President Truman verklaart: In Sovjet-Unie heeft ook atoom-explosie plaatsgevonden Wereld toont zich geschrokken, maar niet verrast Cepicka: Tsjechoslowakije wordt door ondergrondse bedreigd s Opnieuw arrestaties van priesters Vishinsky beschuldigt V.S. en Engeland en wil veroordeling oorlogsvoorbereidingen Werk voor 215.000 arbeiders noodzaak Eis tot overdracht van Solo ZIJ, DIE VIELEN DOODSTRAF VOOR RAJK Wat gaat er eeheuren Tot hoofd en hart VÓÓR OCTOBER VERDRAG VOOR OOSTENRIJK? Nota van de minister .Het weer De tien millioenste Nederlander Militaire besprekingen ter R.T.C. Labourregering stelt vertro uwenskwestie ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1949 73ste JAARGANG No. 24572 President Truman heeft gisteren op het Witte Huis de vol gende verklaring aan de pers overhandigd: „Wij hebben hei bewijs, dat in de afgelopen weken een atoomexplosie in de Sovjet-Unie heeft plaats gehad. Naar mijn mening heeft het Amerikaanse volk er recht op, voor zover dat met de nationale veiligheid strookt, ie wor den ingelicht over alle ontwikkelingen op het gebied van de atoomenergie. Dat is de reden, waarom ik dit nieuws bekend maak." Ontploffing in V.S. geregistreerd Geen verrassing ALLEEN VIS NAAR ENGELAND Werk voor de Grote Vijf zei vEM met de vuist °P tafel sloeS Mr. Stikker over R.T.C. KONINKLIJK BEZOEK AAN WESTLAND Schuman over Oostenrijk Laszlo Rajk, voormalig Hongaars mi nisier van Bui tenlandse Zaken, is heden mei twee mede-beklaagden wegens hoogverraad ier dood veroordeeld. Luiienani-gene- raal George Palffy, voorma lig stafchef en minister van Defensie, zal opnieuw wor den berecht door een mili tair gerechtshof. Twee anderen werden ver oordeeld tot levenslange ge vangenisstraf, een tot negen jaar. BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiussti. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pei millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. '1-52 per maand, f 4.55 per kwartaaL De tekst van de verklaring luidt ver der: „Sinds de atoom-energie voor de eer ste maal door de mens was vrijgemaakt, is de mogelijke ontwikkeling van deze nieuwe kracht door andere landen ver wacht. Wij hebben met deze mogelijk heid steeds rekening gehouden. Ongeveer vier jaar geleden heb ik er op gewezen, dat men het er in weten schappelijke kringen vrijwel over eens was, dat de essentiële theoretische ken nis, waarop de ontdekking is gebaseerd, reeds in brede kringen was doorgedron gen. Ook was men vrijwel algemeen van oordeel, dat het onderzoekingswerk in het buitenland na verloop van tijd op gelijke hoogte zou komen met onze hui dige theoretische kennis en in de drie- mogendhedenverklaring van de presi dent der V. S. en de minister-president Van het Verenigd Koninkrijk en Canada, daterende 15 Nov. 1945, werd nadruk kelijk verklaard, dat geen enkel land in feite een monopolie kon bezitten op atoom-wapenen. Deze laatste ontwikkeling toont, in dien dit nog nodig was, opnieuw duide lijk de noodzakelijkheid van waarlijk doeltreffende afdwingbare internationale controle op atoom-energie aan, welke door de regering en de grote meerder heid van de leden der Verenigde Naties wordt gesteund." Truman las de verklaring aan de pers voor na afloop van een kabinetsvergade ring, die een uur had geduurd en waarin het kabinet van het nieuws op de hoogte werd gesteld. Kort na de gewone persconferentie op het Witte Huis waren de correspon denten haastig op het kantoor van Charles Ross, de perssecretaris van de president, geroepen. Ross gaf opdracht alle deuren te sluiten en zei: „Niemand mag deze kamer verlaten alvorens de verklaring van de president in handen van iedere hier aanwezige verslag gever is." Na de verklaring van de president renden de verslaggevers naar de tele fooncellen. Hun opwinding was groot. Uit de verklaring van Truman schijnt te mogen worden opgemaakt, dat naar zijn mening de Russen thans in staat zijn een atoombom te maken. Te Londen en Ottawa zijn dergelijke verklaringen uitgegeven. Deze verkla ringen vallen samen met de atoombe sprekingen, die te Washington aan de gang zijn tussen Engeland, Canada en de Ver. Staten. Naar vernomen wordt, is het initiatief tot deze besprekingen van Engeland uitgegaan. De minister van Defensie, Louis John son, wilde na de kabinetsvergadering de journalisten geen antwoord geven op hun vragen over de juiste plaats en tijd van de ontploffing. Toen men hem vroeg of het kabinet meer bijzonderheden wist dan in de officiële verklaring zijn ge geven, zei Johnson: „Het kabinet weet er alles van". Meer wilde hij niet los laten. Toen verslaggevers aan Johnson vroe gen, bij zijn vertrek uit het Witte Huis, of er wijzigingen in de defensie zijn aan gebracht als gevolg van de atoomexplo sie in Rusland, antwoordde de minister met een kort: „Neen". Weinige minuten na de verklaring van de president werd het nieuws over alle Amerikaanse zenders bekendgemaakt. De programma's werden er voor onder broken en de omroepers vroegen de luisteraars attent te blijven op verder nieuws. Een speciale groep Amerikaanse waar nemers heeft enkele uren na de ontplof fing het nieuws doorgegeven, dat in de Sovjet-Unie een atoomexplosie had plaats gevonden, aldus heeft Frerick C. Osbom, permanent vertegenwoordiger der V.S. in de commissie voor de atoomenergie der V.N., bekend gemaakt. „Ik ben er zéker van, dat het bericht juist is," aldus Osborn. „Ik weet het, omdat wij er de installaties voor hebben om het te we ten. Ik heb in de atooméommissie ge zegd, dat wij het enkele uren na de ex plosie zouden weten, op grond van de mate van radio-actieve uitstraling in de lucht. De Tsjechoslowaakse minister van justitie, Alexej Cepicka, gaf gisteren in een rede bij de opening van het juris tencongres in Praag toe, dat de com munistische sfaat bedreigd wordt door een ondergrondse beweging. Hij waar schuwde de „reactionnaire geestelijk heid" en de „kapitalistische ondergrond se" dat zij met zware bestraffing reke ning moeten houden. Het was de eerste maal, dat een com munistische autoriteit als Cepicka het bestaan van een dergelijke ondergrondse toegaf en deze veelbetekenend verbond aan de Katholieke Kerk. „In de ondergrondse", zo betoogde Cepicka, „gaat de ondermijnende acti viteit der reactie over tot misdadige handelingen als moord, diefstal, brand stichting, fraude, sabotage en spionnage." „Wanneer een gedeelte van de reac tionnaire geestelijkheid zich aansluit bij deze verdeeldheid zaaiende en misda dige elementen, dan is dat het bewijs hoe laag de geestelijkheid gezonken is en hoezeer zij haar eigen volk en de volksdemocratische staat haat," zo zei- de hij. Cepicka deelde verder mee, dat de erkende advocaten en procureurs in coöperatieve bureaux zullen worden ondergebracht, die voor taakverdeling en inning der honoraria zullen zorgen. Er zullen bijzondere een- en twee jarige cursussen worden georganiseerd om arbeiderscandidaten op te leiden voor benoeming als advocaten en rech ters. Cepicka maakte bekend, dat er thans nieuwe wetboeken worden opgesteld. Het marxistisch leninisme zal de basis voor het recht worden. De scheiding tussen privaat- en publiek recht zal niet worden gehandhaafd. Het oogmerk van de nieuwe wetboe ken zal zjjn „vernietiging van het ka pitalisme, waar het zijn hoofd zal op steken," aldus de minister. Privé-eigen- dom zal worden beschermd, als hjj is verworven door de persoonlijke arbeid en op persoonlijk initiatief van eigenaar. Erfrecht is toegestaan ouders op kinderen en slechts van deren voor persoonlijk gebruik voortbrengselen beid." de van goe- en van persoonlijke ar- Van kerkelijlce zijde in Praag werd gis teren gemeld, dat de Tsjechische gehei me politie een inval heeft gedaan in een seminarie der paters Lazaristen in Bratislava in Slowakije en vier pries ters en drie novicen heeft gearresteerd. Waar de gearresteerden van beschuldigd worden is niet bekend. Verder zou in Bratislava zijn gearresteerd deken Poz- dech, die geweigerd heeft een boete van 100.000 kronen te betalen, omdat hij een priester in zijn dekenaat met excom municatie had gedreigd wegens samen werking met de door de regering ge organiseerde katholieke actie. Volgens dezelfde woordvoerders is in het diocees van mgr. Beran een groot aantal priesters gevangen genomen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft ver klaard, dat de atoomexplosie in Rusland reeds lang werd verwacht en voor de Amerikaanse regering geen verrassing was. Hij verklaarde, dat de ontploffing die van een atoomwapen was en gaf geen verdere uitleg. Op een persconferentie in de zaal van de UNO-assemblée verklaarde Acheson, dat deze ontwikkeling geen verandering zou brengen in de plannen van de Ame rikaanse regering. Toen aan A. A. Arutiunian, lid van de Russische delegatie ter Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties, werd gevraagd of het waar was dat ook de Sovjet-Unie in staat is de atoombom te vervaardigen, antwoordde hij: „Ik hoor de dit het eerst van de president der Verenigde Staten," waaraan hij toevoeg de verder geen commentaar te kunnén geven. In West-Berlijn is men van president Truman's bekendmaking geschrokken, doch men was niet verrast. In berichten van officiële Britse en van andere zijde is herhaaldelijk sprake geweest van de tienduizenden Duitse mijnwerkers te Aue, aan de grens met Tsjechoslowakije, die dag en nacht in elkander steeds af lossende ploegen werken in de uranium- ertsmijnen. IJit Lake Success meldt Reuter dat de secretaris-generaal der Verenigde Na ties. Trygve Lie, toen hij op de hoogte werd gesteld van Truman's verklaring, zeide: „Indien het waar is, dat de Rus sen een atoombom kunnen vervaardi gen, toont dit aan hoe onafwendbaar noodzakelijk het tot stand komen van een internationale overeenkomst betref fende de atoom-energie is." In Washington deed het nieuws in de regeringsdepartementen en het Congress snel de ronde. Op het hoofdkwartier van de strijd krachten vielen tekenen van opwinding waar te nemen. Een militair woordvoerder in Wash ington verklaarde, dat de Russen waar schijnlijk thans even ver zijn als de Amerikanen op 16 Juli >945, toen men in Nieuw Mexico proeven met atoom bommen nam. Drie weken na de 16e Juli lieten de Amerikanen de eerste atoombom op Japan vallen. t In Chicago verklaarde de redacteur van het aldaar verschijnende atoom wetenschappelijke blad, Eugène Rabino- witch, dat geen atoomexplosies op kleine schaal kunnen worden veroorzaakt. Iedere atoom-explosie moet minstens de grootte hebben van de bom, die de Amerikanen tegen Japan gebruikten. De reden hiervan is, dat een bepaalde hoeveelheid uranium of plutonium bij een gebracht moet worden voordat een explosie kan ontstaan. Als die bepaalde hoeveelheid bijeengebracht is heeft men in feite een atoombom, aldus Rabino- witch. Met de Engelse regering is, zoals be kend, overeengekomen, dat per veertien dagen zestien Nederlandse visserssche pen verse vis in Engeland aan de markt mogen brengen. Toen in Nederland de opvangregeling voor haring werd in gesteld, verzocht de Nederlandse rege ring aan de Engelse, behalve erse vis ook haring in Engeland te mogen los sen. Dit verzoek werd ingewilligd onder voorwaarde, dat de Nederlanders zou den ophouden haring in Engeland aan de- markt te brengen, wanneer Engeland dit nodig oordeelde. De Engelse regering neeft thans be paald, dat de Nederlandse vissersschepen alleen nog verse vis mogen aanvoeren in Engelse havens. In het kader van het algemeen debat in de Algemene Vergadering der V. N. heeft de Russische minister van Buitenl. Zaken, Andrei Vishinsky, gisteren het woord gevoerd. Na Engeland en de V. S. beschuldigd te hebben, dat zjj een nieuwe oorlog voorbereiden, vroeg Vishinsky de verga dering de volgende voorstellen in over weging te nemen: 1. Veroordeling van de „voorbereidin gen voor een nieuwe oorlog, die in een aantal landen, in het bijzonder in de V. S. en Engeland, getroffen worden". 2. Een erkenning van de vergadering dat het gebruik van atoomwapens en andere middelen tot massale vernietiging van menselijke wezens onverenigbaar is met het geweten en de eer van naties en met het lidmaatschap der V N De vergadering acht elk verder uitstel'van het aanvaarden door de V. N. van prac- tische maatregelen tot het onvoorwaar delijk verbieden van atoomwapens en het instellen van een toereikende en krachtige internationale controle ontoe laatbaar. 3. Een eensgezinde verklaring van de vergadering, dat zij wenst, dat de V. S.. Engeland, China, Frankrijk en de Sovjet- Unie de handen ineen slaan voor het handhaven van de internationale vrede en veiligheid om de dreiging van een nieuwe oorlog af te wenden en onder- Ïeiïrtö en Engeland verschil- uen van de v- N- vertrouwen i, gehoorzame meerderheid, heeft ook de commissie voor de atoomenergie bijna vier jaar lang de besluiten van de erSadering over controle op VisMnskv'ngv niet uitgevoerd- aldus "De v- S. en Engeland houden en nemen mln!l'ge bewapeningswedloop f ,maatregelen ter voorbereiding van een nieuwe oorlog." zei Vishinsky: „Dat is de politiek van en Engeland, die wereldover heersing moet bewerkstelligen. De oovjet-Ume daarentegen is trouw aan de beginselen van internationale sa menwerking." Bevin, Acheson en Schuman, de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Engeland, de V. S. en Frankrijk, de den mee aan het applaus aan het einde van Vishinsky's rede, die zij met aan dacht gevolgd hadden. Voor Vishinsky hadden de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken mr. Stikker en zijn Franse collega Ro bert Schuman het woord gevoerd. In zijn rede verklaarde minister Silk s'51' a^ 7 de tQt nog toe bij de Ronde Tafel-conferentie gemaakte vor deringen de hoop wettigen, dat de be sprekingen in het Nederlands-Indonesi sche geschil tot een oplossing zullen lei den. Hij zeide, dat de Nederlandse re gering al het mogelijke zal doen, om een harmonieuze, blijvende samen wer- mcuwe ooriog ai se wenuen en onder-1.1 Murama- ling een verdrag sluiten voor het ver-1^JÖL' sterken van de vrede. Vishinsky sprak in zijn rede niet over een atoomexplosie in de Sovjet-Unie, noch bracht hij ter sprake, of de Sovjet- Unie de atoombom bezit. In het begin van zijn rede deed Vishinsky een aanval op het Atlantisch Pact, dat naar zijn zeggen op de voor bereiding van een nieuwe oorlog ge richt is. Volgens Vishinsky heeft het plan- Marshall niet alleen gefaald de economie van West-Europa te verbeteren, doch deze volledig ondermijnd. Aan de bjj de Tweede Kamer Inge diende begroting voor het departement van economische zaken heeft minister v. d. Brink een zeer uitvoerige nota in zake de industrialisatie van Nederland gevoegd. Onderzoekingen hebben aangetoond, aldus de minister, dat de mogelijkheid aanwezig is, dat in 1952/53 de arbeids productiviteit in de industrie ongeveer op het vooroorlogse peil zal zjjn terug gekeerd, hetgeen ten opzichte van de gemiddelde stand in 1948 een stijging van ca. 23 pCt. betekent. Naarmate de In gezelschap van Baron Baud bracht H. M. Koningin Juliana gisterenmiddag een bezoek aan Naaldwijk, waar een prachtige tentoonstelling is ingericht van alles wat Naaldwijk en omgeving te bieden heeft aan bloemen, fruit e.d. Door meisjes, gekleed in fraaie costumes werd Hare Majesteit een charmante hulde bereid. arbeidsproductiviteit weer op het voor oorlogse niveau terugkeert, zullen de abnormaal gestegen personeelsbezettin gen weer tot een officiënter grootte kunnen worden ingekrompen. Dit houdt in, dat er voor een deel van de be staande bezetting nieuwe werkgelegen heid moet worden geschapen. De con clusie is dat de vereende krachten van overheid en bedrijfsleven er op zullen moeten zjjn gericht tussen' 1 Juli 1948 en 1 Januari 1953 voor 215.000 arbeiders nieuwe werkgelegenheid in de industrie te scheppen hoewel voor de personeels bezetting der industrie in feite slechts een stijging van 1.395.000 tot 1.490.000 personen is geraamd. (Van onze Haagse redactie) H. M. Koningin Juliana heeft gister middag een bezoek gebracht aan de Westlandse Fruit- en Bloemententoon stelling en het leek wel of het hele Westland hiervoor uitgelopen was. Lang voordat Hare Majesteit zou arriveren, stonden duizenden schoolkinderen en talrijke bewoners uit het land der glas cultures langs de wegen, getooid met oranje. Om precies half vier stapte Koningin Juliana, gekleed in een eenvoudig grijs mantelpak met lila hoedje, uit de wa gen. De burgemeester van Naaldwijk stelde de Koningin aan het bestuur en de andere gasten voor; Jo Klinken- bergh, een kleindochtertje van voor zitter Barendse bood H. M. een bouquet cathleya orchideeën aan. Daarop werd een rondgang over de tentoonstelling gemaakt. In het restaurant werd vervolgens een tea aangeboden door de meisjes van de vakschool te Naaldwijk, hetgeen de Koningin zeer op prijs stelde. Nederlandse Koninkrijk en de Verenig de Staten van Indonesië, vrijwillig ver enigd in een Nederlands-Indonesiche Unie, tot stand te brengen. Spreker hoopte dat in deze zitting toereikende maatregelen zouden wor den genomen ter beveiliging van de Heilige Plaatsen in Palestina. Indien er geen regeling tot stand kpn komen, was hij voor internationalisatie van Jeru zalem. Hij waarschuwde voor „de alar merende uitbreiding van de onrust in China" en zeide, dat als de betekenis van dit verschijnsel algemeen werd in gezien het gemakkelijker zou zijn zich gemeenschappelijk tegen dit toenemen de gevaar te verdedigen. Toen hij de hulpverlening aan de min der ontwikkelde gebieden ter sprake bracht, zeide mr. Stikker, dat Neder landse technici, vooral op het gebied van de landbouw, bereid zijn andere landen hun diensten aan te bieden en dat de Nederlandse hogescholen gaarne buitenlanders in de gelegenheid zullen stellen om tot deskundigen op enigerlei gebied opgeleid te worden. Tenslotte drong minister Stikker er namens de Nederlandse delegatie op aan een tijd limiet voor de sprekers vast te stellen daar, zoals hij zeide, „de Algemene Ver gadering permanent in zitting dreigt te blijven". Schuman, die hierna aan het woord kwam. sprak de hoop uit, dat Duits land een weg zou inslaan, die het land in staat zou stellen zijn plaats in de gemeenschap van vrije landen te her winnen, te beginnen met de Europese gemeenschap. Hoewel de Grote Vier er niet in geslaagd waren overeenstemming over Duitsland te bereiken, was hierdoor toch de weg geopend tot het sluiten van een verdrag met Oostenrijk. Woor delijk voegde hy er aan toe: „Wij wen sen vurig vóór de Oostenrijkse ver kiezingen in October tot een defini tieve overeenkomst te komen. Oosten rijk zou dan in de V.N. kunnen wor den opgenomen, samen met andere landen, die geen verraad gepleegd hebben aan de zaak van de interna tionale moraliteit of die van de de mocratie en de vrijheid". Sprekend over de wereldproblemen waarvoor de assemblée zich geplaatst ziet, zeide Schuman, dat ofschoon af doende en duurzame oplossingen nog gevonden moesten worden, men thans ten minste deze oplossingen voor mo gelijk hield. Bij tijden was men er zelfs in geslaagd dichter tot het doel te ko men. De kwestie van ontwapening en controle op de atoomenergie bespre kend, verklaarde Schuman, dat zo lang ernstige vraagstukken als Duitsland en Japan en de betrekkingen tussen de Westelijke en Oostelijke werelden niet tot een oplossing gebracht waren, het nutteloos zou zijn opnieuw onvrucht bare debatten te voeren, die alleen maar in polemiek en propaganda konden ont aarden. „Operation Bulldog" is de naam voor de Geallieerde tuchtoefening, die op het ogenblik in Engeland gehouden wordt De Nederlandse luchtmacht neemt er. naast de Amerikaanse, Franse en Bel gische, aan deel met haar straaljagers. Op het vliegveld Thorney Island krij gen de Nederlandse piloten hun laatste instructies voor de start. In een resolutie, ondertekend door alle politieke partijen te Surakarta, wordt de eis gesteld, dat een formele overdracht van bevoegdheden en verantwoordelijk heden in de residentie Surakarta en het terugtrekken van de Nederlandse troe pen uit het gebied van Surakarta, ten laatste vóór het einde van September dient te geschieden. Verwachting tot Zondagavond: Op de meeste plaatsen enkele buien en overwegend zwaar bewolkt. Mor gen echter hier en daar opklaringen. Matige Zuid-Oostelijke wind, rui mend naar Zuid-West en later iets afnemend. Iets koeler dan vandaag. Zondag: Zon 6.30—18.33 Maan 10.42—19.31 Maandag: Zon 6.31—18.31 Maan 12.16—19.55 De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 28 Mei 1949 na ver missing: Sold. D. E. Kiewiet, legernummer 270525102, afkomstig uit Wedde (Gr.). Gesneuveld 6 Augustus 1949, na vermissing: Sold. J. H. Koster, legernummer 271203190, afkomstig uit Utrecht. Gesneuveld 11 September 1949: Sold. D. Bos, legernr. 271005190, afkomstig uit Katwijk aan Zee. Gesneuveld 18 September 1949:- Korporaal H. v. d. Hoef, legernr. 100328004, afkomstig uit Heerlen. Koninklijk Ned. Ind. Leger: In de periode van 4 t.m. 10 Sep tember 1949 geen verliezen. Dat zij rusten in vrede. Wanneer de voorlopige ramingen kloppen, zal waarschijnlijk in De cember de tien millioenste Nederlan der of Nederlandse zijn of haar fees, telijke entree in ons vaderland ma ken. Het sterke geslacht heeft hier de meeste kans, omdat er in de laatste jaren meer jongens dan meis jes zijn geboren. Het is echter mogelijk, dat de tien. millioenste Nederlander geen baby is. Het getal van tien millioen wordt immers behalve door geboorten, ook bereikt door nieuwe vestigingen en naturalisatie. Overigens mag men niet uit het oog verliezen, dat wellicht eerst in het begin van 1950 bekend zal wor den wie de tien millioenste Neder lander is, omdat de noodzakelijke berekeningen veel tijd vergen door de verschillende factoren, die het inwoner-aantal beïnvloeden. De besprekingen op militair gebied ter R.T.C. hebben in de afgelopen weken hoofdzakelijk plaats gehad tussen de Indonesische secties der militaire com missie onderling en handelden over de opbouw van het militaire apparaat, dat na de souvereiniteitsoverdracht zal op treden, aldus verneemt de speciale cor respondent van het A.N.P. Deze bespre kingen zijn thans bijna geheel beëin digd. Volgens een Indonesische zegsman heeft men zich de opbouw van de fede rale strijdkrachten aldus gedacht: In het Indonesische ministerie van defensie zal een secretaris-generaal worden benoemd speciaal voor de T.N.I. en een ander spe ciaal voor de K.N.I.L. Beide legers zul len aanvankelijk gescheiden commando's hebben, terwijl ook de onderdelen der beide legers onder eigen commandanten blijven. Verder zal geheel Indonesië in territoriale commando's worden verdeeld, waarin beide legers aanvankelijk ge scheiden zullen opereren en slechts ge leidelijk zal men overgaan tot organi satie van een steeds nauwer wordende samenwerking. Een woordvoerder van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen deelde mede, dat in de cijfers van het aantal gesneuvelden en gewonden sedert het van kracht worden van de order tot het staken van de vijandelijkheden een sterke daling valt te constateren. Van 10 Juni tot10 Juli bedroeg het aantal gesneuvelden 107, gewonden 297 en ver misten 7. Van 11 Juli tot 11 Augustus waren de cijfers resp. 93, 249 en 12 en van 11 Augustus tot 11 Sept. 20, 59 en 2. Aan de Oost-Indonesische minister van Financiën, M. Hamelink, is op zijn ver zoek ontslag verleend van zijn functie van voorzitter van de sectie B.F.O. der financieel-economische commissie der R.T.C. Hij zal als adviseur en deskundige in de sectie werkzaam blijven. De Britse Labourregering heeft be sloten een motie van vertrouwen te eisen als het parlement Dinsdag bijeen komt voor een drie-daags debat over de devaluatie van het pond, zo verneemt A.P. uit nauw met de regering in con tact staande bron. De grote meerderheid, die Labour in het Lagerhuis heeft, maakt het echter onwaarschijnlijk, dat de regering tot aftreden gedwongen zou worden. Het besluit van de regering om 'de vertrouwenskwestie te steller.' is een verrassing bij het Britse publiek. De conservatieven hadden reeds laten we ten, dat zij geen motie van wantrouwen zouden indienen. Voor het debat- Dinsdag begint, zullen de Labourleden van het parlement in voor-conferentie bijeenkomen. Verwacht wordt, dat Attlee de twijfelaars onder hen voor de keus zal stellen de regering te steunen of uit de partij te gaan. Hoewel de regering te allen tijde nieuwe verkiezingen kan uitschrijven is men in welingelichte kringen- van me ning, dat zij hiermee wil wachten tot de gevolgen van de devaluatie door het publiek zijn verwerkt. Van alle zijden wordt echter toegegeven, dat de deva luatie de kosten van levensonderhoud zal doen stijgen-. Ged. Staten van Noord-Holland stel len voor aan de Volksmuziekschool te Haarlem en omstreken over 1949 een subsidie toe te kennen van f 500. Gehoorzamen is zonder meer zijn wil vrijwillig schikken naar de wil van degene, die uit naam van de v gemeenschap beveelt.J (Van een bijzondere meaeweiker Na de gebeurtenissen rond de Ne derlandse gulden is het eigenlijk merkwaardig stil geworden in de Nederlandse pers. Zeker, bij avond en morgen werden en worden we over stroomd met berichten uit binnen, en buitenland: welke landen allemaal wa ren meegegaan met de devaluatie en met hoeveel procent. Maar welke gevolgen deze gebeurtenissen zullen hebben voor het dagelijkse leven, zie dat is ons min of meer onthouden. Het is dan ook wel met zeer grote aarzeling, dat we er hier iets van gaan zeggen. En dan hoort er deze opmerking aan vooraf te gaan: het werd niet geschreven voor econo men en andere vaklui op het gebied van ons economisch leven, maar in de wetenschap, dat de man m de overall, die een inkomen heeft, waarmee hij pre. cies aan of vaak onder de grens van het ethisch minimum leeft, zich af vraagt op dit moment: wat hangt mij boven het hoofd? De mening, dat het uitblijven van uitvoerige commentaren met berekenin gen van mogelijke gevolgen der deva luatie, zou samenhangen met het groot aantal gebeurtenissen op politiek gebied van de laatste week, zoals de Troonrede, de millioenennota. de R.T.C., achten we slechts ten dele juist. Hoofdoorzaak van de afwachtende houding is zonder twij fel de onzekerheid die op monetair ge bied is ontstaan. Waardevermindering van de gulden ten opzichte van buiten landse munteenheden is een gebeurtenis die. (Goddank) niet vaak voorkomt In feite betekent het, dat we voor goede ren, die we betrekken uit het land ten opzichte waarvan de gulden in waarde verminderde, meer guldens moeten neer. tellen dan vóór de devaluatie. Voor zo ver derhalve deze goederen bestemd zijn voor directe consumptie, moet de prijs ook in het binnenland stijgen. Eveneens, wanneer het goederen betreft, die die nen tot grondstof of hulpgrondstof bij het vervaardigen van binnenlandse con. sumptiegoederen. Neem b.v. het brood. Nederland importeerde altijd nog 'n be hoorlijke hoeveelheid broodgraan uit Amerika. Nu wordt de prijs van het brood niet alleen door het graan be paald. maar evenzeer door de hulp grondstoffen, die Nederland zelf kan le. veren: zout, gist, warmte en niet te ver. geten o.m. het arbeidsloon. Als nu de prijs van het graan gaat stijgen (door dat dit vanuit het buitenland moet worden ingevoerd) maar men ziet de kans de overige prijzen (gemakshalve spreken we hier t.a.v. loon en winst ook even van kostprijs) op gelijk niveau te houden, dan stijgt de eindprijs van het brood natuurlijk niet in dezelfde mate als de prijs van het enkele graan. Hier is een vergissing aangeduid die tame lijk veelvuldig wordt gemaakt. Ofwel, met het oogmerk onrust te verwekken, opzettelijk wordt verspreid. Aan dit laatste maakt zich b.v. in zeer ernstige mate De Waarheid schuldig, die haar lezers belooft dat alles »in Nederland binnen zeer korte tijd ruim 30 pCt., ja zelfs 43 pCt. duurder zal zijn. Het is niet minder dan misdadig, mensen van wie men weten kan dat 'zij onvoldoende in zicht in dergelijke aangelegenheden heb ben, op deze wijze in onrust te brengen. Is er iemand in Nederland die op dit moment nauwkeurig kan aangeven tot welke prijsstijgingen de devaluatie op korte termijn zal leiden? Wij zijn zo vrij dit ernstig te betwijfelen. Er moet dan immers rekening worden gehouden met alle factoren, die meewerken aan het tot stand komen van een prijs. Hoe meer binnenlandse grondstoffen, hoe beheer ster het loonpeil, des te minder zal de prijsstijgende invloed zich doen gelden. Betekent dit een pleidooi voor het constant doen zijn van het loon op het huidige niveau? Neen, dat bedoelen Wij niet. Maar reeds nu, terwijl de invloed van de devaluatie op de prijs nog moet worden afgewacht, nu nog berekend moet worden wat de nieuwe belasting voorstellen betekenen, nu een huur verhoging aanstaande is, nu hoogst waarschijnlijk de regeringssubsidies op het levensmiddelenpakket zullen worden afgeschaft, of minstens verder sterk ver. minderd, nu reeds afgeronde eisen stel len is op z'n zachtst gezegd, volks verleiding. Van zeer grote betekenis is het, in verband hiermede, thans te letten op wat de bonafide vak centrales zeggen en doen. Het meest opvallende is daarbij, dat zij zich stuk voor stuk zeer beheerst uiten. Of ficieel gaf het K.A.B.-bestuur als zijn oordeel „dat het overleg met de rege ring inzake het loon- en prijsbeleid, gegeven de nieuwe situatie dient te worden opgeschort, totdat ten aanzien van de devaluatie en de gevolgen daar van met name voor het levenpeil der arbeiders klaarheid is gekomen". Inmid dels hebben wij de indruk, dat deze ver klaring niet los mag worden gezien van wat 2 dagen eerder De Bruyn uitsprak op de vergadering van de Kath Fa- brieksarbeidersbond te Schevenihgen: „Als gesproken wordt over het brengen van nieuwe offers, zal men goed doen niet ,op de allereerste plaats te kijken naar de arbeiders, maar naar andere groepen van het Nederlandse volk. De K.A.B. is bereid het hare bij te dragen tot het opvoeren van de productie. Zij wil daarover met de regering overleg plegen. Daarbij rijst echter de vraag of bij de vergroting van het volksvermo gen ook de arbeiders hiervan hun aan deel zullen ontvangen. Over hetgeen de K.A.B in deze richting doet, kan men gerust zijn." Het C.N.V. is van oordeel, dat „het aan de arbeiders toekomende deel van het volksinkomen stellig niet ten gun ste van andere volksgroeperingen mag verminderen". Het N.V.V. dringt aan op onmiddel lijk nieuw overleg tussen alle betref fende instanties. De conclusie ligt duidelijk voor ons: de 3 vakcentrales zijn uiterst waakzaam. In ouderwetse trant gezegd, zou moe ten worden vastgesteld, dat 3 schild wachten met i het geweer aan de voet de ontwikkeling der dingen waakzaam volgen. Wij menen dat het niet meer nodig is de zaak zo scherp te stellen. Het in de oorlog gegroeide overleg tus sen arbeiders en ondernemers, hetwelk vorm vond In de Stichting' van de Ar beid. is thans wel een uitermate groot goed. Behoudens uitzonderingen heeft dit overleg in de ondernemerswereld geleid tot meer begrip voor de positie van de arbeidende stand. We spreken van harte de hoop uit, dat dit begrip in de komende weken en maanden dui delijk zal blijken, want het is inderdaad zo, dat de minimumlonen voor niet nog zwaardere eisen kunnen en dus mogen worden gesteld. Met Polen is een compensatietransactie tot stand gekomen waarbij is overeengeko men, dat Nederland aan dat land m ruil vodr een partij rogge, 10.000 vaten haring zal leveren ter waarde van t 350.000. De haring, die in Scheveningen, Vlaar- dingen en Katwijk ligt opgeslagen, is van het seizoen 1948-1949. Met deze levering ie deze vangst vrijwel opgeruimd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1