SCHIPHOL BATAVIA X3 ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN Vliegen over de oceaan duurder Natuurwetten de basis van katholieke sociale leer de I Hechte luchtbrug, die de stormen des tijds heeft doorstaan K.A.B. in Limburg zorgt voor GOEDKOOP FRUIT Optreden om prijzen te regelen r Wij luisteren naar MOEDERS OP VACANTIE" HET WESPENNEST mmmm f K.L.M. werkt voor met S.A.S. DINSDAG 27 SEPTEMBER Ï949 PAGINA 3 Vijf en twintig jaar vliegen De 14.000 Km. lange luchtlijn heeft een roemrijke geschiedenis WÊÊÊÈM Stilstand en nieuwe start 9 Pech De eerste retourvlucht Indonesië dichter bij Nederland Jmêi Scandinavië samen en Sabena J 99 Smalfilm van Piet van der Ham rtui4W.orifl sneWerbÜ H. Vader tot humanistisch congres door David Duncan VIJF KOFFIESMOKKELAARS IN ARREST Met een Fokkervliegtuig waagden in 1924 Van der Hoop (midden), v. Weer- De Iuchtverbindlng met Indonesië heeft in de loop van dit jaar verschil lende malen in het brandpunt van de belangstelling gestaan, o. a. door de moeilijkheden, die de K.L.M. door po litieke oorzaken op deze zo belangrijke luchtlijn heeft ondervonden. Binnen kort zal deze luchtdienst, een voor naam onderdeel van het K.L,.M.-be- drijf, opnieuw in het volle licht der openbare belangstelling worden ge plaatst, omdat het op 1 October a.s. 25 jaar geleden zal zijn, dat de eerste poging gedaan werd om Nederland en Indië door de lucht met elkaar te ver binden. Het was in 1919, toen de K.L.M. nog maar nauwelijks was opgericht, dat het Nederlands-Indische Gouvernement een een vliegtuig, dat in die dagen wereld beroemd was en overal ter wereld ge bruikt werd. In 11 dagen was men in Indië. Later kwamen de grotere Fokkers van de typen F-12 en F-18 op de Indië- lijn en werd de dienst verdubbeld, zodat eenmaal per week een vliegtuig vertrok. In 1933 en 1934 werd de luchtlijn naar het Verre Oosten pas goed populair, toen de „Pelikaan" en de „Uiver" langs deze lijn hun wereldberoemde vluchten maak ten. Met twee recordvluchten langs de langste luchtlijn ter wereld verwierf de „Vliegende Hollander" zich in die jaren reeds een grote wereldfaam. De succesvolle vlucht van de „Uiver" bracht de K.L.M. ertoe het Amerikaan se Douglas-materieel op de Indië-lijn te gaan gebruiken; de dienst werd eerst opgevoerd tot tweemaal en later drie- maal per week en >de reistijd werd te ruggebracht tot 5 y, dag. De nieuwste machines, van het type Douglas DC-3, konden 12 passagiers naar Indonesië ver voeren. Toen kwam de oorlog. De Indië-lijn ondervond al direct moeilijkheden; het beginpunt moest van Amsterdam naar Napels worden verplaatst en de dienst moest worden teruggebracht tot een tweemaal wekelijkse. Toen in 1940 Italië aan de oorlog ging deelnemen, wérd de lijn van Lydda in Palestina uit voort gezet, totdat de inval van de Jappen in Indië het noodzakelijk maakte de dienst te stoppen. Van de vliegtuigen,, die gebruikt waren voor de evacuatie van belangrijke personen en goederen Tienduizenden waren op Schiphol aanwezig om de „Uiver" na de geslaagde recordvlucht in 1934 te verwelkomen. bedrag van 10.000 uitloofde voor die gene, die voor het eerst met een vlieg tuig van Nederland naar Indië zou vlie gen; de tocht moest vóór .1 September 1920 volbracht zijn en mocht 14 dagen duren. Wel een bewijs, dat men niet al te veel begrip had voor de moeilijk heden, die aan een dergelijke 14.000 K.M. lange tocht over onherbergzame gebie den, verbonden waren in een tijd, dat een vlucht van Amsterdam naar Londen nog een hele onderneming was. Zelfs toen men het bedrag had verhoogd tot 228.000 en de vliegtijd verlengd tot een maand, kwamen er nog geen liefhebbers, die de tocht wilden ondernemen. In de komende j^ren maakten ver schillende, Nederlandse vliegers plannen, om de lange reis daar Indië te onder nemen, maar al deze plannen liepen spaak bij gebrek aan een geschikt vlieg tuig. In 1924 kwam er eindelijk leven in de brouwerij; de K.L.M.-vlieger Van der Hoop kwam met goed voorbereide plan nen bij de president-directeur, de heer Plesman, en bood aan om de vlucht te gaan maken. Hij kreeg de beschikking over Fokker's nieuwste machine, de F-7, die pas uit de montagehallen was ge komen. Enige tijd werd dit toestel op de Londenlijn ingezet om de vliegers er mee vertrouwd te maken en op 1 Oct. 1924 vertrok de Fokker, de H-NACC, van Schiphol naar Batavia. De grote reis Was begonnen. Heel Nederland volgde de vorderingen der koene bemanning. De reis begon voorspoedig en zonder incidenten ging het via de Donaulan- den op de Balkan af. Bij Philippopel in Bulgarije kreeg de motor echter kuren, een noodlanding werd onver mijdelijk en toen Van der Hoop be neden een geschikt veldje zag, ging hij daar landen. Er school echter een ad dertje in het gras in de vorm van een diepe voor; de Fokker kwam hier pre cies in terecht. Hij kapseisde en kwam krakend tot stilstand. Bij inspectie bleek, dat een nieuwe motor nodig was en die moest uit Ne derland worden aangevoerd; drie weken gingen hiermee heen, toen was de Fok ker eindelijk weer startklaar en kon de reis worden voortgezet. Nog vele avon turen wachtten de dappere vliegers, voordat zij eindelijk 24 November hun trouwe Fokker op Batavia's vliegveld konden neerzetten. De terugfeis verliep heel prozaïsch, aan boord van een schip, met de Fokker in gedemonteerde toe stand in het ruim. Het duurde drie jaar voordat er weer een vlucht naar Indië plaats had; de Amerikaanse krantenkoning en million- nair Van Lear Black, die al talrijke vluchten met een gecharterde K.L.M.- Fokker gemaakt had, wilde nu ook wel eens een langere tocht maken en ging daarom in op het voorstel om naar Indië te gaan vliegen. Op 14 Juni 1927 vertrok hij- met de Fokker F-7a H- NADP, bestuurd door Geyssendorffer en Scholte, naar Batavia en op 23 Juli stond de machine weer op Schiphol. In October van datzelfde jaar was het de K.L.M.- vlieger Koppen, die met een driemoto- rige Fokker, genaamd de „Postduif", naar Indië vloog; op 1 October vertrok hij en op 28 October was hij weer terug. Deze vluchten, die voor die dagen recordvluchten waren, openden de ogen van het Nederlandse publiek voor de mogelijkheden van een geregelde lucht dienst op Indië en na een serié proef vluchten om de route nader te leren kennen, werd op 25 September 1930 de dienst .op Indië officieel geopend. In het begin werd eenmaal per veer- wen dagen naar Indië gevlogen met drie- motorige Fokkers van het type F-7b, naar Australië, kwamen er maar twee heelhuids uit de strijd. Sombere jaren volgden, maar in 1945 werden Nederland en Indonesië beidé weer bevrijd. Dr. Plesman kreeg in Amerika 14 Skymasters los; op Schiphol, dat in de oorlog geheei verwoest was, werd hard gewerkt en op 10 November 1945 startte de eerste machine weer met bestemming Ba tavia. De „Vliegende Hollander" was weer gestart en de belangrijke dienst op Indonesië heropend. Weldra werd viermaal per week naar Indië gevlogen; later, met de komst van Douglas DC-4 en Lockheed Constella tion vliegtuigen, werd de dienst gelei delijk opgevoerd tot een dagelijkse dienst. De reistijd, met de Skymaster vier dagen, werd teruggebracht tot 2Vt dag en de Constellations van vandaag nemen maar liefst 40 passagiers mee. Ook toen door de politieke gebeurtenis sen de K. L. M. genoodzaakt was de route tijdelijk te verleggen via het eiland Mauritius, waardoor het grootste Oceaan-traject ter wereld (5534 km.), moest worden bevlogen, bleven de „Vliegende Hollanders" in de lucht en hield de luchtbrug tusssen Nederland en Indonesië stand. Sinds 25 jaar wordt nu naar Indië gevlogen; in die tjjd werd ruim 53 millioen kilometer afgelegd, hetgeen overeenkomt met ruim 1300 maal rond om de aarde vliegen. Er werden ruim 104.000 passagiers vervoerd, evenveel als het aantal inwoners van een stad als Nijmegen; verder vervoerden de KLM- vogels ruim 1280 ton vracht en ruim 3000 ton post, oftewel 460 millioen brie ven; als deze op één dag besteld moes ten worden, zouden hiervoor ruim 170.000 brievenbestellers nodig zijn. In totaal zijn tussen Nederland en Indonesië in 25 jaren tijd 3787 vluchten uitgevoerd. In 25 jaren is er tussen Indonesië en Nederland een hechte brug geslagen, een brug door de lucht, die de stormen des tijds heeft doorstaan en de volkeren van beide landen letterlijk en figuurlijk dichter bij elkaar heeft gebracht. 38. Op het doorgaans uitdrukkingloze gelaat van de verraderlijke overste stond duidelijk te lezendat het hem volstrekt niet bevieldat hij mee moest oversteken naar dat eilandje midden in het meer. Duizendmaal vergeving, genadige heer," zei hij. „Maar het is ons niet veroor loofd de Pagode der Ontheven Smarten te betreden." „En sedert wanneer is het u wel veroorloofd onwaardige schurken handlangers- diensten te bewijzen bij het ontvoeren van een prinses?" vroeg Tai bijtend. Maar Eric gaf de overste een por in zijn rug. „Verspil je adem niet. Dat heeft geen zin." De overste slaakte zijn zoveelste zucht en uiterlijk gedwee ging hij hun voor. „Verderop is het meer het smalst; daar kunnen wij misschien nog beter overste ken," zei hij „O, gij et ér van aarde," gromde Tai. ,J1u ge zelf te water moet, is dit stuk eens klaps te breed geworden! Bah! Doch. de overste sloeg geen acht op de kleine filosoof. „Ik waarschuw u nogmaals," zei hij onrustig. „Het zal u daarginds voorzeker niet bevallen!" „Maar jou ook niet!" grauwde de Noorman driftig. ,^Loop door!" Daar de oever van het meer niet overal begaanbaar was, waren zij gedwongen met een omweg naar de oversteekplaats te gaan, die de overste had aangeduid. Hun weg voerde langs een nauwelijks gebaand pad over met gras overwoekerde rotsen. Er heerste een beklemmende stilte. Opeens hield Eric zijn pas in. Op een tak van een dode boomstam zat een afschrikwekkende vogel met een lange, kale hals ptl een grote kromme snavel. Een aasgier! Wat deden aasgieren, hier! Een huivering doorvoer Eric's leden. Rotting, bederf, dat was waar aasgieren zich altijd ophielden. En hier De overste had zich omgedraaid en keek hem spottend aan. ,Jk heb u immers gewaarschuwd, dat het u niet erg zou bevallen!" zei hij en het leek alsof hij Eric's aedachten had kunnen raden. Zonder een woord te spreken liep de Noorman door. Korte tijd later stonden zij weer aan het meer. Met een enkel gebaar duidde de overste naar het eilandje, dat nu inderdaad dichterbij scheen. ,JDaar!" zei hij. (Van onze redacteur) De actie van de Katholieke Arbeiders beweging in Limburg, die een einde wil maken aan de hoge winsten, door de tussenhandel bij cle verkoop van fruit gemaakt, en die daardoor tevens wil voorkomen, dat enorme hoeveelheden kostbaar volksvoedsel naar de mestvaalt moeten verdwijnen, is goed gestart. Ver schillende detaillisten in groenten en fruit in de mijnstreek beginnen hun prijzen te verlagen teneinde althans een deel van hun klandizie, die naar de winkels van de Coöperatie „Ons dage lijks Brood" is overgelopen, weer terug te winnen. Het systeem, dat de K.A.B. in Zuid- Limburg bij haar actie volgt, is uiterst eenvoudig en daardoor neeft deze orga nisatie de beste kaarten in handen in het spel, dat' momenteel met de tus senhandel wordt gespeeld. Zodra de K.A.B. ontdekte, waar de oorzaak van de hoge fruitprijzen was gelegen, heeft zij de Coöperatie ,,Ons dagelijks Brood", die erkend is als grossier in groenten er. fruit, ingeschakeld. Middels commis- sionnairs koopt deze coöperatie grote hoeveelheden op de veilingen op en ver spreidt ze over haar winkels, die erken ning als detaillisten genieten. Óp deze wijze laat de K.A.B. de tussenhandel links liggen en kan zij het fruit recht streeks tegen sterk gereduceerde prijs aan de consumenten afleveren. De klein handelaren in groenten en fruit, die tot heden toe als laatste schakel in de fruit- In verband met de devaluatie zal de K.L.M. krachtens internationale over eenkomst uitsluitend tariefsverhoging in guldens toepassen op transatlantische trajecten. Een voorlopige IATA-regeling houdt in, dat vlechten naar dollar- gebieden op U.S. dollarbasis berekend zullen worden. De tarievencommissie van de IATA zal 5 October te Parijs de nieuwe situatie opnieuw onder ogen zien en wellicht dan reeds met een defini tieve beslissing komen. De tariefsver- In 1933 vloog de Pelikaanin vier dagen en vier en een half uur van Batavia naar Nederland. Smirnoff, Soer, Grosfeld en Beukering na aankomst op het vlieg veld Schiphol zat potdicht. hogingen in gedevalueerde valuta gelden zowel voor passagiers- als vrachtvervoer op transatlantische trajecten. Zij schom melen in guldens tussen de dertig en veertig procent. Voor alle andere trajec ten (Zuid-Afrika, Indonesië en Europa) zijn de bestaande guldenprijzen voors hands gehandhaafd. De K.L.M., de Scandinavian Airlines System en de Belgische Luchtvaartmaat schappij Sabena hebben een overeen komst gesloten de luchtlijnen naar en van de Scandinavische landen voor het grootste gedeelte gezamenlijk te vliegen. De nieuwe samenwerking gaat in bij het van kracht worden van de winter- dienstregeling, 2 October. Tevens geldt de overeenkomst de lijn Amsterdam Oslo v.v. Van 2 October tot 24 December wordt deze route uitsluitend gevlogen door de S.A.S., v,an 24 December tot 27 Januari door de K.L.M. en van 27 Ja nuari tweemaal per week door de K.L.M. en éénmaal wekelijks door de Sabena. Het begint met onzuiver bloed. Onmerk baar. Maar als de eerste Kheumatische Pijnen zich demonstreren - komt het al gauw van kwaad tot erger. En al gauw is er nauwelijks redden meer aan Tenzij Se de beroemde Kruschen- kuur te baat neemt. Simpel als goeien- avond trouwens, helemaal niet naèr, zelfs niet voor mensen, die moeilijk innemen; en na korte tijd alleen maar een goede gewoonte: iedere morgen in Uw eerste kopje thee of zo maar met schoon wa ter wat Kruschen Salts, zoveel als ei op een echte cent gaat. Dat is dan je reinste nieuwe energie voor Uw bloedzuiverende organen die al gauw weer jeugdig krach tig op gang komen en al Uw spieren en gewrichten pijnigende onreinheden uit bannen en afvoeren langs natuurlijke weg Laat bij wijze van proef de wondere wer king van Kruschen over komen en ver baas Uzelf over Uw weerkerende energie, die veerkracht en dat bezielende gevoel, dat U weer bergen zal doen verzetten. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothe kers en Drogisten. CAdv.) handel nog eens een behoorlijk schepje op de reeds sterk verhoogde prijzen van de groothandel deden, kijken hierbij lelijk op hun neus en zien zich thans ook genoodzaakt hun prijzen te ver lagen. En dat is precies wat de K.A.B. met haar actie wenst te bereiken. Men wil geen dumpingpolitiek voeren, men wil slechts prijsregelend optreden in die streken, die ver van de land- en tuin bouwgebieden zijn gelegen en volkomen op de fruithandelaren zijn aangewezen. Mocht blijken dat de handelaren in fruit niet bereid zijn een deel van hun hoge winsten te laten vallen, dan zal de K.A.B. met haar coöperatie de actie voortzetten totdat de gehele oogst aan ae man is gebracht. In de kringen van de telers vindt deze actie grote instemming. Men hoopt dat op deze wijze het volk meer fruit zal gaan consumeren. Al beoogt de K.A.B. dan niet direct deze actie landelijk uit te breiden, ook elders in de lande ont dekt men reeds de weerslag hiervan. In de grote steden, die dicht bij onze fruit- gebieden zijn gelegen, waren de fruit prijzen reeds laag en nu ontwaart men ook in andere delen -van het land een kleine prijsdaling. Op de veilingen vormt deze actie het onderwerp van veler gesprekken. Hoorde men Vrijdag en Zaterdag nog vertellen dat de Limburgse K.A.B. onmogelijk succes met haar actie kon hebben, omdat zij de wegen niet ken de, die de groothandel pleegt te be wandelen, thans, nu men ziet dat de K.A.B. resultaten boekt en vastbeslo ten is door te zetten, denkt men hier minder lichtvaardig over. Fruittelers in de Betuwe echter kon den een lichte vrees niet verhelen, dat indien de Limburgse actie zich even tueel verder zou uitbreiden, zij met hun duurder kwaliteitsfruit zouden blijven zitten, daar de commissionnairs van de K.A.B. zich bij voorkeur voor het goed kopere fruit interesseren. In dat geval zouden zij toch nog verlies lijden. DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 amus- mentsork., 18.20 sport. 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 orgel, 19.30 Dit is le ven, 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws. 20.05 de gewone man, 20.12 orkest. 20.45 actualiteiten, 20.55 orkest, 21.45 opera. 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws. 23.15 re portage, 23.25 gram. HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 muziek journaal, 19.00 Paris vous parle, 19.05 gram., 19.15 toneel, 19.30 piano, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten. 20.15 cabaret, 21.30 Avro-allerlel. 21.35 popul. muziek, 21.55 buitenl. overz., 22.10 kwartet, 22.30 Zuid-Am. ork., 22.50 gram., 23.00 nieuws, 23.15 gram. WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram.. 7.45 Woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 gewde muziek. 8.45 gram., 9.00 zieken, 9.30 kwintet, 10.UO gram., 10.30 Morgenwijding, 11.00 viool en piano. 11.30 gram., 12.00 kapel, 12.30 mededelingen, 12.33 orgel, 13.00 nieuws. 13.15 Promenade-ork., 13.55 koor. 14.20 oratorium, 15.25 kwartet, 16.00 jeugd 17.30 amusementsmuziek. HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 orgel, 8.50 vrouw. 9.00 gram.. 9.30 waterst., 9.35 gram.. 10.00 causerie. 10.05 Morgenwijding, 10.20 vrouw. 11.00 gram., 12.00 sextet, 12.30 mededelingen. 12.33 platteland. 12.38 kwartet, 13.20 ork.. 14.00 gesproken portretten, 14.15 concert. 15.00 zieken, 15.30 koor, 15.50 jeugd. 16.00 gram., 16.15 kinderen, 17.15 accordeon. 17.45 regeringsuitz. De Centrale Commissie voor de Filmkeuring heeft het bestaan een katholieke film te verbieden om dat deze film aanstoot zou geven aan. de katholieke Nederlanders. Een pikan te aangelegenheid, die ons vol verwach ting ter persvertoning deed snellen, alwaar wij in gezelschap van geestelij ken, Augustijnen, zusters en collega's de ergernissen over ons heen hebben la ten gaan. Die ergernissen betroffen een uitlating, die ongeveer op de volgende woorden neerkomt: „Schei uit met dat gefemel. Je had non moeten worden. Zo halfzacht kun je alleen maar in het klooster zijn". Toen we van de schrik bekomen waren en onze inmiddels be- ZWITSAL FABRIEKEN APELDOORN Z. II. de Paus heeft de gedelegeerden toegesproken van het Congres voor Hu manistische Studiën, dat op het ogen blik in Rome gehouden wordt. De organisatie van het congres berust bü het Franse en Italiaanse instituut voor philosophie. Het congres bestudeert het onderwerp: „Het humanisme en de politieke we tenschap". De Paus heeft de gedelegeerden, veelal professoren, Zondagavond ontvangen Zijn rede werd eerst gisteren door het Vaticaan vrijgegeven. De Paus zei, dat de sociale leer van de Katholieke Kerk berust op de natuur wetten en de fundamentele rechten van de mens wil beschermen. „Het humanisme is thans aan de orde van de dag," aldus de Paus. „Indien het waar is. wat men zegt, dat denkbeelden goede of slechte een overwegende invloed hebben op de gang van zaken in de wereld, dan dient men het belang te zien van gedachtenwisseling tussen de philosophen, opdat er een straal van licht geworpen wordt op zovele aan de orde zijnde vraagstukken, waarover door een zo groot aantal mensen, doorgaans de meest incompetente, met zelfverze kerdheid en beslistheid gesproken wordt. Zij (de Katholieke Kerk) zegt niet, dat de mens in God's ogen niets anders is dan een verdorven en zondig schep sel. Integendeel, in haar ogen heeft de erfzonde de vermogens en de neigingen van de mens niet innerlijk aangetast, en is het natuurlijke licht van zijn verstand en zijn vrijheid ongeschonden gebleven. De mens is zonder twijfel gewond en verzwakt door de erfelijke belasting met een gevallen natuur, beroofd van de bovennatuurlijke gaven. Het is derhalve noodzakelijk om zich in te spannen, teneinde met de hulp van de genade van Christus, te leven zoals de eer van God en de menselijke waardigheid dit vereist." „De natuurwetten vormen de grond slag, waarop de sociale leer van de Kerk gevestigd is." „Als de Rooms-Katholieke Kerk strijd: voor de verovering of de verdediging van haar eigen vrijheid, vecht zij te zelf- der tijd voor de waarachtige vrijheid, de fundamentele rechten van de mens," aldus de Paus „In haar ogen zijn deze essentiële rechten dermate onschend baar, dat geen enkele redenering van de staat, geen enkel voorwendsel met be trekking tot het algemeen welzijn, ooit zwaarder mogen wegen.... Indien slechts volgens deze beginselen werd gehandeld, hoeveel tragische catastro phes en dreigende gevaren zouden dan kunnen worden vermeden. De gezonde menselijke natuur, die zichzelf openstelt voor alle hulp, welke het Christelijke geloof biedt, kan de mens redden uit de klauwen van de „technocratie" en het materialisme De Paus sloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat God net werk van het congres zou zegenen. 49 „Hm, ja, ik kan je wel een niet al te groot bedrag lenen." Hij knipte eens klaps met zijn vingers. „ïk heb het!" Hij boog zich naar voren en gaf de chauffeur een adres in Montgomery Street op. „Voorlopig kan ik je aan voldoende geld helpen. Volgens het testament is er twin tigduizend dollar bestemd tioor je ver dediging. Het bedrag mag alleen aan een advocaat betaald worden, maar waarom zou je mij niet tot je advocaat benoemen? Ik vorder dat bedrag op en betaal het vervolgens aan jou. Dood eenvoudig." „Hoe laat is het?" Hij trok een horloge uit zijn zak. „Even over twee. Over een uur sluiten de banken pas. We zullen eerst dit af handelen en dan gaan we wat eten. Ik ben uitgehongerd." De taxi stopte voor een gebouw in de Montgomery Street en wij stapten uit. Wickersham bood Reba Tremaine zijn arm aan en ik nam Catherine voor mijn rekening. Ze kon rekenen op een paar blauwe plekken op haar arm. Ik liep vlug door en zij trachtte mij bij te hou den. Meer dan dat: ze trok me bijna vooruit. Ik hield haar stevig vast, totdat we in het kantoor van Wickersham waren. „Er is een paar maal opgebeld," ver telde zijn secretaresse. „Eén keer zelfs dringend, nauwelijks vijf minuten geleden.". „Wie was dat?" „Een zekere mijnheer Ferrari. Hij zei, dat hij u dadelijk moest spreken". „Wel, verduveld", mopperde Wickers- ham, terwijl hij mij aankeek. „Hij wil natuurlijk dat we hem helpen die Fin ney te vinden. Dat kan nog wel even wachten. Als hij weer belt, zeg dan maar, dat u ons over een uur terug verwacht". We volgden hem naar zijn privé-kan- toor, waar hij ons allemaal een plaats aanbood in een diepe stoel, terwijl hij zelf een duik nam in een kast met dos siers. Hy haalde een map te voorschijn en was een minuut of vijf bezig met het doorbladeren van de inhoud. Op zijn lessenaar stond een klok, een elec- trische, zo een die volkomen geruisloos loopt.' Ik keek en zag hoe de minuten- wijzer bijna onmerkbaar voortkropp. En onderwijl volgden de gebeurtenissen hun onvermijdelijke loop Z.odra ik het kantoor van Niles verlaten had, kon Ferrari vrij spreken, vrij zijn gedach ten uiten. Als hij eenmaal begon, zou den Niles duizend-en-één dingen te bin nen schieten, die hij allemaal had moe ten vragen, eer hij me liet gaan. Hij had moeten vragen waarom ik tien jaar buitenslands was gebleven en waarom ik niet veel eerder mijn onschuld ver kondigd had. En waarom had ik mij de eerste keer niet dadelijk aan Wickers- ham toevertrouwd? Op al die vragen zou ik geen antwoord kunnen jeven, zonder mezelf te verraflen. Intussen moest Ferrari de gevangenis al opge beld hebben, om te vragen of ze mijn vingerafdrukken met de vroegere van Tremaine vergeleken hadden. Dan zou hij te horen krijgen, dat er geen vinger afdrukken van mij genomen waren. Dat zou hem in een staat van grote opwin ding brengen. Het zou hem duidelijk voor ogen staan wat er alzo gebeurd kon zijn. Maar om bewijzen te hebben, had hij toch eerst mijzelf nodig. „Denk om het sluitingsuur van de ban ken", zei ik. „Tijd genoeg", verzekerde Wickers- ham. „Ik wilde er me alleen maar van vergewissen, dat het zo goed is. Ik zal een cheque trekken voor 20.000 dollar, betaalbaar aan mij als zijnde jouw ad vocaat. Dan kun jij het geld krijgen. Of is dat meer dan je nodig hebt?" „Ik neem alles. Ben ik je nog iets schuldig?" Hij glimlachte. „Ik word goed be taald voor het ten uitvoer leggen van de wilsbeschikking. Je hebt zelf gezegd, dat je mij niet als raadsman nodig had, dus verdien ik geen honorarium". Ten langen leste schreef hij de cheque uit en riep zijn secretaresse. „Loop hiermee op een draf naar de bank", zei hij „Geef de cheque aan mijnheer Gowan ik zal hem opbellen en zeggen', dat u op weg naar hem toe bent". Zijn secretaresse nam de. cheque in ontvangst en vertrok. Wickersham tele foneerde met de bank en zette in korte trekken de zaak uiteen. Toen hij de hoorn weer op de haak legde, keek hij mij aan en grinnikte. „Het verhaal staat al in de krant. Mijnheer Gowan had het juist gelezen, dus met die cheque komt het wel in or de". „Mooi zo", zei ik. De zweetdruppels begonnen weer op mijn rug te pare len. Ik moest het geld hebben. Met 'n paar dollars kon ik niets aanvangen. Ik had veel nodig. Het nieuws was al bekend en ergens in San Francisco zat de werkelijke Philip Tremaine en las het relaas. Wat zou zijn eerste reactie zijn, als hij vernam, dat zijn reputatie hersteld was? Als hij van alle feiten op de hoogte was, dan zou hij zich niet bloot geven, maar hij kón niet alles weten. Het kon hem onmogelijk bekend zijn, dat ik in het gezelschap van Wic kersham vertoefde, toen Tuttle ver moord werd. Hij zou alleen maar oog hebben voor de unieke kans, zijn iden- ontvangst te nemen. Hij zou de kous op titeit aan te tonen en een vermogen in de kop krijgen, maar ik eveneens. En dan Ferrari niet te vergeten. De minu- tenwijzer kroop over de wijzerplaat. „Mag ik van je telefoon gebruik ma ken?", vroeg ik. „Ik wil even plaats bespreken". „Natuurlijk", zei Wickersham. Ik bel de de Southern Pacific op en vroeg om een gereserveerde plaats in de eerstvol gende trein, die naar het Oosten ging. De eerstvolgende trein bleek een spe ciale te zijn, waarvan alle plaatsen reeds twee weken geleden waren uitverkocht. Ik bezwoer bij hoog en bij laag, dat ik de grootste haast had en kreeg tenslotte de belofte, dat ik tot Reno kon meerij den iri de rooksalon. In Reno kon ik dan een gewone plaats krijgen. Ik wilde al leen maar zorgen, dat Wickersham's toestel in gesprek was, voor het geval er iemand mocht opbellen. Bovendien gaf het een welkome afleiding op het pijnlijke, in het oog lopende stilzwijgen, dat tussen mij en Catherina en Reba Tremaine heerste. Ik rekte het gesprek zo lang mogelijk en legde toen de hoorn neer. „Ga je naar New Vork?" vroeg Wic kersham. „Misschien stap ik eerder uit. Ik maak mijn bestemming liever niet bekend". „Maar ik moet toch weten waar ik je kan bereiken, zodra ik je de nodige papieren moet sturen". „Ik stuur je nog wel bericht". „Best", zei hij. Weer zwegen we. Het was al te dol. We hadden juist buiten kersham voelde de gespannen sfeer en ons zelf van vreugde rpoeten zijn. Wic- hij fronste zijn voorhoofd. Nu begon ook hij zich af te vragen wat hier aan de hand was. Waarom kwam die ver wenste serretaresse ook niet terug? (Wordt vervolgd) zwijmde niet-katholieke collega's met vlugzout weer tot hun normaal bewust zijn hadden teruggevoerd, hebben we zonder verdere schokken het einde ge haald, de Centrale Commissie prijzend voor haar wijs beleid en haar bewon derenswaardig inzicht in de katholieke mentaliteit, die zulke weerzinwekkende spot niet verdragen kan. Tot een scherp zinnig collega opmerkte, dat de ge wraakte tekst gesproken wordt door de booswicht van een toneelstukje, dat in de film wordt opgevoerd. En aangezien hij als booswicht veroordeeld wordt, worden zijn woorden dat ook, zodat zij een andere betekenis krijgen dan wan neer zij voor de strekking van de film essentieel moeten genoemd worden. Maar'zelfs in dat geval, zo merkte een priester op, behoort de aangehaalde tekst toch maar tot die heel veel grap jes, die wij ons van tijd tot tijd veroor loven, zonder daaraan te bezwijken of de wraak des Hemels over ons af te roepen. Waarmede betoogd werd. dat wij zonder reden flauw gevallen wa ren In ernst: is de commissie, die zich door dat verbod blameerde, wel hele maal bij zinnen geweest? Is er één nor maal reagerend katholiek, die zich erge ren kan aan een grapje, als de film zich hier permitteert? Ons gezelschap, de zusters incluis, heeft tot het einde toe volgehouden, dat de Centrale Commis sie een grapje heeft willen maken. En misschien is dar ook wel het geval. De film „Moeders op vacantie", door Piet van der Ham naar een scenario van Jan Derks gemaakt, vertelt in een semi- documentaire stijl van moeders, die voor haar gezondheid haar gezin tijdelijk in de steek moeten laten om rust te vinden in en om een klooster van zusters Augustinessen, die voor haar de huis houding waarnemen tijdens haar afwe zigheid. De sfeer, waarin deze moeders leven, is het voornaamste thema van de film, een thema dat begeleid wordt door de kleine vreugden en de kleine ver drietjes, die haar ook in de rustperiode niet geheel verlaten, maar waarvan zij langzaam opknappen. In een paar licht aangezette intriguetjes ontstaan enkele kleine conflicten, waarin de moeders ieder op haar wijze reageren en die in deze sfeer van rust en vredigheid als vanzelf tot oplossing geraken. Die sfeer van rust en weldadige vre digheid heeft Van der Ham met de een voudige middelen, die hem ten dienste stonden, goed getroffen, al zal men hem wel kunnen betrappen op enkele tech nische onvolkomenheden en al zou men de scenarioschrijver willen verzekeren dat hij de toneelscène zonder schade (en stellig tot vreugde van de Centrale Com missie) nad kunnen inkorten. Houdt men echter in het oog, dat deze liim bestemd is voor de vele katholieke verenigingen wie deze stol ter harte gaat, dan lijdt het geen twijfel, of de trouwhartigheid, gemoedelijkheid en eenvoud die er uit spreken, zullen een goed onthaal vinden bij de toeschouwers die er op af komen. Jan Mul componeerde de muziek. Hii maakte gezellige pastorale walsjes die bijzonder goed in het gehoor liggen en helder hun spel spelen, soms voortref felijk preludiërend op verwachte gebeur- tenissen, soms te zeer dominerend boven de beelden uit door een expressiviteit die dan te nadrukkelijk wordt De film, die vervaardigd werd in op- dracht van de Zusters Augustinessen te Hilversum, streeft geen directe propa ganda na, doch interesseert u niettemin door haar stof voor het werk der Augus tinessen. Hetgeen men een verdienste te meer kan noemen. Dbg. Ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen in het grensdorp Sieben- gewald hebben een vijftal koffiesmok- kelaars gearresteerd. Nadat de 47-jari- ge caféhouder-winkelier H. te Sieben- gewald aan zijn dorpsgenoten, de 27- jange S. en de 22-jarige J. G. een par tij koffie van honderd pond had ver kocht, stelden de kommiezen, die lont geroken hadden, zich verdekt op bij een dicht bij de Duitse grens gelegen garage, waarheen de koffie was ver voerd De 25-jarige W. G. uit Sieben- gewald, die als „voorloper" van de smokkelaars dienst zou doen, werd op heterdaad betrapt, toen hij werd aan getroffen met een pungel van vijftig pond koffie. De resterende vijftig pond lag in een andere pungel in het gras. De drager hiervan had de plaat ge poetst. De „voorloper" legde een vol ledige bekentenis af, waarna zijn vier medeplichtigen gearresteerd konden worden. Zij zijn alle naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3