ondergebracht bij een bewoonster van de HeyplSat. werd het overgebracht naar het Sophia-kindeizieken- huis, waar het Zondag is overleden. De twee andere kinderen, die er vuil en ver waarloosd uitzagen, zijn met scabies naar de barakken overgebracht. Een dokter was door de ouders niet geraadpleegd. De man heeft echter inmiddels weer werk op een schip gevonden. Verdere maatregelen zuilen door de kinderpolitie worden genomen. De Maastrichtse recherche heeft een.serie cfferbloklichtingen. die in de laatste twee jaar in vrijwel alle kerken van Maastricht werden gepleegd, opgehelderd en de daders er van aangehouden. Het waren vier jonge lui, waarvan er twee nog op een middel bare school in Maastricht gingen. Twee jaar geleden begonnen de toen nog 16 en 17- jarige knapen met enkele offerblokdiefstal len, die gelukten. Daardoor overmoedig ge worden, stalen ze geregeld in vrijwel alle kerken van de stad en hebben in die tijd waarschijnlijk voor honderden guldens ont vreemd. Van het geld werd goede sier ge maakt met bioscoopbezoek, sigaretten, bier tjes, enz. Ze kwamen ook nog tot verschil lende andere diefstallen, fietsen, voetbal- truien enz. De verduistering van een fiets, waarbij een van de jongelui betrokken was', leidde tot de opheldering van de kerkdief stallen, toen de knaap bij de recherche aan het „doorslaan" ging en een hele reeks offerblokdiefstallen ophelderde. Toen wer den ook zijn drie kameraden erbij gehaald, en langzamerhand kwamen de bekentenis sen los. Drie van de jongens zijn aange houden, n.l. de 18-jarige N., de 17-jarige D en de 19-jarige N. allen van Maastricht Zij zijn ter beschikking van de officier van jmUXie gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1