Publiek mag bij sportbeoefening geen hoofdrol spelen Tweede dag Handbal NKS levert matig spel op Stadhuis van Gouda De verdwenen SCHAT DON PEDRO zoekt rust TEKEN Floris V der keerlen God Verlegging der waarden doet schade aan verhoudingen G. Wielema verbetert Nederl. record M 1.0 Wilskracht Sport bedwingt SVA I 1949 Eks4re p 'n Wantoestand cursus Lwret Mafdy Paardesprongraadsel ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1949 PAGINA 4 Hef is ioch wel merkwaardig en betreurenswaardig tevens dat de gang van zaken in hei sportleven of het verloop van een bepaalde wedstrijd zo dikwijls beïn vloed wordt door een factor, welke mei het wezen van de sport of bel karakter van die wedstrijd absoluut niets uit staande heeft: de publieke belangstelling. Deze belangstel ling is natuurlijk vooral ongezond en ongewenst, wanneer die invloed niet alleen geen constructief karakter heeft, maar beslist een invloed ten ongunsie is. Hoe vaak gebeurt hei niet, dat opgewonden supporiersscharen, zichzelf en de eisen van hei sportief fatsoen vergetend, hun favorieten in veld, ring of bassin, door een fanatiek, onhebbelijk gehuil tot een zeer onwelkom soort razernij opzwepen. Hoeveel méér wedstrijden zouden er, ondanks hei bestaan van zekere spanningen, zonder incidenten zijn beëindigd, wan neer „de tribune" hei aan spelers en scheidsrechters had overgelaten, zelf de zaken binnen de lijnen of touwen te regelen en niet met een onbetamelijk en allesoverheer send lawaai de hoofdrol voor de Vox Populi had opgeëist. In principe niet ongezond Mogelijkheden 400 m» rugslag in 5.28 SCHAAKRUBRIEK bede f g annniinniniiimiiimiiniiiuiiiimm Derksen derde te Genève a c z Coppi geen kampioen achtervolging van Italië Prijsvraag toneelstuk uit mijnwerkersleven De hoofdrol, inderdaad. Het legt wel heel duidelijk en schrijnend de nadruk op een wantoestand in het sportleven, dat de belangen, het plezier, ja heel het doen en laten van de sportbeoefenaars maar al te vaak worden uitgestippeld door een altijd aanwezige kern van zo genaamde sportliefhebbers, wier gebrek aan goede manieren al even hinderlijk is als hun waanwijsheid. Ondanks het feit immers, dat zij hun entree betaal den en zich daarmee het recht kochten om sport te zien bedrijven, blijven zij bij de sportwedstrijd toch uitsluitend gast. De sport is er namelijk niet om te voldoen aan een maar al te vaak tot sensatiezucht gedegenereerde belang stelling, maar voor de daadwerkelijke en actieve beoefening door voetballers, hockeyers, boksers, waterpolo-ers of ijshockeyers. Zoiets in onze dagen nog «eens vast te stellen, doet erg genoeg een beetje grotesk aan. We hebben in de jacht naar kampioenschappen en re cords, bij de glans van gouden en zil veren medailles en bij onze verbazing over hoge salarissen voor sport-profes- sionals. helemaal vergeten, dat de sport er toch eigenlijk voor heel iets anders is dan om de penningmeester van eèn voetbalclub in extase te brengen, de zakken van promotors te spekken of om tot kijkspel te dienen van een pu bliek, dat er dapper aan heeft meege holpen om de rollen een beetje om te draaien. Ook de pers is er niet onschul dig aan, omdat zij de smaak van het publiek maar al te gemakkelijk heeft gevolgd en zo nu en dan wel eens heel grof en banaal uitpakt, om vooral maar te voldoen aan hetgeen de lezer even tueel zou kunnen wensen. Dit betekent uiteraard volstrekt nie*. dat de belangstelling voor de sportwed strijd in principe ongezond is. Zelfs al is men de mening toegedaan, dat de so ciale betekenis van het voetballen ais schouwspel danig wordt overdreven, dan blijft toch nog altijd het feit, dat tienduizenden in het bijwonen van dat voetbalkijkspel een aangename tijdpas sering zoeken en vinden. Wel staat 't vast, d. de grote publie ke belangstelling voor de verrichtingen van de matadorer. op alle gebied, veel misstanden in ce hand werken. De kijkers brachten geld binnen, er ver rezen moderne stadia en sportpalei zen, er kwamen kasten van tribunes en toen de zaak eenmaal zóver was, bleek het kwaad geschied. Toen kon men de enorme publieke belangstel ling, waarvan onderhoud e.d. werden betaald, niet meer missen en op meer dan één wijze werd het publiek naar de ogen gekeken, zonder dat mer. zich al te vaak afvroeg of een bepaalde prijs, waarmee de gunst van het pu bliek moest worden gekocht, nu wer kelijk niet te hoog was. Niemand zal dunkt ons de be wering willen tegenspreken, dat dit kwaad niet meer kan worden gekeerd. Wel sluit dat natuurlijk de mogelijk heid niet uit, om 00" dikwijls zo schade lijke invloed van de publieke belang stelling enigszins te neutraliseren. Maar mer. moet toch wel een heel groot idea list zijn om te menen, dat hiermee wer kelijk zeer belangrijke resultaten kun nen worden bereikt. Wanneer men zich even realiseert in hoeveel geledingen van het sportleven de belangstelling van het kijklustig publiek al tot exces sen er. verwatering van het sportief be grip heeft geleid, voelt men maar al te goed, hoe weinig er in het algemeen sportleven tegen deze bandjir van ver vlakking valt uit te richten. Er zijn twee mogelijkheden. De eer ste is een intensieve er. hardnekkige campagne om, waar nodig, het publiek een diepingeworteld' sportief fatsoen bij te brengen. De tweede is bij de sport beoefenaars zelf besef te kweken voor de christelijke sportbeginselen, zoals Z. H. de Paus deze herhaaldelijk en met zoveel warmte voorstaat en waarin een ijzersterke beveiligingligt opgeslo ten tegen verdwazing en verwatering, tegen omkoopbaarheid, oneerlijkheid, ijaele roem en valse bezieling, zoals die HILVERSUM, 23 September De 15- jarige Robben-zwemster Geertje Wie lema Jan Stender's meest belovende pupil van het ogenblik heeft van avond in het zwemban aan de Kapel straat te Hilversum haar eerste record veroverd, n.l. het Nederlands record 400 meter rugsiag. Ware het wereld record over deze afstand niet van de lijst geschrapt, dan zou de recordtijd van de snelle Deense Ragnhild Hveger met niet minder dan 10.2 sec. verbeterd zijn. Geertje Wielema zwom vanavond de afstand in de bijzonder snelle tïjd van 5 minuten 28 seconden. Het Nederlands record stond sedert 13 Februari 1938 op naam van Iet van Feggelen met 5 min. 41.4 en werd dus met 13.4 verbeterd. Het „geschrapte" wereldrecord van Hveger stond' op 5 min. 38.2. Het jeugdige zwemstertje maakte een zeer rustige indruk. Na het startsignaal van haar trainer Stender, vertrok zij goed. De eerste 50 meter legde zij af in 36 sec., de eerste 100 meter in 1.16.4, de 200 meter in.2.38.6. Dit is 0.2 be neden het wereldrecord van Cor Kint op die afstand, maar officieel is deze tussentijd' niet, en erkenning zal ook niet worden aangevraagd. Men had het niet nodig gevonden deze tijden officieel te laten opnemen, want Stender is van plan de 100 en de 200 m. binnenkortapart met Geertje onderhanden te nemen. Voor de 300 meter had Geertje Wielema 4.04 nodig, terwijl zij, dank zij een krachtige eindspurt de 400 meter in 5.28 aflegde. Dit is een tijd, welke in dit bad zelfs vrijwel nimmer op de 400 meter borstcrawl dames werd behaald. Vanzelfsprekend was er grote vreug de en veel applaus van het talrijke pu bliek, terwijl ook de nodige bloemen niet ontbraken. Een charmante geste van Geertje was, dat zij op haar beurt voor een bloemetje voor Jan Stender had gezorgd, een blijk van haar waar dering en tevens van het zelfvertrou wen, waarop de in haar training ge maakte tijden recht gaven. op dit ogenblik in het sportleven he laas schering en inslag zijn. Een samengaan van deze twee zou het beste front kunnen vormen tegen de ongewenste macht en invloed van de publieke belangstelling voor de sport, al verhelen wij ons niet, dat zelfs dan de strijd tegen de grimmige poten taat op de tribune, bijzonder moeilijk zal zijn. JAN COTTAAR. HET PUBLIEK, goed gemutst en lachend wanneer het de lens van de fotograaf op zich ziet gericht. Maar wanneer straks het fluitsignaal klinkt zal zijn lach ver strakken en wordt dit publiek een mee dogenloos scherprechter. LADDERWEDSTRIJD. Oplossing van de tweezet nr. 905 van N. IJ. J. Termast, Alk maar, eerste publicatie. 1. Dg8 Tempo. Deze task is niet nieuw, doch werd nog spcra- disch uitgewerkt. Volgens het archie! Kol dijk bestaan er slechts twee oudere uitwer kingen. De opstelling der stukken is echter origineel genoeg om publicatie te rechtvaar digen: aldus het genoemd onderzoek. Deze beschrijving is van de componist. Waarmede wij accoord gaan. In de periode JuniJuliAugustus won de heer W. J. Snelder, Laren N.-H., met 320 punten de driemaandelijkse prijs Daar op volgen de heren J. H. v. Hoogerwou, Eoxtel. 300 pnt.; J. Verheggen, Brussel, 283 pnt.; A. Brenninkmeijer. Groningen, 287 pnt.; J. Schilfer, Treebeek, 238 pnt., H. F. Fluitman, Enkhuizen, 231 pnt. enz. enz. Men kan altijd beginnen deel te nemen aan de ladderwedstrijd in het oplossen van schaakproblemen. Driemaandelijks een prijs. De prijswrinnaar verliest zijn punten, doch kan opnieuw beginnen. Voor de overige deelnemers blijven de punten meetellen. Oplossers welke zonder geldige reden geen enkele oplossing van acht achtereenvolgen de problemen hebben ingezonden, worden van de puntenlijst afgevoerd. Voor auteurs oplossingen van tweezetten 2 'punten. Voor criezetten 3 pnt. Voor langere problemen 4 pnt. Nevenoplossingen 1 pnt., hoogstens 2 pnt. per probleem. Het aantonen van onop losbaarheid 2 punten. Probleem Nr. 908. - Wit geeft mat m twee zetten Oplossingen binnen drie weken te (zenden aan Jos. Duvergé. Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam-C. Het is voldoende van tweezetten alleen de sleutelzet in te zenden. Dr. M. EUWE WEDER LERAAR. In het Septembernummer van net tijd schrift aan de K.N.S.B. bericht het bonds- besluur, dat dr. M. Euwe in deze maar.d zijn leraarsambt hervat heeft. Tereent schrijft het bestuur van de bond, dat dr Euwe zijn grootste successen heeft geboek' in de periode toen hij het leraarsambt be kleedde. Gelukkig blijft dr. Euwe bereid, voor zover zijn vrije tijd hem dat toestaat, het Nederlandse schaakleven op de oude voor waarde door het geven van simultaan seances. voordrachten enz. te dienen. Men kan zich hiervoor wenden tot de heer L. G. Eggink, Papegaaienlaan 11, Den Haag. iimiiiiiiiiifiiitiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiii Slechte terreinenconditie was de oor zaak, dat afgelopen Zondag het spelpeil in de handbalcompetitie N.K.S. niet bo ven het gemiddelde uitstak. In de Zaan streek werden de wedstrijden Blauw zwartDEM en TYBBADO afgelast; in Amsterdam lieten de velden geen mooi spel toe. Dit nam toch niet weg, dat het niet aan spanning heeft ontbroken; vooral bii de wedstrijd DSOLeonidas in Vijf huizen bleef tot het laatste fluitsignaal de vraag open, wie met de overwinning huiswaarts zou keren. De twee oude ri valen hebben tot het natte einde dapper gestreden en de uitslag, een 32 over winning voor DSO, had even goed in gekeerd kunnen zijn. De gepromoveerd de tweede-klasser DSO heeft hiermede een tweede overwinning behaald in deze uitermate spannende wedstrijd. Wij be twijfelen echter, of het morgen tegen TYBB eenzelfde resultaat zal boeken. Vast staat, dat TYBB veel moeite zal hebben, voordat het een overwinning naar huis kan meenemen. Vitesse zal zeer zeker een tweede zege aan zijn eerste (13—3!X toevoegen, waaneer het morgen DEM in Beverwijk bezoekt. Verder wordt in de Zaanstreek de wed strijd ADO—Blauw-Zwart gespeeld waarbij Blauw-Zwart weinig kans zal hebben ADO een doelpunt te ontnemen. Is het niet de verdediging die de aan vallen zal keren, dan is het de doelver- dedigster die met de bal wel raad weet. In Amsterdam vooral had Pluvius zijn glibberig stempel op de velden ach tergelaten, hetgeen grote invloed had op het spelpeil. Tijdens de wedstrijd DCGWilskracht kwam dit tot uiting in uitgesproken ruw spel, dat onmiddel lijk na Het begin aan beide zijden ver toond werd. Ofschoon DCG, de verwach tingen beantwoordende, een overwinning behaalde op Wilskracht, scheen het aanvankelijk, dat het door fanatiek spel van Wilskracht voor een verrassing ge plaatst werd. Pas na vijf minuten spe len kwam DCG in het offensief en het duurde niet lang, of de midvoor gaf haar elftal met een prachtige worp de lei ding. Vijf minuten voor de rust was het wéér mej. Kort, de snelle en over een harde worp beschikkende DCG-midvoor, die de doelverdedigster van Wilskracht het nakijken gaf. Mej. Kort was m het veld ongetwijfeld de beste speelster; op zeer tactische wijze wist zij liefst drie speelsters te passeren voordat zij vrij voor het doel stond en het tweede doel- IIIIIIIMIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII niiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiimiiiiiR Dit jaar wordt het vijfde eeuwfeest gevierd van het stadhuis van Gouda. Wij wil len er even iéts over vertellen, omdat dit een gothisch stadhuis is (zo noemt men een bouw werk uit die tijd), het enige irr die stijl boven de Moerdijk. In het Zuiden van ons land zijn er twee gothische stadhuizen, n.l. te Middelburg en te Vere. Dat van Middelburg is het mooiste gothieke stadhuis van ons land, maar het is helaas in de oorlog vreselijk verwoest. Het stadhuis van Gouda is niet door de oorlogshandelingen ver woest, maar de tand des tijds heeft er dusdanig aan geknaagd dat het geheel moet worden gerestaureerd (hersteld). Het is versleten met andere woorden en bouwvallig. Men is begon nen met herstelwerkzaamheden; ovérigens is dit niet de eerste maal, want vroeger is het her steld van 16901692 en daarna nog eens van 1874-7-1888. Het ontstaan van Gouda da teert waarschijnlijk uit de twaalfde eeuw en kan worden toegeschreven aan de gunstige omstandigheden, dat IJsel en Gouwe daar samenvloeiden. Nadat'het plaatsje in de mid deleeuwen tot grote bloei was gekomen, werd het in het mid den van de achttiende eeuw wereldberoemd door ziin Goud se pijpen. Maar Gouda is ook nog bekend door de Goudse kaas, kaarsen, aardewerk en stroopwafels niet te vergeten! Stadhuis van Gouda „Je moet eens een paar we ken naar een heel rustig plaats je gaan", zeiden mijn vrienden. „Je ziet er slecht uit, don Pe dro. Rust zal je goed doen." Eerlijk gezegd voel-'e ik er wel wat voor. Een van mijn vrienden wist zelfs een heel geschikt adres. „Daar moet je heen gaan. Daar zal je van niemand en. niets last hebben. Daar valt nu let terlijk niets te beleven." Ik ging dus in op het voorstel van mijn vriend en reisde naar Engeland. Clatworthy heette het dorp, dat mij door hem aanbevolen was. „Neem je fiets mee" had hij mij nog aangera den, „dat is de beste manier om er te komen." Nu, dat bleek al heel gauw. De trein bracht me wel een heel eind Engeland in, maar toen bleek er geen en kele gelegenheid meer te be staan, om dat afgelegen dorp op een makkelijke wijze te be reiken-Na twee en een half uur fietsen vond ik het einde lijk. De naam dorp was eigen lijk veel te groots. Hier en daar verspreid stonden een twintig, dertig huizen en in één daar van, Huize Sunrise, kon ik van mijn rust gaan genieten. Nu, ze hadden niets te veel gezegd. Ik had een prachtige kamer, een grote tuin en een schitterende omgeving. Van de ongeveer honderd mensen, die het dorp telde, ontmoette ik er maar heel weinig. Ja, ik meende werkelijk hier mijn ideale rustoord gevonden te hebben. Helaas, het zou heel anders uitkomen, dan ik gedacht had. Ik was er nog maar vijf dagen, of het spul begon al. Ik was nog aan mijn ontbijt bezig, toen mijn gastvrouw de kamer binnenkwam en uitriep: „Hebt u het al gehoord, meneer Pe dro? Het is verschrikkelijk. Die arme jongen." Natuurlijk had ik nog niets gehoord en ik wachtte dus maar geduldig wat voor ver schrikkelijks er gebeurd was. Na veel omhaal kwam ik ein delijk te weten, dat Paul, een jongen die een paar huizen verder woonde, van een trapje gevallen was en zeer waar schijnlijk een been gebroken had. „Maar dan moeten jullie da delijk de dokter laten komen", raadde ik aan „Maar dat is het nu juist me neer. Die woont in de stad. Hier op het dorp hebben we geen dokter." „Welnu! Bel de dokter dan even op. Die heeft vast en ze ker een auto en. dan is hij zo hier." Ik meende, dat mijn raad nog al eenvoudig was. Maar de vrouw schudde het hoofd. „Ach meneer Pedro. U begrijpt het niet. We hebben hier op het dorp geen telefoon." „Geen telefoon? herhaalde ik. Dat had ik eigenlijk wel kun nen begrijpen. Ik had al onder vonden, dat kaarsen en petro leum mijn kamer moesten ver lichten, omdat er geen electri- citeit was. Van telefoon zou dus helemaal wel geen sprake zijn. (Wordt vervolgd) Zo, hier zijn we dan. Zoals de vorige keer beloofd, krijgen jullie vandaag een avontuurtje, dat ik nog niet zo lang geleden heb meegemaakt. Om precies te zijn, het gebeurde tijdens ons bivak te Overasselt in de eerste week van Augustus. Weet je Overasselt te vinden? Het is een kléin plaatsje ten Zuiden van Nijmegen. Een pracht om geving. Nu, daar waren we met nog een horde op kamp. We sliepen 's nachts in een boer derij en de boerin, die daar woonde, kookte Voor ons. Als het goed weer was, gingen we overdag de bossen in en je kunt begrijpen, dat we heel wat schik hadden. Soms namen we ook brood mee en konden dan de hele dag wegblijven. En wat ik op een van die tochten beleefde, wilde ik jullie van daag vertellen. We hadden 's Woensdags een grote speurtocht, die we per nest maakten. (Een horde wordt gevormd door hoogstens vier nesten, die elk meestal uit zes jongens bestaan). We moes ten een verborgen schat op sporen van een oude monnik, die door rovers was buitge maakt (de schat natuurlijk). Enfin, er was natuurlijk een heel verhaal aan vastgeknoopt. Het nest, dat de schat zou vin den, kreeg een aantal punten voor de nest wedstrijden, die we op kamp hielden. Zo gingen we op weg in vier ploegjes om het gestolene op te sporen. Nou, ik moet zeggen. Bagheera, d.i. een van onze leidsters, had het niet makkelijk gemaakt, maar het grijze nest heeft altijd een reuzen-aanleg gehad voor spoor- volgen. We schoten lekker op en hadden al pret om de pun ten, die we in de wacht zou den slepen als we wonnen. Na een lange tocht raakten we bij het eindspoor, maar ja, dat kun je begrijpen, geen schat te zien, hoor. Wij daar aan het zoeken geslagen op een ongelofelijk- ijverige manier. En hoe we ook speurden, geen schat was er te bekennen. En nu komt het. Ik was een beetje afgedwaald en had de moed al half opgegeven, toen er plotseling iets naast mij neerviel in het zand. Ik keek verbaasd op, toen ik zag, wat het was; een zilveren theele peltje. Boven mij in de lucht vloog een ekster in grote krin gen rond. En ik dacht opeens: „Laat ik mij eens verstoppen, dan zie ik misschien waar zij met dat lepeltje naar toe wil." Want ik was er van overtuigd, Stan Laurel en Oliver Hardy, de dunne en de dikke, die heb ben altijd pret. Voor de goede tekenaars geen bezwaar om deze twee filmkomieken te te kenen. Neem voor de boven- en onderkant zes hokjes en voor de zijkanten vijf hokjes. Er zijn weer direct enkele be langrijke punten te ontdekken. Tussen de vertikale lijnen 44 en 6—6 zit de kop van de dik ke. 55 gaat precies door het midden van het voorhoofd en 22 gaat door het midden van het hoofd van Laurel, precies langs de neus. En wat de hori zontale lijnen betreft: 22 gaat door het voorhoofd van Laurel en bepaalt de stand van de hoed. Deze lijn gaat ook door de ogen van Oliver. Let ook op 4a en 6a, de plaats van de oren. Op de horizontale lijn 44 rus ten de kinnen van beide kop pen (let op 2a en 5a). Als je deze kentekenen eerst schetst is het werkelijk niet moeilijk om beide koppen te tekenen,, al lijkt het dan ook moeilijk op- het eerste gezicht. Het Muiderslot punt scoorde. Niettegenstaande deze voorsprong kon men toch niet spreken van een goed spelend DCG-team. Zo misten wij de gevaarlijke rushes van de rechtsbuiten, die in deze wedstrijd be neden de maat bleef. Na de hervatting ontaardde het ruwe spel zelfs in unfaire handelingen; men kreeg duidelijk de indruk, dat de handbalsters speelden op de soepelheid van de scheidsrechter. Na tien minuten werd zelfs de strijd on derbroken door een blessure van de Wilskracht-spil, die niet verder meer aan het spel kon deelnemen. Dit ver lies heeft de overige tien speelsters waarschijnlijk tot grotere vastberaden heid geïnspireerd: de voorhoede Douw de steeds opnieuw aanvallen op, doch het onderling verband ontbrak, waar door Wilskracht na de rust slechts drie maal voor het DCG-doel kwam. De ver dediging kwam uiteraard onder zware druk; de doelverdedigster had haar haD den vol, verrichtte goed werk en al was het vuurwerk dat de DCG-aanval af stak niet gevaarlijk door het slechte plaatsen, zij droeg zeer zeker bij tot het voorkomen van een grotere nederlaag. Doelpunten werden niet meer gemaakt, al had Wilskracht wel een tegenpunt verdiend, alleen al voor het moediee volhouden. Dus sleepte DCG met dit debuut een 20 overwinning in de wacht. Een geheel ander karakter uro°g de sportieve wedstrijd PancratiusCito waarin Pancratius het onderspit moest delven. Cito's voorhoede speelde echtei niet veel beter dan in de vorige wed strijd en verkreeg voor de rust een al lesbehalve veilige 20 voorsprong. In de tweede helft voerde de fluit van de scheidsrechter de boventoon wegers on gekend veelvuldig buitenspel, dat toch bij eerste-klassers niet zo vaak ma? voorkomen. Cito wist haar technisch grotere vaardigheid in nogmaals iwee doelpunten uit te drukken, die zeker niet tot stand zouden zijn gekomen,^ in dien de doelverdedigster niet was uitge gleden. Dat Pancratius zijn achterstand niet verkleinde vond zijn oorzaak wel licht in het ontbreken van zijn midvoor die daar in de regel wel goed voor is én mede door het goede werk van de hechte verdediging van Cito. Hierin blonk mej. Terpstra uit, die voor de rechtsbuiten van Pancratius ongenaak baar was. In de wedstrijd VidoAmbcn zagen wij in de eerste helft mooie aan- valcombinaties van Ambon, waaruit het een doelpunt ontworstelde ondanks ce zware verdediging van VIDO. Na de rust was het goede samenspel van Am- bon met de neerstromende regen in de modder gezakt en bracht VIDO het spel geheel op de andere ^peelhelft. Ondanks het zeer goede werk" van de doelverde- Onlangs lazen wij in de krant dat men, bij opgravingen te Leiden, het skelet heeft gevon- den (op de plaats waar vroeger X. een abdijkerk heeft gestaan) van Graaf Floris de vijfde, die, zo jullie natuurlijk allemaal wel weten, in het jaar 1296 in de omgeving van het Muider slot werd vermoord. Hif was een van de bekendste figuren uit onze geschiedenis. Tot de machtigste edellieden behoor den de graven van Holland. Omstreeks 900 had een van hen Kennemerland in leen gekre gen. In de loop van 350 jaar was dat gebied steeds vergroot, zodat Floris V heer was over geheel Noord- en Zuid-Hol land. Je moet echter niet den ken, zo lezen wij in „De roep der historie", dat het land er toen uitzag zoals nu. Waar nu het laagveen is met uitgestrek te graslanden, daar waren toen ondoordringbare moerassen. De wegen liepen over de vastere klei langs de rivieren en door de duinstreek. Daar hadden de edellieden hun kastelen ge bouwd en de kloosterlingen hun abdijen. Toen Floris aan de regering kwam wilde hij ook de West- Friezen dwingen hem te ge hoorzamen. Maar die stonden tegen Floris op. Behalve land, kon Floris ook heel goed geld gebruiken. Maar de manieren waarop hij aan geld wist te ko men waren soms oneerlijk. De Engelse koning wilde oorlog gaan voeren tegen Frankrijk. Alléén dorst hij het niet goed aan, daarom zocht hij helpers. Een van zijn bondgenoten werd Floris, die zich daarvoor veel geld liet betalen. Hij zou dus meevechten om geld. Dat was leelijk. Floris zou nog ergere dingen doen! Toen het er op aan kwam liet hij de Engelse ko ning in de steek en sloot een verbond met Frankrijk.... want ook daar was te verdie nen. Dit is allemaal een nogal uitvoerig verhaal en misschien moeilijk te volgen, maar dit was nodig om tot het slot van deze geschiedenis te geraken: het vermoorden van Floris. De koning van Engeland w^s natuurlijk woedend over zo'n trouweloze handelwijze en hij besloot Floris te straffen. Maar dat het lepeltje van die vogel afkomstig was. En ja, hoor. Nauwelijks stond ik achter een boom, of mevrouw de ekster dook naar beneden, pikte het lepeltje op en verdween in een van de bomen, die vlak bij mij stond. In een mum van tijd zat ik in de boom en wat ik daar allemaal in dat nest zag? Haar spelden, broches, theelepeltjes, een paar ringen en. het hoedinsigne van Akeela! Wij haalden netjes al de geroofde spullen er uit en brachten ze in triomf naar de boerderij. Zo was het raadsel van „De ver dwenen schat" opgelost en. had den wij de Speurtocht gewon nen. Bovendien de boerin ge lukkig gemaakt, want de mees te spullen behoorden aan haar. Ik zou nog uitleggen, wat die groet met die linkerhand bete kende. We doen dat, omdat het hart ook een beetje links zit en aan 't hart wordt altijd vriend schap toegeschreven. Symbo lisch noemt com Leo zoiets. Nou, ik moet hoognodig ophou den. Tabé en.... tot de vol gende keer. Jullie KAREL. de graaf zat veilig in Holland. Hoe zou hij hem te pakken kunnen krijgen? De koning wist wel dat er in Holland en Zeeland verscheidene edelen waren, die ook een hekel had den aan graaf Floris. Vooral de heren van Amstel en Woerden, die zouden hem wel willen hel pen om de graaf gevangen te nemen en naar Engeland over te brengen. Floris werd op een valken jacht uitgenodigd, met het doel hem ongemerkt buiten Utrecht te lokken. De list gelukte. Zon der kwade vermoedens reed de graaf mee. Toen ze buiten in hét vrije veld waren, omringden zijn vijanden hem en voerden Floris naar het slot te Muiden. Vandaar zouden ze hem per schip overbrengen naar Enge land. Spoedig verspreidde zich echter het nieuws door het graafschap dat Floris was ge vangen genomen. Van alle kanten kwamen poorters en boeren aanzetten om dit plan te verijdelen. Men sloot het kasteel in en toen de edellieden merkten dat hun plan dreigde te mislukken, hebben zij hun gevangene lafhartig vermoord. Uit twintig wonden bloedende werd Floris V door zijn onder danen aan de kant van een sloot gevonden. De verwoede burgers grepen naar de wapenen en vele edelen moesten hun schelmstuk met de dood beko pen. Later werd hij te Leiden begraven. Tot nu toe wist men niet waar, maar thans meent men het stoffelijk overschot van graaf Floris V te hebben gevonden. Vandaar dat wij hier uitvoerig over vertelden. »<pcfkki»w\t ^\r-35 TolyiAvlIede 'i* nyï VIN mduJun dat VIDO tweemaal scoorde en de eind stand op 21 bracht. Opvallend is het, dat Wilskracht Sport SVA een gelijk spel afdwing. Het op papier sterkere SVA zag geen kans het enthousiasme van zijn tegenstanders door techniek te overwinnen. Door het ge- lijkopgaande spel was de wedstrijd van het begin tot bet einde buitengewoon spannend, maar vooral ieer sportief. Hoewel er fel gestreden werd v°or een dcelpunt, vermochten geen der beide elftallen tot een beslissende daad komen en dus bleef de stand blank. Morgen gaan weer de herenhandbal lers aan de slag en zien wij wederom KDO tegenover DTS. Gezien de uitslag van de laatst gespeelde wedstrijd zou het voorbarig zijn, DTS een kans te ge ven. Toch zou het niet onmogelijk zijn, dat DTS met zijn volledig eerste elftal een gelijk spel zou kunnen bewerkstel ligen. Verder staat op het programma VDO—Jong Leven. Zouden handbal insiders denken, dat het gevreesde en in de laatste jaren onaantastbare Jong Leven het gemakkelijk zou hebben tegen het voor 't eerst komende VDO, dan kon dat wel eens een vergissing zijn. Uit de overschrijvingen valt op te merken, dat enige VDO-spelers uit Jong Leven komen, zodat dit dus een ver zwakking voor Jong Leven betekent. Men moet afwachten, of oud-athlqten als De Lange, Padberg en Ruyter hun verenigingsnaam eer kunnen aandoen en hun routine het overwicht zal geven. In de damescompetitie ontmoeten Am- bon en Wilskracht Turnen elkaar, die volgens de laatste uitslagen en hun prestaties niets voor elkaar onderdoen. ODOS ontvangt VIDO uit Purmerend, waarvan een overwinning aan ODOS wel toegeschreven mag worden, terwijl Pancratius op be SVA de vereniging Pancratius op digster moest Ambon lijdelijk toezien, 1 zoek krijgt. Pancratius zal het zwaar te verduren krijgen tegen de sterke SVA- verdediging. DCG speelt uit tegen Wils kracht Sport, dat een merkwaardig enthousiasme aan de dag legt in het spel, en het daarmee DCG wel lastig kan maken. Programma voor morgen luidt: Kring Kennemerland Zaanstreek. Da mes: Afd. I: DEMVitesse, ADOBI. Zwart, DSO—TYBB. Afd. II: GVO—WSV, Meervogels— Limmen, PSCKVitesse 2. Afd. Ilia: ADO 2—USVU, Zeevogels— Excelsior. Afd. Illb: TYBB 3—DOS, Velsen— TYBB 2 Afd. IV: AOG 2—USVU 2, Zeevogels 3Zeevogels 2. Kring Amsterdam. Dames: Afd. I: AmbonWilskracht T„ ODOSVIDO, SVAPancratius, Wilskr. Sp.DCG. Afd. II: Ambon 2VDO, DCG 2 'ODOS 2, Sebastianus—Cito 2, VIDO 2— ODIN. Afd III: DCG 3—TOB, Sebastianus 2—Thecla, The VictorySportlust, „Wils kracht S. 2Spirit. Afd. IV: DCG 4—TOB 2, The Vict. 2— Wils. T. 2, Wils. S. 3—Thecla 2. Afd. V: PancratiusWils. SprSVA Ambon. Heren: KDO—DTS. EDO 2—DOP, VDO—Jong Leven. De uitslagen van de sprintwedstrijden om de grote prijs van Genève luiden: 1. Harris (Gr. Brittannië) 6 pnt., 2 Plattrier (Zwitserland) 5 pnt., 3. Derk sen (Nederland) 4 pnt., 4. Ghella (Italië) 3 punten. B A B D I F L L B I II A B B B Y B B B 0 H R B D 0 B I D Z H B 0 A A B 0 A B t 0 B t 0 52 8 1 O A B i B 0 0 0 M R 11 B F Vorm met behulp van de paarde- sprong uit het schaakspel van de vier en zestig letters, welke op het schaak bord voorkomen, een bekend gezegde. (De eerste en de twee en dertigste let ter zijn aangegeven). Inzendingen tot en met Dinsdag 4 October op open briefkaart aan Het Kasteel van Aemstel (afd. Prijs raadsel), N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Oplossing 10 September: 17 2 8 7 7 7 6 2 7 4 4 8 6 4 9 Na loting werden de prijzen toege kend aan: J. Berkhout, Bestevaerstraat 188, Amsterdam; H. van Wissen, 2e We teringdwarsstraat 46, Amsterdam; Kees Knijn, Westerweg 8, Purmer, Post Purmerend; Th. J. Veen, Oude Amers- foortseweg 148, Hilversum; G. Kroon, Gen. Cronjéstraat 61, Haarlem; Mevr. de Loor, Krelagestraat 30 rd., Haar lem. Het Italiaanse kampioenschap achter volging voor profs is gewonnen door Bevilacqua, die de wereldkampioen Fausto Coppi in de finale sloeg. De uitslag luidt: 1. Bevilacqua 6 min. 16 sec.; 2. Coppi 6 min. 23.8 sec. (op 70 meter). De organisatoren hebben een priJ®* vraag uitgeschreven voor een volksstuk, dat speelt in het huidige Limburgs Mijnwerkersmilieu, ten behoeve van h® Limburgse beroepstoneel. De jury o®, staat uit Paul Haimon, Loe Maas, drs. r' van Trigt en Robert de Vries. De termU van inzending sluit 15 December. Er een prijs van f300 beschikbaar; ,Spe groep Limburg'' neemt het bekroon stuk op het repertoire. Inlichtingen V.V.V., Heugerstraat 11a, Brunssum. De medische faculteit van de unive^ siteit van Indonesië in Surabaja h - bericht ontvangen, dat thans -or)^ beschikbaar zijn gesteld voor de b van een scheikundig laboratorium een própaedeutische collegezaal. ,j(? Het ligt in de bedoeling zo spo mogelijk met de bouw te beginne

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 4