P.B.O.-DEBAT IN TWEEDE KAMER VOORTGEZET Jongste grenscorrectie trok veel nieuwsgierigen ERIC IN HET RIJK VAN HET MIDDEN Bekentenissen en nieuwe arrestaties HET DPMI IN EER VROUW Van AppdCli en peren Vooruit komen Herfst ii o e d j e s Romme: „Begin van verheffing van arbeider tot plaats waar hij als mens hoort" Jehova's getuigen voor kantonrechter m r Wij luisteren naar draagbaar en pittig HET WESPENNEST Pseudo-„zingend zusje" op avontuur Regering bestudeert devaluatie-probleem Eerst morgen kan de Duivelsberg bezichtigd worden GOUDEN TIJD VOOR Concurrente van de echte Venlose zingende zusjes" bleek een oplichtster WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1949 PAGINA 3 ELTEN MINISTERIE VAN RIJKS VERDEDIGING? Na de bankovarval te IJsselmonde Nieuw pijnstillend middel Uitspraak roofdmoord door David Duncan Tot levenslang veroordeeld In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat op zijn des betreffende vraag de minister van Fi nanciën had te kennen gegeven, dat de studie van het door de regering te vol gen beleid ten aanzien van de devaluatie nog niet zover is gevorderd, dat op korte termijn mededelingen daaromtrent aan de Kamer kunnen worden gedaan. Hier na werden de algemene beraadslagingen over het wetsontwerp inzake Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie voortge zet. De heer Welter (N.K.P.) zeide dit ontwerp te beschouwen als een com promis tussen de liberale en de geleide economie. Hij vroeg zich echter af of het nu wel de meest geschikte tijd is om tot invoering over te gaan. Het ontwerp roept conflicten op, die minder dan ooit kunnen worden aanvaard, omdat ze catastrophaal kunnen werken voor het behoud van een krachtig bedrijfsleven. De kwestie der rechtspraak bespre kende zeide de heer N. van den Heuvel (K.V.P.) het wenselijk te vinden, dat de bewindsman de verzekering zou geven, dat aan de tuchtrechtspraak voorrang zal worden gegeven boven de strafrecht spraak. Verder stelde hij de wenselijk heid van beroep in het licht. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) ging uitvoerig in op een artikel van pater Stokman van 1941 en betoogde, dat de staat een dienende functie heeft ten aanzien van belangrijke aspecten van de bedrijfsorganisatie, welke hij niet als staatsorganen wenste te zien. Hij prees de bedrijfsorganisatie van prof. Veraart, die drie organen wilde. Minister Vos kwam met één orgaan en toen noemde men zijn voorstel een stuk staatssocialisme. Spr. constateerde een ontwikkeling in katholiek syndicalisti sche richting, welke hij voor ons land noodlottig achtte. Spr. bepleitte het op nemen van gemeenschapsvertegenwoor digers in de organen met vertegénwoor- digers van werkgevers en werknemers. Begonnen moet worden met product schappen, meent de spr., die gaarne wil de vernemen of zij er werkelijk komen. Komen ze niet, dan stemt hij tegen het ontwerp. De heer Romme (K.V.P.) zeide het ontwerp vooral zo belangrijk te vinden, omdat het niet minder bevat dan de opzet van een funda mentele maatschappelijke recon structie. Het werken in die richting ontleent zijn belang aan de zede lijke waarde, die er uit kan voort spruiten, zo' het inschakelen van de werknemer als element in de eco nomische gang van zaken. Het is een begin van de verheffing van de arbeider tot de plaats, waar hg als mens in het productieproces hoort. Wanneer bevordering van gezonde mededinging in de bedrijven kan worden bereikt,' dan zijn er moge lijkheden vag ontzaglijke waarde. Hef adres der negen hoogleraren gaat t.i. niet uit van wat in het ontwerp is te vinden. De P.B.O. is voor spr. ook bij de allerbeste uitvoering geen pana cee voor alle economische en sociale kwalen. Herinnerend aan wat van ka tholieke zijde op dit gebied is gedaan zeide spr. met eerbied en hulde de naam pan prof. Veraart te willen noemen. De heer Romme betoogde, dat de bedrijf- ;n productschappen geen organen van de staat zijn; het zijri organen in de staat. De maatschappelijke krachten kunnen terecht blijven pogen haar in vloed geldend te maken. In het ont werp zijn groeimogelijkheden, die voor het maatschappelijk leven nader getra ceerd moeten worden. Vervolgens wees de heer Oud (V.V.D.) er op, dat tegen omvangrijke delegatie van wetgevende bevoegdheid de grond wet zich z.i. niet verzet. Veel kan aan de algemene maatregel van bestuur worden overgelaten. Dit geldt speciaal het geven van regelen. De vraag of wat voor regelen geldt opk van toepassing is op het instellen van organen en licha men, beantwoordde spr. ontkennend. Op dit punt staat het ontwerp op zeer gespannen voet met de grondwet. De heer Stapelkamp (A.R.j zeide, dat het ontwerp zijn sympathie heeft, maar hij hoopte, dat de discussies er toe zul len leiden, dat het in nog ruimere mate aan zijn doel zal beantwoorden. De be drijfsorganisatie staat of valt z.i. met de goede gezindheid. Het speet hem zeer, dat op belangrijke punten is afgeweken van het advies van de commissie-Van der Ven. De heer Stufkens (Arb.) bestreed ten slotte uitvoerig de scherpe scheiding tussen staat en maatschappij, zoals die door de anti-revolutionnairen wordt ge maakt in hun beginsel der souvereiniteit in eigen kring. Tegen middernacht werd de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag. Wederom stonden Dinsdag voor eer. Brabants kantongerecht 'n drietal getui gen van Jehova terecht, ditmaal niet omdat zij gecolporteerd' hadden met hun tijdschrift „De Wachttoren," maar omdat zij Zaterdag 27 Augustils j.l. in Eindhoven door de straten hadden ge lopen met borden, waarop een open bare lezing, die gratis toegankelijk was, stond aangekondigd. De politie van Eindhoven voerde die middag een actie uit tegen circa tachtig c.ezer Jehova's getuigen op grond van art. 74 van de algemene politie-veror- dening van de gemeente Eindhoven, waarbij het verboden is zonder vooraf verleende vergunning met borden langs de openbare weg te lopen. Voor het Einahovcns kantongerecht erkenden de drie verdachten 't hun ten laste gelegde, waarop de ambtenaar van het Openbaar Ministerie tegen ieder een boete van f 6,of drie dagen hechte nis eiste. De kantonrechter deed niet onmid dellijk uitspraak doch verklaarde deze schriftelijk over veertien dagen te zul len doer.. (Van onze redacteur) De geringste grenscorrectie is in staat de reislust van ons goede Nederlandse volk danig te prikkelen en als eertijds Heemskerck, De Ruyter, Coen en welke andere grootheden voor ons land on sterfelijke roem verworven mogen heb ben, wil men elk nieuw verkregen ge bied onmiddellijk gaan verkennen en zich koesteren, in de illusie buiten de traditionele grenzen geweest te zijn, ook al is het maar enkele kilometers. Nadat Zaterdag een klein stukje Duits land tussen Beek en Groesbeek als cor rectie op de grote grenscorrecties aan Nederland werd overgedragen, was men er onmiddellijk als de kippen bij om dit „nieuwste Nederland" te gaan verken nen. Maar de nieuwsgierigen, die van heinde en ver zelfs uit België ge komen waren om deze luttele hectare grond, de tien boeren, die er op wonen incluis te gaan bezichtigen, vonden een gesloten barrière en een cordon plichtsgetrouwe douaniers, die hun de weg tot dit gebied versperden. Onver- richterzake moesten zij terugkeren, Morgen zullen zg echter hun nieuws gierigheid kunnen bevredigen, want dan is het douanekantoor, dat voorlopig in een houten barak is ondergebracht, naar de nieuwe grens verplaatst en worden de barrière en het prikkeldraad opgeruimd, zodat de weg van Beek langs de Duivelsberg naar Groesbeek voor het verkeer is opengesteld. Hoewel het seizoen reeds is afgelo pen, trekken dagelijks nog velen, die van een verlate vacantie genieten, naar de Elterberg, waar zij zich in het bui tenland wanen, omdat zij er een voor hen vreemd dialect horen spreken en vreemd klinkende straat- en familiena men hun aandacht trekken. Deze voor vacantiegangers fortuinlijke zomer is een gouden tijd geweest voor de hou ders van de Eltense café's en restau rants en voor de venters, die zich in dat gebied langs de straten hadden op gesteld. Dagelijks stonden tientallen autobussen, afkomstig uit alle delen van het land, onder de bomen van het rommelige Eltense marktplein en fla neerden honderden dagjesmensen door de nauwe straatjes van dit mistroostig dorp en bewonderden zij de grauwe, lelijke huizenrijen en vlijden zich in volslagen gemoedsrust onder de scheef hangende toren van de verpulverde Abdijkerk op het hoogste punt van de Elterberg. De Eltense winkeliers beur den dagelijks handen vol geld, want het was voor de vele uitgaansmensen een graag aangegrepen gelegenheid een souvenirtje te kopen in een winkel, waar men in een vreemde taal werd aangesproken. Want de Eltenaren ook niet mis, bewaarden hun kennis van de Nederlandse taal die zij zeer goed machtig zijn voor andere tij-, den en stonden hun gasten in hun vleiendste Duits te woord. De gouden tijd is voor dit gebied thans voorbij, en men weet. en betreurt dit. Het volgend jaar is Elten waer „gewoon" Nederlands en zal de belang stelling danig verminderd zijn. Niette min blijft dit dorp een niet onbelang rijke aanwinst voor het toerisme, maar dan in dezelfde mate als de Hoge Ve- luwe of de Bedriegertjes in Arnhem dat zijn. Verrassend snel en zonder veel moeilijkheden heeft de bevolking zich op haar nieuwe vaderland inge steld, hetgeen begrijpelijk is, daar een groot deel van de Eltense arbeiders reeds vóór de Nederlandse grenscor recties in Nederlandse fabrieken werk te. De wederopbouw wordt ter hand genomen en binnen niet al te lange tijd zullen Elten en omgeving van de Duivelsberg gewoon Nederlands zijn. waar Nederlands wordt gesproken, zij het met een ietwat vreemdsoortig dia lect en waar alles heel erg Nederlands toegaat. 39. Triomfantelijk lachend wees de overste naar het eilandje. Geheimzinnig en onheilspellend lag het op het donkere, spiegelende water. Op de achtergrond rezen massieve bergwanden onbarmhartig steil omhoog. „Ziedaar," grijnsde hij. „Lokt het u nog aan? Het water in dit bergmeer is uitzon derlijk koud! En diep zéér diep Met wijd opengespalkte ogen staarde Tai naar het water, naar het eilandje en weer naar het water. Ook Eric voelde zich allesbehalve op zijn gemak. Met grim mige blikken nam hij de situatie op. Zou hier een valstrik van hun onbetrouwbare gids achter schuilen? Tai onderbrak zijn gedachten. De kleine filosoof had zijn spraak teruggevonden. „Over datwater?" vroeg hij ontzet. „W-wij o-over dat w-water? Zijn wij soms v-vogels met vlerken?" Maar Eric ging niet op zijn protest in. „De prinses bevindt zich op dat eilandje?" vroeg hij. De overste keek zegevierend, zeker van zijn overwinning. „De prinses zult ge slechts via dat eilandje kunnen bereiken," antwoordde hij. „Ginds, tussen het geboomte staat de Pagode der Ontheven Smarten. Die zult gij moeten betreden, hetgeen ik u overigens in ieder opzicht afraad. Bovendien herhaal ik, wat ik reeds gezegd heb: het is ons niet vergundDe Noorman sneed hem abrupt het woord af. Zijn besluit stond vast.' „Welaan, dan zul je ons ook dóórheen geleiden," zei hij en kwam dreigend op de man af. „Ga ons voor in het water, maar weet, dat mijn pijl op je gericht zal zijn." Als bij toverslag week de zelfverzekerdheid van het gezicht van de overste Hif maakte nog een onwillig gebaar doch Eric deed nog een stap in zijn richting, „Vooruit.' Het water in!" beval de laatste onbarmhartig. En zich tot Tai wendend zei hy: „Het is voor Lotus van Jade, wijze vriend. Het gaat om haar leven!" Daarna liep hij naar de overste. Zodra Eric weer met zijn rug naar hem toe stond, bracht de kleine zwerver met een ruk zijn wijnkruik te voorschijn. „Wijsheid en water gaan zelden samen," mompelde hij misstroostigZijn handen trilden toen hi) de kruik naar zijn mond hief en een ferme teug nam. „.O, plaatsten de goden toch eens een meer dat uit sluitend met wijn gevuld was, op de weg van mijn onwaardig lichaam." In een uitvoerig betoog, dat hij voor de Vereniging van Marine-officieren te Den Haag hield, heeft kapitein-luitenant ter zee S. D. Duyverman zijn inzichten over het al of niet vormen van een ministerie van Rijksverdediging weergegeven. Overste Duy verman acnt de tijd nog niet gekomen om tot samengaan van de depar tementen van Oorlog en Marine over te gaan. Z. i. is de tijd hiertoe nog niet rijp, omdat men zowel nationaal als internatio naal op beide gebieden nog niet weet, waar men administratief en organisatorisch aan toe is. Organisatorische en doelmatigheids factoren leiden spr. tot de conclusie, dat het bij eventuele instelling van een mi nisterie van Rijksverdediging gewenst is de voorwaarde te stellen om de staats secretariaten voor Oorlog en Marine tot zekere grens zelfstandige beleids-eenhe- den te laten blijven. RODENTA AMERSFOORT Enige dagen geleden heeft de politie een kleine grijze auto, merk Citroën, in beslag genomen, die, naar men vermoedt, is gebruikt bij de overval op de Boeren leenbank te IJsselmonde. Tevens werden hierbij twee mannen gearresteerd, te weten de 26-jarige chauffeur J. B. van R. en de 38-jarige buffetbediende J. C. van de B. De aangehoudenen zijn voor de Offi cier van Justitie geleid en uit hun be kentenissen blijkt, dat de reeds gearres teerden C. P. van de B., los werkman, en J. J. L., bediende grote vaart, de hoofd daders zijn. Zij hebben n.l. verbinding gezocht met twee mannen ook oude bekenden van de politie van de rech ter Maasoever. De buffetlpediende J. C. van de B. en de chauffeur J. B. van R. zorgden ieder voor een pistool. De chauf feur huurde de auto en zou de wagen ook rijden bij de overval. Enige dagen voordat de overval zou geschieden heb ben ze in de omgeving van de Boeren leenbank eens rondgeneusd om de kust te verkennen. Daarna werd de datum van de overval bepaald op 14 September. Op de bewuste avond vertrok de auto 's avonds om acht uur van de Pretoria- laan, waar de heren samengekomen wa ren. In de auto namen plaats de los werkman C. P. van de B., de bediende grote vaart J. J. L. en de chauffeur J. B. van R., alsmede twee zware jongens van de rechter Maasoever. Honderd meter voor de bank werd gestopt, waarna de laatste twee uitstapten, de omgeving verkenden en weer terug in de auto kwamen. Deze reed de bank voorbij en stopte voor het volgende pand, waar het zeer donker was. De chauffeur bleef in de wagen terwijl de vier anderen zich naar de bank begaven. De Jos werkman en de bediende grote vaart namen ieder een pistool, waarna C. P. van de B. hls eerste naar binnen ging. Vervolgens had de overval plaats. Direct warefl de daders weer in de auto en in razende vaart ging men er van door, de Smeet- landsedijk af, de Kerkedijk op. In de buurt van het Afrikaanderplein stapten ze uit en gingen naar de woning van C. P. van de B. om de buit te ver delen. De chauffeur kreeg 1500, die hij moest delen met de buffetbediende, omdat zij beiden niet rechtstreeks bij de overval betrokken waren geweest. Nadat de chauffeur Van R. de auto in de garage- had teruggebracht, ging hij naar een café aan de Hillelaan om de buffetbediende zijn ƒ750 te overhandi gen. De beide pistolen en de tas, waarin het geld van de bank had gezeten, heeft deze laatste in een van de nabijgelegen havens geworpen. Hoewel zij nog niet in finesses zijn getreden, hebben de hoofddaders toege geven, dat zij op de plaats van de over val zijn geweest. De politie verklaarde, dat zij reeds in beginsel hebben bekend. Zij weigeren evenwel de namen te noe men van de twee onbekende mannen. De politie heeft echter twee personen van de rechter Maasoever gearresteerd, die zg van medeplichtigheid verdenkt. Na maandenlange onderzoekingen heeft het laboratorium voor scheikun dige synthese te Gent, volgens een nieuw procédé een pijnstillend genees middel vervaardigd, dat de naam „Mephenon" draagt. Dit product is, bericht het A.N.P., drie tot vier keer zo sterk als morphine en bezit niet de nadelige gevolgen daarvan. Verwacht wordt, dat het geneesmiddel een omme keer zal teweeg brengen in de behan deling van pijn in al haar vormen. De wetenschappelijke naam van dit mid del is; Dimethylaminodiplhenylheptano- nechlorhydraat. WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. - 18.00 orkest, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 piano. 19.30 actualiteiten, 19.45 gram., 19.55 cau serie, 20.00 nieuws, 20.05 proloog, 20.15 jeugd, 21.30 orkest. 22.30 gram-, 22.15 Avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 415 m. - Na 18 uur ook 245 en 1875 m. - 18.00 nieuws. 18-15 varia, 18.25 gram., 18.30 R.V.U., 10.00 causerie, 19.15 regeringuitz-, 19.30 cau serie, 19.45 klankbeeld, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 opera, 21.30 hoorspel. 22.30 orgel, 22.45 boekbespr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. DONDERDAG HILVERSUM I. 301 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.00 vrouw, 9.05 Morgendienst, 10.45 orgel, 11.00 zieken, 11.45 schooluitz., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.30 mededelingen, 12.83 concert, 12 55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.20 concert, 13.45 vrouw, 14.00 sextet, 14.40 vrouw. 15.00 orkest, 16.00 lezing, 16.45 gram., 17.00 jeugd, 17,30 orkest. HILVERSUM II, (115 m. - Voor 10 uur ook 245 m. - 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.50 Dagopening, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.55 vrouw, 9 00 gram., 9.30 waterstanden, 9.35 gram., 10.00 Morgenwijding. 10.15 concert, 10.50 kinderen, 11.00 viool en piano, 11.20 orkest, 11.45 causerie, 12.00 amusementsmuziek, 12.30 mededelingen, 12.33 Spionnetje. 12.38 piano. 13.00 nieuws 13.15 dansmuziek, 13.45 gram., 14.00 vrouw, 14.30 bariton en piano. 15.00 zieken. 16.00 gevar. progr., 17.00 kalei- dos coop, 17.30 gram., 17.40 R.T.C., 17.50 Rijk over zee. gram., 9.40 schooluitz., 10.00 gram., 10.15^ Vroeger was het altijd reuze gezellig bij de familie De Waal. Het ge zin bestond uit vader, moe der en zes kinderen. Ze woonden in een der grote steden op een bovenhuis, dat feitelijk veel te klein was. Je moest je er altijd min of meer behelpen. Dat gaf ech ter niets. Op welk uur van de dag er ook gasten kwa men, wanneer er een onver wachte logé kwam binnen wandelen, men was altijd klaar om hen te ontvangen en, op welke wonderlijke wijze zal wel altijd onopge lost blijven, er kwam altijd een bed, waar de bezoeker kon slapen. Moeder zorgde gauw voor thee of koffie, er was wat lekkers op tafel, de kinderen vertelden over school en als vader 's avonds thuis kwam, werd het pas echt genoeglijk. Dan werd er gekheid gemaakt, werden er spelletjes gedaan en 't was laat voor je er erg in had. Vader had een uitste kende betrekking, waar hij uitermate geschikt voor was. Hij koesterde echter een droom: een eigen zaak be zitten. Die droom, het dient ge zegd. was de droom van va der alleen. Hij was er ech ter zo door bezeten, dat hij moeder en de kinderen er min of meer warm voor wist te krijgen. Dank zij een enorme hoeveelheid inspan ning en taai doorzettings vermogen heeft hij het in derdaad zover gebracht, dat hij nu een eigen zaak be zit. Het is een jong bedrijf, dat natuurlijk nog wel ette lijke jaren nodig zal heb ben om tot bloei te komen. Vader houdt dus zijn betrek king aan. Het gevolg is, dat moeder en- een of twee van dé oudste kinderen de hele dag in de zaak staan. De avonden worden goeddeels in beslag genomen door de boekhouding en het contro leren van voorraad- en ver kooplijsten. Als de kinderen thuiskomen, is moeder in de zaak. Komt er bezoek, dan is iedereen bezig en er is nauwelijks tijd voor een rus tig gesprek. De Zaterdag middag, vroeger de gezellig ste tijd van de week, is het hele gezin in rep en roer voor de zaak en de avond moet besteed worden aan het opmaken van de weekstaat. Vroeger naaide moeder zelf jurkên en mantels, maar daar is nu geen tijd meer voor. Alles, alles is ten of fer gebracht aan de ij dele droom van vader, die een eigen zaak wilde hebben. De kinderen, in wier belang hij meende te handelen, ver foeien dit alles. Al menig maal hebben ze het tegen moeder gezegd: „Vroeger was het hier zo leuk, maar nu met die rotzaak, is er niks meer aan." De vriendjes en vriendinnetjes blijven weg. Er is immers voor hen geen tijd meer. Misschien dat, als het hele gezin zo nog jaren doorploe tert, vader in staat zal zijn aan een van zijn kinderen een renderende zaak na te laten, maar zou men niet be ter af geweest zijn, als al deze energie op andere wijze was besteed? Maatschappelijke vooruit gang kan ook te duur ge kocht worden. Nu de appelen en peren, dank zij de ruime oogst, overvloedig verkrijgbaar zijn, zullen wij goed doen zoveel mogelijk van dit na- jaarsfruit te profiteren. Zij zijn zo geurig en smake lijk, dat zij er bij iedereen wel graag ingaan! Ook toebereid zijn deze vruchten smakelijk. En het aantal gerechten, dat er van klaar te maken is, is ontel baar groot. Behalve de vele gestoofde nagerechten, die er van dit fruit te maken zijn, kan men appelmoes en gestoofde peertjes ook bij wijze van De vrouwen die van kleine hoedjes houden, van hoedjes die zich niet opdringen, die lekker vast op het hoofd zit- Zwart, sierlijk, chic. Modellen „Angelique" van K. Poelmann ten en waar men geen last van heeft, krijgen deze herfst haar zin. Want de hoedenmo- de voor de aanstaande winter schrijft kleine modellen voor, die het hoofd omsluiten, die eigenlijk neel pretentieloos zijn, maar waarvan de garne ring alles doet. Die garnering is in vele gevallen veren of veerachtige versiersels van het materiaal van de hoed, dus vilt. Heel veel ziet men lussen van smal viltband, zo als ook de foto laat zien. Het geeft een pittig en harmoni eus geheel. Duurdere hoeden hebben als garnering struisveer, ha- nenveren, de sier uit de staart van de fazant of de fijne pluim van de paradijs vogel. Ook de nerveuze altijd bewegende aigrette, die van de reiger afkomstig is. Dit echter heeft alle garnering van de herfst- en winterhoed 1950 gemeen, dat ze omhoog- strevend is. Wij zagen bij een van on ze eerste Nederlandse hoe- denfabrikanten de collectie voor het aanstaande seizoen, waarvan een deel naar Ca nada zal worden verzonden. Een aardige bijzonderheid wérd ons daarbij verteld, namelijk, dat in het dieren- lievende Canada en ook in Amerika geen hoedenver- siering mag gebruikt wor den waarvoor de vogel is gedood. PAradijsveren zijn er dus taboe, maar hanen- veren mogen wel, want die verliest de haan bij leven uit zijn staart! De meest gevraagde kleu ren voor hoeden in ons land zijn bruin en groen he lemaal in stijl met de herfst daarnaast blauw en zwart. Nieuw zijn de knal harde kleuren als paars blauw en cerise om hij een zwarte tailleur te dragen. Maar dat is niet voor ieder een. Slechts voor wie het staat en meent het te kun nen dragen ASTRID Groen vilthoedje met sierlijke fazantenveer. groente geven. Hierbij laten wij enige recepten voor 4 personen volgen: Gebakken appelschijven met chocoladesaus. 4 appels, 35 g suiker, boter of margarine, 5 dl melk, 15 g maïzena, 30 g cacao, 60 g sui ker, zout. De melk op een klein ge deelte na aan de kook bren gen. De maizena met de sui ker en wat zout en de cacao vermengen en met de ach tergehouden melk tot een papje roeren. De koken de vloeistof met dit papje binden en even laten door koken. De appels schillen, de klokhuizen verwijderen en de vruchten in schijven snijden. Deze in de koeken pan in boter of margarine langzaam bruin bakken en, wanneer ze warm zijn, be strooien met de suiker. De appelschijven in een schaal overdoen en met de chocoladesaus bedekken. Dit gerecht warm of koud opdienen. Peren met caramelvla 500 g handperen, ta liter melk, 25 g custardpoeder, 125 g suiker, iets zout, aard appelmeel. De peren schillen, in vie ren snijden en het klokhuis verwijderen. De peren op zetten met zoveel water dat ze half onder staan. De vruch ten zachtjes gaarkoken tot ze glazig zijn en er 25 g sui ker aan toevoegen. Dan het vocht tot vla-dikte biibinden met wat aangemengd aard appelmeel. De peren met het vocht in een vlaschaal over doen. De overige suiker in een pannetje tot caramel branden. Er iets water bij gieten (dan schift de melk niet). Het custardpoeder aan mengen met wat koude melk. De rest van de melk met de caramel en iets zout aan de kook brengen en on der roeren binden met het custardmengsel. De vla laten afkoelen en over de peertjes gieten. Men kan ook custardvla of chocoladevla bij de peertjes geven. Stoofperen met beschuit 500 g stoofperen, 4 be schuiten, suiker naar smaak, een stukje citroenschil, bes sensap, wat Kaneel, aardap pelmeel. De stoofperen schillen in vieren snijden en de klok huizen eruit verwijderen. De peren zacht laten gaarkoken in een mengsel van water en dl bessensap, citroen schil en wat kaneel. Suiker naar smaak toevoegen en de peertjes laten doorkoken tot ze mooi rood zien. De peren uit het sap nemen en cLe be schuiten even weken in het perensap. De rest van het sap bijbinden met wat aan gemengd aardappelmeel, de peertjes op de beschuiten leggen en het gebonden sao er overheen gieten. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de Naald- wijkse roofmoordzaak. De Duitser S. uit Herzogenrath werd veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf en de Ha genaar Z. tot vier jaar. 50 XXIV Langzaam verschoof de minutenwij- ,zer. Toen rinkelde de telefoon in de kamer naast ons. Wickersham drukte op een knopje en nam de hoorn op. Ferrari, dacht ik. „Ja," sprak Wickerham. „O, ben jij het, Grover. Een zekere Larsen, zeg je? Hm. Hoe laat was dat? Kan haast niet, zou je zeggen, maar ik zal het Tremaine eens vragen. Ja, hij is hier nog. Maar hij blijft niet lang. dus als je hem wat vra gen wilt, moet je er vlug bij zijn. Be dankt voor de mededeling." Hij legde de hoorn op de haak en keek mij aan. „Het was Niles maar," zei hij. „Hij is iets te weten gekomen, denkt hij. Een zekere Larsen, een man die een ben zine-station drijft, heeft gerapporteerd dat er vanochtend, om een uur of ze- Ven, iemand bij hem geweest is, die aan het signalement van Finney beantwoord de. Hij vertelde dat die kerel onder het bloed zat hij had een auto-ongeluk gehad. Als dat Finney geweest is, dan vraag ik me af hoe hij zo vlug naar San Francisco is kunnen komen, dat hij Rex Tuttle om half negen kon vermoor den," „Ik weet het ook niet." „Onmogelijk is het natuurlijk niet. Maar het interessante is dat die man bij het benzinestation is afgezet door iemand, 'die veel op Tuttle leek. Ze heb; ben Larsen gehaald om te zien of hij het lijk herkent." „Finney's lijk?" „Nee, het lijk van Tuttle natuurlijk. Niles vroeg of je ook daarheen wilde komen." „Naar het lijkhuis? Nee, beslist niet." „Dat dacht ik wel. Hij zou ons op de hoogte houden, zei hij." „Buitengewoon aardig van hem." „Je moet er rekening mee houden, dat je een man van betekenis bent sinds vandaag. Hij heeft reden te over om aardig tegen je te zijn." „Ach. natuurlijk." De deur ging open en de secretaresse kwam binnen. Ze had het geld in een verzegelde enve loppe, die ze aan Wickersham overhan digde. Hij gaf de enveloppe aan mij, zonder het zegel te verbreken." „Controleer even." Ik scheurde een hoek van de envelop pe af en liet mijn duim over de randen van de bankbiljetten glijden. Ze snor den onder mijn vinger door als een spel kaarten. Ik hoefde het geld niet te tel len, het was ruimschoots voldoende. Het zat in twee pakjes: één bundeltje van duizend-dollar-bilj etter), het andeje met kleinere coupures. Ik stak het geld in mijn zak. „Bedankt," zei ik. „Bedankt voor al les. En nu gaan moeder en Catherine en ik er vandoor. We hebben elkaar een massa te vertellen." „Dat wil ik geloven," zei Wickersham, wiens gezicht opklaarde bij dit eerste teken van wederzijdse genegenheid. „Ga maar gauw. Als er nog iets is dat je weten moet, dan kan ik je altijd nog op het station bereiken, voordat de trein vertrekt." „Afgesproken." Ik manoeuvreerde Catherine en Reba Tremaine het privé- kantoor van Wickersham uit en de gang in. Terwijl we naar de lift liepen, hoor de ik de telefoon weer rinkelen. Wickersham's stem klonk. „Mgnheer Ferrari? O, ja. Nee, hij is net weg. Een moment geduld. Misschien kan ik hem nog achterhalen." Ik spoorde de vrouwen tot een drafje aan. Reba Tremaine was zwaarlijvig, maar geen van beide vrouwen had aan moediging nodig. De lift was er niet en tijd om te bellen evenmin. Als Ferrari naar mij vroeg, dan moest hij mij per soonlijk hebben. Misschien waren de agenten al met de handboeien naar my onderweg. Ik opende de deur, die toegang gaf tot de hpodtrap langs de liftschacht en duwde de vrouwen voor mij uit. Ik ging naast hen staan en liet de deur dichtvallen. Een ogenblik later hoorde ik vlugge voetstappen over de gang aan komen. Dat moest Wickersham zijn. Op een korte afstand vóór. de liftschacht hielden de voetstappen stil. Wickersham zag dus dat er niemand meer stond te wachten. Even later keerde hij langza mer terug. „Ziezo", zei ik. „Naar beneden". Geen van beiden zei iets. Ik hield hen beiden bij een arm en liet ze een halve pas voor mij uit gaan. Toen we een verdie ping gedaald waren, verlieten we de trap, belden de lift en bleven zwijgend wachten tot hij kwam. Geen woord werd gesproken. Buiten hielden we een taxi aan. Op straat zwaaiden de kranten jongens met hun bladen en schreeuw den hun keley hees, dat Tremaine ge rehabiliteerd was. Ik zag in de gauwig heid een exemplaar van de Evening Re gister met de twee foto's van mij over de hele voorpagina. Onder de ene stond: Tremaine, onder de andere: Finney. Over niet al te lange tijd zouden mas sa's mensen tot de ontdekking komen dat het twee foto's waren van een en dezelfde mèn. De chauffeur van onze taxi tponde weinig last van nieuwsgie righeid te hebben. Hij keek ons nauwe lijks aan. „Waar naar toe?" baste hij. „Rijd maar wat rond, tot ik een be sluit genomen heb". Dat scheen hem te bevallen. Ik schoof het glazen raamp je voor ons dicht en liet hem zijn gang gaan. Hij keerde de wagen en koos de richting Broadway, waar hij uit de grootste drukte kon komen en de taxi meter harder kon laten snorren. Ik keek de twee vrouwen tegenover mij aan. Catherine zat in een hoekje gedoken; ze had haar ogen gesloten en leek vol komen uitgeput. Reba Tremaine zat evenwel kaarsrecht. Er lag een grimmi ge trek op haar gelaat. „Niets meer aan te doen", zei ik tegen haar. „Nu is het te laat om me nog te vermoorden. Ferrari zal eisen dat mijn lijk geïdentificeerd wordt. Met uw ver klaring alleen zal hij geen genoegen nemen". Ze antwoordde niet, dus ging ik verder: „Uw zoon is absoluut veilig, zolang hij niet de fout begaat te voor schijn te komen. Dat zal hij trouwens bij voorkeur niet doen, als hij de foto's in de krant gezien heeft. Hij lijkt he lemaal niet op mij. Zijn eigen gezicht is voldoende vermomming. En mocht u soms bang zijn dat ik nog kans zou zien, zijn erfenis in handen te krijgen, zet dat dan maar uit uw hoofd. Die kans bestaat niet. En al bestond hij wel, dan zou ik er nog geen gebruik van willen maken. In haar hoekje bewoog Catherine zich en opende haar ogen. „Moet je werkelijk nog praten?" vroeg ze hees. „Je hebt maar weinig tijd meer". (Wordt vervolgd) De Venlose zingende zusjes, die door hun optreden voor verschillende radio- omroepen en hun tocht naar Indone sië bekendheid hebben verkregen, maakten zich ai enige maanden zorgen over een raadselachtige dubbelgang ster, die onder hun naam door Neder land zwierf en allures aannam, welke de reputatie van de echte zusjes scha de deed. Zo belden o.m. taxi-chaufferus aan het Venlose adres aan om de zusjes te herinneren aan onbetaalde taxi-ritten, die zij echter nooit gemaakt hadden. Er volgden telefoongesprekken met al lerlei heren in verschillende steden des lands, die op de toon van „oude be kenden" spraken, terwijl de zusjes deze heren niet kenden noch zelfs in hun woonplaatsen waren* geweest. De ont knoping volgde, toen op een Augustus dag twee jongelieden uit Venio arri veerden, die beweerden in Gulpen met een van de zingende zusjes te hebben gedanst, en die haar thuis nog eens wilden opzoeken. De verwondering van de echte zusjes en de jongelui was wederzijds even groot, want men was elkaar even onbekend. Nog groter was der jongelieden verbazing, toen ze een portret in de foto-etalage van de papa der zusjes aanwezen en daarop „hun" zingend zusje herkenden. Het was het portret van een veer tienjarig meisje uit Baarlo, dat al enige maanden lang werd gezocht om we gens wangedrag in een gesticht te worden opgenomen. Het meisje, dat er enige jaren -ouder uitzag dan ze in wer kelijkheid was, wist echter aan de han den der justitie te ontsnappen en is toen als „zingend zusje" door de we reld gegaan. Dezer dagen is het meisje door de politie te Breda uit een hotei gehaald en in bewaring genomen. Zij vertoeft thans onder de hoede der Venlose politie. Zij zal heel wat op te biechten hebben, want aan verschillen de oplichterijen heeft ze zich schuldig gemaakt o.a. van een chauffeur, met wie ze gelift was en die ze onderweg naar Eindhoven in Weert voor twjgitig gulden wist op te lichten, nadat ze in een winkel kledingstukken had ge kocht. De zingende zusjes ondervonden de laatste tijd herhaaldelijk, dat zij uit een of andere plaats, waar zij zouden optreden, om niet genoemde redenen, in het geheel niets meer vernamen. Levenslange gevangenisstraf was de eis van de officier van Justitie bij de Almelose rechtbank tegen de 35-jarige Almelose spinner H. J. V., die in April van dit jaar een moord pleegde op het 13-jarig zoontje van zijn kostbaas J. te Almelo. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Uitspraak over veertien da gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1949 | | pagina 3