Msg I! Gelderland voor een £root deel van waterleiding verstoken TUSSEN TWEE POLEN Koopt nu een radio! A' Samenwerking in onafhankelijkheids streven van Indonesië f 1.50 per week T' Driekwart van Draten zonder water Vertrouwen tegenover zwaarwichtigheid Communisten vallen kanselier Figl aan VAN FABRIEK NAAR VERBRUIKER Toonkaitisrs WESTERHOuTPARK 8 VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1949 PAGINA ANAK AGUNG ZEGT: Noors regisseur in ons land Intern, luchtvaarttarieven 'n echte Zondagse jas maar... een die er tegen kan! Keuze uit 4 wereldmerken: PHILIPS ERRES WALDORP - SIERA U kunt reeds in hei bezii komen van 'n eigen ioesiel vanaf HOERA! Electrische Banketbakkerij Joh. Peters Duitse arbeiders naar Ned. mijn Zolang er voor deze gebieden, die alle onrendabel zijn (hetgeen misschien wel de grootste oorzaak is, dat daar tot he den toe geen afdoende drinkwaterleiding werd gelegd) geen financiële steun komt, zullen" daar toestanden moeten blijven heersen, die uit sociaal en hygiënisch oogpunt onhoudbaar zijn. Deze gebieden zullen een belangrijk deel van onze be- volkingaanwas moeten opvangen. Hier zal het merendeel van de toekomstige industrieën een plaats moeten vinden en het is van het allergrootste belang, dat het Rijk door een weloverwogen en ingrijpende financiële steun een regene ratie van deze gebieden in dit opzicht mogelijk maakt. De stadspomp te Burenwaar de gehele bevolking van het grafe lijke stadje water moet halen. Onder: de huisvrouwen in het ge bied tussen de grote rivieren moe ten het water uit de rivier scheppen. (Van onze redacteur) Op het gebied van de drinkwatervoorziening draagt de provincie Gelderland „de rode lantaarn". 44 procent van de bevolking van deze prov.ncie is nog niet aangeslo ten aan het waterleidingnet, terwijl in geheel Nederland in totaai slechts 20 procent nog niet is aangesloten, in het gebied tussen de grote rivieren is deze situatie nog vee) ongunstiger en Nijmegen buiten beschouwing gelaten is daar rond 60 pro>cent nog nie: aangesloten. In 86815 woningen in Gelderland moet de bevolking zich op de zelfde wijze van water voorzien, als twintig ecuwen ge leden de Germanen en Batavieren dat deden. Alleen met dit verschil, dat onze voorvaderen aarden kruiken en pol ten gebruikten om het water uit de rivieren en sloten ic scheppen en dat hun nazaten van deze eeuw dat met zinken emmers en teilen doen. Vooral in de droogte-periode die wij thans meemaken ziet men elk ogenblik van de dag in het grote rivierengebied vrouwen en kinderen, gewapend met teilen en emmers naar de rivierbedding trekken om daar het water te halen, dat de gezinnen voor het huishoudelijk ge bruik nodig hebben. Inderdaad, op vele boerderijen treft men pompen en put ten aan. Maar in de droge maanden van thans nu de behoefte aan water het grootst is weigeren deze putten en pompen hun dienst doordat zij droog staan en alleen 's morgens een schamel beetje water geven. In Druten bijv., dat toch een dorp is van behoorlijke afme tingen en ontwikkeling, zit 75 procent van de bevolking zonder water. De ijve rige burgemeester heeft op verschillen de plaatsen in zijn gemeente pompen moeten laten slaan op brandputten, waai de gehele bevolking, arm of rijk, thans het water moet halen. Dit zijn noodtoe standen, die men niet alleen in Druten treft, maar vrijwel in alle plaatsen van de Betuwe, de Veluwe, de Achterhoek, Maas en Waal, Noord-Limburg en de Noord-Oosthoek van Brabant. Rond 2.000.000 Nederlanders moeten zich in deze twintigste eeuw van de meest es sentiële en onvervangbare stof voor het leven op aarde voorzien op een wijze, die in principe in de laatste twintig eeuwen niet gewijzigd is geworden. En het is waarlijk niet alleen in pe rioden van grote droogte dat de men sen op het platteland zich op deze wijze moeten behelpen. Het water, dat zij uit hun putten en met hun pompen winnen, is in de loop der eeuwen zo sterk ver ontreinigd, dat thans door de inspectie voor de Volksgezondheid gemiddeld negentig procent van deze waterwin ningen wordt afgekeurd. Het afvalwa ter, spoel- en schrobwater. wordt door de boerin dikwijls zonder meer wegge worpen in de onmiddellijke nabijheid van de waterwinplaats. waar het in de bodem verzinkt: Dikwijls zijn de beerput en de mestvaalt dicht in de buurt van de put nf de pomp; waardoor het grond water in de loop der tijden zodanig is vervuild, dat er thans practisch geen betrouwbaar bodemwater meer gevon den kan worden, Thee en koffie kunnen de bewoners uit dit bodemwater dan ook nooit zet ten, want zodra maar een klein beetje thee in dit water wordt gedaan, wordt het zwart als inkt en krijgt het een af schuwelijke' smaak. Het eten kunnen zij er al evenmin mee koken. Hiervoor zijn zij aangewezen op enkele putten en pomperi, die nog wel water van een behoorlijke kwaliteit leveren. Evenmin kunnen zy in het bevuilde water, dat altijd sterk ijzerhoudend is, hun kleren wassen. Het witte goed komt er op den (Van onze Haagse redacteur) Wie om negen uur in de morgen een interview heeft met de pre mier van Oost-Indonesië, maakt het mee, dat Zijne Excellentie reeds dan een eerder bezoek heeft afgewerkt. De 32-jarige Ide Anak Agung Gde Agung, vice-voorzitter van de B. F. O., organisator van de staatkundige op bouw in 't Oosten van de Archipel en in de jongste politieke ontwikkeling het meest bekend als initiatiefnemer tot de Inter-Indonesische Conferentie, welke de politieke synthese tussen de Republiek en de B. F. O. heeft opgeleverd, is een man, die vroeg zijn dagtaak begint. Hjj ontvangt ons op zijn hotelkamer, duur bruin uit. Overigens is dit water veel te hard, zodat zij tonnen zeep no dig hebben om een beetje sop te kun nen krijgen. In het plaatsje Buren, de Graaf schap van H. M. de Koningin, is een stadspomp, die statig staat geleuncT tegen de oude kerk op dé markt. Hier moet de gehele bevolking water halen. De ganse dag ziet men de huisvrouwen en de kinderen zware waterbakken torsen. Al heeft zo'r oude stadspomp dan een uiterst schilderachtig karak ter, en al Vinden de huisvrouwen het misschien prettig om een paar maal daags hun praatgrage collegae bij de pomp te ontmoeten; de kwalificatie, die de Inspectie Gezondheidsdienst aan dit water geeft, is: „Niet direct dode lijk!" „Voor kinderen beneden hef half jaar hoogst gevaarlijk!!" De gezondheidsinspectie heeft vele sterfgevallen geconstateerd, die met zekerheid te wijten zijn aan de slechte drinkwatervoorziening en dat is een uiterst droevige ervaring. De Waterleiding Maatschappij Gelder land, die kort vóór de oorlog, in 1936 werd opgericht, heeft reeds vele voor zieningen kunnen treffen, maar het was slechts een zeer bescheiden begin, dat deze maatschappij in de vier jaren van haar bestaan voor de oorlog kon maken De enorme prijsstijgingen na de oorlog zouden elke uitbreiding onmogelijk hebben gemaakt, indien hef. Rijk niet een subsidie zou hebben verstrekt. Deze subsidie geldt echter uitsluitend voor da zgn. geteisterde gebieden en een groot deel van het grote rivierengebied ïs ge lukkig in de oorlog gespaard gebleven. het ontbijt wordt terzijde geschoven en dan is hij voor de zoveelste maal lijdend voorwerp in een journalistiek vraagge sprek. Moeten wij deze druk bezige gedele geerde gaan lastig vallen met informa ties over zijn afstamming en levens loop? Hij stamt uit een geslacht van zelfbesturende vorsten, die sedert eeuwen hebben geregeerd op Bali, en heeft rechten gestudeerd; hij was advi seur op de Malino-conferentie, delega tielid te Den Passar en minister van Binnenlandse Zaken in het eerste ka binet van Oost-Indonesië. Doch wil men de betekenis-nu op de R. T. C. van deze Indonesiër aange ven, dan zeggen deze bijzonderheden minder dan de woorden, waarmee zijn politiek program geschreven wordt deze zijn: samenwerking in het onaf hankelijkheidsstreven van geheel Indo nesië. Deze gedachte wordt tijdens het on derhoud niet in discussie gebracht; ze ligt als een axioma ter tafel en van daar uit kan men verder praten. Dit verder spreken beweegt zich telkens weer rond de kwestie van het vertrou wen tussen Indonesië en Nederland. Mi nister Anak Agung wil hiervoor de ver gelijking van Prof. Schermerhom over nemen, dat er een huwelijk moet geslo ten worden tussen beide partijen. Is er soms van Nederlandse zijde een zekere zwaarwichtigheid ten aanzien van het formuleren van de toekomstige verhou ding, dan stelt de vice-voorzitter van de B. F. O. daar tegenover, dat de geest van het accoord boven het vastleggen van allerlei onderdelen gaat. Neemt u ter vergelijking het Indo nesische adatrecht, di't leeft wel degelijk diep in onze volkeren, maar zou men het willen unificeren tot één strikt ge formuleerd wetboek, dan komen er moeilijkheden. Wij springen over op Anak Agung's geliefkoosde onderwerp: de federale opbouw in de Negara Indonesia Ti- mur. Z. Exc. ziet de dertien autono me daerah's als een evenzovele malen gezonde kristallisering van wat leeft in de heterogene bevolking van dit gebied. De oude staatsregeling ken merkte zich door dualisme: naast het gouvernementele bestuur van G.G. tot controleurs stonden de autonome landschappen. Aan dit dualisme is Ide Anak Agung Gde Agung, Minister- President van Oost-Indonesië door een zuiver Indonesische op bouw een einde gekomen. Kort geleden werd voor Oost-Indo nesië de instelling aangekondigd van drie staatscommissariaten, welke een schakel zullen vormen tussen de rege ringszetel Makassar en de daerah-hoofd- plaatsen bij het toezicht op de realisa tie van de algemene overheidszorg. Moet men hieruit concluderen, dat in dit enorme gebied een verdergaande decentralisatie te verwachten is, zo in formeren wij. De premier noemt het een perfectionnering van de staatkun dige opbouw; vraagt men hem verder naar de mogelijkheden van vrije poli tieke wilsvorming in Oost-Indonesië dan komen de donkere ogen achter de brilleglazen onder zijn zware wenk brauwen eerst recht tot leven. „Ik heb altijd gestreefd naar een har monieus verband en wil elke groep in haar rechten laten, maar spreekt U mij nu over Ambon, dan moet ik toch op merken, dat een beweging daar eigen lijk niets om het lijf heeft. Deze berust meer op de activiteit van enige mili tairen in Batavia En de Twapro? „Laat mij U duide lijk van antwoord dienen: deze party heeft in de Minahassa vrij veel aan hang en ik respecteer ten volle het recht van deze mensen om een politiek te voeren volgens hun opvattingen; zij vormen echter niet de énige partij en het komt mij onaanvaardbaar voor hun een uitzonderingspositie toe te kennen". Minister Anak Agung, bij uitstek di plomaat, is een prettig causeur; hij heeft vooropgesteld het verloop van de Conferentie zelf buiten het gesprek te willen houden, maar hij is altijd bereid de Indonesische zienswijze in het alge meen „uit de doeken te doen" soms wordt het een uitgebreide uiteenzetting, een enkele keer hoort men zijn ant woord reeds voor de vraag beëindigd is. Dit laatste ervaren wij bij informatie naar de Indonesische visie op de oppo sitie in Nederland: „Ik kan er alleen maar van zeggen, dat ik bevreesd ben, dat ze slechts een ongunstige weerslag kan hebben op het nationalistisch den ken in Indonesië. Als een van de diepste oorzaken van het nationalistisch ontwaken de sociale factor is, kunt U dan zeggen wat het nieuwe Indonesië zelf aan sociale plan nen heeft? Sjahrir zei dezer dagen, dat een agitatie op touw zetten heel ge makkelijk is, maar het positieve werk moeilijker De brede figuur in de fauteuil tegen over ons voelt weinig voor prognoses, welke hij nog niet verantwoorden kan: „Wat wilt U, dat ik spreek over sociali satie of nationalisatie? Wij hebben nog geen concrete plannen, omdat al onze aandacht geconcentreerd is geweest op dat ene, belangrijke punt: souvereini- teitsoverdracht. De rest kan daarna aan de orde komen." Commentaar op de kwestie Nieuw- Guinea? Deze opvatting vertolkt alles, wat er thans te zeggen valt: de R.I.S. moet de rechtsopvolgster van geheel Nederlands-Oost-Indië zijn, vult U verder zelf maar in. En wat een in de pers gelanceerde interesse van Australië aangaat, ik zou menen, dat over derden hier in het geheel niet gesproken behoeft te worden." Wanneer Nieuw-Guinea in de B.F.O. zou worden opgenomen, heeft men zich dan al een bepaalde opvatting gevormd over de wijze van besturen en in cul tuur brengen? Glimlachend is de Minister-President van Oost-Indonesië opgestaan: „Ik stel er een wedervraag tegenover; wil men dat nu al van ons weten? Maar wat heeft Nederland zelf in driehonderd jaar op Nieuw-Guinea gedaan?" Wij wandelen terug door het grote hotel, langs het meisje, dat de lopers stofzuigt en de buitenlandse gasten, die er op uit trekken voor een dag aan zee. Een groep jonge Oostenrijkse commu nisten heeft Woensdag geprobeerd de auto. waarin de kanselier Leopold Figl gezeten was, omver te werpen. Figl kwam van een vergadering van de Oostenrijkse Volkspartij in Moedling, ongeveer 20 kilometer ten Zuiden van Wenen. De chauffeur zag kans weg te rijden voordat de kanselier gewond werd, maar bij een daaropvolgende bot sing met de politie werden 34 perso nen gewond. Reeds eerder had een groep van 500 personen, bekend als leden van de „Vrije Oostenrijkse Jeugd", geprobeerd de vergadering te verstoren, maar de politie wist hen uiteen te drijven. Toen Figl in zijn auto wilde stappen begonnen de leden van de groep met stenen en lege bierflessen te gooien. De bekende Noorse regisseur en ac teur Hans Jacob Nilsen zal op 22 en 23 September a.s. in Nederland verblijven, teneinde voorbereidingen te treffen voor de voorstellingen van „Peer Gynt" door het Ny Norske Teatret uit Oslo, welke op 21 en 22 Nov. te Den Haag. 24 November te Amsterdam en 26 No vember te Rotterdam worden gegeven. Hans Jacob Nilsen is directeur van het Ny Norske Teatret, regisseur en titel rolspeler van „Peer Gynt". De directeur-generaal van de IATA (Int. Air Transport Assoc.) heeft Donder dagavond te Londen bekend gemaakt, dat besloten is, de tarieven van de maatschap pijen, welke diensten onderhouden van de gebieden met zachte valuta naar het Amerikaanse continent, te verhogeji. De nieuwe tarieven zullen per 1 October van kracht worden. Zij worden echter als voor lopig beschouwd, omdat zij waarschijnlijk op de volgende plenaire bijeenkomst van de IATA, die op 8 November wordt ge houden, opnieuw besproken zullen worden. Zoals wij reeds in ons blad publiceerden heeft de verzoeningscommissie der V. N. voor Palestina een plan gepubliceerd ter internationalisering van Jeruzalem Een foto van de oude stadswijk. Muscara in de eeuwige stad, waar lange tijd gevechten tussen Joden en Arabieren plaats vonden. Eind Mei 1949 bezeilen de Joden deze wijk en na restauratie der huizen trekken thans emigranten, voor namelijk Turkent de wijk binnen. School voor regeringsfunctionarissen Het Witte Huis wordt grondig opgeknapt De keuken wordt museum Zelf koffiebranden De dodende adem. n de Verenigde Staten worden maat regelen getroffen om te verzekeren dat in de toekomst voldoende goed opgeleide en geschikte personen be schikbaar zijn om belangrijke regerings functies te vervullen. Sedert een aan tal jaren wordt reeds door particuliere en regeringsinstellingen gewerkt aan de uitvoering van programma's, welke ten doel hebben jongelui te vinden, die ge schikt lijken voor belangrijke regerings functies en deze na een opleiding van 5 a 10 jaar naar behoren kunnen ver vullen. Een particuliere organisatie, het Na tional Institute of Public Affairs, houdt zich al veertien jaar lang bezig met het aanwerven en opleiden van jongelui die in regeringsdienst wensen te treden. De NIPA die op dit gebied als pionier op getreden is en heeft bewezen dat het mogelijk is op deze wijze goede resul taten te bereiken, zal in September haar werkzaamheden beëindigen. Zij wordt opgevolgd door een door de regering opgezette interne opleiding, welke in November zal aanvangen. Bij deze op leiding zullen grotendeels dezelfde me thoden worden toegepast die ook reeds door de NIPA gevolgd werden. Het National Institute of Public Af fairs heeft als verbindingsschakel tus sen de regering en onderwijsinstellingen gefungeerd en heeft er veel toe bijge dragen, afgestudeerde leerlingen van middelbare scholen een ambtelijke loop baan te doen kiezen. Vele van de door de NIPA toegepaste opleidingsmethoden worden door de industrie en de rege ringsinstanties nagevolgd. De Ameri kaanse Civil Service Commission heeft bekend gemaakt, dat door de NIPA meer dan 500 candidaten voor verant woordelijke regeringsbetrekkingen op geleid zijn ij de opleiding wordt er naar ge streefd, dat de leerlingen zoveel mogelijk practische ervaring op doen. Iedere week worden gezamenlijke In kamer 311 heeft Ide Anak Agung Gde Agung de telefoonhoorn opgenomen om de volgende bezoeker te laten we ten. dat hij nog maar een paar minuten heeft. (20th Century Fox) U zult merken, dat het actieve schuim, van Lux Toilet Zeep Uw huid de frisse nieuwe schoonheid geeft, die de harten sneller doet kloppen". 9 van de 10 filmsterren gebruiken LUX Toilet Zeep LTZ 76—024 Jongensjas van zuiver wollen velours, geheel met serge gevoerd, ceintuur in de rug of cein tuur rondom. Kleur: beige met bijpassende shawl in donkerbruin. Leeftijd 2 jaar 28 Kleine stijging per maat tot f 37.20 (7 jaar) Uw Modehuis I Wij demonstreren U gaarne vrijblijvend Kruisstraat 33 - Haarlem. Deze Zaterdag Reclame: Heerlijke Carré-stukken 15 ct. per stuk. Fenséegebakjes, overheerlijk, 10 ct. per stuk. Volop Frou-Frou en Ijswafels 30 ct. per ons. De Heer en Kwatta Bonbons van 50 voor 44 ct. per ons. Choco lade blaadjes van 65 ct. voor 45 ct. per ons. Voor al onze cliënten speciaal pond Borstplaat van 55 voor 40 ct. Verder te veel om op te noemen. Ziet Etalage Bewaar Uw Cassabons! Voor 20.bons 1 Taart. Alleen bij GEN. CRONJéSTRAAT 168 - HAARLEM - TEL. 20128 Pracht Salons vanaf 490 tot 975. Goth. Huisk. vanat 598 tot 1895. Eng. blank- en mahonie Huisk. Litsj. Slaapk., geheel massief. Blank, Eng. en Mahonie vanaf f 498 tot f 870, Rietsalons met notentafel f 895. Kussenkasten vanaf 425. Twinbedden, overdag divan, 's avonds litsj 93.—. BIJ WAGENWEG TELEFOON 18840 besprekingen gehouden met regerings functionarissen, leden van het Congress, verslaggevers van de grote dagbladen en andere personen, die veel invloed op de openbare mening uitoefenen. In de universiteit van Washington D.C. wor den voor de leerlingen speciale gratis cursussen in de sociale wetenschappen, in het bijzonder in de economie en ad ministratieleer gegeven. De Civil Service Commission heeft sedert 1944 een soortgelijke methode ge volgd voor de opleiding van personen, die reeds in regeringsdienst zijn. Jon gelui, die reeds twee of meer jaren in ondergeschikte functies werkzaam zijn. kunnen voor een dergelijke opleiding in aanmerking komen. Nadat een zorgvuldig onderzoek naar de prestaties en de geschikheid is in gesteld, ontvangen de geschikte candi daten een speciale opleiding, die 6 maan den duurt. Deze is erop gericht hun gaven* en bekwaamheden zo volledig mogelijk tot ontwikkeling te brengen en hen op deze wijze voor hoge regerings functies op te leiden. De Commissie verklaart dat meer dan 200 regeringsambtenaren met goed gevolg dergelijke cursussen, die twee maal per jaar aanvangen, gevolgd hebben en dat velen van hen momenteel in verant woordelijke regeringsbefcrekkingen werk zaam zijn Ais de uitvoering van de bestaande plannen om het Witte Huis de ambtswoning te Washington van de President der Verenigde Staten en zijn gezin eens grondig onder handen te nemen voltooid is, zal het uiterlijk van het Huis hetzelfde gebleven zijn. Het inwendige van het 149 jaar oude ge bouw dat gevaarlijk bouwvallig is ge worden, zal veranderd worden, doch zo weinig mogelijk. Overeenkomstig de adviezen van de uit zes leden bestaande commissie die de problemen van de renovatie bestu deerd heeft, heeft het Amerikaanse Con gress besloten zo weinig mogelijk aan de ambtswoning van de President ie veranderen. Het Congress heeft voor de renovatie 5.400.000 gevoteerd en men verwacht dat de werkzaamheden 18 maanden zullen duren. President Tru man zal gedurende deze tijd in het in de nabijheid van het Witte Huis gelegep Blair-Lee House verblijf houden. Naar aanleiding van het bovenstaande schrijft The New York Times: „Het be sluit om het traditionele exterieur van het Witte Huis niet te wi^igen ondanks dat dit van binnen grotendeels ver nieuwd moet worden wat zeer veel kosten meebrengt zal door de Ame rikanen toegejuicht worden. Zoals mevi. Roosevelt, die er langer in gewoona heeft dan enige andere Presidentsvrouw, verklaard heeft, is de indeling van het gebouw prachtig en paart het soberheid aan grote waardigheid. Nog afgezien van de architectonische verdiensten van het Witte Huis is het een levend symbool van de geschiede nis en de tradities van dit democratisch geregeerde land. Het Witte Huis is fei telijk een museum geworden, eigenlijk is het eigendom van het gehele volk". ten worden gebracht om de oude mu ren te stutten en men daartoe een grote hoeveelheid grond moet uitgraven, trekt men partij voor het verkrijgen van een groot souterrain met dienstvertrekken. he Evening r, een te Washington D.C. verschijnend dagblad, wijst er op dat „het moeilijk zai zijn -de Ouue muren te sparen waartussen zovele Presidenten en andere hoogwaardig heidsbekleders vertoefd hebben. Er moe ten nieuwe funderingen aangebracht worden en een nieuw stalen geraamte moet geconstrueerd worden om het ge wicht van het herstelde bouwwerk te dragenOngetwijfeld zou het goed koper geweest zijn het gehele gebouw tegen de grond te gooien en een nieuw neer te zetten. Er zijn echter gevallen waarin de economische factoren min der zwaar moeten wegen dan andere, belangrijker factoren en dit is een van die gevallen." De veranderingen in het interieur zullen het weer in de oorspronkelijke staat terugbrengen en vele veranderin gen ongedaan maken die latere bewo ners in de loop der jaren aangebracht hebben. Van de belangrijke verande ringen in het bouwwerk zullen er slechts enkele opvallen. Het grote trappenhuis, tussen de officiële ontvangvertrekken en de woonruimte van het gezin van de President zal verfraaid en ruimer wor den. Het ligt in de bedoeling de oude stenen keuken op de begane grond in de oorspronkelijke toestand terug te bren gen en te gebruiken als museum en ver trek voor besprekingen en Presiden tiële „praatjes bij het haardvuur", wel ke door de omroepzenders van tijd tot tijd uitgezonden worden. Van het feit dat onder de verdieping op de begane grond toch betonnen steunpilaren moe- merikanen, die op lekkere koffie prijs stellen, kunnen nu zelf in 30 seconden hun pondje koffie bran den in een vol-automatische „Infra Roast" machine, waarin de koffie met behulp van warmtestralen gebrand wordt. Deze machines zullen binnen kort in vele kruidenierszaken en in res taurants in de Verenigde Staten geïn stalleerd worden. De koper kan het proces, volgens het welk zijn koffie gebrand wordt, geheel volgen door glazen ruitjes in de machi ne, die ongeveer 185 cm. hoog en 81 cm. breed is. De groene koffiebonen vallen op een ronddraaiende cylinder, terwijl een lamp, die infra-rode stralen uit zendt, de boontjes gelijkmatig bruia nrandt. De warme bonen vallen «aar- na in een ruimte, waarin zij afgelot !d worden en vandaar in een afdeling waar zij van gebreken bonen en kaf ontdaan worden. Tenslotte vallen zij over een glijbaan in een zak. De uitvinder van deze „Infra Roast"- machine is een zekere August S. Tor res, die in 1927 uit Columbia, waar hij op een koffieplantage van zijn oom werkte, in de Verenigde Staten kwam. Na zijn studie aan een Amerikaanse universiteit voltooid te hebben, zocht hij werk en slaagde er in voldoende geld op te sparen om in New York een kleine koffiehandel te beginnen. In 1937 begon hij plannen te maken voor een nieuwe machine om koffie te branden. Na talloze proeven kwam hij op het idee van infra-rode stralen ge bruik te maken om de bonen te branden en van een photo-electrische cel om te controleren of het proces ver genoeg gevorderd was. De infra-rode stralen leveren de warmte, die nodig is om de groene bonen de bekende bruine kleur te geven. Als deze bereikt is, stelt de licht gevoelige cel een apparaat in werking waardoor de gebrande bonen uit de trommel vallen, waarm zij aan de wer king van de infra-rode stralen bloot gesteld zijn geweest. De eerste exemplaren van dit tj'pe zijn dit jaar te South Station (Boston) geïnstalleerd. Het bleek al spoedig dat deze beide toestellen niet aan de grote vraag naar „vers gebrande koffie terwijl u wacht" konden voldoen. Daar in de Verenigde Staten gemiddeld 9 kilo koffie per persoon per jaar ge bruikt wordt, verwacht men dat er gro te vraag naar deze machines zal ont staan. Een halfnaakte fakir, die de macht zou hebben om personen met zijn adem te doden, ontving onlangs te Karatsji giften van bloemen en lekker nijen van een opgewonden menigte, die zich verzameld had voor het politiebu reau te Karatsji, waar de politie de man een verhoor afnam. Een politiefunctionaris zei, dat de fakir eerder in het jaar als geestelijk onvolwaardig uit het leger ontslagen was. De fakir had een Moskee willen betreden, doch omdat bij vuil en half naakt was, had een Muezzin hem weg gejaagd. Toornig had de fakir door zijn hand geblazen en de Muezzin was dood neergevallen. (Hij bleek later aan een hartaanval te zijn gestorven). De fakir werd door de politie vrij gelaten. De Maatschappij tot Exploitatie der Steen kolenmijnen Laura en Vereniging zai trach ten Duitse arbeiders in dienst te nemen voor tewerkstelling ondergronds in de mijn Julia te Eygelshoven. Het orgaan van over leg tussen werkgever en werknemer van deze mijnzetel heeft zich hiermee accoord verklaard. De mijnen Laura en Julia van deze maat schappij hebben wel het meest te kampen met een nijpend tekort aan personeel. De ligging van de concessie langs de Duitse grens in een gebied, dat als reservoir van arbeidskrachten weinig betekent, is hiervan wel de voornaamste oorzaak. De maat schappij heeft 400 politieke delinquenten ia dienst, die echter geleidelijk afvloeien. Bui tendien heeft men nog behoefte aan min stens 500 arbeiders. De Duitse communist Gerhard Eisler die destijds uit Amerika gevlucht is. is benoemd tot chef van het nieuwe mi nisterie van Voorlichting in de Sovjet zone. Dit ministerie zal deel uitmaken van de door de communisten gecontro leerde Duitse economische commissie, die de Sovjetzone bestuurt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 5