Sultan van Djocja kant zich tegen het K.N.I.L. OMSTREDEN ZELFMOORD TE DEN HAAG Amerika zal Joegoslavië steunen voor zetel in Veiligheidsraad 1 A toomraadselen Tot hoofd en hart Naar opheffing van Suriname Waar is het vermogen van dr.Mucke? Engeland achter Tsjechoslowakije China dient formele klacht in bij V.N. tegen Rusland Twintig vooraanstaande communisten in Tsjechoslowakije in arrest TUSSEN HONDERD LINCIN DE L UCHT Twee legers in de R.I.S. niet mogelijk Centrale Commissie bespreekt financiën Regeringsverklaring in Paramaribo Duitse Mark devalueert CHURCHILL wil er het zijne van weten Het weer Repatriëring7December- divisie Draadbreuk veroorzaakt treinstagnatie Loopgraven in Hongarije en Roemenië Kardinaal Spellman Vrijdag op Schiphol Wegens pogingen omverwerping Kwomintang-regering Men verwacht ook hier binnenkort een geruchtmakend proces Straaljagers kunnen het opnemen tegen zware bommenwerpers Operatie Bulldog ten einde WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1949 o 73sfe JAARGANG No. 24575 K.N.I.P. ingelicht omtrent Namen Overeenstemming tussen bezettingsautoriteiten Motorrijder verongelukt Begin 1950 gereed Onderscheiding uitgereikt aan vice-admiraal Pinke Prinses Wilhelmina op Het Loo Voorzitter „Radio Anno Santo" naar Rome „Van Oldenbarnevelt" naar Batavia Repressaille Loonpolitiek besproken in Franse kabinet MALIK OVER JERUSALEM BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mTIIImeter- hoogte. ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1 -52 per maand, f 4-55 per kwartaal. Niet weinigen hebben het nieuws omtrent de atoomontploffing in Rusland een explosie op zichzelf genoemd. Wanneer wij deze niet bijster originele, wijl al te zeer voor de hand liggende, vergelijking even mogen aan houden, dan kan thans worden vastge steld. dat de hevigste nagalm intussen is verklonken en de stofwolken goed deels zijn opgetrokken. Maar dit wil nog helemaal niet zeggen, dat daardoor het zicht voldoende helder en de sfeer vol doende rustig zou zijn geworden, om ons in staat te stellen, tot algehele klaar heid te komen omtrent de feitelijke toe dracht van zaken en derzelver gevolgen. Wij hebben namelijk te doen met één bericht omtrent één feit, waarop enige officiële en officieuze reacties zijn ge volgd, maar wij hebben daarbij nog meer te doen met een veelheid van gissingen en veronderstellingen, "welke lustig wor den verward met vaststaande waarhe den. En het zijn juist deze laatste, die alle tezamen aanleiding kunnen geven tot de meest bedenkelijke verwarring. Het is daarom wellicht goed thans, nu wij de meest waardevolle reacties voor bij mogen achten, in het kort te reca pituleren wat als vaststaand mag wor den beschouwd en op welke berichten wij ons te dien aanzien mogen verlaten, om daarna enige gissingen te doen naar de bedoelingen van het bij dit alles kennelijk tendentieuze. Vooreerst is aaar dan de verklaring van Truman, dat er in Rusland een atoomontploffing zou hebben plaats ge vonden, en vervolgens dienen wij on middellijk te letten op de commentaren van Russische zijde, om te zien of daar uit misschien datgene duidelijk wordt, waaromtrent wij door de Amerikaanse onthulling vooralsnog in het duister worden gelaten. Het valt op, dat Tru man spreekt van een atoomexplosie en dat hij niet gewaagt van het ontploffen van een atoom bom. Van de ene kant dient men zich dus te hoeden voor de zekere gevolgtrekking als zou Rusland inderdaad over de atoombom beschik ken en daarmee aan het experimenteren zijn (waarbij men in het oog moet hou den, dat het evenmin aangaat tot het tegendeel te concluderen); van de an dere kant blijft het mogelijk, dat zich een allerminst gewilde ontploffing heefl voorgedaan, welke een destructie zou kunnen betekenen van wat men tegen woordig een atoomstad noemt. Verleden Maandag brachten wij daaromtrent eni ge berichten van een bijzondere cor respondent, welke in ieder geval geen tegenstrijdigheden in zich bevatten. Gaf de officiële Amerikaanse onthul ling dus geen uitsluitsel omtrent de vraag of Rusland al of niet in het bezit is der atoombom, de reacties van Rus sische zijde bleken dermate vaag en nietszeggend en voor het overige zoda nig in herhalingen tredend, dat daaruit eigenlijk in het geheel niets valt af te leiden. Natuurlijk zijn de Russen niet zo naïef om, indien er inderdaad een bom zou zijn'ontploft, dit door het pers bureau Tass te laten toegeven; ander zijds verslijten zij ons voor dermate naïef, dat wij genoegen zouden nemen met de „verklaring" als zou de waar genomen explosie betrekking hebben op de uitvoering van „constructiewerk zaamheden", waarvoor het nodig zou zijn af en toe iets te laten springen. Voor het overige werd herhaald wat Molotov twee jaar geleden reeds heeft beweerd: dat het atoomgeheim al lang geen geheim meer is; waarbij echter te kennen werd gegeven, dat Rusland ook inderdaad over het atoomwapen zou be schikken. Er is namelijk een enorm verschil tussen het kennen van het (overigens alom bekende) atoomge heim en het practisch kunnen vervaar digen der atoombom. Het is intussen van minder belang dan men denkt, of Rusland al dan niet n u reeds over het atoomwapen beschikt. Mocht zulks immers nog niet het geval zijn, dan valt het voor de toekomst toch wel te verwachten, want de fabricage van de atoombom is, bij een algemene bekendheid der daarop betrekking heb bende „geheimen", voornamelijk een kwestie van grondstoffen, tijd en geld. Bij dit alles blijft de vraag open naar de b ij b e.d o e 1 i n g e n van Tru man's bekendmaking. Daaromtrent kan men slechts gissen. Misschien heeft hij Wysjinski willen dwingen tot een bepaalde (gematigde en verzoeningsge zinde) houding in de Algemene Verga dering der UNO; misschien ook wilde hij een zoveelste ondubbelzinnige wek roep richten tot de ganse democratische wereld in het algemeen en Amerika in het bijzonder; tenslotte is het niet on mogelijk, dat hij de reacties der Russen in enigerlei zin heeft willen uitlokken. In ieder geval kan men er zeker van zijn, dat Truman met deze verklaring een verder liggend doel heeft beoogd, waaromtrent de toekomst ons wellicht nog zal leren. Wysjinski's eerste reactie in de UNO- Assemblée was die van een oproep tot het vernietigen van alle atoomwapens. Dezelfde Wysjinski heeft overigens te voren gedaan wat hij kon doen om te voorkomen, dat er inderdaad een effec tieve controle op de aanwending 'van atoom-energie zou kunnen worden uit geoefend. En daarin is hij rijkelijk ge slaagd, want zijn eis omtrent het kunnen uitoefenen van een veto-recht bij deze eventuele controle was voldoende om alle plannen daaromtrent in duigen te doen vallen. Ook thans waren zijn uit spraken en bedoelingen voldoende vaag geformuleerd om geen twijfel te laten aan derzelver onoprechtheid, en uit het feit, dat hij wederom geen concrete voor stellen deed tot verwerkelijking van het voorgewende pacifistisch idealisme viel gemakkelijk af te leiden, dat hij deze gelegenheid eigenlijk alleen wilde benut ten tot het bedrijven van zijn gebruike lijke propaganda. Van veel kanten wordt de veronder stelling geopperd, dat de onthullingen van Truman het begin zouden kunnen zijn van een hernieuwd vredesoffensief. Als wij het goed zien, zou dit offensief met ongeveer evengrote waarschijnlijk heid van elk van beide zijden (en niet per se van de kant van Rusland) kunnen worden ingezet. Ook in dit opzicht zul len we moeten afwachten. Maar intussen dient herhaald, wat reeds meermalen op deze plaats werd betoogd: dat de toekomst in ieder geval de blijvende geldendheid zal aantonen van het axioma, dat er een onoverbrug bare en daarom onverzoenlijke tegen stelling bestaat tussen de vrije en de communistische landen, welke zo lang zal duren als het de vrije landen ver gund zal zijn vrij te blijven en de com munistische staten zullen blijven vol harden bij hun mensonwaardig totalita risme. En daarmee is tevens gezegd, dat de toekomst uitermate zorgelijk zal blijven. ITact hebben is voornamelijk het zich indenken in de gevoelens van anderen. J ff De Sultan van Djocja heeft Dinsdag op doorreis van Sumatra naar Djocja te Batavia vertoefd. Hij confereerde in het gebouw van de republikeinse dele gatie en op het vliegveld Kemajoran met vooraanstaande republikeinen, o.a. met oud-minister Natsir en oud-premier Sjahrir. In een kort gesprek met de pers ver klaarde de Sultan, dat de militaire toe stand op Sumatra over het algemeen goed te noemen was. Er zijn enkele plaatselijke moeilijkheden, zoals te Pa- dang, doch deze kunnen teruggebracht Worden tot sentimentskwesties en zijn zeker niet onoverkomelijk. Gevraagd naar de mening van de Sultan over berichten uit Den Haag als zou tussen de Indonesische de legaties reeds een ruime mate van overeenstemming bereikt zijn t.a.v. de toekomstige verhouding tussen de TNI en het KNIL zeide hij, dat hij van mening was, dat het ont vouwde schema voor de republiek niet aanvaardbaar was. De verde ling in gesplitste commando's en een administratieve indeling onder afzonderlijke secretariaten-generaal ging veel te ver. De psychologische redenen, die een spoedige samensmelting van de TNI en het KNIL in de weg zouden staan, achtte de Sultan niet van die aard, dat om die redenen een gesplitst com mando nodig zou zijnTwee afzonder lijke legers in de toekomstige RIS wilde hij niet zien als toekomstige kern van het Indonesische leger: „Daarvoor zijn wij niet bevrijd", al dus de Sultan. De uit Batavia naar Djocja vertrek kende republikeinse autoriteiten heb ben medegedeeld, dat de voor heden. •Woensdag, vastgestelde kabine.tszitting, waarin o.m. het voorstel van mr. s'Jacob zou worden besproken, ls uit gesteld tot Donderdag; dit uitstel ge schiedde mede in verband met de komst van vijf leden van 't Amerikaan se Congress in Djocja. „De politieke commissie van 't werk comité van het KNIP (voorlopig repu blikeins parlement) is thans volledig ingelicht omtrent de geruchtmakende kwesties rondom de. vertrouwelijke be sprekingen te Namen", aldus heeft een lid van dit comité te Djocja aan Aneta medegedeeld. „De sensationele en spe culatieve berichten over de. te Namen gehouden onderhandelingen blijken over het algemeen niet juist te zijn", aldus deze zegsman. Volgens hem be staat in de republikeinse delegatie, zelf geen verschil van mening. In een communiqué van het secretariaat- generaal der R.T.C. wordt o.m. gezegd: dat de Centrale Commissie Dinsdag de behan deling der werkzaamheden van de com missie voor financiële en economische aan gelegenheden heeft voortgezet. De Centrale Commissie heeft zich een volledig beeld kunnen vormen van de hui dige stand van zaken in de commissie van financiële en economische aangelegenheden. Deze commissie zal in de loop van deze week haar intensieve besprekingen, voort zetten, waarvan verwacht kan worden, dat verdere vorderingen het resultaat zullen zijn. Maatregelen zijn getroffen, teneinde het overlegtussen deze commissie en de Centrale Commissie te kunnen vervolgen. De voorzitter van het Surinaamse college van Algemeen Bestuur, de heer De Miranda, heeft gisteren te Paramaribo de reeds lang geleden aan gekondigde regeringsverklaring afge legd. Hy zeide daarin o.a.: Het college van Algemeen Bestuur onderschrijft de beginselen en het program van de Na tionale Partij Suriname. Voor een hech te gemeenschap is geen wettelijke re geling zo onontbeerlijk als de instel ling van een Surinaams landsburger- schap, dat zo spoedig mogelijk behoort tot stand te komen. Alle minderheden zullen in het col lege de nodige garantie vinden, dat-zij nimmer in de verdrukking zullen ge raken. Bevordering van de welvaart van Suriname met alle beschikbare middelen neemt een eerste plaats in in het program van het college. Er zal al les op worden gezet om te komen tot een voorzichtige en efficiente belas- tiiigs- en begrotingspolitiek, mede met het doel om buitenlands kapitaal aan te trekken. Het onderwijs op een zo spoedig mogelijk op te richten middel bare school zal aansluiting geven zo wel op het Nederlandse- als het Ame rikaanse hoger onderwijs. Het beleid van het college van Al gemeen Bestuur zal zijn gericht op een toeneming van de Surinaamse bevol king in zielental en op bevordering van levenskracht en werkkracht. Er De geallieerde hoge commissarissen zyn het Woensdag eens geworden over het percentage van de devaluatie van de Duitse Mark, aldus Reuter. De reeks conferenties tussen de geallieerde hoge commissarissen en hun financiële raadslieden, die met tussenpozen acht tien uur in beslag namen, werd Woens dagmorgen besloten. Het struikelblok bij de discussies vormde het Franse standpunt. Frank rijk zou aan een devaluatie van de Mark met 25 pet. zekere voorwaarden verbonden hebben, die betrekking hadden op het vaststellen van de prij zen van Duitse cokes voor binnenlands verbruik en voor de export. Naar Reuter nog meldt heeft later op de ochtend het West-Duitse kabi net het besluit van de devaluatie van de Duitse Mark afgekondigd. De nieuwe wisselkoers van de Mark zal bedragen 23.8 dollar cent, tegen d oude koers van 30 dollar cent. Hei ponu sterling wordt gewaardeerd op 11.76 Mark, tegen de oude koers 13.33 Mark. Op de provinciale weg bij Schellink hout nabij Hoorn is Dinsdag om half acht een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 25- jarige motorrijder B. S. uit Enkhuizen. S. kwam met grote, snelheid uit de richting Hoorn en botste in de flauwe bocht, die de weg ter plaatse maakt, tegen' een van de andere kant komen de vrachtwagen van een expediteur uit Schellinkhout. S. was op slag dood. De chauffeur van de vrachtwagen treft geen schuld. Het slachtoffer was on gehuwd. Premier Attlee heeft gisteren in het Lagerhuis geweigerd aan de leider van de oppositie, Winston Churchill, nadere inlichtingen te verstrekken over de atoomexplosie in Rusland. Onder luide toejuichingen van de oppositie vroeg Churchill, of Attlee een verklaring had af te leggen over de ontwikkeling van de atoombom in Rusland. Attlee antwoordde ontken nend. „Ik geloof niet, dat het doen van verdere mededelingen het open baar belang zou dienen", aldus de premier. zal dan ook niet worden verzuimd, de volle aandacht te wijden aan immigra tie op een gezonde basis. Met groot enthousiasme heeft het college de taak op zich genomen een aanvang te maken met het opheffen van Suriname uit een jarenlang verval. Het college is zich bewust van de zwaarte dier taak, doch weet zich ge dragen door toch zeker het overgrote deel der bevolking. Verwachting tot Donderdagavond: Vrij frisse ochtend met op vele plaatsen nevel of mist. Later op de dag fraai herfstweer met ongeveer dezelfde middagtemperaturen als van daag. Zwakke wind hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen. Zon 6.36—18.26, Maan 15.55—22.25 Het secretariaat van de landelijke organisatie „Voor Onze Militairen Overzee" (de VOMO) deelt het vol gende mede: In overleg met het directoraat De mobilisatie Koninklijke Landmacht wijst de VOMO erop, dat de mede deling in de toelichting op de begro ting van het departement van Oorlog dat de repatriëring van de 7-Decem- ber-divisie in 1950 wordt voltooid, al dus moet worden opgevat: in het raam van het Mobilisatiebesluit 1949 repa trieert de 7-Decembcr-divisie reeds van October 1949 af, welke repatri ëring einde Januari 1950 zal eindigen. De troepenschepen „Kota Inten" en Sibajak" worden in de nacht van Za terdag 1 op Zondag 2 October a.s. in de haven van Rotterdam verwacht. Aan boord van de „Kota Inten" bevin den zich enige technische onderdelen van de C-divisie „7 December", terwijl aan boord van de „Sibajak" een aantal militairen individueel wordt gerepa trieerd. Zaterdag 1 October zal de „Johan van Oldenbarnevelt" van de Mij. Ne derland met 1250 passagiers, voorname lijk vrouwen en kinderen, weer uit de Amsterdamse haven naar Batavia ver trekken. Vanmorgen omstreeks acht uur is een draad gebroken van de boven leiding op de spoorlijn HaarlemAm sterdam met het gevolg dat de stroom afnemer van een electrische trein, die op weg was naar Amsterdam, defect raakte en de bovenleiding vernield werd. Het treinverkeer tussen beide steden moest worden stopgezet .De treinen werden over UitgeestZaan- damgeleid en hadden daardoor zeer grote vertraging, hetgeen voor de tal rijke forensen op het drukke ochtend uur een uiterst onaangenaam opont houd betekende. Tegen tien uur was de stagnatie opgeheven. De gestrande trein is met een locomotief opgehaald. (Van onze Haagse redacteur) Op de persconferentie, welke mr. J. Versteeg, Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te Den Haag, heeft ge houden na he.t ontslag van burgemees ter Visser, werd reeds de naam ge noemd van dr. A. Mucke, een nogal gefortuneerde Duitser, omtrent wiens al dan niet verdienstelijke handelingen in de oorlog eigenlijk weinig bekend is. Ontkend werd toen, dat deze in verband zou staan met de affaire-Vis ser. De naam duikt echter thans weer op naar aanleiding van de dood van de Duitser F. Schallenberg, wiens lijk 14 September j.l. in een slootje bij de Groot Hertoginnelaan te Den Haag werd gevonden. De man, winkelier te Den Haag, zou betrokken zijn geweest bij een plan om het vrij grote vermo gen van Mucke men spreekt van 2% millioen aan juwelen en effecten te diens behoeve uit ons land te krijgen door middel van verschillende transacties, waarvan er een moest plaats vinden op het neutrale, terrein van een der legaties te Den Haag. In verband met deze affaire komt weder de naam van mr. Visser naar voren, die in de oorlog bij Mucke ondergedo ken is geweest en ook diens vermogen zou hebben beheerd. Het „Vrije Volk" heeft, gesecondeerd door „de Volks krant", die de. namen Mucke en Visser noemt, de kat de bel aangebonden en de vraag gesteld of bij het overlijden van de Duitser Schallenberg, die op het punt stond genaturaliseerd te wor den, sprake is van moord. Men vermoedt een mysterie, waarbij nog vele andere personen betrokken zouden zijn. De Haagse politie houdt vol dat er voor het geval-Schallenberg slechts sprake is van zelfmoord. De H.V.K. heeft op het terrein van de marinekazerne „Weltevreden" te Batavia aan vice-admiraad A. S. Pinke het hem verleendd commandeurskruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw uitgereikt. De H.V.K. eerde de binnenkort af tredende vice-admiraal en sprak over de thuisvaart van de „Van Galen" in Mei 1940, toen de vice-admiraal de aan val leidde te Rotterdam. De heer Lovink zei tenslotte: „De hoge onderscheiding van u, admiraal, is ook de onderschei ding van al uw ondergeschikten." Prinses Wilheli na Dinsdagmiddag van haar verblijf in Amsterdam, dat veertien dagen duurde op het paleis Het Loo teruggekeerd. Van de zijde der Amerikaanse delegatie der V.N. werd gisteren vernomen, dat de V.S. Joegoslavië zullen steunen voor de zetel in de Veiligheidsraad, die op 31 December door de Oekraïne ontruimd wordt. Van Britse zijde werd te kennen gegeven, dat Groot-Brittannië Tsjecho slowakije zou steunen. Tot nu toe is het in de Assemblee gewoonte geweest voor deze zetel een Slavisch land te kiezen, waarover het Russische blok het eens was geworden. handelingen te regelen, het thans door de vertegenwoordigers van de drie mo gendheden moet worden behandeld. De Joegoslavische gezant te Boeda pest, Djauro Yovalovic, heeft Je am bassadeurs van de Sovjet-Unie en En geland en de Amerikaanse 'zaakgelas tigde te Boedapest gisteren een brief aangeboden, waarin geprotesteerd word» tegen wat genoemd wordt de Hongaar se schending van het vredesverdrag. In de brief wordt er bij Engeland, de Sovjet-Unie en de V.S. op aange drongen in overeenstemming met ar tikel veertig van het vredesverdrag Hongarije's weigering sedert Septem ber 1948 om herstelbetalingen te -er- richten tegenover Joegoslavië te bestu deren In de brief wordt verder gezegd, dat, aangezien Hongarije had geweigerd het geschil met Joegoslavië door onder- Naar wij vernemen is Kardinaal Spell man door verschillende omstandigheden verhinderd geweest reeds heden uit' New York te vertrekken. Hij zal nu echter a.s. Donderdag, 29 September, per K.L.M. naar Amsterdam reizen, waar hij Vrijdagmorgen verwacht wordt. Zater dag a.s. zal hij dan zijn reis naar Rome voortzetten. De mogelijkheid is thans niet uitgesloten, dat de Kardinaal zijn reis niet zal onderbreken, doch nog dezelfde morgen naar Rome zal door reizen. Reeds enige maanden wordt door het betrokken werkcomité, dat de inzame ling onder de Nederlandse katholieken heeft georganiseerd om de Paus ter gelegenheid van het Heilig Jaar een nieuwe en sterkere radiozender, de „Radio Anno Santo" aan te bieden, ge wacht op een document uit Rome, waarin officieel de goedkeuring wordt gehecht aan de plannen tot bouw van deze 100 kw. zender. Eerst dan kan n.l. worden overgegaan tot het verlenen van opdracht aan de N.V. Philips tele communicatie, de N.S.F. te Hilversum om deze zender waarvan de kosten tegen een millioen gulden bedragen, die grotendeels reeds waren bijeenge bracht te bouwen. De voorzitter van dit comité, mr. J. Derks. die dezer da gen naar Rome vertrekt, zal daar trachten de procedure te versnellen, opdat de zender, waarvan de bouw on geveer een jaar in beslag neemt, tij dig gereed zal zijn. Zaterdag 1 October zal de „Johan van Oldenbarnevelt" van de Mij. Ne derland met 1250 passagiers, voorname lijk vrouwen en kinderen, weer uit de Amsterdamse haven naar Batavia vertrekken. Joegoslavië heeft nfgen leden van de Hongaarse legatie in Belgrado aange zegd binnen 24 uur het land te ver laten, aldus bericht het officiële Joego slavische persagentschap Tanjug Tanjug meldde verder, dat de Joego slavische legatie in Boedapest „opdracht gekregen had op de meest krachtige wijze te protesteren" tegen de uitwij zing door Hongarije van tien leden van de Joegoslavische legatie. Maarschalk Tito heeft gisteren te Belgrado tijdens een herdenking van de partisanenopstand in 1941 verklaard dat de Sovjet-satellietstaten in Honga rije en Roemenië loopgraven aan het aanleggen zyn. Joegoslavië, aldus de maarschalk, laat zich echter geen vrees inboezemen door het wapenvertoon van de Sovjet- Unie en haar satellietstaten rond da Joegoslavische grenzen. Wij zullen niet toestaan, dat emand ons zijn wil oplegt, vervolgde hij. In krachtige termen noemde Tito de houding van Rusland en zijn vazal staten „vijandig". Volgens welingelichte kringen is gis teren op een vergadering van het Fran se kabinet geen overeenstemming be reikt over de wijze, waarop de arbeiders schadeloos moeten worden gesteld voor de stijging van de kosten van levens onderhoud. Hedenmiddag zou men een laatste poging doen om tot een compromis te komen op een volgende vergadering van de Franse ministers, waarvoor president Auriol gisteravond uit zijn buitenver blijf naar Parijs is teruggekeerd. Indien ook deze bijeenkomst geen uitkomst zal brengen, zal premier Queuille wellicht gedwongen zyn af té treden. Het bureau van de Franse Nationale Vergadering heeft gistermiddag het verzoek van de communisten om een speciale bijeenkomst ter bespreking van de devaluatie, van de hand ge wezen. Het reces van de Nationale Vergade ring eindigt 18 October. China heeft gisteren in de Assemblee der Verenigde Naties een formele klacht ingediend en Rusland er van beschul digd, dat het de Chinese communisti sche oorlog steunt om de Kwomintang- regering in Kanton omver te werpen. De kwestie werd in twee brieven, resp. gericht aan de president der As- semblée, generaal Carlos Romulo en de secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie door de leider der Chinese delegatie T. F. Tsiang uiteengezet. De agenda-commissie, waarin 14 lan den zijn vertegenwoordigd, zal Woens dag bijeenkomen teneinde vast te stel len of zij de Assemblée zal aanbevelen de aanklacht in behandeling te nemen. Op een persconferentie zei Dr. Tsiang. dat het aan de agenda van de Assemblée toe te voegen punt luidt: Bedreigingen van de politieke onafhankelijkheid en territoriale integriteit van China en van de t vrede in het Verre Oosten voort vloeiende uit Sovjet schendingen van het Chinees-Russische verdrag van vriendschap en bondgenootschap van 14 Aug. 1945 en uit Sovjet-schendingen van het Handvest der V.N. Bij het verdrag van 1945 heeft Moskou de nationalis tische regering van Tsjang Kai Tsjek erkend. De radio-omroep van de Chinese com munisten heeft gisteren gemeld, dat Peiping, de hoofdstad van het oude China, gekozen is als hoofdstad van de Chinese volksrepubliek. De stad zal opnieuw haar oude naam Peking dra gen. De communistische politieke raadple gende conferentie, die te Peiping wordt gehouden, heeft tevens een voorlopig volkslied en statuten voor de organisatie der nieuwe republiek aangenomen. De Chinese pro-communistische bla den berichtten gisteren, dat de nieuwe Chinese vlag rood zal zijn met een gele ster. in de linkerbovenhoek, omringd door vier kleine sterren. De gele ster symboliseert de leiding van de comm. partij, terwijl de vier kleine sterren de vier klassen in China voorstellen: de arbeiders, de boeren, de kleine burgers en de nationale kapitalisten. De „historische resoluties werden te midden van scenes van groot enthousi asme met algemene stemmen aanvaard", aldus het radiostation. Het voorlopige volkslied zal de „Mars der Vrijwilli gers" zijn. Volgens Chinese persberichten hebben de communistische troepen heden een punt op 200 km. \en Noorden van de voorlopige hoofdstad Kanton bereikt. Men gelooft, dat het merendeel van deze troepen guerillas zijn. Waarne mers zijn van mening, dat het verwach te communistische offensief op Kanton eerst na twee maanden zal kunnen pro fiteren van het zachte Zuid-chinese winterweer en de grotere droogte van het land. Charles Malik, delegafie-leider van de Libanon, verzocht gisteren de As semblee der V.N. spoed te maken bij de tenuitvoerlegging van de inter nationalisatie van Jeruzalem. Hij ver klaarde, dat de huidige zitting van de Assemblee misschien de laatste gele genheid zou bieden om Jeruzalem per manent voor het gevaar van verwoes ting te vrijwaren. Malik noemde drie punten, die vol gens hem in ieder plan Jot internatio nalisatie moesten worden opgenomen 1. uitschakeling van de mogelijkheid, dat het gebied opnieuw tot slagveld zou worden; 2. verzekering van be scherming en vrije toegang tot alle Heilige Plaatsen; 3. bevordering van de teruggave van particuliere eigendom men aan hun oorspronkelijke bezitters. Te Praag heeft Reuter uit be trouwbare bron vernomen, dat gis teren minstens twintig vooraan staande communisten in het Hradec Kralove-district in Bohemen zijn gearresteerd. De arrestaties vonden (Van onze speciale verslaggever) Zoals wij reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag meldden vond de botsing der twee Lincolns plaats juist toen wij na een grote nachtvlucht op een vliegveld in de Midlands van Engeland landden. Met twaalf Wellingtons waren wy gestart om kwart voor zeven in de avond voor een nachtvlucht boven Nederland en België, om een schijnaanval te doen op een punt ten Zuiden van Engeland. Een aantal Nederlandse journalisten was in staat gesteld deze tocht mee te maken. Juist toen onze toestellen met de regelmaat van een klok op hun basis terugkeerden vlogen de twee zware Lincolns met een snelheid van ruim 500 km. per uur op een hoogte van 6500 meter op elkaar, vlak bij de plaats waar wij moesten landen. De piloten, die het eerst arriveerden, zagen een grote vuurbol in de lucht; toen wij overvlogen lagen de brandende stukken op de grond. Hamburg bestookten er meer dan dui zend op hetzelfde moment hun doeL De Lincolns hadden als concentration- point afgelopen nacht Newark. Waar schijnlijk is de hoogte of de koers der toestellen niet helemaal juist geweest, want overigens hebben de Britten deze verzamelingen van toestellen in de lucht ongelooflijk goed georganiseerd. „Sorry for the boys," zeggen de R.A.F.-vliegers, als zij in de mess weer bijeen zijn. Zij zijn er niet erg door uit het veld geslagen en blijven laconiek. De meesten van hen vlogen de hele oorlog en maakten iedere ■nacht veel vreselijke avonturen mee. Een paar hulpcolonnes rukten uit, maar de toestellen hebben zo'n smak gemaakt, dat de stukken over vele kilometers verspreid liggen. „Bad luck, our job is dangerous, you see!" De Wellingtons worden al weer ge vuld om klaar te staan voor een nieu- Die laatste nacht van de „operatie Bulldog" daverde de lucht van de Brit se bommenwerpers. Drie „streams of bombers" zouden een aanval op Enge land doen om de kracht der nachtjagers te beproeven. Behalve onze Welling tons, die al tot een verouderd type be horen, warer.' er wellicht meer dan honderd viermotorige Lincolns in de lucht. De Britse bombers vliegen niet in formatie. Zij stijgen van diverse vliegvelden op, krijgen precies hun doel, het z.g. concentrationpoint op en op een bepaalde tijd moeter. zij op dit punt verschijnen om de grote bomaan val te doen. Honderd bommenwerpers op één punt is maar een kleinigheid, want bij de grote raids op Keulen en we tocht. Keep you ready for flights to morrow morning, keep you ready.... De 'smak, die majoor Mulder met zijn Gloster-Meteor op Thorney Island maak te, behoeft niet zo veel verbazing te wekken. Die dag waren er erg veel opstijgingen geweest. Op het alarm: „stand by" moeten de toestellen binnen twee minuten de lucht in. Ook het lan den gaat ongelooflijk snel achter elkaar. De landingssnelheid van de Meteor is zo groot, dat hij op een lange baan nog tientallen kilometers zou uitlopen. Met de explosie van het geheime Britse toestel vormen deze ongelukken wel een droeve afsluiting van de ex- cercise Bulldog. Men kan wel zeggen dat de opzet van deze operatie geslaagd is. Volgens diverse piloten van het Nederlandse Gloster Meteor Squadron is definitief gebleken, dat de straaljagers de zware bommenwerpers aan kunnen. In ieder geval zijn zij veel sneller. Men zag ze in de lucht om hun prooi heenstoeien als jonge honden, maar een definitief ïesultaat weet men natuurlijk niet. Men kan de films bestuderen; men kan zien of de Glosters hun prooi in het vizier kregen, maar wie zegt er of de aanvaller dan niet reeds lang ver nietigd is door de zware boordwapens der vliegende forten. Hoewel de Westerse continentale landen nog maar een kleine lucht macht bezitten, is de doeltreffendheid der Westerse samenwerking wel over tuigend gebleken. N.B. In onze reportage van Thorney Island op Maandag werd abusievelijk gesproken van vijftig Gloster Meteors. Dit cijfer is verkeerd overgekomen en moet dertig zijn. plaats, nadat een geheime opslag plaats van wapens was ontdekt on der de vloer van een der bij de plaatselijke Sokol-organisatie in ge bruik zijnde openbare gebouwen. Uit dezelfde bron wordt nog verno men dat de autoriteiten het onderzoek voortzetten. Men verwacht, dat het be staan van een revolutionnaire samen zwering zal worden onthuld. Het vinden van een geheime opslag plaats voor wapens wordt in verband gebracht met een uitlating van de Joe goslavische beklaagde Lazar Brankof in het proces tegen Rajk c.s.. waarin deze verklaarde dat de „Titoïstische communisten" in Tsjechoslowakije hun werk veel beter deden dan die in Hon garije. Men verwacht, dat ook in Tsje choslowakije binnenkort een gerucht makend proces tegen „van de partijlijn afgewekenen" zal plaats vinden, zulks in de trant van het te Boedapest ge voerde proces tegen een aantal Hon gaarse communistische leiders. Van of ficiële zijde is nog niets bekend ge maakt De gearresteerde communisten na men sleutelposities in de partij-orga nisatie in het Hradec Kralove-district in. De meesten van hen waren plaatse lijke bestuursleiders, terwijl zij belang rijke posities bekleedden in het con trole-stelsel der Tsjechoslowaakse communistische partij, ingevoerd om een krachtige partij-discipline en on wrikbare trouw aan de „partijlijn", zo wel in plaatselijke partij-afdelingen, als in de organisatie door het gehele land, te verzekeren. Sinds de verklaringen van Brankof in het proces tegen Rajk c.s. hebben de communistische bladen en de partij leiders nieuwe waarschuwingen geuit, inhoudende dat de Tsjechoslowaakse communisten op hun hoede dienen te zijn voor spionnen, saboteurs en terro risten. Doch thans is voor het eerst melding gemaakt van een concreet ge val, waarin deze lieden een hoofdrol spelen. DE BELANGR'JKSTE PROBLEMEN VAN DE VERENIGDE NATIES VERENIGDE NAPES DEELNAME VAN SOVJET UNIE AAN Ba O AN COMMISSIE 'TA LtAANSE KOLONIËN VCST'G'NG V N COMMISÏVC loc HOMITIGC STATUS v pe.T a ."irial STATUS JEUuSALEAi ARAB SC vluchtcungcb De zojuist in Flushing Meadows vergaderende organisatie der Verenigde Naties heeft vijf hoofdpunten in behandeling genomen en wel: de Indonesische kwestie, die alleen nog maar formeel aan de orde schijnt; de uiterst précaire zaak van het deelnemen der Russen aan de Balkancommissiede Koreaanse kwestie; de regeling van de komende status van de vroegere Italiaanse koloniën in Afrika en tenslotte nog de Palestijnse aangelegenheid, waarbij de positie van Jerusalem geregeld moet worden, alsmede die van de Arabische vluch telingen. Dit alles is plotseling overschaduwd geworden door het schijnbaar alles beheersende probleem van de controle der atoom energie. Of de Assemblée erin zal slagen van deze kwestie een agendapunt te maken of erover een resolutie op te stellen moet nog worden afgewacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 1