40 jaar Kath. Kinderuitzending PHILIPS HOORAPPARAAT PALAR IN ONS LAND STOFZUIGER NODIG? Hoe spelen de R.K. clubs? Koningin legt de eerste steen Nederlandse „Meteor" neergestort Afdeling Haarlem gaat feestvieren en jubilarissen huldigen AGENDA i Handelsonderneming „CENTRA' TAXI? BEL 13000 gedrukte markt DINSDAG 27 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING DURE NYLONKOUSEN Geloof en Wetenschap Fred. M. Kramer 25 jaar architect Burgerlijke. Stand 4 NIEUWE GEVEL IN OUDE STIJL Voor huis aan de Ged. Oude Gracht Cabaret show voor de Haarlemse politie Heropening Sociëteit ouden van dagen Aanbesteding grond- en rioleringswerken Diefstallen berecht R.K. Esperantovereniging D.W.T. IN BREDA Jubileumwandeltochten St. Bonifacius een groot succes P.V. Noorderkwartier Jeugdschaaktournooi Sportdemonstratie in Openlucht-theater R.K. Tafeltennisvereniging Ned. amateurs verliezen golfwedstrijd „Het Witte Paard" CASTRICUM ERNSTIG ONGEVAL Collecte Schaakclub „De Pion" Zeldzame vangst HEEMSTEDE Opening winterseizoen Kath. Middenstandsbond Bloemententoonstelling Verdacht van verduistering Reünie oud-verplegend personeel HEEMSKERK 50-jarige echtvereniging Personalia U.N.O.-actie Schouw VELSEN-NOORD Voor de jongens in Indonesië P lu ipn vee ver en i g i n g „De Eendracht" ZANDVOORT Drukte op de fancy-fair Demonstratie Van Curagao-paviljoen te Laren PATER H. MOERKERK f Uitbreiding electrische installaties Scheepvaartberichten na id si &&A.AIIlW1B»JgA SUPRA MATRASSEN voor de opgroeiende jeugd stevig - gezond - voordelig WASSENAAR LAATSTE NIEUWS Twijfel aan goede bedoelingen Vlieger heeft geen schrammetje Beurs van Amsterdam Beurs van New York Zaterdag: 1 October viert de Kath. Kinderuitzending, afdeling Haarlem, haar veertig-jarig bestaan. Tegelijker tijd maken drie leden een zelfde aan tal jaren deel uit van het bestuur, namelijk de huidige voorzitter, dr. J. M. A. van Schujjlenburgh, de tegen woordige secretaris de heer A. Aukes en mevr. KerkhoffBijmolt. De feestdag wordt begonnen met een H Mis van dankbaarheid om half ne gen in de St. Antoniuskerk aan de Groenmarkt, waartoe alle ouders, die de zegen der vereniging voor hun kin deren mochten ondervinden, worden uitgenodigd. Des middags tussen 4 en 5 uur recipieert het bestuur in een der zalen van café Brinkmann. Toen de vereniging op 1 October 1909 werd opgericht, heette zij R.K. Vereniging „Vacantiehuizen" te Haarlem. In het voorbereidend comité van oprichting hadden zitting de heer W J. Speller, als voorzitter, en de heer A. Aukes, toen reeds secretaris. De eerste voor zitter was mr. J. H. J. Simons, secre taris J. Hermans en penningmeesteresse mej. M. C. J. Bijmolt, de thans mede- jubilerende mevrouw Kerkhoff. Ook dr. C M. Kuenen, die later tot aan zijn dood voorzitter was, maakte deel uit van.4it comité. Het doel was het uitzenden van zwak ke^ en herstellende kinderen en dus werd de naam waarin het woord va- cantie voorkwam gewijzigd in de huidige. De vereniging werd oorspron kelijk een dochterstichting van de R.K. Onderwijzersvereniging, die van haar leden vele klachten kreeg over uitzen ding van katholieke kinderen naar neutrale koloniehuizen. Pastoor Suid- geest te Egmond werd de pionier voor de Katholieke organisatie. Hij was het, die de eerste uitzending op 8 Juli 1910 mogelijk maakte, want toen gingen vier „bleekneusjes" voor drié weken naar Egmond aan den Hoef, In een een voudige villa konden daar twintig kin deren wordeA ondergebracht. Na aan bouw van een slaapzaal vonden er 32 kinderen plaats. De uitzendingen naar Brabant waren de eerste tijd verre van comfortabel en aan minimum-eisen beantwoordend. In Zandvoort ging het beter met Huize „Sterre de Zee". Toen de Diocesane Bond tbt stand kwam, kon eerst goed van eijn verant woorde kinderuitzending gesproken worden en wie thans het koloniehuis te Bakkum ziet, zal moeten erkennen, Toilet maken hoort er ook bij. En wie het zelf nog niet kan, nou, die helpt Zuster wel even. De bewoonster van een huis in de Jan van Galenstraat kreeg gisteren bezoek van twee heren, die haar nylonkousen te koop aanboden. Zij kocht twee paar en bood ter betaling een briefje van f 100 aan. De heren deelden haar echter mede, dat zij geen kleingeld bij zich hadden om te wisselen. Een van hen wilde het briefje van f 100 wel even in de buurt gaan wisselen. De dame gaf hem het briefje en de man vertrok, ter wijl de ander bij haar bleef. Het „even wisselen" duurde evenwel nogal lang en de tweede heer stelde voor, dat hij even zou gaan kijken, waar zijn collega bleef. De rest van zijn koopwaar, een pakje nylonkousen, gaf hij de dame zolang in pand. Beiden zijn echter niet meer terug gekeerd en de dame was haar f 100 kwijt. Het pakje bevatte enkele kousen, een stofdoek en een oude krantMét de kousen, die zij reeds eerder had ge had, was de totale waarde ongeveer f 37. De politie stelt een onderzoek in. Vrijdag 7 October, 's avonds om 8 uur, zal de heer Christopher Hollis M.P. uit Londen voor de Vereniging Geloof en Wetenschap in restaurant Brinkmann een voordracht houden over het onder werp „British Politics today". Vrijdag 14 October zal mejuffrouw dr. Sis Heys- ter uit De Steeg in de Schouwburg op dezelfde tijd het onderwerp „De pro blematiek van de hedendaagse jeugd" behandelen. Het Amsterdams Toneel gezelschap zal Vrijdag 28 October, des avonds om half acht, het drama „Ko ning Lear" van Shakespeare opvoeren. Dezer dagen herdacht de Haarlemse architect Fred. M. Kramer in de kring van naaste medewerkers het feit, dat hij 25 jaar geleden zijn loopbaan als architect begon. Talrijke winkelzaken in onze stad zijn van zijn hand. In den lande heeft hij verschillende bank- en verzekeringsge bouwen opgericht GEBOREN: 25 Sept. S. Kortekaas— Wijnands, z.; 24 Sept. A. M. P. F. van der Beek-Vossen, z.; W. J. Trousset— Letschert, z.; H. van der KlugtTum, z.: 25 Sept. M. P. A. LoerakkerSnoeks, z.; T. van' der Splinter—Van Duijn, z.; W. P. LindemanMeeuwenoord, z.; 26 Sept. M. E. Zethof-r-Jansen, 2 z.; M. P. KerssenRuurda. z.; 23 Sept. B. A. KrouwelsVan Dijk, z.; 26 Sept. R. van KleefBruinenberg, z.; 25 Sept. P. Vis ser—Tang, z.; 25 Sept. J. M. Kathmann Daalmeijer. d.; A. A. T. van Eek— Koops. d.; A. SmolenaarsStolvoort, d. ONDERTROUWD: 26 Sept. H. J. Roe- lofs en B. P. H. Heijne. GEHUWD: 26 Sept. J. J. Hoogeboom en M. J. de Vries. OVERLEDEN: 25 Sept. R. Lijnzaad— Scheelings 72 j., Roosveldstraat; 24 Sept. A. T. de ZaaijerBiesbrouck. 84 j., In- dischestraat; 23 Sept. W. L. de Groot In 't Velt, 46 j.,« Spaarndamseweg; 25 Sept. C. G. M. T. Alleman, 4 j., Ro- meinenstr.; T. W. M. Stoke, 1 d., Orionw 24 Sept. C. van der Aar. 47 j., Zijlstraat; 23 Sept. S. Bakker, 59 j., Zomerlustsir.: 25 Sept. J. Warmer, 65 j., Bilderdijkstr. dat het een paradijs is voor de licht en zon behoevende jeugd. In 1923 zond de afdeling Haarlem reeds 80 kinderen uit, in 1930 133 met 4802 verpleegdagen, maar in 1935 waren het er al 176 met 6186 dagen. Tot aan de oorlog werden er rond de 200 kin deren naar de kolonie in Bakkmn of in Brabant uitgezonden. De bezetting maakte ook dit werk kapot, maar dat de bezetter de geest om het zwakke kind in eigen katholieke omgeving nieuwe gezondheid te geven niet kon doden, moge blijken uit de topprestatie in 1948, toen niet minder dan 8422 ver pleegdagen genoteerd werden. Het huidige bestuur bestaat uit dr. Van Schuijlenburgh, voorzitter, notaris B. M. Brans, vice-voorzitter, A. Aukes, secretaris, mevr. FibbeKerkhoff, pen ningmeesteresse en leden mevr. Kerk hoffBijmolt, dr. J. Prins, W. van Wil. lige en mej. M. G. Coelen. Geestelijk adviseur is pastoor F. Roorda O.F.M. Zo gemakkelijk wordt hier met enkele woorden over dit zo noodzakelijke werk gesproken. Kinderuitzending is echter niet zo eenvoudig. De gemeentelijke geneeskundige dienst moet de candidaten keuren, alles moet geadministreerd worden, voor het vervoer zijn auto bussen nodig en de koloniehuizen zijn niet alleen voor de kinderen uit de stad Haarlem, zodat wachtlijsten soms grote moeilijkheden veroorzaken. Het uitge zonden kind moet in de koloniehuizen flink te eten krijgen. De verpleegters en verzorgsters dienen aan de hoogste eisen te voldoen en dat alles kost veel geld, waarvoor de gemeente slechts in bescheiden mate een tegemoetkoming verleent. Men mag dan ook gerust zeggen, dat de uitzending in de afgelopen veertig Ze hebben het vast naar hun zin daar in Bakkum! Een uitgelaten rondedans, waar natuurlijk ook de verpleegsters aan mee doen. jaar mogelijk geweest is dank zij de financiële steun van vele Haarlemmers, die jaar op jaar hebben ingezien, welke plicht van naastenliefde het was, het zwakke kind de kansen te geven tot een volwaardige gezonde groei. U zoudt eens even een kijkje moeten nemen en de kinderen moeten aanzien die het koloniehuis binnenkomen om ze daarna zes weken weggaan. De briefjes met de gewichtstoename, die ze bij hun vertrek om de hals hebben hangen, spreken boekdelen. Er is dus alle reden voor deze zo voortreffelijke vereniging om het veer tig-jarig feest met een gevoel van grote dankbaarheid te vieren. En er zal niet minder reden zijn om de drie jubila rissen. die veertig jaar hun vrije tjjd aan dit werk gaven, in de bloemetjes te zetten. Moge Katholiek Haarlem de uitzen ding in de jaren, die het gouden jubi leum voorafgaan, zijn geldelijke en morele steun blijven geven. nog eens aan te kijken als ze er na Dezer dagen is de bouw gereed geko men van een nieuwe gevel voor het pand Gedempte Oude Gracht 53. De oude facade was bouwvallig en zelfs gevaarlijk geworden, daar zo kwam bij de afbraak aan het licht de bo venste stenen met de hand weggehaald konden worden. De aannemer, de heer Kroon van Diest, een gevelspecialist, is in Juli van dit jaar met het werk be gonnen en thans is een nieuwe gevel verrezen, die geheel is gebouwd in de zelfde stijl als waarin de oudste gevel van dit huis omstreeks het jaar 1600 is gebouwd. Deze oude gevel heeft jaren geleden een restauratie ondergaan, waar door de oude trant enigszins werd ge wijzigd. De nieuwe facade is thans in de oorspronkelijke stijl gereedgekomen en is waarlijk een aanwinst voor de Oude Gracht, waar zovele prachtige gevels te bewonderen zijn. Men deelde ons nog mede, dat de nieuwe fundering rust op een oude nog in goede staat verkerende fundering van een klooster, dat in vroe ger tijd op deze plaats heeft gestaan. Architect bij de bouw was de heer K. Aanstoot Op Woensdag 28 September zal de Haarlemse Politie Personeel Vereniging ..Contact" in de concertzaal van het hotel „De Leeuwerik" in de Kruisstraat 's avonds om 8 uur in het kader van de jaarlijkse uitwisseling „gemeente politie Rotterdamgemeentepolitie Haar lem" voor haar leden een cabaret- en showavond geven, waaraan het Rotter damse Politie Amusementsorkest „Her mandad" en Ukelelemike en zijn hawai- iankwartet hun medewerking zullen verlenen. Maandag 3 October des morgens om 9.30 uur wordt onze Sociëteit voor Ouden van Dagen heropend in het gebouw Cul- tura. Jansstraat 34. Op het stadhulns is gistermorgen aan besteed het maken van grond- eif riole ringswerken voor stadsuitbreiding ten zuiden van de Jan Gijzenvaart en tan westen van de Spaarndamse weg, in hoofdzaak omvatlbnde het leggen van ongeveer 1700 meter riool en het "leveren en verwerken van ongeveer 39000 ku bieke meter zand. De hoogste inschrij vers waren de heren R. de Jong en W. Borst te Haarlem en Bakkum met f. 289.953.de laagste inschrijfster was de N.V. Nelis i.o. te Haarlem met f. 199.000.— G. de R. was werkster in scholen en kantoren. Zij maakte van de gelegen heid gebruik om uit een school aan het Leidseplein gelden weg te nemen uit een spaarpot van de schoolkinderen. Zij moest terecht staan voor de Haarlemse Politierechter en werd gestraft met twee weken voorwaardelijk. Het 22-jarig meisje C. J. de G. uit Haarlem, die belast was met het afwas sen van borden en messen in een res taurant, had messen, vorken, lepels en eierdopjes in haar tas meegenomen. „Ik deed het", zei ze, „omdat ik zou gaan trouwen en geen kans zag om de spul letjes te kopen." De rechter vonniste met f 15.boete en twee weken voor waardelijk. De werkster J. M. de V. uit Heemste de, die bij een dame aldaar eens per week werkzaam was, had wasgoederen weggenomen. Zij kreeg daarvoor twin tig gulden boete. De R.K. Esperantistenvereniging „Abbé Richardson" zet het' winter seizoen in met een grote propaganda- avond in gebouw St. Bavo, Smede- straat, op Woensdag 5 October te 8 uur. De heer J. Moll uit Utrecht zal voor belangstellénden uit Haarlem en om streken een lezing houden over Esper anto, doel, nut en de onmisbaarheid er van in deze tijd. Immers, nu bijna iedereen voorstander is van één we reldregering, dringt zich ook de eis op van één wereldtaal. Waarom deze niet Engels, Russisch, Spaans of Chinees kan zijn, maar wel Esperanto, zal uit voerig worden uiteengezet. Tevens zal die avond aan de nieuwe cursisten medegedeeld worden, waar de wintercursussen in Haarlem gegeven worden; behalve in Haarlem-centrum o.a. ook in Haarlem-Noord. Wanneer u verhinderd bent om op 5 October ter vergadering te komen, vraagt dan inlichtingen over onze ver eniging op de adressen Brouwersvaart 130A en Ternatestraat 49. BIOSCOPEN: Rembrandt: Thuiskomst (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Bestemming To kio (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De engel met de bazuin (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Onstuimige jeugd (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Het eiland der verdoemden (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De blanke godin (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 27 September Frans Halsmuseum: Sonaten-avond Mo zart voor viool en piano, 7.30 uur. Gebouw St. Bavo: Zuid Ned. Toneel voor de K.A.B. met „De Barbier van Se- villa", 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling 89 uur. Woensdag 28 September Gebouw St. Bavo: Zuid Ned. Toneel voor de K.A.B. met „De Barbier van Sevilla", 7.30 uur. Het Bredase Surae vierde zijn vijf tienjarig bestaan met een goed ge slaagde internationale zwem- en polo vierkamp in het Sportfondsenbad. Bij de zwemnummers wonnen de Surae- dames met flinke voorsprong op DZV uit Delft, de Olympic Swimming Club uit Antwerpen en de Haarlemse Water trappers. Bij de heren was het veT- schil niet zo groot. OLMA uit het Bel gische Turnhout werd na felle strijd met DZV eerste, gevolgd door Surae en de Watertrappers. De finale van het waterpolotournooi ging tussen de Watertrappers en DZV; na een zeer spannende wedstrijd won nen de Delftenaren met 32 de fraaie 'beker. DWT had eerst Surae met 43 verslagen en DZV overwon OLMA met 3L De dameswedstrijd tussen Water trappers en een Surae-DZV-combinatie was voor de Haarlemse dames met 2—1. De voornaamste uitslagen luidden: 100 m. rugcrawl dames: 1. G. van Over- voorde DZV 1.21.0; 2. E. Bijvoet Surae 1.24.4; 100 m. borstcrawl dames: 1. C. Bijvoet Surae en A. de Graaf OSC, bei de 1.17.6; 200 m. schoolslag dames: 1. D. Turkenburg DWT 3.17.2; 2. R. Ver hagen Surae 3.19.5; 3 X 50 m. wissel slag dames 1. DZV 1.56.1; 2. Surae 1.57.9; 3. DWT 1.58.7; 5 X 50 m. borst crawl dames 1. Surae 3.01.0; 2. DZV 3.04.4; 3. OSC 3.08,4; 100 m. rugcrawl heren: 1. J. Kooi OZV 1.20.2; 2. A. Hens Olma 1.23.6; 100 m. schoolslag: 1. J. La blans OWT en J. van Roey OLMA, beide 1.22.6; 100 m. borstcrawl: 1. H. Ausems Surae 1.05.8; 2. A. de Haan DZV 1.6.4; 3 X 50 m. wisselslag heren 1. DWT 1.45.9; 2. DZV 1.46.6; 3. OLMA 1.47.2. Ongeveer zeshonderd wandelaars hebben deelgenomen aan deze mooie tochten, welke begunstigd werden door schitterend wear. Het oarcours leidde door de mooiste omgeving van Haar lem. Behalve de vele individuele wan delaars waren er 22 verenigingsgroe- pen. Te 5 uur werd met de prijsuitreiking begonnen. De voorzitter, de heer Th. Koek, bedankte allen, die hadden mee gewerkt om deze tochten te doen sla gen. Hierna kreeg de heer H. H. Win ters, namens de jury, het woord,* met een korte uiteenzetting van de waarde der extra-prijzen. Deze worden alleen toegekend aan groepen, die door hun houding en gedrag tijdens het wande len een goede indruk hebben gemaakt. De volgende prijzen werden toege kend: Juniores: le prijs R.K. Gidsen „Marg. Sinclair" te Haarlem-O.; 2e prijs niet toegekend; 3e prijs Wandelsp.- ver. „Bloemendaal". Seniores: Ereprijs medaille Gemeen tebestuur van Haarlem en beker: Wan delsportver. „Amsterdam", te Amster dam: le prijs „Laatste Loodjes" te Zaandam; 2e prijs „Viribus Unitus" te Santpoort; 3e Ned. Spoorwegen te Haarlem. De uitslagen van de kampioenschap pen 1949 der Postduivenvereniging „Noorderkwartier" luiden: Vitesse: 1. C. Verlaan, 2. P. v. d. Kerkhof, 3. A. Doorn bosch; Fond; 1. A. Doornbosch, 2. C. Verlaan, 3. P. v. d. Kerkhof; Oude dui ven: 1. C. Verlaan, 2. A. Doombosch, 3. P, v. d. Kerkhof; Jonge duiven: 1. A Doornbosch. 2. P. v. d. Kerkhof, 3. C. Verlaan; Navlucht: 1. A. Bol, 2. A. Doornbosch, 3. C. Verlaan; Generaal: 1. A. Doombosch, 2. C. Verlaan, 3. P. v. d. Kerkhof. Van 3 y, meter hoogte viel een schil der gisteren van een ladder, die stond tegen een huis in de Olmenstraat. Met een gebroken linkerbeen werd hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo ge bracht. Gebleken is, dat vele jeugdige scha kers evenals de beide vorige jaren, ook thans weer gaarne aan het door de Schaakclub „Rolland" te organiseren derde jeugdschaaktournooi zouden mede willen doen, indien alle wedstrijden op Zaterdag gespeeld konden worden. Zoals bekend, waren de wedstrijden voor de finalisten op Donderdagen vast gesteld. De in October a.s. te openen Schaak sociëteit kan thans aan de wensen van alle jeugdige schaakliefhebbers voldoen, zodat het bestuur van „Rolland" beslo ten heeft de wedstrijden op Donderdag te laten vervallen en dus alle partijen op Zaterdagen te doen spelen De speeldata zijn thans als volgt: Za terdag 8 Oct. 1949: le voorronde, Zater dag 15, Oct. 1949: 2e voorronde; Zaterdag 22 Oct. 1949: 3e voorronde; Zaterdag 29 Oct. 1949: le ronde fin.; Zaterdag 5 Nov. 1949: 2e ronde fin.; Zaterdag 12 Nov. 1949: 3e ronde fin.; Zaterdag 19 Nov. 1949: 4e ronde,fin.; Zaterdag 26 Nov. 1949: 5e ronde fin. In onderling overleg kan ook op Don derdagavond worden gespeeld, doch men dient er rekening mede te houden, dat iedere week een ronde uitgespeeld moet worden, dit ter voorkoming van een te lange duur van dit tournooi. Inschrijving voor jeugdige schakers tot en met 18 jaar aan één der volgende adressen: B. Berkenkamp, Trompstraat 27. Haarlem; F. Groos, Rollandstraat 76, Haarlem; C. Brink, Pieter Wantelaan 48, O verveen; H. Kerkheide, Lambr. van Dalelaan 19, Overveen. In het Openluchttheater te Bloemen daal werd onlangs een sportdemonstra tie gehouden door de Sportschool van Nauwelaarts de Agé. Deze demonstratie was een week geleden uitgesteld van wege de slechte weersomstandigheden; thans trof men het uitstekend en het werd een zeer interessante avond, waarop voor de pauze Jiu-Jitsu werd gedemonstreerd en na de pauze voor namelijk Judo. Deze laatste is het meest geschikt voor wedstrijdsport, het Jiu-Jitsu als verdedigingssport zeer waardevol en de heren, zowel ais de dames-deelnemers toonden zich deze kunst volledig meester te zijn. Er werden verschillende demonstra ties gegeven, welke alle uitstekend slaagden en de volle belangstelling ge noten van het publiek. Een wedstrijd HaarlemAmsterdam eindigde in een „gelijkspel", omdat zo wel Amsterdam als Haarlem een partij won. De heer Nauwelaarts de Agé zelf toonde zich een waar meester is het vak en oogstte veel succes met enkele prachtige demonstraties. Het was een buitengewoon goed geslaagde avond. Daar de thuiswedstrijden van de RK Tafeltennisvereniging „Winfried" steeds op Donderdag worden verspeeld, is de oefenavond voor de junioren verscheven naar Vrijdag. De oefenuren blijver, voor meisjes van 19.15 tot 20.45 uur; voor jongens van 20.45 tot 22.15 uur. Door de grote toeloop van nieuwe le den van de laatste weken zal er nog een derde dames-team aan de competitie deelnemen, en waarschijnlijk ook -en zesde heren-team. De oefenuren voof senioren zpn: Dinsdag 19.30 uur en Vrijdag 20.45 uur Nieuwe Gracht 16. Op de banen van de Kennemer Golf club is Zondag een wedstrijd gespeeld tussen Nederlandse amateurs en profes sionals. Laatstgenoemden wonnen met 20%31/,De resultaten waren: Foursomes: J. Dudok van Heel en Sj. Steensma verliezen van G. de Wit en P. Witte met 4/2; ir. T. F. Hubrecht en R. Schuil verliezen van C. Cramer en J. Rühl met 2 up; A. M. Groskamp en W. H. Ver loop verliezen van J. James en B. Vis ser met 2 up; M. Wetselaar en Ch. Veit- man verliezen van W. van Dijk en B Trastour met 3/2; A. Jurjans en mr Fruijtier verliezen van J. van Dijk en D. Oosterveer met 2/1; F. W. de Haan sn J. van Lanschot verliezen van B. Koud- ijs en Oudendorp met 1 up; J. Loopuijt en J. W. van Hoey Smith verliezen van B. Dunn en J. Ottevanger met 4/2; D Hudig en W. Jordaan winnen met 3/2 van N. Stoop en C. Twisk. Singles: J. Dudok van Heel verliest van G. de Wit met 3/1; ir. T. F. Hubrecht verliest van P. Witte met 3/2; R. Schuil verliest van J. Rühl met 6/5; A. M. Groskamp verliest van C. Cramer met 3/1; W. H. Verloop verliest van J. James met 3/2; M. Wetselaar verliest van W. van Dijk met 6/4; Sj. Steensma verliest van B Visser mét 3/2; A. Jurjans verliest van B. Trastour met 4/3; J. van Lanschot wint met 3/2 van J. van Dijk; Ch. Velt- man verliest van D. Oosterveer met 2/1; mr. P. Fruijtier verliest van B. Koud- ijs met 2 up; Ft W. de Haan verliest van Oudendorp met 4/3; D. Hudig speelt all square tegen J. Ottevanger; J. W. van Hoey Smith verliest van B. Dunn met I up; J. Loopuijt wint met 2/1 van N. Stoop; W. Jordaan verliest van C. Twisk met 4/3. Voor de onderlinge competities van de R. K. Schaakcliub „Het Witte Paard" werden de volgende wedstrijden ge speeld: Groep I: N. HooglandJ P. de Lange L. StevensP. Stam 01. Groep II. P. van DeyzenP. Holtkamp 10; J. J. StolvoortB. Spoor 10. Groep III: G BurgmanH. Luypen 10, Th. SchoorlG. v. d. Stoop 10; E SpookJ. .Meyer 01. Groep IV: J. BoogaardG. Beelen 10; G. EnSink— A Rosenhart 10; G. LunenburgP. Winnubst 10. Op de bewaakte overweg aan de Be- verwijkse straatweg deed zich eqn ver keersongeval voor, dat betrekkelijk goed afliep. Hoewel de spoorbomen reeds naar beneden gingen, wilde de elfjarige B. D. met zijn vierjarig zusje achterop zijn fiets de overweg passeren. De jon gen dook nog onder de spoorboom door, doch zijn zusje kreeg het gevaarte op het hoofd en werd van de fiets op straat gesmakt. Een hoofdwonde ter lengte van tien centimeter en enkele schaaf wonden waren het gevolg van deze on voorzichtigheid. Dr, v. d. Werf hechtte de wonde aan het hoofd met enige krammen, waarna het kind naar huis werd gebracht. De collecte ten bate van de blinden van alle gezindten heeft f 204,08 opge bracht. De uitslagen der gespeelde competitie- partijen van de schaakclub „De Pion" luiden: C. H. HeeckC. Bennes 0I; P. J. RomanP. J. Zwarts 01; C. Men- keD. Keetbaas 01; J. v. Ravenzwaay H. Tiemstra 10; Not. H. v. Cranen- burghJ. Zaal 1—0; Werner UhlTh. w u nl?Je,n„ X'> Dr- A- de Jongh Walt. Uhl 0—1. ,As; Vrijdag spelen; BennesWalt. ïï1 isfgebr. partij), De SmalenHeeck, MenkeDr. de Jongh, Werner Uhl Ravenzwaay, TiemstraKeetbaas, Ro man—Not v. Cranenburgh, Zwarts Zaal, De HeerMerkelbach, K. Beentjes B. Beentjes. Op het strand te Castrieum aan Zee werd een doornhaai gevangen. Het beest had een lengte van 30 cm. vanaf 10.per maand KENNEMERPLEIN 1 TELEF. 19373 (Adv.) Vrijdagavond a.s. zal de Ned. Kath. Middenstandsbond afd. Heemstede het winterseizoen openen met een g£°te al gemene vergadering in het R- Ver enigingsgebouw. Als spreker zal op treden rector Kraakman, die een zeer actueel onderwerp zal behandelen, dat in het teken van deze bewogen tijden zal staan Het bestuur vertrouwt, dat alle leden ditmaal aanwezig zullen zijn en aange zien de afdeling plm. 100 leden telt, be looft dit, wanneer de verwachtingen van het bestuur verwezenlijkt zullen worden, een zeer drukbezochte verga dering. Elk jaar in September organiseert de Onderlinge Tuinliedenvereniging een tentoonstelling waarop de leden fan deze vereriiging laten zien, hoever zij in de kunst van het bloemenkweken en van het bloemen schikken zijn gevor derd. Ook dit jaar wordt er weer een tentoonstelling gehouden. De jury ken de de volgende prijzen toe: Groep Dahlia's, le prijs, met lof van de jury: Firma Bakker en Geerlinrs; Groep Fruit, le prijs: P. Warmerdam 2e prijs G. W. Stroet.' Groep plantmanden, 3e prijs: L>. de Groep Groenten: P. Klaase Sr. le pr. Klasse A. le prijswinnaars: A. Nun- nink, C. W. Stroet, P. Klaase. 2e prijs winnaars: C. Ruigrok. G. Houtkamp, J. Trompen. 3e prijswinnaars. J. Bosch, A. Schipper, P. Klaase, G. Houtkamp. C W. Stroet. Klasse B. le prijswinnaars, P J v Tol, mevrouw v. Gijlswijk, L. de Boer. 2e prijswinnaars: J. Steenvoorden, A Wesseling, G. S. v. Bakel, Mevrouw v Dongen, 3e prijswinnaars P. Drayer. Jac Boot, P. v. d. Linden, P. Warmerdam, F. Booms De tentoonstelling werd in het geheel door ruim 200 personen bezocht Begin Mei werd bij de politie aangifte gedaan van verduistering van een foto toestel. Thans is dit toestel ontdekt bij een fotohandelaar in Leidën, die net uad gekocht van een vriend van de bena deelde. Deze vriend, H. M. geheten, is aangehouden verdacht van verduiste ring. Er is procesverbaal opgemaakt. op Zondag 2 October GVO—ADO WMS-WE DEM—O VVO VelsenBloemendaal Swift—IEV DSSBPC HBCRoodenburg TYBBTonegido SJC—Lisse ArchipelBSM Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sport redactie van de Nieuwe Haarl. Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecorres pondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. DAG EN NACHT Zaterdag 1 October zal op Duin en Bos een reünie plaats vinden van oud verpleegsters en verplegers van het Ziekenhuis. Er wordt een tentoonstel ling van arbeidstherapie gehouden. 12 October hoopt het echtpaar W. Berkhof en J. G. BerkhofEskes zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Zij zijn afkomstig uit Oudenrijn, gemeente Utrecht en wonen nu 16 jaar alhier. De bruidegom is 72 en de bruid 74 jaar De heer J. F. Castrieum slaagde te Amsterdam voor het diploma schoen maker. Naar wij vernemen rijn er in totaal 1539 handtekenningen gezet in Heems kerk voor de Uno-actie van Henri de Greeve. Alle in de gemeente aanwezige be ken, waterlopen, bermen, heggen en houtopstanden moeten vóór 9 October gereinigd en op diepte gebracht wor den, zodat een geregelde waterafvoer is gewaarborgd. Na 9 Oct. zal schouw worden gedreven en tegen nalatigen een strafvordering worden ingesteld. Zondag 2 October zal er op het Kerk plein de traditionele tent worden ge plaatst, waarin de gaven kunnen wor den gedeponeerd waaruit Kath. Thuis front de St. Nicolaaspaketten voor de jongens in Indonesië zal samenstellen. Maandagavond hield onder voorzitter schap van de heer W. Koch de Pluim veevereniging „De Eendracht" een vrij goed bezochte vergadering in het R.K. Vereni gingsgebouw, waarbij het z.g. vraagpro gramma voor de komende grote tentoon stelling welke in Deceihber gehouden zal worden, in het centrum van de aandacht stond. Medegedeeld werd, dat de keuring en toekenning van prijzen volgens een geheel nieuw puntenstelsel zal geschieden en alhoewel .verschillende leden het aan vankelijk niet eens waren met de voor gestelde eisen, waarbij een uitgebreide discussie ontstond over de vraag of bij aanduiding tot een bepaald getal ook het laatste getal meegeteld behoort te wor den, werden de voorstellen van het be stuur zonder stemming aangenomen en het voorgelezen vraagprogramma als zoda nig vastgesteld. Een verzoek van de afdeling Haarlem om op de tentoonstelling aldaar die in 'No vember a.s. gehouden zal worden, zoveel rriogelijk dieren in te zenden, werd door de voorzitter krachtig aanbevolen, omdat Haarlem ook op de Heemsteedse tentoon- stellirig flink vertegenwoordigd zal zijn. v De fancy-fair ten bate van het katho lieke jeugdwerk te Zandvoort had Zater dag en Zondag druk bezoek. De vis- en hengelsport bleek vele beoefenaars te hebben en er werd b.v. geraden naar een aantal spijkers in een flesch (prijs: een prachtige ham!) In de bioscoop werden enkele Zand- voortse films vertoond (o.a. van het koperen pastoorsfeest van pastoor Van Diepen). „Katholiek Thuisfront" was present met een mooie stand, waarin een beeld gegeven werd van het nuttige werk van deze organisatie. Vooral des avonds was het gezellig druk in het Patronaatsgebouw, het „rad van avon tuur" deed dan goede zaken. Heden (Maandag) avond wordt de bazar om elf uur gesloten. Gedurende de maand October zullen te Zandvoort, op initiatief van de Nederland se stichting voor Verlichtingskunde, zicht- baarheidsproeven met autokoplantaarns worden gehouden. Voor dat doel zijn en kele gedeelten van de Burgemeester van Alphen-weg gereserveerd. Een aantal ge delegeerden en waarnemers voor een be langrijk deel uit het buitenland afkomstig zal op Maandag 3 October te Zand voort bijeenkomen. In hotel „De Schelp" zal dan de eerste vergadering worden ge houden ter bespreking van de te nemen proeven. Geheel compleet ƒ175. THEO v. AMERONGEN De Radio Specialist van Heemstede RAADHUISSTR. 35 - TELEF. 29449 (Adv.) Zaterdag 8 October a.s., 's middags 3 uur, zal H.M. Koningin Juliana de eerste steen leggen van het Curacao- paviljoen van het Ned. Studentensana torium aan de Naarderstraat te Laren. In het St. Canisiuscollegee te Nijme gen is op 42-jarige leeftijd overleden pater H. Moerkerk, een zoon van de bekende kunstschilder Herman Moer kerk uit 's-Hertogenbosch, die onlangs in Haarlem is gestorven. Pater Moerkerk werd in 1938 tot priester gewijd en was o.m. overste van het retraitehuis Manresa te Venlo. De zware oorlogsjaren, die hij te Ven lo doorbracht, hebben zijn gezondheid zwaar geschokt. De laatste tijd ver bleef hij te Nijmegen, waar hij na langdurig lijden thans is overleden. De teraardebestelling geschiedt Donderdag a.s. te Nijmegen op het kerkhof Mariëndaal. Na een Veis van vier weken door Frankrijk, Duitsland, Italië, Zwitserland, Oostenrijk, Nederland, Belgie, Engeland en Griekenland verklaarde W. L. Eisker, hoofdadviseur voor energie van de ECA, dat meer dan 300 millioen dollar door de ECA zullen worden toegewezen voor het herstel en de uitbreiding van de ine stallaties voor electrische stroom in Europa. In genoemde negen landen zullen dit jaar installaties voor ongeveer 3 millioen kw worden gebouwd. Aan het eind van het ECA-programma_ zullen installaties voor ongeveer 16.500.000 kw zijn ge bouwd. ABBEKERK p. 26 Perim. ALBLASSER- DIJK P 25 Azoren. ALCHIBA p. 25 K. St. Vincent. ALDABI 28 bij H. v. Holl. ALGO- RAB 28 te Antw. ALPHARD 26 v. Santos. ALUDRA p. 26 Fern. Noronha. AVERDIJK 26 te N. York. BALI 24 te Surab. BOSKOOP 26 bij Finist. CASTOR 21 te Mobile. CE- RAM 26 n. Savona. DOURO 22 te Havana. DRACO 26 te Gdynia. EDAM 25 te Boston. ESSO DEN HAAG p. 26 Lizard. ETREMA p 25 Ouessant. EUTERPE 26 te Oporto. GADILA 24 n. Kaapst. GORDIAS 25 n. Sevilla. GR. BEER 26 v. Bat. n. Surabaja. HERMES 26 n. Corral. HERSILLIA 27 te Faramar. INDRAPOERA 27 te Surabaja. ITTERSUM 26 te Karachi. KERTOSONO o. 26 Ouessant. KOTA GEDE p. 26 Ouessant. LAAGKERK 27 te Abadan. LEERSUM p. 27 Wight. LEUVEKERK 24 n. R'dam LIM BURG 27 te Durban. LINDEKERK 23 te Calc. LOMBOK 26 te Kohsichang. LOOS- DRECHT p. 26 Ouessant. MAASLAND 26 te Ilheos. MELISKERK 26 n. Mombassa. MOLENKERK 26 v. Aden. MUIDERKERK 27 te A'dam. NIGERSTR. 26 te Lobito. NIOBE 26 n. Abo. ORANJE 26 v. Ville Franche. ORANJEFONT. p. 26 K. del Armi. PAPENDR. p. 26 Mahalla. POLYPHEMUS 27 te B. Pappan. POSEIDON 27 te Aruba. PYGMALION 22 te Mobile. REMPANG p. 26 Galita-eil. ROSSUM p. 27 Kiel. SAIDJA 25 n. Pladjoe. SAROENA 25 n. Pladjoe. SCHIEDIJK p. 26 Gibraltar. SINGKEP 26 n. Kawasahi. SLAMAT 26 te P. Swettenh ST. SCHIEDAM p. 26 Gibraltar. SUMATRA 27 te Semarang. TARAKAN 27 te Alexan- drië. TAWALI 26 v. Genua. TERNATE 23 n. R'dam. THESEUS 26 n. Catania. TRITON 25 n. N. York. UTRECHT 26 n.-Rangoon. V. OSTADE 26 te Savona. VULCANUS 27 te R'dam. WATERMAN p. 26 Suez. ZUI DERKRUIS 26 om 13.30 v. Aden. W: genoten op het terras van de laatste zomerdagen en spraken ter verhoging van het genot over de atoombom. „Wat denk jij van de Russen?", vroeg een ijskoude, terwijl hij een klontje in z'n'warme thee deed. „Ze hebben 'm niet", zei ik kortweg. ..Zijn die berichten in de kranten nou politiek van Truman of van Stalin?" Echt weer zo'n vraag van een amateur diplomaat. y „Er wordt uitsluitend mee bedoeld het publiek zowel in het Oosten als in het Westen rustig te houden", stelde een za kenman vast. En met één slok was z'n borreltje op. „Is het niet beter dat ze beiden de atoombom hebben?". Hoe kon het an ders, hier was de ijskoude weer aan 't woord. „Zou, het misschien nóg prettiger zijn als het woord atoombom nog niet be stond?" Ik keek triomfantelijk voor me uit, want een dergelijke vraag moest toch wel getuigen van scherp inzicht. „Waar blijft de levenspoëzie dan" bromde de zakenman, ..de wereld is toch al zo hard en zakelijk (Adv.) Met de Constellation „Norway" van de A.O.A. is vanmorgen uit de V.S. de heer Palar, republikeins woordvoerder bij de V.N., op Schiphol gearriveerd. „Ik ben naar Nederland gekomen", zo zeide hij, „om persoonlijk contact op te nemen en mij zo volledig moge lijk op de hoogte te stellen van het verloop der R.T.C. Mocht er een dead lock dreigen in de conferentie, dan ben ik zeker van plan he.t probleem Indonesië wederom in de Algemene Vergadering der V.N. te brengen. I Volgens mijn indruk streeft men van Nederlandse zijde er nog steeds naar een gecamoufleerde souvereiniteit voor Indonesië te bereiken door mid del van het economische en dat zullen wij volledig afwijzen". Wat de besprekingen te Namen be treft, hierover kon de heer Palar zich geen oordeel vormen Wel zei hij, dat hij voor Namen dodelijk ongerust was geweest en alles klaar was om de V.N. in te schakelen. Naar zijn oordeel was er toen wel degelijk de dreiging van een de.ad lock. De heer Palar denkt ongeveer een week in Nederland te blijven en dan onmiddellijk naar de V.S. terug te ke ren. Gistermiddag omstreeks zes uur is een der aan de „Operation Bulldog" deelne mende Nederlandse Gloster „Meteor" straalvliegtuigen, bestuurd door majoor- vlieger J. Mulder, bij de landing op het vliegveld van Thorney Island vernield. Het vliegtuig is vermoedelijk met te hoge snelheid binnengekomen en daar door over het vliegveld heengeschoten. Het kwam terecht in land dat achter het vliegveld ligt en werd zwaar be schadigd. De romp is verwrongen, de staart gebroken, de wielen zijn er afge rukt. Majoor-vlieger Mulder werd niet ge wond. Hij kon ongedeerd uit het wrak kruipen. Amsterdam, 26 Sept. 1949. De stemming op de aandelenmarkt was vandaag zeer ongeanimeerd. Van verschillende zijden was weer aanbod losgekomen, waartegenover geen vol doende vraag aanwezig was. O.a. lag de dollarlng. Nederl. wederom zwaar in de markt, hoofdzakelijk ten gevolge van winstnemingen. Aand. Kon. Olie verlieten de markt op het laagste punt met een koersverlies van ruim 9 pCt. op 316, en bleven hier mede nog slechts enkele punten boven het peil van de laatste beursdag vóór de devaluatie. Philips eindigde ruim 6 pCt. lager. AKU moet 4 pCt. prijsgeven. De Scheepvaartmarkt gaf koersverlie. zen te zien van pl.m. 26 pCt. Aand. Holl. Am. Lijn verloren ruim 5 pCt. De Ind. fondsen waren aanvankelijk wat verdeeld, doch sloten onder invloed van de algemene tendenz eveneens lager. Amst. Rubber verloor ruim 3 pCt.. even als H.V.A. De Staatsfondsenmarkt was overwe gend wat zwakker voor de guldensle ningen onder invloed van de terug lopende tendenz voor de dollarlening. (Nlet-offlctêle 1% Nederl. 1948 S-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 oei tac inschr Grtbk 1946 3 oC> Nea Handel Mb cert A.K.D. van Berkels Patent Calvê-Delft eert van Gelder Kon Hoogovens eert 'J miever eert N ea. Kabel» Philips Kon Petroleum .Amsterdam' Rubbei doll Amerika Ltln non. N. Stoomb MD \ed. Scheepv. Unie aVA Ueli Mb cert Koersen) Vorig Opening slot 27/9 9713 93% 97% 8 97% 96% 136 247 235 314 143 136 164 Va 167 150 Anaconda Copper Bethlehem Steel "hrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ware North American Cc Radio Corp. Republic Steel SheU Union Oil Southern Pacific -outhem Railway 1 iae water U.S. Steel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2