Van de stad Triest uit wordt Tito bestookt Grondslag van geneei nieuwe maatschappijstructuur -Operatie Protest republikeinse delegatie Opschudding in W.-Duitse Bondsdag Naar gezamenlijk bestuur in geheel midden-Java Tot hoofd en hart Oorlogsschade Loonbeleid nog in voorbereiding Pantser-smokkel auto in brand Reimann stelt Oder-Nelsse-linie als nieuwe Oostgrens voor Twee krijgsgevangenen veroorzaken tumult Het weer. VOLGENDE WEEK MEER MELK VERWACHT Laagste sterftecijfer! Eervolle opdracht voor Nederlandse firma's KOERSENOntwerp voldoet aan eis de democratie in bedrijfsleven te brengen VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24571 Conflict opgelost William Hearst Romeins graaf Verklaring van mr. s'Jacob te Djocja Vrouw bewusteloos in dakgoot Bij brand in Amsterdam REVOLUTIE IN VOORBEREIDING Tweede Kamer over P.B.O. Ongeluk by het ontgroenen Nederlandse Glosters binden strijd aan Tegen boosaardigeverklaring Lading bestond uit 35 kalveren GEBEENTE VAN PETRUS TOCH GEVONDEN? Devaluatie Zwitserse franc BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run< Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per IcwartaaL Een pleidooi van de communistische afgevaardigde Max Reimann tot aan vaarding van de Oder-Neisse linie, als nieuwe Duitse oostgrens met Polen, heeft gisteren in de West-Duitse bonds dag grote opschudding veroorzaakt. Rechtse afgevaardigden schudden hun Vuisten en gaven luidkeels blijk van hun afkeuring over Reimann's woorden. Zij maakten zelfs aanstalten de zaal te Verlaten, maar werden teruggehouden door kanselier Adenauer en vice-kan- selier Bluecher. Alle niet-communistische partijen ver langden in het verloop van het debat over de huidige Duitse oostgrens de teruggave van het door Polen gean nexeerde Duitse gebied. Reimann uitte verder de beschuldi ging dat de afgevaardigden van de Bondsdag deel uitmaakten van wat hij noemde „een koloniaal regiem, dat ver antwoording verschuldigd is aan Wash ington." Die opmerking lokte luide pro testen uit. Nog sterker protesteerde de Eondsdag, toen Reimann beweerde dat Adenauer geen grenswijziging zou heb ben verlangd, indien Polen nog door katholieken geregeerd zou worden. Adenauer verlangde daarop, dat Rei mann tot de orde zou worden geroepen, maar voorzitter Koehler zei, dat hij zulks pas zou kunnen doen na de steno grafische minuten te hebben gelezen. Op dat moment begaven zich twee mannen in gescheurde uniformen naar het podium en begonnen te schreeu wen en dreigende gebaren tegen Rei mann te maken. Het waren twee uit Rusland teruggekeerde Duitse krijgs gevangenen, die zich toegang tot de zaal hadden weten te verschaffen. Een van de mannen klom op het po dium en liet zijn gescheurde kleren zien. Hij zei, dat hij door de Russen bij Stalingrad gevangen genomen was en eerst onlangs was vrijgelaten uit een Russische strafkamp. „Geen thuis en niets te eten," riep hij, „en dan nog zulke praatjes te moeten horen. Als ik hem te pakken kon krijgen, zou ik hem zijn nek om draaien." Inmiddels was in de zaal een oorver dovend tumult ontstaan. „Dit is een georganiseerde propagan- da-demonstratie," riep de communisti sche afgevaardigde Heinz Renner en holde naar het podium. „Hoe kunnen anders mensen, die hier niet thuis ho ren, naar binnen komen?" Max Reimann stond zwijgend toe te zien, en veegde af en toe zijn voor hoofd af. Voorzitter Koehler luidde de bel en verzocht om stilte. De krijgsgevangenen werden daarop de zaal uitgeleid. Rechtse afgevaardigden oefenden gis teren in de Bondsdag critiek uit op de door Adenauer afgelegde regeringsver klaring, omdat hij daarin niet had ge sproken over Oostenrijk. Het lid van de fractie der rechtse „Duitse partij' Hans Ewers verklaarde, dat Oostenrijk een Duits land is, niet slechts door de taal. doch ook krachtens cultuur en trauitie. Ewers verwekte luid gejuich van de zijde der linkse afgevaardigden, toen hij verklaarde, dat dr. Hjalmar Schacht Hitiers financiële expert, die, aldus Ewers, „d'e fout beging te denken, da hij een totalitaire beweging kon veran deren door er zich bij aan te sluiten" de beweging op tijd had verlaten en dat hij door wat hij daarna deed „beschouwd moet worden als een typische verzets strijder". Het debat werd op dit ogen- verscheidene minuten onderbro- blik ken. Dr. Gerhard Seelos van de Beierse partij, die een bijna separatistisch stand punt inneemt, verzekerde, dat de naar centralisatie neigende bepalingen van de grondwet der West-Duitse republiek f onmogelijk maakten dat andere Duitse staten, zoals Oostenrijk, tot de federatie konden toetreden. „Een federatie van Duitse staten, die onderling sleichtsdoor een losse band zijn verbonden, vormt de enige manier om de vrede te waar borgen en het mogelijk te maken, dat de West-Duitse republiek in de Euro pese gemeenschap wordt opgenomen", verklaarde hij. Alfred Loritz, de voorzitter van de extreem rechtse Beierse Herstelpartij ook wel „de blonde Hitier" genoemd verraste gisteren elkeen in de Bonds dag door op rustige wijze te vertellen, dat zijn fractie zich van critiek op de regering zou onthouden totdat het ka binet de gelegenheid had gehad zijn kun nen te tonen. Loritz oogstte een luid applaus bij de gehele vergadering met uitzondering van de communisten toen ook ujj de „terugkeer" verlangde van Oost Duits land, dat thans onder beheer van Polen staat. Voorts betoogde hij, dat het Tsje chische Sudetenland eveneens als Duits gebied diende te worden beschouwd en dat dit zo spoedig mogelijk weer aan Duitsland toegevoegd moest worden. Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met voorname lijk vanavond of vannacht plaatselijk enkele buien en tegen de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Weinig verandering van tem peratuur. Zon: 6.38—18.35. Maan: 9.08—19.13. De Melkinkoopvereniging en de com binaties van melkverkopende fabrieken zijn het tijdens een gecombineerde ver gadering onder presidium van de voor zitter van het Bedrijfschap voor Zuivel eens geworden over leveranties van aan- vullingsmelk naar het westen des lands. Verwacht wordt, dat de melkvoorzie- ning in het Westen des lands in het be gin van de komende week weer normaal zal zijn. Het tekort aan consumptiemelk zal, naar de Melkinkoopvereniging ver wacht, met ingang van Zaterdag reeds tot hoogstens tien procent zijn terug gebracht. De Amerikaanse krantenmagnaat Wil liam Randolph Hearst is door Z. H. de Paus verheven tot Romeins Graaf uit erkentelijkheid voor zijn grote verdien sten door de bevordering der kunst en op humanitair en cultureel terrein. De Paus was Hearst vooral zeer dankbaar voor zijn aandeel in het herstel van de oude Califomische missies. De titei Ro meins Graaf is de hoogste onderschei ding die het Vaticaan verleent. Hearst kreeg verder het Kruis van Lateranen en werd benoemd tot Ridder eerste klas in de orde van St. Syl vester. De versierselen van deze onderschei dingen werden door Z. H. de Paus in zijn zomerresidentie te Castel Gandolfo uitgereikt aan Mgr. A. J. Willinger, bis schop van Monterey-Fresno (Californië). Zij zullen aan Hearst overhandigd wor den in een plechtigheid op 10 November in de kathedraal van Fresno. Het West-Duitse kabinet stelt zich voor, v.l.n.r.: Anton Storch (Arbeid), Prof. Ludwig Erhard (Economische Zaken), dr. Adenauer (Kanselier), Blücher (vice- Kanselier), Jacob Kaiser (minister voor Hereniging van Duitsland), dr. Hans Kukaschek vluchteling-problemen)Tweede rij: Heinrich Hellwege (coördinatie) Wilhelm Niklas (Landbouw), Eberhard Wildermuth (Wederopbouw), dr. Thomas Dehler (Justitie)). Derde rij: dr. Hans Schuberth (P.T.T.), dr. Gustav Heinemann (Binnenlandse Zaken), dr. Fritz Schaffer FinanciënHans Seebohm (Transport). In zijn toelichting op de begroting van Sociale Zaken, welke thans bij de Tweede Kamer is ingediend, zegt de mi nister dat de verhoging van de arbeids productiviteit van essentieel belang is voor herstel van onze welvaart. Dit klemt te meer daar de snelle bevolkings toeneming steeds hogere eisen aan onze productiviteit stelt. Uit de recente publi caties op dit gebied blijkt, dat Nederland per jaar circa 40.000 personen meer een passende werkgelegenheid moet schep pen. Mede om deze reden bestaat het voornemen de vakontwikkeling te stimu leren door de stichting van drie nieuwe werkplaatsen en de uitbreiding van vijf bestaande met een scholing voor metaal arbeiders. Het is de minister niet mogelijk in dit stadium reeds nadere mededelingen te doen omtrent de plannen, welke er bij de regering bestaan betreffende het te voeren loonbeleid. In het kader van het streven naar sociale zekerheid streeft de minister naar herziening van de ouderdomsver- zekering en naar unificatie van de uit voering der verzekering. Er is een wets ontwerp in voorbereiding, hetwelk er toe strekt een verplichte ouderdomsver- zekering voor zoveel mogelijk de gehele bevolking in het leven te roepen. Voorts wordt een wetsontwerp voorbereid, het welk beoogt de uitvoering der sociale verzekeringswetten geleidelijk in han den te leggen van zogenaamde verplichte vakbedrijfsverenigingen. Uit Batavia meldt U.P., dat de Neder landers bereid zijn een gezamenlijk Ne derlands-Indonesisch civiel en militair bestuur te scheppen in geheel midden- Ja va, mits de republikeinen beloven zich niet te zullen bemoeien met de andere federale staten in Indonesië. De voor stellen werden direct overhandigd aan de republiek zonder tussenkomst van de commissie van de V.N. Wanneer ze ech ter geaccepteerd zouden worden, zullen Se nader gepreciseerd worden op een Vergadering onder auspiciën van de V.N. Na de Donderdag te Bandjermasin ge houden besprekingen met generaal-ma- ioor Suhardjo is een communiqué uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat de besprekingen tot resultaat hebben gehad de instelling van een comité, bestaande hit de resident van Zuid-Borneo, de ter ritoriale commandant, luit.-kolonel Vee- hendaal en de luit,-koloneI Sukanda Bra- «nangala, de laatste als gevolmachtigde van gen.-majoor Sunardjo. Indien daar in behoefte blijkt te bestaan, zal dit comité worden uitgebreid met enige of ficieren van luit.-kolonel Hassan Basri. Het comité is ingesteld om de hui dige situatie zo spoedig mogelijk te doen beëindigen. In 't communiqué, dat is ondertekend door de gen.- tnajoor Suhardjo, de resident van Zuid-Borneo en de territoriale com mandant, wordt voorts gezegd: „De T.N.I. bemoeit zich niet met poli- rieke aangelegenheden en de bevoi- hing behoeft derhalve niet bevreesd te zijn voor enige politieke bemoeie nis van de T.N.I." Teneinde zich persoonlijk op de hoog te te stellen van de uitvoering der order tot het staken der vijandelijkheden in midden-Sumatra, heeft de legercomman dant zich naar Padang begeven. De sul tan van Djocja is met een vliegtuig van de Unci naar Kótaradja en Medan ver trokken. Alvorens hedenochtend Djocja te veria- f a.- - VOx van Nederland se delegatie in Indonesië, mr. s'Jacob, aan AlïS verklaard, dat het noodzakelijk is gebleken op korte termijn in aanvulling op de overeenkomst inzake het „staakt het vuren' maatregelen te nemen voor het her stel van het normale bestuur. De voorzitter van de Nederlandse dele gatie heeft reeds besprekingen gevoerd met de voorzitter en enkele leden van de republikeinse delegatie. Er is daarbij naar een betere coördinatie gestreefd van het bestuursbelang met het militair en poli tioneel belang. Van Nederlandse zijde zijn thans voorstellen gedaan ten aanzien van Midden-Java, waarbij is inbegrepen Solo, alsmede het deel, dat niet tot de negara Oost-Ja va behoort, voor de periode tot het einde van de R.T.C. en voor de periode daarna tot de datum van de souvereini- teitsoverdracht. Verwacht mag worden, dat binnen enkele weken zoveel voorbereiden de arbeid kan worden verricht, dat tot een militaire concentratie kan worden overgegaan zonder de rust en orde m ge vaar te brengen. Het sterftecijfer in Nederland is uit zonderlijk laag. Dit geldt zowel voor de algemene als de t.b.c.-sterfte. Zelfs is op dit punt het wereld laagterecord bereikt. Het ziektecijfer aan t.b.c. staat hiermede in schrille tegenstelling. Het is het dubbele van vóór de oorlog. Bij het massa-onder zoek van de gezonde bevolking in de bedrijven blijkt, dat op 1000 ar beiders er twee a drie gevonden worden, die aan actieve t.b.c. lijden, zonder dat zij er iets van afweten. Behalve de tuberculose zijn er an dere ziekten, die ernstig de volks kracht bedreigen. Als zodanig geldt de rheumatiek, waarvan, bekend is, dat deze ziekte alleen reeds aan ziekengeld ons volk 10 millioen gul den per jaar kost Aldus de minister van Sociale Zaken in zijn toelichting op de begroting. (Van onze verslaggever) Donderdagavond omstreeks negen uur is brand ontstaan in een horlogemakerij in de Gasthuismolensteeg te Amster dam. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat in zeer korte tijd het gehele pand in lichter laaie stond. De bewo ners, een echtpaar, werden volkomen verrast en zagen zich de uitgang ver sperd. In het bijzónder gold dit voor de vrouw, die naar boven vluchtte en trachtte via de ramen een uitweg te vinden. Maar dat mislukte en tenslotte kwam zij op het dak terecht, waar zij bewusteloos in elkaar zakte. Gelukkig hadden Omwonenden haar al opgemerkt en kon zij nog juist op tijd van het dak worden weggesleept. De man kon zien redden, maar werd aan het hoofd ge wond. Het huis brandde geheel uit. Er kon slechts weinig van de winkelinven taris en het huisraad worden gered. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De horlogemaker had onlangs na een ruzie met de verzekeringsmaatschappij de verzekering opgezegd, zodat hij wel buitengewoon zware schade lijdt. i „Russische troepen zullen zeker geen militaire operaties beginnen tegen Trio, daar deze veel heter door een revolutie van binnenuit kan worden overmees terd", aldus verklaarde dezer dagen de leider van de communistische partij in Triëst, Vittorio Vidali, aan een correspondent van de „Daily Telegraph". „Eni ge weken geleden zijn de diverse Stalinistische ondergrondse groepen in Joego slavië officieel tot één partij tezamen gebracht. Zij zijn in staat geweest een aantal bijeenkomsten te organiseren in de beboste en bergachtige streken" ai- dus Vidali. Daar de situatie met betrekking tot de ondergrondse organisaties nog te inge wikkeld is, waagde Vidali er zich niet aan een uitgebreide schildering te geven van de huidige toestand. „Het succes, dat de communisten in Triëst bij de jongste verkiezingen hebben behaald heeft de „Cominform-supporters" in Bel grado niet weinig moed gegeven. Wij steunen hun echter ook op een andere wijze, waarbij weliswaar niet uit het oog mag worden verloren, dat net ge bied van Triëst zeer klein is en één van de drie burgers hier een politie-functio- naris is of een geheim agent van de Westerse geallieerden, de Italiaanse re gering of van Tito." Vidali weigerde de algemene opinie te bevestigen, dat de Cominform thans de terugkeer van Triëst naar Italië voor staat. „In dat geval", zeide hij, „zouden wij de steun verliezen van alle Slowe- nen en Triëstenaren, die nu een onaf hankelijke status voorstaan. De Stalinistische communisten stre ven dus op de eerste plaats naar de éénwording van de twee thans bestaan de zones, de Anglo-Amerikaanse en de Joegoslavische en naar een vrije staat onder een neutrale gouverneur, mis schien een Zwitserse, Zweedse of Spaan se, die door de Veiligheidsraad zai moe ten worden aangewezen. Tito kan tegen zulk een gang van zaken onmogelijk be zwaren inbrengen", aldus Vidali, „sedert Aan een groep Nederlandse en Britse firma's is de constructie van een reus achtige stuwdam in Uganda toegewezen, aldus is door de raad van electriciteits- werken in Uganda bekend gemaakt. De kosten van de constructie bedragen 3.639.540 pond. De dam zal bij Owen Falls, Uganda, in de Nijl worden aangebracht en vol gens een woordvoerder van de raad ruim 900 meter lang zijn. De werkzaamheden zullen binnen twee maanden aanvangen en vier jaar duren. In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer is mede deling gedaan van het K. B., waarbij mr. L. G. Kortenhorst wederom benoemd is tot voorzitter. Na uitdrukking te hebben gegeven aan zijn erkentelijkheid jegens H. M. de Koningin en de Kamer, dankte de voorzitter de regering er voor, dat zü de wens der Kamer inzake de huis vestingsproblemen volledig heeft inge willigd door op de begroting gelden uit te trekken voor een grondige verbou wing van het Kamergebouw. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het in het voornemen ligt het wets ontwerp regeling oorlogsschade aan de orde te stellen in de vergadering van 25 October en dat verwacht wordt, dat de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting 8 November zullen kun nen aanvangen. Hierna is een begin gemaakt met de behandeling van het ontwerp van wet op de Publiegrechtelijke Bedrijfsorga nisatie. De heer Nederhorst (Arb.), het ont werp beziende tegen de achtergrond van zijn socialistische maatschappijbeschou wing, zeide te betwijfelen of het voldoet aan de verwachtingen van zijn partij genoten. Onjuist vond hij het, dat de overheid achteraf haar veto kan uitspre ken. In plaats van het vernietigingsrecht van de overheid moet, naar zijn oordeel, het goedkeuringsrecht worden vastge legd. De vorm van bedrijfsorganisatie, waarnaar zijn voorkeur uitgaat, is niet die van toespitsing der tegenstellingen maar die van overbrugging er van. Spr. kondigde tenslotte enige amendementen aan. Zijn stem zal afhankelijk zijn van de nadere mededelingen van de regering. De heer Koersen (K.V.P.)het ontwerp toejuichende, zeide het belangrijkste er van te vinden, dat het de grondslag ia van een geheel nieuwe maatschappij structuur. Het ontwerp zet een belang rijke stap om de gedachte van gebonden vrijheid, de grondslag van ware demo cratie, ook in het sociaal-economische leven binnen te leiden. De betekenis van het pariteitsbeginsel belichtende, zeide spr. zich er over te verwonderen, dat het niet bij de productschappen is ge volgd. Na de laatste nota's van wijziging kan men zeggen, dat het ontwerp ïnder daad voldoet aan de eis de democratie in het bedrijfsleven te brengen, zo oor deelde de heer Koersen, die de invoering van het tuchtrecht voorts toejuichte. De heer Suurhoff (Arb.) vond een belangrijk aspect het aandeel, dat de ge organiseerde arbeiders in de werkzaam heden' der bedrijfsorganen zullen heb ben. Er is een redelijk goede samenwer king in het bedrijfsleven. Het zou, z. i. een miskenning van het werk der pio niers zijn, als vergeten werd hoe hard is gestreden om erkenning der vakbe weging te verkrijgen. Intussen wordt de samenwerking nog niet door allen als vanzelfsprekend aanvaard. Verheugend is, dat vrijwel geen verzet is gerezen tegen de belangrijke plaats, welke aan de werknemers in de bedrijfsorganen is ingeruimd. Spr. wenste tenslotte vol ledige pariteit. Eventueel zal hij een amendement ter zake indienen. De heer Schmal (C.-H.) merkte o. a. op, dat de idee van publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zeker niet in de laat ste plaats van protestants-christelijke zijde verdediging heeft gevonden. Ten aanzien van de doelstelling achtte spr. de redactie van het voorontwerp-Van der Ven beter. Spr. wenste de gelden voor de sociaal-economische raad op de begroting te brengen. Ten aanzien van de beslissing in geschillen wilde hij een andere regeling. De vergadering is daarna verdaagd tot Vrijdagmiddag. deze is vastgesteld door de overeen komst, die hg zelf heeft getekend. De aanwijzing van de gouverneur zou dan gevolgd worden door de terugtrekking van alle Britse, Amerikaanse en Joego slavische troepen. Zo maakt men "poli tiek", voegde hij er met een glimlach aan toe. Het lijdt geen twijfel, dat Vidali m staat is, van het gebied van Triëst een machtig communistisch steunpunt te maken. De partij is nu reeds op één na de sterkste in de Anglo-Amerikaan.se sector van de stad. En dat een sterk Sta linistisch Triëst voor Tito een gevaarlij ke enclave in Joegoslavië betekent, is zonder meer duidelijk. In New York waren spoedig de gevol gen van de devaluatie van het Pond Sterling te merken. De prijs van de auto's daalde dadelijk aanmerkelijk. Foto van de etalage van een dealer voor Engelse wagens, waar direct een prijs verlaging van 20 procent werd aange kondigd. De ontgroeningsperiode van de Gro ningse studenten is op het ogenblik in volle gang. Leden van het Groningse stu dentencorps „Vindicat Atque Polit" hadden op het roeiterrein van de stu dentenroeivereniging „Aegir" voor hun candidaatleden een openluchtspel op het water in elkaar gezet. Met roeibootjes zou een burcht, die uit papier en karton was opgetrokken, door de „groentjes" worden bestormd. Toen een der leden de burcht, die op een vlot was gebouwd, wilde bestor men, geraakte het papieren obstakel plotseling in brand. Een vijtai candi daatleden liep hierbij ernstige brand wonden op. De studenten Duinker uit Tholen en Mulder uit Den Haag moes ten in het ziekenhuis worden opgeno men. De toestand van de heer Duinker is ernstig. De andere drie leden kon den na verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de brand in. Hedenavond begipt boven Engeland „Operatie Bulldog", een groot scheepse herfstmanoeuvre, waarbij Amerikaanse en Engelse zware bom menwerpers de strijd zullen aanbinden tegen Britse, Nederlandse Franse en Belgische jagers. Ons land wordt vertegenwoordigd door 'de twee squadrons Gloster Meteors, de zo langzamerhand beroemd geworden straal vliegtuigen der Nederlandse Luchtstrijdkrachten. Amerikaanse super-bom menwerpers zullen overdag luchtaanvallen doen, terwijl de RA..F. nacht bombardementen zal uitvoeren. Vijfduizend man van de Britse Luchtdoel- artilleriegesteund doov FransenBelgen en Nederlanders, die de radar- stations bedienen, zullen de industriële centra van Londen, Portsmouth Southampton en Bristol verdedigen. Deze verdediging zal onder leiding staan van luchtmaarschalk Sir Basil Embry, opperbevelhebber der afd. jagers bij de R.A.F. Een onzer verslaggevers vergezelt de Nederlandse piloten naar Thorney Island, de basis der Glosters en wij zullen zodoende onze lezers uitvoerig van de oefening op de hoogte kunnen houden. Van de zijde der republikeinse dele gatie der R.T.C. is gisteren een verkla ring uitgegeven, waarin zij zegt, dat „het feit, dat zulk een verantwoorde lijke instantie als de Nederlands-Ame rikaanse Kamer van Koophandel bij het zenden van haar geschriften aan de leden van de R.T.C.-delegaties er een copie van een toespraak van de corres pondent William R. Matthews aan heeft toegevoegd, haar zeer onaangenaam heeft verrast. Wat de zaak nog be- treurenwaardiger maakt is het be geleidend artikel, getekend door de voorzitter van genoemde organisaties. In zijn begeleidende verklaring maakt de voorzitter kleinerende opmer kingen over de Indonesiërs, stelt opzet telijk de zaken onjuist voor en ver draait volkomen de problemen betref fende de zaken waar het om gaat, aldus de verklaring der republikeinse dele gatie. Het publiceren van dergelijke verkla ringen kan buitengewoon schadelijk blijken voor de thans plaats hebbende onderhandelingen. Het artikel zegt, dat de Indonesiërs in hun eisen niet realistisch zijn; dat de productie onmogeiyk zal zijn van wege gebrek aan organisatie, efficiëntie en kapitaal en dat het de wens van de Indonesiërs is, "de activiteit van vreem delingen in Indonesië te elimineren, in het bijzonder die van Nederland. De voorzitter van de Nederlands- Amerikaanse Kamer van Koophandel verwijst voorts naar éen toespraak van Donderdagmorgen bemerkten omwo nenden, dat op het rijwielpad Bergeijk Riethoven een vrachtauto in brand stond. Er was niemand bij dé auto te zien. De band werd geblust, waarna men de Rijkspolitie te hulp riep. De lading bleek te bestaan uit 35 kalveren, die vermoedelijk bestemd waren voor frau duleuze uitvoer naar België. De vracht wagen was gepantserd en droeg ver stelbare nummerborden. De Rijkspolitie stelt in samenwerking met de douane een onderzoek in naar de herkomst van de smokkelauto. De auto heeft vermoedelijk wegens banden- of motorpech moeten stoppen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de inzittenden de auto in brand hebben gestoken en daarna, de vlucht hebben genomen. Lading en wagen zijn m beslag ge nomen. Matthews, die als boeman het commu nisme aangrijpt, ter voortzetting van politieke en economische voogdijschap over Indonesia. Wij spreken de hoop uit, dat zulke boosaardige verklaringen zullen uit blijven, aldus besluit de republikeinse delegatie. Van Nederlandse zgde wordt er de aandacht op gevestigd, dat de Neder- landse overheid in geen enkel opzicht bemoeienis heeft met of voorkennis heeft van de uitgifte van zulk een ge schrift. Op handelingen van een particuliere instelling als deze oefent de Nederlandse overheid geen invloed uit. Mgr. Joseph F. Rummell, aartsbis schop van New Orleans, heeft gisteren te Southampton verklaard dat thans de finitief is gebleken, dat het gebeente van St. Petrus in de crypte van de St. Pieter is aangetroffen. Mgr. Rummell voegde hieraan toe: „Ik heb van zeer gezaghebbende zyde, na melijk van de priester, die belast is met de leiding van de opgravingswerkzaam heden, vernomen, dat thans definitief is gebleken, dat het gebeente van St. Pe trus in de crypte is begraven. Men heeft er nimmer bepaald aan getwyfeld dat dit zo was, doch thans is het onomstoteiyk vastgesteld." „Ik denk, dat er binnen enkele maan den een officiële bekendmaking zai worden gedaan, in verband met het Hei lig Jaar," zei hij. Een woordvoerder van de persdienst van het Vaticaan zeide gisteren, dat hij de mededelingen van Mgr. Rummell be vestigen noch ontkennen kon. Hij zeide dat aan de persdienst nimmer een ver klaring over de stoffelijke resten van St. Petrus was doorgegeven en dat evenmin een officiële mededeling was gedaan aan Mgr. Rummell. Zelfs indien dit wel het geval was zou deze, volgens de woordvoerder, hierover niets bekend hebben mogen- maken, daar allen, die aan de opgravingen in de gewelven van de St. Pieter werken, onder ede geheim houding hebben moeten beloven. Reeds eerder heeft men zich Van Vaticaanse zijde niet willen uitspreken over berich ten dat het gebeente van St. Petrus ge vonden was. Wees itoor anderen niet strenger I j l dan voor u zelf. J Volgens de berichten in de pers. zal het ontwerp van de wet op de materiële oorlogsschaden in Oc tober door de Tweede Kamer in be handeling worden genomen. Het is niet te verwachten, dat de Eerste Kamer nog in dit jaar met de behandeling van dit wetsontwerp gereed zal komen. Ver moedelijk zal dus pas in de k>op van 1950 de regeling van deze materie kracht van wet krijgen en in werking treden. Derhalve vijf jaren na de bevrijding en tien jaren nadat de eerste gevallen van oorlogsschade zich hebben voorgedaan. Wij beseffen volkomen de grote moei lijkheden welke de regering moest over winnen om haar standpunt te kunnen bepalen aangaande dit uiterst gecom pliceerde vraagstuk. Immers zij moest daarvoor beschikken over de gegevens aangaande het totaal bedrag der in Ne derland geleden oorlogsschade om ver volgens te kunnen nagaan wat het Ne derlandse volk in zijn geheel voor de individuele oorlogsslachtoffers zal kun nen doen. Toch blijft de lange duur van de behandeling van deze uiterst be langrijke aangelegenheid ia hoge mate onbevredigend. Immers de gedupeerden verkeren nu al bijna vijf a tien jaren in onzekerheid omtrent de mate waar in zij schadevergoeding zullen ontvan gen. Het leven gaat intussen verder en voor velen zal de te verlenen vergoe ding niet meer het effect hebben het welk daarmede zou zijn bereikt, indien deze spoediger zou zijn verleend. Wij denken bijvoorbeeld aan de mogelijk heid om verloren gegane bedrijven weer op te richten. De gedupeerden, die hun vermogen geheel of gedeeltelijk door oorlogsgeweld zagen vernietigd, verkeren in de onmogelijkheid om te ko men tot een juiste waardering van hun bezit omdat de mate der vergoeding der oorlogsschade nog onzeker is. In de ge teisterde gebieden werd de daling van het algemene welvaartspeil tengevolge van de oorlogsschade nog geaccentueerd door de bovengeschetste bezwaren welke het steeds maar uitstellen van de defi nitieve regeling van de vergoeding voor oorlogsschaden voor de individuele oor logsslachtoffers oplevert. Het aanhangige wetsontwerp werd op 23 Januari 1948 bij de Tweede Kamer ingediend, die op 22 Juli 1948 haar voor lopig verslag uitbracht. De Memorie van Antwoord van de Regering verscheen op 23 Februari 1949. Bij een beschou wing van deze data kan men ook als men de grote gecompliceerdheid van het vraagstuk in aanmerking neemt niet ontkomen aan de indruk dat de Rege ring zowel als de Tweede Kamer in dit geval niet alle mogelijke voortvarend heid hebben betracht en min of meer om de hete brij hebben heen gedraaid. Waarschijnlijk is hier van invloed ge weest het feit, dat het onmogelijk is gebleken, de eis van integrale vergoe ding der geleden schade in te willigen en men het pijnlijk vond de gedupeer den deze desillusie te bereiden. Men heeft echter nu bij hen bovendien gerecht vaardigde wrevel gewekt door de voor de betrokkenen tergend trage wijze van behandeling van deze mate rie. waarvan het zich laat aanzien dat zij tot resultaat zal hebben dat de op zet der Regering, zoals die in Januari 1948 bij de Tweede Kamer werd inge diend. in grote trekken wordt aan vaard. Trouwens, hoe langer het duurt eer een definitieve regeling der schadever goeding wordt getroffen, des te meer zullen de gedupeerden in een psycho logisch ongunstiger positie komen te verkeren. Het tijdens de oorlog en kort na de bevrijding vrij algemeen bij de bevolking levende besef, dat de oorlogs schade over de gehele Nederlandse volksgemeenschap moet worden ver deeld en derhalve integrale vergoeding moet worden gegeven, is langzaam aan verflauwd. Men raakte min of meer aan de nood der gedupeerden gewend en inmiddels vroegen andere nijpende problemen de aandacht en legden zware financiële lasten op de gemeenschap. Een gang van zaken als bij de re geling van de materiële oorlogs schaden, die mede een gevolg is van de overbelasting van het parle ment, doet afbreuk aan de waardering en de belangstelling van de bevolking voor de arbeid van het parlement. De laatste jaren zijn dan ook bij herhaling stemmen opgegaan die betwijfelden of het parlement bij de huidige samen stelling en werkwijze nog wel in staat is de gecompliceerde problemen, welke zich in de moderne samenleving voor doen, te beheersen en in het vereiste tempo te behandelen. Minister van Schaik heeft enige tijd geleden, toen nog voorzitter van de Tweede Kamer, het denkbeeld geop perd, het aantal Kamerleden te vergro ten om zodoende de parlementaire ar beid over meer personen te kunnen verdelen. Dit zou dan de mogelijkheid openen meer deskundigen aan te trek ken voor het Kamerwerk, die zich thans veelal door gebrek aan tijd daar voor niet beschikbaar kunnen stellen. Anderen bepleiten een vermindering van de arbeid van de Kamers en wil len de jaarlijkse rijksbegroting vervan gen zien door een twee-jaarlijkse. De behandeling van de begrotingen van de verschillende departementen legt tel- kenjare in grote mate beslag op de energie van Regering en Kamer en door soms eindeloze debatten (men denke aan de behandeling in de Twee de Kamer der laatste begroting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarover in 6 vergaderingen ruim 30 uren werd beraadslaagd), wordt de par lementaire arbeid en die van de minis ters belemmerd. Als men zou komen tot het systeem van de twee-jaarlijkse be groting, zou de overbelasting van het parlement aanzienlijk verminderen. Mogen onze politici en staatsrechtge leerden aandacht blijven schenken aan de verbetering van de organisatie en werkwijze van het parlement. Het be lang van ons volk en dat der democra tie vraagt maatregelen, opdat de erva ring, bij de behandeling van de vergoe ding der materiële oorlogsschaden op gedaan, zich althans in de toekomst niet zal herhalen. Naar wü uit betrouwbare bron ver nemen zal binnen afzienbare tijd ook Zwitserland zün munt devalueren. De ze devaluatie zal ca. 15 pet. bedragen. Het handhaven van de huidige wissel koers zo vreest men, zou niet alleen een daling van de Zwitserse uitvoer tot gevolg hebben, maar zou ook onge- twüfeld een aanzienlijke werkloosheid met zich meebrengen. De goederen voorraden by handel en industrie zijn nJ. beduidend omvangrijker dan men «d toegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1