STAD EN OMGEVING Nieuwe glorie rond „Meer en Berg te Heemstede Weer een Duitser voor het Hof Het Boeken venster Vriendschapstrein bezoekt Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS Gasriirecteuren-kwestie in hoger beroep AGENDA SLOT DEFECT? HERINGA WUTHRICH DANS-ACADEMIE J. CS. MARTIN ZONEN Thans Moederhuis van Zusters Augustinessen van Barmhartigheid Moordenaar van Hannie Schaft, MrHulsman en vele andere Nederlanders Gevonden: een M.W.O. Vierdagen onderwater WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1949 PAGINA 2 Internationaal spoorweg- verzet Nieuwe boeken R.K. Leeszaal K.J.M.V. St. Augustinus Beëdigd F aill issementen Burgerlijke Stand CONFERENTIE VOOR NIET- KATHOLIEKEN Kind viel van balcon Orgelbespeling R.K.S.V. „Onze Gezellen" LISSE STICHTING „BLOEMLUST" SONATEN-AVOND „DE SLEUTELSPECIALIST" HEEMSTEDE .SmM ZUSTER WENCESLAUS 25 JAAR PORTIERSTER ZANDVOORT Woningbouw CASTRICUM Damcompetitie 't Dansseizoen begint 15 October Inlichtingen Inschrijving voor R.K. j elke dag 1112 uur 1417 uur 1921 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchel- sfraat 29 - Telefoon 10806 11 Plechtige consecratie van kapel door Mgr. Huibers op 7 October Gemeente tekende geen beroep aan Uitbreiding electrische installaties Politieke delinquenten Het aantal gedetineerde politieke delinquenten BESOMMINGEN HEEMSKERK Biljarten Tien jaar geëist Scheepvaartberichten WSTTE MOLTON DEKENS 1-pers. 4.68 en 5.32 WASSENAARDS Doodstraf voor drie bewaak sters van Ravensbrück ONGEANIMEERDE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Enige tijd geden startte in Luxemburg een intergeallieerde vriendschapstrein, die de Belgische spoorwegdirectie ter beschikking stelde van de „Association Icterall'.ée des Resistants du Rail". Deze vereniging, waarin vele spoorwegver- zetsorganisaties zijn bijeengebracht, heeft zich tot taak gesteld hulp te verlenen aan de spoorweggezinnen, waarvan de vader tijdens verzetacties het leven ver loor. De trein maakte een toer door Bel gië en Frankrijk en is in Nederland met bijvoeging van een eigen wagen op 16 stations te bezichtigen. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag zul len de Haarlemmers in de gelegenheid gesteld woraen de symbolische uit beelding van het verzetwerk in spoor- wegkringen gedurende de afgelopen oor log te zien. De Ned. Spoorwegen bekos tigen de gehele tournée in ons land en nemen ook de Hollandse wagen voor hun rekening. De opbrengst van de en- trée-gelden een kwartje voor volwas senen en een dubbeltje voor kinderen komt geheel ten goede aan de Stichting 1940'45. De trein zal op het eerste per ron geparkeerd worden en de tentoon stelling is geopend van 12.30 tot 5.30 en van 7 tot 10 uur. Scholen zullen in de gelegenheid gesteld worden in de mor genuren een bezoek te brengen. Nadat wij in de „Dienstwagen" (niet minder dan het voormalig Koninklijk rijtuig van Leopold II der Belgen) een praatje gemaakt hadden met de leiders en explicateurs, waarbij ons toever trouwd werd. dat de belangstelling in Utrecht en Amsterdam zeer groot was, maakten wij een tochtje door deze merk waardige trein. Hij bestaat uit vier rij tuigen, drie tentoonstellingsrijtuigen en een als bioscoop ingericht rijtuig. In het eerste tentoonstellingsrijtuig zijn tegen fraaie décors de voorwerpen neergelegd, die bij het verzet een grote rol hebben gespeeld. Het schemerige licht, dat in dit rijtuig heerst, symboliseert de sfeer, ■waarin de verzetslieden tijdens de oor log hun gevaarvolle werkzaamheden verrichten. In het tweede rijtuig wordt met een aantal schilderijen van de Bel gische schilder Je* Conrardy de lijdens weg van een door de Duitsers gegrepen ondergrondse werker in beeld gebracht. De toeschouwer volgt diens levensloop van zijn arrestatie tot zijn dood in een van de beruchte concentratiekampen in Duitsland. Ook hier treft men weer de stemmige sfeer, die de expositie vereist. Ir. het derde rijtuig zullen films worden vertoond, die het verzet of de wederop bouw tot onderwerp hebben, o.a. de Bel gische verzetsfilm Breendonk. Het vierde tentoonstallingsrijtuig is een Nederlands rijtuig, voor de helft ingericht door de N. S. en voor de helft door de Stichting 1940'45, welke laatste instantie een complete, in de oorlog ge bruikte vervalsingscentrale exposeert. Het door N. S. ingerichte gedeelte plaats de toeschouwer in de sfeer van het na-oorlogse Nederland. Tientallen foto's brengen de periode van wederop bouw en herstel van de vernielingen In beeld. Voor de leden van de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracnt 70, die graag Duitse, Franse of Engelse boeken rezen, zijn de volgende aanwin sten ingeschreven: DUITS: Maria Dutli-Rutishauser: Der Hüter des Vaterlandes. Ein Bruder Klaus-Roman. Max J. Friedlander: Es says über die Landschaftsmalerei und andere Biidgattungen. Romano Guardi ng Vom Sinn der Schwermut. Josef Jo hannes Link: Die Versöhnung. Novelle. FRANS: Paul Claudel: Partage de mi di. Drame. Présence de la pensée chré- tienne. Numéro special van „Culture Ca- tholique". Jean de la Varende: Esculape. Suite romanesque. ENGELS: Graham Greene: It 's a bat tlefield. A novel. Agnes Newton Keith: Land below the wind. Travel in the South-West-Pacific. Carson McCullers: The heart is a lonely hunter. A novel. Daphne du Maurier: Jamaica Inn. A no vel. Dorothy L. Sayers: Gaudy night. (One of the „Lord Peter" detective- novels) De Kath. Jonge Middenstandsvereni ging St. Augustinus is weer gestart mat haar winterprogramma, dat buitenge woon leerzaam zal zijn. Wie er meer van wil weten, komt vanavond. Woensdag, maar eens om acht uur aan het Middenstandsbureau, Kruisstraat 25. Als vertaler in de Engelse taal werd op de Haarlemse Rechtbank beëdigd de heer Johannes Karei Michon, Jan van Galenstraat 25. De Arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 27 September in staat van faillissement verklaard: De vennootschap onder firma Haar lemse Bouwonderneming F. H. J. de Klerk en Co., gevestigd te Haarlem, Spaamwouderstraat 42, alsmede haar vennoten-firmanten: Frederik Hendrik Jacobus de Klerk, wonende te Haar- lemmerliede, Liewegje 25 Hendrik Stinis, wonende te Haarlem. Voorhelm straat 32 rd. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer, curator: mr. S. Groen, advocaat en procureur te Haar lem. P. Hoogeboom, caféhouder, wonende te Haarlem, Turfmarkt 2. Rechter-com missaris: mr. N. Reeling Brouwer, cu- ratrice: mevr. mr. E. A. J. Scheltema- Conradi, advocate en procureur te Haar lem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: Wouter van Zomeren, chauffeur, wonende te Haarlem, Reyer Anslostraat 14. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen, curator: mr. J. G. Bettink, advocaat en procureur te Haar lem. GEBOREN: 26 Sept. M. de Reus—Kok kelkoren z; A. P. L. M. Valkvan Veg- gel z; 24 Sept. E. Klokvan Hees z; 27 Sept. C. Scheffer—Merks z; 26 Sept. K. Bokvon Bulgarin z; 25 Sept. L. H. C. DerksSminia z; G. van DuistWijt- vliet d; 27 Sept. J. H. RuttenJanssen d; 26 Sept. M. L. Freichmannde Klerck d; J. A. VerputtenKoonings d; A. Schip perde Graaf d; A. H. AnsingHartog d; 27 Sept. J. Kortekaas—Witte d; 26 Sept. G. de BeursKoopman d; 27 Sept. A. B. van der VossenHölsken d. ONDERTROUWD: 27 Sept. F. F. M. Teunissen en G. Veldman; H. C. Liining en W. J. Dieperink; J. te Beest en W. G. Smit. OVERLEDEN: 25 Sept. C. Molenaar 38 j., M. v. Heemskerkstraat; A. A. Brug manHoogewoonink 73 j„ Orionweg; 26 Sept. P. Blonk 67 j., Turfmarkt. Hoevele ongelovigen spotten dikwijls met het geloof en achten het bekrom penheid. Zij zijn als blindgeborenen, die zouflen lachen met de zienden, deze zijn des te deerniswaardiger, omdat zij met Gods genade beter zouden kunnen we ten. Hebben wij, katholieken, niet dik wijls zelfs onder onze goede vrienden en bekenden, op kantoor, op fabriek of atelier, van zulke deerniswaardigen, omdat zij eenvoudig niets of zeer wei nig afweten van de Rooms-Katholieke leer. Ligt het dan niet op onze weg hun de hulpzame hand te reiken en gelegenheid open te stellen, opdat ook zij kennis nemen van de gebruiken en de leer der R.K. Kerk. Hoevele andersdenkenden durven het kerkgebouw niet ingaan, dit is een on gegronde vrees en daarom kunnen wij zoveel goed doen door hen mede te nemen naar de conferenties: deze wor den gehouden door de bekende Francis caanse redenaar pater Wijnand Sluys. De conferenties zijn toegankelijk voor iedereen, terwijl er in het geheel geen kosten aan verbonden zijn. Komt dan luisteren op Vrijdag 30 Sep tember en 7, 14, 21 en 28 October, des avonds om 8.15 uur precies, in de R.K. Kathedraal aan de Leidsevaart en neemt een andersdenkende vriend of vriendin mede. Voor gereserveerde plaatsen zal worden zorggedragen. Het driejarig dochtertje van de fami lie Z. viel Dinsdag van het achterbal- con op de eerste verdieping van de ouderlijke woning aan de Lorentz- kade. Het kind viel eerst op een droog lijn en vervolgens op een tegelpad. De ongevallendienst verleende de eerste hulp. Nadat geconstateerd was, dat de wervelkolom van het meisje door de val beschadigd was, werd het per auto naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar het ter observatie is opgenomen. Donderdag 29 Sept., 's namiddags van 15 tot 16 uur zal de heer George Ro bert het orgel van de Grote Kerk be spelen. Het programma vermeldt: Toccata cromatica per l'elevazione, G. Frescobal; Preludium en Fuga G gr. t„ J. S. Bach; Drie koraalvoorspelen, Joh. Brahms; Improvisation, S. Karg- elert; 5. Pastorale, C. Franck; 6. Cho ral, Jos. Jongen. Zaterdag 1 October speelt het eerste negental van de R.K.S.V. „Onze Ge zellen" de beslissende honkbalwedstrijd tegen Rooswijk op het terrein van Roos- wijk nabij Velsen-Hoogovens. Beide clubs hebben hun wedstrijd tegen het Amsterdamse B.P.C. gewonnen, n.l. On ze Gezellen in Amsterdam met 220 en Rooswijk op eigen terrein met 164. De wedstrijd begint om 4 uur. Het ne gental van „Onze Gezellen" vertrekt om kwart over drie per fiets vanaf de kerk St. Bavo aan de Rijksstraatweg. Sup porters kunnen tegelijk meegaan. De stichting „Bloemlust" heeft haar tentoonstellingen vastgesteld. De kerst tentoonstelling 1949 zal plaats hebben van Donderdag 22 December tot Vrij dag 30 December. Vervolgens zal de Ja- nuari-tentoonstelling 1950 worden ge houden van Dinsdag 24 tot en met Za terdag 28 Januari 1950. Tenslotte zal de grote Februari-tentoonstelling 1950, de zgn. Daffodil-show, geopend worden op Dinsdag 14 Februari, terwijl de sluiting zal plaats hebben op Zaterdag 18 Febru ari 1950. Al deze tentoonstellingen zullen wor den gehouden in de mooie H.B.G.-hallen en geopend zijn van des morgens 9 uur tot des namiddags 10 uur. Voor zover wij hebben vernomen, be loven deze tentoonstellingen wederom keurig te worden en zijn de plannen van arrangement enz. reeds in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. BIOSCOPEN: Rembrandt: Thuiskomst (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Bestemming Tokio (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De engel met de bazuin (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Onstuimige jeugd (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Het eiland der verdoemden (14 j.), 2.15, 4.30, 7 én 9.15 u.; Spaarne-theater: De blanke go- dine 2.30, 7 én 9.15 u. Woensdag 28 September Gebouw St. Bavo: Zuid Ned. Toneel voor de K.A.B. met „De Barbier van Sevilla", 7.30 uur. Donderdag 29 September Grote Kerk: Orgelbespeling 34 uur; uitvoering van het Aerdenhouts Vrouwen koor m.m.v. Co Vincent, 8 uur. Vier sonaten voor viool en piano van Mozart vormden het programma dat Lorenzo Pappolo (viooli en Lode Ros- quin (piano) verzorgden voor een vrij talrijk publiek in de Renaissance-zaai van het Frans Hals-museum. U zult zich afvragen, is dit niet te veel op één avond. Het antwoord luidt positief: geenszins. Het betekent een ware smul partij aan Mozart's universele geniali teit, met zulk een overdadigheid aan schoons, dat woorden hier tekort schie ten om ondergane muzikale verrukkin gen hierover te zeggén. Ontegenzeg lijk eist de sterke edele kracht des gees- tes, die uit Mozart's werken spreekt oi}- danks hun schijnbare eenvoud, van de uitvoerenden een buitengewone inner lijke beheersing van een, vooropgestel de, hoge graad van muzikaliteit en smaak. Grotendeels wisten Pappolo en Rosquin aan de eisen te voldoen, met periodieke momenten van sublieme Mozart-sfeer. Opmerkelijk waren de beide laatste delen uit de no.'s drie en vier resp. de Sonate in F dur KV 376, en die in Bes K. V. 454. Speciaal wat deze laatste betreft, konden we genie ten van een homogeen samenspel, dat zijn hoogtepunt vond in het Allegretto. Interessant is hier te memoreren dat Mozart indertijd alleen de vioolpartij had opgeschreven van dit werk, en zijn eigen pianopartij uit het hoofd speelde. Het is een parel tussen alle blinkende juwelen. De eerste sonate van het pro gramma voldeed mij qua vertolking het minst. Het kwam mij voor dat er nogal willekeurige rubati en vreemde dyna mische wendingen geschiedden. Het piz zicato in één der variaties kon wat meer klank verdragen hebben. De e moli Sonate, met haar eveneens onuitputte lijke thematiek was in verhouding met de openingssonate veel beter. Alles bij elkaar maakten de indivi duele prestaties der beide uitvoerenden een hoge indruk die waarschijnlijk bij regelmatig contact zeer opgevoerd zou kunnen worden, en het samenspel ideaal zou maken. Met het prachtige Andante uit de C dur Sonate, kregen we een zeer gewaardeerd toegiftje, op het toch reeds vele schoons. JAN LAARVELD. De echtgenote van de burgemeester, mevrouw C. G. E. M. Cremersde Bruyn. zal Woensdag 5 October, des middags om half drie in hotel „De Leeuwerik" de bazar van de Vereni ging tegen het Mishandelen van Dieren openen. Het Instituut „Silver-Tone" geeft Dinsdag 4 October in De Leeuwerik in de Kruisstraat een demonstratie met de modernste Amerikaanse hoorapparaten met radarbuisjes. LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Adv.) Zondag 2 October zal het 25 jaar ge leden zijn, dat zuster Wenceslaus, de portierster van Huize St. Bavo, Swfc naar Heemstede kwam. Wie kent deze zuster niet? Hon derden en nog eens honderden malen heeft zij de deur geopend voor de bakkers, de slagers, melkbe zorgers en vele gasten. Hoeveel arme mensen wer den er door haar van voedsel en van warm drinken voor zien? Dag in dag uit loopt zuster Wen ceslaus naar de hoofddeur met een blij moedige glimlach. De, jubiïaressg zal Zondag zeker niet over belangstelling te klagen hebben. Dat zij nog vele jaren Huize St. Bavo haar goede diensten mag bewijzen! Dinsdagavond hield de woningbouw vereniging „Eendracht maakt macht" een druk bezochte ledenvergadering in „Ons Huis". Na goedkeuring van het jaarverslag van de secretaris en de pen ningmeester werden de aftredende be stuursleden A. J. v. d. Moolen, J. H. Steetskamp 'en K. Paap herbenoemd.- De heer C. de Wid stelde zich wegens zijn hoge leeftijd niet voor herbenoeming beschikbaar; in dien plaats werd be noemd de heer Alb. Molenaar. Besloten werd voor de bouw van 38 woningen aan de Vondellaan een bouwvoorschot van 387.378 en een grondvoorschot van 28.475.aan te yragen. Van deze 38 woningen zijn 10 „industrie woningen", bestemd voor personeel van de N.V. „Corodex". De aanbesteding zal in Oc tober plaats vinden. Verder werd besloten aan de archi tect Stevens te Haarlem opdracht te geven voor het maken van een bouw plan voor het nog overgebleven terrein aan de VondellaanVan Lennepweg. Hier zullen gebouwd kunnen worden 14 één-gezinswonings en 30 duplex-wo- ningen. HAARLEM (Adv.i De uitslag van de damcompetitie is als volgt: Afd. I: B. BeentjesA. dé Zeeuw 2—0; C. v. q. HeinstTh. v. d. Aardweg 20; G. SprenkelingC. Osij, afgebr, Afd. II: C. ReijnaersP. Castricum 20; P. v. d. HeinstC. Lude, afgebr.; J. van VelzenB. Louwman 20; J. KabelS. Groentjes 20; J. Steeman W. Welage 0—2; H. Poel—G. Tromp 0-2. (Anno 1875) De voormalige buitenplaats „Meer en Berg", die sinds driehonderd jaren onafgebroken het eigendom van de zo bekende familie Van Lennep is ge weest, kreeg in April 1946 een geheel nieuwe bestemming. Na langdurige on derhandelingen werd de St. Hippoly- tusstichting eigenares van de buiten plaats en een groot gedeelte van het daaromheen liggende terrein. De ge meente Heemstede kocht daarna de rest van „Meer en Berg" en zoals be kend werd dit gedeelte toegevoegd aan het wandelbos „Groenendaal", waar mede voor Kennemerland een recrea tie-oord werd geschapen van niet min der dan 90 ha. groot Met de aankoop van „Meer en Berg" door de St Hippolytusstichting, dat onder de naam Mariënheuvel bestemd was om het Moederhuis te worden van de Zusters Augustinessen, begon een groots werk, dat echter niet in een ommezien was voltooid. De buiten plaats zelf was voor dit doel in de oor spronkelijke vorm totaal ongeschikt en derhalve droeg het bestuur aan archi tect B. J. J. M. Stevens te Haarlem op, het gebouw te veranderen in een alles zins geschikt en toch modern ingericht klooster en daarbij een passende kapel te bouwen. Gezien de materialenposi- tie in 1946 ging de bouw niet altijd even vlot, doch langzamerhand kwam daarin verbetering en thans is de toe stand zo, dat op 7 October de kroon op het werk wordt gezet. Ook aan de omgeving van het nieu we klooster werd grote zorg besteed, want was de buitenplaats verwaar loosd, in nog erger mate was dit het geval met het bos. Dit valt niet te ver wonderen, omdat in de jaren, dat de buitenplaats onbewoond was, nog niet eens het noodzakelijkste onderhoud was geschied. De nieuwe eigenaresse talmde met, maar stelde een tuinbaas aan en deze knakte niet alleen het aan „Mariënheuvel" toebehorende gedeelte grondig op, maar zorgde ook voor een economisch beleid door het aanleggen van een grote moestuin, welke vol doende groenten en fruit zou opleve ren om de bewoonsters van het nieu we Moederhuis te kunnen voeden. Na drie jaar is deze opzet niet alleen vol komen geslaagd, maar het uiterlijk aanzien is zeer toegenomen. Tuinbaas J. Warmerdam heeft zowel oog gehad voor de economische opzet van dit plan als gezorgd dat de bezoeker reeds bij de intrede een goede indruk krijgt. En wanneer men de fraaie oprijlaan betreedt, ziet men, dat het karakter van deze zeer schilderachtige laan, die in vele wendingen naar het Moeder huis voert, uitstekend bewaard is ge bleven. Het is belangwekkend, hier in het kort een uiteenzetting te geven om trent het doel en streven van deze Congregatie, die wel een bijzonder dio cesaan karakter draagt; van de vijf ziekenhuizen, waarin deze zusters zich met de verpleging belasten, zijn er vier in het bisdom Haarlem gevestigd en één in het bisdom Utrecht. Uit de historie van deze Congregatie blijkt, dat zij is voortgekomen uit een sinds 1491 te Dendermonde in België be staande Congregatie voor ziekenverple ging. Daar vestigden zich in dat jaar op verlangen van het stadsbestuur zusters van de Derde Orde van St. Augustinus om de lijders aan de pest te verplegen. Deze zusters bouwden daar een klooster dat de naam „Kloos ter van Nazareth" kreeg. Behoudens eer. onderbreking in de Franse tijd heeft het klooster zich tot in onze da gen kunnen handhaven. In Delft was reeds lang, en vooral toen in de vorige eeuw aldaar de cho lera vele slachtoffers maakte, behoefte gevoeld aan zusters die zich wilden belasten met de zorg voor zieken, ge- brekkigen en ouden van dagen. Om dit doel te bereiken, werden in 1866 twee panden aangekocht aan de Oude Delft en ingericht als pension voor gehuwden en ongehuwden uit de gegoede stand. De bedoeling was om de verzorging aan Zusters toe te vertrouwen, doch dit was eerder gezegd dan gedaan. Talloze pogingen werden in het werk gesteld om een Congregatie te vinden tot eindelijk een lid van het armbe stuur, dat bij familie te Leiden een bezoek aflegde, kennis maakte met een Zuster Augustines uit Dendermonde, die een der leden van dat gezin ver pleegde. Het armbestuur, dat hiermede in kennis werd gesteld, besloot daarop met het klooster te Dendermonde on derhandelingen te voeren en deze had den een zodanig resultaat, dat op 15 Februari 1886 zowel met toestemming van de bisschop van Gent, mgr. Bracq, als met instemming van mgr. Botte- manne, bisschop van Haarlem, drie Zusters naar Delft kwamen. Het wa ren Zuster Vincentia die tot Overste werd benoemd, Zuster Melanie en Zus ter Dymphna. De komst van deze drie Zusters was slechts een begin, want weldra nam het aantal verpleegden zo toe, datzeer spoedig opnieuw elf Zus ters uit België naar Delft kwamen. En ook deze aanwinst bleek na korte tijd niet voldoende te zijn, zodat de toen malige algemeen overste te Dender monde, Moeder Apollonia, aan Mgr. Spoorman, Deken van Delft, de raad gaf, zelf een Congregatie te stichten. Reeds op 27 Juni 1888 keurde Mgr. Bottemanne de plannen goed; Mgr. Spoorman werd benoemd tot directeur en Zuster Vincentia als eerste alge meen overste. Zo ontstond de Neder landse Congregatie van de Zusters Augustinessen en het Moederhuis, dat vanzelfsprekend te Delft kwam, werd gevestigd in de St. Hippolytus-stich- ting, het eerste huis van deze Con gregatie. Gestadig is deze Congregatie blijven groeien en toen in 1938 het gouden ju bileum werd gevierd, waren de Zusters in vijf verschillende ziekenhuizen werkzaam, o.a. te Delft, Rotterdam en Alkmaar. Thans, na ruim zestig jaar, wordt met de officiële ingebruikneming van het nieuwe Moederhuis „Mariënheuvel" tc Heemstede nieuwe glorie toegevoegd aan deze Congregatie, die een prachtige staat van dienst heeft. Onder de rus tige en bezielende leiding van de te genwoordige directeur, de zeereerw. heer E. Stolwijk, die reeds in 1942 met uitbreidingsplannen rondliep en toen naar „Meer en Berg" is gegaan om te zien of déze buitenplaats voor dit doel geschikt gemaakt kon worden, gaat deze Congregatie een nieuw tijdperk van grote bloei tegemoet, niet het minst omdat het aantal postulanten zeer bevredigend is. Een afzonderlijk woord van waar dering mag hier tot slot wel worden gericht aan het gemeentebestuur van Heemstede, dat niet alleen er mede accoord is gegaan, dat het Moederhuis van deze Congregatie op „Meer en Berg" werd gevestigd, maar tevens alles heeft gedaan om het de nieuwe bewoners zo goed mogelijk naar de zin te maken. Voor deze medewerking is men op „Mariënheuvel" zeer erkente lijk. Dat 7 October een grootse feestdag zal worden, wanneer Haarlems Kerk vorst, Mgr. J. P. Huibers, de nieuwe kapel komt consacreren, spreekt van- zeil. Als vierde lid van een klaverblad, dat geen geluk, integendeel, veel onheil en verdriet heeft gebracht, kwam gis teren de 40-jarige voormalige Kriminal- Sekretaer M. Schmitz uit Mühlheim aan de Roer, voor het Bijzonder Gere hts- hof te Amsterdam. Deze maand hebben reeds terecht gestaan Veermann, die gistermorgen tot 7 jaar werd veroor deeld en Viebahn en Rühl die de dood straf tegen zich hoorden eisen. Schmitz wordt ten laste gelegc. dat hij heeft deelgenomen aan het fusille ren van 3 Nederlanders te Abbenes op 8 September 1944, aan het neerschieten van 29 Nederlandersin de Apollolaan te Amsterdam op 24 Octobe- 194e, van 3 Nederlanders te Purmerend in De cember 1944, van 5 Nederlanders in Wormerveer in dezelfde maand. Voorts dat hij in Castricur. en Weespercarspel als represaillemaatregel eer. huis in brand' heeft gestoken, er.ige malen ge vangenen heeft kremgeboeid en mis handeld: en deel neeft genomen aan de moord op Hannie Schaft. In 1940 kwam Schmitz raar Utrecht en begin 1941 werd hij overgeplaatst naar Amsterdam. De president, prof. mr. J. A. van Ha mel, merkte op dat Schmitz pas na de Dolle Dinsdag naar bulten is getreden. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft zich gisteren opnieuw be zig gehouden met de Beverwijkse gas- directeuren-kwestie. De heer H. J. de Groot was namelijk in hoger beroep gegaan op de uitspraak van het Amb tenarengerecht te Amsterdam. De ge meente had geen beroep aangetekend. De heer De Groot werd verdedigd door mr. Burwinkel, die hem in deze gehele zaak heeft terzijde gestaan. Voor de gemeente trad op mr. v. d. Voort als plaatsvervanger van mr. v. Haren. De Centrale Raad van Beroep zal op 18 October uitspraak doen. De dagelijkse lijst van te 's-Graven- hage gevonden voorwerpen vermelat tussen de gebruikelijke tassen, jassen en portefeuilles: een militaire Willems orde. Na een reis van vier weken door Frankrijk, Duitsland, Italië, Zwitserland, Oostenrijk, Nederland, België, Engeland en Griekenland verklaarde W. L. Eisker, hoofdadviseur voor energie van de ECA, dat meer dan 300 millioen dollar door de ECA zulien worden toegewezen voor het herstel en de uitbreiding van de in stallaties voor electrische stroom in Europa. In genoemde negen landen zullen dit jaar installaties vooé ongeveer 3 millioer. kw worden gebouwd. Aan het eind van het ECA-programma zullen installaties voor ongeveer 16.500.000 kw zijn ge bouwd. Naar aanleiding van een bericht als zou het voornemen bestaan binnen vijf jaar alle politieke delinquenten, die dan nog vrijheidsstraf ondergaan, op een enkele uitzondering na in vrijheid te stellen, wordt vanwege het departe ment van Justitie medegedeeld, dat dit bericht iedere grond mist. Het ministerie van Justitie wijst er op. dat het' bericht, dat het aantal ge detineerde politieke delinquenten voor 1950 op 10.000 wordt geschat, op een vergissing berust. Uit de Memorie van Toelichting op het begrotingsontwerp Justitie blijkt, dat genoemd aantal het voor 1950 geschatte totaal is van alle gedetineerden in de straf gestichten en dus zowel de criminele als de politieke delinquenten omvat, onveroordeelden en geïnterneerden daaronder begrepen. IJMUIDEN. Stoomtrawlers: IJm. 39 Schoorl f 22.200.—; RO 53 Dirkje f 10.000.Loggers: IJm. 53 f 835.HD 79 f 4590.Kustvissers: IJm. 241 f 175.-, IJm. 213 f 450.—. Aanvoer 2925 kisten, waarvan 2325 verse haring. Prijzen: per 1 kg.: grote tong f 2.80f 2.70, groot middeltong f 2.65—f 2.45, klein middel tong f 2.70—f 2.30, tong I f 2.30—f 2.20, tong II f 1.40—f 0.90, tarbot I f 2.70— f 2.50. Per 50 kg. tarbot II f 108—, tar bot III f 90.middelschol f 47.tot f 31.—, klein schol f 33.— tot f 18.50, schar f 24.50 tot f 9.0, bot f 25.—, verse haring f 15.40f 12 20, makreel 4 32. tot f 18.grote schelvis f 51.mid delschelvis f 53.—, kleine schelvis f 25.50 tot f 18.wijting f 18.50f 5.70, grote gul f 46.— tot f 42.—, middelgul f 35.— tqt 31.kleine gul f 21.50f 18.Per 125 kg.: kabeljauw f 96. Drie stoomtrawlers 55.600, trawler IJM 94 Zwarte Zee 15.500, logger KW 162 3340, kustvissers IJM 52 2380, IJM 213 300, IJM 276 1260, IJM 341 60, IJM 326 465, SCH 2 860. „Het is geen sensatie meer om Lang onder water te vertoeven", aldus baron Mackay, commandant van de Nederlandse duikboot „Zeehond", die vier dagen onder water bleef. Tijdens die vier dagen werden be paalde uren aan lessen besteed en verder werd er gedamd, geschaakt of kaart gespeeld. En dan was er aan boord een pick-up met gramo- foonplaten, want radio-verbinding is er onder water alleen op zeer lange golf met het station Rugby en dat geeft alleen een of ander bericht door. Door middel van de periscoop en de radar die be perkt te gebruiken is wordt het enige contact met de buitenwereld onderhouden en het echolood geeft zekerheid wat de diepte betreft. De dezer dagen in café „de Oranje boom" gehouden biljartwedstrijd tus sen de biljartclub „De Oranjeboom" en de biljartclub D.J.P. te Zaandam is ge ëindigd in het voordeel van „De Oran jeboom." en wel met 62. Prof. van Hamel vroeg aan Schmitz of hij nooit heeft geprotesteerd' tegen zijn inschakeling bij de vuurpelotons. Schmitz „Ik was aan het eind van mijn krachten, maar moest ik me ont trekken aan dit werk, waardoor ten ander het zou mo„.2n opknappen?" Schmitz erkende, dat hij heeft deel genomen aan de executie., en dat hij n Castricum een huis in brand heeft ge stoken, maar beroept z: -, zoals al zijn kameraden op het „Befehl ist Befehl." Hij geeft ook toe, dat hij meermalen gevangenen bij het verhoor heeft krom- geboeid. Dat hij ook geslcgen en ge schopt heeft, ontkent Schmitz met na druk. Getuigen vertelden eciiter of „dat zij zelf door Schmitz zijn geslagen" of „dat zij er bij waren toen Schmitz een andere gevangene schopte." Schmitz geeft w"i toe, dat hij in Fe bruari 1945 mr. H. Hulsman, raadsheer bij het gerechtshof heeft gearresteerd, die met nog vier anderen als represaille op de moord op de NSD-procureur- ger.evaal Feitsma geëxecuteerd zouden worden. „Maar", aldus Schmitz, „ik wist niet dat dsze mensfen doodgescho ten zouden worden." Over de moorc! op Hannie Schaft verklaarde Viermann, dat Schmitz bij deze executie de lei ding had. Schmitz zelf verklaart hier over dat hij de executie wilde bespoe digen en daarom plotseling van achte ren op Hannie Schaft schoot. De kogel ketste op haar schedel af en toen heet. Maarten Kuiper een eind aan dit jonge leven gemaakt. Hij liep naast Let meis je en schoot haar met een vuurstoot uit zijn machinegeweer neer. Na de middagpauze verklaarden enige getuigen „dat Schmitz hen bij de ver horen correct heeft behandeld". Een me disch student verklaarde, dat hij des tijds op voorspraak van Schmitz na zijn arrestatie door de S.D. is vrijgelaten. Op verzoek van de president vertelde Schmitz nogmaals precies het gebeuren rond de executie van Hannie Schaft. Hortend en stotend kwamen de woorden uit de mond van Schmitz: „Het was een zeer moeilijke opdracht. In de auto is van Amsterdam tot de duinen bijna niet gesproken. Ik heb er over gedacht haar te laten lopen. Dat kon niet nadat men mij had verteld, dat Hannie Schaft 7 moorden op haar geweten had. Bo vendien waren wij met zijn vieren, Maarten Kuiper, ik, Kluting en een „Ge- freiter" van het leger, dus kon is haar niet laten lopen. Om haar lijden zo kort mogelijk te maken heb ik toen ge schoten. De kogel ketste af op de sche del en vrijwel gelijktijdig doodde Maar ten Kuiper haar "met een vuurstoot uit zijn machinepistool". De advocaat-fiscaal, mr. J. Louet Feisser eiste vervolgens 10 jaar gevan genisstraf tegen Schmitz. Hij hield bij deze eis rekening met het feit, dat Schmitz plotseling na de Dolle Dins dag als jongste Kriminalsekretaer naar buiten moest optreden. De verdediger mr. J. Beks, verzocht het Hof de meest mogelijke clementie in acht te nemen. ALAMAK 27 n. Narvik. ALCHIBA p. 27 Oporto. ALDEGONDA 28 n. Bangkok. AL- DERAMIN 27 n. Lulea. ALMKERK 27 n. Rott. ALPHACCA 27 te Pernambuco. ALU- DRA p. 25 F. Noronha. AMSTELDIEF 26 te Lulea. AMSTELDIJK p. 27 Wight. AM- STELLAND p. 27 St. Jago. ARENDSDIJK 27 n. Rott. ARENDSKERK p. 27 Las Pai- mas. ARMILLA p. 27 Str. Banka. AVER DIJK 26 te N. York. BERKEL 24 te Kotha. BLOEMFONTEIN 29 n. Durban. BRITSUM 4 te Rott. CISTULA 28 te Pladjoe. CLA- VELLA p. 27 Finist. DELFLAND p. 26 Fern. Noronha. DRENTE 27 te Suez, EDAM 27 te Baltimore. ENA 26 n. Kuweit. ETRE- MA 27 bij Spurenhead. GAASTERKERK 28 n. Mozambique. GADILA 27 bij Sabang. GOOILAND 27 te Santos. GOUWE p. 27 Norderny. GROOTE BEER 27 te Surabaya.' HERMES 27 te Corral. JAVA 27 n. Pladjoe. J. v. d. VONDEL p. 27 Lodingen. KAMER- LINGH ONNES p. 27 Malta. KOTA BAROE 27 te Rotterdam. K. GEDE p. 27 Finist. K. INTEN p. 27 Gibraltar. LAAGKERK 27 n. Duboi. LANGKOEAS 24 te Belawan. LA- RENBEHG p. 28 Gibraltar. LAWAK 28 te Bombay". LEKKERKERK 27 G. v. Biscaje. LEUVEKERK 25 n. Rott. LIEVE VROUWE- KERK 27 te Marseille. LISSEKERK 27 v. Suez. MAASLAND 27 v. Ilheos. MACUBA 26 te Santos. MALVINA 28 te Singapore. MAPIA 28 te Semarang. MARIEKERK 28 te Fusan. MOLENKERK p. 27 K. Guarde- fui. MURENA 27 n. Fanaheel. OMALA 27 te Amst. ORANJE 27 Str. Messina. PARK HAVEN 27 n. B. Aires. PERNA p. 27 Per nambuco. PR. J. W. FRISO 27 n. Montreal. RANDKERK 28 te P. Said. RIJNKERK p. 27 P. de Galle. SCHIEDIJK p. 26 Gibraltar. SIBAJAK p. 27 Gibraltar, 2 te R'dam. SLA MAT 27 v. Singap. SOESTDIJK 27 n. Bos ton. ST. DORDRECHT 26 te Stettin. ST. HAARLEM 27 n. R'dam. ST. LEIDEN p. 27 Perim. ST. MAASTRICHT 28 te Savona. TAWALI 28 te Bona. TERNATE p. 27 Guar- defui. TIBIA p. 27 Bona. TOSARI 27 n. Bat. VRIJBURGH 27 te Londen. WICKENBURGH p. 26 Casquest. WIELDRECHT p. 27 Soco- tro. WINTERWIJK 27 n. Hull. WOENS- DRECHT 28 te Cur. ZAAN p. 27 Holtenau. ZEEMAN 27 n. L. Angeles. ZUIDERKRUIS 30 te Suez. ZWIJNDRECHT 27 te Bilhngh. RÏÏtS Bij het ijverig doorlezen van de kranten, die ondanks mijn va- cantie verschenen bleken te zijn, ging mijn interesse vooral uit naar een artikel van een huisvader over de ex tra vrije dagen op de middelbare school. Zo, heeft die papa gedacht, nu is mijn hart geen moordkuil meer en ik heb die leraren eens lekker gezegd waar het op staat. Voor het geval U bij de Burgerlijke Stand bent blijven steken: die vader meende, dat er te veel met rukken gestudeerd wordt en dat er teveel aanleidingen gezocht worden om leraar en leerling een dag zonder zorgen te geven. Een „insider" (Joost mag weten wie dat was) zette daar een fiks betoog tegenover en met nerveuze haast zocht ik in de kranten der volgende dagen naar voortzetting van het interessante gevecht. Niets daarvan. Geen reacties, geen lichtpun ten, geen paedagogische grootheden binnen de ring van „meneer de redac teur", Wij Hollanders, zijn toch leuke mensen. We zijn voorzichtig, we heb ben een hekel aan warm lopen en aan problemen. Maar daarom is het juist zo merkwaardig, dat we zoveel com missies op welhaast ieder gebied be zitten. Zouden we er ook een samen stellen tot onderzoek van het aantal vrije dagen op de lycea en een ter be studering van dé vraag of het zin heeft daarover in een krant te schrijven? (Adv.) Een Frans gerechtshof te Rastalt heeft de 26-jarige Maria Minges, de 23- jarige Ingeborg Schumann en de even eens 28-jarige Ingeborg Schulz ter dood veroordeeld, daar zij als bewaak sters van het tijdens de oorlog beruch te concentratiekamp Ravensbrück vele mishandelingen op hun geweten heb ben, waardoor vele gevangenen zijn overleden. Drié andere bewaaksters werden ver oordeeld tot gevangenisstraffen vari ërende van twintig tot acht jaar. AMSTERDAM, 27 Sept. 1948. De aandelenmarkt stond vandaag op nieuw sterk onder de druk van winstne mingen. De kooplust is zienderogen afge nomen en de handel voltrok zich dienten gevolge vrij rustig. In het tweede beurshalfuur werd op het sterk verlaagde niveau enige weerstand ge boden. Kon. Olie verliet de markt met een koersverlies van 5 pet. Philips verliet de markt op 237 (—2) nadat te voren op 234 was gehandeld. Unilever moest vandaag circa 6 pet. prijs geven, terwijl AKU 2% pet. verloor te gen het slot. De binnenlandse industriële waarden waren weer merendeels lager. Aand. Sehokbeton, die de laatste dagen nog al aan koersschommeling onderhevig waren geweest, sloten een klein pet. ho ger op 116. Cultuur ondern. waren voor de hoofd fondsen I-SI pet. lager,Sepembah tabak moest echter 5 pet. prijsgeven, terwijl Dell .Batavia 3 pet. verloor. (Niet-officiële 31a Nederl. 1948 i-3% Nederiana 194) 3 Ned. «2-64 oei tet inschr. Grthk 1941 a oCi Neo. Handel Mij eert A.K.O. Van Berkels Patent Calve-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens een 'Jnjiever eert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam' Hubnei Holl. Amerika U1D Kon. N. Stoomo Mil Ned. Scheepv Unie Ü.VA Deü Mij. eert Koersen) Vorig Opening slot 23/9 97 f, 98;»s 97% 161% 187 120 150 153gb 209% 246"4 gb 299% 236-jgb 311% 144% 173 135% 163 >4 16614 gl 149'4 9Ijk 96A 186 242 233 307 142 !4 162 164 "31/4 Anaconda Coppe Bethlenem Steei Chrysler Corp General Electm General Motors Hudson Motors Kennecott Coppei Montgomery Wan North American t Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oli Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 27/9 26% 27% 51% 37% 62 12% 46% 50% 10 "3 11% 20% 35% 41 31% 23% 23 „Voorbijgaande schaduwen". Weer een knappe roman van Van Schendel; drie Amsterdamse vrienden, wier levensloop een tijdlang parallel gaal, maar dan uit eenloopt; wier karakter en persoonlijk heid zich ontwikkelt en die stuk voor stuk dat is toch wel de conclusie vroeg oud zijn en vastgegroeid in hun sleur en levensstandaard. Voortreffelijk ontleen en uitstekend geënsceneerd in de sfeer van stad' en land. „Omnibus voor de jeugd", samenge steld door Annie WinklerVonk, uit gegeven bij Quendo te Amsterdam. Prij zenswaardige gedachte om schrijvers van reputatie te laten werken voor de jeugd; daarom bij voorbaat een compli ment over deze uitgave. Ook aan ve schrijvers zélve over het algemeen, om dat zij de stof voor zoiets onbepaalds als „de jeugd" in de meest uitgebreide zin hebben behandeld en dus innerdaad met deze omnibus de gehele jeugd be reiken. Het zijn Antoon Coolen, Han Hoekstra, Henri Knap, Johan Fabricius, Manuel van Lochem, Henriëtte van Eyk, Ed. Hoornik e. a. In totaal een kleine zestig bijdragen, maar misschien toch een beetje te weinig poëzie. „Voetstappen op de trap", Willy Cor- sari's thriller verscheen nu in tweede druk als onderdeel van de Leeuwen serie van Leopolds Uitgeversmij. te Den Haag. Ken goede, frisse detective-roman, die ook goed geschreven is. Hetgeen bij alle aandacht voor de intrigue nog wel eens vergeten wordt: „Het eeuwige China", dat de 5000 jaar oude beschavingsgeschiedenis van het oudste volk der aarde beschrijft, dwingt de lezer eerbied af. Eerbied voor c,e ge duldige vorser, die deze omvangrijke stof heeft geselecteerd in een zo over zichtelijk boek. Eerbied ook en opnieuw voor de rijke beschaving van dit cultu reel hoogstaande volk, dat ook vroeger zijn dieptepunten kence als op dit ogen blik, maar dat ze steeds weer en steeds met groter glorie te boven kwam. Een voortreffelijk werk van Tsui Chi; in derdaad als geschapen om een kloof van onwetendheid te overbruggen; een voor treffelijke uitgave van W. de Haan te Utrecht, die het boekr zeer goed ver zorgde. Cr. Brieven aan mijn moeder, door Isabel Rodriguez De titelheldin die de naam van de schrijfster draagt, is een ouderloos jong meisje, dat haar moeder bij haar geboorte verloor en van haar vader slechts weet dat hij niet met haar moeder was getrouwd. In brieven aan haar moeder die ze tot haar ge fingeerde vertrouwelinge maakt, uit ze zich in de moeilijke tijd dat ze zelf standig wordt en haar geheim als eer» schaduw over haar leven ligt. Haar schrijfsterstalent doet haar te rechtkomen in een zeer religieus pro testant artistengezin, waar tenslotte het geloof het voor haar wint van de lief de voor een niet-gelovige jongeman. Dit boek, uitgegeven bij Bosch Keu- ning, Baarn, dat sterk protestant ge kleurd is, heeft jeugdige katholieke le zers weinig te zeggen, omdat het ge loof dat óns in moeilijkheden steun en houvast biedt, veel rijker en troostvol- lei en blijder is. Wijs mü de weg, door Mien van 't Sant De roman „Over jonge men sen", voor jonge mensen bedoeld, ver telt van een jong, studerend musicus, wiens vader N.S.B.-er is geweest met alle moeilijkheden van dien voor de moeder die in het gezinsonderhoud) voorziet en de jongere broer die nog aan de afwezige vader hangt. De jonge Erik heeft een sterk en heftig karakter en gaat met een bezielde wil ten goede zijn lang niet makkelijke weg. Door hun moeilijke materiële omstandig heden moet hij naast het ploeteren voor zijn studie, pianoles geven en daardoor verliest hij zijn meisje dat snobistische allures aanneemt. Tegen over zijn vader staat hij genadeloos. Tenslotte vindt hij de ware levens partner na de muziek en zij helpt hem om de juiste houding te vinden tegen over zijn vader die ook zijn m°®"er m haar hart nooit verstoten heeft. Een serieus boek, goed van sfeer, hoewel hier en daar niet helemaal levensecht. Uitgeversmaatschappij „Holland Affl* sterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 2